28 února, 2024

Vidlákove, díky!

Přátelé, tento týden budu vícekrát děkovat. Dovedl jsem do cíle další část svého vidláckého působení a samozřejmě jsem to nedokázal sám, protože by to nešlo. Za poslední rok jsem zažil neuvěřitelné věci a seznámil se se spoustou skvělých lidí, kteří mi pomohli, aby se z malého neznámého blogera stal bloger všeobecně známý. Většinou mě vybídli k něčemu, na co bych sám neměl odvahu, nebo mi podali pomocnou ruku, když jsem se cítil v koncích, přivedli mě k velké politice a umožnili mi do ní nahlédnout. O některých nesmím ani špitnout, protože jsou z Prahy a měli by potíže, kdyby se někdo dozvěděl, že sympatizují s Vidlákem, ale o některých mluvit mohu. A protože chci příští týden představit další fázi svého vidlákování, budu vedle tradičního komentování českých i světových událostí i děkovat.

Dnes začnu tím základním. Vidlákovem. Ono je to sice město, ale jinak je to prototyp dokonalé vesnice, do které jsem se před jedenácti lety nastěhoval, stala se mi novým domovem a udělala ze mě Vidláka. Dnes to řeknu naplno – jedná se o město Miroslav, které leží zhruba na půlce cesty mezi Brnem a Znojmem. Tři tisíce obyvatel, veškerá základní občanská vybavenost včetně doktorů, základní škola, dvě školky, radnice, kulturák, renesanční zámek, vinné sklípky a spóóóusta zemědělské infrastruktury. S trochou nadsázky říkám, že v Miroslavi mají i bezdomovci svůj dům… Navíc můžete nechat kolo venku před barákem na chodníku a nikdo ho neukradne…

Když jsem se nastěhoval, nevěděl jsem o zemědělství vůbec nic, protože pocházím s hornického kraje. Ale našel jsem se v tom. Zjistil jsem, že soběstačnost nejsou prepperské příručky, ale děda s motykou, který si umí na zahrádce vše vypěstovat sám. Zjistil jsem, že soběstačnost je vlastní studna, vlastní chlívek, vlastní slepice i vlastní hnůj. Zjistil jsem, že soběstačnost je, když v místní drogerii mají běžně špejle na jitrnice, kalafunu na odštětinování, tlačenkové papíry a v místní masně mají střívka na výrobu klobás i jelit.

Ještě jsem to stihl. Měl jsem se od koho učit, protože staří strécové ještě nevymřeli a dokonce tu a tam předali své znalosti i mladším.

Byly to záhumenky okolo Miroslavi, které mi vnukly myšlenku, že právě to je cesta pro skutečně zdravé potraviny, které nejsou předražené. Byli to místní nadšenci, kteří po práci osedlali svůj malotraktor a šli vyorávat brambory nebo sbírat rajčata… ti mi ukázali, že sklenice zavařovaných okurek se dá udělat za stejnou cenu jako v hytlermarketu, ale podstatně kvalitněji. Ukázali mi, že člověk může mít dobré jídlo za normální ceny. Jen je pro to zapotřebí něco udělat, je třeba plánovat a myslet na zimu s předstihem. Koncept vidláckého zemědělství jsem nevymyslel já, ale je to prostě jen pozůstatek osmi set let místního zemědělčení.

Místní bodrost a pohostinnost mě udělala bodrým a pohostinným. Místní fachmani mi dali znalosti, díky kterým se všude vetřu, protože si tam odemykám pálenkou, vínem i dalšími pochutinami.

Když jsem se nastěhoval, hned se mi dostalo kázání, kdože je tady ten hodný a kdo je ten zlý. Zpočátku jsem tomu i věřil, ale brzy se začalo ukazovat, že je to asi jinak. Všichni ti zlí mě zvali mezi sebe, zacházeli se mnou dobře (a dodnes zacházejí), ti nejzlejší mě přivedli navíc ještě k rybaření a asi by na mě pověsili i flintu a udělali ze mě myslivce, kdybych neodmítl, protože na to opravdu už nemám čas. Byla to vstřícnost „toho úplně nejzlejšího starosty“ díky které jsem se s kamarády mohl vrátit k historickému šermu a město to podpořilo. Byl to „jidášský místostarosta,“ který mi nikdy neřekl jediné křivé slovo a umožnil mi po šest let vystavovat na zdejším zámku mojí sbírku lega.

Naopak ti, co se označovali za ty hodné, ti mě v posledním roce zatratili. Zjistili, že jsem bezcharakterní, protože odmítám plivat na Babiše a přidávat se ke kolektivním minutám hněvu proti jeho osobě, odmítám vidět konflikt na Ukrajině černobíle a k tomu se přidaly moje staré hřichy v podobě volby Zemana a sympatií k dávné ČSSD. Užil jsem si slov o proruském zaprodanci, jen co je pravda, ale také jsem se dočkal široké podpory i tam, kde bych ji opravdu nečekal. Prostě jsem zjistil, že drtivá většina lidí je tu naprosto normálních s normálními starostmi a pod slovem tolerance si představují skutečnou toleranci k jiným názorům.

Myslím, že nemusím zdůrazňovat, že ti domněle zlí neměli vůbec nic proti tomu, abych se kamarádil i s těmi domněle hodnými, ale ti hodní měli spoustu námitek, že se kamarádím s těmi zlými…

Vždycky jsem se chtěl nějak odvděčit. Protože bez Miroslavi bych se nikdy nestal Vidlákem. Miroslav je sice město, ale ve skutečnosti je to ten pravý a ryzí venkov se vším, co k tomu patří. Vyštafírované zahrádky, dobrá domácí kuchyně, všechno BIO, historie tu vykukuje z každého rohu a máme tu i obecní tetkagraf, který je rychlejší než rozhlas.

Teď se mi pro vděčnost nabídla příležitost. Tedy… pokud mi trochu pomůžete. Zjistil jsem, že Miroslav je druhá v soutěži o nejlépe opravenou památku jihomoravského kraje, prohrává o nějakou stovku hlasů a konec soutěže je tento pátek. Loni se totiž udělala střecha na zámecké věži. Zámek je moje srdeční záležitost, protože se začal opravovat, když jsme se nastěhovali a hned od začátku jsem se tam angažoval. Když přijedete v létě na nějakou městskou akci, zřejmě mě tam najdete, jak se neuměle oháním tatarskou šavlí…

Proto bych vás čtenáře chtěl poprosit… pošlete jim do té soutěže SMSku. Stačí napsat PAMATKA 13 (velká a malá písmena nerozhodují) a zaslat na tel. č. 736 301 599. Když to Miroslav vyhraje, hodně jim to pomůže při získávání dalších peněz na opravy. Síla čtenářů tohoto blogu by na to měla stačit. Pokud to vyjde, uděláme si tam pak na zámku autogramiádu mé knížky. Ideálně i s jitrničkami…

Až budete někdy chtít nasát tu pravou, skutečnou, nijak nepančovanou venkovskou atmosféru se vším, co k tomu patří, tak víte, kam máte jet. A když už budete v Miroslavi, zastavte se i u Vidláka.

360 thoughts on “Vidlákove, díky!

 1. Posláno, Oslavany zůstávají o nějakých 900 hlasů pozadu!
  Ale bude to drahé, Vidláku, ten vylepšený výhled z okna opravený zámek, to se oceňuje v paštičkách a jiných zabijačkových pomazánkách 😀

 2. Přes Miroslav občas projíždím, ale vlastně nikdy jsem tam nezastavil. Takže to napravím a porozhlédnu se. V létě, když je hezky a teplo.
  Nenapadlo mě, že tam někdy pošlu SMS, i stalo se.

  1. Taky mě to napadlo, že až tam tudy pojedu, tak budu vyhlížet střechu měděného království, která září dodaleka. Nebo už zezelenala?

   1. Já nejvíc vyhlížím, když jedu tou cestou přes Miroslav, za Těšeticemi broskve v sadech. Koneckonců, proto jezdím nejraději po okreskách. Jeden se holt kochá. To nikdy neomrzí.

 3. Miroslav není pro mne neznámá, Když jsme s mužem jeli na jih, tak jsme si tu dělali občerstvovací
  zastávku, Ale poprvé ještě jako malá holka, se mi líbilo místo Miroslav, protože se tak jmenoval můj táta, později muž, ségra, ale u prvního syna jsme si to s manželem už netroufli. Bydlíte na pěkném místě.

 4. OT z přírody –
  – dnes nám dala příroda OPĚT a ZDARMA návod, jak vysouložit fyjáhlovou pětikolku.
  Od půlnoci do rána spadly asi tak 3 cm sněhu.
  Republika stojí.
  Podle Rááádyjožumpálu od Mostu až po Olomouc. Beskydy kolabovaly už včera.

  Ale soudruzi řeší platy akademiků, prý jim to hen to vyučování na VŠ nenese.
  Nu, hlavně, že máme čtyři VŠ na „japanologii“. Pokud jsem to napsal blbě, omlouvám se všem Japoncům, oni za to nemůžou.

  1. Nenaznacuje snad Targus, ze bysme meli vsichni zacit snezit, ze ne? Jednak to leze do penez a jednak se staci podivat na Bankovou, kam to vede…

  2. Já také z přírody :
   Včera jsem se z vysílání studia Leonardo dozvěděla, že čmelák sonikuje.
   Jsou květy, do kterých se včela nedostane , opylit je umí jen čmelák. Ten tak činí hlasitým bzučením, zvaném sonikace . Prostě pomocí zvuku vytřepe zrnka pylu a už si pochutnává.
   🐝🌺
   Pozoruhodné je, že ten zvuk tvoří pomocí prsních svalů.
   Teď chápu, proč v ČR nejvíc sonikují dámy, které mají dobře vyvinuté prsní svaly, Černochová , Pekari, vlastně ani ta Myrka není úplně plochá.
   🤔

  3. Targus: problém je že i ti pracovití historici, japsnologive a filozofové doplácejí na proslulost genderistu a některých hodnotě relativně krajních kulturologie, kteří jim všem ničí pověst před veřejností. Všem jako humanitním vědcům. Přitom potřebujeme kromě techniku a fyziku i historiky a psychology.

 5. V Miroslavi na zámku
  dali trámek ke trámku
  mají střechu na věži
  do zámku už nesněží.

  Staré břízy z okapů
  ustoupily mejkapu
  zámek září do kraje
  vlajka na něm zavlaje.

  1. Doufám, že ta miroslavská.
   Na půlce mají nějakého ftáka a na půlce dva modré hrozny. Zdá se, že kvalitní bumbáníčko je zálibou všech Miroslavských.
   😀🍇🍇

 6. Zdravím do Miroslavi, Vidláku! (SMS posláno)

  Je to vážně krásné městečko, i okolí je moc hezké. Takových je naštěstí v ČR stále hodně, protože se lidé starají a žijí tím, zrovna jako Vy.

  Neměli bychom poslouchat hlasy, které tvrdí, že je vše ztraceno a společnost je v takovém stavu, že 5-ti demolice byla regulérně zvolena; protože to není pravda. Po letech totalitního masírování v žumpách, otrávení oponujících voličů; rozložení odporu proti likvidaci země, státu, národa, ekonomiky a kultury na pidistrany; aktivitě Milionů chvilek a nespočtu dalších takových…

  Chce to trochu entuziasmu, skutečného vlastenectví – neformálního, opřeného o skutky, jakousi „obrozeneckou aktivitu“. Aktivizovat „mlčící většinu“, protože příklad Miroslavi ukazuje, že lidem stále jde o jejich zemi, o domovy. Nic není ztraceno, právě naopak – vše teprve začíná.

  Přeji, ať to Miroslav vyhraje – sice jsou to ty démonkradické dotace, pravděpodobně z EUhnije (EU hnije, hnije, až uhnije), ale prachy jsou až na prvním místě.

  Pecunia non olet.

 7. K zemědělské tématice:
  V módě jsou zvýšené záhony. Aby se domácí zemědělec nemusel ohýbat při sběru úrody a k okopávání půdy mu stačila 1ruční motyčka. V módě je také nezanechat za sebou uhlíkovou stopu. Nejhorší stopu zanechávají hutě při výrobě železa a oceli. Tyto 2 módy jsem spojil a udělal zvýšený záhon bez jediného hřebíku. Foto z neděle (dnes je to pod sněhem):
  https://imgway.cz/4Qib/F4865B88-DC44-4487-ABCF-1C3A61E810E7.jpeg

  1. Internet je zlo… to si taky draha precetla neco o zvysenych zahonech a pestovani v pytli a ze musime taky. V situaci kdy ma pulku desetiaroveho rovneho pozemku k dispozici…

   1. Mohlo by se zdát, že vysoké záhony jsou trendem nedávné doby, ale opak je pravdou: na první (kamenné) vyvýšené záhony byste mohli narazit už v Semiradiných zahradách ve starém Babyloně. Ve středověku bývaly vysoké záhony součástí klášterní zahrady – dlouhou historii má jejich používání ve Francii nebo v Anglii.4. 5. 2021
    Tablet mi moc odkazů nevyhodil….

  2. Nemam tuseni, kde ty zvysene zahony zacaly.
   Na youtube je to vsude a biomatky to vyzaduji na svych zahradkach. Maji tam pak dve hlavy salatu a dve hlavky zeli a svym detem ukazuji, jak je potravinova sobestacnost dulezita.
   Videl jsem na vlastni oci.
   Zada to ale asi setri.

   Ja jsem to zavrhnul hned na zacatku, protoze bych si musel poridit nejaky jerab na kultivator.
   Nebo to musel vsechno okopat (taky promisit hnuj, promisit vapno…) rycem a motykou, na coz nemam cas a hlavne to kultivator udela podstatne lepe.
   Hezky se mezi tim chodi a na fotkach je to pekne, ale na vetsi vymeru je to sebevrazda.

   Ty terasy z kamene urcite daly zadum poradne zabrat, ale vypadaji krasne 🙂

   1. Vyvyšeny zahon je v podstate velky kvetinac, kde nie je prirodzena poda, rychlo to cele premrzne (korene), zabera to viac miesta v porovnani s klasickou hriadkou. Neda sa tam pouzivat normalne zahradkarske naradie, len mini pre trpaslikov. Cele nahovno.

    1. Lidičky, můj případ je takový, kdy mám kousek zahrádky kde mám stromky a keře. a pod nima trávník., pokud bych tam chtěl něco pěstovat, je vyvýšený záhon ideální volba. Jednak tam dávám kompost, jednak nemusím přerývat trávu a dělat nějaké obrubníčky, aby tráva nevrůstala do záhonku, jednak neporušuju kořeny stromků a křaků. No a když se rozhodnu na jaře dalšího roku nezasít, desky zůstanou kde jsou přes zimu. Do toho svého zasadím max 2 dýně hokkaido a 2 cukety. Ale svoji službu to udělá.

     1. Okolo kmenov stromov, by ste mali mat okopanu zem v kruhu aspon na 50 cm. Na 2 cukety a hokaida to v pohode staci. Nechapem naco kvoli tomu stavat taky bazmek.

      1. Jakože tam tráva nemá růst? No to nevím…Heleďte teď jsem byl i v Bohdanči. Na Vysočině- To je panečku koutek!! A jsou tam i Vlastenci, mají tam pověšené dvě české vlajky- a žádnou jinou. A mají tam sady, ale okolo je prostě tráva, nic okopaného. Koukněte do satelitních map třeba nebo do street view.
       Takhle, hádat se s váma nebudu asi to bude mít nějaký účel, ale nikde ani u sousedů jsem si toho nevšimnul že by lidi měli okolo stromů okopanou zem.

       1. Ano, ludia na to vacsinou kaslu, ale mala by byt okopana. Neviem presne preco, asi kvoli lepsiemu vstrebavaniu hnojiv a vody. Pozrite na youtube videa Jan Urbanek, Hricovsky, Radkuv sad….

  3. Et tu, Brute?

   Otravují mě s tím doma už měsíce: už mě fakt nebaví se bránit, třeba poukazováním na to, že máme 1000+ m2 zahrady a pokud jsem si stačil všimnout, otroka na téhle latifundii dělám ponejvíce já; panička a děvčata jen přihlížejí, a komandují svého domácího a polního negra (mě) jak jižanské krásky někde ve Virginii nebo kde, cirka 1850. Když je chci naštvat, dělám, jak mě to baví: ať to taky zkusí, je to fakt prima.
   😀

   Coby chovatel blondýn chovám několik exemplářů Scarlet (z knihy/filmu Gone with the Wind) různého věku, které ze zemědělských prací baví leda tak sklízení a setí, pokud to netrvá moc dlouho – protože pak se to začne nepříjemně podobat práci – ale o to více o tom dokáží zasvěceně a nadšeně hovořit.

   Takže jsem si tenhle týden dal do plánu postavit tuhle poslední moderní zhůvěřilost také. Nemám odolnost, jako můj fotr, který 22 let dokázal vzdorovat matce ohledně přimontování poličky na zeď, protože by ji rád přidělal jinde, nejlépe nikde. Včera jsem po netu nakoupil prkna, sloupky, mosazné šrouby (počítám s tím, že časem to Scarletky omrzí, tak to budu muset zase odstranit; tak to udělám rozdělávací) a „vyvýšené záhony“ budou mít, jako ty jejich kamarádky a známé… aby netrpěly, chudinky.

   Internet je zlo, přidávám se. Včas jsem na routeru zablokoval pinterest a jiné domény „plné nápadů“, ale nepomohlo to.

   1. zkuste to udělat jen z prken SROUBENÝ SPOJ S PŘESAHEM (PŘEPLÁTOVÁNÍ)
    Je to potom taková skládanka a dá se i jen maflem.

    1. To znám – ten betonovej chodník zahradou je hnusnej. Uděláme si kamennej …..tzn. že si celý rok nenarovnám záda…
     Všude stejný.

  4. Neoliticke vyvysene zahony prevzali benediktini do rane stredoveke klasterni zahrady. Jsou teplejsi, nelezou tam tolik sneci a maji spoustu dalsich vyhod. Steny se vyrabely z propletenych prutu, anebo prken. Pouze mental Sakura si mysli, ze to vymyslely biomatky. Nelze ani vyloucit, ze je to prace Basty 20%.

  5. Já mám ještě brožuru z dob komunistů a tam byly taky popsány, akorát to nebylo v bednění, ale vyvýšená místa, která se k vrcholu zužovala. Osazená byla i po stranách, nejen na vrcholu. A základ je stejný jako u záhonů, dole větve nebo podobná hmota a okolo a na vrcholu zemina, vevnitř mohl být hnůj. Do spodu se doporučovalo pletivo.
   Jo a bylo to ze Sudet.

 8. Potvrzovací sms mi nepřišla. Zkusil jsem to teď podruhé, ale ve tvaru pamatka mezera 13 a potvrzení přišlo hned. MEZERA je důležitá!!!!!

 9. Sms jsem poslal. Ale vzpomněl jsem si přitom na Zdeňka Hejzlara, vyhozeného člena ÚV KSČ, který dělal po rehabilitaci ředitele ZDŠ Ostrčilova, kam jsem nastoupil jako žáček 1. třídy v roce 64. Neznám souvislost, asi mi jebe. A to mám Body Battery 100%.

  1. Možná přijde doba, kdy bude první Vidlákova knížka na indexu a pod peřinou ji bude při svíčce číst mladá generace rebelů.

  1. „….poslal jsem vám postel…!“
   „Postelí máme dost, ale děkujeme.“
   „…ládo se stalo!“

   Z naší rodiny šly 4 SMS, tak doufám, že zvítězíme. I když není důležité zvítězit, hlavní je vyhrát.

 10. … takhle nějak v praxi vypadá ten průser nás všech, kterýmu se říká PRACHY – DOTACE (a všech těch tanečků, který se kolem nich děly, dějí a dělat budou)!

  Neupírám Vidlákovi jeho entuziasmus, čtu ho dlouho, abych mu věřil, že to myslí křišťálově čistě, ale když tohle jeho = „Vidlákove, díky!“ si člověk rozebere do šroubečků, tak (to přeženu)…

  … takhle nějak mohla klidně začít TŘEBA ta ještě do nedávna nazývaná zločinná sešlost „vidláků“ kolem ROPu Serverozápad, která je obviněna z výraznýho odklánění, který do dneška neumí soud rozkličkovat (dokonce, co se teď dostali modroptáci a jejich nohsledi opět k lizu, tak do tý doby nezpochybnitelnej spolupracující svědek všechno dosavadní odvolal /=asi dostal nabídku, která se neodmítá/ a ukázal směrem k vyšetřovatelům a soudu dlouhej nos tak, že to klidně může vést k tradičnímu zametení pod koberec) = to je totiž ten důsledek toho Vidlákem dneska předvedenýho lobbingu, prosazování se, zviditelňování se za účelem dostat se k PRACHŮM – DOTACÍM na úkor druhýho!!!

  Já vím, namítnete mi, vždyť v Miroslavi přece opravili střechu nad zámkem a zrovna náš Vidlák byl u toho. Co může bejt křišťálově čistější, žejo?… tak:

  … „hej vy hejlové, co do dneška ste ani pořádně nevěděli, co a kde je nějaká Miroslav, pošlete Vidlákovi tu SMSku, co vám to udělá!“

  Za mě?

  S takovým: „Vidlákové, díky!“ … děte všichni akorát tak do háje!

  P.S.
  … a to fakt netuším, jaká památka má o těch pár stovek hlasů víc oproti tý Milroslavi

  1. Jako bych to netušil, když až teď sem si dole přečetl v diskusi od Vidláka tohle:

   „Díky Targusi… koukám jak přibývají hlasy… před půl hodinou tam byl rozdíl 200 ks ve prospěch Oslavan a teď už je to jen o 30.
   SMS je za cenu tvého běžného tarifu, takže Tě to nezruinuje.“

   … a ten hloupej smajlík tomu všemu nasadil ještě korunu?

       1. jasně
        … ale čtu sice poprvý, že se stavařina dá okecat, ale všechno je možný, nebo poprvý, vím já.
        Bohužel, sem se nedopracoval ani po téměř 60-ti letech v procesu k takovýmu mistrovství, že bych měl třeba technický zprávy či zkušební protokoly předem naprefabrikovaný tak, že by jim stačilo doplnit pouze název, datum akce či numera z laboratoře … že by podle sebe soudím tebe?

        1. Tak to jste se bohuzel uz dlouho nepotkal s nejakou technickou zpravou vasich modernich kolegu. Cas od casu si to procitam a jsem smutny. Pulka toho je vata, naskladana pomoci zkratek Ctrl+Cizi, Ctrl+Vlastni, obcas kluci a holky nedokazou ani ohlidat obsah, takze se tam timhle zpusobem dostavaji pasaze z naprosto nesouvisejicich staveb…

         1. ano, vím

          Bohužel, patřím ještě k těm málo HIPům, který ještě se vší vážností a zodpovědností koordinují, tedy taky čtou po „svých“ profesích výkresy i technický zprávy a který se ptaj, pokud něčemu nerozuměj, nebo maj podezření, že jenom Ctrl+C a Ctrl+V.

          Odchody „mých“ osvědčených kolegů pardálů a nový poměry, o kterých píšete, jsou důvodem, proč se dopracovávám k odvaze to zabalit … není to ale pro mě jednoduchý, co bych zapíral.

         1. … že by měření dýlky pípáků, Alefe?
          Zajímavá argumentace, neb každýmu tady musí bejt přece jasný, že těch Vašich pět urážlivejch slov o mý práci souvisí s tady propíraným lobbingem na střechu v Miroslavi.

          Přesto, není i těch Vašich pět hovězích i tak nějak moc?

          1. To on umí i uderněji a kratší. Např. Huš!

           I jedno takové slůvko stačí osvětlit, co je to zač a že s takovým póvlem je škoda ztrácet čas.Tak si to blbíši tak neberte a pište jak jste zvyklý, svoji cílovou skupinu jistě najdete.

          2. … nesouhlasím a s póvlem už vůbec né, Sibylo!

           Ale příde mi legrační, když člověk, kterýho to nutká se veřejně svěřovat svýmu deníčku (jako našeho Alefa tady), dokáže druhýho zesměšňovat pro jeho pouhou nedostatečnost.

           A z druhý strany tentýž člověk … a teď to napíšu nikoli zle, ale jen více surrealisticky… než ve svým deníčku přefikne nějakou ze svých tam popisovaných lásek-nelásek, tak na to on sám spotřebuje tolik textu, obratů, metafor, kudrlinek a vím já čeho ještě, že zpozdilejší čtenář mnohdy ztratí nit až ták, že vůbec netuší, jestli tu lásku-nelásku nakonec v tom příběhu vůbec přefik …

           … tak mi příde docela srandovní, že takovej kultivovanej estét je schopen druhýmu vytýkat dýlku textu jen proto, že jako on nedokáže strefit pudla na první dobrou a ještě k tomu pěti slovy.

           Příde mi to úplně stejně ujetý, jako kdybych napsal našemu Ládikovi: „Hele, dneska ty tvoje básničky stojí za ….., uber dvě sloky, máš to moc dlouhý a “ … a přesto to nepíšu (i když někdy si myslím, že bych klidně mohl), protože tuším, že každej má svý dny a že vždycky něco začíná vocamcaď a končí pocamcaď.

          3. Na kultivovaného estéta si jen hraje, v jádru je neomalený macho. Asi proto mu ztroskotalo tolik vztahů. Na první pohled může člověka splést, ale není všechno zlato co se třpytí, musí mít člověk tu opatrnost pořád na mysli.

  2. No jo, takze Vidlak zije v nejakem systemu, ktery skoro nemuze ovlivnit.
   Vime, se ten system neni dobry, je pekne korupcni, rika se tomu dotace.

   Ale Vidlak je prece z alternativy, takze musi byt zasadne proti korupci a vsemu s ni spojenemu.
   Takze musi i odmitnout ony dotace a ke vsemu se dopracovat vlastni pili a za vlastni penize. Na ty dotace ovsem musi ze zakona prispivat.

   Takze vyzebrana dotace na zamek je zlo.

   A o cem jsou ty esemesky?
   Mozna, ze ta druha opravena pamatka je lepsi, nez strecha zamku v Miroslavi, a spis by si zaslouzila prvni cenu…
   To jste chtel rici?
   Ale opravdu si myslite, ze ti hlasujici videli obe opravy a podle kvality prace a projektu pak hlasovali?
   Nebo je to spis tak, ze kde je vic obyvatel, nebo vic pratel, tak ti to pak vyhraji?

   Takze Blbisi, mene svateho rozhorceni a vice lidskeho pochopeni.

   1. Sakura napsal:
    28 března, 2023 (6:56)

    Máte pravdu, více obyvatel, více hlasů.

    Já jsem si pro klid svědomí prohlédl fotky soutěži o nejlépe opravenou památku jihomoravského kraje, a hlasoval pro třináctku, ale hlavně oceňuji nápad, jak otestovat dosah KYDŮ.

    Když to bude méně, než 10 000, tak můžeme maximálně dělat zvýšené záhony.

    Ládik!!! Má pěkné záhony i auto.

   2. …“system neni dobry, je pekne korupcni…“
    proto sem napsal pouze svůj názor, kterej s nějakým Vaším LIDSKÝM POCHOPENÍM nemá co dělat … Nebo jo?

    1. Ja vam neupiram pravo na vas svaty nazor, jenom jsem vam dopurucil byt mene puristni a vice lidsky a chapavy.
     Dokonce jsem vam i napovedel duvody, ktere by mely vest k tomu nazorovemu posunu.
     Zkuste si jeste jednou precist muj predesly vstup, a zamyslet se nad tim.
     Pokud je nic nezmeni, tak nevadi…

 11. Zdravím, za mě posláno 3x. Ze soukromého, pracovního a služeního čísla. Víc už nemám:-) Tak držím palce!

 12. Hlas odeslán.
  Vidláku doufám, že se někdy setkáme. Názorově jste mi velmi blízký a rád bych si s Vámi potřásl pravicí!

 13. Tužka napíše….to je od Vás moc milé pro Vaše spoluobčany a město, jak o něm píšete. Nikdy jsem tam u Vás nebyla a to si o sobě myslím, že mám republiku značně procestovanou. Víc Čechy než Moravu.

  Na foto vypadá město moc dobře,…kompaktně, úhledně,….byla jsem se mrknout na wiki. Jistěže jsem si prohlédla i zámek. Zajímavý, takový bytelný, žádná skořápka. Malé město a péče o historickou památku, to je vždycky velkoobjemové sousto. Tak ať se vám všem ve Vidlákově Miroslavi daří k plné spokojenosti. Dodatek:…. byl hlas poslán, zítra pošlu ještě z pracovního mobilu co mám na pracovišti. A budu se s vámi v Miroslavi, na dálku, radovat, až zvítězíte…..Tužka.

 14. Ten text je strašně dobrý,

  mmch, v JČ vesničce, spíš osadě, kde teď „komporolničím“ ( = zdrojem obživy je komp; zdrojem tělocviku jsou brambory, a zdrojem uznání místních je ovčí držková z vlastníc ovčích sekaček), to funguje obdobně. Jen: s horší materiální základnou – holt to je drsný kraj, žádné víno a švestky jen, když se vydaří jaro, půda je tady kamenitá a jílovitá). S horší občanským komfortem – jsou to osady o 15 staveních, všude daleko… Ale zas víc ryb, zvěře, hub a lesních plodů.

 15. Posláno a na úspěch Miroslavi připíjím naším slováckým vínem – Pálava 2021 PS. A naše soběstačnost na skutečné vesnici je vlastní studna, vlastní čistička, vlastní FV elektrárna, vlastní slepice, zahrada a zahrádka a pálenice nedaleko.

  1. Ještě dotaz? Miroslav je ten, ta nebo to. Pokud je to na Moravě tak TEN, ovšem „pražskou jazykovou galérkou“ jsou skoro všechna moravská jména měst předělány na TA , prý je to spisovná čeština, na TA Miroslav, což je samozřejmě blbost, protože by musela být TA Miroslava ! Oni břeclaváci si hovorově předělali TEN Břeclav , když byl změněn na TA Břeclav, na TA BŘECLAVA?

   1. U Břeclavi – tam bych to, na základě lidové písně „U starej Breclavi“, viděla jasně – ta Břeclav. Ale zase mi dodnes nikdo jasně nenadefinoval, zda je ten Olomouc – podle vzoru stroj, nebo ta Olomouc – podle vzoru píseň. Olomoučáci, jak to je?

     1. Olomouc je primárně rodu ženského, ale v místním úzu se užívá i v rodě mužském. … se můžete taky někde dočíst.

      P.S.
      Mně ale úplně stačí to olomoucký měkký „í“. Onehdy sem absolvoval webinář z Olomouce a protože na to jejich měkký „í“ skoro ve všem u nás v tvrdých, chudých, kamenitých horách nejsme vůbec zvyklíý, tak sem si po hodině přednášky připadal jako na sjezdu teploušů!

    1. Miroslav – rod ženský https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=Miroslav
     Olomouc je rodu ženského https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=Olomouc,
     v místním úzu (a historicky) ale i mužského – dle vzoru stroj
     7. pád r.ž. s Olomoucí,
     ale bývalo i úředně r.m. s Olomoucem,
     viz např. zákon 214/1919 Sb., o sloučení sousedních obcí s Olomoucem
     https://www.aspi.cz/products/lawText/1/1114/1/2/zakon-c-214-1919-sb-o-slouceni-sousednich-obci-s-olomoucem/zakon-c-214-1919-sb-o-slouceni-sousednich-obci-s-olomoucem

 16. Dobrý den, váš hlas byl započítán do hlasování a připsán vybrané památce. JmK – Hlasování o památkách

  Obvykle na podobné výzvy nereaguji, ale na vás dám, Danieli.

   1. Já už se tady hodinu dojímám nad tím, jak ti dobří uspěli navzdory těm špatným, a ze všech sil tlačím prvním slzu … Po Vaší kritice aby to celé začal znovu.

  1. Umí, ale kam se hrabe na provládní média. To jsou teprve pohádkáři, jen díky nim Anonymové klidně usínají. Otázka je, jak dlouho ještě…

    1. Já myslel spíš tu o tom, jak celý svět stojí za kyjevským režimem a Rusko je totálně izolované a v posledním tažení, ale uvidíme, která pohádková vize budoucnosti se ukáže jako přesnější. Povíme si to zhruba za rok, souhlasíte?

       1. Tak nevím, od „Hadráku“ mi tvrdí, že u Kábulu se bojuje za Prahu (pak to najednou vzdali …), teď již přes rok se zase bojuje za Prahu u Kyjeva …
        nějak ten boj se stále a stále přibližuje k nám … nechtěli by již na to hodit bobek?! než to opravdu dotáhnou až k tý Praze !! Vím jsem „dezolát“ a chtěl bych toho moc !!

       2. Už je na tom Bob tak zle, že bere i makaky? Na druhou stranu, když se to dobře zváží, mohli by tam u vás patřit k nadprůměru.

        1. Dneska Pekarová na Tchaj-wanu zas tvrdila, žeTchajwan je na tom dnes stejně jako byli my v 68 a dokonce použila jakýsi citát z té doby a oni ji aplaudovali prý 34 sekund. S výukou soudobých dějin se to dle mého přehání.

  1. Eurovize? To jako fakt? Za tu dostanete k obědu dvakrát větší příděl hmyzu oproti nám, kteří tu nechutnou taškařici ignorují. Bez ohledu na to, jak jste hlasoval…

   1. Co vás bere, ještě abych utrácel, když výsledky byly evidentně napsány předem. Ani kdyby mě to nějak zajímalo. Ale o „nesprávných vzorcích hlasování“ se tehdy zmínili i bakalháři.

  1. Díky Targusi… koukám jak přibývají hlasy… před půl hodinou tam byl rozdíl 200 ks ve prospěch Oslavan a teď už je to jen o 30.
   SMS je za cenu tvého běžného tarifu, takže Tě to nezruinuje. 🙂

   A pomalu začni plánovat nějakou cestu k nám. I se Starou Jahodou.

   1. TVL, jak jsem jezdil s naftou do Žiťáku, telefén s českou kartou ležel doma, takže mám fčilek šestadvacet volných hodin na pokec a asi 150 volných SMS!
    Kdyby to šlo posílat z jednoho čísla, klidně u toho budu dvě hoďky dřepět!
    (-:

    1. Obdivoval jsem zámek v Miroslavi i vedlejší letní kino ,proto jsem rád ,že se kouzelný zámek opravuje ,sice pomalu ,ale jistě.

  2. A za ten hlas chcu flašku vína nesoucí název, Vidlákovo tajemství.
   Anebo Vidláková paní.
   DLouhé „á“ je tam proto, že to má být záměna za Bílou paní.

   A uzenou domácí klobásku, tu chci taky. Jedno od koho, na rozdíl od vína.
   Vás ten můj hlas přijde sakra draho.

   A to proto, že jsem z „městovsi“ stejné velikosti, ale školka je neřešitelný problém, starý klášter prostě jednou spadne, (ale je v něm muzeum Bible, do kterého nikdo nechodí, tak je furt zavřené), a kulturák si zdejší kulturtrégři nechali ukrást rovnou dvakrát.
   To prostě nevymyslíš, to jenom nevíš, jestli ses ocitl v hororu, anebo čumíš na HODNĚ špatně napsanou komedii.
   Sednout si a plakat a do žíly si nechat zavést infuzi s Vidlákovo vínem, ale nejmíň bečku…

      1. ále prd koupených… platba neproběhla. Enem se trošililinku trhnulo špagátama… a hele ho hurvínka jak se hejbá =)

   1. Jak tak čtu vaši korespondenci s Vidlákem.
    Vlastivědně- Muzeum Bible mělo donedávna výstavku korunovačních klenotů- replik. A zájem musel být obrovský, když se tam člověk musel nahlásit na konkrétní čtvrthodinu.
    A okolo Miroslavi jsem měl projíždět včera nebýt toho bílého dopuštění . Cestou ze stolice jsem chtěl navštívit Telč a Jaroměřice nad Rokytnou, popř ještě Znojmo, ale na čerstvě přezutých letních pneu jsem byl rád, že jsem se staženými půlkami dovalil domů. I ten extra vítr byl hodně výživný.
    S těma památkama se hodně rádo ukazuje na komunisty jak ti zločinci nedbají o kulturu a tak.
    Když se najdou peníze na opravu zámečků bude jen dobře. Mi se třeba také líbí, když vznikají nové aleje, sady, třeba Alej Dobra.
    A rozporuplné pocity mám z akcí ukliďme Česko. Lepší by bylo vychovat a vést lidi, aby ten bordel nedělali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *