18 července, 2024

Srovnání ekonomiky G7 a BRICS

Když jsou teď tak populární tabulky v excelu, taky jsem pro Vás dvě vyrobila.

V uplynulých dvou týdnech se konaly dva summity dvou silných světových ekonomických sdružení.

G7
G7 bylo kdysi společenství sedmi největších světových ekonomik. V roce 1975, když toto sdružení vzniklo, reprezentovali jeho členové více než polovinu světové ekonomiky a tak si zvykli ostatním diktovat, co mají a nemají dělat. To si dosud neodvykli a tak na setkání svého „klubu vyvolených“ před dvěma týdny v japonské Hirošimě opět pronášeli výchovné proslovy směrem k ostatním státům a zase rokovali, jak pomocí sankcí přinutit ostatní, aby je poslouchali.

BRICS
Ale doby, kdy si tohle v G7 mohli dovolit a ostatní se chtíc nechtíc jejich diktátu podřizovali, protože byli slabší, tak tyhle doby už skončily. Tento týden se totiž konal jiný summit – v Jihoafrické republice se sešli ministři zahraničních věcí skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, JAR) aby připravili setkání prezidentů a premiérů BRICS, které se bude konat v srpnu. Zajímavá byla závěrečná tisková konference BRICS, kterou se jako červená nit táhlo poselství – my už Vás poslouchat nechceme a nebudeme, protože Vy už nejste největší a nejsilnější a my už Vašeho poručníkování máme plný zuby.

Vytáhla jsem tedy z internetu dvě tabulky zachycující hrubý domácí produkt podle parity kupní síly obou sdružení.

1) V první tabulce jsou zachycené země z obou skupin a součet jejich HDP PPP podle dvou metrik. Jednak statistiky Světové banky z roku 2021 a druhak odhad Mezinárodního měnového fondu pro rok letošní. Obě skupiny reprezentují ca třetinu světového HDP, ale součet v obou metrikách skutečně ukazuje, že ekonomika BRICS už je větší, než G7.

2) Ve druhé tabulce pak jsou země, které už veřejně vyhlásily, že se chtějí připojit k BRICS a výše jejich HDP. Veřejně se přihlásilo 17 kousků, ale podle sdělení organizátorů z JAR zájem o spolupráci projevilo už 30 zemí, a zástupci některých už teď jednali v JAR, i když veřejně se nevyjádřili. Určitě všichni mají zájem připojit se k účtování vzájemného obchodu v jiné měně, než USD. I když zatím dávají přednost tomu, zůstat inkognito. Přijímání bude zřejmě postupné, BRICS ještě nemá upřesněný postup pro přijímání dalších zemí, ten by se měl projednat a odsouhlasit právě na připravované schůzce v srpnu. Všichni dosavadní členové jsou rozšíření BRICS nakloněni a s největšími zájemci se už intenzivně jedná. BRICS se tedy v dohledné době rozroste, těch ohlášených 17 zemí reprezentuje dalších 10 % světového HDP PPP.

Členové a aspiranti na členství patří také k největším producentům a exportérům ropy, plynu, uhlí, energií, potravin a hnojiv. A to je to, oč dneska kráčí především.

Přehled zemí G7 a BRICS a jejich HDP PPP 2021 a odhad na letošní rok
Přehled zájemců o vstup do BRICS a jejich HDP PPP 2021 a odhad na letošní rok

87 thoughts on “Srovnání ekonomiky G7 a BRICS

   1. Brics je množné číslo od bric, a to je cihla.
    Dáme cihlu k cihle a postavíme pevnou hráz socialismu proti vrahům z vólstrýtu.

 1. Pořád si píšeme o dedolarizaci světa, ale ta neproběhne nijak rychle a klidně může trvat desetiletí. Není v zájmu Číny ani jiných zemí přijít o svá aktiva v USD. Takže dojde k postupnému odchodu od užívání USD v mezinárodních transakcích a mezi státy BRICS se bude používat měna těch států k oceňování zboží. USD už nebude prostředkem oceňování zboží mezi nimi, ale pořád bude dost obchodní výměny v USD i EUR po světě, protože jde o zákazníky.
  Ke změně postoje zemí mimo USA a EU došlo, když:

  1. Došlo k zabavování aktiv státu nepohodlného – viz Venezuela, pak sankce na ruské zbohatlíky.
  Každý oligarcha a diktátor po světě teď přemýšlí o přesunu majetku do jiných než USD kont. což zasáhne finanční systém po celém světě v neprospěch dosavadních rezervních měn, zejména USD.

  2. Green Deal a jeho prosazování se nelíbí ostatním zemím. Je k ekologii nutil smog už dávno před narozením Grety, ale bylo to formou podpory LPG pohonů místo benzínu a nafty.

  3. Na hřbitově velmocí Afghánistánu došlo k porážce dalšího světového hegemona, který odtud po skoro 20 letech odtáhl. Spolu s úspěchy Islámského státu se ukázalo, že nelze vzdorovat velmoci v klasických bitvách, ale lze jí vzdorovat v partyzánském boji, ke kterému stačí pár AK 47 a RPG 7. Ty mají, a k tomu hromadu lidí.

  Nečekejme nějaké dramatické změny ohledně USD ve světovém měřítku, změny proběhnou postupně, každý rok přijdou USA o kousek podílu světové rezervní měny.
  Dramatické změny ovšem nastanou v táboře spojenců, klidně může dojít ke sloučení měn USD a EUR. Ale hlavně dojde k povinnému nákupu dluhopisů. Otázkou je, zda ČR bude nakupovat dluhopisy v USD, v EUR nebo spíše v obojím. Zadlužování státu Stanjurou je jen taková lehká rozcvička na příští vývoj.

   1. A co Vás vede k tomu, že příští světovou měnou bude renminbi, čili konvertibilní yuan? To by bylo jen nahrazení jedné měny jinou. Spíše půjde o koš několika měn, proto dedolarizace. USD ztratí výsadní postavení světové rezervní měny a z toho plynoucí výhody se silně omezí. Pak bude na řadě méně peněz na armádu nebo vnitřní nepokoje v USA. Soft power ztrácí už nyní, od dob Kosova především.

 2. Miluju podobný tabulky. Vložím vstupy jako největší otrokáři a zloději proti okrádaným, hodím do teho gdp, hdp nebo dépéhá nebo jen obyčejné daně a zisky a podložím to falešným halzpapírem a druhým to podložím surovinami, otroky, náklady a ztrátami, má dáti dal. A ejhle, najednou mi vyleze G7 jako samozvanci nejlepších lidí na světě. Muheeeeee

 3. A co svatá Gréta? Kdy naposledy plnila přední strany médií? Že by už přišla o pel dětské nevinnosti?

 4. Hezké srovnání, nicméně,
  G- sedmičku bych nepodceňoval. Pořád má ještě dost ostré drápky a disponuje propagandou, penězovody a má praxi v oboru praní a tisknutí peněz. Do toho ještě výhodná geografická poloha, kdy jsou jednotliví členové k sobě blízko, mají jednoduchou výměnu zboží, informací a pomoci. Klima v zemích G7 navíc není nijak extra náchylné k extrémům jako sucho, záplavy, sopky atd. Navíc má G-sedmička u některých lidí stále ještě jakýs-takýs kredit a punc „vyspělosti.“ (Z Indie sondu na Mars ještě neposlali).¨ G-sedmička má sice méně obyvatel, ale drtivá většina jsou dobře živeni, neznají nouzi a mají celkově lepší životní úroveň, kdy se nemusí nikde mačkat. To jsou všechno výhody G-sedmičky, se kterými je potřeby počítat.

  Naproti tomu….ostatní svět, včetně nás tady, jak říkají, ve Východní Evropě, má už dost jejich skrytě koloniálního křupanství a vývoje „vocáď pocáď“, kdy v jedné zemi je umožněno pouze vypást krávu a nadojit mléko, v druhé zemi se z toho mléka udělá sýr, který se prodá za přirážku v první zemi a to celé je řízeno ze třetí země, která na to dává prachy, pere na to prachy a inkasuje prachy z úvěrů, který půjčila první a druhé zemi. No není to jen merkantilismus na novo ? 🙂
  Ostatní svět má zase výhodu v tom, že disponuje zdroji a čím dál víc má technologie, které už nejsou jen výsadou G-7, Silicon Valley, CERNu a kdoví čeho ještě. Jednoho dne vyšlou i Indové svoje lodě na Mars.

  1. Můj kamarád vypadal ještě tři měsíce před tím než zemřel na rychlou rakovinu plic velmi dobře. Choval se přiměřeně věku – 79 let a vypadal zdravě.
   EU A USA to mají podobné, vypadají přitažlivě, ale vnitřně se rozpadají ataky Zeleného údělu, nezvládnutelné ilegální migrace, rozpadu společnosti a ztráty zdrojů.
   Čína, Indie a další státy vzkvétají a rostou. Jednou poletí na ten Mars.

  2. „G-sedmička u některých lidí stále ještě jakýs-takýs kredit a punc „vyspělosti.“ (Z Indie sondu na Mars ještě neposlali)“
   co to je za kravina? to jako nemecko, francie, italie… poslali?
   bud g7 poslala a brics taky (a vic), nebo indie neposlala, japonsko neposlalo…

  3. Nedostatek katastrof si zmineni vykompenzuji vytvarenim katastrof vlastnorucne na nas vytvorenych. Bych si nestezoval na nedostatek.

 5. Kdysi byly na „Vlkovi“ animované grafy vývoje ekonomiky ve světě s výhledem do roku 2010. Bezpečně si pamatuju vzrůstající dominanci Číny a pak hlavně Indie. Myslím, že ta prognóza byla dobrá a je mi líto, že už to asi není k dohledání. Ostatně, na Ukraruině jde o víc než o válku NATO s Ruskem…

 6. Opravdový kapitalista se výrobků a prodejem zboží vůbec nebtěžuje. Ten obchoduje s prachama. A Klaus to věděl, akorát oblboval plebs kecama o trhu konkurenci a volné soutěži. Chacha.. A plebs mu na to skočil.

  1. Přesně. Volná soutěž byl jen krycí název pro výprodej statků v tzv. Východní Evropě. Volná soutěž se totiž týkala jen zahraničních firem. Pokud chtěly „východní“ firmy investovat na západě, tak se střetly s těžkým protekcionismem našich „partnerů.“
   Vzpomeňme třeba na tu hysterii, když ruský miliardář koupil Chelsea nebo, když chtěl Křetínský vstoupil do deníku Le Monde…okamžitě začali frantíci vřískat, že se jedná o dravce z východu, u kterého neví jaké má záměry.
   V podstatě jedna z mála společností, o které můžeme hovořit jako o naší domácí, a která prorazila v zahraničí je Draslovka….ale to je málo.

   1. Asi tak Sibilo…/pozor necist ,srolovat/. …
    Rusko v rozkladu, Cina stat nasich otroku a nasich nejlepsich , ostatnim vladne tam kseft. S nami ,jejich zavislost prima.
    Japonec zkusil kupovat u nas , rychle sme ho vodkopli.
    Pod rouskou antirasismu a /jenom diktatem naseho/ ,volnyho trhu ,kazdymu diktujeme svobodu , lidsky prava , humanismus a demokracii..
    Nase stoleti. Predtim tisicileta Rise. Kdo nechce bejt bombardovanej.
    Ted nase chytry penize ovladnou svet.
    Ostatni vyroba a prumysl do Ciny.
    Usetrime na vsem , udrzbe infrastruktury ,rizeni a problemy s tim spojeny ,atd.
    Budou nam vdecny.
    Smrad z toho taky pro ne..Zacneme bojovat za pocasi , kazdyho rozdrtime.
    Trockij ,Gitler,Wilhelm ,Truman ,Reagan, to taky chteli.
    Nemuzou zadny bejt uber jako my, nikdy..Ted na toho bohatyho rusa.
    Dodali sme Putina , za toho nemoznyho i kdyz poslusnyho vozralu.
    Novej bolsevik vyhnal staryho nam spratelenyho bolsevika .Doslouzil.
    Predtim sme vyvolili asi 30 , vyvolenych mladiku , zadny nevvyvoleny rusove.
    Ted sme udelali drazbu. Za levnej peniz, ten dodali stedre banky, vejvar ,obrovskej ,na kterej nemeli /ani prodejem gumovych kachnicek a parku v kiosku/,skoupili levne , zadarmo je presnejsi vsecko , jako snad nikdy v dejinach kolonizace , celou bohatou risi. Zmiliardovani.
    Ceny okupovanyho , ihned vylitly nejmin milionkrat nahoru.
    Ze zeme tekly denne povodne miliard na zapad.
    Ale co to? Ma ten novej divny reci, tak je vrah, travic , satan, hitler ,korupcni zlodej trilionovyho majetku rusu a celyho sveta , valecnej zlocinec ,masakruje cecnu , terorista horsi Usamy /naseho spojence/, chce vladnout svetu , omamil Trumpa, meni nam beda presidenty jako ponozky a vede ty reci..
    Uplne se z nej znicime.
    Chce nam ten lupic ted uloupit cely nase Rusko..
    Vyhrozujeme a von je opatrnej a ustupuje , snadna vec , ma strach..
    Tak na nej. Vsichni a porad.
    Krici se trochu, ja taky ,ale na rusa se prece nejde ,kdyz de , tak vopatrne , nesmi zurit, kdyz zacne zurit , tak se nezna a beda , nevi se co provede,
    kdyz chybicka , tak velky omluvy a zaroven planovat lepsi podvod a past na nej.
    Rusko ted v coudu a este se vychc…nej neznaboh a kontrarevolucionar ,/nasi krasnou humanistickou kvetinovou revoluci/ taky nedovoli ,
    spolcil proti nam s dalsima..

 7. „…a ostatní se chtíc nechtíc jejich diktátu podřizovali…“

  Přechodník je špatně. Chtíc nechtíc je rod ženský, číslo jednotné. Pro číslo množné je chtíce nechtíce.

  1. Nehádám se, jen nabízím do diskuse:
   https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=590
   Oddíl 6: Ustrnulé formy přechodníků:
   <iOd některých sloves se užívají některé z forem přechodníku jako ustrnulé. Tyto přechodníky pak přecházejí k jiným slovním druhům, a to nejčastěji k příslovcím, předložkám a částicím, např. chtě nechtě / chtíc nechtíc, kleče, konče/končíc, leže, nedbaje (na) / nedbajíc (na), nehledě (k, na) / nehledíc (k, na), nemluvě (o) / nemluvíc (o), nevyjímaje/nevyjímajíc, počínaje/počínajíc, počítaje (v to) / počítajíc (v to), sedě, soudě/soudíc, stoje, tak říkajíc, vstávaje lehaje / vstávajíc lehajíc, vyjma/vyjímaje/vyjímajíc, zahrnujíc (v to).“

    1. Přiznám se, že úplně nechápu kontext. Platilo to na mě nebo na Alefa nebo na Marii Divišovou nebo tak obecně?

      1. Takže asi na Alefa.
       Každopadně mám to osobně takto: „Ukaž mi, kde dělám chybu, abych já mohl být lepší. A já ti za to poděkuji“.
       Nevidím v Alefově vstupu „neomalenost hovada“. Byť si myslím že se v daném bodě zmýlil. Ale zároveň si nemyslím že svůj vstup napsal ve zlé vůli a ve snaze uspokojit vlastní ego.

       A hlavně si myslím, že paní Divišová není sněhová vločka, která roztaje sotva se ji někdo pokusí opravit.

       1. Nevíte, co se děje.
        Případně zůstaňme raději přechodně u toho, proč se od tak důležité součástky mluvy upustilo

       1. Co na tom? Soukmenovec, sourozenec, soudruh (Dvacet tisíc mil pod mořem ve starém vydání) soukojenec, soustředěnec, součtenovec (s oblibou používám)…. Čeština je bohatý, rozmanitý, tvorný jazyk.
        Aha, tabu. Nějaké slovo bylo kdysi kýmsi užito k něčemu nepěknému…
        Kdepak, tuhle hru nehraju. Tu ať si hrají lidožravci kdesi v Tramtárii. Pořád si zakazují, přejmenovávají. To je natolik vyčerpává, že na něco rozumného nemají sílu ani čas tak na tom jsou jak jsou.

        1. Jo, tabu. Ale protože vy nehrajete, tak předpokládám že jste důsledný a v Německu hajlujete, na Slovensku zdravíte „Na stráž!“
         (Smoljak měl pravdu, vy sedíte vzadu)

   1. Má reakce nejspíš vyplývá z toho, že v daném případě (já osobně; jiní to mají zjevně jinak) nevidím důvod, proč nepoužít přechodník v přirozeném tvaru, který vyplývá z kontextu. Kdyby v článku stálo „…ostatní se chtíce nechtíce jejich diktátu podřizovali“, nejenže by to působilo zcela přirozeně, ale navíc by se to daleko snáze četlo/vyslovovalo nahlas. Kdo chce, ať vyzkouší obě varianty; varianta „ustrnulá“ má k jazykolamu daleko blíž.

    Je tu ještě jeden důvod, proč v případě přechodníků (ale i jinde) zrovna netíhnu k ustrnulým tvarům. Jazyk se tím totiž oplošťuje; v případě přechodníků je to přímo do očí bijící.

    Každý veřejně vystavený text je totiž pro čtenáře de facto vzorem. Čtenář, který není v předmětném mluvnickém jevu obeznalý, přijímá ho jako „mustr“, a to tím spíš, když s obsahem psaného textu sympatizuje (u paní Divišové to nedá práci, píše dobře a čtivě). A pak, když sám cítí potřebu použít přechodník, přitesá ho podle tvaru dříve čteného a zapamatovaného. – V seznamu ustrnulých tvarů je uvedeno chtíc-nechtíc; ale už tam není (zatím) cvičíc, mluvíc, znečišťujíc. To ale většina lidí nerozlišuje a výsledkem je vadné užívání přechodníků. Pusťte si od bří Ebenů známou píseň „Štafle za tři stovky)“:

    Cesta vedla přes Karlův most, co má ve zdi žloutky,
    na Vltavě čistila si peří vodní fauna,
    i rackové rovnali si na slunci peroutky,
    znečisťujíc přitom sochy Matyáše Brauna, Matěje.

    https://textypisni.youradio.cz/marek-eben/nezarazeno/stafle

    Tak co – uděláme ze „znečišťujíc“ ustrnulý tvar? Kde to skončí?
    Pamatuju, že za bolševika nedoukové v UV KSČ měli problém napsat gramotnou větu, i chtěli sjedotit psaní s/z; i/y; nevím, co ještě. – Hlupákové tehdy neuspěli, lidi bez ohledu na politickou příslušnost to většinově odstřelili jako pitomost.

    Napíšu-li, že do stejných míst dnes míříme za přispění internetu i bez bolševika, není to míněno ani proti vám (děkuji ti, náčelníku, že jsi se mne zastal), ani proti paní Divišové. Já popsaný jev vnímám jako prohřešek proti jazyku, a když diskuse strpí a stráví schizofrenické skřeky různých škebloňů, jistě vstřebá i věcnými důvody podložený názor můj.

    1. Podle mě toto je politická diskuze. Poslední dobou se tady řeší zbytečně pravopis. Ano uznávám že já zrovna nevynikám v tomto. Takže málokdy poznám chybu a upřímně je mi úplně fuk

     1. To máte jako s jídlem, Excelence. Nádražní bufet versus Sheraton. V obou podnicích můžete ukojit hlad a žízeň.

      1. Aniž bych s vámi chtěl polemizovat o přechodnících, sám je používám velmi volně, protože paměť už mi zřejmě neslouží tolik do zamlada.
       Ale k těm restauracím.
       Dnes jsem nějakou cestou necestou (spíše na naléhání mé ženy Boženy, která již měla hlad hlodák) zastavil v jedné restauraci ve Zdicích, která se tvářila poměrně jako Hogo Fogo.
       I ceny tomu odpovídaly. Výběr z pěti jídel.
       Já si dal svíčkovou, žena Kaplickou cmundu (bramborák).
       Knedlíky byly oschlé a tvrdé (zřejmě ohřáté v mikrovlnce bez zabalení do plastové fólie) a bramborák připálený.
       U nás v Kotěhůlkách chodíme někdy v sobotu do místní nálevny na oběd. Mají v jídelníčku 16 jídel a zatím nikdy jsme si žádný z nás nestěžovali.
       Tolik k tomu Sheratonu (v pár jsem při svém pracovním životě bydlel).
       Někdy prostě navrch huj, vespod fuj.
       Ne prosím, to není nic proti vám.
       Abych se vrátil k původnímu tématu: možná se shodneme (možná ne), že i kdyby to paní autorka psala bez háčků a čárek, nebo v jakémsi podivném jazyku (jak zde někteří přispěvatelé činí), ve většině případů by to nemělo vliv na jádro sdělení. Nebo na to, jak to mnozí (to jádro sdělení) chápou.
       Jsem rád, že se nás čtenáře snažíte jazykově otesávat.
       Přiznám se (a teď mluvím jen sám za sebe), já už prodělal alespoň 5 reforem pravopisu a troufale si myslím, že starého psa (mne) už prostě nepředěláte.
       Já budu psát jak to cítím a někteří jiní autoři nejspíše také.

    2. Přiznám se, Alefe, že mi to přijde jako mnoho slov o ničem. Spíš takové malé cinkání ega. Přitom by stačilo říct: „Safra, tak to jsem si hezky naběhl.“

     S tezí, že je třeba náš jazyk opečovávat a rozvíjet souhlasím.

      1. 😀
       „Game, set, match, Alef Nula!“

       Jinak já mám třeba bojuji proti „univerzita“ nebo „gymnázium“…
       …a je mi to houby platné.

       To jen abyste věděl, že v tom nejste sám 😉

  2. Nevím, kde jste se učil přechodníky, ale u nás na Moravě se odjakživa v podobných situacích říkalo „chcačky nechcačky“.

   1. Bohužel ano, tdx, všichni chtíce nechtíce z toho, jak to tady ty vaše moravský chcačky-nechcašky bačujou, doslova uchcávíme, s tím žádnej přechodník nic nenadělá!

    1. To jako že za dnešní situaci můžou Moraváci? Čím to, čím to, že ti odrodilci vždycky definitivně zblázní až v Praze? A nejen že tam kardinálně zblbnou, oni ještě v Čechách, a hlavně v Praze, dostanou extrémně silný mandát, aby všechny ty své šílenosti realizovali. Za mě Kocourkov křížený s Absurdistánem začíná někde na Vysočině a pokračuje směr západ.

     1. No, ono taky Shit Brno nejsou úplně zářným vzorem inteligence a demokracie.
      Jen podotýkám, že nejsem z Prahy. ☺

      1. Jo Brno, tam to fakt žije… To bude asi tou spodní vodou. A teď si představte, že tyhle entelygenti odejdou z Brna do Prahy.

  3. Re: Halef

   Preferuji tvar CHCA NECHCA.
   Je ovšem fakt, že se to občas zvrhne na CHCÁ, NECHCÁ…
   … věk a pokrok nezastavíš…

    1. Se tomu rika „chytit slinu“.
     Velky a stale otalejici a vzdy cekajici ucebnicovy a pouckovy pedagogisti, najdou si prilezitost.
     Treba prechodniku, co stal , nekde opodal , na chodniku.
     Nekde nekdo udelal chybicku a velky pedagogicky megapoucovani na nas beznadejne hloupy se okamzite vymrstilo.
     Clanek je vo necem jinym..To jim nesmi stat v ceste.
     Ofenziva na prechodniky.
     Casto ani lip takovej nepoucuje , zmeny v jazyce neprovadel a nikdo jinej, nez ,slavnej Ustav pro jazyk cesky , preplnenej akademiky a jako kazdej kancelisty s klotovejma rukavama , musi vykazovat nejakou cinnost.
     Prisli nam vysavaci ,parasiticky ucenci a kancelaristi vsem na pekny penize.
     Nikoliv UV KSC.. Vlastne a presneji ,UV KCS..
     Nepratele a dalsi zase mohli nam skodit.
     S velkou slavou vydali nova pravidla ty Prepravidlovali z dosavadnich a bez priciny do neuveritelne slozity jazykovy spatlanosti , rovnou do chaosu.
     Jazyk , Nerudy, Capka, Polacka, a dalsich, uplne spatnej.
     Pedagogove s velkym usilim , zmateny v dusledku preucovali !!!
     Poucene zacky, nic nechapajici , ze byli predtim pod karabacem nuceni biflovat to predtim pilne naucene.
     Zapomenout a vymazat totalne ,co umeli a museli , zpameti ..
     Ted znova vygumovat mysl akademickym terorem prenaucovaneho..
     Zadnymu pedagogickymu akademikovi tohle neprijde na mysl a nevadi.
     Mne to bylo nekde jako skoro vsechno a neprechodne nekde, nic nevim a ani nechci. Snaha je blbost.
     Me staci jazyk, Nerudy ,Capka , Vancury ,z dodnes.
     A kdo ceka neco jinyho vod nich…Se docka.

 8. Možná jsou státy G-7 na tom jakž takž dobře,ale jen k vůli velikým dluhům,kdyby se odečetli dluhy,tak jsou hodně dolu.Bylo by zajímavé,porovnat i dluhy G-7 a BRICS.Jak udává Vlk na kose od dvou autorů,problémem USA bude i nezájem o USA dluhopisy.Jenže,kdyby jenom USA,ale všichni z G-7,potřebují prodat a hodně dluhopisů.Proto se nedivím vzniku BRICS a odklonu od dolaru,zachránit své hospodářství.

  1. A protože ze seznamu zemí ochotných nakupovat dluhopisy v USD a EUR vypadávají země BRICS a kandidáti na vstup do BRICS, o to větší tlak bude na země spojenců G7, aby dluhopisy kupovaly. ČR je ještě zadlužena z jejich pohledu málo, tak se můžeme těšit na nákup dluhopisů ještě k letadlům, vrtulníkům, BVP a jiným zbraním.

 9. Dyť to tu FURT píšu, co jste za jednu!
  TVL, a ešče f ekscelu!!!

  Soudruzi z vás ale OPRAVDU nebudou mít radost… a
  Mňo, dle mého mínění je HDP a ostatní ekonomické oné rovněž, jakési virtuální bazmeky, které nevypovídají vůbec o ničem.
  Rozhodující je schopnost úspěšně exportovat – a pochopitelně dostat za to prachy, a co nejmenší zadlužení erární kasy, neboli minimální škodicí funkce centrální banky toho kterého státu.
  A když příjde bída na kozáka, samozřejmě přibývá faktor výdrže obyvatelstva.
  A poslední takovou zkušenost měl Ivan za bačování Jelcinovy svity US poradců.
  Ukry neberu, ti nezažili razantní zlepšení, jako Ivani.

  1. Uspesne exportovani je takove siditko pro naivky.
   Ekonomicky je nejdulezitejsi byt co nejvic sobestacny a samostatny, export a import pouzivat jenom jako doplnek.
   Tuhle mi kdosi oponoval, ze pry spolu pujdeme do supermarketu a ja mu mam ukazat nejake vyrobky, ktere jsou z Ruska. Hned pry uvidim, jak je Rusko neuspesne.
   Ale ruske vyrobky v ceskem supermarketu nejsou podstatne – dulezite je, kolik ruskych vyrobku je v ruskem supermarketu a kolik cinskych vyrobku je v cinskem supermarketu.
   Bohuzel v ceskem supermarketu je cim dal tim mene ceskych vyrobku, neumime se postarat o vlastni zasobovani – potraviny, obleceni a boty, leky, stroje, vsechno nam musi dodat kdosi ze zahranici.

   1. Re: MD

    Až toho „Kdosíka“ znovu potkáte, s úplným klidem mu řekněte, že kdyby nebylo ruského exportu do ČECHISTÁNU, mohl by do toho svého oblíbeného suproše akorát tak chodit pěšky a bos.
    1/ Asfalt z ruské ropy,
    2/ ruské uhlí, potažmo ruské saze do pneumatikářských fabrik,
    3/ ruská ocel v polotovarech, které se pak zušlechťují na hlubokotažné plechy, z nichž se lisují komponenty pro svařování karosérií,
    4/ maďarské plastové granuláty k výrobě syntetických matrošů, z nichž se plácají podrážky i svršky bot,

    no, já myslím, že toho necháme, to stačí…

    Abch to zakončil klasicky – soudruh hovno ví a v řiti byl.

    1. Zato v Rusku najdete lecjaké výrobky české. Pivo (ověřoval jsem, je dovozeno z Česka s i etiktami v ruštině), prý se pít dá, mast na klouby (Koňský balsám), ten se dováží s českými etiketami. Možná i jiné věci nedělal jsem průzkum ruského trhu.
     Co do soběstačnosti: Ano, zdá se mi to jako spolehlivá cesta. Sice jahody nebudou celý rok, ani třešně a budou možná dražší, ale spolehlivě BUDOU! Bez spousty věcí se dážít kdyžty základní nechybí.

     1. Ony jahody se stejně jindy než v sezóně jíst nedají. Kupuju jen české, zatím ještě bez ohledu na cenu. To víte, dva důchodci, ti na to mají. Ani rajčata v zimě a brzo na jaře nekupuju. A taky dávám přednost českým.

   2. Abych vám tedy doodpověděl. Takový machr v tílku, který by zvládl celý zbrojní program, když už dojde ke krizi velikosti Donbassu, je málokterý stát.
    O tom jsou tady – a nejen tady – debaty denodenně.
    Ale samozřejmě máte rovněž pravdu. Nejlepší by byl z hlediska řadové lopaty takový stát, který by utáhl vše podstatné z vlastní výrobní základny. Tedy cosi takového, o co usilovali komouši.

    A pište dál, ať mám komu nadávat.

   3. Tak stará marxistka zas poučí. Vrcholná fáze kapitalismu , imperialismus, se vyznačuje tím, že se neprodává zboží a služby, ale zbožím se stávají peníze samotné. Vzniká zvláštní druh kapitálu, kapitál finanční , což je srostlý kapitál bank a průmyslových monopolů. Banky se stávají spolumajiteli průmyslových a obchodních a dopravních podniků tim, že vlastní jejich akcie, obligace a monopoly naopak vlastní akcie bank. Prostřednictvím finančního kapitálu se pak zmocňují surovin v cizích zemích, podřizují si cizí trhy a znehodnocují cizí měny.

    Nepřipomíná to něco?

    1. Připomíná.
     Mých pár vět k situaci ve světě ze včerejška. Kdo stojí na vrcholu pyramidy vládců světa.
     Karel Gott mi připadal jako podivný fantasta s tím jeho „spiknutím zednářů“. Ale čas běží a já zjišťuji, že možná fantasta nebyl, jenom viděl dál, než já. Viděl ty vodící špagátky, které se zatím občas nezřetelně objevují i když se mainstream moc snaží je vyretušovat.

     1. Teď je otázka, jestli naši politici( i norští, jak jsem četla na aktuálně) radši nejdou těm majitelům světa( všichni vědí, kdo to jsou a zemědělec je i pojmenoval a Hitler se jich, nyní vidíme, že oprávněné bál) na ruku a oni nám za to občas schodí drobky ze stolu a kdyby nešli, tak by nás zničili a skončili bychom jako Haiti, kterým se mstí za konec otroctví.

      1. „Kdosi“ zkorumpoval Hindenburga 2 miliony německých marek, aby za říšského kancléře dosadil Hitlera. Taky mi to něco připomnělo – Ukraruinu, rok 2014 a Bidenovic rodinu.
       Z rozdílnosti společenského postavení plyne, že by se to v Německu jinak těžko stalo.
       Když jsem to řekl mému vzdělanějšímu kolegovi – kantorovi ve škole, odpověděl mi: „Kde by na to asi vzali?“ Neřekl KDO, ale řval jak hysterka, když Rusové zajali administrativní budovu ZAE, že proboha Rusové střílejí na AE a oblékal se do PCHOJ…..

       1. Karel Gott , jinak zvanej Kaja.
        Velmi zdvorilej a usluznej , znameni , ze zdvorilost a slusnost je do nejake miry naucena , tvarnej snadny shody , dobra vule …
        Akorat , jednou ve studiu jedna zpevacka asi 4 hodiny nemohla zazpivat jednu pisnicku.
        Ted se mi tam hromadili , Gott, Matuska, Hala , Chladil asi 5 jich bylo a dalsi na ceste a Kaja se dal do zajimavyho nastesti vypraveni vo Americe , byl sem rad , ze poslouchali neskuhrali , nebo nesnazili se rozprchnout /z toho sem mel strach /, ale nerad kdyz vsichni milionari coudili zrovna moje cigarety. /Vic nez cikani za parezem/.
        Nahle se objevili dva dramturgove z CT a na Karla , ze by moh napivat tu pisen vo maji a vo barikadach v 45.
        Kaja , zpivat to nebudu zapistel nahlas , neco nevidany, dyz slysim barikady mam slzy ve vocich … a dal se nebavil.

   4. To se nazyva globalni hospodarstvi. Kazdej musi predevsim exportovat.
    To znamena totalni vzajemnou zavislost.
    Ses malo globalni ,nedostanes. Rus napr.
    Pocasi je taky globalni , protoze mu nevadi statisice tankeru /ted este vic/a lodi na mori ,ktery vezou ohromne dulezitej cesnek z Mexika do Australie.
    Jiny vyrobky zase opacne.
    Megakorproace vydelavaji , stavby lodi, palivo predrazeny proda jina , provoz a obchodnik s predrazenym /ja za nic nemuzu , to v tom Mexiku cesnek zase zdrazili/ , zbozim , Anarchie a zadny pevny ceny .
    I pitna voda se vozi vsude do sveta z Fidzi. Pocasi a bojovnici za nej sou spokojeny a vodu pijou taky radi..Zizen je na demonstracich.
    Tam se v A .pestovat cesnek globalisticky vodnaucili a museli.
    Tak je to se vsim , domaci trh ma co zbyde ,podradnej sajrajt trhu vladne.
    Klicovy mistni zdroje , jako voda a zradlo pozemky ,polnosti uchvacuji.
    Ovsem ty z globalniho zahranici..Ktery za vladama uz davno vladnou..
    Vlado padnes , kdyz my neco co kazdej potrebuje , nedame.
    Komunista pad na bananech, vlozkach a hajzl papiru.

   5. Paní Divišová, máte úplnou pravdu.
    Na druhé straně se jedná o absolutní opak toho, co se tady oficiálně tvrdí od roku 1990.
    Jojo, ti slavní odborníci z Prognosťáku.
    Ekonomové.
    Nakopat prdel, to byl ten správný krok, ne je pouštět k veslu.

    1. Už dlouhou dobu si myslím, že alespoň část z nich byla krátce od vzniku ústavu na výplatnici západních tajných služeb. Nejprve měli za úkol soudruhům nakukat, že je všechno v háji a jedinou cestou je změna režimu, no a pak měli zajistit přechod trhu a majetků v rukou státu za hubičku do vlastnictví zahraničního kapitálu.

     1. V 1976 nastala zmena, Cia rozhodla , ze kdyz to nejde po zlym , tak to pude po dobrym a zevnitr.
      U nas hned vznikla bez problemu v 76 charta , takova nahodicka a byli udesne propagovany , pronasledovanim v rukavickach, /policajti spolupracovali ,aby to klaplo , probuh , stali zaparkovany nekde opodal , strasny persekuce jejich dopodrobna byly neustale sepisovany a uverejnovany / na vyrabeni utrpenim novych,ale privilegovanych svetcu, obeti strasnyho pronasledovani /jako nejmin Nepomuckej/ , dokonce do Rakouska smeli kdykoliv odcestovat, /obyc obcan, tak akorat do krymu/,
      vrchni ale neprchni a tim vydelas stamiliony , musis nejdriv do satlavy , abys mohl
      odtud jako Hus psat dojemna vyznani svm vernym , slavny vsude a ve ve svete , abys byl ten vrchni. Potom.
      Pak se pravdolaskove zmajdanovalo , za cizi penize a za lasku k cizim…A.
      Pravda , ta v pravde bozi , zustala nekde , kdo vi, kde..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *