13 června, 2024

Smrt Gonzala Liry je smutné vysvědčení o svobodě slova v zemi, která bojuje „za demokracii“

Pro mě, a nejen pro mě, byl majákem rozumu na Ukrajině, kde se oženil a měl dvě děti (rodinu včas dostal do bezpečí), hlas, který od začátku upozorňoval na to, že konflikt Ukrajina – Rusko není žádný souboj dobra a zla, demokracie a despocie, ale proxy válka Západu s Ruskem.

Proto jsme mnozí věděli, že to s ním nemůže dopadnout dobře, nejspíš to věděl i on sám. To se také stalo.

Tarik Cyril Amar, historik z Německa působící na Koç University v Istanbulu, napsal pro RT článek s názvem „Gonzalo Lira: Americká vláda povolila Ukrajině zabít amerického novináře, který kritizoval „diktátora“ Zelenského. Ve světě zbabělosti a lží říct pravdu tam, kde a kdy na tom skutečně záleží, vyžaduje odvahu. A může vás to stát život.“

Celý článek:

„Takže Gonzalo Lira je mrtvý. Jak varoval ve své poslední videozprávě před tím, než byl (tentokrát, jak se ukázalo, navždy) zmizen ukrajinským režimem, jeho politická žurnalistika ho stála život.

Lira, úspěšný komentátor na sociálních sítích a americký občan, zemřel ve vězení ukrajinského represivního aparátu za svou kritiku západního a ukrajinského postoje k válce proti Rusku. Jeho slova byla často přímá, dokonce tvrdá a polemická. Ale nebyl to špión nebo nějaký druh podvratného živlu. Byl transparentní a otevřený chybám, stál svým vlastním jménem – a životem – za vším, co řekl. Byl to politický vězeň (ano, v tomto souhlasím s Tuckerem Carlsonem); oficiální ukrajinská obvinění proti němu jsou směšnou ostudou.

Bezprostřední příčinou jeho smrti bylo vážné, dlouhodobé a systematické zanedbávání jeho zdravotního stavu, což vedlo k jeho zabití – zda úmyslnému či neúmyslnému, je jedno – neléčeným zápalem plic a komplikacemi, které jsou za normálních podmínek dobře léčitelné. Z právního hlediska se to kvalifikuje přinejmenším jako zabití nebo dokonce vražda spáchaná ukrajinskými úředníky „zákona“ a těmi, kteří jim vydávají rozkazy.

Podle toho, co Lira uvedl, když ještě mohl komunikovat, byl také rozličnými způsoby mučen, aby vydal svým mučitelům své osobní jmění. Pokud víte, jak funguje ukrajinská politika a úřady, není vůbec důvod mu nevěřit.

Navzdory chvályhodnému úsilí amerických spoluobčanů, tak prominentních jako Tucker Carlson a Elon Musk, pomoci Lirovi, se vláda USA stala de facto spolupodílníkem na jeho zabití tím, že odmítla pomoci jednomu ze svých vlastních občanů, který byl zjevně v extrémním nebezpečí. Lira nám mimochodem řekl, že slyšel od lidí, že Victoria „Neocon Cookie Monster a Queen of Coup and War“ Nuland( neoconské monstrum a královna převratů a válek Nulandová) osobně věděla o jeho případu a „nenáviděla ho do morku kostí“.

V době, kdy Západ urychluje své obvyklé šíření válek a dokonce genocidy, se může zdát téměř zvláštní věnovat text jedinému odebranému životu. Všechny lidské životy mají naprosto stejnou absolutní hodnotu, což je pravda, kterou každý slušný člověk akceptuje, a co je důležitější, praktikuje, ať už je věřící nebo ne. A přesto, vzhledem k tomu, jak moc funguje v našem zcela padlém světě, má smysl mluvit o Lirovi.

Za prvé, abychom vzdali úctu. Je pravda, že Gonzalo Lira nebyl žádný svatoušek (ostatně jako my ostatní). Ve svém životopise měl věci (fungoval například jako „kouč na seznamování“), kterých by měl stejně jako všichni ostatní litovat. Měl také politické názory, s nimiž jsem srdečně nesouhlasil, jako například jeho vlastní typ libertarianismu a omluvný postoj k děsivé Pinochetově diktatuře v Chile.

Ale co? Byl nezvykle odvážný, což ho nakonec stálo život. A byl tak mimořádně čestný, že nejen pochopil, jak špatná je zástupná válka mezi USA a NATO na Ukrajině a prostřednictvím Ukrajiny, ale také to říkal nahlas a velmi veřejně, zatímco stále žil na Ukrajině. (A přiznávám, měl jsem tu pravou čest a potěšení být pozván do jeho programu na YouTube, kde byl chytrým a laskavým hostitelem s drzým smyslem pro humor.)

Ve světě zbabělé kariéristické podlosti (při pohledu na tebe, Olafe Scholzi, Roberte Habecku, Annaleno Baerbocková, například…) a navyklého, hrubého lhaní (na řadě jsi ty Benjamine Netanjahu, Joe Bidene, Antony Blinken ea ano, Vladimire Zelenskij) Gonzalo říkal nahlas pravdu tam, kde na tom záleželo, a to chtělo odvahu.

Proto Stella Assange, manželka nejdůležitějšího politického vězně na světě Juliana Assange, tweetovala o Lirově smrti a správně poukázala na odpovědnost amerických úřadů.

Poslední slovo by měl mít otec Gonzala Liry. Toto řekl pro Grayzone:

„Nemohu přijmout způsob, jakým můj syn zemřel. Byl mučen, vydírán, v izolaci po dobu 8 měsíců a 11 dní a americká ambasáda neudělala nic, aby mému synovi pomohla… Zodpovědnost za tuto tragédii nese diktátor Zelenský spolu se senilním americkým prezidentem Joe Bidenem… Moje bolest je nesnesitelná. Svět musí vědět, co se děje na Ukrajině pod nelidským diktátorem Zelenským.““

Můžeme upřímně litovat, i když nemůžeme doslova cítit hloubku jeho bolesti. Ale pro nás všechny je vleklé, skrz naskrz nespravedlivé a zcela nevyhnutelné zabíjení Gonzala Liry dalším brutálním znamením, že těm, kdo vládnou Západu, nezbývají žádné hranice.

https://swentr.site/russia/590587-gonzalo-lira-death-ukraine-zelensky/

38 thoughts on “Smrt Gonzala Liry je smutné vysvědčení o svobodě slova v zemi, která bojuje „za demokracii“

 1. V Doněcku přeci působí taky Američan, teď si nemůžu vzpomenout na jméno – a tomu se tam nic neděje, přestože je Američan a všichni to o něm vědí.
  Naposled jsem ho viděl loni, když komentoval raketový útok Vampirem, na civilní centrum Doněcku, tržiště a nádraží.
  Ruští vojáci i obyvatelé, s ním úplně normálně komunikují, nikdo mu neubližuje.
  Američan umí slušně rusky, mluví s obyčejnými lidmi, viditelně stojí na straně Rusů.

  Nevíte prosím, jak se ten reportér jmenuje?
  Menší, blonďák na ježka, hodně pobíhá..
  Jeho videa už na YT nelze nalézt, všude jsou jen videa údajně útočících chochlů..

  1. Cemper pise:
   Facebookem se nyní šíří reportáže Patricka Lancastera z Mariupolu a dalších míst. Reportáže se snaží nabudit dojem za agresi ve městě je zodpovědná ukrajinská armáda a AZOV. Tedy podle svědectví výhradně Rusů žijících ve městě.

   Je tedy nutné si představit, kdo Patrck Lancaster je. Snaží se vytvářet dojem, že je nezávislým novinářem, ve skutečnosti však přes darovací platformy vybral minimum peněz. Už od roku 2015 se staví na stranu Ruska. Například ve svém projevu pro Russia Today (RT) v únoru 2015 Lancaster řekl, že současný ukrajinský prezident Petro Porošenko je nepřítelem lidu. Od roku 2016 vytvářel reportáže z bojových akcí separatistů.

    1. Patricka Lancastera si občas pozve do svého pořadu na YT Judge Napolitano, naposledy před měsícem:

     https://www.youtube.com/watch?v=GHxVb88TsBo

     (btw: pokud vládnete angličtinou, celý ten kanál „Judging Freedom“ vřele doporučuji – soudce si zve různé podvratné živly docela silného kalibru – profesory Sachse a Mearsheimera, bývalé špiony /existuje-li něco takového/ McGoverna a Johnsona, vojáky Scotta Rittera a MacGregora a mnoho dalších – třeba mého oblíbeného britského diplomata Alastaira Crookea; a občas tam má i „zástupce druhé strany“ – amerického dobrovolníka z ukrajinské armády Matta VanDykea nebo bývalého ředitele CIA pro zahraniční operace Jacka Devinea… A probírá nejen Ukrajinu, ale teď snad i více Izrael a občas i vnitřní problémy USA)

 2. Vraždění a ničení na UkraRujně je válkou mezi židy revolučními a židy vyznávajícími spíš evoluci. Válčí kosher S S ankcemi, válečným harampádím, a skrze konenfutr, životy gojimů.

  Gonzálo Lira budiž oslavován jako hrdina‼️

 3. Paradoxně americký novinář kritický k vládě by měl větší šanci přežít v Moskvě, kdyby tam žil a kritizoval Kreml než na spojenecké UA. Protože by ho buď vyhostili nebo zatkli, ale potom by ho vyměnili. V posledních letech jsou Američané zadržování v Rusku nakonec vyměněni třeba za ruské špiony. Je pravda, že byl velmi kritický a to se neodpouští v době války v místě kus za frontou, ale mohli ho vyhostit už někdy před rokem a takový skandál si ušetřit. To by tam ale musel rozhodovat někdo s mozkem a v to by bylo naivní doufat.

   1. V odbíhání od tématu jste čím dál lepší.
    Vůbec je zajímavé sledovat, jak tady přibývá témat, která jsou tabu a pokud někdo přesto najde odvahu o nich přece jen napsat, je mu to a) ostře vytknuto zdejšími „demokraty“ a b) veškerá případná diskuse je neprodleně odvedena do bezpečných vod bulváru, invektiv a pod.

    1. Co si tak všímám, tak do žumpy bulváru, to tady pravidelně odvede ema. Shora to až po okraj doplní paw, svahilštinou na jednu obrazovku.
     Tu by bylo nutno projet aspoň 3x, výsledek stejně nula, ale účelu bylo dosaženo – klín do diskuse.
     Proto už to roluju – nikoho nezajímáš, pawopsychopate. Škoda toho místa tady..

     1. Řekla bych to takhle. Ono i v té žumpě/možná právě proto že je to žumpa a nikdo by to nečekal/se objeví perly- bohuže/bohudík , které uvědomělí psavci neuhlídají. Navíc ne všichni zzdejší mají trénink z totáče kdy většina vše věděla i když se o tom ofiko nemluvilo či nepsalo. No a taky ta opisnost či odkazy mohou ujít pozornosti té partičky moravcové a spol. vč sem nasazených provokatérů. Proč no proto že neznají /historii/ a chytaí jen slova. My jsme si v předchozím +/- desetiletí zvykli že můžeme vše na tzv. plnou hubu co si myslíme. Což už zase neplatí. Ale řekla bych , jelikož my jsme my, zase se to naučíme o tom nemám pochyb. I když je to kapku náročné na myslivnu.
      Sice je to něco jako návod, ale doufám že se to v těch banalitách ztratí….. Mnozí už ví a ……

      1. A to máte asi pravdu.
       Na něco takového, je vážně potřeba „myslivna“, to tedy ano.
       Třeba zrovna teď, jsem absolutně nepochopil, co jste tím chtěla říct.
       Ale to je určitě způsobeno tím, že mám malou myslivnu. Holt každý jsme nějaký.
       Jenom poznámka, emo:
       V Blesku nic mezi řádky nehledejte. Nic tam není, vážně.
       Je to fakt jen žumpa, bez jediného kouska plavajícího ananasu.

       1. Pro jednou se musím Plesku trochu zastat.
        Měli jsme tady u nás v Kotěhůlkách problémy s morgoši.
        Zástupkyně ombucmana (ta, co lítala na sabat, nebo tak nějak se menovala) se tu střídala s čolkem v plísni a jinými zmrdy a darmožrouty.
        neČeská televize (a další média) lhala jako když kdysi Rudé krávo tisklo.
        Jediné médium, které napsalo článek jakž takž objektivně, popsalo všechny lži a manipulace a že problém je v morgoších, byl Plesk.

    2. No vzhledem k těm různým akcím – to odbíhání je asibohužel nutné, protože ne všichni už nebo ještě ne/umí po/opisovat nejednoznačně.

    1. Re: JK

     Gabčík a Kubiš byli speciálně trénováni a vybráni ze stovek ZÁJEMCŮ – VOJÁKŮ Z POVOLÁNÍ.
     Kromě výcviku pak obdrželi i materiál, se kterým mohli pracovat.
     Tím materiálem myslím například toto koktavé železo.

     https://cs.wikipedia.org/wiki/Sten

     Pan Gonzalo Lira byl ve svém svatém zápalu najisto a načisto přesvědčen, že jej chrání pas, v němž byl vodotisk United States of America.
     Normální lidé, kteří několikrát navštívili různé kouty Ukrajiny a kteří nemají mozek zdegenerovaný americkým školstvím – lhostejno zda severo- , anebo jiho- , by NIKDY nic takového nezkoušeli. K pochopení reálií by jim úplně stačil SEZNAM MRTVOL z řad ukrajinských novinářů za posledních 15 – 20 let.

     1. V Doněcku přeci působí taky Američan, teď si nemůžu vzpomenout na jméno – a tomu se tam nic neděje, přestože je Američan a všichni to o něm vědí.
      Naposled jsem ho viděl loni, když komentoval ten raketový útok Vampirem, přímo na civilní centrum Doněcka, tržiště a nádraží.
      Ruští vojáci, ale i obyvatelé s ním úplně normálně komunikují, nikdo mu neubližuje. Američan umí slušně rusky a viditelně stojí na straně Rusů.
      Nevíte prosím, jak se ten reportér jmenuje? Menší, blonďák na ježka, hodně pobíhá..
      Jeho videa už na YT nelze nalézt, všude jsou jen videa údajně útočících chochlů..

     2. Nemyslel si to. Zkuste si něco od něj poslechnout, pokud to ještě někde je. Byl si dobře vědom, co ho čeká, pokud ho drapnou. Dělal si seznamy zmizelých lidí – a nedělal si iluze.

      1. Re: JK

       Co si myslel nebo nemyslel, je teď už tak trochu jedno. Z pohledu své přítomnosti v Čečně a v bývalé Jugošce v časech, kdy se to tam všelijak mlelo mohu odpovědět pouze názvem Jakubiskova filmu.

       „Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý“.

       Ano, je to jako droga. Když tam odsud vypadnete, máte pocit, že nežijete. A dostaví se těžký absťák.
       Učení mamlasové tomu říkají posttraumatický syndrom, ale je to úplně normální absťák po megadávkách adrenalinu, které tělo dostává z nadlevin.
       Kdo nemá brzdu, skončí dozajista blbě.

       1. jednou řeknu nemoudrý názor, tak si ho stůj co stůj hájím… ano, to kolečko je červené, pane šéf

 4. Termín „rozum na Ukrajině“ je oxymóron.
  Nic takového tam neexistuje a pokud se takový cizorodý element na území UA proniknout, je z principu fungování tamějšího systému neutralizován.

   1. Re: JK

    Nikoli. Zdravý rozum na UA se nedostavuje vůbec u nikoho. Je to parta bláznů, zešílevších z násilí a krve, která je všude okolo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *