18 července, 2024

Tak jsme zase vlezli do bruselského pozadí dřív, než jsme museli.

Proč? Protože takoví idioti jsme dlouhodobě. Papežštější než papež a vlezlejší než smečka klíšťat. Taková je Fialova vláda.

Víte, že to brutální zdražení regulované složky elektřiny od ledna vůbec nemuselo přijít? Že nás k tomu nic a nikdo nemohl nutit? Vláda, teda tvrdí že jo, ale není to pravda. Kdybychom měli alespoň zbytky sebeúcty a hrdosti, mohli jsme to úplně v pohodě brát z evropských peněz za emisní povolenky, což se v minulosti i v letošním roce běžně dělo. (Když už je teda musíme jako výpalné Bruselu za naše uhelky platit, že.) Kdyby chtěl Fialův kabinet tyto peníze používat na pomoc s placením elektřiny a plynu další měsíce v následujícím roce, mohl. Kdyby chtěl ulevit lidem a zachránit firmy, mohl. Mohl, pokud by chtěl. Nechtěl. Ne nemohl.

Ono sice plošnou pomoc s cenami sice zakazuje od ledna nová směrnice EU, ale dokud ji český parlament neschválí a „nepřeklopí“ do zákonů, není platná a Česko by mohlo dál hrát podle starých pravidel. A to se do konce roku téměř jistě nestane, protože k ní má například Svaz průmyslu a obchodu spoustu připomínek. A protože tu stále ještě nemáme nadřazenost veškerých zhovadilostí nad našimi vlastními zákony, nemusíme ji vůbec respektovat. A kdyby skutečně vláda chtěla domácnostem s placením energií ulevovat co nejdéle, stačilo s přijetím nepospíchat a nikdo by nemohl říct ani popel. Bohužel nám tu vládne to, co nám tu vládne, a tak jsme si ji aktivně a likvidačně nadřadili a zařadili sami. Udělal by to takový Orbán? Udělal by to zlý Fico? Rozhodli by, že celou sumu musí zaplatit jejich domácnosti a firmy?

Takže si to shrneme. Máme drahou energii, protože platíme výpalné v podobě emisních povolenek. Naše vláda by ty peníze mohla zpětně použít pro domácnosti a firmy, ale neudělá to, protože se bojí, že by se na ni bruselští zelení pošuci mohli ošklivě dívat. Fiala nám lže, že s tím nic dělat nemůže, a že to energie zase tak o moc nezdraží. Opozice mlčí a dělá se neviditelnou. Odboráři svolávají před sněmovnu stávku, kde očekávají celých 7500 lidí. Vážně je toto normální, nebo se mi to jen zdá, že jdeme hlavou v oprátce a ještě si u toho prozpěvujeme?

To to opravdu nikomu nevadí? A teď nemyslím jen všechny ty slovutné poslance a vlastence a rádobyrebely. Myslím vás. Každého jednoho z vás, kterých se to týká. (Jich se to nijak zvlášť týkat nebude.) Kolik je vás všech v odborech? Kolik je tu vlivných průmyslníků a obchodníků? To to je opravdu ještě někdo schopen omlouvat? Proč? Pokud tu někdo takový je, můžete mi to prosím vysvětlit? Vážně by mě to zajímalo.

Protože jestli tu budeme mít třetí nejdražší energie v Unii, a to takhle budeme, tak jsme skončili. My všichni. Ne kvůli Rusku. Ne kvůli válce. To jsou kecy. Kvůli zvěrstvu emisních povolenek a kvůli tomu, že tady NIKDO není schopen a ochoten hájit naše zájmy. Proč tu NIKDO neřve ve sněmovně (už víme, že to jde, když se chce) a NIKDO to nevysvětlí lidem? Mám si odpovědět? Nebo to konečně někdo zvedne a reálně něco pro lidi tady udělá, co myslíte?

23 thoughts on “Tak jsme zase vlezli do bruselského pozadí dřív, než jsme museli.

 1. Nemyslím si, že za brutálním zdražením energie je jen Brusel. Je za tím spíše zájem sponzorů ODS, mezi kterými jsou význační vlastníci energetických firem.
  Když si rozebereme jednotlivé části regulované ceny, tak se nestačíme divit. Například to, že na příspěvek na obnovitelné zdroje je uvalena daň z přidané hodnoty. To je naprostá nehoráznost. My na něco přispíváme, ale platíme z toho ještě daň. To mi připomíná známou pohádku O staré bambitce – daň z komínů, daň z hlíny, daň ze vzduchu…
  Nebo to, že platíme ztráty v distribuční soustavě. Takže distributoři mají nehorázné zisky, ale my platíme jejich provozní náklady? Vždyť distribuce energie je podnikatelská činnost. To je jako bychom pekaři platili za rohlíky a ještě vzláštní poplatek za to, že se mu trochu tuku vypeče!
  Nebo to, že platíme za stabilizaci distribuční soustavy. Distribuce je podnikatelská činnost, za kterou platíme, ale znovu platíme za výrobní náklady distributora!
  Nebo poplatky za obnovitelné zdroje energie. Topolánkova vláda (ODS + KDÚ-ČSL s Kalouskem + Zelení) uzavřela pro stát naprosto nevýhodné smlouvy, že bude platit rozdíl mezi obvyklou výkupní cenou elektřiny a dohodnutou cenou 10 Kč/ kWh za elektřinu z obnovitelných zdrojů (jestlipak postupoval Topolánek s péčí řádného hospodáře? neměl by jít do tepláků?). Nechápu tedy, jestli distributoři nakupují drahou elektřinu na burze, proč máme platit více? Neměli bychom platit menší příspěvek, když se rozdíl mezi nákupní cenou a cenou za elektřinu z obnovitelných zdrojů zmenšil?

  1. Potrebujou EU prachy pro ukra , german se ted rozhod ze da dvakrat vic ,
   nekdo , lidi to zaplatit musi..A zaplati. A ktery.
   Si tady diskutujte vo levny elektrine do Nemecka. A vo topolankach…
   Stejne nic nezjistite..

 2. Lezení do pozadí je náš národní sport. Je úplně lhostejné do jakého, hlavně když máme nějaké v dosahu. A proč jsme takoví idioti dlouhodobě? Inu ústy Mamzelle Nitouche – takoví jsme my matinko.

 3. Najdete si na YouTube kanál Vojty Žižky a tam je rozhovor s panem Šnobrem,minoritním akcionářem ČEZu.
  A z toho rozhovoru pochopíte,kdo tu skutečně vládne.

 4. To je tak moc peněz, že to nemůže být omyl, ale je to schválně. Z nějakých důvodů tady potřebují zničit průmysl a dál přikrmovat inflaci.

  To že mlčí Okamura a Babiš je zarážející.

  Dobrou zprávou je, že nepočítají s válkou na východě. Bez energií a průmyslu to nepřipadá v úvahu, to musí chápat i slečna Černochová.

 5. Prokristapána, jak dlouho tady budou kolovat zkazky o tom, že peníze za aukce emisních povolenek putují do Bruselu?
  Včera o tom byla mj. řeč s Gerdem – ale to Vy, paní Marková, jistě nečtete.
  Vy máte „Brusel“ /ne, že bych ho měl v přízni, to ani za mák, ale nemám rád „hlušení“ lidí/.

  Prosím, poučte mě, doložte, že peníze z aukcí emisních povolenek jdou Evropské unii.
  Jako jsem doložil já, že jsou příjmem českého eráru, a že EU teprve v materiálu, na který dal Gerd odkaz a z něhož já jsem příslušnou pasáž přímo citoval, míní do budoucna na příjmech z emisních povolenek plynoucí státům z jejich prodeje, participovat třiceti procenty.
  L.

  PS
  On vlastně už Vidlák ve svém článku, byť ne tak explicitně, na to, kam ty peníze putují, poukazoval a z textu jsem měl pocit, že si myslí, že to je všeobecně známý fakt, který nikdo nezpochybňuje.
  Chyba lávky.

 6. 🍥Máme drahou energii, protože platíme výpalné v podobě emisních povolenek. Naše vláda by ty peníze mohla,“

  Schválně drahá energie vede ke kapitalismu zúčastněných stran a Agendě 2030:
  „Lynn Forester de Rothschild je zakladatelkou a spolupředsedkyní
  Rady pro inkluzivní kapitalismus, globální neziskové organizace, která vyvíjí průkopnické iniciativy s globálními generálními řediteli a významnými vůdci ve vládě a občanské společnosti, aby urychlila akce, které transformují kapitalismus a učinit naše ekonomiky a společnosti inkluzivnější, dynamičtější, udržitelnější a důvěryhodnější.“

  WEF (maskoti Schwab a buzerant Harari) také aktivně podporuje „stakeholder kapitalismus“,  definující je to „forma kapitalismu, ve které se společnosti snaží vytvářet dlouhodobou hodnotu s ohledem na potřeby všech zúčastněných stran a společnosti jako celku“.

  V určitém kontextu ekonomický fašismus, typický pro režimy bankstery provozovaného nacistického Německa (a fašistické Itálie), zahrnoval státem schválená „partnerství“ mezi podniky, vládou a odbory, organizovaná systémem regionálních „ekonomických komor“ a filozofií, která páchala „… společné dobro,“
  Šestidemoliční sebranka je akvirována Aspen instututem. Musí plnit příkazy svých pasáků.

  1. Povolenky sou nastroj, na vydirani az do konce a na to , aby si vo nich votroci zvatlali ,
   bez konce.
   Uz sou zase ty “ sme“. Vlady, zakulisni manipulatori a volby , vedeny ze zahranicni,
   nas tam zavedli a nejsou ty sme.
   Votrok ma pohodlnost ,je na to vzdelanej ,
   aby ukaznene , nemyslel ani trochu…Pak sou ty sme..
   Sou na to prilepeny a vod toho je nevodtrhnes..Kdo byli ty stejny sme ,
   napr. v Rusku vod 1990-2000..
   Nebo tam nebyli? Proc poucne nenadava autorka , demagogicky , ucitelsky taky na ne ?
   Proc neuvede kdo konkretne sou ty sme,sme,sme , ani jednoho .
   Zrusili rezim i u nas. Ty rusky sme , zavedli sme u nas, sou jen dusledek ,
   tech ruskych sme.
   Ktery ty rusky sme zrusili pres noc Varsavskou smlouvu a RVHP…
   My sme nejsme nikde , skopli nas ty sme do diry tech jinych sme a nemuzeme ven mame vokovy.
   Dali nam je ty gorbacovsme.Lejnosme. A dou nam po krku. My nejsme, ty sme..

  1. Ty penize pudou ukrovi. Bude EU clen , povolenky sou vydirani.
   German si ted prikazal ,ze bude platit dvakrat tolik .
   Kde na to veme. Z kolonie, kterou ma na co.
   Kdyz je dostane ty penize vlada , doda je zase ukrovi…
   Potom zase budou hledat , kde vzit dalsi miliardy..
   Prave ted sme meli bejt, celej svet zniceny v 2023 , Greta to rozkazala a
   dostala doktorat a velky prachy , kdyz zjistila ze sme znicili klima.
   Predtim to byl skoro president Gore. V 2005 hladina more se mela zvednout,
   vo vosm metru. Pac tajou ty ledovce. Zase nic ,ale to nevadi , dalsi fakta sou na ceste..
   Aby nas zase na necem vokradli a zbidaceli . Vedecky , nebo jinak.
   /Este pravda mame 6 nedel , aby se to proroctvi vyplnilo , vona sama zadnej strach nema/.

 7. Marková, znova – nehledejte náhodu nebo nedopatření tam, kde jde o úmysl. Zaměřte svou energii nikoliv směrem k vládě, ale směrem k vystavění nového systému.
  Rozebírat kroky vlády za účelem, aby „pochopili“ že něco dělají špatně a jaké to bude mít důsledky je ztrátou času.
  Jednají cílevědomě. Jednejte taky tak.

  1. To, co se kolem nás děje není chyba celkem dobrého programu, kterou půjde odstranit. O což se neustále snaží většina kolem
   Ta chyba je ten samotný program! Žádné náhody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *