20 května, 2024

Solární boom z jiného pohledu

Na neděli mám pro vás jeden kratší článeček ze série hostů, kteří u mě nikdy nebyli. Takhle to říkal Cemper, ne? Dezinformátoři si vymýšlejí rozhovory s lidmi, kteří neexistují. Vězte tedy, že u mě byl další zajímavý člověk, který nechce být jmenován. Tentokrát to není ani voják, ani policajt, ale poprvé u mě seděl hasič. Samozřejmě jsme probrali lžimédia a jejich vliv na naší společnost, probrali jsme tristní možnosti nejbližší budoucnosti, zhodnotili jsme působení naší vlády, vypili pár skleniček a pak jsem se dozvěděl něco, co byste měli vědět i vy.

Při rozhovoru došlo na na jeho práci. Jaké to je, jezdit hasit, jaké postupy se používají, co je nejdůležitější, podle čeho se rozhoduje velitel zásahu, atd, atd. Ptal jsem se ho, co jsou nejhorší možné zásahy, jak moc se dokáže rozhořet běžný dům… a tu mi s klidem ve tváři řekl, že se mu vlastně nejvíc ulevilo, když viděl že na střeše nemám solární elektrárnu… Kdysi jsem tuto možnost zvažoval, psal jsem o tom a on byl zvědavý, jestli jsem to už zrealizoval.

Víte, když vám začne hořet dům, tak spolu s hasiči přijedou plynaři a elektrikáři, aby hořící dům odpojili od obojího a hasiči mohli v klidu a bez nebezpečí kropit vodou. Ale když máte na střeše solární panely, tak jsou z hasičského hlediska stále pod proudem, protože pořád lapají fotony a vlastně se nijak vypnout nedají. Je úplně jedno, že to někdo v rozvaděči odborně odstřihne… na střeše je prostě elektrárna o výkonu mnoha kilowattů, která stále funguje.

Za současné legislativy si žádný velitel zásahu nedovolí, hasit takové zařízení. Z hlediska hasičů je to prostě pořád pod proudem a tak budou chladit okolní nemovitosti, budou zachraňovat majetek sousedů a starat se, aby požár nikam nepřeskočil, ale na podkroví v plamenech pod solárními panely se budou jen dívat a udržovat oheň.

Věděli jste to? Je to samozřejmě jen metafora, nic takového se neděje, všechno je v této zemi v nejlepším pořádku a ten neexistující hasič tomu určitě jen nerozumí. Ale být vámi, ověřil bych si to.

Teď je takový boom solárních panelů. I v mém okolí to už má leckdo na střeše a přibývá jich. Viděl jsem soláry na balkonech, viděl jsem je na zdech, garážích, chatkách… Řekli vám při instalaci, že v případě požáru budou mít hasiči námitky proti hašení něčeho takového? Věděli jste, že měniče a další elektrosoučástky nejsou u vaší solární elektrárny navrženy na maximální možný výkon, ale na jakýsi „průměr,“ takže se tu a tam stává, že přijde chladný, slunečný den, kdy jsou panely krásně umyté deštěm a slunce se do nich opře pod tím nejlepším úhlem a pak se může stát, že vám ten rozvaděč prostě blafne… Inu, takhle dneska vypadá chytré řešení… Ti burani tomu stejně nerozumí, dostanou státní dotaci, rychle instalujeme, pak zkrachujeme a ať si s tím nadělením poradí někdo jiný…

Schválila vám tu solární elektrárnu taky vaše pojišťovna? Máte v pojistné smlouvě klauzuli, která počítá s náhradou mnohem vyšší škody, protože nejprve musejí shořet panely, než je možné použít stříkačku?

Má solární elektrárnu váš soused? Nestojí váš dům hodně blízko?

Jak vidno, vůbec nemusíme řešit, jestli se taková elektrárna vůbec vyplatí. Nemusíme vůbec argumentovat tím, že svítit potřebujeme v noci, kdy slunce nesvítí a solární panely nic nedávají. Nemusíme vůbec litovat dětičky v Kongu, které rubou lithium a kobalt, aby měla Greta šťastnější dětství. Nemusíme řešit ani neřešitelnou kapacitu přenosové sítě, která je už leckde na hraně. Nemusíme se vůbec dohadovat s klimatickou mládeží. Stačí si pokecat s hasičem a rázem máte problémů dost i bez debilů, kteří tlačí něco, čemu nerozumějí.

Otázky, samé otázky…

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

250 thoughts on “Solární boom z jiného pohledu

   1. „Vždyť Hitler se dostal k moci úplně regulérně. A nacistická partaj byla zpočátku něco jako spolek králíkářů, pár lidí. Jenže dav je něco úplně jiného. Dav absolutně nemyslí, lze ho lehce nabudit.“

    (Radkin Honzák, psychiatr)

    1. Pokud Honzákovi nevadí faktická (někdy i fyzická – internace v Dachau) likvidace poslaneckých mandátů komunistických a vydírání Hindenburga (ne zrovna košer dotace na jeho statky)……
     Zmocňovací zákon (de facto zavedení fuhrerovského režimu ) tak v Reichstagu odmítli pouze socdem poslanci a poslankyně. Prohlasovala jej NSDAP spolu s katolickou stranou Zentrum a bavorskými “ lidovci“. Zentrum údajně výměnou za Reichskonkordat, za Svatý Stolec věc dojednával jistý Pacelli, pozdější „válečný papež“.
     Též celospolečenská situace před volbami, během voleb i po volbách rozhodně nebyla „regulérní“,
     SA manni v ulicích, nacisté začínající svůj “ pochod institucemi (včetně policie)……

 1. Tak jsem se dneska díval na toho křiváckého kašpara na Primě. Debata nic překvapivého ale výzkum volebních preferencí potvrzuje co jsem psal včera.
  Na pravici není odpracováno. Rajchl směšných 1.2 (evidentně nespokojeným libtardům smrdí), Šlacha je tragéd, jen odebírá lidi SPD, Komunisti bohužel propadnou – na levici neodpracováno. Socani se raději přikloní k 5 koalici než k Babišovi. Takže i za téhle situace na volebním poli beze změny a naděje na změnu. A až si prosadí korespondenční volby bude definitivně vymalováno..
  Stav je dán tím, že mladí fakt tíhnou k pravici a staří voliči pravice to furt dávají…
  Nevidím jedinou naději na změnu….. Rychetský přepsal volební mapu v republice…

  1. Všechno závisí na tom, jak rychle a jak moc bude pokračovat snižování životní úrovně.
   Až budou mladí nuceni sedět doma, protože ridiče nebudou mít na jejich výlety po světě, pak začnou chápat realitu. A snad pochopí, že likvidace levice nebyl ten správný počin.
   .

  2. Také za to Rychetského hezky odměnili. Nedostane medaili. Vypískali ho ti, kterým umožnil moudré žvanění a válení se v pároši. Mimo jiné mu to dosti přeji dědkovi ješitnému.

  3. Nadějí na změnu je hospodářský krach. Proti té současné sebrance byli členové UV KSČ společenstvím geniálních, a M. Jakeš byl chytřejším P. Fialy. Socialismus stejně skončil v 1989. Teď si deziluzí ze socialismu musí projít celá EU – a ona jí projde. Jen to bude hodně bolet.
   Proč vlády ODS vždy končí hospodářsky tak špatně pro stát a tak skvěle pro jejich členy? Teď zažíváme čtvrtý pokus o vládu ODS, a už nyní je zřejmé, že se opět nepovede. Pro další volby by postačilo odpůrcům ODS dát na stůl tvrdá fakta statistik hospodářského růstu, inflace a zadlužení s tím, kdy vládla ODS. Nevyjdou z toho dobře a nemají proti tomu obrany. Divím se jen, že takový argument dosud nikdo proti nim nepoužil.

  4. Nepletete si strany, Pluto?
   I když- dneska to není zrovna ideální dělení. Dneska to jsou liberálové, libtardi, kteří mohou být leví i praví a ti „ostatní“, kteří taky mohou být neokomunisté nebo antikomunisté. Podstatné je zapojení mozku.

 2. Nad nevěděním některých tady (tedy těch, co fotovoltaiku na svém baráku UŽ realizovali) fakt kroutím hlavou. Když jsem vás tady před notnou dobou varoval (psal) před hromaděním plynových lahví na vaření v bytových domech, vůbec mě nenapadlo vás upozornit i na tento dnešní „Vidlákův hasící problém“ (když o hromadném garážování v bytových domech raději ani psát nebudu, protože to je fakt velký problém!), protože jsem se domníval, že je o tom tady všeobecná povědomost, proto mi to nepřišlo důležité.

  Takže pokud někteří o tom nevíte, musím Vidláka doplnit ještě o upozornění na pomalu se rozjíždějící už naprosto neskrývanou snahu solární lobby (kterou naštěstí brzdí prachy a právní otázky související s vlastnictvím společného majetku), instalovat na všechny střechy bytových domů fotovoltaiku způsobem „ber kde ber“. Pokud mezi vámi vlastníky jsou tací, co mají úmysly něco takového realizovat, doporučuji tuto otázku úplně ze všeho nejdříve BEZ přítomnosti solární lobby podrobně projednat už ve fázi vašeho INVESTIČNÍHO ZÁMĚRU s orgány státní správy a hlavně s pojišťovnou (všechny zápisy z jednání si nechte od nich podepsat a orazítkovat!!!)!

 3. Je to móda. Další z mnoha:
  Sedmdesátá léta – hitem domkářů byl kotel „Emka“ na koks. Všichni si ho koupili a pak nedostali poukázky na ten koks. Takže v něm topili mosteckou kostku za efektních čmoudíků.
  Osmdesátá léta – hitem domkářů se stává pro změnu akura, akumulační topení, případně akumulačky samotné. Vydrželo to do doby, nežli výrazně zdražili „noční“ proud. Což bylo v 87/88, už si nepamatuju.
  Devadesátá léta – hitovkou milovníku čisťounkého topení byly pro změnu přímotopy. Vydrželo to do doby, nežli vovcím vysvětlil kterýsi klauz, že „elektřinu musíme, ale musíme opravdu zdražit, neboť jinak nezavedeme trh s elektřinou“. To dá rozum, že je v tom logika. Což všichni empaticky pochopili a zas mu to tam v 96 hodili.
  Rok 2000 – plyn, topeníčko kamarádským plynem z RF, protože to Němci mají také tak
  Rok 2015 – zlý plyn ustupuje tepelným čerpadlům. Nejprve fortelným, později různě přeprodávaným učiněným z klimatizačních jednotek, které nejsou příliš vhodné – z hlediska životnosti, což je ale tržní plus a všichni chápou jeho pravidla.
  2020 – fotovoltaiky – fajn, ale viděli jste někdy měnič z poslední doby? Třeba používané kondenzátory?
  Trh se zkrátka bude točit stejně s tou módou. A jak se hloupne (viz. poslední volby) očůrávání všeho se zhorší – otevírají se stále nové a nové tržní příležitosti.

  1. Re:Petrb…

   Měnič z poslední doby jsem neviděl, ale měl jsem ten debilní nápad, že jsem rozporcoval kondenzátor na starou dvoutaktní Jawu, kterýžto byl pořízen coby druhovýroba „od dodavatele“.
   Spadla mi brada vyslovil jsem slovo obvyklé v čase a místě, užívané v okamžiku obdržení velmi špatné zprávy.
   Obal z hliníku byl v pořádku, včetně všech nápisů.
   Vnitřek byl „vyprázdněn“ něčím (vzhledově) podobným:

   https://www.gme.cz/v/1486924/hitano-ce-220u-25vit-hit-exr-8×12-rm35-bulk-elektrolyticky-kondenzator

   namísto rolky hliníkové fólie.
   Samozřejmě – problém není (až tak) v součástce samotné, nýbrž v jejím umístění a upevnění, resp. provedení kontaktních spojů.

  2. přesně tak, Petřebudvare.
   Za to by se mělo rovnou a bez varování střílet! A nejhorší na tom je, že se jede dál, jako by se nechumelilo. Ale z toho, co jste vyjmenoval ten „PLYN“ jednoznačně ukazuje na ty, kdo maj jen hovězí hlavy.

  3. Já z vašich slov cítím nebezpečně silný vítr zpátečnictví. S takovými soudru… totiž spoluobčany ten komu… totiž kapitalismus bez přívlastků nevybudujeme. Tak takhle, takhle ne, vážení. Koukejte si pokrýt střechu svobodnými panely očištěnými ohněm překupnictví od zlého čínského původu a k baráku si urychleně namontujte alespoň pět tepelných čerpadel, každé zvukem připomínající startující Boeing 787. A tvařte se přitom nadšeně, že jako zachraňujete hentu planetu.

  4. Kotel na koks jsme měli až do roku 2016, kdy už praskl, byl nahrazen kotlem Dakon na hnědé uhlí a splňoval tehdejší normu 3, už nevím čeho. Smrdí to hnědé uhlí neskutečně, kotel na koks byl dělaný, aspoň tak jsem to slyšela od tchána někde ve Vítkovicích.
   Dalo se v tom topit čímkoliv.
   Koksem jsme topili dlouho i po revoluci. Pak tchán řekl, že se připojíme na plyn, bylo to ještě v 90.letech a dlouho jsme měli levné topení. Přímotopy jsme nikdy neměli, tchán bedlivě sledoval vývoj, začal s manželem podnikat v roce 1991. A už tehdy řekl, že elektřina je nevhodná do budoucnosti.
   Máme stále i plynový boiler na plyn. Stále funguje, tuším byl americký, ale nevím to jistě.
   Bohužel tchán zemřel v 98 roce.

 4. Pro ty, kdo si myslí, že v noci slunce nesvítí a hasit se může… Laskavě si uvědomte, že oheň také produkuje fotony. Sice infračervené, ale zato blízko a tedy hodně. A tamu panelu je to jedno, jestli mu přicházejí fotony z vnější strany od slunce, nebo z vnitřní strany od hořící střechy. V každém případě ten palel produkuje elektřinu. No a dále si laskavě uvědomte, co by nastalo, kdyby to začali hasit vodou – není to destilka, takže je docela slušně vodivá a přes ten proud vody se ta elektřina dostane až do proudnice a tím pádem do rukou hasiče, který tu proudnici drží. No a přes něj se to hezky uzemní. Tak se nedivte tomu, že to vědí a nechtějí to hasit… Nebo snad patří k vašim kratochvílím si stoupnout do vany s vodou a začít se hrabat mokrou rukou v zásuvce? A tady může být to napětí vyšší, než těch 240 V v zásuvce…

    1. Také na vojně se střílelo ze sa58 krátkými dávkami. Nejlépe 2 včelky = 1 dávka. Při delší dávce se hlaveň zvedala (nešla rukou udržet).

  1. I vy jeden. Úplně to vidím, jak nás Pekarová obšťastní inovativní myšlenkou, že v zimě při nedostatku slunečního světla můžeme před soláry udržovat ekologicky hořící vatru a energie tak bude něurekom. A Putina z toho trefí šlak.

   1. to tdx:
    Je zajímavé, že v době energetické nouze a ekologické krize se člověk dočte o 100%ním zprovoznění tzv. rychlého reaktoru, kde se vypálené atomové palivo ozařuje a je ještě několikrát použitelné bez hromadění v rizikových skladech.
    Další konspirační zpráva, samozřejmě od ruského vědce je, že změna klimatu – počasí, byla již úspěšné vyzkoušena kdesi v jižní Americe. Na základě teorie, že počasí nezpůsobuje elektřinu, ale v atmosféře se hromadící elektrony ovlivňují počasí. Na základě pozorování na Bajkale, kde je nejvíce vysokonapěťových rozvodů, např. z vodních elektráren dodávajících elektřinu západním oblastem Ruska a dále. Vše to jaksi zapadlo, díky nezájmu současných lobby, které parazitují na současném klimatickém stavu a doktríně.
    Vše je z říše „Za zrcadlem“, takže o tom lze ideologicky pochybovat. Třeba až do konečného překvapení…..

   1. Ne.
    Třeba gama záření jsou také fotony s ultrakrátkou vlnovou délkou.
    Takže můžeme vedle solárů občas zažehnout malou jadernou explozi.
    Infračervené záření (tedy „tepelné“) má zase dlouhou vlnovou délku.
    Otázka je jakou mez citlivosti mají soláry k různým vlnovým délkám.
    Já to tipuji spíše blíže k modré a blízké ultrafialové.

    1. pIVOJ
     Nejlepší citlivost vykazuje na infra ( jako je dálkové ovládání). Směrem ke kratším délkám musí být vytvořen pn přechod mělce pod povrchem.

      1. To, co cítíte jako „teplo“, když sedíte u ohně, je částečně sdílení tepla konvekcí (proudění teplého vzduchu) a částečně sáláním – působením infračervených fotonů na vaše tělo.
       Totéž, pokud nastavíte čumáček ke Slunci – to hřejivé, co cítíte, jsou převážně fotony.

      2. No a představte si, že fotony produkuje i hořící svíčka. Nebo taky LED dioda. Prostě jakýkoli světelný zdroj. Protože světlo je elektromagnetické vlnění a dá se popsat jako proud fotonů. A zbytek viz základní učebnice optiky.

  2. 😃 Ke kratochvílím sebevrahů je si fenovat vlasy ve vaně. Sice mě to nikdy nenapadlo, ale prý to často dělají, říkají lidé, kteří jsou pak vyšetřování za vraždu.

   1. Ne tohle tema byl jeden dil Boricu mytu. Zaver byl ten, ze dnes potreba se hodne snazit a vyradit vselike ochrany, aby to tak zafungovalo.

    1. Tohle ale běžte vysvětlovat tý píče, co odsoudila Kramnýho. Ani se neobtěžovali zjistit, zda v tom hotelu nemají náhodou v koupelnách proudový chrániče… A chudák chlap to odesral jen za to, že se „blbě tlemí“.

  1. Snůška hloupostí, když to napíši slušně. Už jsem o tom cosi napsal včera, takže zkrátka:

   220 letadel, což je v zásadě menší počet, protože to zahrnuje kromě bojových strojů také dopravní, průzkumné, tankovací; také vrtulníky všech možných druhů a určení: dopravní, záchranné, bitevní… Bojová letadla se účastní z mnoha zemí, typické je, že přiletí pár strojů z letky, s nimi delegace a technický personál v několika dopravních letadlech. Je to spíše takový letecký svátek pilotů a společenské setkání – samozřejmě doprovázený nějakou tou povinnou vojenskou blbárnou – než něco válečného.

   Popisované „válečné“ scénáře jsou úplně švihlé a nerealistické. Jestli se okolo Norska ometá nová letadlovka Ford – která je v operačním stavu jaksi podmíněně, protože zdaleka ne vše je dodané a funguje, znamená to vyloučení jakýchkoliv válečných plánů.

   Proč? Jelikož se takový hodnotný cíl nalézá v dosahu, v podstatě v operační oblasti ruského Severního a Baltského letectva, o houfech ruských dieselelektrických pobřežních ponorek ani nemluvě, nic nebude. Znamením, že se situace vyostřuje a něco bude, by bylo stažení všech takových cílů do bezpečné vzdálenosti, jinak by o ně Amíci v prvních minutách konfliktu přišli.

   Rusové mají v oblasti Ruiny a kolem jejích hranic asi 700 bojových strojů, kromě toho je oblast zaplněna jejich dálkovým PVO/PRO, která má z Ruska, Běloruska, Krymu dosah po většině Ruiny. USA a Západ nemohou na nějakou tu jejich „bezletovou zónu“ ani pomyslet, jsou to vlhké sny. Nemohli to udělat ani v Sýrii, kde Rusko mělo jen cca 30-50 letadel a pár PVO/PRO systémů S-400 – protože by Amíci fatálně prohráli a přišli o většinu nasazených strojů. Je to nemožné.

  2. Třeba ….se jedná jen o pomoc ukr.ofenzivě tím, že letadla NATO budou vázat obrovské kapacity ruské PVO…. třeba. Je to hraní si s ohněm.

   1. Kdyz medved je taky pozar, sviti nej slunicko a NATO nechce hasit.
    To se porad rika kamaradi ,kamaradi , votocis se a zlaty hodiny sou v prdeli.
    Kdyz je nouze nejvetsi pak je pomoc vod nejdrazsiho NATO , taky nejdrazsi , nejblizsi a prisslibena.
    Nikdo este nerek, ze slibena ofenziva muze bejt to posledni, co se stane na U.
    Zdalky to tak vypada.
    Medved je lstivej ma sest linii obrany a jenom nekde zacne prchat, aby vlakal nepritele a pak na nej ze tri stran a zhora zautoci. A nepritel nezbude.
    A kde je nejaky letadlo moderni.
    A co jsou letadla treba mizernych 500 nejmodernejsich jich, mezi spojenci??
    De voto porazit medveda, nebo nejde?
    Muze potom bejt ofenziva treba ze Sibire..
    To se porad rika de se na medveda a popoptom neni ani flinta.
    Uz toho koktam.
    Se ukazuje ,ze zapad ma vladu uz je jednu , ted sou zase v Song a puru.
    Jinej je v Hell ,sing, ach.
    Pred valkou byly zase ty sjezdy homosexualu , hotel Sroubek /sroubovak tam nebyl k mani na ten sroubek/,hotel mel taky cervenej plys vsude.
    A plysova taky na ni doslo, revoluce ..
    Ted pratelstvi a spojenectvi mezi narody vidim uplne jinak.
    Ukr vlada president a general pozaduji F16.
    Chteji valku prohrat se starym haraburdim?
    Musi chtit ty novy F-35. A k tomu aspon tri letadlovy lodi.
    Ted novy tanky vod usa, z nich ted chteji vodmontovat to nejduleitejsi a to potrva skoro rok..Leopardy taky stary h…na.
    My mame cisty svedomi , dali sme vsechno a sme ochotny dat este genrala rehku, generala presidenta , kterej se vzda funkce a tesi se aby, moh na medveda. Dame navrch Novotnyho, ten je vic nez tri generalove.
    CT je plna dobrovolniku..Ptam se.
    Spojenci chteji taky F16 pro ukra. Kdo tady chce tu valku vyhrat?
    Medved je pozar, kterej nikdo nechce hasit.
    Recni , ze valka uz stale pres trilion euro , udesnym zdrazovanim a jeste pres dveste miliard penez a zbrani ,inflace do toho neni zapocitana..
    Za ty prachy bych koupil celej genenralni stab a s celou ruskou armadou.
    Putin je skrt , dal na valku mizernejch 65 miliard, levnejch rublu .
    /1 dolar =8o rublu/.Tedy jeste tech 65 miliard deleno 80.
    Lid malo vokrada.Skoro zadna inflace , zadny zdrazovani ..
    Vylozena zebrota.
    A nemohla by bejt demonstrace , ze kdo chce do valku, tak at do ni de.

    1. Když se to propadne, plameny mají výšku lesa. Praskání je tak silné, že není slyšet vlastního slova. Ale zaniká to v hukotu. Znám to z vlastní zkušenosti. Hasiči přijíždějí až potom.

   1. Sibyla , jak maj krovy a prkna horet na medeny strese.
    Valecnou sekeru mas vykopanou, tak do nich.
    A smolna smrkova, je ta medena strecha a romanticky prska.
    Skalpovat takovy , privazat k totemu , vyrezavat jim do kuze zaziva monogram a fotovoltaikou neuhasitelnou, zatopit pod kotlem..

 5. Nechápu, jak může někdo tvrdit, že FV nehoří.
  V našem městečku máme takovou malou továrničku, jejíž majitel nechal osadit FV na celou plochu střech. No, a před několika lety to při jedné z vln veder zahořelo. Přehřálo se „henté oné“, co sbírá elektřinu z panelů a posílá ji do vnitřní sítě.
  Táborák to byl náramný a čmoudíky také. Naštěstí shořela pouze ta FV na střechách, střechy a ono „henté oné elektrické“. Hasiči měli plné ruce práce s tím, aby oheň udrželi na střechách a nerozšířil se na okolní stavby a dovnitř budov. Zásah začal kolem poledne a poslední hasičská auta se rozjela po osmé večer.

  A předloni jsme jeli kolem hořící restaurace, na níž (opět ve vlně veder, myslím, že to byl červenec) také blafla FV. Hořelo to opravdu mocně a kouř byl vidět na několik km. Majitel měl smolíka, protože tomu to prohořelo i dovnitř a celková rekonstrukce skončí SNAD v říjnu letošního roku.

  1. Občane, jestli vy zase nešíříte nějaké ty fejkňůsy. Místní vodborníci v diskusi řekli, že to nehoří a že my jsme jen banda poučenejch amatérů. Oni to určitě vědí nejlíp. I když se třeba na YT dají najít desítky videí dokládajících opak. Musíte to prostě uchopit tak nějak správně politicky. Dogma zní: PV nehoří, takže to přestaňte zpochybňovat, nebo skončíte liberálně demograticky na Libavé.

   1. A jo!
    Tak to v tom případě byla jen metafora.
    Čmoudíky samozřejmě způsobili cigaretychtiví zaměstnanci a „hašením“ jsem myslel, že jim majitelé „umyli hlavu“ za flákání se.

    Je to tak v pořádku, šéfiku?

   2. „… ,že my jsme jen banda poučenejch amatérů“
    Nemělo by být „zpovykovaných ?!“ … no přeji hezký zbytek neděle …

 6. – O tom, co a jak se bude hasit rozhoduje při požáru velitel zásahu. V první řadě se zahraňují životy, pak se požár lokalizuje atd. Takže v praxi klidně může nechat dům vyhořet do mrtě a řeší se jen sousední domy a je to v pořádku.
  – Pak nastoupí vyšetřovatel a řeší se příčina požáru. Jeho stanovisko zajímá pak pojišťovnu a může se klidně stát, že nedostane nic, i když budete mít sebelepší pojištění.

 7. Jde o peníze pro „věrchušku vsjech věrchušek“.
  Kdyby válka skončila, nebude se ihned moc zbrojit (nikdo neví, kdo by se dostal do ozbrojeného konfliktu se sousedem), Čína je dost silná na to, než aby se na ni začalo útočit, když se bude „sjednocovat“ s Tchaj-wanem, velké pandemie nečekáme (už umíme isolovat) a dolar přestává být univerzální měnou. Postupně se zapomene na sankce a začne se obchodovat.
  Do doby, kdy se nějaká velmoc rozhodne, že ona bude jediným hegemonem na světě. A to se určitě rozhodne, když začne mít pocit, že by mohla (že má sílu) poroučet všem. Pochopitelně bude řízená z (OO) – oligarchického Olympu. Protože ten nelze zničit. I kdyby, vytvoří se znova , povstane jako Fénix z popela, protože mít vše a vládnout všem je obecná lidská touha.
  No ni?

 8. Pane Vidlák, tohle jsem skutečně netušil. Řešení „sluneční panely na střeše pro vlastní spotřebu“ jsem pokládal, na rozdíl od Zeleného údělu, za správné.
  Musím říct, a sakra!

 9. Vidlák otevřel zajímavé téma, ale podívejme se na něj ještě z dalších úhlů.
  Fotovoltaický panel je hlavně sklo, hliník a křemík. Samo o sobě neshoří. Účinnost FTV klesá s časem stárnutí, a navíc, v českých podmínkách opravdu nehrozí, že bychom měli tolik sluníčka. A když už je jasný slunečný den, je všude něco prachu, který účinnost FTV snižuje docela dost. Samotný panel je celkem v pořádku, nebál bych se jeho shoření.
  Pak zde máme měnič, přesněji střídač, což jsou dva protisměrně zapojené IGBT moduly s kondenzátorem. Jsou docela drahé, proto jsou jen dva, a od toho se odvíjí křivka strmosti nárůstu napětí, což je kritický parametr pro průraz elektrické izolace kabelu. Jenže to se dá odstranit připojením kabelu o třídu vyšším, pokud někdo nevěří návrhu projektanta. IGBT moduly mají jisté ztráty přeměněné na teplo, takže zapotřebí chladič. Hliníkový. Stačí zakrýt před přímým sluncem, a náhlý nárůst výkonu uchladí.
  Dále máme v měniči kondenzátor. Tedy dvě elektrody a mezi nimi nabíjený izolant, co vyhlazuje strmost křivky nárůstu napětí. To je takový hliníkový válec, ve kterém je svitek z folie izolantu s kovovou vrstvou. Stává se, že někdy dojde k poškození té kovové vrstvy, ale také dojde k samoopravení, kdy se kov na povrchu izolantu rozteče znovu a v místě poškození se kovová vrstva o něco zeslabí. Kondenzátoru časem klesá kapacita, která je dána počtem životních cyklů. K průrazu a úplnému zničení dojde až po poklesu kapacity kondenzátoru na hodnotu 20%. Což je tak za 6 až 7 let. Dá se tomu předejít výměnou kondenzátoru před koncem životnosti.
  Pak máme místo na ukládání energie, což je obvykle trakční baterie. Ta je lithium iontová, nejčastěji s LiFePO4. Lithium hořlavé je při styku s O2 (kyslíkem,ne telefonním operátorem), ale k tomu za běžných podmínek těžko dojde. Ovšem při požáru může dojít k poškození baterie, ale až jako následek požáru.
  U FVE stačí pohlídat si při požáru měnič a baterii, ty odpojit a odvézt. Zbytek není hořlavější než vybavení domu bez FVE.
  Z hlediska požárního u zařízení pod proudem nemohou hasiči použít hašení vodou či pěnovými hasicími přístroji, ale měli by měli hasit elektrické zařízení práškovým, sněhovým nebo halotroním přístrojem. Práškový je pro domácnost nejběžnější.
  Obývané prostory se mají hasit IG541 nazývané také INERGEN (směs dusíku, argonu a CO2), neobývané pak CO2.
  Existují hasicí přístroje s teplocitlivou trubicí vhodné pro hašení rozvaděčů. Protože u instalací FVE je měnič obvykle blízko trakční baterie, pro klid duše postačí umístit takové hasicí zařízení do místa měniče a trakční baterie.
  Je jasné, že hasič při zásahu neví, co je přesně nainstalováno u FVE. Ale lze odpojit střídač a baterii a odvézt je stranou.
  U vlastního odpojeného polykrystalického FV panelu pak hovoříme o napětí kolem 34,5 V. Z toho žádný požár ani zkrat nevznikne. Proud bývá kolem 7 A, ale když je panel odpojený a pod sluníčkem, bavíme se jen o napětí. Nemyslím si, že by FV panel na střeše byl z hlediska požáru nějaký problém.
  FVE jsou v podmínkách ČR málo účinné kvůli zeměpisné poloze, proto jejich instalaci nijak nepropaguji. Ale zase z nich nedělejme riziko požáru tam, kde je nízké. Rozhodně nižší než u MW trouby nebo rychlovarné konvice.

  1. Re: Gerd

   A prosím pěkně, kampak vám zdrhly vodiče a jejich izolace, resp jejich spoje, které jsou povětšině příčinou požáru?

   Co se týká pojistek, mám bohaté zkušenosti, jak projektantem navržené hodnoty tak nějak nezabraly a nezabránily požáru, resp. zahožení vodičů.
   Abych byl konkrétní, minulý týden se mi tak nějak rozhořel kabel na návěsu, aniž by to jakoukoli pojistku nasralo takovým způsobem, že by se spálila. A to nemluvím o tom, že zdroj napětí (akumulátory) byl připojen přes mladou, chytrou a krásnou mašinku, která je montována výrobcem. Ta má předejít vypálení pojistky tím, že odpojí přetížený okruh a přes soft vám nahlásí, kde se stala chyba.
   Jen pro pořádek – napětí 24 V, takže brnkačka. Chyběla asi tak minuta k tomu, aby byla zneškodněna technika v řádu jednotek milionů Ká čé.

   1. Vodiče začnou hořet, pokud jsou chybně navrženy a přetíženy proudem. Tedy malý průřez drátu ohřívaný příliš velkým proudem – častý problém polských prodlužovaček.
    Napěťový průraz izolace u vodičů typu domovních kabelů není obvyklý, izolace je předimenzována, neb to stojí jen o něco více plastu navíc.
    Spoje jsou zdrojem požáru, jen pokud nejsou dotažené a dochází u nich k jiskření. Dříve potíž hliníkových vodičů, které se příliš roztahovaly a smršťovaly teplem natolik, až uvolnily šroubový spoj. U měděných drátů k tomu nedochází, stačí pořádně dotáhnout spoj.
    Pojistka je ochrana proudová, přepálí se průchodem velkého proudu, kdy v místě zeslabení drátu v pojistce vzniká větší podíl tepla.
    Váš konkrétní případ hoření kabelu na návěsu neznám, ale podíval bych se, zda nešlo o povolený šroub u kabelu v konektoru. To mně připadá jako nejpravděpodobnější příčiny požáru kabelu, na který neplatila proudová ani napěťová ochrana.

    1. Re: Gerd

     Šroubovaný spoj na autě ani náhodou.
     A zcela ignorujete skutečnosti, které jsou zdrojem naprosté většiny problémů při vodičových přenosech.
     1/ Oxidace spojů
     2/ oxidace vodiče (i měď oxiduje, a to tak, že velmi
     3/ časová degradace izolačních materiálů – čím novější výroba, tím horší výdrž – působením povětrnostních vlivů, zejména UV záření.

     Kdyby vás to až tak zajímalo, podle ČSN máte předepsaný časový úsek, ve kterém byste měl měnit veškeré vodiče.

     1. Targusi,

      musíte otevřít konektor a tam uvidíte, jak je drát přišroubován ke kolíku. UV záření pod podvozkem moc není a ochrání jej i špína. Navíc plast UV zářením degraduje na povrchu, ne do celé hloubky.
      Nevím, proč Vám hořel kabel na autě. Jen jsem hádal ne nejpravděpodobnější příčinu.

  2. Asi by nehasili ručními HP.
   Takže hasící vůz se zásobníkem prášku plus zafoukavací mechanismus (dejme tomu že pro transport prášku by stačily hadice na vodu). Existuje vůbec něco takového ?

 10. O (ne)ochotě hasičů se solárem na střeše jsem zde psal loni, ale tak to jede v celé EU a časem donutí i Vidláka. Nějak jinak nelze sestavit „neutrální dům“.
  A s tím, že „svítit potřebujeme v noci“ se řeší pomocí baterie, která se přes den nabije.

  Každopádně zatím se fotovoltaika finančně nevyplácí. Je to jen pojistka proti výpadkům elektřiny (a to jen 8 měsíců v roce). Jenže EU může změnit parametry a rázem bude nutnost mít ji na střeše.

  1. To není o „neochotě“.
   FV prostě není čím hasit. E-auto zahodíte jeřábem do rybníka (a budete se modlit, aby byl dost hluboký), ale barák? Princip hoření a materiály jsou totiž u FV hodně podobné jako u e-hejblat.

    1. Re: Sk

     Jste starý maml…, ech…, Starý kocour zcela bez fantazie.

     1/ Ryby prodáte na trhu, jako zcela nový druh su-shi.
     2/ Vodu stočíte do petkových flašek a prodáte jako nultou sérii speciální léčivky, buď pro batolata, nebo pro seniory.
     3/ Bahno střelíte do nejbližších lázní.
     4/ Z rostlin vyrobíte a prodáte speciální likér vy stylu polské Zubrovky.
     5/ Shrábnete dotaci za revitalizaci rybníka ve stylu, jaký předepisuje nějaký bruslogradský předpis (jedno který, stejně se v nich nikdo nevyzná).
     6/ Z výnosu postavíte nový, ještě promakanější elektrobarák.
     7/ Na váš sedací sloupek vymyslíme dotaci rovněž. Když můžou být dotována sedátka pro sokoly, proč by nemohly být dotovány sloupky pro staré kocoury.

     Problém je BEZE ZBYTKU vyřešen.

     1. Re Targus
      bod 6. Nový, ještě promakanější elektrobarák vás nakonec sežere , pokud si budete v obýváku často pouštět audiovizuál africké krajiny se lvy – viz R. Bradbury v povídce „Dům“
      Bude tak promakaný, že začne žít svým vlastním životem a místo požáru zhmotní iluzi 😊

 11. Setkání Fiala, Pavel, Babiš:
  Cit.: Podobně se vyjádřil také Andrej Babiš. „Jsem rád, že stávající vláda pokračuje v zahraničně-politické orientaci naší země a dnes jsme měli možnost si to potvrdit, diskutovali jsme o situaci v Evropě, o Schengenském prostoru, o rozšiřování NATO a rozšiřování Evropské unie,“ uvedl.
  (Zdroj: Prima CNN)

 12. Tak dneska článek i diskuse mi silně připomínají Covidové jpp. Hrůza, hazard, podvodníci kam se podíváš, zoufalí hasiči… Pokud bych se dnes měl rozhodovat o instalaci FV, asi bych se dost vyděšeně poptával nejen hasičů, co s tím.

  Typické je, že jsme tady všichni odborníci (už opět) a tak víme, že dotační instalace jsou hrůza, hasiči se bojí a všechno je poddimenzované a výborně to hoří. Odborník šmahem vyrobí i z hliníkokřemíkového panelu termit…

  Já mám na střeše 12 panelů po 550Wp. Celkem tedy 6600 Wp ve dvou sekcích. Napětí v noci okolo 11V, v poledne až 250V. Co měnič? 20kWp. Takže je to hrůza? poddimenzované? Vyhořím? Dostal jsem nezávislé informace o panelech a měniči a ony ty panely se umí opravdu ze strany měniče vypnout. Takže co s tím? Sundat?

  Ale ano. V něčem máte kus pravdy a to je ta další vrstva nad střechou, kterou by se hasiči museli při hašení prokopat, než se dostanou ke krovu. Vycházíte přitom z extrému (barák zahoří právě v místě panelů) a z toho dedukujete katastrofické scénáře ala Covid (to zas někoho pěkně naseru!). Myslím, že hasiči, tak jak se naučili hasit elektroauta, naučí se hasit i s FV instalacemi na střechách domů.

  Takže za mne článek dnes bez faktické hodnoty (bohužel) a diskuse, až na výjimky, tlachání poučených laiků. K ničemu.

  1. Tož divím se. Byl jsem podveden? Máme 11 panelů, a slibovaných 3600Wp jsem ještě nedosáhnul… nikdy… za dva roky.

   1. Cena / výkon. Panely s výkonem 350 Wp jsem popravdě nikde neviděl.
    Není panel jako panel. Není poloha panelu jako poloha.
    Pokud se podívám na statistiky své instalace, tak v těchto slunečných dnech „vyrábím“ necelých 40kWh denně. Teoretický výkon mé FV je 6600 Wp, ale díky nevhodnému sklonu střechy dostávám v poledne „jen“ něco málo přes 5kW.

   2. Musíte ještě chvíli počkat. Při záblesku taktické JZ, výbuchnuvší v blízkém okolí, toho špičkového výkonu (krátkodobě) dosáhnete… Naše vláda na tom již pilně pracuje.

     1. Ne ne: při zpozorování jaderného výbuchu voják ulehne na zem nohama směrem k výbuchu a hlavu si zakryje rukama. Po skončení výbuchu pokračuje v bojové činnosti…

      Tak nějak jsem to četl v nějakém tom Vševojs x-x předpisu 🙂

      1. Co nedělat: Používat po šamponu kondicionér

       Umytí hlavy šamponem je po jaderné explozi nutností. Odborníci CDC ale naléhavě varují před použitím kondicionéru. Je to jedna z kritických chyb, jimiž se můžete zabít. Kondicionéry totiž obsahují surfaktanty, které vychytají radioaktivní částice a zalepí vám je do vlasů

      2. Ne, ne ne… Nám říkala paní profesorka, že je to největší blbost… Že se má stát, koukat se a čekat až umřem, že je to lepší než pomalu umírat.
       A ona měla manžela důstojníka ČSA, ve Frýdku – Místku, kde byly raketová vojska, takže informace z 1.ruky.
       Přitom to byla ženská, která dělala profesorku na oděvní škole v Prostějově a jak už to bylo, popletla se při pohovoru na 68.rok. A skončila úplně jinde, ale učit šití mohla, to ji nezakázali.
       Na rozdíl od Bednářové.

       1. Ja rikal zobakum na vojne, ze maj dal bezet proti nepriteli a drzet sapik v natazenych rukach. Proc natazenych? Aby si neznicili kanady ukapavajici oceli.

    1. … nic osobního, ale pokud, Charone, píšete o těch pohromách, měl bych takovou jednu až
     Alefovskou včera propíranou pohromu, pravda, ale zase né tak hořlavou … že ty Vaše čárky na „ý“ a „í“ celej ten Váš přechodník (jinak ve správným tvaru, když Vám tedy šlo pouze o jednu JZ = což v praxi asi nemůže nastat) pěkně zbombardovaly

  2. Jethro 4 června, 2023 (8:05)

   No, mně přijde, že Vidlák v článku hovoří trochu o něčem jiném, než o tom, že by se vznítil a začal hořet vlastní panel..

   1. … na podkroví v plamenech pod solárními panely se budou jen dívat a udržovat oheň …
    … Inu, takhle dneska vypadá chytré řešení… Ti burani tomu stejně nerozumí, dostanou státní dotaci, rychle instalujeme, pak zkrachujeme a ať si s tím nadělením poradí někdo jiný…
    … Stačí si pokecat s hasičem a rázem máte problémů dost i bez debilů, kteří tlačí něco, čemu nerozumějí …

    Máte pocit, že jsem vynechal z článku něco podstatného? Soláry dnes tlačí burani a poctivej hasič z toho má kopřivku. Samozřejmě jsem reagoval na článek (soláry fuj) a i na diskusi (soláry hrůza). Obojí je nesmysl. Ještě nedávno nás hasiči oblažovali požáry od trámů zazděných do komína, pak to byly poruchy elektroinstalace, potom elauta a elkolky, no a teď je největší hasičský průser solár na mé střeše.

    Já jsem zvolil soláry už nalomený Vidlákem (soběstačnost) a protože už léta píšeme/čteme, že není otázka, jestli bude blackout, ale jen kdy to bude.
    Jak vyřeší Vidlák mražáky plné masa? Dieselagregátem? Ale ten má také baterku a může zahořet při poruše docela snadno.Proto já volil soláry. Baterky mi udrží mražáky tak tři dny a pak mám v garáži i ten agregát a dost hodně nafty. Ale tady jsem se dozvěděl, že jsem vůl, protože mám na střeše FV a hasiči mne nebudou hasit…

    Asi tak nějak ve stručnosti.

     1. Podle mnohých určitě zahořím, bo mám FV. Stejně tak jsem loni určitě umřel, bo očkovaný na Covid. V tom vidím tu podobnost 🙂

    1. Broučku,
     letos jsme si nechali udělat novou střechu a komín.
     Z komínového tělesa a jeho těsného okolí vyndala firma kusy fest zuhlenatělých trámů, které fakt nebyly smrkové. Kdyby to byly „moderní“ trámy, tak jsme dávno lehnutý popelem. Patrně nám v komíně také čas od času lehce hořelo, protože i cihly byly propálené (a od nich doutnaly ty trámy okolo).
     Takže ty svoje pohádky vykládejte někomu, kdo ty zuhelnatělé trámy a propálené cihly nedržel ve vlastních prackách.

     1. Nevím broučku, jak bych označil tvora používajícího v dnešní době cihlový komín notabene se zbytky zazděných trámů. Broučku.

      Na rozdíl od vás, já mám všechny komíny, až na poslední kamenný valašský, vložkované keramikou a všechny trámy se jím zdaleka vyhýbají (my tesaři tomu říkáme výměna).

      1. Zkuste třeba „majitel domu v památkové zóně, který musel na novou střechu a komín nejprve našetřit a podobu střechy a komína dojednat s památkáři“.
       Já vím, je to dlouhé, ale stručněji to nešlo.

       1. A co bránilo broučkovi cihlový komín vyvložkovat nerez vložkou? Zvenčí není vidět a tak by památkáři neměli remcat. Nebo ano?

    2. Na jaře mi blafla v dílně-garáži na zdi v nabíječce samovolně akubaterie. Pod ní byla umělohmotná krabice od toho akunářadí (vrtačky). Nevěřili byste, co za cca 5 minut to udělalo za paseku.

     takže:
     …“v garáži i ten agregát a dost hodně nafty“

     No nevím, kdo si co představuje pod pojmem „HODNĚ“ a ještě k tomu NAFTY, ale tohle zrovna nevypadá na nějaký smysluplný pokecání s tím Vaším hasičem!

     No a ty zuhelnatělý trámy, Občan má pravdu, stále vyndaváme takový trámy z komínovýho zdiva při rekonstrukcích. Změna paliva (pevné na plynné) ušetřila hasičům hodně práce. Stačí zpětně zalistovat v novinách, kolik ještě dnes je výjezdů hasičů k zahořenýmu dřevu v komínovým zdivu.

     No a k tomu lobby a mýmu „ber kde ber“ … nikdo nezpochybňuje, že fotovoltaici neznaj fotovoltaiku, problém spočívá v tom, že se nevyznaj v jejím hašení! Hasičů se totiž v minulosti ptali až jako posledních. Až poslední dobou se hasiči do toho pořádně opřeli a taky se z jejich popudu měněj ČSN.

  3. Hasiči prostě na 3D tiskárně vytisknou barák o 10 % větší jak je barák hořící. Tímto barákem barák hořící přikryjí – jako zvon.
   A je to.

  4. Kdyz panely vod vlady EU tak bejt hasicem , vznes bych dotaz a cekal bych na rozhodnuti vlady a expertu , jestli hasit a nebo nehasit.
   Neco takovyho nemuze jeden vobycejnej hasic ,bidne placenej , ani rozhodnout.

 13. Úplně OT:
  Na webu Petra Hampla je krátká glosa o pravici a levici. Protože s ní do písmene souhlasím, šoupnu ji sem celou:
  „V článku Metafyzika národního bolševismu pracuje Alexandr Dugin se zajímavým vymezením rozdílu mezi levicí a pravicí. Levicové podle něj jsou apel na racionalitu, humanismus a rovnostářství, zatímco pravicové jsou iracionálno, mytologie, archaičnost a totalitarismus.

  Dugin vidí ve všech hnutích i politických stranách prvky z obou skupin.

  Zajímavé na tom je mimo jiné to, že liberální ekonomie bývá spojována s pravicí a skutečně nese rysy duginovské pravicovosti. Iracionální pseudonáboženství, které nesmí být kritizováno a které mystickým způsobem vyřizuje zprávu o tom, že vyvoleným se má dostávat blahobytu, zatímco nevyvolení musí víc a víc strádat a že porušení tohoto principu by prý vedlo jakési nepopsatelné katastrofě“

  1. Re: pithart

   Když si vzpomenu na duševní hovna padající z úst Jediného Ekonomického Mistra Všehomíra, potažmo Pana Profesora, musím dát autorovi této definice za pravdu.

   1. Myslíte toho všech zlodějů futrála? Toho co si „půjčil“ z tehdy přebytkového důchodového účtu? Toho co chtěl : „více takových Kožených“? Myslíte toho, co sliboval, že za dva roky předhoníme Rakousko? Toho, co jede na jiný kontinent, aby tam kradl pera?

    1. Re: VČ

     Ano, i toho soudruha jsem myslel. A ten druhý si nechal zaplatit titul
     Nejlepší Ekonomický Mág Mléčné Dráhy.

    2. Ale vy jste tu větu VK vůbec, ale vůbec nepochopil.
     VK tím za „za dva roky předhoníme Rakousko“ nemyslel jako že ho předhoníme jako Československo (Česká republika) nebo my všichni občané Československa (České republiky). On myslel my, jako já VK a lidé kolem mě.

   2. Potrebuje zase navstivit instituci , levicovou nebo pravicovou , racionalno nebo iracionalno , na snadne vyreseni problemu ,
    hlavni vec , ze sou tam ty v bilejch plastich , vsj rovno.

  2. Ale to je přece logicky dovoditelná věc, pokud člověk chápe skutečný rozdíl. Proč asi liberalismus nezpochybňuje náboženství, dokonce svobodu vyznání bere jako jedno z prvních nezadatelných lidských práv? Navíc on sám se dovolává jakýchsi údajně shůry daných práv (přirozenoprávní teorie), mezi něž řadí právo na soukromý majetek a jeho nedotknutelnost, a diskusi na toto téma dogmaticky odmítá. Byť se realita s ideologií v tomhle bodě rozcházejí na míle daleko.

   Člověk prostě nesmí věřit politologickým magickým pomůckám typu politický kompas, které jsou ve skutečnosti ideologickým nástrojem sloužícím k prosazování liberalismu, protože pomáhájí vytvářet mýtus o jeho výjimečnosti a nedotknutelnosti. Nicméně stačí se podívat na dění u nás a vidíme, že totalitarismus nemá nic společného s nějakou skupinou politických ideologii, na které tvůrci onoho „kompasu“ potřebovali ukázat prstem.

   Jakmile máte jakoukoliv ideologii, která připouští nerovnost v jakékoliv oblasti a zakládá prvek vyvolenosti na nějakém rysu či vlastnosti, máte pravicou ideologií jak vyšitou, i když ji bude většina lidí nálepkovat opačně. Liberalismus dělá selekci lidí podle těžce definovatelné „ekonomické výkonnosti“, která ovšem nemá nic společného s přínosem společnosti, ale pouze s osobním obohacováním. A vytváří tak systém, v němž jsou všichni ostatní více či méně diskriminovaní, pokud se obohacovat na úkor druhých nedokáží nebo nechtějí.

   Mimochodem, liberalismus není o svobodě, jak se tradičně mylně uvádí, ale svévoli. S rostoucím množstvím vlastněných ekonomických prostředků vám umožňuje čím dál více se vyvažovat z platných zákonů a dělat si, co libo.

   1. Liberalismus nejlíp poznáte při setkání s liberální černoškou – když se jí podíváte do očí, je to offensive, když se jí nepodíváte do očí, je to rasismus, když se jí podíváte na nohy, je to sexual harassment.
    Jednu mám ve vzdálený přízni, naštěstí sem nejezdí.
    Při setkání s liberály je nejlepší stoupnout si zádama do rohu a neurčitě těkat očima.
    Už dlouho nejsem liberál a pozvolna přestávám bejt demokrat…

    1. On jim ten „liberalismus“ je slouží jako klacek na prosazování své blbosti na úkor ostatních. Jinak si myslím, že by to dotyčná nedokázala ve svém jazyce dost možná ani vyspellovat. Je to stejný princip, jako když se u nás i rodina s pěti exekucemi žijící z dávek hlásí „k pravici“, protože ti zlí gomunisti, že.

    2. Nejhorsi je takovych se cokoliv zeptat. Odpovedi.
     „Otazkou ,mi zase nasazujes okovy , ty otrokari. Naval prachy a zadej o odpusteni, rasisto“ !!

   2. To platí za každého režimu kde není kasa společná a přísně hlídaná (jasně, kdo bude dělat hlídače…a kdo bude dělat hlídače hlídačů atd. apod…….).

  3. Mimochodem, má definice levice a pravice, kterou se dá podle mě jednoduše rozklíčovat politické dění, zní: Levice se pokouší nastolit rovnost pokud možno ve všem, pravice prosazuje nerovnost pokud možno alespoň v něčem. To podle mě odpovídá i prvotní historické profilaci obou politických směrů. Takže levicová je sociální demokracie, byť může provozovat stát, v němž alespoň zčásti funguje kapitalismus, nicméně do budoucna chce dosáhnout úplného státního vlastnictví. Liberalismus je naopak pravicový, neboť i přes veškerou proklamovanou rovnost všech se všemi prosazuje tvrdý, státem nekontrolovaný kapitalismus, nejlépe nadnárodní. Z čeho jiného by taky všechny ty neziskovky žily, že.

   Lze si povšimnout, že přes všechno „antikapitalistické“ blábolení liberální „levice“ typu Piráti tihle ve skutečnosti vůbec proti tomuto systému nechtějí jít, neb z něj ve skutečnosti pohodlně tyjí. Proto mi přišla ta nedávná roztržka mezi Bartošem a jednou blbkou z vedení Pirátů dosti úsměvná, protože ve skutečnosti nechce žádnou změnu systému ani jeden z nich.

   Tzv. neomarxismus, či jak všelijak se to označuje, je dost chytře manažovaná politika velkokapitálem. Takový Soros či různé dynastické klany banksterů došli k závěru, že nějak musí zamezit návratu skutečné levice, která by je připravila úplně o všechno. Takže postupem času vymysleli úspěšný způsob, jak kanalizovat revoluční nadšení mladých naprosto neškodným způsobem, a navíc obrátit jejich hněv od sebe směrem ke zbytku společnosti. Postupně jimi placení a proškolení lidé pronikli do dříve hodně radikálních organizací typu Antifa či Anonymous a v tiché spolupráci s US a UK tajnými službami je zcela ovládli, promořili je ideologickou agendou LGBT+ apod., no a teď je bezostyšně a beze strachu zneužívají pro své potřeby.

   1. Hedge fond (Soros) potřebuje pokles-růst-ještě větší pokles-ještě větší růst -úplně největší pokles-úplně největší růst…..
    Klid, respektive když akcie mají stejnou cenu nebo mírně rostou – to je smrt spekulanta typu Cho….Sorose. To vyhovuje konzervativnímu („dividendovému) investorovi typu Warrena Buffetta.
    A obyčejným lidem – obyčejní lidé chtějí klid, nechtějí krize, deprese, války….

 14. No tak, gdyž vám shoří barák, tak vám shoří, a hasiči jak dojedou tak chrání obecní majetek, jako policajti co chrání a pomáhají udržovat obecní majetek. A gdo je v obci majitelem, stát.

  No a s tou fotovoltajkou je to tak, že se chtějí lidi odstřihnout od státu, Čezu, páč sou dávno pryč doby kilowata za halíře. To je zase nesmíte za to kárat, alespoň trocha rozumu jim zbylo.

 15. Příhoda jak z Divotvorného hrnce. Česnek bez zápachu a zápach bez česneku!
  Panely sice máme, nehoří, ale nevyrábějí. Když vyrábějí, mohou zahořet!

  Kdyby to tak bylo, hasiči by instalaci panelů asi úředně zakázali. Ve státě, kde je regulováno úplně všechno bych to považoval spíše za zprávu z 1/4/2023.
  Ale kdo ví…

  Zahořet to může, dokonce jsem o tom někde četl.

  Ad lithiové aku:
  Do letadla si taky nemůžete vzít libovolný počet baterek. Taky mohou zahořet.

  1. Re: Sk

   Abych byl co nejvíce přesný a co nejméně sprostý…

   Byl jste někdy na mši a přijímal jste Boží tělo (oplatku)?

   Pokud to vezmu ČISTĚ z živočišného hlediska, jednou a nikdy více.
   Neslaný a nemastný kus oného, který vám ihned přilepí patro k jazyku, což u mnohých vyvolává nutkání ke zvracení. Navíc pokud vám to do hubajzny vrazí „obsluha“ celé a nepolámané kolečko, máte další příjemný pocit, že se udusíte, pokud svou hubajznu IHNED neotevřete a hostii si nevyrvete z hubajzy, a to klidně i s jazykem, případně s několika zbytečnými zuby.
   A zkuste křesťanům tento dogmatický obřad nějak modifikovat, nebo dokonce zakázat! Jak říká jedna má dcera, když jí někdo vykládá nesplnitelné věci – HEJ! TO JAKO VŮBEC!!!

   Nu a FV-panely jsou něco podobného, jako ona hostie při nedělní mši. Stojí to za hovno, ale soudruzi na tom budou rajtovat, protože jsou takovým Svatým Grálem zeleného šílení.

   Takže ani ti hasiči nepomůžou.

   1. Proto taky husité zavedli přijímání podobojí. Protože věděli, že hostie se musí zapít.
    A navíc, proč by víno měl chlastat jen kněz, že jó.

   2. Na přijímání jsem nikdy nebyl,
    naposledy jsem byl v kostele (neslužebně) při pohřbu maminky – a to je dávno. Ale oplatku jsem nikdy neokusil a myslím že v církvi, kde jsem teoreticky zapsán se to ani nepraktikuje.
    Českobratrská církev husitská se to jmenuje.
    Ale s fotovoltaikou to souvisí jen málo. Spíše s celkovým „pokrokem“. Spousta různých zařízení se dělá tak, aby člověk s nimi nic nemusel dělat a přesto aby to fungovalo, Což se daří – ale tato zařízení vlastně ani neumožňují, aby je člověk ovládal. Dělají si, co samy chtějí. Fotoaparáty, mobily, auta, zvláště ta „samořiditelná“.
    Spoustu času ztratím tím, že jednotlivé automatiky a „možnosti“ vypínám, aby při dalším zapnutí tam ty vlastnosti opět byly. Výsledky (třeba fotografováni) jsou naprosto standartní, stejné, jako má Máňa z sámošky.
    Dělají ze mě „konzumenta“, který se má chovat tak, jak si konstruktéři a marketéři přejí. Abych utrácel
    a aby mě nenapadlo přejít ke konkurenci. A vestavěná „kurvítka“ se starají o to, aby mi daný model moc dlouho přes záruku nevydržel a já si musel koupit „nový, lepší model“.

    Prdím na to. Používám (profesionálně) třeba mikrofony z roku 1957 – a jsou stejně dobré nebo dokonce lepší než ty letošní modely. Jinak vypadají, toť vše. (Zajímavé je, že na Aukru se ty prastaré nabízejí za deseti až dvacetinásobek ceny srovnatelných letošních modelů. Že by to všechno byli sběratelé?)
    Takže já jsem docela klidný, Když se digitalizoval celý provoz našeho Ústavu, čekal jsem s tím tři roky, než se objevily praktické zkušenosti. A bylo to o pár milionů levnější a vydrželo to dlouho. Některé věci s úpravou na nové formáty fungují dodnes. Nejsem staromilec, ale taky nemusím mít všechno nejmodernější. Třeba audio-editor používám patnáct let starý. Umí to samé, co ty nové + něco málo navíc, funkce, které člověk použije jednou, dvakrát za život, ale mám na něj licenci „na furt“ a nemusím se bát, že když přestanu platit cloud, tak mi to vypnou.
    (Nehledě na to, že mi bude fungovat i když mi omylem překopnou kabel od internetu.)
    Omlouvám se za délku, nějak jsem se rozepsal.

 16. Hasič Vám zatajil, že mohou hořet i baterie. Dalším rizikem případného požáru mohou být i např. špatně nalisované konektory u panelů. K vytvoření nějakého objektiního názoru by to chtělo vyslechnout i druhou stranu, pokud množno někoho, kdo si sám a za své postavil a DLOUHODOBĚ provozuje vlastní elektrárnu bez dotací. A bez možnosti dodávky do sítě a v problematice se orientuje. Ono je určitě znát, když něco děláte na svém (a za své). Minimálně Vás to donutí problematiku důkladně nastudovat a nešetřit tam kde se nemá.
  Nikdo rozumný elektrárnu na 100% nezatěžuje. Většina elektroniky je stejně z Číny, tím je dané vše.
  Perly z dotačních instalací je možno shlédnout zde : https://www.facebook.com/groups/682249757239362

  1. Re: Si

   Citace
   Nikdo rozumný elektrárnu na 100% nezatěžuje.

   Ovšem sluníčko má jaksi vaše rozumné soudruhy v pí…, eh, co to píšu a co to pášu…, v číči, jsem chtěl napsat, samozřejmě…
   Tedy pokud máte XY panelů a na zpracování jejich výkonu YZ dalších zařízení, jednoduše lehce riskujete, že to žluté kolečko na nebíčku vám to zlehka podpálí, anžto jaksi rozumu moc nepobralo a jeho svit se moc regulovat nedá…
   On totiž stačí jeden vyšší přechodový odpor, anebo zkratovaný článek v baterii, a už je veselo…

   1. Přít se nechci, Vaše úvaha by platila pokud by jste nepoužíval regulátor. Obecně to může u některých regulátorů fungovat tak, že pokud není odběr (u Vás výkon) a jsou nabité baterie, dodávaný příkon z panelů je skutečně téměř 0 a nemáte přetoky do distribuční sítě. Napětí na nich zůstává, pouze z nich teče velmi malý nebo žádný proud. Zatížíte (nebo klesne napětí baterie) – proud stoupne. Pokud máte výkon měniče okolo 5kW, hlídáte si spotřebiče, které zapínáte aby jejich odběr nepřesáhl ca 4kW (3,5kW)=nezapínat varnou konvici, bojler a žehličku zároveň. To je těch ca 70% z 5kW. Pochopitelně lze zautomatizovat.
    Přechodový odpor zmiňuji – lze zkontrolovat termokamerou nebo mobilem s termokamerou, ale málokdo to dělá.
    Pokud máte dotovanou elektrárnu a povolené přetoky do DS (jste laik a chcete rychlou návratnost), pochopitelně jedete naplno.

    1. Re: Si

     Co s vybuzeným napětím na panelech v momentě sepnutí regulátoru a v případě, že regulátor napětí prostě nezkousne? Mám svěřit technologii za stovky tisíc Ká čé jedné škatuli, která v momentě akce shoří jako první?
     Úžasný plán.
     Ať žije pokrok.

     S elektronikou se peru od jejího masové zavedení do aut se spalováky. Řekl bych, že čím novější kurvítko, tím katastrofálnější výsledky.

     1. he,he,he….
      „Řekl bych, že čím novější kurvítko, tím katastrofálnější výsledky.“
      Tesat do kamene!

    2. „… pokud by jste nepoužíval regulátor. “
     Ano, včera jsem jeden regulátor výkonu viděl … Na střeše cca 10 panelů a polovina přetažena „neprůhlednou plachtou“. Tou ty fotony neprojdou …

     1. Vida, tahač plachet přes solární panely. To vypadá na novou práci snů. Teď už tomu jen dát nějaké kůl pojmenování.

      1. Foiling management – tahání folií po střeše.
       Parťák bude „foiling manager“ a děláci „foiling assistant“.
       Ještě k tomu vymyslete úplně spešl názvy pro žebříky, izolepu, nůžky, nejlépe i tu folii atp.; a můžem to začít „školit“.
       Kurz bratru 8600.- Kč/6 hod.

       Jo, a bude to chtít nějakej „start-up“, abychom z pitomců, co ještě platí daně, pumpli nějakou tučnou dotácku…

 17. Tužka napíše,….a co takhle elektroautomobil rozžhavený jako prskavka v podzemních garážích u velkého nákupního centra, nebo u stadiónu, kde jsou právě plné ochozy xx xxx tisíců návštěvníků. Tyto lahůdky jsou prozatím připraveny někde v budoucnosti, ….bohužel,….dočkáme se, není nad pokrok.
  Opět to vidím černě,….Tužka.

  1. Viděl jsem (na videu) hořet akumulátory v elektro koloběžce. I ty relativně malé hořely pěkně. Nechtěl bych mít takový krám v bytě.
   A v Ostravě vyhořely elektrobusy na parkovišti v dopravním podniku. Jeden od druhého.
   Obyčejné na naftu se jim podařilo odvézt. Myslím, že elektrobusy tu už nejezdí. NIkdo je nechce pojistit.

   Tak mě napadá – pojistí vám pojišťovna tu sluneční elektrárnu na střeše?
   Ti budou mít jistě relevantní informace!

  2. Viděl jsem (na videu) hořet akumulátory v elektro koloběžce. I ty relativně malé hořely pěkně. Nechtěl bych mít takový krám v bytě.
   A v Ostravě vyhořely elektrobusy na parkovišti v dopravním podniku. Jeden od druhého.
   Obyčejné na naftu se jim podařilo odvézt. Myslím, že elektrobusy tu už nejezdí. NIkdo je nechce pojistit.

   Tak mě napadá – pojistí vám pojišťovna tu sluneční elektrárnu na střeše?
   Ti budou mít jistě relevantní informace!

 18. Na Haliči, východně od Krakova, mají FTV panely před okny tak, že nevidí ven (na cestu před zahrádkou). Na střechách to nemají. Plochy cca 50m2.

 19. Hasiči mají také náramnou radost z hořících elektroaut, ale to asi všichni víte.
  Scénář pro horor:
  Chytne elektroauto v garáži domu se soláry na střeše.
  Good Luck!

  1. Re: Godot

   Soudruzi hasiči již mají super techniku, která zvládne FŠECKO-UPLNĚ-GANC-CYPE a vy jste hloupej Godot.
   A já jsem naprosto blbej a hnusnej Targus.

   Já jenom, že jsem cosi málo přelouskal o takovém zásahu, když zahořelo auto v garáži s výtahem a bez nájezdové rampy.
   Soudruzi dají pod každé kolečko chytrého autíčka „vozejček“ a po umístění „čtyřech vozejčků“ auto bezpečně vyvezou ven.

   Můj návrh pro Godota.
   Tvařme se chytře a předstírejme, že soudruzi přišli na to jedině nejlepší řešení pod „sluncetem“.

 20. Panely se vypnout dají. Fyzicky vypnout, ne jen odpojit. Zůstane na něm 1 volt. A neumějí to všechny elektrárny, Malina to myslím nedělal.

  1. Hořící měniče FVE měl na svém webu např. Petr Kubáč, kde kritizoval návrh FVE na výkon nižší, než maximální. Ovšem maximální výkon dodává FVE při úderu blesku a tam je potřeba jistit jinak.
   Ale již desítky let dodává firma FERRAZ pojistky, které se uvádí v činnost nikoli procházejícím proudem, nýbrž docela malým výkonem, jenž při detekci havarijního stavu odpálí drobnou třaskavou nálož, která přerazí hlavní vodič. Panel lze přerušit na několika místech.
   Elektrárna (lokomotiva atd.) jsou investiční celky, které mají ve smlouvě počet hodin mezi dvěma poruchami. FVE panel by měl mít srovnatelnou spolehlivost.

     1. Re: idiotronic

      Vy myslíte dodavatele jako překupníka od opravdových výrobců v jižní Asii?
      Tak to jste mne uklidnil.

      Následující příhoda sice není z oboru FV, ale pro mne je poněkud hrůzostrašná.
      Volal jsem „svému dodavateli“ náhradních dílů na veteránské motorky. Jednotlivé díly jsouce ze železa a jiných kovů prostě jaksi „neladí“.
      Dodavatelova odpověď.
      „Naházejte to VŠECKO do krabice, já vám zajistím bezplatné spasování všeho, co patří k sobě.“
      Ze strany dodavatele férová nabídka k řešení mé reklamace.

      Ale moc si neumím představit FÉROVOU nabídku dodavatele, až mi shoří barák, v horším případě BEZE MNE.

  2. Můžete objasnit jak chcete vypnout fotovoltaický článek aniž byste ho zničil? Ten článek je vlastně jen P-N přechod, kde vlivem světla se uvolňují elektrony a při uzavření obvodu vznikne elektrický proud. A jak píšu jinde, tomu článku je to jedno, jaké fotony a odkud do toho P-N přechodu dopadají…

 21. V noci je to asi jedno, to mají měsíčníky a nočníky nulový příkon.
  Přes den by se to asi dalo hasit práškem, ale to nemají hasiči ve výbavě.

  1. Re: PivoJ

   Zavoláte Ivana Mládka s práškovacím lééétadlem.
   Když zmákl Jožina „Zbažina“, co by nesfoukl nějaký blbý panel…

  2. Jak píšu jinde, jakmile vám začne hořet barák, tak ty panely začnou zpívat píseň práce od toho ohně… Dokud je ten oheň nezničí… ale to už je obvykle tomu baráku jedno…

 22. Vidláku, víte že fotovoltaické panely opravdu nehoří? Sklo nehoří, hliník nehoři, křemík nehoří, stříbro a měď nehoří,
  panely jen stále generují elektrické napětí a toho se hasiči co hasí vodou bojí.
  Být hasičem, bál bych se spíše těch látek, pri jejichž hoření vznikají jedovaté plyny. A samozřejmě bych se bál všeho radioaktivního….

  1. Ano, a proto auta po vážných haváriích vypadají, jak vypadají. Taky samý kov a sklo. Jestli ono náhodou nejde o to, že zbytek domu prostě nehořlavý není, některé věci dokonce hoří extrémně dobře. Například zásoba dřeva na zimu uložená pod převisem střechy nebo cokoliv jiného.

   https://www.youtube.com/watch?v=0t8TWo443Gg

   1. Koukám youtube je docela vtipné. Před přehráním toho Vašeho odkazu mi tam hodili reklamu na fotovoltaiku i s odkazem na firmu😀🤣.

  2. Stříbro a měď sice nehoří (do určité teploty a množství kyslíku), ale plastové izolace kabelů, plastové rozvodné skříně a vše okolo hoří velice rádo. Takové ty komedie, že obaly kabelů jsou nehořlavé, jsou jen komedie.
   Od určité teploty (a množství kyslíku, na což stačí jen tah teplého vzduchu z doutnajících kabelů) hoří i „nehořlavé“ kabely.
   Jo a většina trámů v rodinných domcích je dřevěných. Na nich dřevěné latě, pak „térpapír“ a pak nějaká krytina.
   Synovec je hasič.

    1. Re: PivoJ

     Kuwa, KDO vám dovolil dívat se tam, kam je čumět zakázáno?
     A váš synovec beztak není mladej, chytrej a hlavně krááásnééj, jako já…

  3. Re: MIlan V

   Tak hliník podle vás nehoří.
   Vy jste znalec, co?
   Nejste náhodou také odborník na Rusko, jako soudruh Libor Dvořák?

   A o termitu jste V ŽIVOTĚ neslyšel, že ne…
   Ani o tom, co dělá hliníkový plech, když silně oxiduje…, že se doslova drobí…
   … spěte dál…!

    1. A kdo Vám ten hliník (dural) nebo křemík rozdrtí na střeše na jemný prášek aby Vam shořel, Vy chytráci?
     Jak může někdo psát, cituji Vidláka:
     … protože nejprve musejí shořet panely, než je možné použít stříkačku?
     Neztrapňujte se.

     1. Re: Milan V

      Kdybyste si přečetl pozorněji můj vstup, možná by vás napadlo poněkud zapátrat, co dělá hliníkový plech, když oxiduje.
      Kecy o tom, že se pokryje vrstvičkou oxidu a dál už nic, si nechejte pro žáčky na ZŠ.

    1. Projektanta by měli z tý střechy skopnout, zhotovitele taky.
     Majitele odvézt na vyšetření do Beřkovic.
     Je to tlačený politicky, na sílu (Putina to naštve, heč!), velmi tomu přispívá technický bezvědomí části obyvatelstva.
     Předčasně nasazená technologie, nelze se divit averzi mezi rozumnými lidmi.

  4. Měniče hoří, kabely hoří, baterie hoří.
   A když hoří dům z jiné příčiny než od fotovoltaiky, tak panely na střeše zajistí, že se to nebude hasit… to mi přijde jako dost důležitá informace, aby bylo dobré ji vzít v potaz.

 23. Pri vsi ucte Vidlaku, takove tema bych nepustil ven jako uvahu per huba, ale toto tvrzeni bych pri jeho zavaznosti nechal okomentovat treba mluvcim HaZ. Aby jste nedopadl jak s tim odpojovanim elektroemu vdovam a sirotkum 🙂

    1. Re: jdkkf

     Tak to je ovšem ÚŽASNÁ zpráva! Když vám hoří barák, je extrémně důležité nedýchat rakovinotvorné látky a po odhrnutí límečku elegantně sloupnout plastové koláčky z kůže.

     Óóó, jak jste mne uklidnil…

    2. A jak to ty osoby chteji loupat , holejma rukama ,nebo dodaji nastroj.
     Muze to este porad bejt zatracene horky , ale jen „Nekdo to rad horke“.

  1. Rumunský prezident vyhlásil, že jeho krajina za žiadnych okolností nepôjde do vojny s Ruskom

   Nie je to prvé vyjadrenie tohto druhu od hlavy členského štátu NATO.

   To isté predtým povedal aj maďarský premiér Orbán. Okrem toho vyzval, aby sa urobilo všetko preto, aby sa zabránilo banderovskej protiofenzíve, pretože toto vojenské dobrodružstvo by neviedlo k ničomu inému, len k nezmyselnej smrti desiatok tisíc ľudí, väčšinou Ukrajincov.

   Ako vidíme, „cordon sanitaire“ proti Rusku, ktorého dôležitou súčasťou sú Rumunsko a Maďarsko, sa nám rozpadá pred očami. Je pravdepodobné, že podobný postoj vyjadria aj Bielorusko a Chorvátsko, možno v budúcnosti aj Slovensko. Po víťazstve Ruska na Ukrajine začne naplno fungovať „domino efekt“.

   To, o čom predtým hovorili nezávislí západní experti, sa už deje – ukrajinská otázka rozdeľuje NATO. Ďaleko od najsilnejších a najvplyvnejších krajín aliancie otvorene vyhlasujú, že nepodporia provokáciu, ktorú chystajú Angličania a Američania a nesplnia požiadavky piateho článku (aspoň nie v plnom rozsahu).

   To je nepríjemné najmä pre Anglosasov, keďže v súlade s ich plánmi vtiahnuť Európanov do konfliktu s Ruskom (a zostať v ústraní) bola vedúca úloha samovrahov a hlavnej potravy pre delá pridelená krajinám Východnej Európy. A tu sa niektorí z nich kategoricky stavajú proti týmto plánom.

   Je jasné, že v súčasnej situácii ich môže zničiť dokonca hypotetická možnosť prijať Ukrajinu do bloku, dokonca aj rozhovory o tom. Je možné, že pre Washington už nie je najväčšou hodnotou, no aj z jeho smrti by chceli Američania vyťažiť maximálny úžitok. Takže kyjevskí nacisti by ani nemali počítať so žiadnymi skutočnými bezpečnostnými zárukami.

   Washington a Brusel dnes stoja pred skutočne netriviálnou úlohou: ako prinútiť Poliakov, aby sa zapojili do konfliktu s Ruskom, a po jeho skončení zaujať miesto Ukrajiny, keď ich najbližší susedia priamo povedia, že nemajú v úmysle zúčastniť sa tejto provokácie.

    1. Když to šlo u nás a na Slovensku, v Rumunsku to půjde taky. Tuhle se zatlačí, támhle se zaplatí, a jednotná fronta proti zlému Rusku je opět na světě.

   1. Kurva fix, kdo mi krade nick ?! Ja jsem ten pravy BANdita a toto jsem nedaval ! Nejvyssi cas na naky system registrace tady na heslo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *