16 dubna, 2024

Vidlácké placky

Krátký energetický úvodník:

Tak to přišlo i k nám. Manželčini rodiče včera dostali nové zálohy za energie… Ze čtyř tisíc měsíčně jim to skočilo těsně pod dvacet klacků každého patnáctého… V podstatě nezaplatitelná suma. Oba v důchodu, takřka soběstační v produkci potravin, ale když dáte za elektriku a plyn dvě třetiny příjmů, tak je to prostě v háji a neřešitelné.

Největší fór je v tom, že i kdyby teď sami dobrovolně zastavili plyn a téměř nepoužívali elektřinu, tak zálohy stejně budou platit. Sice se s tím dá něco dělat a s distributorem se domluvit, ale prý je to na dlouhé lokte a v mnoha případech vám stejně nevyhoví. Navíc to udělat nemohou, protože doma jim nezůstal žádný funkční komín.

Tchán mé působení na demonstracích odsuzoval. Vyjádřil se v tom smyslu, že demonstruju za návrat totality… Mohl jsem mluvit od rána do večera o tom, že demonstruju za odchod z lipské burzy, bylo to zbytečné. Česká televize a celoživotně odebíraný Respekt udělaly své…

Tož vás teď občas poinformuju, co s tímto světonázorem udělalo zdražení nad všechny myslitelné meze.

A teď už dnešní text:

Přátelé, vy co mě čtete pravidelně, tak víte, že jsem od přátel dostal milý dárek – jistou zásobičku vidláckých placek. Mapa České republiky vyplněná svojí vlajkou a přes ní vidle, které tentokrát nejsou zapíchnuté do kupky hnoje, ale zvednuté k obraně. Přiznám se, raději mám ty zapíchnuté, co slouží jen jako pracovní nástroj ke zlepšování čistoty mého dvorku. Doba ale nepřeje mírové klidné práci a okolnosti nás povolávají k obraně vlasti.

Jak jsem už psal, vidle jsou naším poznávacím znamením. Nacházeli jsme se takto na demonstraci, abychom věděli, kdo jsme ze stejného hnízda a kdo stojíme o to, aby naši budoucí lídři četli Vidlákovy kydy. Dávali jsme najevo, že se nenecháme rozdělit, že jsme nepřišli lustrovat řečníky, ale přišli jsme je vyslechnout a vyjádřit podporu rozumným návrhům. Udělali jsme si na Václaváku takové malé vidlácké sympozium a kdo byl ochoten mi přispět na činnost, ten dostal placku.

Za pět let mého psaní jsem nikdy peníze nevybíral. Můj blog byl pro mě potěšením a relaxem, sloužil mi podobně jako epigramy Karlu Havlíčkovi – čistil jsem si tak hlavu a měl místo, kde jsem svobodně mohl říkat, co si myslím. Na to jsem korunky nepotřeboval . Doména mě stála tři stovky ročně, to jsem si opravdu mohl dovolit. Když vás čtenářů přibylo, zval jsem si zajímavé diskutéry na moje zabijačky. Dělám to doteď a budu to dělat i dál. Díky tomu jsem se dostal k zajímavým informacím, ze kterých čerpám své zprávy a svoje věštění budoucnosti.

Teď jsem trochu na rozcestí, kam se vydat. Psát budu dál, to se nemusíte bát, ale pokouším se dostat na volnou nohu, podobně jako to udělali Petr Hampl či Marian Kechlibar. A jak můžete vidět, vybral jsem si na to úplně ideální dobu, kdy všichni přicházíme o všechno… to je ta nejlepší chvíle opustit řemeslo a stát se „komediantem.“

Předevčírem jsem napsal, že je nejvyšší čas vydat vidláckou knihu o zemědělství a soběstačnosti, že to bude ideální dárek k vánocům… To proto, že moje věrná čtenářka Petra z Mississippi si dala tu práci, prošla celý můj blog a vytáhla z něj všechny zemědělské texty. Materiál na knihu je prakticky připraven. Stačí vhodně seřadit, opatřit vysvětlivkami, dodat poznámky pod čarou, přidat případně pár fotek, desetkrát to po sobě přečíst a udělat korektury. Že bych měl do vánoc půl tuny knih v průjezdu, to bych asi trhnul rekord… ale minimálně bych to zkusil.

Proto se vás ptám… byli byste ochotni mi přispět na činnost, abych pokryl náklady na vydání? Jako poděkování pošlu vidlácké placky. Doba stojí za houby, proto říkám zcela otevřeně, že nevím, zda vůbec bude reálné, aby na konci celého procesu byla knížka… V mezičase nám nejspíš dojde plyn a knihovazačství v té chvíli nebude právě strategický provoz. Je možné, že za dva měsíce budu mít mnohem přízemnější starosti, než datlovat po večerech. Ale v této chvíli mám přátele, kteří už pár knížek vydali a ti mi poradí a pomohou.

Je troufalé říci, že pokud dostanu stovku, tak dám placku? Je troufalé chtít, aby se mi nejprve ozvali ti z vás, kteří se mají s kým o placky podělit, abych to neposílal po jedné, ale alespoň po deseti?

Já vím, že bych mohl vymyslet nějaké stránky nebo využít nějaký distribuční kanál, ale jdeme do doby, kdy budeme odkázáni na staré dobré adresy a lidský kontakt. Proto bych to raději udělal téměř postaru. Kdo jste pro a chcete podpořit Vidláka, prosím ozvěte se mi na vidlácký mail: vidlakovykydy@gmail.com

Prosím, tento týden dejme prostor těm, kteří už jsou větší skupina a nebo jsou schopni a ochotni placky šířit dál. Více placek = menší poštovné a méně práce. Za týden si řekneme, jak jsme na tom a začnu rozposílávat i v menším. Ať bude zájem jakýkoliv, nic se nezmění na tom, že každé ráno (mimo neděli) tady najdete nový článek.

Jinak jsem pro každou špatnost – kdo je z jižní Moravy, nebo kdo jezdí přes jižní Moravu, kdo pendluje mezi Brnem a Znojmem a dal by přednost osobnímu kontaktu před poštou, dejte vědět, rád se s vámi seznámím (a třeba si alespoň přiťukneme sklenkou portského). Případně, pokud by se našel nějaký hrdina, který by nebojácně řekl, že si takových placek vezme fakt hóóódně, protože má hóóódně přátel… to bych třeba zase přijel i já k němu…

Prosím, neozývejte se mi přes mesenger. Tam už teď chodí tolik zpráv, že nemám šanci se s nimi vypořádat. Pokud jsem někomu z vás na mesengeru odpověděl, tak to byla víceméně náhoda…

Pokud to vyjde, bude z toho kniha o vidláckém zemědělství a vidlácké soběstačnosti, plná užitečných rad, kterou pochopí každý Jaryn z Horní Dolní. A i když si ji asi nenadělíte pod stromeček, k jarním pracem na záhoncích už určitě bude k mání.

Váš Vidlák

255 thoughts on “Vidlácké placky

 1. Malá poznámka. Pokud radíte lidem, kteří vědí jak na to, tak můžete být v knize stručný, pokud ale radíte lidem, kteří doposud nikdy nic nepěstovali, ani trávu v truhlíku na balkoně, tak je některé věci potřeba vysvětlit. Já podědil chalupu a začínám zahradničit a mám největší problém s tim, že knížky jsou určené pro lidi, co už maj nějakou praxi a ne pro nováčky. Musim tak dost dogůglovat, ptát se sousedů a známejch tak. Za knížky o řezu stromů, bych rovnou fackoval:-D

 2. https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/panika-z-jedne-zvolene-zeny-hamplove-jany-hamplove/

  Panika z jedné zvolené ženy. Hamplové, Jany Hamplové
  Nově zvolená senátorka za Kroměřížsko Jana Zwyrtek Hamplová se noblesně vypořádala se štvavými výpady a urážkami od některých novinářů a vládních politiků.
  .
  Osobitě na urážky Hamplové zareagoval na svém profilu také známý advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl, který Hamplovou dlouhodobě podporuje:

  „Jana už je na Seznamu třetí v pořadí vyhledávaných spojení! Před ní už jsou jen Houby a Bohdalka. Vypadá to, že nám všechny ty žlučovité výlevy fašistických kavárníků dělají docela solidní reklamu. I přesto jsou už některé natolik za hranou, že je na čase vyrazit do protiútoku. Uvidíte brzy,“ napsal Rajchl.

 3. Trocha naděje v beznaději.

  Harrachovské sklárny od ledna pojedou nanovo. Plyn si majitel někde sehnal. Možná je to první vlaštovka naděje, než přijde nové české jaro. Zdravý rozum určitě nezvítězí, spíše blbost prohraje.

  Já bych Vidláka taky podpořila, ale placek mám už dost z demonstrace. Stačí, když pošlu finanční podporu našemu literárnímu talentovi. Abychom nebyli překvapeni, když nám Vidlák napíše svižný politický thriller ála holyvúd. Takže držím palec a těším se na knížku; můžu přispět i s receptem na domácí zabijačkovou klobásu.

  1. Podle mainstrému a pětikolky je Hamplová antikrist.

   Dobré doporučení, pro všechny alternativu. Podporovat, podporovat, podporovat, rozšiřovat její názor, které publikuje.

  1. problem je ze tak jednoduche to nebude

   prumysl nemame , vojsko na obranu hranic taky ne, tezko by nas nekdo chtel, sami maji dost starosti

   co muzeme nabidnout aby nas nekdo vzal pod ochranna kridla ?

   chytre mozky, skanzen ? dopravni spojeni ?

   zajimava je jen ta proxy poloha a stada idiotu, kteri budou pochlebovat komukoliv

   1. V Německu dělají Václavák každý týden za mír s Ruskem. Mmch. stál o tom i rozsáhlý článek na Seznamu. A na Youtrubce jsou důkazy. A Putin říkal, že cítí, vidí naši (záprďáckou) podporu.
    Nabídnout, nabídnout… Filosofii, kulturu… ovšem- bod tři je předpoklad

   2. ano, poklonkující repertoár zdejšího tupého stáda jest neomezen…..od zvedání pravice až po přemalování se namodro v případě kosmického ovládnutí světa ze strany taťky šmouly…

 4. Optimistický odhad, že by v jaderné válce zahyne/zahynulo by pouhých pět miliard lidí.
  A Musk – na rozdíl od hrdých ukrajinských“ rozšířených sebevrahů“ váhá jít do prdele, za což se mu dostalo spravedlivého odsouzení.

  (Osobně bych fandil přeživším bohatcům z rovníkové Afriky, kteří by si dokázali zajistit lišejníkovou pastvu pro soby, hrabla na sníh a větší počet svetrů po nás, mrtvých pekaristech a fialistech. Přežití zbytků lidstva záleží na tom, zda si za jaderné zimy afričtí domorodci zvládnou pár let stavět iglů.)
  ———————–

  “ Podle nedávné studie publikované ve vědeckém recenzovaném časopisu Nature Food by jaderná válka mezi USA a Ruskem způsobila hladomor globálních rozměrů, v jehož důsledku by zahynulo 5 miliard lidí.

  Před nukleární apokalypsou, která by mohla vyhladit lidstvo, už varuje například i nejbohatší muž planety, americký multimiliardář Elon Musk, který na Twitteru navrhl mírový plán, podle nějž by se Ukrajina zavázala k neutralitě, Krym by zůstal Rusku a referenda na východě by se opakovala pod dohledem OSN.

  Tento mírový plán si vysloužil vulgární reakci ukrajinského velvyslance v Německu Andreje Melnyka, „Táhni do prd*le,“ napsal ukrajinský diplomat Muskovi, který po zahájení ruské invaze Ukrajině zadarmo zajistil internet pomocí svého Starlink.

  Ukrajinský poslanec za Zelenského vládnoucí stranu Sluha národa, Roman Hryščuk, dokonce napsal, že je lepší zemřít v jaderné válce než se DOHODNOUT s Ruskem.“

 5. Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že se jeho vládě podaří různými kroky stabilizovat současnou situaci, která se vyznačuje především energetickou krizí a z ní plynoucí nejistotou. Zároveň však před zástupci firem na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řekl, že neexistuje žádné rychlé, jednoduché a bezbolestné řešení. Vláda usiluje o celoevropské řešení, protože bez něj nelze nalézt dobré národní řešení. Kdyby nějaké dobré národní řešení už v nějaké zemi existovalo, tak ho vláda podle Fialy okopíruje, ale žádné takové nevidí.

 6. Marian Kechlibar píše o výprasku Rusov od Ukrošov : Víkendový boj o východoukrajinské mesto Lyman sa skončilo takou drvivou porážkou Rusov, že je ťažké ju pomenovať iným slovom ako „katastrofa“. V dnešnej ére smartfónov a kamier si nemusíme následky len predstavovať. Záplava videí z bojiska dorazila na sociálne siete a každý, kto má na to žalúdok, sa môže zoznámiť s tým, ako vyzerá dnešná priemyselne vedená vojna a čo robí s ľudskými telami zachytenie vo víre vybuchujúceho železa a „pršiaceho“ ohňa. https://standard.sk/257161/z-ako-zrutenie/?fbclid=IwAR2T-glu0Y0y0I6g4dH3WPHZta5A63KPf54rEglP-MQDxbaOEhuv3uklBTc

  1. Bohužel slovenská i česká verze jsou jen začátky článků.
   Kechlibar několikrát psal o Ukrajině i u sebe a vždycky jsem z toho měl dojem, že mu uniká porozumění situaci.
   Tady těžko soudit, u Limanu rozhodně byli Rusové poraženi a nejspíš to ještě nekončí, ale neměl jsem z těch mých obvyklých zdrojů dojem, že by to byla katastrofa typu zničení armády. Naopak šly hlasy, že velení Ukrajince nešetří. Že prostě jejich postup bude znamenat příliš velké jejich ztráty.
   Je možné, že mi unikla nějaká epizoda, kde by odstupující Rusy zmasakrovali, jak naznačuje Kechlibar.
   Mělo podle mých informací dojít k tomu, že Liman drželi do doby Putinova projevu a vyhlášení připojení oblastí, pak měly posily prostřílet ustupujícím jednotkám koridor přes de facto operativní obklíčení.
   Že to nebude vyjížďka na bicyklu, je jasné, ale neslyšel jsem ani o nějakém jednostranném masakru.

   1. Tak Marián Kechlibar je skeptik ohľadne víťazstva Ruska, názorovo odlišný od Vlka …… áno, skôr precenil Ukrošov …….

    1. To já jsem taky skeptik ohledně vojenského vítězství Ruska za předpokladu, že budou pokračovat jak dosud.

     Jen prostě mám z Kechlibara dojem, že interpretace ohýbá směrem k tomu, co chce, aby bylo.

   2. Kechlibar vidi jen vysek, staci se podivat na nejake video s nim a je hned jasne proc.
    Tvari se sice jakoby neutralne, clanky take z 90% neutralni jsou, ale vysledny dojem nakonec udela tech nenapadnych 10%, vzniklych zuzenym zornym polem.
    Mam z nej stejny dojem, jako z Lupuse: at se oba snazi, jak se snazi, svuj stin neprekroci.
    A jelikoz jejich prinos neni takovy, aby stali za filtrovani, tak uz je nectu. Ale verim, ze to mysli seriozne, to ano.

    1. Jo, já jsem Vlka objevil v roce 2014 vlastně kvůli Ukrajině (a to ještě nepsal on). Jenže pak jsem si našel vlastní zdroje a sledoval ho jen občas, pamatuju na Vrbětice a něco možná dalšího. Nějak mi přestal sedět, mám problém ty texty sledovat.
     Kechlibar podle mě rozumí Německu, je vidět zájem a vhled.
     Jak začal psát o Rusku, bylo vidět jakési mechanické posbírání útržků a polepení koláže podle předem zamyšleného obrazu. Takhle na mě působí i ten úryvek z dneška.
     Tehdy jsem i něco psal u něj v diskusi, ale tamní ultratvrdé ukrajinské jádro to vzalo jako trestný čin, který by se měl řešit i na občanské úrovni, tak jsem odešel. Bez nějaké lítosti, protože jsem v podstatě chtěl zjistit, jestli mají pro své názory nějaké opodstatnění a ukázalo se, že to byla spíš síla smečky. Sám Kechlibar nepovažoval za potřebné něco vysvětlovat. Takže informačně hluché místo.

   3. Ja porad cekam na zabery ukoristene ruske techniky, zastupy ruskych zajatcu a hromady cernych pytlu.
    Zatim porad nic ….

  2. Stačílo by zjistit, kolik z té Ukrajinské armády jsou žoldáci ze všech státu světa.
   Pak by mě zajímalo kolik je tam vycvičených utečenců muslimů z Německa,jak bylo poukazováno, že jsou to většinou mladý bojeschopný muži a nemusí to být jen z Německa.

   1. O té technice se píše na ruských zdrojích. Dokonce to u Chersonu dělalo potíže, protože tanky měly Z a Rusy to mátlo. Ukrajince ne, patrně proto, že mají NATOvské informační systémy.
    Byly v podstatě dvě takové situace – první ta dubnová deeskalace, kdy Rusové nechali techniku a odešli a teď nechali techniku při ústupu od Izjumu.
    tady jsem kopíroval text:
    https://web.litterate.cz/tribuna_act/comment-page-8/#comment-63251

    Zajatců myslím moc nebude, kromě těch, co seděli v těch řídce roztroušených blokpostech a nikdo jim neřekl, že jsou hluboko za frontou.

  3. Ukrajinci budou mít ještě tento rok do zimy navrch – došly jim západní zbraně a vycvičení vojáci. Navíc mají početní převahu. Ovšem jen místně, většinu území Rusové udrží. Ukrajinci za to ale platí zvýšenými ztrátami. Rusové se stíhají stahovat bez větších ztrát. No a na jaře se projeví „fyzika“ – zbrojní výroba jede v Rusku 24h denně, přes zimu se vycvičí vojáci a Rusové budou mít i početní převahu. S financemi na tom Ukrajinci taky nebudou dobře. Takže očekávám mohutný ruský nástup na jaře příštího roku. To dobydou všechna území, která si přivlastnili. Líbil se mi ten Muskův návrh o referundu na sporných územích pod záštitou OSN, bohužel nerealizovatelné.

   1. Vyhraje ten, kdo zajistí obyvatelstvu plný hrnec a teplo.
    Teoreticky bude Západ sypat do Kyjeva rance oběživa. Ale prakticky bude muset brát ohled na náladu vlastních občanů.
    Propaganda sice jede na plné koule, ale prázdný žaludek neukecá.
    Čína zatím lavíruje, bojím se, že z dlouhodobého hlediska vnímá užitečně , když Západ pustí Rusku trochu / hodně žilou. Očekává se velká bitka o nerostné zdroje v Arktidě. Tam má hodně polárních stanic Rusko, Čína snad žádné. ( Zájem přelidněné a na nerosty chudé Činy o vylidněnou Sibiř je známý. )
    Zbytek světa si musí mnout pacičky. Křižáci se mečujou mezi sebou, hlavně muslimové z toho musejí mít druhý Ramadán.
    ***
    Venezuelský autobusák Maduro už není zlej, ale hodnej. Šťastný muž. Irácký Saddám Husajn byl nejdřív hodnej, ( ve válce Irák/ Írán) a potom zase zlej. ( Ve válce v Zálivu. )
    Věřit cokoli Bílému domu může jen velký hlupák.

   1. Upletu mu svetr na cestu, aby nám nedej Bože zmrzl.
    Vlastně neupletu mu nic, neumím plést. A háčkovat mu svetr? Ále, ať si poradí sám.

 7. Včera tady někdo dal odkaz na Bureš TV – rozhovor s pplk. Kratochvílem. Doporučuji si pustit …
  Co řekl nového – USA/NATO v podstatě zřídily letecký most na Ukrajinu, transpondéry (odpovídače) mají vypnuté, zapínají krátce před přistáním. Polská a Maďarská armáda vydává svým vojákům jódové tablety. Dle něho a jeho armádních kolegů probíhá na straně USA/NATO reálná příprava na jaderný konflikt, resp. spíše jaderný útok. Jódové tablety již neseženete, přírodní jód je v mořských rybách … i konzervovaných.
  Střípky do skládačky – jistě všichni zaregistrovali svého času hysterický výrok Lizz Trussové, že je ochotna v případě potřeby „zmáčknout červené tlačítko“. Tohle lze považovat asi za „vládní“ pootevření Overtonova okna. Aktuálně v GB a USA běží v TV šoty s plánky, kde zlí Rusové mohou shodit atomovky. V naší kotlince si všimněte např. takové drobnosti – na seznam.cz je již několikátý den na titulce odkaz na stream „Černobyl: Kontaminované části zničené elektrárny“, předtím jsem registroval jiný článek s obdobnou tématikou. Navíc, opakovaně běžel film „Černobyl“. Tohle není nic jiného, než dostat do hlav obyvatel, že jaderný spad byl sice průšvih (v případě Černobylu), ale už je to v podstatě v poho a hlavně se to dalo přežít … jinými slovy, nemějte přehnané obavy z možného jaderného útoku.
  K jaderné výměně – zesilují výzvy anglosasů, aby Rusové nepoužili atomovky nebo varianty, že pokud je použijí, tak Američané/NATO odpoví rázně KONVENČNÍMI zbraněmi. Tohle má zase do hlav davu dostat, že použít jaderné zbraně mohou/chtějí jenom Rusové.
  Pokud toto vymývání mozků ještě chvíli potrvá, pak může nastat jaderný výbuch např. nad Charkovem a … a všichni budou věřit, že to mají na svědomí Rusové. Za naprostou absurditu se bude brát varianta, že by to mohli být i Američané, kteří nedělají rozdíl mezi Rusem a Ukrajincem => vše Slované, jedna podřadná svoloč, jejich absence na planetě nebude oplakávaná.
  Přípravy jsou tedy v plném proudu.

  https://www.youtube.com/watch?v=rK3xXn0Wc4k

  Jinak Igor Panarin má na svém webu /kanále kátký šot o tom, že druhá největší švýcarská banka prakticky zkrachovala. V našich médiích ticho, v odborných pár řádků, že dvě největší švýcarské banky mají problémy. Ve skutečnosti jejich akcie se pohybují cca za 1/10 ceny, což je spíše blíže tomu bankrotu. Panarin ještě připomíná, že pád Lehman Brothers byl v podstatě menší bratříček ve srovnání s finanční váhou těch bank.
  Dle mého „jede závod“ kdo dříve – zda dříve lehnou západní finance nebo anglosasové zařídí jadernou výměnu, přičemž času se nedostává anglosasům.
  Tohle je opravdu boj na život a na smrt mezi USA a RF. Plichtu, mír nebo dohodu asi nelze očekávat.
  Aktuálně vyplula nějaká nová RF ponorka s Poseidony a NATO přiznalo, že netuší, kde se pohybuje.

  1. S první částí souhlas, o druhém nevím zhola nic, ale jestli by měly krachovat Švýcarské banky, pak je načase kopat kryt.

   1. Ale to by také znamenalo další, jednak poválečné zásoby tam uložené už byly vyčerpány a druhak – to podvolení se EU nařízení že jim musí dávat informace, z doby před tak 3 lety jim rozbouralo renomé a kdo mohl se přesunul. Banky na kanárech a ještě jedny sice patří anglánům ale…..taky jejich spojencům. Hmm nemají to jednoduché

    1. Ano masku a náhr. filtry, už mi to pár lidí doporučilo, otázka je jiná – budu to chtít přežít ?
     Děti máme dospělé a čeká nás , i bez toho co se právě děje, jen ta kratší horší část života…

   1. Aby to mělo nějaký smysl, musí být koncentrace cca 100x vyšší.
    Tady se koncentrace pohybují v mikrogramech, vy potřebujete nejmíň 100 mg na jednu tabletu.
    Ještě mám pár tablet z devadesátek, ty obsahují 100 mg jódu na tabletu.

 8. Proč ty Plačky – vždyť jde přece o demokracii, volný trh s minimem státních zásahů… Kované Demokraty doslova shazují, lid si chrochtá v megaobchodnich centrech, v TV všichni vaří a pečou o 106, hodní agenti FBI a CIA v tv likvidují ruskou verbež, hromadně se zvrací na minulost, nedej bože se snad zastat – tak proč ty Plačky, vždyť jde o DEMOKRATICKÝ RÁJ NA ZEMI.
  Přes 30 LET to podporujete, volíte – konečně má český volič přesně to, co si zaslouží, po čem toužil a touží, konečně se realizují v praxi jeho vlhké sny…
  Jen houšť…
  Apropo, Alternativa, její kandidáti před senátnimi volbami, konkrétně jistá Hamplová a její „spolupráce s klubem ODS, vstup do senatniho klubu ODS není problém“ u Bobo…
  Fakt alternativa jako hrom…
  https://m.youtube.com/watch?v=mcfPF82HO80

  1. ano, tomu už se nedá ani říkat zklamání…tenhle svět je ztracený i zatracený zároveň

   ruští kluci umírají a rusko dál vesele prodává ukrajině ropu a plyn…válka jako stehno

   jedinou starostí největších českých „vlatenců“, tj. SPD jest to, aby se Rajchl příliš nerozrostl a nevzal jim jejich suprová koryta…

   poslední zhasněte, díky

   1. ruští kluci umírají a rusko dál vesele prodává ukrajině ropu a plyn

    Dokud tam umírali lidi, co jsou za to riziko placení, budiž, ale nasazení mobilizovaných musí přece Rusko doplnit o zastavení plynovodů a ropovodů, jinak to doma neokecají.

    Což samozřejmě znamená konec ropy i pro nás.

 9. Pro pana Vidláka jedna nevyžádaná rada:
  „Ševče, drž se svého kopyta“.

  To platilo a platí. Zejména v době, kdy jediná jistota je nejistota.

 10. https://www.techzon.cz/penovy-polystyren-muze-byt-klicovy-pro-snizeni-zavislosti-na-ruskem-plynu/?

  Z důvodu nedostatkuruského plynu bude zastavena výroba pěnového polystyrénu, který je klíčový opro snížení závislosti na ruském plynu….

  Z důvodu nedostatku energií je zastavována výroba mědi a hliníku, které jsou důležité pro snížení závislosti na energiích.

  Z důvodů nedostatku dosavadních energií je zastavována výroba skla, které tvoří převážnou část hmoty solárních baterií, které mají nahradit dosavadní zdroje energií.
  ———–
  K tomu, aby tohle člověk starší deseti let nepochopil, musí být buď evropský politik, nebo mentálně retardovaný … nebo obojí.
  Nebo pravidelně číst Respekt a sledovat ČT.

  1. Já mám kolem sebe většinu lidí, kteří sice někdy ve škole slyšeli, na co je elektrárna a plyn, železná ruda a měď, ale nespojují si to vůbec s denním životem. Elektrika je v zásuvce, vždycky byla musí být, takže mu nedělá prolbém podporovat zavírání elektráren. Plyn nepotřebuje, protože žere v hospodě a výroba čpavku mu připomíná buď komunistické statistiky, nebo otravu na Bečvě .. takže zrušit.
   Jsou to lidi kolem 50 let věku.
   Posmívají se VHS rekordérům z produkce Tesly, které pamatují a srovnávají s DVD přehrávači z Číny. Demonstrují na tom technologickou zaostalost ČSSR… ale copak my dnes umíme v ČR vyrobit zlomek toho, co jsme uměli v ČSSR?

   Takže, ne takhle tupá je většina populace, doufejme jen, že je to vratné.

   1. Vratné?? … minimálně za 1 generaci. Změna musí začít na ZDŠ a pak pokračovat. No a ta změna nastane až se tito absolventi dostanou do řídících a produkčních funkcí.

    1. Někdy je to vratné velmi lehce. Plno lidí prostě názor nemá a ani nevědí, co to je. Když Komise uhlí zakazuje, tleskají, když příkáže, tleskají – a vždycky blahosklonně pokývají hlavou, jak je ta Komise moudrá. Maximálně, když je to očividná békovina, že to „lidi chtějí“ nebo „je taková doba“.
     Velká spousta lidí má celebritní způsob myšlení – přidávají se k tomu, co presentují jejich celebrity. Chtějí být považovaní za lepšolidi a ta měřítka právě kvůli absenci jasně se vyjadřující aleternativy definují neobolševici.

     Mnohdy stačí prostě a jasně mluvit, bez agresivity, ale bez vytáček a nazývat věci pravými jmény, být připraven to vysvětlit. Spousta lidí věří ve 100 pohlaví jen proto, že je taková doba, chce se to a nikoho neslyšeli o tom veřejně pochybovat.
     Když se takový někdo objeví, uleví se jim. Ne že by se veřejně přidali, ale kdyby odpor dosáhl 30 procent, překlopí se.

     Těch vysloveně ztracených kreténů není zatím většina.

     1. Ze lide opakuji to, co slyseli, to je lidske. Ovsem velke nadeje na moznou zmenu smerem k politickemu sebeuvedomeni to nedava.
      To by musel prijit nekdo, kdo by jim to takhle rekl, coz je v dobe korporatu vylouceno.

      1. No prave.
       Taky pridam svou trosku do mlyna:

       Dneska jsem mluvil s jednim soukromym zemedelcem a on hrozne nadaval na Rusko, ze ke kvuli nim vsechno drazsi. Hnojiva, igelity, agrochemie…
       Tak jsem mu nenasilne namitnul, proc si mysli, ze je za tim Rusko.
       Samozrejme, protoze valci na Ukrajine.
       Na to muzu odpovedet jenom, ze se valci porad. Syrie, Yemen, Lybie, Irak…
       Odpovedel mi samozrejme, ze Rusko zakazalo vyvoz ropy a plynu, takze je to ted vsechno drahe…
       Byl hrozne prekvapeny, kdyz jem mu rekl, ze dovoz jsme si naopak zakazali my, a to na prikaz nase kamose nejvetsiho.
       Do ted nevim, jestli mi veri, nebo jeslti si mysli, ze jsem prorusky troll.

       a to genialni napad v podobe zastropovani cen ruske ropy jeste prijde.

       1. Za trolla vas nema, takhle bezna populace jeste rozstepena neni. Ale za obtizny hmyz, ktery ho nudi, to uz ano.
        Ja mam take svoji obet, kterou pravidelne trapim a prijdu si pri tom jako grazlik, trhajici mouse kridla.
        Je to 55 lety vysokoskolak, volic Petikolky, ktery si mi pravidelne chodi na email stezovat a nadavat na politiku Petikolky.
        Pokazde se ho zeptam, proc ji tedy volil, kdyz meli v programu to, co delaji a pokazde mi odpovida slovy: „A myslis, ze Babis by byl lepsi?“

       2. Měl jsem taky pár debat a kromě toho, kdo zastavil NS (tenkrát ještě nebyly zničené v moři) bylo hodně zábavné pozorovat to zacyklení v tom, jestli dotyčný chce ruský plyn (nechce) a jestli mu vadí, že neteče (vadí, zastavil ho ten hajzl Putin).

        Tak potom to začít rozmotávat je komplikované. A třeba o turbinách mi nevěřil, že to stojí na německé straně.

        Ještě bylo zajímavé to, že plyn vlastně nechtěl od Putina a předpokládal, že nenakupováním Rusko zkrachuje, Putin půjde od válu a pak budeme zase nakupovat. A bude to levněji .. a zase jsem mu musel prozradit, že cena Gazpromu je 200 a až Němci to přeprodávají za 2000, takže jestli je svině ten, kdo to předražuje, nebude to Putin.

        On to nakonec nevydržel, hulákal a odešel k jinému stolu.

   2. to je ten problem odtrzenosti od reality

    nechceme nic nehezkeho aby nas obtezovalo, zadne smeny na 6tou, zadne kourici fabriky, zadny smrad na nasem venkovskem domecku

    To musi skoncit spatne a krute pro tyto lidi aby si neceho zacali vazit a svym detem byli schopni vypravet jak skvele socialisticke ceskoslovensko dokazalo delat cipy 8088 a VHS rekordery plne u nas vyrobenych analogovych soucastek a mechaniky.

    aby s pychou dokazali ukazovat detem jadernou elektrarnu, nebo socialistickou skolu, kterou stavel jejich dedecek a ktera tak dlouho vydrzela

    dokud budou jen plni obdivu k cizakum/lupicum nic se nezmeni

  2. Stačí být českým voličem, Asfaltový holube… Skutečně stačí se „dopracovat“ do této entity… A pak se dějí věci…
   Tedy ano, není problém placatá Země, ani hromadná, davová retardace – dokonce jde o společenskou nutnost, dodnes tzv. Alternativou zcela nepochopenou… O to více hmatatelnou a reálnou…

 11. „politici hýří optimizmem, průmysl se chystá na katastrofu“.

  U Vlka článek z HN.
  Prý překvapivý…
  No, proč neuveřejnit pravdu, když už se objednané vraždě české ekonomiky už stejně nedá zabránit?
  ——————————-

  „Páteční opatření, na kterých se dohodli unijní ministři pro energetiku, zatím veřejně zkritizoval jen prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který je považuje za velmi obecná a neřešící potíže českého průmyslu a velkých podniků. Na statistické úrovni pak o skutečné náladě nejvíc vypovídá předstihový ukazatel PMI (tzv. index nákupních manažerů), který se v září propadl v Česku (a dalších středoevropských zemích) daleko víc než v eurozóně. Důvodem byla oslabující poptávka v kombinaci s prudce rostoucími náklady.
  (!) Vysoká poptávka po zaměstnancích pak nesouvisí s novou výrobou, ale snahou dokončit rozpracované zakázky.(!)
  /Pozn. —: Dokončit zakázky, inkasovat peníze – a co nejrychleji s nimi zmizet mimo EU! ! /

  Ve skutečnosti průmysl začal mít problémy už na jaře, kdy bylo jasné, že ceny surovin, především energií, prudce rostou a současně rostou náklady na mzdy a inflace. A současně zahraniční odběratelé nechtějí ani slyšet o zvyšování cen stanovených v mnohaletých smlouvách. Mnoho podniků tak po inflačním nárazu z jara dodnes drží jen to, že mají zafixovanou cenu elektřiny, bohužel značná část ji má napevno pouze do konce roku.

  Představa, že se čeští majitelé budou snažit udržet výrobu za každou cenu, je naprosto lichá. Vedle zvažovaných přesunů výroby do již existujících závodů v zahraničí (např. Polsko, Balkán, či dokonce USA) se čeští majitelé firem nerozpakují mluvit o tom, že továrnu zavřou, zaměstnance propustí a továrny pronajmou. To vše samozřejmě sdělují neveřejně. Aspoň zatím.“

  1. Lupus při jím opakovaně demonstrované snaze o zachycení maxima detailů je bez mrknutí oka schopen přehlédnout ráhno v oku svém… Nebo-li vypustí, vědomě, doslova olbřímí fakt, důvod, souvislost, jako se mu to stalo v poslední době 2x.
   Navíc, vždy se bude raději mýlit s US zaručeně echt nestrannými zdroji ( jak jinak, že, tam ta nestrannost stříká), než mít pravdu s ruskými, páč v ten moment jde o ideologii…

  2. Polsko? Dyť Poláci se stěhují k českým hranicím, aby mohli dojíždět k nám pracovat. Kolegyně je z bohaté Varšavy. Tam to asi nebude a plyn mají také, drahý. Zatím.

 12. https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/sokdokument-jak-usa-planovaly-valku-a-energokrizi-v-evrope/?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  Vzpomínáte, jak soudruzi anglosasové a jejich mopslíci pořád vykřikovali, že vojna bude?! No a teď pořád vykřikují, že mužík určitě použije tu velebombu, bo prohrává? Šlajs a Tuček, stejné chyby, stejné známky.
  Putin by měl zatraceně rychle něco vymyslet, protože ty americké krysy se nezastaví opravdu před ničím.

 13. Pár bodů k zamyšlení:
  1. Placka je fakt nepodařená. Američani si vždy dali záležet, aby jejich revoluce měly kvalitní symboly a loga. Nadšení a profesionalita jsou dvě různé věci. Inspirativní článek https://unie-grafickeho-designu.cz/vlastnosti-dobreho-loga-obsahly-clanek/ Forma distribuce objednávkou přes mail je taky tristní a Vidlák se okrádá o většinu potenciálních příjmů. Ve věcech propagace by myslím bylo účinnější oslovit místo pár přátel Horáka nebo jiného mága, který za sebou má prokazatelné výsledky.
  2. Vidlák nejde s kůží na trh. Je to jak Robejškovi Realisté, kdy byl Robejšek jejch jediná výrazná postava, ale viděl se jen na pozici mentora. Lidi nepotřebují mentory, lidi potřebují charismatické vůdce (bohužel, ale je to tak). Proto i špatný herec v oslovení davů vždy překoná dobrého mentora. Nebo máte pocit, že jsou herci nějak inteligenčně nebo svými schopnostmi lépe vybaveni k vedení spoluobčanů než třeba matematikové? Reagan, Schwarzenegger, Stropnický, Topfer, Zelenský… Erdogan je pro změnu fotbalista! To, že tu má Vidlák bublinu inteligentních a přemýšlivých souznějících čtenářů, neznamená, že to stačí na oslovení mas. Co funguje, je opakované zobrazení známého ksichtu všude a pořád dokola, častá veřejná vystoupení, a nějaký důvěryhodný příběh a jasná vize, za kterou lidi půjdou. Podnětné mohou být knihy od Cialdiniho, Kahnemana, Arielyho, Greena, Sapolskeho, Taleba a řady dalších, poskytují pochopení, jak dav přemýšlí.
  3. Ekonomický model vydám knížku, prodám placku a uživí mě to i s rodinou, je úplné sci-fi. Na dědině lidi většinou vědí, co mají dělat, aby přežili, ve městě se bude hodit pro nadcházející období spíš Ruka noci podaná, ale tu už napsal Cílek. I kdyby byla kniha na české poměry absolutné bestseller, uživí rodinu nanejvýš pár měsíců.
  4. Jak Vidlák, tak Rajchl přeceňují svoji důležitost a vliv. Je to opět jak s Robejškem, který „realisticky“ odhadoval, že bude mít ve volbách 20 procent. Jak dopadl, víme. Navíc, na rozdíl od Robejška, u Vidláka i Rajchla čas od času zachytím náznaky narcistického vůdcovského uvažování, kterýmižto projevy zbytečně oba ztrácejí body.
  5. Absence programu. Ani Rajchl nemá program. Tak nějak obecně tuší, co nechce. Rajchl to vydává za program, ale je to spíš seznam přání, s nímž nejde moc nesouhlasit. Vidlák píše zajímavé názory, ale program, který by byl základem pro to pověstné sjednocení, nikde nevidím. V opozici si notuje Keller a Paroubek na jedné straně s Ševčíkem a Klausem na druhé, ale kdyby se dostali jedni nebo druzí k moci, jejich recepty na řešení současného stavu by byly diametrálně odlišné. Na druhou stranu, kdo umí vyjmenovat nějaké opravdu zásadní rozdíly v programech SPD, Rajchla, Trikolóry, nebo dříve Realistů? Je naším ideovým vůdcem Marx? Keynes? Hayek? Taleb? Vadí Aspen institut, jehož členem je (byl?) i Babiš, nebo nevadí? Poraďte mi, nedokážu to ani jako pravidelný čtenář dešifrovat.
  Možná jsem úplně mimo, ale třeba něco z toho poslouží jako zpětná vazba k zamyšlení. Pokud mám nosit nějakou placku, musím vědět, kdo jsme my. Národní divadlo se obnovovalo pod heslem Národ sobě. Heslo Vidlákovy kydy mi přijde pro nějaké celonárodní vzepětí o dost slabší a působí spíš jako reklama na blog. Takové to: Chceš zhubnout? Zeptej se mě, jak.

  1. Vidím to podobně.
   Jestli měly nějaké Vidlákovy texty hodnotu, byly to ty ze zahrádky a dvorka, protože byly autentické a měly jasný obsah. Hlavně jsem ale rád četl ty ze sušičky, protože tam byla odbornost a znalosti.

   Vnitropolitické texty jsou směsicí aktivistického kazatelství spojeného s urputnou snahou se fotit se známými obličeji. Být taky celebrita. Odsud asi pramení i ten nápad zkusit se jako celebrita živit. Já to nedovedu posoudit, spíš se divím, že se takhle někdo vůbec uživí, já na celebrity hledím jinou optikou.
   Asi má ta kniha být něco jako recepty Jiřiny Bohdalové, kde nejde o ty recepty, ale o Jiřinu .. tedy v našem případě nepůjde o přípravu jitrnic, ale že to je od samotného Vidláka. Mně je tohle celebritní myšlení cizí, ale třeba to zaboduje. Pokud ano, další knihy mohou být o čemkoliv.

   Jeho texty o Ukrajině považuju za ukázkový příklad urputného mimoňství a jakési vnitřní ideologické zaslepenosti, které jsou s realitou dokonale mimoběžné, dokonce z principu přístupu. Jestli by se někdy Vidlák dostal do pozice lídra hnutí, toto by mělo varovat všechny, mohlo by je to přijít pěkně draho.

   Nápad s plackami je tak absurdní, že jsem zprvu myslel, že si dělá legraci. Z praktické stránky nedává smysl posílat obálky za stovku (pokud ovšem není akcionářem pošty) a z té principiální je to zase ukázka vlastního sebehodnocení. On by ty placky někdo fakt nosil na oděvu?
   Ze všeho nejvíc mi to připomnělo prodej žlutých květin v boji proti rakovině. Nevím, jestli někdo věří, že tím proti rakovině bojuje, ale někomu to vytvoří dobrý pocit, že přispěl na dobrou věc a může to dát na odiv.
   A po této stránce si myslím, že Vidlák má zase na víc, než na jakousi chráněnou dílnu.

   1. Proc ta horkost?
    Ja bych tolik vidlaka nepodcenoval, ze se pry chce „zivit prodejem jedne knihy“.

    Na jeho blog chodi rada inteligentnich lidi denne (vy jste tu imrvere- bez urazky), ale vyjadrujete se o nem jako by byl hotentot.
    Proc sem ti lide asi chodi?

    Jeho blog ma narustajici ctenost, ale pro vas byly prinosne pouze clanky o zahradkareni – vase vec. Na druhou stranu jste tu nejvice potapetoval diskuze o Ukrajine.
    Schizoftenie je svine.

    Vidlak tu uz dlooouho pise, ze se to takhle delat neda, chodit do prace, blog denne a nejake ty activity kolem. Taky ma rodinu.
    Snad me neobvinite z komunismu, kdyz vam, reknu, ze kdo chce zapalovat, musi sam horet. Taze ja mam pro Vidlakovo burcovani a kazatelstvi pochopeni.
    Snad jste proboha necekal, ze pred volami bude burcovat zpusobem „zatim je nas malo, neporazime je, ale vsichni jdete volit, at je tam aspon neco“.
    Vy za tim vidite snahu „fotit se s celebritami“, ci dokonce stat se celebritou…
    Z toho couha zavist, jak slama z bot.

    Jinak Vidlakovy clanky o Ukrajine povazujte za co chcete, ale na rozdil od temer vsech ostatnich gaucovych generalu, jeho predpovedi, ktere psal z velkym predstihem se spnily. Pripominam, ze je psal v dobe, kdy se tomu posmivali i na alternative. Predpovedel dokonce i nasledky. Vse celkem presne.
    Takze se rad necham prekvapit, kdo bude mit nakonec pravdu, jestli Vidlak, ktery ma velkou uspesnost v dlouhodobych analyzach, ci okruh pratel jednoho zahorkleho zkrachovalce, ktery to na Donbase podelal tak, ze musel utikat ani si kalhoty poradne neobliknul.

    Zkuste se zamyslet sam nad sebou, proc tolik zasti a vyhrad k nekomu, na jehoz blogu travite sam dobrovolne HODNE casu.
    Mozna jste chtel taky neco jako Vidlak, ale nepovedlo se.
    Za to Vidlak nemuze, to si musite srovnat sam se sebou.

    1. O Ukrajině tady píšu proto, že jsem měl dojem, že místní narativ je dost mimo realitu.

     O těch věcech kolem domácího hospodářství něco vím a bylo fajn, že to vidíme podobně, nebyl důvod psát. U velkého zemědělství a navazujících oblastí toho moc nevím, o to raději jsem to četl a oceňoval to. Neměl jsem důvod se k tomu vyjadřovat prostě proto, že o tom moc nevím a byl jsem tedy vděčným konzumentem textu.

     Vůči Vidlákovi necítím zášť. Naopak, zvolil si nějakou cestu a něco dělá, to už jsem tady jednou psal, že to samo si zaslouží respekt. Bez ohledu na to, jestli to pokládám za racionální nebo ne.
     A jelikož něco z toho za racionální nepokládám, tak jsem to napsal. A bez předřečníka bych to asi ani nejspíš nepsal.

     K té vnitropolitice ještě bude asi příležitost. Nevím, jestli jste byl přítomen té jedné audio schůzce, zaznívaly tam signály, které jsem nějak interpretoval. Možná chybně, nevím.

  2. Hm, a tady vidím zásadní problém s alternativou. Pohledný tlučhuba, organizační struktura, taktické a strategické plány, zdroje žabích kůží, mozkounoví kapaciti… Alternativa nikdá nebude profi – a když bude, tak už to nebude alternativa ale „rovnocenný“ soupeř -> revolucionář -> zrádce, sviňa jedna prašivá komoušská. Na takový máme jiný fígle. Proč vás platí rusko? Jak neplatí, proč nám tady lžete? Hej Koudela, vidíš to jak nám ty proruské sfiňe kecaj do xichtu? Hybaj do defenzívy chátro! Hej novinkáři! Dělejte svojí práci kurňa, za co vás platím!

   A až bude zima, bída, mor a hlad? Však to jsou jenom extrémisti, fujjedni, vrahouni a lháři prorusáčtí, fujkyfuj. A občana je před tím duševním morem nutné chránít, když je doba tak zlá, žejo. I proti jeho vůli. Zvedneš snad trubku proti kvéru? Pch… si myslím… kaj máš roušku?

   Filaja má pravdu – serte na nějaký Václavák. Tenhle problém se vyřeší sám. Ti co nezmrznou mi budou děkovat, na rukách mě budou nosit. A ti co zmrznou, však oni poslušně zmrznou…

   1. Alternativa by měla z principu věci fungovat asymetricky. Nesoutěžit s Babišem v koblihách a billboardech, s pětikolaboranty v debatách na ČT a v dotacích na barmské ženy.

    Místo toho pracovat a rozrůstat se jak podhoubí v celé zemi. A u voleb nabídnout dobře vyninuté plodnice, které budou lidé už trochu znát – ne z fotek a od Tlouštíka, ale přímo z debat nebo nepřímo z reference respektovaného člověka, který je osobně zná.

    Cílem alternativy by nemělo být skládání se na to, aby pár kusů mohlo předstírat nebo dokonce věřit v život celebrity. Jestli se skládat, tak na nástroje, infrastrukturu, zdroje informací. Ano, mohou to být i lidé, kteří to zabezpečují.

    Nehrát jejich hry, mít jasné priority a cíle. Mluvit jasně i za cenu, že pět let budu za extremistu – buď jím zůstanu, když jsem se spletl, nebo u těch s pamětí a úsudkem získám reputaci.
    Bezpohlavního ambivalentního žvanění mají lidi dost. Kdo má co říct, by to měl říkat jasně.

    1. Než lidé nebudou schopnost říct něco jasně, tak si nejdřív musejí utříbit myšlenky. A právě to se tady děje.
     Vidlák určité neusiluje o flek náčelníka alternativy. Vidlákovykydy ani Litterate nejsou primárně politické weby.

     1. Moc se to tříbení nedaří. Jde se do hloubky a k podstatě v diskusích?
      Vemte si jen tu nešťastnou Ukrajinu, místo tříbení a hodnocení informací tady byla spíš jakási forma cancel culture na věci, které jistí nechtěli slyšet.

      Než se začnou věci vykřikovat veřejně a v modu, že za někoho mluvím, měl bych předtím ty věci probrat s těmi, za které budu mluvit a přesvědčit je nebo si poopravit svoje myšlenky, pokud se zásadně neshodneme.
      Tady nám to probíhá jaksi jinak – o něčem nemluvme, o něčem mlčíme, k většině se nedostaneme ale nejvyšší hodnota posledních měsíců bylo hopsat ve Vnitřkově, kde z tribuny zaznívají békoviny. Za kterými s největší pravděpodobností nestojí nic dalšího. Bublina, která se jeví velká a barevná, ale která prdne a nic po ní nezůstane.

      Toto není alternativa, to je simulátor vnějšího projevu opozice.

      1. Víte, Gogo, váš problém je v tom, že vy kromě své předložené analýzy přibalíte pokaždé trochu kostí navrch. Především ty o tom, jak vy vše vidíte správně a jak všichni ostatní zde jsou zaslepení, ideologističtí, místní cancelculture atp… A když náhodou místní osazenstvo na vás není zjevně ošklivé, tak si něco vymyslíte, vsunute to sem a pak se vůči tomu okázale vymezujete.
       To je váš problém. Ne to, že ty vojenské věci vidíte jinak.

       Až by se chtělo říct – proč se sakra vyčerpáváte tím bojem s větrnými mlýny. Pozvedněte pochodeň, plaňte sám, ukažte nám cestu za Sluncem. Nevyháním vás. Ani nemám jak a ani nechci. Jen už přestaňte donekonečna mastit svoje ego. Vy jste tou barevnou bublinou sám sobě.

    2. Klasika, hlavně se neušpinit, demonstrovat intelektuální nadřazenost ( na kterou v reálu pes víte co…)…
     Dokud kdokoliv nezačne nazývat věci pravými jmény a názvy, nechme keců o jakékoliv změně.
     Ono je stejně už pozdě, demo chytráci zmastili kompletně všechno, a cintání impotentních keců na webu, které stejně nikoho nezajímají ( volby to jasně dokazují), a tak je čas se modlit, aby se Pětihnus porazil sám, aby porazili sami sebe, páč Alternativa i opozice jsou buď stejní, nebo k ničemu, a především na to nemá koule…
     Demokraté mohou být spokojeni, páč si s nácky vždycky rozuměli, navzájem se objimali tak usilovně, až vlastně není poznat, kdo je kdo…
     Trhovci konečně dostanou kapik bez přívlastku, příznivci lepšolidství zase mix feudalismu a kapíku plus nárok na výhody šlechty, a tupý, lokajský a vychcaný plebs bude bojovat o suchou kurku ze stolu panstva vzájemným udáváním, lokajstvím a vlezdoprdelnictvím… Vzhůru do nevolnictví…
     To je výsledek nadšené havloidní etapy – co po sobě demokrati zanechají, je sakra vořech.
     Mimo toho, že jsou agresivní a nedůtkliví, s nimi není vůbec žádná sranda…

     1. Vždycky se mi za posledních 20 let zdálo, že je pozdě a vždycky se ukázalo, že dno je ještě hooodně hluboko. Ani dnes nejsme zdaleka na dně, je ještě oč bojovat.

     2. Jak byste si to představoval s koulemi?
      Lidi provolávají nesouhlas na náměstí. Pětihnus je naštvaný, a to tak, že hodně.
      Musí na tyhle křiklouny brát ohled, pokud nechce, aby se příště křičeli ještě víc.
      Buďte si jistý, že by byli ještě drzejší, kdyby se na to náměstí nechodilo.
      Bohužel, účinek je nezměřitelný. Ale JE.
      Zase tak teflónoví nejsou, aby nevnímali nespokojenost tolika lidí. Teď už v různých městech.

  3. O tom přeceňování vlivu, jsem tady už psal. Resp. o tom, že čtenost/návštěvnost webů Litterate/Kydy, souvisí s přímým vlivem na lidi (ve smyslu jejich chování u voleb) jen velice málo.
   Možná by stačilo, poradit se s nějakým rozumnějším, ne moc známým, ale zkušeným marketérem.
   Tahle sorta se pozná podle toho, že má stálý přísun zakázek – třeba zakázek menších a malých, ale ten přísun je stálý – protože jeho/jejich recepty fungují. A nemusí to být zrovna takové hovado, jako je třeba Prcal, nebo jemu podobní.
   Myslím si, že je třeba si dávat pozor na tu lehkou přiopilost popularitou, čísla čtenosti, či přebírání textů na jiné weby k tomu mohou svádět.
   Říkám tomu soukromě druhý plán – a tím jsou nohy stále na zemi, plus myslící hlava na krku. Všechno ostatní, co vyjde, to už jsou jen bonusy navíc.
   Od prvopočátku, co jsem chodil číst (zbytečně trolly zničené) Vidlákovy kydy a teď Litterate, panu Vidlákovi fandím, protože si myslím, že jeho motivace i úmysly, jsou naprosto čisté.
   Proto mu budu držet palce i nadále, přičemž to automaticky neznamená, že se všemi jeho myšlenkami, či vším jeho konáním, budu automaticky souhlasit.
   Ostatně – od toho tady ty diskuse jsou.
   Nepokládám se za nijak chytrého, vím to o sobě (je tolik chytřejších lidí na světě!), ale zastávám názor, že víc chytrých lidí = víc vědomostí, znalostí i přehledu – a blbce pan Zakladatel jistě spolehlivě odfiltruje 😀
   Chválabohu, ale hlavně dík volnočasové práci pana Zakladatele, se snad už nestane, že by diskuse zasírali trollové natolik, že to znechutí i „skalní“ příznivce.
   V této souvislosti (volnočasová=zdarma práce pana Zakladatele) by mne zajímalo, nač přesně pan Vidlák potřebuje obracet ten merchandising (no tfuj!) v podobě těch placek?
   Neskládáme se přece na Národní divadlo? Nebylo by lepší napsat narovinu, nač přesně, je ten prodej placek potřebný? Nebylo by lepší, napsat narovinu : „Chci se vedle rodiny a gruntu, věnovat politické práci na plný úvazek. Potřebuju si proto uvolnit ruce, vyvázat se z práce pro Agrofert, abych nemusel být anonymní, najmout si profi admina na web, zaplatit marketing – a k tomu potřebuju ty prachy“.
   Já sám bych v takovém případě poslal na uvedený účet litr, bez dalších řečí. Vím, není to moc, ale víme všichni úplný prd, co nás čeká za měsíc-dva.
   To je, z mého pohledu, rovné a transparentní jednání.
   Porovnejme si to, prosím s jiným případem :
   Takovéto rovné a transparentní jednání je něco sakra dost jiného, než všecky ty slavné, užvaněné slobodné vysierače, co jsou slobodné jen za cca 8.000 ojro měsíčně, jinak je s tou „slobodou“ asi šlus.
   A když už se „otírám“ o tenhle zatraceně neprůhledný, údajně „slobodný“ podnik:
   Čím a jak přesně, je ta tam ta sloboda ohrožena, když se těch 8.000 ojro nenasbírá??? Sloboda nájemce toho streamu, nebo snad dokonce slobody slova?
   Ano, slobodné vysierače a jim dost podobné, mi dost leží v žaludku. Myslím si o tom podniku něco velmi škaredého, přiznávám.
   Například Martina Kociánová a jiní, podobně sympatičtí lidé, zásadně nemají zapotřebí zveřejňovat finanční otáčkoměry. Natož tak mezi řádky zdůrazňovat, slovně-hraničně téměř jako vydírání pravidelných posluchačů, co hrozného se stane, když se těch 8.000 ojro nevysbírá.
   Je to tak odpudivé, že se bojím jen pomyslet na to, že by se cosi podobného mohlo dít tady.

   1. Souhlasím s první půlkou a nesouhlasím s tou druhou.
    Slobodný vysielač a 8000,-Euro – svobodný můžete být skutečně jen tehdy, nejste-li závislý. Protože Koroni není rentier a musí nosit domu peníze, může se věnovat projektu Slobodného vysielače za „vyžebrané peníze“ (z nichž samozřejmě část padne na prostory a jejich vybavení, část na techniku, část na autorskoprávní poplatky… část si musí taky ten člověk, co stráví větší část dne u mixpultu, odnést domu. Protože jinak hra končí a jde se psát, jak si přeje vydavatel… vlastně reklamní partner vydavatele… Protože prostě pak musíte jít do práce a v nejlepším dáte jeden článek deně – a i tak zanedbáváte svou rodinu. Ano, ta svoboda udělá šlus. (De facto samozřejmě také není svobodný – je závislý na příjmech od těch dárců.)
    A rozhodně jde o rozsáhlejší projekt, než Svobodné Universum. Se vší úctou k paní Kociánové. Ta na druhou stranu využívá na svém webu reklamu, charakter tvorby umožňuje lépe vyvíjet jiné aktivity – když jste šikovný a organizačně schopný, můžete za týden vytvořit krmivo pro zbytek měsíce.

    Heleďte, spousta věcí lze dělat zdarma. Ale vždycky narazíte na limity, kdy to už dál nejde. Či více.

    A ještě k té „transparentnosti“ – Slobodný vysielač má pravidelnou relaci, kde víceméně popisuje, na co peníze využil. Paní Kociánová – možná jsem je přehlédl, ale z původních 77 000 či kolik to bylo také vylezla na 137 000 – a vlastně jsem nezachytil proč. A ani na co ty peníze padají konkrétně. A ano, FINANČNÍ OTÁČKOMĚR paní Kociánová na svém webu má samozřejmě také. Ne že ne.

    Což z mé strany kritika není, jen konstatování. Osobně mi Svobodné Universum začíná poslední dobou připadat tak nějak… stále vlastně stejné a všechny vlastně v duchu „co bychom chtěli slyšet“. To i ten Xaver Veselý se svým „youtubeshoppingem“ mi občas dá něco, co donutí mozek alespoň zkusit přemýšlet trochu jinak.

  4. Moc dobre.
   Souhlas temer se vsim.

   ze zvedavosti jsou rozkliknul ten link VLASTNOSTI DOBRÉHO LOGA (OBSÁHLÝ ČLÁNEK)
   Jejich analyza existujicich log je velmi dobra a poucna.
   Skoda, ze si z toho nevzali priklad a ve snaze byt originalni zvolili dost hrozny font…

   bod 3.
   opravdu si myslite, (spolu s gogo) ze Vidlak je takove ekonomicke nemehlo a neumi do peti pocitat?
   bod 4.
   to se proste stava. kazdy je jenom clovek a neznam nikoho, komu by uspech nebo slava nestoupla do hlavy.

   1. Bod 3. jak už to bývá, asi jsem na Vidláka pouze projektoval své vlastní neúspěchy, kdy opojen výpočtem, jak krásně vychází příjem z prodeje x, pokud se najde y lidí a zaplatí z peněz, jsem se radostně pouštěl do ztrátových podniků. Právě na dalším takovém pracuji, ale už bez velkolepých očekávání a svoji civilní práci si držím 🙂. Počítat umím taky, to problém není, problém je v přehnaném optimismu (když to uživí Hampla, proč ne mě). Prostě mi ta placková kampaň nedává smysl. Jak už zaznělo výše, kdyby prostě vyvěsil číslo účtu, udělá pro svoji finanční nezávislost více.
    Bod 4. s bodem 3. úzce souvisí. Vidláka čtu opravdu rád a obdivuji jeho energii, ovšem návštěvnost nerovná se konverze, ať už je konverzí cokoliv, co po nás chce. Myslím, že na to Vidlák po zkušenostech s plackami a s knihou přijde sám a budeme doufat, že jej to neodradí. A to mu přitom přeji úspěch a jeho knihu si rád koupím.

 14. Sorry za spatne zpravy, dobre nejak dosly.

  V Břeclavi pětinásobně zdraží teplo, dodavatel městu vypověděl smlouvu
  4. října 2022 12:40
  Pětinásobnou cenu za teplo a teplou vodu budou od října platit lidé v Břeclavi, které zásobuje městská společnost Teplo Břeclav. Nečekaně jí totiž vypověděl smlouvu dodavatel zemního plynu, u nějž měla ceny zafixované na dva roky, a reálně tak hrozilo odpojení více než dvou tisíc domácností. Firma musela rychle najít nového dodavatele, ovšem již za ceny, které odpovídají dnešnímu trhu.

  Při přepočtu na cenu vyrobené tepelné energie to tedy znamená pro koncové odběratele zvýšení z 628 korun za gigajoule na 3 030 korun za gigajoule – tedy asi pětinásobek. Vyšší cenu bude 2 800 domácností, tedy asi osm tisíc lidí, platit už od října.

  https://www.idnes.cz/brno/zpravy/teplo-breclav-dodavatel-zdrazeni-nwt-zemni-plyn-ceny-energie.A221004_120736_brno-zpravy_azu

  1. Stejně je to jen dočasné, protože USA zlikvidovaly NS a pracují na plynovodech na jihu. Takže plyn časem nebude, resp. nebude na obyčejné pálení v teplárně.
   Uhlí nám roky úspěšně likvidují Němci přes EU a dřevem se to vyřešit nedá – to mimochodem podle eurobolševiků taky není žádoucí používat.

   Lidi by se měli přes zimu zamyslet, jak se zařídit na příští zimu. To už asi nebude plyn vůbec žádný a o pětinásobné ceně budou jen snít.

   1. Ta se zamyslete vy a neco nam poradte ?

    Vidim jedine reseni, ukrajina musi padnout, ceskoslovensko se spojit, nasilim odstavit magory a vzdat se rusku

    1. Já vidím řešení jen pro pár lidí – ti co jsou schopni si otop sehnat.

     Jestli by pomohlo vítězství Ruska, zprovoznění plynovodu z dob SSSR a nastavení normálních vzathů – to je otázka, spíš by to asi znamenalo přenesení války na území Slovenska a Česka. USA by nás humanitárně demokratizovaly fosforem a napalmem, kdyby to bylo pro vítězství té jejich formy demokracie potřeba.

     Nemá to dobré řešení.

     O to větší tragedie je, že jsme to nechali dojít tak daleko a nejsou ani známky toho, že by degradace měla končit.

     Leda udělat na Slovensku a Moravě referendum a připojit se k Maďarsku.

     1. Ja to uz tady rikal, ze mi sensibilka predpovedela ze v pravidelne armade v boji nebudu, ale v necem jako domobrana, pac zde bude neuveritelny bordel…

      1. Já prostě nevidím smysl trdlovat za snížení cen o pár korun a vydávat to za konec světa, když se na nás řítí velká katastrofa a tihle hopsalové to buď mají strach pojmenovat, aby nepopudili, anebo k tomu zase nabalí ještírky z Alpha Centauri.

       Mají smysl dvě věci, lokální a globální
       – zkusit se zabezpečit lokálně, Dům, rodina, komunita.
       – po těch 20+ letech konečně začít efektivně pracovat na tom, by nás nezlikvidovali tak snadno a třeba jsme to zvládli protáhnout, odvrátit … tady je potřeba pracovat ale na celosátní úrovni, plus přesah do zemí, kde se dá s někým podobným komunikovat.
       Volby, kandidáti, komunikace s voliči. Okno možností se těch 20 let zavírá a teď může bouchnout.

     2. já si to myslím od začátku, že není moc šancí udržet Česko … napůl v žertu a napůl vážně navrhuji obnovení Rakousko-Uherska / klidně i jako monarchii 🙂

    2. Zdá se, že rusové čekají na to až se splní všechny formality pro přidružení nových oblastí. Pak bych čekal že přitlačí na pilu protože takto se to nedá.
     Už jste zaregistrovali pozvánku na demonstraci 17 listopadu?
     https://www.poselsvobody.cz/
     doufám, že lidi nějak prozřou- ať už faktem faktur, ať už tím, že si uvědomí kdo poškodil NS a proč, I to jaké byly příčiny a co jsou jejich následky.

  2. tak bude toho vic

   Končí další dodavatel energií. Drahý plyn dohnal městské teplárny
   Dodavatel elektřiny a plynu NWT, který zásobuje firmy na Moravě, ukončí dodávky všem zákazníkům. O dodávky přijdou firmy, městské teplárny a s nimi tisíce domácností.

   Článek
   „Naši dodavatelé i přes dřívější dohody zahájili právní kroky k našemu odpojení ze systému OTE, čímž dojde v blízké době k ukončení dodávek plynu i elektřiny ze strany NWT a.s. pro všechny naše stávající zákazníky. V důsledku vzniklé situace bude NWT a.s. zřejmě v nejbližší době nucena ukončit činnost coby obchodník s plynem a elektřinou,“ uvedla firma NWT ve vyjádření. Za nedostatečnou označila podporu státu.

   Skupina NWT, která kromě energetiky působí i v zemědělství a realitách, dodává podle OTE elektřinu a plyn 163 odběrným místům, mezi nimiž jsou městské teplárny i firmy. Podle referencí na webu NWT zásobuje například výrobce stavebních materiálů Cidem nebo ČSAD Frýdek Místek. Pro desítky tisíc lidí z řad domácností to znamená, že budou muset změnit dodavatele a akceptovat mnohonásobně vyšší spotové ceny.

   Dodavatel NWT odstřihl v září od dodávek plynu dvě městské teplárny v Břeclavi a ve Vrbně pod Pradědem. Na pětinásobné, resp. trojnásobně vyšší spotové ceny přešly rázem tisíce domácností. Obce si stěžovaly na jednostranné vypovězení smlouvy bez dalšího vysvětlení.

   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-dodavatel-odstrihl-dve-mesta-od-plynu-lide-si-za-teplo-priplati-tisice-216082

 15. Vích (SPD): Válečnická vláda nás nechá asi definitivně zmrznout

  Takže když to shrnu. Po 33 letech nové „svobody“ nejsou cenově dostupné byty, jsme bez tepla, bez levné elektřiny, bez levné osobní dopravy, bez peněz, bez drobného podnikání, bez dobře zaplacené práce a bez cenově přijatelného jídla. Krachují firmy, v zemi nám nic nepatří, vládne tyranie, korupce, cenzura, udávání a hloupost. To nejsou moc dobré vyhlídky.

  Tato vláda nemá důvěru občanů a čelí demonstracím a nepokojům, které s přicházející zimou budou pokračovat, a jdou do toho i odboráři. Tato válečnická vláda je ale schopna nám naordinovat třeba i tři svetry, než by začala jednat o mírovém upořádání konfliktu na Ukrajině a možnostech dodávek levného plynu na přímo z Ruské federace. Všeho do času. Její konec se přibližuje. Pomalu, ale jistě!

  https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Vich-SPD-Valecnicka-vlada-nas-necha-asi-definitivne-zmrznout-716170

  1. Hmmm, a přesto tato vláda vyhrála senátní volby, pohodlně… Něco je jinak – minimálně na straně voličů. Vidí to jinak, holt věří Pětihnusu.
   Tak ať si jej užije – proč by mně měly dojimat osudy platby neschopných lidí, kteří buď svojí leností ( nikam nešli), nebo fanatickou podporou prostřednictvím volby Pětihnusu odsoudili k finančnímu krachu a neštěstí mne i mé blízké???
   Ať zajdou – ještě tu tupou vychcanou a zákeřnou verbež překročím ležící na ulici.
   S kým měli a mají slitování oni, luza, co hýká nadšením z Pětihnusu… Jen ať drží pysk a platí, dobytek…
   NEZAJÍMÁ MNE JEJICH OSUD, A DOUFÁM, ŽE BUDE VŮČI NIM NÁLEŽITĚ TVRDÝ.

 16. Dobrý den! Přiznám se, že se v těch nářcích na energie a výši záloh ztrácím. Třeba mně to někdo objasní.
  Bydlím na chalupě na severu kousek od německých hranic. Topím dřevem v kamnech, elektriku mám na svícení, vaření a TUV. Do léta jsem platil 670 kaček zálohy. Vždycky jsem měl mírný přeplatek. Letos poprvé jsem doplácel asi 2k. Tak jsem zvedl zálohu na tisícovku, dopatky jsou vždycky nepříjemné.
  Minulý týden jsem dostal mail od Čezu, že mám 2.45Kč/kWh do příštího června. O zálohách ani slovo.
  Takže žádné drama. Mí známí jsou na tom podobně. V hospodě to není žádné téma. Už deset let mám roční smlouvu s automatickým prodloužením. Tehdy jsem podepsal, co mně podstrčili. A teď slyším z různých stran samé hororvé zvěsti. Vysvětlí mně to někdo?

  1. Zálohy se odvíjejí od ceny. Třeba my jsme zrovna včera dostali prodloužení smlouvy a 1kWh je tam za bratru 10 korun. Takže přesně tady se berou ty velké zálohy 🙂 Oni na to jdou salámovou metodou, t.j. zdražuje se to postupně – někteří lidi platí už ty nehorázné sumy a někteří ještě ne. Kdyby to zvedli všem naráz, tak jsou ulice plné lidí s vidlemi. Počítám s tím, že postupně dojde na všechny. Teda pokud dřív nedojdou ty energie…… Plus ještě je dobré se podívat do novin hlavního proudu, už vypouštějí balónky typu, že kdo si včas neudělal levnou fixaci si za to může sám a vlastn dobře mu tak a jsou to vlastně všechno nějaké „socky“. Takže opět „rozděl a panuj“.

    1. Kiš kiš – kiš kiš 🙂

     Ale tak ona každá fixace jednou skončí, nebo přijde stanné právo nebo dodavatel jako krachne, způsobů jak zrušit lidem výhodné smlouvy je víc.

     1. Opakuju, fixaci nemám. Smlouvu mám s čezem, všechny agenty od různých Písaříků jsem vyhazoval, mailové nabídky mazal.
      Pro Marii: Nemám potřebu smlovu někomu ukazovat navic je v papírové podobě.
      Vaše otázka říká, že mi nevěříte. Ale to je mi jedno. Nemám důvod lhát.

      1. Psala jsem to níže, lidem na dobu neurčitou to ČEZ zatím nezvedá. Lidem, kterým končí fixace ano a pak záleží, jakou smlouvu ten někdo dostane, kdo tahá za nejkratší konec lana, tak to má u ČEZu za 11 korun za kWh, kdo za ten delší konec tak třeba i 5x méně…… Nevím, vypadá to, že na to mají nějaký náhodný generátor cen 🙂

       1. Vtipné je, že když mi v červnu končila u ČEZ fixace a chtěl jsem smlouvu na dobu neurčitou, bylo mi řečeno, že to nelze.

        Teď mám na D45d sazbu “ Pro věrné zákazníky“ za 7,189/kWh silové el.
        Fialův bonus je 2000 Kč na RD, na chalupu s D25d ale 3500.
        Tepelné čerpadlo mám objednáno s dodávkou v nedohlednu.
        Trudno a neveselo, a vyhlídky do budoucna mizerné.

      2. Co je na tom divného, máte fixovanou roční smlouvu do června příštího roku. Od června se vás bude týkat zvýšení záloh. Podle nich to vypadá, že máte spotřebu pod 2MWh. Nová cena komplet je okolo 10 kč za kwh, ve vašem případě to bude okolo 20 000,- ročně. Nové ceníky od ČEZu budou v listopadu, potom to budeme vědět přesně.

      3. My jsme před 4 roky přecházeli k MND s měsíční sazbou 1400 kč. Loni ji zvedli na 2400 kč a letos na 3340 kč. Švagr má fixaci a prot má stále měsíční sazbu 800 kč +- nějaké drobné. To mu bude platit do září příštího roku.
       A už teď se bojí, že se toho dožije. Je mu 70, zdravý už dávno není, uzdravil se z rakoviny před 17 lety, ale léčba mu způsobila jiné problémy.

    2. Já taky.
     Ale uznávám, že se blíží nějaký velký malér. Jenom ke mně zatím nedorazil.
     Ti kteří mají děti se určitě drbou za ušima už dneska. Mně jako penzistce pořad přidávají, takže jsem zatím inflaci ani moc nepočítala. Vlastně vůbec.

    3. ČEZ to lidem bez fixace (t.j. na dobu neurčitou) zatím nezvedá, máme takové taky v rodině…..fakt to jde salámově. Asi budu za konspirátora, ale přijde mně, že je to řízená demolice, tak, aby to padalo dost pomalu, aby si toho nikdy nevšimlo hodně lidí naráz. Nás to smetlo už loni na podzim a byli jsme v okolí jediní, teď postupně přibývají další. My jsme to pořešili, ale kdyby ne, teď s novými cenami už bychom se pohybovali na více 30 tisíci měsíčně. A to jsme si snížení záloh ještě zvládli vyhádat (začali jsme topit dřevem a pořídili soláry a vcelku na dobré slovo to šlo nakonec šlo), což je čím dál tím náročnější – třeba ČEZ chce, aby to bylo 3 měsíce vidět ve spotřebě a pak teprve přistoupí ke snížení záloh. Takže člověk koupí dřevo a uhlí (když ho sežene) a pak topí dřevem a ještě 3 měsíce platí ty super zálohy, než mu to dovolí (možná) snížit.

     1. Možná začala ta výměna obyvatel. Migrantů varoval už zas hranice se Slovenskem a kde mají bydlet. Tak domorodci pod most a v zabavených nemovitostech cizinci za dávky a vše za ně zaplatí socialka

     2. Zálohy mají dobře ošetřené. Z bytu, který pronajímáme odešel nájemníka a byt necháme prázdný bez další spotřeby energií.
      Nejnižší záloha, kterou nám povolili je 2400. A mají to bezúročně doma.

    4. Tyto smlouvy jsou klasická salámová metoda, historicky byly nejdražší, dnes jsou paradoxně nejlevnější (na jejich zajištění byl nakoupen obrovský objem dopředu a byla tam královská marže). Nyní nový zákazník takovou cenu nedostane a těm stávajícím bude navyšována vždy po čtvrtroce až někam k částce 12,- Kč/kWh silové elektřiny. To je realita a obraz blízké budoucnosti.

  2. To jsem ráda, že nejsem sama, komu nad zdejší diskuzí hnijou oči.
   V lednu jsem platila 1250/měs , teď 1590/ měs za elektřinu.
   Topím AKU, nepřetápím , ve velkých mrazech mám v bytě 17-18 , jedny kamna dvě místnosti neutáhnou.
   Jinak jen bojler, nastavený na sprchovací teplotu. Snad asi 45 stupňů, ne víc. Měl vydržet 6-8 let , slouží už čtvrt století.
   Jinak jen vařím vodu v konvici, ledničku , televizi nemám. Pračku použijí jednou za šest neděl, jako singl si drobné prádlo přeperu v ruce a bez ždímání usuším na šňůře.
   Plyn .
   Platila jsem 650 čtvrtletně, teď 850 čtvrtletně. Taky žádná hrůza.
   Ale mám jenom plynový dvouvařič a vařím cca 15 minut denně. Třeba brambory nakrájené na malé kousky stačí krátce povařit a dojdou. ( Některé. )😀
   Maso nejím, zelenina je chutnější “ na skus “ než jako rozvařená kaše.
   ***
   Kdybych měla děti, tak by bylo všechno jinak , pračka by jela skoro denně, bez ledničky bych se také neobešla. A musela bych si pořídit ještě jedny AKU kamna. A žehlit. A vařit maso. 😀
   No prostě, dětné rodiny to mají daleko složitější.

   1. Zas jsou mladí a mohou si pomáhat ,starý báby už toho sice moc nepotřebují,ale zas už vše hůř snáší,člověk si nevybere

    1. Pomáhat si mohou, ale je to složitý. V dnešní době.
     Děti jsou náročné a kdo nemá značkový ohoz a poslední model iPadu, je za socku. A děti dovedou být velmi kruté.
     Tyhle problémy už nemusím řešit. Jupííí 😀

       1. To věřím, hlavně podle Vašich předchozích příspěvků.
        Bydlet vedle Vás, nebo pracovat vedle Vás, bych nechtěl ani omylem.

     1. Ale musíte. Být za socku může být i stará bába a podle toho se k ní okolí chová. Co vysíláte,to se vám vrací. Není ostuda být socka,ale nemusí to být vidět na první pohled.

      1. Jakože bych měla nosit značkový ohoz?
       🤔
       Nechápu. Ať se každý obléká podle svého vkusu. Nosím i značkové věci, v případě že je dostanu od mladých. Teď mám krásnou košili Lewis bratru za 2500. K ní kalhoty od Vietnamců za 150. Cítím se vkusně oblečená. 😀

 17. Milý Vidláku, když čtu Tvé úvahy o tom, jak hodláš opustit místo na silu a udělat se pro sebe, připadá mi to, jako když Hurvínek přemýšlel o válce.
  Tak předně, chceš se zbavit jistého příjmu v době, kdy zesiluje nová studená válka. Ta bude přát podnikání v oboru výroby a obchodu se zbraněmi. Podnikání „v politice“ bude o držku a Ty máš 5 dětí a ženu, kteří Tě budou potřebovat. Takže pokud chceš dělat politiku, tak jedině jako OSVČ vedle zaměstnání na sile a to ještě hodně opatrně. Zapomeň, že Ti vydání knihy vydělá na začátky v podnikání. A pokud OSVČ, tak především internetově, včetně marketingu. Zdraví Tě důchodce, emeritní podnikatel, který začal podnikat dva roky před plyšákem a dneska je rád, že je v důchodu, stejně jako Ládík.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *