29 listopadu, 2023

Volební zemědělství

Přátelé, dnes budou všichni plni očekávání výsledků slovenských voleb a bude se ze všech stran rozebírat mnichovská zrada. Na výsledky voleb si musíme počkat hluboko do noci a mnichovský diktát jsem na svém blogu rozebíral už mnohokrát. A tak si říkám, že je čas na jeden zemědělský článek. Máme totiž konec září a to je nejvyšší čas, dát zahrádky do pořádku a začít se připravovat na podzimní polní práce. Ale než si o tom něco řekneme, krátce shrnu letošní situaci na komoditních trzích a probereme si výhledy.

Ceny obilovin klesají. Klesají, protože Rusko dokáže přes Černé moře exportovat se stále vzrůstající rychlostí, kdežto Ukrajina exportuje asi třetinovým výkonem, než loni. Už minulý rok pak na Ukrajině zůstalo opravdu hodně obilí, které bylo tak levné, že nikoho nezajímaly pesticidy… ta mouka byla tak levná, že v půlce Evropy dočasně zastavila místní výrobu ve mlýnech.

Letos to bude ještě horší, protože na Ukrajině zůstane ještě víc obilí a tak bude ještě levnější. Státy u ukrajinských hranic už letos nechtějí dovolit příchod tohoto obilí na jejich trh, protože by jim to zničilo zemědělství a má to téměř revoluční potenciál. Ale i když ukrajinský export půjde přes zabezpečené koridory přímo do přístavů, pokušení z tohoto kšeftu bude tak obrovské, že se sem to obilí stejně dostane a ceny to ovlivní.

Před třemi měsíci jsem na jednom setkání s občany řekl, že tuna pšenice bude po žních stát tři tisíce korun. Zdeněk Jandejsek, co seděl vedle mě, na to řekl, že je to nesmysl, že tak nízko se cena nemůže dostat, vždyť náklady na vypěstování jedné tuny jsou kolem čtyř a půl tisíce korun. A vidíte, dneska stojí tuna pšenice už pod čtyři tisíce a klesá. Jen… ceny klesají o něco pomaleji, než jsem si myslel.

Je to díky tomu, že obchod stagnuje. Loni zůstal černý petr v rukou obchodníkům. Zemědělci po žních dobře prodali a obchodníci pak koukali, jak se jejich marže snižují a dokonce se stávají zápornými. Letos už to obchodníci nechtějí dopustit a tak většina českého obilí stále ještě patří zemědělcům. Kupuje se jen to, co se ihned zpracuje nebo exportuje. Zbytek leží a nikdo letos nevěří spekulacím na cenu.

Nejlépe udělal ten zemědělec, který mě na jaře poslechl, udělal smlouvu na budoucí obilí a prodal ho za cenu blížící se pěti tisícům. Ti, co nevěřili mým (protiukrajinským a proruským) předpovědím, ti už teď budou prodávat pod náklady a za tři měsíce to bude ještě horší.

Nechci nikomu radit, ale pokud jste ještě neprodali a můžete ještě dostat cenu, která není prodělečná, prodejte. Jedině další eskalace války v podobě potápění civilních lodí v Černém moři a nebo válka o Taiwan by mohla ceny zase zvednout nahoru. Pokud bude trvat současný stav, budou růst jen ceny energií, ale ceny obilovin naopak půjdou dolů, dolů a dolů.

Tipuju, že Marek Výborný nám vysvětlí nějaký ušlechtilý a evropsky hodnotný důvod, proč jsou čeští zemědělci v háji, někdy začátkem ledna.

Jinak, letošní léto bylo ve své druhé polovině docela suché. Víno má letos vysokou kvalitu, ale sklidí se menší množství. Velmi dobře se dařilo rajčatům a to až doteď. Teploty u nás na jižní Moravě v noci nepadaly pod patnáct stupňů, ale také už nestoupaly k vražedným čtyřicítkám a tak moje žena poslední měsíc nedělala skoro nic jiného, než kečupy, protlaky, cikánské omáčky a podobně. Z třiceti rostlin jsme denně sklízeli kbelík rajčat. Denně.

Brambory stály letos za houby. Nasazovaly na hlízy zrovna v období červencových veder a projevilo se to. Pokud jste letos zklamáni výnosem, není to vaše vina. Příroda jim letos moc nepřála.

Ale jinak můžeme být s letošní zeleninou spokojeni. Je všechno. Nikdy jsem nesklidil tolik červené řepy a málokdy i letní zelenina rostla a zrála až do konce září. V tuto dobu už mívám zpravidla sklizeno, zplanýrováno, zmulčováno a nasetou řepku jako meziplodinu a zelené hnojení. Letos to budu dělat až příští týden. To se zhorší počasí, klesnou teploty a rajčatům bude konec.

Je nejvyšší čas vše, co roste nad zemí sklidit. Kořenová zelenina ještě může chvíli zůstat, protože půda je ještě teplá, ale už bych s tím také moc neotálel. Na podzim platí, že lžička vody udělá kýbl bláta, takže nejpozději před dešťovou předpovědí vše skliďte, zbavte políčka nati, kterou buďto hoďte na hnůj nebo spalte, poškrabte povrch holých záhonů hráběmi, bránami nebo radličkami a rozhoďte tam řepku. Ještě vzejde, udusí zárodky plevele a zabrání erozi větrem či vodou.

Vy, co chováte slepice nebo prasata, pozor! Zvířata mají řepkové lupeny rády. Ale nedávejte jich moc. Řepka odvápňuje. To pak budete mít vajíčka se slabou skořápkou a prasata si snadno zlomí nohu. Trocha řepky není na škodu, protože to zvířatům usnadňuje trávení a dává jim to bohatou vlákninu, ale stačí opravdu jen trochu.

Stejně jako loni, řeknu, že vy, co chcete s pěstováním začít, teď je nejvyšší čas si připravit záhony. Zlehka zkypřete ten trávník, co je na povrchu, rozbijte drny, zasejte řepku… a v listopadu, až spadne listí ze stromů, zryjte záhony i s řepkou, listím (a hnojem, pokud jej seženete) na hloubku rýče, či na plný profil radlice, pokud si pořídíte malotraktor. Vy, co jste naopak loni začali a letos sklidili první úrodu, vám blahopřeji, právě jste si vyčerpali začátečnické štěstí a teď to pár let bude horší…

A poslední rada – zalijte stromy. Letos je zatím opravdu sucho a stromy potřebují vodu, aby mohly z listí vytahat živiny a založit zásoby na zimu. Strom neuschne v létě, když je vedro, on uschne v zimě, protože nemá z čeho hybernovat. Teď je akorát správná chvíle na jejich přikrmení před zimou. Mírná zima mu vlastně ještě škodí, protože v době, kdy má spát, tak přemýšlí, jestli už nepřišlo jaro. Stromy nestačí zalít jednou. Chce to několikrát v odstupu několika dní a je zapotřebí jim té vody dát hodně. Vodu nelijte ke kmeni – tam moc kořenů není. Stromy se zalévají v celém profilu koruny, protože co má strom nad zemí, to má i pod zemí… kromě dubu, ten má pod zemí dvakrát tolik.

Zítra se potkáme nad výsledky slovenských voleb. Článek bude asi až ráno, až bude opravdu sečteno.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihu (nebo knihy) z nabídky.  

227 thoughts on “Volební zemědělství

    1. Bez urážky, vy ještě věříte na pohádky?
     Jak tak poslouchám Vlka a ostatní. Jestli bude vládnout progres, tak je Slovensko v jedné veliké iči.

     1. Já plně souhlasím s pánem, co mluvil o dně a volbách za dva roky. Vlk má pravdu, že politici tak nemyslí, ale je to rozumné.

       1. Já absolutně ne. Ale myslím že pro slovenské politiky to nebude problém sehnat.

        Vlk je naivní, pokud fixluji volby, musím ohnout i exit poll, proto by to dělali.

       1. To ale nevydrží čtyri roky, bude to slepenec s mnoha problémy. Na Slovensku šílenou vládu neudrží tak dlouho jako u nás.

       2. Zvláštní je, že mluvili o vysoké účesti, ale teď ty malé obvody mají malou účast. Jestli ty volby vážně nebudou o mobilisaci svých voličů.

 1. Zajímalo by mě, jestli má na dnešek Vidlák nachystány články rovnou dva. Jeden s názvem Je to v pytli a druhý s názvem Něco se děje.

 2. Sadím boty, že slováci ťafnou skořápku, gde ta kulička jako dycky nebude. A zase budou čekat jakože na další období, gdy se můžou zase trefit. V očekávání se můžou těšit akorát ne recyklaci Fica. Čili recyklaci, (zopakování) téhož eurohujerského šílenství. Nechcu bejt jizlivý, přeju Slovákům aby je vedl Jánošík.
  Ten neměl u mordechujců žádné konto a gdyž bylo potřeby vytřepal to ze svýho župana.

  Gdyby čoboli byli rozumní volí svoje potřeby a na vyřizování si najmou na úkolovou práci nějakého Jánošíka.
  Ten by na to dohlídl a gdyby něgdo chtěl šmelit a okrádat našince, sekl by ho prackách tou valaškou.

  Jich těch zlodějů je v Blavě trochu míň než tady, stihl by to za tejden posekat.

  Pak by mohli blboni hůtoriť nebo maďarčit jak libo.

   1. NO, nic Vám nepřipomíná to““ My básníci a spisovatelé jsme vždycky byli svědomím tohoto národa a proto považujeme za svou svatou povinnost bít se.“ Vážně nic? POdle mne – akorát se to doplnilo další psavé profese a lidičky co se chtějí zviditelnit – za jakoukoliv cenu. Málokdo tomu odolá. A podle mne postup u mnohých hurrá kauz co se objevují, mi připadají jak přes kopírák.
    Ale možná se mýlím…

 3. Tak jak to vypadá na Slovensku? Máte už někdo nějaké výsledky? Alespoň „odhady“? Jsem napnutý jako kšandy… 🙂

   1. Tak jsem zvědavý jestli se to konečně začíná „obracet“ k lepšímu…? Je-li zvítězí za rozumnější varianta…

  1. Moon.
   Laický řečeno i podle výsledků voleb na Slovensku,poznáme jestli bude pokračovat stejná politika USA,jestli bude pokračovat válka na Ukrajině.

    1. Mezi řádky článku o tom, že Slovensko se opět ocitlo na rozcestí, čtu znepokojení místních libtardů z toho, že to slovenští libtardi prosrali 😀
     Být Slovákem, hodím to bez rozpaků a z pěti metrů do urny Ficovi.

  2. Výsledky slovenských voleb jsou jasně určeny jednou ambasádou.
   Slovenské orgány a tisk dostaly jasné instrukce, orgány a tisk „spřátelených“ zemí dostaly také instrukce, EU bdí, korespondenční volba byla včas zavedena.
   V případě potřeby se budou volby opakovat tak jako v rakouských presidentských volbách.
   Zajímavé bude jenom jak to navlečou.

   Kafe a cigárko…

  3. „Zároveň televize na svém serveru oznámila, že ve 22:00 zveřejní takzvaný slepý exit poll. Půjde o průzkum, jak lidé volili, ovšem v grafu nebude uvedeno, které straně patří odhadovaný zisk.“

   Markýza

   Myslím že to pro informaci o výsledku docela hodně řekne.

  1. Rozumím tomu správně že výroky tohoto Ukrajince i řepy ryjce o Češích jsou v pořádku, ale za špinávé Ukrajince dostal Čermák pět a půl roku ?

   1. Zde tolik adorovana hrdinka opozice Samkova by mela podat na to ukacko TO. Zabere ji to pri jeji erudici 10 minut. Udela to ? Ne. Protoze ta vyznava tzv. bezpecne nebezpeci, jako vsichni tzv. aktiviste kteri si z toho udelali zivnost.

  1. Volby nabraly zpoždění 40 minut kvůli incidentu v jednom volebním okrsku.
   Nevím, možná jsem paranoidní, ale kdyby nestačily hlasy ze zahraničí nebo libtardi z vlaku z Prahy, tak je čas to ještě trochu dojebať

 4. To sou mi veletoče pane hrábě. To by se z toho jeden posrááááál.
  „Jourová se pustila do EU: Šílená komunikace. Chceme poroučet i dešti“

   1. Stejně jak ten lidovecký paznecht, ten se také otočil jak korouhvička. Dalších pět let válečky v Bruseli za
    tu otočku stojí.
    Tahle madam nevím co sleduje „Už toho bylo dost, říká Jourová. Nechce být eurokomisařkou, možná si dá pauzu od politiky“
    Kyselé hrozny. Vždyť ji vůbec nestrčili na kandidátku.

  1. Nevím nevím, jestli jí nekřivdíme? Víte o nějakém rozhodnutí té její komise , které by bylo přijato a aplikováno. Já to tedy nějak nesledovala, ale nemám ten dojem že by byli úspěšní. Vždycky s něčím vystartují, celoevropská psavá j/elita to rozšíří, nastane rambajs jak hrom a pak je klid na pěšině. Pokud to není záměr, tak to musí být frustrující.

 5. Avšak čím menší je zodpovědnost jednotlivých vůdců, tím větší je počet těch, kteří se budou i přes svou ubohou úroveň rovněž cítit být povoláni dát národu k dispozici své nesmrtelné síly. Ano, už vůbec nebudou muset čekat, až přijdou i oni konečně na řadu; stojí v nekonečné frontě a s bolestnou lítostí počítají ty, kteří stojí před nimi a téměř vypočítávají hodinu, kdy se podle lidského uvážení dostanou na tah. Touží po každé změně v úřadu, o němž sní a jsou vděčni za každý skandál, který tu řadu před nimi proklestí. Jestliže však někdo nechce z obsazeného místa odstoupit, pociťují to téměř jako porušení svaté smlouvy společné solidarity. Pak začnou být zlomyslní a nedají pokoj až do té doby, kdy je ten nenasyta konečně svržen a dá své teplé místo k dispozici. Zato se hned tak brzy na žádné místo nedostane. Neboť je-li jedna z těch stvůr přinucena vzdát se svého místa, bude se ihned pokoušet vsunout se někam do řady čekajících, pokud ji nezadrží pokřik a nadávky ostatních.

  Výsledek toho všeho jsou děsivě rychlé změny na nejdůležitějších místech a úřadech takového státu, tedy skutečnosti, která v každém případě působí nepříznivě, někdy až katastrofálně. Neboť tomuto mravu padne za oběť nejen hlupák a člověk neschopný, ale často i opravdový, skutečný vůdce, jestliže osud vůbec ještě dokáže takového člověka na toto místo dosadit. Jakmile to jednou ve známost, sešikuje se ihned sevřena obranná fronta, zejména když taková hlava, aniž by pocházela z vlastních řad, si přesto troufá proniknout do vznešené společnosti. Tito lidé tu chtějí být jen sami mezi sebou a jako společného nepřítele nenávidějí každého, kdo by mohl být jedničkou mezi nulami. Výsledky odpovídaly do praxe převedeným zásadám. Zejména výměny jednotlivých osobností probíhaly ve stále kratších intervalech, až se staly skutečnou honbou. Stejnou měrou klesala velikost „státníků“, až konečně zůstal onen malý typ parlamentního kšeftaře, jehož státnická hodnota byla stále více měřena a uznávána podle toho, jak se mu podařilo slepovat dané koalice, tj. provádět ty nejpokleslejší politické obchody, které výhradně dokážou zdůvodnit vhodnost těchto zástupců lidu pro politickou práci.

 6. Politika v podání tuzemské “elity”

  “Prachy, šílená fůra prachů, úžasnej byznys, úžasnej život, jachty se zlatejma kouhoutkama, šukání nádhernejch ženskejch od rána do večera, úžasnej pocit, vole. Prostě ráj na zemi, protože po smrti to lepší nebude. Protože, vole, de vo to abysme si užili, vole a proto, vole, musíme do těch debilů, vole, nalejvat ten správnej hodnotovej systém, vole, těma médiama, který nás stojej ty kurevský prachy, vole, aby dělali to co potřebujem, vole. Hlavně, vole, aby se nám do toho nesrali, vole, ty inteligenti, víš který myslim, vole, protože to bysme měli blbý. Tak jim něco dolů shodíme, vole, ať maj pocit že se maj, vole, ať držej hubu a sněj si vo tom svým ráji, vole, z těch barevnejch vobrázků, který do nich cpeme, vole. Třeba i vo tom posmrtnym, vole, životě, vole, vodtamtud si stěžovat nebudou, vole. A vo tom to je, vole.”

  Kdo chce, může si to jako domácí úkol přeložit do kultivovaného politického jazyka.

    1. „To si nemyslej vole. Koks nejni. Koksárny bylo to první co Kabala prodal, vole. Než to krachlo celý ókádé. A navíc je ten grýndýl vole. Jó to bylo koksu když jsem byl harant. Strejda přišel z rachoty, vlez do montérek, vzal velký kleště a to byl rachot, vole jak roštoval. Pak vybral ten propadlej nevypálenej koks a šoup ho zpátky do díry mezi novej. Ráno vstal do rachoty, jen to proroštoval a dosypal. A večer nanovo. To to fajrovalo, vole. Jenže teď jsme kde vole? V prdeli vole. Jednou to dojde to tak že nezapálíš ani svíčku. Abys neviděl co žereš vole. Ty chrousty místo flákoty. Budeš rád vole jestli budeš mít aspoň tohle vole. Za vodměnu vole. Na šukání zapomeneš vole. Proti tomu budeš vovočkovanej vole. Aby ses nemnožil vole. Abys hákoval a živil ty co to budou mít dovolený protože jsou vyvolený. To mi věř. By ses z toho posral vole když budeš mít co vole.“

   1. Jistěže. Jen pro případ, že by sem zabloudil někdo méně dovtipný a nepochopil, že je to není autentický způsob vyjadřování nýbrž literární forma.

 7. Tak kdo půjde s kůží na trh a topné si jak dopadnou Slovenské volby?
  Analytiků je zde hodně a mluví někdy dost zasvěceně. Já si netroufám odhadovat, ale přeji Ficovi úspěch, hlavně aby v tom nezůstal sám, jako u nás Babiš.

  1. Jsem přesvědčený že při korektním součtu hlasů musí být Fico premiérem. Jestli ona ta otázka spíše nestojí kdo si tipne jak moc zfixlují výsledky.

   1. Ten problém je jiný. Ať už sčítání dopadne jakkoli, je zřejmé, že na Slovensku (jakož i v Polsku a u nás) je společnost rozdělena přibližně půl na půl (60-40). A jedna skoropůlka vnutí své vidění světa druhé skoropůlce. A ta vidění světa jsou zcela nekompatibilní. Což je stav dlouhodobě průserový.

    Prohra jedné strany o jedno procento je poukázka na to, že prohravší nebudou svou prohru akceptovat a zkusí to jinými prostředky.

  2. Já si myslím, že už je rozhodnuto. 70 000 koresponďáků to jistí. Když se budu mýlit, tak to bude milé překvapení.

    1. Já jsem spíš v šoku, jaké mediální šílenství se spustilo kolem voleb na Slovensku. To je snad horší, než kdyby se volilo u nás. Takhle se bude bláznit u každých voleb v našem sousedství? Polsko bude také online?

     1. Ještě před nedávnem, když chtěl člověk nějaké informace o Slovensku, tak musel pátrat sám. Média mlčela, jak zřezaná a fčil totok.

     2. Já se výborně bavím tím, že celá ta mašinérie se může pochcat z toho, že si dovolil něco špitnout babiš a vyčítají mu zasahování do voleb. Přitom oni už asi 14 dělají stokrát horší věci a celá ta propagandistická klika tluče lidem do hlav, že když vyhraje Fico, druhej den budou kozáci v Praze. Oni uspořádali mezinárodní otevřenou intervenci do voleb suverénního státu a to je asi v pořádku, protože západní hovnoty.

      1. Včera to chtěl strašně rozmazávat pravdatelevizní poskok. Měl tam nějakého slovenského hosta. A jak jistě víte, nepozvou nikoho, kdo nehýká tu jejich.
       Poskok chtěl mermomocí škubat Andreje, host se tentokrát nedal a poskoka obrazně poslal do pérdele.
       Předvolební debaty nemám poctivě nakoukané, ale to málo, co se mi podařilo, bylo nebe a dudy s tím, co předvádějí naši štěkající poskoci. Oproti našim to mělo nějakou úroveň.

  3. Vyhraje Fico a progresívci budou mít problémy – neuspějí jejich spojenci KDH a Matovič, problémy dostat se do Parlamentu bude mít Kollár i SaS.

  4. Já jsem spíš zvědavý na volební účast. Kýble špíny které dští nestranná média, zejména zahraniční- je normální abychom měli v den slovenských voleb volební speciály?
   Tomu divadlu dají spíš nechutnou skořápku, jakkoliv jde o svátek demokracie a velmi důležitý počin v životech lidí- občanů.

  5. Taky jsem zvědavá.- Mají výhodu, že neměli velkého privatizátora jménem Klaus, taky byli od jurop kousíček dál, a to co čeká nás si odbyli po oddělení. Jezdili jsme tam do lázní a opravdu to nebyla žádná sranda. Měli se tam ouvej.- Takže i za mala, měli mlaďoši ponětí že je zle., Navíc, vždycky byli jiní než pražáci.
   Moc jimpřeji jen to dobré.
   Že tam těch velkohubých a vše znalých není tolik co u nás,je vidět podle aktivizace t a snah našich těch oných. Ono mít v sousedství hnex dovojí jinak myslící a důkaz že to jde i jinak, je o hubu. Lehko se to se to rozšíří dál.

   1. ano, hry přibydou

    proč hrát nudný airsoft či counter-strike, naše vládá nám „nabídne“ hru s názvem Verdun u Kyjeva

    bude to moc pěkná hra

 8. Blíží se další blamáž Petra Pavla?
  Článek na Seznamu odhaluje ohromný zmatek, který panuje v Armádě ČR. Bývalý náčelník vojenské policie Foltýn založil tajný útvar, který měl přešetřovat to, co má normálně dělat vojenská policie, tehdy pod velením Foltýna.
  Vždy jsem měl podezření, že Foltýn je poněkud bizarní postava. Nikdy jsem nechápal, proč takový excentrický jedinec, vláčený emocemi, byl jmenován náčelníkem vojenské policie. Nyní je u Petra Pavla, který patrně byl za jeho povyšováním. Stejně, jako Saša Vondra byl tím, kdo nechal přeskočit Petra Pavla řadu služebně starších a zkušenějších generálů a jmenoval jej do funkce náčelníka generálního štábu. Jsem nyní moc zvědav, co Foltýn v pozici u Pavla zase vyvede!
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-byl-nacelnik-vojenske-policie-spiklenec-absurdni-uzavrela-kauzu-inspekce-237429

 9. Říjen se očekává teplý a suchý, ale věřit meteorologům je poněkud ošidné, jejich předpovědi nevychází až příliš často. Plody lísky dozrávají koncem léta. Dozrávají nyní, tak bych očekával konec léta teď na konci září. Teploty tomu nasvědčují, léto trvalo docela dlouho.
  Strom si bere vláhu z místa po obvodu koruny. Z listů pomalu stéká voda až na okraj koruny, a tam jsou vlásečnicové kořínky. Když zalévat, tak tam.
  Stromy usychaly i v létě,hlavně v červenci. Uschly i borovice, dosavadní požadavky na hustý spon jim nějak nedovolují vytvořit dost hluboké kořeny. Voda bude v listopadu a v zimě, máme celkem mírné zimy, tak k doplnění vláhy do půdy dojde. Pomoc se zaléváním potřebují malé stromky.
  Kdo chce vyvolat déšť, může zkusit metodu popisovanou inkvizičními protokoly z 17. století, kde je napsáno: „Ďábel předal čarodějnici lískový prut a poručil jí, aby s ním mrskla o vodu v potoce. Poté nastala průtrž mračen.“ 🙂
  Měli bychom si přát mírnou a celkem teplou zimu. Jestli bude tuhá zima, bude velká potřeba a spotřeba plynu, a ten je od Putina. Pokud nejde o molekuly svobody, za které si rádi připlatíme.
  Jenže hrozí nějaké technické závady na plynovodech z Ruska do EU. Zájemců na poškození plynovodů máme celou řadu:
  – USA, viz Joe Biden a North Streamy
  – Ukrajina, aby nedošlo k financování Ruska
  – Rusko, aby donutilo EU, aby donutilo Ukrajinu ukončit válku
  – všichni, kdo nemají rádi evropské země a přejí si jejich hospodářský pád do bezvýznamna

  Co se týká ceny obilí a následně chleba, pokles cen pšenice vykompenzuje nárůst cen energií (fialová vládo díky!), takže potraviny stejně podraží. Petr Fiala a Zbyněk Stanjura by si měli přečíst něco o Lafferově křivce a Lafferově bodu, kdy další zvyšování daní už přivodí pokles výběru daní, protože lidé nebudou mít zač nakupovat a tak se vybere méně daní. A my jsme již Lafferův bod překročili.

  1. Re: Gerd

   Opravdu chcete tvrdit, že Lafferův bod překročily i prodejní řetězce a bankovní domy? Anebo Jablotron pana Dědka, který má na to, aby poskytoval dary na Ukrajinu a odpojoval ruské zákazníky s tím, že rád uhradí smluvní pokuty a ztratí zákazníky?
   Já myslím, že rezerv je ještě spousta…

   1. Dědek odpojuje za svoje! Tedy vlastně za peníze svých zákazníků.
    Horší je, že až krachne (pokud krachne), přijdou lidé o místa, pokud Jablotron někdo nekoupí vcelku.

    1. re Starý kocour:

     Dědek si to u mě dost pokazil. Já ho uznával jako filantropa, který udělal pro lidi hodně užitečné práce, ale všechno pokazil svým „Dárečkem pro Putina“. Jeho dárečky v podobě zbraní zabili do dneška mnoho lidí a já se divím, že to panu filantropovi nevadí???

    2. Dědek odpojuje i za státní dotace a veřejné zakázky (od r. 2016 427 smluv za 168 mio Kč; a že by zrovna jemu nezůstalo za nehty minimálně 20 %?).
     Žádný „Jablotron vcelku“ dávno neexistuje. Dědek má rozdiversifikováno tak, že by z toho případný zájemce dostal mladý.
     A jestli krachne, tak hlavně může začít mluvit; a to by se mnoha politikům pranic nelíbilo (zejména STANkařům, kterým nasypal 3 mega.
     Naprostá většina jeho zaměstnanců najde práci obratem; hůř než on asi bude platit jen málokdo.

     1. A to jsem prolustroval jen firmy, ve kterých je aktivní.
      Na jeho předchozí engagement tohohle vykuka bych potřeboval půl dne a před barákem mi právě shodili 4m3 dříví.

     2. Myslím, že ten hajzl to bude mít kompenzováno dalšími státními zakázkami – za to, že poškodil Rusy. Filantrop a dobroděj jako vyšitý

   2. Dědek že platí smluvní pokuty ? Vykřikoval že jej obchodní zákoník nezajímá, že prý jsou vyšší principy, zřejmě zisk.

    A co teprve to svinstvo na olympionika pětibojaře Svobodu ?

    A jak se zbavil svých dřívějších společníků ?

   3. Targusi,
    ano, lidé nakupují potraviny mimo ČR a začali hodně šetřit. Prodejní řetězce, třeba Globus, také začínají zvedat ceny. Bankovní domy jsou jiná kategorie, protože nezkrachují (příliš velcí na pád) a stejně žádné daně neplatí, protože všechno vyvezou mimo ČR.
    Stát má nejvyšší příjem z výběru DPH. Když se nenakupuje, příjem se jaksi nekoná.
    Rezervy ještě jistě jsou, ale jsme už za Lafferovým bodem, a veškeré další nové daně jen povedou k tomu, že peníze budou chybět jinde, a tam se nedovedou.
    Stát zdvojnásobí daň z nemovitostí, ale lidé to tedy ušetří jinde.

    1. Jak a čím chcete kompenzovat to zdvojnásobení daně z nemovitosti?
     Ukravínským podnájemníkem třeba. Ten ale ty prachy dostane od toho stejného státu, kterému jste je ale předtím, na zvýšené dani z nemovitosti, odvedl Vy.
     A mezitím si z toho ukousnou i dvě-tři banky a místně etablovaný výběrčí výpalného, takzvaná „pracovní agentura“.
     Nebo jinak? Poraďte, jak s tím zdvojnásobením vyjebat zásadně jinak, než Eta.

  2. @Gerd 9:07
   Fialláh prý nakoupil zpět předlužené plynovody prodané Milošem Privatizátorem, které jsou absolutně nerentabilní, protože jimi nic neteče (a nepoteče), takže nemůžeme kasírovat za tranzit.
   Je na nich obrovský dluh, takže Blacrock, Vanguard a americké penzijní fondy se smějí, až se za břicho popadají.

   1. A jednou třeba poteče. A co pak? Hodně diskutujících psalo zde, jak by bylo dobré kdyby opět strategické důležité technologie by vlastnil opět stát. Když je chce vlastnit tak zas špatně. Ani koupě zásobníků plynu se lidem nelíbilo.
    My si opravdu musíme ujasnit co vlastně chceme.

    1. Až poteče, zase se přece prodá. Co je na tom nejasného? Dluhy se platit musí ( i ty cizí).
     Fondy vzaly mustr od Bakaly – zadlužit a přenechat i dluhem původnímu vlastníkovi.

   2. To samozřejmě není pravda. Když se dojdu podívat do koupelny, tak tam plamínek na karmě pořád hoří. Zatím, pokud mi je známo, jsme nezvládli teleportaci, takže plyn teče trubkami.
    Koupě trubek má svoji logiku zejména ve spojitosti s koupí podzemních zásobníků plynu. Navíc stát může strategicky investovat, na rozdíl od soukromých společností, které očekávají rychlou návratnost investic. Stát může nyní urychlit budování VTL plynovodu Moravia, který nás může napojit na polské plynovody, přes které budeme moci získávat plyn z polských přístavů. Ostatně, domnívám se, že až svrhneme současné proamerické politiky v Evropě, tak dojde i k přehodnocení vztahů s Ruskem. Pak by se nám hodilo napojení na plynovod Jamal. Příští česká vláda by pak mohla zainvestovat i do kapacitního napojení na Turkey Stream, abychom mohli získávat plyn i od Jihu. Další investicí je napojení na jadranské plynové terminály.
    Takže koupě Net4gas je snad jediný počin fialové vlády, se kterým souhlasím.
    Pokud chceme přežít, musí se do státních rukou vrátit všechna strategická zařízení, od vodáren a vodárenských sítí po výrobu léčiv.

    1. Plný souhlas, jen aby to ještě do konce své vlády nestihli za polovinu privatisovat nějakému kamarádovi nebo loutkovodiči.

     1. Je na tom 93 MILIARD Kč dluhů u německých bank a pojišťoven.
      Takže dokud to ČEŠI nesplatí, nikdo příčetný to nekoupí.

    2. K nákupu Net4gaz vládou ČR….
     https://bavorv4.wixsite.com/bavorovy-poznamky/post/z-web%C5%AF-30-09-2023

     MAP 1795 Putin dobyl strategickou oblast Ukrajiny označenou na berlínských mapách rudě jako oblast H2W, která má hrát klíčovou roli při zajištění budoucí prosperity Německa a západní EU! Proč musí Kyjev tuto oblast dobýt zpět za každou cenu! Jakou roli mají sehrát Češi i Slováci? Analýza bitvy za oblast H2W!……
     ***
     Podle plánu bruselských úředníků a západních investorů z konce roku 2022 měl přepravní systém plynovodů vedoucí přes ČR a SR už v roce 2030 přepravovat z Ukrajiny 13% celkové spotřeby zeleného vodíku v Německu a v severozápadní EU! Projekt má ovšem problém – většinu území UHW, na kterém je jedině možné vodík produkovat, kontroluje nyní Putin a jeho vojska, a formálně jde podle ruského práva o ruské státní území! Podle původního projektu, zveřejněného 14. listopadu 2022, musely být první práce na výstavbě továren, rafinerií vodíku a solárních a větrných elektráren v oblasti UHW zahájeny nejpozději začátkem roku 2024, aby se termín spuštění přepravy vodíku do EU v roce 2030 stihnul. Původní plány byly v dubnu 2023 zatím modifikovány, a EU přislíbila Ukrajině desítky miliard EUR, aby mohla zatím na Ukrajině v Zakarpatí, a v Oděské oblasti vybudovat, v malých lokalitách UHW, elektrolyzéry, které budou produkovat ze solární a větrné energie rozkladem mořské a sladké vody aspoň 220 tisíc tun vodíku ročně od roku 2027! …..
     *
     Válka na Ukrajině proto potrvá ještě několik let! Jak přiznala včera, v pátek 29. září, česká vláda, když koupila společnost NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Hlavním cílem tohoto nesmyslného nákupu je, za desítky českých státních miliard, financovat systém budoucí přepravy ukrajinského vodíku, který může být ekonomicky vyráběn pouze na území oblasti UHW, a jeho přepravu přes území Slovenska a Česka do Německa a zemí Severozápadní EU!….

   3. Fijalláh hlavně zachránil pr…zadinku německé firmě, kterou sankce KoZa poslaly do kytek.
    A asi tak nerentabilní ty ZÁSOBNÍKY, NIKOLI plynovody (!!!!!), nebudou, když Křetinský nakoupil zásobníky plynu v Bavorsku.

    Spíš je zajímavé, že zrovna teď. Jediné, co mě napadá je, že je v tom ekonomicky zahákovaný šíbr Síkela.

    1. Aha, tak to se omlouvám, ale ten pitomec skutečně koupil jakési zkrachovalé plynovody a NE zásobníky. Každopádně ovšem zachraňuje zadel německé RWE + bance či pojišťovně Allianz – patrně podle notiček.
     A je to masakr, protože dle OR nakoupil 93 MILIARD DLUHŮ!!!!! :-O
     Kristova noho, tohle už bez násilí asi fakt nepůjde :-/

     1. Uaaaaarrrghrrrr, tak ono to je patrně ještě jinak.
      Kromě předlužených plynovodů nakoupil za dalších 9 giga Kč ještě zásobníky se základním jměním 5,5 giga Kč.
      Takže DALŠÍ sekera za 100 MILIARD Kč!!!

      1. Nemůže to být splacení podílu na financování války proti Ruské federaci?
       Tím, že koupíme a zaplatíme něčí, ale hlavně německé dluhy – následně si německá vláda může půjčit dalších 100G a za ně nakoupit zbraně?

   4. PivoJ,
    Petr Fiala už mnohokrát ukázal, odkud poslouchá příkazy.Washington, Brusel, Berlín. Obyvatele ČR nevyslyší nikdy.

  3. Lafferova křivka je předvolební podvod Kalouska. Ve skutečnosti se jedná o jednoduchou a logickou úvahu, na kterou stačí selský rozum. V obecné rovině leží vrchol Lafferovy křivky někde kolem 70 %. Hodně záleží na schopnosti státu vybírat daně. Ta je u nás hodně nízká, neboť Pětikolka je nástrojem oligarchů, kteří platit daně rozhodně nechtějí – ať platí daně poddaní – panstvo platit daně nebude.
   Spíše jde o to, co již experimentálně ověřil Kalousek: k prosperitě se neproškrtáš. Následkem Kalouskovy neschopnosti porozumět základním makroekonomickým pravidlům jsme tady měli hodně let pokles ekonomiky, ačkoliv okolní státy rychle rostly. To je tajemství toho, proč nás kdysi tak chudé Polsko předběhlo – v době Kalouskova škrtacího experimentu polská ekonomika rychle roste.
   Jde o to, že když se příliš potlačí kupní schopnost obyvatelstva, úpadek se šíří dále dominovým efektem. Obyvatelstvo sníží spotřebu, a to je přesně to, co tady vidíme. Kalousek dovedl naši zemi na hranu deflační spirály, a proto musela ČNB řadu let intervenovat proti koruně, a tak nás všechny ožebračovat. Jediný, kdo z toho měl prospěch, byli němečtí majitelé montoven, kteří získávali naši práci levněji.
   Pokud je mi známo, v minulém čtvrtletí jsme tady měli meziroční pokles výkonu ekonomiky o 0,6 % a zdá se, že učedník Stanjura překoná mistra Kalouska.
   Mimochodem, všimli jste si, že vždy končí vláda ODS červenými čísly ekonomiky? To už není náhoda, to je pravidlo.

   1. No dobře, k prosperitě se neproškrtáme, tudíž se asi k prosperitě dobereme zvyšováním daní. Nebo je ještě nějaká jiná možnost?

    1. Je třeba vybírat daně tam, kde jsou daňové úniky, ať již (dosud) legální, tak ty nelegální. Všimněme si, že v USA jsou daňové úniky federálním zločinem a jsou velice přísně trestány. Své by o tom mohli říci herec Wesley Snipes, který strávil ve vězení dva roky. Jeho účetní byl za to odsouzen na deset let.
     Je třeba v EU tvrdě prosadit konec daňových rájů, jako je Nizozemsko, které má jiné daňové sazby pro domácí, a jiné pro zahraniční firmy. To je podle mého názoru naprosté selhání EU, které nikdo neřeší.

     1. Pepo Slámo,
      ještě dvě věci:
      – ano, všechny vlády ODS dopadly katastrofálním propadem hospodářství. ODS je přežilý koncept a měla by skončit na smetišti dějin. Být na místě ANO a Babiše, ukazuji ve volbách statistiku z dob fungování ODS.
      – není pravdou, že k prosperitě se nelze proškrtat. Škrty ve vládních výdajích a k tomu navázané rušení vládních vyhlášek, míst úředníků a kontrol, by pomohly snížit výdaje státního rozpočtu. Prostě stát nemusí kontrolovat a řídit vše.

      1. Myslíte že na statistiku u nás dá dostatečný počet voličů, aby to mělo smysl ? Zvláště když zde jde o přetahování bývalých voličů péťikolky ?

      2. Přesně tak, Gerde.
       Za posledních deset let, resp. dvoje volby samosprávy, jsem fyzicky zpozoroval masivní nárůst počtu úředníků na místním MěÚ.
       Je to praktický dvojnásobek, takže se kvůli tomu nejprve musela část přestěhovat jinam. Později, aby bylo vše pokupě a probíhalo rychleji a pružněji, se musela udělat vážně nákladná „rekonstrukce“ budovy MěÚ, včetně nástavby a přístavby za 64M.
       Čirou náhodou, shodou okolností, se nám s kolegou dostala k očím poslední, asi osmilistá sumarizační část faktury za kompletně novou informačně-komunikační techniku pro rekonstruovaný MěÚ – a málem nás to porazilo.
       Leželo to otevřeno na stole, zatímco jsme s kolegou montovali pro finální dodavatelskou firmu reproduktory chytrého rozhlasu – který byl v daném úseku kanceláří zcela zbytečný.
       Nevěděl jsem například, že HP je tak drahá firma – mám doma téměř všechno od HP, s kompletní podporou od Autocontu – a nezdálo se mi to drahé, jinak bych si to jako brzyduch a pak prduch, prostě nemohl dovolit.
       Nevěděl jsem, že standardní pracovní stanice pro úřednické pozice a bez softwaru (desktop HP, s veškerým příslušenstvím i periferkami HP) může stát 174.000,-Kč. To jsou ceny, skoro jako kdysi slušovické! Software byl účtován zvlášť, to jsem rozepsané neviděl – a to musely být jiné pecky.
       Nebo – dle té faktury, ale bez bližší specifikace : Speciálně modifikovaný fotoaparát Canon pro oddělení OP, byl ceněn na pouhých 161.000,-Kč.
       V městě samotném, nebo jeho okolí, ale není na komfortu občanů města, nikde vidět úsilí dvojnásobného počtu úředníků. Na stavebním odboru, nebo na odboru řízení rozpočtovek, jako jsou TS, případně na odboru správy městského majetku, kde jsou namísto dvou původních úředníků čtyři, přičemž inventáře města spíše ubylo, nebo zůstává plusminus stejný, než předtím.
       Na samostatném oddělení OP, jsou pro malé 4.880 městečko, namísto dřívější jedné, už dokonce TŘI úřednice na plný úvazek, tři počítače, tři monitory, dvě malé tiskárny a velká A3 kopírka/skener, dvě laminovačky a čipovačka.
       Na nový OP se čeká stále měsíc, jako předtím. Chcete-li jej dříve, musíte si připlatit, stejně jako dříve.
       Podle mě jsou to účelově vytvořená pracovní místa, jen neznám ten účel.
       Pomůžete mi?

       1. Uživit příbuzné ? Nemusejí je přímo zaměstnat, to by moc křičelo, stačí výměnný obchod.
        Podívejte se na přesný typ toho Canona, vsadím se že cena v krámu bude pár desítek tisíc.

       2. Mohu nabídnout jen svůj názor. Nejnovější bruselské předpisy s snaží fialová vláda splnit na 110% (a ty před ní také), tak k tomu nutně vznikne nezbytný počet nových úřednických míst s výkonem ubohým, tempem pomalým, snahou neudělat chybu. Nejméně chyb udělá ten, kdo nic nedělá, nebo nechá někoho jiného, aby práci udělal za něj. A tím nesl i riziko.
        K tomu jen spřízněné rodinné klany využily situace, kdy vznik nového místa dohodily svým příbuzným.
        prvotní chyba nastává v Bruselu, kde vymyslí hovadinu, vláda ji splní na 110% a nastaví podmínky přísnější, aby eliminovala možnost chyby a pokárání z EK. Pak to dostanou do pracek úředníci z ministerstev, po nich krajské a místní úřady. Protože se všichni navzájem kontrolují a hledají chyby, výsledek musí být na 200% toho prapůvodního bruselského. a pak se diví, že místní slezské firmy nedokáží konkurovat polským.
        Na počátku všeho jsou eurofilové, kteří každou myšlenku z Bruselu dovedou ad absurdum. Podobná situace byla i za socialismu, kdy soudruzi odezírali každé slovo z Moskvy a plnili přání ještě dříve, než byla vyslovena. Mnohdy jde o stále stejné rodiny, které mají lokajství dáno geneticky i výchovou. Jen hledají pána, kterému budou sloužit.

      3. Jenže většina zaměstanců veřejného sektoru nejsou úředníci. Kalousek udělal to, že sebral státním zaměstnancům 10% ze mzdových fondů, což znamenalo snížení platů řadovým pracovníkům o 15%. Byli to hasiči, policisté, učitelé, zdravotníci atd. Ve stejné době dávali ministři vlády paní Nagyové náměstkům na ministerstvech statisícové odměny. Takže vy výsledku stát nic neušetřil, ale značne se podtrhla domácí spotřeba. Protože těch hasičů, policistů, učitelů, zdravotníků atd. je spousta a mají své rodiny. Když se snížil příjem celé rodiny, šetřila celá rodina, nejen dotyčný státní zaměstnanec. A pokled domácí spotřeby se samozřejmě projevil na celém hospodářství.

       1. Je to asi anomálie, ale tolik vína a krásného jako letos jsme nikdy neměli. Sice jen pár hlav, na jídlo, ale z rodiny už to nikdo nechce. Jo – na Vysočině, přes 500 m/n/m.

     2. Pepa Sláma:
      To se u nás nikdy nestane a ani v USA by se to už nestalo.
      Aby za daňové machinace zavřeli negra a ještě k tomu místně oblíbeného herce, už imho není možné.
      A dokud u nás bude zákonné „optimalizovat“, tak taky ne.
      Znamenalo by to změnit stovky zákonů, což ale horních 10.000 nepřipustí ani za cenu, že by svrhli vládu podobně, jako tu Nečasovu.

     3. Takže jo, sice k prosperitě se nedobereme zvýšením daní, ale zlepšením výběru daní. No ono ten zlepšený výběr daní má stejný efekt jak zvýšení daní. Prostě z ekonomiky ubudou peníze. Takže jsme zase v koncích.
      Ještě drobný dotaz. Myslíte si, že stát má jiné ekonomické principy jak peněženka občana, či ekonomika společností.

       1. Odpověděl jste za mne naprosto správně. Když snížíte příjem statisícům, podtrhnete domácí spotřebu. Když vezmete peníze oligarchovi, na domácí spotřebu to nemá vliv, protože on by je utratil za kaviár a za děvky v Thajsku, čímž by podpořil cizí ekonomiku.
        Ještě pro Věšáka: asi si nerozumíme. Zlepšení výběru daní přeci znamená, že nemusím daňové sazby zvedat a o to tady jde. Jaký má smysl pro stát zvyšovat daňové sazby, když někteří nezaplatí ani korunu?

   2. Pepo Slámo,
    Lafferova křivka existuje a nevymyslel ji Kalousek. To by se jmenovala Kalouskova křivka. V ekonomice je určité množství peněz a pokud nedojde k tisku jiných nekrytých peněz (a spuštění inflace), nepůjčí si (vysoké úroky), obyvatelstvo má na útratu jen přesně daný objem peněz. A o tom to je. Lidé zaplatí základní potřeby a ořežou, co ořezat lze.

  4. Nejen že nebudou mít za co nakupovat, ale začnou aplikovat alternativní řešení. Nákup v cizině, šedá zóna mimo daně, alkohol a cigarety samovýroba a šmelina.
   A ano, Lafferova křivka se již ohla a jedeme z kopce.

   1. Možná se ohla, možná neohla. To teprve uvidíme. Účinnost výběru daní záleží také na schopnosti státu daně vybírat a potírat černou či šedou ekonomiku. Rozhodně ale stále jsou možnosti, jak výběr daní zvyšovat, jen je využít.
    Když Arthur Laffer kreslil křivku na ubrousek, určitě neměl na mysli růst zločinosti, nýbrž zcela legální důvody, proč od určité výše daňové sazby celkový výběr daní začne klesat.
    Jak jsem napsal, problém není s Lafferovou křivkou, nýbrž s dopadem snižování příjmů domácností na ekonomiku, které vedlo k současné stagflaci a může se rychle překlopit do deflační spirály.

    1. Záleží segment od segmentu. U klasických hospod to bylo již letos vidět. Kuřáci si zaseli selský nebo viržinský tabák a z netu si zjistili způsoby zpracování. A taky jsou již vidět fajfky.
     V týdnu hospody prázdné a pátky a soboty to nezachrání. A to se má pivo zase zdražovat. Pálenky se kupují ve flaškách přes známého. Něco se vozí i z Polska.

    2. Černou ekonomikou se myslí co přesně? Drogy, kurvy a šmelina?
     Šedou znám, to jsou větve a tam tečou sakra prachy.

   2. Eto,
    jsme těsně za vrcholem Lafferovy křivky. Vliv má především podíl těch, kdo do státního rozpočtu přispívají, oproti těm, kdo ze státního rozpočtu čerpají. Tedy státní úředníci i podnikatelé, kteří žijí ze státu a jeho zakázek.
    Další zvyšování daní místním obyvatelům už příjmy státního rozpočtu nezvýší. Je čas začít šetřit, škrtat ve výdajích státu, a stát rezignuje na některé své funkce.
    Nebo si pomůže tiskem peněz a ožebračením střadatelů.

  5. Že se očekává, mno to naši noví metrologové s počítačovými animacemi. Nevím, nevím. Já bych spíš, podle toho jak je, že bude chledno. Je to dnešní ochlazení nějak divné, jiné než předtím.

 10. Pro Vidlák:

  Milý p. Vidláku, díky za dnešní pěstitelský článek! Příjemné odpočinutí od toho neutěšeného stavu současné politické scény. Takže i když to všechno, co píšete, asi nestihnu a zaprší, tak neva – ono není bahno jako bahno (to přírodní depresi nezpůsobuje – dokonce může být i léčivé…😉)

 11. Jen tak bokem.Pěstoval jsem kalifornské žížaly na kravském hnoji a trochu přihnojoval zahradu z produktů žížal a měl jsem úrodu o čtrnáct dní uspíšenou ,bohužel jsem byl odejít a tak jsem nemohl dál zkoušet tento zázračný produkt.

  1. Za žížaly se veřejně omluvil Přemek Podlaha, když se ho ptali, v jeho pořadu, jestli se za něco, co propagoval, stydí.

   1. My ji ale prohráváme na celé čáře. Koukneme se na uvedený článek, mužná už v pořadí 278. Zanadáváme, řekněme si pár anekdot a tím je to asi tak vše. Jiní ani neví co se děje. Ale situace v naší zemi se neustále a stále zhoršuje den ode dne.

  1. Tři promile je normální. Bez toho by voják do útoku nešel: Němá ruma, němá šturma. Jinak, Plzeň je specifické město, parkuje se tam na trávnících a tramvaje (mají tam dvě!) jezdí vedle chodníku. Když potřebuje někdo (třeba pekaři) na chvilku zastavit, zastaví v hlavním pruhu!

   1. Pokud vím, tak tato šílenost je v celé Plzni jen asi na kilometru tramvajové trati na začátku Slovanské ulice a spousta lidí se tomu místu autem vyhýbá.

    Jakou to má spojitost s Ukrajinci ?

  2. Toto je pěkně, ze stránek MP Plzeň

   Víc než naše slova o chování řidiče vypoví video
   Publikujeme ho výjimečně i s obličejem zadrženého neboť jeho slova: „Natoč si mě ty kundo česká!“ považujeme za jeho souhlas.

   1. Vzhledem k tomu, jak se choval k policistce, se dost divím, že se její kolegové udrželi na uzdě.
    Za normálních okolností by ten z..d strávil nejméně půl roku na brčku a bobříkovi mlčení.

 12. Já bych jen přidal k té přípravě půdy na příští rok,když se topí více dřevem,huď rozhazovat popel na záhonky,nebo ho dávat bokem a na jaře zapravit do půdy.Kdo má hodně jílovitou půdu,tak klidně přidat písek.

  1. Z bohatých zkušeností majitele jílovité půdy: Dřevěný popel má nějaké živiny (draslík), ale na strukturu jílu nemá v normálním množství pozorovatelný vliv. Velmi nedoporučuji písek. Je třeba mnoho organické hmoty, která se pomalu rozkládá. Třeba piliny. Ideální je loňské částečně zetlelé listí ze studeného pařníku. Pokud musíte likvidovat na podzim listí, pořiďte si pařeniště rozměrů aby se do něj dalo listí tak právě našlapat. Z 50cm ušlapané vrstvy je za rok 20cm. Klidně i dubové a ořechové. Na podzim se vyhází, zaryje a zase naplní čerstvým.

   A k té řepce, kdo jí nehodlá shánět, tak hrách v každém krámě (neloupaný, nepůlený 🙂

  2. Hlavně je dobré mít kompostér. Přes léto do něj dávat trávu, na podzim shrabané listí. Jen ne ořechové. Popel je možno dávat mezi tu trávu.

 13. Mám já vůbec za co orat?
  A co celý protektorát?
  ——-
  Čtvrá říše Čechy dusí
  osídlit ten hajmat musí,
  je to její priorita.
  Nedat sviním do koryta!
  Protektor bičíkem práská
  na čele se hloubí vráska:
  neshodí ta verbež vládu?
  Hodím na ně další kládu.

  1. Mám já vůbec za co orat?

   Toť otázka. Včera půl kila hořčice za 50 korun. To zelené hnojení vyjde pěkně draho. Plus další náklady…

    1. Ukravíncům nevadí hladovějící africké děti?
     Proč jim to přebytečné obilí nepošlou, aspoň na krmení něčeho?
     Beztak to pesticidové svinstvo a salmonelózová kuřata skončí u nás. Podpora musí být, i kdyby občan měl zdechnout, posírat se z toho, nebo za deset roků z toho dostat raka..
     Nenažranost obchodníků nezná mezí a je to i příčina toho stavu, který je momentálně v Evropě.
     Trhnout maximum a to za JAKOUKOLI cenu, třebas i za cenu poškození zdraví statisíců lidí.

     Teď si uvědomuju, že pana domácího už nezaměstnává Babiš.
     Jste si jist, pane domácí, že to je v těchto časech dobrý nápad? Být na volné noze a s takovou rodinou?
     Vidím to okolo sebe – skoro každý ičař, třeba i ti dosud prosperující, shání nějaké, aspoň přibližně příbuzné, ale trvalé zaměstnání…a slyším taky od známých, že se vracejí manýry z devadesátek.
     „Zaměstnavatelé“ dělají zase to, co tehdy – po třech měsících zkušebky, kdy jsou placení minimálkou a bez nenárokových prémií, lidi často bez udání důvodu vyhazují a berou nové – zase za minimálku.
     A zase začínají tvrdit, že na to Vaše místo – třeba recepční a s dvanáctihodinovými směnami, údajně čeká pět dalších zájemců.
     Je to pravda napříč obory, nebo jen někde – u těch největších šmejdů?

     1. Nenažranost obchodníků? Tak i tak. Zkuste být férový a nakupte obilí od českého zemědělce za 5K. Zaplaťte dopravu, uskladnění a lidi. A potom zkuste prodávat.

 14. OT2:

  V hrudním koši slyším buchot:
  bude ještě chodit důchod?
  Hlodají mě pochybnosti.
  Má staňura peněz dosti?
  Pořád státu žilou pouští
  z lesů zbylo nízké houští,
  nad ním nové stíhačky,
  vakcín plné stříkačky.
  Má stát kačky kryté zlatem?
  Nebrodí se vláda blátem?

 15. OT:

  Když je volič vzpurný
  jsou mu jedno urny
  jsou mu jedno plenty.
  Jiné fundamenty
  hýbou mu životem.
  Nečumí na totem
  nechodí hulákat.
  Těžko ho vylákat
  z teplého brlohu
  pod černou oblohu.

 16. K otázce loňského levného obilí doporučuji https://www.occrp.org/en/investigations/ukrainian-grain-exported-through-tax-avoiding-shell-firms-robbing-country-of-wartime-revenue
  Očesaný výtah https://www.investigace.cz/obili-z-ukrajiny-vyvoz/
  To druhé je sice Holcová nicméně jako informace užitečné … cena toho obilí byla podražena i podvody a daňovými uniky na UA …. Za celou akcí stáli UA hlavouni, oligarchové, západní velkoobchodníci s obilím … tohle obilí šlo převážně mimo Východní Evropu ale mělo to vliv na cenu. ..

 17. Tak já se taky pochlubím s letošní úrodou 🙂
  350 kg brambor, 15 kg česneku, 40 kg cibule, 100 sklenek okurek, rajčata, papriky nepočítám, 28 l hruškovice, slivka ještě kvasí, v neděli budu zabíjet 15 brojlerových kuřat.

  1. A na to nejdůležitější jste zapomněl – obec, případně ulice, číslo popisné a jestli se dá před barákem zaparkovat 😀

   1. Mám sklep na konci vesnice u hřbitova kde je volný plac a schází se tam cigánské děcka ( přistěhovalci ) a jakési dvě fetky.
    Dělají bordel a už mně poničili čerstvě zasazenou moruši.
    Vesnice- óaza klidu a míru.

    1. Re: Iggy

     Je nutné se OKAMŽITĚ spřátelit s nejbližším majitelem pojízdné cisterny, která je schopna vysát obsah žumpy.
     Problém bude vyřešen po adekvátním naložení s obsahem třetí bečky.

  1. Re: Sasin

   Takovou babu chci!
   Je mladá, krásná, chytrá přívětivá, jak praví písničkář (nikoli básník) a ještě maká jak šroub.
   A soudruzi prodávající stavebniny a futro pro domácí miláčky by byli v péérdeli.

   1. Fšiml sem si, že za čtyři kačeny dostala 200 000 dongů, to by odpovídalo temu, že za jednu kačenu vydělala 50,-kč

    1. Ano. K širokorozchodným, velkoobjemovým zadnicím se hodí více sukně, které schovají i mocné fundamentální nohy, co vypadají jako od kulečníku.

     1. Zapomínáte, že tlusté holky mívají i nohy do X, protože maj tlustý stehna. Nebo i bez toho. To je pak pokoukáníčko! Mně je vždycky líto, jak se člověk dokáže vlastním přičiněním tak zohavit.

 18. No, myslím si, že úroda názorů byla letos zase rekordní, harpagondechujci budou spokojeni. Eště nějakou flígnu do konce roku vymyslí aby se lidi nenudili, měli co platit na daních a měli čas to proprat na ulicích před hospodou s pívem za 60,-. No, ale nebojte se, bude eště hůř. No a jak sa říká, gdo nemá v hlavě má v nohách a těch noh co sem došmatlaj za lepším eště uvidíme…

 19. No já měla ze tří květňáků 6 kg rajčat. A ještě tam nějaké jsou, snadozrají. A to některé ještě začly znovu kvést. Byla to pohoda mít rajčata nevoskovaná a s chutí rajčat. Škoda že mne to nenapadlo dřív. Borůvky kvetly jak o závod, měly nasazeno pěkně, ale ač jsem je při dopolednímslunku stínila, vělšina odešla. Tak jsem je zlrátila a uvidín příště . Kdo má balkon doporučuji, je to fajn koukat při kafi jak pokračují. Dobrý relax.
  To jen tak

  1. Pro ema:

   pokud máte jen balkón, tak zkuste do květníku cibuli šalotku. A to nikoliv kvůli cibuli, ale nati. Cibulky jsem měla v chladničce a vysazovala postupně. Vyrašila krásná nať – čerstvá, nakrájená na čerstvý chléb s máslem – mňamka. Nebo posypat na šťouchané brambory apod. Vysazovala jsem tak, abych jeden květník sklízela a druhý dorůstal. Tak jsem měla čerstvou nať celou vegetaci. Narostly i nové cibulky, ale díky seříznutí nati jsou malé. Ale i tak jsem si je uskladnila a uvidím, co z nich vyroste po novém zasazení. Na trhu je k dostání i dostatek další zeleniny – „mini“ – letos jsem zkoušela lilek – plůdky sice nejsou moc velké – tak cca 15 cm, ale i tak to potěší.

   1. díky, zkusím, ona ta cibule je všelék. Ju a měsíční jahody – nic moc, ale rozrostrly se jednou tolik- asi někde chybka.Musím naštudovat co s tím.

 20. Letos bylo hodně borůvek, jdou česat ještě teď na hřebenech hor, nad 1250m. Praváky také nezklamaly, ale teď je opět zastavila vedra, poslední hřibová vlna bude po půlce října a bude krátká. Jeleni zatím nejsou moc hluční, jsou teplé noci.

  1. Pane Ládíku.
   Zatím jsem s houbami (hřiby) dopadl jako hubkař. Jsem na chalupě (500 m/n.m.) a krom jednoho lepšího úlovku to nestálo za prd, vše bylo nadmíru červivé. Měl jsem z jiných hub jen nějakou bedlu a vatovec obrovský. Na špalku z buku se probudila mnou naočkovaná hlíva.
   Poučení : houby jsou děti deště, který zatím selhal.

  2. No ja vam nevim, tady je boruvek vsude mraky, staci jit kilak od posledniho penzose.

   A jeleni rvou neskutecne. Kvuli rekonstrukci loznice spim smerem k udoli a sjezdovkam a s otevrenyn oknem to bylo fakt zajimavy. Nejsem pritom na zadne samote, nybrz temer ve meste. Jo a prizemni mraziky jsmeu nas v 800 metrech tenhle tyden meli taky.

   Jo a uz byvaji kraaaasny inverze!

   1. hmm inverze – já vČera kolem půlnoci viděla jev nevídaný. Nad celým oudolíčkem byl ve výši 6 patra ? mrak? a dědina byla jako pod závojem. Nebylo cítit ani vlhko, ani nic jiného neobvyklého, takže mlha asi ne. Po půlhodině se zmizlo. Kdo ví co to bylo.

    1. Tohle jsme mívali na Zbraslavi v topné sezóně, než nám zavedli plyn. Tím ale nesnižuji krásu vašeho pozorování.

   1. To je poplašná zpráva!

    Ti, kdo by vyrazili, by byli asi zklamáni. Byl jsem ve čtvrtek a přinesl jsem. 3/4 košíku, hřiby, masáky. ALE.

    Ty hřiby byla spíš náhoda, našel jsem je v mokřadu v prameništi. Jinak okolo náhodné nálezy.

 21. Měla jsem moc vytáhlá rajčata, nechtěla jsem je dát ven před 12. květnem, tak jsem je strčila na chatě do předsíně, kde bylo příšeří… na cca 14 dní. Pak na záhon a přišlo nekvětnové vedro a sucho. Rajčatům slunce spálilo listy, takže na tenoučkém stonku byla jen šošolka s pár květy. Hrůza!
  Pak červenec, zase tři neděle sucho, žár… atd., já vytrvala, rajčata jsem nevytrhala, pilně zalévala, nevyštipovala (aby měly alespoň pár listů) – no a v září mám konečně úrodu! Sklízím každý den mísu rajčat a vypadá to, že mi dozrají všechna!
  Svatý Petr se na de mnou smiloval!

  1. Já jsem si letos zasel ze semínka okurky z Ukrajiny, nejsou to žádné F1, ale přírodní. Nějaká semínka jsem rozdal známým a všichni, včetně mě, byli nadmíru spokojeni. Takže : nechal jsem si přerůst pár okurek, vnitřek jsem vydlabal, na sítku promyl a na na tácku z papíru usušil pro použití v příštím roce.

   1. Dobře jste udělal, semínka už nebudou. Ukrajina bude pěstovat zbraně.
    Dnes: Zelenskyj oznámil založení mezinárodní zbrojařské aliance. Fóra se účastnili i Češi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *