30 května, 2024

Scott Ritter o zbraních pro ukrajinskou frontu

V říjnu loňského roku, když ukrajinské jednotky NATO postupovaly, existovaly mezi analytiky dva základní spory. První byl o poměr sil na bojišti, kde soupeřily dvě teorie:

 1. Ruská armáda se hroutí, není schopna pokračovat v boji, a budou následovat ztráty dalších území, potenciálně až po dobytí Moskvy.
 2. Ukrajinské jednotky NATO sice získaly území, ale zaplatily za to tak obrovskou ztrátou lidí a techniky, že se situace na bojišti v dalších měsících zcela otočí.

Druhý spor se týkal ruské mobilizace. I tady byla dvě poměrně jasná stanoviska.

 1. Ruští záložníci odmítnou nastoupit. Navíc je ruská infrastruktura v tak mizerném stavu, že je nedokáže vycvičit a vyzbrojit.
 2. Ruská mobilizace proběhne bez větších problémů.

Scott Ritter patřil k té menšině analytiků, kteří v obou sporech zastávali pozici b).

Máme konce ledna a známe výsledky. Ruská armáda je schopná pokračovat v boji a situace na bojišti se otočila. Mobilizovaní Rusové přicházejí na bojiště a jsou zjevně v lepší kondici než příslušníci ukrajinských jednotek NATO. Scott Ritter měl pravdu.

Stojí tedy za to brát ho vážně. Zvlášť, když proti jeho vývodům neexistuje silnější argument, než se je vysazený na hodně mladé holky. Kdyby preferoval baculaté padesátky, měnilo by to situaci na bojišti?

Přináším proto zkrácený překlad jeho článku, který před pár dny vyšel na Scheerpost.

X

Poslední jednání kontaktní skupiny v Ramsteinu proběhlo ve stínu rozhovoru, který poskytl velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zálužnyj v prosinci 2022 časopisu The Economist. Podle Zalužného je hlavním problémem, kterému Ukrajina čelí, potřeba „udržet tuto linii [tj. obranné pásmo Soledar-Bachmut] a neztratit další území“.

Od tohoto rozhovoru padl Soledar do rukou Rusů a Bachmutu hrozí obklíčení. Ruské síly navíc postupují severně i jižně od fronty u Bachmutu, v některých případech až sedm kilometrů denně.

Zalužnyj rovněž uvedl, že druhou prioritou pro Ukrajinu je „připravit se na tuto válku, ke které může dojít v únoru [2023]. Být schopni vést válku s čerstvými silami a rezervami. Naše vojska jsou nyní všechna vázána v bojích, krvácejí. Krvácejí a drží je pohromadě pouze odvaha, hrdinství a schopnost jejich velitelů udržet situaci pod kontrolou.“

Ukrajinský velitel poznamenal, že v únoru by Ukrajina měla obnovit útočné aktivity.

„Provedli jsme všechny výpočty – kolik tanků, dělostřelectva potřebujeme a tak dále a tak dále. Na to se teď musí všichni soustředit. Ať mi vojáci v zákopech prominou, důležitější je soustředit se teď na hromadění zdrojů pro zdlouhavější a těžší boje, které mohou začít příští rok.“

Cílem této ofenzivy je podle Zalužného zatlačit Rusko zpět k hranicím z 23. února 2022, kdy začala ruská invaze. Naznačil také, že cílem je dobytí Krymu.

„Abychom dosáhli hranic Krymu, musíme k dnešnímu dni překonat vzdálenost 84 km do Melitopolu [strategického města na jihu Doněcké republiky]. Mimochodem, to nám stačí, protože Melitopol by nám poskytl plnou palebnou kontrolu pozemního koridoru, protože z Melitopolu už můžeme střílet na Krymský průliv.“

Zalužnyj vyzařoval sebejistotu. „Vím, že tohoto nepřítele porazím,“ řekl. „Ale potřebuji k tomu zdroje. Potřebuji 300 tanků, 600-700 bojových vozidel pěchoty, 500 houfnic. Pak si myslím, že je zcela reálné dostat se na linie 23. února.“

Zalužnyj hovořil o nadcházející schůzce s americkým generálem Markem Milleym, předsedou sboru náčelníků štábů. „Řeknu mu [Milleymu]. Pokud to nedostaneme, budeme samozřejmě bojovat až do konce. Ale jak řekla jedna filmová postava: ‚Za následky neručím'“

Stručně řečeno, Zalužnyj říkal, že může vyhrát válku s Ruskem, pokud dostane požadované množství vojenské techniky. V opačném případě by Ukrajina konflikt pravděpodobně prohrála.

Osmé zasedání

Osmé zasedání kontaktní skupiny v Ramsteinu se sešlo 20. ledna. Zúčastnili se jí ministři obrany z více než 50 zemí, včetně ukrajinského Oleksije Reznikova, který při svém vystoupení na Světovém ekonomickém fóru v Davosu několik dní před zasedáním v Ramsteinu prohlásil: „My [Ukrajina] dnes plníme úkol NATO. Oni neprolévají svou krev. My proléváme svou. Proto se od nich vyžaduje, aby nám dodávali zbraně“.

Kontaktní skupina vzala ukrajinský požadavek na materiální podporu na vědomí a do konce jednání se zavázala poskytnout Ukrajině mnohamiliardový podpůrný balíček, včetně zbraní protivzdušné obrany, dělostřelecké munice, podpůrných vozidel a (což je možná nejdůležitější) přibližně 240 z 500 požadovaných bojových vozidel pěchoty, rozdělených zhruba na jeden prapor (59 vozidel) americko-americké M-2 Bradley, dva prapory (90 vozidel) M-1126, jeden prapor (40 vozidel) německých Marderů a jeden prapor (přibližně 50 vozidel) CV90 švédské výroby.

Kontaktní skupina Ramstein rovněž přislíbila dodání čtyř samohybných dělostřeleckých praporů, které se skládají z 19 strojů Archer švédské výroby, 18 strojů AS-90 britské výroby, 18 strojů M-109 Paladin americké výroby a tuctu strojů CEASAR francouzské výroby. Po připočtení 24 tažených děl FH-70 činí celkový počet dělostřeleckých kusů zasílaných na Ukrajinu necelých 100 kusů, což je daleko méně než 500 kusů, které požadoval Zalužnyj.

Na seznamu kontaktní skupiny Ramstein chybí cokoli, co by se alespoň vzdáleně podobalo 300 tankům, které Zalužnyj požadoval; nejlepší, co evropští spojenci Ukrajiny dokázali sehnat [až do úterý], byl příslib Velké Británie, že dodá hlavní bojové tanky Challenger 2 o velikosti jedné roty (14).

Zalužnyj v rozhovoru pro týdeník The Economist naznačil, že plánovanou ofenzívu nemůže uskutečnit s ničím menším než s třemi obrněnými a třemi mechanizovanými brigádami.

Kolektivní Západ odpověděl sotva dvěma brigádami techniky.

Tyto dvě, když se přidaly ke třetí mechanizované brigádě, která byla již dříve zformována a procházela výcvikem v Polsku, dávaly ukrajinskému generálovi polovinu toho, co podle svých slov potřeboval k zahájení úspěšné ofenzívy proti Rusku.

Podle amerického generála Milleyho nebyl problémem nedostatek vybavení – problémem byl výcvik. Před příjezdem do Ramsteinu si Milley prohlédl rozlehlý výcvikový prostor Grafenwoehr v Německu. Tam americká armáda právě cvičí přibližně 600 ukrajinských vojáků, aby se dokázali efektivně pohybovat a koordinovat své jednotky o velikosti roty a praporu v boji za použití kombinovaného dělostřelectva, obrněných a pozemních sil.

V rozhovoru s novináři generál Milley uvedl, že takový výcvik má zásadní význam pro pomoc Ukrajině při znovuzískání území, které loni ztratila ve prospěch Ruska.  Cílem tohoto výcviku, řekl Milley, je, aby byly na Ukrajinu dodány  zbraně a vybavení, než přijdou jarní deště“. To by bylo ideální.“

Co Západ dává

Operační výcvik, bez ohledu na to, jak kvalifikovaně je poskytován a osvojován, nedává přesný obraz o skutečném bojovém potenciálu, který Západ Ukrajině předává. Skutečnost je taková, že většina tohoto vybavení nevydrží v bojových podmínkách ani měsíc; i když je Rusové nezničí, budou to problémy s údržbou.

Vezměme si například 59 vozidel M-2 Bradley, která dodávají Spojené státy. Podle neoficiálních informací publikovaných na Redditu je Bradley, „údržbová noční můra„.

„Nemohu ani začít vyprávět o tom, jak je údržba Bradleyů příšerná,“ prohlásil autor, veterán americké armády, který sloužil v jednotce Bradleyů v Iráku.

„Dvě zkušené posádky mohou vyměnit pásy jednoho Bradleyho za tři nebo čtyři hodiny, pokud se nic nepokazí (vždycky se něco pokazí). Pak tu máte ramena pro nastavení pásů, ramena tlumičů, pojezdová kola, samotné řetězové kolo, to vše je třeba udržovat a podle potřeby vyměňovat. A to jsem ještě nezačal mluvit o motoru/převodovce. Když na něm děláte servis, není to tak, že byste jen zvedli víko motorové kabiny. Musíte sundat pancíř z Bradleyho, aby vozidlo M88 Wrecker mohlo pomocí svého jeřábu motor/převodovku z korby vyzdvihnout.“

Stryker na tom není o nic lépe. Podle nedávného článku v časopise Responsible Statecraft američtí vojáci, kteří toto vozidlo používali v Iráku i Afghánistánu, označili Stryker za „velmi dobré bojové vozidlo, pokud se pohybovalo po silnicích, nepršelo, a nemuselo se bojovat“.

Stryker je také náročný na řádnou údržbu. Jedním z kritických prvků vozidla Stryker je „systém řízení výšky“ neboli HMS. Stručně řečeno, je to to, co zabraňuje tomu, aby korba jezdila po pneumatikách. Nebude-li systém HMS neustále udržován a sledován, bude se korba třít o pneumatiky, což způsobí selhání pneumatik a vozidlo nebude schopné provozu.

Systém HMS je složitý a selhání údržby nebo provozu jedné součásti vede k selhání celého systému. Pravděpodobnost, že budoucí ukrajinští operátoři vozidla Stryker budou v bojových podmínkách správně udržovat HMS, je téměř nulová – budou postrádat výcvik i potřebnou logistickou podporu (například náhradní díly).

Zdá se, že německé IFV Marder představuje pro Ukrajince podobný problém s údržbou: podle článku v The National Interest z roku 2021 „bylo vozidlo od počátku považováno za nespolehlivé: Pásy se rychle opotřebovávaly, převodovky často selhávaly a vojáci nemohli snadno vyjmout motor vozidla za účelem údržby v terénu.“

Německo se sice chystá investovat značné množství peněz do modernizace Marderu, ale zatím se tak nestalo. Ukrajina dědí starý zbraňový systém, který s sebou přináší značné problémy s údržbou, na jejíž řádné zvládnutí není připravena.

Švédské CV 90 se v omezené míře zúčastnilo bojů v Afghánistánu, když bylo nasazeno v norské armádě. I když není k dispozici dostatek veřejně dostupných údajů o udržovatelnosti tohoto systému, stačí si uvědomit, že i kdyby se SV 90 ukázal jako snadno udržovatelný, představuje zcela jiný problém údržby než Bradly, Stryker nebo Marder.

Stručně řečeno, aby Ukrajina mohla řádně provozovat pět ekvivalentů bojových vozidel pěchoty, které jí dodávají její partneři z NATO, bude muset vycvičit své údržbářské jednotky na čtyři zcela odlišné systémy, z nichž každý má svůj vlastní jedinečné problémy a samostatné požadavky na logistickou podporu/záložní díly.

Je to doslova logistická noční můra, která se nakonec ukáže jako Achillova pata tranše těžké techniky z Ramsteinu.

Jenže místo toho, aby obě strany (Ukrajina i dárcovské země) uznaly, že poskytnutý materiál je nedostatečný k tomu, aby Ukrajina mohla vést rozsáhlé útočné operace proti Rusku, začaly se hádat nad otázkou tanků, konkrétně nad tím, že Německo odmítlo slíbit dodávku stovek moderních hlavních bojových tanků Leopard 2.

Německá historie a optika

Jednání v Ramsteinu bylo ztíženo obavami německého parlamentu z toho, co to bude znamenat, když budou německé tanky bojovat proti Rusům na Ukrajině. Tuto úzkost asi nejlépe vystihl Petr Bystroň z Alternativa pro Německo. „Vzpomeňte si, že o totéž se pokoušeli vaši dědové spolu s Melnikem, Banderou a jejich stoupenci. Výsledkem bylo nesmírné utrpení, miliony obětí na obou stranách a nakonec ruské tanky přijely sem, do Berlína. Dva z těchto tanků zůstávají trvale vystaveny nedaleko a vy si je připomínáte každé ráno, když kolem nich projíždíte,“ řekl Bystroň s odkazem na dva sovětské tanky T-34 u památníku padlých sovětských vojáků v Tiergarten.

Otázka tanků Leopard však byla spíše politická než technická: Polsko pohrozilo, že bude ignorovat odmítnutí Německa povolit vyslání tanků na Ukrajinu, a oznámilo, že je připraveno v blízké budoucnosti vyslat na Ukrajinu 14 vlastních tanků Leopard 2. V kombinaci se 14 tanky Challenger 2, které přislíbili Britové, dostávala Ukrajina 28 z 300 tanků, které podle svých slov potřebovala pro případnou budoucí ofenzívu. I s americkými Abramsy jich je necelých šedesát.

Nehledě na početní rozdíly a potíže s údržbou se zdá, že politici NATO jsou docela spokojeni s tím, čeho bylo v Ramsteinu dosaženo. Podle britského ministra obrany Bena Wallaceho „mezinárodní společenství uznává, že vybavit Ukrajinu tak, aby vytlačila Rusko ze svého území, je stejně důležité jako vybavit ji pro obranu toho, co ovládá dnes. Ukrajinci tak mohou přejít z obrany k vyhnání ruských sil z ukrajinského území.“

Wallace ignoruje fakt, že pokud by Ukrajina skutečně získala schopnost vyhnat ruské jednotky z území, která jsou – po anexi čtyř bývalých ukrajinských území (Lugansk, Doněck, Záporoží a Cherson) loni v září – trvalou součástí Ruské federace, byla by tak splněna základní podmínka pro použití jaderných zbraní. Ruská vojenská doktrína totiž říká, že pokud by konvenční jaderné síly nepřítele byly schopny ohrozit existenční přežití Ruska, mohou být nasazeny jaderné zbraně.

Důsledky pro Ukrajinu

Skutečnost je však taková, že důsledky práce Ramsteinské kontaktní skupiny budou mnohem škodlivější pro Ukrajinu než pro Rusko.

Pokud bude Západ opravdu tlačit na provedení ofenzívy s cílem vytlačit ruské síly z území dobytých v loňském roce, bude generál Zálužný nucen obětovat veškeré rezervy, které by byl schopen shromáždit po Ramsteinu. Další armáda tak bude zničena v marných útocích proti protivníkovi, který je daleko silnější než ten, proti kterému Ukrajina stále v loňském roce.

Tehdy obnovená ukrajinská armáda, posílená vybavením, výcvikem a operační podporou NATO za desítky miliard dolarů, dokázala využít početní přesilu a znovu dobýt rozsáhlá území v Charkově a Chersonu.

Dnes je ruská vojenská přítomnost na Ukrajině na hony vzdálená tomu, co bylo na podzim roku 2022. V důsledku Putinova rozhodnutí mobilizovat 300 000 záložníků Rusko nejen upevnilo frontovou linii na východní Ukrajině a zaujalo obranyschopnější pozici, ale také posílilo své rezervní síly o přibližně 80 000 mobilizovaných vojáků.

Změnil se také způsob, jakým si Rusko počíná na bojišti. Obranné pozice jsou nyní budovány tak, aby dokázaly odrazit koordinovaný útok NATO, a to jak z hlediska hustoty vojsk podél fronty, ale také do hloubky (což v září 2022 při ofenzivě v Charkově chybělo) a s dostatečnou specializovanou palebnou podporou (což v září 2022 opět chybělo).

Podle vlastního přiznání generála Zalužného nemá Ukrajina pro tento ofenzivní úkol dostatečné síly. I kdyby dokázala koncentrovat na jednom místě všechno, co bylo během jednání kontaktní skupiny v Ramsteinu ve fázi přípravy, pořád se jedná přibližně o 20 tisíc vojáků. To nepředstavuje sílu, která by byla schopna prolomit ruské obranné postavení.

Ukrajina a NATO by měly vzít v úvahu lekci z historie, kterou Petr Bystroň přednesl svým kolegům německým poslancům – německým tankům se proti ruským tankům na ukrajinském území tradičně nedaří.

A Ben Wallace a Mark Milley by měli věnovat pozornost bojové připravenosti ruských sil, které stojí proti ukrajinské armádě, zejména v okolí kritických bojišť ve strategickém městě Bachmut a v jeho okolí. Tam jsou ruští vojáci patřící k 8. gardové armádě připraveni pokračovat v tradici hrdinů Vasilije Čujkova ze Stalingradu a Berlína a ničit fašistické síly na bitevním poli.

I když současní vojáci 8. gardové armády možná nebudou montovat novou generaci tanků vystavených v berlínské Tiergarten, buďte si jisti, že dobře vědí, jaký je jejich historický odkaz a co se od nich očekává.

81 thoughts on “Scott Ritter o zbraních pro ukrajinskou frontu

 1. Hm, takže je nejvyšší čas buď
  – zahájit seriozní vyjednávání nebo
  – na nějaký „incident s neznámým pachatelem“ v Černém nebo Baltském moři

 2. To už je tak ve Světě zařízeno …
  Když se přemnoží defektní generace nějakého živočišného druhu který nemá nad sebou predátory kteří by zajistili snížení populace toho druhu, tak se příslušníci toho druhu zblázní a bezmyšlenkovitě začnou táhnout za svoji záhubou …
  Jsou to například ti známí lumíci, kteří se v davu hrnou k mořskému útesu a vrhají se do moře, kde plavou od břehu tak dlouho, než neutonou …
  Podobně je to s lidmi v Evropě, když populace její civilizace se přemnoží defektními blbci, tak se její společnost zblázní a vydá se na tažení ze Západu na Východ …, tam jsou pobiti Ti blázni i neblázni a je zase na chvíli klid, než se znova blbci přemnoží …
  Joo .., má to ten Bůh (nebo pro hloupé ateisty a darwinovce Příroda) dobře zařízeno …

  1. Dnes je 80. výročí začátku konce III. říše sjednocené Evropy u Stalingradu …., jak symbolické pro ty dnešní blbce ….
   A astrologové vědí o jaký se jedná opakující se cyklus …
   A.Babiš má asi dobrého astrologa a moc se nesnažil aby byl zvolen vedoucím kašparem v té nastávající době, a taky měl radost když už to divadlo měl zasebou. A.Babiše žvanění v parlamentu nebaví a nechodí tam, sezení na hradě s kašpařením by ho taky nebavilo …
   Tak konspirologové přemýšlejte, proč A.Babiš kandidoval na kašpara, a co tím sledoval …

 3. Překlady od Vlka z Kosy.
  Přímo k věci.
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/01/31/general-kujat-nyni-by-byl-spravny-cas-obnovit-prerusena-jednani/
  „Rád bych zmínil ještě jednu událost. V rozhovoru paní Merkelová…

  …   ano, co říká, je jasné. Vyjednala pouze dohodu Minsk II, která měla Ukrajině koupit čas. A Ukrajina toho také využila k vybudování svých vojenských sil. Potvrdil to bývalý francouzský prezident Hollande.

  Petro Porošenko, bývalý prezident Ukrajiny, řekl totéž.

  Rusko to pochopitelně nazývá podvodem. A Merkelová potvrzuje, že Rusko bylo záměrně podvedeno. Můžete to posoudit, jak chcete, ale je to nehorázné porušení důvěry a otázka politické předvídatelnosti. Nelze však popřít, že odmítnutí ukrajinské vlády – vědoma si tohoto zamýšleného podvodu – implementovat dohodu jen pár dní před začátkem války, bylo jedním ze spouštěčů války. V rezoluci OSN se spolková vláda zavázala k realizaci „celého balíčku“ dohodnutých opatření. Kancléřka a další účastníci normandského formátu navíc podepsali prohlášení k rezoluci, ve kterém se znovu výslovně zavázala k provádění minských dohod.

  Není to také porušení mezinárodního práva?

  Ano, to je porušení mezinárodního práva, to je jasné. Škoda je nesmírná. Musíte si představit dnešní situaci. Lidé, kteří chtěli a stále chtějí jít do války od začátku, zastávali postoj, že s Putinem nelze vyjednávat. Dohody stejně nedodržuje. Nyní se ukazuje, že jsme to my, kdo porušuje mezinárodní dohody“

  A ještě:
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/01/31/spoluodpovednost-zapadu-ve-valce-na-ukrajine/#more-995168

  Když shrnu informace, které se k nám z obou stran dostanou, vychází mi z toho, že jsme se dostali do situace podobné jako za I.sv.v.

  Zabředlo se do těžké války stojící tisíce životů, byly zničeny nesmírné materiální hodnoty, byla obětována prosperita a životní úroveň obyvatelstva. Propásly se a zahodily víceré příležitosti k ukončení konfliktu. Čím ta hrůza potrvá déle, čím více lidských životů bude zmařeno, čím více toho bude rozflákáno, tím bude méně snadné dojít k nějakému nevojenskému řešení. Jde z toho hrůza.

  1. Dovolím si rozporovat „jsme se dostali do situace podobné jako za I.sv.v.“.
   Tak rozhodně to není zamrzlá fronta jako u Verdun, ale pomalý pohyb lávy. Navíc Rusové stále někde drží vycvičené mobiky v záloze. Kromě prvních 80 tisíc mobilizovaných, které poslali na linii dotyku hned na podzim, je ten zbytek kdesi v týlu – i když tvrdili od začátku, že budou nasazeni do druhé a třetí obranné linie.
   Poslední dva týdny se pohybují denní zisky ruského vojska od 4 do 7 km délky do 1- 2 km hloubky tu na jednom, tu na druhém úseku fronty. Malé posuny o pár desítek metrů jsou hlášeny s výjimkou linie dotyku na řece Dněpr denně. Na celkovou délku fronty je to málo, ale očekávat nějaký blitzkrieg je nesmysl. Bylo to vidět při útoku kolem Orechova, kde se po úspěšném postupu do hloubky 7 km ruské jednotky vědomě zastavily a o pár kilometrů stáhly.
   Z videí je vidět, jak se zlepšila přesnost dělostřelectva, samozřejmě kromě přehradných paleb. Ve spolupráci s drony jde obvykle o zásahy na první dobrou, což dříve nebývalo. Samozřejmě těmi špatnými zásahy by se nikdo na netu nechlubil.
   Co se týká HIMARSů – přestalo fungovat „přetížení“ systému, které umožnilo zničení mostů přes Dněpr. Nějakým způsobem to „přetížení“ systému Rusové zvládají. Jinak úspěšnost sestřelů závisí na PVO použité k ochraně objektu. Tam, kde je jako PVO nasazen Pancir, je obvykle sestřeleno vše, S-400 uhraje plichtu a S-300 sestřelí asi třetinu střel HIMARS.
   Analytici ze Západu tvrdí, že Rusko vystřelí denně 60 000 dělostřeleckých a minometných nábojů, Ukrajina 6 000. Poměr ztrát živé síly odhadují 16-25 tisíc Rusové, 150-500 tisíc na ukrajinské straně.

   1. Zalužnyj amíkům prý přiznal 232 tisíc mrtvých. Pro Pancir mají nový software, asi na základě odprodaných Himarsů.

   2. Nejde přímo o stav na frontě, ale o rostoucí bariery bránící jednání o nějakém nenásilném řešení.

 4. Ritter dle meho hraje svoji osobni (vysokou) politickou kartu. Kdyby mlcel, skoncil by jako jeden z mnoha veteranu, ted hraje o mozny post velvyslance v Rusku (za nejaky cas). A odeud neni daleno k prezidentovi, bude-li politicka konstelace prizniva.
  Jeho priklon k ruskemu videni mi prijde zamerne prehnany, kvuli zretelne profilaci. Nekdy dokaze vyrazit dech i ruskym jestrabum.
  Cimz nerikam, ze nemusi mit pravdu. Ovsem to, ze je papeztejsi, nezli papez, zavdava uvaze, ze mu nejde jen o predmetnou problematiku a ma nejake postranni umysly.

  1. Ritter především používá zdravý rozum. Posledních cca 200 let rozhoduje války ekonomika, speciálně dostupnost surovin a schopnost je zpracovat. V tom má Rusko jednoznačně navrch. Díky debilní „zelené“ politice Západu. O Číně, kterou Západ dotlačil k alianci s Ruskem, ani nemá cenu mluvit.

 5. Pochopte, že ONI nemůžou prohrát. Nemůžou jen tak říct….hmmm tak jsme na Ukrajinu naházeli 10 miliar dolarů, demilitovali jsme naše armády, rok jsme vám lhali a nic. Sorry jako….
  Tož to ne drahé ovečky. Pěkně začnete cálovat na nové tančíky a letadýlka. Dali jste nám generála a rozkaz zněl jasně. Zničit Rusa za každou cenu.
  Už Kroner říkal „na válku jsou potřebné tři věci – peníze, peniaze a peněži“
  Tak si připravte šrajtofle…..

  1. Hmmm, tak jsme do Afghánu nasypali bilion dolarů, částečně demilitovali naše armády, 20 let jsme vám lhali a nic. Sorry jako…

   Já myslím, že ta verze s Ukrajinou by prošla:).

   1. To samé v menším měřítku (jen EU projekt) v Mali.

    Zajímavé na tom je, že za tyto debakly není nikdo potrestám. Nevymění se vedení armády, nevyvodí se osobní zodpovědnost, nezmění se strategie a taktiky. Žádné poučení se nekoná. Prostě jen méééédia začnou psát o něčem jiném a už se k tomu nevrací.

    1. Jako debakly se to možná jeví zvenčí. Jenže George Friedman v knize Příštích sto let jasně uvádí: „Spojené státy nepotřebují vyhrávat války. Stačí jim jednoduše rozložit řád věcí, aby druhá strana nemohla vybudovat dost velkou sílu, která by jim mohla oponovat. Na určité úrovni bude jedenadvacáté století sérií konfrontací, kdy se slabší země pokusí sestavit koalice pro kontrolu amerického jednání a četných vojenských operací Spojených sátátů, aby je mohly zdrtit. Jedenadvacáté století zažije víc válečných konfliktů než století dvacáté, ale války budou méně katastrofické – jednak kvůli technologickým změnám a také kvůli povaze geopolitických problémů“. Já to čtu takto: Stačí nám to někde důkladně roz…at, napakovat se na dodávkách zbraní, napakovat se na případné obnově, a hlavně oslabit všechny strany v místě konfliktu. Vůbec si nemyslím, že se jedná o debakly. Rychlá vyhraná válka znamená novou kolonii a
     byznysový klondike (zde by to ale narazilo na ruskou jadernou doktrínu, proto tento scénář nepřipadá v úvahu, ani kdyby byl proveditelný), pomalá válka nekonečný odbyt na zbraně, prohraná válka opět odbyt zbraní vyděšenou Evropou (o superdrahých energiích ani nemluvě) a příprava na další kolo někde jinde.

     1. George Friedman (STRATFOR) je především neokonský blázen, a jeho kniha „Příštích sto let“ je americká verze Mein Kampfu, končící umístěním amerických jaderných raket na Marsu a US dominancí „nad celým vesmírem“. Přičemž je patřičně ulhaný, jeho pojetí „historie“ a všemožných východisek nemá se skutečností téměř nic společného.

      Okecává fakt, že USA žádnou válku po roce 1945 nevyhrály, protože to nedokázaly, protože používaly zločinecké metody, protože neumí bojovat, a protože jsou do morku kostí korupčně prohnilé. Takže více než o vítězství všem aktérům jde o rozkradení prostředků. Ve finále to pak vydávají za účelové: prohráli jsme a přitom utratili nos mezi očima schválně… abychom způsobili chaos.

      Vážně zábavné.

      1. Okecává, ale nepopírá. Naopak, v knize „Bouře před klidem“ to, že USA své války obvykle nevyhrávají, konstatuje natvrdo. Právě proto doporučuje těžit z regionálních napětí mezi národy. V knize „Ohrožená Evropa“ (orig. „Flashpoints“) se věnuje tomu, kde a proč v Evropě taková místa napětí jsou. A někdy i zaspekuluje o tom, jak to využít – kam ještě obrátit pozornost USA, kde by se šikla další vojenská základna.
       https://www.kosmas.cz/knihy/224222/ohrozena-evropa/

  2. Kromě „na válku jsou potřebné tři věci – peníze, peniaze a peněži“ je lákavý i příslib budoucích zisků.
   Jen tak na okraj. Na začátku letošního roku Zelenský vydal a protlačil parlamentem zákon o prodeji půdu občanům jiných zemí. Teď se ukazuje, že zahraniční firmy koupili především pozemky, kde geologický průzkum hlásil zásoby titanu. Jak se ukazuje o rok později, tak si zahraniční vlastníci ukrajinské půdy za směšný peníz kromě půdy koupili i právo na vše, co je skryto pod onou půdou. Zahraniční firmy už ohlásily pokračování geologického průzkumu.
   Pro neznalé – titan je základní surovinou nutnou pro výrobu moderních zbraní.

   1. Ukrajina toho má opravdu dost. Uhlí, uran, zlato, mangan, nikl, železo, sůl, lithium a velkou hvězdu poslední doby – titan.

    Co se týče těžby titanu jinde ve světě, tak Ukrajina dává asi 7% celkové těžby. Nejvíc titanu těží Čína, víc než Urajina těží Jižní Afrika a Mosambik. Srovnatelně jako Ukrajina těží Norsko, Kanada a Austrálie. Další významní producenti jsou Keňa, Madagaskar, Senegal a Vietnam.
    Tím pádem světový titanový průmysl rozhodně na ukrajinském titanu nestojí.

    Co se týče Ukrajiny, tak většina ložisek je na pravém břehu Dněpru, největší ložiska pak okolo Žitomiru na Volyni.
    Bych řekl, že co si Ukrajina udělá se svým nerostným bohatstvím je její věc, my jim do toho nemám co kecat. My jsme naše ložika kaolínu (zásoby na 300 let) prodali Němcům za cenu několika rezavejch tater a staré plavírny.

 6. Jestli něco mohlo Putina ohrožovat, to by byl západ vybízející k míru, protože by to domácí obyvatelstvo akcentovalo.
  Ale západ dělá vše pro to, aby to pro Rusko byl existenční boj. Nato vs. Rusko prostřednictvím Ukrajinců. Všechna ta prohlášení politiků to podporují.

  Nejvíce fascinující je role mouřenínů ČR, SK, PL a Pobaltí. Zrovna Pobaltí by mělo při „kyjevském paktu“ smůlu, protože je to malé území a není tam tolik obyvatel a průmyslových/správních center. Nemusí ho ani obsadit, ale s poměrně malým úsilím jej lze eliminovat.

  Ale Ukrajincům nemůže být dovoleno to ukončit. A opravdu jsem zvědav, kolik je to v budoucnu bude stát na penězích, zdrojích a perspektivě. Aby to nakonec nebylo tak likvidační, že jim nezbude než se přivinout k Rusku…

  1. Za ten rok bojů se z původně bratrských národů rusů a Ukrajinců staly na generace znepřátelené národy, které se navzájem nenávidí (většina obyvatel na obou stranách). Odhaduji, že ruským cílem bylo počkat na dané znepřátelení a nyní provádí mobilizaci ruského etnika, kterému se před rokem moc nechtělo bojovat proti ukrajinským menším bratrům. Brzy zase začnou hrát Svatou vojnu a pak to bude opět Velká vlastenecká válka proti fašistům.
   Tak blízko k jaderné válce jsme nikdy nebyli. a co má dělat voják, který se ocitne v epicentru jaderného výbuchu? Upřeně zírat směrem do středu epicentra, protože něco takového už nikdy v životě neuvidí.
   Tak jo, až časem v Evropě opadne radiace, osídlí ji homo sapiens z Afriky.

   1. Ono to neni tak horke, jak se to upece. Vemte si priklad z C(S)R. Nemci nas programove vyhladili cca 350tis s cilem uplne eliminace. A komu to dnes vadi? Nezaplatili reparace? Jeste se omlouvame za vyhnani…

     1. Však to také Rusové s náležitým marketingem udělali – platby nájemného a energií o 50-70% méně než za vlády Kyjeva, výplata ruských penzí, zdravotnictví téměř zdarma, podpora rodin s dětmi a malého podnikání.

    1. Tak reparace byla „výměna“, za to, že se zabavil majetek Němců co šli do odsunu. Ale je mi jasné, že se pokouší odsunutí Němci znovu otevřít tuto kapitolu, když jsme dnes kolonie 🙁

   2. Drobná poznámka – sotva víc než deset let zpátky to ještě vypadalo, že se budou Rusové a Čečenci vraždit na potkání. A teď? Spojenci nejvěrnější. To jsou henty kulturní odlišnosti. Nahlížet na to naší optikou je zavádějící.

   3. Gogo: To je důvod, proč se děly takové manévry, jak se o tom pořád znovu vedou diskuze. Dva kroky vpřed a krok vzad. Car neměl dost vojáků. Teprve teď počty pomalu vyrovnává do jara. K navýšení počtu vojáků potřeboval mobilizaci a pro ni musel nejdřív společnost připravit. Nechat NATO ať mu společnost připraví svými výroky. Pokud by Západu šlo o to, aby ho sami Rusové svrhli, mohlo se zdůrazňovat, že se vede válka jen proti Kremlu a ne proti celému národu. Jako když Spojenci roku 1815 vyhlásili, že vedou válkou proti Napoleonovi a nevedou ji proti Francii jako takové. Machievallismus. O tom si iluze netřeba dělat. Jednou myslím někdy v létě o tom už mluvil, že Petr Veliký bojoval snad 20 let Velkou severskou válku. Přirovnal se k němu.
    Cynický počítal s dlouhou válkou žádné třídenní tažení. To nebylo bleskově tažení ani za Petra Velikého.

 7. v klidu za chvili je po valce, rusum uz rok dochazi munice, hlavne rakety a cipu z pracek tolik nemohli nakrast 🙂

 8. Ten Petr Bystroň taky řekl v Bundestagu, že neví,jak dlouho bude ta válka bavit německé daňové poplatníky. To je jediná naděje. Že je to přestane bavit. Čeští daňoví poplatníci nezajímají nikoho.

  1. Českým daňovým plátcům nevadí nic a proto budou plati a platit…
   Těm 33 let natolik vadili komunisti a StB-áci, že si je ty z nich nejpodlejší nakonec dopřáli ve finále voleb a ustanovili na Hrad a tak za odměnu půjdou do zákopů východní fronty. Incredibile !!!
   Imcecilnějšího národa v Evropě snad, kromě toho na východ od nás, není.
   Ještě i ti Ukies jim můžou konkurovat…

   1. Oni všichni ti Evropani. Ten Bystroň v Bundestagu tvrdil, že Američani dodávají ty zbraně Ukáčkům na leasing,ale oni nemohou splácet, tak chtějí, aby penize dala EU , v Německu tedy na to založili fond, ze kterého budou posílat a ten se jmenuje paradoxně mírový nastroj a 100 miliard eur,které Německo Ukrajině věnovali nazvali zvláštní aktiva ,ale jsou to dluhy,které musí nést němečtí daňoví poplatnici. Může za to CDU CSU a oni to prý zdůvodňují, že to chtějí Středoevropané .

 9. Začínám mít pocit, že jediný smysl války už je jen v tom, aby Rusové dostali naprosto zničené a vysídlené území. Aby se na tom co nejvíc nadřeli, utratili co nejvíc peněz a pak měli generaci co dělat, aby to tam obnovili.

  1. Nikdy není jen jeden důvod, jedna příčina, jen jeden smysl.
   Podívejte se na věc s horizontem 50~100 let. Jsem přesvědčen, že na UA se střetlo nějaké takové uvažování. Oběma stranám jde o hodně vzdálenou budoucnost, proto nepřipadá do úvahy nějaké jednání o příměří. A proto si stále myslím, že dojde k jaderné výměně – USA doufají, že když tak bude zamořena Evropa, resp. její východní část, kterou obývají „ti z východu“, „ti polští instalatéři“, což by jim až tak moc asi nevadilo. Možná trošičku by jim vadilo, kdyby byla zamořena západní Evropa. Ovšem rád bych připomenul, že by měli vnímat Putina, co řekl a říká – zatím vždy dopředu řekl co udělá a taky pak udělal. Za (zatím) nesplněné je možno označit jeho vzkaz, ať si USA nemyslí, že budou opět „za bukem“ a bojovat se bude v Evropě – nutno číst, že zamořena bude jen Evropa. A taky zatím nebylo naplněno upozornění, že budou zasahovat skutečná centra rozhodování.
   Je to prostě přetahovaná o hegemonii nad části světa, kdy Rusové řekli USA, že jim vládnout nebudou a své okolí si pohlídají. Z pohledu USA věc vypadá tak, že lidí je na planetě moc, počet by se měl snížit, takže když se vybijí „ti z východu“ (čti podřadní Slované), tak se vlastně nic neděje, protože se vlastně tím sníží počet obyvatel na Zemi. Že se zamoří nějaká vzdálené území osídlené „východními barbary“ ?? … to taky moc nevadí. To vraždění jim budeme financovat přes úvěr, který pak budeme požadovat zaplatit od přeživších. Z pohledu USA zatím ideální stav. Jediné, co je fakt ohrožuje je to, že po konfliktu nebudou hegemonem, který by si svou pozicí vynutil to splácení. Takže ať se to nezdá, ve hře je dost. K jejich smůle to velmi dobře chápe Putin a navíc je extrémně schopný v té jejich taktice, kterou ovšem využívá ve prospěch RF.
   A to jestli bude nějakých 50 let část východního území neobydleno … to jako sorry nehraje roli. Jistě, z pohledu USA to je malinký bonus, protože to bude ekonomicky zatěžovat RF, ale přitom jim asi nedochází, že v Putinovi mají stratéga, který uvažuje a koná tak, aby toto uvažování bylo nakonec irelevantní, protože žádná hegemonie USA nebude …

   1. Vy skutečně jste ochoten brát v úvahu lokální jaderný konflikt? Podle mého jsou ruské i americké doktríny takové, že pokud by se jejich území dotkla jiná, než konvenční (ve článku je buď chybné Ritterovo vyjádření, nebo chybně přeloženo – konvenční jaderné síly. Buď jsou konvenční, nebo typu ZHN) zbraň, rozjede se to bez ptaní naplno. Neboli – spadlo nám to do Ruska? Tu máš Ameriko zpátky, je nám jedno, odkud to přilítlo.
    Amerika sama by jistě evropský jaderný (a nutný následující chemický a biologický) konflikt udejchala, Rusko ji ale v pozici přihlížejícího nenechá.
    Jsem navíc velmi přesvědčen, že i konvenční dotek Ruska se kterýmkoli členem NATO by to hned rozjel naplno.

    1. Uz Rusum napadli jadernou zakladnu, taktez nedotknutelnou soucast jaderne doktriny a nic se nestalo.
     Proc by nemohli vydrzet i malou bombu na Donbass?

     1. O tom fakt nic nevím a rád bych si početl.
      Nebylo by ohledně toho útoku na ruskou jadernou základnu něco víc?

      1. Ale to zaútočili Ukrajinci drony na leteckou základnu strategického letectví které mimo jiné má v arsenálu i nekonvenční zbraně.Poškozeno bylo několik , snad dva či tři stroje.

    2. ked Amici na to idu po kvapkach a Putin musi stale rozhodovat, ci spusti Armaggedon. Jedna vec je, spustit na vychod desiatky ci tisicky rakiet, takze z vychodu leti vsetko, co ma kridla…….a druha vec je len nejaky ten dron…..len nejaka ta raketka……len nejaka ta strela z ochudobneneho uranu. Mozu sa Rusi vyhrazat jadrovou pomstou, ale naozaj by odpalili vsetko kvoli strele z tanku s ochudobnenym uranom? A takto sa postupuje step by step. Predpokladam, ze Amici si myslia, ze sa dostanu tak daleko, ze posledna reakcia Rusov uz bude pase, otazka je ci tym ze ignoruju vsetky cervene ciary Rusov neprekrocia tu poslednu, o ktorej uz nebudu tito rozpravat, ale budu priamo konat. Vzhladom k tomu, ze by to mohlo byt posledne konanie v nasej historii, naozaj dufam, ze maju Rusi pripravene nieco rovnako hrozostrasne ale menej skazonosne pre tuto planetu

     1. Dokáží prý zasáhnout Yellowstone a následně tektonická činnost by zničila 2/3 území USA,ale škoda toho parku, té krásné přírody

     2. Dokáží prý zasáhnout Yellowstone a následně tektonická činnost by zničila 2/3 území USA,ale škoda toho parku, té krásné přírody

      1. Yellowstone je supervulkanická struktura, která má periodu výbuchu cca jednou 600 000 let. Poslední výbuch byl před 640 000 lety, takže odpočítávání běží (i když jedna menší erupce tam nastala před asi 175 000 lety). Ohledně velké erupce není otázka zda, ale kdy. Podobných struktur jako Yellowstone je po celém světě asi 70, nejbližší máme vedle Neapole.
       Nicméně si nějak nedovedu představit mechanismus „hodíme tam atomovku a ono to bouchne.“
       Abychom si rozuměli – mezi povrchem terénu a vrškem magmatické komory, nacházející se pod Yellowstonem je zhruba 15km pevných hornin, které dokážou ustát i poměrně velká zemětřesení, která v oblasti nastávají. Víra v zázračné zničení USA pomocí atomového výbuchu v Yellowstone tak trochu připomíná víru Němců ve wunderwaffen na sklonku války.

       1. To je jednoznačně odkoukané z amerických filmů, kde hrdinní US astronauti (s nějakou mezinárodní stafáží kolem) nejdřív přistanou na kometě nebo asteroidu a pak ji atomovkou odpálí, aby zachránili Zemi. V jednom filmu dokonce letěli atomovkama zapalovat uhasínající Slunce…

        Obvykle se musí jeden obětovat, bo se něco pose… pokazí. Ale buď je už starý, hloupý a ošklivý, nebo má nevyléčitelnou nemoc. Takže je to nakonec, jak zase říkají Amíci, win-win situace.

     3. Ano, do té hry na překračování čar se Amerika pustila už dávno. Ta jen nějaká raketka by nejspíš sice asi neznamenala, že by to Rusko hned celý rozjelo, ale určitě by symetricky odpovědělo. A otázkou je (moc se obávám), zda pouze zástupně do Ukrajiny. Pokud ne, druhá strana by okamžitě přitlačila na pilu, to je jisté jako smrt sama. Čímž by se ty světové válečné hodiny ovšem posunuly z těch snad 90 sekund na jednotky sekund. Jen raketky a jen symetrické odpovědi už by se pak nestaly „jen“. Z toho „jen“ pak už vede prakticky jistá cesta do hlubšího, než Dantova pekla, a bylo by pak jedno, „kdo si začal“. Tak nějak by si to neměl kdo komu vyčítat.
      Nebo asi měl, což by už pak ale byl námět na postapokalyptický román o umírání a zabíjení při vědění zmaru.

   2. Vaše analýza dává smysl. Já jsem schopný si třeba připustit, že se polská armáda posune do oblastí, kde má Polsko nějaké historické nároky, a poté je Rusko kontaktuje, aby se vyjasnilo, zda proběhne referendum o připojení, a pak, to budou brát za polské území…To samé u Maďarska, a to pak bude precedent protože už ne jen Rusko by si ukrojilo něco z Ukrajiny ale i další.
    Jenže ve skutečnosti jde o to, kdo bude do budoucna tou dominantní silou na planetě. zbrojaři, farmaceuti, drogaři, penězopůjčovatelé, zábavotvůrci, už to mají tak nastaveno, že se nebudou chtít z těch kolejí pohnout. a tady neuvažujme o státech. Ty už budou mít jen tu funkci sanování těch velkých škod na malé.

   3. Zapomínáte na Belgerod. Ta ponorka je stále někde v terénu a nikdo krom Rusů neví, kde se zrovna pohybuje. Arzenál na palubě je schopen utopit celé víchodní pobřeží USA. Dvě torpéda Poseidon jsou schopný utopit celou Británii.

  2. A co když Rusům stačí vysídlená Ukrajina? Stejně ji potřebují jen jako oddálení útoku od svého vlastního centra. Takže ji obnovovat nemusí, postačí jim jen to území bez lidí a posádky podél polských hranic, aby jim sledovaly případný útok.
   Všichni si říkáme, že kdo vyhraje Ukrajinu, musí ji obnovit. Co když nemusí? Prostě tam bude rezervace bez lidí.
   Na dodávky zbraní na Ukrjainu možná tlačí hlavně výrobci zbraní. Vyprázdní se sklady, které budou znovu plnit, a provede se dlouhodobý ostrý test ve válce.
   Ukrajina trvá na tancích a jiných zbraních, aby státy NATO vtáhla do konfliktu.
   USA si myslí, že velmi pomalým vařením ruské žáby se žába nechá udolat. A vzaly si na to ukrajinského kuchaře. Také chtějí udržet tiskárnu USD coby světové rezervní měny.
   Rusko si myslí, že je USA a NATO chtějí kompletně zničit. Jen zatím neví, zda už jsou dost vařenou žábou nebo ještě chvíli vydrží.
   Čína si myslí, že je další po Rusku na řadě. A současně pošilhává po ruské Sibiři, kterou by ráda ihned zabrala.
   Nejvíce vše odnáší sami Ukrajinci. Rusové se v konfliktu zbavují vězňů, vyklízí si věznice.
   Vítěz celé války dostane zničenou Ukrajinu. Ukrajinci se pohnou směrem na západ, a to i v případě, kdyby vyhráli.

   1. Gerde, já si dokonce myslím, že s podporou opravdu realisticky uvažujících lidí, kteří zůstali na ukravině a budou se chtít nějak uživit, tak půjde ta rozlehlá černozem i osít a následně sklidit.
    Pokud ovšem ukravínští vymaštěnci, Banderovi fandové, neosázeli ty lány už předem, ale něčím litinovým, z čeho něco čouhá..To možná bude problém, protože takto uvažující primitivové jsou schopni naprosto všeho, třeba tu zemi i otrávit stylem „když ne my, tak nikdo“.

   2. Poznatek od jednoho Ukrajince co je tu dlouho. Vzal jsem tady i rodinu. Vnoučata už chodí do českých školek a nic nás k Ukrajině nepojí. Zedník.Děleli si tam co chtěli, politici oligarchové a na obyčejné se kálelo. Vůbec mu nic neříká pojem vlast. Doma je tady. Tady pracuje tady má tu rodinu tady utrácí.
    Nemusí být takoví všichni, samozřejmě.

    1. Je jich tu dost a poznáš je snadno, nemají ani bavoráky, ani zlatý karty. Zato mozolnatý ruce a rozdělí se. O všechno. Lidi práce. Vděční za jakoukoliv pomoc.

     1. Tak. Taky jich znám hodně.

      O to horší šmejdi jsou od nich, mafiáni, co je ždímou. Teo je skutečná škodná.

      1. Tohle mi rikala znama Ukrajinka v Cechach uz pred 20 lety.
       Pracovala v nocnim podniku.
       Na Cechy a Nemce jako na zakazniky si nestezovala, ale nejhur ze vsech se k nim pry chovali Ukrajinci.

       1. Kdysi jsem se s partou plavil po Dněpru. Z Čerkasi do Záporoží. Čím zapadlejší místa jsme navštívili, tím srdečnější a nesobečtější lidi jsme tam potkávali. Doslova by se s námi rozdělili o postel.

        Před těma klobouk dolů.

 10. Zajímavé technické detaily. Jen bych varoval před uvažováním typu „v minulosti měl pravdu, v budoucnu ji musí mít také“ a obráceně. Nechápu to zaujetí ukrajinců na tanky, když sami vědí, že likvidace tanku není nic nereálného ani pro pěšáka. Rusové na začátku přišli o spoustu tanků a všude se vyrojily teorie o nepotřebnosti tanků v moderní válce a najednou obrat.

  1. Obávám se, že zprávy o ničení ruských tanků pomocí javelinů byly nadnesené. Pokud k tomu vůbec kdy došlo, tak jen v pár případech. V tuto chvíli se obě skupiny analytiků shodují, že bez tanků není možné útočit. Sám to nejsem schopný komentovat.

   1. Asi určitě byly nadnesené, ale že by Javeliny zničily jen „pár“ tanků, to je zase podhodnocené. Různé Javeliny a Nlawy tam byly na každém druhém kroku, to se muselo projevit.

    1. Moje laická úvaha. 1) množství nasazených Javelinů a podobných raket bylo ohromné na jaře. V jiných válkách jich tolik nebylo. Proto si mohli dovolit část z nich použít i na ničení náklaďáků, cisteren a jiných zásobovacích podpůrných vozidel. Normálně by se musely šetřit jen pro případ, že přijedou tanky. 2) byly prováděny útoky na rychle jedoucí kolony, které nestihaly zabezpečit sva křídla. Menší komanda měla informace z dronů a satelitů skoro v reálném čase, kudy kolona jede. 3) některé tanky byly zničeny a některé poškozeny, ale v případě napůl obklíčených kolon nebyla šance poškozené stroje odtáhnout. Vojáci ustoupili a techniku nechali na místě. 4) v dalších fázích války už postupuje nebo ustupuje celá fronta, kde si jednotky vzájemně kryjí boky a kde musí být těžší se dostat tankům do zad. Tím neříkám, že by to nešlo nikdy. Zvlášť v zalesněných oblastech může malá jednotka frontu infiltrovat a udělat přepad tanků. Často tank vyjede z úkrytu, vystřelí a zase couvne. Bude rozdíl zasáhnout tank ve městě na 100 m zezadu nebo zeshora z domů nebo se ho pokoušet zasáhnout zepředu na velkou vzdálenost 1000 až 2000 m přes otevřené pole a být při tom vystaven jeho palbě. Ve stepi jsou tam i bloky polí dohromady široké 8 až 10 km, kde uprostřed žádná vesnice není. Větší rozměry než ve střední Evropě. Obrana tam je soustředěna v malých městech uprostřed ohromných poli možná trochu podobně jako byla za války v Pacifiku soustředěna na atolech uprostřed nekonečné hladiny oceánu. Tenkrát Američani dělali tzv. žabí školy z atolu na atol. Rozdíl je že mohli některé japonské základny obejít. Tamní izolované posádky bez zásob nedokázaly narušovat akce jejich flotily. Ve stepi to bude jiné. Těžko si nechat obejite město v zádech plné dělostřelectva a raketometů. Tanky by projely mezi městy a děla ukrytá i v továrnách by potom ničila všechna zásobovací vozidla dalšího sledu. Tím se všecko vrací téměř do 1. světové války s pozičními boji než k bleskově válce rychlých tanků i kvůli téměř nemožnosti utajit větší ofenzivu kvůli satelitním, mobilům s foťáky, internetu atd. Možnosti klamání jsou pořád nějaké, ale jsou podstatně menší než když kdysi stačilo stavět makety tanků a nad některá místa žádný průzkumný letoun nepustit. Jsem skeptickej k možnosti velký tankový ofenzívy bez letecké nadvlády. Javeliny dnes mají už obě strany. Potom jsou to spíš drobné opatrné manévry na frontě než stovky tanků válcují všecko před sebou. Sto drobných kroků místo pěti skoků.

   2. Tanky řady T55-T62-T64 až po T72 mají poměrně jednoduchou údržbu, protože samy nejsou příliš složité a překombinované různými podpůrnými systémy, mimoto mají spoustu dílů buď přímo dědičných, nebo velmi podobných. Takže případný servis tanků řady T nemusí mít specialisty pro 4-5 naprosto odlišných konstrukcí, jedny v palcových mírách a další v metrických, ale stačí jim jedna sada opravářů, neboť ty tanky jsou si v základních, namáhaných sektorech velmi podobné.
    Sám jsem u tankového vojska nesloužil, ale z vyprávění „spolubojovníků“ stejného ročníku, ale jiných kasáren vím, jak je údržba tanků původně sovětské výroby jednoduchá, nepříliš náročná jak na odborné znalosti, tak nějaké specializované vybavení.
    Rusům se smáli, když vytáhli z rezerv tuším starší model T-62, nebo co to v létě 2022 přesně bylo. Jenže v ruské armádě je mají dovybavené jinak, po svém a s nikým se o tahle dovybavení nedělili, přestože se licenčně vyráběly i jinde ve světě.
    Bylo potom velké divení, když se „houfy“ údajně starých a neúčinných T-62 střetly se základními verzemi „moderních“ T72M, o kterých bylo známo, že se jich armády všech zemí, které je ještě vlastnily, rády zbavily.
    Nepodceňoval bych Rusy v tom, že „někde“ nemají uskladněno třeba 800 kusů velmi modernizovaných T-72 a specificky vybavených T-90.
    Zase bude velké divení a následné hýkání mainstreamu, co si to Rusové dovolili, mít někde uskladněno 800 moderně vybavených tanků..
    Dopadne to blbě, ale hlavně pro ukravínce a to bohužel převážně ty civilní. Bohužel ale, ukravínská propaganda jede podobně křivě, jako ta naše, takže i obyčejní ukravínci jsou obelháváni a následně vystavováni zbytečnému nebezpečí, kterému šlo už před půlrokem snadno předejít.
    Západ jede systém „slíbeného největší hromada“, načež z toho nevznikne hromada použitelných zbraní, ale nepoužitelných mrtvol, nebo mrzáků.
    Mrzí mě a je mi líto, že si sami ukravínci ani nesmějí připustit, že proti RF nemají sebemenší šanci, ani s podporou NATO, jehož sklady použitelných a leasingových rezerv, připomínají snědený krám.
    Západ mě sere tou zbabělostí, kdy za sebe, za mohutného povzbuzování, nechává masakrovat ukravínské vojáky a civilisty.
    Rusové už jedou denacifikaci a demilitarizaci, přičemž mají pro tyto dva pojmy tradiční postupy, které se od 2.SV moc nezměnily. Viz ta poznámka u dědech Rusů a Čujkovovi.
    Rusové mají sakra motivaci a ne že ne. Zato ukravínci mají co skrývat a za co se stydět, fakticky už od přelomu tisíciletí, nejpozději od roku 2005.
    A Rusové sami moc dobře vědí, co ukravínci během tzv. „ATO“ páchali za zvěrstva na ruskojazyčném, nebo „kolaborujícím“ obyvatelstvu. Ruským vojákům to bylo jejich velením pravdivě vysvětleno a odtud pramení ta jejich motivace. Každý čtvrtý Rus měl nějaké příbuzné na ukravině, o které buď přišel úplně, nebo byli šikanováni tak, jak to prováděli Němci v ghettech Židům.
    Nic složitějšího bych v tom nehledal.

    1. K tomu přidejte vystoupení polské poslankyně v parlamentu EU s plamennou řečí, jak vše ruské musí být zničeno a Rusko rozparcelované.

  2. a co se týče argumentu „v minulosti měl pravdu.“ To, že se jeho předpověď naplnila, to zvyšuje pravděpodobnost, že pracuje se správným modelem. Jistotu to samozřejmě nedává. Ale i tak je na něj větší spolehnutí než na ty, které už v minulosti selhaly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *