13 června, 2024

Další drogová závislost Evropy

Je to dva dny, co jsem psal článek o zemědělských výhledech po žních. A fakt mě netěší, když se moje prognóza splní hned další den. Vězte přátelé, že byla uzavřena dohoda o odblokování černomořských přístavů Ukrajiny ze kterých může být vylifrováno těch údajných 20 milionů tun obilovin.

Podepisovacímu ceremoniálu bylo přítomno velké množství hlavounů z OSN, Erdogan se hřál na výsluní svého velikášství, Lavrov podepsal za Rusko, Ukrajina podepsala také. Nebudu zacházet do detailu, co přesně se podepsalo, jen ve stručnosti – Rusko nezneužije situace a nezaútočí na ukrajinské přístavy z moře, když teď bude možné tam připlout. Zároveň bude každá loď, která tam připluje pro obilí, předem prošacována, zda tam Ukrajincům neveze vojenský materiál. K tomu si Rusové budou vyvážet svoje obilí ze svých přístavů. Zbytek je omáčka o koridorech, trasách, odpovědnosti, pojištění, roli Turecka a OSN, apod, apod.

Výsledek se dostavil prakticky ihned. Cena pšenice klesla jen během prvního dne o 400 Kč/tunu a začíná se blížit loňským cenám. Rusové avizují velkou úrodu a Ukrajinci avizují, že prodají všechno, dokud to ještě jde. Cena obilí se vrací do starých dobrých časů…

Jediné, co může staronové ceny poslat vzhůru, je notorické ukrajinské lhaní. Mohlo by se ukázat, že v ukrajinských přístavech nic není, protože se to vyvezlo už dávno. Vlastně bych se tomu vůbec nedivil, protože dnešní postfaktická doba je o novinových článcích a ne o fyzické inventuře majetku. Ale všichni moji kolegové obilní manažeři se chovají, jako by ta čísla víceméně seděla, takže zatím tomu hodlám věřit i já, protože pracuji s lidmi, kteří své branži rozumějí.

Z hlediska ceny chleba a rohlíků je to dobré. Zdraží vám to jen o cenu plynu při pečení, což sice bude znát, ale nebude to zase tak strašné. Brzy se to projeví i na cenách krmiv, což by nám mohlo trochu srovnat i to maso. Také zde se cena nevrátí na původní čísla, protože zvířatům se topí a svítí, maso se musí chladit a mrazit, ale krmení nebude tak ustřelené.

Ovšem… ceny hnojiv pro zemědělce neklesnou. Ty budou stále trojnásobné až čtyřnásobné, protože se dělají především ze zemního plynu. Neklesne cena nafty, protože se musíme odstřihnout od henté zlé ruské ropy. Neklesne cena chemie, protože tohle všechno je od začátku do konce kurva o energiích. Jediné, co se nevrátí na původní ceny, jsou náklady zemědělců.

A tak nám nebudou bývalá družstva krachovat z důvodu, že se prodá méně potravin, protože budou dražší a lidé budou víc šetřit. Budou krachovat, protože se zdejší zemědělci nákladově nedostanou na úroveň Ruska či Ukrajiny. Teď právě jim to začíná docházet.

Putinovi to samozřejmě nevadí. Rusko každý rok rozoralo milion hektarů panenské půdy a může v tom ještě hodně dlouho pokračovat. Plyn tam mají za pakatel, hnojiva dělat umějí, chemii také, nemají tam debilní grýndýlisty, logistické řetězce už dávno napojili. Oni nás klidně nakrmí, stejně jako nás zásobovali energií.

Takže na jedné straně se odstřiháváme od zlých ruských molekul plynu a ropy, zařizujeme si tady naprosto nekonkurenceschopné ceny energií, které se v průmyslu hodně projeví, ale pro zemědělství budou zcela devastační a to takřka okamžitě. Ale na straně druhé si už připravujeme zárodek nové pupeční šňůry s Ruskem, tentokrát v obilninách. Samozřejmě to spolu vůbec nesouvisí, nic takového se nemůže stát, všechno je v nejlepším pořádku, Vidlák zase lže…

Pamatujete, jak to dopadlo, když nám Lipavský vysvětlil, že ruský plyn vůbec nepotřebujeme? Pamatujete, jaké grády to zdražování nabralo? Trojnásobky, pětinásobky…

Teď si představte, jak nám stejný nedouk za dva roky vysvětlí, že nám Putin dal skvělý dárek – vědomí, že se obejdeme bez ruské pšenice. A ceny vzrostou rázem na pětinásobek, protože pro henty evropské hodnoty musíme zlou okupační ruskou pšenici odmítnout. Nevzroste to postupně jako loni, skočí to naráz, ze dne na den.

Přátelé, já nikdy nemyslel, že to řeknu, ale ono vlastně už přestává být důležité se spojit a překonávat rozdíly. S krachem zemědělství to totiž přijde samo. Stejně tak zázračně zmizí všechny důvody ke kádrování, proč nemůžeme s tímhle nebo s tamtím. Půjdeme na každou demonstraci, bez ohledu na to, kdo ji svolá. Vyslyšíme každou výzvu ke svržení naší matičky Brusele (a defenestrování Fialy), je úplně jedno, kdo s tím přijde.

V brzké budoucnosti už bude důležitá jen jedna jediná věc – termín konání. Všechno ostatní přijde samo. A něco mi říká, že Rajchl tu svoji akci na začátku září nesvolal úplně blbě. Pokud mu mohu dát jednu nevyžádanou radu, měl by se spojit se zemědělci a to okamžitě. Ti teď totiž budou zjišťovat, kolik prodělají. Někteří včas prodali překupníkům do Polska. Někteří prodali za méně, ale za ceny před dvěma měsíci. Ale kurňa, velké procento zemědělců zůstalo konzervativních a chtěli prodávat až po žních. Kdo mě vyslyšel před dvěma dny a prodal ještě za ceny začínající sedmičkou, ten měl štěstí. Ti ostatní teď zjistí, že odebírali hnojiva, odebírali naftu, odebírali chemii, dodali úrodu… a stejně jsou ještě dlužni. Zamává to s nimi. Hodně moc to s nimi zacvičí. Skoro tak, jako s farmáři v Holandsku.

Pokud je tady na Kydech někdo, na koho Rajchl dá, spojte nás. Není moc času. Tohle je velké téma, kterého se chytne Babiš. Chytne se toho svým způsobem – požadavkem na navýšení hektarových dotací. Ale ono to bude chtít udělat víc, než jen oddalovat průser. A pokud na demonstraci jeden traktor zablokuje v Práglu dopravu, tak to bude víc, než deset řečnických projevů na demonstrační tribuně, které Česká televize stejně nebude vysílat.

Já nevím, jestli to Putin takhle plánuje, ale sám ďábel mu narovnává cesty. Brzy se ukáže, že Evropu je možné zničit nejen drahou ropou a plynem, ale také levnou pšenicí. A až tu nebude nikdo, kdo by pěstoval jídlo, až se na polích bude pěstovat kdo ví co a kdo ví jestli, až bude zničená infrastruktura, ale Nekula stále bude ministr, tak budeme opravdu definitivně v loji. Včerejší smlouva o vývozu pšenice tento stav o hodně přiblížila.

Evropský výprodej sebe sama právě začal… Česká republika má svůj stánek na tom nejlepším místě.

183 thoughts on “Další drogová závislost Evropy

  1. Podle článku mi vychází, že by Ukři dostali 12000 Kč za tunu obilí – je to reálné, Vidláku? Nebo že by to byla dezinformace?

   1. Nesmysl. Reálně může ukrajinský farmář dostat tak 3000 Kč/tunu. Tisícovku počítejme na dopravu a daně, tisícovku na „válečné výdaje“ a mně z toho vychází, že tuna ukrajinského obilí bude stát do 5000,- Kč/tunu.
    Ruská propaganda nedávno říkala, že v chersonské oblasti vykupují od farmářů za 180 dolarů/tunu = celé 4000 Kč a náklady farmářů byly 120 dolarů za tunu. Tomu bych celkem věřil a považoval to za reálné.

 1. dalsi informace

  Podrobnosti dohody o vývozu obilí z Ukrajiny
   
  Zástupci Ruska, Turecka, Ukrajiny a OSN podepsali dohodu o vývozu obilí.

  Dohoda stanoví:
  – export ukrajinského obilí přes Černé moře bude probíhat ze tří přístavů – Oděsa, Čornomorsk a Južnyj;
  — odminování v ukrajinských výsostných vodách nebude prováděno, protože to bude trvat příliš dlouho;
  —plavidla s obilím opustí Černé moře po dohodnutém bezpečném koridoru, doprovodí je ukrajinští piloti;
  — pro kontrolu bezpečnosti cest budou moci strany vyslat minolovky;
  – proces bude monitorovat koordinační centrum pod záštitou OSN, které bude urychleně vytvořeno v Istanbulu za účasti všech čtyř stran;
  – vojenský doprovod se nepředpokládá – válečným lodím, letadlům a dronům bude zakázáno přibližovat se k lodím na stanovenou vzdálenost;
  —lodě směřující do přístavů budou podrobeny detekční kontrole na zbraně inspekčními týmy pod kontrolou Společného koordinačního centra*;
  — v přístavech budou zástupci OSN, Turecka a Ukrajiny pozorovat nakládání obilí;
  —Možné incidenty bude rovněž řešit Společné koordinační centrum.
  Smlouva bude platná 120 dní, poté je možné prodloužení.
  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1134346&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc
  ——
  Zajímavé zvraty s dohodou o vývozu obilí
  Projev ministra národní obrany Hulusiho Akara k novinářům v Kayseri; Vyjádřil, že dnes ráno došlo v Oděse k výbuchu, řekl: „Dostali jsme informaci, že došlo k raketovému útoku, po kterém jsme telefonovali s ministrem obrany Ukrajiny Oleksijem Reznikovem a ministrem infrastruktury Ukrajiny Oleksandrem. Kubrakov. potřebovali informace. došlo k zásahu raketou. řekli, že jedna z raketových úderů zasáhla jedno ze sil a druhá dopadla do oblasti vedle sil, ale nebylo zjištěno žádné negativum v nosnosti a schopnosti sil doky, což je důležité, a že tamní aktivity mohou pokračovat. řekl.
  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1134652&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

  1. BBC, Reuters a další uvádějí, že průjezd zaminovanými vodami do Černého moře si musí Ukrajina zajistit sama. A to může být problém.
   Takže buď budou obilí dál vozit do rumunských přístavů, nebo budou muset odminovávat. Ale o existenci civilních minolovek mi není nic známo. Ten letecký doprovod asi také nebude civilní. Jak chce Turecko zabránit nějaké ukrajinské všivárně?
   Je tedy dost pravděpodobné, že celá dohoda je naprd, protože Ukři to obilí nedokáží dostat na moře.

   Tím spíš se budou snažit zabránit v exportu Rusům. I kdyby měli vyhodit do luftu celou Oděsu.

   Navíc, jak už tu někdo napsal, může se ukázat, že Ukrajina nemá co vyvézt.
   A tím spíš má Ukrajina asi tak bambilion důvodů dohodu sabotovat.

   1. Pilot je špatný překlad, mělo být lodivod. Předpokládá se, že lodivod provede loď minovými poli, neb si tam Ukrajinci samozřejmě nechali volné průchody.

 2. Kmotr Mrázek. Jeho vražda. A kdo vedle něho narostl? Policejní exředitel varuje před volbami
  23.7.2022

  „Pomalu se řítíme do katastrofy, která s sebou nese hlad, nezaměstnanost, vysokou míru kriminality, bezdomovectví, neúctu k lidské důstojnosti a otrocké vztahy, uvádí ve své relaci O čem se mlčí Stanislav Novotný, moderátor a někdejší policejní prezident. Hovoří o nutnosti radikální změny politického systému, ten je prorostlý organizovaným zločinem napříč vládními stranami. “
  —–
  Kmotr Mrázek a jeho dnešní „jinší sekáči“:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kmotr-Mrazek-Jeho-vrazda-A-kdo-vedle-neho-narostl-Policejni-exreditel-varuje-pred-volbami-709028

  1. „V první řadě Novotný varuje české občany před informacemi z veřejnoprávních médií a od politiků: „Je třeba vysvětlovat, co hrozí obyvatelům naší zaprodané země, že pravdu rozhodně nenajdou v České televizi, v Českém rozhlase či dalších středoproudých médiích, jež slouží nadnárodním zájmům, stejně jako drtivá většina politiků. Média a politici neustále lžou. Zažili jsme to v době covidové, v dnešní době energetické krize či rusko-amerického konfliktu na Ukrajině, už jim nic věřit nemůžeme,“ uvádí, že sílí doba bezpráví, chudoby, cizího diktátu.“

   Je zajímavé, že dokud jsi byl ve funkci, tak ti to tolik nevadilo. A teď máš potřebu, vymezovat se proti veřejnoprávu a politikům? Když jsi byl president fízlů, kam tě vynesli politici, tak ti to nevadilo?

 3. https://www.kurzy.cz/zpravy/663013-ecb-prekvapila-rustem-o-0-5-p-b-a-predstavila-neomezene-anti-fragmentacni-qe-konec-ery-zapornych/

  A jestli tomu dobře rozumím:
  Malinko zpevní EUR vůči USD, dočasně.
  Zdraží EURové půjčky (zpomalení ekonomiky v celé EU).
  Pro Itálii a další předlužené budeme dál tisknout nekrytá EURa.

  = stagflace.

  Jinak nejen Vidláci budou na suchu: https://www.kurzy.cz/zpravy/663255-hypoteky-prudce-zdrazuji-splatka-za-panelakovy-byt-bude-45-tisic-korun-mesicne-ceny-nemovitosti/

  Nejde jen o propad realitního trhu, ale i navázaných služeb mj. bankovnictví. Myslím, že Rajchl i Středula budou mít dost podporovatelů. S defenestracemi se asi roztrhne pytel.

 4. Turecký ministr národní obrany Hulusi Akar uvedl, že Rusko nebylo zapojeno do útoku na přístav v Oděse.
  „V kontaktech, které jsme dnes měli s Ruskem, bylo uvedeno, že s útokem nemají nic společného. Incident pečlivě vyšetřují ,“ citovalo turecké vojenské oddělení ministra Twitteru.
  https://t.me/tass_agency/147971

  1. Paul Massaro, hlavní poradce Kongresu USA, se domnívá, že odpovědí USA na raketový útok na přístav Oděsa by měl být přesun raket pro Himars s doletem 300 km na Ukrajinu.
   „Tento poslední ruský teroristický útok na přístav Oděsa, jen pár hodin poté, co souhlasilo, že na něj nezaútočí, vyžaduje, abychom předali Ukrajině 300 km rakety,“ napsal Massaro na Twitteru.
   https://t.me/stranaua/53979

    1. Na Novinkách píší o střelách Kalibr. Vždycky se z té střely něco najde, takže by neměl být problém v identifikaci. Problém může nastat, pokud by to nebyly Kalibry (ač ono jich také něco šlo na export), ale něco jiného. Už by mě při míře zkreslování reality nepřekvapilo vůbec nic, ani útok pod falešnou vlajkou anebo někdo nedostal včas nové rozkazy, anebo někdo dostlal včas nové rozkazy a Rusové se smějí jak Erdoganovi tak zbytku Západu do očí.

     1. kdyby byly tak by to bbc určitě s velkou slávou napsala. Oni si na „pravdivé“ in formování potrpí, ale kdo ví co napíší zítra

     2. Ukři mocinky moc potřebují další zbraně a udělají pro to ABSOLUTNĚ COKOLI.

      Oděsu si Ukři sami zaminovali, takže z ní žádné lodě se zrním odjíždět nemohou.
      A o tom, že by ji někdo dominoval, nemohu nic najít.

      Takže jde o ukrošský false flag.

      1. P.S.: A amíci mocinky moc pořebují, aby Ukři mocinky moc potřebovali další zbraně.
       I ušatý jsou pro to ochotni udělat ABSOLUTNĚ COKOLI. Vzpomeňme na 3000 obětovaných sekretářek a uklizeček z WTC.

    2. ema.
     Přesně tak,jak USA,tak Rusko by měli mít satelitní snímky,odkud byly rakety odpáleny.
     Podle mne,to účel splnilo,pošpinit Rusko a propaganda jede na plné obrátky.

     1. Trajektorie střel budou známé z radarového pokrytí, z ostatků elektroniky a technologie střel (pokud nespadne do hluboké vody) se vždy něco najde a identifikace bude jednoznačná. Bude-li se ovšem někomu chtít zveřejnit skutečné závěry (?)

     2. Víte co mne ale udivuje, ta neskutečná „jednota“ v názorech , konání a chápání stavu vládci „starého světa“ a zpracování press a pokusy o zpracovávání lidí ve stylu „v jednom šiku“. Ono je to až neskutečníé. I když známky rozumu se objevují – sem tam- ale je jich zatím málo. A stačilo na to pouhých 20 let…..

  2. To opravdu nevypadá na ruskou akci.
   To spíše vypadá na to, že ukrajinské sýpky zejí prázdnotou a nějaký zahraniční poradce poradil. Nebylo by to poprvé.u

   1. taky si myslím, to už by psali kolik bylo znehodnoceno, ale kdo ví jak se to do zítřka rozrost, aby tam nakonec nebyla celá loňská sklizeň. Oni jsou okroši mistři čarodějové

  3. To opravdu nevypadá na ruskou akci.
   To spíše vypadá na to, že ukrajinské sýpky zejí prázdnotou a nějaký zahraniční poradce poradil. Nebylo by to poprvé.

    1. Taky si myslím, že ten údajný raketový útok nasimulovali ukravínci. A že jsou příslušná sila už dávno rozprodaná. Jestli byla v únoru pravda těch 20 miliónů tun, tak tomu by ukravínský sbor oligarchů odolal jen stěží..Tuhle pšeničku už papkají někde v Africe, nebo taky třeba my.
     Pozítří budou z Kaliberů poslední zbytky ukravínských Toček, co byly tak zrezlé, že se je báli použít. Zbytky elektroniky netřeba hledat. Každá raketová střela má unikátní stopu i modus řízení.
     Možná proto jsou Rusové tak klidní – disponují satelitním sledováním. Raketa, co nese třeba 800 kilo nějaké dobroty, jde „přehlédnout“ jen dost těžko. Resp. přehlédnout satelity nemohou minimálně její infračervenou stopu – to je nějakého tahu a zplodin od toho pohonu. A klidně může být i zataženo, jako před Soudným dnem.

     Mimochodem, kampak zmizel největší odborník na ukravinu, propagandista gogo? Je zmizelej?

     Trochu OT, technická:
     Tento příspěvek jsem vylovil ze spamu. Kdyby někoho napadlo, proč tam spadl…
     Zakladatel

     1. Je v něm obsažen nick/pojem, co se už nevyslovuje? 😀
      Viděl jsem, že zmizel a jsem si vědom toho, že to nebyla práce člověka.
      Díky.

 5. Pořád si říkám, co by se dělo, kdyby se Vidlák neudržel a píchnul svým kopím Nekulu do zadele.
  Tahle informace by v mžiku obletěla svět a z Vidláka by rázem byla světově oslavovaná celebrita. Tuhle informaci by distali na stůl i Biden s Putinem. Všichni obyčejní lidé by mu tleskali a ochranky papalášů by dostaly pokyn, aby věnovaly zvýšenou pozornost bezpečí zadnic celebrit. Co kdyby si někdo vzal příklad.
  Nekula by musel min. 2 týdny úřadovat vestoje a nemohl by si sendout ani na záchodové prkýnko ( jak by to sakra dělal?).
  Soud by byl světově sledovanou událostí, všichni bychom seskládali na dobrého advokáta (podle mně by to mohla být nanejvýš podmínka). Ale určitě by se jich našlo dost, kteří by se Vidláka rádi ujali zadara. Jednak ze sympatií a pak ta reklama!
  Média by propíraly ministerskou zadnici horem dolem a byl by toho plný internet. Jsem přesvědčený, že by si Vidlák zaměstnání udržel a možná, že by i povýšil.

  1. Pane Horal.
   Ono na toho Nekulu se bude chystat více zemědělců.
   Prý Fiala poslal nějaká dopis do Bruselu,prý se jedná o zrušení živočišné výroby u nás a dotace na ha půdy bude poloviční,než doposud.

   1. Ad:—
    Falosna vlajka.

    Urcite sa dozvieme nieco viac priamo od Ruska a nie od Turecka. Kaliber (ak to teda bol Kaliber) maju iba Rusi, ci aj niekto iny?

    Ukrajinci zatial tvrdia (a asi tomu veria i v OSN, ked Gutteres utok odsudil), ze
    „Je zrejmé, že cieľom nepriateľa bolo zasiahnuť konkrétne odeský obchodný námorný prístav. Štyri strely typu Kalibr mierili práve týmto smerom. Dve z nich zostrelila protivzdušná obrana, dve zasiahli objekty infraštruktúry samotného prístavu. Zasiahnutá bola aj čerpacia stanica,“

    Uvidime , alebo aj nie, ako to zatial zo sprav o Ukrajine byva. A tak nam len zostane rozhodnut sa, komu a co verit…
    Logika, samozrejme, hovori, ze by bola hlupost od Rusov, ak by hned na druhy den na Odesu strielali. Na druhej strane, i taky Pjakin svojho casu (zaciatkom roka) tvrdil, ze by bola hlupost od Putina uznat „LDR“ a „DDR“ a nechat sa zatiahnut do vojny na Ukrajine, ze treba jasne a rozhodne sa nemiesat a ziadat dodrziavanie Misnku. No a nakoniec sa to stalo…

    1. JAHA: Dodržování Minsku žádali skoro 7 let a neprosadilo se skoro nic. Vidím za tim úvahu gen. štábu, že ukrajinská armáda sílila víc než ruská, protože byla placená z vnějších zdrojů. Za dalších 5 let by byl poměr sil výhodnější pro Ukrajinu. Potom byla i možnost ustoupit, Donbas evakuovat a lidem v Rusku postavit nová města. Sedět v Kyjevě, nabídl bych už dávno neutralitu a autonomii Donbasu, té části, kterou vláda stejně 8 let nemá nekontroluje. Vláda tam dělala před invazí skoro všecko naopak než by radil Kissinger nebo Machiavelli. Odmítala neutralitu, vysmívala se Minské dohodě, odmítala jednání se separatisty a naopak tam, kde měla být neústupná, váhala. Měla vyhlásit všeobecnou mobilizaci už večer v pondělí 21.2. Stejně se můžeme ptát v jakém zájmu bylo podsouvat ruské rozvědce informace o tom, že jsou v Kyjevě silné skupiny chystající převrat. Kdyby vládě šlo o to invazí zabránit, bylo by logické předstírat větší sílu jednotu, ale ne předstírat nejednotnost a slabost. Pjakin někdy má zajímavé postřehy a jindy příliš se zabývá okultismem a globálním prediktorem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *