13 června, 2024

Signálů bylo dost

Krátký záporožský úvodník:

Podle mě z toho mráčku u záporožské jaderné elektrárny nezaprší… Areál elektrárny je ostřelován, tupí novináři už za tím vidí jadernou katastrofu srovnatelnou s Černobylem a samozřejmě za to můžou Rusové, protože si sami ostřelují elektrárnu děly a raketami v ukrajinských uniformách…

Je zajímavé, že ani od naší atomové lady Drábové nezaznělo pár technických informací. A tak se toho chopím já, i když mám jen encyklopedické znalosti o jaderné energetice:

Záporožská jaderná elektrárna má bloky typu VVER, tedy to, co je v Temelíně či Dukovanech. Jsou to tlakovodní reaktory, kolem nich je betonová obálka, která by měla odolat i pádu letadla. V reaktoru není žádných 400 tun uhlíku, který byl v Černobylu (typ reaktoru RBMK), takže tam nemůže hořet obrovský požár, který by do atmosféry vynesl takové obrovské množství jaderného materiálu. Reaktor se víceméně nemůže energeticky přetížit, protože pokud z nádoby unikne voda, jaderná reakce se zastaví.

Zbytkové teplo je samozřejmě tak velké, že se štěpný materiál může protavit nerezovou nádobou reaktoru, i betonovým podstavcem, ale nejhůř to může dopadnout jako ve Fukušimě, že se prostě protaví někam dolů (a ne nahoru) a tam postupně vychladne a bude nebezpečné k tomu místu chodit.

Musela by to být opravdu óóóhromná střela, aby prorazila betonovou skořápku kolem reaktoru a udělala fakt velký výbuch, který by skončil tzv. „špinavou bombou,“, která by byla schopna zamořit okolí. Osobně pochybuju, že by tohle kdokoliv riskoval, dokonce ani Ukrajinci ne. Nemluvě o tom, že tak velká raketa by asi neušla pozornosti radarů a družic.

Vidlácky bych si proto myslel, že žádné velké bum bum nebude, ale může se to dohnat k nevratnému odstavení reaktorů a celé jaderné elektrárny z provozu v podstatě nafurt s jadernou zátěží, jejíž řešení bude příšerně příšerně drahé. Nejsem žádný odborník, tak mě berte s velkou rezervou, ale tamní hemžení na mě dělá dojem ruské snahy odstavit elektrárnu pokud možno vratným způsobem.

A teď už dnešní text:

Už jsem tu několikrát psal, že mě neustále překvapuje, jak robustní systém nám v naší republice (a vlastně i v Evropě) naši předci zanechali. Denně se to ničí, denně se to demontuje, denně to někdo podrejvá, ale pořád to víceméně funguje. Směřování do průseru je čím dál rychlejší, každý den přibývá varovných signálů, ale pořád se nic nezhroutilo. Já osobně mám hento apokalyptiké cítění, ale poslední tři roky jsem každé ráno příjemně překvapen, že elektřina funguje, v obchodech je jídlo, vlaky jezdí a Brno se nevypařilo v atomovém výbuchu.

Nebo je to vlastnost velkých krizí? Že se to děje pozvolna? Že nám Pánbůh dává dostatek času si uvědomit, co je špatně a máme dost prostoru na nápravu? Že je Sodoma a Gomora mnohokrát varována, než ta apokalypsa opravdu přijde? Kdy naposled jsme měli tolik signálů, že jde všechno do kopru?

Ta energetická burza v Lipsku je vlastně super – dozvěděli jsme se o vysokých cenách za elektřinu s předstihem. Dokonce jsme se s předstihem dozvěděli, že tam vůbec nemusíme být. S předstihem jsme se dozvěděli o vysokých cenách plynu. Rusko stále dodávalo za smluvní ceny, ale u nás v naší drahé Jůnii se ceny začaly dotýkat nebes.

Kolik já už si přečetl článků a reportáží, jak budou firmy zavírat provozy, protože ceny energií jsou pro ně úplně likvidační. Zemědělci mnohokrát varovali před změnami v dotační politice, varovali před plošnými zákazy agrochemie a teď varují před nedostatkem hnojiv. První domácnosti začínají krachovat…

Nechci se už vracet ke kovidu, ale pamatujete, jak rychle to celé tenkrát přišlo a jak málo času bylo na nějakou reakci? Ano, výsledek byl hodně chaotický, divoký, tvořilo se to za pochodu… Dneska? Pohoda. Půl roku víme, co se bude dít a když to ví každý Jaryn z vesnice, tak to ví také náš nejušlechtilejší derniér i celá ta jeho nová politická kultura. Půl roku času… co by dal Babiš za to, aby měl ve své době také tolik času na přípravu…

Co bude dál? Především žádná milost. Signálů je víc než dost, návrhů na řešení také. Naši vládní i novinářští představitelé je zavrhli. Neudělali nic. Navíc v době, kdy byli v opozici, tak machrovali, jak lépe to budou dělat a jak strašné dědictví nám tady Babiš zanechal. Jestli něco z vládní činnosti plyne, tak především to, že měli dostatek času, dostatek zpráv i dostatek zpětné vazby od veřejnosti.

Nic to pro ně neznamenalo, jedou si své.

My naopak jsme měli dostatek času si uvědomit, jací jsou a pro koho ve skutečnosti pracují. Měli jsme dost času je sledovat, mohli jsme si je velmi dobře porovnat s předchozími vládami, mohli jsme si ujasnit, co mysleli tím vysíláním jasných signálů veřejnosti a jak si doopravdy představovali ten nový styl vládnutí.

Vidlácky bych řekl, že nemají právo na shovívavost. Málokdo měl tolik času na rozhodování. Málokdo měl budoucnost tak jasně viditelnou, jako oni. Málokdo měl k dipozici tolik návrhů řešení. V jiných případech řešení ani nemusela existovat, ale tahle vláda měla všechno jako na stříbrném podnose. Dokonce ani nemuseli být experimentátory a prosazovat je první, stačilo se rozhlédnout kolem.

Ať už jde o válku, nedostatek plynu, vysoké ceny benzínu, drahou elektřinu, zhoršující se bezpečnostní situaci, inflaci i další problémy, na všechno se ve státech kolem uplatnila nějaká řešení. Stačilo to jen napodobit. Od orbánovského nezapojování do války až po francouzské zastropování cen elektřiny pro maloodběratele. Od odchodu z lipské burzy, přes vyplacení minoritních akcionářů ČEZu, až po jednání s Ruskem o dodávkách plynu, atd, atd.

Neudělali nic, ale stále tvrdí, že je vše pod kontrolou, nikoho nenechají padnout a nemusíme se bát… Opakují to stále dokolečka, ale my už samozřejmě víme své.

Až se to všechno teď na podzim projeví, až budete nosit ty svetry a doma budete z oken utírat rosu, až zjistíte, že vás klidně nechali padnout, že sice slušně vyděláváte, ale nestačí to ani na zaplacení účtů za elektřinu, až vaše děti budou mít trvale rýmu, až se začne masově propouštět, tak hlavně nevěřte srdceryvným proslovům Signála I., že to všechno nemohl vědět. Nemají právo na shovívavost ani milost.

Teď si jen počkáme, jak to dopadne…

142 thoughts on “Signálů bylo dost

 1. Záporožská.
  O elektrárnu samu se obávat nemusíme. Problémem je úložiště suchého jaderného odpadu na volném prostoru v sudech provedeno Westinghouse; a o energetiku, jejíž výpadek může ohrozit chlazení.

 2. Z knihy Jana Masaryka…

  „To máte tak, ono je dobře, že jsou mezi národy sloni a poníci. A je dobře, když ti mrňousci dostanou čas od času „na frak“, když zapomenou třeba, že musej do houfu. Jenže při tom nikdy nesmí „zařvat“ žádný z těch malých, jak se lidově říká. Protože mrňouskové mají zrovna tak nesmrtelnou duši, jako ti velcí. S tatou jsme často mluvili o malých národech. Já byl ovšem skeptik ve famílii. Starý pán nikdy nepřestal věřit, že mrňouskové mají na světě zrovna tak své poslání, jako ti velcí. A když někdo „zahodil flintu do žita“ jenom proto, že se narodil jako Čech nebo Slovák, ne jako Rus nebo Američan, tata se vždycky rozčílil. Takovým lidem říkal vul.
  On rozlišoval mezi vůl s kroužkem a vul bez kroužku. Ti bez kroužku byli podle něj nebezpečnější.
  Ale v jedné věci jsme se neshodli. On věřil, že malé národy, třeba jako my Češi, by měly být mosty mezi těmi velkými. Mně se tahle myšlenka nikdy moc nezamlouvala. Po mostech se šlape. Ale v tom jsem souhlasil se starým pánem, že člověk může být zrovna tak hrdý na to, že se narodil v Praze anebo v Bratislavě, stejně jako kdyby se byl narodil v Moskvě nebo Washnigtonu.
  A taky jsem souhlasil s tím, že máme ve světě na trh nosit výsledky našeho politického myšlení a vyložit je pěkně vedle zboží z Washingtonu. Z Paříže, z Londýna, z Moskvy, a že se sice mrňouskové mohou moc věcem naučit od těch velkých, ale taky je můžou lecčemu naučit. No to se ví, že se máme učit od těch velkých, ale ne se po nich opičit a papouškovat.

 3. Doplnění domácího úkolu Králíka 62.

  Nafta (ta hlavně) i benál (toho jede méně) se fedrují i přes Pšonkostán, a to v míře větší, než velké. Sklady jsou okolo Lvova, pak taky u Rovna s dál si nikdo z normálních lidí moc netroufá. Kyjev je maximum určené pro naprosté vypatlance.

  Teď je otázka, kdo z množiny řidičů cisteren je normální…

  Podotýkám, že řidiči mají místo pasportů kartičky s emblémem EU. I ukrajinští řidiči mají kartičky s emblémem EU.
  Neptejte se, proč.
  Ale vy jste chytrá hlodací mrška, vy na to přijdete sám.
  A hlavně se neptejte, odkud to všechno vím.

 4. Nevite ,kterém patře Strakovky zasedá vláda? Jestli v prvním, tak je to v pytli. Na defenestraci je to moc nizko.

  1. Re: Horal

   Chlape, vy jste jednoduše nejlenivější stvoření na světě. To si drzte říkáte horal, takový lenoch?
   Celou Strakovku jste už měl mít obkopanou desetimetrovým příkopem!!!

  2. Horale, kde sídlí poznáte pouhým okem. Stačí sledovat, kam vedou opratě z ul. Tržiště do Strakovky a místo pobytu je jasné hned.

 5. „Aby mě profesoři politologie nepovažovali za kolegu a spolužáci za idiota“.
  Jestli je to hláška z jeho hlavy, znamená to, že i mezi současnými studenty politologie se vyskytují inteligentní jedinci, přestože nechápu, co tam pohledávají.
  ———————————————————————————————————————————
  Desetiletí stará hláška Grosmanna a Šimka: My Ukrajinci remizy něznájem

  „Povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grosmanna si lidé, kterým je šedesát pět a více let pamatují téměř doslova. Není divu. Humor této dvojice byl nadčasový,“ tvrdí student politologie,
  který nechce být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu a spolužáci za idiota

 6. Tuhle si tu někdo vzpomněl na Grétu.
  Novinka – Gréta je fuj fuj antisemitka!

  Názory
  LÉKO: Nepřítel Izrael.
  Greta už našla nové zlo, přidala se k antisemitské kampani
  Greta Thunbergová
  Názor
  Známé mládežnické hnutí Fridays for Future (FFF), které před čtyřmi lety založila mladá švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová, se přidalo k antisemitské kampani společnosti Amnesty International (AI) a dalších tzv. pokrokových neziskovek.
  István Léko

  19. srpna 2022 5:00

  “ Různé organizace zaměřené především na projevy antisemitismu, ale i některá média, jako například německý deník Bild, nedávno upozornily na to, že hnutí za ochranu klimatu vedle uhlí, ropy a zemního plynu zařadilo nového nepřítele: Izrael. Zmíněné neziskové organizace totiž obviňují židovský stát z apartheidu.“

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/nepritel-izrael-greta-nove-zlo-antisemitska-kampan.A220818_193150_ln_nazory_lros?zdroj=LN_zavora-clanky

 7. Celá ukrajinsko-ruská válka je jen jednou částí bojiště dlouhodobého konfliktu mezi USA a Ruskem + Čínou.
  Všimněme si posloupnosti akcí:
  listopad – Vánoce 2013 – majdan v Kyjevě
  21. února 2014 – Putin svolal zvláštní poradu v Kremlu a rozhodl o obsazení Krymu (zdroj Wikipedia)
  22. února 2014 – sesazení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, uprchl ze země
  26. února 2014 – debata v krymském parlamentu o referendu, následně invaze zelených mužíčků bez označení na Krym
  17. března 2014 – vyhlášení samostatnosti Krymu a žádost o vstup do Ruské Federace
  od 6. dubna 2014 povstání v Doněcku a Luhansku – byly připraveny stejné nepokoje pro Charkov a Oděsu
  16. dubna 2014 – vyhlášení Oděské lidové republiky, potlačeno
  1. září 2014 – zahájení výstavby plynovodu Síla Sibiře z Jakutska do Číny, provoz zahájen 2. prosince 2019
  24. února 2022 – invaze ruských vojsk SVO na Ukrajinu

  Jsme svědky dlouhodobého plánu, nynější SVO je jen část nějakého rozsáhlejšího plánu, který je nyní někde uprostřed realizace. Dalším krokem může být vyvolání nedostatku plynu a elektřiny v EU, napadení Tchajwanu Čínou, zabrání Jihočínského moře Čínou, konec přijímání plateb v USD, atd.

  1. Doporučuji tento dnešní Vlkův výtah z nejnovějšího rozhovoru Kissingerem.
   Kissinger není žádné ořezávátko.
   Všechno, i jeho bezmála čerstvé názory či návrhy plánů, je jinak.

   Poučné je to, že věřit jakýmkoliv slibům i dohodám může dnes jen blázen.
   Horší je to, že v zájmu přežití bude mít dnes kdokoli na světě pocit, že dohody, sliby i přísahy musí také včas porušit, pokud chce přežít ve střetu s důsledně podrážejícím protivníkem.
   Mezinárodní právo je zcela mrtvé.

   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/08/20/flash-novy-rozhovor-henryho-kissingera-k-ukrajine/

   1. Dobrý den. A to jste fšiml až letos? Já to říkám od září 2001. Vše co se děje dnes, začalo po pádu dvojčat. Až na to, že odsud z Europy to málokomu došlo.

    1. 14:55
     Kapitáne, máte pravdu, ale pochopitelně jsem si toho nevšiml až dnes, jsem sice možná mešuge, ale ne úplně blbej 🙂
     Měl jsem to vyjádřit jinak – už se nikdo ani v náznaku nepokouší předstírat, že nějaké mezinárodní právo existuje. Maximálně nutí neposlušné a protivníky, aby toto již zamordované a neexistující mezinárodní právu v zájmu své prohry a následného zániklu respektovali.
     Kvůli tomu stále existují profesoři a katedry mezinárodního práva.

    2. Bin Ládin shozením dvojčat porušil mezinárodní právo.
     Amíci tak ochutnali vlastní medicínku. A velmi je to rozlítilo.
     Jednou budou naši potomci kroutit hlavou nad tím, jak mohli jejich předkové vydávat agresi za prevenci a vraždit v zájmu světového míru. ( Teď mám na mysli třeba zabití generála Sulejmáního na letišti v Bagdádu. A mnoha dalších občanů arabských zemí a hlavně Íránců. )
     O genocidě v Jemenu se vůbec nemluví. Ačkoli tam pomocí řízeného hladomoru umírají na podvýživu a průjmy hlavně malé děti.
     Zdá se, že není mrtvola jako mrtvola a dítě jako dítě.

     1. Re: Helanov

      BIn Ládin?
      Vy fakt věříte pohádce, že soudruh Ládin byl tak chytrý, tak mladý a tak krásný, že se mu podařilo shodit dva baráky naráz? Jen tak na první dobrou?
      Kdy přijde na řadu ta O Smolíčkovi? Tu mám totiž nejradši!

   2. Mezinárodní právo je jen soubor mezistátních smluv a multistátních úmluv závazných jen pro jejich signatáře. Každý se sice ohání pojmem mezinárodní právo, ale není nijak kodifikováno. Vlastně jde o právo zvykové založené na precedentech, a z těch si lze vybrat cokoliv.
    protože se mezinárodní právo nikdy ani nebylo, bylo vždy zcela mrtvé, tak je to obvyklý stav.
    Občas si vzpomenu na knihu Henryka Sienkiewicze, kdy poučují domorodce Kaliho o rozdílu mezi dobrem a zlem.
    „Co je to zlo?“
    „Když Kalimu někdo ukrást krávu!“
    „Správně, a co je to dobro?“
    „Když Kali někomu ukrást krávu!“

    A to je celé shrnutí mezinárodního práva, argumentačního klacku na podporu silového řešení. Více vlajek pak dá jen zdání legitimnosti agrese.

    1. Pravdu má ten, kdo má nejdelší klacek. A to jsou ( zatím ) pořad ještě Spojené státy. A udělají všechno, aby to tak zůstalo.
     OSN a podobné organizace jsou k smíchu. Bezmocní žvanilové, v lepším případě. V tom horším slouhové světového drába.

   3. Kissinger neni zadne orezavatko, ale on sam dobre vi, ze uz to ma za par. A taky chce zustat v historii jako vazeny diplomat.
    Za ta leta ma ruce od krve minimalne az po ramena, a urcite na nej existuje pekne tlusta slozka.
    Namatkou: Rudi Khmerove, Pinochett…
    Tazke Kissinger bude skakat, jak mu poruci, jinak pujde do penalu prinejmensim jako by mel rohy a kopyto.
    U nas je hezky priklad Zeman. Pekne zkrotnul, protoze vedel, ze jinak konci, a do historie by se zapsal jako prvni promo zvoleny prezident, ktery byl odvolan za vlastizradu.

    Pak se podivejte na Amnesty.
    Vydali velmi mirnou zpravu o Ukrajine, kde potvrdili neco malo z veci, na ktere uz mesice upozornuji nezavisli novinari na miste.
    A dal?
    Zakladatel odstoupil.
    Amnesty vydala prohlaseni, ze prezkoumavaji onu zpravu, a hledaji, kde se stala chyba.
    Zrejme jim slapli na penize, a asi tam taky bude nejaka spina.

   4. Kissinger je jedním z autorů-pachatelů toho všeho.
    Pokud se těsně před smrtí lekl toho, co vlastně zavinil, tak jen doufám, že mu je ze sebe sama hodně zle.

  2. Gerd 13:42
   21. února 2014 – Putin svolal zvláštní poradu v Kremlu a rozhodl o obsazení Krymu (zdroj Wikipedia)
   22. února 2014 – sesazení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, uprchl ze země
   26. února 2014 – debata v krymském parlamentu o referendu, následně invaze zelených mužíčků bez označení na Krym
   ………………..
   Jen malé doplnění, protože všechno začalo mnohem dřív ( jak uvádí Nemo)….
   6. února do 23. února 2014 olympiáda v Soči to rámuje
   a jelikož Rus není trouba, tak si jistě vzpomněl na olympiádu v Pekingu 2008, která začala 8.8.2008
   ze 7.8. na 8.8. 2008 a nejspíš tušil, že se zase něco semele. Ostatně ten scénář byl ze strany západu podobný jako v případě Ukrajiny. Taky jim slíbili, že je vezmou do NATO a do EU a taky jsme tam tehdy dodávali zbraně.
   A indicií by se našlo mnohem víc jenže paměť je zrádná.

   1. K těm indiciím bych dodala Nulandové hlášku ze 7.2.2014 : Fuck the EU !
    Taková pěkná hláška to byla, a skoro se na ni zapomnělo )

   2. Teď jsem si teprve všimla, že mi vypadl text, který se týká posledního odstavce. Jedná se samozřejmě o Gruzii a Jižní Osetii. Njn spěchej pomalu se říká a platí to.

 8. Jan Keller jako obvykle zase excelentní.

  „Pokusme se zrekonstruovat tok myšlenek Jozefa Síkely v průběhu posledních čtyř měsíců. Pan ministr si stojí za tím, že našim domácnostem pokles dodávek plynu nehrozí, pokud by jim přece jen hrozil, dodá jim zemní plyn Německo na úkor svého vlastního průmyslu, což využije Česko k tomu, aby domácnostem dodávky plynu snížilo ve prospěch svého průmyslu. Tomu se říká slovo průmyslového stratéga. Doufejme jen, že Němci se tento ďábelský plán nedozvědí.“
  http://casopisargument.cz/?p=44758

  1. Tohle si zaslouží jako obvykle být zkopírováno celé.
   J.K. je jeden z mála zukušených telepatů, kteří sledují nejen fialové signály, ale i vládní toky!
   (Už jsem byl nervózní, J.K. mi ten článek poslal před několika dny, čekal jsem, že vyjde hned. Ale nevadí!)
   ————-
   HLAVNĚ, ŽE VÍME, NA ČEM JSME

   17.8.2022 Jan Keller Keller bez cenzury, Komentáře

   Keller bez cenzury: Jan Keller dnes rekonstruuje tok myšlenek současného ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely o energetické krizi:

   Prožíváme patrně poslední letošní vlnu letních veder. I když v dnešní době je obtížné už cokoliv předvídat, nelze tak úplně vyloučit, že poté se začne postupně ochlazovat. I když jsme vládou od jara ujišťováni, že vše je bezpečně pod kontrolou, v některých méně uvědomělých jedincích mohou určité pochybnosti přetrvávat. Pokud jsou jejich pochyby upřímné a nesledují jimi nějaký vedlejší záměr, lze je snadno rozptýlit poukazem na zcela srozumitelné stanovisko muže na svém místě, ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely.

   Hned zkraje května tohoto roku v Otázkách Václava Moravce na ČT24 jasně prohlásil, že ať se stane cokoliv, vypínání plynu domácnostem u nás v žádném případě nehrozí. Jelikož plníme zásobníky plynu nejrychleji z celé Evropy, můžeme být klidní. Rusko je sice ve svých dodávkách nevyzpytatelné, neumí však „v alternativní době najít odbytiště ani pro ropu ani pro plyn“, dodal na vysvětlenou.

   O čtvrt roku později počátkem srpna ministr domácnostem prozradil, proč jim snižování dodávek plynu v žádném případě nehrozí. Odvolal se na rozhodnutí Evropské rady, „které vlastně znamená, že pokud by například Česká republika neměla dostatek plynu pro vytápění domácností nebo pro nemocnice, tak třeba Německo zastaví chod části svého průmyslu a o ten plyn, který samo potřebuje, se s námi rozdělí“.

   Uplynuly další dva týdny a ministr Síkela své stanovisko opět precizoval. Jak prohlásil 16. srpna na zámku v Liblici na Mělnicku, v případě nedostatku plynu, který tak zcela vyloučit nelze, bude plyn omezován domácnostem, aby bylo možno udržet v chodu klíčové složky průmyslu. K tomu dodal, že je to důležité i pro samotné domácnosti, protože právě jejich členové ve firmách pracují nebo jsou odběrateli firemních výrobků.

   Pokusme se zrekonstruovat tok myšlenek Jozefa Síkely v průběhu posledních čtyř měsíců. Pan ministr si stojí za tím, že našim domácnostem pokles dodávek plynu nehrozí, pokud by jim přece jen hrozil, dodá jim zemní plyn Německo na úkor svého vlastního průmyslu, což využije Česko k tomu, aby domácnostem dodávky plynu snížilo ve prospěch svého průmyslu. Tomu se říká slovo průmyslového stratéga. Doufejme jen, že Němci se tento ďábelský plán nedozvědí.

   Co bude říkat ministr průmyslu a obchodu někdy v říjnu? Uprostřed veškeré nejistoty je aspoň tohle naštěstí docela předvídatelné. Stačí, když se rozpomeneme, že ještě počátkem minulého století si úředníci nosili z domu do svých kanceláří uhlí a dřevo. Měli povinnost si během pracovní doby topit. Co nám brání zavést v rámci modernizace našeho průmyslu podobné opatření? Proč by měli lidé v práci mrznout jenom proto, že je jim zatím ještě umožněno do ní chodit? Doma si stejně nezatopí, tak se zahřejí aspoň na dílně nebo v kanceláři. S Jozefem Síkelou budeme prostě vždycky přesně vědět, na čem jsme.

   1. Tenhle člověk Keller ze mě na stará kolena udělá levičáka. ( Ironie)
    Na Argument chodím jen kvůli němu.
    Dneska už tedy hlavně kvůli němu. Není to tam špatné.
    Dlouho jsem mu nemohla přijít na chuť. Četla jsem ho už na Literárkách. Ale je čím dál, tím lepší.

 9. z FB:
  ——-
  Celé Česko plete svetry.
  Těch. kdo nenosí svetr, budou plné pouliční mrazáky.
  Jeden svetr udělá za nízkou teplotou definitivní tečku.
  Můj svetr chrání tebe, tvůj svetr chrání mě.
  Dva svetry jsou jistota.
  Dojděte si pro posilovací svetr.
  Odborníci doporučují čtvrtý svetr, který sice nezahřeje, ale zabrání nejhoršímu průběhu zimy.
  Mám čtyři svetry, protože nejsem idiot.
  Nevěřte prokremelské propagandě a noste svetry.

  1. Maneco,
   konečně se připravuje se vládní metodický návod na měření teploty:
   Teplota se bude měřit na povrchu těla POD SVETREM!

   Kdo bude mít ještě tělesnou teplotu vyšší než 19°C, budou mu zabaveny všechny tři svetry.
   (Informaci nelze nezávisle ověřit, podle jiných zpráv má být max. povolená tělesná teplota na nátlak opozice zvýšena na 19,1°C)

   1. Němci v tomto směru prý dosahovali vynikajících výsledků poléváním vodou (Informaci nelze nezávisle ověřit).

     1. 12:19 Preissnitze přežila většina, Mengeleho tu a tam někdo.
      Sázka na jistotu je prý kombinace Fiala-Síkela, ale nezávisle ověřit to budu moci až na jaře.

      1. 12:51 Souhlasím, pouze bych slovo „věřím“ nahradil slovem „doufám“.
       (Kdybych byl politik, použil bych populárního obratu „chci věřit“)

       1. Re: Sauersack a AH

        Vy jste byli tvořeni měkkým údem.
        Já bych to napsal po našem, ale Halef číhá.

        Já bych vzal speciálně soudruhy politiky do lázní soudruha – pardon – Genosse Mengeleho. A to proto, že jeho pokusy byly opravdovým sítem, přes které prošli jen ty nejsilnější kusy. A takové my přece potřebujeme do časů nepohody!

        1. Targusi,
         vy mě vždycky zahanbíte!
         (akorát když napíšete o pouhých DVOU spadlých věžích a zapomenete na tu TŘETÍ, která spadla až chvíli poté, co komentátorky v americké televizi pečlivě přečetla vzrušeným hlasem předpřipravenou zprávu o jejím zřícení (evidentně v důsledku kombinace věžní solidarity a leknutí) trochu se uklidním a tiše zašeptám:

         Bratře Argusi, omlouvám vás, výpadek historické paměti je evidentně způsoben tím, že se vám včas nedostalo zázračného léčiva – Ládikovi slivovice, kterou Vám hrdlem společným a nerozdílným vychlastali ruští a ukrajinští krasobruslaři (kolegové Ládikovy čtvrtvnučky) v Německu!

  1. Navrhuji jiný titulek: Zima se nás nebude ptát na signály, ale činy. Je čas přejít od signálů k činům. Nejvyšší.

 10. Evropská unie (čti US poradci) má další prioritní válečný plán, protože momentálně nemáme v Evropě co na práci. Plán zimy, hladu a hospodářského rozvratu totiž i ke svému vlastnímu překvapení plníme na 200%.:
  Proto poté, co jsme odhlasovali přelomový zákaz plastových příborů, připravujeme omezení vlivu Číny a Ruska v Latinské Americe.

  Prozatím Evropu v tomto směru bohužel operativně předhání Ukrajina (čti US poradci), která plní plán zimy, hladu a hospodářského rozvratu na 300%, přesto si volné kapacity najde.
  Hamba nám, Ukrajině sláva!

  http://casopisargument.cz/?p=44825
  —————
  Podle posledních zpráv rozhodla Fialova vláda na snížení teploty varu vody na 80°C.
  Informaci nelze nezávisle na Vlkovi ověřit.

   1. Ne, že bych chtěl rejpat, ale nemělo by to být obráceně? 😉
    Navíc je to bezpečnější, protože přidušený „lid“ není vzpurný a je rád, že vůbec ještě dejchá.

   2. Zaměnil jste příčinu a důsledek. Bod varu je funkcí tlaku vzduchu, čili bude-li snížen tlak vzduchu, klesne bod varu.

 11. Nejžádanější profese v Česku: Chybí řemeslníci a technici, po kom bude poptávka za pět let?
  Pokud se zaměříme na konkrétní profesi, pak největší hlad bude po ošetřovatelích. Ten by měl být především na Vysočině, kde potřeba nových pracovníků vystoupá o 81 %. „Důvodem je dlouhodobý nedostatek pracovní síly v oblasti zdravotnických služeb a služeb, které na ně navazují,“ komentoval Jiří Vaňásek, vedoucí projektu Predikce trhu práce – KOMPAS.
  Nedostatek sil se týká i řady jiných oborů. Ústecký kraj bude hledat až o 59 % více lidí v oblasti umění a užitného umění. „Dnes sem řadíme mimo výtvarné umění například i audiovizuální záznam, mediální produkci, módní tvorbu či interiérový a průmyslový design,“ upřesnil Vaňásek.
  Ochrana životního prostředí, to je téma, které v posledních letech hýbe celým světem. A i proto roste poptávka po odbornících. Například v Jihočeském kraji stoupne o 44 % procent.
  Dalším profesním oborem, kde výrazně v intervalu tří až pěti let vzroste zájem o nábor nových pracovníků, je bezpečnost. Tu mimo jiné ovlivňuje například i válka na Ukrajině. V Pardubickém kraji podle předpovědi odborníků vzroste poptávka o 43 %.
  Uplatnění ale najdou také pracovníci v oblast přírodních věd nebo informatiky. V Plzeňském kraji vzroste zájem o odborníky o 41 % a v Jihomoravském až o 40 %.

  1. Homér 10:41
   Znepokojivé je, že na seznamu nejžádanějších profesí chybí perspektivní odborníci z oblasti hromadného pohřebnictví a bouřlivě se rozvíjejícího exekučního průmyslu.

  2. Tak proto nejsou prachy na řešení SKUTEČNÝCH PROBLÉMŮ: https://www.predikcetrhuprace.cz/o-projektu
   To, co jasně spadá do popisu práce MPSV a ÚP ČR a mělo by být pravidelným informačním výstupem co (řekněme) 14 dní od vzniku ministerstva a ÚP ČR, ZAČALA „již“ v r. 2017 „zpracovávat“ squadra 17ti parazitů za příjemných 349 milionů Kč PLUS náklady vyplacené souparazitům na různé „evaluace“ a pod. (např. Evaluation Advisory CE s.r.o., Ing. Petr Volek, Ph.D., jednatel společnosti – 895 000.- Kč s DPH)

   1. A to ještě ten jediný souparazit shrábl v r. 2019 439 000 Kč v rámci dotace tzv. „na ksicht“ (prachy vyplacené bez bližšího určení).
    Dokonce, jak tak koukám, tak se zrovna tento souparazit živí takřka výhradně sosáním ze SR se zřetelem na MPSV.

    Njn, holt takový malý kapitalistický komunismus – vybraným podnikavcům dle jejich potřeb a zaměstnanci jim na to musejí vydělat a sami makat pokud možno zadarmo.
    A až si zase někdo bude stěžovat, že jsem na podnikavce vošklivej, tak si může dát týden povinné četby v ARESu, CEDRu, Obchodního rejstříku a některém z webů evidujících veřejné a státní zakázky…

 12. A můžete vyloučit, že Rus při ústupu nepoužije atomové zbraně?(jina)
  Vyloučit nejde vlastně vůbec nic. Ale je to nepravděpodobné, tam by eskalace byla velmi rychlá. Ale Putin má násobně větší potenciál jaderných zbraní a zdá se, že i nosiče, pro které je Washington v pohodlném dosahu. Kdyby to nešlo jinak, tak z ponorek.
  A USA i Západ obecně to ví. Vyhrožujeme, vyhrožujeme…

 13. K té záporožské jaderce. Má 6 reaktorů podobných těm našim dvěma v Temelíně. Takže cca 6 x 1000 MWe instalovaného výkonu. Obsazeno Ruskem na začátku války, nyní ostřelováno Ruskem opět, protože tam ruská armáda umístila jednotky, které si ze zařízení elektrárny dělají jaderné štíty. To, že z nás Ukroidi, včetně těch na ČT24, dělají blby není až tak důležité. Hlavní asi bude, že s přicházející zimou jde o nastávající nedostatek elektřiny. Hloupý Rus si řekl, že když jej donutili Ukroidi, aby střílel sám na sebe, tak teda definitivně odpojí ještě neokupovanou část Ukrajiny od elektřiny. Otázka je, proč by Ukroidi na elektrárnu měli střílet. Nejspíš to vypadá na snahu vyvolat v Evropě zděšení z Černobylu a zvýšení vojenské pomoci, včetně nejraději invaze NATO.
  Rozdíl mezi elektrárnami v Záporoží a Temelíně spočívá nejspíš v řídícím systému. Jinak to jsou z principu stejně naprojektované ruské stavby. I když se psalo, že Temelín je dodán ze 70% česko(slovenskými) firmami.
  Takže přísliby Zelenského, že podpoří v zimě EU dodávkami elektřiny jsou nereálné. Co bude, až nebude mít uhlí, plyn i elektřinu? Holt generál Zima jako obvykle na Ruso-Ukrajině rozhodne.

  1. Takže Rusové prý nyní těch 6 reaktorů odstavují a začínají je chladit. Samotný primární okruh elektrárny je proti útokům zvenčí dobře zabezpečen. Rizikový je sklad jaderného vyhořelého paliva. Takže Brčálník I. moc možností jak přivolat do Záporoží USSáky nemá.

   1. Chlazení je přesně to, co se Ukři snaží Rusům znemožnit.
    Ono je docela energeticky náročné a buď musíte mít elektřinu zvenku, nebo agregáty. A pro ně potřebujete naftu. A tu musíte do elektrárny nějak dostat.

    Což bude nejspíš i důvodem bránění v příjezdu inspekce IAEA. Konvoj si Ukři netroufnou ostřelovat, a proto se k němu připojí ruské cisterny s naftou pro agregáty. A vprotože si edení IAEA nelajsne ohrozit svoje lidi výbuchem přehřátého reaktoru, ty cisterny bude akceptovat.
    Čím déle se Ukrům povede zdržet inspekci, tím větší šance na úspěšnou sabotáž JE.

  2. Podle mého mínění nejde u záporožské jaderky primárně o nějaké dodávky energie, ale o to, zda se tam pokoušeli či nepokoušeli produkovat ilegálně (bez ohlášení a dohledu agentury) plutonium či jiné vojensky použitelné izotopy. Inspektoři IAEA by to pochopitelně zjistili (a zveřejnili, protože IAEA patří mezi ty méně zpolitizované agentury). Proto vždy, když hrozí, že by tam inspektoři mohli přijít (dostat se), na ní „někdo“ začne střílet. Proto tomu chce zabránit Zelenský, proto jim bezpečnou cestu přes Rusko nabízí Putin.

   1. No, pokud by tomu tak bylo a pokud se podaří sehnat inspektory se sklony k sebevraždě či milovníky extrémního adrenalinu, dozvíme se to: Delegace bude trefena dobře mířenou raketou, ať už přijede odkudkoliv.
    (Pochopitelně ruskou, to se už dnes rozumí samo sebou, proč by jinak Rusové o inspektory IAEA stáli?)
    —————-

  3. Včera Macron několikrát žhavil červenou linku do Kremlu a pak se připojil k ruskému požadavku na provedení inspekce IAEA, a to OKAMŽITĚ.
   Takže tam Rusové našli něco, co najít tutově neměli, a hrozí, že to buď bude ukropským útokem zničeno, nebo to způsobí OPRAVDU VELKÝ průser. A to „něco“ citelně zasáhne i západní Evropu, což zvedlo Macrona ze sesle a donutilo ho to poslat žádanku do IAEA.

   Také je možné, že Putin Macronovi pošeptal, co a komu bylo v rámci „pomoci Ukrajině“ dodáno a kam to nakonec doputovalo. A že ti, co to SKUTEČNĚ obdrželi, mají volný vstup do EU, pohybují se po ní a jsou to „neposední hoši“. Tak aby si dal majzla na francouzské jaderky.

   Jinak, co se týče Ukrajiny a „lidu“, tak ty má celý západ naprosto u zadku. Jestli v zimě zmrznou a umřou hlady, je fuk; zcela a ganc.Navíc pro Zelenskyho jsou vlastně Ukři přítomní na Ukrajině spíš přítěží. Hlavně děti, senioři, invalidé a matky malých dětí. Evakuace uvedených na západ po úpsěšně provedené havárce jaderky by se mu náramně hodila, bo by nemusel pro ně zajišťovat jídlo, vodu, teplo a bydlení. Blbí Češi zejména se jako dojná kráva náramně osvědčili a rádi se mu postarají o další milion připrchlíků.

  4. Podle toho co jsem dneska slyšel, tak jediný důvod ostřelování je, aby Rusko neodpojilo Ukrajinu od sítě. Má to být varování, že jsou schopni přesně zasáhnout elektrárnu.

  5. Problém komentoval kdekdo, včetně JP ve 2 videích a MO.
   Hlavní body:
   1) Ukrajina chce za každou cenu zabránit kontrole IAEA. Pokaždé, když je kontrola ohlášena, začnou elektrárnu ostřelovat. Dle předpisů musí umožnit přístup inspektorům IAEA Ukrajina, ta to naposled nahlas odmítla a slíbila, že přístup umožní, když se spojenecká vojska z prostoru elektrárny stáhnou, z území elektrárny se stane neutrální zóna a její ochranu Rusové předají do rukou ukrajinské národní gardy. Rusko nabízí přístup inspektorům IAEA ze své strany, ale tím by byly porušeny podmínky kontroly neb RF není oficiálně provozovatelem JE.
   2) Ruská část Ukrajiny energii z elektrárny nepotřebuje, přesto se pracovalo na přesměrování toku energie na východ. Před 24.2.2022 byly dva bloky byly odstavy, 1 blok byl držen jako záloha, na 1 bloku pracovali Američani a Ukrajincům byl vstup zakázán, 2 bloky byly v provozu. Po obsazení elektrárny Rusy byl v provozu udržován pouze jeden blok. Zda ty 3 bloky byly drženy jako záloha nebo úplně odstaveny, nevím. Pokud tedy Rusové úplně odstaví všech 6 bloků, tak se nic neděje a nejspíš na to dojde. Ale Kyjevu ta energie bude dost chybět.
   3) Reaktory jsou chráněny (dle projektu by měly vydržet na „pád“ Boeingu). Problém představuje chlazení použitého paliva, protože je potřebuje přívod elektrické energie a Ukrajinci útočí na stožáry vysokého napětí. Dle některých zpráv byly do objektu dopraveny další záložní generátory a dostatek paliva pro pokrytí úplného výpadku.
   4) Další problém představují americké kontejnery pro uložení vyhořelého paliva. Prý jsou „vachrlaté“ a Rusové chtějí použité paliva přeskladnit do svých kontejnerů a kontejnery přesunout mimo bojovou zónu, ale nemohou to udělat, dokud neproběhne kontrola inspektorů IAEA.
   5) Na co by kontrola mohla přijít? Dle tvrzení šéfa IAEA(ketré mu jakoby mimoděk uniklo v jakémsi proslovu letos na jaře) je v areálu elektrárny uskladněno několik desítek kg obohaceného plutonia a uranu. Dále nesouhlasí papírové podklady a skutečnost ohledně množství vyhořelého paliva. Navíc nikdo oficiálně neví, co za pokusy dělali Američani na bloku, kam měli Ukrajinci zákaz vstupu.
   6) Poslední dva týdny Ukrajinci ostřelují i stožáry vysokého vedení kolem Kurské jaderné elektrárny.
   7) Případný únik radiace z chladících nádrží použitého paliva by zamořil Ukrajiny, dle některých by k přímému ohrožení došlo v okruhu několik desítek km, ale nejednalo by se o opakování ani Černobylu ani Fukušimy. Tohle neumím posoudit.

 14. To vlhko,to bude horší než zima. Proti tomu žádný svetr nepomůže. A u rýmy nezůstane. Záněty ledvin angíny zápaly plic,bez tepla neléčitelné

  1. Čím větší mráz, tím menší vlhkost. Takže si prosím přejme alespoň dvacetistupňové mrazy.
   Pak snad ty dva až tři svetry příjdou vhod a vlhkost nám neuškodí.

   1. Nám ve škole řikali, že všechno je relativní, i vlhkost.
    Absolutní je pouze má důvěra v signály a výstupy Fialovy vlády.

   2. Sibyla má pravdu.
    Na smrt podchlazením stačí teplota pod +10°C a čím větší vlhkost, tím hůř.
    Takže si mráz můžete nabouchat do uší, neb Vás spolehlivě zabije prachobyčejný týden podzimních plískanic a nemožnost zalézt do teplé cimry a suché postele s peřinou.
    Znáte pojem „lezavo“?

 15. Cena elektřiny průmysl ještě netrápí, protože je ještě zafixovaná. Kolotoč nastane až od 1.1.2023, kdy budou ceny spotové, tj. dle vývoje aktuální ceny na trhu. Kdyby náš podnik chtěl cenu fixovat dnes, bylo by to 750 EUR/MWh při tržní ceně 500 EUR(/MWh. Takže nyní se vyplatí spíše spoléhat na cenu tržní, než si cenu nechat zafixovat.
  Na rok 2022 je zafixovaná cena 50 EUR/MWh a díky moudrému vedení z nadnárodní centrály je fixovaná cena 97 EUR/MWh (prostě loni zapomněli zafixovat poslední objem a tak jej nakoupili v prosinci za 270 EUR/MWh, což po zprůměrování dalo těch 97).
  Ale rozdíl je jasný, cena elektřiny bude tvořit 19% nákladů výroby podniku oproti 1,2%. Buď bude nutné zdražit výrobky, nebo začít brutálně šetřit na každé žárovce.
  Výrobci různých materiálů a polotovarů už zavádějí do cen energetický příplatek, který počítají každý měsíc jako přirážku k ceně materiálu.
  ČR je na burze v Lipsku jen kvůli tlaku Berlína na pražskou vládu, protože nižší výrobní náklady elektřiny z ČR uměle snižují cenu elektřiny pro německé podniky a domácnosti. Z toho se jeví, že ČR je vysávaná německá kolonie. Minoritní akcionáři ČEZ by v drtivé většině uvítali nižší cenu elektřiny pro domácnost místo mizivých dividend. Jediný, kdo tlačí na vysoké dividendy, jsou zahraniční fondy vlastnící podíly v ČEZ.

  1. Dostala se ke mně pokoutně informace (ale netvrdím, že pravdivá) že vláda jako ČEZu už vyslala signál, jestli by s tou burzou jako nešlo něco drobného udělat. A ČEZ vládu poslal doslova do p.dele, protože oni to tak chtějí. Ale opakuji, jen drb z okruhu vedení ČEZu.

   1. A kdyby stát ČEZu nepůjčil (nemusí přece) 74 miliard pro ručení na burze, tak by se stalo co?
    Půjčil by si ČEZ jinde, nebo by byl z burzy vyloučen?

    1. ne nebyl by vyloucen, jen by si nemohl kupovat vlastni eletrkinu zvysenou spekulaci penzijnich nemecko-americkych fondu

     takze mohl by prodavat produkci za 0.25 za kWh
     kupovat by nemohl, protoze by nemel bankovni zaruku na 80-500 nasobek vykupni ceny

     1. Ve filmu Jan Cimbura žid říká: „Já z toho nic nemám; já tady živořím; já vydělávám tak jedno procento: za zlatku koupím, za dvě prodám – no, to maj akorát jedno procento.“
      Musel by těm Německo – americkým penzijním fondům jejich „5%“ tiše závidět.

     2. Ono to je zřejmě úplně opačně. Ta jistina 74 mld. Kč, kterou stát věnoval polostátnímu ČEZu a musel si na to vypůjčit, není proto, aby ČEZ mohl nakupovat svoji elektřinu zpět, nýbrž proto, aby tam mohl prodávat. Pokud stát zavede regulační stupně a ČEZ nebude moci dodávat na burzu v Lipsku nasmlouvaný objem, bude jistina předána objednateli. Jedná se tedy pojistku pro Německo, aby mělo naši energii, i kdyby měl náš průmysl zkrachovat a lidé umírat na podchlazení.
      Ten, kdo tuto pojistku proti nám poskytl, by měl jít do vězení do konce života. Kde je proti tomu 50 mil. Kč na Čapí hnízdo, které byly použity na deklarovaný účel, pouze prý firma nesplnila formální požadavek na svoji velikost?

    2. Asi by si půjčil jinde, takovou kavku si žádný bankovní dům nenechá ujít. Otázka je, jakou roli v tom třeba hraje odkup Škoda JS od těch „zlejch rusáků“, což je určitě politicky „In“.

   2. Pokud cena elektřiny pro průmysl neklesne, bude to znamenat krachy podniků, brutální nárůst cen, množství demonstrací a konec Fialové vlády. Zatím jsme na rozjezdu ekonomické krize, další stupně nás ještě čekají. Obávám se, že roky 2023 a 2024 budou krušné.

  2. No nevím zda ty zafixované ceny budou muset dodržet. Někde jsem četl, že jeden významný dodavatel elektřiny to už zabalil, prohlásil se za bankrotující společnost a zákazníky poslal do háje.

 16. S energetickou chudobou se splní vlhký sen všech anticivilizačních ekoúchyláků a anarchistů. Spadne průmysl, potravinářství, zdravotnictví, Česku klesne populace na 6 milionů a všichni sluníčkáři, signálové, eurohujeři, greténi a spol. budou přesně tam, kde chtěli celou tu dobu být.

  1. Dobré by bylo, kdyby v těch -4 milonech byli všichni sluníčkáři, signálové, eurohujeři, greténi a spol.

    1. Na co nepotřebuji ani Boha ani sv. Václava je fakt, že tenhle snímek je vytvořený ve Photoshopu nebo něčem podobném, anýbrž to je další fake, jako by jich už nebylo dost.

  1. obrazok som si stiahol ale ziaden text tam nevidno a rozlisenie je velmi hrube
   inymi slovami tvoje tvrdenie nezodpoveda realite

   1. Je tam z kontejnerů vyskládáno slovíčko chuj. Jestli to vytvořili ve photoshopu nebo skutečně tak seskládali kontejnery, je lhostejné. Ale třeba tam mají sklad prezervativů?

  1. Scénku ze Tří oříšků pro Popelku nesmíte brát tak vážně /to je ta, jak Popelka stírá z venku námrazu na okně, aby viděla do zámku- ukazuje se to i dětem ve škole/.

   1. Sauersack 11:05
    Velmi pozitivní připomínka!

    Až si budete v zimě potřebovat přitopit – tj. zvýšit si teplotu z mínus deseti v obýváku na mínus dva na prosluněné zimní ulici,preventivně sledujte pomocí dvou vlhkoměrů a dvou teploměrů rosné body.
    Tím se vyhnete námraze na nepatřičné straně okna!

    1. To už je na mě moc složitý, proto jsem se zajistil skalním obydlím v pískovci (okolní teplota +10°C)a doufám, že námraza na okně bude jenom zevnitř.

 17. OT dotaz na Králíka 62, či kohokoli, kdo zná odpověď.

  Pane Králíku 62, před pár týdny nám Ivani předvedli, že jsou schopni regulovat přísun zbraní na fronty. Mám na mysli likvidaci funkčnosti železničních koridorů eliminací potřebných rozvoden, tunelů v Karpatech a mostu u Oděsy.
  Dotaz nemáte tušení, jestli už Vasil něco málo zprovoznil? Ty rozvodny jsou jasné, to by už mělo být vydrátkované, s mostem a tunely to asi bude horší.
  Já jen tolik, že Ivan zřejmě údery proti infrastruktuře asi zastavil, tudíž mne zajímá, zda mu došly rakety, anebo Vasil opravy jednoduše odpískal, bo matroš a prachy a lidi…

  Předem díky za případné odpovědi, já vám pak za odměnu všem vynadám, když si nepočtu jedině správné odpovědi, však mne znáte.
  Večer vám domácí úkol zkontroluji a oznámkuji, teď už musím zas pracovat rukama.

  1. Můj odhad:
   Ivan údery proti infrastruktuře možná zastavil, protože rakety jsou drahé a způsobené škody menší než cena rakety. A taky to blbě vypadá.
   Vasil nic neopravuje, neb toho není schopen, protože nemá materiál, peníze, ani lidi.
   Takže v podstatě vše dohromady, od každého kousek.

  2. Železniční doprava funguje ve velmi omezené míře, ne všechny hlavní tahy se jim podařilo opravit. Mapu provozuschopných tras nelze on-line dohledat, poslední dostupná je z března. Pouze při přímém vyhledávání spojení zjistíte, že tam nic nejede, ale spojení do Chersonu v nabídce je. V podstatě funguje západní část Ukrajiny, tаh Žmerinka-Oděsa na jihu podél hranice a tah Kyjev-Dněpro(petrovsk) podél jižního břehu Dněpru s odbočkou na Krivoj Rog a Záporoží. Ve směru S-J je průjezdný tah Charkov-Lozova-Pavlograd 1-Záporoží-Krivoj Rog-Pervomajsk na Buzi-Podolsk-Oděsa(25 hodin), což se dá považovat za východní hranici provozu. Na levobřežní Ukrajině je to horší. Funguje tah Kyjev-Poltava-Ľubotin-Charkov. Poltava je nejvýchodnější nádraží, které je v provozu pro pravidelnou osobní dopravu ve směru V-Z na levobřežní Ukrajině.

   Přímý spoj na delší vzdálenost je obvykle na jedné trase 1 denně, pouze směrem do Polska jsou 4, z toho 3 přes Lvov. Spojů je málo, na nejvytíženější úseku trati je naplánovaných 12 spojů denně, opačný směr také 12. Lístky se nechají koupit on-line i chvíli před odjezdem, vyprodané bývají spoje směrem na Lvov a Polsko na několik dnů až týdnů dopředu. Vlaky občas mají zpoždění. Tady je adresa aktuálního přehledu zpožděných vlaků: https://uz-vezemo.com/delayform/. Provoz na lokálních tratích závisí na vzdálenosti od fronty, někde nic, někde pár spojů.
   Například na trase Kyjev-Oděsa jezdí jediný přímý spoj, trvá mu to 11 hodin, s přestupem lze využít další 3 spoje (11, 14 a 35 hodin). Z Kyjeva do Žitomiru (140km) přímým spojem jedete přes Korosteň 11 hodin,.

   Nákladní doprava stíhá, protože průmysl v podstatě nevyrábí. Vzhledem k tomu, že na benzínkách se prodává palivo, ceny klesly, fronty zmizely, tak usuzuji, že cisterny z Rumunska přes Moldávii proudí bez omezení.

   Připadá mi, že si Rusko otestovalo, zda je schopné vyřadit hlavní tahy z provozu a za jak dlouho jsou to Ukrajinci schopni zprovoznit. Teď jen sledují cvrkot, a útočí na jistotu – na sklady poblíž nádraží v Horní Dolní nebo když Ukrzalyznicja udělá chybu a nechá na seřadišti stát víc vlaků s municí nebo výzbrojí.
   Počínajíc Strelkovem, pokračuje blogery z fronty, konče vojenskými analytiky na Západě, se všichni ptají, proč spojenecká vojska neútočí na dopravní uzly. Možná si to VVP schovává jako eso v rukávu, možná je pravda to, že Kalibry jsou na nádraží škoda a letadly na západě Ukrajiny útočit nemohou, protože zpravodajství USA a ukrajinská PVO si už vyladily spojení a PVO dostane koordináty hned, jak se letadlo blíží k frontové linii a svůj vyhledávací systém zapne jen na pár desítek sekund před střelbou, a tak ruská letadla ostřelují pouze ze své strany frontové linie a Rusové přiznávají problémy se zaměřením PVO.

   1. Díky za dobrou analýzu.
    Myslím, že opravdu železnice neostřelují z toho důvodu, že se to nevyplatí. Stejně jako už snad Ukrajinci přišli na to, že se střelami z raketometů HIMARS nevyplatí ostřelovat ani mosty. Zatím jsou škody na mostech přes Dněpr jen kosmetické.

   2. Cisterny fičí i od/přes nás, po železnici přes Petrovice u Karviné. Informace od tam někde přítomného pozorovatele.

   3. Prísun ukrajincov do masomlejnku je odladený, denne ich likvidujú podľa zvodiek 300-800, to je asi optimálny výkon pre nasadené sily a prostriedky.
    „Zhasnúť svetlo“ na ukrajine je teraz v lete neefektívne.
    Väčšia sranda to bude, až keď bude vonku tak meter snehu a teploty klesnú aj cez deň pod minus desať. Vtedy bude ten správny čas na príchod temnoty. Bude na to stačiť tak stovka až poldruha krídlatých rakiet na rozvodne.

 18. Jak říkal Joker v Dark Knight. Nevím přesně ty věty, ale bylo to asi takhle.
  Když zítra vyhlásím že zabiju toho a toho politika tak budou všichni ok protože je to naplánováno, ale jak řeknu že zabiju někoho naprosto náhodně, tak se můžou všichni posrat strachy.
  Tato řízená likvidace EU je prostě naplánována, takže mainstream, politici a všichni u velení hlásí pohoda klídek a tabáček.

  1. Tohle podepisuju, snaží se nás všechny (nebo aspoň co nejvíc z nás) pozabijet, jen to nesmí být moc rychle abychom si toho nevšimli.
   Taková etnická čistka jen bez koncentračních táborů, plynových komor a pochodů smrti. Hezky s citem a co nejhlasitější propagandou abychom vůbec nepochybovali že to je všechno pro naše dobro (jo a taky zachránit planetu samosřejmě).
   Musí to být tak pomalounku aby se nikde ty mrtvoly moc nenakupily. To by si lidi všimli.
   Takhle ti co jsou ještě živí budou stíhat pohřbívat mrtvé, vždycky jednoho za týden až měsíc.
   Čistá práce.

   Tahle žumpa už doopravdy přetéká, a když ten hovnocuc nenastartujeme my, nastartuje ho Prozřetelnost. A to bude teprve psina, jen abychom si tu vyvezenou žumpu trochu užili …

   … když o tom tak přemýšlím: nakonec se ještě na ten oheň z nebe budeme těšit.

   1. Tohle podepisuju, snaží se nás všechny (nebo aspoň co nejvíc z nás) pozabijet, jen to nesmí být moc rychle abychom si toho nevšimli.

    tohle je ten duvod, proc fiala vysila signaly

    zmrznuti a vyhubeni tech co se nedokazou zorientovat, ale hlavne je nevystrasit driv nez dokazou neco udelat, to znamena udrzet v nadeji do prosince, pak lockdown, potraviny na pridel jen ockovancum (poslusnym a silovym slozkam take ockovanym)(pro vidlaka – covid teror neskoncil, je planovan na 5 let a plan bude dodrzen)

  2. Likvidace „plánována“ – pokud nedoplníte pár detailů, je to jen výkřik,

   Kdo ji naplánoval (jde minimálně plánování na desetiletí…)
   Komu ji naplánoval (při současné formě světové dělby práce nelze udržet dosaženou technologickou rovinu při radikálním snížení počtu obyvatelstva po delší dobu, než jedinou generaci)
   a hlavně Proč ji naplánovat

   Když ty otázky skutečně zodpovíte, musíte dojít ke zjištění, že po jediné generaci (cca 20-ti letech) ona „Elita“ nebude moci existovat a tedy nepřežije, narozdíl od té ne-elity. Takže likvidace větší části těch, kteří by ji měli „sloužit“ je v reativně krátkém čase likvidací těch, kdo by takovou likvidaciu „měli“ plánovat. Pokud to tedy není plánováno jako „sebelikvidace“, musíme celou úvahu o likvidaci větší části lidstva zcela zavrhnout a zkusit najít více reálněji vysvětlující idey.

   1. Vážený anonyme, jestli tomu dobře rozumím, tak mi říkáte, že pokud nemám odpovědi na Vaše otázky tak nemám dovoleno popsat co máme všichni před očima.

    To, že z nás drahý plyn, elekřina, hnojiva a potraviny udělají za pár měsíců žebráky a bezdomovce vidí dnes každý, a to že nevíme jestli to naši politici a jejich loutkovodiči dělají z blbosti nebo z přesvědčení je jen zástupné téma.

    Ale když se ptáte: Já věřím že to je plánované, a že se hraje vabank.

 19. Když se hroutí starý svět je zbytečné pospíchat nebo příliš kalkulovat. Evropa tak jako tak končí, přichází o zdroje a tempo kolapsu se bude urychlovat. V různých zemích bude probíhat podle jejich podmínek a možností. Možná je lepší rychlé zhroucení a pak začít s nápravou než se dlouho trápit a kolaps oddalovat.
  Pořád zde zůstane tvořivý lid s potřebnou infrastrukturou a dostatkem půdy pro obživu. Snad se objeví i noví politici, kteří budou situaci rozumět a dokáží úspěšně vládnout.
  Těžké následné ztráty přinese naše dnešní zcela bezohledná zahraniční politika. No, každá sranda něco stojí.
  Na západ od nás to bude horší, příliš mnoho připrchlíků, kteří budou na rekonstrukci země jen parazitovat. To nepovede k ničemu dobrému a zpomalí či úplně zastaví obnovu.

  1. Vlady jsou na to, aby na ne alternativy utocili..
   Aby dohromady odpoutaly pozornost.
   Treba kvuli svetrum , to je hodne rozsirene tema. Zatimco svet vede nekolik tisic byrokratu a monopolni konglomeraty..
   K tomu prizvukuje i tucne placena opozice /aby nekricela vo tom vo cem nesmi/a to nemuze byt ani korupce ovsem.

  2. Nedávno jsem si asi po peti letech udělal výlet do Drážďan. Osobním vláčkem od Bad Shandau. Jak se město přibližoval a vlak se plnil, bylo to v nem postupne více jak někde v orientu. A novinkou bylo, že s pruvodčím chodila uniformovaná železniční ochranka. Za bílého dne. Určitě to s ničím nesouvisí. Ale dost mne to překvapilo.

   1. Nic nepochopitelného:
    Německá železniční rozvědka dostala zprávu, že se jeden český verbální terorista rozhodl udělat si výlet do Drážďan a preventivně nasadila svou ozbrojenou jednotku na ochranu několika set cestujících před jeho útokem.

  3. „Zůstane tvořivý lid s potřebnou infrastrukturou“.
   Mi připadá, že schopnosti mizí a struktura také nic moc.

  4. Taky je možné, že množství připrchlíků použijí při obnově země jako „spotřební materiál“, jednou už to tak dělali.

 20. Domů > Novinky
  Cena plynu v Evropě poprvé od března přesáhla 2700 dolarů za tisíc metrů krychlových
  20.08.2022 – 1:00
  Vyplývá to z údajů londýnské mezikontinentální burzy (ICE).

  Celkový nárůst ceny plynu od začátku dne činil 8 %. Zářijová cena futures v centru TTF v Nizozemsku vzrostla na 2 712 USD za 1 000 metrů krychlových, neboli 261 EUR za MWh.

  Stalo se tak uprostřed zprávy, že jediná turbína plynovodu Nord Stream 1 bude 31. srpna odstavena kvůli opravám, které mají trvat tři dny.

  1. Pred par mesici, kdyz Medvedev rekl, ze jestli EU neprestane blaznit, tak bude cena plynu 2000 eur.
   Tenkrat se mu vsichni vysmali.

   Zajimave je, ze tyhle opravy delaji v lete kazdy rok, ale letos to pry najednou dela Rus schvalne.

   1. Německo/Siemens stále není schopno dodat turbínu z Mülheim an der Ruhr do Vyborgu.
    Kvůli sankcím to není možné ani po zemi, ani po vodě, ani luftem.
    Německo se zoufale snaží vyvléci ze zodpovědnosti a donutit Rusko, aby si pro turbínu NĚJAK dojelo samo. Což je samozřejmě nesmysl, protože sankce.

    Mezitím dojde servisní čas dalším turbínám, které už Rusko patrně neopustí. Jen blázen by za současné situace poslal turbínu za hranice.
    Takže buď přijedou servisáci do Vyborgu, nebo nebude plyn. Jenže servisáci do Vyborgu nesmějí, bo sankce.
    Ergo – nebude plyn.

    1. Jsem zvědavý, jak se politici nakonec postaví k NS2.

     Dnes první z nich začínají po cca 6 měsících sankcí zjišťovat, že by jím proudil „stejný“ plyn jako (ne)proudí NS1.

     Zdalipak se tento převratný objev stihne do zimy v politických kruzích rozšířit?

     Zatím většina zavírá oči uši.

     1. „Zdalipak se tento převratný objev stihne do zimy v politických kruzích rozšířit?“

      Blbá otázka. To vyvozuji z dlouhodobého pozorování „politických kruhů“. Někdy se mi spíš zdá, že to nejsou kruhy ale kosočtverce.

     2. Nevědí, protože mají zakázáno vědět.
      Oni nevidí, protože mají zakázáno vidět.
      Oni neslyší, protože mají zality uši voskem, vyrobeným z molekul svobody.

      Nevědět, nevidět neslyšet je pro významnější politickou funkci podmínka nutná, i když nikoli postačující.

    2. Servisáci asi nepřijedou. Mohli by sice přivézt a vyměnit opotřebované lopatky rotoru a další vyměnitelné části, ale pak by rotor měli vyvážit a na to potřebují zařízení, které nelze jen tak převážet.

     Kdysi nám vyprávěl učitel, jak někdy v padesátých letech se špatně vyvážený rotor modelu turbíny (už nevím, zda parní nebo plynové, ale to není důležité, obě jsou vysokootáčkové) ve vysokých otáčkách urval ze statoru a zdemoloval budovu zkušebny. Co by dokázal špatně vyvážený rotor o velikosti toho z plynovodů NS1 si lze jenom domýšlet.

 21. Jindřich Rajchl
  ·
  Včera jsem si s kolegou udělal takovou malou výhledovou kalkulaci ceny elektřiny na letošní zimu.
  S ohledem na to, že se termínové kontrakty na zimu nakupují na lipské burze právě teď, a to za cenu, jež překonala 500 EUR/MWh a brzy s největší pravděpodobností dosáhne 600 EUR/MWh (a ani to nebude strop), vychází koncová cena pro domácnosti včetně poplatků za tranzit a DPH na zhruba 22 Kč/kWh!!!
  To samozřejmě (v kombinaci s cenou plynu a pohonných hmot) znamená jediné – naprostou devastaci české ekonomiky.
  Doufám, že se už brzy probudí úplně všichni a pochopí, že pokud něco neudělají, tak jsme prostě u konce. V průmyslu, v zemědělství ve službách.
  Bohužel nestraším, pouze otevírám oči.
  P.S.: Poté, co Petr Simpleton Fiala prohlásil, že stát zaručí, že náklady na bydlení a zálohy nepřesáhnou 30% příjmu žádné domácnosti (v Praze 35%), tak si dovoluji všechny zde přítomné požádat, aby už nikdy nikoho neobviňovali z populismu. Náš předseda vlády totiž dosáhl v této kategorii pomyslného Mount Everestu. Sám musí moc dobře vědět, že tenhle blábol nemá v žádném případě šanci splnit. Už hraje jen a pouze o čas.

  1. Hraje o cas ? No dobre, ale k cemu, naco ? Co jako muze prijit co nahle vyresi ve Fialuv a spol. prospech tuto situaci ?? Na co cekal Ada, to chapu 🙂 Kdyby se ho nebali vzbudit a dve pancerove divize by vcas zahnali Overlord zpet do more, ziskal by nejmene rok casu a jen buhvi ceho by se dockal. Rizenych protiletadlovych raket urcite, masove vyroby proudovych stihacek urcite, nemame ahnung jakych tajnych zbrani dost mozna… Proste mel x duvodu, jasnou vizi proc doufat za cas zapracuje pro nej. Ale jakou podobnou vizi muze mit ted nase vlada ? Jakou ? Nafta Gbely je snad s vrtem uz jen 100 m od obriho ropneho loziska ? Vedmu Gizelu z poradu Vestirna deli uz jen jeden spendlik do Putinovy figurky, aby ho prinutila nam dodavat plyn zadarmo ?? 🙂

   1. Ale prdlajs Velebnosti. Oni čekaj na to ukrajinské vítězství, které už je na dosah. Ofenziva dronů už začala. Dokonce dosáhla a následně překročila hranice Krymu. To nemůže nikdo popřít.
    A pokud jde o pozemní jednotky, tak ty už čekají v prostorech soustředění na rozkaz jejich vrchního velitele „VPŘED!“ Tyto jednotky jsou perfektně vycvičeny západními instruktory elitních jednotek Navy SEALS, SAS, GSG-9, GIGN atd. Zároveň jsou taky vybaveny tou nejmodernejší západní výstrojí a výzbrojí. Všechno maj, tanky, děla, rakety, hodinky s vodotryskem… Říkali to na ČT a psali na Novinkách.
    A jen co tato ofenziva dosáhne svého cíle, což není nic menšího než zahnání Ivana za hranice Ukrajiny ne ze 24. února 2022, ale pěkně za hranice až z února roku 2013, tak pak ty ceny všechny opět padnou, my budeme rekonstruvat Luhanskou oblast a to bude následně takový vejvar, že to sanuje i náš celý státní dluh.

    1. A můžeme skutečně vyloučit, že ty vystrojené jedntnotky připravené v nást. perimetrech existují?

     Indicí pro jejich existenci by mohlo být, že kluci, kteří dnes drží Linii styku, žádnou poř. výzbroj/výstroj nemají.

     Má Ukr několik armád různé kvality a úkolů?

     Já to nevím.

     1. Je těžké se v tom orientovat, obě strany používají propagandu a důležité věci zamlčují. Různí „analytici“ pak z těch úryvků dělají zasvěcené a chytré rozbory, a výsledek je vždy podle toho, kde to publikují, a pak se v tom má ovce vyznat, že jo. Mně spíš děsí, co udělají američani, až bude úplně všem jasné, že to ukři nevyhrajou. Tam se pak bude lámat chleba. Jestli budou američani dost silní a jisti si v kramflekách, tak Hirošima v 2.0, zatím to tak ale nevypadá. Už i jejich tajné služby, naposled cia, konstatovaly, že věci nejdou žádaným směrem. Nám tady namlouvají, jak celý svět je proti Rusku, z jejich pohledu to tak je, protože Afriku, Jižní Ameriku, Asii za „svět“ nepovažují, to jsou oblasti třetí kategorie, pod rozlišovací schopností tzv. Západu. Realita je jinde, akorát je nutno vzít na vědomí, že i v té Africe žijou lidi. Touhle optikou pak najednou zjišťujeme, že nikoliv s Ruskem, ale proti tzv. Západu jsou zhruba dvě třetiny lidí na planetě.
      Zatím mi to připadá, že Putin to má naplánováno hodně komplexně. Speciální operace na UA je jen jednou válečnou frontou, spíš to vypadá jako likvidace voj.skladů kolektivního západu. Hlavní fronta ale vede jinudy, a tou je ekonomika. Protože jinak než úderem na ekonomiku západu ty hlavní válečné hybatele, kteří sedí ve všech těch Black rocks, bankách, burzách a pod. nedostanete. Jim je fuk, ze země budou zničené, a kolik zrakví lidí je úplně mimo jejich rozlišovací schopnost. „Válka na UA“ je jen jedno chapadlo hydry, je nutno setnout ji hlavu. Hlava je dolar. Bez něj jsou nahraní. Potenciál malé jaderné bomby v ekonomice má zřízení zlaté burzy v Moskvě. Proč o tom ti slavní ekonomové mlčí? Vyjadřují se ke každému ruskému prdů, a tady nic, nula. Max zpravidla, co si to ten Putin dovoluje.
      Mimochodem, má dost svázané ruce, ten padouch. Až se mu podaří umravnit ruskou centrální banku, tak to bude jiný fičák. Zatím mi to připadá, že s ní nic dělat nemůže, bo ruská ústava, a tak to obchází kudy to jde.

      1. Tak nějak. Jenže Putin není samovládce. Je jezdcem na tygru. Zdaleka není sám kdo je hybatelem událostí. Samy jsou hybatelem hybatelů.
       Nynější válka je neplánovaným důsledkem selhavší „speciální operace.“
       Snaha vyvážit eskalaci nákladů eskalací zisku. Události se stávají větším hybatelem hybatelů, než hybatelé hybateli událostí.
       To platí obecně.

     2. Ale nemá, kdyby je měl, tak by ofenzívu již dávno začal neboť za pár týdnu na Ukrajině začnou podzimní plískanice a kolony se nebudou moci pohybovat ve volném prostoru ale jen po silnicích a to jak se ví žádné ofenzívě nesvědčí, viz únorové načasování ofenzívy ruské a následné zničení po silnicích se pohybujících bojových jednotek a zásobovacích vozidel.

      1. Jen malý dotaz. Vy jste si jist, že byly ruské jednotky a zásobovací vozidla masivním způsobem zničena? Já tu jistotu nemám.
       V Charkově byla zaskočena posílená průzkumná četa, která přišla o pár vojáků a 4-5 vozidel a snímky těch vozidel jsme viděli ve zpravodajství snímané z různých úhlů asi měsíc. Podle mého názoru jsou údaje o zničení ruských kolon dezinformací. Viděli jsme satelitní snímky nezničených kolon, ale nikde jsem neviděl satelitní snímky zničených kolon.
       Ukazovali nám záběry, jak ničí ruskou techniku z dronů, ale dohromady to bylo jen pár zničených vozidel.
       Nějaká vypálená vozidla byla v Buči na jedné ulici a také jsme ji viděli nejméně měsíc z různých úhlů. Nebylo ale jasné, jestli se jedná o ruskou techniku nebo vraky přitažené z nějakého hřbitova vojenské techniky.
       Pak jsme viděli cca 3 spálená nákladní auta u podjezdu v Kyjevě, ale také bez důkazu, že by to byla ruská vozidla. Bylo by ovšem divné, aby v prvním sledu jela nepancéřovaná nákladní auta. Takže to byla buď ukrajinská vozidla, nebo nějaká kolona, která zabloudila. Osobně bych sázel spíše na aktivity ukrajinských milicí. Všichni si jistě vzpomeneme na videa, jak Ukrajinci likvidují ruské rozvědčíky v ulicích Kyjeva, resp. jeho předměstí Obolonu. Nakonec se ukázalo, že ukrajinské milice začaly střílet na kolonu PVO VSU. Ozbrojení civilisté zabili (mimochodem dvojnásobě při tom porušili Ženevské konvcence) vlastní vojáky z jednoho vozidla a jiné natolik zmátli, že přejeli staříka v osobáku. Stařík naštěstí dvojnásobné přejetí přežil, což u nás ukazovaili na všech televizích několiik dní, samozřejmě bez vysvětlení, že si staříka přejeli sami Ukrajinci.

    2. Pan Rajchl se obezřetně vyhnul zřejmému konstatování, že vláda jede podle not z Brusele a každý den ve funkci s pěknou výplatou dobrý. Je opatrný. Co kdyby ho někdo po čase citoval, kdyby vyhrál.

     1. Presne.
      Je to pravnik, vi kdy ma prestat.
      S tim populismem se ale trefil dobre.
      Zatim media Fialu z populismu moc neobvinuji.

   2. „Hraje o cas ? No dobre, ale k cemu, naco ? Co jako muze prijit co nahle vyresi ve Fialuv a spol. prospech tuto situaci ??“
    Možná, že je to jednodušší než se zdá. Co když potřebují přežít předsednictví do Silvestra a pak to s úlevou položí ať si ten bordel uklízí někdo jiný. Jelcin to tak taky vyřešil.

  2. No a co na tom je špatného? Přirozeně povede ke snížení emisí. Green Deal… Což to není klíčovým EU plánem? Zelenský je daleko úspěšnější než Gréta.

   Sláva Zelenskému! Sláva recyklaci. Papír plasty!

    1. Já Zelenského jako komika obdivoval a stále obdivuji, zraje jako víno…ale co je moc, to je moc…. mám dojem, že už octovatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *