11 června, 2026

Jak se svět pootočil…

Tak nám na Ukrajině zavřeli Andrije Jermaka do vyšetřovací vazby, protože už se na něj posbíralo dost důkazů, že kradl jak straka. Jedni analytici si to vyvětlují tak, že Spojené státy prostě tlačí na Zelenského kliku, aby odevzdala Donbas a uzavřela mír s Ruskem, aby se zase dalo pořádně obchodovat, druzí analytici to vydávají za důkaz, že Ukrajina skvěle bojuje proti korupci a je možné jí tedy nasypat další miliardy peněz, protože ty, co dostala před měsícem, ty už jsou fuč. Třetí analytici v České televizi mlčí a snaží se tvářit, že se nic nestalo, aby nedostali od stále naštvanějších občanů po pysku.

Já toto zákulisí hodnotit nebudu. Od chvíle, kdy proti Zelenskému za válečného stavu „spontánně protestovala“ celá Ukrajina, protože chtěl novým zákonem vykastrovat protikorupční úřad NABU, řízený Američany, si prostě myslím svoje. Detaily celého případu rozebírá celá řada blogerů i médií na Alternativě, takže je zbytečné, abych opakoval že jde o jisté pěkné nemovitosti u Kyjeva na té nejlukrativnější adrese.

Já bych chtěl podotknout něco jiného. Jít po Jermakovi, to je o hubu. Na dnešní Ukrajině, kde se střílí i krade asi nejvíc na světě, se pustit do zápasu se Zelenského pravou rukou, která vás umí nechat zmizet, než řeknete: „Stěpan Bandera,“ to už za sebou musíte mít hodně moci i krytí a vaši ženušku a dětičky musejí hlídat hodně kvalitní bodygárdi. Že se našeli prokurátoři i soudci, kteří do toho šli, to znamená, že se mocenské poměry v zemi budou brzy měnit. Je úplně jedno, jestli Jermakovi něco dokážou nebo nedokážou, už jen to, že ho zabásli, je signál jako hrom.

Lidé jako Jermak se navíc soudu prakticky nikdy nedožijí. Příliš toho vědí a mohou příliš mnoho lidí stáhnout sebou. Vzpomeňte si na Dozimetr a jeho podezřelá úmrtí. Na Ukrajině si podobné praktiky umocněte na desátou. Ve Spojených státech také Epstein „spáchal sebevraždu“ a kamera střežící celu měla poruchu. Všichni tihle mocní Richeliuové se nakonec dostanou do postavení, kdy po nich jdou jejich nepřátelé, aby je dostali a jdou po nich i jejich bývalí přátelé, aby nic nevyzradili. Proto bych si myslel, že Jermak nejspíš brzy velmi nešťastně uklouzne na schodech a zlomí si vaz. Je to nejjednodušší řešení.

Ať to ale dopadne jakkoliv, ukazuje to, jak moc se svět posunul a narativy otočily.

Ve stejné době se Donald Trump snaží v Číně uhrát alespoň remízu. Přivezl tam podnikatelskou delegaci těch opravdu největších, Elonem Muskem počínaje a Larrym Finkem z Blackrocku konče. Výprava velkolepá, ale poněkud prázdná. Chybí vítězství nad Íránem. Chybí kontrola nad Hormuzem. Pro velmocenský poker chybí trumfy. Výstupem tak není čínská pokora, ale čínské varování. Výstupem není souhlas, ale licitování.

Sitting Ping navíc Trumpa nepřivítal na letišti. Pocty byly, ceremoniál byl, pod schůdky stály vysoké šarže, ale nikoliv ta nejvyšší. Byznys? Možná. Geostrategické otázky? Ano. Přátelství? Ne! Můžeme se dohodnout, ale věřit vám nikdy nebudeme. To nejdůležitější zaznělo od Trumpa vlastně už před odletem. Řekl, že Spojené státy a Čína jsou supervelmoci. Možná to bylo mimoděk, ale uznal Čínu za sobě rovnou.

V poslední době jsme si mohli přečíst opět celou řadu kvalitních analýz, že Trump chce od Číny nákup sóji a tlak na Írán, jednak kvůli jadernému programu a jednak, aby upustil od vybírání poplatku za proplutí Hormuzem, protože to příliš vypadá jako americká prohra. Mluvilo se hodně o clech a technologiích, ale nikde jsem se nedočetl, co mohou Spojené státy nabídnout Číně… kromě hromady dolarů, které si natiskli a které jsou stále méně rezervní měnou světa.

Co mají Spojené státy a Čína to nemá? Vlastně jen ten Tchajwan. Svým způsobem je to poslední hodnota, kterou by mohl Donald zaplatit čínské ústupky. Nic jiného už není. Každé americké ropné omezení dopadne víc na americké spojence v regionu než na Čínu. Když si to tak vezmu, poprvé za posledních osmdesát let hrají Spojené státy s někým velmocenský poker bez žolíků. Nemají je. Prošustrovali je na Ukrajině i v Perském zálivu. Museli je vyložit o jednu hru dřív.

Ať Trumpova návštěva v Číně dopadne jakkoliv, ukazuje to, jak moc se svět posunul a narativy otočily.

V té stejné době u nás Sněmovna odhlasovala, že v Brně sudetské Lančmíty nechceme. Opozice kromě Petra Pavla dostala druhého lídra, kterým je Bernd Posselt. Ten rozhodnutí sněmovny označil za karikaturu parlamentarismu, čímž opět šťouchnul do českého vosího hnízda a přesvědčil další lidi, aby příští víkend přijeli do Brna a dali najevo, co si myslí o revizionistickém spolku založeném nacisty a kolaboranty.

Najednou se ukazuje, že to tisícileté žití vedle Germánů máme v DNA jako dlouhou sérii špatných vzpomínek, nikoliv těch dobrých. Najednou se nám naše politika pěkně rozděluje na německé vítače a německé odmítače. Prostě tak, jak to u nás bylo už za Přemyslovců, Lucemburků, Habburků, Masaryků, Henleinů, Havlů, Uhdeů i Zdechovských. A já si dovoluji konstatovat, že český národ dneska ještě existuje jen proto, že proněmečtí vítači u nás nikdy zcela nevyhráli. Kdyby vyhráli, skončili bychom jako Lužičtí Srbové.

Sudetendojče Lančmítšaft probudil v národě něco, do už dlouho spalo, protože jsme si moc nemohli vyskakovat. Probudil vzpomínky, které už se neměly vrátit. Probudil odpor, který byl téměř uchlácholen. Třicetiletá práce redaktorů České televize, Karla Schwarzenberga, Václava Havla a Jiřího Padevěta je v prachu. Internety jsou najednou plné Kounicových kolejí, nacistických pochodů smrti, událostí v Habartově a vysídlování Čechů do vnitrozemí. Najednou je to všechno zpět a čím zuřivěji se tomu Hollanové snaží bránit, tím horší si to dělají.

Vlastně bychom Posseltovi i tomu spolku Meeting Brno měli poděkovat. Už jsme skoro uvěřili, že Němci jsou hodní. Už jsme skoro uvěřili, že to s námi myslí dobře. Za posledních čtrnáct dní nám dokázali, že to s námi myslí asi tak stejně jako to mysleli s Putinem a Minskými dohodami.

Ať ten sjezd v Brně příští víkend dopadne jakkoliv, ukáže se, že i u nás se kolo dějin pootočilo a narativy se posunuly…

__________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky.  Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600

341 thoughts on “Jak se svět pootočil…

  1. Z Polska bylo vyhnáno až 7 milionů Němců a západ Polska je bývalé Prusko, jestli celé to fakt nevím.
    Přístav Gdaňsk je polský právě po skončené válce, dříve byl německý.
    Po dobu téměř 800 let, do roku 1793, byl součástí polských státních útvarů, poté byl na necelých 152 let ovládán Pruskem a později Německým císařstvím, mezi léty 1920–1939 byl svobodným městem pod správou Společnosti národů a nakonec byl pohlcen Třetí říší. Roku 1945 byl navrácen Polské republice.

    Má těch 7 milionů Němců z Polska nějaký spolek a lezou na sjezdy do Polska?
    Co si pamatuji, tak to po pádu východu Němci zkoušeli, chvíli vyskakovali, ale Poláci je tvrdě odpálkovali.

  2. Posselta Posselta

    Fráze „odpustíme, ale nezapomeneme“ (často v souvislosti s Bělehradem a rokem 1999) je silným politickým a emotivním vyjádřením, které se objevuje zejména v srbském prostředí a u lidí kritických k intervenci NATO v Jugoslávii.Co tato fráze obvykle vyjadřuje:Vzpomínka na oběti: Odkazuje na civilní oběti a materiální škody způsobené nálety NATO v roce 1999.Historická paměť: Snaha udržet v povědomí události, které formovaly moderní srbskou identitu a postoj k Západu.Odpuštění bez zapomnění: Vyjadřuje ochotu jít dál a budovat budoucí vztahy, ale s podmínkou, že historická zkušenost nebude vymazána ani zlehčována.Tento narativ se často objevuje při výročích zahájení bombardování a slouží jako připomínka toho, co je vnímáno jako nespravedlnost, a zároveň jako výzva k poučení z minulosti.

    1. Je tu ovšem dost podstatný rozdíl:
      Srbové nikdy odtržení Kosova a Metochije neuznali (na rozdíl od ČR – Schwarzenberg), takže čekají jen na vhodnou příležitost a geopolitickou konstelaci, aby si své historické území právem vzali nazpět.

      Benešova vláda Mnichovský diktát 1938 poslušně přijala a část území ČSR vydala. A pouze to, že se nakonec jaksi přidala k vítězným mocnostem jí zajistilo, že to „pohraničí“ dostala po válce nazpět. Čili také po změně geopolitických poměrů, ovšem za cenu salto-mortale vlastní politiky. To ovšem zakládá precedens, že další změna politických poměrů v Evropě a ve světě povede i k dalšímu veletoči v česko-německých vztazích a nárocích. Podle principu, že silnější pes… (však víte co).
      Což se ostatně již nějaký čas děje a dnešní stav je logickým vyústěním předchozích nonsensů.

      1. Uvědomujete si vůbec, že i podle současných platných zákonů je jednostranně silou vynucená smlouva prostě neplatná? Pokud byste to prokázal u soudu – a tady opravdu není s ohledem na následujících šest let německého brutálního teroru v okupované republice co prokazovat – že má ta „smlouva“ hodnotu použitého toaletního papíru spláchnutého do mísy, tak jednoduše neplatí. Tečka. Tohle byla „smlouva“ asi jako v Kmotrovi s vrchním mafiánem.

  3. Jen chvíli vytáhnu paty a už to tu vypadá jak v Kyjevě na Majdanu. Takže nařizuji mír! Jste všichni úplně normální, nikdo tu není ani nácek ani rudej nok a každý má právo na svůj názor. Kurňa, takhle se mi na sýpce jednou všichni pobijete!
    Zkuste toho kvůli mně nechat, polkněte každý to ostré, co jste ještě chtěli říct a podejte si ruce. Jak máme vyhrát proti libtardům, když se tady bijeme? Jestli mě ještě alespoň trochu uznáváte, tak toho necháte a podáte si ruce. Národ i Vlast to potřebují!
    Celou dnešní bitvu slov jsem značně proškrtal a budu se tvářit, že se to nestalo. Nikoho jsem nezablokoval, nikoho jsem nevyhodil, ale tohle se prostě musí uklidit.

      1. Bude to úplně jednoduché, Milane. Stačí když budete projevovat alespoň takové pochopení pro zdejší diskutéry jako pro sudetskou otázku. Co stejné… větší! Protože tady se Vás může někdo zastat a podat vám ruku. Bernd Posselt Vám ji nikdy nepodá.

    1. Potom tedy žádám o smazání i tohoto níže:
      tdx napsal:15 května, 2026 (18:15)

      Nejsem žádný sudeťácký lokaj a vyzýval jsem nejprve jen k rozvaze a smířlivosti. Nebo to ČR zase prohraje.

          1. Ano, suteťáci by se slušně omluvit za svinstva co vyprovokovali, svěsit zobáky, přijmout svůj odsud, a ne arogantně vířit situaci ohledně dávno vyřešeného sporu. A mohl být klid. To co dělají je jen provokace, jejímž výsledkem by mělo být úplné zrušení benešových dekretů a vrácení majetku těm nejbohatším rodinám. Například tady – https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/majetek-lichtenstejnu-v-cesku-prilis-velky-na-to-aby-se-dal-vratit-76145
            Jen naivové si myslí že jde o nějaké usmíření, nebo spravedlnost.

                  1. Ja se nebavím o tom co kdo chce, nebo nechce, ale co by se mělo uděla v zájmu klidu. Celý ten problém rozvířují ti, kteří ho zapřičinili.

            1. Fajn, vidím že chápete, ale já si nezačal a Vidlák teď „uklízí“ hodně selektivně. Což může být kontraproduktivní.

      1. Já si tu uklídím sám, Charone, ano? Nemám totiž vůbec co dělat. Vůbec neorganizuju nic na příští víkend, vůbec nepracuju na sýpce, nechodím do práce, nemusím dělat s dětmi úkoly a vozit je na rovnátka. Nemusím napsat článek na zítra, nemusím odpovídat na maily… Prostě si jen tak lebedím u počítače a užívám si nadvládu nad vámi tím, že mažu dle libosti.

        Přitom by mi bohatě stačilo, kdybyste se navzájem respektovali alespoň tak, jak respektujete mě.

        1. „…kdybyste se navzájem respektovali…“
          Toho bohdá nebude: volové – sami sobě trollové.

          Několik let (!!!) jsem se snažil publiku vysvětlit, že diskuse pod články je obrazem toho, pro jaké publikum autor píše.
          Ale pochopení toho je asi příliš strmá stezka, schůdná jenom nemnohým.

    2. Re: Vidlák

      Teprve teď jsem se dostal ke čtení článečku o Vidlákově „trestném činu“ v podobě „zakrytí “ RZ ve ValMezu.

      První, co bych udělal, vytočil bych 158 a až by se mi ozval operační důstojník, sdělil bych mu, že někdo, kdo není v předepasném stejnokroji, ukradl městapácké auto a pod vedením civilisty se mne snaží namontovat do problému. Pak bych soudruhům v tričkách sdělil, že mají deset sekund na to, aby se oblékli, protože po oněch 101 sekundách odjíždím z místa neoprávněného zadržení.

      Sorryjako, ale nechat se jebat od pičusa v tričku bez služeního čísla a bez čepice, která PATŘÍ k uniformě, to fakt ne.
      A samozřejmě, že bych jel rovnou ke státňákům už s odlepenou izolepou.

  4. Dnešní službu plnící sudeťáčtí lokajové Charon a Milan44 budou jistě na brněnském potlachu zahnívajících německých pohrobků nacismu čestnými hosty. Pod stolem. Až skončí hody a velkopanstvo bude pryč. Někdo tu špínu ze země uklidit musí. Tak proč to nenechat sežrat tak věrným poskokům. Jo jo, hrozný kolotoč nenávisti.

    1. Skuteční sudeťáčtí lokajové se budou lámat v pase smíchy, až se budou dívat na vaše rudé xichty při vašich omluvách a vracení ukradeného majetku.

      1. Pche, nesmysl. Je to nastesti kryte dohodami s viteznymi velmocemi. Ja vim, ze to nackovani a ubermensovani je ve vas stale jako v koze, ale tohle uz tezko zmenite. HA-HA!

  5. Pro Milana a některým dalším. Krucipísek, začněte myslet, teda pokud to není záměr. Zkuste si spočítat, jaké finanční možnosti fašouni po válve měli. Zkuste psočítat kolik tam bylo peněz nashromážděných ze všech zemí kterým vládli. To se jiím to obnovovalo. Ataky jak dlouho se tam amíci drželi a vyžírali.
    Je neskutečné to nemyšlení, tedy pokud to není záměr.

    1. Pročpak asi Švýcarsko vlezlo do OSN až v roce 2002, tedy téměř 60 let po válce. Museli mít jistotu, že nikdo nebude prošetřovat, kam zmizely všechny peníze, zlato a vzácná umělecká díla nakradená v celém světě, především ale v Evropě, a kdo se stal vlastníkem toho všeho.

  6. Můj názor, sudetaci i šlechta,mají poslední šanci něco získat.
    USA upadá s Rusko zatím není nás ochránce, tak toho chtějí využít.
    Proto je nutné, teď nepovolil, neustoupit jejich požadavkům, než převezme řízení Evropy Rusko.

    1. Sudeťáci konkrétně podle mě navíc hledají únikový prostor z Germanistánu, který je den ze dne muslimštější. A proč to nezkusit tam, kde si celá staletí mohli navíc hrát na velkopanskou rasu, že.

      1. Bingo! Ani se nedivim ze to pohrobkum sudetaku jako napr. Zde Milan44 tak vadi. Zaneradili si nepratelskym etnikem zemi a ted by to chteli (opet) udelat nam! Nasrat! Jo nasrat!

        1. Najednou, když začínají ochutnávat svou vlastní meducínku, protože se jim Novoněmci chovají úplně stejně jako kdysi sudeťáci u nás, tak se jim to zatraceně nelíbí. A to alespoň řada těch Novoněmců zatím jakžtakž německy alespoň rozumí.

    1. „Beyond idiocy, imbecility , psychopathy, silenstvi ,teror,atd..
      Vyvoj demokracie se uz dostal do stadia nekam, mimo normalni lidskou blbost, hloupost , ktery kazdej z nas udela a pak si rika, uz to nesmi vopakovat..
      Dneska v demokracii uz sme na totalne neznamym uzemi a kazdej den sme vo tom, presvedcovany..Mertz,Merkl,Pistorius ,Starmer ,Megacaron ,Kalas ,Lejno,atd..
      Uz nestaci vyrazy ,hloupy , absurdni , paradox, povahova zvlastnost , vystredni…

      Demokracie je neco jako zivy monstr a cokoliv do nej spadne ,nebo lidi a kdokoliv do nej strci ,vyleze z druhy strany zrudny obludny hovno a porad casem horsi vodpornejsi..,ktery nikdo nevi co s tim a ma plnou moc na staty a nad svetem ….

      Predtim sem napsal informaci ,ze Trump pred odjezdem do Ciny ,prohlasil ,
      „mne nezajima financni situace americanu ani trosku“. /Nekdy cekam na reakci,ale zase zadna /.
      Tak si zareaguju sam na sebe..

      Takze . Trump prilita na navstevu do Ciny a tam celej narod cinanu , v cele s tim hlavnim a vsichni se ptaji . Proc sem to divny hovado leti, co tady chce.
      Predstira , ze je president vsech americanu , ale prave rekl ,ze ho zadny americane nezajimaji a ze muzou treba hlady chcipnout. Ze mu na tom a na nich nezalezi..

      Vocode v ty Americe , ptaji se lide , co tady chce a proc ten nas hlavni ho zve.
      To nemuze bejt president Usa a tady urcite neni, aby hajil zajmy 330 milionu americanu v Usa.
      Zalezitost monstra zvanyho demokracie , hodilo se do nej neco a vylezlo to ven a jede to na navstevu na pozvani , do Ciny. President Usa to bejt nemuze..
      Nevi , nebo nechce se starat vo populaci Usa , jenom predstira, ale co..
      Co a kdo to je.

      Kdyz nechce vykonavat funkci presidenta ale chce jezdit na navstevy a jenom predstirat tam ,ze je americkaj president , kterej nema vo Ameriku zajem..
      A uz sme v tom neznamym teritory.
      Tomu co dela, a kdyz presidenta Usa ,Usa vubec nezajima , nechce se starat vo americany , neni nam lidem mozny porozumet..
      Predtim vyhrozoval Cine 500% tarify.
      Taky plne proti zajmum americanu , jako valka na Iran. A jako vsecko co dela.

      Pred casem vylez dalsi jeden , behal po podiu nahej , atd. a potom ,ze bude kandidovat na funkci presidenta v U. Sliboval hozenej do monstra demokracie uplne vsecko a hlavne okamzitej mir s Ruskem.
      Po zvoleni,Zeli , ihned vyprovokoval valku s Ruskem..Muze bejt..

      Verna kopie Zeli byl ale ten predvolebni Trump . Sem pro mir , valku skoncim za 24 hod. a nikomu to nebylo napadny, ze krici uplne to samy jako Zeli.
      Voni si myslej ,ze U. demokracie je horsi, nez ta bajecna americka .
      Ale cokoliv hodis do demokracie…

      Takze ted sou uprostred valky , hovno nevi co dela , nevi si rady , dalsi valka Usa na Iran ,dalsi valky a okupace uz ma naplanovany a vsecko na svete se zase rapidne zhorsilo , vhozenim dalsiho materialu do monstra demokracie …

  7. Přemysl Votava:
    „Po 80letech přijedou naši „milí“ krajané. Na milionech se nešetřilo, brněnská radnice přispěla, také jihomoravský kraj se ukázal, přispěla i bavorská vláda. Vše bude v lesku, připravena je vlajkosláva, všude kolem novináři, fotografové, přijede i televize a rozhlas, vše v přímém přenosu. Mezi hosty budou zástupci německé a bavorské vlády. Není žádným tajemstvím, že Německo má v České republice široký vliv, zejména ekonomický, ale i mediální, to vše vybudované po roce 1989“

    https://www.vasevec.info/blogy/historicke-ohlednuti-o-kterem-se-v-brne-mluvit-nebude

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *