27 května, 2024

Tak kdo by to byl řekl.

Hodní Američané by nám mohli ty předražené stíhačky dodat, ale bylo by to jedno, protože nemají kde přistát.

To, že cena stíhaček, přesahující sto miliard korun je jen část naprosto šílené ceny, kterou nás celá tahle „sranda“ bude stát, jsem psala. Psali to samozřejmě i jiní, mnohem povolanější lidé. Ty peníze jsme mohli aktuálně využít jinak a lépe. Máme tu funkční Gripeny, a mohli jsme je tu mít ve spolupráci se Švédy dál. Kdyby někdo nerozhodl jinak.

Takže ty „české“ F-35 budou virtuálně nebo při troše štěstí v hangárech v USA minimálně do roku 2031. Možná do té doby přestanou alespoň tolik padat.

Vláda nákup strojů, které nahradí pronajaté švédské stíhačky JAS–39 Gripen, schválila na konci září. A přesto že první F–35 pro Česko budou připravené již za čtyři roky, potřebné budovy pro ně nebudou hotové dříve než za sedm let. To prostě chcete, když se hodláte podle náčelníka Generálního štábu Řehky bránit jaderné hrozbě války s Ruskem.

Nicméně jsem ráda, že Jana Černochová konečně přiznala to, že: Zatímco samotný výběr letounů byl politickým rozhodnutím, tendry na stavební práce už budou probíhat tak, jak je obvyklé. Pokud bych to chtěla porovnat například s opravou D1, zvažovala bych dvouplošníky.

V kombinaci s naprostou absencí protivzdušné obrany, kdy můžeme jen čekat, kam nám to spadne, je to opravdu směšné. Ale to už tu také psali povolanější lidé a je otázka se ptát, proč jim nikdo nenaslouchá. Protože „politické rozhodnutí“? 🙂

23 thoughts on “Tak kdo by to byl řekl.

 1. Není zas tak těžké pochopit, proč F-35 potřebujeme.
  Takže, létající tučňáci jsou přesně to, co nám chybí.
  Koneckonců, když to pochopila blbka Černochová, tak by to snad mohl pochopit každý.
  No a když tato létadla za dlouhý peníz létat nebudou, nic se neděje, páč tučňák je nelétavý pták, který se jen tak nezřítí..

 2. K naplneni ucelu porizeni F-35 neni v zadnem pripade nutne, aby vubec opustily vyrobni halu.

  Mimochodem, nebyla ted jedna v Mosnove?

 3. „Takže ty „české“ F-35 budou virtuálně nebo při troše štěstí v hangárech v USA minimálně do roku 2031. Možná do té doby přestanou alespoň tolik padat.“
  – Podle posledních výzkumů a analýz se ukazuje, že letadla v klimatizovaných hangárech s vysokou pravděpodobností nepadají. Jetřebí jen udržovat konstantní teplotu, tlak, vlhkost,… jinak se F-35 začnou chovat jak je právě napadne.

 4. „Vy to pořád odmítáte pochopit. Cílem naší vlády je porazit Rusko, ne chránit vlastní občany.“

  Cile nasi/jejich vlady jsou dva:
  – sponzoring americkeho vojensko-prumysloveho komplexu
  – pripravit uprostred Evropy kompatabilni prostredi s americkymi podminkami

 5. Zajímavá konstrukce, my si pořizujeme útočný stroj (a nosič jaderných pum) na vlastní obranu(!) v okamžiku, kdy můžeme jasně pozorovat, že v aktuálním konfliktu letectvo nejen, že nedominuje, ale dokonce téměř úplně absentuje pro masivní nasazení PVO, a kdy nějaký MANPADS (Igla, trela, Stinger) na na zádech každý druhý vojcl na obou stranách..
  Takže asi nejde tolik o obranu – na tu by stačila PVO, ale o pořádný ranec peněz, který na dluh (resp. dluhy dětí našich dětí) někomu pořádně vylepší rozpočet. A můžeme se jen domnívat, kolik z toho bude „provize“ do kapes současných vládních činitelů.

  1. Obávám se, že cílem naší vlády už není ani to utrácení prachů a dožití v nějakém ostrovním ráji… myslím si že na nějaké cíle musíte být schopen složit smysluplnou myšlénku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *