19 června, 2024

Kdo je připraven?

Tak se nám odborářská stávka rozrostla na takřka milion lidí. Bohumír Dufek a Roman Ďurčo dokázali zkoordinovat skutečně velkou akci, ke které se denně přidávají další a další odborové svazy. Akci už podpořili i první starostové obcí a do pondělka jich ještě hodně přibude. Zaznamenávám první zpětnou vazbu od lidí, že se do Prahy také chystají, i když je to na poslední chvíli a ve všední den. 

Náš Nutelliér začal bědovat. Že prý nechápe, k čemu ta stávka je. Obzvlášť školy ho zklamaly. Vláda tam přece dává dost peněz a učitelé přece byli taková opora jeho hodnotové politiky. Už samozřejmě nedodal, že chtějí vyhodit na dlažbu tisíce uklízeček, kuchařek a asistentů. Klaun naší vlády, Mikuláš Bek, se hned přidal. Odbory prý neformulovaly žádné jasné požadavky…  Jasně, dva roky bylo všechno v nejlepším pořádku, nikdo nespravoval tuto zemi lépe… až teď to přišlo jako blesk z čistého nebe.Nedivím se, že se odbory s Bekem nedohodly. 

Kde já jsem to teď nedávno slyšel, že během vyjednávání nebyly vzneseny žádné požadavky a proto nebylo o čem jednat…?

Kdy naposled byla politika nějaké vlády tak tragická, že si navzájem vehnala do náruče zaměstnance se zaměstnavateli? Kdy naposled měli zaměstnavatelé radost, že jejich zaměstnanci tentokrát nestávkují ani tak za své platy (byť to také hraje svojí roli), ale stávkují za zachování průmyslu. Stávkují za to, co mají všichni v této zemi společné. Stávkují za to, aby vůbec bylo možné něco vyrábět, prodávat, inkasovat za to peníze a ty použít na mzdy a investice. Stávkují za ty stejné požadavky, které už rok zaznívají z demonstračních pódií a alternativních médií. 

V první řadě za ceny energií. Protože energie je všechno.

Majnstrým, ten je stále v klidu. Všechno je v nejlepším pořádku. Hodnotová politika, vole! Jak to řekl ten mladý intervjuk z České televize? Jak odpověděl na otázku, co vláda udělala pro občany této země? Pomohla Ukrajině… To jen pár dezolátů, kterými není třeba se zabývat, má něco proti evropsky hodnotné politice naší Pětikoalice. 

Inu, tak proti vládě už má něco skoro milion lidí… A výjimečně se shodnou ti, kteří podniky vlastní, s těmi, kteří v nich pracují… 

Přátelé, prosím, neberme to teď tak, že kdo není s námi, je proti nám. Takhle to může být v předvolební kampani. Tam je třeba se ptát, kdo opravdu bude kopat za naše zájmy, kdo opravdu něco udělá s tou politikou spálené země a kdo si tam jde jen nahrabat. V současné situaci se mnohem více hodí opak. Kdo není proti nám, ten je s námi. 

Ano, také si pamatuji spoustu situací, kdy se mi prsty u nohou zatínaly v pěst. Také si pamatuju, jakou radostnou náladu přinesly moje děti ze školy, když Fiala ustavil vládu. Pamatuju si, co zaznívalo ze škol, když zvolili Petra Pavla. Pamatuju si studentské volby a Markétu Pekarovou Adamovou, kterak přišla dětem vysvětlovat výhody liberální demokracie. 

Ale také si pamatuju, kolik lidí je dneska na naší straně a kdysi v referendu hlasovali pro EU. Vím, kolik lidí mělo na začátku doby covidové úplně jiný názor, než na jejím konci. Svůj názor změnili a dneska stojí na naší straně. Prohlédli, pochopili, dostali po hubě od systému, změnili názor pozvolna a po malých krůčcích… to je přece jedno.  Že mají rozdílné představy o řešení? Od toho budou volby a diskuse o volebních programech i lídrech. Teď je zapotřebí ukázat celému národu, kolik lidí už je proti vládě. Tak razantně, že to majnstrým už nedokáže vymlčet. Tak silně, že to nezachrání ani Řezníček s Moravcem dohromady. 

Každý, kdo je ochoten se zapojit do stávky a demonstrace, jedno z jakých důvodů, ten je teď s námi. V této chvíli je zapojeno asi desetkrát tolik lidí, než v té největší demonstraci na Václaváku. Jsme nejblíž tomu, co by se dalo nazvat generální stávkou.  Jsme krůček od toho, aby si ani generálprezident nemohl dovolit říct, že na demonstranty není třeba brát ohled. 

Kdo nedokáže překousnout, že jsme ještě nedávno stáli na opačných stranách barikády, ten ať si vezme kinedryl a vydrží to.  Vždycky jsem říkal, že není důležité, kdo nás svolal. Důležité je, aby nás bylo hodně, protože to jediné se počítá. Bohumír Dufek už s námi na demonstracích byl. Říkal tam z pódia, že máme být připraveni, protože jednoho dne to přijde.  Jednoho dne se všechna ta jednání dotáhnou do konce a bude zapotřebí se přidat. Tak teď to přišlo.  Maximum toho, co se dalo vyjednat a připravit. 

Nebo to je také pořád málo? Pořád to není dostatečný důvod k účasti?

Přišlo to jako biblické podobenství o deseti družičkách. Z dlouhého čekání jsme už byli unavení a usínali jsme. Teď se ukáže, kdo byl připraven a kdo naopak nebyl. Rozhodne to zřejmě o naší budoucnosti. 

Na Malostranském náměstí stojí krásný platan. V pondělí pod ním budu a rád se s vámi uvidím. 

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

280 thoughts on “Kdo je připraven?

 1. odjinud
  Zpráva z Mladé fronty Dnes 22. 11. 2023, strana 13, jihomoravské vydání: přední výrobce vodních turbín ČKD Blansko razantně omezil výrobu a snížil počet zaměstnanců z původních tisíců na asi 100 z důvodu protiruských (fakticky protičeskomoravských) sankcí.

  https://pravyprostor.net/?p=169063

  1. Já se tu včera nebo předevčírem chlubil, že se stávky zúčastním. Tak beru své slovo zpět, v pondělí ještě (snad) pracovat budu, ale zato si stávku „nastávkuji“ – podle vzoru napracuji. Vypadá to, že stávkovat pak budeme nejméně celý měsíc, dva a pak se uvidí. Jo, jo. Dodávky pro automotive.

 2. https://m.facebook.com/groups/317632019839274/permalink/731708958431576/

  Nevím, jestli to tu už je, takt možná to dávám opakovaně. Slovenský europoslanec Uhrík referuje o těsném hlasování EU parlamentu, které schválilo přeměnu EU na federaci. Nebude předseda komise, ale prezident, ne komisaři, ale ministři, konec veta, centrální obrana, školství, soudy atd.
  Ještě to prý musí projednat Evropská rada a kdosi.

  Pokud by se to skutečně mělo stát, změním se v radikálního vystupovače. Nechám se vysmát všemi, se kterými jsem v tom nesouhlasil atd atd…

      1. Já jsem tak rád, že umíte tak bezva napovídat…
       Prádlo jsem v uzel zavázal a vydal se ke Štrasburku. Neměl jsem stání, zavířilo atd…, no, naběh jsem si na to, že to každej dávno dopředu ví? Nebo je to fakt ta UI a lautr nic takového tam nehlasovali?
       Ke všemu to je každému jedno…, já si fakt myslel, že to vzbudí něčí pozornost. Přeposlali mi to chvíli předtím, než jsem to dal sem, bylo tam „dnes“. Prohrábl jsem internet, nic bližšího nenašel, Fb nemám přihlášený, tak tam nepohrabu, jen to, co mi přepošlou na viber. Tak jak to je? Budeme ta federace, hurá, co má jako bejt, nebo…?

       1. že vstala jsem smazal, to je děsný, na blbosti vás.. nic nic… Není radno věřit baže kde čemu, nicméně, víte, že svět není dobrý, ale nevěříte tomu. Já věřím, že je dobrý, ale vím, že je logický.
        No, asi nedávám odkazy, nebo asi určitě, nemám sítě, nelovím. Mě zaujalo, že to byste teď odteďka ale opravdicky začal být odpůrce, totiž vystupovač, ještě radikální, a všem to tady vytmaveně napíšete po té, co se jim omluvíte, pokud se nasbírá dostatek důkazů, že ta EU není volnýn trhem pro nás výhodná, co to jen jde. A co když napřed zruší jen právo veta a potom jen napřed státy podepíší pardubickou smlouvu nebo tak něco a pak napřed jenom sjednotí vlajku a potom budou napřed jen ve školách vyučovat, že lidi se nemusí nutně dělit na státy, kolem nichž probíhá hranice. Co je vlastně na tom špatného, řeknete si.

        1. U toho jejího vstávání jsem nebyl. Ona kamsi k vodě, já do Alsaska.
         S tou logikou je to na kočku. Odteďka nejsem, to by nebylo logické, ale rozčilené. Až, pokud by se to mělo stát. To bych pak nevím, co bych říkal. Jestli bych si sypal popel nebo tak něco, spíš bych si čet, jak se máme všichni takoví teď chytit za nos. To je celkem logické.
         Jestli nám v Pardubicích seberou veto, kdo to tam zná, možná by tam tak bylo učiněno na nábřeží Václava Havla, vyhlášeném bulváru, vedoucím od zimáku ke zdymadlu. Nevím jak teď, ale tenisti tam mívali kurty a klubovnu. Jinak tam sice skoro nic není, ale hezky se to tam teď jmenuje. A páč je to nábřeží, mohli by tam připlout. A taky, z druhé strany jsou Tyršáky, tam to bývalo velmi multikulturní. Proto mě to napadlo, Havel a multi, to je jak dělané. Možná je to tam tak pořád, dnes se taky říká people of brown color. Tenisti jsou taky ještě vedle zámku, ale to se jmenuje jinak. Možná tam dokonce mají kurty i jinde. Čímž ale nenaznačuju, že tamní tenisti jsou příznivci veta, to je jen pro orientaci ve městě. Ani vlastně nevím, jak jsou s vetem na tom ostatní pardubáci.

         1. Jak byste taky mohl vstávat s pannou. Notakže levičáci jsou ti statečnější. V současnosti. Ale já chtěl vědět původně. Obecně

          1. Bojovat nevybojovatelný boj je jistě statečné, nicméně… Co víc k tomu říct bez invektiv?
           Původně? Nevím.
           Alsasko ukončilo zbytečnou statečnost a sny o čistotě a spravedlnosti.

          2. Jo, ukončilo. Tou statečnosti po hlavě jdoucí.
           Ono dát lidem svobodu by bylo vůbec nejstatečnější, ale zase obětovat se pro druhé je třeba ještě statečnější.
           Nějaké invektivy jsem si tu v průběhu posledních dní přečetl a nerad teda, tak za každé zdržení se jsem radši. Asi totiž všichni víme, co se zdává negativního na tom opačném pojetí zřízení. A v praxi je nesmysl je nechat nějak prolínat. Lidem se strašně těžce žije v jednom pytli, proto musejí mít každou chvíli volby jakožto ventil, k ničemu úplně. Zřízení se má zřídit a nemá být jedno společné.
           Ale v souvislosti s PRO roztržkou, kdy obě křídla jsou statečná stejně, jsem myslel, že jedno se ukázalo statečnější z nějakých principů, někdo by řekl eg a koryt. Nechtěl jsem se s tím smířit.

          3. Lidský rozměr. Míněno v tom pozitivním smyslu. Ano, to spojení by dokonce mělo být platné jen v tom pozitivním smyslu. „Mělo by“ a „je“, to jsou ovšem kategorie, vzdálené od sebe tisíce mil. Dosti podobné jako mezi idealismem a materialismem, vírou a nevírou…
           Lidský rozměr je sám sobě antagonismem. A v tom pytli je všudypřítomen.

  1. Začíám chápat to sezení 107 a čaputky. Tvárné lidi budou potřebovat. A možná zž vymysleli, jak se zbavit Fica. njn víc lidí víc ví, a když to presstituti zvorali…

   1. To jsem rád, že jste to našel. Nebudu hrát překvapeného, ta snaha o centralizaci je dlouhodobá, nakonec ten výstup v EU parlamentu, jak Verhofstadt dal Tyranosaurovi Fialovi sprda, byl právě kvůli tomu (ne)zřeknutí se práva veta.
    Ale jestli teda už k tomu tuto část odhlasovali, skutečně to bude zásadně přibližovat stav nutnosti ne odchodu, ale nakopnutí celého toho eurospolku do prdele.

 3. Odborový svaz strojvůdců stávku nepodpoří, jelikož prý jde pouze o politicky motivovanou akci, od které se zásadně distancují. Teď to říkali v rádiu.

   1. Mám historku ke žluťákům – strojvůdcům. V r. 97 během stávky „rozcuchaného Duška“ (jak ho pitomci častovali a jehož jménem nazývali jedinou jednoznačně úspěšnou odborovou akci poplyšových dějinách). Cestoval jsem tehdy pracovně do Plzně a šel se mrknout na nádraží, protože rádio hlásilo, že „stávka právě skončila“. Před tehdejší dopravní místností shluk lidí, tak jsem též zvědavě nakoukl. Ubrečená výpravčí tam mezi štkaním vprostřed hloučku vyprávěla, jak ji navštívil kancléř tehdejšího vedení drah (poskok Ing. Sosny – který měl úkol jediný a sice rozkulačení drah) a dal ji výpověď. Strojvůdci byli i tehdy žlutí jak nemyté nohy a televize měla nafilmovat vlak , kterak vjíždí do nádraží a tím vytvořit mezi ovcemi dojem, že opravdu odbory prohrály. V cestě jim stála tahle odvážná ženská, která se tomu pidimužikovi s kufříkovým telefénem , která vlak nevpustila do Plzně. No bylo to tuším ve středu a stávka byla až do soboty. Uvidíme, kolik podobných odvážných lidí bude 27. Jak to dopadlo s paní výpravčí na plzeňském nádraží nevím, bohužel.
    Ještě perlička – onen pidimuž se později jako lev rval za rozprodej Šumavy v nějakém obskurním spolku „Sdružení starostů“… Jeho identitu známe. Bohužel.

  1. Ještě ne, ale jestřábi za oceánem (tentokrát agent CIA Timothy Snyder) už otevřeně přiznávají, o co na Ukrajině jde, a současně bubnují do útoku:

   Americký historik Timothy Snyder odmítl jako defétismus tvrzení, že válka se ocitla v patové situaci. Podle něj by mohly změnit stav další a rozsáhlejší dodávky zbraní. Varuje, že neúspěch v pomoci Ukrajině může mít pro Západ fatální mezinárodněpolitické důsledky…

   …Neposkytnutí dlouhodobé pomoci Ukrajině by dle Snydera vedlo ke katastrofálním následkům v západní politice, horším než po invazi do Iráku. „Je ohromující, kolik by pak Američané mohli ztratit, co se týče důvěryhodnosti, schopnosti odstrašovat Čínu a Rusko. V podstatě všechno,“ uvedl Snyder.

   Tak děkujeme za upřímnost, Mr. Snyder.

 4. Stávku je samozřejmě potřeba maximálně podpořit. Nejde zdaleka jen o státní zaměstnance a jejich platy, bude to ze všeho nejvíc regulérní protest proti Fialově/pětikoaliční hrůzovládě. Účast by měla být velká, protože na demonstrace organizované Rajchlem a před ním Vrábelem se spousta lidí bála přijít kvůli důkladnému bombardování sračkomety, které z nich udělaly sraz proruských dezolátů. To u protestu zaštítěného odbory jaksi dost dobře nejde, čili protestovat vyrazí jistě i mnoho z těch, kdo se báli, že by měli problémy v zaměstnání a/nebo okolí, kdyby je náhodou někdo uviděl na demonstraci dezolátů. Škoda jen, že nebude lepší počasí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *