30 května, 2024

Západem podporovaní džihádisté z tuarégského hnutí Azawad vypálili starověkou knihovnu v Timbuktu

Před dvěma týdny podepsali šéfové vlád Mali, Středoafrické republiky spolu s vojáky, kteří při puči převzali vedení země v Burkině Faso, spojeneckou smlouvu o společné obraně proti invazi, jíž v zastoupení kolektivního Západu Burkině Faso vyhrožovaly země ECOWAS. Přesněji řečeno úspěšným pučistům vyhrožovala náměstkyně US ministra zahraničí Victoria „fuck the EU“ Nulandová, že země ECOWAS provedou invazi do Burkiny Faso, pokud vojáci neodstoupí a nepustí zpět k moci svrženého prezidenta.

Protože se země ECOWAS nakonec k útoku na Ruskem podporované země neodhodlaly, musely západní tajné služby spustit plán B. Krátce po podpisu spojenecké dohody se po letech znovu aktivizovala teroristická organizace hnutí Azawad, která čerpá členy především z řad Tuaregů. Peníze samozřejmě čerpá od CIA a francouzské tajné služby DGSR, které Tuaregy přes prostředníky vybavují zbraněmi a municí.

Před týdnem ozbrojenci Azawad obklíčili a obsadili historické město Timbuktu. V dobytém městě zavedli stejné poměry, jaké nastolili džihádisté Islámského státu (ISIL) v obsazených městech v Sýrii. Blokáda města a následné rabování způsobily humanitární katastrofu. Džihádisté při svém řádění zapálili starověkou knihovnu s více než 100 tisíci arabských a antických rukopisů, která byla na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO (na obrázku ještě nepoškozená). Zdemolovali i prastarou mešitu Sidi Yahya, která patří rovněž mezi ceněné a chráněné památky. Islamistům vadilo, že mešita byla vyzdobena nápisy odkazujícími na jinou větev Koránu, než právě oni vyznávají.

Včera se podle zpravodajského webu Grayzone podařilo malijské armádě s podporou bojovníků žoldnéřské skupiny PMC Wagner prolomit blokádu Timbuktu a proniknout do města. Z historického centra, v němž vypukl hladomor. se do večera podařilo evakuovat asi 50 tisíc civilistů. Nyní s džihádisty armáda Mali s podporou hudebníků bojuje v okrajových částech města. Podle Grayzone boje probíhají dům od domu.

15 thoughts on “Západem podporovaní džihádisté z tuarégského hnutí Azawad vypálili starověkou knihovnu v Timbuktu

 1. Z jakého zdroje je ta zpráva, prosím?

  Protože knihovna byla poškozena v r. 2012při útoku nějaké odnože Al-Qaida.
  Od té doby probíhá postupná digitalizace fondů, která letos v lednu byla významně zintenzivněna.
  Při nynějších bojích byly poškozeny některé hrobky islámských mystiků, ale knihovna nikoli.

 2. Pane KUNŠTEK ,

  I když jsme tady mezi nás kvitka z čertovy zahrádky a mezi skvěle lidové komentátory pozvali celou naši intelektuální elitu,neobjevil se tady NIKDO,kromě vás.
  Je to zázrak,ale dovoluji si vám sdělit,že i když je vaše specialita napsat skvělé články týkající se dění v zahraničí,domnívám se,že by vám slušelo napsat i něco do pranice i pro nás z SV tj Společnost volicu (možných až 8 275 752 vystrasenych holubiček),kdy doufám,že i vy jste členem SV ,ale statečným a tak by jste se stal jedním kvádru nyní se tvořící kontraelity,když naše roty tzv intelektuálú se 34 let mrcasi mezi sebou a nic z toho .
  Vemte si ,že takový velikán ,historik a nezvolený předseda komunistu se zmohl ve své simultánce na jeho webu http://www.stripkyze sveta.cz vyprávět jen o tom,jak se 4x pusinkoval s FIDELEM a za to ho máme obdivovat!?
  Ostatní experti jsou tzv SOCIOLOGOVE,ti smí jen popisovat nehezkou situaci do které republiku zavedla svým použitím CHUCPE metody a nesmí nikdy navrhovat žadne řešení jen popisují to co tady všichni dávno známé jako teď se i motají na pódiu na které se vyšplhal prý budoucí mocnař strany PRO namísto,aby si zařadil do svých bobkovxch listú dnes nedostatečného programu náš plán národní záchrany a potreb PNZ,který hledá prý i ten VRUBEL neboť ,chce republiku na první místo a když ji tam dostane neví prý co tam má dělat.
  Je to bída pane KUNŠTEK a zda se mi že máte intelektuální kapacitu daleko více číslovanou co myslíte.

  To se domnívá paní ANNA z KSH naše zdejší nejlepší lidová komentátorka .CO VY. NA TO?!

   1. Už při oslovení mě tady tyranizuje KZ digitální lager,proto musím vynechat vaše oslovení.
    ,
    Zkusím vám navrhnout,aby se udělal v SV manévr o 180 Gradu a začali se zde zařazovat videa z Ameriky s cílem verbovat zde chybějící mladé lidi ,kteří potřebují vydělat $ a zbohatnout ,když chcete třeba na př. v tom zahraničí .
    To pozvedne jejich padající morálku ,když jsou hnáni režimem mezi kavárenské povaleče a dělat ten bordel.
    Doportucuji si proto všimnout v první řade jak se dostat do U.SA,jak tam najít ubytování,jak hledat práci a jak se tam stanou mladí lidé gigantickými boháči,jak se chodí na rande v AMERU a jak se to dá srovnat s Českem.
    To vše je ve videích DAVIDA DROBIKA,který už tam je ,viděla jsem tady jeho videa , jaké druhy viz je potřeba,jak najít práci a ubytování ,dokonce tam našel i přítelkyni ,kterou vzal na výlet do Prahy ,kde zašli na oběd do kantiny strany KSČM,kde jsou ještě normální ceny knedlíku.
    Já nemohu dávat na tyto videa odkazy MUJ počítač byl zničen a vyštipali mě i z Vidlakovych kyduvedle , neboť prý chci zachránit zubožené borce z naší prý elity cílenou diskuzi nad body PNZ tj plánu Národní Záchrany a potřeb který ta vrstva prý hledá a neumí najít a já musím vždy prosit pana Krtečka napsat to tady z jeho futralu,
    Tak co pomůžete mi nejen vy pane Kunštek,ale ve vlastním zájmu,jako člen SV ,ale i ostatní členove SV ,všichni ,vy skvělí lidoví komentátoři a najdete díla a kino pana Daniela Drobika a dáte na ně odkazy tady nebot já to mám těžké všechno se mi hroutí a budu brzo zakázána jako lidová komentátorka ,stejně je stejná jako vétvicka na které sedí režim a podřezává ji,aby krev z ní tekla do každé domácnosti a probudila tam SOLIDARNNi STAT ,který pan prý president ODS z Ústavy dál prý vytunelovat.

    To sděluje paní ANNa z KSH v nečekaném manévru podpory padající velmocí,kde je ještě prý svoboda. . .

    1. Ono sv. Václav je fajn středověk ,ale dnes by bylo praktické napsat jak je možné,že sousedé kteří prohráli válku mají o dvě třetiny vyšši platy a my tady budeme brzy třít bídu s nouzi
     .
     Není divu,že kritik režimu pan plukovník KOLLER odhalil toho pána Truhlaka jako rezervu ne vlastenecké fronty, ale rezervistu ,který obrací řeč do středověku a hledá tam jakési pruty že svatého pluku a nenapíše,že jsou to vlastně pruty PNZ a nesmí vysvětlit co znamenají tam v tom PNZ obsažené svaté postuláty plánu národní záchrany a potreb neboť to má zakázáno režimem vládního neomarxismu.
     A ten další intelektuál nezvolený přeceda strany , historik se tu mezi námi jeho voliči z SV nesmí taky kvuli vadným stanovám nynější KSČM objevit ,aby vysvětlil, kde vzali komunisti tehdy tolik peněz na stavbu gigantických vysokých pecí a sídlišť í,kde se tavila ocel a teď není na tavbu toho matroše ani levná elektrika.
     Prý kdyby se tu mezi námi objevil hrozí mu z KSČM vyhazov a od dnešního vládního režimu navíc BASA a nechce se s námi voliči proto spojit ,neboť dál vzkázat AA teamu SV ,že SV nezná a tak se plantoši sám a sám a nechápe ,že k návratu do Sněmovny jsou nutné hlasy volicu. . .

     To je jen část co píše Anička a říkala, že Tuaregové jsou velice chytří a protože tam nic neroste tak naučili jejich kozy lézt po stromech.Ja jsem to nevěděl ,ale pak jsem uviděl fotky těch koz a bylo hotovo.

   2. Vyznamenavany a nekonecne Vetvicka, sepsal dulezitou zpravu ,
    /na zaklade jine zpravy/ ,o tom, jak je neco levnyho v Polsku a jak to
    vzbuzuje u nej neprijemne myslenky.
    Jake uz nesdelil. Ale aspon naznacil , ze definitivne nejake myslenky,
    taky ma ..

    My se zase nedovidame, k nasi skode , jake literarni staroveke poklady v te knihovne, se nachazely. Ani jeden prikladecek.
    Sv.Vaclav , taky vo nem panuje nejistota po staleti.
    Jeden , aby se stal /investi gative/, patracim velky detektivem na stope velkeho zlocinu.
    Ma nekde aspon hrobecek?
    Kdyz vime, ze cirkvi pajtlovaly a dodnes pajtluji zaplavy neuveritelnych historek./Na Mesici nebyl nalezenej ,asi bude vo neco dal . Buh./.
    Proc a co tam po staleti lezelo a sepsane ,/a zachovane /,kdyz to jinde,
    v tom pocasi rychle zpuchri/a bez jedineho povsimu.
    Jakej material ,cim psali a na co ,dlouhe trvalosti, pouzivali.
    Vetsinou jde o beznou opakovanou zalezitost zvanou , znici na co prijdou , zabijou vsude kazdeho /pac jim to nekdo rek/ a kam se dostanou,
    tisic let trava neroste ..
    Literarni poklady i v takovych koncinach, muzou byt klidne fikce.
    A vetsinou taky sou aby se staly napr., Biblie a biblismus ,katu licismus
    jindy zase toje ,Kapital a kaput alismus .
    Dobre videno, kdyz nadlidsky lezli ze sklepu s rukama proklate
    zavesenyma vysoko.
    Fiction / z angl./, vypraveni novych pribehu o vymyslenych lidech
    a udalostech.
    Druha zalezitost je proc jsou takove informace zarazeny do velke aktualni dulezitosti , zarazovane a uverejnovane v dnesnim deni.
    Kdyz se pise o humanitarni katastrofe , rychle pryc , vetsinou jsou zatim,
    ty vubec nejvic, zapaleni humaniste..
    A jejich organizace vyznacujici se neuveritelnou a opravdu
    bezprikladnou chudobou /neco jako byli „zebravi“ mnisi kdysi/, bez
    jedineho halere a nebo centu na bankovnich uctech.. Nebo v kapse.
    A udelaji vsecko zaroven ,aby nikdo taky nemel a jeste neprezil.
    Vo tech ale zminky nejsou , „nic zajimavyho“ a nemaji to radi..

 3. Ten objekt je snad postaven z nepálených cihel, tzv. vepřovic.
  Stačí pár dělostřeleckých granátů, nebo dlouhotrvající déšť a je po čiči.
  Se divím, že UNESCO neinvestovalo pár drobných do nějakého zabezpečení, nebo alespoň kopie dokumentů.

 4. Není zrovna Timbuktu kulturním dědictvím Tuaregů? Potom by tedy ničili svou vlastní historii, i když momentálně patřící jinému náboženskému proudu.

  1. Timbuktu bylo po staletí tuaregským obchodním střediskem. Dodnes tam mnoho Tuaregů žije. Problém je, že někteří z nich se dali k džihádistům a ničí vše co neodpovídá jejich pojetí Koránu. To je jako s Islámským státem (ISIL). Na území, které obsadil žijí stovky let Arabové a muslimové. Za tu dobu vytvořili spoustu krásných památek, které pak džihádisté z ISIL zničili. Fanatik je vždy nebezpečný. bez ohledu na národnost nebo vyznání.

   1. Pro strom , zadnej les ,kdyz se nabizi srovnani se znicenim prastareho,
    1400 let klastera a objektu v Italii , Monte Casina.
    A vseho uvnitr ,kulturniho bohatstvi a jejich hodnoty ,
    ktere nejdou nahradit nicim..I kameni rozmlatili.
    Zarucenymi humanisty za kazdou cenu..Kteri v tom pokracuji dodnes ,
    ale nikdy a zadnej povsim. Nejaky souvislosti , taky nejsou..
    A pocitam ani nebudou, ze spojenci znicili jen ve Francii ,
    /a jinde taky a hodne/, osvobozovanim bombami daleko vice,
    nez nacisti, za celych valky a 5 let okupace ,cele Evropy..
    Ale ty Tuaregove , strasny..
    Typickej , zase akademickej vyber v poradi dulezitosti,
    co zacek ma ted vedet a co ne.

  1. Pocitam , ze takova tuaregova udalost , by mela pro svuj vyznam bejt ,
   studijne a knizne zpracovana /akademiky ,historiky a novinari /,
   aby sira a nevedoma verejnost se taky podrobne dozvedela
   a patricne poucila…
   Vo jaky nefungujici , planovany prispevky ,vlastne de?*^^%$@@@%$$..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *