11 června, 2026

Vykašlete se už konečně na Čapí hnízdo za „drobné“ a pojďte řešit skutečně obří dotační tunely! Omluvám se, je to delší, ale je to nutné.

Za dvakrát víc se oteplujícího se ministra KDU-ČSL Hladíka zřejmě docházelo ke šméčkům v řádu stovek milionů korun, které reálně nejen, že jsou stejně jako onen Čapák navázány na EU – tedy ten samý průšvih, akorát že řádově vyšší, ale ještě velmi reálně a negativně mohou ovlivnit naši energetickou soustavu. A taky je teda v ceně energie budeme platit my všichni. Protože obnovitelné zdroje, protože náklady na přenosovou soustavu, protože celé to akorát zbytečně zdražuje elektřinu.

Když jsem narazila na článek Thomase Pauknera, musela jsem si hi přečíst dvakrát, abych byla schopná vstřebat to, že všechno tohle prošlo bez povšimnutí všech úřadů s vysvětlením, že na to nebyl čas. Protože tady se nehraje o 50 milionů, ale rovnou celkově o podivnou miliardu.

Hladík byl ministrem od března 2023 do konce Fialovy vlády. Když nastupoval do úřadu, vzal si k sobě dva poradce, Martina Sedláka a Martina Andera. Oba dva byli ze Svazu moderní energetiky, který sdružuje podnikatele z oboru obnovitelných zdrojů a lobbuje za jejich zájmy. Tím nastala situace, kdy tito dva poradci mohli přímo ovlivňovat ministra, mohli svým způsobem ovlivňovat zákony a také se dostali zcela jistě k informacím, ke kterým se nikdo jiný nedostal. Ale alespoň ne tak rychle. A pokud byste si mysleli, že oni dva pánové ze Svazu po angažmá pro Hladíka odešli, pletli byste se. Nejen že neodešli, ale v úplně klidně dál lobbovali za zájem firem investujících do výstavby solárních elektráren, větrných parků, obnovitelného vodíku a zároveň s Hladíkem připravovali legislativu k Lex OZE II a Lex OZE III. Předpokládám, že z toho tam bylo takové horko, že Hladík dostal pocit, že se skutečně oteplujeme dvakrát rychleji. Páč vědět dříve než ostatní jaké budou dotační tituly a kdy, je prostě pecka. Neříkám, že to skutečně zneužili, říkám, že už ta možnost je děsivá.

Jako perličku dodávám, že na propagaci projektů členů Sedlákovy organizace a práce Ministerstva životního prostředí poskytlo ministerstvo bez soutěže téže organizaci 11,6 milionů korun. 😃 Což je obdoba předvčerejšího článku, kdy zase Bartoš na MMR platil za obdobnou věc obdobným způsobem obdobné organizaci. Asi to kluci jedou přes kopírák. Samozřejmě nic nesouvisí s ničím, to je jasné.

Ale nechme drobné vrabcům a věnujme se skutečným penězům. Na Svaz moderní energetiky – propojený přes poradce na Hladíka má klíčový vliv jistý Tomáš Buzrla. A ten je mimo jiné, finančním ředitelem v holdingu Solar Global, tedy v jednom z největších provozovatelů fotovoltaických elektráren a výrobců zeleného vodíku v České republice. A Holding Solar Global v letech 2022 až 2025 z veřejných rozpočtů získal více než 700 milionů korun ve formě schválených dotací Státního fondu životního prostředí. Dotací, které schvaloval sám Hladík. A vrabci na střeše si cvrlikají, že to bylo za velmi podezřelých okolností.

Ono je totiž velký rozdíl, jestli čerpáte na malou do 1MWp fotovoltaiku, nebo na velkou. Zkrátím to. Ty malé mají rychlejší proces schvalování, celé řízení je jednodušší, energetici vás nemohou při problémech sítě omezit na výkonu a vypnout, a to ani v extrémních případech. Proto jsem psala o tom ohrožení sítě. Co je ale nejdůležitější je, že dotace pro ty malé mohou být při doplnění o akumulace až DVOJNÁSOBNÉ! A v letech 2022-2023 byly dokonce vypisovány bez soutěže, tedy systém kdo dřív přijde, ten dřív dotačně jede. 🙂 Asi chápeme, co to znamená.

A protože ty výhody byly značné, stanovil Státní fond životního prostředí v dotačních výzvách jasnou podmínku – „Umělé dělení projektů je striktně zakázáno a pokud by se žadatelé i přes porušení podmínek dotační výzvy pokusili projekt uměle rozdělit, dopouštěli by se dotačního podvodu a v tomto případě také trestného činu poškození zájmů Evropské unie.“

A to je právě ten problém okolo Solar Global, kdy jednotlivé elektrárny bývají prezentované jako jediná malá, ale přitom jde o elektráren více, které by již musely spadat do dotačních titulů pro elektrárny velké. Veškeré podrobné informace o projektech jsou v článku, ze kterého jsem čerpala a jehož odkaz dám do komentářů. Zajímavostí je třeba elektrárna Ochoz u Konic, která je prostě zcela evidentně složena ze tří samostatných, nicméně dotace byly schváleny tři v plné maximální možné výši a podepsal je sám Hladík.

Na závěr chci říct, že Nejvyšší kontrolní úřad konstatuje, že náklady na menší elektrárny do 1 MWp v České republice překročily globální vážené průměry, tedy i nákladové ceny v násobně bohatších zemích OECD. Asi se ani nedivíme, pokud na ně dáváme klidně až dvakrát tolik, než by mělo být.

Moc děkuji autorovi článku panu Pauknerovi, že si dal tu práci, protože je zjevně jediný, koho to z našich „nezávislých“ novinářů zajímalo a očekávám Mikuláše Mináře na značkách.

Zdroj: Thomas Paukner Médium.cz

78 thoughts on “Vykašlete se už konečně na Čapí hnízdo za „drobné“ a pojďte řešit skutečně obří dotační tunely! Omluvám se, je to delší, ale je to nutné.

  1. Asi jsem úplně blbej, ale mě ty dlouhé nadpisy nevadí. Já totiž čtu, co je pod nimi. Zřejmě na rozdíl od jiných zdejších přispěvatelů.

  2. Všem místním dehonestátorům paní Markové bych doporučil zklidnit se a zůstat nad věcí. Nikdo Vás nenutí číst její články (ani „hysterické výkřiky“ nebo jak to formuloval jakýsi obrozenec kdesi vysoko nade mnou), jste svobodní a svéprávní, ergo ji můžete velkoryse ignorovat a vybrat si k duchovní konzumaci výtvor jiného autora. Jakkoli je její záliba v košatých souvětích, umísťovaných na místo nadpisu, pro mně nepochopitelná, ty dvě vteřiny (čtení) navíc mě nic nestojí.
    Závěr: nečtěte články paní Markové -> nebudete mít důvod ke spravedlivému rozhořčení -> nepřivodíte si neplánovaný rozvoj žaludečních vředů.
    P.S: Nebo že byste četli články paní Markové právě proto, abyste měli důvod následně vyplodit odsuzující, třeskutě fundovaný a lingvisticky brilantní komentář, jímž konečně postavíte pomník sami sobě?

    1. Doufám, že příslušní úředníci dostanou nejvyšší tresty za to, že to prasklo. Liberálně demokratické zřízení si nějakými dezolátskými proruSSSSSSSSSSSSkými živly rozvracet nedáme!

  3. Žádam o trvalý dohled nad nekompetentní Janou Markovou, která je nezpůsobilá pro tvorbu nadpisů a tudíž i pro publikování článků. Děkuji za pozornost. napsal:

    Dlouhými nadpisy ke světlým zítřkům!

      1. Pani Markova by uz mela zacit .. Od poucek, ke skutkum a cinum.
        Misto hysterickych vykriku na ostatni. A nebo je neschopna niceho, mimo natukavat na klavesnici v pohodli kancelre…
        Muze zacit resit ty obri tunely , hned ted…
        Snazi se povysovat , aniz by mela cim , ja davam Markova povely ,vy tam dole koukejte delat ..
        Zcela obvykly pro feministky, s charakterovymi a fyzickymi neschopnostmi ,kterym zbejva se nekde jenom prisat a kricet…
        Vsadim se ,ze na demonstraci do Brna se nechysta..To taky necha jinym.

    1. Tymákovský Tymákovan z Tymákova pod Radyní hradem středověkým i přes fialovou vládu stále existujícím ne jako třeba ČSA nebo naše skvělé cukrovary a námořní plavba napsal:

      Co

      1. Tymákovský Tymákovan z Tymákova pod Radyní hradem středověkým i přes fialovou vládu stále existujícím ne jako třeba ČSA nebo naše skvělé cukrovary a námořní plavba napsal:

        se

        1. Tymákovský Tymákovan z Tymákova pod Radyní hradem středověkým i přes fialovou vládu stále existujícím ne jako třeba ČSA nebo naše skvělé cukrovary a námořní plavba napsal:

          vam

  4. Martin Sedlak mne zaujal uz pred lety na blogu Aktualne, kam hrnul nestydate lzi o OZE a ani se nesnazil reagovat na vecne pripominky. Uz tehdy bylo jasne, ze to ten chlapec dotahne daleko. napsal:

    jozka

  5. Čím větší tunel, tím větší šance, že to nikdo řešit nebude.

    U velkých tunelů jde o hodně – tahání po úřadech, ve sdělovacích prostředcích, o nebezpečí ztráty zaměstnání…

    U opravdu velkých tunelů jde o život.

  6. A zase se někdo diví, že se dotace zneužijí a že stát není ten nejlepší hospodář. Prostě o cizí peníze se někdo vždy rád postará. Já bych tam pracoval i zadarmo.

    1. Já se nedivím, že se dotace zneužijí. Ony jsou totiž k tomu vymyšleny.
      A že stát není nejlepší hospodář? No, nemůžete se divit, když už od dob LTO neexistuje trestní ani jiná odpovědnost úředníků a politiků, kteří to povolují.
      Prostě pokud je možnost, tak to někdo zkusí.
      A není to o stranické příslušnosti, je to o charakterech a etice.

    2. Že stát není dobrý hospodář je jedna z největších lží od roku 89!
      Je to jen o dodržování zákonů a účinného postihu. Nebo chcete tvrdit, že za minulého režimu se všechno rozkradlo jako teď?

        1. Horší neštěstí, které nás tehdy mohlo potkat než Klaus, by bylo leda silné zemětřesení nebo nálet sarančat.

          1. ODS se jeví jako nevyčerpatelná personální studnice co do zdrojů původců takových neštěstí. Od svého vzniku až podnes.

            1. ODS, ODS… to už jsem někde slyšel. To je ta parta kriminálníků, jejíž tváří a PR-maskotem je prdel podčlověka Novotného?

              Tak to je fakt slušnej oddíl, lepší bychom našli snad jen na Ukrajině.

    3. Eta – Vidlákova cesta tam a zase zpátky.

      Víte, skoro 40 let jsem pracoval u jedné firmy, i když za tu dobu změnila asi 6x název a 4x vlastníka.
      Mohl jsem posoudit vliv výkonu-soukromosti přímo u pramene. Závěr je, že na vlastníkovi nezáleží. Samozřejmě pokud vlastníkem není nějaký Thomas Alva Edison nebo Henry Ford, ovšem to jsou výjimečné případy, že.

      – Stát opravdu nebyl v řízení nějaký zázrak. Zlé jazyky tvrdily, že to bylo proto, že schopné vedení uteklo po roce 1968 na Západ. Na obhajobu státního vedení, které jsem zažil, musím říci, že sice nehýřilo novými projekty, ale plnit plán výroby i finanční plán a udržovat podnik ve stavu provozuschopném (tzn. údržba a prostá obnova) zvládalo bez problémů. Nebyli idioti a svému podniku rozuměli.
      – Soukromých majitelů se vystřídalo několik. Firmě nerozuměl ani jeden. Výsledkem jejich činnosti je, že tomu, co má řídit, už nerozumí nikdo ani na středním článku řízení. Ředitelé se mění v průměru každé dva roky. Dokud se to týkalo jenom ředitelů, byla firma schopná aspoň jakž takž udržovat status quo. Protože však ředitelé nemají rádi podřízené, kteří předmětu řízení rozumějí líp, než oni, přistoupili k výměnám taky. Dobrý podřízený je poslušný podřízený.
      Současný stav je takový, že aspoň trochu rozumí tomu, co má řídit, tak 10 – 20% vedoucích na nižších úrovních. Na vyšších úrovních nikdo.
      Zato pozor – firma má specialistu na dotace. No neberte, když to někdo dává, že.

      Můj názor je, že nezáleží na tom, jestli je firma státní, nebo soukromá. Záleží na managementu. Protože jsem na služebních cestách viděl i odlišné příklady. To však předpokládá inteligentní a schopné majitele (obvykle banky nebo investiční fondy). Myslím, že je to spíše výjimkou.

      1. Podepisuji.
        Taky jsem zažil část života ve státním podniku. Řekl bych, že fungoval skvěle! Myslím si, že i proto byl zájem na jeho privatizaci.
        Po privatizaci to pak už to šlo s ním skopce!

        1. Já také. Stavělo se jak o život, neb jsme byli placení úkolově. Takže každý podle toho co udělal. Nemůžu naříkat na nějaké prostoje. Jaký rozdil oproti posledním letům, kdy jsem pracoval pro korporatní firmy.

      2. Jestli ono to nebude tím, že dřív fungoval systém odspodu nahoru, kdy ten, kdo se propracoval až do vedení, často začínal na úplně obyčejném místě v té firmě. Protekční kádry byly taky, ale nebylo jich tolik. Dnes se ovšem razí „skvělá“ teze, že manažer vůbec nepotřebuje rozumět tomu, co řídí, ale údajně mu stačí zázračné manažerské schopnosti a čistě ekonomické vzdělání, pokud vůbec nějaké, často vlastně jedinou „kvalifikací“ bývá všehoschopnost. Takoví lidé netrpí zbytečným sentimentem k lidem, o nichž rozhodují, natož k firmě, pro níž dělají. Zkrachuje-li firma, poberou si své zlaté padáky a táhnou o dům dál.

        1. Ony ani ty firmy dnes nikomu nepatří, jsou akcionáři, fondy , investiční skupiny holdingy no a kdo to je?

          1. Sebranka ziskuchtivých mamonářů povětšinou. Ty firmy jsou jim dobré, jen dokud z nich mají vývar. Je jim úplně jedno, co a jak vyrábějí, kdo v nich pracuje atd. Všechny ty holdingy, investiční skupiny, fondy atd. jsou mechanismy vymyšlené bankstery k co největšímu zisku spekulativního kapitálu. Rozhodně ne proto, aby co nejlépe fungovala ekonomika.

            1. Mimochodem je to i důvod, proč nejvíce teče peněz do zábavního průmyslu, sportu a bezbřehého konzumu, zatímco na nějaké budování infrastruktury kašle pes. To ať si zařídí stát. U nás, u vlastníků globálního spekulativního kapitálu. Na dluh. Protože všechen ten konzum ihned zmizí a nikdo se nepídí, po nějaké efektivitě či přínosnosti pro společnost. Jsou to bezrizikové investice, protože jen blázen půjde například do obchodu zkusit si vymoct vrátit peníze za prázdnou flašku, jejíž obsah prolil hrdlem. Většina lidí to prostě neřeší a jde si koupit dvě další. Tohle se vám například při snaze vybudovat další blok Temelínu nestane. Ale za tu dobu, co se to řeší, se jen českým zábavním „průmyslem“, televizí atd. prolil kapitál na několik bloků elektrárny.

                1. Ten Temelín byl jen příklad. Ukažte mi v ČR jedinou soukromou firmu, která by stavěla projekty podobné velikosti a významu pro ČR. Zato tu najdete bambilion firem, které se přiživují na zcela neužitečném bezuzdném konzumu.

                2. Protože politické hrátky jsou důležitější než fungování státu, za které fakticky nikdo nenese odpovědnost… Neboť koalice… Ostatně i kdyby nakrásně něco změnit chtěli, tak za čtyři roky nemají šanci. Dlouhodobé investice se přece neplánují v horizontu 4 let. A tak si tu pěkně žijeme ode zdi ke zdi. Ty dlouhodobé má pod palcem někdo úplně jiný, a tak není divu, že mu záleží třeba jen na tom, aby tu byly průjezdné silnice, až se potáhne na Rusa… Nebo až nás přijdou srovnat, pokud se z toho smrtícího objetí pokusíme vymanit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *