13 června, 2024

Začínáme zbabělostí, jako obvykle

Přátelé, šturm zemědělců na Prahu dne 19.2. 2024 začíná klasickou českou zbabělostí… Agrární komora se ústy svého šéfa Jana Doležala od celé akce distancuje, chce protesty posunout až na březen, protože „když budou do té doby zemědělci hodní, tak jim ministr Výborný určitě něco dá.“ Člověk si tak říká, jestli k něčemu ta agrární komora vlastně je. Ale nepřekvapuje mě to. Tuto tradici máme už sto padesát let.

Maďaři se bouřili a dostali Rakousko – Uhersko. Češi byli loajální k císaři a nedostali nic. Když začínala Velká válka, musela vídeňská válkychtivá klika získat souhlas Uherska, protože Maďaři měli právo veta. Čechů se nikdo neptal… Ti jenom celou válku řádně odnesli.

Odklad protestů na březen je zároveň docela průhledná taktika… v březnu se začíná pracovat na polích a každý zemědělec, který má trochu cti v těle, nejprve udělá polní práce a pak teprve půjde demonstrovat. Vyčkávat na březen, až se jeho Výborné ministerstvo vyjádří k požadavkům, to znamená se nedočkat. Všichni to vědí.

V Německu Agrární komora protesty organizovala a stavěla se od první minuty na stranu farmářů. U nás se zástupce zemědělců staví na stranu mocných… Ne, nebudu spekulovat, co ho k tomu vede, ale věřit po dvou letech bačování této vlády, se teď najednou vyplatí poslušnost, to snad nemůže nikdo myslet vážně. Veleba i Jandejsek už Agrární komoru řádně zkritizovali…

Vždycky, když vidím něco takového, tak se vlastně nedivím všem těm „konspiračním teoriím.“ Ono je těžké uvěřit, že ti nahoře jsou „jen“ blbí, navedení nebo podmáznutí a nevědí, co činí. Likvidace průmyslu, zemědělství i tradičních hodnot pokročila, ukazují se fatální důsledky, ale panstvo jede dál, jako by se nechumelilo. Evropská integrace selhala – chce to víc Evropy. Grýndýl selhal – chce to víc grýndýlu. Válka se nevyvedla – chce to víc války… Že to elity dělají schválně a řídí je nějaký temný záměr, to je snáze uvěřitelné, než že jsou prostě jen nekompetentní a uvěřili vlastní propagandě.

A tak je to, národe, zase na tobě. Jako vždycky, co si neuděláme sami, to nemáme. Opět se ukázala v plné nahotě největší lež od roku 1989. Že tu budují občanskou společnost, která je pro nás. Ne, není a nikdy nebyla. Pod pláštíkem budování občanské společnosti si tu jen liberálové poskládali podpůrné sturktury, ovládli školství, neziskovky… a jak vidno, i Agrární komoru. Zemědělským zájmům neslouží, ale Marku Výbornému pomůže docela dost. Co se neudělá na koleni a mezi obyčejnými lidmi, to se prostě neudělá.

Zemědělci vyjedou. Nebudou se ohlížet na prohlášení Agrární komory. Jestli to totiž takhle půjde dál, tak za chvíli nebude za co demonstrovat. Střední zemědělci krachují ve velkém, přesně jak jsem předpověděl už před rokem. Doplatili na změnu redistributivní platby ve prospěch malých zemědělců. Deagrofertizace zemědělství vůbec nedopadla na koncerny, ale na ty, kteří doopravdy republiku živí. A hádejte, kdo se nejvíc hrne do nákupu krachujících farem? Jasně… velcí hráči. Nadnárodní koncerny. Pokud se neozvou, tak brzy už nebude za co stávkovat a blokovat. Varovným hlasům vláda nenaslouchala, petici smetli poslanci ze stolu, jakékoliv jednání zahrálo ministerstvo do autu. Co jiného dělat, než se bouřit? Co jiného dělat, než vyjet na Prahu?

Přidejte se. Bojujte za své zájmy. Ještě je tu dost skláren, dost pecí, ještě je tu dost továren, které díky drahým energiím a grýndýlu půjdou do kopru. Ještě tu může jezdit mnohem více polských kamionů a vytlačovat naše dopravce. Ještě tu můžeme mít mnohem více ukrajinské pšenice i ukrajinské mouky plné pesticidů. Ještě můžeme přijít v EU o právo veta, ještě mohou nakoupit víc obrněného šrotu. Emisní povolenky mohou ještě více zdražit. Ještě nám mohou zakázat hnojit a donutit nás, abychom dobrou půdu nechali ležet ladem. Ještě jsou tu statisíce kusů dobytka, který produkuje metan a má se vybít. Oni se tím netají.

Bojujte!

Já osobně si Doležala zařazuju do stejného šuplíku jako (sebe)Středulu a Dobšíka a budu s ním také stejně zacházet.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

277 thoughts on “Začínáme zbabělostí, jako obvykle

    1. Pred casem psali ,ze budou zavirat velkoobchody , kdyz nebude potravin dost.
     A pisou vsude , ze uz ted sou prazdny, v mnoha statech EU.

 1. To jsou zase názory.
  Mléka máme dost, jelikož máme poměrně vysokou užitkovost dojnic, to je těch krav co dojí mléko a zdebilitzovaní lidé křičí, že se jim berou telátka a o ty se nikdo nestará a béééé. Kde se pak tedy berou ty dojnice, když dojnice je kráva, která se musí otelit aby dojila.
  Pokud se otelí poprvé je to prvotelka, po druhé už je to dojnice na druhé a pak vyšší laktaci.
  Aby se ta dojnice otelila, musí se narodit a vyrůst z telete jalovičky po už větší jalovici. Když dosáhne určitého věku, ta jalovice, začne u ní pohlavní cyklus a může se připustit. Dnes se používá skoro výhradně inseminace a to i sexovaného byčího spermatu. Což je upravené sperma, kde jsou nějakým způsobem vyloučeny spermie XY, které jsou nositeli samčího pohlaví. Uspěšnost je prý až 93%.

  Hovězího masa máme také dost, bo je tak drahé, že se moc nekupuje, dnes je spotřeba na obvatele 9kg. Spotřeba hovězího se zvýšila o 0,6 kg na 9,4 kg a drůbežího o 0,1 kg na 29,9 kg.
  https://www.agropress.cz/spotreba-masa-v-cr/
  Tabulky jsou běžné na netu, trvalo mi to pár sekund.
  Vepřové maso se dováží, kdo jezdí do Tesca, Penny, Lídlu a číst umí, tak vidí odkud se co dováží. Kdo nerozumí psanému textu, necht se odebere do příslušného ústavu.

  Tady je úryvek článku z roku 2010, je to stále stejné: Obyvatel ČR v loňském roce snědl v průměru 9,5 kilogramu hovězího masa, což bylo nejméně ze všech členských států EU. Meziročně se spotřeba snížila o 0,7 kilogramu. Pomyslnému žebříčku konzumentů vévodí Lucemburčané s více než 32 kilogramy ročně. Přitom před dvaceti lety se roční spotřeba hovězího pohybovala kolem 30 kilogramů na hlavu, postupně však klesla o více než dvě třetiny a z druhého místa v pořadí oblíbenosti jej vytlačilo maso drůbeží. Podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Jaromíra Klouda způsobila pokles obliby hovězího zejména jeho oproti vepřovému a drůbežímu vyšší cena.

  Co se týče vajec https://www.asz.cz/clanek/11015/oligopoly-v-cesku-kdo-ovlada-vetsinu-trhu-s-potravinami-a-proc-to-skodi/
  Jandejsek 5 – 15% trhu, PROAGRO Nymburk 35 – 45%, Agropodnik Hodonín 5 – 15%, ostatní 31,8%…Ti malí do 5%.
  Navíc proti silným potravinářům stojí ještě silnější řetězce. Čtyři největší soutěžitelé (respektive šest řetězců) ovládají 76 procent trhu. Skupina Schwarz (Kaufland a Lidl) má dohromady 32 procent, REWE (Billa, Penny Market) téměř 19 procent, Albert přes 15 procent a Tesco téměř 11 procent.

  1. https://www.asz.cz/clanek/11015/oligopoly-v-cesku-kdo-ovlada-vetsinu-trhu-s-potravinami-a-proc-to-skodi/ Podle článku oligopoly škodí, ale když jsem se začetla, tak obsah odporuje nadpisu.
   Všude ve světě se dnes potravinářské podniky koncentrují a specializují na menší počet výrobků. Bylo by neefektivní, aby měl každý šíleně drahé výrobní linky.“
   Jiří Kopáček, českomoravský svaz mlékárenský.
   Nejsilnějším hráčem je Mléko.CZ družstvo s podílem 15 až 25 procent. Vzniklo v roce 2021 spojením družstev Viamilk CZ a Morava. Až polovina trhu, na který tato družstva mléko ke zpracování na mléčné výrobky prodávají, je pod kontrolou dvou firem: mlékárny Pragolaktos s německým vlastníkem Sachsenmilch Leppersdorf GmbH a Agrofertu, pod který patří mlékárna Olma a Mlékárna Hlinsko (značka Tatra).
   V čerstvém mléce mají padesát procent trhu dvě společnosti – Moravia Lacto a Alimpex Food, které ovládají sedm mlékáren. Vedle nich jsou tři menší hráči s podílem do 15 procent: Agrofert, Bohemilk a Lactalis CZ (značka Kunín). To znamená, že pět největších mlékáren drží 80 procent trhu s čerstvým mlékem.
   Ve výrobě másla mají podíl 70 procent čtyři společnosti: Milkpol, Madeta, Alimpex a Agrofert. Na trh je podle antimonopolního úřadu těžké vstoupit. Na druhou stranu je tato „dominance“ tlumena silnými dovozy, kdy se až polovina másla spotřebovaného v Česku importuje ze zahraničí. Cenu tedy tlačí dolů dovozy. Tabulku vede Milkpol, čistý dovozce másel z Polska, který si z trhu ukousl 25 až 35 procent.
   Všude ve světě, ale u nás hrůza, Babiš a malý Babiš. Jak to psali před těmi léty na demonstraci Milion chvilek, znárodnit…Ty hesla tam opravdu byla a když se jich ptali co potom s těmi firmami udělat, prodat západu.
   Co jiného, že Aleši a pomatená lesní Včelo. My přece nesmíme nic vlastnit, my musíme jen držet hubu a krok.

  2. Také u kuřecího masa si trh dělí především několik velkých společností. Trhu jednodenních kuřat vládne Výkrm Třebíč (podíl 25–35 procent) z koncernu Agrofert. Významným hráčem je společnost Xaverov (15–25 %) kontrolovaná rodinou exministra zemědělství Miroslava Tomana a Mach drůbež (15–25 %), kterou ovládal již zesnulý agropodnikatel z Litomyšle Jiří Mach.

   Mezi zpracovateli jatečných kuřat dominuje Vodňanská drůbež s 25 až 35 procenty trhu. Až patnáctiprocentní podíl mají další dva hráči: Drůbežářský závod Klatovy a Rabbit Trhový Štěpánov.
   Zpracovatelé těží z toho, že mají vedle porážek i chovy a odchovy jednodenních kuřat, výkrmy, výrobu krmiv nebo prodejny. Třicet dva procent kuřecího masa se do České republiky dováží.

   Trh s pšenicí je silně ovlivněn globálními cenami a exportem. Jen zlomek se importuje. Pšenici nicméně pěstuje a prodává velké množství zemědělců, kteří ji prodávají mlýnům. Trh je silně konkurenční. To se ale rozhodně nedá říct o trhu s moukou.

   V mouce jsou dva silní soutěžitelé (GoodMills Česko, Malitas), kteří mají zhruba 50 procent trhu a vedle nich řada menších. Osm největších hráčů tvoří prakticky celý trh.

   Dovoz vepřového masa meziročně opět vzrostl (69 308 tun; +3,7 %), jeho vývoz mírně klesl na 8 814 tun (−1,8 %). Vepřové se dováželo tradičně z Německa a Španělska, ale také z Polska a Belgie; vyváželo se většinou na Slovensko. Celkově se dovezlo vepřového masa 289 647 kg, takže dováží se více než polovina spotřeby masa, tedy domácí produkce je pouze 46%.

   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-pole-jsou-plna-brambor-a-cibule-ale-obchody-je-dovazeji-tisice-kilometru-209032
   Brambory z Francie, cibule z Egypta, nebo dokonce Nového Zélandu. Podle českých pěstitelů není důvod, aby obchodní řetězce prodávaly základní zeleninu z dovozu. Tvrdí, že na léto je české zeleniny dost.

 2. Máte tam chybu Vidláku, maďarská šlechta (tedy uherská) lezla do pudele Osmanům a to hezkých pár desítek let. Proto dostali privilegia jako jediní v tom žaláři národů. Ani Taliánům nebylo vyhověno, natož Čechům. Taky se hodně kecá o tom, že Češi zničili císařství, ale že Italové vedli taktéž krvavé bitvy s Habsburky, se nemluví.

  Jinak Agrární komora je další protičeský útvar a zajímalo by mne co chcou jíst pánové, když se vozí potraviny ze západu. A teď se likviduje po naší soběstačnosti i soběstačnot západních zemí.
  Oni si vážně myslí, že to nikomu nedojde.
  Jo pár bůbců se na iDěsu našlo, že se má protestovat tak, aby bylo dost potravin v marketech. Západní Lídl a ostatní, jsou vykoupení.

  1. Tak mocnářství se chovalo podobně jako každá totalita. Všechny národy už to štvalo a jevily stále menší ochotu poslouchat prohnilý habsburský, od reality odtržený císařský klub a jeho úřady. A tak chodili fízlové po hospodách a sbírali lidi za bagatelní přečiny. Jiní třeba zase slídili v divadlech a hledali v libretech Verdiho oper důvody, proč je zakázat, nebo aspoň donutit přepsat „závadové“ úseky. Takhle to dělá každá tyranie.

   1. Jasně že to byla tyranie, ale Vidlák napsal: Maďaři se bouřili a dostali Rakousko – Uhersko. Češi byli loajální k císaři a nedostali nic. Když začínala Velká válka, musela vídeňská válkychtivá klika získat souhlas Uherska, protože Maďaři měli právo veta. Čechů se nikdo neptal…

    Dostali Uhersko, aby nekolaborovali s Turky, na rozdíl od Rumunů a Srbů, kteří s nimi prohráli.
    A kolik ztratily české a moravské země obyvatel po bitvě na Bílé hoře, bylo vypočítáno, že ztráta byla 50% obyvatel.

 3. Téhle debatě jaksi chybí ten národohospodářský základ. Jaké procento kterých profesí v téhle zemi musí být, aby tady bylo možné jako zaměstnanec/živnostník normálně existovat a něčím se uživit? Možná nemusíme mít vůbec žádné zemědělce a když všichni zkrachují, ničemu to vadit nebude. Všechno dovezeme a ještě bude v obchodech levněji. Možná nepotřebujeme žádné hutě ani sklárny, ani automobilky – vždyť i ty auta umí vyrobit v Číně lepší a levněji, stačí je dovézt. Takhle to přirozeně řeší trh s absencí nějakého centrálního řízení. Zemědělci zmizí stejně jako textilky a jiné sektory hospodářství. Budeme všichni právníci, zubaři, programátoři, obchodníci, bankéři, realitní makléři… Že to nepůjde? Že potřebujeme nějakou soběstačnost? No tak to ale bude něco stát a aby to vůbec někdo dělal, musí mít dotace a zaručený odběr za ceny, které ho uživí. Tak je to potřeba lidem vysvětlit.

  1. „Téhle debatě jaksi chybí ten národohospodářský základ. Jaké procento kterých profesí v téhle zemi musí být, aby tady bylo možné jako zaměstnanec/živnostník normálně existovat a něčím se uživit?“

   Tzv. liberální demokracie je politicko-ekonomický systém na pendrek (řekl bych k prdu, ale budu slušný). Funkční mohlo být to, co jsme zahodili. Respektive nejdříve nechali rozežrat těmi D-FENSovými ***** tedy bezskrupulóznimi oportunisty, hrabajícími jen ve svůj prospěch, pak začali nadávat, jak to nefunguje, a nakonec jsme vše nahradili tímhle bazmekem, který slouží pouze těm na západ od nás, kteří od nás ročně vysávají stovky miliard. Je prostě nutné mít stabilní vedení země bez všech těch politických křiváren a veletočů a některé věci v zemi určovat silně autoritativně (to je ta zlá totalita, bez které to ale smysluplně prostě nejde). A ty oportunisty je prostě třeba průběžně odstraňovat ze systému, a ne že ne. A komu se ten systém nebude líbit, ať prostě splatí své závazky společnosti a klidně ať si táhne.

   1. Tzv. liberální demokracie není nic jiného než lidová demokracie předlistopadových soudruhů. Podstatou je vládnoucí tlupa, která žije v podstatě jako šlechta a vysává ten zbytek, kterém cpe do hlavy nějaké ideály, kterým sama nevěří. A vždycky se najde dost kurev, které budou ochotné k čemukoli, aby taky patřily k té vládnoucí skupině.

    1. Patrně jste nadprůměrně inteligentní podobně jako Aleš. Jinak si nedovedu vysvětlit Váš hluboký analytický vhled.

    2. Tohle není obdoba lidové demokracie, to je prostě politika v čisté podobě. Takhle se chová každý politický režim. Dokud lidé nepřestanou naivně věřit, že může existovat nějaký ideální politický režim, který tímhle netrpí, budeme pořád dokolečka opakovat stejné chyby. Je to vždy jen o moci nad druhými a přístupu ke zdrojům, hlavně penězům.

     Sám píšete „jako šlechta“. To, co jste pojmenoval, tu známe už od dob Římské říše a hlavně pak středověku. Vrstva mocných, která má k dispozici šiřitele ideologie, která legitimizuje moc těch „vyvolených“. Kulisy se mění, mechanismy zůstávají. Dnes máme místo církve neziskovky a média.

  2. Pane Kadlas.
   Ze zemědělstvím je to podobné jak třeba Ostravská Liberta,přímých zaměstnanců je šest tisíc, ale potřebné služby,snad jdou pres dvacet tisíc.Když se píše o čtyřech procentech,zamestnancu v zemedelstvi,ale další služby,provozy,zpracovatelé, az strojírenství, tak to jde k milionu osob.

  3. Stačilo by, kdyby škodovka začala vyrábět nenáročné a levné auto, jako byla Felicia. Se čtyřmi válci, 1.3 MPi či TSi, to je jedno, výkon stačí do 90k.
   Všechny formy a přípravky, komplet dokumentace jsou ve skladech.
   S cenou okolo 250.000 – 270.000 by jim lidi utrhali ruce a fabrika by měla 2 roky co dělat, aby splnila objednávky. Okamžitě bych si takové auto koupil, druhé pro starší dcerku, oba zatím jezdíme ve Feliciích r.v. 2000, tedy z posledních sérií. Neserou se, ale hnijou, to je jediná jejich bolest.
   Lidi serou na předražený krámy, co jim chybí jeden válec a naopak přebývá spousta ptákovin.
   Vidím, kolik jezdí Dacií, které jsou jednoduché, spolehlivé a nepředražené. Lidí, co jsem se na ně ptal, jsou s tím maximálně spokojeni.
   Proč se máme nechat válcovat rejžákem, když tu máme „vlastní“ fabriku a v ní všecko potřebné.
   Má to jediný zádrhel – skopčáci by neprodali ty svoje Scaly, Kamýky, Kokodáqy a E-nijaky.
   Muselo by se jim to buď akciově sebrat, nebo natvrdo znárodnit.

  1. veškeré ty jejich statistiky nejsou nic jiného než iluze a podvod

   inflace se počítá ze spotřebního koše, víte co v tomto koši např. je? zpopelnění mrtvoly, ano běžně kupovaný produkt….asi jako potraviny, elektřina, benzin do auta a nájem bytu

   takhle si můžete vypočítat co libo – a taky to dělají, celá tahle společnost je švindl, celý tenhle systém je švindl

 4. Kdybyste četl pozorně, věděl byste, že od ČT tyhle informace neočekávám.
  Alternativa má mnoho vlastních médií, přes která mohou požadavky zemědělců proudit.

  Neměly by to být ale prázdné fráze o potravinové soběstačnosti a pod. , prostě konkrétní požadavky na vládu.

  1. Já bych si dovolil poznamenat, že potravinová soběstačnost je ΑΩ zemědělství.
   Všechno ostatní může být prázdnou frází. A také de facto je.
   Ostatně, stav našeho zemědělství pohlceného ojrounií a rozpoložení samotných zemědělců, tomu nasvědčuje.

   1. Kdo není potravinově soběstačný, ten nemůže být, až na extrémní výjimky, ekonomicky ani politicky nezávislý, vždy bude v lepším případě vydíratelný, v horším hladovět.

   2. Ale CHCEME POTRAVINOVOU SOBĚSTAČNOST je prázdná fráze.
    Ať zemědělci napíší jasně, že pro potravinovou soběstačnost potřebují 60 miliard ročně na dotace ( číslo je jen ilustrativní). Plus případně další opatření. Stručně, srozumitelně, ať tomu rozumí každý vidlák.

    1. Každý Vidlák má povědomí, co znamená v ekonomice 60 miliard ? Oni chtějí aby nebyli novými pravidly dobiti. Jasně definují, že jsou proti
     1. volným dovozům ze zemí, kde se z důvodu nedostatečné ochrany spotřebitele vyrábí levněji 9 Argentina, Ukrajina atd.
     2. zrušení nesmyslných omezení EU, třeba těch, která je nutí snižovat stavy dobytka
     a naši
     3. srovnání prostředí se sousedy, aby mohli být konkurenceschopní.

     1. 1. Volný dovoz z Argentiny nebo UA není problém, pokud produkty prokazatelně splňují normy EU.
      2. Neznám přesně to EU omezení, myslím, že snižování stavů dobytka je z ekonomických důvodů.
      3. To by museli naši sedláci jet do Bruselu, naše vláda na evropské dotace nemá vliv. A na národní dotace, které by to dorovnaly, zas nemá česká vláda peníze.

      1. Ale peníze nemá proč? Protože se peníze cpou do zbytečných amickych stíhaček a na Ukrajinu a Ukrajincům.

       1. Dokud někdo nepochopí, že peníze ve své původním smyslu byly odrazem toho, co se v daném místě reálně vyprodukovalo, a měly sloužit k tomu, aby se v daném místě to vyprodukované spotřebovalo a zajistila se produkce toho, co bude potřeba v blízké i vzdálenější budoucnosti, tak si budeme extrémně rychle projídat tu budoucnost. Zcela určitě nebyly určeny k syslení do strožoku nemnohých nebo ke globálním virtuálním machinacím s neexistujícími hodnotami.

        Nákup těch stíhaček je příklad onoho nesmyslného prožírání naší budoucnosti. Tahle letadla nám budou úplně k ničemu, nejsme schopni je sami obsluhovat ani servisovat, navíc bez všeho toho zázemí a techniky, které jsou potřeba k jejich nasazení a provozu, nejsme ani jejich využití schopni jakkoli zajistit. No tak hlavně že umožníme Američanům ještě o pár měsíců oddálit totální krach jejich hospodářství.

      2. „Neznám přesně to EU omezení, myslím…“ typický myslící případ. Slovy klasika – myslet, znamená hovno vědět.

      3. No, výchova pomocí grýndýlu, zeleného myšlení a růstu za každou cenu, svatých dotací a obchodování komodit na burzách+ lichvářský přeprodej, se podepsala na nejedné hlavě.
       O to horší to bude s návratem do reality. Bude řádná řacha.
       Něco, jako když kolonista přijde o kolonie a jejich bohatství, co mu zaručovalo vysokou úroveň života a spotřeby. Macron by mohl vyprávět. A nejen on.
       Ne, potravinová soběstačnost není fráze. Ani náhodou.
       A nějaká dotace, ani 60 miliard ročně ji nezajistí. Zajistí jen a pouze závislost na dotaci.
       Nemyslím, že to qazimyslitel rychle pochopí, i když kdejakému vidlákovi je to zcela jasné odjakživa, ale jednou přijde chvíle, kdy to pochopí i on.

      4. Tak to máte 0 ze 3.
       1. Nemají stejné předpisy, píchají jim antibiotika, růstové hormony a podobně.
       2. EU nařizuje snížení chovu z ekonomických důvodů ? ( Nám zavřeli cukrovary z ekonomických důvodů ? ) O kvótách jste někdy slyšel ?
       3. Je úkolem vlády bojovat za svoji zem. ( Nebo snad nějaký občan musel letět do USA že by chtěl stíhačky ? )

       Fakt si myslíte, že máte znalosti na hodnocení stavu našeho zemědělství ?

    2. Pro každého, kdo má průměrné IQ, je výraz „potravinová soběstačnost“ velmi konkrétní požadavek. Možná k se k tomu dá jen podotknout „jako naposled v roce 1989, 1990“. Protože vy nejste rozumove nedostatečný, tak nevěřím, že byste to nechapal, takže zbývá jen demagogie?

      1. A? To jenom potvrzuje, a to je ještě bych řekla dost nadhodnocené, že prostě nejsme soběstační v potravinách jako jsme byli v roce 1989. Navíc jsou to údaje, pokud jsem to pochopila dobře, naposled z roku 2016, zpracované roku 2018, teď máme rok 2024 že? Takže 8 let staré.

      2. „Pro každého, kdo má nadprůměrné IQ“

       A to máte být jako vy? 🤣 Broučku, to fakt nejsi 🤣 První, co alespoň trochu nadprůměrný myslitel udělá, že se u podobně podvraťácky vypadajícího webu podívá, kdo v něm má prachy a pazoury, že.

       Takže se člověk mrkne například na „partnery“. A hned na něj vyskočí stránky jakési „Sev.en Engineering s.r.o.“. Zavítá na přehlídku držek, které za tím stojí. Šmarjá, to snad fotili stejní „umělci“ jako ty ksichty z Aspenu, ne? https://www.7.cz/cz/skupina/#o-nas To je zas přehlídka namyšlených nul… Německy znějící příjmení, ženská se dvěma příjmeními, jo, typičtí pseudoČeši. Ještě se ti mamlasové označí jako „klíčoví lidé“. Normální člověk by se styděl se pod takový titulek nechat uvést.

       Takže copak je to za borečky? Dáme si skupinu do vyhledávače… A copak to na nás vyskočí? „Skupina Sev.en miliardáře Pavla Tykače“. 😂 Alešku, to jako fakt máme žrát kydy z Tykačova hnojníku? Platí vám alespoň za tuhle neplacenou propagaci, nebo tak činíte z vlastní prostoduchosti?

  2. Konkrétní požadavek by měl být: Chceme stejné podmínky jako mají všichni okolo.
   Pokud bez dotací, tak všichni, pokud dotace, tak stejné.

 5. Problém vidím v tom, že mezi lidma je nulová povědomost o tom, proč zemědělci protestují (a možná se na tom neshodnou ani ti zemědělci). Většině lidí stačí, že potraviny jsou v hypermarketu a kde se berou je jim jedno. A tak se obávám, že v širší společnosti protesty zemědělců nenajdou podporu, že to naopak pozvedne vlnu nenávisti lidí proti zemědělcům, kteří je budou svými blokádami obtěžovat. Nebude to vláda, ale blokující zemědělci, kdo bude moct za to, že nebudou potraviny v hypermarketech, kvůli kterým se lidi nedostanou do práce nebo za zábavou. Většině lidí v pražských korporátech je v jejich luxusních kanclech dobře, pokud nejsou rovnou doma na homeoffice či nedělají internetworking odněkud ze španělské pláže. Národ už neexistuje, už jsou jen jednotlivci, každý sám za sebe.

  1. A proto by zemědělci měli jasně zformulovat své požadavky a důkladně je prezentovat v médiích.
   Důležité je, aby se hněv veřejnosti nasměroval na vládu a ne na traktoristy.

   1. V jakých mééédiích ? Vždyť to formulují zcela jasně, jen vláda, mééédia a libtardi lžou jako obvykle.

    1. Vidlák snad zvěřejnil nějaký konkrétní seznam zemědělských požadavků?
     Nečekám, že bych se to dozvěděl z ČT nebo z Respektu.

       1. A aby více nahrabal tak jezdí po mnoha setkáních alternativy a vysvětluje co je špatně, kam to vede, proč je to špatně a jak by se to mělo zachránit, to dává smysl, že ?

  2. Kadlas :

   Většina lidí včetně mě zemědělství nerozumí. Všude se potraviny dotují, ale všude v různé výši. Situace je taková, že i kdybychom zde žádné potraviny neměli, tak všechno můžeme koupit někde jinde u sousedů.
   Nastávají tady paradoxy, že třeba v mléce a v mléčných výrobcích nejsme soběstační, ale přesto mléko vyvážíme, to já nechápu (kromě Švejka). Není to jenom mléko, jsou to i jiné komodity. Celá Evropa je založené na dotační politice, která nemá žádnou logiku. Z dotací se stal takový Augiášův chlév, který asi nikdo a nikdy nevyklidí. Správně by to mělo být asi bez dotací, ale když to nebudou mít všichni, tak je to marné.

   1. Přesně tak, zásady jsou sice jezká věc, ale musíme především přežít. Na to je potřeba být konkurenceschopní. Takže pokud neseberou dotace konkurentům, musíme je mít nejen také, ale ve stejné výší. Ale to je to zachování zemědělství, protože jinak jej konkurence za potlesku našich politiků zlikviduje.

    1. Myslíte, že kdyby neexistovaly dotace, tak zemědělství zanikne? Nikoli. Jen se dozvíte skutečnou cenu zemědělských produktů.

  3. 9ti korporátníci, o kterých píšete, ti vámi budou pohrát v6dy. Důvod se vždy najde, onu sebe považuji za vyšší střední a lepší. Ale je jich málo, jen mají větší dosah díky propagandě na jejich straně.
   Poctivé, nefalšované volby je ani nezaregistrují, tolik malo jich je. Ty současné, ovšem, to je jiná. V tech vítězí pomalu neexistujici pidistrany. A vládnou političtí lůzři.
   Celkově, jsem překvapen, jak malý je rybníček vládnoucí kliky. Pár jmen, pořád dokola, plus novináři. A je tu umělá realita, kdy oni určují směr. Moc médií nejde docent.

   1. Ne, on má na lepíku jen „Rychle zvracej než Ti to vykydají.“ Proč mu tam psát věci, které stejně nepochopí ?

   2. Souhlasím. Obě skupiny by měly být potrestány.

    Prostesty zemědělců ale přece nejsou reakcí na akce klimatických aktivistů. Pokud ano, tak jste lhář buď vy nebo organizátoři.

    1. Ale kdepak, na ohlášené demonstrace i stávky je právo ze zákona. Lepit se k silnici nebo dokonce poškozovat umělecká díla je na psychiatrickou léčebnu. Nelze srovnávat.

  1. Broučku, tvůj mikroskopický mozeček ten rozdíl prostě nepochopí, tak ho zbytečně nepřetězuj, ale ani nepiš, je to jen tvá ostuda.

  1. Takových filmů se vyrojila celá řada, jedná se o memy doby. Komu patří YouTube nebo internetová síť a tak podobně? Britská Východoindická společnost, byla jedna ( kolik jich je ve skutečnosti?) z prvních akciových společností na světě. Lze se dočíst na internetu že byla provozována od roku 1600 do roku 1874…

   Tyto „společnosti“ od někoho dostaly „právo“ na monopol. Existují dvě strany téhož. Monopoly mohou vlastnit soukromé osoby nebo monopol může vlastnit stát. Kdo může vlastnit monopol a kdo může vlastnit stát. Čili pomineme-li zavádějící pojmenování, komu a kým bylo uděleno vlastnit monopol.

 6. Tohle je taky pěkné. Vyšla nová hvězda. Anna Mercedes – Benz. Zpívá o Petru Pavlovi a jak pěkně!

  To se bude na festivalu politické písně líbit. Možná ji pozvou i do Kyjeve.

  „za všechno, co pro nás konáte“. Dále tvrdí, že Petr Pavel dělá Česku ve slušnosti jenom dobré jméno. „Skromně, s úctou, korektností, na svět kolem nás se díváte, v čele s lidskou důstojností, maximum do všeho dáváte,“

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Spunty-do-usi-hned-Nova-pisen-o-Petru-Pavlovi-Uaaaaaaaaa-vzor-nasich-deti-750216

  “ V klipu Anna Benz propaguje jednak svou tvorbu, ale také obchod s čarodějnickými potřebami v Praze 2, nabízející knihy, kameny, vykuřovadla i jiné magické pomůcky.“

  Je krásné když člověk vidí, jak v naší šťastné domovině klíčí takové všestranné talenty a jak se neohroženě derou na světlo.

  1. Ten Sokolov by už měli obnovit, talentu mají nepřeberně, já zase slyšel včera nějakého Quido MC, ten se pro politruckou píseň narodil. Podporuje jej například Tupolánek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *