13 června, 2024

Vyhráváme!

Tak nám Tucker Carlson nadělil dárek. Zítra si ho rozbalíme. Interview s Putinem! A nejenom to, ale na sítích letí jeho krátká řeč, končící takto:

“Naproti tomu západní vlády se jistě budou snažit cenzurovat toto video na jiných, méně zásadových platformách [než twitter/x], protože to prostě dělají. Bojí se informací, které nemohou kontrolovat. Vy však nemáte důvod se jich bát. Nenabádáme vás, abyste souhlasili s tím, co Putin v tomto rozhovoru možná řekne, ale vyzýváme vás, abyste se na něj podívali. Měli byste toho vědět co nejvíce, a pak se jako svobodní občané, a ne otroci, můžete rozhodnout sami.”

A tak si říkám… Tucker nám jde příkladem. Jak jsem psala už před časem, vidím tři cesty ke změně. Za prvé skrze strany a volby. Za druhé skrze tlak na vládu pomocí demonstrací, stávek apod. A za třetí skrze kulturu, z které posléze plynou i změny politické.

Kulturou nemyslím divadla, koncerty a musea. Takové pojetí kultury je relativně nedávné. Přemýšlím antropologicky. Myslím tím to všecko, čím lidé žijí: zvyky a tradice, pohádky a pověsti, forma řeči, oblíbená jídla, historické povědomí, stavební styl, jak se vychovávají děti, a tisíce jiných věcí, které formují kulturu té které skupiny od spodu nahoru. Každý se tvorby své kultury účastní, každý přispívá svým makovým zrníčkem. Někteří víc. Kulturní změna nezávisí na vládě. Závisí na nás.

Naše alternativa, byť zatím roztříštěná, už dokázala uspět v jednom klíčovém směru, a to v komunikaci. Však o tom Vidlák často mluví. Máme svoje zdroje zpráv, svoje ideotvůrce a memy, svoje komentátory, svoje intervjuky, svoje kanály. A přesto, že se to těm nahoře velice nelíbí, a snaží se persekuovat, pomlouvat, cenzurovat, a nasazovat psí hlavu, nedaří se jim to. Řekla bych, že už prohráli, jenom to ještě neví. Když režimní figury neumí nic jiného než sáhnout k hrubým, protiústavním nástrojům, a přesto spolu mluvíme volně dál a děláme si z nich srandu, rajtujou už na mrtvé kobyle.

Nevyhráli jsme na této úrovni pomocí voleb. Ani tlakem na vládu. To v podstatě nehrálo roli. Vyhráli jsme skrze osobní iniciativu tisíců drobných lidí umožněnou novými technologiemi. Vyhráli jsme tvorbou blogů, agregátorů, časopisů, článků, reportáží, videí, rozhovorů, debat, diskuzí, i konec konců řetězovými maily. Tohoto džina už do láhve nedostanou. Ani Lukašenkovi se to nepodařilo; nakonec to vzdal a přidal se na Telegram; začal sám mluvit s lidmi. (To bylo samo o sobě revoluční.) Vyhráli jsme od spodu. Každý člověk má v tomto procesu roli. Nikdo není bez hlasu.

Co kdybychom posílali méně energie směrem k vládě a volbám, a daleko víc právě těm drobným věcem, které může každý z nás podpořit, či i vytvořit? Někteří z nás, jako Tucker, budou mít velký dopad. Většina, spíš maličký; ale kamínek ke kamínku, mem k memu se sejde, a je z toho tektonický posun.

To neznamená, že by lidé neměli volit či dělat nátlakové akce. Jen si říkám, proč dávat všecka vejce do jednoho košíku? Proč sázet vše na koníka, který má tak malou šanci na úspěch? Ve sféře obyčejnsky a každodenně kulturní má každý z nás moc. A z této sféry plynou praktické výsledky i v dobách, ve kterých se věrchuška křečovitě drží moci tam nahoře, a nám jenom spílá. Nemusíme čekat, až nějaký náš kandidát vyhraje (a zase nás zradí, protože musí sloužit moci a ne nám). Můžeme jednat teď hned, tam, kam nás život zavál. A to nejlepší na tom je, že v alternativě můžem jít podle naší mapy. Sami si můžem určovat agendu. (Jako Tucker. No mám z něho radost! 🙂 )

Tak se povedlo naše obrození. Proč nenapodobit to, co bylo kdysi tak úspěšné? Pravda, obrozenci k tomu měli sto let, a my nemáme. Na to dokážu odpovědět jen starým čínským úslovím:

Nejlepší čas, kdy zasadit strom, byl před dvaceti lety. Druhý nejlepší čas je teď.

Technické potíže. Vyčkejte prosím.

175 thoughts on “Vyhráváme!

 1. Stojí za to si celý rozhovor pustit, i když české titulky na YouTube jsou trochu kostrbaté.
  Pro amerického diváka může být rozhovor velmi poučný, Carlson Putina moc nepřerušuje.

  Jestli Bernstein a Woodward donutili k rezignaci Nixona, možná Carlson právě pomohl ke zvolení Trumpa.
  A i kdyby ne, Putin v rozhovoru nabízí ruku k mírovému jednání. To není málo

  1. Nejvic Trumpovi ke zvoleni pomohli Demokrati.
   Rozhovor je takove solo pro Putina, Carlson jenom ziral, coz byl asi dobre.
   Opravdu si myslite, ze to v USA uvidi dost lidi?
   Osobne to tipuju na mini bublinu velikosti Kydu.

   1. I kdyby to viděli nebo slyšeli (nejen v SSA), tak to velká většina lidí mentálně nepobere.
    Je to moc dlouhé, je tam moc informací, není tam žádná akce, napětí, nejdou proti sobě CT a VVP na hranu nože, prostě nuda v Kremlu.
    Kdyby to bylo ve formátu Jílkové nebo výměny LQPTIBFLMPSVZ++ partnerů, tak by to možná tak 7 minut pozornosti udrželo.

 2. Tak „zaprodance a smozvance“ jsme měli hned předloni v září. Nastává doba dalšího kultovního titulku, tentokrát ve verzi „Kdo je Tucker Carlson“ (na lihovkách). On ten Kojzar prostě ve scallopských bakalhářích fakt je jako v koze … 😀

   1. K interwiev s žebravým presidentem Zelenskym: Ten už KoZa moc nezajímá, nesplnil totiž svůj úkol – poškodit co nejvíc Rusko. O výhře nad Ruskem rozumně myslící lidé vůbec neuvažovali.

    S „carem“ Putinem je ten rozhovor přímo „toxický“, protože se o něj už teď zajímá 160 000 000 lidí a mohli by se dozvědět fakta, která se v KoZa „nesmí objevit“.
    Hysterie amerických „demokratů“ se mi líbí! Zítra budeme chytřejší. A nejen my dezoláti.

    Zpráva z naší TV: Vyřazený kandidát na presidenta RF Malenkovič, který nechtěl pokračovat ve válce prý měl šanci být zvolen 70%!! všech Rusů. Kde se prováděl průzkum a kdo ho prováděl?

      1. Plná verze Putinova rozhovoru s Carlsonem v ruštině bude k dispozici na Rossiya 24 a na mediální platformě Smotrim v 7:00 9. února.
       Dostal jsem avízo. Uvidíme a uslyšíme.

    1. Průzkum prováděli Čuk a Gek, ti co řádili s novičokem a ve Vrběticích. Ricin měli jen jako vedlejšák. Teď se věnují průzkumům.

    1. A pokud je, tak taky se nic nedozví – nebude to chtít slyšet, protože to je všechno lež. A o nějakou diskusi s takovým jedincem je zbytečné se pokoušet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *