28 května, 2024

Vlastně mu rozumím…

Já vím, že se budu trochu opakovat, ale v zájmu nových čtenářů je to nutné. Já dám na osobní dojem. V dnešním světě mediálních lží, faulů, klamů a polopravd existuje podle mě jediná cesta, jak se nezbláznit. Pokud chci zjistit, jaký někdo doopravdy je, prostě se s ním musím setkat a mít možnost nerušeného soukromého rozhovoru. Už hodněkrát jsem se přesvědčil, že i krátké setkání dá jinou perspektivu a vždycky přinese nový úhel pohledu. Vždycky po takovém setkání vznikne článek, který se snaží zachytit to nejpozitivnější, co jsem si z rozhovoru odnesl. Ani tentokrát to nebude jinak.

Jak jsem vám avizoval, vše se podařilo a v tomto týdnu jsem se setkal s Andrejem Babišem, kandidátem na prezidenta, bývalým premiérem i ministrem financí, který v posledních deseti letech dělá našim vždy pravdomluvným mééédiím přinejmenším polovinu čtenosti. Klikací jistota. Jméno Babiš táhne. Všichni ti Šafrové a Kmentové by bez něj umřeli v bídě, protože by neměli o kom psát knihy a nikdo by jim jejich obskurní Fóra 24 neplatil. Kdyby Babiše nebylo, museli by si ho vymyslet.

Možná jste zaznamenali tiskovku, kde Babiš novinářům České televize říkal, že má ještě celou řadu schůzek, mimo jiné s jedním blogerem… tak to jsem byl já…

Chtěl jsem čas na nerušený rozhovor a dostal jsem ho. Od první do poslední minuty. Tentokrát jsem nenechal nic náhodě a přinesl jsem si manuál se spoustou bodů, které jsem chtěl probrat. Ano, přesně to všechno, co Andrejovi nemůžete zapomenout a z čeho ho pořád obviňujete. Jeli jsme to bod po bodu. Probrali jsme všechno. Domácí situaci, politiku, energie, Evropskou unii, grýndýl, Čapí hnízdo, prasárnu novinářů s jeho synem, ba i na covid zbyl čas. A protože s Babišem se mluví rychle a k věci, mohli jsme chvíli i jen tak nezávazně hodit řeč o minulosti i budoucnosti.

Hele, mluvil jsem s jedním z nejvytíženějších lidí v této zemi, fakt nevím, kdy budu mít znovu takovou příležitost, takže si nehodlám vystřílet všechnu munici jedním článkem. V příštích dnech uvidíme věci nevídané a uslyšíme neslýchané, tak ať si užiju také trochu překvapení.

První věc, která by asi měla zaznít… už vím, proč dokázal vybudovat Agrofert. Dokáže rychle vyhmátnout jádro pudla a od formálních řečí o počasí přejde za chvíli k věci. Velmi rychle se zorientuje, kdo rozhoduje a kdo je jen stafáž. Ano i k byznysu patří úvodní zdvořilosti a různé tanečky či čechrání peří, ale nakonec vždycky dojdete k té smlouvě a tam je to „má dáti – dal“. Nakonec si musíte říct, kdo, komu, co, za kolik a kdy. Vždycky velmi rychle rozpoznal, kdo je jeho partner, případně soupeř a kdo je jen podržtaška, co machruje a jednání s ním je ztráta času.

On to tak dělá i v politice a z toho plyne dobrá půlka věcí, které se vám na něm nelíbí. On prostě neřeší nic, co podle něj není podstatné a vždycky se snaží, aby to bylo win-win, protože dohoda, kde nejsou spokojené obě strany, ta prostě nevydrží. On řeší, co považuje za důležité a neřeší to, co chce opozice nebo novináři. A tím je vytáčí.

Jeho přístup ke grýndýlu vypadal tak, že spolu s Poláky vyjednal pro naší republiku, že sice budeme snižovat emise (aby se vlk nažral), ale nemáme žádný konkrétní závazek na snižování emisí (ale koza zůstala celá). Seděl proti mně a říkal: „Ano, chceme snižovat emise, ale ne za cenu zničení průmyslu. Přidali jsme se k závazku, ale nemuseli jsme dodržet žádná procenta.“ Prostě maximum možného v té chvíli.

Babiš nereaguje na novinářské nedouky, kteří tu dlouhatánskou úmluvu, ve které je ještě dvacet dalších věcí, nečetli ani z rychlíku. On prostě řeší, co je v té úmluvě přesně napsané a co je podle něj podstatné pro ČR. Řeší jaké jsou tam podmínky, výjimky, co za to bude a co to bude stát. A neřeší to ani s fialovými politiky ani s tupými intervjuky, ale naopak to řeší s právníky.

Porovnejte si to se současnou vládou… ti hladce a bez boje odsouhlasili zákaz aut se spalovacími motory + emisní povolenky i pro domácnosti… Se nedivte, že jsou v Bruselu oblíbení. Jdou jim na ruku a nic nechtějí.

Když pak Babiše novináři tepou, proč podepsal grýndýl, tak prostě ucedí mezi zuby, že nic takového nepodepsal. Posmívají se mu za obecný závazek snižování emisí a samozřejmě si nenechají vysvětlit, že tam žádné konkrétní číslo není.

Ptal jsem se ho na jednu nejmenovanou vysoce postavenou dámu, která to v evropské hiearchii dotáhla hodně vysoko… S tou, co máme problém. Řekl mi, že z jeho pohledu jsou evropští komisaři vlastně úředníci. Jsou nevolení, dosazení členskými státy a jejich práce je úřednická. Připravují podklady. Bohužel si osobují víc moci než by měli a kecají do vnitřní politické situace v jednotlivých členských státech. „Vidláku,“ říkal, „rozhodování se v EU musí dělat hlavně v Evropské radě kde jsou premiéři a prezidenti. Tam se doopravdy přijme nebo nepřijme to, co chystá komise a evropský parlament. Tam se předseda Evropské rady ptá, jestli se k textu ještě něco má přidat… a jde o to, jestli se premiér ještě s něčím přidá.“

Takhle Babiš vyjednal zrušení migračních kvót a vyhádal těch hentěch 42 miliard peněz navíc, jak se o tom pořád mluvilo. Prostě byl tam, kde se to rozhodovalo, místo aby se venku fotil. Fialovi se do takové práce nechtělo a tak si na to udělal naprosto neviditelného ministra pro evropské záležitosti, který svojí práci pochopil tak, že má mlčet a kývat.

Babiš prostě neřeší úředníka. I kdyby ten úředník měl pocit, že je ředitelem zeměkoule. To jen blyštivý Péťa se nechá grilovat od unijního nýmanda, kterému dali post vyjednavače, který si myslí, že má moře po kolena. My tady z toho děláme vědu, ale Babiš ne, protože ví, kde se doopravdy něco řeší a co je jen záře reflektorů. Babiš chodil tam, kde se skutečně dodělává výsledek, kde se skutečně rozhoduje a kde je možné něco získat a nebo něco ztratit. Na Evropskou radu, kde sedí všechny hlavy pomazané. A to je náhodička… přesně o to se žádný intervjuk nezajímá, protože ten potřebuje ty fotečky, fangličky, ten ruch a cvrkot.

Babiš chce zájmy České republiky táhnout dohromady především s V4. „Chápete Vidláku, že 65 milionů lidí pro náš region prosadí víc?“ Chce, aby se v tomto formátu pokračovalo. Fiala se vyhřívá v záři blesků z fotoaparátů a je pochválen Timmermansem, protože během předsednictví nic nechtěl, všechno odkýval a ještě dělá všechno pro to, aby se V4 rozpadla a ztratila společnou vyjednávací sílu. Jasně, že se to papalášům v Bruselu líbí.

Ono je to tam v Unii stejné jak tady – ono je tam prostě štve, že Babiš místo aby mlčel, tak požaduje úpravy. O EU jsme se bavili vlastně nejdéle…

Co se týče covidu… Na začátku byla celoevropská hysterie a Babiš se nějak rozhodnout musel. Pak se toho chytli různí šizuňkové, protože to vypadalo jako velmi dobrý kšeft… a teď si Babiš píše s profesorem Beranem. Ukazoval mi to v mobilu… Za víc slov to zatím nestojí, ale k tomuto tématu se ještě vrátíme.

Pak jsme se dostali k vládním nápadům, jak naplnit děravý rozpočet. Tady Babiš zcela jednoznačně a natvrdo řekl, že nepodepíše žádné zvýšení daně z nemovitosti, které chce teď vláda zavést. „Napište tam Vidláku, že jsem za svého za svého působení zrušil daň z převodu nemovitosti, aby se na to nezapomnělo.“ Ohledně českého snu – mít vlastní domeček, tady jsme oba dva byli na stejné vlně.

Co se týče války na Ukrajině… Babiš chce mír. Tečka. Chvíli jsem kolem toho kroužil, ale vždycky mě vrátil k tomu stejnému. Chce mír a má plán, jak na to půjde. Jo… Babiš není ani trochu proruský. Ani trochu! Však jste to v posledních dnech slyšeli sami.

Když jsme se krátce bavili o budoucnosti, tak byl kupodivu docela optimista. Vidí leckde nové příležitosti, vidí spoustu možností, co by se dalo dělat a hlavně, co se v posledním roce udělat mělo a neudělalo. On by ceny energií řešil odkupem akcií minoritních akcionářů ČEZu. „Řekněte Vidláku lidem, že kdyby byl ČEZ ze 100% státní, mohla by být cena elektřiny 1.500,- Kč/MWh. Kdybych byl premiér, udělal bych to takhle.“ V tomto ohledu počastoval fialovou vládu nepublikovatelnými slovy. Od této chvíle už jsme si v podstatě notovali. Já ztratil trému a Babiš trochu roztál.

Kdo je Babiš?

Babiš je realita možného. Chce aby se EU vrátila k původnímu určení, protože v takovém světě začínal podnikat. K základním čtyřem svobodám – aby lidi mohli cestovat, pracovat a obchodovat. To je podle něj cesta k prosperitě. Volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Bez omezování našich firem. „Štve mě Vidláku, že jsme v Unii už tak dlouho a pořád jsou naše firmy na trhu v západních zemích znevýhodněné.“ Tomu se chce věnovat.

Ne, Babiš nebude z EU vystupovat, ale bude chtít, aby se vrátili k tomu, co fungovalo. Nechce, aby nám z Bruselu kecali do domácích věcí. Obzvlášť ne ti v Evropské komisi. Chce, aby české zboží mohlo na západ stejně hladce, jako západní sem. To je jeho cesta. A považuje to za dosažitelnou metu.

S Babišem dostanete prezidenta, který bude tam, kde se doopravdy rozhoduje a kterého vždycky bude víc zajímat znění smluv, než pochvala od Uršuly van der Leyenové. Se vším, co toto sdělení obnáší. A bude jednat podle geopolitické reality. Žádná těšínská jablíčka v tom nikdy nebudou. Ví, jaká je ekonomická realita naší země a nebude ji přeceňovat.

Zeman novináře štval, protože je prostě cíleně provokoval. Babiš je bude štvát tím, že se s nimi bude v podstatě míjet. Oni nikdy nepochopí, jak Babiš přemýšlí, protože chtějí řešit jen to pozlátko. To je jednoduchá a laciná práce. Nikdy si s ním nesednou nad smlouvu, co má dvacet stran a nenechají si vysvětlit, co který paragraf vlastně znamená. Babiš na Hradě bude znamenat prosazování reálně dosažitelných českých zájmů, k čemuž je zapotřebí, aby ztichly kanóny a existovaly oboustranně výhodné dohody. Vždycky bude politiku chápat především jako umetání cestičky pro naše podniky a naše zboží. To jsou zbraně, kterým rozumí.

Když jsem se ho ptal, jak by sám sebe charakterizoval, tak řekl: „Když vidím tu mediální nenávist proti mě, když proti mě poštvou nemocného syna, tak napiště, že Babiš je debil, který neměl lézt do politiky.“ Když jsem viděl ten cvrkot kolem něj a nahusto popsaný kalendář, tak jsem mu vlastně naprosto rozuměl.

Tolik na první dojem. V následujících dnech se k němu ještě několikrát vrátíme.

441 thoughts on “Vlastně mu rozumím…

   1. „Rozhodně to nejsou mainstreamová média, ale celkově jsou docela spolehlivým zdrojem zpráv, které pokrývají a informují o problémech, o kterých mainstreamová média nehovoří“

 1. Němci mají problém s dodávkou Leopardů. Podle mě došli dělníci. Řešením by bylo přemístit výrobní linku do Číny. Halík by mohl poprosit jezulátko, aby nad akcí drželo ochrannou ručku.

   1. To nejde, na ruske banky jsou sankce, a kdyby je evropsky kupujici porusil, tak by na nej byly sankce ihned take.
    Pak by taky Rus byl vykopnut ze SWIFTu, a za tanky tedy nejde zaplatit.

    Ale v Davosu rikali, ze sankce funguji a Rusko uz se brzy zhrouti. Jenom je preba pritvrdit a vydrzet.
    To rikali ti, kteri tam prijeli soukromyma tryskacena, bydli v luxusnich hotelech a domu zase leti tema soukromyma tryskacema.
    A taky GreenDeal, ten je pry taky dulezity.

    1. S těmi sankcemi mají stopro pravdu.
     A ne, že ne.
     Fungují a projevily se, vo tém žádná.
     Však to na sobě cítíme dnes a denně a když ještě přitvrdí, jakože přitvrdí, pocítíme to ještě víc.

     Co se sankcí týče, tak to by jim fakt šlo.

  1. No a není von nakonec hen ten atheista?
   Páč s náboženskou otázkou se vyrovnal, když slavnostně vstupoval do KSČ.
   U něho to spíš bude všecko na rozkaz.
   Páč o rozkazu se nediskutuje.

   A štábní kultura, samozřejmě.
   (jestlipak má věci ve skříňce srovnaný do komínku?)

 2. Když Blaško velel Pávkovi, nevelí mu i dnes? Že by ho nechal plížením plazením přiblížit se kanálu a dobýt ho.

  1. S tvarohem, prosím, ne. Mám alergii na kravské mléko a spol. Místo tvarohu třeba dvojný integrál, z toho se snad neposeru.

   Dneska jsem nějak v ráži, nebo co. Mám v rukách 196 tun předpětí, napumpováno za 7 hodin, to bude asi tím.

 3. Na fóru v Davosu se diskutovalo o tom, jak sankcemi přivést Rusko do „krajní bídy“.

  Tuto myšlenku aktivně prosazoval profesor Kenneth Rogoff z Harvardovy univerzity.

  S ním souhlasili i další diskutující, včetně Valdise Dombrovskise, prvního náměstka šéfa Evropské komise, a Mikuláše Beka, českého ministra pro evropské záležitosti.

  Podle Rogoffa by ani v případě „vojenské porážky Ruské federace neměly být sankce jednoduše zrušeny, protože je třeba dosáhnout změny režimu.“

  Je pravda, že všichni přítomní na panelu uznali, že sankce proti Rusku podpořilo pouze devět zemí světa, kromě EU, USA a Velké Británie.

  1. Jsou to Anglosasová a jejich nohsledi. Zajímavé na tom je, že centum anglosaského světa vedou Pákistánec (London) a keňský Ind (GB). Nic proti tomu, trochu to Anglosasy civilizuje.
   Změna světové hegemonie je přirozená a pochopitelná, Zvláštní je, že ji odcházející urychlují bez ohledu na následky.

   1. Nebo sankce proti KLDR. Sankce mají stát oslabit, ale to fungovalo jen dokud byly různé „darebácké“ státy izolované. Posldní dobou spolupracují vzájemně. Nejde je už nechat zkrachovat sankcemi.

  2. Ve finále bude zajímavé, kdo koho těmi sankcemi donutí k pláči.
   Třeba by bylo dobré, kdyby si preventivně Kenneth Rogoff pořídil kapesník.

  3. Tohle mě dokáže fascinovat:
   „Jestli nevyhraješ, šlápnu ti na krk, nechám umřít tvé děti v bídě, zprzním manželku a na tvé pole pustím jedy. A teď se vzdej.“

   Aneb kterak plán – „Vyvolej v Rusku bídu, aby svrhli Putina“ plynule přešel v „Sjednoť všechny Rusy za Putinem, protože když nevyhraje, dostanou všichni jen svrab, bídu a neštovice.“ Čili „Zažeň Rusy do kouta, aby neviděli jinou šanci než vyhrát.“

   Fascinující, tento kolektivní západ…

   1. taky anon: Clovek by si nekdy pomyslel, ze je to vse jinak, a ze ti zapadaci delaj vse pro to, aby Rusko podporili… tak jakoby zezadu. Muzou byt opravdu tak blbi, nebo je to finta? Vysledek jejich konani je (docasna) zachrana Ameriky a posileni Ruska, za cenu zniceni Evropy. Opravdu silne kafe.

   2. To je prd, proti tomu co „kolektivní Západ“ dokázal se „žlutým nebezpečím“, teda s Čínou.
    Asi tak 100+ let žvaní o „heartlandu“ (https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_Heartlandu) a pak provedou takovou šílenost, že natlačí Rusko do náruče s Čínou. Největší termojadernou a zbrojní supervelmoc do obětí s novým „powerhousem“, alias „továrnou světa“, s 1,4 miliardy inteligentních, pracovitých „robůtků“. Přičemž blábolí, že zničí jednoho, aby mohli pak zničit druhého…

    Nic blbějšího se v geopolitice nestalo snad za celé psané lidské dějiny.
    To je na Darwinovu cenu v kategorii týmů i jednotlivců (Kissinger, Brzezinski)… jak jsem ostatně už psal.

    Není větší legrace než číst v amíckých zdrojích, jak jedna banda magorů chce napadnout Čínu a další banda magorů Rusko – a ke všemu to chtějí obě bandy současně. A to přitom od Číny berou Fšecko, bez dodávek se jim jejich amícký pašalík úplně zhroutí. Šílenství je pro tohle moc prázdné slovo…

    1. K42: Někteří analytici vystupující v médiích jsou totiž přesvědčeni, že Čína naopak bude souhlasit s krachem Ruska, že jí prý nebude vadit ztráta spojence, ale že získá Sibiř. Jako by zdroje ze Sibiře museli těžit sami Číňani a nemohli si je od Rusů koupit…

   3. Nieco obdobne ako Hitler a Stalin. Aj tam tych, ktori Hitlera vitali, nakoniec presvedčili, že jediný, kto zachráni ich životy bude predtym nenávidený Stalin

 4. Špagetová obludo! (ostatní Bohové, jestli jste, přeberte si to jak chcete)…
  Není to poněkud šílené?

  IMHO jo.
  Protože, celkové vyznění našich českých hovadin tak či onak dopadne podle USA-Rusko-Čína porovnávání ču*áků, protože na válku nejsou v USA zvědaví, to by Amíkům pokazilo odpoledne – to odpoledne, kdy by se náhle odpařil Fašington a New York, „jen tak z ničeho nic“, a co s tím má co dělat napadení Ruska, by řekli Amíci, stále úplně nevinní a hrozně překvapení…

  Což se samozřejmě nestane. Západ/Amíci jako vždy, když už je „vítězství Ukrajiny nad Ruskem po 1000x jisté, Rusku došly po 120. rakety, po 26x nemají co jíst a vojáci žádnou naftu, Putin umřel už 8x…“ vyhlásí absolutní vítězství a potáhnou do p*dele. Jako z Kábulu, jako ze Saigonu, jako z Bagdádu, akorát obrázky vrtulníků z americké ambasády se budou lišit v detailech.

  Žumpy kvílí, a nikdo nemůže říci ani kousek pravdy. Třeba že současné bláznění s dodávkou Wunderwaffen těžkých tanků (MBT – Main Battle Tank) Leopard 2, je dodávka skvělých cílů pro ruské síly. Jen to považte: cena jednoho kusu 10 mega v dolarech, proti tomu 30 tisíc dolarů za skvělou ruskou protitankovou raketu, či 4 tisíce dolarů za jeden wolframový podkaliberní náboj do T-90M Proryv. Skvělá střelnice, dostatek cílů, pro ruské hrdiny fůra vyznamenání… všichni se na to těší jak na Ježiška – teda na Jólku a děda Mrazíka a Sněhurku.

  Není naprosto žádných pochyb, že až dostane Západ po své sprosté prolhané nacistické tlamě, poměry se poněkud změní… když se to řekně jemně.

  Takže neblázněte, zklidněte te se, a zvolte koho chcete. Bylo by samozřejmě lepší hodit to Babišovi, protože bychom si další léta užívali kvikotu žumpy a běsnění libtardů… a ta radost při návštěvě každé státní instituce, kde by museli čumět na oficiální obraz prezidenta Babiše, to by bylo k nezaplacení…

  Když už pro nic jiného, za tohle samotné to stojí…

  1. Na výrobu plechových krabic a jiných podobných bazmeků, je potřeba ocel, hodně oceli. Čtu, že v Taliánsku se zavírají ocelárny, jinde v EUhniji se v ocelárnách omezuje výroba, protože chybí suroviny, jako je ruda a koks a je vše drahé, včetně energií.
   Třeba si výrobci těžké voj. techniky objednali tlusté legované plechy u soudruhů v Číně.

   1. Nebo že by jim to dodali Rusové, aby si mohli hezky zastřílet v Ruině?
    A odčerpat Západu nějaké ty penízky? Pecunia non olet…

   2. Ale beze srandy:
    Mě úplně fascinuje, že Západ zcela vědomě pošle hodně drahou výzbroj Ukrošům do Ruiny, jako diskutované těžké tanky Leopard 2, když je naprosto jasné – každému kdo nemá úplně vygumováno v makovici – že tanky než odpovídající specializované pěchoty, vyzbrojené těžkými pěchotními transportéry, hlídané mobilním PVO/PRO, zabezpečené svými jednotkami průzkumu, elektronického rušení, odpovídající evakuační a medicínskou silou, a hlavně, kryté vlastním letectvem a vrtulníky, v dnešním boji jsou akorát tak skvělé, hodnotné cíle? Nemluvě o tom, co takový tank sežere paliva, kolik potřebuje munice, jaké servisní zabezpečení – to je na tankovou rotu (14 tanků v NATO organizačních schematech) aspoň 5000 dalších lidí na frontě a zázemí – a když je nemáte, nemá vůbec cenu tam to „železo“ vozit, protože z toho během 30 minut nasazení bude spálený šrot.

    Je to zkrátka čiré šílenství, jestli to skutečně udělají…

    1. Osobne si myslim, ze spis nez Leopardy chteji Rusove videt ty Abramsy.
     Kdy se jim naskytne si na nich vyzkouset svoje protitankove zbrane.
     Taky maji pry par tisic Javelinu jeste v bednach…
     Ruskym generalum do hlavy nevidim, ale ja bych si v duchu pral takovych 30-40 Abramsu na zkousku.
     A ta americka vymluva, ze to nede, protoze jsou moc poruchove… nic debilnejsiho uz asi nevymysleli.

     1. viz. níže. IMHO tam Amíci ty svoje Abramsy nepustí ani za zlaté prase. Nebudou se blamovat.
      Vědí moc dobře, jak by to dopadlo – katastrofálně.

        1. Oni si je tam Ukroši namalují sami. Jen upřesním, na bojovou techniku se hákové kříže nemalovaly, hákové kříže používala jen Luftwaffe na svislých ocasních plochách letounů. Na bojové technice se používaly tzv. trámové kříže (Balkenkreuz).
         https://en.wikipedia.org/wiki/Balkenkreuz
         Na začátku války (v polském tažení) používala Wehrmacht jako označení bílý kříž bez lemování.
         https://en.wikipedia.org/wiki/Balkenkreuz#/media/File:SdKfz101.jpg.
         Ten na technice užívané Ukradinou dneska bez problémů najdete (ale najdou se i trámové kříže). Na Západě se to cudně označuje jako kozácký kříž (ale ten má jiný tvar), jako tak jako znak Azovu není obrácený znak 2. divize SS Das Reich ale IN- idea nacii)

      1. Jen si to vezměte: za 10+ měsíců Rusové zničili Ukrošům veškeré jejich tanky, z původní armády – těch bylo kolem 1 500 nejméně. Plus dalších minimálně 300, dodaných ze skladů bývalých členů Varšavské smlouvy, a sehnaných po celém světě – ty jsou také pryč.

       Rusové mají přehršel proti-raketových přenosných kompletů, speciální BVP na ničení tanků na velké vzdálenosti – Chryzanténa má vysoce nadzvukové proti-tankové rakety, naváděné laserem a mikrovlnným radarem, určené pro boj ve špatné viditelnosti (dým, výbuchy, rušení, ochranné prostředky); proti-tankové vrtulníky nosí moderní rakety Ataka, s účinným dostřelem přes 10 km – mimo dosah MANPADů a dalších obranných systémů. Ruské tanky mají systémy řízení palby na 4 km, a munici která na tyto vzdálenosti prostřelí každý Západní tank, včetně Abramse M1A2 SEP3.

       A kdyby tohle všechno nestačilo, tak mohou použít operačně-taktické Iskandery-M. Jako někdy na jaře minulý rok – to se Ukroši zastavili pár desítek kilometrů od fronty na poradu (protože díky ruskému rušení se nemohli domluvit přes vysílačky) a tak jim tam na to seřadiště Rusové hnedka švihli dva Iskandery – všichni Ukroši mrtví… asi 200-300 lidí, tanková četa a celé bojové zabezpečení.

       Prostě to celé vůbec nedává žádný smysl.

      2. Tady máte jeden hořící Abrams po zásahu Kornetem.
       https://www.armadninoviny.cz/bitva-o-mosul-m1-abrams-vs-ruska-strela-kornet.html
       Těch keců okolo si nevšímejte, Armádní noviny jsou konzervativní armádní magazín (neboli proamerická žumpa).
       Tady další https://www.armadninoviny.cz/povstalci-nici-iracke-tanky-m1a1-abrams.html.
       Samozřejmě, je tam obvyklé zdůvodnění, že americké abramsy mají lepší pancéřování a Iráčané byli špatně vycvičení. Stejnou mantru ovšem nevyznávají u T-72 zničených během Války v Zálivu.

    2. k42: Tímhle komentářem jen potvrzujete, že tanky jsou v krizi, když místo aby sami proráželi frontu a podporovali motorizovanou pěchotu, musejí být samy chráněné všemi ostatními jednotkami. Tanky jsou čím dál dražší, ale protitankové rakety jsou čím dál výkonnější. Proto nakonec i ten nejdražší tank s posílenou ochranou bude mít jiné nové nevýhody jako pořizovacéí cena, provozní nákldy a poruchovost příliš složitého stroje z tolika součástek, kdy porucha nějaké je věcí pravděpodobnosti…

     Už se o tomhle několikrát na tomto webu diskutovalo. Tanky většinou vítězily v posledních letecch pod masivním leteckým krytím na poušti proti technicky slabšímu protivníkovi nebo dokonce v boji městech, kde měli vyspělou podporu rozvědky, informací ze satelitů, speciálních jednotek atd. Navíc v situaci, kdy povstalci ve městě měli jen staré nevýkonné rakety, které odvrátila aktivní ochrana tanků.

   3. Prostě je to bláznivé.
    Amíci tam nechtějí poslat své tanky Abrams M1A2, protože je to téměř národní symbol – za těch 30+ let od „Pouštní bouře“ v Iráku je téměř zbožnili a prohlásili za nezničitelné. Takže obrázky hořících Abramsů by na Amíky zapůsobily jako předzvěst konce světa… padl by prostě další „americký mýtus“.
    Přičemž vojákům v Pentagonu je zcela jasné – nejsou to idioti – že by to tak docela jistě dopadlo: protože bez výše popsaného zabezpečení to jinak dopadnout nemůže. Bez ochranné pěchoty v BVP, bez lokální PVO/PRO, bez elektronického rušení, bez ochrany vlastním dělostřelectvem, které zničí předem výsadky nepřítele s přenosnými proti-tankovými raketovými komplety, bez zničení bitevních vrtulníků protivníka, bez potlačení protivníkova úderného letectva – je to čirá sebevražda… A nic z toho v Ruině nebude…

  1. Samozřejmě v druhém kole volím Babiše, nyní už nemohu jinak. Váhal jsem, ale přemluvil mě ten velebníček, co sliboval, že kdo volil Babiše, toho zmlátí.

   Tak jo, to se jim povedlo. Nakonec toho dědka přemluvili.

     1. Asi ten černoprdelník nemá ve víru svých oveček přehnané očekávání, takže to chce pojistit kromě věčného zatracení nějakým tím výpraskem. Inu, církev, mají rádi jistotu…

    1. Nejprve přece musí nastoupit světská „spravedlnost“, pámbu si hříšníky přebere až potom, tak jak tomu bylo odjakživa.

   1. Mě zcela definitivně přesvědčil Vidlák už když psal o Babišovi coby o otci.
    Nějak podprahově to ve mě zřejmě dřímalo, ale jasný pocit se z toho stal až po přečtení článku.
    Docela mě mrzí že taková, nyní jasná věc mě nekopla dřív, naštěstí nejsem jediný, možná to přesvědčilo i dalších pár lidí s kterými jsem na dané téma hovořil.
    Každopádně vypadali velice zamyšleně.
    Ten kazatel, to už bylo jen takové utvrzení správného rozhodnutí.

 5. Tak prý Janinka, bývalá kantýnská z Chodosu Chodov, dostala od Bimba milost.
  Vidláku, neznal jste ji? Chodov není tak daleko od Sokolova.
  Je to taková kozatá, rezatá zlatokopka.

  1. Když ona nebyla nějak zvlášť hezká, do té kantiny se hodila. A ještě, nenechte mýlit, kariéru neudělala přes krásu. Opravdu ne.

  1. Škoda. Nebyl jsem tam, požádal bych, ať mi to předvede.
   Už mi sice není jednadvacet, respektive je, ale už potřetí – váhu mám skoro původní a rychlost jen o málo menší.

   1. Copak rychlost, to řeší „dlouhá a rychlá ruka“. 9×19 není špatné, ale ACP .45 je o něco lepší. Pomalejší, ale větší. Kdopak by se dneska pral, ne? Z toho už jsme snad vyrostli, nejsme na nějakém tom „školním dvorku“. Tím samozřejmě nechci nabádat k násilí, dokonce ne ozbrojenému – apeluji pouze na paragrafy o nutné obraně a jednání v nouzi. A legální ozbrojení v rámci zákona.

    Jak jinak.

     1. Což může v blízké době být celkem chybička…
      Spoléhám se normálně na PČR, tedy naší policii, ale nosit s sebou kvér je o něco lehčí a menší námaha, než s sebou nosit policajta, to je prostě fakt.

      1. Dobrý nápad. Kdyby zapomněl nebo se mu s tím nechtělo tahat, třeba?
       Následný výklad je vždy otázka… kterou je nutno správně zodpovědět a objasnit.

       Ovšem zcela nejlepší je takovým situacím předcházet, koncekonců, i dle Sun Tsu je nejlepším druhem boje útěk (on sice píše, následovaný jistě vítězným útočným bojem bez rizika v léčce, ale to by se asi našim soudům moc nelíbilo; takže útěk vystačí).

       1. Doslechl jsem se – nepřímo – že soudy v ČR nějak neberou preventivní obranu před hrozícím útokem ve stylu Izraele za 6-ti denní války, což se mi jeví divné – ale je to prý tak…
        🙂

  1. To jako 5-10 příspěvků za den na jeden kus člověka?

   Já bych dala pár výjimek. Třeba Vám, Ládiku!!!, co když na Vás přijde básnický přetlak? A co se týká Vašich příspěvků v próze, tak jste lidská perlorodka – co příspěvek, to perla.
   Anebo bych neomezovala Targuse, aby mohl dle své chuti urazit dostatečný počet lidí za den.
   Samozřejmě také Zakladatel by měl mít možnost zde neomezeně aplikovat (jak o sobě tvrdí) svůj nesmysl pro humor (/smysl pro nehumor?).

 6. Včera, v nočních hodinách, u práce. Pozornost u soustředění na práci nebyla moc valná. Jako podkres puštěn rozhovor Vrábela u Skály. Dost nehezky se obul do Vidláka a Rajchla. Mluvil něco také o demonstraci a pozvání Babiše na ni. Nic konkrétního nenapíšu, protože si to budu muset pustit v bdělém stavu.

   1. Tak jsem tu a pátrám . Myslím, že to odstartoval telefonát, od diváka cca 1:43
    O té demonstraci cca 1:58
    Jak to tak znovu poslouchám, tak to obutí nebylo zase tak šílené, ale kopnutí to bylo. V nočních hodinách to vyznělo jinak 🙂

    1. Patrně jste měl na mysli tuto pasáž:

     https://youtu.be/p9DHAnOBPlk?t=6255

     Neřekl bych však, že šlo o nějaké kopnutí.
     Pan Vrábel jen odpovídal na dotaz posluchače, který varoval před fotbalovým Rajchlem.

     Pan Vrábel byl přitom ve své odpovědi velmi diplomatický. Popsal aktivity, které se mu nelíbily během předvolební kampaně prezidentské volby v podání čtyřlístku Rajchl, Hamplová, Vondráček a Vidlák. Velmi si dal záležet aby svůj postoj věcně zdůvodnil a přitom se vystříhal jakýchkoli osobních útoků.

     Obzvlášť když to srovnám s tím, jak Vidlák, který se stylizuje do nestranného komentátora, využívá každé příležitosti, která se mu namane, aby velmi nehezky útočil a kopal do SPD, tak ze strany pana Vrábela o žádném útoku ani kopanci nemůže být vůbec řeč. Pan Vrábel jen věcná korektní odpověď na dotaz posluchače.

   2. https://youtu.be/p9DHAnOBPlk?t=6251
    Shrnu to:
    Takže ona čtveřice „rozbíječů vlasteneckého hnutí“ (to vážně není žádný osobní útok) se provinila tím, že Rajchl řekl že je Baštův slib odvolat vládu na základě článku 60 (či 62?) pitomost, ač to původně sám takto koncipoval ještě na podzim. Následně se s dalšími, mj. Hamplovou a (prsty naznačuje uvozovky) „nezávislým“ bloggerem Vidlákem připojili k výzvě Schillerové po vyjádření nedůvěry vládě.

    A tahle ošklivá čtyřka „podpořila ten plán Schillerové a teda i ANO“, když řekla „Běžte lidi říct poslancům, aby vyjádřili nedůvěru vládě“, která samozřejmě skončila jako PR akce Babišova týmu. A tohle „bylo strašné překvapení“… vlastně to nebylo překvapení, to by Vrábel lhal – byla to „pro něj ZRADA“.

    A tohlencto „rozbilo vlasteneckou scénu strašným způsobem“ a bylo to to nejhorší, co Vrábel zažil za tři roky, ale chápe, „že je to politika“ a předjímá nějakou dohodu.

    Tak jsem z toho Vrábela nějak zmatený. Tak je pokus odvolat Fialu dobře nebo špatně? Nebo je správné místo pokusu zlomit 9 lidí v parlamentu přesvědčovat milion dvě stě tisíc lidí na ulici, aby zvolili Baštu s jeho (pro mě pochybným, pro Vrábela pravdivým) heslem o odvolání vlády na základě libovůle prezidenta?

    Upřímně, mně vrábel v celém rozhovoru připomíná prodavače deště. Hlavně si hřejme tu naši velikou vlasteneckou krásnou rodinu, je to tak krásné, kdokoliv činí v neschodě se mnou, špatně činí, zdrádce jeden. Sledujme společné cíle, ale snaží-li se k nim někdo dobrat jinou cestou, než tou vrábelovou, je fujn, eaný, zrádce vlastenectví.

    Takže tak.

  1. Pan Vrábel je tak trochu hňup a tak trochu ješitný egoista, který si naivně myslel, že veškeré zásluhy na „mobilizaci a aktivizaci Čechů“ budou připisovány jemu a že ho minimálně alternativní média za to budou oslavovat. Že se bude mainstream snažit jej potopit a zadupat do země, s tím prý počítal – tak potom ale nerozumím tomu, proč nezvolil lepší právní ochranu, než tu mizernou, která mu ani nedokázala zajistit oddlužení.
   Zdá se mi, že v tom bude jiný háček, nebo spíše hák. Pan Vrábel je s vysokou pravděpodobností bílým koněm někoho, kdo se snažil „aktivizovat Čechy“, ale k něčemu specifickému – a nějaká budoucí série úspěšných protivládních demonstrací, ten specifický důvod zcela jistě nebyl.
   Rétorika, jednání a ostatně i schopnost vyjednávání pana Vrábela, byly natolik nešťastně zvoleny, že to vlastně nemohlo dopadnout jinak, než naprostým fiaskem.
   Jak se mohou dohodnout organizátoři protivládních demonstrací Alternativy – když sama Alternativa je nejednotná a rozdrobená až hrůza?
   Kristepane, vždyť je to vidět i tady, u pana domácího, Zakladatele. Tento pan Zakladatel, narozdíl od čím dál víc namyšleného pana Vidláka, loni v březnu a na téměř tři měsíce neposral z několika protiruských fanatiků a blbečků – a založil tuhle platformu. A aniž by je nějak výrazně omezoval, tak nechal VŠECHNY lidi z Alternativy psát, co chtějí.

   Jak má být Alternativa aspoň trochu jednotná :
   Když už se začínáme na něčem konkrétním domlouvat – například na bezvýhradné podpoře Babiše, jako skutečně menšího zla (na to zlo mám ale jiný názor) a vypadá to fakt dobře, tak v tom momentu přijde, do té doby mlčící, například Nováčková a s Baštou. Začne tlačit jako hluchý do dveří, naprosto šílenými argumenty o slušných lidech – a veškerá dosavadní snaha je vniveč.

   Do psí prdele – uvědomte si prosím někteří, že pokud sem přilepíte svůj vlastní plakát (skutečně to tady připomíná spíš plakátovací plochu, než diskusní web) a uděláte to bez opravdu důkladného zvážení všech pro a proti, nebo všech případných možností a šancí toho navrhovaného, tak tenhle web pouze rozesíráte.
   Paní Nováčková na to má zvláštní druh talentu – napíše to tak sugestivně, že to „nalomí“ několik dalších, už předtím jinak rozhodnutých lidí, ti zase nalomí další – a série těchto nalamovaček pak způsobí, že se pracně vystavěná věž z tisíců sirek, zřítí a bez toho, abychom nejvhodnějšímu kandidátovi pomohli.
   Rozesíráme si tu pracně stavěnou a lepenou věž ze sirek sami, doslovnou hloupostí a krátkozrakostí některých lidí, kteří sem chodí věšet své krátkozraké, mnohdy až hodně hloupé plakáty.
   Tak to prostě vidím.

   1. no on ten majdan taky začínal nevinně. A určo se v dějích následujících mnohé předchozí schovalo a pak už na ně nevybyl čas a ani ochota řešit. Kdo ví

   2. Pokud se k něčemu vyjadřujete, tak se, prosím, nejprve osobně seznamte s tí, k čemu se vyjadřujete. Z Vašeho přípisku to vypadá, že jste onen rozhovor Vrábela s Petrem Burešem vůbec neslyšel.
    Ještě jednou proto dávám odkaz na předmětnou pasáž rozhovoru:

    https://youtu.be/p9DHAnOBPlk?t=6260

   3. Pro Tecočamp 20 ledna, 2023 (16:49)

    Tady si dovolím s Vámi ne úplně souhlasit. Nenazývala bych p. Vrabela hňupem ani ješitným egoistou. Spíše ho vnímám jako takového vizionáře. Či takového hrabalovského „pábitele“. Mrzí mě, že mu do toho pan Rajchl tak trochu hází vidle. Třeba kritikou dalších demonstrací. Nesouhlasím, že jsou jsou úplně k ničemu. Dávají totiž dohromady lidi, kteří to vnímají stejně. Někdo se cítí se svým názorem ve svém okolí/rodině osamocený a tak propadá i pochybnostem, že je asi z nějakého Marsu. A na demošce vidí, kolik takových lidí, jako je on, je. A dodá mu to sílu třeba k tomu, aby se snažil přesvědčit i další.

    Pan Rajchl má pravdu v tom, že samotné demošky ke změně nestačí. Že je k tomu potřeba mít i nějakou politickou strukturu, organizační zázemí, další osobnosti schopné jít do politiky, a, co si budeme povídat, také zdroje finanční. Nevím, jaká je (a je-li vůbec) nějaká spolupráce a koordinace mezi p. Vrabelem a p. Rajchlem a jsou-li schopni nacházet nějakou společnou řeč. Ale myslím, že pro úspěch jsou třeba jak ti vizionáři, tak ti pragmatici. P. Vrabel sám toho moc nezmůže. Ale to ani p. Rajchl, pokud bude ignorovat a nebude schopen strhnout ty, co nejsou až tak pragmatici a politici, ale spíše jen ti „srdíčkáři“.

    Jedinou cestu tedy vidím ve férové a oboustranně poctivé spolupráci.

 7. ze včerejšího vyjádření TKL:

  Trikolora vyslovuje do druhého kola prezidentské volby podporu Andreji Babišovi a jeho volbu tímto doporučuje také všem svým členům a příznivcům.

  Již ve svém prvním stanovisku k volbě prezidenta republiky ze dne 30. 11. 2022 Trikolora jasně deklarovala, že ve druhém kole nepodpoří žádného z kandidátů, kteří mají cokoli společného s vládní pětikoalicí. Máme totiž zato, že hlava státu by se za současné situace měla z mnoha dobrých důvodů rekrutovat spíše z opozice. A to také proto, že kabinet Petra Fialy považujeme za vládu národní zkázy.

  Připomínáme rovněž, že dopisem ze dne 3. 10. 2022 jsme vyzvali předsedy obou sněmovních opozičních stran, ANO a SPD, aby opozice postavila společného prezidentského kandidáta. Bohužel, nestalo se. Faktem ale je, že již tehdy Andrej Babiš na naši výzvu reagoval pozitivním způsobem a byl připravený o tom jednat.

  Chápeme, že pro některé voliče nemusí být ani jeden z kandidátů ideální volbou, jako politická strana ale cítíme povinnost vyjádřit se naprosto jednoznačně. Ostatně již evangelista Matouš říká: „Vaše řeč budiž ano, ano – ne, ne. Co je nad to, je od zlého.“

  Zuzana Majerová, předsedkyně Trikolory

  19. 1. 2023

  1. “ cokoli společného s vládní pětikoalicí“
   patří do toho taky společné hlasování v parlamentu? To asi neee

   Dřív se koalice poznala tak, že hlasovala společně. Opozice nezávisle a většinou proti.

   Dnes jsou holt jiná měřítka. Třeba když Babišovo ANO hlasuje s pětikoalicí pro ty ukrajinské jednotky u nás, tak to dokazuje, že Babiš nemá s pětikoalicí vůbec nic společného. Aspoň pokud jde o ty podstatné věci.

 8. OT pro gogo a Stridor

  Zajímavé hodnocení ruského ústupu od Kyjeva. Vzhledem k tom, že Ivani doslova parkovali na silnici, uvěřitelná konspirace.

  Případ „mírových rozhovorů vedených Abramovičem“ ukazuje na připravenost a vysokou koordinaci prezidentské kanceláře:

  ✅ o blížícím se vypuknutí války se vědělo předem;
  ✅ byl sestaven krátký seznam budoucích vyjednavačů;
  ✅ Předběžná jednání byla vedena prostřednictvím zprostředkovatele-Rodninského;
  ✅ Deset minut po začátku velké války už probíhala „mírová jednání“;
  ✅ podařilo se zbrzdit nepřátelské akce;
  ✅ Hlavního cíle „jednání“ bylo dosaženo – téměř měsíc demonstrovali připravenost k míru.

  Radňanskij však zaměňuje posloupnost (lže): nejprve Ukrajina odstoupila od jednání v Istanbulu a pak došlo k Bucha, nikoli naopak🧩.
  Žádná improvizace, vše je pečlivě naplánováno a исполнено☝🏻
  RF uvěřila natolik, že stáhla vojska z Kyjevské, Černigovské a Sumské oblasti.
  Ukazuje se, že prezidentská kancelář se nesnažila velkou válku zastavit, čekala na ni a postupovala podle jasného plánu🧩.

  Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)

  https://t.me/ZeRada1/11955

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *