19 září, 2024

Vývoz obilí v Černém moři běží rekordním tempem

Export obilí z Ruska nyní probíhá v rekordních objemech, za první dva měsíce nového zemědělského roku (červenec + srpen) exportovalo Rusko o 45% více obilí, než loni ve stejném období. Jenom pšenice Rusko vyvezlo více než 10,6 milionů tun. Díky masivnímu ruskému exportu výrazně klesly ceny pšenice na světovém trhu, pšenice se nyní prodává za ceny výrazně nižší, než v roce 2021, cca o 20%.

Ceny pšenice výrazně klesají, nyní jsou o 20% nižší, než před 2 roky

Rusko letos očekává druhou nejvyšší úrodu obilí ve svojí historii (v grafu pro rok 2023 je zahrnutý Krym, ale nejsou zahrnuté nově připojené oblasti Donbasu a Tavridy, letošní tamní úrodu odborníci odhadují na 5-6 milionů tun). Navíc má Rusko k dispozici zbylé přechodné zásoby více než 12 milionů tun obilí z loňského rekordního roku (pro srovnání, úroda obilí v ČR je ca 8 milionů tun). V Rusku stát poskytuje vysoké dotace na znovuobdělání opuštěné orné půdy, ležící ladem. V podstatě stát uhradí farmářům veškeré náklady na vyčištění zarostlého pozemku, orbu a první osivo. Díky tomu se plocha orné půdy každý rok zvyšuje asi o milion hektarů a úměrně tomu roste i úroda.

Sklizeň obilí v Rusku, pro rok 2023 kvalifikovaný odhad, sklizeň skončí až v listopadu. Pro rok 2023 je zahrnutý Krym, ale nejsou zahrnuté nově připojené oblasti Donbasu a Tavridy.

Prodloužení obilné dohody pro export ukrajinského obilí z přístavů v Oděsse bude záviset na rozhodnutí západních politiků splnit ruské podmínky. Na pondělí 4. září je plánovaná schůzka Putina s Erdoganem v Soči, na které se bude řešit kromě jiného také možnost prodloužení obilné dohody. Ale Rusko je už nyní neoblomné. Od začátku mělo svoje podmínky, které Západ za celý rok fungování dohody nesplnil. Tak nyní už ruští politici razantně vyhlašují, že se nenechají dál tahat za fusekli, že NEJPRVE musí Západ splnit to, co bylo v původních dohodách ve prospěch Ruska a co se nesplnilo. A až budou ruské podmínky splněné, potom se bude jednat o obnovení dohody. Šéf OSN Guterreš nyní pendluje mezi západními politiky a snaží se je ukecat, aby konečně Západ dohodu začal plnit.

Rusko požaduje to, co bylo v podmínkách dohody už před rokem:
– znovupřipojení RosSelchozBank (Ruské zemědělské banky) ke SWIFTu
– umožnit zahraničním zákazníkům bezproblémové platby za potraviny a hnojiva (nyní jsou odběratelé šíleně buzerovaní a pro provedení každé platby za nákup obilí a dalších potravin musí poníženě žádat v USA) + rozmrazení aktiv společností obchodujících s ruskými potravinami
– zrušení sankcí na vývoz ruských potravin a hnojiv (zákazy vjezdu lodí do přístavů a další logistická omezení, sankce na pojištění ruských lodí pro západní pojišťovny ad)
– uvolnění ruských hnojiv, nyní uskladněných a zablokovaných už více než rok v evropských přístavech, pro jejich odvoz do rozvojových zemí (zejména Afriky)
– uvolnění sankcí na dodávky náhradních dílů do Ruska pro zemědělské stroje, dovezené od zahraničních společností
– obnovení vývozu ruského amoniaku z přístavu v Oděsse (z ruského města Samara vede do Oděssy speciální amoniakovod a vývoz přes jiné přístavy je velmi komplikovaný), pro splnění této podmínky je potřeba amoniakovod opravit, protože byl nedávno poškozený výbuchem při sabotáži

Popravdě, Rusko nyní už provádí vývoz obilí a hnojiv docela rutinně, dokonce ve větším množství, než před dvěma roky, dokázali si zajistit všechno potřebné:
– platby juanem nebo emirátskými dirhamy
– připojení zahraničních bank na svůj vlastní ruský bankovní systém, nebo přes Čínu, založili vlastní „námořní“ pojišťovnu
– nakoupili několik lodí na obilí a hnojiva a zahájili výrobu nových lodí ve svých loděnicích (mimochodem, nakoupili také nemálo tankerů na ropu)
– náhradní díly na zemědělskou techniku dovážejí paralelním dovozem a výrobci celkem ochotně spolupracují, nikdo nestojí o to, aby si v celém světě vybudoval nelichotivou pověst firmy, která nezajišťuje servis na svoje drahé stroje a výrobky
– otevřeli několik nových obilných terminálů mimo Černé moře (3 přístavy na Baltu, 2 přístavy na Kaspickém moři a také udělili exportní povolení několika vnitrozemským přístavům na Volze, aby mohly iránské lodě nakládat přímo z tamních skladů a pak plout po Volze a Kaspickém moře domů bez další překládky, 1 přístav na Dálném Východě a také velké překladiště na obilí na železnici do Číny, na hraničním přechodu Zabajkalsk, které má kapacitu 8 mil tun ročně, tj. srovnatelně s veškerou úrodou obilí v Česku). Všechno to jsou projekty, které se stavěly mnoho roků a teď se šiknou. Rusko také spustilo export obilí v kontejnerech, to umožňuje bezproblémově vyvážet obilí také do zemí, kde není železnice a obilí se musí přepravovat náklaďákem (například Afghánistán nebo některé africké státy)

Přístav v ukrajinské Oděsse včera opustily další dvě zahraniční lodě, které tam byly zaparkované více než rok a půl. V oděském přístavu už tedy zůstala jenom jedna zahraniční nákladní loď. Lodě propluly se souhlasem Ruska původním obilným koridorem mezinárodními vodami. Loď OCEAN COURTESY je nyní zakotvena na rejdě rumunského přístavu Konstanca a ANNA-THERESA odplouvá Bosporem.

Ukrajinský prezident Zelenský odjezd lodí komentoval svým obvyklým nabubřelým způsobem, v jednom komentu dokonce použil výraz „lodě se probily ruskou blokádou“. Realita je taková, že lodě odpluly po dohodě s tureckou a ruskou armádou původním koridorem a žádné „probíjení se nekonalo. Rusové vypouštějí zahraniční lodě ven z přístavu, ale nepouštějí nové dovnitř, dokud nebudou splněny ruské podmínky.

43 thoughts on “Vývoz obilí v Černém moři běží rekordním tempem

  1. 🇨🇿Dovoz ruské ropy do Česka zrychluje. Podíl na celkovém importu je nejvyšší za posledních 13 let.

    Podle údajů Českého statistického úřadu přiteklo do republiky za první pololetí 2,3 milionu tun ropy z Ruska – o skoro 600 tisíc tun víc než před rokem.

    Podíl ropovodu Družba, který dopravuje ruskou ropu pro české rafinerie společnosti Orlen Unipetrol, tak oproti ropě dopravované „západním“ ropovodem IKL letos vzrostl na poměr 66 ku 34 procentům.

    Za celý loňský rok se Družba podílela na celkovém dovozu „jen“ 56 procenty. Orlen, respektive Česko a na Družbu také napojené Slovensko a Maďarsko, využívá dočasné výjimky z unijního embarga. Vnitrozemské státy totiž nemají zatím jinou možnost, jak ruskou surovinu plně nahradit.

    Ropa k nám proudí systémem ropovodů Družba a IKL státní společnosti MERO, která zajišťuje přepravu na základě požadavků rafinerií v Kralupech a Litvínově, vlastněných přes společnost Orlen Unipetrol polským koncernem PKN Orlen. Poláci se tak snaží u nás nyní co nejvíc ruskou ropu – na které je závislá zejména rafinérská technologie v Litvínově a výroba nafty – využít, dokud platí dočasná výjimka z unijního embarga.

  2. Uz je to tady 🙂 Takze i polska vlada jsou dezolati ? Nebo nejsou ? Nebo porusi neco tzv. licka prava ? Ja v tom mam zmatek… 😀 Polsko, ale i další členské země Evropské unie mohou zaplavit žádosti Ukrajiny o vydání mužů, kteří díky úplatkům opustili svou vlast a vyhnuli se tak mobilizaci. První z nich už Polsko začalo vydávat ukrajinským státním orgánům, informoval v pondělí deník Rzeczpospolita. https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-polsko-zacina-vydavat-kyjevu-ukrajince-kteri-uprchli-pred-mobilizaci-40442492

    1. Tak to jsou tedy pšonci rychlejší než Fialláh.
      Náš ukrajinský premiér prošvihl možnost vyslat jako první pořádnej, ale fakt pořádnej signál.

    2. Já také, jakožto odpovědný občan vyslyším naše vládce v Kyjevě i v Praze a každého dospělého ukrarusa ohlasím příslušným orgánům.
      Nehlásil jsem se za kowidu chodíc bez náhubky a bez Tečky mezi lidmi i do práce.
      Ale rád každého ukrarusa ohlasím!

  3. Vezmu-li v úvahu, že světový trh je větší než peiblisně 360 milionů obyvatel USA a 450 milionů obyvatel EU, situace je jasná.

  4. S těmi tankery na ropu je to zajímavější než se na první pohled zdá.
    Faktem je, že nikdo neví kdo je skoupil, ale předpokládá se, že to zorganizoval Putin. Má to ostatně stejný rukopis jako skoupení podílů ve firmách na území RF poté, co anglosasové zaútočili na Rubl. Rubl měl jít volným pádem dolů a spolu s ním akcie firem, ale Putin byl připraven a okamžitě, když byly akcie RF firem za hubičku, tak je začal masivně vykupovat. Než anglosasům došlo, která bije, tak bylo vymalováno – RF legálně získala podíly v firmách na území RF doslova za zlomek ceny. Takové legální, extrémně levné, znárodnění podle pravidel, která vytvořili anglosasové proti RF.
    S těmi tankery to mělo obdobný průběh – když vyhlásili „zničující“ sankce na export RF ropy vč. nemožnosti ji pojistit, tak nastalo opět něco podobného. Někdo ty tankery začal masivně skupovat a rejdaři rádi prodávali za nižší cenu, protože hrozilo, že nebudou mít pro ně práci.
    Naposledy jsem četl nářky anglosaských ekonomů, že nemohou zjistit, kdo tu flotilu vlastně vlastní, protože velmi často mění majitele a vlajky, pod kterými plují. Ale to není vše – nejvíc bědovali, že ta flotila je už tak velká, že dokáže nejen ovlivňovat cenu ropy, ale tím, že je pojišťována mimo anglosaské pojišťovny, tak přišli absolutně o přehled, kolik ropy vlastně RF vyváží a za kolik. To bylo před aktuálními dohodami RF + OPEC.
    Zkrátka, tohle vše bude v historii prezentováno jako ukázková střelba do vlastní nohy.
    Navíc, pro ty, kteří by se báli hněvu USA nabízí RF dodávku ropy pod cenovým stropem, ale má to háček – odběratel musí použít služeb této flotily tankerů a v těchto případech, je v podstatě připočítávána „riziková“ položka dopravy k ceně, kdy ve výsledku je celková cena rovna součtu tržní ceně ropy + normální ceně za přepravu.
    Jak to tak sleduji, tak docházím k přesvědčení, že „zničující“ USA sankce na naší republiku budou nezbytná podmínka rychlé obnovy hospodářství :-).

    1. Jediný způsob je tento.
      Mě jen překvapuje, že Anglosasové nejsou schopni žádné kreativity. Oni jedou už staletí stále v stejném modu a když jim někdo oplatí stejným způsobem, jsou totálně mimo.
      Teď už nemají v rukávu nic a požírají sami sebe.

    2. Rusko ted s ropou neuveritelne cvici. Je docela problem zjistit nejake solidni informace. Krome nakupu flotily tankeru take zalozili docela hodne svych firem v zahranici, takze do zahranici prodavaji „pod stropem“ sami sobe pak prirazi na cenu beznou a prodaji mistnim. Rusko i Saudici omezili tezbu, ropy je ted mirny nedostatek, dost si notuji, a chystaji dalsi omezeni. USA uz nemohou uvolnovat ropu ze strategickych zasob, bo je vycerpali na polovinu a vic uz si Biden netroufa.
      Ceny svisti nahoru, vcera Brent 89 USD/b.

    3. ad) skoupení akcií ruských firem za hubičku
      Z toho, že výše částky, která byla uvolněna z fondu národního bohatství k nákupu akcií, nepodléhala jakýmkoliv debatám a byla schválena v řádu dní, lze usuzovat, že ruská vláda byla na takovou reakci připravena a vše jelo podle plánu.

      ad) tankery
      Prvním krokem byl dlouhodobý pronájem tankerů, který začal dávno před vypuknutím SVO. Po vypuknutí SVO je jen odkupovaly, pokud původní majitelé nebyli schopni dodržet smlouvu. Nynější kolotoč změn majitelů tankerů ukazuje, že ty krycí firmy musely být zakládány s předstihem a teď se ho s chutí účastní kdekdo.

      ad) pojištění lodí
      Podle doby reakce usuzuji, že Rusové se připravili v teoretické rovině. Když to nastane, uděláme tohle, ale neměli nic předjednané ani předpřipravené, na rozdíl od tankerů.

      ad) ztráta informací
      Odstřihnutím od SWIFTu a zákazem pojištění lodí plujících pod ruskou vlajkou nebo dopravující ruské zboží nám KoZa ukázala, že totálně podcenila druhou stranu. Stále se mi zdá neuvěřitelné, že nepočítali s následky takových rozhodnutí. Teď nejsou hodnověrné informace o pohybu ruského a íránského zboží, je třeba se spoléhat na státem dodávané údaje. Do polostínu se přesunuje čínské i indické zboží.

      ad) kolik vydělává Rusko na ropě
      Když pominu cenu ropy, tak ruskému státu plynou zisky z pojištění lodí(a nikdo nemá představu, která rejdařství si přepravy pojišťují u Rusů) a z přepravy. Co se týká ceny ropy, OPEC+ skáče, jak mu Rusko píská, protože ostatní členy dokázalo přesvědčit, že je to výhodné i pro ně.
      A o tom, kolik na plynu, raději nemluvit. Vždyť ta EU přiznává, že odebírá ruského plynu víc než před SVO. Akorát bere dražší LNG než ten potrubní.

      1. Re: Králík

        Dyť vám furt píšu, že jste starej a škaredej, protože neustále myslíte!!!

        MYSLET JE FUJ BLÉÉÉ!!!

      2. Já si myslím, že byli připraveni na vše včetně zabavení vkladů v bankách. Myslím, že západní tak lacino prodaný majetek má vyšší hodnotu a ještě celý svět viděl, zač stojí západní slovo. Tedy on to vidí již dlouho, ale tohle se přehlídnout nedá.

        1. Zmrazení bankovních vkladů bylo očekávané. Mám pocit, že to té KoZe Rusové vnukli, ba vnutili. Nic jiného totiž nedokázalo jak vlády, tak boháče přesvědčit, že držet peníze tam, kde na ně dosáhnou drápky KoZy, je hloupost. A zabavení majetku ruských oligarchů tleskalo i ruské publikum. Dokonce i poměr výše ruských vkladů v bankách KoZy ku majetku firem KoZy v Rusku byl držen tak, aby KoZa „ručila“ vyšším dílem.
          Přesto si nemyslím si, že byli Rusové na vše připraveni. Možná v teoretické rovině ano, ale praktické kroky přípravy byly udělané jen někde. Třeba spuštění burzy zlata v Moskvě díky vlkovu článku o hladomoru nám dává nyní podstatně větší smysl než před rokem.

          1. Re kralik
            Rusko melo hodne veci velmi dobre pripravenych uz docela davno, delaji na tom uz 15 roku, od financni krize 2008. A kdyz po pripojeni Krymu vyfasovali drsne sankce, zacali vsechno pripravovat jeste intenzivneji. Vlastni kreditni karty, vlastni neSWIFT, jeho propojeni s Cinanama, masivni jednani se zahranicim, aby presli od dolaru na jinou menu atd atd. Ale nikdo se nechtel pripojit. Marne presvedcovali svoje byznysmeny, aby obchodovali s Cinou v juanech, marne presvedcovali firmy z EU, ze chteji prodavat ropu a plyn za EURa. Slo to vsechno hrozne pomalu, neochotne a klopotne. Pamatuji si pred nejakym casem, jak v TASSu bombasticky oznamili, ze obchod s Cinou v juanech se zvysil mezirocne 3x. Jupiiiii. Ale pak sprcha, zvysil se z 0,2% na 0,6%. Proste vsichni byli na ten dolar tak zvyknuty a upnuty, ze dokazali presvedcit jenom manazery svych statnich firem, kteri to dostali befelem a i ti delali jenom desetinu toho, co bylo potreba a mozne.
            A pak bác, SVO, drsne sankce, zabaveni rezerv, odpojeni od SWIFT a najednou to vsechno bezi jako na dratkach, v bankach stoji fronty zahranicnich byznysmenu, co chteji ucet v rublikach, vsichni se pripojuji k tomu jejich neSWIFTu, vsichni se domlouvaji v Cinou, jestli jim zprostredkuje platbu bez dolaru.
            Ta celosvetova mlcenliva podpora rozvojovych statu, bez velkych slov, faktickym cinem je ohromujici. USA a Zapad cekali, ze kdyz zaveli, vsichni se jako hyeny vrhnou na ruske firmy, aby je roztrhali na kousky a urvali si svuj dil z koristi. Jenze chyba lavky. Vsichni tak nejak mlcky pomahaji: mate prebytecnou ropu, my ji koupime, mate prebytecne obili, uhli, zelezo, zlato atd – dodejte nam neco, domluvime se, zaplatime normalni cenu, a nejak to zašumelime, nemusi amici vsechno vedet. Nekona se zadne odreni ruskych firem z kuze. Proste svet kupuje za stejne ceny, jako pred krizi, sice se zapadni politici prsi, jak Rusko musi prodavat pod cenou, ale to nejsou zadne prodeje pod cenou, to je proste prodej za normalni cenu, jenom Evropa si svymi sankcemi sama sobe zvysila cenu vseho o ctvrtinu. Ta podpora je udivujici, delaji to zahranicni statni firmy, i bezni byznysmeni a nejzajimavejsi je, ze to delaji i komercni firmy ze Zapadu – sice bombasticky vykrikly, ze odchazi z Ruska, ale hned si zridili velkou pobocku v Turecku, kudy vse potrebne do Ruska posilaji a hodne se snazi, aby nic nechybelo.

    1. Podle údajů amerického ministerstva financí se v únoru čínské portfolio amerického vládního dluhu snížilo o dalších 10,6 mld. dolarů na 848,8 mld. dolarů. Investice Pekingu do amerického vládního dluhu tak klesly na nejnižší úroveň za posledních 12,5 roku. Čína stahuje peníze z těchto cenných papírů již sedmý měsíc v řadě.

  5. Pokud je mi znamo, konkretni podminky, ktere by bylo treba splnit, jako treba u EU, nejsou. Zakladni pravidlo je, ze prijeti noveho clena musi odsouhlasit vsichni dosavadni clenove. Tak se to stalo 2x, poprve kdyz byla prijimana Jihoafricka republika a podruhe nyni, kdyz bylo prijato 6 novych clenu.

    1. Ja jsem nic neslibovala, ja jsem napsala, ze podminky budou obsazeny v zaverecnem memorandu ze summitu.
      A tam je uvedena tato podminka, ze vstup novych clenu musi odsouhlasit vsichni clenove. A ze novi clenove se musi ridit principy fungovani BRICS a mezinarodniho prava. Jine podminky tam uvedene nejsou.
      Muzete si to sam nastudovat, zaverecna deklarace summitu ma 95 paragrafu na 30 stranach 😀

      1. pani Divišoví ceny obilovín klesli ,a preto mi nejde do hlavy, aké sú vysoké ceny chleba a vôbec pekárenských výrobkov aj napriek vysokým cenám energií . Nemali by klesnúť aspoň o pokles obilovín? 🙂

        1. bo energie, navzdory tvrzení věrchušky a taky neznalost nákladů a zisku. JU a taky zákaz kontroly či strovů v zahraničních firmách typu Billa a další…. .

        2. Neklesnou, na výrobu je uvalená daň, na prodej také a z toho ti šmejdi žijí.
          Nic se nevrátí na původní cenu.

          1. Divný. Právě hlásili na ČRo, že ČR se zadlužuje ze všech zemí EU úplně nejvíc.
            Musím říci, že spořící program, který měl učinit přítrž rozfrcávání zlotřilého Kobliháře , je pozoruhodný. Zvyšovat daně, osekat školství a jiné podružné rezorty, nakoupit stíhačky a podobné nezbytnosti, a potom že Signalista má hlavu jenom na čepici. Až se slečnou a s bakalářem zachráněj Evropu, pámbu jim to vynahradí na dětech.
            A národ jim zatleská, pokud si tedy neuhryže pazoury hlady. Jak známo, jedna ruka netleská.
            😻

    1. Cena obili spadla proto, ze se vsichni presvedcili, ze ukrajinske kecy o tom, jak bez jeho obili nastane ve svete hladomor, jsou cira propaganda. Z 30 milionu tun ukrajinskeho obili a potravin, ktere byly v ramci obilne dohody vyvezene pres Cerne more, sla naprosta vetsina do Evropy, ctvrtina do Ciny a jenom 3% (tj jeden milion tun) do opravdu chudych zemi.
      Vetsina ukrajinskeho exportu byla kukurice a soja, tedy krmeni pro spanelska a cinska prasatka. Navic GMO plodiny. Plus vysoky obsah zakazanych pesticidu. A take jejich ilegalni export do okolnich statu znicil ceny farmarum kolem. Takze nakonec hodne statu dovoz ukrajinskeho obili uplne zakazalo a vsichni jsou z nej akorat pekne nasr***.
      Bez takoveho obohaceni se Evropa i svet obejde.
      Mezitim Rusko za ten rok vyvezlo 50 milionu tun psenice do celeho sveta, tedy POTRAVINY pro lidi. S prehledem dokazali zabezpecit vsem tolik obili, kolik potrebovali.
      No a co se tyce ceny, Rusko prodava porad za podobnou cenu, vetsinou na zaklade mezistatnich dohod a statnich tenderu, neridi se americkymi burzovnimi cenami.

      1. Polak ma trabl, nechce vyzivu vod ukra..Pude na koberecek na byro.
        Vod koho asi bere a zere..Aby to nebylo z toho…
        Este ma polak nejaky referendum, nepovoleny z byra..
        Ukr to nema rad..Velky korporace Pepsi a Mars, jiny tajne , furt
        vopruzujou v Rusku a platej medvedovi dane..To taky neni dobry.
        Este se vo tom normalne pise a zelinar pak ma nad hlavu ,
        zbytecnych starosti a trablu.
        Jak svobodna demokracie zakazala svobodnou demokracii ,
        na Ukr., kde prave vojaci ukrajiny bojujou prave za svobodnou demokracii..
        Zelinar zakazal presidentsky a vubec , volby. Na rady svobodnych demokracii, ktery nejradsi zakazujou jinde. Svobodny demokracie..
        Jak tohle muze bejt. V Africe a kolonialismus, prej
        jako pred 200 rokama , tomu neverim.
        K tomu se zadnej svobodnej demokrat nepropujci..
        Diktatorskej medved naschval volby povoluje , nevynecha jednu schvalnost , v tom nezklame….
        A ted ukazovali novou obrovskou skolu a tisice zacku s velkou slavou jak dou do skoly v Mariupolu. Dale postavil novy matersky skolky ,bytovky v budovani se nezna. atd..
        Zrejme se u medvedu usoudilo , ze Putin zase bude kandidat..
        V breznu pristiho roku a tohle vypada jako medvedova propaganda na zvoleni…
        Jeden nemusi bejt Sibyla a kdyz ten ma medved 500 tisic vojacku za frontou , je jasny , ze vocumujou prilezitost a nejpozdejc v lednu,
        bude neco ohnostroju, aby byl volic spokojenej a osvedcenej medved,
        zase bez potizi zvolenej..
        Vo nepratelstvi nasi vlady na medvedy neni pochyb ,s tim je medved vzdycky spokojenej a neusne na vavrinech ani v jeskyni..
        Akorat se mu nesmi dloubat do voka , to zuri..Pak se nezna .
        Poridil si ted na to Satana c .2 a neco asi vi a tak rika ,
        za sest minut v Londyne….Ale v Londyne sou taky se satanama
        jedna ruka , zalezi ted, kerej je z nich nejhorsi..Jak tohle asi skonci..
        Prislo se nato , ze je nekdy lepsi neskoncovat…
        Medved stupnuje pozadavky na svet. A ozyvaji se hlasy ,
        ze EU je neco a vyplnuje se neco stejnyho jako , kdysi v bibli,
        s tou zemi Cannaan..Nebo tak..
        A bude hur z toho duvodu aby nemohlo bejt ,nikdy ,zase lip.
        A taky bych nerad zase ztracel ty proletarsky vokovy, tenkrat
        bez nich , to slo pekne vo hubu../Unik sem gulagu, ani nevim jak/.
        Rusko asi prijde na radu az potom..To nikdo nemuze vedet , jim tam staci, kdyz na ne vlitne z niceho nic ,jeden Gorbiden a najdou se, ze zijou v katakombach a este pronasledovany , jako ty driv
        skromny krestani v Rime.
        Nikdo nema mit nic, za definitivni. W+V.
        /Ani tu nedbalost vo lidi , malo se zakazuje/..
        Poucovani a zbytecny , vo tom jak to bylo driv , by se melo taky a definitivne zakazat , jinak maji obyc lidi zbytecny starosti…

      2. Jasne ze je obchod s obilim globalni. Ale Rusko ma v obchodu s psenici takovou pozici, ze ostatni muze pretlacit. Vyvazi vice psenice, nez cela EU dohromady a 2-3x vice, nez USA nebo Kanada.

    2. Zdá se, že sankce mocně nakoply nejenom ruskou schopnost samozásobitelství. Zbylo i na země, které tu možnost nemají.
      A protože ani sv. Petr nespolupracuje se souhy z Kolektivního Západu, tak dokonce úroda byla výtečná.
      ***
      Nemohla by paní Divišová někdy přinést i nějaké zprávy o vývoji situace v Jemenu, Sýrii , v Libanonu?
      Přijde mi, že ofiko média tuhle oblast v posílení době úplně vynechávají. Naposledy jsem zaznamenala pokus o nějaké vyjednávání mezi SA a Jemenem podnícený Čínou. Šílené blokování Adenského přístavu stále trvá? A jde to aspoň trochu k lepšímu v Libanonu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *