17 července, 2024

Skandál s ovacemi ukrajinskému nacistovi v kanadském parlamentu má další pokračování.

Dnes 98letý ukrajinsko-kanadský veterán 2. světové války Jaroslav Hunka byl za války příslušníkem nacistické divize SS, která se dopouštěla zločinů proti lidskosti. U příležitosti návštěvy Zelenského v Kanadě pozvali Hunku do kanadského parlamentu, představili ho jako bojovníka za svobodu a nezávislost Ukrajiny, a dostalo se mu ovací všech poslanců vestoje.

Na jeho nacistickou minulost poté upozornily židovské a izraelské nadace, vznikl veliký skandál, a tak Kanaďanům nezbylo, než zařadit zpátečku.

1) Šéf kanadské Dolní sněmovny Anthony Rota, který nacistu Jaroslava Hunku pozval do parlamentu, učinil pokání, omluvil se za nesprávný postup a oznámil svou rezignaci na úřad.

2) Sám Jaroslav Hunka čelí silnému tlaku veřejnosti a tlaku čelí také kanadské orgány justiční, jak se postaví ke kauze válečného zločince. Aby nemusely začít stíhat staříka pro zločiny proti lidskosti (u kterých není promlčecí lhůta), odsouhlasil Hunka, že se obratem vystěhuje z Kanady do některé jihoamerické země, která nacistické válečné zločince nestíhá a nevydává, aby se celá kauza zametla pod koberec.

3) Na veřejnost vybublal v té souvislosti další skandál. Ukrajinská kanadská komunita nechala před časem postavit pomník na počest bojovníků za svobodu z UNA – Ukrajinské národní armády, která působila jako součást Wehrmachtu na východní frontě. Památník se nachází v Oakville na ukrajinském hřbitově sv. Volodymyra v soukromém vlastnictví a je věnován 1. ukrajinské divizi, která vznikla po reformování 14. divize Waffen Grenadier SS. Na hřbitově jsou pohřbeni veteráni divize, ukrajinští kolaboranti s nacistickým Německem, které po válce spojenci přesunuli do Kanady, aby je nemuseli vydat Stalinovi k potrestání, a také členové jejich rodin. Na pomník už několik roků upozorňují místní aktivisté a požadují jeho odstranění. Nyní využívají nastalé situace a na neadekvátní oslavu nacistické minulosti Ukrajiny znovu upozorňují.

72 thoughts on “Skandál s ovacemi ukrajinskému nacistovi v kanadském parlamentu má další pokračování.

 1. Kedysi som čítal knihu Svetlo kríža v tieni kríža (G. Goldmann). Už si obsah moc nepamätám, kniha bola o živote kňaza. V nej opisoval svoj život a pôsobenie počas druhej svetovej vojny, bol členom SS. Opisoval ako sa do SS dostal a čo vo vojne robil. Už si to nepamätám, čítal som to možno pred dvadsiatimi rokmi.

  Musím si knihu prečítať znova. Týmto neobhajujem esesáka z Kanady. To čo predviedli Kaňaďania je neospravedlniteľné. Ale z knihy som mal pocit, že niekto ako “ hodný esesák“ mohol existovať.

 2. Trudeau je po mámě, jeho letadlo je přepravník koksu pro jeho rodinu. Nelze čekat bystrost a úsudek, když je permanentně v rauši.

 3. No co, kontiunita musí být. Však ti dnešní držitelé „narativů“, blúsmeni, filmaři, básníci z Hanspaulky jsou valně potomci plukovníků čsla z 50./60. let (jinak by tam bydlo nedostali). A to mám některé z nich rád.

 4. S tou sdílenou odpovědností nebo vinou to máte těžké.
  Jsme stát, který podporuje válku na Ukrajině. Zbraněmi, finančně i dobrovolníky.
  Až jednou ta válka skončí, budeme za ty statisíce mrtvých také spoluzodpovědní?

   1. Jistě a pokud budem na straně poražených, budem platit reparace. I ti, kdo valku odsuzují , ti
    odsuzovaní chcimírové

 5. „byl za války příslušníkem nacistické divize SS, která se dopouštěla zločinů proti lidskosti…“ To ovšem nevypovídá o jeho vlastních činech. Nebo se na SS vztahuje princip kolektivní viny? Vím o tom jenom málo. Tím ho nechci nijak hájit.

     1. Mezitim si nikdo nevsima jednoho z nejvetsich proroku ,
      /ty jiny strci do snadno kapsy/, nasi ery , jinak este ,marsala Koneva..
      „Tohle nam nikdy neodpusti „, pravil po porazce nacistu ,
      Rudou Armadou.
      Druha strana viteznych mocnosti , vitezila okupaci Francie, okupaci CSR, pomoci zdalky na okupaci Polska , Chamberlainovym
      mirem na svete , uplne spatnym mirem Stalina,
      pres 300 tisic uprchliku britskych, jindy se takovy nazyvaji deserteri a masakruji je generalove, Kessering Pass , ukonceni boju po invasi , nebyly pohonny hmoty, zdarile operaci Market Garden , jinyho marsala , dobyvanim vojensky nedobytne Italie /Apeniny v ceste a nevsimli si i pres Stalinovo upozorneni/, vylodeni v Anzio a porizeni „cekarny“ na plazi.
      A mozna , ze si prorok uz tenkrat neceho vsim..
      Pozn. nejde o zadnou kolektivni vinu vetsiho poctu uplne kolektivnich vinniku , zavislych na ..
      Jde o dobrovolne clenstvi a cinnosti v organizaci fanatiku
      a na co byla zalozena a co pachala. Atd.

      1. To měl říct Žukov Koněvovi, ještě v Berlíně.
       Že americké židovstvo jim nikdy neodpustí takhle zkažené kšefty – rozbitím Německa, jejich kolébky.
       A pic ho – Morgenthauův plán byl během jednoho roku kompletně zavržen.
       Osvětim neosvětim, pece nepece – a za dva roky už Amerika schvalovala Marshallův.
       A neměl v tom prsty nikdo jiný, než američtí židovští průmyslníci.
       Dalo by se říct, že železnou oponu nespustil Churchill v roce 1946, ale v podstatě ji spustili Američani už na konci války. Když viděli, čeho a jakých obětí jsou Rusové schopni.

        1. Treba vo pohlavi pohlavaru..
         V kanadskym parlamente byla pritomen, germanska velvyslanec../A vstavala a nadsene jasal a tleskal/.
         Pomaham si cestinou jak muzu, nebot pohlavi jest nezname.
         Pro poradek , treba by se mela takova informace oficialne , neskrejvat.
         Treba /dole vsecko uriznuty , nahore velky kozy/ ,se presne rovna , pohlavi c 43.
         Pak se muze pohodlne napsat, Velvysl, c. 43.
         Jinak verejnost ani nevi , jak statne dulezity pohlavary nazyvat a kam zaradit a spravne ..F tom sme taky pozadu. Spletes se a je to poruseni zakonu..
         Jeden muze bejt Diskriminator a horsi..
         Dale je tu polak , do zadny organizace a do zadnyho holportu, bych polaka nikdy nevzal.
         Kde je trabl, problem, pruser ,neco spatne ,bordel a zmatek , velka chamtivost , tam je vzdycky polak.
         Nikdy prilezitost nevynecha. Ted esesak kvuli polakovi prcha z milujici Kanady.
         A kdyz nekdo treba byl u vyslechu ,kde mu gestapak a esesak lamal rucicky a priznal lecos , byl potom obvinenej z napomahani nacismu.
         Z toho samyho zakona by mohla Kanada prijit o celou vladu a parlament, kvuli polakovi.
         /98 let a furt se Kanada starala , aby se mel/..
         Stal se nejednou nepritel ukra , krici , ze ukr stahuje vsecky zachrance pod vodu a chce je kdyz se
         topi taky utopit. Nadrzuje tak rusovi ? S vobilim.
         Na germana je jako na ciziho.
         Pozaduje za ty SS vod germana ,velky prachy..
         Lepsi toho nechat. Vo Krym je porad velkej zajem ,uz skoro 200 let..Zlou krev si Putin nadelal ,
         kdyz Krym vyfouk jinejm..Chova se tam ted jako doma , jakoby mu tam vsecko patrilo…

  1. Princip kolektivní viny neplatí jen pro vybrané národy. I zde je třeba prokázat J. Hunkovi, že se dopustil válečných zločinů. Ovšem těžko by byl v SS, kdyby se něčeho takového nedopouštěl.
   Vytvořit na internetu stránku s uvedením těch, kdo mu tleskali ve stoje, a čemu tleskali, co představovala jeho divize a čeho se na Ukrajině dopustila. Včetně fotografií.
   A jako trest doživotní hanbu, což v jeho případě nebude na dlouho.

  2. SS byla po válce Norimberku odsouzena jako zločinecká organizace, včetně jejich dobrovolnických formací z okupovaných zemí. Takže ano, kolektivní vina. Západ samozřejmě svá vlastní rozhodnutí ignoruje, když se mu to nehodí do krámu a spousta veteránů z těchto jednotek, de facto válečných zločinců, našla útulek v zemích na Západě po druhé světové válce. Z předních kolaborantů byl do SSSR že západních zón vrácen snad jen generál Vlasov a většina jeho mužstva z britské okupační zóny. Velmi pravděpodobně Západní spojenci počítali s horkou válkou proti SSSR a s využitím německých zajatců v ní , viz operace „Unthinktable“, přednesená Churchillem a odmítnutá Trumanem

   1. Moon to je ako slušný a dobrý gestapák ……mali skúsenosti v Nemeckej v 1944 roku (Einsatzkommando 14) kde ich humánne strielali do tylu a skopli do vápenky….. ženy ,deti,mužov,starcov …….

  3. Vztahuje.
   Tak jako se princip kolektivní viny vztahuje na všechny ruský zpěvačky, i když už mají cizí občanství.
   Proč by princip kolektivní viny neměl podle našich vlastních prasečích zásad platit pro každýho, kdo se jen vzdáleně otřel okolo zasranejch ukrajinskejch esesáků?
   Proč by neměl platit pro každýho, kdo se jen vzdáleně otřel okolo nějakých ukrajinců?
   Je to přece naše zásada, ne ruská.
   Měli bychom být konzistentní.

  4. No víte, mně se zdá, že to byl pokus, nakolik si co mohou dovolit, nakolik jsou židé ještě ve střehu s pátráním po válečných zločincích. Taky nakolik jsme ochotni trestat nebo tolerovat a omlouvat. Ono stačí si jej vyhledat na wiki, taky,?kdy? byly dělány v textu tzv. úpravy. To co dělal on i synové během těch let by se námn asi taky moc nelíbilo, když kritizujeme činy našich „mocných“.
   Spíš mi to opravdu připadá jako zkouška co zbaštíme.A taky co na to izrael. Ono – obávám se toho vyleze víc a je fajn, že to nešlo z východu ale ze západu.

   Zase měli pravdu.

  5. Na rozdíl od Wehrmachtu byly v Norimberku SS odsouzeny jako celek a prohlášeny za zločineckou organizaci. Soud konstatoval, že v Wehrmachtu se provinila část vojáků, ale všichni válečnými zločinci nebyli, taky jich byla spousta z nich povolána proti své vůli. Skoro po 80 letech už na to i novináři zapomínají.

 6. Tuhle temnou stránku Ukrajinské historie dříve znalo jen pár znalců. (a lidé z Nového Malína u Šumperka a podobně)

  Libtardům se povedlo ji řádně provětrat a vytáhnout na světlo a dnes o ní snad každý. Ještě chvíli a přestane být pro velká média únosné tvrdit, že si Putin vymýšlel, když mluvil o denacifikaci.

     1. Čtyři. Ještě Garfield a McKinley. Reagan přežil. K Trumanovi se bojovníci za nezávislost Portorika nedokázali dostat, když skončili v přestřelce se stráží.

 7. Jaroslav Hunka je v tom namočený jen trochu. Co se stalo se nedá odestát a starý pán už spěje ke konci svého života. Bude někdo žádat jeho popravu? Nepromlčitelnost některých zločinů je nesmysl. Proč jsou jiné, prakticky stejně závažné zločiny promlčitelné? Myslí si snad někdo, že přemístění nacistického staříka do Jižní Ameriky něco změní – kromě toho, že mu bude umožněno dožít své dny na svobodě?
  Problém vyvolala kanadská vláda tím, že pozvala jiného zločince a nacistu, Vlodymyra Zelenského do parlamentu. Tím se takřka odkopala a vlastně přihlásila k témuž směru, ke kterému patří jak Hunka, tak Zelenskij.

  1. Starý kocúr re: myslím si že starčeka Hunku by mali ubytovať v Auschwitzi v blízkosti spalovní a raz za čas zakúriť v pieckach ……….

   1. To okolí by bylo dneska přecpané… [;>))
    Stařík Hutka a spol. už brzy vymřou. Mě ale dost děsí jejich synové a vnuci. A jejich kamarádi. Přečtěte si něco třeba na Echo24. Na mě z toho padá hrůza, vidím najednou Rudé právo ze sedmdesátých let. A z padesátých, ale říkám si, že stihnu včas umřít. Jenom směr se jeví opačný, i když ve skutečnosti není.
    Můj táta, koncentráčník, stihl umřít dřív, než se tenhle „filosofický směr, tzv. liberální demokracie stal známým.

 8. Organizace ukrajinský nacionalistů, zejména její Banderova frakce, byla založena s úmyslem bojovat proti Polákům a Čechům, nikoliv proti Sovětskému svazu. OUN byla aktivní v Haliči a Volyni, které byly v té době součástí Polska. OUN kolaborovala s nacisty již před válkou a za války ji nacisté využívali především k terorizování domácího polského, židovského a českého obyvatelstva v Haliči a na Volyni. V březnu 1939 se přesunuli do Podkarpatské Rusi, kde prováděli teroristické akce vůči Československu s cílem pozdějšího připojení Podkarpatské Rusi k Velké Ukrajině. V tom se jejich cíle shodovaly s cíli ukrajinských bolševiků.
  Mnoho členů OUN vstoupilo do různých nacistických ozbrojených složek. Zformovali 14. granátnickou divizi SS (označovaná jako 1. Haličská), která potlačovala odboj na území Polska, Slovenska a Slovinska. Teprve na samém konci války byla přejmenována na 1. divizi Ukrajinské národní armády (Ukrajinská národní armáda formálně vznikla 15.4.1945) a vzdala se západním Spojencům.
  Po kapitulaci, s podporou polského generála Anderse a papeže Pia XII, vyjednal velitel UNA Pavlo Šandruk s Brity, že příslušníci divize nebyli vydáni do zemí, kde páchali válečné zločiny, nýbrž byli přesídleni do Velké Británie a Kanady. Jména přesídlených 8 tisíc příslušníků divize a dalších členů OUN jsou součástí utajovaného „Rimini List“.
  Propagace 1. UNA a 14. granátnické divize SS je samozřejmě značně rozšířená na Ukrajině. V Ternopilu a Ivano-Frankovsku mají svoji ulici. 23. června 2020 vydal nejvyšší soud Ukrajiny rozsudek, že symboly 14. granátnické divize SS nejsou nacistické a jsou tedy na Ukrajině povoleny.
  V Kanadě je ještě další památník na hřbitově Svatého Michaela v Edmontonu.
  Je ostudou Fialovy hrůzovlády, že nepodmíní českou pomoc Ukrajině ukončením glorifikace zločinů ukrajinských nacionalistů.
  Mimochodem, v Kyjevě přejmenovali Vatutinovu třídu (Vatutin velel vojskům, které osvobodily Kyjev a později byl zabit ukrajinskými nacionalisty). Naopak tam mají třídu Romana Šuchevyče (od Pivničního mostu na východ). Roman Šuchevyč byl velitelem OUN (B) v době, kdy spáchali genocidu Poláků v Haliči a na Volyni. Kromě toho je ovšem v Kyjevě i třída (prospekt) Stepana Bandery a ulice „Pluku Azov“ – to je ten, co používá nacistické insignie. Naopak Roman Šuchevyč má ulici i ve městě Bila Cerkva.

  1. Pepa: Něco o politice názvů ulic ve městě, o kterém Jevgenij Jevtušenko recitoval, že nad Babím Jarom památníky nejsou. Dnes památník v té rokli na pravém břehu už je a to i díky tlaku veřejnosti po rozšíření té básně. Z levého břehu Dněpru k němu vede vámi zmíněná Suchevyčova třída, potom na ni navazuje Banderova třída a nakonec až k památníku vede třída se jménem po Ukrajince, kterou zastřelili němečtí nacisté.

   1. Re: idiotronic

    V Hrádku cosi kutili ještě přede dvěma lety.
    Zavážel jsem tam tekutý dusík. Pochopitelně že jejich vlastní kyslíkárna nejela, jinak bych tam nebyl.
    Co tam mastili, to jsem se nedozvěděl, jelikož jsem vjížděl otevřenou zadní bránou v lese, kterou nikdo nehlídal.
    Hlavní branou se dozadu nedalo projet, už si nevzpomíám, proč tomu tak bylo. Buď část pozemku někomu prodali, anebo jim padal most, co jiného by to mohlo být…

 9. Tam aspoň odstoupil ten, co ho pozval. Tady by se to nestalo. V podobném případě by Pekarová smrděla na své židli dál a Vítek by to druhý den přebil nějakým tyjátrem s Koudelkou a ruskými agenty a samozřejmě by se vyrobila další kauza v souvislosti s Čapím hnízdem.

 10. https://t.me/c/1266440079/46212
  V Kanade na žiadosť ruského veľvyslanectva zatvorili nadáciu esesáka Hunku

  Vzdelávacia nadácia Hunka, ktorá pôsobila na Albertskej univerzite v Edmontone, bola zatvorená niekoľko hodín po tom, čo sa ruské veľvyslanectvo obrátilo na vedenie univerzity. Univerzita oznámila vrátenie peňazí všetkým, ktorí darovali.

  Bývalý esesák Jaroslav Hunka už dávnejšie povedal, že po svojom vystúpení v kanadskom parlamente čelil toľkej nenávisti, že musel opustiť krajinu.
  ——

  len dodavam, ten debil ma uz 98 rokov a doteraz nepochopil, ze ma zit v tieni. Vystrcil nos na svetlo a asi len cumel, ako sa mu na stare kolena koplikuje zivot.
  Rusom dali do ruky poriadne velke kladivo…..

   1. Vybubla nebo zabubla , ceho je asi vic..
    Blbej ale snazivej a znici ted roky tezky prace, za 5 minut.
    Pude pryc , jinak vostuda a budou na nej kricet , pri kazdy prilezitosti…
    Jak tedka spinit rusa ,blby. Taky nadanejma na vsecko ,organizacema..
    Skoda , ze tenkrat unesli jenom toho Eicmana , co rikal nevime ,
    asi to nebylo nic dulezityho…Goring taky zahynul ,poradne hlidanej ,
    za nejasnych okolnosti..Nebo ten Hess..Byl u vseho. Nezabublali..
    Tak dlouhu sme prohlubovali , az sme /zase/, na dne..
    Jinde se zminuju vo tom vyroku Koneva..
    Taky byl svetovladnej a skodlivej rus.
    Aby se to nevratilo…

  1. „len dodavam, ten debil ma uz 98 rokov a doteraz nepochopil, ze ma zit v tieni.“

   Prave ze ted pochopil, ze uz zit ve stinu nemusi … 🙁

   1. Re: Sk

    Berte to tak, že jste starej a blbej chlupáč a oni mají hezkou a milou kulturní tradici, která se hned tak nevidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *