20 července, 2024

Výstražná stávka

Tak nám začíná nabobtnávat stávka odborů. K protestu učitelů a pracovníků ve Škodovce se přidávají další a další odborové svazy v zemi. Je to tak trochu na poslední chvíli, ale velká jednání mezi množstvím organizací taková prostě jsou. Původně měly protestovat školské odbory a KOVO, ale v posledních dnech se přidali dopravci, zdravotníci, knihovny, civilní zaměstnanci u policie… i ČMKOS. Podporu vyjádřila rada seniorů i rada postižených. Největší odborové centrály se dohodly, že budou postupovat společně.

Dnes jde výzva ke všem starostům v zemi, aby pondělní stávku také podpořili. Pondělní protest bobtná tak moc, že se dostal až ke mě. V pondělí v Praze zřejmě také vystoupím…

Náš premiér, Jürgen Klopp, měl prý dost času na hledání dohody. Samozřejmě nehledal a nedohodl. Odboroví předáci teď už nevidí nic, co by mohlo stávku odvrátit.

Přátelé, tohle je vlastně naprosto unikátní situace. Normálně odbory protestují, protože mají pocit, že si zaměstnavatelé nechávají příliš velký podíl na zisku a mzda zaměstnanců tomu neodpovídá. Na stávky a odborové protesty pamatuje i zákon, aby se do dělníků nestřílelo jako kdysi. Normálně jsou odborové protesty věčným bojem mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Majitel firmy chce mít mzdy nízké a zisk vysoký. Zaměstnanec chce mít dobrou mzdu a zisk firmy není tak úplně jeho problém.

Kdy naposled se v našich dějinách stalo, že mají zaměstnavatelé i zaměstnanci stejné zájmy? Kdy naposled se demonstrovalo a stávkovalo vlastně ani ne za výši mezd, ale spíš za to, aby tady vůbec nějaký zaměstnavatel zbyl a byl schopen zaměstnávat lidi? Nízké mzdy jsou častým důvodem odborářských vyjednávání i protestů, ale málokdy se protestuje, protože protože vláda není schopná zajistit rozumné ceny energií a její politika devastuje průmysl jak to nedokázal ani americký nálet na plzeňskou Škodovku.

Kdy naposled byli zaměstnavatelé vlastně rádi, že (jimi trpěné) odborové organizace protestují? Kdy naposled měli úplně všichni v této zemi stejné zájmy ohledně cen energií a daňového zatížení? Kdy naposled jsme byli všichni tak moc na stejné lodi?

Co vy, zemědělci, přidáte se také? Však víte, jak mají být od příštího roku evidované postřiky. Však víte, že máte stále více neobdělávat než obdělávat. Však víte, kolik papírování na vás nakládají. Však víte, jak vás chtějí vzít u huby ohledně hnojiv. A také dobře víte, že už brzy tady bude levná ukrajinská pšenice a ceny vaší produkce budou úplně v háji. Co takhle se zapojit? Polní práce jsou víceméně hotové, ale traktory jste většinou ještě nezazimovali.

Celý rok jsem z různých stran a gaučů poslouchal, že demonstrace jsou hezká věc, ale bez generální stávky se dál nedostaneme. Dokud nepůjdou lidi do stávky, nestane se nic. Tak tohle se tomu pomalu začíná docela podobat. Život je samozřejmě nedokonalý, už tu nejsou čtyři miliony dělníků a neohlásilo se to dva měsíce dopředu, aby si každý mohl udělat čas. Navíc je to ve všední den. Očekávání, že se celá republika komplet zastaví, je dost nereálné. Ale je to maximum, co se dalo dohodnout a zkoordinovat. Demonstrace odborů podpořená velkou nátlakovou akcí. Tak co, teď už by to šlo, ne?

Půjdu to občansky podpořit. Naše republika se potápí, Nutelliér konstatuje tristní situaci, ale nic s ní nedělá. V posledních dnech strčil hlavu do písku a po své africké blamáži se už raději nikde neukazuje. Jurečka představuje důchodovou reformu jak z Dickensových románů. Hýkela docestoval a plyn mu nikdo neprodá, Černochová kupuje další obrněný šrot za stamiliardy. Stanjura zjišťuje, že daň z mimořádných zisků není, protože nikdo nedosáhl mimořádných zisků… Inu, věděli o tom rok dopředu. Prezident chce naší zemi sebrat právo veta v EU.

Je třeba se nevzdávat, je třeba se bouřit, je třeba křičet. Kdo se nebouří a nekřičí, ten nic nedostane. Maďaři se bouřili a dostali Rakousko – Uhersko. Češi se nebouřili a nedostali nic…

Už zhasly vysoké pece i sklárny. Už se zrušila plánovaná gigafactory v Líních. Vítkovice jsou v insolvenci. Kofola propouští. Kdo může, ten svoji výrobu stěhuje pryč. Ideálně mimo Evropu. S ugandskými úřady je lepší domluva než s těmi českými. Léky nejsou, doktoři nebudou dělat přesčasy. Jediný způsob, jak vyzrát na vysoké ceny energií, je netopit… Šnobr říkal. Inu, děláme, co je třeba, že Fialo!

Je za minutu dvanáct. Možná i minuta po dvanácté. Jestli vláda bude pokračovat v nastoleném kurzu, nebudeme mít pro co protestovat. Jestli to takhle půjde dál, tak nebude mít smysl se bouřit kvůli záchraně podniků. Žádné už tu nebudou. Pokud to necháme být, škody budou nevratné. Tož dumejte, dumejte…

Já to budu (jako obvykle) monitorovat a psát o tom.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

320 thoughts on “Výstražná stávka

 1. VLÄDNI BOURAČI,KTERÝM SE ZA NASE PENIZE,PODVODEM A LŹI USURPOVANE MOCI DOBŘE ŽIJE, PRÝ

  snad dokonce jako kokoti a slepice přežiji veškere sanitární dny ve svém slepičinci a teď se nám jejich voličům svým pádem dělají hloupí ,že nic nechápou ,kromě svého NEOMARXISMU🖕!
  Zničujícím pochodem všemi institucemi,zlí banksteři totiž zpozorovali díru v učeni strejdy MARXE(zmizeli mu dělníci )tak ti kapitalističti zmetci tou dírou začali torpédovat demokracii,když do ní poslali tu nejhorší spodinu kavarenskych povalečů a další zvrhlíky,tedy menšinu,která má teď usurpovanou moci ,rozbitim demokracie vládnout většině!
  FUJ,FUJ,FUJ to je hnujj!🔔💥👹
  Proto se objevujr čerstva formace SSSV ( Sjednocena Síla Společnosti Voliču) a bude muset těm darebakum z područí Aspen institutu dnem i nocí opakovat své první návrhy svatých postulátu z tradic husitství s hotovo!🔔💥🇨🇿,které si budou muset dát do svých programu jinak je volit nejen že nebudeme ,ale i NESM!ME!
  PNZ tj Program Národních Zájmu a potřeb ,který tady visí co 5 minut , má prozatím 5 artikulu tak ten holenkove budeme muset přibit nejen na dveře jejich kostelu, te prý strany KDU s jejich novými druhy odpustku, dokonce i na komíny a teď kradou navíc bez skrupulí svého bak ,bag kapitalismu ,babičkam a dedečkum peníze z penzí ,když teď už těm chudakum nezbývá ani na svičky a to mají za to ,když ty zmetky zvolili.No ní??

  Kàže naše Anička husitka a klidně bude opakovat dnem i nocí plán PNZ,který je tak flexibilní ,že do něho muže každý volič pokud to dovede naformulovat své potřeby a fertig.

  1. ANO,si dá do programu hlavní požadavek 🐸😀
   Hlavním požadavkem stávky se totiž jevi bod 1 svatého PNZ potřeb tj

   ZMENA ASOCIALNIHO REZIMU NA SOCIALNi

   to jedno slovo do prvního članku Ústavy ,které tam prý vytunelovala celá garnitura politických darebaku v čele s presidentem ODS,aby nás všechny mohli šulit, prý donekonečna ,nemohli bychom se tím pádem na nic odvolat,neboť ta Ústava ,kde to záměrně bylo vytunelovano,prý ani neplatí ,bo to nebylo schváleno v žadnem referendu a to je ta jejich mega chyba💥💇🤣!
   Když si dají PNZ do svých bobkových listu všechny polit.formace ,které chtějí být zvolený ,tak holenkove bude hračka vytvořit pod dozorem volicu viz postulát nr 2 ústavní většinu a mužeme si jako voliči zatancovat po starosvétsku bugi bugi🛠️ 👣! No ???ní!?

   Rachoti dále ta husitka. . .

 2. chudák ukr.signalista, že by mu nějakej kámo už konečně taky nasignalizoval, že jeho signály jsou k prdu? nebo radši ne, páč čím víc bude pokračovat ve stávajíci trajektorii, tím je větší naděje, že se z části ovčanů stanou občani; má to ovšem svá rizika – některé skvrny nelze odstranit bez zničení podstaty látky … nebo jak to napsal hrabal (míněno třeba zrušené výroby, uzavřené smlouvy o soudružské pomoci atd.)

 3. Aktuální situace našeho školství mi přijde úplně mimo a ministr se diví a premiér nechápe. Vůbec nebudu rozebírat učivo a pedagogickou část včetně inkluze, to je samostatné téma. Pánové z vlády školní jídelnu nebo uklízečku nejspíš nikdy neviděli a mají dojem, že škola je jen učitel a bez těch okolo to v pohodě půjde dál. Tak určitě je tady prostor pro spřátelené firmy na dovoz jídla a úklid nebo ještě lépe děti vyhnat rovnou do rychlého občerstvení nebo na energetické nápoje. Vaření doma je disciplína, co mnoho rodičů nezná a nechápe. Já si myslel, že nikdo z vlády nemůže být tak kolosálně blbej, ale oni mi dokázali, že můžou.

 4. KuRva, chápe někdo ten blázinec ve kterém žijeme?
  Přece to není tak dávno, co slepenec odrbal tu nejzranitelnější část naší společnosti (penzisty) za velkého potlesku těch inteligentních, vzdělaných, elity. Příští generace nám budou vděčny.
  Co se kuRva stalo během pár měsíců, že ti inteligentní, vzdělaní, elita, dnes chtějí ždímat tu státní kasu a ani se nezačervenají? Škoda mluvit – haňba plut!

  1. To je úžasné. – Jediné, co chybí k dokonalosti, je teatrální výkřik: „Ztroskotanci, zaprodanci! Komu tím slouží, co zde chtějí?“

   Pak bych si byl téměř jist, že mně jdou špatně hodinky a v sobotu večer hrajeme v Divadle na provázku zase Dlouhou cestu.

 5. Vy pořád jen s tou politikou, přitom majnstrýmová média vědí, že život je jinde:

  https://www.novinky.cz/clanek/krimi-ucen-z-brnenska-mel-sex-s-kozou-byl-prekvapen-ze-lide-styk-se-zviraty-bezne-nemaji-40451629#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=wY9Gv3UFywp-202311221453&dop_id=40451629

  …Hloupému hecování svých kamarádů podlehl učeň z Brněnska, kterému jeho kamarádi nakukali, že měli sex se psem. Důvěřivý chlapec nemaje doma psa, rozhodl se opakovaně pro styk s kozou.

  1. Mimochodem takhle vznika pokrok. Vsichni vi, ze prvnim koho napadlo pouzit ovci streva jako prezervativ byli Skotove. Ale az Anglicany napadlo pred aktem strevo z te ovce vyndat.

  2. Kdyby jen to. Titulek hned nad tím: „K čemu ta stávka je? Nejde jim o kvalitu školství, kritizoval Fiala zapojené školy“
   Holt Seznam. O lidech podobné úrovně.

  1. „Někdo mi nařídí mít jenom pět týdnů dovolené“. Prý vystudovaná VŠ. Ale volební právo určitě … a pak, kde se berou scallopi.

    1. To by mohli být aspoň elementárně užiteční … kdyby ovšem nebyli placeni z daní těch, po kterých tak usilovně plivou. Tak zase nic.

    2. Já teď poprvé v životě sosám příspěvek na bydlení ve výši 8 tisíc, díky kámo že makáš na mojí podporu 😀 zatímco dělám hovno

 6. Pro Scallopa – k42 psal:

  „ento stav navíc nejde změnit, jelikož v EUhniji ani v USA už dávno není výrobní kapacita: zmizel těžký průmysl, jak strojírenský tak chemický; není zkrátka průmyslová základna na válku. Co je snad ještě horší, není ani potřebná vzdělanost – není pracovní síla do továren, chybí technické profese od těch nejnižších dělnických až po vrcholné inženýrské/vědecké – a to nejde nijak zvrátit ani za 20 let, protože došlo ke ztrátě kontinuity, která je v těchto oborech alfou a omegou úspěchu: muselo by se začít znovu, téměř od nuly.“

  To je v podstatě skutečnost, kterou si můžeme ověřit všude okolo sebe, jako technik to vidím. vnímám a plně se s tím hodnocením stavu ztotožňuji.

  Scallope uvědomují si to ti lidé u moci u informací kterým děláte křoví?

 7. Co Ukrajina, už vyhrála? Už to musí být každým dnem. Odborníci na ČT a CNN říkali už před rokem, že vítězství je tu každým dnem.

  Nebo si to snad (nedoufám domyslet!!) Putin maže na chlebík z Penamu? A celý Západ uboze zírá?

  1. Ukrajina vyhrála. Putin je již dlouho mrtvý a je uložený v mrazáku na lepší/horší časy a ukrajinská ofenziva pokračuje masivními útoky před Dněpr. Na Forum24 již uveřejnili i fotky velkých námořních vyloďovacích člunů ze kterých vybíhají vojáci.
   Češi ze svých úspor houfně kupují vrtulníky, jen čeští dobrovolníci v mezinárodních jednotkách si stěžují na neustálé ruské bombardování.
   asdfasdf, my umíme číst a proto víme o velkých vítězstvích Ukrajinců. A naše víra nás posiluje. Jsme tak silní, že EU navrhujeme omezení pohybu ruských diplomatů. Ti jen čumí jako vrány.

 8. “Z Třineckých železáren vypraví v pondělí do Prahy dva autobusy, podnik omezí výrobu. „Pokud chce vláda, aby i Třinecké železárny šly ve šlépějích Liberty Ostrava, tak se jim to daří nadměrně dobře, protože my začneme být nekonkurenceschopní vůči Evropě a světu a likvidujeme si svůj průmysl,“ řekl novinářům předseda základní organizace odborového svazu KOVO Třineckých železáren Marcel Pielesz. Železárny zaměstnávají téměř 6900 lidí.“

  1. Ládik!!! napsal:22 listopadu, 2023 (12:53)

   Nemá Gargamel pravdu?

   • V souvislosti s tvrzením finanční ředitelky Dankové, o tom, že ukrajinský Metainvest za každou cenu nyní zvyšuje export metalurgických výrobků do EU, a to po železničních kolejích, je velmi zajímavé, že ve stejnou dobu ostravská huť Liberty, původně NOVÁ HUŤ Klementa Gottwalda, přestala před pár týdny vyrábět, a v Severomoravském kraji je velké pozdvižení, hejtman se obává, co bude se dále jak 6000 kmenovými zaměstnanci, tak s dalšími až 20 000 pracovníky v přidružených provozech!

   Za zastavením výroby jsou prý vysoké ceny energií, které ovšem netrápí konkurenční Ukrajince, kteří nyní evropský trh zaplavují metalurgickým zbožím, které kvůli Putinově blokádě nemůže do Asie, jak tvrdila 9. listopadu Danková!
   Zajímavé také je, že Fiala, když ČR hrozí definitivní konec průmyslu na Ostravsku, nic nekoná, stejně jako prezident!

   MAP 1833 Ostravská huť zavřená kvůli levnému dovozu oceli z Ukrajiny!? Gargamelova analýza.
   14 listopadu, 2023/Kategorie: Blog /Vložil(a): Michael Svatoš

 9. Jiz stopadesata vystraha: neni to malo, Antone Pavlovici?
  Velkokapital pouziva delniky nejen k praci, ale i k politickemu natlakovemu lobbingu.
  A delnik ochotne spolupracuje.
  Na obcansky organizovanou protivladni demonstraci ho sice nedostanete ani parem volu, pokud ji ale organizuje majitel jeho prace, ochotne se prida.
  Tohle neni odborova stavka, nybrz korporatni natlakova akce.
  Korporace sobe, narod korporacim.
  A podle toho to take dopadne, nejvetsi vyhody z toho vytriskaji velke podniky, obcanum snizi ceny energii o 1,5%.

  1. Středula bude výstrahovat klidně donekonečna, ostatně je královsky placen a v Aspen Institutu byl přesně na toto připravován.

   Dobro došli.

   1. Stredula svoji neschopnosti a lavirovanim vysedel zlate vejce, ted se z nej stane tata delniku.
    Nakonec se zamestnancu musely zastat korporace: To jsou ale paradoxy, rekl by VH usty Vankovymi.
    Za posledni 2-3 roky zkusenosti musi byt kazdemu s trochou rozumu jasne, kam to vsechno smeruje.
    Uz jen proto, ze se vyjasnilo, ze alternativa je politicky zcela impotentni.

 10. A všiml si někdo z místních mentálních služebníčků, že podíl Číny na světovém HDP už dva roky … klesá?

  Paní vodbornice o tom celou dobu cudně mlčí :-)))

  1. A mezitím vrazi z Volstrýtu (copyright Jasánek) zvyšují svůj dluh, a co je ještě horší, příští rok musí vyplatit 8 bilionů $ z vládních dluhopisů.
   Hledej, šmudlo!

   1. Tím spíš by přeci měla Čína růst? Ale pšššt, paní vodbornice se to nesmí dozvědět!

    PS Miliarda, bilión, bambilión, bžilión … na těchto otporných termitech s dělá často chyba 🙂

    1. Čína nevalci, jak by mohlo HDP akcelerovat? Ted asi roste nejvíc na Ukrajine, v EU a něco i v USA.
     To máte tak, ČR da a pujči Ukrajině 60 miliard a HDP poskočil oběma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *