18 dubna, 2024

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


4 279 thoughts on “Tribuna

  1. Ona ta diktatura – jestli se tak i čínské zřízení dá nazvat, mají v ruce páky, jak porodnost ovlivnit. Mají v rukou bytovou výstavbu, mohou poskytnout bydlení s podmínkou x dětí, pobídky, půjčky, školky atd – my to mmj. známe od Husáka.

   Stárnutí populace v Číně je také důsledkem předcházející „politiky jednoho dítěte“. Už tenkrát se mluvilo o tom, že tento důsledek to bude mít. Tudíž – žádné překvapení.

   1. Admirál: Páky mají, teď ještě jak je dokáží využít. Protože ne vždy ekonomická opatření pomůžou. V Jižní Koreji zvýšili výdaje na propopulační politiku několikanásobně a téměř to nepomohlo. Zatím jsou společnosti buď typu Afghánistán nebo Jemen, kde nárůst populace je na úkor životní úrovně i ekosystémů nebo společnosti typu Jižní Korea a Japonsko, kde až bude skoro půlka důchodci, kdo bude pracovat? Potom jsou společnosti v přechodovém stádiu mezi tím. Která země dokáže zajistit střední trvale udržitelnou cestu, jak mít dlouhodobě přibližně stejný počet obyvatel, ta to vyhraje soupeření v globální konkurencí.

  1. Jura:
   Správné doporučení, článek je racionální.
   Jen k jeho závěru: ,,až se nám podaří vyvinout katalyzátor, který bude rozkoládat vodu na kyslík a vodík, máme vynález pro 21. a 22. století.“
   Je zajímavé, že takový katalyzátor už známe. Prvním krokem fotosyntézy je rozklad vody na kyslík a vodík. Katalyzátor se jmenuje chlorofyl a potřebnou energii(reakce je endotermická) čerpá z -předevfším modrého a fialového-
   světla . Jsou ještě podobné látky červené barvy – karotenoidy.

  1. Jo, jo, není nad to, když šílená krvelačná striga a její poslušný řehtací kašpárek bubnují do války a už vidí celé zástupy nadšených odvedenců, aniž by vzali na vědomí, že nevyrábíme ocel ani hliník, že nemáme vlastní ropu ani doly na železo a barevné kovy a že dokonce i ten prach do patron vlastně vyrábíme jen díky Jsme zamčeni v blázinci, kde se pacienti zmocnili klíčů a začali ho řídit.

   1. … „jen díky Číně, kterou jsme prohlásili za úhlavního nepřítele NATO“ – nevím, kam se ten text ztrácí :o(

 1. Tak mezi Netanjahuovými nácky a Hitlerovými nácky už není žádného rozdílu:
  https://www.aljazeera.com/news/liveblog/2024/3/3/israels-war-on-gaza-live-every-minute-counts-as-hunger-kills-in-gaza
  Tak jako umíraly děti hladem a žízní v nacistických ghettech, umírají i v Gaze. Pravda, zatím „jenom“ 15 miminek…

  Ale už i některým Izraelcům začíná pomalu docházet, co jsou Netanjahuovi nacisté zač: https://www.aljazeera.com/program/newsfeed/2024/3/3/israeli-protester-says-israel-is-behaving-like-nazi-germany

  1. Re: tymák…

   Začínáte býti NEBEZPEČNÝ element, páč již zvládáte tlumočení z češtiny do češtiny.

   Ano, banky mají dáti tzv. překlenovací úvěr. A jelikož není dostatečně jasno, kdo a kdy uhradí překlenovák v případě, že zbrojovky dostanou totéž, co ředitelé českých škol, je na místě obava zahraničních matek, že by se jednalo o černou díru…
   Chtělo by to státní garance, ovšem s tou sekyrou, kterou pětikolka průběžně vytváří…

  2. Ne, znamení to pouze, že úchylný zelený systém ESG (vymyšleným americkou Black Rock), který „boduje“ firmy a banky za jejich ekologické chování (včetně chování jejich dodavatelů a odběratelů), znemožňuje půjčovat peníze zbrojním firmám, protože by si tím banka zhoršila vlastní skóre. Jinak řečeno, bubnujeme do války s Ruskem, ale naše vlastní banky nám na to peníze neposkytnou. Nevím jestli je to k smíchu nebo k pláči, ale je to fakt.

  1. Re: Občan

   A co jste čekal?
   Kdyby to nebylo k pláči, jeden by se s chutí zasmál. Nahlas a dlouho…

  2. Posledni pruzkum prezidentskych voleb na Slovensku by s prehledem vyhral atlantista Ivan Korcok s 36%. Dle Chmelara:
   „Ivan Korčok je pokračovaním politiky marketingových prezidentov inými prostriedkami a pre Slovensko predstavuje ešte väčšie nebezpečenstvo ako Zuzana Čaputová. Jeho myslenie je rýdzo elitárske, viackrát dal najavo, že pohŕda vidiekom a obyčajnými ľuďmi, že naše problémy sú údajne výsledkom toho, že sa politici orientujú práve na nich. “
   Cim vice opovrhujes lidmi, tim vetsi uspechy u nich mas.

  1. Myslím, že Scholz teď nemá problémy kvůli tomu, že by snad jeho vystoupení prozradilo Rusům přítomnost vojáků NATO na bojišti. Problém má proto, že to vykecal nám!

   1. Prožidovský a proruský nacista si myslí, že ani jedno.
    Nacista si myslí, že je to precisní operace Rusů samotných, která vůbec nemusí být postavena na schopnosti, někoho šmírovat. Byť se to přímo nabízí, že Rusové takovou schopností nejspíše disponují, tak v tomto případě může klidně jít o psyop, založené na jednorázové, ale spolehlivě prověřené informaci.
    Nacista si myslí, že ti hóšové z Wehrmachtu, napucované nádhery, se momentálně drbou i na kulkách a usilovně přemýšlejí, kde ten krtek sedí.

 2. Blbíš a datová schránka aneb proč zůstane kokosovým vořechem!

  Kdo z vás, holenkové, by neznal to vo tom vachmajstrovi z Putimi, žejo:

  ““Jak se vlastně jmenuje ten chlap? Já nevím, říkají mu Pepek Vyskoč. Výborně, Josef Vyskočil, píšou … pane vachmajstr, vy jste hlava …proto jsem taky v Putimi velitelem ne. Voni zůstanou až do smrti jen závodčím, protože mají místo hlavy kokosovej vořech! „

  A tak, když sem ve středu jako FYZICKÁ osoba dostal povinně ze zákona v pořadí už druhou datovou schránku a kokos mi nepobral proč, tak jsem přes tu datovou stránku těm putimským napsal něco v tom smyslu, že nechápu, proč mi posílaj (!)druhou(!) datovou schránku! Asi bych ještě pochopil, pokud bych byl PRÁVNICKOU osobou, ale fakt nechápu, koho napadlo jednomu fyzickýmu subjektu zřizovat více než jednu datovou schránku, protože to akorát tak přinese zmatek plynoucí z existencí více schránek na jednoho uživatele!

  A co putimští na to? No, schválně si to přečtěte:

  Řešení:
  Dobrý den,
  v souladu s novelizovaným zněním § 4 odst. 3 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, jsou nově zřizovány tzv. profesní datové schránky podnikající fyzické osoby autorizovaným architektům, inženýrům, technikům, úředně oprávněnému zeměměřickému inženýrovi (dále jen “autorizované osoby”), a to na základě zápisu příslušných osob v zákonem stanovené evidenci.

  Nové profesní datové schránky budou zřízeny během prvního čtvrtletí roku 2024 na základě změnového zákona č. 284/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím stavebního zákona.

  Digitální a informační agentura (DIA) jakožto zřizovatel datových schránek, má zákonnou povinnost zřídit nové profesní schránky autorizovaných osob, a to i v případě, že tato osoba již jednu či více datových schránek podnikajících fyzických osob zřízených na živnost, či zákonem stanovenou profesi či profese má. DIA je při zřizování schránek vázána postupem dle § 4 zákona č. 300/2008 Sb., kdy platí pravidlo, že je-li tatáž osoba současně podnikající fyzickou osobu (neprofesní podnikající fyzickou osobou), advokátem, daňovým poradcem a insolvenčním správcem, autorizovanou osobou, apod., je jí pak povinně zřízena samostatná datová schránka ke každé z těchto “položek” zvlášť.“

  A to mám registrovaný ještě tři další živnosti, který navazujou na tu hlavní a … a tak mi nezbejvá, putimští, něž zvolat v souladu s heslem, který sem jako děcko viděl na transparentech v prvomájových průvodech hned vedle těch se Stalinovým a Gottwaldovým ksichtem:

  „Více vyrábět – lépe žít“
  … aj, co to tárám:
  „Více – více – více datových schránek – lépe žít“ … přesně v logice uvažování bejvalýho kokota Špidly, protože na takový ptákoviny samozřejmě : “Zdroje sou“!

  A tak si tu, holenkové, žijem!

 3. Nadpis: „Britové a Francouzi zuří: Scholz prozradil vojenské tajemství“

  K zuřícím Britům a Francouzům se dle článku přidal i německý bezpečnostní expert.
  Citace: „Německý bezpečnostní expert Maximilian Terhalle, hostující profesor na London School of Economics and Political Science, byl na Scholze ještě ostřejší: „Položil sekeru na soudržnost NATO,“ řekl německé tiskové agentuře. „Ohrožuje spolupráci s Ukrajinou. Je vážnou chybou zveřejnit tajemství našich nejbližších spojenců…“

  Copak, Šolc, ať si v tom pochodí, slzet nad ním nebudu, nicméně… jestli ono nebylo taky vážnou chybou nejbližším spojencům odstřelit Nord Stream…? 🤔

  PS – tak alespoň kapka škodolibé radosti do dnešních pochmurných dní.

  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/britove-a-francouzi-zuri-scholz-prozradil-vojenske-tajemstvi/

  1. To je takova divna hra:
   Lavrov rika, ze Rusko ma jasne dukazy o pritomnosti vojaku NATO na Ukrajine.
   Macron vyhrozuje poslanim vojaku.
   Scholz priznava vojaky.
   NATO mu za priznani vojaku nadava.

   Ruska armada je v Syrii na pozvani mistni vlady.
   Ukrajinska vlada cizi vojska „nemuze“ pozvat- proc?

   Ted unikl do eteru rozhovor nemeckych generalu o planovani utoku na Krymsky most.
   Audio zverejnila Simonjanova, pry ho ma od „soudruhu v uniforme“.
   Coz byli zrejme Anglicane, mstici se Scholzovi za vyzrazeni verejneho tajemstvi o jejich ucasti v SVO.

   Ted si to pres Rusko KoZa rozdava mezi sebou, to bych videl jako dobre vysvetleni.
   Za vyraz „ukrajinska valka“ se v Rusku zavira do vezeni. Rusko nemuze vyhlasit Ukrajine valku, protoze vi, ze na jejim uzemi jsou cizi armady, ktere by se valecnym prohlasenim staly soucasti konfliktu. A do toho se nechce jak Rusku, tak Zapadu.
   Je to takova divna hra.

   1. Stridor: Zelení mužíčci na dovolené? Šedá zóna? Válku od roku 1945 nevyhlašuje skoro nikdo, když to Charta OSN téměř znemožnila. Jen si toho po skoro 80 letech novináři všimli až nedávno. Výsledek zákazu vyhlašování válek není celosvětový mír, ale pokrytectví různých vojenských operací místo jasnějšího odlišení mírového a válečného stavu, jak to bylo ještě na přelomu 19. a 20. století.

    1. Cesky mainstream dokaze vymlcet i zatmeni slunce, ale do Nemcu se oprel:
     https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-olaf-scholz-unik-informaci-letectvo.A240302_133430_zahranicni_kha
     To je silna indicie pro to, ze nejde o ruskou praci, jinak by to v mediich tak maximalne zesmesnili, ale spise uplne presli.
     To znamena, ze Rusove spolupracuji se svym protivnikem a Nemci maji i nadale smulu. Zrejme pozadovali vice, nezli jim bylo prisypano do zlabu.
     Zajimava vec je, o co tu vubec jde. To se maji vojaci bavit o slevach v Lidlu? Co jineho by meli resit, nez plan utoku na Rusko? Nemci jsou na tom opravdu vyborne- maji genderove neutralni armadu, jez nesmi resit vojenske otazky.
     Kdyz jim odposlouchavali Markelovou, presla to nemecka vlada prohlasenim, ze tohle by spojenci delat nemeli. A nas krmi tim, ze nebyt gosudara, zijeme v normalnim svete.

     1. „MOSKVA (Sputnik) – Vláda Spojeného kráľovstva súkromne tlačí na Nemecko, aby dodalo Ukrajine rakety dlhého doletu Taurus, ktoré sú schopné zasiahnuť hlboko do ruského územia.“
      Asi toho maji vice, nezli nejake rozhovory o hypotetickem utoku, to byla zrejme jen drobna pobidka.

      1. Však Windsoři jsou uměle vytvořenou britskou dynastií, předtím šlo o Germány a Germánky. Až do roku 1917.
       Jde o něco obdobného (analogického) , jako kdyby u nás vznikla Pražskohradní dynastie.

       S trochou přimhouřením oka by se dokonce dalo napsat, že slavné Britské imperium (kořeny Benjamina Disraeliho sahají až k Sephardim, možný je tedy i jeho berberský či arabský původ…ale někdy se píše i o Ashkenazi) bylo Germánským imperiem.
       😀

       Obdobně Prusové, citace Ivan Olbracht: Podivné přátelství herce Jesenia
       „….ale přec se ptám, kdo Prusové jsou. Vyvražděný kmen starých Prusů, Polabští Slované, jejichž otcové byli pobíjeni mlaty Meziborských, páleni ve svých srubech a topeni v baltských bažinách. Vyděděné rody pobělohorských pánů, sťatých na Staroměstském rynku, uprchlé rodiny vyznavačů Beránka, potomci ožebračených českých vyhnanců. Francouzští hugenoti jen v nočních oděvech uprchlí z krve bartolomějské noci. Porobení Dánové. Poláci, jimž vyrván jazyk a vzata země….“

       A následuje :

       „Byl člověk, který věřil, že tolik prolité krve beze stopy vsákne v půdu a nikdy nevyvře zpět, aby zaplavilo zem ? Že tato ohromná šachta mrtvol mlčky ztrouchniví a její mrtvolné plyny že se nevydmou nad příkrov bolákem, aby otrávil svět ?…. Věřil někdo, že tolik křivdy, nenávisti, kleteb a pokoření v sobě může vstřebat lidské srdce, aniž pukne ?
       Och, nikoli, všechno to zlo žilo v generacích pouze zdánlivě usmířených, jen jeho původ byl zapomenut a nabyl nových jmen, ale žilo a nyní se vybíjí….“

       Člověk člověku vlkem ?

      2. Treti moznost se jevi s casem nejpravdepodobnejsi: nahravku predali Rusum samotni Nemci.
       Zrejme kridlo holoubku kdesi v BND se snazi podrthnout zidli vojenskym jestrabum.

 4. Limitrofové – zvláštní výraz. do teď jsem neslyšel, nečetl.

  https://www.novarepublika.cz/2024/02/rozkol-evropy-na-troskach-ukrajiny

  „Například Česko vzkvétalo za císaře Rudolfa II. Habsburka, který z Prahy na dlouhá léta udělal své sídlo. Proto právě v Čechách císař, jeho dvůr a přijíždějící zahraniční velvyslanci a císařská knížata utráceli peníze získané z celé říše. Stejné Česko, které se vzdalo v letech 1938-39 Německé říši, uniklo hrůzám války a okupační režim v Protektorátu Čechy a Morava byl mnohem mírnější než v generálním gubernátorství (bývalé Polsko, které se snažilo bojovat). A takové zůstalo i po atentátu na Reinharda Heydricha a za něj Česko v zásadě nežilo hůř než německé provincie, a vzhledem k absenci mobilizace na frontu dokonce i lépe. V letech 1945-48 totéž Česko získalo všechny bonusy od SSSR, ocitlo se pod jeho křídly a v klidu (bez odporu) vyměnilo lidově demokratickou vládu za ryze socialistickou. Nakonec v roce 1989 Češi opět vystřídali pány a spolu s Poláky získali nejvíce bonusů z EU a NATO. Možná ještě více než Poláci, protože Češi v zásadě neutráceli za konfrontaci s Ruskem, ale pouze vydělávali. A tak se to dělo po celé východní Evropě. Tato věčná ochota limitrofů změnit pána je všem dobře známá, ale existuje nuance, které se téměř nevěnuje pozornost. Každý přechod od pána k pánovi je doprovázen prakticky totální změnou vládnoucí elity. Samotné postavení limitrofa mezi dvěma až třemi civilizacemi vede k vytvoření odpovídajícího počtu skupin s příslušnou orientací v jeho elitě. Imperiální národy považují tuto orientaci z hlediska své (imperiální) mentality, v jejímž rámci se frankofil hrabě Rastopčin stal se zahájením Vlastenecké války v roce 1812 nejdůslednějším nepřítelem Francie.“

  „Evropští politici a publicisté proamerického zaměření se nyní snaží svým západoevropským a zaoceánským protějškům sdělit jednoduchou myšlenku: pokud Západ prohraje na Ukrajině, pak společnosti jejich limitrofií, které již stejně začínají pochybovat o síle Západu, to budou vnímat jako jeho totální neschopnost čelit nové geopolitické síle. Ve svém (“sametovém” nebo nepříliš) stylu ukáží na dveře rusofobním politikům a začnou vítat rusofily, kteří zásadně změní orientaci východoevropského “sanitárního kordonu”. Imperiální Západ však tomuto limitrofnímu myšlení nerozumí a myslí si, že je vydírán.“

  Asi tak. Docela výstižné rozpitvání motivů našich „elit“.

 5. Tohle to tu dnes nemá úroveň.
  Borovic píše vo erekci, liška propaguje blonďaté – asi zřejmě odbarvené (au, au, au) přední zadky, to je konec literáátůůů, to se tu normálně zvrhává…

  1. Kecy, blonďaté s tečkami, abych se vyhnula slovům blbá atd. Prostě porovnal jste píseň Jarka Nohavici s touhle blbkou, tak jsem Vám trochu chtěla ve Vašem stylu poděkovat a Vy jste asi nepochopil.

   1. Re: liška

    Vy mi to tu KAZÍTE!!!

    Já si chci nadávat a pomlouvat, v nejhorším alespoň spřádat tajné plány, koho příště zabijeme, nebo tak něco. A vy se mi do toho non stop snažíte házet vidle!
    (((-:

    Btw. jste alespoň polární soudružka? Fčilek jsem viděl, jak v Norsku nejdřív vysadí odchované lišky do volné přírody a pak je jezdí dokrmovat, resp. vykrmovat, protože tam lišky nemaj co žrát.
    Asi se nenaučily v zajetí lovit a za polárním kruhem je krutý nedostatek supermarketů. Na druhou stranu, kdo by se namáhal nějakým pitomým lovem, když ví, že granule přijedou pozejtří, že jóó?

     1. Re: liška

      Správně máte mít NĚKOLIK ocasů, abyste je mohla jedině správně střídat a opečovávat.

 6. Přátelé, právě jsem redakci SeznamZpráv poslal následující emal, tak jsem zvědav na reakci:

  V diskusi pod článkem pana Marjanoviče „Fiala tváří v tvář Orbánovi a Ficovi selhal“ jste mi smazali příspěvek

  „Nenávistný, neužitečný ba dokonce až škodlivý idiot, tenhle Marjanovič.“

  V souladu s vašimi vlastními pravidly a platnými zákony vás tímto vyzývám ke smazání uvedeného článku pana Marjanoviče, neboť obsahuje tuto větu:

  „Maďaři se pod vedením Viktora Orbána stali Putinovými užitečnými idioty, případně vědomými a úslužnými kolaboranty.“

  Tato věta je nejen „v rozporu s dobrými mravy, nepatří do slušné, věcné a kultivované diskuze, a to z jednoho či více následujících důvodů:“
  Obsahuje vulgární výrazy nebo jejich opisy
  Uráží ostatní diskutující či třetí osoby
  Projevuje nenávist vůči jednotlivcům či skupinám obyvatel
  Schvaluje násilí či k němu vyzývá
  Jde o nevhodný, pohoršující, nekultivovaný komentář,“

  jak zní vaše odůvodnění odstranění mého příspěvku, ale i § 355 zákona č. 40/2009 Sb, trestní zákoník, neboť se dopouští veřejného hanobení národa, jeho jazyka, některé rasy nebo etnické skupiny.

  Vzhledem k tomu, že na vašem webu jak v článcích, zejména pana Marjanoviče a Mitrofanova, tak v příspěvcích v diskusích, které ani po upozornění na jejich závadnost neodstraňujete, dochází k porušování tohoto paragrafu trestního zákona opakovaně, vyzývám vás ke zjednání okamžité nápravy. V opačném případě budu nucen vyvodit závěr, že se na této trestné činnosti spolupodílí celá vaše redakce jako organizovaná skupina, a jednat v souladu s tím.

  1. Re: SB

   Jste HNUSNÉÉJ Borovic!!!

   Já vás čtu bez brejlí, že jako slušný diskutér, a hledím…TVL a on napíše – „… tak jsem zvědav na erekci.“

   Kvůli vám jsme musel PŮL HODINY pucovat brejle, abych následně zjistil, že jste tam napsal něco jiného „uplněganc“!

  1. ❗ „Если Украина получит возможность нанести удары по российской территории, это будет для нас красная линия“ – заявление Сергея Лаврова от 10 марта 2022 года.
   A to navic vzali Belgorod Himarsem, to uz jsou hned dve linie jednou ranou.
   Tam uz je takovych prekrocenych cervenych linii, ze jedna sem, druha tam, vsjo ravno.
   Seznam cervenych linii je i na wiki.
   Rusum to vysvetloval i Roberts, lec marne.

   1. „Zemřel Nikolaj Ryžkov. Poslední skutečný premiér skutečného SSSR. Poté byl dlouhá léta členem Rady federace a pomáhal svými zkušenostmi. Opozičníci o něm psali „Plačící bolševik“. Protože si sovětské vedení příliš stěžovalo, místo aby se chovalo tvrdě. Sovětské vedení to chtělo udělat „humánně“ a neustále si stěžovalo, že bylo „podvedeno“. To je lekce historie – jak neřídit zemi.“

   2. Re: šelest

    Řekl bych, že děláte účet bez hostinského.
    Ivan evidentně nemá ochotu dělat kroky nepředložené, resp. dopředu vykalkulované.
    Útoky na Belgorod skončily po několika odstřelech baráků naplněných zahraničními soudruhy. To jste nezaznamenal?

    1. Фронтовая сводка 27 февраля:
     В Белгородской обл. дроном атакована машина, есть погибшие и раненые.

     Predstavte si, ze jsem typicky KoZa(k).
     Vy vyhlasite cervenou linii, ja ji prekrocim vicekrat a nic se nestane. Akorat se dovim, ze nerad delate kroky nepredlozene a nevykalkulovane. Co si z toho asi muzu dovodit. A nakonec me zacnete strasit, ze proti mne pujdete do valky, kterou s vami jiz delsi dobu vedu.
     Jinak na ruske uzemi jsou stale provadeny udery a denne tam umiraji civiliste. Ovsem neni jasne proc, kdyz by to Kreml mohl lehce zastavit (udrzuje tak Putin moralku spolecnosti?- mozne to je, valka je svina).
     Ja ale nechci, abychom si tu navzajem predhazovali „fakta“.
     Jenom bych nerad dospel do situace, kdy nam diky ruske laxnosti budou padat atomovky na hlavu.
     Vy mi pak reknete: KoZa jsou hajzlove.
     A ja vam odpovim: Vzdyt jsem vam to rikal.
     Z takoveho diskusniho vitezstvi bych rozhodne radost nemel.

     1. Stridor: Nebezpečné je přesvědčení mnoha evropských politiků, že Kreml blufuje. To potom může vést k omezenému použití jadrných zbraní jako důkaz toho, že toho bluf nebyl. Záleží která frakce na Západě vyhraje, jestli opatrný pragmatismus nebo jestřábi. Pokud na tom bude zájem, můžou medvěda z doupěte vylákat například blokádou Kaliningradu nebo obsazením Podněstří. A kdo si vsadí na to, že by šlo použití jádra „uřídit“ třeba v podobě vzájemného zničení po jedné základě a potom uzavření studeného míru nebo by to už se rozhořelo a nešlo zastavit? Kaliningrad je takovým indikátorem situace, dokud bude v jeho okolí ve státech NATO klid…Nemusí jít ale ani hned o jádro, pokud by došlo k střetu letadel nad Černými mořem, NATO uzavře ruským lodím cestu k oceánu do Severního a Středozemního moře a zbude jim jen Murmansk a Archangelsk. Situacím těsně před použitím jádra se snažili všichni za studené války vyhýbat, proto se to teď těžko odhaduje. Tehdy nějaké nepsané zásady byly, jako když ani při blokádě Západního Berlína Sověti nestříleli na letadla se zásobami ve vzdušném prostoru NDR. Dnes je to všecko nejisté. Kolik politiků ještě něco ví o tehdejší diplomacii? Kissinger nebo Kennan už nejsou. A v médiích rezonuje stále Mnichovská zrada, i když to bylo v době před jadernými zbraněmi a diplomacie studené války už byla jiná než za světových válek.

      1. „Nebezpečné je přesvědčení mnoha evropských politiků, že Kreml blufuje.“
       No a jsme u toho, o cem tu roky mluvim.
       Zatim vsechny prekrocene cervene cary se jako bluf ukazaly. Jit dale stejnou cestou by nezkousel jen ten, jenz neni hracem, coz anglosasove jsou.
       Nepripustna, pozdeji Moskvou pripustena „smrtici pomoc“ z pocatku SVO to vsechno odstartovala- ted tam maji tanky, na spadnuti jsou Taurusy a na ceste jsou letadla.
       To je vysledek neblufovani, co?
       Ze jim tanky spali, letadla nebudou moci kde pristavat a Nemci Taurusy mozna neschvali neni argument, nybrz prilevani oleje do ohne.
       USA jsou z obliga, ta jiz na Ukrajine vyhrala, ted je to na Evropanech a, jak vidno z posledni akce Jupitera (Macarona), tu (Evropu) drzi pod krkem jestrabi, soustredeni v zahranicne- politicke administrative.
       Ovsem rusaci melou ukrouse, coz je nevyvratitelnym dukazem toho, ze KoZa musi prohrat.
       Tohle je debata jak z napravneho ustavu (to myslim obecne, ne s vami).

       „Západ se nás snaží rozložit zevnitř,“ pronesl diktátor…“
       https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-vladimir-putin-poselstvi-o-stavu-zeme.A240229_093720_zahranicni_kha
       Kdyz to rekne Putin, je to racionalnim vyjadrenim stavu, kdyz to reknu v diskuzi tady ja, jsem oznacen za vemeno 🐂
       Tenhle dvoji metr alternativy na KoZu a na Rusko je temer roven sebehane.

 7. Kdyby tu vládla vláda česká a nikoli vláda řízená z Brusele, USA, Berlína či Z Kyjeva, byly by odvody i vojenský výcvik pro obranu vlastní země zcela v pořádku. Jenže za této vlády by se mladí cvičili jen k tomu, aby padli někde na východě za větší prestiž pana Zelenskeho, za další pomníky pro sadistické bestie typu Romana Sucheviče, za miliardy pro ukrajinské oligarchy a za „právo“ USA postavit si základny kdekoli se jim zamane. Já sloužil této zemi 18 let a říkám jasně: „Se mnou nepočítejte!“

  1. Přesně tak!

   Mám syna 18 let. Pro Ukrajinský masomlýnek pod direktoriátem volů, co neumí počítat do pěti, jsem ho nevychovával.

   Armáda na obranu švýcarského typu – ANO.

 8. Blbíš a “I ty, Brute?“ aneb četla vůbec žalobkyně Hemingwaye?

  Včera sem seděl zcela sám na břehu mý přehrady a jak koukám do tý temný tichý vodní masy pode mnou, tak sem vzpomínal …no co co, kmet už snad může, né? Prostě:“u mě dobrý“ jak by napsal Šabach, neb ještě furt si na leccos vzpomenu!

  Třeba pamatuju na to, jak sem na dně tý přehrady jako mladej tramp kráčel podél toho zurčícího potůčku, jenž byl z obou stran lemovanej prudkýma stráněma, do kterých když se v létě opíralo sluníčko, tak z kosodřeviny pokroucenejch borovejch kmínků a větví doslova odkapávala teplá pryskyřice a ta vám tak voněla, že provoněla celičkej svět a když sem se z večera soukal do spacáku, tak duše ve mně doslova křehla, jak mi bylo dobře. Ty vzpomínky mám furt v sobě pečlivě zasunutý a furt věřím, že až jednou (jak říká Hrušínský ve Vesničce), až mi bude nejhůř, tak mi pomůžou překonat bolest posledních dnů, abych se ctí mohl ukončit ten svůj pozemskej vandr.

  Ale najednou se vod tý smutný tmavý hladiny zvedl studenej zimní vítr, kterej zahnal nejen vzpomínky, ale i to mnou ve vzduchu před chvílí ucítěný jaro a … a všechno bylo náhle v hajzlu a já si už po kolikátý ověřil a uvědomil, že nikdy už nebude, co bejvávalo.

  Přídu domů a … a ani nevím proč, na sklu čtu tohle:
  https://echo24.cz/a/H399g/zpravy-domov-soud-jakub-netik-vyhrozovani-politici
  a protože mi to nějak neštymovalo, tak stejně jak u tý vody sem zaklonil hlavu a pokoušel se rozpomenout. Uviděl sem moji křehkou profesorku češtiny, kterak sedí na první lavici obrácená k nám a čte nám pro ni tak typickým tiše-příjemným hlasem úryvky básní a próz. Jenže já tehdy měl zájem o jiný objekty (jak taky říká jinde Svěrák ve Vesničce) a nedával sem pozor a sabotoval profesorčinu snahu nám do kebulí něco dostat.

  Přesto si pamatuju, jak nám vyprávěla o spisovateli, kterej zažil války až ták, že ho už od jeho třicítky trápily hluboký deprese, který zřejmě přiživovaly prožitý hrůzy válek, který navíc „léčil“ alkoholem. Nikdy se z prožitých hrůz vlastně nevzpamatoval, neb se v jednašedesátým nakonec zastřelil. Pokoušel se ale z toho vypsat a to se mu dařilo nad míru tak dobře, že mu dali dokonce Nobelovku za literaturu (já si dokonce pamatuju, že to ještě bylo v době, kdy něco znamenala!). Ale ať je to, jak je, byl nadán Bohem, protože měl dar druhým sdělit, že “válka je vůl“, že se z ní nedá vypsat, protože až taková to byla / je a vždycky bude hrůza.

  No, a protože mě na tý škole zajímaly úplně jiný přenádherný objekty, jak sem se už zmínil, tak sem nedával pozor. Proto sem teď musel zagůglit, abych si vyjasnil, co mi na tom procesu s Netíkem nesedí a …

  …a … no, bodejť by né, holenkové!!!

  Kdyby totiž měli ti v procesu zainteresovaní a v tom odkazu jmenovaní taky tu mojí profesorku češtiny, nebo kdyby alespoň při čtení (čtou-li vůbec?) zapojili svoje mozky, nikdy by na nafouknutým procesu s Netíkem netrvali! To tvrdím s naprostou jistotou … ale vykládejte to tý … “žalobkyni, co pro něj navrhuje podmíněný trest….“, vykládejte to (a to je už úplná marnost nad marnost) prej vystudovanýmu češtinářovi Rakušanovi, vykládejte to tý jeble-aktivistický Drábový či už od pohledu divnýmu Šarapetkovi, když …

  … a víte co, přečtěte si to sami a sami si zodpovězte otázku, jestli to Netíkovo vyjádření svojí vypovídající hodnotou vůbec dosahuje na:

  Ernesta Millera Hemingwaye a jeho už klasickej citát:

  „Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“

  Co vy na to, holenkové?

  Co vy na to, servilní státní žalobkyně, nejste vy přeci jenom krámilka a ještě k tomu fialova? … asi ste, když si na obžalobě bez rozhledu a tak okatě tupě trváte!

  Takže jinak:
  Co ty slavnej s o u d e, co zasedneš v dubnu? Zaklekneš na Netíka tak, aby platilo to Shakespearovský: „Et tu, Brute?“

 9. Neco k moznostem manevru na operacni urovni v ramci moderni valky (strojovy preklad):
  „Je to doba paradoxu ve válčení: i kdyz se zdá, že de rigueur (nezbytne) totální rozptýlení sil činí vysokou hustotu vojaku-moznych obětí zastaralou, přesto je celá délka bojiště přehlížena bezprecedentně nejvýkonnějšími a nejpřesnějšími systémy v historii, jako jsou Iskander, Kinzhal, Zirkon, HIMAR atd., které umožňují provedení téměř okamžitých řetězců zabíjení – od detekce přes vysílání/distribuci až po rozkaz ke střelbě během několika okamžiků.
  To je důvod, proč jediný způsob, jak bojovat a postupovat, spočívá v rozptýlení vašich strategických operací v co nejširším měřítku, takže konečným cílem se stane celkové vítězství spíše než konkrétní operační cíle, jako je: „Zachyťte tuto oblast měst“. Takový úkol vyžaduje soustředění sil od divizí, brigád, praporů, jejichž každou inscenační akci sleduje nepřítel téměř s naprostou transparentností.“

 10. Někdy se mluví o korejském scénáři… byl by prezident Eisenhower nálepkován jako chcimír, a dezolát, kdyby v roce 1953 dění komentovali ze svých gaučů muži pevných zásad, že válka se musí dovést do konce? Příměří dalo možnost Jižní Koreji k hospodářskému posílení místo aby útočili na opevněné kopce proti čínským „dobrovolníkům“ a úplně se vyčerpali ve snaze Koreu sjednotit. Eisenhower jako generál chápal, že síly jsou přibližně vyrovnané a postup v horách obtížný i to, že válka v Koreji zvyšuje příliš napětí i v Evropě. Tenkrát přitom taky mohli argumentovat odpůrci vyjednávání, že příměří by zostudilo OSN, když by Kima nesvrhli za jeho útok na Jižní Koreu. Rozdíl je v tom, že tehdy rozhodovaly malé skupiny politiků bez zapojení desítek médií a neziskovek tvořících tzv. elitní dav. A v tom, že Ridgwayova ofenziva vrátila frontu zpátky na sever přibližně k původní hranici mezi Severem a Jihem, takže USA nemusely vybírat mezi příměřím a pokusem znovu získat obsaženou část Jižní Koreje. U kubánské krize si radši nepředstavovat, co by se stalo s dnešním zapojením celých davů do vyjednávání….tehdy situaci zachránilo, že spolu komunikovali jen Kennedy a Chruščov a pár lidmi kolem sebe v co nejkomornějším formátu jednání. Tehdy nezapojili ani Castra, aby jim diplomacii neshodil ze stolu ve svém revolucím nadšení. Veřejnost doufala, že se ti nahoře dohodnou a protože měla respekt z atomovek radši nepřikládala pod kotel napětí. I 40. léta byla ještě paměti lidstva.

 11. Kdyby nešlo o tisíce mrtvých, bavil bych se královsky:
  https://www.forum24.cz/mir-polozi-rusko-na-lopatky-zkrachuje-at-uz-na-ukrajine-vyhraje-nebo-ne-rika-ekonom?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.lppartner&dop_ab_variant=null
  Šafrova žumpa nás dva roky zásobuje zprávami, podle kterých (kdyby byly jen z poloviny pravda) už musí ukrajinská armáda obléhat Vladivostok. Dva roky článků o tom, jak Rusko prohrává, vlastně už prohrálo a v důsledku toho se brzy rozpadne politicky i ekonomicky. No a dnes najednou článek o tom, jak Rusko zkrachuje, protože vyhraje. To fakt nevymyslíš! Jaká musí být reálná situace na frontě, když už i Šafr pustí takovou úvahu ven?

  1. re: Tom

   Podle ruských webů už nemá kdo zezadu střílet do ustupujících či rovnou odcházejících Vasilů.
   Ale to je určitě fejk…

  2. Kralofsky se bavi Safr, jehoz platek neni zavisly na prizni ctenaru, nybrz na propagandisticke zakazce, kterou plni na 110%.
   Je to obchod, nikoliv zurnalistika.

 12. Dánsko dnes ukončilo vyšetřování sabotáže Nord Streamu, Śvédsko vyšetřování ukončilo už před několika týdny. https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2484691 Obě země se závěrem, že shromážděné důkazy nedávají podklad k zahájení trestního stíhání pachatele.

  Mluvčí Kremlu D. Peskov se vyjádřil, že Rusko si opatří data z těchto vyšetřování a vyhodnotí si je.

  Na zasedání RB OSN 11.7.2023 k Nord Streamu zástupci Francie Japonska a Velké Británie prohlásili, že není pochyb o kompetenci a nestrannosti vyšetřovatelů Dánska, Švédska a Německa.
  https://press.un.org/en/2023/sc15351.doc.htm

 13. Václav Vlk st. Na Nev. psu se s tím nemaže. DOPORUČUJI!

  https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/heslo-dne-kein-sex-mit-nazis.A240225_182806_p_spolecnost_nef

  „Jo a také mohutné demonstrace ukázaly, kolik obyvatel dnešního Německa je nejen „pokrokových“, ale, jak říkají i obyvatel s „cizím etnickým pozadím“. Ti mají pochopitelně obavy, co bude dál, když už EU pořádá konference, co s imigrací a jak ji zastavit a část z nich vrátit zpět do původních zemí. Zvláště ti všem těm heslům a drbům uvěřili. A společně s pokrokáři , ale i s Němci, kteří se stále stydí za nacistické Německo, vyrazili do ulic.

  Pak se ale ukázalo, že dotyčný dezinformační článek webového portálu Correktiv je slátanina, na kterou autoři nemají žádné důkazy (Asi jako když dnes Fiala tvrdí, že za akcemi zemědělců s traktory jsou putinovci), ale výrobci propagandy vždycky vědí, že když na někoho naházíte lejna, i když se umyje, stále „něco smrdí“. Jak to je ve Švejkovi: „Oni tomu pánovi v Budějicích ukradli zimník, anebo on někomu ukradl zimník, no ale od tý doby je ten člověk nějakej podezřelej!“

  U nás si vzal jen Vondra od Němců mustr a ukazoval dopis v azbuce.

 14. Tak teď jsem vážně zvědavý, zda někdo natočí „Hořící keř 2“ nebo se aspoň zmíní se stejným patosem jako o předloze pro první díl:

  https://www.nytimes.com/2024/02/25/world/middleeast/israel-embassy-man-on-fire.html

  – před izraelskou ambasádou se ve Washingtonu upálil protestující (snad příslušník amerického letectva) na protest proti genocidě v Gaze (křičel prý „Svobodu Palestině“)

  No, a nebo se dočkáme maximálně odsuzujících komentářů na adresu zjevně zmanipulovaného psychicky nevyrovnaného, nejspíš i drogami ovlivněného zoufalce (ztroskotance, třeba i zaprodance) – a nebudu se divit, pokud se záhy objeví russká stopa…

 15. Jindřich Rajchl teď vysílá živě.
  45 min ·
  Dozvuky oslavy zahájení války v Praze.
  Proč protest zemědělců a učitelů nevyšel a proč ten nás vyjít musí!
  23.3.24!

  Měli jste na mysli: radikalizace společnosti kryt
  RADIKALIZACE SPOLEČNOSTI &ANTISYSTÉMOVÁ …
  http://www.mvcr.cz › soubor › krit-memo-radikalizace-spolecnosti-a-pr…

  Formát souboru: PDF/Adobe Acrobat
  … KRIZOVÝ INFORMAČNÍ TÝM MINISTERSTVA VNITRA – NENÍ URČENO K VEŘEJNÉ DISTRIBUCI NEBO ZVEŘEJNĚNÍ. Vaše dotazy jsme připraveni zodpovědět na adrese krit@mvcr.cz.

 16. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/ukrajina-v-istanbulu-navrhla-cestu-k-neutralite-rusko-slibilo-omezeni-vojenskych-aktivit-u-kyjeva-22500

  Tady mainstream psal o tom, že to prý bylo tzv. gesto dobré vůle stažení ruské armády od Kyjeva a Černihivu. Dnes už by to asi nenapsali. Je ale na místě být skeptický k tomu, že tenkrát skoro všecko už vyjednali k míru oba týmy vyjednavačů. Těch sporných bodů je mnohem víc než jen neutralita.
  Jen se jednalo, ale nic žádný parlament neratifikoval a situace na Donbasu nijak upravena nebyla ani to, kde by byla hranice nějaké autonomie Donbasu. Těžko uvěřit, že by Kreml přistoupil na to, že se o Krymu bude za 15 let jednat znovu.

 17. Čerstvě zvolený prezident El Salvadoru měl překvapivě otevřený projev na pravidelném shromáždění knzervativců CPAC (víc viz níže v angličtině). Pustil se do globálních „temných sil“, elit a do Soroše.

  ‚Who elected George Soros to dictate laws?‘: El Salvador President Bukele blasts global elites
  https://www.youtube.com/watch?v=oxo92I-akL0

  El Salvador’s President Nayib Bukele received a rock-star welcome Thursday at a conservative gathering outside Washington as he urged people to „unapologetically fight“ against what he called „dark forces.“ At the annual Conservative Political Action Conference, Bukele told people to use El Salvador as a warning. The President of El Salvador also lashed out at George Soros and global elites for influencing public policy and laws in the United States.

 18. Před dvěma dny se konal velkolepý zahajovací ceremoniál „Ruských her budoucnosti“. Celý přenos je zde:

  Russia’s Games Of Future LIVE | Games Of The Future: Russia’s Daring Multi Million ‚Esports‘ Event
  https://www.youtube.com/watch?v=SCjOTsKNMeg

  Překvapilo mě, že tyto hry, i když se konají mimo všechny mezinárodní sportovní organizace, svým rozsahem šlapou na paty olympijským hrám.

  Zahajovacího ceremoniálu se zúčastnilo mnoho představitelů zejména satelitních zemí Ruska.
  Podobně jako při olympijských hrách se představily prostřednictvím svých zástupců všechny zúčastněné země a bylo jich několik desítek. Byly mezi nimi i Čína, Indie, Brazílie, Austrálie, Kanada… dále mnoho afrických, východoasijských a jihoamerických států. Z Evropy se presentovaly UK, Španělsko, Itálie, Belgie, Maďarsko, Bulharsko…

  No a za Česko se zúčastnil soukromě jeden hokejista z Brna, který za to dostal nenávistnou sprchu na sociálních sítích. K tomu stepní orákulum Džamila měla zase své pravidelné vidiny:

  „Odhlašuju odběr!“ Český hokejista na Putinových Hrách budoucnosti. Křik na sítích
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Odhlasuju-odber-Cesky-hokejista-na-Putinovych-Hrach-budoucnosti-Krik-na-sitich-751231

 19. Maminka Navalného jeho manželce: Zakazuji vám zneužívat jméno mého syna

  https://vasevec.info/maminka-navalneho-jeho-manzelce-zakazuji-vam-zneuzivat-jmeno-syna

  „„Drahá Julio Borisovno Abrosimová (dívčí jméno manželky Navalného, pozn.), nyní se chci obrátit na vás. Naposledy jste viděla mého syna v únoru 2022. Nemáte zákaz vstupu do Ruska, nebylo proti vám zahájeno ani jedno trestní řízení, ale nikdy jste ho za dva roky nepřišla navštívit. Ve skutečnosti od jara 2021 jakoby nejste vdaná za mého syna, veřejně se objevujete ve společnosti jiných mužů.

  Byla jste to vy, kdo ho donutil přijet do Ruska, když se právě probral z kómatu a špatně dokázal vyhodnotit situaci. Přinutila jste ho, aby byl veškerý Alexejův majetek převeden na vás. Dokonce jste vydědila vlastního syna, a proto s vámi nebude mluvit. Poštvala jste svou dceru proti svému synovi.

  Bylo pro mě zvláštní vidět vás s úsměvem, pár hodin po Alexejově smrti, mluvit jeho jménem v Mnichově. Jak si přivlastňujete jeho hlas po jeho smrti? Kvůli slušnosti jste si ani nedala pauzu, nepředstírala jste truchlení. Běžela jste prodat jeho smrt. Jste odporný a nízký člověk. Pohrdám vámi a zakazuji vám zneužívat jména mého syna, mého dítěte,“ uvedla Navalného maminka.“

  Pokud je to tak, tak je to načůrání do propagandistické polévčičky, co z Navalného vyvařují.

 20. Du zase kolem a čumím, takže reaguju na přítele tatu. Dám to sem, aby to hned nezapadlo, třeba si toho náš tata všimne:
  https://web.litterate.cz/zatimco/#comment-251684

  Každej přece tady ví, že jste Luděk Hrabě z Varnsdorfu, příteli. Tehdy u Bavora ste tomu prudiči, co se do Vás navezl za to, že se schováváte za Váš nick „tata“, kontroval tím, že ste mu hlavu vomlátil uvedením Vašeho jména, příjmením a dokonce ste mu taky sdělil Varnsdorf jako svý bydliště. Pokládal sem to tím za vyřízený a hlavně uzavřený, neb to dle mýho bylo statečný a hlavně chytrý, neboť ste mu jedním šmahem zavřel zobák! Nevšiml sem si však, že by do Vás ryli další a další prudiči, abyste „tatu“ musel nutně rozšiřovat o „alias Hrabě“!

  Sám přece musíte vidět, tato, jakej maglajz ty dlouhý nadpisy a nicky dělaj s tím pravým svislým sloupcem „Nejnovější příspěvky“. Sám ste přece musel zaznamenat, jak předevčírem (a začíná to bejt, bohužel, už běžným zvykem) Kunštek naprosto znefunkčnil/ochromil informativní funkci toho pravýho sloupce tím jeho hověznědlouhatánským nadpisem jeho úvodníku (nechal se zřejmě inspirovat Markovou, která je v tomhle už zřejmě nenávratně jeblá!)

  Já sem se pokusil aspoň najít/navrhnout nějaký řešení na ty tady celkem oprávněný neustálý plačky a námitky týkající se dlouhých nadpisů a dovolil jsem ten návrh prodloužit i na ty vaše dlouhý nicky, protože to neprospívá jednořádkový snaze mýho návrhu v „Nejnovějších příspěvcích“!!! Ale vykládejte to třeba Tomákovanovi, kterej se rádoby humorně a jistě i s nadsázkou pochlubil svým chápáním psaného, což celkem zřetelně předvedl na nedávným Karlinovi, kterej z něho udělal v přímým přenosu úplnýho troubu a von mu za to ještě, jak jinak, slušně poděkoval.

  Ale protože dosud nebyla na můj návrh ze strany Vidláka či jeho bratra, coby majitelů blogu, žádná odezva/reakce, tak mi je to už taky šumák. S pánembohem si klidně tady používejte dál dlouhatánský nadpisy úvodníků i dlouhých nicků, třeba jako nebožtík Schwarzenberg měl jmen. Przněte dál ten pravej sloupec „Nejnovější příspěvky“, mně je to už fakt jedno!

 21. Fascinuje mě ten neuvěřitelný příval naprosto iracionálních výlevů po úmrtí Navalného. Lidská tragédie, ale proč u toho všichni vypnou mozek? Ve vybičované histerii si nikdo nepoloží jednoduchou otázku Proč by to Putin dělal a co by tím získal? Nic! Ovšem jeho protivníci naopak z této tragédie velmi profitují. Živý Navalnyj už nikoho nezajímal, ale jeho smrt lze využít skvěle. Takže jeho vraha bych hledal spíše mezi jeho „příznivci“. Mimochodem, v lednu byl v ukrajinském vězení zavražděn americký novinář Lira. Nepamatuji se na jediný článek, který by se tomu oficiálně věnoval, jedinou větu, kterou by o tom nějaký náš vládní politik řekl.

  1. Přesně tak.

   Putin byl poslední, kdo by si mohl Navalného smrt přát. Věřím tomu, že byl Navalný dobře hlídaný a dobře ošetřovaný a chráněný. Proto zřejmě i ten převoz do vzáleného nepřístupného vězení. A stalo se. Jestli Navalnému přirozeně dohořela svíčka nebo to bylo jinak, se asi nedovíme. Ale v každém případě se příčina a okolnosti velmi pečlivě zkoumají a Putin má o čem přemýšlet.

   A z mrtvého Navalného se vyvařuje chutná propagandistická polévka. K snídani, k obědu, k večeři.

 22. Jebnu to sem:

  https://kispep.wordpress.com/2024/02/21/dve-zcela-nove-dve-dukladne-modernizovane/

  „V úterý o tom informoval časopis Nature s odvoláním na dosud nepublikovanou práci týmu německých paleobiologů, kteří vyzvali k přepracování systému používaného při pojmenovávání dinosaurů s tím, že současná nomenklatura obsahuje téměř 100 „potenciálně urážlivých“ jmen. Skupina vědců analyzovala jména všech dinosauřích fosilií z druhohor, definovaných jako období před 251,9 miliony až 66 miliony let, a prošla 1500 druhů, u nichž hledala jména, která podle jejich názoru „vyzařují rasismus, sexismus, jsou pojmenována podle (neo)koloniálních souvislostí nebo po kontroverzních osobnostech“. Podle časopisu Nature našli 89 „problematických“ druhů, což představuje méně než 3 % analyzovaných jmen. Dinosauří druh mohl být považován za problematický jen proto, že jeho jméno vycházelo z koloniálního názvu oblasti, kde byla fosilie objevena, vysvětlili vědci a vyjádřili politování nad tím, že „názvy míst nebo badatelů v domorodých jazycích se často nepoužívají nebo jsou špatně přeloženy“.
  Skvělý „výzkum“ a „přínos“ pro obor. Dalším krokem bude přejmenování zbraňových systémů, které díky správným zájmenům zvýší jejich bojovou účinnost/i.“

  Pokud TOHLE je pravda tak jsme v řiti. Putin si z nás udělá klauny na oslavu 9.5.

  Jak s tímhle můžeme chtít vyhrát JAKOUKOLI válku.

  1. No, naši soudruzi chtějí v rámci zlepšení situace dětí rozvedených rodičů změnit zákon. Z termínu „střídavá péče“ vypustit slovo „střídavá“. Všem se jistě uleví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *