18 července, 2024

My, zemědělci

Přátelé, oficiální plakáty a letáky k zemědělskému protestu vyšly ve středu v 18.00, ale koordinátoři už byli od rána zahlceni telefonáty. V předchozích dnech unikly některé pracovní verze na web a od té doby drnčí telefony takřka nepřetržitě. Naštvanost mezi zemědělci je prostě obrovská a teď už je jedno, že ministerstvo zemědělství vysílá signály, že se s nimi dá mluvit. Předchozí dva roky jakékoliv námitky ignorovali a jeli si svoje evropské hodnoty, až se prostě ucho utrhlo.

Když ministerstvo dva roky dělá křivárny, nemůže se divit, že teď už je za křivárnu považované všechno. Důvěra se nevybuduje jedním vstřícným gestem po dvou letech ignorace, papalášství a povýšenosti.

Než začnu rozebírat jednotlivé body zemědělských požadavků, dovolte mi to celé nejprve shrnout.

Zemědělci přišli s pěti body, které se netýkají jen jich. Týkají se průmyslu i domácností. Grýdýl sahá do kapes všem a nedává žádnou protihodnotu. Neliší se od tatarského nájezdu. Nejprve měly být emisní povolenky pro těžký průmysl. Pak najednou byly pro všechen průmysl a teď už mají být pro všechny. I domácnosti. Za ty peníze nevzniklo nic. Jen ministr Hladík (co se otepluje dvakrát rychleji než zbytek KDU) z toho chce dotovat opravy domů po babičce.

O vyděračských praktikách obchodníků jsem tu už mockrát psal. Jestliže výrobce dodá do hytlermarketu sýr za dvacku a market ho prodá za padesát, tak situaci fakt nevyřeší, když ho výrobce zlevní na osmnáct korun a market prodá za čtyřicet osm. Reálná prodejní cena, na které by nikdo neprodělal je tak třicet procent k ceně výrobce (V Německu je to i méně).

Drahé energie cítíme také všichni. Ať už na faktuře za plyn, elektriku, ale i na stojanu u pumpy. Odstřihnutí od ruských energií se daří stále hůř a jejich dovoz stejně stoupá. Nepodařilo se nic z toho, kvůli čemu to vláda dělala. Takže je to vlastně jen legální krádež za bílého dne. Ve jménu evropských hodnot nás obrali a stejně se těch hodnot nedobrali. Peníze nám samozřejmě nikdo nevrátí.

Že bychom měli kompetentní vládu, tomu už nevěří ani její voliči. Průzkumy to potvrzují. Vládnou, protože mají většinu, ale ani kovaní liberálové z toho nemají žádnou radost. Dochází totiž i na ně. I jim stouply daně, zdražilo se jídlo a zhoršily se vyhlídky na oslnivou kariéru v korporátu. Obzvlášť když se korporace stěhují pryč z Evropy, protože tu máme poněkud drahou elektriku…

O tom, že naši pětikoličníci chtějí zavést euro a zrušit pro náš malý stát právo veta, to je všem jasné. Už teď jsme sedmnáctý bundesstát… tedy cenami, nikoliv platy. Chceme to ještě vylepšit, aby se s námi už nebavil vůbec nikdo? Chceme, aby se měnová rozhodnutí nedělala v Praze? Chceme si škrtnout vlastní zahraniční politiku? Chceme si škrtnout poslední zbytky suverenity?

O dalších problémech této země bych mohl napsat desetistránkový elaborát a stejně bych nebyl u konce. Ale těchto pět bodů je univerzálních. Všechny opoziční strany, které se teď budou ucházet o voliče, ať už parlamentní či mimoparlamentní, mají tak či onak tyto body ve svém programu. Všechny odborové svazy i všechny profesní komory mají problémy, vyplývající z těchto pěti bodů. Dopravci, stavaři, cementáři… dřevorubci… ba i policajti, když svléknou uniformu, musejí zaplatit složenky za elektriku a nakoupit v Kauflandu dráž než v Německu.

Nad těmito body panuje takřka stoprocentní shoda a musíte být zabejčený liberál, abyste se stavěli proti. Normální lidi chtějí levnější elektriku, nižší ceny v marketech, nechtějí platit emisní povolenky z topení, nechtějí být evropská kolonie a nemohou se dočkat, až tahle vláda odtáhne na smetiště dějin.

Víc než kdy jindy teď platí, že kdo není proti nám, je s námi. Přijďte devatenáctého všichni a přiveďte si své příznivce. Ať jste odborář nebo taxikář, poslanec nebo předseda, podnikatel nebo dělník. Sdělujte všem vaše návrhy na řešení. Prezentujte svou cestu z krize, diskutujte nastolené otázky. Vezměte si megafony a přiveďte ty svoje mezi traktory. Všichni tam v té chvíli budeme mít stejný cíl – zabránit nejhoršímu a zbavit se nejmizernější vlády v českých dějinách od Přemysla Oráče. Až v tomto úkolu uspějeme, půjdeme vstříc úkolům dalším.

Naše dějiny začínají zemědělcem… Proti celé Evropě nás za Husitů ubránili také zemědělci… jen si do těch cepů natloukli pořádné hřeby a trochu si vylepšili žebřiňáky. Teď jsou to opět zemědělci, kteří se stávají v celé Evropě reálnou silou, se kterou musejí papaláši počítat. Tento protest organizují zemědělci. Ti, kteří mají traktor, jsou ochotni vyjet na Prahu a kteří to dělají proto, aby mohli za volantem traktoru zůstat i v následujících letech. Tento protest nikoho nevynese k jiným korytům než těm, co jsou ve skutečném chlívě u skutečných prasat.

Pojďme být v příštích čtrnácti dnech všichni #myzemedelci a dokažme to největší pospolitostí v našich dějinách v pondělí 19.2. 2024 v Praze.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

85 thoughts on “My, zemědělci

 1. Jsme v Čechách….
  Příspěvek na Facebooku „My zemědělci“ – Video z protestní jízdy v Liberci.
  Pod tím příspěvek ZOD Brniště a.s., cituji: „Dnešní protest v Liberci a úterní v ČL neměl nic společného se zde prezentovanou platformou. Prosím, aby to bylo takto veřejnosti pravdivě komunikováno. Děkujeme! Naše jízdy v ČL a LIB byly výstražné a koordinační. Na Prahu vyjedeme až dle výsledků jednání s vládou. Chceme Zastavme vládní agrohazard, chceme jednat, ale nikoli usilovat o svržení vlády.“

  Haškova Strana mírného pokroku v mezích zákona byla nebývale nadčasová…

 2. Uvidíme jak se zachová naše roztříštěná opozice? Uvidíme, zda se jednotně postaví za naše zemědělce a bez postranních úmyslů je podpoří, nebo tento čas využijí na vlastní mini-politický boj za svoje mini-straničky a tento oprávněný požadavek zemědělců opět pouze rozmělní?
  Už brzy v přímém přenosu, ten hodně napoví.

 3. Kampaň pétidemoice proti zemědělcům jede i v titulcích masmédií:

  Po zuby ozbrojený farmář střílel na ostrahu nemocnice v Třinci. Soud rozhodl nekompromisně.

  No, zemědělec to je, taky možná otec, možná i věřící, třeba taky volil ANO, ale přesto bacha na farmáře.

  1. Vystřelil jedenkrát do země. Jestli úmyslně, nebo při přetlačování s ochrankářema pistole spustila sama, nebylo řečeno.

 4. Když tu máme ty myzemelci, tak jsem uposlechl přikázání Vidláka a odkaz navštívil.

  První nelibost nastala, že se obrázek načítal na mobilu vcelku obstojně dlouho.
  Druhá nelibost nastala, po zobrazení obrázku. A co jsem neviděl. PRO Rajchla v Poršáku, tedy nové obrovské krásné a jistě i klimatizované a s navigací zahraniční traktory. Předpokládal jsem , že chudáci myzemedelci přijedou ve starých traktorech Zetor 50, nebo ti movitější v Crystalech 12011, ale oni takhle. Nejprve jsem tomu nevěřil a očekával, že se stránka přeroluje a uvidím staré Zetory, ale nic. To muselo být dotací, to muselo být nepodpory vlastního průmyslu.
  Další nelibost nastal, když jsem hledal jak těch pět artikulů řešit, ale oni je asi takticky neuvedly. Návod proč, mi nakonec dal sám Vidlák:Sdělujte všem vaše návrhy na řešení. . Je vidět prozíravost, nechat řešení na protestujících. To je ta správná finta, nač se trápit s vlastní tvorbou.
  Poslední zklamání bylo z mluvčích , tedy z připo.. Vidláka, ale asi to tak nebude, kde se představil jako blogera Vidlák. Bez telefonních čísel. Anonymní mluvčí co s tím plebsem nebudou mluvit.

  Nezoufám, držím palce i pěsti. Do pár roků se to spraví a nenechme se odradit rozeštvávači. Vyhrajeme, vládu položíme!!!!

 5. Jurečka se nechal slyšet, že pokud lidovci nebudou mít 2 europoslance, odstoupí z čela strany.
  Mají zemědělci taky nějaké kritérium, podle kterého budou posuzovat úspěšnost akce?

  1. Zemědělci převazli kritérium od paní českého původu, která byla velmi lidská a pracovala pro americké dobro a demokracii.

   M. Allbrightová na otázku, zda toho půl milionu mrtvých iráckých dětí stálo za tu vojenskou intervenci (rozuměj masakr a zlo): „Ano, stálo to za to.“

  1. jgkljghkl:

   Každý sám za sebe. To je bohužel dnešní opozice, skoro bych řekl „Řízená opozice“ , aby nestálo nic v cestě za Pětidemoličním tažení do Bruseli. Opoziční straničky pro blbečky, kteří nic nechápou a na společném hřišti si rozkopávají bábovičky za potlesku Fialova hnusu.

   Zase mě nezbyde nic jiného, než volit Okamuru a jeho SPD, protože ostatní opoziční strany nejsou schopné překročit svůj stín, svoji značku. Jsou to sráči a spolupodílejí se na zániku ČR.

 6. China Daily, Updated: 2024-02-08 06:26:

  Polský ministr zemědělství a rozvoje venkova Czeslaw Siekierski se ve středu sešel se zástupci regionálních zemědělských komor, aby vyslechl jejich požadavky ve snaze zabránit měsíčnímu celostátnímu protestu.
  „Evropské zemědělství ztrácí konkurenceschopnost. Nejvýraznější ztráty utrpěli polští farmáři kvůli přílivu zemědělských produktů z Ukrajiny,“ citovala Siekierského místní média.
  https://global.chinadaily.com.cn/a/202402/08/WS65c403a5a3104efcbdaea4ba.html

  gov.pl Serwis Rzeczypospolitej Polskiej:

  Trwa dialog z przedstawicielami rolników
  https://www.gov.pl/web/rolnictwo/trwa-dialog-z-przedstawicielami-rolnikow

  Česká média – ticho.

 7. Chtějí to vysedět

  Farmáři se bojí budoucnosti, do České Lípy se na protest sjeli s 50 traktory
  07.02.2024 | 06:02

  ….Cihláře rozhořčilo jednání SZIF, kde si podle něj zemědělci dopředu domluvili schůzku, nikdo ale nepřišel. „Přijeli jsme sem a je nám řečeno, že tady nikdo nebude, že jsou na dovolené,“ řekl Cihlář. „Co mám informace, byli z Prahy odvoláni, aby se s námi nesešli, máme se obrátit na tiskové mluvčí,“ doplnil…..
  …….. Výborný poukázal právě na to, že protesty neorganizuje Agrární komora, Asociace soukromého zemědělství ani Zemědělský svaz. „Určitě je právo každého protestovat, to nechci nikomu upírat. Chci zdůraznit, že to nejsou protesty, které by organizovala nějaká nevládní organizace, ani Asociace soukromého zemědělství, ani Agrární komora ani Zemědělský svaz. Opakovaně jsem hovořil s vedením těchto organizací, nestojí za těmito protesty. Jsou to protesty místních farmářů,“ řekl Výborný.*…..
  https://zemedelec.cz/farmari-se-boji-budoucnosti-do-ceske-lipy-se-na-protest-sjeli-s-50-traktory/

  Výborný- slušně řečeno, trhněte si zemědělci nohou.

  1. Výborný žije (v oprávněné ?) představě, že protest musí zaštít nějaká oficiální instituce.Nejlepší by podle něj asi bylo, kdyby každý protest měl schválení od EK z Bruselu.
   Protestovat se musí konstruktivně („vedete to skvěle, má to je drobné chybičky“), uvědoměle a podle plánu protestů, vyhotovených podle nařízení EU a s evropskou dotací.

   1. A není to tak? Nemusí protest vyhlásit někdo, kdo za něj přebírá zodpovědnost? Nebo se můžeme dnes v hospodě domluvit a jít protestovat do obchodu vedle a začít rozbíjet, ničit a protestně konzumovat?

    1. Vámi popisovaná metoda se v západní části EU stává normou. Dohnat a předehnat!
     Nejlepší ovšem budou státem organizované protesty!

     1. Nejsem TA, jsem TEN.

      Havla beru jako placeného agenta cizího státu, který Německu odpustil válečné reparace a také placeného herce, který se zúčastnil připravené frašky 1989, zorganizované StB. Takže Havlista také ne.

      A hlavně k ničemu nenavádím, jen jsem chtěl, pomocí Důkazu sporem, argumentovat, že každá demonstrace či protest musí mít svého svolavatele, který nese zodpovědnost, tedy pokud chce být legální (a měla by být i povolena). Ale to by nám mohl objasnit Vidlák, jakožto již pomalu profesionální demonstrant.

 8. Ad 5)
  Právo veta není žádný ideál. Uplatnit jej v paneláku s 30 byty, nebo v nějaké firmě s 30 podnikateli či ve společenství 30 států (má přibýt ve finále i Albánie, Kosovo a Moldavsko) znamená buďto platit vyděrače (a ti budou jen přibývat) nebo se už nedohodnout nikdy a na ničem.

  A to, že má ČR vlastní zahraniční politiku(jedno zda v režii Pětikolka či Babiš), mě nadšením moc nenaplňuje.

  1. v com spociva vlastna zahranicna politika CR povedzme oproti tomu co presadzuje EU?? Jediny rozdiel, ktory vidim je pristup k Izraelu, CR je v tomto este viac pro- nez EU

   1. – v přístupu k Ruským a Běloruským sportovcům či umělcům, až do absurdit typu Slovan Bratislava hrál někde s ruským mužstvem, tak Slavia zruší zápas se slovenským mužstvem. Jágrovi „nedovolí“ zaměstnat slovenského brankáře Hudáčka, který se přesune do Německa kde je oslavován, protože chytal kdysi v Rusku, protože se to jinému brankáři, který chytal v Rusku nelíbí. Atd. …
    – Zákaz obchodování s Ruskem, zákaz odebírání surovin (který platí jak pro koho a jak kdy).
    – Neomezená podpora Ukrajiny
    – Neomezená poslušnost USA
    Atd.

  2. Pak to ale musí fungovat ne jako unie, ale jako jeden stát s jednotnými pravidly. Čech pak musí mít stejný důchod, stejný plat, stejné ceny, stejně dostupnou zdravotní péči – jako Němec nebo Francouz. Jinak je unie jen nástroj zotročení. Než unie v současné podobě, to už je lepší z unie vystoupit a nemuset se s nikým dohadovat a nikoho uplácet.

   1. Vy máte stejný plat jako kolega v Praze nebo platíte za byt stejně jako v Praze? Stejnou dostupnou péči?

    A hlavně kolik si myslíte, že stojí bydlení v Mnichově? Cit.: „Za nájem třípokojového bytu ve středu města by průměrně padlo 2150 eur měsíčně a za bydlení ve vlastním, za metr čtvereční by v průměru zaplatil přes deset tisíc eur (255 tisíc korun).“ Jakože všude v EU stejně?

     1. Samozřejmě cenám bydlení odpovídající, ale ne všichni mnichované berou stejně. Já jen oponoval, že ani v Německu nemají všichni stejné platy a stejné ceny bydlení, natož v rámci celé Evropy.

    1. Dobrá, detaily by bylo potřebna upřesnit. Ale ten princip je, že když někdo vymyslí kupříkladu GreenDeal a násilně ho zavede v celé EU, srazí tak všem životní úroveň řekněme o třetinu, tak Němec se pouze uskromní ve své romařilosti, kdežto Čech půjde do jeskyně. Nemůžou být jednotná pravidla pro prostor, kde je jak Německo, tak Bulharsko. Až se Němec příjmově zprůměruje s Bulharem, pak to může fungovat. Za poslední léta jsem zaregistroval pouze dvě věci, kterými mi byla EU k užitku, a sice: Že mi platí mobilní tarif na dovolené i v jiných zemích EU bez nekřesťansky drahého roamingu a sjednocení konektorů na USB-C. A to je trochu málo. Vše ostatní mi buď něco zakazuje, zdražuje nebo mě přímo existenčně ohrožuje a nemůžeme proti tomu nic dělat, protože jsme v EU. A je to dané tím, že o tom rozhoduje nějaký zazobanec kdesi v centrále, kterému jsou důsledky jeho rozhodnutí pro naše obyvatele totálně šumák. Demokracie je nám totálně k prdu. EU prostě není demokratická a nefunguje ve prospěch svých občanů.

  3. Eta napsal:8 února, 2024 (9:25)
   Ad 5)

   Bydlet v paneláku s 30 byty, kde by většina ostatních spoluvlastníků přišla o rozum, tak to své právo veta nekompromisně uplatním!!!

   Např.:
   – kdyby se rozhodli pronajmout svoje byty feťákům a narkomanům, případně připrchlíkům z úplně jiné kulturní oblasti světa. Jenom proto, že jim to někdo zvenčí štědře zaplatí a původní vlastníci bytů už mají jiná bydliště někde v tropickém ráji.

   – nebo kdyby se spoluvlastníci rozhodli přestat otápět byty společným ústředním topením z levných zdrojů energie (zemní plyn, uhlí, LPG, apod.), a místo toho by chtěli řešit zimní ohřev např. ze solárních panelů…

   – kdyby mě ostatní chtěli nařizovat, co mám jíst, jakým autem jezdit, či co si mám vůbec myslet…!

   – kdyby se chtěli vměšovat do záležitostí vlastníků jiných domů, a já bych to měl platit.

   – atd. atp.

 9. Ad 3)
  Odstřihnutí se od levných energií a surovin z Ruska bylo politické rozhodnutí, absolutně vyhovující USA. Vše ostatní jsou jen důsledky. Zásahy naší vlády byly sice katastrofální, ale tak to lidé chtěli (vzor Covid).
  Pro mě se opět potvrdilo, že nejlepší je, když vláda dělá co nejméně.

 10. Ad 2)
  Ten sýr byl Jadel (120gr.) z Mlékárny Polná. Normálně se prodává 30 Kč za 100gr, a tak jej prodávají i ve své podnikové prodejně. Market zdražil na 50, na měsíc, a potom dal do 50% akce za 25 Kč.

  Něco jako „Reálná prodejní cena“ neexistuje. Od nepaměti platí, a všem to takto vyhovovalo tisíce let, najednou vydat nařízení, že cena všeho bude 30% nad výrobní cenou? K obchodu dojde, pokud se prodejce s kupujícím protnou v ceně. Zkuste si zajít na jakoukoliv aukci, na blešák, na arabský trh, …

   1. Tak především není jen oligopol. I potravináři mají své podnikové prodejny, já jezdím občas:
    tvargle v Lošticích https://sortiment.tvaruzky.cz
    mléčné výrobky u nás v Olomouci https://www.olma.cz/cs/podnikova-prodejna
    vajíčka, mléko, zmrzlinu u Litovle https://www.doubravskydvur.cz
    ovoce, brambory Senice https://www.firmy.cz/detail/12917522-sady-vilemov-zemedelske-druzstvo-senice-na-hane-vilemov.html
    vlastního řezníka
    ale pokud jde o ceny, tak v akci/slevě v Makru, Kaufu či JiPu seženu (i mnohem – 70%) levněji.

    Máte i malé prodejny (třeba síť Hruška) či večerky – ty jsou vážně výrazně levnější, nebo jsou také součástí oligopolu?

    Dá se kupovat i na Aliexpresu a dalších čínských tržištích, včera mi domů dorazilo kilové kolo lisovaného oolong čaje.

    Dá se doma i kvasit (zkvaseno.cz), vyrábět kefíry, jogurty či máslo nebo péct vlastní pečivo.

    Dá se i zahradničit.

 11. Z diskuse na HS (pod Vidlákovým článkem „Je to tu“):

  „…Hnůj bych jim tam nevozil,nejsme Francie.
  U nás to rozkradou Pražáci na zahrádky :))
  Při dnešních cenách hnoje je to jako házet po nich zlatem :))…“

  „…Ja si tiež myslím, že močovka je na takéto akcie lepšia a nie je s ňou toľko roboty ako s hnojom, jednoducho nastriekaš na budovu alebo rovno na politikov a vybavené….“

  „…čosi, vieš koľko mi trvalo kým som zohnal kopu hnoja a to chce Mordor zakázať aj pestovať na zahrádkach ,mali by sme aj my malopestovatelia ísť podporiť protest kdekoľvek a zničiť Mordor…“

 12. Ad 1)
  Green Deal je pro tuhle zemi skutečně neštěstí, ale není pravda, že nevzniklo nic. Vznikla nová obrovská nika v průmyslu, která v Německu živila, a to báječně, řady obřích firem i rodinných firmiček, většinu německých důchodců z důchodových fondů, banky, …, a která doteď živí i v ČR hromady montážních firem a firmiček, organizátory a poradce pro dotace, zřizovatele a projektanty dotací, takový celý provázaný ekosystém, který by bez GD neexistoval.
  Má to ale i mouchy, i když si někteří pořídili tepelná čerpadla, tak sousedi začali třídit odpad na hoří/nehoří. A taky, že průmysl EU odjíždí do USA za levnými energiemi, zemědělství na ústupu a chudší přechází na dávky.

  1. Ma to hlavne drobnou musku v tom, ze to neni zivotaschopne odvetvi. Nad vodou ho drzi jen dotace a legislativni duvody.

   A jak zminujete, dela to, co pricetny parazit NIKDY nesmi udelat. Zabiji sveho hostitele.

   1. Ne tak docela. Že jej drží dotace – zúčastněné nemusí zajímat. Že je to dlouhodobě neudržitelné také nevadí, vždyť stačí 10 let, vydělat velký prachy a zabezpečit celou rodinu.

    1. Vite, ne kazdy je parazit vaseho razeni „po me potopa“. Nekteri dokazi domyslet i za horizont tech deseti let.

     1. Já v gryndýlu nejedu, mám z něj jen problémy a stojí mě hodně peněz.
      Ale že jich jede dostatečné množství svědčí sama realita – prostě to jede.

    2. Velké prachy sežere inflace vyvolaná právě prostřednictvím Green Dealu – nárůstem cen elektřiny – nárůstem cen zboží.

     1. Tomu se dá lehce zabránit – nakoupí si nemovitosti, akcie, crypto, zlato, …
      Inflaci zaplatí ti, co drží hotovost a ti co si nedokáží zvednout příjmy.

      1. A kdyz se zvedne hromadne poptavka po nejake komodite, s jeji cenou to neudela rozhodne nic.

       Pripominate mi ty zoufalce tak deset let zpet, co uz tehdy tvrdili, ze se musime vsichni odstrihnout od ruskych zdroju, ze to neni problem, protoze muzem nakoupit plyn jinde. Vysvetůit jim, ze to je a)problem technicky (resitelny) a b)problem financni (neresitelny), jeli si furt svoji.

       Holt schopnost domyslet dusledky vyzaduje urcitou uroven IQ.

       No a ti ostatni si holt serou doprostred obyvaku, protoze to jednou udelali a nic se nestalo.

       1. Pokud se hromadně zvedne poptávka, tak je to to nejlepší pro ty, co s tím začali mezi prvními. Horší to může být, až se bude hromadně prodávat nebo směňovat.

        Jenže s dovozem levných energií z Ruska má neřešitelný problém nejen Pětikolka, ale i Babiš, jakožto ten od Novičoku, Vrbětic, vyhošťováním diplomatů a ten který nás dostal na 2. místo „ne přátel Ruska“. Po nástupu Trumpa to nejspíš dotáhnem na vítězství.

 13. Nevídané, neslýchané co vychází na mainstreamu. Příprava spláchnutí Ukrajiny do hajzlu.
  Pomalu a postupně.

  Trapas SBU. Vyráběla kompro na novináře, stopy vedou až k Zelenskému

  Zní to jako scénář mizerného Jamese Bonda. Na Ukrajině vyšlo najevo, že tajná služba SBU uprostřed války vynaložila nemalé prostředky na to, aby vyrobila kompromitující materiály na nepohodlné novináře a natočila je. Jenže investigativci agenty odhalili a usvědčili. Skandál teď řeší i Volodymyr Zelenskyj a padají hlavy, podle některých médií ovšem stopy vedou až do prezidentské kanceláře.

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-sbu-sledovani-novinaru-bihus-info.A240207_092801_zahranicni_aha

 14. Omlouvám se za OT, ale potřeboval bych poradit u nejnovější kampani Novinek a Seznamu:
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-ve-vate-ve-starem-penzijku-spi-460-miliard-ekonom-navrhuje-jak-s-nimi-nalozit-245304

  Konkrétně úplně nerozumím pasáži:
  „Garantovalo by se, že když na vašem individuálním účtu nebude aspoň nula, tak vás vyplatí z účtu někoho jiného, kdo ještě do důchodu nejde,“ vysvětluje ekonom.
  „To je princip pojištění. Když někomu přijde nějaká pojistná událost, v tomto případě stáří, tak se vyplácí z pojistek ostatních, kterým zatím nenastala,“ dodává.“

  Takže když v tom novém skvělém produktu bude na individuálním účtě důchodce nula, tak bude tato nula vyplacena? Skvělý produkt, to se vyplatí!
  Hádám tedy, že byl tou nulou míněn výnos a redaktor to jen pomotal. Že chtěl říct „My si tu budeme s vašimi penězi hrát, a když nám to nevyjde, tak to zacálují další vám podobní nebožáci, abyste vy první v řetězci dostali alespoň to co jste vložili. Sice to nijak nevylepší vaši situaci, ale vaše paníze pomohly nám.“

  A dojemné je i to přirovnání k běžnému pojistnému. Protože pan ekonom zapomíná, že v tomto případě nenastane pojistná událost jenom tehdy, pokud pojištěný včas umře. Jinak vždy. (Jak by asi vypadal trh s pojistkami proti požáru u nemovitostí, kdyby bylo zřejmé, že každý dům zachvátí požár…)

  A tak váhám, zda nám vlastně nenabízí letadlo. A nebo loupež. A mají-li budoucí důchodci ze svých stávajících vkladů sanovat ve jménu roztáčení kol našeho kapitalismu ztráty důchodců stávajících (aby se tito dostali alespoň na nulu, či nulový výnos) v čem je v principu průběžný sytém horší (pomineme-li, že tady se v úvahách hraje s penězi jež lidem „zůstávají“)?

  1. Klikat na článek se mi nechtělo, nezájem, jen z Vaší citace chápu, že pan ekonom míní, že by se z penzijního /fondového/ spoření měl stát skutečně „průběžák“, tedy že vložené prostředky by se ukradly, pardón, že by je stát nebo majitel „spořitelny“ použil na úhradu svých závazků či na své soukromé potřeby, a pojistné /vložené úspory pojištěnce zhodnocené o úroky nebo znehodnocené inflací/ by se v případě pojistné události, tj. dožití výplatního věku nebo předčasného úmrtí, vyplácelo z průběžných vkladů ostatních pojištěnců, tedy že by saldo vlastních úspor pojištěnců byl nula nebo dokonce záporné, jako je to nyní v existujícím sociálním systému .
   Myslím, že Vaše přirovnání k „letadlu“ je naprosto přesné.

   Tedy, si myslím. Ale nejsem ekonom, jenom mi ještě nikdo nevydraxloval mozek jako Hrabalova prostitutka Julinka svou – promiňte ten výraz, ale jde o Mistrovu citaci – „kundu před návštěvou Bila Clintona v Praze“ – Bohumil Hrabal, Partnerství pro mír aneb čekání na Godota, abych nerozuměl, o co podobným „ekonomům“ primárně jde = privatizace výnosů a socializace ztrát.
   L.

  2. Jeví se ni, že éra důchodových fondů končí, aniž by začala.
   Který blb by do něčeho takového strkal prachy, které navíc většina populace ani nemá?

   1. Re: Godot

    Nerad ti kazím období radostného čekání na oběd, ale aktuální „zlodějizační balíček“ nutí firmy, resp. zaměstnavatele nacpat cca 50 % z fondů na tzv. firemní benefity právě do penzijka.
    Např. na ZŠ, kde působí moje Jahoda, se našly jenom dvě „kravky“ (jednou z nich je pochopitelně Jahoda), které si neuzavřely „penzijko“, aby mohly i nadále čerpat polovinu z někdejších 600 Kč měsíčně na obědy jako příspěvek zaměstnavatele.
    Když Jahoda seznala, že by musela ukládat měsíčně více, než obdržené 3 stovky, poslala soudružku „penzijní náborářku“ hezky zčerstva do řiti.

    1. Ještě jsem pozapomněl dodat, že oněch „NEkravek“, které si penzijko pořídily, je vysoko přes padesát kusů…

   2. Kdysi jsem četl, že Gottwaldova industrializace země po r. 1948 byla financována tím, že jeho režim vykradl důchodové účty penzijního systému za vedeného u nás za První republiky, a že proto byl posléze zaveden průběžný důchodový systém.
    Pominu-li, že nic racionálnějšího, než průběžný důchodový systém, který netrpí neduhy inflace ani dalšími vlivy neexistuje, nikde na netu jsem nenašel ani zmínku o tom, že by prvorepublikový důchodový systém byl fondový nebo dokonce kapitálový.

    Víte to někdo?

    Jo, a „který blb by strkal… když většina populace ani nemá.“
    Protože ti, co mají, je strkají – https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kamil-bahbouh-zalozna-podnikatel-kampelicka-fiala.A240207_185918_domaci_kori?zdroj=top

    L

    1. V roce 1881 zavedl O. Bismarck povinný důchodový průběžný systém při dovršení věku 65 let (a to byl průměrný věk dožití stále hluboce pod 50 let). Rakousko následovalo. A platí dodnes.

     Nějak si nedokáži představit, jak by ten průběžný systém někdo přerušil a potom zase spustil.

 15. Zajímalo by mě, proč z ČR chtějí mít tak nutně 17. a 18. bundesstáty Böhmen und Mähren, když je jasné, že Němci se nejméně jednou za 100 let zblázní, zlikvidují Evropu a následně i sebe. Teď se likvidují Energiewende. Ale proč chtějí mít i z ČR území bez energií ? Co budou na lipské burze prodávat?

  1. Tak daleko nepremysleji. Staci se s nekterym zveroszvestem Nove energetiky dat do reci. Staci, az sem zas zavita Vanecek.

   Nebo se obcas podivejte do diskusi na oenergetice.cz

  2. Proč pořád dokola sem pletete Lipskou burzu?
   Wiki: Původně byly na energetických burzách obchodovány jen přebytky výrobní kapacity (asi 0,5 %), protože byla většina elektřiny obchodována přes dlouhodobé kontrakty mimo energetickou burzu. V roce 2022 burzy obchodují kolem 40 % vyrobené elektrické energie. V Česku je však v roce 2022 stále většina elektrické energie prodávána mimo burzu dvoustrannými dohodami …
   (A já dodávám) … v termínu, objemu a za cenu, kterou si prodejce a kupující dohodnou mezi sebou. A je jedno, jestli je to velká firma v Německu, nebo nějaký český přeprodejce. Tedy ČEZu je úplně jedno, jestli to prodá EONu, nebo německé firmě BASF.

   1. Protože tvorbou cen na lipské burze nám argumentují pro vysoké ceny elektřiny. Ale obávám se, že by vysoké ceny byly i kdyby ČEZ neprodával elektřinu v Lipsku a byl na 100% státní.

    1. Tušíte správně. A ČEZ většinu vyrobené elektřiny v Lipské EEX neprodává.
     A taky říkat, že v atomkách vyrobí za korunu, je pravda hodně částečně. ČEZ by si měl hlavně spořit na 2 biliony (x2 realita) na výměnu bloků a tuto částku již pomalu započítávat.

 16. Skvělé téma. Nedá mi to nevzpomenout na k42. Rozumím tomu, že s vysokou inteligencí, životními zkušenostmi i finančním úspěchem, verbální obratností, nadhledem a moudrostí, se nutně pojí jistá (vysoká) míra sebestřednosti. To není kritická poznámka, bez sebevědomí a z něj občasného přešlapu naznačeným směrem… by to nešlo. Jen pořád nechápu motivaci orla, co se dal lapit mouchou, jejíž jméno si už nepamatuju.

  Vskutku je radost zde brouzdat, zkoumat. Studovat.

  Držím vám všem vidlákům palce a obdivuji vynaložené úsilí. Kritizovat umí každý debil. Vysadit kůži, a nejen svou, není sranda. Na stranu druhou, které dítě má to štěstí, že má tátu bojovníka? Který se umí postarat o rodinu a zabít, aby bylo jídlo?
  Drž se!!!

 17. Malá, znuděná prasátka chtějí zábavu, chléb a hry. Budou kvičet za svá práva aby jim kydal pomeje někdo krásnější a povídal jim u toho líbeznější pohádky. Každý druhý den života na splátky je hodnota. Kdo to vydrží splácet nejdéle. V Praze se nikdy nebojovalo.

  Za svobodu, proti útisku a nesvobodě namátkou v letech 1621 na Hradecku, 1627 na Konopišťanském panství, na Kouřimsku a Čáslavsku, 1628 na Opočensku. Roku 1639 vypukly selské bouře při vpádu Sasů a koncem 17. století ani chodské sedláky, kteří za hlídání hranic měli od vrchnosti slíbené úlevy na daních.

 18. Uschi Lejnová komentovala protesty zemědělců s pochopením, že prý „zemědělci celé Evropy stávkující v ulicích se ocitli v bezvýchodné situaci: jako první pociťují dopady klimatických změn, když sucho a záplavy ničí úrodu a ohrožují dobytek, a současně pociťují důsledky ruské války projevující se vysokou inflací, růstem cen energií a hnojiv“.
  Podle mě to jenom dokládá, jak totálně mimo jsou ti bruselští papaláši. A pochybuji, že ti čeští na tom budou o něco lépe. Nemyslím si, že komunikací na této úrovni bude možné se dobrat nějakého smysluplného výsledku.

   1. Lejno , Joura,Fiala , vsicky jedna rodina. Tupci a akademici , vsichni,
    se hodi na zniceni vseho. Nicit dovede kazdej takovej.
    Takze se na to hodi skoro kazdej..Ted ,vytvari ale vakuum v centru moci a proto musi mit stale vetsi zaplaceny armady teroru a uprchliky z celyho sveta na jejich ochranu..
    Problem asi nejhorsi nastane , kdyz na to nezbudou penize , kterych se horecne zbavujou , kradou a loupi,co jim nepatri a vsecky pak darujou jinam, ukrovi treba..

    Pak treba muzou nastat casy, kdy zase strasne budou kricet, ja to nebyl,
    /mam prece vzdelani/, to voni ..
    Byly casy , kdyz statisice nasich obcanu byly vyhnany behem hodiny ,
    aby si nemohli nic vzit , sebou z pohranici, ti lide ,potom po revoluci se chteli jenom trochu individualne pachatelum pomstit .
    A meli za co ..6 let prezivali bestialni ,absolutni vlady smrti, ktera besnila kolem nich.
    Dnes je vsudypritomny zpraseny humanisticko pedagogicky hovada /a jejich pomocnici/, taky povysene, vodsuzujou za to.
    Za to ,ze se chovali a jednali tak. V nekterych krajnich situacich .

    Co se tyka protestujicich , jde zase o boj za zivot a preziti , proti ideologii zaniku a
    postupne smrti. Verejne vyhlasovane a provadene denne.
    Psat vo kompetenci a nebo nekompetenci , je pak nutelizace a nutelismus.
    S probihajicim zacatkem konce , napr. dostupne elektriny pro lidi.
    A bez Premysla Orace. Narok na duchod ten ma kazdej ,
    ale duchod potom i s narokem , nedostane. Jenom naka ne kompetence.

    V ty demokracii se chybicka vloudi, tak se vo tom podiskutuje ,treba v akademii, uzasny dalsi novoty pokrokistu ,ktery sou a musi bejt s pouckama v cele pokroku, kdyz takovou meli uz pred dva tisice rokama v Athenach a zadnej pokrok ,
    vod ty doby ,zase jenom dalsi …..akademiie.
    Tisice akademii za pokrok , uz bylo mezitim a mozna bude..
    Zase akademie /pro akademiky/?? Svetovlada akademiku a na co ?
    To nemuze bejt aspon neco trochu jinyho? Nemuze!
    Zase donuceni dochazky zase do skoly po mnoho let ,jako je donucenej otrok ,otrocit
    zase a porad donucovanej pracovat pro otrokare?
    A nemuze bejt neco aspon trochu jineho a nepedagogickyho aspon ,
    nez pred tisici lety ? Nemuze a nesmi!!
    Zadny zmeny se nebudou trpet..Jenom k horsimu , zaplavami poucek a hesly za pokrok ,vsichni vpred.
    A stiznosti akademiku, pedagogistu , se mnozi
    Fsecko ,podivejte se , uplne fsecko se porad vopakuje.
    To bude urcite ta lidska blbbost. Samozrejme..Nic jinyho to neni…
    To je vono, vo ty my musime porad psat a poucovat ,stezovat si .
    Jako ten estejn.

  1. Vždyť EÚ a vlády jednotlivých zemí za všechny problémy, které způsobily a jestě zhoršují vlastně nemůžou, to přece CO2 a Putin je ten nepřítel, proti kterému se musí bojovat. Oni je vlastně chápou a asi slíbí, že společně je potřeba „grýn dýl“ a Rusko konečně porazit? Vlastně ještě více „utáhnou šrouby“ a více zbraní na Ukrajinu a problémy se vyřeší? Jediné řešení je však zbavit se této vrchnosti a všude!

  2. když nastupovala, tak se říkalo – OK, zničila Bundeswehr, třeba se jí to povede i s ERVHP – a zdá se, že to alespoň slušně nastartovala.

  3. Neni mimo. Je to standardni zmrdska logika. Neco zpusobi a pak to zacnou vydavat za dusledek neceho uplne jineho.

   Jak byl ten vtip s tim otcovrahem a matkovrahem zadajicim o milost z duvodu osireni?

 19. Lidé bez traktorů mohou pomoci lidem s traktory.
  Koupit si ještě lepší traktory.

  Stačí jim slíbit, že lidé s lepšími traktory budou umět prodávat svou produkci za fair ceny. Jak to udělají – to je zatím ve hvězdách. Přes 30 let na to měli. Nu a výsledek ? Usměvavý bratr Prouza a sliby.

  1. Lžete.

   „… musíte být zabejčený liberál, abyste se stavěli proti.“

   „Ti, kteří mají traktor, jsou ochotni vyjet na Prahu a kteří to dělají proto, aby mohli za volantem traktoru zůstat i v následujících letech.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *