13 června, 2024

Wunderwaffen

Nedávno dávali v televizi skvělý německý film Der Untergang. Do češtiny přeloženo jako Pád Třetí říše. Pojednává o posledních dnech v Hitlerově berlínském bunkru. Je to jeden z nejlepších filmů o tom, jak skutečně vypadá pád do apokalypsy. Já sám mluvím německy stejně dobře jako česky, takže pokud to jde, dávám si tento film v originále. Bruno Ganz ztvárnil Hitlera snad lépe než by to zvládl Hitler sám. Mluva, sloh, gesta i vztek…. Klobouk dolů. Scéna Hitlerova výlevu, když se dozvěděl pravdu, tu viděl určitě každý, protože byla mnohokrát virálně využita.

V poslední době mám pocit, že jsme se zase jednou dostali do stejné situace a zase nás do ní přivedli Němci. Jako by to byla nějaká zákonitost. Od doby, kdy se sjednotili, tak jsou sice technologickým i vědeckým lídrem v mnoha oborech, ale zároveň nedělají malé chyby a navíc ještě dotahují zcela důsledně až do konce. Zdá se, že to dokonce ani nemá nic společného s nějakou diktaturou, vůdcovstvím nebo tak něčím. Oni to dělají i zcela demokraticky. Oni prostě nejsou schopni korekce. Jak se jednou na něčem shodnou, tak neustoupí ani o krok a vyvede je z toho až příšerné neštěstí.

Všimněte si prosím, že Německo nejlépe fungovalo, dokud bylo rozdělené na Západní a Východní. Stejně tak bylo skvělé než se pod Prajzy sjednotilo. Ale jakmile se dali dohromady, jakmile začali hrát v Evropě první housle, okamžitě se pustili do nějakého velkolepého projektu, který je dovedl až na dno. Císař nebo prezident, Vůdce nebo kancléř, vsjo ravno. A jen se zase sjednotili s Dederóny, hned si zase vymysleli svojí Zázračnou zbraň a dali všechny síly do toho, aby jí dosáhli. Svojí ekonomickou váhou navíc o této zbrani přesvědčili i své široké okolí. Pustili se do slunečníků, větrníků a měsíčníků, vymysleli ty nejlepší vrtule i ty nejlepší panely, dali do toho neskutečné miliardy peněz, šli za tímto cílem zcela důsledně a dokonale, nenechali se rozhodit žádnou kritikou… a teď zjišťují, že energetická nezávislost je ve skutečnosti dokonalá závislost na ruském plynu.

Přitom právě tohle měla být jejich Wunderwaffe, ne? Měli dosáhnout čistoty atmosféry, měli dosáhnout nezávislosti na fosilních palivech, skutečně tomu upřímně věřili… asi tak stejně, jako Hitler věřil, že přijde Wenck (Díky Godote za tuto připomínku ve včerejší diskusi).

Nedalo se jim to vymluvit. Kritika se nepřipouštěla, cíl byl svatý a čerta záleželo na tom, jestli tam mají demokracii nebo diktaturu. Nakonec se dopracovali do stejného stavu jako za Třetí říše. Když za války stavěli rakety V2, tak to byla technologická špička. Dali do toho všechno, stálo to šíleně peněz, šíleně času i šíleně surovin. A výsledek? Průměrně jedna raketa zabila 2,5 člověka. Kdyby je nedělali a vrhli všechny zdroje do výroby tanků, mohli jich postavit o 50.000 kusů víc. Jo, kdyby  se Němci  před třiceti lety nepustili do těch větráků, mohli mít dneska tolik atomových elektráren, že by se zřejmě nepostavil ani jeden Nordstrým, protože by byl úplně zbytečný a Putin by byl rád, kdyby mu ten plyn vydělal alespoň na sociální dávky.

Ale jinak je to přesně jako v tom berlínském bunkru. Stále nikdo nesmí říct, že je všechno blbě, že se musí začít úplně znovu, protože i bez Vůdce je riziko pravdy příliš velké. Možná za to dneska nehrozí špagát, ale jakýkoliv rozumný návrh je stejně hladce upozaděn tak dokonale, že se o něm vlastně nemluví. Ta jejich důslednost je naprosto děsivá a vůbec nesouvisí s režimem.

A tak jsme dneska v situaci, kdy čekáme vítězství, ale dunění nepřátelských děl se ozývá stále blíž. Všimněte si, že i ty argumenty jsou stále stejné – Mansteinův paradox. Stojí proti nám přece zlé asijské hordy chudobných mužiků, kteří nemají ani morálku, ani technické předpoklady. Každý den jim přece způsobujeme obrovské ztráty, každý den nám servírují zprávy o skvělých výkonech našich armád.  Přesto nepřítel stále postupuje a všechny ty zázračné zbraně mají jen minimální efekt. Nezlomili jsme Rusko ani ekonomicky ani vojensky. Naopak, ono začíná ekonomicky ničit nás. Stejně jako nikdo neuškodil nacistickému Německu víc, než jejich vlastní výroba technologicky vyspělých, ale příliš drahých hraček. Radujeme se z ruských ztrát, ale neuvědomujeme si, že ty ztráty nejsou pro Rusko fatální, ale pro nás ano.

Nechci se rouhat, ale asi se to všechno musí stát. Říkali nám, že demokracie má tu výhodu, že můžeme změnit vládu bez střílení. Jinými slovy, že sice můžeme dělat chyby, ale máme možnost ty chyby opravovat. Máme možnost si uvědomit zcestnost svých nápadů a můžeme obrátit.  Tak nemůžeme. Lidskou omezenost a blbost žádné hlasování nevyřeší. Technologové moci si vždycky najdou cestičky, ekonomická realita je neúprosná a geopolitické tlaky mají větší vliv než naše hlasování. Ve skutečnosti jsme si nikdy ve volbách nevybírali směřování naší země. Nikdy jsme si nevybírali cestu, po které půjdeme. Tu nám určili soudruzi Němci a soudruzi USáci. My jsme si jen vybrali, kdo půjde v čele. Ale ať šel po naznačené cestě s radostí nebo s nechutí, neměl na vybranou. Mohl jen trochu brzdit nebo trochu popohánět. Nic víc. Svět prostě nejde českou cestou a zřejmě nám nikdy nedovolí, abychom po ní sami šli.

A tak jsme součástí Západu. Toho Západu, který je třemi čtvrtinami této planety nenáviděn. Toho Západu, kterému dají zapravdu všechny mezinárodní soudy, který všechno může a vždycky bude ospravedlněn. Toho Západu, který byl teď vyzván na souboj. Celý svět to bedlivě sleduje, potichu Rusům fandí… a čeká. Pokud se ukáže, že to Rusovi projde, dodá to odvahy i jiným. Když o tom tak přemýšlím, tak vlastně všichni alternativní dodavatelé surovin mimo Rusko jsou na ruské straně. Jen se zatím neodvážili ohradit se.  

Já tak nějak počítám s tím, že všechny ty ropné a plynové zbraně se proti nám nakonec použijí. Ne hned, ne naráz. Ale použijí. Neudělají to jen Rusové, ale i Saúdi, Írán, Venezuela i celá Afrika. Každý ruský úspěch zřejmě spustí i nějakou nečekanou jobovku odjinud. A než přijde konec, budeme se divit, kolik našich oddaných sousedů už dávno přeběhne k nepříteli. Už to začalo.

Myslím, že obě strany to vědí a proto je ta válka tak tvrdá. Protože kdo vyhraje, k tomu se přikloní 3/4 planety. USA i EU musejí bojovat do posledního Ukrajince, protože je to opravdu jen a jen ukrajinský voják, kdo doopravdy stojí mezi námi a Ruskem. Naše zázračné zbraně jsou na nic. Naše budoucnost záleží na ukrajinském pěšákovi, zda pomocí amerických dodávek zbraní udrží Rusko daleko od nás. Jakmile jeho prohra začne být vidět, pustí se do nás i všichni ostatní.

248 thoughts on “Wunderwaffen

 1. Václav „Prostě je upálili a byl klid“ Bartuška, 22. dubna 2021 říká:
  „Kdyby Rusové zavřeli kohouty, vydíratelní nejsme“

  https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/rosatom-dukovany-vaclav-bartuska-jadro-plyn-energie-atomova-energie-jaderna-elektrarna.A210421_112141_ekonomika_vov

  O rok a čtyři dny později, 26. dubna 2022 od téhož člověka čteme: „Lusknutím prstu to nejde nahradit. Pokud by se zastavil ruský plyn, bude to scénář přídělového hospodářství,”

  https://www.novinky.cz/podcasty/clanek/bartuska-rusky-plyn-nenahradime-lusknutim-prstu-bez-nej-bude-pridelove-hospodarstvi-40395041

  A takoví lidé vedou naše kroky…

 2. odjinud
  Prosím, seznamte se! Toto jsou dva zdaleka nejvýznamnější politici České republiky. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda STAN Vít Rakušan. Z čeho tak soudím? Z jejich dennodenního výskytu na obrazovce České televize. Nemine den, aby právě tyto dvě osoby cokoli nekomentovaly, nevyskytovaly se v reportážních příspěvcích, nebyly zvány do studia.
  https://pravyprostor.net/na-kavcich-horach-ale-zrejme-ziji-v-predstave-ze-vedouci-ulohu-ksc-nahradila-vedouci-uloha-ceske-televize/

  1. Jen dál, jen dál!
   Už máme zkušenosti: těch, co nejvíce kafrají v televizi, měl národ nakonec vždycky nejvíc plné zuby.
   Dělají to dobře.

  1. „Celou válku o plyn a rubly pochopíte v událostech v Číně! Volkswagenu razantně v Číně propadl letos počet prodaných automobilů. (-24%) Škoda je na tom ještě hůř. (-42%)“

   Ano, děkujeme našemu Tchajwoukrajinci, který k tomuto úspěchu nesmazatelně přispěl.

 3. Vite něco o protestnim shromáždění za odstoupení vlády, proti cenzuře 30.4. ve 14 na Letne?
  Přišel mi řetězový e-mail. Ohlášená je, pořadatel JM.

 4. Voni berrnard, netahaj nás tady tak trošku za nohu? To maj jako barák nejmíň na tři štoky a schválně bydlej nahoře, aby byli jako vejš postavenej nebo co? Tak kdyby mi to nějak polopaticky vysvětlili, byl bych jim moc povděčen. A že nechávám předem děkovat.

  Citace jen z tohohle threadu.
  berrnard napsal:
  28 dubna, 2022 (19:05)
  …Toto se mi líbilo obzvlášť v pondělí, když chodím ty tři patra s odpadky do popelnic. Že sice musím absolvovat tu cestu s tím sajrajtem, ale zároveň patřím k sortě lidí, která ovládá tuto planetu. Tak nějak se mi s tím bordelem chodilo sebevědoměji. …
  berrnard napsal:
  28 dubna, 2022 (13:53)
  … O mě nejde, já s touto eventualitou počítal (vždy myslím na zadní kolečka), takže i kdyby zítra vše zdražilo o 300%, mě to nerozhodí. Já k životu až tak moc nepotřebuji, jelikož už všechno mám. Hodnou ženskou mám, montérky taky mám a kvalitní, tři pily mám, dobrej auťák mám a svojí vlastní střechu nad hlavou taky. …

  1. Odpověď.
   Od ČSPLa jsem dostal družstevní byt. Ten jsem směnil s kámošem za byt v osobním vlastnictví, který je ve třetím patře. Stíháte? Fajn! Pak jsem se oženil a celý barák jsme koupili. Jelikož už jsme byli zabydleni v tom třetím patře, tak jsme tam zůstali. Akorát jsme na jednom místě probombardovali podlahu, tam postavili točité schody a další dvě místnosti pod naším bytem si připrdli k tomu kvartýru. Výhodou je, že máme barák postavený do stráně, takže nemáme čtvrtou zeď, tam je ta stráň. Tudíž, když slezeme těmi točitými schody o patro níž, tam je východ na jednu z teras. Výhodou našeho bydlení ve třetím patře je jednak to, že nám to vše patří a druhak, že na ty terasy je přímý východ napřímo pouze z našeho bytu.
   Když se ráno v létě, v neděli probudím, udělám si kávu a v trenkách si vylezu v druhém patře na terásku. Tam si sednu, zašit za živým plotem, popíjím kávu a když jí dopiji, zase vlezu dovnitř otvorem v druhém patře, vylezu těmi točitými schody do obýváku a jsem zase doma, ve svém soukromí.
   Vyměnit si toto bidlo s nějakým nájemníkem z prvního, nebo druhého patra by mi přišlo jako pěkná blbina.
   Voni, mají ještě nějaký dotaz?

 5. Bidenův režim oznámil vytvoření „Rady pro řízení dezinformací“ v rámci úřadu pro vnitřní bezpečnost v čele se šílencem
  http://jdem.cz/fg2ra2
  Nová rada bude fungovat pod hlavičkou ministerstva vnitřní bezpečnosti se zvláštním zaměřením na Rusko a „nelegální migraci“, uvádí Post Millennial.

  K tomu diskuse: „Tak konečně dostane Fijalová kampaň: Udej si svého – kohokoliv, mustr. Konečně je velkým bratrem posvěcena nejen ona akce, ale i cenzorní úřad, post vrchního cenzora… jasnější kontury dostává i důvod povolebního pobytu onoho morálního Stanaře na lokální universitě za louží…“

  1. nu a krasne je, ze to ministerstvo pravdy povede clovek, co pred volbama oznacil nedavno i v meestrymu potvrzenej notebook mladeho Bidena za podvrh. tak si muzeme bejt jisti, ze vsechno, co popre, bude do roka pravda.

   kdyz se lze furt, tak je to takove prehlednejsi.

 6. Měl bych dotaz – spíše návrh …
  Už je snad každému jasné, že tohle není konflikt Ukrajina vs RF, ale RF vs. Západ. V teoretické rovině jsou dvě možnosti ukončení:
  1 – totální poražení jedné strany nebo nekonečně dlouho trvající konflikt, na který RF nemá zdroje.
  2 – tzv. razantní zvýšení sázky dokud je spor ještě relativně malý (např. hádají se dvě party o místo na parkování a jedna strana řekne, že kdo to zpochybní toho zabije … tohle jen jako ukázka razantního, resp. nepřiměřeného zvýšení sázky)

  Dotaz na diskutující zní:
  – pokud by jste byli v roli válečného vedení RF, jak byste tuhle zatím malou válku ukončili?

  1. Nikdo není v roli válečného vedení RF a nikdo netuší, co má a mělo velení RF v úmyslu. Kecací hlavy vojenských expertů z politologických fakult, zalykající se štěstím z pozvání do CT09 teprve ne. Faktem je, že RF během prvních 2-3 dnů údery raketovou technikou a letectvem v podstatě vyzmizíkovalo velmi kvalitní ukrajinskou vícevrstvou PVO, téměř kompletní letectvo, zrušilo centrální uzly velení, sklady a velké soustředění vojenské techniky po celé Ukrajině. Ta vede víceméně už jen propagandistickou válku s občasnými přepady notně zveličenými na Twiteru a Telegramu. Hlavní střety na Donbase mají na krku zřejmě už jen vojáci DNR a LNR, samozřejmě za zpravodajské, letecké a dělostřelecké podpory armády RF. Takový boj „na přetlačovanou“ s občasnými přesnými údery letectvem a raketami může RF vést několik let, aniž by ji to nějak vyčerpávalo. A počkat si, až se Pravoseci, Národní garda UA, VSU, SBU, Azovy, Ajdary, apod začnou mastit mezi sebou navzájem. Ale můžu se mýlit, že jo.

   1. Jenom bych k tomu doplnil, že Rusko ještě skutečnou válku nezahájilo, jak tady už zaznělo. To by na UA nešla elektřina, internet, do Kyjeva nejezdily politické delegace z různých bezvýznamných senátů a po použití TOS Buratino, bomb ODAB a podobných „laskomin“, by Ukrajina vypadala jinak. S miliony mrtvých Ukrajinců samozřejmě a to evidentně RF nechce.

    1. Re: g. K. L.
     ZATÍM!!!

     Jestli jste si povšimli, polský Antek je už nadržený, jak stepní koza, aby se dostal zpátky ke Lvovu.

     Šéf ruské zpravodajské služby Naryškin: existují důkazy, že Washington a Varšava pracují na plánech na zavedení těsné vojensko-politické kontroly Polska nad „jejich historickými oblastmi“ na Ukrajině.

     Podle SVR by první fází „znovusjednocení“ měl být vstup polských jednotek do západních oblastí Ukrajiny pod heslem jejich „ochrany před ruskou agresí.“ Polsko jedná o modalitách mise s Bidenovou administrativou. Podle předběžných dohod bude bez mandátu NATO, ale s účastí „ochotných států“, ačkoli Polsko se zatím nedokázalo dohodnout s potenciálními účastníky „koalice ochotných,“ uvádí zpravodajská služba.

     https://t.me/rian_ru/160878

     1. Teď je otázkou, zda tím Antek nepomůže hlavně Rusovi. Jestli teda někoho pravověrný západní Chochl nenávidí někoho jen o kousek méně než Moskala, tak je to zrovna Antek. Další věcí je, jestli Antek neví něco víc a tuší co se tam začne dít. A než si pustit utíkajícího ozbrojeného Chochla přes hranici, tak si raději pohlídá u něj doma.
      No, bude to napínavé.

       1. Sibyla:
        Antek ..Polák
        Chochl..západní nacionalistický Ukrajinec, který po Majdanu 2014 vládne Ukrajinou
        Moskal..ruskojazyčný Ukrajinec, který do Majdanu 2014 vládl Ukrajinou, případně etnický Rus (oni se tak vzájemně skutečně nazývají)

     2. Něco se děje i v Podněstří a údajně do Moldavska strkají čumák i Rumuni. Vono to v Podněstří dost bouchá a jestli rozumím drmolícímu Podoljakovi, tak provokace dělají Ukrajinci a posádky v Podněstří jsou dostatečně silné aby jejich hovadiny odrazily.
      Rumuny už by nebyli schopní odrazit a těm zase pohrozil Putin, tedy on hrozil loutkovodičům https://www.youtube.com/watch?v=LE4I3VA7bdE

  2. Nikdo snad nepochybuje, že jde o konflikt RF vs. Západ, který chce získat suroviny.

   Nechce Putin zamrzlý konflikt, aby se mohl odpoutat od Západu?

   Čína a Rusko ukončí dominanci USA na globálních finančních trzích

   Doing without the dollar.

   Válka a ekonomika, nebo ekonomika a válka?

   Jak tedy vypadá síla ekonomik nyní soupeřících táborů?
   Západ, tj země NATO a EU bez Turecka, ale s Japonskem a Austrálií představují 16% obyvatel planety země a 49% jejího HDP.
   Zbytek, Rusko s Čínou, Indií, zbytkem Asie, Afrikou a Latinskou Amerikou 84% obyvatel a 51% HDP.

   40 zemí ze 193, to Putina nesrazí. Šándor a vojenská změna na Ukrajině

   Not One Bloc or the Other: Ukraine War Shows Emerging Post-American World

   Fiala? Proč, diví se Drulák. Vážné věci: Dolar, Čína a Rusko, velké změny, závěr války

   Po válce zbydou dva bloky – Čína se surovinovým přívěskem Ruska, Amerika s krachující Evropou
   https://www.radiouniversum.cz/basta-jaroslav-2d-po-valce-zbydou-dva-bloky-cina-se-surovinovym-priveskem-ruska-amerika-s-krachujici-evropou/

   Co dodat?

  3. Pane Dvořáku,
   nejsem v roli vedení RF a válka RF x Kolektivní Západ není malou válkou.
   Ukazuje se, že Rusko nikam nespěchá.
   Cíle Ruska řekl Putin loni na podzim, tedy návrat NATO na hranice z r. 1997 a stažení jaderných zbraní (USA) z Evropy. Pak jsem ještě zaznamenal letošní výrok Lavrova, že chtějí (jedním z cílů je) ukončení domince USA ve světě .
   Válka na Ukrajině je proto jen první dějství.
   Za Ruskem stojí Čína i Indie a další státy s cca 6,5 miliardou obyvatel.
   Evropa ekonomicky chřadne, většinou svojí vlastní blbostí – sankce srazí EU a ne Rusko.
   Velká část Evropy dodává Ukrajině zbraně a na vlastní obranu jí za chvíli skoro nic nezbyde.
   Kdo dodává zbraně, stává se legitimním cílem odvetného úderu.
   To, že úder zatím nebyl proveden může znamenat že Rusko čeká a likviduje evropské zbraně na Ukrajině a bude to dělat tak dlouho, dokud Evropa nějaké zbraně bude mít. (bude ochotna je dodávat na Ukrajinu na sešrotování.
   Na Ukrajině se likvidují (Rusko likviduje) zbraně rychleji, než je Kolektivní Západ stačí vyrábět.
   Nedávno jsem četl vyjádření Číny k možné válce s USA. Odpověď byla ve smyslu: Jak může vést válku stát, který téměř nevyrábí náboje.
   Já dodávám: Jak může vyrábět zbraně, ale i auta a jinou techniku stát (státy) závislé na dovozu energií, oceli, vzácných kovů, plynů a pod.?

   Pokud se jeden, nebo několik států Evropy přímo zapojí do války na Ukrajině, USA se přímo nezapojí nikdy.
   Budou jen ujišťovat o jejich podpoře a dodají zbraně.
   A po válce se budou chtít napakovat na poválečné obnově.

   Pokud by Rusko mělo prohrát, použije jaderné zbraně.
   Pokud by bylo napadeno (přímo území) USA, použijí jaderné zbraně.

 7. Stalo se mi dnes.
  Cestou do bazénu v Kozinově ulici v našem statutárním městysi, abych si odplaval na dnešek plánovanou míli, nastupoval jsem do tramvaje u Pětatřicátníků. Kousek před polednem.
  Jako obvykle.
  Tramvaj směr Bory přijela během asi dvou minut.
  Jako obvykle.
  Lidé z tramvaje chtěli vystoupit (jako obvykle), ale proti nim se vrhla s plnou vervou malá drobná dívčina, věku tak asi něco málo přes dvacet. Dost neobvykle, protože v našich zeměpisných šířkách bývá obvyklé, že lidé nejdřív vystoupí, a nastupující trpělivě vyčkávají (s kočárkem ten výstup někdy trochu trvá) spíše stranou výstupních/vstupních dveří.
  „Ta má ale kvalt,“ pronesl muž středního věku.
  „Ta bude z Ukrajiny,“ doplnila ho žena věku neurčitého.
  Dostihl jsem tu dívčinu, když už pohodlně seděla na uvolněné sedačce.
  „Vy iz Ukrajiny?“
  Vyděšený pohled a gesto „hledám doklady v kabelce“.
  Moje uklidňující gesto a vysvětlení: „U nás lidé nejdříve (preždě vsjevo) vystupují, a teprve potom se nastupuje. Podívejte se (pasmatritě), že vůz je poloprázdný (za čem takája spěška), tramvaj vám neujede. Panimajetě?“
  Od povědí bylo pokývání hlavou, ale zda mě pochopila, tím si nejsem jist.
  To nebylo nic významného a od toho děvčete jistě nic úmyslného. Jenom je „rusky nevychovaná“, znám to z moskevského metra, tam se tak chovali všichni.
  Ponaučení, které ke krátké historce patří?
  Ukrajinci jsou jenom takoví poněkud zblblí a aktuálně zdivočelí Rusové, jejich kadlub je stejný. A pokud jich bude u nás žít dostatečné procento, budeme se takto necivilizovaně cpát do tramvají všichni.

  P.S.: Pokud budou jezdit tramvaje.

  1. Stejná zkušenost z metra, cca před 15 (možná už 20?) lety. Skupina černovlasých, asi dvacetiletých slečen, vzhledu subjektivně … jak to jen kulantně … no prostě jsou dívky, jejichž půvaby nejsou zjevné v řádu jednotek vteřin po navázání vizuálního kontaktu, na první pohled Italky. Potvrzeno afektovaným „mamma mia!“ poté, co se celé dovnitř se cpoucí skupině postavila asi na vteřinu na dvě do cesty zeď v podobě mojí maličkosti. Někdy stačí jemně naznačit, ale tento případ to podle všeho nebyl.

 8. suverenita ukrajiny je v poradku, ale suverenita nejakych ostrovu v poradku urcite neni

  Suverenita má své meze. USA Šalomounovým ostrovům rozmlouvají pakt s Čínou
  Dnes 14:41 Petr Jemelka, Novinky

  Spojené státy jsou znepokojeny vyjednanou bezpečnostní dohodou mezi Čínou a Šalomounovými ostrovy. Považují ji za strategickou hrozbu a jsou na ni připraveny patřičně zareagovat. Po setkání s premiérem tichomořského ostrovního státu to prohlásil americký náměstek ministra zahraničních věcí pro záležitosti východní Asie a Pacifiku Daniel Kritenbrink.

  Kritenbrink přijel ministerskému předsedovi 642tisícových Šalomounových ostrovů vysvětlit, že Američané sice respektují suverenitu jeho země, případná trvalá nebo dlouhodobá přítomnost čínské armády na jejím území ji ale převyšuje. Přesněji zasahuje do strategických zájmů USA a jejich spojenců v regionu.

  „Samozřejmě že respektujeme suverenitu Šalomounových ostrovů, ale zároveň jsme jim chtěli dát vědět, že pokud budou učiněny kroky k vybudování fakticky trvalé vojenské základny nebo jiného (vojenského) objektu (Číny), přirozeně na tyto hrozby odpovíme,“ prohlásil Kritenbrink podle britského deníku The Guardian.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/suverenita-ma-sve-meze-usa-salomounovym-ostrovum-rozmlouvaji-pakt-s-cinou-40395288

 9. polsko cvici a tajnustkari

  copak se to pripravuje ?

  —————–
  Polsko se rozhodlo „rozproudit“ velká vojenská „cvičení“ na severu a východě země

  „Od neděle 1. května se po silnicích téměř celé republiky budou pohybovat kolony vojenské techniky v souvislosti s vojenským cvičením, které se bude konat v souladu s programem výcviku Ozbrojených sil Polské republiky,“ uvedl web Polské armády
  Armáda v této souvislosti žádá občany, aby nezveřejňovali informace a fotografie pohybu vojsk a jejich umístění, data a časy průjezdů vojenských kolon, údaje o odletech a přistáních vojenských letadel.

  „Jakékoli bezmyšlenkovité jednání na síti, zveřejnění fotografií zachycujících důležité vojenské objekty, vybavení může mít negativní důsledky pro bezpečnostní a obranný systém,“ píše se ve zprávě.

  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1101817&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

  https://www.wojsko-polskie.pl/articles/tym-zyjemy-v/2022-04-281-wzmozony-ruch-pojazdow-wojskowych-na-drogach/

 10. (…) Několik amerických kongresmanů a vysokých ukrajinských představitelů opakovaně navrhlo předat zmrazená aktiva ruské centrální banky Ukrajině. (…)
  (…) Ukrajinský ministr financí Sergej Marčenko požádal americkou vládu o minimálně 2 miliardy dolarů měsíčně jako mimořádnou ekonomickou pomoc. Úředník také řekl, že Kyjev doufá, že dostane další 3 miliardy dolarů měsíčně z jiných zdrojů. (…)
  (…) Od začátku ruské vojenské ofenzivy na Ukrajině na konci února poskytly Spojené státy Kyjevu ekonomickou pomoc již kolem jedné miliardy amerických dolarů. Kromě štědré vojenské pomoci schválila americká vláda minulý týden dalších 500 milionů dolarů. (…)

  http://www.infokuryr.cz/n/2022/04/27/ukrajina-chce-od-usa-2-miliardy-dolaru-mesicne/

 11. https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/04/28/solidarita-zapadu-konkretne-v4-v-praxi/#more-982409
  ***
  Pár střípků:

  (…) Česko kdysi prodalo svoje rafinerie polskému Orlenu. Slovensko maďarskému MOLu. A dnes Poláci a Maďaři ovládají v podstatě monopolně zásobování českých a slovenských tankovacích stanic. (…)

  (…) Například rafinační marže polské společnosti Orlen vzrostly v březnu zcela nebývale, zhruba pětinásobně. Zatímco ještě v únoru činila rafinační marže společnosti 7,70 dolaru na barel, v minulém měsíci už to bylo 39,30 dolaru za barel. V lednu marže činila jen 4,8 dolaru za barel. (…)

  (…) Kromě Orlenu, jenž v Česku provozuje přes 420 čerpacích stanic, převážně pod značkou Benzina, zaznamenal v březnu mohutný nárůst rafinačních marží také maďarský MOL. Ten v Česku provozuje 304 čerpacích stanic a je tak jejich druhým největším provozovatelem, právě po Orlenu.

  Rafinační marže společnosti MOL vzrostly v březnu dokonce zhruba desetinásobně. Zatímco ještě v únoru činila rafinační marže společnosti MOL 3,40 dolaru na barel, v minulém měsíci už to bylo 33,70 dolaru za barel. (…)

  1. Benzín nakupuji výhradně u MOLu.

   Jak se tady diskutovalo o těch symbolech, abychom se poznali, co česká a maďarská vlajka?

   1. To je zajímavé,že závislost na kde kom nevadí,jen ta na Rusku. Přitom není to ani 20 let,co se vše predelavalo na plyn,bo zelení a prý ochrana ovzduší.

 12. … s Váma je to úplně zbytečný, berrnarde, pro Váš (nejen) ukázkovej dvojí metr.

  Vy vždycky něco plácnete, třeba minule to byly blboučký příměry z hospody, dneska zase poňoukáte občana porovnávat svý pípáky nad zbořenýma barákama na Donbasu a Mariopolu, nebo přiblble zase fantazírujete o tankových bitvách na Karlovarsku… přitom ale Putin neřekl nic jinýho, než co maj více jak 200 let Amíci ve svý ústavě ve čtvrtým dodatku. kdy:

  … “ chrání občany USA před prohledáváním, zatýkáním a zabavováním majetku bez konkrétního soudního příkazu nebo bez důvodu opravňujícího věřit, že byl spáchán zločin…“

  A že by Vás nějak zvlášť vzrušovalo, jak až to Amíci s tou ochranou svých lidí myslej vážně, je jejich kontinuálně vztyčenej prostředníček na ostatní svět, kterej třeba po válce v Jugoslávii (jako neoddiskutovatelní okupanti a strůjci válečných zločinů) ukázali soudu v Haggu, když obeslal některý jejich vojenský osoby soudníma obsílkama, aby si před soudem obhájily svoje činy v bejvalej Jugošce. Že ani k soudu nedošlo je nabíledni, ale na to nejen Vy ve svých přihlouplých příměrech a argumentacích serete.

  Děte s nima konečně už do háje, zkuste to třeba na Novinkách.cz, tam můžete bejt dokonce i glorifikovanej! Tady akorát tak všechny otravujete, pokud jste si ještě nevšiml!

 13. Variace na berrnardovské téma
  Soused mi denně obchcával plot. Byl jsem za ním, ať to fakt nedělá. Nepomohlo. Byl jsem za ním, že příště mu už rozbiju hubu. Nepomohlo. Rozbil jsem mu hubu. Nepomohlo. Začal mi vysklívat okna a vyhrožovat dětem. Jdu mu zapálit barák. …
  Myslím berrnarde, že to s Ukronácky dopadne úplně stejně.

 14. oni se fakt uz tesi ze rusko porazi a znici,
  proste tomu veri jako nemci pred valkou, ze pak budou bohati, kazdej bude mit v rusku velkej statek a par sluhu, staci jen pul roku bleskove valky a budemem mit k dispozici vsechno bohatstvi ruska

  ————–
  Už není pochyb: NATO pod vedením USA vyhlásilo Rusku válku. Osm roků příprav. Britové již otevřeně: Napadneme teď ruské vnitrozemí ukrajinskýma rukama. Donutí ti šílenci Putina použít jaderné zbraně? Lze ještě odvrátit katastrofu?

  Šéf Pentagonu, který nedokázal potlačit své nadšení pro konfrontaci, dal pak úplně bez obalu najevo, že mu jde přímou účast USA v boji: „Pokud jde o naši – tedy vlastně ukrajinskou – schopnost vyhrát, je prvním krokem věřit, že zvítězit můžeme. A tak věříme, že můžeme vyhrát; věříme, že oni nyní věří, že lze vyhrát – pokud budou mít správné vybavení a naši plnou podporu. Jinak řečeno uděláme vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že se to podaří.“
  Nyní to bylo konečně vysloveno zcela bez zakrývání: Spojené státy a jejich spojenci chtějí porazit Rusko a podrobit si ho.

  Britský ministr války (obrany) James Heappey zašel tento týden dokonce ještě dál: BBC řekl, že ukrajinské síly by měly zasáhnout hluboké ruské vnitrozemí pomocí zbraní NATO. Šílená hra.

  https://www.novarepublika.online/2022/04/uz-neni-pochyb-nato-pod-vedenim-usa-vyhlasilo-rusku-valku-osm-roku-priprav-britove-jiz-otevrene-napadneme-ted-ruske-vnitrozemi-ukrajinskyma-rukama-donuti-ti-silenci-putina-pouzit-jaderne-zbrane

  1. co se divíte, angláni a frantíci drancovali celý/skoro/celý svět staletí, amící jsou jen ta horší část anglánů no a snažili se co to dalo, aby byli úspěšnější než předkové. Zbývá Rusko a Čína, které se ale vzpamatovaly po gorbojelcinových zradách a nemíní se nechat drancovat,. Moře let tahali mozky odevšad, a to už taky padlo, protože je nemají kde brát… kolonie výukově hapali do/na jejich podprůměr. A tak se snaží co to dá. A bude hůř, protože bývalé kolonie jen čekají jak to dopadne aby se osamostatnily a tím pádem by angloamíci a frantící měli utrum komplet. Proto ta zběsilost a kvalt…… Je to strach, že by se celému světu na hrubo ukázalo jak vlastně „dobrotivě“ vládli a rozsévali demosgráciu…… jen ve svůj prospěch.
   Zajímavá doba…. hmm

   Jen nechápu co ti naši „myslitelé“ si vlastně myslí, že jim taková samozřejmost ne a ne dojít. Jsou tak hloupí nebo naivní, že si myslí že je nechají vládnout… uff zlatý voči, bych řekla

  2. „Nyní to bylo konečně vysloveno zcela bez zakrývání: Spojené státy a jejich spojenci chtějí porazit Rusko a podrobit si ho.“

   Hej, ako pisete. Chcu Rusko porazit – na uzemi Ukrajiny. Samozrejme, chciet mozu, ci to dosiahnu, je druha vec. Na uzemi Ruska sa uz (z dlhodobeho hladiska) porazilo Rusko samo…

   1. Přesně tak. K poražení Ruska je jako spotřebního materiálu používáno ukrajinské území a ukrajinské „lidské zdroje“. Při zohlednění velikostí ekonomik, válečného rozpočtu a doby na přípravu se zatím Rusko pozoruhodně drží.

   2. Na území Slovenska se Slovensko porazilo samo a stejně jako Ukrajina zavírá do vězení opoziční poslance. Fico je ještě na svobodě?

      1. Páč jste amatéři, vy Slováci.
       My zde máme jednoho neprůstřelného poslance, který, když kdysi po cinkání klíčů vznikl parlament, stloukli tam ty lavice a pultík, tak tam zasedl a je tam imunitní dodnes.
       Nějakej Benda.

 15. Dobrý den Apoštole,
  jsem rád, že jste zase tu. Musím říct, že mi vaše psaní chybělo.
  Rád jsem vás četl i v „minulém životě“.

 16. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že země aliance již předaly Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě 8 miliard dolarů.

  1. … a psal taky ten gigant, kolik už z tý pomoci Rusák má, nebo už vystřílel?
   P.S.
   Typickej debil, co dokáže akorát tak eskalovat napětí, což není úloha šéfa (prej)obrannýho spolku NATO!!!
   Postavit ho do první linie, tak se zesere strachem!

 17. Tak tohle mě dost pobavilo:
  „Západní země otevřeně vyzývají Ukrajinu, aby zaútočila na území Ruska za použití zbraní, které Kyjevu poslaly, tvrdila ve čtvrtek mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.“

  Takže, když mi soused vlítne do baráku, vykope okna, z nich vyhází veškerou elektroniku, sestřelí pálkou lustry, já budu stát venku a jiný soused mi dá do ruky šutr, já ho hodím na barák toho agresora, vysklím mu okno, tak on začne řvát, že já a ten druhý soused jsme agresoři, kteří ho napadají?
  Fascinující.

  1. Milý Bernarde,

   děláš jednu velkou chybu!
   Opravdu si myslíš, že válka na Donbase a Luhansku, začala, jen tak, z čista jasna, koncem února 22 ???

   1. Jasně, že ne. To má své důsledky a souvislosti a příčiny (nebo jak to bylo v tom filmu Big Lebowski).
    Putin jasně řekl, že RF bude vždy bránit své občany kdekoli na světě.
    Takže v nejbližší době očekávám velkou tankovou bitvu zhruba někde na karlovarsku. Je tam velká ruská komunita, visej tam ukrajinské vlajky, což ponižuje místní rusy, tak tam je to celkem jasný. Ještě, že my jsme je už z Děčína vyhnali. Ale tady by se jim s těma tankama stejně blbě jezdilo. ady je to samej kopec.

     1. Důvod asi stejný, výsledek rozhodně jiný.
      V Grenadě na to měli amíci koule a prostředky, na karlovarsku ani jedno Putin nemá.

      1. Milý Bernarde,

       vraždí nebo mučí, české orgány, obyvatele Karlovarska, pokud se jim nelíbí nebo nezastávají nějaký ideologický postoj? Nebo snad nějaké fašistické bojůvky, s ideologií z II. Světové na svých srazech řvou“Moskali a židi, do plynu?“ Přijímá česká vláda snad nějaké národně diskriminující zákony? Mlátí fašistické bojůvky Nečechy, že s příslušným přízvukem neřeknou slovo „paljanica“, vlastně, v našem případě s pražským přízvukem „Hele volé, nekecéj!“ Má snad Česká republika v Ústavě, že jí patří Smolensk nebo Nová Země? Z vypůjčené částky 5 miliard $ jdou 3,5 miliardy na zbrojení? Šíří tu stát nenávistnou ideologii, o etnicky čisté ČR?
       Usiluje ČR o atomové zbraně, aby to mohla odpálit na Rusko?

      2. No to jsou fakt hrdinové.
       Přepadnout mikrostáteček se sotva 112 000 obyvateli, to vyžaduje fakt převeliké koule i prostředky.

      1. Takže znova a naposled, Sakuro.
       V práci jsem naposledy potkal hajného, cca před 10 dny, od té doby jsem se s nikým jiným neviděl. Tudíž mě nemá kdo v práci zjebat.

       1. Tyhle blekoty si nech pro svy vzory z Azova.
        Jo a nezapomen jim rict, ze mas velkou kulovnici a cinskou pilu rizenou pocitacem, na to oni slysi.
        Tesim se, az sem zitra zase prijdes prudit po predchozim zjebani od sefika v praci.
        A nestyd se, takovych jako ty je plnej net.
        Zamacklych hrdinu od klavesnice.

        1. Milý Sakuro, velkou kulovnici mám, ale čínskou pilu ne. Mám německou.
         A k tomu zjebání v práci. Když v našem revíru je potřeba kácet někde, kde by to mohlo dosáhnout na lufťácké chajdy, nebo je to u silnice, takže by se musela udělat uzavírka, což je pakec, jelikož k tomu by museli se vyjádřit silničáři a obec, když jsou na dosah čezácké dráty, volá se berrnard.
         On sice není rád, ale udělá to.
         Z tohoto důvodu tam na něj nikdo neřve, jelikož, pokud by se o to pokusil, berrnard by mu mohl pokynout zdviženým prostředníkem, jelikož ví, že ho v jakémkoli okolním revíru vezmou rádi s otevřenou náručí.
         Jasně, můžete si myslet, že jsem internetový vytahovač. Vaše věc. Já zase vím, že svou práci umím. A vím, že mám svou cenu, pod kterou nepůjdu. Oni to ví taky.

         1. Že prý NĚMECKÁ PILA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          ((((((-:

          Tak krásně jsem se už dlouho nenasmál!!!!

          To je něco jako Jawa z Týnce !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          https://www.jawa.eu/jawa-300-cl

          Akorát že Dojčák NIKDY nenajde koule přiznat se , že ty jeho „chytré“ a „plně konektivní“ šmejdy plácají v Čajnistánu!!!!!!!!

          1. V čajnistánu to možná plácají, jelikož to vyjde levněji, ale vývoj probíhá v německu, takže německá pila, milý Targusi.
           Mám termosku. Vyrobenou v čajně. Měl jsem jich už hafo. I drahé od Tescomi. Nejvíc vydržela rok a půl. Pak jsem dostal jednu, vyrobenou v čajně. Stanley se to jmenuje. Plácají to sice v čajně, ale technologie je americká. Tam jí vymysleli a čajna, pokud jí chce vyrábět pod tímto jménem, musí dodržovat technologické postupy výroby od vlastníka značky. Už jí mám pátým rokem a furt drží. A nemám jí proto, že jí v čajně dokáží vyrobit levněji, funguje mi už tak dlouho, protože jí amíci tak dobře vymysleli a tomu blbému maličkatému číňanovi jí nechají vyrábět.
           Capi?

         2. dr. voštěpe, před časem ses velice divil, že v lese stahujeme dřevo s koněm…
          jsem přesvědčený, že jestli jsi taký pilčík, jak povídkář, tak s největší pravděpodobností řežeš jednou za čas keře v nějakém dědinském lesoparku a to pod kuratelou pana starosty

          1. Označení „pilčík“ nemám rád.
           Tak nás nazývají ti sráči, operátoři harvestorů.
           A keře neřežu, už čtvrtým rokem mydlím stromy sežrané kůrovcem.

    1. No Berrnarde, nevím, nevím, ale asi máte staré informace. Karlovaráci a další si, není to tak dávno stěžovali jak jsou na oubytě, co rusové nejezdí/ asi tak dva roky co začal úřadovat satan a spol/ našinci ač můžou tam nejezdí, protože many many, a rusům tam – tamější konzulát taky zrušili, tož kdo ví. Ale mohl byste se tam zajet kouknout a podat referát, kolikže těch rusú tam vlastně je? Bylo by to zajímavé…

  2. Inu…
   Soused mi osm let mlátí rodiny bráchů a bratranců, pár jich povraždil, rozmlátil jim baráky a vybavení, zakazuje jim mluvit rodným jazykem, nepouští je k volbám.
   Já mu osm let říkám „Nedělej to, nedělej to, narazíš.“ Jenže on to dělá furt pryč, protože má sice blbého, ale silného bráchu, který ho furt navádí a zároveň slibuje, že mu pomůže.
   A pak už to překročilo všechny meze a narazil.
   Načež ten hloupý, ale silný brácha začne snášet šutry a štengruje souseda, aby ještě přidal a dorozmlátil nejen baráky bráchů a bratranců, ale i ten můj. A pořád si myslí, že mu to projde.

   Co Vy na to?

   1. Občane, vy jste fakt dobrý gůglista. Já ne. Ale do této výzvy jdu!
    Ukažte mi, jak vypadají rozmlácené ruské baráky od ukrajinců a já vám pak ukáži, jak vypadají rozmlácené ukrajinské baráky od rusa.
    Tak schválně, kdo postne lepší snímek.

    1. Rozmlácených baráků od Ukrajinců bude jenom v Doněcku dost. Ale neprošly zprvodajstvím ČT09 s komentářem Karase, takže je nejisté, jestli je berrnarrd uzná …
     Mimochodem, jsem tuze zvědavej na bernardí tanečky okolo Šalomounových ostrovů. To je totiž něco úúúúplně jinýho :-))) a je tam řada rozdílů.
     Tady je ten první: Vzdálenost mezi Ruskem a Ukrajinou je 0km, kdežto mezi Š.o. a SSA cca 6000km. Což pochopitelně v SSA zavdává na oprávněné obavy …

    2. Bernarde, viděl jste Mariupol?

     Všechna nezávislá zpravodajství se shodují, že Ukři se ukrývali do nemocnic, škol , školek, vojenskou techniku, brali lidí jako rukojmí a navíc, pálili po lidech. Jen tak, bez výběru. A proč myslíte, to dělali?

    3. Ukážeš ty baráky z Podluží, jak je sebralo tornádo a budeš tvrdit, že to rus? Najdi si to na čétéčku.

  3. Tak samozřejmě že se bude Zacharovová rozčilovat. To je její práce. No a stejně samozřejmě se bude Ukrajinec snažit trefit Rusa do kotníku u něj doma. Což asi také nikoho moc nepřekvapilo a Rus s tou možností počítat musel. Stejně jako se záškodníky v Rusku.
   Trošičku složitější to bude, když k tomu kopání bude používat zbraně dodané mu tam s podobnou radou od kamarádů z NATO, protože to už by se za útok NATO považovat dalo.
   A zároveň samozřejmě podobná akce pochopitelné Rusa poněkud podráždí, takže si bude brát rukaviček ještě méně. Což na stranu druhou zase půjde lépe prodat novinářům na západě, když jste obětí, není útočníkovy brutality nikdy dost…

   Jako třeba v Manhuši u Mariupolu… https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/satelitni-snimky-odhalily-masovy-hrob-u-mariupolu-40394565
   Potvrzeno starými dobrými satelitními snímky! a ověřeno portugalskou CNN! Osobně!

   https://cnnportugal-iol-pt.translate.goog/videos/os-mil-corpos-enterrados-em-dois-cemiterios-as-portas-de-mariupol-no-ultimo-mes/6269a4e80cf26256cd210348?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=wapp

   Nebo ne? Je i tohle vlastně jinak?

 18. Sem si už říkal, Asfalťáku, kdeže v týhle době se tak rozpálilo sluníčko, že ste se přilepil k podkladu a nemohl lítat? Sem rád, že „mráz přichází z Kremlu“a Vy jste se konečně ráčil od podkladu vodlepit. Nic si z toho nedělejte, když už perutě neunesou, dá se i chodit po svejch … a když ani to né, tak se furt dá klofat zobákem … a když ani to klofání, tak to v dnešní době jistí alespoň ten Váš asfalt, žejo … = ale to pak Vás budu zovat „Strategiskej holub“?

 19. tak tady mame dalsi dezinformace

  kdo asi bude ochotny v koalici ochotnych bojovat za polsko na ukrajine ?

  spravne ceska a slovenska SSA kolonie

  ———preklad

  Naryškin: Polsko se připravuje na vstup na západní Ukrajinu

  Šéf ruské rozvědky Naryshkin: existují důkazy, že Washington a Varšava pracují na plánech na zavedení těsné vojensko-politické kontroly Polska nad „jejich historickým majetkem“ na Ukrajině.

  Podle SVR by první fází „znovusjednocení“ měl být vstup polských jednotek do západních oblastí Ukrajiny pod heslem jejich „ochrany před ruskou agresí.“ Polsko jedná o modalitách mise s Bidenovou administrativou.

  Podle předběžných dohod to bude bez mandátu NATO, ale s účastí „ochotných států“, ačkoli Polsko se zatím nedokázalo dohodnout s potenciálními účastníky „koalice podobně smýšlejících lidí,“ uvádí zpravodajská služba.
  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1101748&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

  1. Tohle si neumím vysvětlit moc jinak, než že někdo v Pentagonu touží vidět ty Ruskem avizované a dosud na bojišti nepoužité a neviděné zbraně vidět v akci.

  1. … a ti tam sedící se po vyřčení tý otázky toho navedenýho dítěte všichni usmívali = fakt neskutečný!
   Nikdo se vůbec nepozastavil nad úvahou děcka o zabíjení!
   Asi všichni jsou nedospělí a odkojení střílečkama v PC (včetně toho Rakušana), jinak si to fakt nedovedu vysvětlit .

  2. No tak to je, řečeno slovy pubescenta, fakt hustýýýý. Jestli ona ta uvědomělá holčička není sestřička toho uvědomělého chlapečka co si natočil paní učitelku při hodině českého jazyka, tak se obávám, že nám úspěšně startuje ukrajinizace ČR pod blahosklonným dohledem ministra vlády.

 20. Z dnešního a včerejšího tisku
  (
  Británie dodá UA protilodní rakety, které eliminují ruské loďstvo v Černém moři. A rakety, analog ruských Kalibrů, schopné zasáhnout body infrastruktury až ve středním Rusku.
  Dále Británie dodá stovky sebevražedných dronů. Tyto, poměrně malé, na palivo úsporné, se sníženou radarovou stopou, drony, není potřeba nijak operátorem navádět. Dlouhé hodiny hlídkují ve výšce a jakmile se objeví cíl, na který je jeho umělá inteligence naprogramována, zaútočí. V Británii se zaučují na tamních vojenských polygonech, UA vojáci.
  Asi 20 vojáků SAS, zaučuje v Polsku ukrajinské zvláštní jednotky, budoucí diversanty. Mají být vysazeni za frontou na UA, i na území Ruska a operovat v ruském zázemí. V Británii už také uvažují o omezených „mírových kontingentech“ NATO. Kdyby na UA zůstalo málo odhodlaných lidí.

  USA oficiálně přiznaly, že se chystají dodávkami Rusko „vykrvácet“. Pošle, mimo jiné, těžké dělostřelectvo.
  S hrdostí konstatují, že UA armáda roku 14 a 22 jsou zcela odlišné věci, neb je USA se spojenci ,vycvičili a vyzbrojili.

  První těžké zbraně, dodala na UA Česká republika, konkrétně tanky, v současnosti dodává houfnice. Současně (nevím teď, jestli o chlup dříve nebo později) Slovensko poslalo S 300. Dnes posílá tanky, v množství víc, než malém, Slovinsko a Polsko. UA poškozenou vojenskou techniku, budou opravovat na Slovensku a naší hujeři chtějí, aby byla opravována i u nás.

  Zelenský prohlásil, že kdo chce odejít z UA, ať odejde. Zůstat mají jen bojovníci a ostatní odhodlání lidé. /Dle některých analytiků je to geniální tah. O životní náklady neproduktivního nevojenského obyvatelstva, se postarají evropské země a tím více UA zbude na zbraně./

  Indie se nepřidala k protiruské koalici. Oficiálně je neutrální, s Ruskem obchoduje. Boris Johnson ze sebe, podle britského tisku, udělal v Indii šaška.

  Dodavatel polovodičů pro ruské drony, dočasně přerušil dodávky.

  V české republice je, spolu se Slovenskem, nejvyšší míra cenzury a právního postihu za „nesprávné“ názory, v EU. Bráno z celé Evropy, horší je to jen na Ukrajině. Tam se za nesprávný názor běžně vraždí. U nás, se jen běžně vyhazuje z práce.

  V české republice prý mají přišelci z UA, vyšší životní minimum, než domorodci. O své mateřské zemi, nemluvě. Objevilo se mnoho prázdných obecních i neobecních bytů, kam jsou přišelci přestěhováváni i peněz v rozpočtu státu i obcí a měst, které dříve vláda, pro české občany, „neměla“. Tak například, počet bezdomovců v ČR je odhadován na 80 tisíc lidí. Ti však nejsou potřební, na nic nemají nárok a žádná vláda neměla peníze na řešení tohoto problému. Pomáháme jen cizím, na které peníze jsou. Někteří komentátoři titulují Fialu jako nevoleného, ukrajinského, prezidenta. Lidé jsou čím dál více frustrovanější. V některých hospodách, údajně štamgasti zdraví Hail Ukrajina!.

  Na diskuzních fórech lidé věří (asi fakt, nezdá se to předstírané, zřejmě je to emoční typ, co čte jen český tisk a sociální sítě), že Rusové terorizují a vraždí obyvatelstvo Donbasu. Jako v Buče.
  Momentálně tam prý ruská zvířata, systematicky znásilňují.
  ________

  Moje pozn.
  Čas hraje proti Rusku. Místo obléhání Kyjeva, když bylo jasné, že Ukři na Donbase zůstanou, měl být veden nápor na jihu a s větším počtem. Největší územní zisky totiž byly v prvním týdnu až třech týdnech, kdy byla UA obrana v chaosu a ještě nenastal příliv chytrých zbraní. Dnes to na brzký mír, ani denacifikaci a demilitarizaci, nevypadá ani náhodou. Fronta se téměř zastavila. Rusko má pořád převahu, ale do značné míry ji eliminovaly neomezené dodávky chytrých zbraní ze Západu. UA potřebuje na provoz, ne zbraně, v nejbližší době 50 miliard $, ale ty promptně, samozřejmě dostane. I zbraně. Z Británie rakety, schopné zasáhnout nejen Moskvu, ale i Jekatěrinburg. Na východě bude zřejmě ještě horké léto.

  Na druhé straně, pokud na východě bude horké léto, na západě hrozí, po podzimu, tuhá zima. Pokud k ní dojde, tak právě tato zima, rozhodne na desetiletí dopředu …

  1. Jo a zapomel jsem na české samopaly u UA uprchlíků. Prý je pustili na svobodu. Ty uprchlíky. Samopaly odeslali zase na východ. Snad se už nevrátí…

  2. Re: dexx

   A v čem jsou ty „přilité“ zbraně chytré? Drony už měli před vojnou. Víte o něčem dalším? Chytré české hajtry T-72, modernizované před 30 lety? Slovenské S-300 sejmuté na první dobrou ihned po dovozu na místo určení?

   Stran ostřelování ruského vnitrozemí hrozí, že se Ivan nasere a srovná se zemí Kyjev, případně Lvov. V obou městech je Rusů – civilistů minimum, takže soudruzi mají na výběr.
   Postup Ivanů je pomalý, v tom souhlas. Ale nevíme, kolik Ukrů je tímto způsobem boje zbiomasováno a jak dlouho vydrží držet linii. Vasil se přestal chlubit a zdroje aktuálních informací poněkud vyschly.

  3. Citace:
   „Zelenský prohlásil, že kdo chce odejít z UA, ať odejde. Zůstat mají jen bojovníci a ostatní odhodlání lidé. /Dle některých analytiků je to geniální tah. “
   Geniální? No nevím, nevím…
   A kde potom ukropští válečníci budou shánět lidské štíty?

  4. Ale železnice jim teď nefunguje, na dieslové lokomotivy nemají naftu. Jak budou převážet ty zbraně? A do některých nemají náboje, tak k čemu jim to bude? Někdy mi EU státy připadají jako (málo) chytrá horákyně, dáme jim tohle, bo to nepotřebujeme, bo je to staré a překáží nám to.
   Když dodáme cosyk jiné, novější, tož nedáme náboje a Javeliny nejsou schopni Američané vyrábět dostatečně rychle, bo nemají tolik svářečů a ještě dalších operátorů.
   Jak chtějí pak to Rusko udolat? Ti mají, jak je vidět, Kalibrů mraky, protože je posílají stále.

 21. Tak se nám ta Eurosolidarita už drolí. Skopčáci, PidiSkopčáci a Italové budou poslušně cálovat přímo do ruské banky. Myslím, že Fylaja učurává blahem, že alespoň tohle rozhodnutí nemusí dělat. Nicméně, takhle se ta nerozborná jednota rozhodně nebuduje.

  1. Zdá se, že Bruselští hlásali sebenaplňující proroctví.
   Že zlej Putíín chce rozložit EU zevnitř. Vlastně by se Fonlejno měla radovat, že měla pravdu.
   Ale neraduje, zlostně prská a počet racionálně uvažujících států vzrůstá.
   😀

 22. Ruský animovaný seriál „Maša a medveď“ bol v Európe vyhlásený za propagandu.
  Máša je vraj „symbol Kremľa“. V Británii jeden z politológov povedal, že medveď je špeciálne nakreslený ako „sladký a tolerantný“, aby západné publikum menej nenávidelo Rusko. S týmto postojom súhlasia aj pobaltské médiá.

  1. Je to možný. A „Jen počkej, zajíci“ je taky ruská propaganda, vlk je prohnilý západ, kterého vždy přechytračí chytrý zajíček Rusko.
   Za mě je tahle propaganda rozhodně chytřejší a roztomilejší než ta debilní západní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *