17 července, 2024

Svět lží

Přátelé, myslím, že události právě uplynulého víkendu budou stát ještě za celou řadu komentářů a ještě dlouho se k tomuto datu budeme vracet jako k předělu. Věru nevidíte často, jak v Rusku začne občanská válka, ke které se vyjadřují všichni ti, které jsme zvolili do čela státu, aby během dvanácti hodin skončila bez jediného výstřelu a s ní i poslední zbytky důvěryhodnosti našich mééédií i pětikoaličních politiků. Málokdy vidíte, jak jsou všechny družice i mobily zaměřeny na dálnici do Moskvy, zatímco se na frontu bez povšimnutí přesouvají velké kontingenty vojenské techniky.

Málokdy uvidíte veletoč, kdy se z Wagnera 200 km od Moskvy stane Wagner 100 km od Kyjeva, všichni jsou rádi, že to takhle dopadlo a Západ tomu vlastně ještě nadšeně tleská. Málokdy uvidíte rychlostní rekord vojenského přesunu, kdy se Čečenci dostali do Rostova na Donu během tří hodin, ačkoliv to normálně trvá minimálně třikrát tak dlouho. Ramzan Kadyrov má velmi kvalitní křišťálovou kouli.

Běžně se vám nestane, že ukrajinské velení, vyděšené ztrátami při ofenzívě, se do ní znovu pustí, protože větří šanci… a samozřejmě to dopadne, jako vždycky.

Zároveň se v celém Rusku odhalili zrádci i naopak věrní, ukázalo se, kdo je odhodlaný bojovat a kdo je odhodlaný zdrhnout, veřejnost, která ještě včera nebyla zrovna naladěná do války, dneska vlastně prosí svého gosudara, aby vyhlásil stanné právo. To vše takřka bez jediného výstřelu, protože henty sestřelné vrtulníky jaksi nikdo moc nenatočil, ale zato se natáčelo prorážení dálničních zátarasů a jeden sloup černého kouře ze skladu leteckého paliva. Ne, netvrdím, že žádný vrtulník nebyl sestřelen, každá sranda má svojí cenu, ale v této chvíli je to jedno velké jestli.

Svým způsobem by nás to nemělo překvapit. Vlastně je to další znak globalizace. Svět se propojil. Tak moc, že sankce nefungují, protože se vám vždycky vrátí jako bumerang. Rafinérie Lukoilu v Bulharsku hladce zásobuje ukrajinskou armádu a nikoho v Rusku to nevyvádí z míry. Joe Biden bude čelit impíčmentu, protože jeho synátor obchodoval zakázaným způsobem přes Čínu, která je přece nepřítelem… ale nepřítelem, který kupuje americké dluhopisy. Ano, i dnes je kupuje, protože je snadné je koupit.

Na oběžné dráze už nejsou jen vojenské družice, které vidí všechno. Každý blbec, každá firmička má dneska nahoře svoje kamery, které vidí stejně dobře, jako vojáci. Když to umí monitorovat požáry, tak to umí stejně dobře monitorovat výbuchy granátů. Intenzita palby obou stran na ukrajinské frontě se dala velmi přesně exaktně změřit. Včetně dalších věcí. O Starlinku ani nemluvím.

Každý má mobil, každý fotí, natáčí, telefonuje domů. Všechno se dá odposlouchávat, monitorovat, zpracovávat a zaměřovat podle toho rakety. Polští žoldnéři nebo ruští mobici by mohli vyprávět. Všude se pohybují agenti, protože už nepotřebujete speciální foťák, ale máte to, co mají i všichni ostatní.

Všichni všechny odposlouchávají, všichni všechny hackují. Dostala se ke mě informace, že Rusové museli vyřadit celou řadu vojenských družic, protože to, na co koukali, to viděli ve stejné chvíli i Američané. Až teď prý mají Ukrajinu pokrytou novými družicemi, do kterých se Amíci hned tak nedostanou. Data tečou přes internet, včetně těch tajných, nikdo vlastně neví, co ví ten druhý. Jen je jasné, že válka hackerů je nejspíš mnohem urputnější, než válka v zákopech. Ukrajinská ofenzíva postrádá drony. Proč? To nikdo neví. Umějí je Rusové rušit? Asi ano, ale nikdo vám to nepotvrdí.

Velká média na obou stranách už jsou jen nositeli narativu. Nepracují ve jménu pravdy, ale ve jménu zakázky. Svou pověst ztrácejí stále víc a stále rychleji, ale na propagandu jsou stále ještě dobrá. O víkendu jste názorně viděli, za co stojí henti analytici. My Vidláci na fejsbůku jsme celou občanskou válku v Rusku hodnotili mnohem střízlivěji než ti, kteří jsou placení za to, aby tomu rozuměli. Je vidět, že si na své pověsti zakládáme podstatně více, než celá pravdomluvná Česká televize, ministryně obrany i kinderministr zahraničí. Petru Pavlovi nejspíš projev ani nestihli napsat…

Co jiného chcete dělat ve světě, kde si všichni vidí až do žaludku? Co chcete dělat ve světě, kde se monitoruje každá bankovní transakce? Jak chcete utajovat informace, když i křováci běžně mají mobily?

Jediné, co můžete, je vytvořit svět lží a klamu. Svět, kde není pravda nic a kde je zároveň pravda všechno. Svět, kde nemůžete ničemu a nikomu věřit. Svět, kde se jezdí do Běloruska přes Moskvu, kde Kadyrovovi Čejeni vyjedou dřív, než Prigožin oznámí vzpouru, kde se na frontě normálně bojuje dál i když Putin mluví o zradě a místo aby došlo na masové popravy, nestane se vlastně vůbec nic a deseti milionům Bělorusů najednou nevadí, že budou mít na svém území jednotku prvotřídních hrdlořezů vzniklých z vrahů a znásilňovačů, vedených jebnutým oligarchou, který je všechny platí v hotovosti…

Je to svět úskoků v úskocích jiných úskoků. Svět, kde je důležitější, jak se věci jeví, než tak jak doopravdy jsou. Svět, kde potřebujete hodně uměřenosti a ještě víc trpělivosti, abyste alespoň trochu poskládali šílené puzzle, které stejně nejspíš bude úplně jiné, než si myslíme. Válka přestává být přímočará, ale začíná se podobat intrikování na dvoře krále Slunce. Přestává být rozdíl mezi zázemím a bojištěm, hiearchie a subordinace přestává být viditelná a stává se součástí zpravodajské hry, funkce a jejich rozdělení přestávají mít jasný charakter.

Možné je všechno a vlastně nic. I po tomto víkendu se dá říkat, že Rusko ukázalo slabost, ale také, že ukázalo sílu a soudržnost. Stále se nedá říct, jestli Putin autoritativně velí, nebo je ve vleku kamarily. Všechno je zastřené, na všechno jsou k dispozici nějaké argumenty, ale žádný není stoprocentně neprůstřelný. Všechno se dá vykládat i jiným způsobem, žádná jistota není jistá.

O víkendu jsme viděli skutečnou hybridní válku. A budeme ji vídat stále častěji.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

Pokud stojíte o moji knihu, máte na to poslední týden. Mohu se zaručit, že odešlu všechny knihy, které si objednáte do 28.6.2023. Ve čtvrtek 29.6.2023 odejde poslední várka. Pokud si knihu objednáte později, přijde vám pravděpodobně až v srpnu. V červenci zřejmě nebudu schopen expedovat vůbec a v srpnu jen omezeně. Vše ostatní zůstává v platnosti. Každý, kdo pošle jako dar Institutu českého venkova alespoň 350,- Kč, si může vyžádat knihu v zasílací aplikaci na Kydech. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

191 thoughts on “Svět lží

 1. OT:
  Začínají chodit vyúčtování a rozpisy nových záloh na plyn.
  Lid se neraduje, lid je zčásti zoufalý a zčásti zuřivý. Majitelé domků vytápěných plynem.

  Možná, že vyběhnou ti vlci z lesa…

  1. Starý kocourku,píše mi ANNA z KSH,

   Jenom sdělit jak budou voliči dále jimi zvolenými darebáky vlády Asociálního státu tolerovat a dále je volit nebude brzo stačit
   Na konci by vám slušelo navrhnout řešení a tím je změna režimu,který republice instaloval president ODS ve formě kapitalismu bez přivlastkú rozuméj skrupulí a dodnes se za to odmítá omluvit a hraje hru s „JA NIC JA MUZIKANT.“
   Tady nepomuze napsat,že voliči jsou a budou ždimani jako citroni,ale je třeba se dožadovat změny režimu na Sociální stát a jeho záměrně chybějících zákonu, kdy po vyrabování státu,kde nám vše patřilo, přijdou na řadu jeho obyvatelé .DOMORODCI.
   Volit stejně jako 34 let a doufat že bude jiný výsledek než další pokračování v ohlupovani a rabování republiky je chimera.
   Co vy na to pane komentátorem?

 2. CO ŘIKA ANNA von KSH tj SOcialnich hodnot na nekončici vládní prasárny ASOCIALNIHO STATU darebáku?

  Tzv elita námi ze Společnosti voličú (SV)prý zastupitelu ,kteří plní funkci přiživniku, převzali lhaní od AMERU!Drží je u moci informační monopol GŘ televize,jehož funkce měla být dávno zrušena a peníze z TV poplatku rozděleny fifty fifty na daleko levnější a zajímavější konkurenci typu
  „ABY BYLO JASNO“!
  Jinak masové ohlupovani volicu kteří pak přijmou metodu CHUCPE ,tj rřezej si pod sebou větev na které sediš NIKDY neskončí.
  Ať nám TV odhalí rozdíl mezi ASOCIALNIM a SOCIALNIM Státem.Proc mají sousedé kteří válku prohráli o dvě třetiny vysši příjmy a nás tu vylupuje prý už jasné odhaleb\na satanistická KDU a bandy.ideologie neomarxistickkych piràtú,kteří mají zločin už ve svém názvu a táhnou za sebou pétikolku ODS zelených okurek!
  Co myslíte má ANNA pravdu a jak dlouho budou voliči trpět svoje vylupovani?

 3. ad Crusader
  Propanajána, já mám informace z první ruky, z Hlučínska – sice jednotlivci, ale během mobilizace narukovali.
  Wiki uvádí 40 % mobilizovaných sudetských Němců.

  1. Když jsem sem dávala tu zmínku o šachistovi, uvědomila jsem si jednu pomerně důležitou věc. Těch šachistů je tam neúrekom. Když jsme jezdili MHD – jakokoliv a kdekoliv – všude byli mlaďoši, co hráli šachy. Jeden nastoupil, vytáhl z kpsy placatou krabičku s magnetickými šachy, někdo se k němu přidal a už to jelo. Krátili si tak dlouhé přejezdy městem -čímkoliv – vlakem,metrem, šalinou, busem. 2-3 ve vagoně. Teď jim může být tak kolem 50tky. Takže bych řekla že na to není sám, a navíc, všichni mají zkušenost s amickogorbojelcinskou vládou, kdy tam bylo opravdu ouvej. No a nás v lepším případě ta zkušenost s amickoněmeckofilajovou vládou teprve čeká- bohužel.

 4. Príjemný letný večer Vám prajem!

  Ďakujem Pánovi Vidlákovi za jeho blog a všetkým diskutérom, páč je fajn vedieť, že ľudia môjho zmýšľania existujú.

  A to je vlastne všetko. Akože dobre, mohol by som písať, ale veď Vy všetci to píšete za mňa, takže nemusím. … No tak dobre, ukecali ste ma. Len stručne:

  Pre pána Vidláka- keď som onehdá pred cca 35 rokmi ešte ze socíku začal navštevovať súkromné hodiny angličtiny u mojich vtedajších susedov, navrátilcov emigrantov z Kanady, tak sme preberali dedinu a že ako sa povie „sedliak“ po anglicky. Tak som napísal že“Widly Boy“.

  Toš to kľudne môžete všetci používať ak chcete. Nemám (c).

  „Redneck“ ani sedliak nie som, akurát som sa dnes po šichte za počítačom hodinku bavil odplevelením tých pár záhonov čo mám. Zajtra skromnému viniču skrátim chápadlá (50l burčáku bolo vlani, teraz to vyzerá na 100l… ech to bude jeseň).

  A v práci je to OK, Kanada buduje masívne stavby na ložiskách nerastného bohatstva, USA tiež, Južná Amerika taktiež nezaháľa, všetci potrebujú elektrárne a rozvodne VN, takže „nuda v Brne“ nehrozí. Práve naopak, zase vypredáme kapacitu fabriky na rok dopredu. Masaker je toto neskutočný… GreenDeal je koncept, s ktorým bytostne nesúhlasím, ale skýta možnosti zárobku a technologického pokroku vcelku rapídneho, páč konečne niekomu došlo, že lithia a medi je konečné množstvo atď. a Číňania valia takým štýlom, že sa to nedá stíhať ani sledovať.
  My síce v riti budeme, ale svet si to nevšimne, páč v riti už dávno sme.

  Idem si po Barboru do chladničky, ráno budík 4:30, cvičeníčko a poďho do procesu.

  Česť našej práci!

  juLLio

  1. spíš jako Вилык, ale aby to nevyznělo jak Vílák, nebo Víl. Ale jinak jste tu správně, když někdy západ nemusí být zas tak dalece od východu. A obráceně, že ano

   1. Keď človek ide stále na západ, tak sa z východu vráti. A opačne to platí tiež. Zvláštne…
    A všade som stretol ľudí, s ktorými som si rozumel a všetci máme podobné problémy a všade je chleba o dvoch kôrkach.
    Akurvát ten náš chlebík je tak tretinový oproti západu a východu, keď sa jedná o paritu kúpnej sily.
    Ale to je iný príbeh…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *