8 prosince, 2023

Vpravdě revoluční návrh

Je to už hodně dávno… někdy kolem roku 2005. To jsem pracoval v jedné nejmenované firmě, kde pracovala kdysi i Jana Nečasová Nagyová (a tradovalo se tam o ní hóóódně historek) na technicko obchodní pozici. Už tenkrát jsem pošilhával po veřejném působení prostřednictvím písma, ale tehdy to byly spíš básničky, úvahy a povídky. Seznámil jsem se po internetu s jistým Vladanem a několik let jsme si pak vyměňovali v mailech velmi ostrou diskusi.

Já byl levičák, on pravičák. Já mladý, on starý. Já věřící, on neznaboh. Já měl sociální cítění, on věřil volnému trhu. Já byl pro soběstačnost, on pro globalizaci. Hodně mých dnešních názorů se narodilo právě tenkrát, když jsem si poprvé tříbil myšlenky s člověkem z masa a kostí. Byl jsem tehdy ještě takové ucho, o životě, politice i ekonomice jsem věděl kulové.

Ale pamatuju si, jako by to bylo včera, jak jsem tenkrát obhajoval svůj názor, že stát má být sociální a že lepší než sociální dávky by byl třeba systém, kdy má každý člověk zaručeno nějaké minimální sociální zázemí a pokud ho překročí, platí si plnou cenu. Třeba že má každý nárok na nějaké množství vody, plynu i elektriky měsíčně a pokud má vyšší standard, tak si připlatí. Chudý člověk prostě není zruinován.

To jsem si dal… prý je to deformace trhu, ničemu to nepomůže, a vůbec, stát se do toho nemá plést, protože od toho tady stát není…. Moc rád bych si s Vladanem popovídal dneska… zajímalo by mě, kam se vyvinul jeho ryze klausovsky pravičácký názor.

Dovolte mi proto dneska říct, že mému levičáckému smýšlení naprosto vyhovuje, že vláda pracuje na tzv. sociálním tarifu elektřiny a plynu. A mám vysloveně škodolibou radost, že to vymýšlí modroptácký profesor spolu s asociály, protože i oni si asi dovedou představit, že by je nepokoje mohly bolet.

Na mém dnešním rozpoložení nic nemění ani fakt, že to nejspíš bude příšerný paskvil provázený spoustou papírování, který ve skutečnosti nikomu nepomůže.

Kdyby ČSSD s Hamáčkem a Šmardou zajímalo, proč nejsou ve sněmovně, tak tohle je jeden z důvodů. To platí i pro Vojtu Filipa…. Tohle totiž měli navrhnout oni – třeba tenkrát, když začal covid. Všimněte si, že tento nápad neměl ani Babiš, ani Okamura, musel s tím přijít Síkela, o kterém si já apoštolsky nemyslím nic dobrého.

Babiš alespoň navrhoval různé plošné daňové úlevy a nenadálé valorizace… ale ČSSD či náš vlastenecký japonec s ničím podobným nepřišli. Přitom je to vlastně jednoduché – pomůže to každému, je možné lidi motivovat, aby energiemi šetřili a zároveň by to bohatým nebránilo v okázalé (ale drahé) spotřebě. Byla by to vlastně taková daň z luxusu. Zcela levičácké a přitom transparentní.

Já teď dám našim mimoparlamentním levičákům i parlamentním vlastencům jednu politickou radu zdarma. Babišovi ji dávat nebudu, protože on už to určitě promýšlí a jsem si skoro jistý, že už to má rozplánované. Já být Babišem, tak prostě půjdu před kamery s tím, že ten státní tarif za energie by měl být levnější, než kolik navrhne Fiala. Navrhuju proto našim komunardům i oranžovým, aby přeskočili tuhle přetahovanou a rovnou navrhli tento sociální tarif úplně zdarma.

Byl by to vpravdě levičácky revoluční počin. Zaručená sociální práva. Každá domácnost má nárok na nějaké množství energií zdarma, zbytek je kurevsky předražený, což je dneska tak jako tak. Kdo není nenažraný, kdo o své spotřebě přemýšlí, ten je sociálně ochráněn mnohem lépe než nějakým příspěvkem na bydlení. Dovedete si představit, kolik by se tím navíc dalo zrušit úřednických míst i sociálních dávek? Zkuste si třeba i představit, že tohle by se v budoucí drahotě dalo udělat i na potraviny…

Já vím, není to tržní, ale už dlouho tady mluvíme o tom, že ten „volný trh“ nás zavedl do dnešní slepé uličky drahoty, nedostatku a ultra mocných nadnárodních korporací. Říkáme si tu, že ten volný trh zase není tak volný, ale spíš nastavený tak, aby velcí žraloci snáze požírali ty malé. A jestli je volný trh tak dobrý, tak i přes tuto sociální dávku zlevní energii tak dokonale, že se stane zbytečnou.

Zároveň je úplně ideální doba něco takového zavádět. Svým způsobem není vyhnutí. Ruský plyn je eklhaft a my jaksi nemůžeme jít úplně proti EU a NATO, protože jsme jimi obklopeni ze všech stran. Každým dnem se blíží nějaká forma přídělového systému, protože jestli ta válka na Ukrajině půjde takhle dál, je nedostatek energií v podstatě zákonitý.

Zároveň s tím sami přišli pravičáci a nikdo už nemluví o volném trhu, protože všechny ty sankce a porušené smlouvy už z něj stejně udělaly instituci na umření. Globalizace skončila.

Nechte Fialu, ať o tom tarifu ještě chvíli mele a pak přijďte s revoluční tiskovkou. Babiš to určitě udělá. Navrhne poloviční cenu a víc kilowattů. Předběhněte ho. Navrhněte příděl elektřiny a plynu zdarma. Sedněte si na to, vymyslete nějaký jednoduchý systém, navrhněte zákon o právu na energii.

Pusťte se do politického boje, šermujte argumenty s odpůrci a jděte si za tím. Máme tu miliony lidí, kteří jsou ohrožení energetickou chudobou. Ti na tohle uslyší. Zároveň nemusíte prosazovat nereálné romantické sny o tom, jak vystoupíme z EU a NATO, protože to je zatím dost mimo vaše možnosti. Můžete dokonce argumentovat přesně tím, co naše fialová vláda udělala – odstřihává nás od ruské ropy a plynu, tož je třeba udělat bezprecedentní změnu, která povzbudí důvěru ve stát, že má situaci pod kontrolou a nekašle na své občany.

Můžete jednou vypadat trochu jako Orbán – že fakt děláte něco pro lidi.

Tento blog čtou voliči všech neliberálních stran. Každé ráno jsem přijdou lidi od SPD, ČSSD i KSČM. Pokud vím, čte to tady i osobně Josef Skála a všichni hoši od „Kudy z krize“. Čtou to tu lidi od Volného, od Trikolóry i dalších uskupení. Tož pusťte se do toho. Máte společné téma. Na tomhle by se dalo sjednotit napříč partajemi. A zároveň snadno zjistíte, kdo se mezi vás nehodí – ti, kteří jsou tak posedlí volným trhem, že se jim to nebude líbit. Ti přirozeně patří tam někam do TOPky a k Modroptákům.

Chcete zpátky do sněmovny? Chcete vyhrát volby? Chcete mít téma, které by mohlo být společné pro všechny antiliberály? Tady ho máte. Já se budu dívat, jestli se té šance chopíte, nebo jestli jí pustíte. Tak nějak tuším, že Babiš si ji ujít nenechá. Předejděte ho… a nebo nám dodejte důkaz, že jste tomuto národu skutečně k ničemu.

130 thoughts on “Vpravdě revoluční návrh

 1. Co říkáte na titulek:

  Na Slovensku sa rozhodli zaútočiť na vlastnú rafináciu ropy

  Podle mě nemá chybu, autor má smysl pro humor. V tomto případě se ale nebudou asi smát Slováci – předmětem je uvalení zvláštní 30% daně na (vlastní) Slovnaft … jako odveta, že zpracovává ruskou ropu. Těm hujerům ve vládě vůbec nedochází, že přestavět Slovnaft na zpracování jiné ropy nejde udělat ze čtvrtka na pátek a už vůbec ne za pár kaček.

  https://sk.news-front.info/2022/05/18/na-slovensku-sa-rozhodli-zautocit-na-vlastnu-rafinaciu-ropy/

 2. Minimálny základ by bolo treba dobre vymyslieť. Ľudia prežívajúci v kartónoch na uliciach je nezmysel. Štát dáva prachy na toľko blbostí. Rušili by sa úrady. Zmenilo by sa celé hospodárstvo. Ťažké a „nepopulárne“ práce by boli viac platené. Zmenili by sa ekonomické aj ľudské vzťahy. Ani si to veľmi nedokážeme predstaviť. Tak ako sme si kedysi nevedeli predstaviť „kapitalizmus“. Covidizmus, pokus totálne vymazať Rusko. Voľný trh u nás nikdy nebol. Aj na divokom západe si najprv gangster uläpil prachy, potom sa niekde usadil ako čestný občan. Rôzne bandy kradli, zabíjali rodiny na farmách. Klaus sice hovoril o voľnom trhu bez prívlastkov, ale bol ešte celkom sociálny. Urobil svoju prácu, ktorú dostal od páníčkov s privatizáciou. Keďže tu veľa cashu nebolo, tak sa to robilo všelijak. Vznikli oligarchovia, ale naši. So správnymi názormi. Tí zlí boli presstitútmi likvidovaní. Obvinením a súdnymi ťahanicami. Na kupónovke sa stratiť v podstate nedalo, len podrazákmi. Stratil štát. Babiš aspoň platí dane v ČR a ako tak drží domácu výrobu. Všetci robili chyby a svinstvá, ale keď sa niekto aspoň trochu snažil robiť pre ľudí, mediálna havlérka kydala špinu. Mečiar, Fico, Klaus, Zeman, Babiš aspoň občas niečo urobili. Ale keď všetky médiá a „demokratickí“ politici hlásajú 24 hodín nejaký naratív a niekoho špinia, tak uviazne v každom niečo. To sú len moje dojmy, do 1997 som to trochu sledoval, potom iné starosti a radosti. Takže mnohých politikov tej(to) doby ani nepoznám. Zložité téma na dlhú diskusiu.

 3. “tož je třeba udělat bezprecedentní změnu, která povzbudí důvěru ve stát, že má situaci pod kontrolou a nekašle na své občany”

  Proc? Vzdyt pravda spis je, ze stat nic nema pod kontrolou, lze o vsem moznem i nemoznem, a na obcany kasle. Nebylo by lepsi, aby si to vic lidi uvedomilo?

  Napred vlada zapricinila drahost energii, a pak to ma zaplatovat nejakym tarifem, na ktery stat stejne nema? A to ma by jako Orban? Chteji li byt jako Orban, tak at domluvi lacinou energii s Ruskem, a pak nebudou muset klickovat s zebracenkama, aby po nich lidi nehazeli zhnilyma rajcatama.

  Stat jako chuva. To je Cesko. Stat neco domrvi, a pak stat to pry spravi. A kdyz to domrvi dal, tak porad lidi budou kricet, ze to stat musi spravit. Furt se bude delat to same, a cekat jiny vysledek.

  “Na mém dnešním rozpoložení nic nemění ani fakt, že to nejspíš bude příšerný paskvil provázený spoustou papírování, který ve skutečnosti nikomu nepomůže.”

  Ale pomuze. Tem, co tyji z byrokracie. Tem, co cachruji, podvadeji a kradou pomoci zasmodrchanych vladnich narizeni a rozdavacek.

 4. Heh srandista. Tady se peče nová totalita a on sní o politickém boji. Babiš ten maximálně přesune love a v karavanu pláchne do neutrálních řepkyšť.

 5. OT (Telegram):
  Oblast poblíž velvyslanectví USA v Moskvě bude přejmenována na „Náměstí obránců Donbasu“.
  Návrh na pojmenování oblasti poblíž křižovatky ulic Bolšoj Děvjatinskij a Konjuškovskaja byl již předložen moskevské městské správě.
  Zastupitelé hlavního města také požádali vedení města, aby přidělilo adresu na „náměstí Obránců Donbasu“ velvyslanectví USA v Rusku.
  Američtí diplomaté tak budou mít mnohem snadněji zapamatovatelnou a návštěvníky Moskvy jistě hojně navštěvovanou adresu.

 6. Blbíš a ruka trhu aneb zaručený lidský minimum.

  Všimli jste si, vidláku, jak na všech myslitelných úrovních ztrácí pozici ta strohá, nám dobře známá a skoro všema vytleskaná „ruka trhu“, kterou tady Klaus zavedl úplně do všeho tak, že všichni ti kazišuci ještě dneska na něj s láskou vzpomínaj?… A co vlastně dneska (navíc válečnou eskalací na Ukrajině) z ní zbylo?

  Střih.

  Je to v bleděmodrým jak s tou jeho dnešní ODSkou a lidma, který ji od dob neskutečnýho Topolánka vedou a který ji přivedli tam, kam přivedli. Je to tatáž cesta, kterou prošla Klausova strohá „ruka trhu“ k dnešní, nevím jak to nazvat, ale asi = „ruce nadnárodních korporátů“. My blíši se moc tomu procesu nedivíme, protože nám neuniklo, že se tak muselo stát, když se tý „ruky“ ujali stejní kazišuci, který ten socialismus přivadli „Zu Grunde“, jen s tím rozdílem, že „masu lidu(=KSČ)“ vystřídala „masa korporártních kazišuků (= povětšinou taky z KSČ)“. Kdyby ten třicetiletej výsledek dneska nebyl k pláči, byl by to konečně velice zajímavej studijní materiál pro ty zcela zbytečný katedry politologií, kterých v ČR máme na každým prstu ruky doslova přehršel.

  Já jen vím, vidláku, že pokud by to mělo bejt o něčem jiným, nikoli jen furt a furt o moci, prachách a fňukání, muselo by jít o úplně novej společenskej řád a dokonce bych to viděl až ták, že prosazovanej ZASE šibenicema, bohužel, jinak už to nevidím! Tady ovšem už neposloužím, neb rozumím trochu cihlám, betonu a kráse, ale tohle je už za mým obzorem, protože o směřování lidí a budoucnostech vím leda tak velký kulovaný a … a mý tušení je opravdu málo = tedy k ničemu.

  Závěr:
  no vidláku, dneska to byl velkej úlet, ale proč né, na lidi vždycky to: „panem et circenses“ platilo… tak proč by tomu s tím Vaším „zaručeným lidským minimem“ mělo bejt jinak?

 7. Při vší úctě k panu AA, ten jeho navrh mi vyrazil dech.
  Podle mne je toho sociálna už dneska nějak moc.
  Je to sice bezva, nikdo neumírá hlady a v pangejtech se neválej zástupy bezmocných staříků, kteří si nenaspoříili na penzi ani pětník.
  Ale takhle to bylo VŽDYCKY, neb v české kotlince žijí solidární lidé a pastoušky případně ( ve větších městech) chudobince existovaly už za císaře pána.
  ( Vždycky se našly zástupy znuděných paniček, které vzájemně soutěžily, která páchá víc charity. Sláva jim!!!)
  Nemyslím si, že by měl mít lempl a nedělák nárok na cokoli ZE ZÁKONA.
  To jenom my, euroatlantici, jsme dospěli k názoru, že nejlepší taťka je erár.
  ( Zatímco ještě nedávno mít děcko za svobodna byla hanba, dneska hrdé samoživitelky zakládají klubíky svobodných matek. Fotr je na nic, erár platí včas a ani nepožaduje vyprané fusekle a teplé večeře. Ách jo. )
  Zbytek Zeměkoule si to patrně nemyslí.
  Tam zřejmě i dneska – ó hrůza – rodiče svědomitě vychovávají svoje potomstvo, protože úspěšný syn/ dcera jsou nejlepším důchodovým připojištěním.
  Ale i naopak!
  Potomek si dobře rozmyslí vzpouru proti tatíkovi, protože začít s holým zadkem je obtížné a nějaká ta kačka se pro zdařilý životní start vždycky hodí.
  Mám temné tušení, že stále vzrůstá počet dětí, které NIKDY neviděly svoje rodiče, jak si na ráno natahují budíka. Považuji to za smutnou věc. Pro tyhle děti je normální být na dafkach a už se těšej, jak budou pobírat ID. Přeci nebudou makat za pár šupů. Lopaťáci se dovezou odněkud z východu, a bude…🙁

  1. Milá (ý) Helanov,

   K části Vidlákova článku.

   I bezplatné zdravotnictví (aspoň základní úkony), je svým způsobem, dávka. Jsou děti, které nikdy v životě nevydělávaly a nelze je trestat za chudobu rodičů. Jsou důchodci, starobní, invalidní, jsou lidé , kteří ne vlastní vinou, spadli nízko. Víte, ona základní solidarita musí být.
   Opačně, pokud si zloději ve vládě přerozdělí 4 miliardy Kč na „prezentaci, studie poradců“ a já nevím, za co, plně placeným byste je zvýhodnil oproti poctivým.

   O se týče Vidlákovy úvahy, že minimum nějakého zdroje, nutného k životu, by mělo být zdarma (osobně se přikláním za minimální ceny) ono to v tvrdě kapitalistickém prostředí, třeba v USA, existuje už 40 let! Jen my (vy) o tom nevíme, protože to se to na Lukačevičových novinkách ani jinde v mainstreamu, nedovíme.

   Jeden z příkladů za všecky – voda.
   V jihozápadních USA – New Mexico, Arizona, Kalifornia a jistě i jinde si platíte vodu. Moc zdrojů vody do veřejné sítě, tam není. A s jejich výstavbou jsou spojeny určité environmentální škody. Mimo závažné jiné, voda odebraná z koloběhu v krajině, se do něj již nevrátí…
   Určité množství per capita, je za lidové ceny. Takže pití, vaření v poho, umývání s vysokotlakou úspornou sprchou nebo úsporné splachování WC, také. Pokud jste pěstitel zeleniny nebo ovoce, musíte si pořídit úspornou kapénkovou závlahu. Pak máte na levnou vodu povolení.

   Ale, pokud si plníte bazén na zahradě nebo pěstujete anglický trávník před domem a že ten v polopouštním horkém podnebí sežere něco vody(!), tak platíte vyšší sazbu. Ale pozor! Čím více odeberte, tím se vám sazba progresivně zvyšuje!!

   Věřte nebo ne, když tam skončilo nesmyslné dotování cen vody méně majetnými těm více majetným (zde nemusíte souhlasit, ale minimum pro každého má stejnou cenu pro všechny a daň z luxusu platí jen bohatí, kteří si ji mohou dovolit), najednou tam začal být tohoto zdroje dostatek, požadavky na odběr vody z krajiny se nezvyšovaly, naopak, dokonce klesly. Analogicky se nezvyšovaly, anýbrž klesly, náklady za vodu pro občany.

   Tohle je něco, s čím bych také, všema deseti, souhlasil…

   PS:
   Ti s předzahrádkama začali pěstovat místní kytky. V období dešťů krásně kvetou všemi barvami. Jakmile začne sucho, jsou dekorativní i uschlé nastojato. Před deštěm nebo co nejdříve po dešti, stačí jen rychle posekat. Vzniklo z toho nové zahradnické odvětví…

   1. Základní solidarita vždycky byla.
    S těmi dětmi je to samozřejmě složité. Obecně : Děti pykají za hříchy svých rodičů. Tak to vždycky bylo a vždycky bude. Řekl by sluha Egypťana Sinuheta.
    Představte si, že máte sociální byt, s laciným nájemným.
    A dvě nemohoucí stařenky , kterým hrozí, že skončej na dlažbě.
    Jedna je štěkna, která se postupně rozhádala se všemi příbuznými.
    Druhá je singl, živila se jako prostitutka a má za sebou 7 potratů. Pracovala načerno a neplatila si pojištění.
    Otázka za 1000 : která z těch dvou je potrebnější?🤔
    Já osobně bych ten bejvák přidělila mladému páru, který by rád založil rodinu. A získat bydlení za přijatelnou cenu je pro dnešní mladé prakticky nemožné.
    Za nás aspoň byla možnost jít někam do nepřetržitého provozu a získat podnikový anebo služební byt. To dneska není.
    ( Samozřejmě jsem napsala blbost. Takových párů, které nemají možnost založit rodinu je STRAŠNĚ moc . A jak by k tomu zase přišli ti, kteří si vzali hypotéku, že? Je to složitý. )
    NEEXISTUJE spravedlivý způsob PŘEROZDĚLOVÁNÍ.
    Jisté je jenom jedno : Přerozdělování je zábavná a výnosná činnost. Přerozdělovat chce každej politik.
    😀

   2. V Jizni Africe se zbavili vlady tech a hned zprivatizovali vodu. Do systemu se strcila karta za dvacet penez a voda tekla. Dest , louze,rosa atd. byly soukrome a kdo si chtel vzit kapku, byla to kradez. Dvacet penez /levnejsi karty nebyly/, lide nemeli a tak v noci kopali az k potrubi to rozbili aby meli vodu a nezahynuli..V Bolivii a jinde tusim lide protestovali a muselo se to zrusit..
    Vlady jsou spatny, ale muze byt hure..

  2. Co to furt máte s tím spořením na důchod?
   Vy jste neplatila sociální pojištění a oj*bávala systém? V Kanadě si švagr se setrou spoří a teď zuří, bo jim tamní inflace to spoření hezky pěkně snižuje a navíc se bojí, že ten fond či co to je, zkrachuje a místo 2000 kanadských dolarů dostanou sotva polovinu.
   V té Kanadě má švagr daň 30% a zbytek mu zůstane, u nás je daleko vyšší. Základní potraviny mají v Kanadě taxu 0%. Další taxy byly okolo 12%. Teď jim zdražily PHM, ale stále nedosahují našich výšek.
   Ono to tak bylo i v krizi 2008, že spousta staříků na západě mělo po krachu tamních penzijních fondů sotva třetinu z naspořené částky.
   V pangejtu se nám staříci neválejí, bo hezky pěkně umírají v LDNkách, kde je uspí na 14 dní a občas zapomenou zavřít ono, když větrají. Znám to u mé tchýně, po infarktu ji odvezli do LDN, kde vypadala, že se zotaví, ale už nechodila a po týdnu už jsme mluvili na omámenou babičku. Prý v noci nespí a budí další pacienty.
   Paní co s ní byla na pokoji hubu nedržela a hezky nám to povykládala, jak tam s nimi zacházejí, sice neviděla, oslepla díky cukrovce, ale jinak byla vitální a jen tak snadno ji nešlo uspat nadobro. Naše babča ale domů nechtěla, když se chvílemi probrala, ona už asi žít nechtěla.

   A mimochodem, za vlády pana Nečase jsem viděla brzo ráno vybírat popelnice důchodce, nebyl to bezďák, ti se neschovávají. Jezdila jsem ráno po půl 5 víc jak 40 km do Nošovic a bylo nás tam plno, co si natahovalo ráno budíka. A jezdím teď zase s mladým řidičem, má 26 let a není sám.
   Jo tak v městech, nechci prudit Pražany, Brňáky a Ostraváky, se možná tak brzy stávat nemusí, ale většina si toho budíka ráno nastaví.
   Nic jiného jim totiž nezbývá.

   1. Evixi, takové problémy naši předkové neznali.
    Babička ještě v posledních dnech života sypala slepicím, možná i pomalu umyla trochu nádobí.
    Potom si lehla, rodina zavolala kněze a bylo.
    Dneska by místo kněze zavolali rychlou a babička by ještě mohla strávit třeba 10 let po různých zařízeních typu LDN.
    Ono i to vyspělé zdravotnictví má svoje vedlejší náklady a na hadičkách a po výměně několika důležitých orgánů se dá v pohodě žít i desítky let.
    Jasně! Někdo je vitální i do stovky. Ale jiný je starý a opotřebovaný už v šedesáti. A někdo i dřív.
    Možná vaše babička věděla proč nechce žít.
    Jeden můj příbuzný také po těžké mrtvici už nechtěl žít. Ale přežil a žil , ochrnutý a jako ležák ještě celých deset let. Nakonec ho udolali až na geronto oddělení v Bohnicích. Neuměl stonat, be dne v noci bouřil a byl fakt strašný pacient. Postupně mu amputovali obě nohy, měl cukrovku a psychiatrickou diagnózu toxikománie. Pořád křičel, že chce svoje kapičky. Jinak srdce a celý vnitřek měl zdravý.
    Prostě je to složitý.

 8. Of topič…
  Včera jsem o tom psal já a dneska si toho všiml i polský ministr:

  https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-polsko-prepravi-mene-nez-polovinu-ukrajinskeho-obili-nez-je-treba?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Tvrdí, že dokáží přepravit dva miliony tun měsíčně… půlka bude pravda. Možná ani to ne, protože na železnicích se musí dělat i jiné věci než jen vozit ukrajinské obilí.

  1. Re: a.a.

   Do opravdu velkého vlaku se nechá naložit 1500 t (50 vagónů po 30 tunách obilí. Samotný vlak taky něco váží a vlak, který má na tažném háku 3 000 tun, už začíná dělat dost velké problémy.

   Požadovaný počet tun by muselo odvézti 1 333,34 vlaků měsíčně. To vychází na cca 44,5 vlaku denně.
   Ale možná, že v Hejného matematických rozprávkách o prasátkách a ovečkách by to nějaký polský souruh odvezl na pěti trakařích za jediný týden…
   .. ale mohu se mýlit, jsem přece jen starý, blbý a navíc hnusný…

  2. Dobrý den pane, hm, Apoštole.
   V žádném případě nechci zpochybnit, že se do EUsojuzu bude vozit UA obilí, pokud to kapacita dovolí (jak píše nade mnou v komentáři pan Targus).
   Ale co když to obilí nebude určené na žrádlo?
   Je to pár let zpátky, na nějaké zabíječce u kamaráda, který je „soukromý zemědělec“ s třiceti hektary jsme dali řeč, jak odnožuje obilí, kolik zasel řepky, hořčice, hrachu, pšenky, triticale, …
   A že tedy má opravdu domluveno, že AB už ani deko (dlouhé lhůty splatnosti, neustále nějaký oser se zpochybňováním jakosti, atd) a že zavolá do Polska/Německa, přijede kamion, zváží a vysolí prachy na prkno.
   Ale to jsem trochu odbočil.
   S postupujícím večerem (a nastávajícím ránem), jak slivovice/rumu/vodky/ginu/piva v lahvích ubývalo, tak nějak přišla řeč na to, že kamarád topí v kotli na tuhá paliva obilím. Jen musí dát na rošt trochu dříví, aby to nepropadlo do popela.
   A ještě prý na to shrábnul nějakou dotaci. Doma teplo, ušetřil za uhlí a ještě za to dostal prachy…

   Takže dávam k uvážení:
   Na běžné ovčany sere pes. Jestli chcípnou hlady – také.
   Ale elektřina se musí vyrábět (a vyvážet do Dojčlandu, protože Dojčlandi jsou uber alles, ti mrznout ani hladovět nesmí a ta jejich „Energiewende“, nebo jak se to vlastně jmenuje, v zimě a bez větru je úplně k hovnu). A spousta našich „neeko“ elektráren je předělaná z uhlí na „eko“ štěpku.
   Co může spálit štěpku, může spálit i obilí a myslím že i lépe a radostněji.

   1. Re: PivoJ

    Co se týká pálení obilí, berou ho každá kamna s elektronicky řízeným podavačem.
    Tedy ta chytrá kamínka, kde nepřikládáte, pouze jednou týdně nafólujete zásobník hnědým uhlím a dvakrát týdně vyberete popel. Vše ostatní je jen otázkou seřízení podavače.
    Ale o tom jsem tu už nejméně jednou psal…

  3. Na Slovensko vedou dvě širokorozchodné trati : Čierná nad Tisou (8km) a Haniska-US STEEL
   (87 km), obě mají i překladiště a nejsou vytížené.

 9. Nestačilo by prostě se jen vyvázat z lipské burzy? Svoji vlastní elektřinu bychom si spotřebovávali sami a teprve případný přebytek by mohl jít dál za hranice (a za pořádnou pálku).

  Vím, vím – Němci by nám to nedovolili. Ale nejsme kolonie, opravdu ne! 😀

  1. Je/bylo by to nejlogičtější, nejjednodušší a nejnormálnější a ve prospěch občanů tohoto státu.
   A proto to neprojde.

   1. … a k tomu to typický ticho našich kazišuků týkající se těch povinnejch poplatků na solární barony … nebo se mýlím = nesleduju furt net?

   2. Jo hamtat elektrinu a ublizovat Ukrajine. Este levnou.
    Z ruskyho spinavyho plynu a zadnou z tech jedine spravnych a spasnych ,zachranych sveta, vrtuli..
    Potom z niceho NIC ,musi bejt uredni NIC a cenzura…
    Je to predevsim individualni.
    Buh, vlada a muj osud jsou drzgresle ,taky Vyssi moc..Ceskej narod byl vzdycky pracovitej a zmahal se i pres udesny vykradani a sotva se zmohl , vsecko pryc..
    To se vopakuje..Kdyz nahodou nema ,musi si pucit..Nebo aspon na to Lipsko.
    Rus vocad utek a kdo zavaha …

  2. Utajená

   Nestačilo by se vyvázat. Páč u Dojčlandů na burze nenakupujeme jenom vlastní elektřinu.
   Ale i plyn a ropu, například.

   Za prvé: Nemáme s Ruskem, ani s kýmkoliv jiným, vlastní smlouvy.

   Za druhé: Naše vlastní smlouvy s Ruskem nebo s kýmkoliv jiným, nemá kdo uzavřít. Protože na to nemáme státní firmu. Potrubí, zásobníky, prodejci, vše je zprivatizováno a v cizích rukou. V polských a maďarských. Jen blbci na ovládnutém území nechtějí vydělat na úkor ovládaných.
   Což je další bod k odpovědi Manece, proč je u nás energie tak drahá. …

   1. Re: dexx

    Musím vás zklamat, ale někdo (Maneca?) tu dávala odkaz na pána, který vyjednává s Ivany smlouvy málem pro polovinu světa (dobrá ruština, staré známosti, moderně zvané – osobní kontakty).
    Pán pravil, že by úplně stačilo, kdyby vláda chtěla.
    Jinak zásobníky se dají pronajmout, anebo v případě nedohody vyvlastnit, že ano…

    1. Naše vláda? Těm jde leda tak bourat pomníky osvoboditelům a obviňovat bez důkazů výbuchy munice, které někdo někam navezl, nekontroloval a stát se na to také vyprdnul.

     1. Re: Maneca

      No vy jste taky baba princmetálová, takhle kopat do báboviček soudruhům bojovníkům za svobodu a demošku.
      Fuj, vy jedna. Já to na vás požaluju a to pak teprv uvidíte. Přece se nebudeme mít tak levně, jak v Orbánolandu!!! Ve válce je potřeba přinášet oběti a hlavně posílat naše penízky soudruhům.

   2. Po zkusenostech hladomoru v Indii se Monsanto seminka prijali a zavedli do EU.
    Hlavni urad v Nemecku , jako ty laboratore z Nemecka vsude na U..
    Seminka maji zarucni lhutu a kdyz je v te nezaseji vcas je smytec nic nevyroste . To se stalo v Indii a tam hodne farmaru zemrelo..I rodinam a detmi.

  1. „Evropští lídři“ by měli přestat brát drogy a mluvit z cesty.
   Možná by se i měli zkusit věnovat evropským problémům, mají jich dost…

   1. Vypada to jeste na zlazy..Ty kdyz se vzbouri, tak umi udelat paseku , nekdy dokonce i zasybilovat….Navic nikdo nevi ,vo co de ani se to nemuze vysvetlit..
    Nedorozumneni je zaruceny spolu s hysterii..
    Zkratka neco jako reeevoluuucee..Posledni bitva taky nesmi chybet..
    Pak prijde do slavy ta ,ekonomik..
    Pohreb globalizace bych neprehanel do extremni predcasnosti , jako covid ma tuhej zivot a oboji chce to samy..Putin napriklad ma v Kremlu asi 50 metrovej stul na jednani ..
    A vlada je pri jednani snad este dal..Pac vi svoje..
    DeGreta je este taky furt na svete.
    Navic sou tady ty starosti s bulharskou porodnosti za 100 let..Spat mi to neda.
    V podstate kdybych neumel cist, mel bych svatej pokoj a celej zivot..
    Bych veci nesvaloval ani na kamarada a Klause/za nic nemuzou/ ,pac vyklestovani mozku provadi jistej uz davno mrtvej von Hajek z Vidne,potom zaase uprchlik /dal bych si na takovy bacha/v Londyne a nejlepsi myslenky je jasny napadaji jenom tam.. ale vocad nic dobryho nikdy neprislo..
    Pac lidi../Neco prece trochu, jako ten otrokar trhu a anti-podtrh Keynes/..
    Ten von chtel zrusit uplne vsecko a s tim i lidi , pac ten jeho uplne svobodnej trh a lidi by trhu mohli prekazet, neni na ne spoleh a kdyz se nikdo nekouka snazi se myslet na neco jinyho…..Nektery se toho chytli jak hovno kosile a pak to nechce pryc..
    Na prvni zasedanim vlady Thatcher praskla s priruckou zmineneho von vo stul ,takhle to bude a uz deti nemeli zadarmo keynesovo mlicko. Veci se zacaly dit , zavladly zlazy a stredoveka dan se uvalila na kazdeho , kdo uz jednu dan platil../Dani jsou dovopravdy vsude snad epidemie/..Mozna vic nez covidu ,ale nic se nedela..
    Aspon bylo na valku s Argentincem a ten prohral protoze nevedel ten von Trh..
    Mlicko dnes v Usa neni , protoze se vodvezlo na hranice..
    Pak se objevila uprchlice z Ruska ,Rand. Psala v jednom kuse taky navody co delat pouze ale vyhradne pro jiny a jistej Maestro byl fanda az z toho byla velka krize svetova..Ovsem Maestro, degonomik ,za nic taky nemoh..Je slavnej klidne dal..
    Kdyz ty lidi co neznaji vubec zadnou ekonomiku, tu krizi zase spravili..
    Jako ostatne vsecko..

    1. Se tam mozna brzy objevi Putin a spol ,ma porad dobrou vuli a tak by s tim mohli pichnout a zatlacit..By sem ty ministry nebral tak vazne , dost si delaji z lidi legracky..
     Coz je snadny,kdyz maji jen jednu starost, aby byli vzdycky od problemu a reseni velmi daleko , nejlip u koryta…Tam je dobre.

 10. Aby to fungovalo, muselo by to byt ako v tej polskej knizke … limes inferior … peniaze rozdelene tusim na tri hladiny, cervene, zlte, zelene? Prd si pamatam … no ale bolo to tak, ze clovek dokazal prezit na ciste cervenej mene, byt, strava, teplo …. cerveny prijem bol nepodmieneny, a dostaval ho uuplne kazdy .. no a tych, co mali lepsie zamestnanie, platili v cervenych a zltych, a elity v cervenych, zltych aj zelenych … ale tak sci-fi, no

 11. V článku se řeší následky, nikoli příčina. Je to klasika, kdy jsou díry ve střeše domu a do domu teče čímdál víc, ale neustále se řeší, kdo kdy a jak bude vybírat dole v domě vodu, nabízí se barevné kyblíky, odsávací hadice, vše uhradí státní dotace…. nepodmíněné minimální tarify?… eh.

  Je třeba řešit problém u pramene. Copak je nějak dražší samotná prvotní těžba plynu nebo ropy? NE. Je těchto surovin na světě nedostatek? NE. Ta proč by na konci prodejního řetězce měla být tak šíleně vyšroubovaná prodejní cena? Proč bychom my všichni měli dotovat pár burziánů a kapoušů, kteří z tohodle pohádkově bohatnou?

  Jistě, že je to jen a pouze politický problém a už i pár významných hlasů se ozvalo (Tykač..), ale ti politici, kteří se odváží do toho začít pořádně rýpat a dát se cestou Maďarska, dostanou ve volbách ústavní většinu, stejně jako v Maďarsku FIDES.

  1. Ta kabala burziánů a kapoušů je myslím v neotřesitelné pozici, kterou už nic nemůže ohrozit, zejména ne volby, které dnes může bez následků zfalšovat, s nabídkou politiků, kteří jsou od těch burziánů a kapoušů už předem zaúkolovaní.
   Orbán je výjimka a má zřejmě výjimky, které se nebudou opakovat.

  2. O politikovi, ktery by ted neco takoveho zacal prosazovat by se velice rychle zjistilo, ze przni male chlapecky nebo neco podobneho.

  3. Maneco, těžba plynu a ropy JE dražší, než před 10ti nebo 20ti lety. Víte proč? Protože levně těžitelná ložiska už jsou těžena a z velké části vytěžena.

   To máte jako s uhlím. Nejdříve se sbíralo na povrchu, pak se začalo odsekávat perlíky a pak, až na povrchu nebylo nic, se šlo do hloubky. Lidské síly nejsou moc výkonné, tak nejdříve koňská železnice, koleje, vozíky, pak výtahy, parní čerpací stroje … Právě tohle, potřeba čerpacích strojů, jejich výkonu (Watt ), zpracování železa, strojírenství, kdy se železo začalo tavit velkém, právě za použití uhlí, výpočtů, stalo za industrializací a technickým pokrokem, Anglie. No a dnes těžba uhlí stojí hlavně na ropě (a plynu). Může ho být dostatek, ale může být těženo pouze za pomocí fosilních paliv. Budlou-li i ta drahá, stoupne i cena uhlí. K archaické těžbě se už nikdy nevrátíme. Není to možné.
   Cena ropy se, v dlouhodobých smlouvách s Ruskem, přepočítávala na nějaké klouzavé průměry (se zpožděním) 3 hlavních energetických nosičů, kde jedna položka je právě uhlí. Protože cena ropy, plynu i uhlí, souvisí s těmi ostatními.

   U ropy je docela dobrý ukazatel, nehledě na inflaci nebo různé měny, KOLIK ROPY JIŽ VYTĚŽENÉ, SE SPOTŘEBUJE NA SOUČASNOU TĚŽBU ROPY. Pokud je to 1/5, je to ještě dobré. Mám dojem, že dnes se to blíží 1/4. A to je už zlé. Protože, stejně jako u uhlí, snadno těžitelná ložiska jsou pryč.

   Jestliže Rusko prodává barel ropy za 70$ Indii nebo SAE, je to těžce dumpingová cena. Rusku se možná vyplatí, ale to jen proto, že je tam jiná cenová hladina, než na Západě. A SAE obratem ruskou ropu přeprodávají za 90$. Kdyby nebylo ruského dumpingu, ropa dnes reálně stojí hodně přes 100$ za barel !!
   Vtip je totiž v tom, že země, jako Skotsko, Norsko, Holandsko, dnes už i USA, Rusko taky, ale je tam jiná cenová hladina než na Západě, tedy slavný Západ, sice ropu má, byť tím nepokryje celou domácí spotřebu, ale obtížně těžitelnou, dost často v moři a tedy ku*evsky drahou. Snadno těžitelnou a tedy potenciálně levnou, mají hlavně Arabáši v Arábii nebo v Severní Africe. Ti, samozřejmě, nevěřícím psům prodávají za světové ceny a snaží se ceny našponovat co nejvíc (OPEC). Nebo Venezuela, Nigérie, Indonésie, Malajsie. Ale i tam jsou kapacity omezené.

   Takže, paradoxně, mohlo by být hůře a taky bude. Ať se odstřihneme od ruské ropy, ostatní dodavatelé, včetně USA, toho, proti Evropě, využijí. A o to asi USA taky jde. Samozřejmě, bude to znamenat železnou oponou, kdy se bude Evropa zoufale bránit uvnitř, protože levnému zboží z Asie (díky ruskému „levnému“ plynu a ropě, nebude Evropa moci konkurovat.

   (Dají se očekávat také ekonomická povstání migrantů, kterým západní vlády prostě nebudou schopny zajistit ekonomický standard za nic. V případě, že západní vlády vsadí na migranty, jako třeba naše fialová vláda na Ukrajince, kteří mají zaručen vyšší životní standard než domorodci, analogicky situaci na Západě, budou nepokoje od domácí složky obyvatelstva. Tento scénář, že naše „volené“ vlády, vsadí na migranty, proti vlastnímu národu, je však pravděpodobnější, protože domácí obyvatelstvo bylo dávno odzbrojeno a na rozdíl od migrantů, se už dávno neumí bránit.)

   Burziáni nebo státní úředníci na energetickych nosičích neskutečně bohatnou. Ale to je tím, že když ukradnou, třeba, pro ilustraci, padesátník na litru, je to nic. Ale ty padesátníky jsou z celého množství těch litrů ! Takže vejvar vypadá hned jinak!
   Takže na konečnou cenu má NEJVĚTŠÍ vliv, kromě světové ceny, STÁTNÍ DAŇOVÉ ZATÍŽENÍ produktu. Které je, v Evropě, tradičně enormní.
   Což, samo o sobě, není na závadu! Ale pokud peníze z daní, následně předražených energonosiču, jdou na podporu ekonomické migrace, včetně cikánů z Haliče nebo Zakarpatí, včetně majitelů maďarských pasů, JE TO, vzhledem k domácím platcum daní a tedy i vlády, VLÁDNÍ ZLODĚJINA NEJVYŠŠÍHO ROZSAHU.

   PS:

   Ceny např. ropy, kolísaly vždy. Prostý pozorovatel si jistě všiml, že zdražení na světovém trhu, NEKOPÍROVALO KŘIVKU ZDRAŽENÍ NA TRHU ČESKÉM. Křivka následného zdražení u nás, vzhledem ke zvýšení ceny na světovém trhu, se často blížila křivce geometrické. Toto ekonomickou záhadu nám ještě nikdo v mainstreamu nevysvětlil…..

  1. Napíšu paní EMO pod Váš koment svůj koment k článku i reakci na váš příspěvek s dovolením. Víte tento článek mi dost připomíná ideu základního nepodmíněného příjmu. Nejsem ekonom ale jisté sympatie tento nápad ve mně vzbuzuje. Ještě jednu mimo téma. komunistům se vyčítalo, že rozorali meze , zrušili remízky apod. Otázka na ty starší z nás, kteří se v zemědělství pohybovali. Byla třeba v osmdesátých letech, tzn za socialismu snaha to nějak napravit? Například zase zmeandrovat část vodních toků, uvědomění si že je třeba zadržovat půdu a vodu na polích apod…?
   Paní Emo, díky za odkaz. Paní poslankyně hovořila zajímavě. Ovšem všimla jste si liduprázdné sněmovny, nebo jak se jejich jednací místnost jmenuje? To je neštěstí.
   Já v poslední době sleduju tiskovky Smeru a pana Fica a tohle je člověk co má gule. Opravdu.
   Takovíhle lidé jsou pomyslným světélkem naděje pro nás, obyčejný dělný lid v dnešní pokřivené a temné době.

   1. No ta směnovna bývá poloprázdná téměř vžfy. Ale co mne dnes vytočilo, jsou ti naši prý investigativci. Co si o nic myslet a proč je nečíst… porovnejte
    https://zivotvcesku.cz/tajne-machinace-na-kterych-zbohatla-manzelka-volodymyra-zelenskeho-kdo-ma-prezidenta-ukrajiny-vodit-jako-loutku-odhalila-zahranicni-media/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

    a
    https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/462564-putin-zvlastne-smrdi-a-podivne-se-hybe-spekulace-o-jeho-zdravotnim-stavu-pribyvaji?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
    i když u NOvy se nedivím, je americká ale přesto
    je neskutečné co dokáží napsat… uff

    1. Nektery lid mluvi aby byli moc popularni a meli tu proslulost a psalo se o nich a mluvilo tyvizich , kazdej by je poznal..Napriklad umi jako ve skole opakovat latku za celej rok ,opakuji po jinych co taky opakuji , kazdej to ma rad a hlavne ,kdyz se vi ze mimo to nic jinyho nikdy lautr neudelaji..
     To se taky hodi , kdyz pak nejsou zvoleny…
     Muze se potom stat uspesnou predsedkyni podvyboru pro podvyzivu..

 12. Bylo by to hezký jenže…tahle úvaha se už blíží pokusům o zavedení všeobecného základního nepodmíněného příjmu o kterém se různí experti próz, jestli a jak by byl možný. Jsou názory od toho, že zajistí větší svobodu a nárůst kreativity, větší ochotu zakládat malé podniky a živnosti až po neoliberální vizi, že bude použit jako moderní obdoba žebracenky k ovládání zbídačených vrstev, který ji ale podporu odebere v případě neposlušnosti, co na tom, že potom už nebude nepodmíněný… Ještě ho mohou rozdávat pomoci digitálního kreditů a zavést bodový čínský system. Za nesprávné názory občanům body potřebné k životu budou odebírat. Uvědomělí analytici v někde v elfím doupěti se tím můžou zabývat. ČR chybí nerosty a ropa. Příděly zdarma nebo dotování energii, benzínu, jídla a jeho prodej možná za 10 až 30 % tržní ceny si obvykle můžou dovolit státy nasáklé ropou a zemním plynem a přitom mají jen málo obyvatel, ke kterým podíl na zisku teče. Šlo by se vyvázat z burzy elektřiny. Polostátní CEZ by se mohl snažit vyrábět prodávat elektřinu levněji. Šlo by postavit další jadernou elektrárnu. V co nevěřím je možnost nějak ve velkém rozdávat ze státního. Někteří politici už to v letech před krizi před rokem 2008 říkali, že zdroje jsou, a moc to nedopadlo. Problém budoucnosti je stárnutí obyvatel, problém současnosti narušení globalizace, dodavatelských řetězců covidem a válkou. Za chvíli bude stát rád, že aspoň nějak funguje a na rozdávání nebude mít. Pokud se vezme v úvahu vzdálenější budoucnost, bude kritický až budou chtít do důchodu silné ročníky narozené počátkem 70. let. Tohle se nedá ani všecko vystihnout v pár větách. Ekonomové a politologové, filozofové o tom sepisují tlusté sborníky. Ti o tom přemýšleli víc můj laický pohled. Článek nabízí lákavou vizi, ale už tuším, jak ji mocní obrátí proti občanům v její opak.

  1. ono to navyse podla mna ma vedlajsi problem a to inflacia…..tieto statne „dotacie“ velmi rychlo obvykle stracaju na hodnote. To je ako detske pridavky ci ulavy na deti……kedysi 500Kcs, co dostavali na mna moji rodicia boli peniaz, z ktoreho som mohla pri skromnosti zit na internate vysokej skoly cely mesiac. Teraz 20 eur je tak na tyzden len ten internat. A to by boli aj tieto „zadarmo“ energie, proste sa tam hodi 300kwh…..a zvysok clovek zaplati v nekrestanskej hodnote (aj tych prvych 300 povedzme si uprimne+stat to bude musiet zafinancovat CEZ ako sukromnej firme). Proste ono je skor problem takato kombinacia socializmus/kapitalizmus a teda stat/sukromnik. Takze za 3 roky sa moze stat, ze bude sice bezpodmienecny prijem (uz je teraz, vola sa to minimalne mzda/dochodok/socialne davky od statu), bude tu socialny kredit, bude tu zadarmo elektrina (300kWh napr.), ale pre normalny slusny a povedzme skromny zivot to nebude, budu tu vytvarat sa gheta a plus bude tam vytlacena este vacsia cast populacie ako je teraz.

  2. Manueli, naše děti a vnuci nás budou jednou proklínat. Už takhle žijeme na dluh.
   Už Husákovy děti si budou moci nechat o dnešních penzích jen zdát.
   Jak to dopadne?
   Ti kteří si něco naspoří nedostanou nic. A ti, kteří všechno probendí, nenaspoří si nic, dostanou aspoň néjakou almužnu.
   Nevěřím tomu, že dluhy se nemusejí splácet. Kéž se mýlím!

   1. Helanov: Už ta globalizace začíná padat do propasti. Pokles životní úrovně ale způsobí v evropských podmínkách další pokles porodnosti. Jak se potom vymotat z takového začarovaného kruhu? Těžko říct.
    Navíc nějaká navrhovaná změna celého postoje k politické ekonpomii by určitě narazila na EU. Co by řekli v Bruselu na nějaké příděly zdarma občanům? Jen oni v Bruselu mohou určit, co a jak a komu se smí dotovat. Už se to párkrát stalo, že na to v některé členské zemi narazili, dá se zmínit, že EU nedovoluje snížit daně pod určitou úroveň, aby to nezvýhodnila výrobce v nějaké zemi oproti jiným zemím. Nejde si ani jednostranně uzákonit takovou 5% spotřební daň, kde je třeba závazek členů aspoň 10 % vybírat. To můžou jen zvláštní území ostrov Man, Gibraltar, nebo ministáty jak Andorra, Monako. Tím se pravidla obcházejí.

    1. Podle mě, dokud budou mít lidi co jíst, tak nezvednou zadky a nic se nestane.
     A až už nebude co jist, tak bude na nějaké změny pozdě. Mocní v Bruseli se od svých koryt odehnat dobrovolně nedají a jejich podržtaškové v české kotlině také ne.
     Volby dopadly jak dopadly. Asi se většině národa tenhle systém líbí. Opozice je nejednotná, nedokáže se spojit, oni to dokázali.
     Pozitivní na věci možná je, že “ díky” naší chudobě se k nám moc nehrne obyvatelstvo z Afriky a BV.
     Snažím se na věc dívat z té lepší stránky. 😀
     V tomhle ohledu Němcům, Frantíkům a třeba Švédům jejich bohatě prostřený stůl nezávidím. 😀

     1. Většina národa se nevyjadřuje, protože k volbám (už) nechodí.
      Když se zadaří, je volební účast kolem 60% (sněmovna). V případě Senátu nebo EU je úspěchem účast kolem 30%.

      1. Poprvé v životě uvažuji o tom, že nepůjdu volit prezidenta.
       Ta sestava nominantů je tak děsivá, že ani neumím vybrat nejmenší zlo. Pěkně to s námi koulej! 🤮

 13. Jo a k té energetické burze – není to tak náhodou velmi, velmi výhodné pro stát? Proto ta burza, na které bychom snad vůbec povinně být nemuseli.

   1. Z některých jsou multimuliardáři.( Roman Chrenek Shenar ) a o těch,kterých se to neví jsou multibilionáři.Vše zaplacenolo v cenách energií.

   2. No jistě. Jenže všichni platí státu. A čím vyšší ceny, tím větší výnos pro stát. Tedy pokud se to „cestou“ ke státu neodkloní do vlastních kapes jednotlivců. A stát nemá až tak velký zájem něco prošetřovat, když „kape“ i jemu.

  1. Pro stat neni ,ale politici po nezvoleni muzou najit koryto prave na ty burse, za zasluhy..
   Zatim globalizace slape navzdory ,nikdy bych si nepredstavil, ze se Evropa znici kvuli nejakym fasistum na U. a co vic s velkou laskou a usilim..a s takovym spechem..
   Nesetri sebe ani halire..
   Taky pro tu globalizaci..To je druh vlady, ktera neni a muzete protestovat treba jak dlouho chcete ,kde chcete , ale marne. Nebude se vedet , kde sidli a kdo to je..

   1. Dale treba spousta lidi ma jeste a vlastni , zakoupenim sva obydli. To se taky zrusi ,pac majetek bude zakazanej pro lidi. A neni to tezky..Jsou staty , kde uz to zacina..

 14. De-fakto by mne tato popisovaná situace rozesmála, kdyby mne nerozbrečela.
  V čem je jádro pudla – námi volení zástupci, byť by byli selského rozumu, po zvolení do funkcí (tedy od krajů výše) selský rozum většinou opouští, zapomenou na své voliče a ti píší petice, na které stejně nikdo nedbá, byť by byli z placky upečené z pilin.
  Rozhodují tedy bez konzultací s voliči. Nu, tak ať si také důsledky své hlouposti sami odnesou,…

 15. Doplněk k technické realizaci – stát apoštolům zákon může zavést prakticky hned. Zrušením DPH (případně zápornou DPH) na energie do nějakého objemu odběru podle počtu lidí v domácnosti. Babiš to udělal v listopadu a prosinci tak, že Shilerová odpustila na ministerstvu financí DPH z energie všem.

 16. Problém není v levico- pravicovém přístupu. Problém je, že darebák, neřku-li přímo hajzl, si za každého režimu najde příležitost, jak se přiživit z toho, na čem nemá zásluhu.

  V mém soukromém pojetí esencí pravice je: nic od tebe nechceme a postarej se o sebe, jak umíš. Esencí levice pak je: dej nám vše, co máš, my se o tebe postaráme.

  Je nasnadě, oba přístupy lze využít k obecnému prospěchu, a také zneužít k obecnému neprospěchu.

  Lacino vyrábět elektřinu, lacino ji prodat na burze a draze si ji kupovat zpět, co je na tom levicového, sociálního? Co je na tom pravicového, tržního? Není to ani jedno, je to ryzí darebáctví, styl politické zadnice: dej nám vše, co máš, a postarej se o sebe, jak umíš.

  Je to vpravdě politická zadnice: vše, co v této zemi fungovalo a bylo dobré, jde do prdele.

  1. Lacino vyrábět elektřinu a pak ji draze kupovat z Německa (kdo na tom pohádkově bohatne nám ještě neprozradili – nárůst zisků ČEZu jsou v tomto případě jen drobné) to není ani pravice ani levice, ale obyčejný kolonialismus, kterému se dnes říká „Evropské hodnoty“.

   Všimněte si, že nikdo (SPD, ANO ….) nehovoří o tom že by ten systém zrušili (a na burzu do Německa posílali jen přebytky energie). To je nejspíš něco co žádný politik zrušit reálně nedokáže (bo omezená suverenita).

  2. Když už by měl člověk nárok na porci elekřiny a plynu zdarma, měl by mít taky nárok, aby mu přivedli dráty a trubku tam, kde zrovna bydlí? Nebo by se právo mělo týkat jen těch vyvolených, kteří už tohle mají?

  3. Uz sem se zminil o problemu otrokarstvi ,kterej byl vylepsenej.
   A musel bejt. Neslo to dal.
   Takze otrok vysaval otrokare az to nebylo mozny vydrzet. Ubytovani, osaceni, zradlo,leceni ,mel taky rodinu a deti , takze se otrok vrchnosti osvobodil /tim, ze se zabilo 700 tisic ,co nebyli jeste poradny otroci/ , tak ze se vyhnal pryc..
   At se stara za to co dostane ,sam..Tak se stal svobodnym..
   Problem pro otroka byl a je , ze vsecko jiny ,ostatni zustalo pri starym .Nebo horsi.
   Neni to ale vubec jeho problem , tak at se zbytecne nestara.. Nebo horsi.
   Zotrocuje se cim dal tim vic , ale cim dal tim , za min!!!
   /Trojclenky a umery by se nemely taky vyucovat,jsou na umreni/. Jak je videt.
   Aby mel otrok aspon nejakou zabavu a mel radost a musi taky necemu verit ,to je dulezity aby vo nic neprisel, tak se pro nej levicopravicuje..
   Se to nekde nazyva sliby se slibujou ….uz si nepamatuju jak je to dal…
   Vlada se vod ty doby ,cim dal vic podoba tomu Titaniku, jo.
   Tim se zabyvaji politici a akademici a jinej by to nesved a pak vlady zkvetaji a obruji. Nekde vlady sou 4 milionovy..Jako ten Titanic. Ctenar at laskave pocka..
   Naboura a potopi se, ale az za moment .
   Dochtori s furama ,profesurama poucujou jiny a akademici vedi co bude ,slibujou a dneska ale ted, hlavne strasi a nepricetne. Dalsi zima je zarucena prisernost a nic jinyho.
   A nejen mezi sebou , pisou ty knihy /uz asi tisic let a je to videt/ ,dostavaji tisice dekovnych dopisu a prachy a to se roznasi mezi lid a tady taky se straseni rozmohlo, taky ustavicne , az strasi jeden ddrrrddrrdruuuhhychchch ,vsicky a navzajem..
   Cvakaji zubama..Zadny prachy.
   Potom, prijde na scenu a na radu , kdyz je ten Titanik a obrovskej a nevidi nic a picne do nej kousek ledu, chudy se zamknou v podpalubi pri potapeni , pac ,neni dost zachrany , taky z duvodu,ze by jinak, treba jako kdyby byli svobodny vsude pri potapeni by jenom prekazeli….Neslo to dal….Postavi se jinej T. a jede se dal..Aby otrok nevysaval….

  4. Rekla bych, ze esence pravice je, my se o sebe postarame sami, vy ve vlade se postarejte jen o zakladni veci a jinak nas nechte byt. Esence levice je, my to vime lip, jak se o vas postarat. Vezmeme vam co nejvic, vetsinu toho proflakame a ukradem (konec koncu, nejsou to nase prachy), a budem se radovat, jak vy poddani podepisujete petice vrchnosti, abysme se o vas starali lip. Haha. Hop na spek.

   1. Je to samozřejmě jen můj neodborný názor, ale
    – pokud jde o esenci pravice, pak jste napsala jinými slovy v podstatě totéž co já
    – pokud jde o esenci levice, pak jste velmi výstižně popsala darebáckou (a dnes silně převažující) interpretaci levicových myšlenek

    Líbí se mi dva názory, které tady už někde v diskusi proběhly:
    1. Nejdřív jsem pravičák a levičák hned potom: hodnoty je třeba napřed vytvořit a teprve potom z nich lze rozdávat
    2. Kdo nepracuje, přestože by pracovat mohl, ať nejí. Myslím, že to byl Mandaladan, kdo to sem tak-nějak napsal. Je třeba chránit skutečně slabé, staré, nemohoucí: oni si z velké části své zásluhy už odpracovali. Potřeba je vypráskat darmožrouty, kteří sosají a nic nepřinášejí.

    Záměrně zjednoduším, ale nepříliš: je potřeba obojího, pravice i levice (obé v poctivém vydání, které dnes nevidět). Stejně jako se vzájemně vyvažují vzájemně rodí jin a jang. Každý extrém je škodlivý a zvrhne se ve svůj opak.

    1. Zakladateli, tady je ale jeden problém.
     Ono je asi HODNĚ složité rozlišit, kdo by si mohl pomoci sám, a kdo opravdu nemůže.
     Osobně bych nechtěla mít tu moc a tímhle způsobem třídit lidi. Určitě mi rozumíte.

    2. Co těmi, kteří PRACUJÍ, ale po zaplacení bydlení už jim nezbývá na pořádné jídlo a na žádné jiné výdaje?
     Jít do menšího, sklepního, vybydleného nebo jinak nevyhovujícího bytu (a pozor, oni často bydlí dokonce ve vlastním) nic neřeší. Buď to odnesou děti, nebo celá rodina. Navíc přibývá rodin, které nemají na žrádlo a další výdaje kvůli prudkému zvyšování splátek hypo.
     Najít si lépe placenou práci vlastně také nic neřeší – stoupnou náklady na dojíždění, stravování a pod. a pokud zvýšení platu nebude násobné, sežerou navýšení příjmu. Nemluvě o tom, že ty špatně placené práce potřebujeme a zjevně se zaměstnavatelé nemají k tomu, platit zaměstnance lépe.

      1. Což bylo za bolšána celkem běžné.
       Hodně kancelářských si přivydělávalo ranním úklidem. Ve stejné firmě, prostě přišly o hoďku dřív a uklidily třeba 5 kanceláří. Byl to milý přivýdělek a nikdo se za to nestyděl.
       A o dovolené chodily rodiny třeba na řepu , prostě každý se snažil vydělat nějakou kačku navíc. Nikdo na odpracované hodiny navíc neumřel. 😀

     1. Tady by měl, podle mne, opravdu zasáhnout stát.
      Bydlení není komodita jako jiné, bydlet musí každý.
      Nerozpakovala bych se zatrhnout Airbnb , nedovolit nakupování bytů jako investici.
      Domnívám se, že by snad něco takového bylo možné. Třeba formou obrovské daně za neobydlený byt.
      Ale asi je to složité, protože s nedostatkem bytů za rozumný nájem se potýkají všude.

      1. Nakupování bytů jako investice je z nouze ctnost: bordelářskou správou financí vám stát peníze znehodnotí, a nákupem nemovitosti se můžete bránit. – Kdyby peníze nepodléhaly tak šílenému znehodnocení, lidi by nemovitosti jako investice asi taky kupovali, ale daleko méně. – Kdybych nepotřeboval provozní kapitál, taky bych možná do nemovitosti investoval. Provozní kapitál potřebuju, protože debilové v bance mi nedají provozní úvěr, a když jo, bude mě to stát hromadu úsilí a samozřejmě peněz. Provozní úvěr jsem kdysi měl, a byl to docela opruz.

       Jako vždy: ryba smrdí od hlavy, největší parazit a škůdce je v našem konkrétním případě stát.

       Kde má podnikatel vzít ochotu platit daně, když všichni vidíme, jak stát do slova a do písmene sype peníze (vybrané od nás na daních!!! I od vás, i od vás…) skrze různé čolky v plísni do Nilu, do zbraní na UA, pražskou hrdost a jiné xračky, a není štonc pořídit si ani zásobníky na plyn?

       Moje firma je malá, velká nejspíš nikdy nebude a pravděpodobně umře se mnou; mít ale firmu velkou a vydělávající dostatečně velké peníze, v ten ráz jsem někde v daňovém ráji za mořem. Není mi líto platit na osiřelé děti a osamělé důchodce, ale vadí mi financovat homosexuální průvody a jakési Afričany, o kterých nevím vůbec nic. – Takže nedám ani flok, ani o chlup víc, než musím, a než bych dal peníze státu, radši je dám právníkovi a daňovému poradci.

       Tento postoj jsem si sám dobrovolně nevybral, ale byl jsem k němu státem přiveden a fakticky donucen.

     2. To je samozřejmě smysluplná námitka. Konkrétní řešení z rukávu nevytřepu. – Má předchozí poznámka také není návodem k uspořádání společnosti, berte ho jako tendenci, esenci, které by se ono uspořádání mělo držet.

      Není možné být absolutně spravedlivým, jistě ale lze nespravedlnost, o níž píše Občan i Helanov, omezit na minimální míru. Současný režim je nespravedlivý vůči většině populace.

    3. Sou lidi co maji radi klid v dusi a tak se nedivaji tak moc kolem a je pohoda..
     Pac se pracujici porad sjednocovali zacal robotizace a automatizace vyroby a ta pokracuje , malo nebo zadnej pracujici zadnej trabl. Zadny odbory ,zadny stavky a protesty. Jiny zase dostanou individualni kontrakty ,kdyz maji praci , najmou jednoho dva a kdyz to skonci adije..
     Prace dnes uz moc nezbyva..V Usa zacinaji napr. litajici drony vozit zbozi a co je treba, nebot soferi maji silny odbory a ozyvaji se. Nebude treba silnic ani mostu dnes ve spatnym stavu a dron lita bez pracujicich.
     Jde to rychle, ponevadz je velkej zajem..

   2. Vevča to napsala i za mě.
    Akorát že dneska bych tu dělící čáru neviděla pravo/ levo, ale spíš městské obyvatelstvo a venkov.
    Anebo intelektujálové / modré límečky.
    Protože mnozí z těch, kteří se ofiko řadí k levici, mají nečekaně zdravé názory.
    Je to čím dal tím spojitější.

       1. Je taky otázka, kdo je v Evropě pravice a kdo levice. Bruselská (j)elita se zaklínají pravicí, ale Marx s kámošema Engelsem a Leninem by z nich měli radost.

 17. Dokonalost je vlastnost božská, toužit po dokonalosti je vlastnost lidská (Goethe)
  Musím se apoštola zastat. V komentářích k dnešnímu téma rezonuje nesouhlas, ale principiálně má apoštol pravdu. A je to v zásadě jednoduché, ten spor o tom, jestli se má stát „vměšovat“ nebo „nevměšovat“ do běhu ekonomiky. Záleží na podmínkách – někdy ano, někdy ne. Černobílé řešení neexistuje.
  Jak konstatoval Jan Keller v přednášce Arogance financí (první část viz https://www.youtube.com/watch?v=CY47vSevyQM): …Chytří podnikatelé nedopustí růst chudoby ve společnosti, protože by to znamenalo sociální nepokoje, šíření nakažlivých nemocí a další negativní projevy, na které by nakonec dopláceli i ti bohatí…
  Ve sporu o to, být pravičák nebo levičák, mám jasno: primárně jsem pravičák a hned následně levičák, protože hodnoty se napřed musí vytvořit a až potom je lze rozdávat. A v duchu Kellerovy úvahy ve výše zmíněné přednášce jsem jednoznačně za řešení sociálních problémů státem.
  Takže ano, milá politická levice, neřešte, jak a komu má dnešní pravice co dát, ale tlačte na zvyšování příjmů státu progresivní daní bohatých (kterou mimo jiné podporuje i W. Buffett) a současně apelujte na egoizmus majetných: „Chcete si užívat svého bohatství? Tak se koukejte podílet na starosti o ty chudé.“ Mezi „úspěšnými“ je dostatek inteligentních lidí na to, aby to pochopili a sami a ve vlastním zájmu přišli s tím, jak to udělat. Opusťte třídní antagonizmus, hledejte vzájemný průnik zájmů. Místo nepřátelství budujte spojenectví. A vykašlete se na nic neříkající pojem „solidarita“, apelujte ne jejich egoizmus a zájem. Tomu rozumí každý.
  A že se „státní rozdávání“ nikdy neobejde bez nárůstu korupce úředníků a dalších nežádoucích ekonomických jevů? J. Keller konstatoval, že úřednická korupce je nejefektivnější způsob podnikání. Tudíž, kdo jiný než tržní společnost by to měl chápat a „respektovat“. Je to průvodní externalita chodu úřednické společnosti a jako takovou ji lze pouze minimalizovat, nikdy zcela eliminovat. Musí se s ní počítat a započíst do nákladů. A třeba znovu zavést možnost trestního postihu ze způsobených „hospodářských škod“. Byl by to efektivnější než vymáhání práva složitým dokazováním, jestli si někdo vzal či nevzal úplatek. Způsobil jsi státu škodu svou špatnou prací? Pykej.

 18. Z Apoštolova textu mi vyplývá, že viníkem našeho současného marasmu je „volný trh“ a chtěl by ho stíhat a ztrestat alespoň náznakem pravidel netržních.

  Toto „trestní stíhání“ bude ale muset podobně jako policie odložit, protože pachatel zemřel. Už dávno.

  Hovořit v současném (českém až evropském, dál nevidím) ekonomickém systému o „volném trhu“ je dokonalý vtip. Největší podíl na jeho likvidaci má samozřejmě EU s neuvěřitelným množstvím vyhlášek a nařízení, která omezují to či ono a naopak zvýhodňují něco jiného, národní vlády je pak tvůrčím způsobem rozvíjejí až do úplných absurdit. To trvá už desítky let, kdeže nějaký „volný trh“, natož bez přívlastků.

  Právě elektroenergetika, které se dnes Apoštol věnuje, je toho dokonalým příkladem, počínaje systémem emisních povolenek, přes na ně navazující benefity pro využívání OZE, až po povinné dodávání (jen virtuální, samozřejmě) elektřiny k obchodování na burze.

  Výsledkem toho všeho je drahota, kterou chce Apoštol omezit žebračenkami (jak tu už dnes někdo připomněl), výsledkem čehož bude v podstatě zase jen další dávka pro nepřizpůsobivé.

  Souhlasím se zde dnes publikovaným názorem, že pokud se Apoštolova návrhu někdo chopí, bude to jen další vějička pro naivní voliče. Politicky to může být (dočasně) účinné, ale praktický význam pro nějakou širší skupinu obyvatelstva by byl velmi omezený až žádný. Zejména v nějakém typicky českém administrativním provedení.

  Chcete-li znát můj názor na řešení „elektrického problému“ (tedy, sám nevím proč byste to měli chtít, no ale kdyby náhodou….), pak je vidím jedině v dramatické změně politické, či dokonce politického systému, ekonomické páky ani plky si s ním neporadí. K „dramatickým změnám“ ovšem dochází zpravidla až při nějaké skutečné krizi a tak vlastně nemám jasno, zda si ji mám, na těch pár let, co mám ještě před sebou, vůbec přát.

  Nechci napodobovat Apoštola s jeho predikcemi vývoje, ale přece jen si dovolím odhadnout, že naše vládní pětikolka to bude všelijak flikovat (nejen s elektřinou) a že vydrží do příštích řádných voleb. Mocenské prostředky k tomu má, stanné právo (opravuji, nouzový stav) si může prodlužovat či znovu vyhlašovat prakticky kdykoliv a jak zde kdosi vtipně poznamenal, létá nad námi oStříž. Skutečnost, že pořádně lovit ještě nezačal neznamená, že k tomu není připraven.

  Fuj, to jsem se rozkecal….. Kdo to vydržel dočíst do konce, má u mě panáka.

  1. P.S.:
   k tomu fyjalovému flikování jsem teď ráno našel:
   https://destnikprotidrahote.cz/
   Součet miliard, kterém nám „vláda dává“ (:-) ) vypadá na první pohled impozantně, je jich prý 100 (nepočítal jsem). Pak ovšem přijdou na řadu „prováděcí směrnice“, které potvrzují, že je to pro normálního občana celkem k hovnu.
   Zaujala mě kapitolka „Pohřebné“, ale ani na to nemám nárok….

  2. „Dávka pro nepřizpůsobivé“?

   Víte, Godote, v Kotlince mají příjem nižší než 30000 Kč 2/3 námezdně pracujících, z nichž 25 p.b. má „plat/mzdu“ v intervalu 15500-24000 Kč BRUTTO.
   Přičemž jde o práce, bez nichž se neumíme obejít – především jde o lidi pracující v pečujících oborech, dále pak jsou to lidé pracující v zemědělství a lesnictví, knihovníci, asistenti pedagoga, pošťáci, značná část umělců, část učitelstva, pošťáci a poslíčci, skladníci, stavební dělníci a spousta dalších, a jde o profese zhusta fyzicky i psychicky náročné, s nepravidelnou pracovní dobou nebo směnností a/nebo vyžadující úplné SŠ či dokonce VŠ vzdělání.

   Dokázal byste jim vpálit do ksichtu (spolu s Mandaladanem) , že jsou nepřizpůsobiví, líní a neschopní?

   Fialovému hnusu možná jenom staťák prozradil, jak moc je tady lidí žijících v chudobě už teď a ohrožených pádem do bídy. A možná alespoň některým z jeho party docvaklo, že by s takovým množstvím mohly být problémy a že to jsou navíc potenciální voliči.

   Ale nebojte, Pekarová s Adamovou a další sociopaté nedopustí, aby připravované „opatření“ bylo funkční a někomu pomohlo.
   Především bude, po Kybersadistově vzoru, natolik stigmatizující, že chudí raději budou hladovět, než by se vystavili další šikaně.

   1. To je další segment, kde jsem víc levičák, než pravičák. Na jedné straně jsem přesvědčen, že kdo nepracuje ať nejí (neplatí samozřejmě pro slabé, nemocné, staré…) a na druhé- za práci, spravedlivá odměna. Jsem přesvědčen, že sociálně spravedlivá společnost je celkově šťastnější a funkčnější, než společnost obrovských sociálních rozdílů.

   2. Občane,
    myslím, že vůbec nejsme ve sporu.
    V ČR nic takového, co navrhuje Apoštol, prostě nebude fungovat. Ono to má širší rozměr, na nějž nestačí pár řádek zde.
    Zkusme se zamyslet třeba nad inflací, která je zapříčiněna především a v první řadě „vrtulníkovými penězi“. Rotačky by se tím tiskem ničím nekrytých peněz už dávno zavařily, naštěstí to dnes řeší jednotky a nuly v počítačích. A protože peníze rozhazuje EU (zjednodušuji, já vím, ale vy mi rozumíte) jaksi centrálně, musejí podobě z celé řady důvodů činit i členské země, které si ještě zachovaly národní měnu. Něco jako nezávislá měnová politika je pouhou fikcí.
    Důsledkem inflace není jen aktuální drahota, ale také znehodnocení úspor.
    Další „rozměry“ současné situace přeskočím a prohlásím tu, že výsledkem všech těch procesů má být nezodpovědný občan, který (zbaven vlastní vůle a vlastních prostředků) MUSÍ být závislý na věrchušce (ten rusismus je záměr).
    Ptala se mě včera moje rodná sestra, zda by mělo smysl zakládat dnes dětem/vnoučatům nějaké spoření pro budoucnost, tedy chovat se vůči nim zodpovědně. Moji odpověď odhadnete jistě sám, ale pro jistotu: Řekl jsem jí že je blbá a že jí nejspíš přeskočilo.

    Píšete:
    „v Kotlince mají příjem nižší než 30000 Kč 2/3 námezdně pracujících, z nichž 25 p.b. má „plat/mzdu“ v intervalu 15500-24000 Kč BRUTTO.“
    No, já mám také důchod nižší, než 30 000,- Kč, vyplývá z toho něco?
    Snad to přijmete jako bonmot (tak je to míněno), ale když si někdo stěžuje, že má blbou práci a málo vydělává, obvykle mu říkám, že se měl ve škole líp učit.
    Vy jste se určitě učil dobře, já celkem taky, vyplývá z toho něco?
    A to jsme zpátky u mého předchozího tvrzení, že cílem, či spíše důsledkem aktuálního vývoje bude nezodpovědný občan. To je materiál, se kterým se dobře pracuje. Jen trošíčku, maličko cukru (žebračenky), a když to nebude fungovat, tak bič (oStříž – míněno jako symbol).

    1. “ obvykle mu říkám, že se měl ve škole líp učit.“

     spíš kdo má v sobě tu drzost a i šikovnost ty druhé okrádat •

   3. Re: Občan

    Kdo vám nakecal takovou 3,14-vinu, že vámi vyjmenovaní nízkopříjmoví se k dávce – pardon – k sociálnímu tarifu dostanou?

   4. Realita dne:
    Frustrace na úřadu práce: Vyplácíme na dávkách víc, než bereme na přepážce.

    Co dodat?

    Není signál?

  3. Tak se hlásím – o toho panáka, tedy já tvrdý ne tak raději decinku z nějaké extra lahvinky.
   Jinak naprostý souhlas s myšlenkou že za současného systému je problém neřešitelný, jen se záplatuje a třeba se i trochu zlepší – a změna přicházi zpravidla když je náznak zlepšení a hnací silou je netrpělivost, je ale pak systemová.

  4. Dám si panáka, třena U Žumbery.

   Naprostý souhlas – volný trh v EU zemřel, tudíž se na něj odvolávat je jako mluvit špatně o mrtvých.

   Jak pomoci pracujícím?

   Důsledná ochrana pracovního trhu, minimalizace agenturního zaměstnávání, zaklecování zahraničních mafiánů a jejich otrokářských agentur.

   Pracující se musí mít výrazně lépe, než ze své vůle nepracující.

   Řešení v energetice? Odstřihnutí se od burz, cena pro domácí spotřebitele, jen zbytek může jít na burzu.
   Zatípnout emisní povolenky, zatípnout umělé zdražování energií přes zvýhodňování zelených zdrojů.
   Pokud to z ideologických důvodů nechtějí…

   Všechno ostatní v Fyalovém podání je jen byrokratické přesýpání šroubů z jednoho kýble do druhého – aby byl rachot.

   1. U Žumbery klidně a rád, skoro kdykoliv. Raději ale někam na víno, u Žumbery může být sraz. To platí i pro ostatní, kteří se přihlásili. Zkusil bych pozvat i Gerda, na něhož mám spojení a který nějak vymizel.
    J. Hudec

 19. Já jsem o sobě vždy tvrdil, že jsem pravičáky, než mi pravičáci vysvětlili, že nemůžu být pravičáky, když si myslím, že stát by měl nad strategickými surovinami a službami dozorovat. A taky jsem četl houby a ne Hayeka a Rakouskou školu. Tak teď nevím jestli jsem levičák,nebo pravičák, ale jsem přesvědčen, že pomoc máme hledat na konci své paže. Kdo nepracuje, ať nejí. A taky, že volný trh, je to nejzdravější a nejfukčnější ekonomické prostředí- „hele Josef, ty máš před barákem hezký bůžek. Taky by se mi hodil. Dám ti za něho vyřízenou kýtu. Bereš?“ No a teď do toho přirozeného kapitalismu, který je všem lidem vlastní, vstupuje stát, se svým sociálně a z transakce vybere daň, aby zbylo i pro ty, kteří jsou slabí, nemocní…aby se postavila nová obecní studna. Nechme volný trh, volným trhem. Funguje dobře a sám, na té malé úrovni. Potud jsem pravičák. Když se, ale v jedněch rukách nákupní příliš moc uzených kyt, vozíku… prostě moci, tam už musí stát zasáhnout, dozorovat, regulovat. Protože příliš moci je vždycky průser. Tam jsem zase levičák.

 20. Ach jo. Dneska hooodne vedle. Levice,pravice, volný trh, plánované hospodářství….to je velké téma a do diskuzního příspěvků se nevleze. Tak aspoň první nástřel – nárokové práva jsou sci-fi. Ze své podstaty. Právo na internet. Paráda. A jak tomu právu dostojíte, když vypadne síť? Hezká myšlenka, ale komunismus nikdy fungovat nebude. Jak to vidím já, jediné práva, která opravdu můžeme zaručit, jsou ta, která jsou „od Boha“ a u kterých nemusí být splněny žádné podmínky, aby jsme je naplnili. Stačí je dodržovat. Právo na život, nic nemusíte dělat, stačí nikoho nezabíjet. Právo na majetek, nic nemusíte dělat, stačí nikomu nebrat to, co nabyl legálně. A právo svobody (myšlení,tvorby, názoru, víry), nic nemusíte dělat, stačí každému ponechat jeho svobodu. Nároková práva (právo na internet, na energie, bezplatnou lékařskou péči atd) jsou kravina z podstaty. Když nebudete mít plyn, elektřinu, čipy, když naráz pomřou všichni doktoři, tak ta „práva“ prostě nezaručíte. Jsem přesvědčen, že musíme jít cestou deglobalizace, dekorporatizace, cestou státního dohledu nad strategickými surovinami, komoditami, službami…ale komunismus….to nebude fungovat.

 21. Ja chapu, ze je to navrh pro (levicove) poltiky, aby nasbirali nejake ty hlasy, kdyz uz se vlastni vinou propadli skoro na dno v honbe za liberalnim volicem, ktery stejne bude volit kalousky a zelene.
  A ze jako navrh to je hezke, ale nikdy to uskutecneno nebude, protoze je to od zacatku mysleno jenom jako navrh a navnada pro volice.
  Slovy klasiku:
  „nase navrhy neopovidaly ekonomickemu ramci“
  „kdybychom lidem rekli, co budeme delat, tak by nas nikdo nevolil“

  Tohle je site na miru neprizpusobivym, protoze po tech nikdo 15 vzorove vyplnenych lejster chtit nebude. A kdyz, tak jim to vyplni nejaky asistent.
  Protoze pokud tem nedate nejakou davku, tak o nich zatracene uslysite.
  Na rozdil od tech majoritnich, oni totiz vyrval delat umeji.
  Ale temhle by bohate stacil dnesni system, svoje dostanou. Takze jenom sarada pro volice.

  Pokud by OPRAVDU nekdo neco chtel udelat, tak by to byl prodej pouze prebytku prebytku, i tech mame dost. Nic jineho potreba neni. Zadne zebracenky, ani nepodminene prijmy.
  Jinde to kupodivu jde.

 22. Můj děda podobným příspěvkům říkal žebračenky, on je pamatoval. Já jsem ty jeho historky neposlouchal, protože jsem věděl, že budou šťastné zítřky v komunismu. Mnohem víc mě fascinovaly diskuse s kamarády na téma létání do kosmu a problémy prostého přežití, které jsou stále aktuálnější, se mě netýkaly. (To je info pro mladší, kteří toho dost slýchali o hrůzách 40ti let nesvobody. Dovedete si představit, že jsem se dosvých cca 25 let (než jsem skončil VŠ) o peníze vůbec nezajímal, přestože jsme byli tři děti u rozvedené matky?)). Teď se nám dýchá svobodně, jenom pozor, někde tu létá oStříž.
  Pokud jde o to výšeuvedené téma: Žebračenky nejsou řešením. Náš už teď nesplatitelný dluh se rychle nafukuje a nebude trvat dlouho, a přide nám na pomoc teta z MMF. A ta se nezakecá. Pak nebudeme mít problémy s bydlením a jídlem, protože rychle umřeme, až bude veškerá lékařská péče placená, jako v pokrokových USA.
  Je třeba, aby energie byly normálně levné a dostupné. Fyzicky to možné je, určitě jste četli články na téma jak. Rozhodující je poltická vůle. Jenže otázka je, kdo by měl tu vládu šizuňků a debilů odrovnat? K tomu je třeba organizace. No, a u nás se úspěšně podařilo zlikvidovat levici, ty zbytky soc dem jsou k pláči, KSČM je krotký beránek. Od ANO toho moc nečekám. Babiš je typický oportunista – za komunistů byl komunista, v demokracii demokrat, za fašismu bude fašista. No a o SPD napsal ještě někdejší Vidlák, jestli se nepletu, že mu těch 10-15 % stačí, aby byl v pohodě, prostě strana mírného pokroku v mezích zákona.

 23. Dnes to hodně zabolelo.
  Apoštol zjevně neví, že žádný oběd není zadarmo.

  Jako politická deklarace bez obsahu dobrý. Pokud se k těm tarifům pokusíme dát obsah a nedej bože zadarmo, tak je to ve své podstatě neuskutečnitelné, protože rozpočet.

  Předpokládám, že by onen rozdíl zadarmo, nebo nuzný tarif dorovnával stát, neb jinak by distributoři postupně odpadávali z trhu. V současnosti se již po zprznění státního rozpočtu Babišem nedá sestavit rozpočet s menším schodkem než 200000 miliard. Soudím, že ono státní dorovnání bylo v řádu desítek miliard.
  Proč chceme pořád vymýšlet kolo. Cesta k rozumné ceně za energie je známá, jen není politická vůle se po ni vydat.
  Pitomá vláda, pitomá politika, pitomý výsledek.

  1. Zprzneni statniho rozpoctu Babisem… jo, on to mel na triku, o tom zadna. Jen mi pripomente, kdo spolecne s nim prohlasoval nejvetsi sekeru do prijmove casti?

 24. Ne že by se mi to nelíbilo, smysl to dává, ale jedinej, o kom bych si myslel, že by to v návalu nezvádnutých emocí teoreticky mohl zvednout, je mladý Stropnický, jakkoliv si o něm jinak myslím svoje. ČSSD je na jednosměrné cestě do volební a brzo i ekonomické prdele a volbou Šabatové jako jedničky pro Prahu dala jasně najevo, že chce ještě zrychlit. Nějací voliči a jejich potřeby jsou jí zcela volní. Program, který ČSSD vyhrával volby, se dnes rozprostírá někde mezi SPD a ANO. A lídři, kteří by o něm dokázali voliče přesvědčit, se nacházejí tamtéž, ale ještě spíš na smetišti dějin.
  Jinak komanči jsou odpískaný, podle mě už navždy, i kdyby se k tomuhle přhlásili. Jednak jim po 30 letech začali opravdu vymírat voliči, dvak se sami neskutečně zneviditelnili, třeťak se byť mírným nárůstem papalášství odřízli od lidí, kteří by jejich program volili zcela přirozeně a konečně (i díky bodu 3) ztratili ten pel protestu protisystémové strany, díky kterému sbírali i hlasy prvovoličů. Ten má Volný, částečně Šlachta i Tomio, případně jiné obskurní útvary s podporou v řádu promile hlasů.
  Pokud chtěli provokovat Skálou a Kotrbou, případně ad aburdum Semelovou, nemohli si k tomu nechat Dolejše a Konečnou, ani kravaťáka Filipa. A obráceně to platí taky. Teď je čeká osud SPR-RSČ.

  1. Ano, s tou Sabatovou to take naprosto nechapu. Politicka sebevrazda v primem prenosu. To jakoby si Tomio dal za tiskoveho mluvciho redaktora Respektu 😀

   1. Re: MV, hulvát

    Vy dva jste vůbec nepochopili, že soudružka Šarati… – pardon – Šabatová je chytrá, mladá a krásná a potřebuje si konečně poctivě vydělat pár grošíků…

   2. A víte co?
    Jako rodilá Pražanda bych si nakonec přála, aby tu babu zvolili za primátorku a aby už to Prahu úplně dorazilo. Pak už snad všichni budou mít pokoj.
    Praha se po šabatiádě zase oklepe a začne novou éru, bez pijavic a náplav.

    Mimochodem babě je sedmdesát a je stále hladová po funkcích….

    1. Jenomze takhle to nefunguje. Muj tata, zaprisahly socan tvrdi, ze tu stranu znicil Zeman. Ze by v tom meli prsty sami socani, resp. ta jejich cast, co proti Zemanovi bojovala horem dolem a videla se v pozici levicove TOPky, to nepripusti ani omylem. A neni takovy sam. Tohle by bylo stejne. Mohli by za to Putin, trollove, sputnik, jaro leto, podzim, zima. Oni nikdy.

     To totiz vetsinou nefunguje tak, ze clovek „prozre“. On se vetsinou upne k novemu dubisku.

     1. Socialisti ulisny a predstiravy zradili pokazdy i kdyz nemuseli ,nejen sve cleny ale svet do valek.
      Dokonce podobne predstirali Hitler a Stalin,/narodni socialisti a svazovy socialisti/ oboji socialisti do socialismu a meli to v nazvu..

 25. Tak zvaný sociální tarif je HOV*O neuvěřitelných rozměrů, které může fungovat kdekoli na světě, kromě České republiky.

  Jak bude vyúpadat Fyjalláhův návrh.
  Energeticky chudobný občan vyplní nynějších 14 formulářů, k tomu ještě tak tři, čtyři další – dnes ještě nevymyšlené, aby následně mohl OSOBNĚ přijít somrovat prachy na sociálku. Pokud Pán dopustí a motyka spustí, soudruh úředník se splete, dá razítko a písne do kompu, že Alfons Vomáčka má nárok na minimální tarif.
  HURÁ!!!
  Alfons promptně splní povinnost a všech devatenáct lejster, prokazujících, že včera k obědu měl POUZE vařené botičky svých dětiček, pošle devatenáct doporučených dopisů soudruhům energošmejdům, že má nárok na levné energie.
  Jenže aby to nebyla „dafkacype“, nýbrž minimální tarif, prašulky půjdou distributorům – čti překupníkům – čti faktickým polozlodějům, neboli nefachčenkům a zjeb*m vychcaným, jak díra do sněhu.
  A tito zje*ové si SAMI určí, jaký doplatek mají vlastně dostat, aby nebyli kráceni na svém „jedině spravedlivém“ zisku z poctivého okrád… – pardon – z poctivého podnikání, který bude opravdu, ALE OPRAVDU zdaněn v ČR a nikdy jinak.
  A my tomu budeme všichni věřit.
  POVINNĚ VĚŘIT, VOMÁČKA, KUWA!!!

  Neboli oje*ávací systém jedině levného bydlení v ubytovnách, oje-ávací systém dotačních podvodů s kotlíky, s dešťovkami a předlouhou řadou dalších dotačních ho*en, táhnoucích se ze Strakovky až do Bruslogradu.

  Amen!

  Sednout si a plakat…

 26. Vy fakt verite ze to projde ? Ve state kde se neberou v uvahu do oci bijici varovne signaly nefunkcnosti jinych, take dulezitych systemu ? Nebo kdyz uz berou, tak se napravuji klopotne, metodou pokus – omyl, navysovanim nefunkcnich prvku ? Treba na soukromne vymahace, nakym hnutim mysli nazyvane „soudni“ exekutori, vznikli postupne ctyri „kosmeticke“ kontrolni soustavy – co jasne ukazuje bezradnost statu vuci 150 darebakum, disponujicim takovymi prostredky, ze si pasli vselike Faltynky apod. Nebo system STK, o kterem i male dite vi ze je naprosto zkorumpovany a ulohu filtru na technicky vadna auta plni jen velice omezene. Nebo extremni naduzivani – zneuzivani mereni rychlosti na de facto dalsi zdaneni obcanu – protoze ten rozsah pokut uz neni nic jineho. Stavebni rizeni, kde jedna vychcana primitivka muze 20 let blokovat celostatne dulezitou dalnicni stavbu. Atd. Ne, pan baron Prasil se zase nevytahne za ouska vlastnich holinek z mocalu…

  1. Re: hulvát

   Ještě přihodím totálně zkorumpovaný systém „odpisování“ trestných bodů z karty řidiče soukromými firmami, smečku příživníků, s dosti drzým názvem „dopravní psychologové“, hromady zlodějských doktorů provádějících operace pacošům, kteří se nemohou dočkat ošetření placeného ze zdravotního pojištění,zástupy zubařů, kteří mají problém oddělat tři hodiny denně, atd.

   1. To uz muzete spomenout rovnou i automechaniky, nad kterymi kdyz nestojis a nevis presne co a jak ma delat, tak muzes akorat verit v Boha a dozivotni olejove naplne 😀 Ale o to mene chapu vznik a dokonce neustale zdokonalovani i ve svetovem meritku vyjimecne zdarileho zakona o zbranich. To by v nasich podminkach melo byt nemozne – a presto tomu tak je, vselici Dienstbierove apod. co byli proti, jsou v naproste mensine. Vy tomu rozumite ?

    1. Re: hulvath
     Nas zakon o zbranich neni totiz vyplodem zkazeneho systemu, ale vysledkem prace nekolika
     problematiky znalych jedincu, kteri se mohli oprit sirokou verejnou podporu.

     1. Dneska sou vsecka spojenymi nadobami . Vsicki zavisi na vsech ,na vsem ..Neni a nemuze to bejt zadarmo ani se slevou ne..
      Dobre, 14 zadosti od jedny osoby ,od vice osob uzivi 14 uredniku , nekolik nadrizenych , este dalsich vyssich nadrizenych ,poradce, advokaty ,ucetni vratny , uklizecky ,hlidace,recepcni ,potom potrebuji budovu urad, kancelare , topeni, do toho nabytek, zidle, kancelarske potreby ,tak dalsi maji zisk a obzivu a potom to vede ministerstvo a kdyz se to zacne rusit , tak nebude ani vlada..
      A skoro sto procent nezamestnanost. Male priciny, velke nasledky..
      Takova bezohlednost a krutost.
      A vlada je dulezita ,bez vlady se neda pucit ani halir..
      A kdo vytiskne tu zadost pro vladu o pujcku a vodnese ,na nezamestnanyho neni spoleh..Muze treba padnout hladem po ceste…
      Komplikace jsou a potom se zapomene na nekoho , ke komu se ta prace nedostala. To neni jeho vina.
      Jeden priklad za vsechny. Policie ma za ukol predchazet a zabranit zlocinu.
      To je pro policii jako svecena voda na certa. Zadnej nebo malo zlocinu , ten se tak vodezene, malo penez ,policajti se vykopnou a nejsou treba..
      Nikdo jim to nepreje , jenom ja..
      Proto policie se nestara ,co oci nevidi to srdce neboli , sem tam nejakej ten zlocin nenapadne ,aby se spachal , potom , radsi uvedu priklad ze zivota.
      Pere se velkej policajt s mensim stihlym mistnim a ten je nejak porad navrch , jen se kockujou. Nacez vznikne strasnej jekot siren ,kvileni pneumatik , vypada to ne na jednu, ale na tri svetovy valky najednou vynori se 8 vozidel. Na scene se objevi 24 policajtu + ten jeden co se pere a z aut se zajmem prihlizeji ty, co kdyz je nebezpeci , tam nesmi..Hysterie a spoustu ramusu a je jasny ,ze dulezitost policie stoupa. Se to meni ale. Dnes oznameni neporadku vzbudi nelibost ,muze jit o trabl, oznamujici je vyslychan /jmeno adresa , doklady/a kdyz je obeti , nespravneho pachatele, muze to mit pro nej nasledky..Je moc lepsi si pachatele vybrat..Tez.
      Mezi polici i tajnou je mnoho tech , kteri nelenili a pribehli az zdaleka, aby nas ochranovali..Pac je to potreba. Ve dne v noci chodi jeste mnozstvi hlidacu vsude , taky zdaleka , mistni by to nezvladli ,v poctech, aby nas taky hlidali , maji telefony a povidaji si s jinymi z celeho sveta…Zdarma..
      Jini hlidaji vystavene prazdne krabicky aspirinu, v lekarne, redkvicky na trhu se zeleninou, obuvnictvi , stoji ,sedi pred domy ,na lavickach , hlidaji v kavarnach , uvnitr atd..Fotografuji vas , kdyz chcete do hospody..Niceho si jinak nevsimnou, kdyz.
      Prevence je blbost..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *