3 října, 2024

Širší souvislosti

V neděli teď běžně nepíšu, dávám si voraz. Ale tentokrát musím, protože od uzavření obilné dohody v Istanbulu jsem jak telefonní ústředna. Na povrch vyplouvají další a další informace a byla by škoda je pominout. Dovolte mi proto rozšířit informace, tak jak se ke mě dostaly:

  1. Začíná být vidět, že dohoda o vývozu ukrajinského obilí je mnohem méně důležitá než ta druhá souběžná dohoda o vývozu ruského obilí. Málo platné, Rusko není vládcem širých moří. Ruská obchodní loď může po oceánech plout jedině se souhlasem USA. Jen severní stezka a okrajová moře u ruských břehů má Putin pod kontrolou. Ruské lodě si mohou plout v Černém moři, ale do Pobřeží slonoviny doplují jen, když to Američani dovolí.
  2. Dejte si to do souvislosti s nápadným klidem na ukrajinské frontě v posledních čtrnácti dnech. Říkali tomu operační pauza a gesto dobré vůle. Ale dobrá vůle se projevovala vůči Američanům, ne vůči Ukrajině. Na tři ukrajinské přístavy (navíc zaminované) sere pes. Důležité jsou ruské přístavy a lodě, které budou vyvážet padesát milionů tun ruského obilí na světový trh, aby jim v tom žádný americký torpédoborec ani britská pojišťovna nebránily. A pokud jim v tom bránit budou, tak hlad bude vina USA a ne Ruska. Proto ta ruská vstřícnost, proto ten klid na frontě. V Istanbulu byla mnohem důležitější válka.
  3. Jen co oschly podpisy na dohodách, Rusko začalo útočit na Nikolajev. Sice měla Ukrajina útočit na Cherson a naše mééédia se mohla přetrhnout líčením toho, jak Rusové brzy dostanou na budku, ale nakonec to je spíš naopak. Možná proto mlčel Konašenkov i celá ruská armáda. Prostě se připravovali v duchu Putinova úsloví, že pokud je konflikt nevyhnutelný, je třeba zaútočit první. Na Oděsu začaly lítat ruské rakety a Ukrajinci začali hned křičet, že lítají na přístav. Jsem si celkem jistý, že přístavní infrastruktura moc neutrpí – ani mariupolský přístav nebyl nijak zvlášť zničen, dokonce si myslím, že ukrajinské obilí se nakládat bude dál, protože o tohle vůbec nejde. Na druhou stranu jsem zvědavý, kolik obilí tam doopravdy k vývozu mají.
  4. Ta dohoda byla dohodou několika silných a významných aktérů. Kteří všichni měli silná želízka v ohni. USA jsou pánem moří, Rusové jsou pány velké hromady obilí a OSN potřebuje žrádlo pro půlku Afriky. Erdogan potřebuje dělat důležitého. Ukrajina potřebuje budit dojem, že zvítězí, jen co dostane ještě trochu peněz a trochu zbraní. Tihle všichni se tam v Istanbulu potkali, jednali a podepsali. Ale teď se teprve ukáže, kdo z toho fakt má prospěch, kdo s kým vyjebal a o co doopravdy šlo.

Američani najednou přestali mluvit o dalších HIMARSech a stíhačkách pro Ukrajinu a Rusové začali znovu zesilovat svoje útoky… Žádný nedostatek munice, žádný nedostatek jídla ani vojáků. Důležitá byla ta dohoda. Důležitější, než to vypadá. Zřejmě v ní byly obasaženy další body, které vypadaly bezvýznamně a omáčkově, ale v příštích týdnech se ukáže jejich důležitost.

Pokud teď najednou zjistíme, že Rusko horem pádem útočí podél pobřeží Černého moře, aby z Ukrajiny udělali vnitrozemský stát, tak mě to vůbec nepřekvapí. Možná za pár neděl už nebude žádný ukrajinský přístav. A ve stejné době budou z Rostova na Donu vyplouvat celé konvoje lodí vyvážející ruské obilí do Afriky.

Jediné, co já osobně považuju za celkem jisté, že ceny obilí v příštích měsících nevystoupají. Protože Rusko má pšenice víc než dost a bude exportovat. Bude pro ně jen příjemným bonusem, že to zničí evropské zemědělce, kteří v podmínkách drahých hnojiv a drahé nafty tomu nebudou schopni konkurovat.

Zřejmě během příštích dní vyjdou najevo další důležité věci.

261 thoughts on “Širší souvislosti

  1. Na fcb pana Jindricha Rajchla uz jede diskuze o Vidlakovi… docela potesitelne – lidi Vidlaka ctou hodne a zaroven i sleduji pana Rajchla … takze ted uz jen panove Vidlak a Rajchl …🤝se propojit… linie by mohla byt spojujici pan Rajchl situaci zemedelcu vidi …

      1. Tak doufám, Vidláku, že nás obyčejníky tady dole v podhradí budeš pravidelně zásobovat drby z komunikace s panem Rajchlem.

      2. A Marián Kechlibar by se oslovit nenechal? Reakce na Evu Hrindovou, Dana Vávru a další také nebyla zrovna úplně nejnadšenější, ale to je jak s Klárou.
        Jenomže sice všichni tak “jiní” přeci na stejné straně.

    1. docela je mi těch amíků líto. Napřed sputnici, první kosmonaut, první a samostatná kosmonautka, potom MIR a ISS, a včil ještě čina. Nemají to jednoduchý, zvlášť když se čím dál víc omílá to, že přistání na měsíci vyrobily holyvúdské firmy. Taky prý něco Indie koná. NJN akorát jsem se spletla v předpovědi že na té odvrácené už stanici mají… i když kdo ví, když se tam ještě nikdo nedostal ….

  2. Dotaz pro Vidláka:

    Vidláku, prosím Vás, v jakém stavu je obilí po 12-24 měsících pobytu v silu?

    Jde mi o tu turecko-rusko-ukrajinskou obilnou akci.
    Do září by mělo odplout loňské obili, POKUD budou volné cesty ze tří ukrajinských přístavů. Pak by měla jet letošní úroda.
    Když trasy volné nebudou (miny), má odvoz obilí trvat až další dva roky.

    Děkuji předem 🙂

    1. Obilí vydrží uskladněné až tři roky. Tedy vydrží i déle, ale po třech letech začnou jeho parametry rapidně klesat a zhoršovat se. Většina obilí se spotřebuje za rok, hmotné rezervy za dva. Výjimečně zůstane nějaká šarže déle.
      Ale… to platí pro stará komunistická sila, která umožňují s obilím hýbat. Komunistické silo má kapacitu 20 tisíc tun v buňkách po tisíci tunách. Jedna se nechá volná a obilí se během svého skladování několikrát přesune. Při tomto procesu se zpravidla také čistí, může se dosušit, zaplynovat. Dále je potřeba do obilí foukat a zchladit ho ideálně na teplotu blízkou nule. Dnešní moderní sila tohle meumožňují. Aby byly laciné, udělá se jedna óóóbrovská věž na desítky tisíc tun. Tam se to obilí frkne a tam leží. Věž je tak obrovská, že se blbě provzdušňuje a množství obilí se nedá nikam přemístit nebo upravit. Tyto skladovací prostory jsou dobré maximálně na jeden rok skladování. Osobně si myslím, že v ukrajinksých přístavech a s ukrajinskou péčí to obilí v přístavech dostalo pořádně zabrat, že se hodí tak pro ty „černé opičáky, kteří nejsou lidi a sežerou všechno… „

      1. Díky!
        Ty US terminály jsou úplně nové. ale sila na googlemapách vypadají jako z těch menších.
        Ovšem vidím tam i něco, co vypadá jako skladovací nouzovka – takové dlouhé jakoby foliovníky.

        Budu tedy doufat, že těmi rok i více starými „ňamkami“ nebudeme „obohaceni“ my.

  3. Od Lujjzy rozsáhlý převzatý článek o turbíně a plynu, pokud jste nečetli, mrkněte na zdejší Tribunu.

    Stejně jako usilovná práce na nedostatku potravin je nepřetržitě aktuální usilovná politická práce psychopatických elit na nedostatku plynu, nedostatku potravin a usilovná práce na dostatku války.
    Neaktuálnost nehrozí, kolapsy se nesčítají, kolapsy se vzájemně násobí. Když se pařát k pařátu vine, tak se smrtce zadaří.

    (Stejně jako SOUBĚŽNÁ usilovná a práce na přeměně kovidu a jeho bratříčků na kontrolovanou biologickou zbraň hromadného ničení – ať už to původně bylo cokoiv a vzniklo kdekoliv. Ale to bych zbytečně ze své vrozené zbabělosti nezdůrazňoval – ono se to dříve či později zdůrazní samo.
    A pokud ne, no bóže, i kdyby v každé ze stovek stovce z těch po světě rozsetých stanic zkoumali třeba jen deset smrtelně nebezpečných patogenů, tak alespoň jeden z toho tisíce vyjít prostě MUSÍ!)
    ——————————————
    Jo, takže ta zdejší Tribuna:
    lujjza napsal:
    24 července, 2022 (18:38)

    Jelikož někdo linky rozklikává a někdo ne, dávám sem ten článek celý.
    ***
    Jiří Vyvadil: „Německo – turbíny – sankce – kolaps“
    —————————————————————————

  4. Hlavně v tom bodu 4. pan Vidlák přesně analyzoval situaci.
    Nezbývá než doufat, že Ukrajinci defenestrují tuhle šílenou vládu.
    Ale, i kdyby se tak stalo, tak lízat rány z téhle občanské války si budou ještě desítky let. Z mého pohledu jde o občanskou válku, ve které obě strany konfliktu mají zahraniční sponzory.

    1. mě naprosto fascinuje, že nikomu z naších ofiko médií, ale vlastně nikomu, nepřijde divný, že Ukrajina má uprostřed VLASTNÍ ZEMĚ obrovskou betonovou obrannou hráz – proti Doněcku a Luhansku. Taková ome- Maginotova linie.. Představte si, že by takhle za Větrným Jeníkovem byly nasázený ŘOPíky po sto metrech s hlavněmi děl mířícími na Moravu…. Nejsem žádný vojenský odborník, ale postavit toto uprostřed jednoho státu přece není normální a o čemsi to vypovídá.

  5. Už zase jsem měl poňoukání, které mě tentokrát přimělo strčit do vyhledávače „do 31.5.2022“. A tohle na mě vylezlo:
    https://www.janes.com/defence-news/news-detail/ukraine-crisis-denmark-to-provide-harpoon-missile-system-to-ukraine
    Překlad.: „24.5.2022 – Dánsko má dodat Ukrajině protilodní odpalovací zařízení Harpoon a neuvedený počet raket, aby pomohly bránit její pobřeží, oznámil 23. května americký ministr obrany Lloyd J Austin III.

    Oznámení bylo učiněno po druhém zasedání Kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny, kterého se virtuálně zúčastnilo více než 40 ministrů a šéfů obrany, včetně ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova.

    Předpokládá se, že Dánsko dodá pobřežní obranný systém Harpoon (HCDS), který integruje rakety RGM 84L Block II od Boeingu. Podzvuková střela, která má rychlost 0,85 Mach a maximální dolet 124 km, bude umístěna na pobřeží Oděsy jako pobřežní bateriový systém. Střela využívá hledač čtvrté generace s technologií povrchové montáže s digitálním zpracováním, které umožňuje upravit vyhledávací vzor radarového hledače tak, aby se omezily účinky pozemních objektů.

    Střela má aktualizovanou řídicí jednotku navádění, která se skládá z prstencové laserové gyro-inerciální měřicí jednotky, aktualizovaného počítače mise a integrovaného systému globálního určování polohy/inerciálního navigačního systému (GPS/INS), díky čemuž je vysoce účinná v pobřežních protivzdušných systémech v prostředí povrchové války. Může také útočit na cíle v přístavech.“

    To asi budou Dánové smutní…

    1. Občane, 19:43
      vy jste i se svou počítačovou šunkou horší než CIAk jedoucí na BISonu! 🙂
      Vám bych to generálskou hodnost klidně dal!

      1. Vopovažte se!
        To by mě to totiž okamžitě přestalo bavit 🙂

        Ono to vlastně nic není. Chce to jen správně zformulovat dotaz; a od toho jsou ta poňoukání.
        Ona si žijí svým životem, porůznu se potulují mezi neurony a zrají. A když dozrají, tak vyrazí, donutí mě sednout k žentouru a pak někdy pár minut, jindy hodiny číst a vyhodnocovat.

  6. nick Lonestar to dal pod starší článok, dám to aj sem:
    „Jeden můj kamarád mi poslal odkaz na skvělý článek autora píšícího pod aliasem Vidlák zveřejněný na Pravém prostoru.
    Souhlasím s každým slovem, které v něm napsal – ostatně, jak víte vy, kteří chodíte na mé spanilé jízdy, potravinovou krizi, v níž současná energetická krize naprosto nezvratně vyústí, považuji i já za vůbec největší problém, jenž před námi v případě, že nic neuděláme, během pár měsíců vyvstane.
    V závěru pak Vidlák mě osobně vyzývá ke spojení sil se zemědělci jeho prostřednictvím. Velmi rád tuto výzvu přijímám.
    https://www.facebook.com/rajchl.jindrich/posts/370877571828090

  7. : ÓTéčko
    Když je pěkné počasí, snažím se internetu vyhýbat, tak zde prakticky nejsem. Teď navíc, jak zde někteří psali, byli jsme s rodinou si vyrazit za hranice (všedních dnů) s tím, že nikdo nevíme, co bude za rok a dovolenou bereme jako poslední. Snad předpovědi nevyjdou.
    Bohužel tento web se pro mne stal drogou, takže při slunění na jihu jsem stejně denodenně sjížděl místní stránky. Speciálně, když se člověk nejdříve podívá na LžiDnes (i zítra) nebo Novinky. Abych nemusel využít pojištění léčebných výloh v zahraničí při infarktu, vždy mně Litterate zklidnily tlak…

    Jinak zajímavá krátká debata v Srbsku, od pohledu chlap „bezkučnik“ (kůča – barák), chudák si chtěl pokecat, ale narazil na cizince. Že jsou všichni „političari“ – doplňte vhodný vulgární výraz dle naturelu, chápu. Ale co bylo zajímavé, že po zjištění, že jsme z Kotlinky, hned pookřál, že prý máme výborného prezidenta, ZEMANA. Nevím, jestli se k němu dostala zpráva o omluvě Vučičovi za podíl na humanitárním bombardování, nebo proč. Ale potěšilo. Bohužel jsem ho musel zklamat s tím, že pan prezident je už vážně nemocný a moc dobrého toho už neudělá. Tak si jen nepěkně postěžoval na Anglosasy, přímo tímto výrazem, tak mně to připomnělo Kydy.

    Jinak banderovské vlajky končí českými hranicemi, pár států jsem projel a nikde podobné šílenství jako u nás jsem neviděl.

    1. Jo, ještě, celý Bělehrad – srbské a egyptské vlajky. Asi nějaká vzácná návštěva od Nilu. Že by také kvůli zemědělským produktům ?

    2. Rusko není zadlužené. Má zdravý základ průmyslu, teď i výkonné zemědělství. Valná část zemí jeho politiku neodsuzuje, obyvatelstvo je srozumnrno s tím, že další léta nebudou procházkou. Nic nenasvědčuje tomu, že by měl nastat nějaký rychlý kolaps státu, případně rychlá změna jeho politiky.

    3. Máme to podobné. Taky jsem vyrazil s chotí na dovču, do míst kde mně osobně se 2x nechtělo ale ok. Chci vám jen ale napsat, že fangličkování v Polsku je dost rozšířené. Stačí jet trasu Český Těšín, Wisla, lokalita Sczyrk,nebo okolí Rybniku. Vlajkování tam jede.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *