23 listopadu, 2024

Vajíčko

Ano, taková ta oválná věc, co se nedá postavit na špičku a jen Kolumbus to vyřešil tím, že ho prostě naťuknul a pak už to šlo. Váha zhruba padesát gramů, tenká skořápka, ale dostatečně pevná, abyste měli problém vajíčko rozmáčknout v dlani a uvnitř všechny důležité látky, které potřebuje člověk na jeden den. Dejte si vajíčko a žaludek se dá doplnit jakýmkoliv balastem.

Dobrá slepice vám snese skoro každý den jedno. Když má ideální podmínky a ideální krmivo, dokáže být neuvěřitelně výkonná. Samozřejmě ji to vyčerpává a vypadá opelichaně, ale kdyby jí nebylo dobře a neměla vše potřebné k životu, tak vám vajíčko prostě nedá. Každý domácí chovatel slepic vám řekne, že snůška klesá, jakmile se prudce změní teploty nebo když slepice vystraší sousedovic pes, co běhal kolem jejich výběhu a štěkal… Nebo když v zimě už neměly k dispozici mlíčí a trávu.

Velkovýroba vypadá sice průmyslově a málokdo si takový provoz dovede představit, ale slepice se tam má jako „prase v žitě.“ Dostává takřka dokonalé krmivo, má tam stabilní a stálou teplotu a má tam klid, protože to slepice na snášení potřebuje. Jinak by vajíčko nesnesla. To je stejné jako s krávou. Když se k ní nebudete chovat jako k turovi, tak prostě nenadojí.

Když před padesáti lety poprvé nastoupila zdebilizovaná ekologická mládež, která ničemu nerozumí, dělaly se tehdy demonstrace za klecový chov. Prostě není možné držet slepice ve společné hale jen se snůškovými hnízdy. Slepice tvoří hejna, takové hejno má pět až sedm jedinců, požadujeme rozdělit velkochov na klece po sedmi slepicích… Protestovali tak dlouho, až se to zavedlo.

Výrobcům to moc nevadilo. Klece byly sice dražší a chov komplikovanější, ale zase se daly naskládat i na sebe do více pater a do haly se vešlo násobně víc slepic. Chtělo to jen výkonnější klimatizaci, dopravníky na vajíčka a další propriety, ale v té době to nebyl problém. Mládeži to na čas zavřelo hubu, výroba vajec se zracionalizovala a na zisky to nemělo vliv.

Dnešní klimatická a ekologická mládež už nečte ani nemyslí (proto jsou doopravdy poslední generace), zato trpí předčasnou ejakulací názoru a tak se protesty dopracovala k tomu, co bylo běžné do sedmdesátých let. Že slepice zase žijí ve velké hale na podestýlce, nejsou nijak rozdělené a po stranách mají snůšková hnízda. Výrobcům to tentokrát už trochu vadilo, protože do jedné haly se těch slepic vejde méně, pozemky pro výstavbu jsou dneska drahé, ale máme tady naší vaší EU, ta dodá investiční dotace, tak se to zvládne, no ni?

Vajíčko stojí dvě koruny. Postavíte halu, vybavíte jí, vyšlechtíte vhodné plemeno s vysokou užitkovostí, namícháte dokonalé krmivo, předcházíte epidemiím v prostoru, kde je deset tisíc slepic pod jednou střechou, uděláte linku na sbírání, čištění a označování vajec, zaměstnáte několik ošetřovatelek, účetní a nějakého drába, který všechny bude buzerovat… samozřejmě to nezvládnete sami, protože investice do ziskového provozu se počítá ve stamilionech i miliardách, nejdokonalejší šlechtěnci se rodí v Holandsku, takže je třeba brát genové linie tam, pak se bojíte, aby vám nezdražili elektrický proud, protože bez elektriky vám celá hala vychcípá během několika hodin.

To všechno se dá udělat tak, aby vajíčko šlo do hytlermarketu za 2,15 Kč. Tolik vám totiž všechny ty Kauflandy, Alberty, Tesca a Globusy za ta vajíčka dají. A ještě si vezmou nějaké poplatky za regálovné, musíte si sami platit doplňovače zboží, protože jejich skladníci to tam ani nedají a vy nemáte kšeft. Můžete dělat co chcete, cena je taková, protože pro obchodní řetězce není žádný problém dovézt vajíčka z Polska, kde je levnější elektrika i levnější krmiva a úroveň ochrany zaměstnanců je také úplně jinde. A nebo dovezou vajíčka z Německa, kde dostal producent mnohem vyšší národní dotace, včetně těch investičních.

Tomu se v Evropě říká volný trh… Všichni jsme si tu rovni, ale dotace a podporu má každý jinou. Vždycky se směju, když se někdo zaklíná tržní mantrou, budováním obchodních vztahů a podobnými řečmi. Nic takového neexistuje. Stačí rozhodnutí některé z vlád v Polsku, Rakousku, Maďarsku, Slovensku, i u nás, ohledně výše investičních dotací a všechno je rázem jinak. Každý, kdo vykřikuje o volném trhu, tak dělá medvědí službu národnímu hospodářství protože nutí naše podniky, aby uspěly bez podpory tam, kde jiní inkasují obrovské dotace. Jestli to chce někdo narovnat, může kandidovat do ojroparlamentu a tam přetlačit všechny frakce a nastolit tam konečně ten rovný přístup trhu bez dotací. Přeji hodně štěstí. Co, Svobodní? Už chystáte kandidátku?

Producent vajíček za dvě koruny z vajíčka udělá všechno. Hytlermarket si přirazí další dvě až tři koruny marže a vystaví to v obchodě. To je všechno. Když stavěl svou hyperprodejnu, dostal na to daňové prázdniny, města se mohla přetrhnout, aby mu přivedla silnici až k jeho obchodní zóně, nikdo nekladl překážky, nikdy se na těchto pozemcích nenašli žádní vzácní brouci, kteří by zabránili výstavbě, žádný aktivista se nikdy nepřilepil k lednici v Lidlu… a proto, milé děti, odchází z této země každý rok stamiliardy peněz na dividendách. Prodávat je totiž mnohem levnější než vyrábět.

Vždycky, když si v Lidlu koupíte vajíčko za pět korun, tak jste dvě koruny dali Jandejskovi či Babišovi, kteří to vajíčko vyrobili (v tom lepším případě, v tok horším jste ty prachy poslali do Polska), korunu jste dali zaměstnancům hytlermarketu a dělníkům, kteří ten Kaufland postavili a dvě koruny jste dali německým majitelům, kteří si z toho vyplatili bonusy, koupili si nové jachty a smějí se kolik je tady blbců, kteří se zadarmo a do krve bijí na fejsbůku za mantru volného trhu.

Jasně, čeští zemědělci si mohou taky postavit prodejny a konkurovat. Akorát jim nikdo nedá daňové prázdniny a těžko si postaví národní kolos o velikosti Globusu, protože něco takového musíte umět. Zkuste být sdružení českých farmářů a drubežářů a běžte jednat s Prahou, aby vám nabídli pozemky na stavbu dalšího Tesca Letňany… Zkuste to samé s blbou vesnickou sámoškou a zjistíte, že to není vůbec žádná legrace. I kdyby teď přišla osvícená vláda, odstřelili by Prouzu a celý jeho svaz obchodníků, který je mocnější než ministr zemědělství a dali by zelenou budování národního obchodního řetězce, tak to bude trvat deset let a celá EU bude řvát jak píchlé prase. O to se náš hytlermarketový oligopol postará.

Proto je mým druhým artikulem opatření, které by mělo donutit obchodní řetězce, aby zveřejňovaly nákupní ceny. Aby i poslední Jarin z Horní Dolní viděl, kolik při nákupu dá producentům a kolik dá německým vlastníkům. Aby o tom začal přemýšlet a začal hledat, jestli se to jinde (v podnikové prodejně) nedá koupit levněji. Aby začal chtít nějakou změnu. Aby dostal argumenty, až mu budou zase vysvětlovat, že žijeme v tom nejdokonalejším systému a máme se, jak jsme se nikdy neměli.

Chci, aby novináři začali psát o tom, kolik si hytlermarkety berou na maržích. Oni jsou sice investigativní, ale v tomto ohledu jsou slepí a hluší. Tak aby to prostě viděl každý na první pohled. A klidně ať Prouza od rána do večera vykřikuje, že se to hytlermarketům jen taktak vyplatí.

Že to nejde? Že to porušuje nějaké zákony o obchodním tajemství? Výše provizí finančníkům se uvádět musí. RPSN se uvádět musí. Tohle by se také dalo zařídit. Nejde to jen tehdy, když lidé nechtějí, aby to šlo. S volným trhem a obchodními vztahy se můžou jít vycpat. Nic takového tady nemáme, ale zato máme drahé potraviny. Dražší než v Německu. Vláda prý na obchodní řetězce tlačí… ale žádný konkrétní tlak jsem nezaznamenal. Jen jsem zaznamenal premiéra Nutellu, který na německé ceny čuměl jak Dežo na internet.

Já navrhuju jasný konkrétní tlak. Tvrdý tlak. Který nejspíš ani nebude muset být zrealizován, stačí ho nastolit jako reálnou hrozbu. Něco jako sektorová daň. Prodejny nad pět set metrů plochy budou uvádět nákupní ceny svého zboží. Ceny, které jsou uvedeny na faktuře od producenta. Na každém platu vajíček je napsáno, kdo je producent a někde v účetnictví je zaznamenána konkrétní faktura ke konkrétnímu vajíčku.

A ano, až Svobodní vyhrají volby a nastolí ten rovný, spravedlivý a volný trh bez pokřivujících dotací a zařídí, aby ten trh nekurvili ani v Německu ani v Polsku ani ve Francii, tak pak můžeme zveřejňování nákupních cen v hytlermarketech zrušit. Podle mého skromného odhadu se jim to podaří tak za 1984 let. Ale dokud tu budou dotace, dokud jsou Němci bohatší a mohou svojí výrobu víc podporovat a dokud tu budou blbci, kteří ucvrkávají blahem z takového volného trhu, tak nelze jinak, než jim dát přímo před oči v obchodech názorný příklad.

Když bylo možné chytré a vzdělané lidi přesvědčit, že grýndýl je dobrá věc a zachrání nás větrníky, slunečníky a měsíčníky, tak by neměl být problém přesvědčit lidi, že jsou to právě hytlermarkety, díky kterým naše ekonomika krvácí asi nejvíc.

Dneska diskutujme o povinnosti obchodních řetězců uvádět vedle prodejních i nákupní ceny.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

236 thoughts on “Vajíčko

  1. U nás v Jablonci nad Nisou se na trhu prodávají domácí vajíčka za 7 korun a jsou hned pryč. Jaký je vlastně rozdíl mezi vejcem z Kauflandu a tím z trhu při stejné velikosti? Vyplatí se kupovat ty domácí vejce?

    1. Rozdíl není žádný. Jde o ty samé vajíčka. Jestliže v Kauflandu stojí 5 kč je přirozené, že na trhu musí stát 7 kč. Jinak by nebyl rabat. Kaufland má přirážku 2 kč, na trhu musí být taktéž 2 kč, aby byl trh vyvážený. Kdo dnes nevyvažuje, jako by nebyl.

      1. Já mám svoje vajíčka od slepic s výběhem, trávou, můžou si hrabat…a to je velký rozdíl. Když si usmažím svoje vejce jen posolené, bez koření , cibule, špeku… a vejce z obchodu, je to nebe a dudy

    2. Blondýny mi tvrdí, že „domácí vejce“ jsou mnohem lepší, no ale já to nějak nepoznám – tedy ne na chuti, leda že jsou trochu žlutější. Prý je rozdíl při pečení buchet a dortů – kdo ví, co z toho jsou sny a co je pravda, ono snad ještě více záleží na mouce (a kdo to umí, což se ale před ženskými nesmí říkat).

      Co rozdíl určitě je, jsou kachní vajíčka: tuhle jsem nedopatřením sežral z lednice asi 6 velkých vajíček – nebyly to slepičí, ale kachní – smažených s vepřovou kotletou na pánvi, a bylo to vynikající. Měly to do nějakého spešl dortu nebo do čeho… V dražších hotelech nebo restauracích, především v Asii, to mívali běžně – cokoliv vaječného je pak několikrát dražší než ze slepičích. Ale může v tom být salmonela nebo tyfus, takže je lepší se tomu na cestách vyhýbat…

      1. Presne tak, kachni vejce vyzaduji delsi tepelnou upravu, proto se pouzivaji hlavne na peceni.

        Jinak domaci vejce byvaji (neni podminkou) vetsi, jsou zlutejsi a maji i lepsi chut.

  2. …nielen tak
    A vôbec kazdy podnikateľský subjekt by mal uvádzť „za koľko nakúpil“, teda vstupné náklady a za kolko predava. Keď to môže robiť KAŽDÁ REŠTAURÁCIA bezpodmienečne a podnikaju, prečo to nerobia vsetky ostatne podnikateľskebsubjekty …. ???
    PREČO? ..kde je rovnost podnikateľských podmienok?
    Povedzte mi jeden jediny dôvod p. Sterzik? ..co tomu bráni?
    😁

    1. Jakože bych na Nájemce uváděl za kolik jsem byt (nemovitost) koupil? Co ty všechny náklady na opravy, dlužné nájmy a služby, hodnota peněz v době koupě, … ?

  3. Myslím, že u nás nikdo (přesněji 90-95% lidí) hladem netrpí. Výběr není tak kvalitní, jako byl na konci devadesátek, občas je to humus co některé řetězce nabízí, ale jde to, i pro důchodce. Tynelikviduje cena potravin ale především cena topení v bytě/domě a cena elektřiny.
    A ty, co mají úspory na důchod, likviduje inflace, včera jsem četl oficielní data, od roku října 2020 do současnosti (říjen 2023) inflace nám ukousla 33% z našich úspor. (kdo to má u ČS, tak u max 200 000 úložky to je „jen“ 33% – 5 % co dávají úrok.) To je šílené.
    K vejcům. Kdo peče a vaří ví, že je velký rozdíl mezi kvalitou vajec. Já se s tím prvně potkal ve Švýcarsku před 30 lety. Francouzská vejce byla za polovinu vůči švýcarským „happy hens“ z volného výběhu.
    Na satelitu u mladých mají vejcomat, vejce za 6 až 10 Kč (z volného výběhu). Všechno ta farma prodá.
    špíš je problém s cenou mouky a cukru, ty jsou opravdu vysoké vzhledem ke světovým cenám (a cenám na které jsme byli zvyklí). Ale i v mouce jsou obrovské rozdíly v kvalitě .
    Když už jsem mluvil o Švýcarsku, obrovskou konkurenci pro německé hypermarkety tam představuje družstevní Migros. To je stále staré, solidní Švýcarsko (mluvím o Francouzsky mluvící části, kterou znám).
    To by byl model pro Vidláka, to bych prosazoval i u nás. Informujte se.

    1. Re: Milan V

      Ceny potravin nejsou vysoké?
      Rááádyjožumpál mi dnes CELÝ den sugeruje, že musím dát jednotky tisíců svých peněz na nákup jídla do potravinových bank, jelikož tyto zejí prázdnotou.
      Vzhledem k tomu, že jsem v listopadu necinkal na klíčích, mohu se hořce smát.

      „Dědo, jací byli ti komunisti, co vám sebrali grunt?“
      „Zlatí, vnoučku, ZLATÍ…“

      1. Mému dědovi sebrali živnost, celou dílnu včetně vybavení a materiálu.: 2 soustruhy, ….
        Starší brácha mohl jen do učení (i když potom nakonec vystudoval ČVUT).
        Dům nám chtěli stále sebrat, ale podle zákona mohli zabavit jen tu dílnu.
        Tátu vyhodili z práce.
        U nás byli komunisti „fuj, komouši“.
        Zkrátka, lidé mají stále různé osudy…

        1. Takže Kadlasi, bráno podle Milana V, sebrala ta komunistická strana lidem „….i to málo soukromého, co si sami všemu navzdory vybudovali?“
          No, mého tátu taky vyhodili z práce a navíc, rodina dostala „vyhošťovací dekret“, což znamenalo do 48mi hodin opustit (jen s tím osobním, rodinný dům s pozemkem 4000 m2 tam nechat) obec. Rodina to ignorovala a nic se nestalo. Soudruzi urvaní ze řetězu do roka odpadli. I já, ač premiant, jsem se mohl pouze vyučit. Což mi nakonec spíš prospělo.

          Co vím z vlastního pozorování, tak řemeslné živnosti bez zaměstnanců byly donuceny „dobrovolně“ přejít a všechno vložit do „komunálu“ pod tlakem zdanění, nedostupnosti surovin i materiálů, prostředků na obnovu, natož modernizaci vybavení. Pokud se takový provoz udržel, stal se živnostník zaměstnancem v zařízení, které přešlo do majetku obce či města. Jistěže lze zjistit, jak to bylo nebo mělo být přesně.
          Já ještě v sedmedesátkách (ze solidarity) šil u „soukromého“ krejčího a na hory jezdil do soukromého ubytovacího zařízení se stravováním. Tedy, někteří to nevzdali, nevím ale, za jakou nakonec cenu.

          1. Mému strejdovi, jedinému radiomechanikovi v obci, s vlastní dílnou a vyučenému u prvorepublikové Telegrafie Pardubice v roce 1936, tenkrát vyhrožovali taky.
            Že bude muset živnost zlikvidovat, všecko vybavení i materiál odevzdat a „dělat pro komunál“. Nakonec se naštěstí nenašly ani prostory, ani druhý radiomechanik – straník, bez kterého by se to v komunálu provozovat nedalo. A to i přes přítěž strejdy, že byl vyučený u zločinných kapitalistů.
            Strejda tak byl „na volné noze“ a měl tu stejnou provozovnu až do roku 1979. Možná to bylo i tím, že jeho služby často potřebovali i ti nejdivočejší komunisti, neboť mnohé výrobky ze 60.let nevynikaly ani spolehlivostí, ani kvalitou.
            Pamatuju si ale, že měl tiskopisy, účtenky, opravenky a další papíry od KM komunálu.
            Jak to bylo přesně s případnými daněmi, to si bohužel už nepamatuju, ale strejdova rodina si rozhodně nežila špatně ani po jeho odchodu do důchodu.
            Mě tenkrát nejvíc zajímala technika a co nejvíc se od strejdy naučit.
            Myslím, že bylo víc takových „neviditelných živností“, namátkou různé autodílny, nebo třeba opravny bot, deštníků a všeho možného, ševci, čalouníci, sedláři apod., pro které se prostě nevyplatilo, budovat jim samostatné sekce v komunálu.

            1. Fajn Tecočampe. Měl byste vysvětlit, k čemu by komunisté potřebovali mít elektroopraváře straníkem a proč by ponechávali v chodu místní elektroopravnu, když se všemi těmi svými výhodami měli přednost kdekoli jinde. Je pozoruhodné, jaké znalosti a jaká statistika je podkladem Vašeho tvrzení o (1) poruchovosti standardní spotřební elektroniky tehdejší čs. produkce,

              Jakou mohlo být pro koho přítěží, kde a jak byl např. Váš strejda vyučen, je záhadou. Vždyť tehdejší generace dost dobře jinak než v nekomunistickém hospodářství ani vyučeny být nemohly. Ostatně, když už tady publikujete svoje domněnky prozradím Vám, (2)že Telegrafia Pardubice byla akciovou společností s majoritou státu, že byla v roce 1921 nebo 22 státem zřízena, aby přispěla k telefonizaci vzniklé čs. republiky.

              Pokud si pamatujete, a to je dobře, že administrativa zmiňované elektroopravny byla vedena na formulářích místního komunálního podniku, je jisté, že Vašeho strejdu potkal stejný osud jako mnoho jiných živnostníků. “Dal to do komunálu“. Protože uměl, vedl opravnu úspěšně, aniž by musel mít stranickou legitimaci. V té původně své elektroopravně, bez obav z konkurence, hospodářské krize či selhání zdraví, bez starosti o všemožná pojištění a licence dožil až do, jak říkáte, slušného starobního důchodu.

              Možná, že v tom komunálu měl ten Váš strejda i podřízené. Jistě i zákazníky s předností ze známosti i takové, kteří si bez účtenky „připlatili“. To u skutečného soukromníka, třeba za První republiky, prakticky nešlo, ale za komunistů to docela dobře fungovalo.

              K tvrzením za (1) a (2) lze doplnit nesporné podrobnosti

      2. Mohl bych se zeptat, kde ty potravinové banky stojí, kolik jich je a kdo z nich čerpá?
        Nemáte někdo fotky takové banky zvenčí a zevnitř?
        Já totiž nikdy žádné neviděl, jen slyším a vidím samé pobídky k nákupům, hodně o Vánocích.
        Já vůbec žádnou v okolí asi 45km neznám a neznám ani nikoho, kdo by věděl, kde nějaká taková potravinová banka stojí.
        Nebyla o nich řeč po celé dva covidové roky.
        Není to nějaká další bouda, jak vytáhnout pod pocitem solidarity, z lidí další peníze? Nějaký podobný podvod, jako je celý unicef a podobní paraziti?
        Když vlastně ani nevíte, komu to kupujete, nebo kde to zboží skončí? Není to nikomu divné?
        Mohl bych prosím takovou potravinovou banku vidět?

        1. Jo a ještě jeden postřeh:
          Když se prohnalo jižní Moravou tornádo, tak o nějaké potravinové bance nebylo vůbec slyšet – jídlo i pití tam naváželi sami lidi a spolky, skoro z celé republiky.
          Neměla by ta potravinová banka sloužit právě pro takové účely?

          1. Měla, neměla – to máte jak nyní s tou reklamou na výběr peněz na jakousi dětskou nemoc. Zaklínají se že vše předají do posledního haléře. Když si uvědomím, kolikže už jen ta reklama musí stát, tak mám obavy že potřebným dají akorát ten poslední haléř a to předtím …..
            Ne že bych nepomohla, ale osobně a přímým potřebným.

            Žádným „zprostředkovatelům“,

  4. Hlavní důvody vysokých cen potravin v Česku:
    + vysoké ceny energii
    + vysoká míra inflace
    + vysoké DPH u potravin na rozdíl od sousedních zemí
    Zveřejňování nákupních cen nic nevyřeší, navíc je v rozporu s právem, museli by zveřejňovat všichni prodejci všeho, jinak je to diskriminační opatření.

    1. Nevýhodný kurs eura a nízké platy.minimalka u nás 68 ! eur v Německu přes 1500 eur.Co se tak důležitého znění 300 km od Prahy?

    2. Známý dělá místního manažera Lidlu. Jezdí po školeních a prý u nás mají velké odpisy kvůli krádežím všeho druhu (od dopravců, přes skladníky či prodavačky, až po klasické „cikánské čorky“ přímo v obchodě).

      A odhaduji, že I to povolování výstavby se zde značně protáhne a je tedy mnohem dražší.

      1. Mohu potvrdit, v supermarketu kde pracuji.
        Odpisy z důvodu krádeže jsou obrovské.
        Kradou nejvíce studenti: energo nápoje, čokolády, kosmetiku.
        Zajímavé, že k nám chodí i učni v montérkách z nedaleko učiliště a u nich nepamatuji zásah ostrahy z důvodu krádeže.
        Studenti a studentky ve značkových oděvech ale kradou a to hodně.
        Feťáci to je kapitola sama o sobě a pak Olaši….
        Opět ,Róma v montérkách jsme ještě nepřistihli.

  5. Bohatě by stačilo, pokud budu znát medián ceny, za kterou se výrobek dodává do hyper. Tam nemůže nikdo blábolit o obchodním tajemství. Pak se můžu rozhodnout, kde a zda koupím. Já osobně pro celou širší rodinu vystavěl dodavatelsky řetězec na maso hovězí, vepřové, kuřecí a dančí, mléčné produkty, vejce, hrušky, jablka, brambory a zeleninu. A to jsem z pohledu mnohých blbej Pražák. Prostě si objedete republiku v rámci vyletů v létě a mluvíte s lidma. Ne není mi zatěžko si přebrat brambory předtím, než jdou do beden nebo rozbourat maso, alespoň se i mládež doma něco přiučí.A to může udělat každý, místo „storýčka na Instàči“. Takže dobrý je vědět, jaká je reálná cena a zda ze mě někdo nedělá Hejla. Nakupují za ceny, které jsou i příznivější než v hyper a všichni jsme spokojeni. Ale pravá příčina chování hyper je v lenosti lidí. Je jednodušší si nechat vše přivézt až před barák nebo byt a mluvit hrozně marži. Kolikrát jsem slyšel, že jsem blbec, který si neváží svého času, když se stará o jídlo a nevěnuje se užívání si života.

    1. Re: Pepik

      Znám lidi, kteří nemají na benzín… A dokonce znám i takové, kteří nemají auto, protože prostě na to nemají.

      1. Možná jsou mezi námi i tací, co nemají auto neboť nemají na benzín. Dnes dumají co obnáší zvonit klíči a někteří už jen vzpomínají na ty krásné doby, kdy měli klíče na zvonění.

    2. Pepík

      To jsou takový jalový, velkopanský kecy.

      Na to, co radíte je potřeba mít auto, to auto někde parkovat, je potřeba mít místo doma na to ty zásoby jídla někde skladovat tak, aby se to nezkazilo. Je potřeba mít čas, na to to všechno objíždět.

      Co poradíte kuchařce ze školní jídelny, co sotva vyjde s platem? Ať zdědí barák či velkej byt po rodičích i se zahradou, aby měla kde parkovat? Ať si koupí byt v devadesátkách, kdy byly za hubičku, když ji tehdy bylo mezi 5 a 15? Že se měla vdát pro peníze?

      Pitkin tyhle blbiny aspoň říkal jako legraci.

    3. Tak jo Pepíku. Tohle je perfekt recept hlavně pro důchodce po osmdesátce. Co sotva má na bydlení a samozřejmě, nemá ani to auto a prošel mu i řidičák.

  6. Tak mě napadá že Vidlák neřeší daňové ráje. Třeba jako v civilizovaném vyspělém západním (nikoli Západním) Německu ( vím že bylo , jak je to teď nevím): třeba tenisti zřejmě i tenistky , když tam mají pobyt za rok 183 dní a víc, musejí danit tam. Pozná se zřejmě podle letenek, svědků nebo bůhví čeho .A můžou mít domicil v Monaku nebo kdekoliv. Nebo firmičky při platbě do některého ze stanoveného seznamu daňových rájů – když neprokáží , že nejsou spřízněny s beneficientem platby, daní tu platbu v Německu…

    1. Co s daňovými ráji?
      V kterémkoliv státě v EUhniji musí mít banka licenci ke svému provozování.
      Stačila by maličkost, vložit do oné licence preambuli, že nesmí převádět, ani přijímat peníze z a do daňových rájů, jinak příjde o licenci.
      Věrchuška z EUhnije to nechce udělat, proč asi?

      1. Re: berkowitz

        Věrchuška nechce, páč jim závidíte jejich poctivě nakradené penízky.
        A beztak jste starej nebo hnusnej a tak všelijak podobně.

      2. Daň ze zisku:
        Je třeba Irsko daňový ráj? Nejen firma Apple má speciální dohodu se státem a platí v Irsku paušální daň z celé EU (tedy v ČR ani korunu).

        Je Monako daňový ráj? Nejen Kvitová tam má domicil a platí tam paušální daň (tedy v ČR ani korunu).

        PPF má prý domicil v Holandsku a dně platí tam.

        atd …

  7. Milý Vidlaku. Přestože mám Vaše komentáře většinou ráda, dnes jste mě zklamal. Jako někdo, kdo chová slepice celý život (takže, troufnu si říci, o nějake to desetiletí déle, než Vy) hrubě nesouhlasím s Vaší obhajobou klecoveho chovu. Klecovy chov je zrůdnost. Slepice potřebují prostor, aby se mohly pohybovat, potřebují mít místo na hrabání a popelení, potřebují mít moznost ustanovit si hierarchii a šikanované kusy potřebují mit kam utéct, aby je ostatni nezabily. Potřebují žrát trávu a občas si smlsnout na žížale. Normalní slepice je čistotná a pečuje o svoje peří. Normalní, zdravá, nestresovaná slepice nebude vypelichana nikdy. S Vaší logikou se da tvrdit, že kdyby lidi v koncentracích měli víc jidla, taky by se měli jako prasata v žitě, protože dokázali odvádět dost fyzicky naročnou práci.

  8. Tak a dost, blbosti je třeba postavit neproniknutelnou hráz.

    1. Budou ty zveřejňované ceny vynucovány státem nebo budou jen na libovůli obchodů? Pokud budou vynucovány státem bude potřeba víc úředníků na dohled. Možná dokonce nový úřad. Toto já osobně nechci, neb to v tyto vedlejší náklady zase zaplatí jen spotřebitel.
    Pokud to zůstane jen na obchodu, je to jen naprosto prázdné gesto.
    2. Budou dvě dodávky s různou cenou. Budou muset být rozděleny a označeny v regálu, což povede zase jen a jen k vícenákladům, jež zaplatí koncový spotřebitele.
    Co když zákazník nedopatřením přehodí zboží z jedné ceny do druhé a přijde na to dohledový orgán, jež bude muset zahájit správní řízení, což povede na obou stranách barikády k vícenákladům a zvýšené ceně pro spotřebitele.
    3. atd.

    Vidláku vaše neznalosti a neschopnost domýšlet důsledky jsou hrůzostrašné a doufám, že nikdy nedostanete možnost více kurvit již tak zkurvené prostředí.

    1. On by to mohl být i docela zajímavý sociální experiment…

      Naivů, kteří si po 30+ letech budování „kapitalismu“ myslí, že když chleba na pultě stojí dejme tomu 44,90 Kč, obchodník jej nakoupil za 44,40 Kč, asi v plnoleté populaci bude dost málo. Ale nějací jistě existují, a i to se počítá… Naopak si dokážu představit, že řadu lidí by zveřejněné nákupní ceny překvapily opačným směrem; doposud se totiž také mohli domnívat, že marže jsou vyšší.

      Vidlák by to mohl též zkusit nejprve v malém: Domluvit se se spřáteleným obchodníkem v okolí, ať zveřejní své nákupky alespoň u pár položek (kde tomu nebrání nějaká doložka ve smlouvě), a pozorně sledovat, co se bude dít…

        1. škoda, že nevzali nějakého hodného politika s sebou na procházku

          ve vší úctě, opravdu to nemyslím hnusně, jen mě to tak napadlo

        2. To je mi líto, opravdu. Vůbec jsem neměl v úmyslu svou poznámkou někoho zranit. Ale bohužel, i toto spadá do obsahu pojmu „jakýkoli“.
          Jak je vidět všude kolem, i v těsné blízkosti našeho rozhovoru, lidé používají slova, aniž by chápali/uvědomovali si jejich skutečný obsah. I tato okolnost má podíl na marasmu, kterým se dnes brodíme.

          1. Přičemž je ještě třeba pamatovat i na to, že skutečný obsah slov nemusí být totéž co jejich obsah gramatický, logický, prvoplánový, přísně věcný, doslovný či jaký…: „Jó, máte to tady móc pěkně a nóbl zařízený. Bylo by hrozná škoda, kdyby vám takováhle krásná restaurace vyhořela.“

            Celkově si myslím (a i předchozí odstavec je míněn co doklad toho), že v tomto (již léta chronickém) stadiu průměrný marginální přínos jednoho slova (ovšemže včetně těch mých) je spíše záporný. Lehce záporný, ale když si to pronásobím těmi stamiliony slov na českém internetu… Tím ale nijak nechci říci, že vytáhnout někoho bez zbytečných řečí na lucernu by situaci vylepšilo.

              1. No, já prosím jen kroužil kolem té svým způsobem nápadné okolnosti, že třetina století vyplněná snahou – a to leckdy i upřímnou – dělat ještě lepší politiku (nebo volit ještě lepší politiky) než naši předchůdci (nebo než my sami minule) nás přivedla přesně tam, kde jsme teď.

                Na verbální úrovni (odvozené od té výše popsané) pak snaha zformulovat ještě lepší politický program, k danému politickému programu ještě lepší připomínky…

                Asi mi nezbývá nic lepšího než zopakovat takovou tu svoji větičku: Nedokážu si představit, jak by se současné problémy daly urovnat po dobrém. Akorát teda nikterak nedychtím býti u toho.

                1. A co my víme… možná daly. Dění ve společnosti připomíná tepelný pohyb molekul v kapalině; a já jako jedinec jsem tak v pozici jedné z molekul.

                  Kapalina se ohřívá. Co se stane s energií? Bude využita k přípravě čaje, nebo bude tlačit na píst?

                  Molekula to neví, ani nemá jak to zjistit. Jejím posláním je kmitat.

  9. Pěkně, vidláku, pěkně. Houfný nálet nejdetů nejdetů nejdetů potvrzuje, že jste trefil přesně. Už chybí jen ta klausofilní fanatička z virtually.

      1. To je přesně co mi nejde do hlavy. Jedna tu nedávno dokonce argumentovala odkazem na mainstream, že prý to dokazuje jaká je mezi řetězci cenová válka.

  10. A jaký účinek bude mít u vajíček uvádění kupní ceny v Kaufu, vzor Vidlák 2023?

    A) Nákup přímo u Babiše: Kupní cena 2,15 Kč. Prodejní 4,20 Kč.
    B) Nákup z Polska přes „spřáteleného překupníka z rodiny Kaufu“ za 4,20 Kč a prodej za 4,15 Kč.
    C) Nákup z Německa za 3 Kč. Prodej za 4,20 Kč.
    D) Nákup od místního BIO zemědělce za 4 Kč a prodej za 6 Kč.

    1. E) Vedle u Vietnamce nákupka za 4,20 Kč z Kaufu a prodej za 5,20 Kč

      V bodu B) „přes spřáteleného překupníka z rodiny Kaufu“, který má domicil mimo ČR se bude realizovat zisk a platit daně. A to se vyplatí.

    2. opakujte si kazdy den

      trh vse vyresi, stat je spatny hospodar, zadne dotace (ani na bydleni 😉

      muzete si i pridat – chci byt otrokem a nic nejde zmenit, protoze smlouvy jsou svate

      1. Zrušení dotací by skutečně vedlo k funkčnímu trhu. Jenže musí se to stát na celém území jednotného trhu, tedy v celé oblasti volného pohybu zboží. A musí to být skutečně všechny dotace, ať se to jmenuje jakkoliv.
        Ano, stát je špatný hospodář, protože jdou proti sobě zájmy osobní (či skupinové) na maximalizaci osobního zisku a zájmy státu na nepředraženou cenu a kvalitu.
        Otrokem nejsem a dělám vše pro to aby naše rodina nebyla. A smlouvy a zákony se dodržovat musí, což beru jako samozřejmost. Stát by měl zajistit jejich plnění.

      2. Aaaamen ! Aneb modlitbička alternativního alternativce.

        Ale vážně, toto mne naplňuje zoufalstvím, jak i na alternativě se množí lidé, kteří jsou proti jakékoli změně.

      3. Vona by pomohla hodne dan a progresivni na kazdej plat vlady,uradu a dalsich uredniku a vselijakejch parasitu
        Dan z jejich chudoby ,aby platili z ty dane chudym, ktery voni poridili a
        zbidaceli a stedre napravili..
        Aby treba president a vlada chodili po vecerech taky kupovat z popelnice.
        Hytlermarkety taky vyhazujou spousty neprodanych potravin.

    3. Tak mi vysvětlete, prosím, jak je možné, že před Tescem stál mlékomat. Mlíčko přímo od kravičky, nepasterisované přírodní. Uvnitř v Tescu mlíčko z velkomlékárny, pasterisované, UHV, balené v tetrapaku , asi se zaplaceným regálovným— a o 4 koruny na litru levnější, než to od sedláka…
      Nu, jako starobní důchodce se rozhoduji do výše své peněženky…

      1. Musíte mít patřičně drobné,pokud nedokážete svou láhev tak koupit a toaletou už dost lidí odradí.jine vysvětlení nemám.lenost

      2. Starobní důchodci by vejce vůbec neměli jist, zvyšují cholesterol a je to bílkovinná bomba zatěžující ledviny. Nahraďte výrobkem Hraška.

        1. Sibylo, nic ve zlém, ale nějakou Hrašku si naložte.
          Ráno snídaně?
          Hemenex (10 deka slaniny, čtyři vejce), krajíček chleba od Bajera, malé pivo.
          A hned je hezčí začátek dne… 🙂 .

          1. Časem byste se vycvičil a něco takového po ránu nepozřel. A zdravotně by prospělo.4 vejce já mám na 14 dní a ne že bych na víc neměla.

            1. Sibylo,
              představte si, že kdysi žilo množství žen, které svým těžce fyzicky pracujícím mužům, dokázaly takovou a podobnou snídani, před odchodem do práce připravit.
              Třeba o čtvrt na šest ráno a jen bez toho piva.
              Ty chlapy totiž v šest ráno, nejpozději ve čtvrt na sedm, čekala těžká fyzická práce – tu potřebnou energii, tu by brali z té vaší hrašky, nebo z čeho? Ze vzduchu, nebo dokonce jen z lásky k vám?
              Hrůza, co?

        2. Že vajíčka zvyšují v krvi obsah cholesterolu je mýtus, který je už dávno vyvrácení.
          Ve žloutku sice cholesterol je obsažen, ale látky v bílku ho vážou (blokují).
          Že je to bílkovinová bomba je taky nesmysl. Vejce velikosti M má asi 7 g bílkovin.
          To je stejné, jako když si na chleba dám pár koleček salámu, nebo plátků sýra.

      3. A je to co kupujete v tom tetrapacku skutečně mléko? Není to takhle náhodou náhodou 2/3 mléko + 1/3 vody? To by odpovídalo té ceně.
        Pamatuji, že kdysi jsme kupovali polotučné mléko (v těch ošklivých igelitových sáčcích), plnotučné se nekupovalo, protože bylo moc tučné.
        Dneska kupujeme pouze plnotučné (bohužel soukromého zemědělce, co by prodával mléko nebo měl poblíž mlékomat neznám), protože to polotučné je obarvená voda.

        1. Mléko z mlékomatu, skutečně přímo od krav (www.doubravskydvur.cz) občas koupím (litr za dvacku, ale můžete si do vlastní petky načepovat kolik chcete) je sice nádherně husté (nahoře se usadí 5cm smetany), ale je tam cítit takový „ocas“ a nejsme na to zvyklí a nechutná nám. Na vaření či zakysání ale super.

          1. Aby to nemělo ten ocas, musíte mléko odstředit, dolít palmový olej a obohatit Ečkama. Pak dostanete šmak na jaký jste zvyklí.

        2. Beru mléko od soukromého dodavatele 26Kc za 1.5litru. když mléko dám do lednice, nahoře na láhvi u hrdla se usadí tak 4-5cm mléčného tuku. Takto tučné mléko jsem v obchodě nikde neviděl. Kdysi mi někdo říkal, že mlékárenský průmysl je největší odběratel titanové běloby, protože tato nesedimentuje a je inertní v lidském těle.

          1. Jste asi příliš mlád a nevíte tedy, že v tuhé, protilidové a devastující totalitě byl špunt v láhvi mléka (za pár korun) běžnou věcí. A titanová běloba se tehdy používala např. na bílé linky při vymalování přiděleného bytu za několika stovkový nájem. Tehdy jsme ale neměli demokracii a tak jsme úpěly.

  11. A malý modelový příklad:

    V supermarketu S prodávají oplatky O za 29,90 Kč a uvádějí nákupku 10 Kč, naproti přes ulici v supermarketu T mají tytéž oplatky O za 29,90 Kč a uvádějí nákupku 12 Kč.

    Ve kterém supermarketu si je koupím? A proč?

    1. Oplatky a pod.už nekupuji – žádné. Je to samý cukr a blivajzy. Naše oplatkáře převzali švajc a dojčland a upravili si n aše – prověřené receptury aby vydělali.
      Včera jsem udělala výjimku, Šla jsem na kontrolu do laborky a protože na lačno, a zapoměla jsem si vzít rohlík na doplnění. Tak jsem v Albertu koupila – Banány – želé,. Větší fujtajbl jsem nejedla. , cukr skřípal mezi zuny, nechutné a ještě si Nestlé – za přibližnou cenu zmenšil objem jen na 45gramů. Čítám, že už ten rohlík pro všechny případy nikdy nezapomenzu,. Chybami se člověk učí a oni se to naučí taky,.

  12. „Prodávat je totiž mnohem levnější než vyrábět.“ Já to znám jinak: „Není problém vyrobit, ale prodat.“

    A proč ten výrobce vajec si nezřídí na svém pozemku, hned vedle haly, prodejnu „ještě teplých“ vajec za 3 Kč?

    1. Např. Vejce CZ v Oboře u Loun takto vejce prodává. V prodejně a automatu, většinou velikost L. Jenom nestojí 3, ale 4 Kč stejně jako v supermarketech. Proč by je měli prodávat za 3,-?

      1. Rozvinul jsem Vidlákem nastavené parametry, jakože vejce Kauf vykoupí za 2,15 Kč a prodává předražená po 4,- Kč, což je fuj a okrádání kupujících. A uvádění nákupních cen povede k zlevnění vajec.

    2. Eta:
      To už tady bylo a vyzkoušené se osvědčilo.
      Za těch předchozích komunistů, těch ach tak špatných, bývaly poblíž velkých slepičáren, nebo v areálu prodejny, kde se daly koupit za symbolickou cenu tzv. křapky – vejce třeba jen mírně naprasklá, ale netekoucí, nebo vejce s nestandardní velikostí.
      Křapky samozřejmě byly pro téměř okamžité použití, nebo max. do pár dní v ledničce. Nestandardní velikosti bylo možné používat, jako standardní. Byly tuším jednotně za 0,50,-Kčs, ale nepamatuju si to přesně. V našem městečku mělo JZD slepičárnu a ten prodej křapek byl přímo v dané hale, v jejím obezděném rohu, se samostatným vchodem zvenčí.
      Pokaždé, opravdu každý den, bylo nejpozději ke čtvrté odpolední vyprodáno – lidé nebyli líní, pro tak levná vejce si zajet.
      Při současné lenosti lidí, paradoxně s mnohem většími možnostmi osobní dopravy, by to už nefungovalo ani za ty symbolické ceny.
      Našlo by se totiž obrovské množství hloupých kokotů, co by kdesi ve stokách internetu začali tvrdit, že ta vejce jsou jistě nějak závadná a proto je prodávají tak levně.
      Vždycky, když na nějaké takové lidi narazím (i tady!), tak přemýšlím, jak se při své všeobecné tuposti, vlastně k tomu internetu dostali.
      Přijde mi to také, jako paradox – ti lidé se naučí nějak ovládat PC, po internetu nějak základně pohybovat – aby pak mohli, někdy i celé hodiny, na ten internet psát neuvěřitelné hovadiny.
      Myslím, že právě tenhle jev, bude i zásadní příčinou toho, že nás, starší generaci, označují za dezoláty.
      Utrácí denně za Blesky, Katky, Chvilky pro tebe a dalších 50 mutací téhož, které vidím na pultě trafik, denně tihle lidé čumí na Novy, Barrandovy a denně zasírají internet hovadinami.
      Postůjte chvíli, třeba čtvrthodinku bokem v trafice a všímejte si, co lidi kupují a čtou.
      Budete překvapeni.

      1. Takto to i fungovalo v Šumperku ve slepičárně na Třemešku. K vejcím jste si ještě koupili „vyplozené“ pytle po žampionech za pár kaček. Daly ještě 2 úrody a posloužili jako hnojivo..

    3. Mnozi zemedelstvi vyrobci si takovou malou prodejnu i zridi. Ale jak znamo, zemedelske podniky nejsou v centru mesta, ale nekde na vesnici. Takze do te miniprodejnicky chodi nakupovat par desitek nebo max stovka lidi. Lidem odjinud se to nevyplati, projezdit benzin za 50 korun, aby se usetrilo 40 korun.
      Nemluve o tom, ze chci udelat vetsi nakup a nemuzu 2 hodiny jezdit kolkolem, nekde koupit vajicka, jinde mleko, a jeste jinde zeleninu.
      Primym prodejem se muzou uzivit jenom minihospodarstvi, 1-2 lidi.

  13. Jen pro zajímavost, tohle k tomu píše Petr Hampl (zvýrazněno mnou):

    O trhu s potravinami (11. 11. 2023)

    Po delším čase jsem zase viděl v televizi představitele ODS. Tentokrát Petra Bendla, což není multikulturní fanatik, ale spíš umírněný lehce konzervativní pragmatik. Ale stejně je to marný, je to marný, je to marný.

    Ceny potravin má podle něj vyřešit větší konkurence. To jako na český trh vstoupí 12 dalších řetězců tak silných, aby mohly rovnocenně konkurovat Lidlu a Bille? A objeví se tu 20 dalších bank? Nebo se představitelé Lidlu zastydí s rozdělí svůj řetězce na osm menších?

    Narazili jsme na situaci, kde konkurence z principu nemůže fungovat. Tudíž je zapotřebí, aby na scénu vstoupil stát. Aby vstoupil regulacemi nebo případně vyvlastněním. Nebo tím, že přivede či vytvoří další hráče. Žádné jiné řešení neexistuje.

    Mimochodem, současná oligopolní struktura trhu s potravinami a rychloobrátkovým spotřebním zbožím je dána tím, že stát zcela selhal ve své regulační roli. Měl omezit velikost sítí nebo omezit vstup nadnárodních hráčů nebo najít jiné řešení, které by udrželo konkurenční situaci.

    Ale tak je to téměř pokaždé. Čím více frází o svobodném trhu, tím méně trhu a tím méně svobody.

    Jenže to různí bendlové vůbec nejsou schopni pochopit. Jejich mozky vytěsňují všechno, co nejsou prostoduché slogany o dokonalé konkurenci a minimálním státu.

    1. Pro info, jak se to resi v Rusku. Maji tam celostatni retezce a regionalni retezce. Celostatni retezce mohou v kazdem regionu zabrat maximalne tretinu trhu. Jakmile toho dosahnou, na dlasi supermarket nedostanou povoleni.
      Plus maji seznam asi 50 retezcu, na ktere se vztahuje povinnost mit v nabidce zakladni potraviny pod vyhlasenou cenu. Maso, ryby, mleko, vejce, brambory, zakladni zelenina ap. Vypada to tak, ze tu omezenou cenu ma napriklad jeden typ mleka, ostatni uz mohou byt drazsi. Nebo jsou jedny nejlepvnejsi rajcata a dvacet dalsich odrud uz je drazsi, i velmi vyrazne. Kontroluje se to pres financni urady, maji tam system podobny nasemu EET.
      Ve Svycarsku zase maji omezeni, ze v mensich mesteckach do 10 tisic obyvatel se stavba supermarketu vubec nepovoluje, prave s oduvodnenim, ze by to poskodilo konkurenci a zkrachovali by tradicni prodejci. Kdo chce nakupovat ve velkem v supermarketu, musi sednout do auta a vyrazit do okresniho mesta.

      1. Voni ty vyse uvedeny staty nejsou kolonie , to se pozna. A maji vlastni vlady dokonce.
        A nechteji davat Lichvostejnum svuj majetek a pozemky.

  14. Vidlákův vaječný text pěkně ukazuje, jakým zločineckým způsobem nás okrádají i na tom pitomém vajíčku. Celá ta kauza se zlodějskými hytlermarkety není vůbec zbytečná: je to modelový příklad, jak to funguje prakticky ve Fšem.

    Nová kolonializace: negři došli nebo jsou už moc naštvaní a ozbrojení od Číňanů a Rusů, takže další exploatace by nemusela skončit zrovna zdravě, tudíž se vrhli na „Východ“ – ale ne moc, protože když to s „Drang nach Osten“ přeženou, přiletí odtamtud rakety a letadla, následované tanky – tohle omezení už znají. Jelikož to nestačí, vykrádání postupuje na Západ, dokonce i do samotného srdce Říše, USA.

    Evropská populace – i v USA – je slušná, kulturní a konformní, tudíž si nechá hodně věcí líbit, aniž hnedka tahá nože a mačety, ne-li něco horšího, třeba „dar od Evžena“ AR-15. Managórům lupičských firem nevybuchují lepšokáry pod jejich lepšozadnicemi. Loutkáři to vnímají jako slabost, tudíž bude nutné přitvrdit, jinak nelze ničeho dosáhnout. Což myslím ryze metaforicky.

    Lze to vnímat jako cvičení v marnosti: zlodějský a zločinecký je celý systém, a levnější vajíčko – či hytlermarket s nepobuřující marží – nic nezmění. Když nás okradou méně na žrádle, vykompenzují si to na něčem jiném. Přehánějí to na Fšech frontách docela bohorovně, dokud je to doslova a do písmene nezabije; to jediné je zastaví.

    Taková je hořká realita, kterou většina odmítá uznat. Kdo že to koncem 90. let řekl něco ve smyslu: „odstranili jsme komunismus, ale obnovili všechny důvody, pro které vznikl“?

    Mírný pokrok v mezích zákona, „boj o Vajíčko“ a tak podobně, může být alespoň zábavným cvičením – tudíž nic proti tomu. Až na to, že efekt nebude odpovídat vynaloženému úsilí. Jelikož náš polní negr (já) je líný chovat slepice na našich latifundiích, a vymlouvá se, že vejce z blízké drůbežárny jsou o dost levnější než domácí…

    Když místo programování a ICT podnikání budu ke všemu ještě pár hodin denně slepičařit, jedno vejce nás vyjde nejmíň na 200 Kč, jak jsem nedávno vyčíslil; z drůbežárny kupujeme dvoužloutková po 6 Kč – taková totiž výkup pro hytlermarkety nebere. Drůbeží nadšení mých blondýn nezačíná škubáním a kucháním kuřete, ale u mraženého kuřecího řízku a končí u četby „Vejce a já“, což není zrovna slepičářsky hodnotná motivační literatura, spíše naopak.

    Prase s vejci je můj oblíbený „popcorn“ – má to mnoho podob, pro gaučing velice vhodných. Gaučování je nyní hodně výživné: zabijačka v Ruině má se zabijačkou v Izraeli hodně společného – oboje povede k likvidaci dotyčného státu. Oni to jinak neumí… než další a další remaky „Untergangu“. Coby Áda sice Zelenský lépe fetuje, ale Netanjahu zase vypadá démoničtěji. Casting je na úrovni, to je nutno ocenit.

      1. Blbeček Vaculík, hrající si na moravského písmáka, svými 2000 slov notně přispěl ke znovuzavedení cenzury v ČSSR.
        Zeptejte se v Brumově, bývalém sídle výrobce svářeček MEZ, na Vaculíka. Jeho dědici tam mají chalupu, z jeho skromného, chartistického důchodu v roce 2010 kompletně zrekonstruovanou.
        Dozvíte se věci, které na internetech nenajdete, protože se do jeho „morálního profilu“ chartisty jaksi moc nehodí.
        Jezdil jsem do Brumova často, v MEZu chlapi totiž uměli vymyslet, nakreslit i udělat precizně funkční věci, které jinde buď administrativně nešly, nebo se jinému výrobci nevešly do pětiletého plánu.

          1. Třeskutě vtipné, opravdu.
            Brumovjani by mohli vyprávět, jakou tam kvůli Vaculíkově „chalupě“ měli celá léta pakárnu. Neustále se tam ometali estébáci, to je fakt príma.

  15. Jak jsem konstatoval před pár dny: Vidlákových 5 bodů je volební heslo i program v jednom.

    K dnešnímu textu o maržích potravin… velmi se mi zamlouvá srovnání s RPSN, je to přesné. Stejně tak je výborně vysvětleno, jak to je s „trhem“.

    Škoda, že jsou sněmovní volby tak daleko, začal bych dělat na 5-ti bodovém volebním plakátu, jako grafik odkojený reklamou bych se na tom pěkně vyřádil…. a zadarmo, poněvadž Vidláka čtu taky grátis.

    1. Já zase věřím modelu socialismu ,který by i v kapitalismu prosperoval ,jen chtít ,ale bohuže ,každý je v kapitalismu zloděj ,protože morálka se zkrátka vytratila ,dokonce i ve skautů a sokolu.

      1. Jako jo, po třiceti letech budování kapitalismu a „dohánění“ německé a rakouské životní úrovně, po restrikcích svobod a po několika exemplárních trestech pro Tušla, Čermáka a dalších, a také po hlubším pochopení co se vlastně stalo roku 1989…. i já jsem dnes zastáncem socialismu.
        Socialismus s drobnými živnostníky a malými firmami, s volným cestováním a svobodou projevu.
        Socialismus s regulavaným působením firem středních a zestátněním korporací.

        1. Přesně to si většina lidí, co cinkali klíči, představovala.
          Socialismus s drobnými živnostníky a malými firmami, s volným cestováním a svobodou projevu.

          1. Ano, přesně toto jsem si představoval i já.
            A ti, kteří dohlédli o něco dál, než ke vratům od vlastní garáže, už někdy v letech 95-97 viděli, kam se to řítí.
            Jenže to cinkání klíčema už nešlo vzít zpátky stejně, jako to vypiskování po pražských náměstích, na které měl zbytek státu pramalý vliv..

    1. Re: Vevča

      Světe, div se. Po novému (od dob komoušů) se tomu říká zemědělská výroba.
      To je, co?
      Prostě někdo má Niagara Falls a někdo ZV.

      1. Za to ale nemohou komouši, ale proces zvaný urbanizace. S tou dochází k poškození lidské mysli a prevraceni hodnot. Dochází ke snaze degradovat zákonitosti, vazby a lidskou činnost v přírodě , které se odehrávají v biologické rovině , na procesy činností , jež manipulují s nezivou hmotou, tedy na procesy chemické nebo fyzikální. Biologické zákonitosti v zemedelství nejsou respektovány a je zde tendence uplatňovat principy prumyslum. Podle některých lidí je pak cenné jen to, co vzniklo jenom činností člověka nebo něco stálo.To, co nevytvoril člověk je podle nich bez hodnoty. Přitom však příroda, její harmonie a krása patří mezi životadárné lidské hodnoty, stejně jako zdraví, mír, přátelství či vnitřní vyrovnanost a je to dokonce předpokladem života.

        1. Označení vzniklo otrockým překladem anglického animal nebo plant production, takže vevča zase machruje na špatném hrobě

        2. Sybila :Tuklaste hrebit na hlavicku.
          Ale kdyby Vidlak chtel, mohl by to rict jinak.

          A produkce a vyroba… jsou dve velice rozdilne veci: slepicka opravdu to vejce „vyprodukuje,“ ale Babis ho nevyrobi. 😀

          1. Vevčo, jaké sloveso byste navrhla vy? Já s tím mám problém. Rostliny se pěstují, zvířata chovají, ale vajíčka? Slepice je snese, ale chovatel slepic – ani je nepěstuje, ani nechová, ani nesnáší. Co navrhujete vy?

            1. Petra : Jak psala Sybila, je to zasmodrchane tou orientaci na veci a masiny. A slovnik, ktery by se siknul k popisu zivych zivocichu nam jaksi unika.

              Ale myslim, ze Vidlak na to kapl tady: „Producent vajíček za dvě koruny.“
              Kdyz se snizi ke slovu „vyroba“ — jako by tu slo o mrtve veci — tak se musim ozvat.

              Jinak by to chtelo neco onacejsiho, vidte?

    2. Madam by si přála, aby Babiš ta vejce snášel?

      K tomu přidám „dva“ –

      Doktor vyšetří blondýnu, co má potíže se zažíváním a říká ji – „Musíte denně sníst jedno vejce.“
      Ona na to – „Ale já vejce nesnáším!“
      A doktor – „Řekl jsem SNÍST ne snést.“

      Povídá bloncka kamarádce – „Sem byla včera u přítelkyně na vesnici a tam jsem viděla, jak slepici vypadlo vajíčko ze zadku, co z ní padají kuřince. Fuj, něco takového bych do pusy nevzala. Já vajíčka zásadně kupuju v Tescu.“

      L.

      1. Přijde host do restaurace a ptá se číšníka, co by mu doporučil. „No, máme tady výborný uzený jazyk s kaší.“ „Fuj, to chcete, abych jedl to, co měla kráva v hubě?“ „No, tak vám můžu doporučit vejce do skla.“

  16. Odskočím trošku od vajec. Vona ta nasranost stoupá. Předpokládám, že už mají zřízen nějaký organizační výbor, který pilně pracuje. Letos vláda do každé rodiny zašle jako dárek pod stromeček fotečku F-35 a modrožlutý praporek.
    Také mě zajímá, co bude tenhle nasranej občan vyvádět v následujícím roce, když ho tak dožrala elektrika.
    Domovní daň, vodné-stočné, odpady……………………………………………
    https://www.facebook.com/vase.ploty/videos/308608581950359/

    1. Možná občan v následujícím roce konečně vystřízliví. A když ne, utáhnou se šrouby o závit víc.
      PS: Na procházce jsem potkal něco občanů a žádný se nejevil nasraně. Pomoc Ukrajině a Izraeli má v ČEZku ještě bohaté rezervy.

      1. Šichtařová včera v rádiu to vysvětlovala, proč máme dražší potraviny než Němci. Oni prý ti Němci jsou na kvalitu a láci zvyklí a tak ji vyžadují, kdežto my, prý rádi nakupujeme v akcích a slevách a klidně i horší kvalitu. Takže trh se nám přizpůsobil. Prý je to trh.

        1. Stejně nesmyslný názor jako ten o lokálních chutích. Lidé by klidně kupovali lepší a levnější zboží, jenže jaksi není v nabídce. Holt trh.

        2. To by este slo, ale ze mame daleko drazsi , predrazeny letadla ,
          na rozdil vod jinejch statu ,
          ktery nepotrebujeme za miliardy si nikdo nevsimne.
          To neresi svrhavaci vlady. Ani napad.
          Vajicko je problem c.1. Elektrina za 2 kcs. Pristi vlada to bude resit.
          A zakoupi dalsi letadla , kdyz proti nim nic nema..Vajicko a el. zlevni.

      2. Zašli jsme ve čtvrtek odpoledne, ještě než vypuklo martinské husí šílenství, za roh k Žumberovi na kaldoun (skvělý).
        Hospoda narvaná k prasknutí, bez rezervace žádná šance. Tak je to v našem staturáním městysi kolem všude.
        Takže rezervy k utahování šroubů jsou.

        1. Godote,
          to je bohužel znak usilovného šetření. Je to stejné jako u nejmenovaných a opálených příjemců sociálních dávek. Když není, uskrovní se. Ale jakmile dávky přijdou, přijedou klidně z nákupu taxíkem, aby ostatní sousedé viděli, že na to mají.
          Lidé se prostě jen rozhodli si na sv. Martina ještě dopřát. Možná vlivem šetření, možná vlivem inflace 30%, kdy je pro ně lepší prachy utratit za požitek než je ztratit inflací.
          V každém případě ale platí, že lidé, kteří příliš šetří (musí), se jednou za čas utrhnou z řetězu a utrácí za blbosti. Psychologický jev, stejný základ jako jít najedený nebo hladový do hypermarketu nakupovat.

          1. O nikoli, ze svatého Martina se stává symbol bohatství (nebo možná spíš symbol obžerství).
            No a čím je ta restaurace vyhlášenější (a dražší) tím lépe. Hlavně vyfotit na Facebook, Twitter či jak se to dneska jmenuje.

            1. V takové soutěži o lajky není mnoho vítězů. Fotek lidí s husou je mnoho. Svátek by měl větší úspěch před 1989, kdy byl prezidentem Husák.

  17. Včera jsem téma komentoval, Vidlák to přešel mlčením. Dobrá. Je to jeho právo.

    Řetězce natisknou na zboží chaotická hausnumera a Prouza to v TV okecá. Správné informace o marži se nikdo nedobere, protože cenotvorba je komplikovaná a nedá se vyjádřit jedním číslem.

    Neinformovaný zákazník bude nasraný pokaždé, když vloží cokoli do koše. Je to dobré pro vidláka? Pochybuji.

    Nejvíce to odnesou ti, kteří do řetězců dodávají. Vidlák jim sebere nejdůležitější know-how obchodní informace.

    Byrokratické náklady budou šílené a zaplatí to každý z nás v novém poplatku, který řetězce zavedou. Bude se jmenovat třeba Vidlákovné.

    Ostatní viz včera, ať se neopakuji.

    1. „Řetězce natisknou na zboží chaotická hausnumera“ to je dobré když oponování musíte postavit na takovém nesmyslu.

      1. Jednou to bude přesná nákupní cena, ale ta se mění při každé druhé dodávce. Což rozhodně nepůjde měnit na každém příslušném obalu.

        Podruhé to bude nákupní cena plus regálové rozpočítané na jednu položku z kvartálního kontraktu

        Potřetí to bude nákupní cena včetně ročního zslistovacího poplatků.

        A dalších x variant už si domyslete…

      2. Ďábel je skryt v detailu, račte vědět.

        A ještě jeden argument – chceme-li sledovat správný trend v souladu s přírodou a vesmírem, je třeba lidské záležitosti zjednodušovat . Tento Vidlákův bod věci komplikuje.

        1. No on Vidlák vůbec vypadá jako by tu naši skvěle fungující liberální demokracii nějak nepovažoval za vrvchol dokonalosti a pořád by ji komplikoval, že ?

  18. Pane vidláku, řeknu to takhle. Gdyž si něgdo nechá prodávat přes cizáckou burzu potraviny, bez kerých nemůže žít tak je to imbecil, vlastizrádce nebo kolaborant. Typická Havlovina, Klausovština, Zemanovština a fšech ostatních hajzlů, keří nás prodávají jako za pána klacka na otroky na náměstí. Že jim eště nigdo z těch jejich sousedů nezfašíroval ciferníky na nepoznání je jedna věc, ale že se v tem pokračuje je druhá věc.

    S gagsterama se prý nevyjednává. To se prostě odstraní a je jedno jak se to pojmenuje. A gdo to jako udělá? Vojáci v záloze, nebo vojáci v aktivní službě, policajti, nebo hasiči nebo vrátní??? Ne ne né.
    Ve velkém Ameroganátu se na takovou práci najali dycky hovada z jejich proslulých kriminálů, keří za určitej peníz byli schopni jet do jakékoli části světa a odlovit tam škodnou. Pak dostali zaplaceno a měli se z teho důchodu dobře až do smrti. Mu he he

    1. Tlak na vladnouci mezinarodni korporace v jejich kolonii, tlacte , zatlacte tlakem ,
      a cozpak aspon vedet jak. Tlak a jak.
      A kdo zatlaci. Aspon malinkej neakadamickej a nepolitickej prikladecek , by nebyl?
      Ale byl..A samozrejmej ..
      Cernej trh z ruky do ruky a z ruky rovnou dohuby.
      A nikdo vic nezaplati zadnym vydriduchum.
      A lidi se sejdou ,reknou si uz sme byli dlouho blbci a tak to zmenime a vypestujou
      a lidi se sejdou a kupujou. A treba tajne.
      Vzniknou svepomocny druzstva na vsecko ..A co asi zbejva? Tlak ten spravnej.
      LIdi si reknou , kde co je k dostani , neco usmlouvaji a je to tam, kde to ma bejt a
      neplati dluhy a miliardy ukrum a jinejm parasitickejm vyderacum..
      Vyrobci nedaji sve vyrobky potravin skoro zadarmo , votoci se zady hitlerum.
      Uz to driv u nas taky bylo..Brzy vyderacsky ceny lidi k tomu donuti.
      A prijedou i zajemci ze sousednich zemi..A nebude se prodavat globalni smejd ,
      kdy cesnek nesmi pestovat napr. na Novym Zelandu, aby si cesnek mohli
      dovezt z Mexika.
      Usetri se tak pocasi a jak.
      Zakladni prikaz globohomo gangsteru , vsicki musej dovazet odjinud a vyvazet jinam,
      co nejvic ,aby byla vzajemna zavislost a mohli tak ovladat kolonizaci sveta.
      U nas to byl jejich agent ,fanatickej zprognovanej a impregnovanej sliz , sluha Klaus.

  19. Já bych to trošku zpřesnil …
    Odvolání na precedent s RPSN (Roční Procentní Sazba Nákladů) mě taky napadlo, takže to klidně můžeme pojmenovat např. PSM (Procentní Sazba Marže) a HLAVNĚ by tam měly být započítány skutečné příjmy spojené s prodejem – tedy nákupní cena je jasná, prodejní taky, ale trval bych na připočtení příjmů obchodníka z různých poplatků – regálovné, zalistování atd.
    Naopak bych netrval na vyjádřením v Kč.
    Podstatně lépe by se totiž vyjímalo např. u vajec PSM 250% než uvést NC 2,50 Kč, poplatky 0,50 Kč a PC 5,00 Kč. Ty procenta jsou jaksi výmluvnější. Zároveň by to otevíralo prostor např. pro:
    PSM do 5% = zelený proužek
    PSM od 5,01 do 20% = žlutý proužek
    PSM od 20,01 – 50% červený proužek
    PSM nad 50% za načatých každých dalších 50% další 1 červený proužek.
    A teď si představte, že by si Fialka koupil v Raichu výrobek s 1 zeleným proužkem a ten samý doma se 4 červenými proužky …. a ještě menší 🙂

    1. Ještě mě napadlo, že ten, kdo s tímto vyrukuje ve stavu legislativního návrhu by se měl nechat celkem vysoko pojistit proti nenadálému úmrtí … ať jsou sirotci zabezpečeni.
      Otázka ovšem je, zda by takový člověk byl pojistitelný …

      1. To je jistě mimořádně důležitá informace. Jen mi není zcela jasné jak pomůže babičce kupující vajíčka na nedělní bábovku.

        1. No, pokud to nebude nějaká babička radioamatérka, tak ji znalost značení odporů moc nepomůže …
          Ale když si koupí vajíčka se třemi červenými pruhy, tak by při vhodné osvětě mohla vědět, že si kupuje 3x předražená vajca.
          Jo a ještě … samozřejmě zákonná povinnost mít u vstupu a pokladen vysvětlení, co ty proužka znamenají :-).

          1. Přátelé, chraň Bůh, že bych vám to chtěl rozmlouvat, je to určitě lepší než nic, ale když už mluvíte o tom RPSN a maržích ve finančních službách, jak konkrétně to jejich povinné zvěřejnění přispělo ke zlevnění úvěrů a jiných finančních služeb a jak to omezilo stamiliardy vyvážené z této země na ziscích bank v zahraničním vlastnictví? Já akorát u svých úvěrů skřípám zuby, co vy? Máte snad možnost jít jinam, kde vám peníze nabídnou levněji? Samotná vědomost o tom, jak vás někdo oholil, není přece podmínkou dostačující k tomu, aby se něco změnilo, pokud nemáte na výběr. Z toho, co Vidlák píše, plyne, že tady funguje úředně chráněný oligopol. A jezdit do Polska nebo Německa se vyplatí kolika procentům populace?

            Naťuknutí vejce fakt nestačí, padání vejce z nestabilní polohy není jádrem problému, musí přijít někdo a ostrým mečem rozseknout gordický uzel svazující jiné slepice. A přitom ještě tou samou ranou zabít žábu sedící na prameni (samozřejmě metaforicky), aby měly ty ostatní slepice z čeho pít…

              1. Ja bych jeste navrhoval krome nakupni ceny vajec a snizeni uveru vyresit i stareckou impotenci nekterych z nas. Proc resit jeden problem kdyz je muzem resit vsechny, ze jo, kor kdyz navzajem souvisi… nebo nesouvisi?

            1. Vidlák to tam píše – Něco takového musíte umět. No a když to neumíte/nechcete/nemáte koule, tak holt to zaplatíte.

    1. Byrokrati by i vajicka detailne studovali a zaprouzkovali , dalsi urady na prouzky ,zaplavy prouzku jednoduse zavedli a dalsi uredniky na prouzkoceny , prouzek musi
      bejt jiny vajecny reseni nenvyhovuje .
      A kdo to zaplati , kdyz nejaky vajicko nahodou zabloudi do prodeje.
      Ale urednik garantuje vajicko bezprouzku neprojde ,do kramu nepronikne a bude kontrola!!!
      Koho? RPSN a PSM,uz ste nekdy slyseli vo urednich a hlavne ucetnich fasistech ,jejich
      …procteni ,regalovne ,zalistovani ..
      Vyjima se u vajec PSM 250. Nez uvest NC 2.50kcs..A procenticka sou jaksi vymluvnejsi..
      To je rovnou byrokratickej teror.. Prostor /lebensraun /vytvori v kancelari na prouzky .
      PSM za nacatych…
      Chudak jednoduchy vobyc vejce a vobyc lidi a co vsechno nekdo za psacim stolem na
      zakaznika muze a umi spachat. A jak dlouho na to musel studovat
      v potu tvare ty poucky…

  20. Vajíčko stojí furt stejně, jen blboni si nechali nabulíkovat že kapitalistické vajíčko má větší cenu než socialistické vajíčko a vajíčko bez dépéhá se nesmí prodávat.

    Kurwy z kanceláří , ústavů na vajíčka, matematiků a fyziků s vajíčkama si myslí, že můžou brát plat sto tisíckrát větší.

      1. Jj, slepice nigdy nesnášely zlatá vejce, to je jen takovej blboňskej eufemizmus pro zaprodance a podrázaky za peníze.

        Voni řeknou, sorry, nic proti tobě nemám, seš mi ukradenej, ale gdyž tě zabiju, zotročím nebo znásilním, budu se mít lépe.

        No a celou dobu od plyšáku se tady natřásají bandy politických lupičů a slibují ideologicky, že se blboni budou mít lépe.

        A eště dneska jim too funguje. Já totiž vidí i ze těmi texty tady ty tváře, gsichtíky jako naživo. S valnou většinou bych si ani ruku nepodal, neopřel o ně kolo natož s něma seděl u stolu. Ale musí se tlačit , musí.

        Výsledkem jednou budou volby potřeb, páč jinak nás ti inteligenti a přemoudředla zabijou, protože musí plnit sliby hajzlům, co říkaj, sorry, nic proti tobě nemám, seš mi ukradenej, ale gdyž tě nezabiju, nezotročím nebo neznásilním, nebudu mít NIC.

        1. sasine, nic proti vašemu hantecu, ale vypadá to jako maglajz.
          Radši pište brněnským hantecem, páč to se pak bude líp číst a bude to vo kósek srozumitelnější.
          Takhle jeden pořádně negóme co vlastně chcete říct.

          1. A co není rozumět? Eufemizmus je šaškárna na podstatě věci, kerá se tváří , ale tak nevypadá.
            A to tady máme.
            Gdo chce, chápe a gdo nechce tak jede s něma. Vo co de?

              1. Von opakovane zkousi neco podobnyho, jako spontani zjeveni skutecnosti, vytvoreny jednim dechem , aby za tim byla znat
                na ctenare strhujici energie a intenzita bezprostredni novy zkusenosti ,novy a svezi tvrzeni a to se casto zamota..
                Skonci v komplikaci cteni a pochopeni. Opakovni vyrazu.
                Vyber slov ktery zestrucnuje ,zduraznuje ,vyjadruje jednoduchosti a vyjasnuje, je vsechno.
                /Moje vyrazy sou popularni/.
                Jedine otevrenym anarchistickym bordelem, maglajzem a individualistickym pistenim bez kazne /casto prehnanym/,
                do mysli ctenare ,muze a prijde neco novyho.
                Treba novym neotrelym vyrazem../Inspiruje se vode mne ,
                z minulyho clanku, znacne tvrdych a nekompromisniich prispevku/.
                Proste s kuzi a moji ,rovnou na trh /zadny slohovy cviceni /
                ,at si do ni prasti kdo chce, to je zivot..
                A ctenari chlapi ,si nekdy povsimnou a zmini se a sem jim povdecnej , ze maglajzy nebrali jako dulezity a videli, to co je podstatny a nebo vo co sem se pokusil. Kdy.
                Videt a spravne , je vedet.
                Vedet je lepsi ,vsechno zlepsuje a nekam vede..
                Jako za krale Klacka , jednoduchy, jako pecka.

                1. Máte pravdu. Ale on to Sasin, i na základě místních reakcí, docela slušně vypiloval. Popisuje to sice svérázně, ale poměrně přesně.

                  Třeba to s tou hodnotou vajíčka je skvělý příklad. Zejména v kombinaci s tím, co píše Vidlák. Že v tom vajíčku jsou živiny na jeden den. A bylo to tak za „komunistů“, nacistů, feudálů, kapitalistů a je to tak i za těch dnešních zmrdů. Akorát že v ceně toho vajíčka je ta jeho (stálá) hodnota jen jeho zlomkovou částí. Kam asi jde zbytek? To píše Sasin a má pravdu.

                  1. Prodavaji njvic chamtivy vyderacsky parasiti ,laka je mnozstvi podvodu na zakaznika. a skor bezpracnej zisk. Nektery sem znal, treba rikali , nevis kolik de vydelat milionu na nitich, jehlach ,knoflikach /galanterii/,
                    pred valkou. Meli porad ty velky vily v Klanovicich a jinde.
                    Ksefty s lidma sou duverivi ,staci trosku komedie ,tam se nejlip podvadi.

            1. Sasine,
              pište prosím podle svého a nenechte se ukecat na „brněnské hantec“ – bylo by to k neučtení.
              Jen pro informaci – Brno patří k mým srdcovkám.

    1. Pane Sasine,
      Dejte jim do čuně!Víte,že o Změně systému viz PNZ je.1 mluví i Ing.Blahynka se svou VIZI JEDNA a teď přidal provedení ve VIZI DVE?
      Je to o zničení kapitalismu metodou CHUCPE a co si myslí že nastane POTOM a jak máme za to prý bojovat.
      Já tam žádné vajca nenašla .
      Odkaz na toho inzu nemohu dat ,bo mě chtějí upálit skoro jak těch 5 lidí ,kteří tehdy dobře věděli co čeka lid, věděli co se stane odpofiovxm cinkalistum,ale nemohli nic na pódiu vysvětlit, neboť by je tam dav ušlapal.

      TED PO 34 LETECH SE TO UKAZUJE , ale ušlapání hrozí dnes volacímu znaku válečníka SV *** MAMUT***,když to tady dá na výstrahu.NO NI ?aaaaa

      Kàze Anička

        1. To né. Gdyž tady dělám demonstraci, tak sympatizuje. Něgdy.

          Já demonstruju za to aby každej synek a dcera od naší mámy, měli plnej zisk ze své země, rozhodovali o tem společně a a měli to podílově.

          1. Sasin.
            To je ten problém,když jsme si demokraticky zvolili blboně,ať rozhodují o naších potřebách,takže se pak nedivme,jaké blbosti nám předkládají.

        2. Strejdo Šwejku ,člene SV
          No líbila se mi ta vaše o tom jak budeme lovit po lesích pro náši společnou formaci ty trpajzliky a budeme je muset dávat do frcu.
          Teda to byla pecka. No ni?

  21. Proc lidi nakupuji v hytlermarketech? Protoze tam maji vsechno pohromade.
    Proc krachuji soukromnici (reznik, pekar)? Protoze lidi unavuje objizdet jednotlive kramky.
    A za to pohodli si radi priplati a to jakoukoliv cenu.

    1. Přijeďte na náměstí nějakého našeho městečka, třeba Třebíče a všude se za parkování platí. A taky se změnila skladba podniků na herny, sportovní bary a.p.
      Přijedu do obdobného městečka v Rakousku a parkování je tam zadarmo, musíte mít parkovací hodiny, nebo čas příjezdu načmárán na kus papíru za oknem.
      Ptal jsem se na to místních, vymohli si to obchodníci, kteří by uspořádali hon na zastupitele na radnici.

      1. To je kapitalismus. Drive patrily domy na namesti a radnice profesnim cechum, dnes na radnici zasedaji partaje a domy patri majitelum, usilujicim o co nejvyssi najem.
        Rakousko je konzervativni zeme a v malomestech vladnou lokalni firmy, jejichz majitele se angazuji politicky. Trosku to pripomina puvodni cechovni usporadani.
        Takove usporadani v Cesku neni mozne, Rakusaci totiz jedou vic na povel, zatimco Cesi jsou hasterivi a nedokazi se dohodnout. Kapitalismus volne souteze (do ktere patri i schopnost tezby dotaci) je pro Cechy temer idealni usporadani spolecnosti.

        1. Kapitalismus volne souteze (do ktere patri i schopnost tezby dotaci) je pro Cechy temer idealni“
          Jeste kdyby tak existoval, to by bylo (omluva za bonmot) k nezaplaceni

        2. Nemůžu si pomoct. Všechny návrhy co s tím v čem musíme žít, ukazují cestu k tomu, co už tady jednou bylo.

          Nivelizace cen, bydlení pro všechny i ten Sasinův pláč o podílech na majetku. Klidný, fádní život jednotlivce bez větších změn. Taková to byla nuda.

          1. Zblbnutým lidem vrchnost vzkazuje, že z vlastní země mají nárok jen na podíl na dluhu a ztrátách, které zvětšují každý rok. O podílech na zisku pro naše syny a dcery eště neslyšeli.

    2. V zemích na východ od nás mají výbornou tradici tržnice. Ne těch trapných pět stánků jako to bývá u nás, ale obrovské rozlohou, se samostatnými klimatizovanými pavilóny pro maso a uzeniny, ryby, pro mléčné výrobky. Ovoce a zelenina na vyhrazené ploše velké jak náměstí. Sežene se tam všechno na běžný denní nákup, včetně třeba cukrovinek, drogerie… To je skutečná konkurence řetězcům: když jdu na tržnici, tak už jinam chodit nemusím. Nevím, kdo celý ten areál vlastní a pronajímá jednotlivé stánky. Možná město?

    3. Hytlaksefty , spravne vystizne a presne nazvany , sou ve valce s vami a jako v kazdy valce ,
      pouzivaji taktiky a strategie po staleti zdokonalovany ,haby meli ,zdimali a
      vyzdimali nejvic vejvaru z vas. Sou ve valce na celej svet ,na vyrobce ,distribuci ,
      dopravu, na pocasi , na spotrebu obalu /vyrobek vypada vetsi/, 3 obaly v prumeru , zakaznika na vsecko. Vedou valky. Vlastni vlady.
      Atraktivni /trendy/ vyrobky ,treba davaji dolu na uroven ditete,
      aby to dite chnaplo ,nepustilo a vyvadelo , tak dlouho , az to rodic koupi.
      Protoze to maji vostatni deti. Nebo chce mit ,novy ,co jiny este nemaji .
      Pasti na deti i na dospely sou taky u pokladny ,kde cekaji a cumi.
      Zenam a devcatum zase jinam, vejs na regalu. Velka veda.
      Co zrovna chteji nejvic prodat umisti tam, kde nejvic lidi chodi nejvic ..
      Vedle levnyho vyrobku daji podobne zabalenej3x drazsi ,zakaznik se splete a u pokladne je mu to trapny vodmitnout, aby nevypadal jako nejakej chudak..
      Ted vladnou totalnim bezkonkurencnim monopolem .Vsude maji to samy , rozkazany..
      I kdyz se to neprodava . Aby zakaznika pripravili na to ,co bude muset brzy zacit zrat..
      Kvuli pocasi. Umely chemicky sracky. I ty chemikalie v nich sou taky smejdy.
      Vseobecnej upadek kseftovani a vyrobku a nepratelstvi na zakaznika roste,
      s jejich moci ,vi, ze musi prijit u nich koupit.
      Konkurenci uz maji davno znicenou..Valecna strategie ,co jinyho.
      Vsechno vosidi a kvalitu postupne nici , z nekvalitniho litru je ted 600ml
      a za 3x vetsi cenu. Vladne bezohledna soutez v predrazovani ,zakaznik je vydiranej ,
      na milost a nemilost jim vydanej …Vladnou bohaci a jejich korporace stoji za povsim.
      A vsemu. Stoji za povsim, vlady vam vsem ponechavaji pro svoji zabavu taky ,
      kdyz na ne v jednom kuse nadavate…Sou ministri predevsim fackovaci panaci..Taktika .
      Vono se jim ulevi a pak jim chutna polivcicka. I ta predrazena.
      Fydlak ma vo cem psat a furt.
      V obchodnich centrech sou nejvetsi ,ale najem neplati ,vetsi vejvar za to , ze prilakavaji zakazniky , z kterych vostatni ,dalsi pak taky zijou.
      Vsecko vodepisujou z mini dani , dyz vladnou.

  22. Opět souhlasím bez výhrad.
    PS: Dobrá slepice vám snese skoro každý den jedno. Když má ideální podmínky a ideální krmivo, dokáže být neuvěřitelně výkonná. Nějak mi to připomíná Čechy. Jsou výkonní už 30+ let a to narozdíl od slepic nemají ani ideální podmínky, ani ideální krmivo.

  23. No jo, ale tady jde vo děsný miliardy. Stovky miliard! Pindat do politiky, budiž, to je jeden zablokován, zaBANován, onálepkován a vyřízeno. Kdyžtak se vyhodí z práce, utahá po soudech, nebo nakonec i zavře na čas do díry, když si vážně nedá pokoj…
    Ale takhle dál? Sahat někomu na majetky?…a budeme mít svého Jána Kuciaka.

    Tedy doufám, že ne, ale proti tomuhle je Rakušanův Dozimetr neškodná kabaretní fraška (jenom 4 mrtvoly..).

    1. Puvodne todle melo bejt vo necem uplne jinym ,ale jako peklo ,se to pres smeklo.

      Neco petiartikula ,neco vajecnych
      /zas vod petikola/.
      lepsich, dvoukorunovanych,
      ,/ ani halirek min, ani halirek vic /,
      vyrizne je na hromadu pila.

      Pocem.
      Zlyb hromadne neukracen…
      presne dvoukorunovej, vod plic.
      /ani halirek/,
      elektro vajecnych …
      slibocen.

      Boj za sliby , nema to chyby.
      Leze vokolo sakra,Sara cen.

      Masa si postezuje,
      ma to rada ,
      /ale tubery se vkradaji/,
      ulevi si a dosyta vyzvatla ,
      vyhuli..
      Fytlak funguje a vlada ,
      aby ne, to ma rada.

      V boji za slib, /zlyby/, nejsou chiby.
      A z parniku uprchlik ,
      za korunky dve ,
      zase na breh,unik.
      Levne.

      Desolat si v radiu, pak na podiu ,
      nezbytecne zarajtuje.
      Ve fronte prvni se ukazuje ..
      By vocumovan masama ,
      narok na koryta ma nejdriv,
      aby to stih,
      ne Konecne prvomajove , fronta
      vobja…savana..

      Savana a prerie ,bonusy a premie.
      Za sliby majland ,potom za chyby.
      /Kdo sliby loudi, tomu se vloudi/.

      Boj za sliby ,se libi ,
      zadny pochyby.
      Kdo je ridi, na lidi.
      Dve korunky,
      na ridi,
      kazdej se pod ridi.
      Na mori zase vetru ,vlnky..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *