20 července, 2024

Urbi et Orbán

Příští měsíce budou brutální, řekl Orbán po jednání v Rusku. V podstatě zhodnotil to, co se dozvěděl od představitelů NATO, od Zelenského a od Putina. Prý bude mnohem víc obětí než v uplynulých měsících a možnost, že by Putin prohrál, je zcela nereálná. Ukrajinci jsou ale optimističtější, protože teď dostali hodně zbraní a tak na frontě zlepšili svou situaci.

Na Ukrajinu mají „v brzké době“ dorazit stíhačky F 16, Rusové ve větší míře ničí Ukrajincům letiště, narozdíl od loňského roku, kdy stříleli na ukrajinské transformátory, teď střílejí na elektrárenské haly. V minulých dnech zničili továrnu Antonov. Ukrajinci zase na Krymu a v jižních oblastech zapalují pomocí dronů úrodu na polích a lesy. Teď je tam teplo, sucho a větrno, takže to jde velice dobře.

Bělorusové si stěžují, že se u jejich hranic nějak moc shromažďují ukrajinská vojska. Ukrajinci si stěžují, že se v Bělorusku nějak moc soustřeďují ruská vojska. V Kyjevě dopadla ruská raketa na dětskou nemocnici… internet už je teď plný fotek i videí, že je to zaručeně ruská raketa i že je to zaručeně ukrajinská střela protivzdušné obrany. Můžete si vybrat. Začíná to být jako v Sýrii. Vždycky když Rusové vyhrávají, tak dělají chemické útoky a střílejí na nemocnice. Jestli to takhle půjde dál, ukáže se, že je Ukrajina je vedle Sýrie zemí s nejhustší sítí nemocnic na světě a každý den Rusové zasáhnou tu nejposlednější z posledních.

Co bychom také čekali, máme summit NATO. Na něm se bude rozhodovat, jestli už toho hraní na vojáčky stačilo a nebo jestli se teda půjde do opravdu velké války, protože ekonomické sankce jaksi nezabraly a Rusové si včas zařídili vojenskou podporu z KLDR… a taky z celého globálního Jihu i z Číny. To jsou absurdity, pane (Ferdinand) Vaněk, že?

Já jsem při brouzdání po internetu našel jednu zajímavou noticku… Vlivní Demokraté prý chtějí, aby Biden odstoupil z prezidentského klání a to do tohoto pátku, (Do zitřka, Smiřický!)protože pak „nastanou události, které zcela pohltí pozornost Američanů.“ Já vím, je to jen střípek, ale tyto střípky jsou jediné, co nám liberální demokracie občas pustí. Jinak jsou skoupí na slovo. Jaképak události asi zahltí pozornost Američanů?

Mám z toho všeho pocit, že obě strany chtějí ještě před americkými volbami vyložit všechny trumfy. Tentokrát se už nemluví o žádné ukrajinské ofenzívě, ale nemohu se zbavit dojmu, že ji Ukrajinci chtějí uskutečnit. Musejí teď v létě, protože až v říjnu přijde rasputica, už nikam se dopředu nepohnou. Pak budou v Americe volby. Putin také potřebuje mít nějaké páky na nového amerického prezidenta, protože co kdyby to ten senil nevyhrál ani díky podvodům, že? Nebo, co kdyby ho fakt vyměnili za Michelle Obamovou?

Do toho Orbán jezdí po světě a mluví o míru. Možná už tuší, že brzy budou obě strany ochotnější, protože si teď ještě jednou řádně dají do držky, zemře hodně lidí, odhodí se i poslední rukavičky a zhasne hodně elektráren, vyhoří hodně rafinérií a doufejme, že Putin nedojde k názoru, že je zapotřebí odpovědět přímo na území NATO, někde v nějakém státě s vysokou hustotou obyvatelstva, který ho nadstandardně sere… Náměšť, Mošnov, Pardubice, Čáslav… My ostatní si na vesnicích můžeme vyčistit studny a naplnit sklepy zásobami, ale vy, co bydlíte blízko, vy byste spíš měli přemýšlet, ke komu se když tak uchýlíte. Mít chalupu v Beskydech, to začíná být docela terno.

Jak jsem psal včera, Orbán si vzal úkol, který je opravdu hodný státníka. Vyjednat mír (a nové uspořádání Evropy). To je trochu větší cíl, než jakým se chlubil po českém předsednictví v EU Fiala. Žádný spalovací motor a nebo hokynaření se o EURO 7. Žádné handrkování o prkotinách, které odporují fyzikálním zákonům a tím pádem se stejně neuskuteční.

Evropa se třicet let přestavovala, aby jela na ruský plyn, ruské železo, ruské uhlí, ruské dřevo, prostě na ruské všechno. To se žádnou stavbou terminálu na LNG nezmění. Evropská prosperita je založena na levných ruských zdrojích. Tohle žádný ojropolitik nezmění. Tak rychle se infrastruktura přestavět nedá. Aby se vše napravilo, tak je zapotřebí skutečný mír, nejen příměří. Je zapotřebí důvěra a partnerství.

Orbán to dělá a ti, kteří mu fandí, jsou už třetí největší skupina v EU. Mimochodem, moc hezký byl jeho postřeh, který napsal v tak tajném dopise evropských státníkům, že okamžitě unikl do mééédií, že Zelenský i Putin interpretují realitu úplně jinak. Oba si myslí, že čas pracuje pro ně. Hádejte, kdo má pravdu a kdo je mimo realitu…

Samozřejmě jsou tu ještě pořád ti, kteří si myslí, že Západ zvítězí a kteří chtějí, aby válka pokračovala. Kteří vědí, že jejich čas skončí, pokud nedostanou Rusko na kolena. Následující měsíce budou brutální, protože se ještě jednou pokusí zvrátit situaci. Už jim k tomu nebudou stačit Bayraktary. Nebudou jim stačit HIMARSy, nebudou jim stačit Javeliny, ani rakety ATACAMS ani Leopardy a ani F16. Budou muset zkusit operace pod falešnou vlajkou, incidenty v Tonkingském zálivu, Kolumbijce zapalující autobusy, teroristické útoky na Olympiádě, nařčení z použití zbraní proti civilistům… všechno už bylo vyzkoušeno.

Já vím, už existuje asi pět mých článků, kde vždycky mluvím o nejnebezpečnějším okamžiku války. Ale oni to vždycky překonají a vymyslí něco ještě nebezpečnějšího. Vypadá to, že je zaděláno na tu poslední eskalaci. Poslední pokus nějak zvrátit situaci na frontě. Poslední pokus, vtáhnout NATO do války. A také poslední pokus Ruska ještě obsadit nějaké ukrajinské území, případně otřást tamním režimem.

Pak už se bude jednat o hranicích, demarkačních čárách a o poválečném uspořádání. A tam chce Orbán hrát první housle. Jednou se to třeba bude jmenovat Budapešťský mír.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

252 thoughts on “Urbi et Orbán

  1. Silne pochybujem, že sa začne jednať o hraniciach. Nič nie je doriešené. Kto bude víťaz a kto porazený? USA musia len vyhrať, inak je všetko ostatné pre nich prehra. Rusi to majú lepšie nim postačí ak skončia na hranici Donbasu, ale ani pre nich sa tým nič neskončí, len sa konečné riešenie posunie na neurčito, ako keď obsadili Krym, museli po rokoch ísť zasa ďalej. Aká je šanca, že Biden zasa neprečúra Trumpa. Asi ako Macron s Le Penovou? Je to len ďalšia búrka v mori. EU nezachráni Green Deal alebo autíčka na baterky, tie si môže dovoliť len vrchných pár tisíc ľudí a ak to nebude masovka ekonomike to nepomôže. Jednoduchašia odpoveď je, že kapitalizmus je na konci. Aby ďalej pokračoval, potrebuje zdroje z RF. Kapitalizmus má len dve podmienky rastu: prvou je morálka a tá sa dá naťahovať do nekonečna a druhou sú zdroje a tie západu už brutálne dochádzajú. Takže západ musí bojovať do konca, lebo topiaci sa aj slamky chytá.

    1. Souhlas, jen toto máte špatně – Kapitalizmus má len dve podmienky rastu: prvou je morálka –
      ne , kapitalismus potřebuje AMORÁLNOST – čili žádnou morálku, jako třeba, že smlouva platí podáním ruky atd.. V kapitalismu vítězí ten, kdo je více nemorální a dokáže podrazit více konkurentů..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *