13 června, 2024

43 thoughts on “Historie nejsledovanějšího státního převratu

 1. Vstupte do armády, anebo odejděte do Běloruska, navrhl Putin wagnerovcům
  aktualizováno 20 min 62
  Po událostech posledních dní promluvil v pondělí večer k ruskému národu prezident Vladimir Putin. Ve svém projevu promlouval především k wagnerovcům, o nichž mluvil stále jako o vlastencích. „Těm, kteří chtějí odejít do Běloruska, toto mohu zajistit,“ řekl. Společnost se podle jeho slov zkonsolidovala. Putin také poděkoval wagnerovcům, že nerozpoutali krveprolití.

  – není tohle cíl celé taškařice?

  1. Dovolím si jen doplnit doslovné znění:

   Благодарю тех солдат и командиров группы «Вагнер», которые приняли единственно правильное решение – не пошли на братоубийственное кровопролитие, остановились у последней черты.
   Сегодня у вас есть возможность продолжить службу России, заключив контракт с Министерством обороны или другими силовыми органами, либо вернуться к своим родным и близким. Кто хочет – сможет уйти и в Белоруссию. Данное мною обещание будет исполнено. Повторю, выбор за каждым из вас, но уверен, это будет выбор воинов России, которые осознали свою трагическую ошибку.

   Překlad:
   Děkuji těm vojákům a velitelům skupiny Wagner, kteří učinili jediné správné rozhodnutí – nešli do bratrovražedného krveprolití, zastavili se na poslední čáře. Dnes máte možnost pokračovat ve službě Rusku podepsáním smlouvy s ministerstvem obrany nebo jinými bezpečnostními složkami, nebo se můžete vrátit ke své rodině a přátelům. Kdo chce, může rovněž vycestovat do Běloruska. Slib, který jsem dal, bude dodržen. Opakuji, že volba je na každém z vás, ale jsem si jistý, že to bude volba těch ruských vojáků, kteří pochopili svou tragickou chybu.

   1. To asi nebylo nejak tezky se rozhodnout..A spravne.
    Mezi potomkem Upira z Nosferatu , /film pro srovnani/
    a lepsi vypadajicim Putinem ,
    s nejakou zasobou cesneku na sklade..
    /Pridal s k Upirovi jen jeden vyssi dustojnik,
    Utkin , nebo tak /. Celej svet mluvi vo tom , ale.
    Putin a nikdo , ani zapad , nechce abysme vedeli..
    /Informacni mega revoluce v plnym proudu , demokracie nejvyssi svobody a nikdo se nic nedovi/.
    Posbiral sem drobecky /hlas lidu hlas bozi/, vo tom , ze Upir vod mladi krad a stal se lupicem a byl zavrenej a dokonce je to na nem dobre videt.
    Ted jest miliardarem.
    To je taky dobre videt.
    Na prvni pohled …Z lupice bohac.
    Skoda , ze taky neleze do nejaky plechovky na potapeni..
    Jinej miliardar zase vcera v sedmdesati veku pobihal na koni,
    pres prekazky a zase vo jednoho min..
    Predpoklada se nejak , ze kdo vydela miliardy a udrzi si je,
    neni a nemuze bejt idiot.
    Ale nejak to nevychazi..Spis navopak.
    A to je taky dobre slyset.
    Pak asi byl Upir zase kucharem a stal se kamosem Putina.
    Jak, se nevi ..Mezitim , jako kuchar uz mel pod zasterou , marsalskou palicku ,
    zrejme dostal velky prachy a se stal ucetnim Wagneru.
    Ulejval si bedny penez a zlata do dodavky na ulici pred barakem,
    kde ma kancelar a z Beloruska doted ma porad verejny projevy..
    A predstira , ze je Dolf Wagneru , kterej strasne kricel na svy vokoli ,
    az si kazdej vsim, az bylo pozde , oblekl si Upir generalskou uniformu ,pozvedl zbran a hlas proti bezpravi , aby jako Dolf a predstiranej uniformovanej general,
    taky hystericky strasne kricel na svy vokoli.
    A taky byl povsimnutej..
    Dolf , musel bejt vrchni velitel i kdyz nicemu nerozumel , tak musel ,
    napr. zacal najednou kricet , ze potrebuje ty pohonny hmoty a vrh se na Stalingrad a nikam jinam a do pasti , ale az za rok , nejmin pozde.
    Vo pohonnejch hmotach a na co sou , moh vedet davno ,
    jako kazdej , kdo ma auto, nikomu to nebylo podezrely..
    Ze prave tam ma u Stalingradu rus vyhody a ze si Dolf , asi umyslne znici armadu. A ruska zima a fasista v letnich kosilkach , ze to taky pomuze..
    Vsecko to vypada a svedci , ze Upir ma velky slovo v rusky vlade..
    A muze besnit a rvat ,jak chce..
    V Belorusku je ted taky dulezita osobnost..
    Hned po Lukasenkovi..Nic neni tak slozity , akorat…..
    Tady na nas hrajou vic komedii najednou..
    V prestavkach zase vyhrozujou prisernyma tragediema ,
    Sejkspir a Hamleti, Kupcove pul kg lidskyho masa, Votrhelove a spol ,
    blednou zavisti.
    Romeo , miluje lid , dekuje lidu , pac , lid ted prave potrebuje.

  2. Díky za zprávu!
   Zřejmě jediné možné řešení. Wagnerovci už nebudou nasazováni na neoficiální akce v zahraničí. Somálští piráti si mohou mnout spokojeně pacičky.
   Trochu to připomíná vtělení íránské revoluční gardy do ofiko armády. Tam se to povedlo.

  3. A co bude dál?
   Hodně se píše o tom, že teď může prigožin ud severu zaútočit na Kyjev. No, možná. Napadá mne ale ještě daleko drsnější varianta. Putin Prigožina prohlásil za zrádce a psance. Teď by ještě mohl požádat Bělorusko o jeho vydání – a milej Prigožin by se na základě toho i se svými válečníky dal na útěk. Kam? No, co třeba do Litvy? Kaliningradskou oblast od Běloruska odděluje Suwalská šíje, představující spojnici Polska s Litvou a celým Pobaltím. Co kdyby Prigožin na „útěku“ tu část Litvy o asi 8 tisících km2 obsadil?
   Agrese Ruska? „Ale kdepak“, na to Putin. „Já s Prigožinovou novou akcí nemám nic společného, přece jsem toho chlapa odsoudil jako zrádce a vyvrhela. Jen ho klidně zničte, beztak mi ublížil víc, než komukoliv jinému.“
   A mezitím by se k Prigožinovi přidávali tisíce a tisíce zverbovaných a po zuby ozbrojených žoldnéřů. Ovšem přicházeli by k němu z Běloruska, nikoliv z Ruska! A Západ na to – to je běloruská agrese! Na což by ovšem mohl Putin prohlásit: „S Prigožinem si dělejte, co chcete, ale od Běloruska ruce pryč! Je to náš spojenec a kdo zaútočí na bělorusko, jako by napadl přímo Rusko.“
   A zatím může na těch 8000 čtverečních kilometrech mít „povstalec“ Prigožin desítky tisív vojáků, špičkovou techniku a neomezené zásobování – z Běloruska.
   Tohle by byl natolik vymakaný strategický tah, že by v dějinách sotva hledal sobě podobný. Takže uvidíme.

   1. Přesně. Říká se na Kyjev, ale jde o Pobaltí. Tam se chystá velká NATO taškařice v příštích dnech. Wagner má za úkol zajistit bezpečnost v oblasti. Domnívám se, že Putin s Prigožinem vypálili Američanům rybník.

 2. Z tělegramu https://t.me/swodki/276420
  Ruská garda a Wagnerův pochod

  V procesu přímé konfrontace mezi vedením hudebníků a ministerstvem obrany to nebylo bez kamenů v zahradě donucovacích jednotek – Ruské gardy.

  Někteří ironicky přešli k akcím Ruské gardy ve dnech 23. až 24. června a připomněli si pochod „tik-tok“ i brance bez skladů na kontrolních stanovištích.

  Zdá se, že je čas připomenout, z čeho se skládá Ruská garda. Jedná se o jednotky národní gardy v podobě vojenských jednotek po celé zemi a územní správy v každém subjektu.

  Vojska (veškerý vojenský personál) jsou zastoupeny:
  1. Díly pro ochranu VGO (významná státní zařízení) – zabývají se ochranou jaderných elektráren, továren a podobně, zejména prostřednictvím strážní služby s ručními palnými zbraněmi a organizací kontroly vstupu do objektů.

  2. Části SMVCH (speciální motorizované vojenské jednotky) – provádějí ochranu veřejného pořádku a bezpečnost veřejných akcí za použití nesmrtícího speciálního vybavení (štíty, gumové hole apod.), v případě nouze i pohotovost , nouzové situace a se zbraněmi.

  3. OSPN (speciální síly) – určené k provádění bojových úkolů ničení nepřítele, blokování míst nasazení a činnosti teroristických uskupení, jakož i akcí v zóně ČTÚ. Jsou vyzbrojeni lehkými obrněnými vozidly, protitankovými systémy.

  4. BRON / OBRON (operační brigády) – jsou vyzbrojeny lehkými obrněnými vozidly s děly do 30 mm, minometnými bateriemi (82-120 mm), protitankovými systémy, systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu (MANPADS, ZU-23 -2). Navrženo k provádění vojenských operací ne v prvních patrech postupujících rozkazů. Samostatné operační brigády (OBRON) jsou zálohou ředitele Ruské gardy a na první příkaz jsou v co nejkratším čase předány do jakéhokoli regionu.

  5. Střediska zvláštního určení (604 a 607 TsSN) – vlastně posílené jednotky speciálních sil schopné provádět protiteroristické operace, doprovázené taktickými přistáními z vody nebo ze vzduchu, dále použití obrněných vozidel s automatickými kanóny a minomety, MANPADS a ATGM.

  6. Samostatná operační divize (ODON) je. F.E. Dzeržinskij je největší vojenská formace Ruské gardy, sestávající z několika operačních pluků schopných plnit úkoly ochrany veřejného pořádku a zajišťování režimu ČTÚ pomocí speciální techniky a obrněných vozidel.

  7. Letecké oddíly / letky – z velké části jsou určeny k dodání vojáků do oblastí operací a také k poskytování palebné podpory. Prezentovány především MI-8 s ručními palnými zbraněmi a neřízenými raketami 57-80 mm.

  TU (územní správy) zastupují:
  1. Special Rapid Response Squads (SOBR) – určené k provádění speciálních operací pro silový doprovod při dopadení, zadržení, likvidaci nebezpečných kriminálních živlů, členů teroristických organizací. Vyzbrojeni ručními zbraněmi, vč. odstřelovač. Nemají obrněná vozidla se zbraněmi.

  2. Speciální mobilní odřady (OMON) – určené k ochraně veřejného pořádku a zajištění bezpečnosti hromadných akcí v době míru a války. Nemají obrněná vozidla se zbraněmi.

  3. VO (Private security) – určený k ochraně jednotlivých objektů, hlídkových ulic a sídel. Vyzbrojen ručními palnými zbraněmi ráže 5,45 a 9 mm.

  Ve skutečnosti žádný z typů vojenských jednotek Ruské gardy nemůže vést samostatné vojenské operace z důvodu zcela jiných specifických řešených úkolů, a proto je paradoxní vyčítat jim, že nebrání pohybu tanků kapely na obrněných transportérech. Na druhou stranu je jejich přímým úkolem lokalizovat boje civilistů například v blízkosti velitelství Jižního vojenského okruhu, ale jak vidíme, žádné rozkazy nepřicházely.

 3. TASS píše, že se strejda Biden ozval :
  Shromážděná prohlášení Joe Bidena:

  ◾️ USA a Západ jako celek nebyly zapojeny do pokusu o povstání v Ruské federaci;

  ◾️ Spojené státy byly kvůli nedávným událostem v Rusku připraveny na řadu scénářů;

  ◾️ 26. června proběhnou nové telefonické konzultace s dalšími západními vůdci o situaci v Ruské federaci;

  ◾️ Spojené státy Ukrajinu ujistily, že jí budou nadále poskytovat pomoc bez ohledu na vývoj v Rusku.

  1. čítám, že se konečně dohodnou, že tam udělají pořádek aby získali co chtějí. A nebudou to už nechávat na ukradině.
   Pak by tosedělo… kruciš ty šachy
   Půlka roku se blíží takže uff

  2. Voni ted schuzujou vo necem , schuzujou porad , az se docista uschuzujou ,
   /bolsivik taky schuzoval a mel este porady / a ted zase musi schuzovat,
   vo dalsim pripade v Rusku.
   Dulezity je se usnest , aby aspon vsichni lhali stejny lzi.
   Vo nicem nevi a nevedeli..Zapojeny do udalosti Ruska bejt nemohli , by si nekdo potom myslel a moh myslet , ze chteji Rusku uskodit ,
   tak ted si to myslet nebude.
   Kdyz se to provali zatloukam dal..

 4. Před hodinou jsem se v TV Russia24 od jednoho ruského generála (Achmatov?) dozvěděl, že příkaz k přesunu do oblasti Rostova na Donu dostali s dvanáctihodinovým předstihem než Prigožin zvedl svoje hochy.
  Takže nejen u nás, ale ani v Rusku se nic neudrží v tajnosti. [;>))

  Takže přece jen opereta…
  Zatřást kožichem, vešky a blešky vyskáčou a snadněji se pochytají.

 5. Prigožin, šéf Wagnerova PMC, hovoří o předpokladech „Pochodu spravedlnosti“ na Moskvu.
  https://t.me/bbbreaking/159021

  V důsledku intrik a neuvážených rozhodnutí se měla 1. července rozpustit PMC „Wagner“.
  https://t.me/bbbreaking/159022

  Když se první útočná četa přiblížila k Moskvě, bylo zřejmé, že bude prolito hodně krve, a tak jsme si řekli, že stačí demonstrace toho, co jsme chtěli udělat – Prigožin o tom, proč se PMC otočila.
  https://t.me/bbbreaking/159023

  Urazili jsme 700 kilometrů za den, ani jeden voják na zemi nebyl zabit, litujeme, že jsme byli nuceni udeřit na letecké prostředky, ale oni na nás házeli bomby a útočili – Prigožin
  https://t.me/bbbreaking/159024

  Vyrazili jsme demonstrovat náš protest, ne svrhnout vládu v zemi – Prigožin
  https://t.me/bbbreaking/159025

  Účelem kampaně bylo zabránit zničení PMC „Wagner“ a postavit před soud ty osoby, které se svým neprofesionálním jednáním dopustily obrovského množství chyb během SVO – Prigožin
  https://t.me/bbbreaking/159026

  Lukašenko podal ruku a nabídl se, že najde řešení, kolony se otočily a odešly do polních táborů – Prigožin
  https://t.me/bbbreaking/159027

  „Pochod spravedlnosti“ ukázal mnohé z věcí, o kterých jsme mluvili dříve: nejvážnější bezpečnostní problémy v zemi, zablokovali jsme všechny vojenské jednotky a letiště, která nám stála v cestě, za 24 hodin bychom překonali vzdálenost od shromaždiště ruských vojsk 24. února do Kyjeva a odsud do Užhorodu – Prigožin
  https://t.me/bbbreaking/159028

  Kdyby operace 24. února prováděla uskupení s takovou úrovní výcviku jako Wagnerova PMC, mohla speciální operace trvat den, je jasné, že tam byly i jiné problémy, ale ukázali jsme úroveň organizace, kterou musí ruská armáda získat – Prigožin.
  https://t.me/bbbreaking/159029

 6. akorát se zase vyznamenali naši. Zatím co ve světě jsou tak jaksi v rozpacích, jakoby nevěděli co si mylset a zajímavě mlčí. Naši perfektně vědí co se děje a jásají… Uff

  No uvidíme

  1. Putin nepadne a Šojgu si dělal v poklidu kontrolu západních vojsk.
   Vypadá to na přesun vojsk do Běloruska a do blízkosti jeho hranic s Ukrajinou.

  1. No asi tak. Clovek si odjede na vikend do hor a nez se vrati je po prevratu. Furt lepsi nez tehda, kdyz jsem odjel do hor a nez jsem se vratil, byla prohibice. A vydrzela 😀

  1. Re: Homér

   Žádní takoví soudruzi NEEXISTUJÍ. To se vám jen zdá. FŠECKO-UPLNĚ-A-GANC-CYPE.
   My se jen vznešeně díváme z pahorku své „lepšosti“ (to jsem vymyslel fčilek, heč!) a čekáme, až se Putin sám zkaličí už při té rozcvičce.

  2. Soupeři EU, USA, NATO, jsou děti. Vzhledem k tomu jak je staré Rusko a jak jsou staří oni.
   Nuže, s děckama se nesoupeří, děcka se vychovávají.
   Staré dobré výchovné metody, to je to pravé ořechové.
   A jak říkávala babička: „škoda rány, která padne vedle“.

    1. Piškvorky jsou jen pro chytré děti. Lipánek hraje Člobrdo. Tam se dá švindlovat a posílat soupeřovy figurky do chlívku.
     🤔

    2. Taky hraji piškvorky. Už od dětství a zásadně mám kolečko. Křížek je mi proti srsti.
     Já jen, že i piškvorky se musí umět a ne že ne.
     A hen ten kinderminister herr Lipánek má i na piškvorky ještě čas. Ještě k nim nedospěl.

     1. Re: buldatra

      Lipánek byl loni slavnostně připuštěn ke hře, zvané „kuličky“.
      Já to vím úplně přesně ganc, protože dělám správce důlku.

       1. Na dnešných mediálnych oných sa mi strašne páči to, že úplne každý si môže vybrať čo sa mu hodí do jeho vidienia sveta. Paráda!
        Pravdy sa dopátrať je takmer nemožné. A hlavne – koho už dnes pravda zajíma? A čo vlastne tá „pravda“ je?
        Tento (ne)štátny (ne)prevrat odhalil ešte viac,než Vidlák na debate s reportérmi (ne)Reflexu.
        Úplné mediálne hovínka… Lu Lina sa odmlčal, dlho už nič neprebehlo. Žiadna vtipná glosa. Chýba mi.
        Toto sa volá… a hotovo, od 5tej na nohách, hlava vypla.

      1. Nevěřím. Ten by totiž nepochopil princip hry (dopravit kuličku do důlku).
       Lipánkovi i když se nabídne kohout, kočárek a husar, tak „vůz i husárek bouch, bác! letí do kouta.“

 7. Re: Marie Divišová

  Pobavila jste. Opravdu.
  Asi vám budu muset ještě více nadávat do soudružek dezolátek, protože moje neotřesitelná pozice nejchytřejšího a nejkrásnějšího a nejneodolatelnějšího diskutéra se na malý okamžik zachvěla.
  (-:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *