13 června, 2024

Prostor pro novou sílu

Dnes se ještě jednou vrátíme k uplynulým prezidentským volbám, protože je zapotřebí dokončit toto tříčlánkové poučení z krizového vývoje. Můj včerejší článek totiž spustil docela velkou zpětnou vazbu, že se ve svém hodnocení mýlím. Podle mnohých ve volbách zvítězila především média, která dokázala Babiše dostatečně démonizovat a Pavla andělizovat. Dokázala z referenda o vládě udělat referendum o Babišovi, využít každé jeho slabiny a naopak schovat či vymlčet slabiny Petra Pavla.

Ano, souhlasím s tím, že média mají v tomto ohledu velkou moc. Ale nejsou všemocná. Jestliže jsem před půl rokem tvrdil, že velká média už nedokáží vymlčet demonstraci a její svolání se obejde bez asistence České televize, tak teď nebudu tvrdit, že jsou schopni tam na Kavkách dělat zázraky, které nikdo neprokoukne. Média samozřejmě Pavlovi hodně nadržovala, ale stejné to bylo i v předchozích dvou volbách. Přesto Zeman vyhrál. Proti Drahošovi to také vypadalo, že nemá šanci a intervjuci byli proti němu stejně jako teď byli proti Babišovi. Navíc za Zemanem nestáli profesionální marketéři. Přesto zvítězil.

Stejně tak si stojím za tím, že Babiš nehrál špatnou hru. Samozřejmě nelze hlasy jen tak sčítat, ale s trochou nadsázky Babiš posbíral všechny hlasy z prvního kola, posbíral všechny hlasy Jaroslava Bašty, zmobilizoval dvě stě tisíc lidí, aby přišli k volbám a hodili mu to a zároveň ještě vyškrábal šedesát tisíc hlasů u těch sedmi Havlů z prvního kola. Ano, já vím, že byli lidi, kteří ho v prvním kole volili a ve druhém ne, já vím, že ho nevolili někteří od SPD, ba dokonce to i voliči Bašty hodili generálovi. Ale za všechny tyto odpadlíky si Babiš sehnal náhradu a ještě k tomu něco přidal. To prostě není špatná hra.

Já vím, že se to neposlouchá lehce, ale v SOUČASNÉM ROZLOŽENÍ SIL má Pětikolka většinu. To neznamená, že je vláda populární, chraň Bůh. To neznamená, že nadpoloviční většina voličů souhlasí s vládními kroky a je naprosto spokojená. To rozhodně ne. Ale nespokojenost voličů s vládou není natolik velká, aby překousli svojí nechuť k Babišovi. Tečka. Nepomohl ani halasně prohlašovaný mír, nepomohly drahé energie, nepomohlo pomáhání lidem. Volby prostě ukázaly maximální počet lidí, kteří jsou schopni Babišovi uvěřit, odpustit, nebo ho alespoň považovat za menší zlo. Ostatní (i z vesnic) to raději hodili generálovi.

Ne, Fiala nemá příští volby vyhrané, to ani náhodou, ale pokud potrvá současný stav, tak jeho voliči zřejmě neutečou k Babišovi. Hnutí ANO narazilo na své přirozené limity a není schopno integrovat víc voličských skupin. Kdysi dávno razil v ČSSD Zeman heslo, že komunisti jsou jen zdivočelí voliči ČSSD. Také to úplně nefungovalo. Ve stejné situaci je i hnutí ANO. Pokud se přikloní k SPD, bude ztrácet voliče typu Vondrák a Macura. Pokud se přikloní ke středu, bude ztrácet voliče typu Foldyna. 40% hlasů ve volbách je krajní limit, kterého ale v parlamentních volbách hnutí ANO nikdy nedosáhne, protože to prostě nejde.

Babiš i Okamura navíc oba vyloučili vzájemnou spolupráci. Ale stejně tak je v podstatě vyloučena spolupráce Babiše a kterékoliv strany Pětikolky. Tedy… přesně do chvíle, kdy by ANO + SPD měly dohromady přes 50% poslanců. V té chvíli by se nějaký Jurečka, Rakušan či Bartoš určitě obětovali a šli s ANO do koalice, aby se „k moci nedostali extrémisté.“ Nezlobte se na mě, ale já pro takový scénář nevidím dostatečné preference.

Pokud nedojde na opravdu masivní krizi nebo masivní válku, tak voliči Pětikolky budou možná na Fialu naštvaní, ale za Babišem mu neutečou a za Okamurou také ne. A pokud někteří utečou, za dva roky tu bude dvě stě tisíc nových mladých prvovoličů, kteří ty útěkáře bez problémů nahradí. Stejně tak se nedá čekat, že by voliči utekli za naprosto neschopným Šmardou, či neviditelnými Svobodnými. Trikolora či KSČM, ti jsou v oněch čtyřiceti procentech, co teď Babiše volili.

Pětikolka půjde od válu jedině v případě, že se tu najde nějaká šikovná strana, která bude cílit na zklamané voliče především ODS, protože ta musela ze svého programu obětovat nejvíc, aby se Péťa mohl stát dostatečně blyštivým. Případně, kdyby došlo v ODS k vnitrostanicekému převratu…. ale ten teď nejspíš nikdo nebude riskovat, protože do voleb se to dá v klidu doklepat a Babiš je sice silný, ale ne dost silný. Musela by se u nás najít nová síla, která by byla schopná přitáhnout konzervativněji laděné pětikoaliční voliče a zároveň by nebyla nepřijatelná jak pro Babiše, tak pro Okamuru.

ANO a SPD v současné situaci těžko získají ve volbách 100+1 poslanců. A i kdyby získaly, ANO se spojí spíš s ODS, než s SPD. To je prostě realita. Aby to tak nebylo, musela by SPD rapidně vyrůst a ANO o dost přijít. Nechuť ke koalici s SPD by ANO překouslo jedině tehdy, kdyby SPD byla silnější než ODS a jinak se vláda udělat nedala, což si bez velkých geopolitických otřesů nedovedu úplně představit. A upřímně… raději se bez těch otřesů obejdu.

Moje úvaha je jednoduchá – Jestli je pravda, že vláda nemá podporu nadpoloviční většiny voličů, ale zároveň to tito odpůrci vlády raději hodili Pavlovi než Babišovi, tak to znamená, že na ulici leží spousta hlasů, na které ani v parlamentních volbách ANO a SPD nejspíš nedosáhnou. Čím méně populární vláda, tím více hlasů je k dispozici. Čeká se tedy na sílu, která není provládní, ale zároveň není ani ANO ani SPD.

Pokud vláda naopak populární je a má nadpoloviční většinu, tak platí víceméně to samé. Tam kolem ANO a SPD už není kde brát a pokud jim nějaká síla hlasy ubere, narazí na stejné limity. Ergo kladívko, jediné volné hlasy, které mohou být k dispozici, jsou hlasy voličů Pětikolky. Vše ostatní je obsazené.

Jak vypadá (zklamaný volič) Pětikolky? Asi nebude proruský, bude mít rád NATO, bude podporovat Ukrajinu proti Rusku, nebude mu vadit, že dodáváme zbraně. Ale bude mu vadit neschopný Fiala, tragické státní hospodaření, grýndýl… a v zahraniční politice může vyžadovat méně servilní postoj našeho premiéra či prezidenta, nebo možná bude euroskeptický. Alternativě se ale podobat moc nebude…

PS.

V následujících týdnech by měla být hotová moje knížka o zemědělství. Hned, jak ji budu mít doma, začnu ji rozesílat těm, co mě podpořili a stojí o ni. Zájem byl nakonec větší, než jsem předpokládal, takže se chystám udělat ještě dotisk. Na všechny se tedy dostane.

Kdo by si ji chtěl ještě předobjednat (a je ochoten přijmout riziko, že se mnou bude patřičně zatočeno a já nebudu schopen dostát svým závazkům) může si knihu předobjednat zasláním částky nejméně 350,- Kč na číslo účtu: 164 883 276 / 0300. Během čtrnácti dnů spustíme aplikaci, kde se o předplacenou knihu budete moci přihlásit a nechat si ji zaslat domů.

418 thoughts on “Prostor pro novou sílu

   1. Myslím, že, ne. Domnívám se, že se Havlérka jen snaží přehlušit Zemanovu návštěvu Srbska a její ohlas v tamních médiích.
    Aneb jak známo, Novináři musí stále o něčem žvanit, tak jim místo šťavnatého Zemana v Srbsku předhazují ohlodanou Thaiwanskou kost v podání Pávka.

   2. Stary vtip:

    Prijdou za cinskym prezidentem:
    Soudruhu Ceska republika nam vyhlasila valku!
    Prezident: No to je hrozne! A kolik jich je?
    General: Asi 10mil.
    Prezident: No to je hruza, a v kterem hotelu bydleji?

 1. KONEČNĚ REPREZENTATIVNÍ PREZIDENT !

  …pravila ještě před volbami kolegyně v práci, když s výrazem blažené ovečky líčila radostný pocit, se kterým to „hodí“ generálovi. Ve výslužbě, pro pořádek. Jak on dobře vypadá, jak moudře a rozvážně mluví, řečeno s klasikem – kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat…Na dotaz, jestli také poslouchá nejen jak, ale co ten pán říká, po mně hodila opovržlivým pohledem. Říká pravdu, neboť na rozdíl od Babiše je čestný, nekrade a nelže a já, když o tom pochybuji, jsem dezolát a vůbec všeobecně tupoň. A vymalováno.
  —————————————

  Pěkný vzhled, pevný hlas, styl komunikace. I když říkal blbosti, tak s noblesou.
  Protivníkovi médii nasazen obraz zloděje.

  PRO TOHLE vyhrál volby Pávek.

  Není v tom nic složitého.
  Žádný program se při volbě Vůdce, většinově nečeká. Ani tentokrát. 😎Rozhodují jiné atributy…

  ✨?✨?💥!!

  1. A co čekáte od lidí? Tuším, že to bylo v Tišnově. Tam zvítězil a do senátu se hezky usadil šašek Töpfer, který má s tím místem společné jen to, že někdy kolem roku 2000, tam natáčel Četnické humoresky. Máte na to slov?

  2. Proč vyhrál komunistický rozvědčík a agent Pávek i u chlapů?
   Ono je to jednodušší, než by se zdálo, dalo se to celkem dobře předem spočítat. Souvisí to se zrušením povinné vojenské služby, a ještě podstatně dřív zavedením náhradní civilní služby. Takže někteří chlapi, co nezažili vojnu, už jsou i padesátníci.
   Pro ty, co nemají ánung o armádě, je to prototyp novodobého rytíře.
   Ovšem pro ty, co vojnu zažili, je to guma červeno-zelená, jaké není rovno. Samozřejmě, že neměl záznam v STB, vojáky si kontrolovala VKR, před odesláním na postgraduál do SSSR musel mít speciální prověrku.
   Sověti si ho na 100% proklepli taky, předpokládám, že ne KGB, ale nejspíš GRU, a určitě má vázací list v Moskvě. Takhle to prostě chodilo.
   Jeho politická otočka v krátké době o 180 stupňů je prostě neuvěřitelná, absolutně nechápu, že nezmizel v podnikatelské sféře. Dost mě ta jeho vazba na tajné služby SSSR fascinuje vzhledem k funkci. Pokud tu složku někdo nějakým zázrakem neuklidil, tak by to mohl být zajímavý žolík v mezinárodním mariáši.

   1. A proč si myslíte, že jej brali naťáci? jeví se mi to, že proto, že nejlíp znal systém fungování ruské armády. Taky věděl to co oni ne… co kde je.. nemyslím, že by naše, socialistická vojenská věrchuška nebyla informovaná co a kde rusové mají? A jaký systém ochrany. POdle prvních výsledků loňského maléru a podle povídání kdekoho „zasvěceného“ o stavu ruské armády , mi připadá, že se ke změnám po odchodu gorbojellcina nedostali, stejně tak jako o výzbroji, výrobě a dalším.

 2. Úplně mimo. Tahle oáza byla nalezena tak, že byl Vidlák viděn na trůbě. Zajímalo by mě věkové složení zdejších debatérů. Některé příspěvky, a že jich není málo, mi připadají, jako od velice sečtělých, zralých a vzdělaných lidí. Jak já jim závidím (v dobrém). Myšlenek plnou hlavu, ale zformulovat je do srozumitelných vět a pustit do světa, to mi nejde. Tenhle dar mi byl odepřen. Jen sem tam něco vyštěknu a tím to končí. Proč tyhle slova nejsou součástí debat ve veřejném prostoru? Proč mainstream klouže jen po povrchu? Proč…
  Je to tu fajn. Nepřestávat.

  1. Samozřejmě to nemám nijak statisticky podloženo, jde jen o odhad na základě vyjádření některých. Největší skupinu dle mého tvoří generace 60+. Druhou o něco méně početnou tvoří generace tzv. Husákových dětí. Je tu i pár jedinců o něco mladších, jako například sám Vidlák, kterému je snad něco přes čtyřicet, jestli si to dobře pamatuji. Úplně mladí, třeba dvacátníci, se tu, pokud vím, nevyskytují prakticky vůbec.

    1. Právě ale nastává situace, kdy stará garda, znající se 12-15 let z Aktuálně, je otrávená až na*raná. Z makro i mikrosituace. Řešením bývaly mozkové lázně, jenže s přibývajícími lety už nefunguje metabolismus tak, jako v 50.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *