13 června, 2024

Spřízněni krví

Autor: Černý plukovník

Na zdejším webu bylo již namláceno spoustu prázdné slámy, týkající se nespokojenosti zdejších přispěvatelů do diskuze se současnou celospolečenskou (špatnou) náladou. Rozhodl jsem se přispět svojí troškou do mlýna.

Vícekrát už tady zaznělo, jak je situace tristní ve školství i v korporátu, a tak přidávám svůj dílek skládačky, co se týká situace v ozbrojených složkách. Měl jsem možnost hovořit na každodenní bázi s poměrně reprezentativním vzorkem z vícero bezpečnostních a ozbrojených sborů, v některých jsem měl tu čest sloužit i sám.

Přátelé, nalijme si čistého vína, situace není zrovna růžová. Ze sborů nám v poslední době odchází nezanedbatelné počty délesloužících příslušníků. Důvod je jednoduchý. Odměňování má sestupnou tendenci, nejsou finanční prostředky ani na kancelářské potřeby, nedostává se služebního vybavení a situace čím dál tím více začíná připomínat potápějící se Titanik. Na vrchních palubách sice ještě hraje hudba, ale šampaňské už došlo, v nižších patrech lodi panuje rozladění a někteří už pro jistotu sedí v záchranných člunech. V podpalubí panuje menší chaos, některé palubní sekce jsou již prázdné a neobsazené personálem. Loď však stále pluje vpřed a na stožáru se třepotá vlajka. Kormidelník se tváří statečně a kapitán při posledním projevu k mužstvu tvrdil, že není čeho se obávat, že je stejně potřeba mužstvo omladit, a odchází spíše ti „přestárlí“. Že je v mužstvu dost významný podstav, to kapitán Titaniku taktně nezmínil. Není třeba mužstvo stresovat více, než je nutné.

Ohledně personální situace v „admiralitě“ a na vyšších postech si, přátelé, nedělejte vůbec žádné iluze. Situace je prakticky stejná jako v jiných odvětvích. Pokud nemáte to správné jméno a nejste z rodiny, nebo nejste z úzkého kruhu kluků a holek „kteří spolu mluví“ (holek tolik není a holky spolu moc nemluví), nemáte moc velké šance dostat se na opravdu zajímavý služební post. Je např. velmi zajímavé zadat do telefonního seznamu jenom začáteční písmena příjmení nějaké vyšší šarže a vyjede vám celá řada příslušníků rodinného „klanu“, okupujícího rovnoměrně strategické pozice.

Občas se vám může stát, že vám někdo tzv. „hodí laso“ a vytáhne vás trochu výš, na nějakou lepší pozici. Pokud se tak ale nestane, nemáte prakticky šanci nějak významně se posouvat po služebním žebříčku, a dostat se na vytoužené místo i po delší době služby. Taková situace ještě v 90. letech nebyla a přijatý příslušník se spolu s odslouženými lety pomalu, ale jistě posouval směrem vzhůru. Pokud jste splňovali požadavky na dané místo (vzdělání, praxe a slušné služební hodnocení), nebyl to problém. S odslouženou dobou a získanou praxí vám rostla hodnost i plat. Když jste s někým komunikovali, a byl to řekněme kapitán nebo major, věděli jste, že má už poměrně dost odslouženo a vždy spolu najdete společnou řeč a domluvíte se. Té době již odzvonilo. V dnešní době vás může nepříjemně zaskočit mladý kus, rodinný příslušník vládnoucí „dynastie“ nebo někdo z party „kočičí pracky“ kluků, co spolu mluví. Takový kus vás přeskočí tzv. bočním vstupem, kdy nemusí splňovat prakticky žádné z požadovaných kritérií, vždycky se to nějak udělá a nařízení se podle potřeby ohne. Pak se nařízení o obsazování míst nějakou dobu ohýbá a dotyčný si požadované vzdělání buď doplní (je spousta soukromých VŠ) nebo se při další příležitosti dotyčný posune zase někam jinam a většinou výš (tomu se říká „žabičkování“). Občas se vyskytne i takový úkaz jako boční vstup civilisty na funkční místo s hodností plukovníka. Odborník žasne, laik se diví. Specifická forma stoupání po služebním žebříčku se vyskytuje i u některých příslušnic. Většinou jsou to manželky jiných kádrů a personálních rezerv, nebo mají za sebou jisté „vztahy“ s jinými vysoko postavenými příslušníky, nebo se v budoucnu od nich očekává jistá „vstřícnost“. Občas se vyskytne i nějaké to nemanželské dítě, holt služba je někdy dlouhá…

Takový služební „kádr“, to je pak radost mít ho za kolegu nebo dokonce jako nadřízeného. Nejzajímavější na tom všem mi přijde, že to pořád ještě celý systém unese a pořád to víceméně funguje. Kolečka se točí a systém funguje dál. Jak dlouho to ještě bude fungovat? V době míru to asi takový problém nebude, ale v případě reálného válečného konfliktu by to už problém být mohl. Mohlo by být zajímavé sledovat milovníky tabulek, grafů, prezentací a informačních zpráv, jak by v reálném konfliktu měli velet v boji…. potom i chápu, proč američtí vojáci ve Vietnamu stříleli některé svoje velitele, ono to v některých případech asi jinak udělat nešlo. Velitelé padli jako hrdinové a mužstvo si oddechlo, jejich šance na přežití výrazně stouply.

Obecně se mužstvo dělí na chovné a tažné kusy. Chovné jsme si již popsali. Tažné kusy jejich práce baví (i takoví exoti se tam vyskytují), nebo žádnou lepší práci zatím nesehnali.

Na vyšších postech už je práce zajímavější, dokážete si ji lépe přizpůsobit a nudnou administrativu delegujete na podřízené. Občas dokáže zpříjemnit den i možnost udělat z někoho blbce, nebo ho nechat vytvářet zbytečné tabulky a grafy. Prostě jako kdekoliv jinde, nechat ho natírat trávu na zeleno nebo dělat jinou, veskrze užitečnou a důležitou práci.

Doufám, že jsem vás alespoň trochu uvedl do obrazu a eventuálně i navnadil na službu vlasti. Všechno výše uvedené je samozřejmě jenom čirá fantazie a s realitou to nemá vůbec nic společného, k tomu mi dopomáhej svatý Stříž (svým zrakem ostřížím). Pro úplnost dodávám, že při psaní tohoto textu neumřelo nudou žádné koťátko. Nemohu však zaručit, že se to nestane vám.


73 thoughts on “Spřízněni krví

 1. To už jsou důsledky vysokých daní a toho kolik se za erární zaměstnance utrácí. Těch pracovních pozic, kde někdo nedělá nic, protože to včera nestihl celé, je prostě mraky, protože když erár ječí, že chce přidat, každej Vláďa ČR to s chutí posype penězi a ještě se tím chvástá. Včetně Fialové rádobypravicové Vláďy. Místo aby někdo řekl, rozpočet stejný, rozdělte si jej mezi méně tabulkových míst a začněte šroubovat. Ale ne, my v produktivních odvětvích to holt zaplatíme.

 2. Pamatuji si ranní dialog při předání služby mezi bývalým kádrovákem Okresní správy SNB ve vytvořené funkci velitele hlídkařů na Obvodním oddělení Policie a dozorčím útvaru. Opakovaně si vedoucí na svoji lamentaci ve stylu ten XY je ale vůl vyslechl repliku „náčelníku, co jste si znáboroval, to máte“. Popisovaný jev tedy není vynálezem nové doby, byl tady už za soudruhú a zjevně se osvědčuje dodnes. Že dnešní doba umožňuje kreativitu ve vytváření zdrojů kapustičky je věc obecně známá.

 3. S lítostí musím konstatovat, že naprosto stejné zprávy, jako zde sdílel Černý plukovník ohledně ozbrojených složek, mám ze ZAMINI, a to z úrovně velvyslanců. Sebevraždu pácháme nejen na úrovni vnitrostátní, ale i mezinárodní. Myslela jsem si vždy, že mám docela slušnou představivost, ale fakt mi došly nápady, jak z téhle sračky /sraček ven.

  1. Re: Klára

   Recept je jednoduchý. Po vzoru VVP provésti demilitarizaci a denacifikaci. To druhé můžeme nahradit slovem deliberalizace. V ČR to zas tak velký rozdíl není.

  2. Nejhorší bude pro všechny ty, kteří se jakkoli během těch posledních více jak třiceti let veřejně angažovali a zbyly jim alespoň zbytky racionálního uvažování, si přiznat, že na vybudování tohohle marasmu se podíleli. A neviděli (nebo nechtěli vidět), čemu se to vlastně propůjčují. Navíc veškeré varovné hlasy buď ignorovali, nebo rovnou potlačovali, přičemž ta varování tady byla od počátku devadesátých let. A že jinak to hlavně nemohlo ani dopadnout, protože současný stav není shoda nešťastných náhod, ale zcela řízená záležitost. A to nám ještě vyrostla de facto mladá generace plná závisláků na všem možném, často jde navíc o psychicky labilní až narušené jedince.

   1. Já to prosím, zodpovědně přiznávám, že jsem se na tomto marasmu a jeho tvorbě podílela. Omluvou mi snad trochu je, že v roce 1990 mi bylo sedmadvacet a byla jsem blbá jako naprostá většina z nás. A jenom dva roky. Ale stejně mi to nedá spát…

 4. Chtel byl panu plukovnikovi podekovat za sondu do odvetvi, o kterem se moc nemluvi.
  Cetl jsou to naraz, ani prestat neslo.
  A jeste ted ziram.

  A jak tu ostatni pisou, jinde to neni jine, takze mi zacina byt jasne, proc ty slavne sankce dopadaji, jak dopadaji.

 5. Pane plukovníku, vámi popisované praktiky nejsou ničím výjimečným ani v soukromém sektoru. Pan majitel například podědí firmu po otci, který ji vybudoval, a je v podstatě rentiér. No a jemu podřízení, mají Klondike. Pokud to udělají hloupě firmu přivedou na buben, pokud chytře firma prosperuje, ovšem na jistých postech sekretářek, asistentek, nebo mistrů se objevují známí a známé, a plebs akorát může držet hubu a krok.

  1. Aktuálně v rádiu…… Albánská policie zatkla a vyslýchá 4 česke občany – údajně fotili v nějaké zbrojovce.

  1. Já na daném článku vidím pár much. Vlk ho držel v šuplíku tak dlouho, až v některých částech zastaral. Pan analytik má základní problém západního světa – myslí si, že vedení Ruska uvažuje stejným způsobem jako Západ a vidí ruské vedení jako homogenní útvar.
   1) Ostřelování Záporožské JE. Už dnes na ruské straně převažuje názor, že jde hlavně o provokaci a zdůvodňují to tím, že přesné ukrajinské střely dopadají pár desítek metrů od předpokládaných cílů. Po celou dobu ostřelování nezasáhly v areálu JE předpokládaný cíl, ale mimo areál elektrárny se jim podařilo porazit několik stožárů vysokého napětí. Teď je pro ruské síly důležité zabránit závažnému poškození, které by hrozilo únikem radiace, a hlavně se nenechat vyprovokovat k jakékoliv reakci. Alespoň do té doby než proběhne kontrola Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
   2) „možná Litva zablokuje průchod zboží“ – z nějakého důvodu analytik předpokládá, že Kreml kvůli tomu vyskočí jako čertík z krabičky. Kreml už měl dávno připravené, jak na to reagovat tak, aby Litva nechala proudit zboží a nepřipadala si, jak zpráskaný pes.
   3) Masivní kybernetický útok. Proboha proč by to dělali? Jaký by z toho měli reálný zisk? Max tak PR akce, ale pro koho? Tým VVP si doma nepotřebuje leštit ego, podporu má velkou, a v zahraničí si příznivce nezíská tím, že kybernetickým útokem způsobí black-out nebo výpadek bankovního systému. Pravděpodobnost dlouhodobého zisku – ekonomického, vojenského, politického – z kybernetického útoku je mizivá. Navíc se VVP celou dobu snaží vypadat tak, že RF dodržuje mezinárodní smlouvy i nepsaná pravidla.
   4) „Americká armáda se mohla zapojit do bojů různými způsoby.“ Analytik spí a nevidí, jak moc je americká armáda angažovaná?
   5) „mohl by se Washington rozhodnout, že jediný způsob, jak potrestat Rusko, bude zasáhnout ho přímo“ vidíte ten arogantní slovník netendenčního analytika?

   1. Re: Králík62

    No prostě Králík!!!
    Přijde, přežere se jetelíčku a vojtěšky, vychlemtá, co vidí, a pak v klidu zabobkuje celý dvůr. Kam se hneš tam je hov*o.

    Nezklamal jste a já ztratil důvod lozit na vlkovo stránky.

 6. To tak je. Jestliže v důsledku popsaného, na základě takové kultury takto organizovaná entita v důsledku nedostatečně rychlých a účinných zpětných vazeb neuspěje v prostředí či v konkurenci, zanikne. To je přirozený výběr, princip evoluce. Lokální časová deviace není důkazem opaku.

 7. Mam takovy neodbytny pocit, jako by Plukovnik pravdive popisoval stav ceskeho managementu v nadnarodnich korporatech pusobicich na nasem uzemi … 😉

 8. Dobré jitro přeje vnitro. Pane plukovníku, situaci jste popsal velmi decentně. To, že na Policejním prezidiu a v dalších složkách vnitra kvete nepotismus jak bodláky v létě, dobře ví i poslední venkovský policista. Neradno s nimi hovořit o tom, jak je práce těší. Armáda je v rozkladu už přes dvě desetiletí. Měl jsem možnost kolem roku 2000 působit přes rok na genštábu na Kulaťáku a mluvit s důstojníky na velitelstvích. Už v té době bylo zřetelné, že nová strategie nemá s obranou vlasti nic společného. Užívejte důchodu ve zdraví a pohodě!

  1. Měl jste někdy v posledních řekněme 10ti letech co do činění s cizineckou sekcí MV?
   Stačí „Ano.“, „Ne.“; ani nenaznačujte 😀
   Armáda je na tom ve srovnání s touto sekcí ještě hodně dobře. Minimálně v tom, že 40-60% % osazenstva netvoří brigádníci…

   1. To už je za hranou jakéhokoliv chápaní, schvalovat vraždu dcery i kdyby byl sebevětší zločinec to nepochopím prostě fuj

   2. Obdobné výroky například stran padlých v Afganistánu byly vyhodnoceny jako trestné….

    Co mi výrok Černochové připomíná…..
    „….bude zastřelen s celou svojí rodinou…“
    Ne, není rok 1942. Je rok 2022. Máme svobodu, demokracii, lidská práva, právní principy….

    Budou volby, možná předčasné, kolik je promlčecí doba u trestného činu „schvalování..“?

    1. U TČ „Schvalování terorismu“ tuším není vůbec žádná promlčecí doba. U TČ z nenávisti je prodloužená.

     1. Zajímavé bude až budou stíhat někoho jiného za jeho názory, může zkusit argumentovat tím, že se inspiroval u paní ministryně… a když ta nic neudělala, jak mohl něco spáchat on!?

     2. Tak to by se dalo stihnout i po volbách v řádném termínu. Záleží na výsledku. A na tom, jestli jí nový prezident Petr Pavel neudělí milost.

   3. Ale schytala to, zrůda, docela fest.

    Mimochodem – schvalováním teroristického činu se dopustila následujících trestných činů:
    § 365 TZ (zákon č. 40/2009 Sb., Trestní zákoník, v platném znění) – Schvalování trestného činu
    „(1) Kdo veřejně schvaluje spáchaný zločin nebo kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.“
    § 312e – Podpora a propagace terorismu
    (1) Kdo veřejně podněcuje ke spáchání teroristického trestného činu, nebo kdo veřejně schvaluje spáchaný teroristický trestný čin nebo pro něj veřejně vychvaluje jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.
    § 355 – Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob
    (1) Kdo veřejně hanobí
    a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo
    b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání,
    bude potrestán … (2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 … b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.
    § 356 – Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod
    (1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

    (3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,
    a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem…
    No, a hypoteticky i „Zneužití pravomoci „, protože tak činí za účelem opatření si hmotného prospěchu v podobě znovuzvolení do Sněmovny nebo zvolení v jiných volbách.
    Plus paragráfek 42 – Přitěžující okolnosti, v němž je rasová, etnická, politická a další nenávist uvedena.

    Sice je mi jasné, že za to patrně nikdy nestane před soudem a nepůjde do vězení, ale je dobře vědět, že máme za ministryni obrany potenciální kriminálnici, která skutkové podstaty naplnila veřejně a tedy prokazatelně.

     1. Což o to, žalobce by se našel…I soudce… Jenže i oni potřebují platit složenky… Ledaže by se to stihlo po předčasných volbách, jestliže vítr změní směr. „Nyní vane z Vichy.“
      „Co je příznivý vítr?“ „A co je nepříznivý?“ ….

      1. Je potřeba se dívat na pohádky, zde jmenovitě Sůl nad zlato. Maruška se chce vrátit k tatínkovi a donést mu sůl, ale babička říká: „Musíš počkat, děvenko, až povane teplý severní vítr“. Což je samozřejmě blbost, protože severní vítr je vždy studený… pokud se jižní vítr ovšem nestočí na severu tak rychle, že nestačí vychladnut. Čas od času se to stává… Takže čekejme na příznivý teplý severní vítr…

    1. Ale no fuj, soudruhu! Styď se! Třídně musíš myslet, třídně! Jinak svobodu, demokracii a lidská práva neubráníme a prosperitu nevybudujeme!

   4. Črnochová zase propásla příležitost mlčet. Tak to postě u sociopatů, který maj v mozku vygumavoný určitý registry, prostě je.

    NORMÁLNÍ máma by tohle nikdy nemohla říct, natož takhle vůbec myslet. Taky důvod, PROČ BEZDĚTNÝM BY MĚLA BEJT ZE ZÁKONA ODEPŘENA MOŽNOST ROZHODOVAT O OSTATNÍCH, (kór na ministerstvu války!).

    1. Souhlas. K tomu bych přidal další podmínky jako beztrestnost, nepobírání sociálních dávek vyjma nezaviněných případů… i něco dalšího by se našlo.

    2. Se to vopakuje , nejdriv sou nadlidi a potom zase rychle podlidi , vic , nacisticky nelidsky a nepredstavitelny bestie , co na svete udelali to nejhorsi..

   5. No, člověk by řekl, že nejhorší je, že se tak vyjádřila minystryně obrany, a tudíž se to bude brát jako oficiální stanovisko českého státu.
    Jenže nejhorší je, když toto řekne žena, dárkyně života.
    Opravdu, morální bahno. A to jsem na víkendových cestách potkal chuja, který si neváhal na svůj osobní vůz dozadu dát nálepku přeškrtnuté ANO. Ještě si tam můžou dávat cedulky -Dneska bylo-, aby všichni viděli.

  1. Až se zase budou ostřelovaní ukrajinští civilisté divit „Za co, probůh, za co?“, tak jim to snad někdo připomene.

  2. Mám podezření, že se jedná vniroruskou záležitost. Jenom podezření. Je to spíše / možná použito jako exemplární případ pro protiukrajinskou propagandu.
   Taktéž případ otravy ruských vojáků botulotoxinem v zápolí.
   Není třeba si dělat iluze o tom, že v Rusku je všechno v pořádku.

   1. Vy jste opravdu Starý a škaredý kocour. Já tedy opravdu nevím kdo za tou vraždou provedenou opravdu hnusným a obzvláště nebezpečným způsobem je, ale ani náhodou bych si nedovolil dokud není vyšetřování dokončeno vznášet veřejně podezření že se jedná o vnitroruskou záležitost. Navíc v době Speciální operace a v době, kdy fašistický režim na Ukrajině své problémy řeší tímto způsobem zcela běžně. Taktéž nejspíše víte kulové o otravě těch vojáků ale to, že Černochová schvaluje teroristický útok s následkem smrti osoby na kterou s největší pravděpodobností ani nebyl směřován je vám doufám dostatečně jasný. Černochová by měla nejen odstoupit pakliže jí Fiala neodvolá , ale navíc by měla býti pohnána před soud za schvalování tohoto činu. Nicméně si nedělám iluze, nakonec Babiš si podobného ohavu se jménem Bartušek vedl jako experta na energie.

    1. Co se týče výroku Černochové, nutno ho hodnotit v souvislostech. V boji za svobodu, demokracii, lidská práva a prosperitu je nějaká collateral damage přijatelná. Stejně jako při akcích tajných služeb států, jejichž zájmy podporujeme (reciprocita z jejich strany není podmínkou). Naproti tomu každému kdo je bytostně oddán svobodě, demokracii, lidským právům a prosperitě je jasné, že například ztráty našich vojáků v Afghanistánu byly sprostými vraždami a terorismem, a že každý kdo je schvaluje či dostatečně neodsuzuje patří za mříže!
     Recyklaci zdar! Papír, plasty!

     1. Přesně tak, pravdu máte… viděl jsem teď někde na webu (idnes?) nahoře na stránce popisek „Afgánistán – naše nejdelší válka“ samozřejmě tam demokratický není nikde povolena diskuze…

      1. Zajisté. Protože více než třicet let mladou svobodu (navíc panenskou, protože za těch celých více než třicet let jsme ji například nezprznili žádným novým ruským atomovým šrotem, kterým bychom byli vydíraní), demokracii, lidská práva a prosperitu si pozvracet nedáme.
       Stop Temelin!

 9. To není možné! Dostaneme darem 20 tanků Leopard 2A4 a další si objednáme! Naše připojení k Německé říši se podaří, každý rok další kousek, a za pár desetiletí i ta podivná čeština zmizí.

  1. A tohle píšete právě v den příjezdů spřátelených spojeneckých vojsk do Československa na pozvání vládních představitelů?

   Jako přípomínka myšlenky – „Kdo se neumí poučit z historie, ten si ji musí zopakovat!“ je to velmi inspirativní…

    1. Milá Greto,
     díky tomu, že Polské nároky na LeoPrdy jsou mnohem hlasitěji proklamované a i tak je mají slíbeny až kdoví kdy, a u nás začíná být nedostatková i překližka (abychom si mohli postavit alespoň makety), předej, prosím, svůj rozkaz oficiální cestou svých neziskovek… Pokud přežijeme, někdy v příštím tisíciletí zkusíme rozluštit, co přesně jsi měla na mysli. Aktuálně tomu nerozumíme.

     1. Este sem nerekla vsecko. Greta.
      Kdo se smeje naposled ,ten se nevohreje.
      Myslet na preklizku mne nikdo ,nedonuti.
      At si druzice nad nama litaj..A ty co sou proti klima taky.
      Nebudu to vopakovat. Greta /a zase/.
      A neni to vsecko.

  2. Zde si dovolím, Gerde, zacitovat z mého čtvrt století starého veledíla, z kapitoly o modernizaci tanku T72 (str.46):
   „Nakonec všechno skončí tak, že my, bažanti, budeme nakupovat vyřazené tanky od mazáků z NATO. Chcete se vsadit?“

   Že to bude dar? Se vzpomínkou na antická moudra si dovolím tvrdit: „Nedůvěřujte Danaům, když vám dávají dary“. Některý dar je prostě drahý i zadarmo.

   1. Jistěže se nám vyplatí pořídit tanky Leopard 2A4. Na nich budou tankisté provádět výcvik, celá logistika se přizpůsobí na tento typ tanku, takže přechod na další Leopardy 2A7 (nebo budoucí 2A8?) už nebude tak obtížný a ministerstvo dá zakázku rovnou jedinému výrobci. Prostě jsme si pořídili tanky a k nim tankisty pro expedice.

 10. Nezbývá, než poděkovat za podání infošky a vědomí, že v případě potřeby by byla AČR tou poslední institucí, která by se snažila zajistit bezpečnost dolních deseti mio.

  Jinak otázek a námětů na konverzaci bych měl spoustu, ale obávám se, že bych byl nevyslyšen, bo O-stříž a vojenské tajemství.
  Ještě jednou díky.

  1. Ó effendi! Jeden z mých předků, jemuž jsem, coby malý kluk, položil otázku po podstatě vojenského tajemství, zamyslel se a takto mi odvětil: „Vojenské tajemství… to je, synku, hovno v trezoru.“

    1. Mlceti zlato. A fentanyl taky . Cina se zasekla a nebude.
     Ani jedno. Greta.
     Rikam to je jednou a nebudu to vopakovat.

 11. Je skutečně fascinující, jak se všechny segmenty společnosti podobají. Všude to řídí neschopný management, který nic nemiluje tak jako prázdná, ale pompézní gesta, zpravidla zakončená výstřelem do vlastní končetiny.
  Sem tam by to člověk ještě pochopil, ale čekal by, že nefunkční vedení záhy samo zlikviduje svoji dojnou krávu a v souladu s přírodními zákony odumře. Ale to se neděje. Naopak – šíří se to jako morová nákaza. Dokonce i v soukromém sektoru, který by měl být proti blbosti nejvíce imunní. Ale není.
  Jak se potom nedomnívat, že situace směřuje k cílenému převodu moci z jednoho subjektu na druhý?

 12. Asi bych byl radši kdyby bezpečí a spravedlnost bylo ušetřeno těchto praktik ale co už s tím.
  Celá kotlinka a přilehlé oblasti je jánabráchismem (já na bráchu brácha na mě) prolezlá skrz na skrz a myslím , že to bylo tak nějak přijato jako normál. Už za socíku bylo nejjednoduší jak něco získat , docílit, zapojení známých , známých známých atd.Současný stav možnosti pouze prohloubil. Bezpečnostní a soudní složky jsou pouze odrazem v zrcadle stavu společnosti. Možnost změny bez kolektivní samovýchovy nevidím

  1. Pokud přilehlými oblastmi v kotlince myslíte celý svět, tak máte pravdu. Jánabráchismus není český výmysl, kvete všude, jen se společnost od společnosti liší míra jednotlivých součástí. Někde převládají rodinné či klanové vazby, někde „kolektiv těch, co spolu mluví“ bez ohledu na to, zda se „bratrstvo kočičí pracky“ zformovalo na pískovišti nebo v zákopech, jinde tvrdá mafie a stínové struktury.
   Kdy se toho zbavíme? Až bude ohroženo přežití společnosti, přesně tak, jak je uváděn v článku příklad střelby do vlastních velitelů.

   1. Re: Králík62

    Souhlas. Nevhodné kusy jsou ředěny až ve chvílích, kdy jde o vlastní hubu, nikoli o huby těch druhých.
    Toto poznání nemám z literatury, nýbrž z jednoho zimního cvičení divize na Doupově.
    Ty proměny charakterů zelených soudruhů byly naprosto fascinující.
    Ano, ano, soudruh (tehdy) nadporučík Hřebíček už tu byl nejednou zmíněn…

   2. “ Až bude ohroženo přežití společnosti. “
    Kéž by. Vlastně jinde jsou na tom ještě hůře. Třeba na Středňáku a v Maghrebu a leckde v Africe lidé dosud fungují ve velkorodinách, klanech, v náboženských konfesích, nějaký státní zájem je skoro nezajímá.
    Pěkně je to vidět v zubožené Sýrii, anebo v Libanonu.
    Ahmed se přidá ke komukoli, aby nasytil rodinu. Vybrat mu pomůže stařešina klanu.
    Moc jim to tam nefunguje.

   3. Je to vsude.
    Japonci prevzali od Americanu „pribuznost“ pres univerzity.
    Jsou tu cele sekce, kde nemate sanci bez diplomu z te spravne skoly. Obcas novinari zjisti, ze 99% zamestnancu daneho uradu/firmy absolvovalo stejnou skolu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *