18 dubna, 2024

Sebenaplňující proroctví

V říjnu má v Praze v Obecním domě vystoupit světoznámá ruská operní pěvkyně žijící v Rakousku Anna Netrebko. A hned se u nás našli agilní Pospíšilové z TOPky, kteří volají, aby byl její koncert zrušen, protože… Proč vlastně? Nikdy jsem neslyšel, že by Anna Netrebko podporovala válečné úsilí Ruské federace. Nikdy jsem neslyšel, že by na koncertech zpívala frontové válečné písně, popírala existenci ukrajinského národa, že by vyzývala Putina, aby více a rychleji dodával zbraně na frontu či kobercově bombardoval Kyjev. Jen vím, že sám gosudar se uznale vyjadřoval o pěveckých kvalitách této divy. Nejsem si vědom, že by Anna Netrebko dělala reklamu pro nábor do ruské armády nebo pro zvýšení válečné produkce…

Netrebko se vlastně dopustila jediného hříchu – je Ruska. Bezděky jsem si vzpomněl na repliku z filmu Osamělý jezdec, kde se šerifové ptají Johnyho Deepa, který tam hraje indiána Tonta, proč je v řetězech a čím se provinil. On jim na to odpovídá: „jsem Indián.“ Jo, když si vzpomenete, jak probíhala kolonizace divokého západu, tak přesně takhle… Mrtvej indián, dobrej indián.

Dominik Hašek podobně agilně volá po zákazu účasti ruským sportovcům. Nejlépe plošně a všem, protože jsou to prostě Rusáci a jeden každý mohou za politiku, kterou dělá jejich prezident. I když jde zároveň o prezidenta diktátora, který se (podle všech našich režimních intervjuků) chopil vlády nelegálně a proti vůli lidu.

Vítek Rakušan se včera tetelil blahem, že zakázali příjezd ruských tenistek…

Podle stejné úvahy se zaváděly sankce na Irák i Írán. Na jedné straně byly tamní režimy nedemokratické, autokratické, i přímo diktátorské, které se vyšvihly proti vůli národa, ale národ byl vinen… asi tím, že nešel holýma rukama proti tankům a vojákům. Proto bylo zapotřebí na něj uvalit sankce, aby si uvědomil, co to znamená milující Západ.

Jaromír Nohavica měl podle stejné rétoriky vrátit svoje vyznamenání, které dostal za propagaci ruské kultury a překlady ruských písničkářů. Nikdy neřekl ani slovo o tom, že Rusko vede spravedlivou válku a že se těší, až tady konečně zavládne ruské pojetí kázně a pořádku a on tu bude proletářem. Ale přesto to stačilo, aby se v očích lepšolidí stal rusákem, který může za to, jak henten diktátor v Moskvě přemýšlí o mezinárodním právu a ruské bezpečnosti.

Herní vývojář Dan Vávra se v posledním roce stal polnicí svobody projevu. Prostě mu vadí kriminalizace lidí, kteří něco řekli, nikdo neutrpěl ztrátu, nikdo není poškozený, ale přesto se i takové věci dostávají před soud. A už je také v očích pražské kavárny rusák, co dostává příkazy přímo z Kremlu. Co platné mu byly ty stovky statusů na fejsbůku, ve kterých psal o tom, jak posílal peníze na Ukrajinu a o ruském pojetí mezinárodního práva se vyjadřoval s opravdu velkým despektem.

A pak si přečtete, jak morální majáky politiky i médií roní krokodýlí slzy, že národ podléhá dezinformacím… Teď naposled Romové. Stačila chvilka, aby ti, kteří se třicet let zaklínali romskými právy, o nich začali zase mluvit jako o „cigánech.“ Ti stejní, kteří se dojímají nad tím, že sudetské Němce hodili do jednoho pytle a uplatnili na ně kolektivní vinu, úplně klidně uplatňují kolektivní vinu na Rusy. A ještě to vylepšili. Začali k jejich národu a jejich vině přiřazovat každého, kdo proti nim neprojevuje fanatickou nenávist.

Nevynechali ani postižené Rusy na paralympiádě. Nevynechali ani ruské kočky. Myslím ty čtyřnohé a chlupaté. Mezinárodní federace koček zakázala vystavování ruských mňoukalů. Jak říká Jindra Rajchl, tohle určitě už Putin nerozdejchá a hned se z Ukrajiny stáhne. Svého Micíka nedá.

Drtivá většina lidí u nás, si nepřeje, aby tady znovu vládlo ruské pojetí práva. Nechtějí podléhat slovům gubernátorů, které jmenuje Moskva. Nechtějí tady ruské základny. Ale také nechtějí Rusům kecat do toho, jak si doma žijí. Stejně jako pražská kavárna nekecá Saudům do jejich islámského wahábismu. Jen podotýkají, že konflikt není černobílý, nezačal loni v únoru, Ukrajina ho nejspíš prohraje a bude na tom každopádně hůř, než je teď. Zuřivý antirusismus na tom nic nezmění. A ejhle, už jsou také rusáci a nemají ve slušné české společnosti žádné místo. Vítek Rakušan s nimi prý nebude mít slitování.

Ani s Romanem Abramovičem neměli v Británii slitování. Ani s mnoha dalšími ruskými oligarchy. Začali jim zabavovat prachy, které vyvezli z Ruska, začali jim zabavovat domy, jachty… Proč? Protože jsou to přece rusáci.

Co jiného rusákům zbývá? Nedá se nic dělat, zbývá jim, stát se znovu Rusy. A Putinovi stačí, aby jim k tomu nabídl jen o fous lepší existenci, než jim nabízí Západ. Což ve světle zákazů koncertů a ruských tenistek není nijak těžké. Nemusí je vítat s otevřenou náručí, nemusí jim dávat nová privilegia, nemusí se jim klanět. Oni přijdou sami a rádi, protože jim nic jiného nezbývá. Západ je vyhnal…

Představte si, že by to takhle Američani dělali před rokem 89. Kdyby nám zpoza železné opony zakazovali účast na olympiádách a při našem vycestování do Západního Německa nás nepouštěli do obchodů. Kdybychom po získání devizového příslibu skončili na německém pohraničním domečku a tamní policajt by nás nevpustil do země, protože jsme Češi a nedostatečně jsme se vymezili proti Husákovi a Jakešovi. Kdyby Havlovi řekli, aby pěkně seděl doma, protože je přece čecháček kterému vládne diktátor Biľak… a na nějaké slyšení v kongresu tudíž může zapomenout, protože není dostatečně zuřivě antiruský a bojí se o Olgu a další přátele. Tetelíte se očekáváním, že se Rusko rozpadne, ale kde máte ty Havly, které tam pak dosadíte k moci? Kde máte Rusy, kteří jsou na vaší straně?

Takhle to přece bylo, ne? Kdo z východu utekl, tomu se dostalo přijetí takřka bez předsudků. V nebi byla větší radost nad jedním napraveným hříšníkem než nad deseti spravedlivými. Lidé měli důvod utíkat. Obzvlášť ti, kdo byli schopní. Měli čas, aby se jim to rozleželo v hlavě, měli spoustu příkladů, kdy útěk měl smysl. Nedostalo se jim odsudků, ale nové existence.

Ale najednou je to obráceně. Nebo si jako po zrušených koncertech Anna Netrebko řekne, že je lepší žít na Západě a nenávidět Putina? Řekne si Nohavica po všech těch klaccích pod nohama, že chce žít v zemi, kde jsou takové věci stále běžnější? Řeknou si ruští sportovci, že je důvod emigrovat a posílit protistranu? Budou ruské tenistky nadšeně podporovat západní dodávání zbraní na Ukrajinu a dšít síru na Putina? Řekne si Dan Vávra, že rád věnuje všechny své schopnosti ve prospěch této liberální demokracie?

Ano, rusáků u nás přibývá. Protože je Západ velmi efektivně vyrábí. Stejně efektivně, jako Západ nesnášejí v Afghanistánu, Iráku, Íránu, střední a jižní Americe. Dokonce i ten Babiš, který NIKDY, ALE OPRAVDU NIKDY neřekl jedinou pozitivní věc o Rusku, je označen za rusáka. Brání se tomu i za cenu poškozování svých vlastních preferencí, ale není mu to nic platné.

Milí libtardi… Když dlouhodobě a za přispění milionů peněz vyrábíte z každého rusáky, tak se prosím jednou nedivte, že se vám to podaří. Když z každého s odlišným názorem děláte kolaboranta, aby se vám to jednoho dne nevyplnilo. Jestliže vidíte rusáka za každým rohem a hledáte sebemenší známku nedostatečného antiruského fanatismu, tak je prostě najdete. Jestliže proti nim uplatníte nátlak, tak je zaženete do jednoho houfu a oni tam zjistí, že být rusák fakt neznamená chtít ruskou knutu nad našimi hřbety. Zjistí, že všichni ti rusáci chtějí jen normálně žít. Zjistí, že vlastně není tak špatné, být rusákem. Nikdo tu nevyrobil tolik zájemců o ruské reálie, jako Vítek Rakušan, Jiří Pospíšil, Dominik Hašek a Jana Černochová.

Jestliže budete blokovat banovní účty jako Nigelu Farageovi, budete soudit učitelky jako paní Bednářovou, budete blokovat alternativní weby, jako jste to zkusili loni a každého, kdo není s vámi, označíte za nepřítele, tak si toho nepřítele prostě vyrobíte. Zároveň si ho i proti sobě vycvičíte, zatvrdíte a ujistíte o tom, že henten Západ už není co býval a nestojí za to, se pro něj nasadit… naopak, až padne, tak ho nebude škoda. Je to sebenaplňující proroctví… čím víc názorů označíte za proruské, tím víc jich bude. Čím víc se je budete potírat, tím víc budou mít důvodů vás nenávidět.

Kdo není s vámi, je proti vám… takhle jste si to postavili. Nedivte se, že my si to postavíme obráceně. Kdo není proti nám, je s námi. Takhle to totiž Západ dělal, když byl ještě Západem. Anna Netrebko nebyla proti nám. Jen nebyla také proti Rusku. Mohla být s námi. Ale nebude. Neumožníte jí to. Neumožníte jí, aby zjistila, že henty evropské hodnoty jsou lepší než ruské hodnoty.

Dopracovali jste se do stavu, kdy všude kolem sebe vidíte samou zradu. Takhle vypadají poslední dny každého režimu.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

Žně skončily, od pondělka budeme znovu posílat. Přednostně rozešlu knihy, které jste si objednali během července, ale to zvládnu bez problémů na jednu várku. Kdo si objednáte knihu, budete ji mít během pár dnů doma. Vy, co jste mě podpořili, ale zatím jste si nezadali adresu, učiňte tak. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

460 thoughts on “Sebenaplňující proroctví

 1. „Incoming events cast their shadows“.
  /Pro nesrozumitelnost textu , lepsi srolovat/.

  Nechopnost a nezajem vetsiny na pozorovani sveho okoli , utvoreni neco zaveru z vyberu podstatnych informaci a faktu..
  Velka stale opakovana neochota , nechut znamenajici dusevni namahu,
  videt veci jak jsou ,soustredit se na ne , mame tak moznost zahlednout ,
  jako soucasti nekonecna. /Kterym skoncime/.
  Pedagogismus s tsunami detailu, slouzi jako prostredky utlaku ,
  k deformacim vrozene lidskosti deti a vede k zarucenemu zotroceni, deformuje nasilim, diktatu biflovani /brainwash/, vseho nazpamet.
  Ceho vseho.
  Dva tisice let nashromazdenych muzealnich detailu , exponatu.
  /Co se v cloveku nehodi musi se potlacit a znicit kazni, vychovou a vzdelanim/.
  Vse je podrizeno systematickeho teroru vychovy /papiru diplomu a souteziva snazivost papir ziskat, je odmena a oceneni a vyhod pro lepsiho a snazivejsiho sluhu/, odehrvajici se pod rouskou vzneseneho pojmu vzdelani.
  Jakou dalsi soucast zmineneho nekonecna.

  Obeti si nesmi vybrat jen cast dulezitou a podstatnou , aby se vyvijeli jako clovek.
  Zlepseni potom nedohledneme, pres Himalaje mega miliony obeti..
  /Tez obeti nejdrive vseobecneho a povinneho , ukazneneho vzdelavani /
  , tedy co smi ,zak/clovek vedet a co nesmi/ , ktere nekonci ve skole..

  xxx Druha cast je opakovani dane latky , urcene , vnucovane , jako matka moudrosti..
  Nebo jako zazracny Elixir vedecke vsevedoucnosti a vsemohoucnosti ziskaneho pouze urcenym a ukaznenym studiem . Neni papir neni nic.
  Oboji je jedina prikazana cesta za tim Elixirem.
  Navzdory nasledkum.
  /Podrizena nekdy nekym na nebi jindy zase Marxem a marxisty na zemi/.
  A zbytecnych badani papirovych vedcu vseho druhu , ktere nikam nevedou a nemohou. Koncily a symposia , davy ustrednich vyboru strany.
  Totalni vlada absolutniho rozumu , prikazaneho chovani , zavedeneho
  protestanty Luthera ,Calvina .
  /Jako reakce na mnozici zlociny Vatikanu , takove reakce a reformy vedou vzdy jen do tragedii a nestesti/.
  Popularita a vseobecna Hitlera , ktery slibil,
  zase protestantsky system uplneho poradku a totalni kazne ve vsem a vladu racionalni , ridici se rozumem , /vcetne zniceni carodejnic a
  kazdeho jen chybujiciho/ ,masove Nemecko touzilo , po mnoha letech pomeru na pokraji anarchie,
  nejistoty a nekonecneho nasili.. /A pomsty udajnych krivd ,sveta/.
  Sve sliby zpocatku plnil , provedl podstatna zlepseni ,aby sve duverive
  obeti takhle , pro sebe a sve zamery /pomoci kopie automaticke anglosaske nadrazenosti/, zfanatizoval za penize bankeru atd.
  Reformujici protestantismus lepsi katolicismu.
  Mnohahodinovych jekotu z podia zdrogovaneho /zdrogovanych a tak i zfanatizovanych kasparku/, ukazneni mas do absurdnich nesmyslu reforem
  protestanskyho fasismu..
  Mentalita protestanta pochazi z nekonecneho teroru donuceni do totalni, absolutni poslusnosti vuci vsevedouci a vsemocne vlade.
  V obou pripadech teror absolutniho rozumu , vedl do vlady neuveritelneho silenstvi.
  To ale nikomu nevadi dodnes.

  xxxTohle dnes jako jindy ovlada vetsinu , ve vhodnem a uzitecnem systemu ,
  vlady kasparku, /ti jsou vzdy nastrceni na uzitecne udrzovani pozornosti /
  a diskusich, co zase provedli /, mas a utajeni skutecnych zameru ,
  kazdemu na ocich , poslusne a ochotne se pitvoricich pro zamery ovladajicich…

  Jsou ty „events“ /opakovane „vymozenosti “ pseudopokroku/ , ktere vzdy spolehlive zabrani , positivnimu reseni problemu a vzdy a bez konce ovladnou svet
  vzdy vedou k horsimu..Kdy neni cesta zpet.
  Az do zlomu a rozvratu..

 2. Ono to vypadá, že se onen úředník, který vyhostil Anastázii Pavlučenkovou, dopustil zneužití pravomoci úředního činitele. Jak to vypadá, žádný právně závazný zákaz účasti ruských a běloruských sportovců vydán nebyl a ani být nemohl, protože vláda pro to nemá žádné zákonné pravomoci. Navíc to je zjevně v rozporu s Ústavou.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Neco-tak-protipravniho-jsem-nevidel-Kauza-ruske-tenistky-se-rozjizdi-Pravnici-tusi-zalobu-740406
  Mimochodem, Anastázie Pavlučenková byla dlouhá léta deblovou partnerkou Lucie Šafářové.

  1. To by se Pavla Hasenkopfa mohlo velmi dotknout. Nebyl poradcem prezidenta Václava Havla, nýbrž byl právníkem právního odboru kanceláře prezidenta Václava Klause. Jako „Klausův člověk“ byl „odejit“ s využitím mimo jiné (nepohodl se tam ještě s někým jiným, kdo se ho chtěl zbavit, jenže sám ho nepřežil) na základě křivého nařčení „kancléřem“ prezidenta Miloše Zemana z autorství kritizovaných článků amnestie vyhlášené prezidentem Václavem Klausem. Přestože v následném soudním sporu uspěl a přistoupil na smír, „kancléř“ toto nařčení zopakoval, jenže protože boží mlýny melou, začíná si to skrze ostatní hříchy odsírat.
   Hasenkopf je mimořádně kvalitní odborník na Ústavní právo, nestranný a a s vysokou morálkou. Čímž některé pochopitelně sere.

 3. WTA tweetovala:
  WTA statement pertaining to athletes denied entry into Czech Republic:
  The WTA emphatically condemns the war in Ukraine and the reprehensible actions of the Russian government. The WTA also continues to support the Tour’s Ukrainian athletes – as well as all WTA athletes – who face immense challenges as professional athletes while many of their loved ones and their country face attacks from Russia.
  Individual WTA players whose nationality is Russian/Belarusian continue to compete on the Tour on a neutral basis. Despite their neutrality, some WTA players are being denied by Czech government authorities the ability to compete at the WTA 250 event scheduled to be held in Prague next week.
  WTA rules state that all players must be allowed to compete on the WTA based solely on merit, without discrimination. We will continue to review the situation as we factor important considerations around these complex geopolitical issues.

  1. WTA tweetovala:
   Prohlášení WTA týkající se sportovců, kterým byl odepřen vstup do České republiky:
   WTA důrazně odsuzuje válku na Ukrajině a zavrženíhodné kroky ruské vlády. WTA také nadále podporuje ukrajinské sportovce Tour – stejně jako všechny sportovce WTA –, kteří jako profesionální sportovci čelí obrovským výzvám, zatímco mnoho jejich blízkých a jejich země čelí útokům z Ruska.
   Jednotlivé hráčky WTA, jejichž národnost je ruská/běloruská, nadále soutěží na Tour na neutrálním základě. Některým hráčkám WTA je navzdory jejich neutralitě českými vládními úřady odepřena možnost účastnit se turnaje WTA 250, který se má příští týden konat v Praze.
   Pravidla WTA stanoví, že všem hráčům musí být umožněno soutěžit na WTA pouze na základě zásluh, bez diskriminace. Situaci budeme i nadále posuzovat, protože zohledňujeme důležité úvahy týkající se těchto složitých geopolitických problémů.

   Co myslíte vydrží WTA

  2. No jo, to vypadá na další balíček, aby vláda poplatila prohrané soudy a arbitráže. Že tu teď dlouhá léta neuvidíme žádný světový sport je dosti jasné.

   1. Nakonec kvůli těm pitomcům WTA tomu turnaji sebere status turnaje WTA s bodama do žebříčku a může si tam pak pinkat Pospíšil s Haškem línej tenis.

    1. Třeba v sobě kluci najdou zalíbení, IQ mají podobné, světonázor také, o morálce nemluvě.
     Jen pro nás se nebude na co dívat, ten status to má podle mého spočítané. Odhadl bych, že vedle toho tweetu šlo jasného něco oficiální cestou, ale ti naši kreténi neuhnou.

     1. Tohle je taky dobrý

      Ukrajinská šermířka Olha Charlanová by měla mít jistotu účasti na olympijských hrách v Paříži a to i v případě, že by se na ně nekvalifikovala na základě sportovních výsledků.

      Šéf MOV Bach

 4. To je z nasich ultra serioznich Novinek, nikoliv dezolatskeho zdroje 🙂 Za Ukrajina uz nasadila do boje vse co mela na ofenzivu pripraveno. Takze pujdu rovnou k jadru veci : Nema ten k42 nakonec pravdu ? 🙂 https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-zpravy-z-bojiste-kyjev-nasadil-do-boje-i-zbyle-sily-urcene-pro-ofenzivu-234810#dop_ab_variant=1103531&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest225_trending_topics_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  1. Opakuje se bitva u Kurska. Tam také Němci vrhli zálohy, aniž by dokončili průlom. A skončilo to pro ně velmi neslavně. Rudá armáda zálohy měla a nasadila je tam, kde měla.
   Oni ti Ukrajinci už nemají na vybranou, logika války je k tomu vede.

  1. Myslím že o Bin Ladenovi se ještě dozvíme věci až se trochu změní situace. To nebyl žádný hlupák, věděl že dnes už to po ghandiovsku nejde.

   1. Hlupák to nebyl v žádném případě. Možná jednou dostane Nobelovku za mír. Nebyl by první terorista, který se zasloužil o mír. Menachem Begin nechal popravit 92 hotelových hostů pomocí dynamitu v konvích od mlěka. A Nobelovka mu docela sekla. 😻

 5. Možná to již někde v diskuzi zaznělo, ale nečetl jsem, jen hodím do placu úvahu.
  Celý boj proti Rusům by byl klidně i bojem za jakékoliv jiné téma. Jde opět o prachy. Mnoho lidí boj proti Rusům živí, proto je třeba proti nim bojovat, i kdyby zde žádní ruští agenti nebyli (a jistě zde nějací jsou, stejně jako jiných cizích služeb). Ale kdyby náhodou ten boj proti Rusům a ruskému nebezpečí propagandy vyhráli, rázem by bojovníci proti Rusům ztratili důvod existence – a museli si hledat jinou práci.
  Okázalý boj proti Rusům se dnes stal znakem příslušnosti a poslušnosti k vládnoucímu systému. Který za okázalou podporu odměňuje hmotně. Je to stejné,jako když umělci podepisovali Antichartu před 1989. Kdo nepodepsal, souhlasil s Chartisty a mazal z práce do kotelny.
  Zajímavé je, že jde o jedince stejných rodin, které dříve podporovaly vedoucí úlohu KSČ před 1989 a normalizaci.
  Ti samí jedinci, kteří dnes okázale bojují proti Rusku, by před 400 lety stejně okázale podporovali jezuity, za Hitlera nacisty, po 1948 komunisty a nyní jsou stejně okázalým přítelem USA. Ale jen do doby, dokud vítězí. V případě prohry začnou převlékat kabáty.
  Zradí kdykoliv a kohokoliv. To opravdu není elita národa, ale spíše odpad. Bohužel dnes vládnou, tak nezbývá, než držet ústa a krok, a čekat na pád systému jak v 1989. Pak se najednou budou divit, jak málo skutečných podporovatelů vláda má.
  Znovu žijeme 80. léta 20. století, jen s opačnými znaménky, ale se stejně morální elitou národa.

  1. Přesně tak.

   Navíc dnešní fašistická rusofobie je spojená se všemi těmi libtardími & neoconskými zhovadilostmi: LGBTQ+, genderismus, transgender, popírání fyziky a dalších věd, zelené šílenství, oteplovací šílenství, rušení států a národů a „volné hranice“ (v uvozovkách, protože dnes to znamená úplně něco jiného než předtím)… Prostě všechny snahy o zničení civilizovaného světa a zavedení neo-feudální dystopie, ve které budou panovat „Páni světa“, jdou ruku v ruce s „bojem proti Rusku“. Jde to mnohem hlouběji, než německý nacismus proti židům.

   K té rakouské (ruské) pěvkyni, to není nijak osamocený „incident“, takových věcí se v ČR děje mraky. Třeba už minulý rok se vedení Národního divadla (s účastí ministerstva kultury) dohodlo, že Čajkovský na repertoár v žádném případě nesmí. Další „ruští umělci“ jsou také tabu.

   Věc je o to otřesnější, že v době založení ND byl Čajkovský něco jako dnešní globální rockové hvězdy a v rámci našeho českého národnostního boje a propagace nového, „neznámého“ divadla v tehdy celkem chudé Praze ukecal tehdejší ředitel „národní kapličky“ Šubrt přímo Čajkovského, ten přijel a sám dirigoval a ND udělil právo hrát jeho díla zdarma.

   A teď ho ti dementní fašouni zakázali… teda nezakázali, jen ho nehrají. 😀

   1. Asi Čajkovský (z hrobu) neodsoudil „nevyprovokované přepadení demokratické Ukrajiny“ nebo se Putin někde zmínil, že má Čajkovského dílo rád. Ale podobně jsou na tom třeba i Musorgský, Chačaturiam, Šostakovič a další…

    V ND je dneska na indexu i Smetana – ke 200-letému výročí ND nic nechystá… holt tohle vše řídí tihle noví nacisté.

    1. A co se týče Smetany, tak program na 2024 ještě není, ale Smetana se normálně hraje: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/soubory/opera/repertoar-opery-2022-23
     K 199. výročí měli matiné https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/matine-k-199-vyroci-narozeni-bedricha-smetany-141195952 . Konkrétní program k březnu 2023 už není online, takže těžko říct, jestli hráli i operu jako večerní představení. Ale upřímně si neumím představit, že by 200. výročí řádně neoslavili.

    2. Ad „V ND je dneska na indexu i Smetana – ke 200-letému výročí ND nic nechystá… holt tohle vše řídí tihle noví nacisté.“ :

     Rok 2024 otevřeme slavnostním představením opery Bedřicha Smetany Libuše. I následující měsíce celého roku 2024 se ponesou velkou měrou ve znamení Roku české hudby a pro diváky je připravenou velké množství kulturních zážitků. Velkolepou oslavou 200. výročí narození Bedřicha Smetany se stane 2. března 2024 speciální galakoncert a na následující den je naplánováno opět slavnostní představení Libuše.
     Zdroj: https://www.divadlo.cz/?clanky=narodni-divadlo-planuje-uvest-v-sezone-2023-24-dvacet-premier

     1. Uvidíme, neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil. Za Ády se Smetana nehrál – i když to přímo nikdo nezakázal. Podobně, i když z opačné strany, také Wagnerovy věci nesměly na pódia, o Carl Orffovi ani nemluvě. Za rok si to řekneme…

   2. To o „ruštích umělcích“ je teda pěkné dezinfo, viz repertoár baletu ND na sezónu 22/23: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/soubory/balet/repertoar-baletu-202223

    Labutí jezero – Petr Iljič Čajkovskij
    Louskáček – Petr Iljič Čajkovskij
    Spící krasavice – Petr Iljič Čajkovskij
    Oněgin – John Cranko podle Puškina
    Popelka – Sergej Prokofjev
    Romeo a Julie – Sergej Prokofjev

    Nejvtipnější je ten Prokofjev – Rus, rodák z nynější Doněcké oblasti.

     1. Však ano, já reaguji na očividnou lež k42. A věřte mi, že mě vyhazování ruských sportovců a umělců neskutečně vadí. Balet není jediná ruská věc, co má zvuk: hokej, akvabely… Tam je jakýkoliv turnaj/olympiáda/MS podle mě bez Rusů neregulérní. Za jednotlivce třeba Bolšunov chybí lyžování, ten jediný byl schopen prohnat Nory. Atd., atd…

      To ale neznamená, že musíme k42 zbaštit všechno, co napíše.

       1. Přiznám se, že mě tento incident unikl. Naše umělecká fronta má docela schýzu, to tedy ano. Neumí ani tu samocenzuru dělat systematicky.

        Omluvte mě, ale když někdo tvrdí, že Čajkovskij nesmí do repertoáru ND a já mám v kapse lístky na jeho balet, tak tady něco nehraje. Stejně tak s tím „Smetana je na indexu“ – taky se normálně hraje…

    1. Nepsal jsem ani slovo o baletu – tam se Rusům vyhnout nedá, protože by to museli prostě zrušit. Ale o koncertech vážné hudby…

     1. ???

      „Třeba už minulý rok se vedení Národního divadla (s účastí ministerstva kultury) dohodlo, že Čajkovský na repertoár v žádném případě nesmí.“

      Já tu čtu repertoár, nic o „koncertech vážné hudby“.

      A odkdy ND pořádá koncerty vážné hudby? ND hraje operu, balet a činohru. Vážná hudba se hraje v Rudolfinu.

        1. To neokecáte. Prostě norský šéf Státní opery Per Boy Hansen stáhnul z repertoáru Střevíčky od Čajkovského. To je samozřejmě obrovská ostuda. Kterou pointuje fakt, že Čajkovský byl etnický Ukrajinec z rodiny Záporožských kozáků, tedy echt Ukrajinec. Jeho pradědeček Fjodor Čajka se vyznamenal na strně Petra Velikého v bitvě u Poltavy. Jeho matka měla smíšený francouzsko-německý původ.
         Rád bych připomněl fakt, že na rozdíl od Hitlera, který pálil židovskou literaturu na hranicích, Zelenský nechává ruskou literaturu rozemílat v papírových mlýnech zvaných stoupa. Papírovina je totiž cenná surovina a lze zpeněžit.

         1. Sakra, co do toho mícháte novou omáčku.

          Prohlášení
          „Třeba už minulý rok se vedení Národního divadla (s účastí ministerstva kultury) dohodlo, že Čajkovský na repertoár v žádném případě nesmí.“
          je v rozporu s realitou, protože ND Čajkovského v repertoáru má, kokrétně teď tři balety. Dále pak se na výše odkazované stránce https://echo24.cz/a/SwPeB/narodni-divadlo-rusi-cajkovskeho-nechce-podporovat-pribehy-velke-ruske-rise píše
          „Další díla ruských autorů, které scéna Národního divadla již uvedla, například Dostojevského Idiot, na repertoáru zůstávají.“

          Takže, ano, asi všichni (teď už i já) víme, co měl k42 na mysli, ale trochu moc si přikrášlil. Měl napsat „zrušili jednu operu od Dostojevského, konkrétně Střevíčky“. To je pravda. Napsat „Čajkovský na repertoár v žádném případě nesmí“ je lež. Tečka.

          A to se ještě ani nikdo nesnažil zastávat té blbosti ohledně „Smetana je na indexu“ podporovanou prohlášením „Za Ády se Smetana nehrál – i když to přímo nikdo nezakázal.“

          Sakra, furt tady halekáte nad tím, jak si KoZa přikrášluje realitu a vymýšlí, tak nepadejte do stejného bahna.

  2. Jsou to lidé bez názoru, vždycky hýkají s tím, kdo dřepí momentálně u volantu. Přesně rozpoznají na které straně je momentálně namazaný krajíc. Jednou se učej německy, podruhé rusky, teďka hutorej anglicky a v nočním stolku mají učebnici čínštiny. Kdyby něco.
   Nejlepší samozřejmě je ten volant ovládat vlastními silami. To se jim – zatím – daří jenom v šestině světa, kterému říkáme KoZa. Teď už jen podmanit si i ten zbytek Zeměkoule.
   Bude to tuhý oříšek, burani v pěti šestinách světa se nechtějí vzdát svých nedemokratických zvyklostí. A je jich daleko víc.
   Ách jo.

 6. Já vám k tomu napíšu čerstvý autentický zážitek. Jsme kousek od konce světa na takovém pěkném víkendu.
  A na jednom nejmenovaném koupališti:
  Sedíme a přijde k nám 75letý polský strejc. komunikativní, hned se dal do řeči tohle ono, a jen tak mezi řečí utrousil cosi o ukrajině. Řekl jsem mu že o politice se s polákama moc bavit nemůžu bo mám skoro jistě jiný názor na to co se děje.No ok, chvilku jsme to vydrželi ale on mně nakonec vyprovokoval k diskuzi a musím říct, že s polákama je to totálně marné. Oni mají toho rusa prostě za nepřítele. Pro příklad:říká že je to špatně s pomocí ukrajincům bo volynský masakr. Jeho strýc utekl a viděl jak zaživa pilou čtvrtili lidi. Poláky. Dokonce podřezávali umírněné ukrajince.Rus je špatný bo katyně. to že se to dělo vzájemně jaksi nebral.Když jsem mu řekl že amerika se rozlézá po světě ne rus moc to nechtěl slyšet. tvrdí že oni jsou teď díky usa mocní a proto budou držet rusa aby nešel do evropy, na můj argument cože mají poláci a rusi ne coby tady dělali říkají že putin má imperiální ambice.že mají plyn a všecko. No, další debata byla fakt zbytečná. okamžitě jsem změnil téma, třeba na hřiby a už jsme si opět rozuměli. A takto to prostě s poláky je.Na druhou stranu jsem se pobavil s dvěma skvělýma českýma týpkama co tam asi vedli ten podnik a jednak to byli oba dezoláti jako já, a taky mi dali několik úvah k zamyšlení, a je to možná i téma pro zdejší jak autory tak diskutéry.
  Jak to, že když jsme integrovaní v EU si nemůžeme vybrat třeba svého dodavatele energií v rámci eu? Když třeba co se týká nákladních aut tak řekové registrují své náklaďáky houfně v Bulharsku? Hm? Takže EU jen na co a hlavně nekecat? Dostal jsem taky takové pěkné poučení jak to vlastně chodí a jak se tunelují- ano ještě dnes podniky a dojí stát.
  Měl jsem na fungování politiky svůj náhled a poznal jsem že značně naivní. Třeba kdyby mělo vzniknout hnutí zdola, řekněme od starostů malých obcí, tak ani tam to nejde. Kolik kýblů špíny se dokáže najít pro hrst drobných do vlastní kapsy nebo správné informace(třeba o stavebních parcelách), no a co teprve na úrovni krajů, nebo státu…..

  1. U nich je to historicky dané. Ale stejně nedůvěŕiví jsou i k Němcům. Takže svoji spásu vidí jedině v USA a s tím nikdo nehne. I když tady někdo psal, že ani všichni Poláci nejsou v tomhle ohledu stejní.

   1. Poláci podle mě spoléhají na to, že když američanům budou věrně sloužit, tak od nich získaji tolik zbraní, že se budou moct na nějaký Brusel vysrat a dělat si co chtějí.

   2. No to asi ne paní Helo.Přímo u nás probíhala historická polskoněmecká hranice.Skoro každý pšonek musí mít minimálně folkswagena v placu, prostě dojčland.Takže na příkoří ze západu po křeščanski zapomínají ale příkoří z východu, které se oplácelo se musí živit.
    To gro je ale v tom, že prostě nic nedokáže změnit myšlenkové nastavení těch lidí. i kdyby jste jim třeba vyargumentovali nevyvratitelně něco, stejně si v této oblasti budou mlít své.
    V Krakově jsou dost hrdí na svého prý největšího poláka- Kosciuszka. Ideál: Polák bojoval za nezávislost USA a taky proti rusům.
    NO, jejich hrdina. Za mně byl největší polák Sobieski, protože ten aspoň na několik století odvrátil to, co se děje na západní Evropě dnes.
    A je s podivem, že takoví katolíci jací pšonci jsou budou v EU podporující x pohlaví a vítající migranty z muslimských zemí, a na pravoslavné východní sousedy dští síru.
    Zkrátka, uvidíme. Jestli Rusko obsadí dnešní okrajinu celou, vznikne nová železná opona a přitvrdí se v Litvě . Budou dělat problémy s kaliningradskou oblastí.

   3. Já se u pšonků nedivím ničemu. Proč – no , bylo to nějak začátkem 80tek, když v bedně a RP jsem se dozvěděla že dostali od amíků 40mld dolarovou půjčku. V tédobě neuvěřitelná suma. Což mi tak nějak nešlo dokopy s tím že byli v RVHP. A od té doby si to pamatuji. Ono to s nimi asi….kdoví.

  2. Poláci mají velmocenský komplex a teď jsou zrovna v období, kdy si vyskakujou. Co se týče historie, ta opravdu není černobílá a každý národ si ji upravuje podle svého vidění. Třeba u Poláků se neustále uvádí, jak jsou ukřivfění, že jim Stalin sebral po 2. SV východní území. Už se ale tolik neuvádí, že náhradou dostali část německého území. A to území na východě zabrali Poláci po 1. SV, kdy využili situace – obsadili oblast okupovanou Němci + využili občanské války v Rusku, přitom to území bylo většinové osídlené Ukrajinci a Bělorusy.

   1. Stalin udělal přesně to, co udělali Poláci nám na podzim roku 1938, kdy zabrali Zaolší, Spiš a Liptov. A udělal i to, co udělali Slováci dne 1.9.1939, kdy si zase Spiš a Liptov vzali zpět. Stalin si vzal zpět území, které ztratil jako výsledek války s Polskem, a to Rižským mírem. Oblast Vilna věnoval Litvě, v té době samostatné, západní Bělorusko přičlenil Bělorusku, Volyň a Halič přičlenil k Ukrajině. Na Rusko nic nezbylo. Proč taky, když ve vedení Bolševické strany neměli téměř žádné zastoupení, na rozdíl třeba od Ukrajinců.

  3. Pšoni jsou zajímaví. Dvě témata je nutno úplně vynechat: náboženství a cokoliv ruského. Vlastně tři: také polskou historii, jak ji známe a jak skutečně probíhala – protože v tomto se podobají Ukrošům s jejich ukrajinopitéky (když to srandovně přeženu). Postihuje to i ty nejchytřejší a nejvzdělanější – třeba polské matematiky a ajťáky; čím jsou dále od Polska, třeba dlouhá léta v USA, tím je to horší.

 7. Ted na FB : Mili zlati, ja si temer sedl na zadek. Ted ta afera s ruskou operni zpevackou, kdy nas prazsky komunalni politik jde lizat řiť na ukrajinske velvyslanectvi, zda ona tady muze vystoupit. Nic noveho pod sluncem u nas ! Mnozi znaji pribeh ztroskotani polarni vzducholodi Italia, ktery v 1928 vzrusil cely svet, na palube byl i nas vedec dr. Behounek. Ztroskotance zachranil sovetsky ledoborec Krasin, co se poklada za jeden z nejvetsich namornickych cinu vsech dob. ( Clanek o tom zejmena z pohledu radiamaterstvi, je zde : http://www.hellsoft.cz/ok1ike/soubory/italia.htm ) Ale o co jde : Temer mi drblo z posledni vety clanku : „Závěrem ještě jedna jedovatá poznámka. Posádka ledoborce Krasin byla pozvána k diskusím do spousty zemí na celém světě, mimo jiné i do USA a Německa, jen senát Československé republiky jim zakázal přístup, přesto, že je Běhounek srdečně zval….. (viz SENÁT 157schuz/S157008).“ To jsme byli vzdy takova hovada, „papeztejsi nez papez“ ??

  1. Je fakt dobré si pustit třeba takový seriál Rodáci. Člověka až mrazí, jak nadčasově je to napsáno a natočeno. Navíc se ve spoustě ohledů vlastně nic nezměnilo. Takže ano, asi byla ta lepšoidní část společnosti hovady vždy.

   1. Tak tohle podepíšu. Když to dávali poprvé někdy koncem 80. let, považoval jsem to za brak a propagandu. Od revoluce jsem to neviděl a pustil jsem si to asi rok zpátky a spadla mi čelist, jak věrně to popisuje dnesni dobu.

 8. OT

  Európska únia pozastavuje všetku pomoc Nigeru bezprostredne po tom, ako sa generál Abdourahamane Tiani vyhlásil za prezidenta krajiny
  Zdroj: @infantmilitario

  1. V březnu schválila vláda ČR vyslání mírové mise vojáků do Nigeru. Ještě se ani pořádně neopálili a už aby mazali zpátky. 😀 Armáda ČR to nemá vůbec lehké. Snad je teď nepošlou bojovat proti terorismu někam do Arktidy. Tam jsou prý také moc zajímavě suroviny. 😀

    1. Tam je kulové.
     Suroviny jsou v Arktidě, která pomalu odtává. A Amíci propásli správnou chvíli, polární stanice tam mají hlavně Rusové. To se bude muset rychle napravit. ( Ironie. )

  1. Nedivím se. To co hodili na papír jenom dokazuje, co je to za debily. Pořád si vyplechujou hubu s lidskými právy, ale tohle je v přímym rozporu se jejich základní deklarací.

 9. Dobře, pokusme se napomoci např. panu Haškovi, někdejšímu krátkodobě působícímu hokejistovi v oddíle Spartak Moskva (určitě bral za tuto svou práci slušný plat) a tak i de facto v ruské lize, jak opřít své návrhy o právo.
  Pokud tedy mají být zavedeny nějaké perzekuce pouze na etnickém základě (dle etnické příslušnosti) , respektive mají být přijaty a aplikovány zákony typu „O právním postavení Rusů a Rusek ve veřejném životě“, je nutné především vymezit kdo je Rusem, kdo je Ruskou.
  Bez tohoto, vážení , mohlo by dojít k porušování zákonnosti, lidských práv atd. apod. A o to jistě v demokratickém státě demokratky a demokraté nestojí.

  1. Asi mi něco uteklo. Ona se nám změnila Listina základních lidských práv a svobod a už lze diskriminovat dle národnosti?
   Udivuje mě, že nikomu nevadí nastupující fašismus v této zemi.
   Koho dalšího nepustíme do naší země? Číňany? Maďary? Saudy?
   V Česku trvale žije na 50tis. Rusů. Vesměs smíšená manželství, pracují tady, mají děti tak co s nimi udělá naše vláda? Dostanou červené hvězdy?
   Budou deportováni?
   Kde jsou všechny ty ušlechtilé lidskoprávní organizace?
   Jsem opravdu zvědavý, kam až to dospěje.

 10. Ten Hašek, se jednou přimotá i prasatům do žrádla.
  „Praha – Ženská tenisová asociace (WTA) se podivovala nad omezením startu ruských a běloruských hráček na blížícím se turnaji v Praze. Ve stanovisku na twitteru uvedla, že je proti válce na Ukrajině, přesto se pozastavila nad kroky českých orgánů, které znemožnily účast ruským a běloruským tenistkám navzdory jejich statutu neutrálních sportovců. Situaci bude dál sledovat. Na prohlášení WTA reagoval bývalý hokejový brankář Dominik Hašek, který naopak kroky českých orgánů podpořil.“

  1. Ano, když se na ní člověk koukne, tak asi tuší příčinu toho hladomoru… Tipuju, že její malý gáblík by jinak uživil větší vesnici…

   1. Taky muze bejt nemocna (navic i vypada, ze je mrnava), nicmene je fakt, ze to je na urovni „veterinarka Kozojedova“. To proste nevymyslis, to tropi zivot.

   2. Ony tyhle tlusťošky bývají dost sebestředné

    Na idnes je ckánek. https://www.idnes.cz/onadnes/moda/plaze-plavky-zeny-tanga-moda-bikiny.A230729_083626_modni-trendy_pitt
    ve kterém se píše

    Právní asistentka Nikki Suttonová z Atlanty, která má dvě děti, uvedla, že si před cestou do Portorika objednala bílá tanga, protože se chtěla „na chvíli cítit sexy“. I když nedávno přibrala 15 kilo, rozhodla se, že si plavky stejně oblékne, protože ji to vyvede z komfortní zóny a donutí ji to být „naprosto spokojená“ se svým tělem přesně takovým, jaké je, „s každým kouskem toho, co mám – s centimetry, váhou, se vším všudy“.
    Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/moda/plaze-plavky-zeny-tanga-moda-bikiny.A230729_083626_modni-trendy_pitt

    Takže přibrat 15 kilo a koupit si tanga a jsem v pohodě, není to na palici?

    a mohu říci, že tato móda dorazila i k nám na plovárnu a některé prdele, to by se fakt člověk lekl a odpuzují, nositelky vůbec nehledí na to, že na ně musí jiní koukat. A tak to bude asi i s tou ředitelkou. Nebere svou tloušťku jako nechutnost pro okoli, ale ten bodyšejmink.

    1. Raději tam fotku té krásky nedali.
     Teď budu spekulovat, možná těch 15 kilo navíc bylo k předchozím třiceti kilíčkům navíc?
     Na druhou stranu jedna známá říká:
     „Raději se budu týden stydět v plavkách, než celý rok držet dietu!“
     Má to něco do sebe, já do vody raději ani nelezu, aby se někdo nepolekal. ☺

 11. Tak by mě velice zajímalo, jak je na tom v Rusku vzdělávací systém. Jestli jim ze škol lezou taky taková libtardí vemena, nebo odborníci ve svém oboru. Tady bude ten čokl zakopaný. Západní školství vypouští takový materiál, který se za pár let nedokáže bez manuálu ani na§žrat

  1. Zavedli to jako u nás, bakaláři, boloňský systém a podobné zhůvěřilosti. Bylo usnesení Dumy, že od letoška se přechází na starý sovětský systém, inženýři a doktoři, co musí něco umět. Srdnatě proti tomu různými obstrukcemi bojuje kdekdo z verchušky, i ministerstvi školství, prý se to nedá stihnout a tak podobně. Souboj probíhá, uvidíme. Mezitím byla například legislativně ukotvena trestně-právní odpovědnost za neplnění „ukazů“ prezidenta, ale ještě není uklizeno na prokuraturách a soudech, je to boj na mnoha frontách a na dlouhou trať.

 12. Já jsem si lístek na koncert paní Netrebko koupila. Sice dávám přednost opeře jako celku, nejen koncertně provedeným slavným áriím… ale v tomto případě udělám výjimku.
  Navíc, do Národního v Praze nelze chodit, to, co tam nabízí Burian s Hansenem, je třetiřadá šmíra. Rozkrádají ND nastojato. Ministři kultury se mění, ale rozkrádačka pokračuje:
  https://richardkolar.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=786015
  V roce 2024 se bude slavit dvousetleté výročí narození Bedřicha Smetany, k tomu ND v Praze připravilo … NIC!
  https://operaplus.cz/vlada-vyhradila-200-milionu-korun-na-projekt-smetana200/
  https://www.ndm.cz/cz/opera/stranka/553-smetanovsky-cyklus-2024.html
  Zatímco opera v ND v Ostravě a opera v Plzni budou dávat komplet osmi Smetanových oper, v Praze nabídnou jen „atentát“ na Prodanou nevěstu, ve které na hudbě Smetany a libretu Sabiny parazitovala paní Nellis.
  https://www.libuse-journal.com/art-reviews-1/2022/hansenova-%C5%A1m%C3%ADra-atent%C3%A1t-na-prodanou-nev%C4%9Bstu-v-n%C3%A1rodn%C3%AD-opi%C4%8D%C3%A1rn%C4%9B/
  A tak bych mohla pokračovat…, kdo má zájem, informace si dohledá.
  Já začala jezdit po českých a moravských operních domech, na cizinu si sama netroufám. Na podzim se chystám na Salome do Brna, na Armidu do Plzně, a v březnu na komplet Smetany v Ostravy.
  V Praze by se tak leda mohl skůtr nebo Daniela Špinar ujmout Braniborů v Čechách, co nás přišli přeceosvobodit….

 13. Ano, v souvislosti s článkem si vybavuju hlavně zmrda Svěráka, vzorného komunistu co podepisoval Antichartu a pak celá léta lezl jako slizoun komančům do prdele a teď nám káže morálku a kyne z okna Pražského Hradu jako kdysi Hitler!

  1. Zmrd Svěrák by mohl fungovat jako etalon převlečkabáta. Náčelník, všech havlistů futrál.
   Takoví lidé se ani nestydí – ne do té míry, aby na ten Hrad aspoň nelezli.
   Ostatně, stojí to za bližší rozbor, kdo všechno z těch oken Hradu kynul, všichni ti morální majáci.
   Zmrd není v tomto případě nadávka, ale charakteristika.
   Bez zajímavosti není ani to, že někteří z původních nadšených havlistů, už prozřeli.

  2. Pánové, nebuďte na pana Svěráka tak zlí. Vemte si jeho uměleckou tvorbu, není to nijak špatné. A to, že je angažovaný, přejte mu to, je mu 84 let, hodně lidí v jeho věku už nemá na nic energii a chuť. A taky, starého psa novým kouskům nenaučíš.

   1. Právě ta podivná angažovanost je to hlavní.
    On je totiž v letech, kdy už by ji vůbec nemusel potřebovat, jestli si rozumíme. Už sobě, nebo někomu jinému nemusí nic dokazovat, nebo se v něčem angažovat.
    Ale to jeho přesvědčení, že zrovna on je tou osobou, která má právo druhým kázat, to je hodně zvláštní.

    1. To je asi ono.
     Naposledy ve svém životě napjal všechny síly, aby všem lidem který zná i nezná zkurvil život.
     Je to opravdovej čech…

    1. Ta umělecká tvorba starého jde jaxi z kopce od doby, kdy umřel pan Smoljak. Něco jako když Werichovi utekl Voskovec do Ameriky, Suchému umřel pan Šlitr, Šimkovi umřel pan Grossman a další příklady jsou nasnadě. Pepa Náhlovský či Wimmer, co skončil pod trolejbusem třeba a mohl bych pokračovat. Jejich sparringpartneři od té doby taky nic moc, jen nastavovaná kaše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *