22 června, 2024

Vrásčité krky…

Myslím, že nad letošními oslavami osmadvacátého října jsme se všichni nasmáli, nabrečeli a nahromovali už dost. Vtipů bylo tolik, že jsme se s Davem Moosem rozhodli udělat speciální díl Ajťáka a Vidláka, věnovaný tomuto památnému dni. Nedalo se odolat. Málokdy vidíte takovou koncentrovanou licoměrnost, když bývalý rozvědčík rozdává medaile bývalým disidentům, kteří si toho ohromně považují, protože konečně máme prezidenta, za kterého se nemusíme stydět… i když čte svůj projev z papíru a vůbec mu nerozumí. Vrcholem pak byl Tomáš Halík, který prezidentský projev s batmanem považoval za nejlepší prezidentský projev, který kdy slyšel… Páter Halík zřejmě spadl z kůru na mozkovou kůru…

Ale o tom dnes psát nechci. Vtipů bylo dost. Já jsem přenos z Vladislavského sálu viděl od začátku do konce… já vím, jsem masochista, ale povinností bloggera je vědět OFF – O fšech fšechno. Tak jsem se přemohl… byť bez pořádného stakanu portského se to neobešlo.

Hele, všimli jste si jak Fiala i Pavel ve funkci zhubli? Kůže na krku jim visela, obličeje protažené jak indiáni, koutky úst namířené dolů. Řeč těla také nic moc. Fiala je už jako Jan Lucemburský. Tam v Bruseli se krásně blyští a jsou z toho moc pěkné fotky, zvláště, když je proženete přes fotošop, ale v sobotu tedy vypadal dost vydeptaně. I ten Petr Pavel přestal působit jako zdravý voják ve výslužbě. Schválně si porovnejte nějaké video z jeho předvolební kampaně se současností. A vidíte to na první pohled.

Většina chlapů ve vrcholné politice přibere… Stres a všude samý raut, večeře nebo recepce. K tomu málo pohybu… Je běžné vidět premiéry, jak se pomalu mění v buclaté andělíčky… vždycky si vzpomenu na Tomáše Chalupu… to byl takový správný modroptácký pyknik, kterému politika nadmíru svědčila. Kdykoliv jste ho slyšeli mluvit, tak on byl prostě ten sytý, který hladovému nevěří. Jeho projev na ideové konferenci ODS mi zůstane v paměti asi navždy… Ale… to ještě byly modré straky celkem normální pravicová strana.

Podívejte se na Fialu… div na něm gatě drží. Musíte mít pořádný stres, když vám už nechutnají ani lahůdky, které si jako politolog nikdy nemůžete dovolit. Porovnejte Fialu s Ficem či Orbánem. Oba jsou za vyvrhely, všichni liberální novináři po nich jdou a když se na ně podíváte, tak jim ta politika spíš svědčí. Jestli jim hrozí infarkt, tak z toho, že se mají příliš dobře. Nevypadají, že by se nějak báli budoucnosti. Nebo se podívejte na Andreje… ten v politice také ledacos zažil, ale vypadá pořád stejně… inu, je z byznysu na stres zvyklý.

Celé jsem si to uvědomil, když jsem viděl ten kontrast s Václavem Klausem. Bývalý prezident je skoro o generaci starší než Fiala, ale vypadal o dost lépe. Pamatujete Paroubka? Fotky před jeho premiérováním a po premiérování jsou v podstatě totožné. Miloš Zeman vždycky tvrdil, že člověk má kouřit a pít, aby státu zaplatil co nejvíc na spotřební dani a pak má včas umřít, aby nezatěžoval důchodový systém. To první a druhé vždycky dělal a to třetí už dvacet let tvrdošíjně odmítá… dala mu zabrat cukrovka a ne politika.

Nechci se nijak vyjadřovat o dámách, není to hezké, ale i tam došlo k zajímavým posunům. Porovnejte si Janu Černochovou v době, kdy jí z kabelky vyjel leopardík s dneškem. Na první pohled vidíte, že jí tedy ministerská funkce na kráse nepřidala. Jen Markéta Pekarová Adamová je pořád stejná. Prázdná hlava má jak vidno i své výhody. Ale jinak… každý, kdo má trochu rozumu v hlavě, ten vypadal, jako by ho zfackoval v lese medvěd…. ten ruský.

Oni vědí, že jsou v háji. Oni vědí, že spojili svojí budoucnost s vítěznou válkou na Ukrajině. Oni už vědí, že naletěli na falešné sliby a pozlátko vysoké funkce. Naletěli slibům liberalismu. Naletěli grýndýlovým kněžím. Už vědí, že naletěli skutečným mocným a děsí se chvíle, kdy budou muset začít z ohně vytahovat horké kaštany. Nedivte se prezidentskému projevu… transatlantická vazba, záchrana ve strukturách EU… to je totiž jejich jediná šance. Takhle nějak zněly projevy K. H. Franka v roce 1945. Vůbec se tenkrát všichni ti pohlaváři upínali na Říši, protože věděli, že den zúčtování se blíží a tak věřili na zázrak. Všude kolem se to otřásá, lidi začínají volit úplně opačně, než když byli zvoleni oni. Ani korespondenční volba nepomáhá. A jejich vůdce, který se zdál být silný, se postupně mění v to, čím skutečně je – senilní dědeček, který si neví rady ani sám se sebou.

Na začátku války na Ukrajině se všechno zdálo tak nadějné a oni snili o obnovení moci Západu. Snili o triumfu, zaplatili za toto vítězství našimi penězi, protože v případě vítězství by oni zbohatli jako nikdy a nám by se to zřejmě také alespoň trochu rentovalo. Oni už vědí, že naletěli. Už vědí, že veřejnost byla zmasírovaná propagandou a nestála na jejich straně doopravdy. A hlavně… už ani sami nevěří ve vítězství. Jen nedovedou seskočit z tygra.

Pokud padne Ukrajina, padneme všichni. To řekl Petr Pavel. Ano, to je pravda. Padnou. Ukáže se, že nám lhali. Ukáže se, kolik našich peněz na to dobrodružství vynaložili. A hlavně se ukáže, že je nikdo nebude bránit… a ze všech nejméně ti, kteří je do tohoto průseru navedli. Oni vidí Fica, jak si klidně jezdí po bruselských kancelářích a oni mu projevují úctu. Oni vidí, že Čaputová je v háji…. mimochodem, na její figuře je také zřetelně vidět, že zůstala jako kůl v plotě. Také uvěřila bruselským a americkým medovým řečem… ale ty platí jen do chvíle, kdy máte co nabídnout.

Oni už vědí, že Rusku nedošla ani munice ani vojáci ani rakety ani nafta. Vědí, že Putin je pevný v kramflecích. Vědí, že krám je snědený. Už viděli, jak hladce Biden přešel od Ukrajiny k Izraeli. Vědí, kolik muslimů je v Německu a Francii. A i když mají ještě kus moci a ještě se mají o koho opřít, už jim dochází, jak vratká opora to je. A na obzoru začíná být slyšet dunění…

Znovu opakuji… Pokud to Fiala teď položí, ještě vyváznou. Zatím jen zařídili, aby opozice měla většinu ve sněmovně. Pokud budou pokračovat až do hořkého konce, zařídí opozici ústavní většinu. Nejspíš tak velkou, že z jejich politických staveb nezůstane kámen na kameni.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

222 thoughts on “Vrásčité krky…

 1. K Vidlákovu článku na PL (https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kaufland-a-jini-Po-volbach-Za-skubani-Cechu-varovani-745345):
  V článku se zmiňuje enormní zisk zahraničních řetězců, kdy oškubávají amorálně dodavatele i kupující. Zisk je zjevně nepřiměřený a půjde ročně o stovky miliard Kč – je ovšem špatně vyčíslitelný (Držím Vidlákovy palce aby to prolomil, ale bude se nám potom asi špatně spát a dost možná půjde o životu nebezpečný podnik, nehody se stávají… :/ ).
  Další odliv peněz představují dividendy (všech zahraničních podniků – dceřinek). Za posledních 5 let jde zhruba o 300 miliard ročně (https://ekonomickydenik.cz/odliv-dividend-do-zahranici-opet-zesilil-loni-vlastnici-stahli-z-ceskych-firem-2987-miliardy-korun/), reinvestuje se zpět jen cca 1/3.

  Ministerstvo obrany a tančíky, letadýlka, raketky a houfnice v nejbližších letech vydá přes 500 miliard Kč.
  Na dluh.

  Pro představu, víte kolik stál vývoj atomové bomby “projekt Manhatan” ? “Jen” 2 miliardy tehdejších dolarů (ekvivalent 26 miliard $ v roce 2016, tedy 650 miliard Kč, no, dnes v roce 2023 řekněme 1000 mld Kč, tedy bilion Kč, tedy 1/3 aktuálního státního dluhu).
  Síla, co?
  Jenže vedlejší přínosy atomového výzkumu se i dnes zúročují v energetice, zdravotnictví, výpočetní technice a leckde jinde, ten šrot co pořídí MO se nakonec bude muset nákladně zlikvidovat. A ještě z nás udělá z nás prioritní cíl (F35 je útočný letoun).
  Tahle vláda je vládou zločinců, ne břídilů a diletantů – blbci a gauneři sice jsou, ale jsou právně způsobilí zemští škůdci kteří tak činí záměrně, a jejich úřadování by měly zakončit “Norimberské procesy”.
  Včera bylo pozdě!

 2. Měl bych na autora prosbu. Nemohl by uvažovat o modelu sítě X, kde bude předplatné? Přece neexistuje něco, jako právo psát anonymně do komentářů bláboly bez omezení. Dříve jsem měl pocit, že tu probíhala zajímavá diskuze, ale např. tato je přímo „zastlána“ debatou s jedinci, kteří evidentně trpí nějakou poruchou nebo programově škodí. Umím si představit nějakou symbolickou cenu, třeba v ceně knihy a tím by dotyčný získal právo psát do diskuzí. A pokud by se neuměl chovat a shodne se na tom např. více jak 20 diskutujících a admin (tedy nasbírá 20 bodů) tak by měl na týden smůlu se psaním a ten čas by se po každé nasbírané dvacítce zdvojnásobil. Autor by získal prostředky a dokonce by mohl zohlednit i ty, co již knihu mají a ve finále na tom vyděláme všichni.

  1. Každá taková „moderace“ předpokládá nějakou formu registrace. Zdejší diskuse jsou mimo jiné tak bohaté proto, že tu žádné omezení touto formou neexistuje. Pokud by se registrace zavedla, potká tento web osud většiny ostatních podobných.

   1. Já tady nevolám po moderování, ale máte pravdu, že pokud někoho omezíte na základě např. vulgarismů, je to pořád omezení. Pokud je tedy akceptovatelný stav, že je diskuze plná vulgarismů a osobních invektiv, OK. Ale pak bych ocenil, pokud by bylo možné plošně vypnout anonymy a mít osobní černou listinu. Právo psát bláboly do diskuzí tím nenaruším a naopak já budu mít právo od jistých jedinců nic nepřijímat. Je to lepší kompromis, než když diskuze raději nebudu číst vůbec, protože kvalita je bídná.

  2. Přátelé, pokud si máme udržet hodnotnou zpětnou vazbu, je třeba číst i to, co se nám nelíbí. Pokud to jen trochu půjde, budu diskutéry a jejich příspěvky mazat jen zcela výjimečně.

 3. A další OT novinka.

  Soudruzi ve velení – pardon – vedení firmy Wienerberger se rozhodlo v zimě na 3 a půl měsíce zavřít krám.
  Jedině pravé pálené střešní tašky jaksi najednou nejdou na odbyt.
  V Hranicích zrušili jednu šichtu ze čtyř, v Týně nad Vltavou se vyhazovy teprve chystají.

  Já řku – žijem si jak na zámku, ať to trvá věčně…

  1. A jistě jen náhodou Volkswagen odložil stavbu gigafactory a na Radiožumpálu něco kvákali, že Suezský průplav omezuje kvůli suchu plavbu (a zdražuje).
   Máme skvělou budoucnost, za sebou…

   1. Ups 😀
    …Po dvaceti letech manželství ovšem ta islámská verze nebe se 72 panami poněkud bere za své 😀

    1. Já už to asi psal, stejně je to povedená historka. Jak je to s těmi 72 pannami.
     Jakýsi badatel luštil svitky Koránu z 9(?) stol., psané směsicí hebrejštiny, aramejštiny a arabského písma. Tzn. bez interpunkce a s nejistotou, které slovo co může znamenat.
     Co to je číslo 72? Přece to, že dvanáct izraelských kmenů mělo vyslat po šesti mudrcích, aby se sešli v Alexandrii a dali dohromady ucelenější znění Tory, potažmo SZ (z čehož později taky čerpal Origenés při psaní Septuaginty – to slovo neznamená rovnou těch sedmdesát dva, ale sedmdesát, což je právě odkaz na ten zdroj). Takže Arabové jen velmi stěží mohli „vynalézt“ do svých textů právě toto stejné číslo.
     A co to jsou panny? Vzhledem k nulové interpunkci, natož diakritice v tehdejších textech, je obtížně určitelné, který z možných významů ten výraz má. V tomto případě například jde o synonymum s něčím „čerstvým a pro svoji chuť lákavým“. Do čehož taky patří vinné hrozny.

     V souhrnu tedy jde o to, že raní pisatelé arabských náboženských textů prakticky s jistotou použili to číslo 72 pro „něco, čeho je mnoho“. Počtářskou zdatnost tehdejších kozopasných muslimů nelze přeceňovat, takže jen vyslovení toho čísla asi tu představu „mnoho“ vyvolalo. A když se tam místo panny dají ty hrozny, klidně ta interpretace může znít, že poctivého věřícího v ráji očekává velké množství čerstvých a šťavnatých sladkých vinných hroznů.

     Badatel tuto svoji verzi publikoval, za což se mu dostalo zasloužené odměny. Byla nad ním vynesena náležitá fatwa. Samozřejmě pro lživou interpretaci Koránu, protože ten je pravdivý do posledního písmenka.
     A při troše empatie si asi taky lze představit, že pokud by mělo být upřednostněno toto znění, nejednomu svatému bojovníkovi by se při myšlence, za co válčí „do roztrhání těla“, asi poněkud protáhla huba…

     1. Ale i těch 72 panen je na palici.
      Muslimové zřejmě nevědí, jakou dřinu představuje jedna jediná, které tomu přijde na chuť.
      O výjimečných schopnostech „mučedníků“ nikde nic nepíšou.
      Vychází mi z toho, že takový mučedník ani netuší, co dokáží pouhé tři, ale fakt nasrané, neuspokojené milenky a obrátí se proti dotyčnému.
      Netuší, že po mučednické smrti se dostanou do ještě většího maléru, než měli za života.
      Někdo by to těm tupcům měl vysvětlit, bylo by po džihádu razdva.

      1. niekto si mysli, ze je to raj a ono je to skor asi peklo:-)) ale tak ono je aj pravda, ze raz vysvetlovali, aky je rozdiel medzi rajom a peklom
       Peklo je miesto, kde vsetci sedia pri bohato prestretom stole, ale vsetci maju miesto ruk take dlhe vidlicky, takze sa nimi nemozu najest. A tak sa divaju na mozne slasti a su nestastni.
       A raj? Raj je miesto, kde vsetci sedia pri bohato prestretom stole, ale vsetci maju miesto ruk take dlhe vidlicky, takze sa nimi nemozu najest……tak aky je v tom rozdiel?? V tom raji sa krmia navzajom. Ta ista kvalita prostredia, ale rozna kvalita vnutra

  1. Inu, náš soudruh prezident je stále ještě štramák, milá škeblo.
   V politické funkci jest entita ta celkem krátce, klasických politických starostí a intrik i křiváren takřka prost, takže kůžička je vláčná nevytahaná, vrásek poskrovnu, hrb doposud nezdá se patrný. Ač o jeho rovné páteři bylo by lze vést polemiku..
   Nicméně dopřejme mu, soudruhovi, času a za rok, za dva, až v politice usadí se řádně, prozkoumáme jeho vizáž.
   Politický zub času hlodá neúprosně.

 4. Ve staré perské říši mívali zvyk, že se panovník každý Nový rok vážil v přítomnosti lidu na zaplněném náměstí. Bralo se to jako věštba, jaký bude další rok. Tedy když šáh přibral, lid jásal, a když něco shodil, lid se otřásl hrůzou z budoucích dějů a vládci akutně hrozila revoluce… 🙂

 5. Ano. Taky si říkám, že to, co ti politici dneska předvádí přece nemůžou myslet doopravdy a tak ta přetvářka je musí stát hodně úsilí a námahy.
  Určitě trpí. Jak se jim asi večer usíná ?

 6. Pro pobaveni Targusovi… armada se pripravuje na minulou valku a v ramci toho porada vojenske cviceni pesi roty v prostoru (a v okoli) skladu kapalnych plynu ORLEN Unipetrol Kralupy. cvicna munice a imitacni prostredky budou pouzity.

  Takze kdyby tam nekdy Targus jel (jakoze tam nejezdi) pro cisternu s LPG, tak si musi pamatovat… kourit se tam nesmi. Ale pouzit cvicnou munici ano.

  Pokud parafrazuji znamy vyrok, tak s debilitou armady je zrejme nutno pocitat jako s nemennym faktem.

 7. OT: Volební preference. ANO 34, ODS 13. PRO už vymlčet nejde, takže se skřípějícími protézami údajných 2,5%.
  Zajímavost: Zcela zmizela Přísaha.
  Druhá zajímavost: Značné procento voličů stávající sebranky by ji už znovu volit nešlo, ale stávající opozici prý ani párem volů. Je poptávka po nové, „čisté“ straně. Lze důvodně očekávat vznik nových VV, ale až tak za rok. S programem k EU rozumně, u kravína – až jak se to do roka vyvrbí, ale radši pěkně opatrně, istanbulský diktát není potřeba, žádná okázalá podpora úchylákům, pročištění dozimetrických mafií, připrchlíky rezervovaně ano, ale vybereme si je sami, uvědomělé zahraniční ukotvení, doma si k nikomu nezavírame vrátka. Hlavně nikoho nevratně nenasrat. No a po volbách šup tam s ním, pane vedoucí, jako Bárta s Radečkem. Že by se nedostali? Pche. Když předtím mohli volit to, co teď bačuje, navíc v zemi, kde něco jako scallop nebo grcálek má volební právo, pche.

  1. Soudruh Vacek je poutavý skoro jako soudruh moSSadista BohBot v Trikoloře.

   Vacek: „primárním cílem Izraele vždy bylo a je zajištění bezpečnosti vlastních obyvatel. Zmiňované odstávky vody, jídla a energií jsou z mého pohledu vždy mírnějším prostředkem než užití přímé vojenské síly,“

   Třeba při koronafašismu???

   Existuje v protektorátu ČR nějaká volitelná politická strana, která je neleze do řiti přeSSvatému ismu?

   1. toho člověka (míněno vacka) je třeba nechat mluvit co nejvíc (pokud chcete pro zcela odvařit). to je stejný kalibr co černochová.

 8. Jako komentář k článku se to asi nehodí, ale v současné situaci mi to přijde hodně důležité.
  Pro ty, co umějí rusky, doporučuji článek Rostislava Iščenka.
  https://ukraina.ru/20231031/1050633785.html
  Největší prasečina je nacismus. Sklouznout k němu je velice snadné. Stačí, když považujete nějaký národ za vyvolený, nebo některý jiný za „nižší“. Bohužel, v Čechách je ten druhý přístup zcela běžný.
  Izrael pořád vytahuje holocaust. Ano. Bylo to strašné. Vyvraždit národ, protože je podle aktuálního názoru ten „nižší“.
  Problém je, že postupem času se ovšem Izrael dostal do úplně stejné pozice . Vyvolený národ. Jak je to snadné. A máme fašismus zpátky., tentokrát z druhé strany.

  Stát se to může každému národu. Je to tak snadné, reagovat na animální úrovni. Ale co ty konce?!
  Patriotismus ano, nacionalismus ne!

   1. No to mi přijde dost jasné. Dokud jsem hrdý na svou zemi, národ, tradice je to patriotismus. Jakmile začnu nějak porovnávat úroveň či schopnosti národů začínám po té hranici minimálně šlapat.

   2. Jeden radši nejmenovaný představitel velké země s iniciálami V.V.P. nedávno řekl, že patriotismus je láska k vlastnímu národu, zatímco nacionalismus je nenávist k jiným národům, takže váš dotaz podle tohoto nemá smysl.

  1. ne, fašismus ne. to je něco malinko jinýho. rusové možná říklali, že u stalingradu nebo jinde bijou „fašisty“, ale měli pravdu jenom částečně, italů tam bylo pár.
   „nacismus“ úplně stačí.

 9. Článek je optimistický. Já optimistický nejsem.
  – Na Ukrajině to vypadá ještě nadlouho. Rusko úspěšně převádí obchod do Asie, takže i kdyby to v EU bezmozci projeli, levné energie už asi nebudou. Konečně, co můžeme z Česka nabídnout? Gender studie? Copak tu ještě někdo něco umí?
  – Četl jsem, že se provalil plán Izraele (kancelář Netanjahua ovšem hned řekla, že to byly jenom „hypoteticky“). Přesunout obyvatelstvo Gazy ze severu na jih, vybombardovat sever, pak postupně bombardovat dál, až bude celá Gaza na sračky. Tlačit obyvatelstvo Gazy do Egypta. Sísí bude proti. Nakonec se nechá ukecat EU. Takže kolem dvou milionů extrémně nasraných, chudých, nevzdělaných imigrantů k tomu, co v EU máme. Pro (bývalé) občany Gazy bude i ČR zemí zaslíbenou – poté, co žili desítky let v koncentráku. Naši hajzlové je sem vezmou. Naši lidi je budou nenávidět, protože pro průměrného Čecha to budou Cikáni na druhou nebo na třetí. Mezi jejich mladými bude dost a dost bývalých členů Hamás. Nikdo nebude umět jazyk toho druhého národa. Palestinci budou hledat pomoc u Alláha. Saudská arábie pošle peníze na mešity, a při té příležitosti se určitě přibalí pár samopalů. Izrael našel konečné řešení palestinské otázky (taky Vám to něco připomíná?), zatímco my se tu posereme.
  Taky Vám ten optimismus trochu hasne?

  1. Vaclave, tady bych nebyl takovy pesimista, nenavist ke slimakum je u nas tak obrovska, ze prvni varka „cikanu arabskeho sveta“ u nas vzbudi obrovske pozdvizeni. Lide pociti bezprostredni nebezpeci. Staci kdyz banda nekolika z nich pujde na nakup kde se budou drzet pohromade a sirit kolem sebe strach. Pak bude mit organizator mitingu na Vaclavaku lehkou praci…

   1. pozdvizeni??????? rakusan podepsal migro-pakt a stalo se neco? nic.

    na slovensku meli migrose lezici na nadrazich, v parcich a stalo se neco? nic

    nebudte optimista, realita rika neco odlisneho

  2. Např. pan Jurečka (nebude na tom takto jen on sám) má nějaké pozemky. Může tam postavit , samozřejmě že opět z dotací !!!….může tam postavit pro Palestince kibuc. A o víkendech jim může pomoct s orbou, sázením i sklízením.
   Respektive jeho manželka :
   https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-jurecka-prevedl-farmu-na-manzelku-ta-pobira-eurodotace-na-plochu-dal-40023187

   Prostě se přijme krom zákonu o přijímání uprchlíků i zákon, díky kterému budou muset členové a členky naší byrokracie (od určité úrovně jejich postavení ) , naši poslanci a poslankyně a naši soudci a soudkyně (možná i naši pisálci na netu a jinde) přiznat jimi nebo jejich blízkými vlastněné pozemky, vhodné pro výstavbu kibuců. Pak jen šup tam ty dotace ….a máme tady win win win : zelí, špenátu, tykví, brambor, tuřínu či mlíka jako máku; solidarity jak výška Sněžky; pokoj a mír mezi různými národnostmi, etniky.

  3. „Naši lidi“, to myslíte udavače, kolaboranty, voliče 5tikolky?
   Jednoduše, to nejsou naši lidi a tahle země už není naše země.
   Život je změna, nové víno se má lít do nových měchů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *