20 července, 2024

Samkové kydy – formování kupky hnoje, aby bylo co přehazovat

Autor: Klára Samková

Když to zase za mě Vidlák zase tak vodnes, tak se musím do toho hnoje pustit. Především přiznávám, že často hřeším, myšlenky, slovy i skutky a jedním v mých nejhroznějších hříchů je, že furt někoho poučuju, nabízím řešení a vykládám poučný storky ze života, který maj mít návodnej charakter. Chápu, že jsme s tím naprosto nesnesitelná a votravná. Zkuste to ale brát jako moje genegický postižení. Vysvětlím.

Nejstarší dohledatelný pedagogický předek byl můj prapradědeček, řídící venkovské školy ve vesničce na Vysočině s názvem Domamíle. Ten měl dceru, křtěnou Viktorii, ovšem v rámci vlasteneckého nadšení si změnila jméno na Vítězu, což bylo inspirací její přítelkyni, jisté Nezvalové, k pojmenování jejího syna Vítězslava. Vítěza pochopitelně vystudovala učitelský ústav, rodinná historie praví, že k závěrečné zkoušce se dostavila ve vlastnoručně ušitém jezdeckém kostýmu a s bičíkem na koně. Na dotaz zkoušející komise, kde má koně odpověděla, že na toho si hodlá vydělat učitelským platem. Místo koně si však osedlala jistého Jindřicha Váchu, původně soudce okresního soudu v Hrotovicích, posléze do roku 1939 předsedu trestního senátu Nejvyššího soudu ČSR. S ním měla čtyři dcery, které nepřekvapivě všechny vystudovaly… učitelský ústav. Moje babička Věra byla třetí v pořadí a patřila k těm ženám, za kterými se muži otáčejí na ulici tak, že naráží do kandelábrů a následně činí naprosté nesmysly. Učitelování si užila pouze do svých nějakých bratru osmadvaceti, kdy klofla továrnického synka, což je nepodstatné, protože nám v restituci stejně nic nevrátili, ale opět – pedagoga… Tentokráte vysokoškolského, posléze profesora botaniky, jistý Alois Zlatník. Od něj se v naší rodině traduje, že kdo nemá něco málo červených diplomů, je takový Untermensch, se kterým se rodina nezahazuje. Moje matka se pokusila pedagogickému rodinnému prokletí vzepřít a vystudovala dějiny umění, což jí avšak bylo prd platný, protože stejně skončila jako středoškolská profesorka nejdříve na střední knihovnické škole v Brně, posléze na zahradnickém učilišti v Rajhradě u Brna, protože nepamatovala, že když už jeden něco píše, tak to nemá podepisovat. Pikantézní na tom bylo, že na stejné učiliště byly odsunuti nejen obdobně postižení kantoři, ale i řada prominentních brněnských disidentských dětiček, takže o přístup k veškeré samizdatové literatuře bylo postaráno.

Na tomto místě třeba připomenout slavný výrok Otto von Bismarcka, že „První generace majetek vytváří, druhá jej spravuje, třetí studuje dějiny umění a čtvrtá zpustne docela.“ S ohledem na skutečnost, že jsem dcera d v o u historiků umění, žádám zdvořile, aby na mne bylo pohlíženo tak, že skutečnost, že nepařím lajny s Kateřinou Jaques, Apolenou Rychlíkovou a Miky Minářem byla z mé strany již navždy brána jako zásluha, ke které cokoliv jest přidáno, je vlastně bonus. Se svým úžasným nejen rodinným maloburžoazně-intelektuálním brněnským prostředím jsem se pokusila jaxi vypořádat, což nebylo jednoduchý; tak zaprvé jsem splnila ty diplomy, i když teda červený nebyly. Zadruhé jsem se pokusila zdrhnout, a to jednak sňatkem do východoslovenské romské osady, což přes to, že ta rodina byla a stále je fakt fajn, nebyl dobrej nápad, a dále z Brna do Prahy, což, prohlašuju zodpovědně, bylo mááálo. Někdy si říkám, že jsem se z tý Emeriky neměla vracet, zvláště, když mi tam nabízeli různá studia břečťanového charakteru, ale jak se tak znám, tak ty průsery by mne dohnaly i tam, neb i tam jsem vznášela dotazy zcela nepatřičné, a to před bratru osmadvaceti lety, když ještě ledasco prošlo. Též jsem měla dojem, že je mou vlasteneckou povinností budovat rozvinutou kapitalistickou společnost a hentu demokracii, takže jsem se vrátila. Dnes už vím, že není kam zdrhnout, takže nelituju.

Nyní přeskočím pár desítek let svého života a učiním závěr. Prostě jsem to posrala ve všech směrech a svou naprosto nesnesitelnou povahou, která mne nutí jít až na úplnou dřeň každého problému (o což vlastně nikdo nestojí) podpořenou zcela nepatřičným IQ (MODROU pilulku, Morfee, pro mě modrou, pls…) jsem se dopracovala do úplného osamění a totálního debaklu. Moje poloromská dcera se se mnou nebaví, řkouc, že jsem rasista (to kvůli islámu, btw). S chlapama jsem to měla tak, že jsem dvakrát rozvedená, protože, já kráva, jsem měla v životě dojem, že když s někým lezu do postele, tak mám být s ním sezdána. (Jo, tohle mě už přešlo). Opět: chápu, že to je se mnou těžký. Ale některý věci prostě nejdou spojit. Na příklad být vzorná matka – manželka – hospodyně a vydělávat love. Kdo z „emancipovaných“ žen tvrdí, že to jde, v hrdlo lže. Na podporu tohoto svého názoru mám coby rozvodová advokátka něco šifonérů kauz podobně postižených žen. Co se týká mého celoživotního zájmu, totiž romské otázky a lidských práv, dopadla jsem hůře než se dalo očekávat, protože v obém jsem tvrdila – a tvrdím stále – že to mainstrým dělá blbě a že to nemůže fungovat. Mám jeden drobný důkaz, že mám, bohužel, pravdu: vono to nefunguje, a to tak že vůbec. Současná situace na Ukrajině je důkazem kompletního selhání systému ochrany lidských práv, nastolených nejdříve Evropským soudem pro lidská práva, potažmo (tou původní) Radou Evropy, o EU nehovoře, současná situace s naší drahou menšinou mi dává zapravdu, že tudy cesta nevede. Což jsem ovšem tvrdila již před třiceti lety a udělala jsem vše pro to, abych tento neblahý výsledek zvrátila dříve, než k němu dojde. Důsledkem je, že nemám větších nepřátel než lidskoprávních a pro-romských aktivistů. (Bonus: většina z nich v životě narazila na nějaký osobní průser takového charakteru, že s ním skončil/a v mé advokátní kanceláři. Povětšinou šlo o věci, které, jak praví přísloví, se nešeptají ani uprostřed pouště v pravé poledne do opuštěné studny. Ještěže máme to advokátní tajemství… Jasně že mě kvůli tomu nenávidí ještě víc.)

No a tak tady tak jsem. Chodí zamnou lidi se svými průsery a platí mi za to, že je z nich dostávám. Doma mám báječného partnera – svou knihovnu. Bydlím ve sklepě, protože už jsem začala skládat regály s knížkama nejen okolo zdí, ale i do prostoru a v každým normálním bytě by se propadly. Miluje mne na světě jediný člověk, můj devadesátiletý otec, který slábne každým dnem. O první část přátel jsem přišla covidem, protože já jsem prostě zastáncem očkování, a to jak z medicínského, tak i z právního hlediska. Čímž neříkám, že celý slavný covid nebyl kšeft jak noha a že vůbec jak ten virus nějak podezřele zapadl do megatrendů, nad kterými tady už dobře dvacet let hloubám, těžko může být jen tak samo vo sobě. Protože kauzalita totiž funguje.

O další část přátel jsem přišla s „causou Ukrajina“. Což je načase, abych řekla svůj jasný názor. Jsem zcela daleka toho, abych jásala nad Putinem a trpěla jakýmikoliv iluzemi o způsobu, jak to v zemi, kde zítra znamenalo včera, chodí. Leč pokud v Rusku jsou problémy oligarchové (což západ samozřejmě vůůůbec netuší, co to je, a klientelismus taky ne, že jo,) tak teda Ukrajina není jeden za osmnáct druhý bez dvou za dvacet, ale bere Rusko o délku koně, minimálně korupcí. S Banderou jako třešničkou na dortu. Takže tenhle konflikt fakt není to stejný, že interbrigadisti odjíždějí bojovat na Ukrajinu proti generálu Francovi. (Mimochodem, skoro zvláštní, že s tímhle příměrem ještě nikdo nevylez). Ani za jednoho z těchhle chlapíků, peroucích se o „divoká pole“ (doporučuju dostudovat, co jsou divoká pole – furt stejný minimálně posledních 350 let) já prostě nehodlám ani hnout prstem a jestliže tím více než prstem hne fialová vláda, tak to jsou v mých očích vlastizrádci, kteří opustili tisíc let českého narativ, který drží český národ nad vodou, totiž, že NESOUHLASÍ SE VSTUPEM. Abyste rozuměli: Začalo to sv. Václavem, který se z toho pokusil vyvlíknout těma hřivnama a volama, což nevyšlo. Dále to pokračovalo Braniborama v Čechách, pak ňáký ti křižáci s husitama, Švédi se taky moc nevohřáli, načež nastaly komplikace s Habsburkama. Prostřídalo se to s Němci, kteří měli dojem, že konečně Čechy budou jejich (a o čem jiném bylo celé devatenácté století, že jo…) následovala bratrská pomoc a pokus o radar v Brdech. No a teď jsme ukrajinská gubernie… A naše vláda souhlasí se vstupem, kurvadrát. Jeden Bilak vedle druhého, případně semo tamo ňáká Bilaková. Tak tohle nepobrala ta druhá parta mejch kámošů, a kupodivu se s těmi anticoviďákama nějak komplementárně spíše doplnili než překryli.

Za této situace, kdy se mými nejlepšími přítelkyněmi stala Hannah Arendtová, Ann Randová a začalo se schylovat k Hogenové jsem dospěla k názoru, že prostě musím se sebou něco dělat, protože jinak si to můžu jít rovnou hodit. A naordinovala jsem si: jednou za 14 dnů setkání s některými z těch přátel, kteří mi zbyli, a to face to face. A aktivní vyhledávání dalších, protože přece nemůžu bejt jedinej osamělej ostrov, co se se svými názory ocitnul v těchhle kleštích – to statisticky není možný. Z toho vyplynulo i moje setkání s Vidlákem. Taky chodím každých 14 dnů do divadla. Povětšinou do ooopery, protože do džezovýho klubu chodit sám, to je úchylárna na druhou; u opery to ale projde. A každý dva měsíce vyjedu na týden někam do hajzlu, protože jinak ve sklepě Arendtová s Randovou. No a protože jsem člověk fejsbúkovej, tak na mě vyskočili „Brontosauři v Himalájích“. Což je neziskovka, která působí v indickém městě Leh, v Ladaku, podporuje jednu místní vesnickou školu, kterou grandiózně podporuje a patronát nad její činností má Dalajláma. A já jsem si řekla, že letos s nimi pojedu. Dovolená mezi sluncaty, ukrajinská vlajka (skoro) nad hlavou. Maj vypracovanej komplikovanej systém sportovních „výzev“, na které se má sázet a tím se mají vybrat další prachy na tu školu. Což skoro vypadá jako skutečná práce. Tak jsem tady. Ve skupině lidí, které vede reportérka Českého rozhlasu Lucie
Výborná. S lidma, kteří jsou úplně jinde než já…. Ovšem jen v něčem. Pomalu se rozkoukávám, pomalu… zahrabávám příkopy. Ve své duši, v jejich duši. Myslím, že kdyby věděli o mně toho více, tak jednak by mě vůbec s sebou nevzali, jednak by to asi mohlo dopadnout vopravdu… možná divně. Pro mě není tenhle „výleteček“ jen sportovní výzva. Je to výzva ideologická, je to zkouška, jestli je možno žít alespoň vedle sebe, když ne spolu. Je to zkouška (rozumějte – moje zkouška) jestli je možno vůbec něco udělat v malém, ohraničeném poli malé pětadvacetičlenné skupině. Jestli se můžem vůbec někde protnout. Není to o ustoupení z ideových pozic – to raděj ta kšanda. Ale o tom, jestli vůbec můžeme se alespoň sejít a neplivnout si do tváře. Pro mě o bude obzvlášť obtížný, protože jen pár dnů před odjezdem jsem se dozvěděla, že novou laboratoř ve škole podporované „Brontosaury“ bude otvírat za naší přítomnosti… náš vrchní stahovač králíků. Zažila jsem jej dvakrát naživo: když jsem kandidovala na zástupkyni ombudsmana v Senátu (BTW – dnes vidíte, co pošlo z toho, že to nevyšlo…) a taky na prezidentské debatě se Zemanem v Karlínském divadle. Řeknu vám, nezačít se smát, podat mu ruku, to je fakt životní výzva – ale kde jinde to dát, než v buddhistickým Ladaku? No a here we are. Mám spoustu fotek s komenty z Lehu na svém Facebooku. Zvu vás k pokoukání. Delší texty o tom, co mne napadne tak trochu „nad rámec“, pošlu Vidlákovi. Jeden z diskutujících nám přisoudil to rande v hodinovým hotelu (zdravím, Jano!!), ale pokud vím, tak Vidlák není gerontofil, takže to neprojde. Ale třeba projdou moje úvahy, z nichž tohle je takový první zahřívací kolo…Namasté.

Více o Himalájské výzvě zde:

Skupina dobrodruhů právě dorazila do hlavního města Malého Tibetu Lehu a připravuje se na následující výzvy. Na tomto videu se koukněte, co nás čeká
https://www.facebook.com/BrontosaurivHimalajich/posts/5528659783850711

A už jsme začali s promo! https://youtu.be/BcniXHUsuH4
A můžete si vsadit – dokonce i na mě: https://www.beneficnihimalajskavyzva.cz/
 
Každý z členů naší skupiny vsadí na každou naši výzvu 4100 Kč. Celkově tedy darujeme škole 230 000 Kč. Pokud 500 dalších lidí vsadí na každou naši výzvu 500 Kč a my uspějeme, tak vybere pro naši školu 750 000 Kč. Děkujeme firmě Husky, že každému sázejícímu dá slevu 35 % na nákup outdoorového vybavení a těm nejlepším sázejícím daruje outdoorové vybavení.

Pozítří vyrazíme na první výzvu. Jedeme na motorkách k ledovcovému jezeru a bude o tom další video.


183 thoughts on “Samkové kydy – formování kupky hnoje, aby bylo co přehazovat

 1. V tomto vlákně je, myslím, obsaženo vše, proč alternativa je a asi vždycky bude právě jen a pouze alternativou (samozřejmě i proto, že alternativou přestane být vždy, když se stane mainstreamem).

  Dovolím si příměr z té libodemo strany „barikády“:

  Rawlingové stačilo konstatovat, že termínem pro menstruující osobu je slovo „žena“, aby se zapomnělo vše, co kdy pro libodemo udělala a stala se nenáviděným nepřítelem – snad víc, než kdyby byla bílým rasistickým šovinistou – mužem. Je prostě z ničeho nic zrádkyní – a jako taková je nedůvěryhodná ve všem ostatním, a nejvíce v tom, za co ji před tím libodemo parta tleskala. Podezřelá. Zrádkyně. Nepřítel. Měla by mlčet.

  Na té naší alternativě stačí -například – byť jen špitnout „očkování ano“…

  1. „Na té naší alternativě stačí -například – byť jen špitnout „očkování ano“…“

   Nesmysl. Kecate jako saboter.

   1. Vevčo, bohužel – on vůbec nekecá!
    Trošku, – ale jen trošku, – zjednodušuje, aby se to vešlo do pár řádek.

    Co ovšem VY opomíjíte je fakt, že naprosto stejný mechanizmus platí – snad ještě ve větší míře – současný mainstream!
    Na což právě – na příkladu Rowlingové – Takyanonym upozorňuje.
    Dvakrát měř, jednou řež, dvakrát mysli, jednou piš!

    Hejna vzájemně se rvoucích naprogramovaných sebevražedných lumíků jsou (jsme) na obou stranách barikád…

    Morituri te….pardon…Ten, kdo jde (s vámi) na smrt, vás zdraví!
    Heil Havel, heil Lipavský, heil….no prostě…nazdar, sestry a bráchové vrazi a sebevrazi !

    1. Holube, keca. Vite proc? Protoze pokracuje v tom, co z nas „antivaxeru? (fuj slovo) mainstream udelal. My (vetsina z nas) neni vubec proti ockovani. A nikoho nenicime (jako se snazili znicit Rowlingovou) pro to, ze se chteji ockovat. My spis upozornujeme na podivne neshody v tom celem ockovacim byznysu. A ted uz i na velika mnozstvi lidi, kteri byli covidovymi vakcinami nejak poskozeni. A za to nas dva roky osocovali.

     Vubec to neni symetricke. Ti na druhe strane covidovych barikad z nas delali zle asocialy, a chteli nas do toho ockovani vsemozne prinutit.

     Ono se (na nasi strane barikad 🙂 rika, ze covid nas rozdelil na lidi, kterym to jeste nedoslo, a dost naivne duveruji dal vrchnostem, a na ty, co uz prohledli (= spolkli cervenou pilulku).

     Mne by potesilo, kdyby lidi odesli z covidovych barikad, a uvedomili si, ze jedini zli asocialove jsou tady elity, ktere hystericky cpou injekce do lidi, po dobrem i po zlem, proti vsem osvedcenym pravidlum, pouzivanym pri ockovacich kampanich v minulosti.

     1. Zdravím, Vevčo, dík za reakci, málem jsem ji přehlédl.
      1)
      Nesuďte všechny antiwaxery podle sebe! Pokud se občas mrknete na jednoznačné výzvy k fyzickému lynčování – nejen k lynčování propagátorů a obhájců očkování, ale k fyzické likvidaci každého, kdo připouští samotnou EXISTENCI kovidu a existenci těch, kdo na něj zemřeli, vyzývají k postihu či lynčování zdravotníků, kteří se o ně starali. Prostě – nutí lidi, aby buď zcela a bezvýhradně nejen ignorovali i existenci kovidu a potřebu proti jeho šíření jakkoli bojovat- třeba nošením roušek nemocnicích.

      2) Jedna věc je zcela nepochybná ztráta účinnosti očkování a zcela nepochybné vedlejší účinky očkování, druhá věc je zpochybňování JAKÉHOKOLIV očkování JAKOUKOLIV látkou v KTERÉKOLIV zemi. Já třeba osobně věřím, že se Čína PRAVDĚPODOBNĚ snaží ze všech sil a za každou cenu zabránit šíření kovidu vlastními očkovacími látkami i spoustou drastických opatření, které jí stojí nepředstavitelné peníze , zpomalení rozvoje i ztrátu popularity vlády.

      Stejně tak se obávám, že výrobci u nás nejvíce nakupované očkovací látky PRAVDĚPODOBNĚ vůbec, ale vůbec nejde o zlepšení zdravotního stavu zdejší populace.

      3) Můj souhlas s takyanonymem 1:43 se vůbec netýká Kovidu! Týká se VZÁJEMNÉ neschopnosti obou – či chcete-li všech- stran akceptovat – přesněji – i jen TOLEROVAT rozdílné názory ve vlastních řadách a spojit se, byť jen třeba dočasně , za určitým cílem, třeba za účelem pouhého fyzického přežití.
      Nebo třeba jen PŘIPOUŠTĚT MOŽNOST alternativních vysvětlení různých jevů.

      Příklad? Třeba zřícení Dvojčat.
      Připouštím možnost, že skutečně vše probíhalo tak, jak nám to popisuje oficiální verze.
      A neodsuzuji nikoho, kdo jí věří, nepovažuji ho ani za blba, ani za zrádce.
      Jen tuto oficiální verzi považuji za nepravděpodobnou.

      Totální „odepsání“ Rowlingové a jejího vyškrtnutí z řad ukázněných šílených likvidátorů současné civilizace jen proto, že už narazila na svůj strop – strop ukázněného předstírání souhlasu s dalším stupňováním sebevětších hovadin:

      „Rawlingové stačilo konstatovat, že termínem pro menstruující osobu je slovo „žena“, aby se zapomnělo vše, co kdy pro libodemo udělala a stala se nenáviděným nepřítelem – snad víc, než kdyby byla bílým rasistickým šovinistou – mužem. Je prostě z ničeho nic zrádkyní – a jako taková je nedůvěryhodná ve všem ostatním, a nejvíce v tom, za co ji před tím libodemo parta tleskala. Podezřelá. Zrádkyně. Nepřítel. Měla by mlčet.“

      Tento přístup – drž hubu a krok, je proti nám, kdo není (v každém sebehovadštějším detailu) s námi, je příznačný pro obě polarizující se strany konfliktu/konfliktŮ.

      V TOM spočívá můj souhlas s Takyanonymem – ať už jsou jinak jeho názory na cokoliv jakékoliv. 🙂 🙁

      1. Holube, sleduju tu mrskacku kolem covidu v detailu uz dva roky, a nevidela jsem dosud, ze by nekdo nekoho vyhrozoval lyncovat. Videla jsem neco malo lidi, co tvrdi, ze covid neexistuje. (Ze zacatku jich bylo vic.) Popripade ze cela virova teorie je na draka. Ale komentaru lidi, kteri jsou v podstate „v mem koute“ jsem uz videla more. Takze stojim za „vetsina z nas“ na zaklade zkusenosti. Mate li dukazy, ze vetsina z nas by rada lyncovala, podejte. 🙂

       Je zajimave, ze Vidlak rad psal o covidu, kdyz to jeste byla hadanka plna mlzeni a nedstatku dat. Ted, kdyz uz i „experti“ honem mlzej na druhou stranu („nikdy jsem prece nerikala, ze ockovani to nechytnou“! haha… internet nezapomina)… nejak ticho.

       A o intencich cinske vlady vuci svym obcanum mam podstatne vic pochybnosti, nez vy (podle toho, co jste napsal.) — Dik za ozvani! Neni lehke lovit v blogu dozadu.

 2. Mam radost, Klaro, ze jste se vic ozvala. Moc se mi vas prispevek libi. Kdyby vsici meli odvahu, jako vy, bylo by Cesko dnes jine.

  A to peskovani tady? Kdo by se byl nadal! LOL
  Nastesti je to myslim Klare putna. Zazila daleko horsi.

  Napiste, Klaro, nekdy vic o tom, co vas zmatlo u covidu, co dnes vidite jinak. Mimochodem, zacina to pro to zdravi ockovanych vypadat spatne. (Tedy statisticky.) Slibovali, ze ockovani to nechyti. Kecali. Potom slibovali, ze sice chyti, ale je to pak mene vazne. Ted se ukazuje, ze i to byla lez… a je to spis naopak. 🙁 Ono totiz uz ani nejde o ockovani, ale ze i medicinu ovladli deprivanti.

  No, mRNA Covid vaccines do not offer long-term protection from serious illness
  Data from the Dutch government show the opposite – after seven months they substantially RAISE the risk of hospitalization and intensive care.

  Jeste P.S., Je to „Ayn“ Randova. Ona se tusim jmenovala Alja, a v Americe si to premenila na Ayn (vysl. ajn). Kdyz jsem prisla do Ameriky, byla pro mne velky objev… 🙂

  Vseobecne: Jo a Hampl? Ten se dal slyset za vlastence, ale prisel covid, a zacal kopat za totalitni Cinu. A naruzive. Jaksi mi to nejde dohromady. Nekdy sem chodi Konvicka. Mohl by nam k tomu treba neco dodat.

 3. No pane jo! Něco jako:
  „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným.““

  P.S.
  vidláku, chcete radu od starce?

  Až zase někdy příště budete mít potřebu někomu sděliti to (co i blbíšovi je hóóódně sympatický), že ten/ta/to:
  „…došla do mého domu, projevila dostatek zdvořilosti i lidské vřelosti …“,
  tak Vám pro příčtě doporučuju, abyste si to třikrát rozmyslel a desetkrát nechal projít hlavou, neb to Váma tady spuštěný se blbíšovi na rozdíl od Vančury zdá až neskutečným!

 4. Paní Kláro, díky za příjemné čtení. Život není procházka a patří k ní výhry, prohry, radosti i strasti.
  Je mi trošku líto místních kydů ale což ….
  Jinak …. jak pravila kdysi moje 98 teta. Jsem tu nafurt, budu se snažit, budu se rvát jako by to nemělo nikdy skončit …… v tom je smysl.

 5. BTW informuji ctěné kolegyně a kolegy o možnosti hlasovat na Novinkách v anketě na titulce, zda-li by vám vadilo, kdyby naše vláda jela do Ruska jednat o dodávkách plynu? Bylo by zajímavé přečíslit elfy a drtivě odhlasovat, že NEvadilo 🙂

  http://www.novinky.cz

  1. Byla by to děsná psina, ale to se opravdu nestane. Myslím, že admin, který je odpovědný za tu hlasovací grafiku, by si hodně rychle hledal novou práci.

    1. Myslím, že občasná anketa na otázky, které v blízké budoucnosti třeba mohou být i o „zlatou mříž“, by osvěžilo toto fórum. A řekl bych, že by ty ankety s hojnou účastí (tj. zajímající většinu) a navíc s vyváženými výsledky ano-ne by mohly být důvodem, aby Zakladatel třeba prostřednictvím „Hlasu lidu“ založil diskuzní vlákno, kde se budeme moci navzájem pohádat. Možná si říkáme alternativa, ale třeba zjistíme, že jsme normální lidi.
     P.S. Ale v těch Novinkách se to k článku Maďaři u Putina pěkně mele a kupodivu, je tam hodně příspěvků stranící Maďarům.

     1. Ano souhlasím. Taky bych tu chtěl ankety a také by mě zajímal i nějaký počítač přístupů, docela by mě zajímala návštěvnost webu (jestli nás tu nakonec není tak do 100 a nehádáme se tady v takovým kumbálu na košťata).

    2. Faktem zustava ,co ja vim ,ze cela vlada vyhlasila valku Rusku , tak muzou odcestovat akorat bojovat na fronte ,proti Rusku na Ukrajinu..

  2. Někde na parlamentních listech byl rozhovor s našimi miliardáři z energetiky , kteří doporučovali jet do Moskvy a POPROSIT pana Putina o dlouhodobé smlouvy. A myslím , že by se oni toho i klidně ujali. Tak proč by to mělo vadit mě , když to nevadí našim kapitánům průmyslu čiliže oligarchům ?

 6. Jen tak dotaz pro znalé… Co myslíte, funguje B komplex na odpuzování komárů i proti těm africkým? Tak jako proti našim domácím????????.

  1. Než se ozve někdo znalejší: komár Anopheles, přenašeč malárie se vyskytuje na jižní Moravě.
   Důvod, proč jsme v 50. létech minulého století zmizeli ze seznamu malarických zemí , spočíval ve vymření generace lidí, kteří malárii prodělali. V souvislosti se vzestupem migrace lidí se však mohou nositelé nákazy na území státu opět vyskytovat. Malárii prodělal např. Rudolf Slánský mladší za pobytu v SSSR (Josefa Slánská, Zpráva o mém muži).

 7. Dobře napsané.
  Určitě je záslužné vybudovat školu někde v Tibetu. Protože vzdělání je často klíčem k úspěchu.
  Na druhou stranu jsem skeptická k těm různých charitám. Lucii Výborné ale věřím a myslím si, že by se nepodílela na nějaké indiktrinaci domorodých dětí.
  Třeba Petra Procházková si pořídila neziskovku Berkat.
  Angažovala se intenzivně v Čečně a pozdéji i v Afghánistánu.
  Na svých stránkách vyjevila, jak to má dobře zařízené.
  Armádním letadlem dováží školní batůžky a boty pro sirotky, ve druhém křídle letadla potom granáty a munici na strýčky a bratry těch dětiček.
  Předpokládám , že o tatínky už se demokratický Západ postaral.
  Paní Samková ví určitě, jak to myslím. Že někomu vadí klidný Tibet a chudý domorodec udělá “ za pytel mouky” všechno. ( Ten pytel mouky jsem si vypůjčila od člověka , který má dobře přečtenou tu západní charitu. )

     1. Na rozdíl od vás sleduji ČRo, neb nemám televizi.
      A paní Výborná patří jednoznačně k tomu lepšímu, co se na ČRo dneska vyskytuje.
      Nemusí rovnou pršet, jen když kape. Asi jsem skromná.

      1. Jo, Lucie Výborná a přidám Jana Pokornýho, jejího kolegu a nadřízeného. Ti to zvládají. Pokorný už to „táhne“ moderováním z dob TKM. V době tak zvané totality. Výborná to tehdy nestihla. Byla mladá. Oba jsou dnes tam, kde mají zajištěný profit z něčeho, co dobře umí. A oni opravdu umí. I auto cenzurovat svoje moderování tak, aby nenarazili na červenou čáru .

  1. I s těmi školami je problém. V Africe to začalo podobně. Chudáčci nevzdělaný, postavíme jim školy. No a do těch škol nikdo nechodil a ten kdo přišel byl podvyživenej. Tak se jim začali poskytovat tu potravinovou pomoc. To bylo velice úspěšné. Porodnost rostla nade vše meze a to tak zdatně, až v současnosti radostně čelíme jak nás přicházejí obohacovat svou kmenovou kulturou.
   Jo jo, jen více škol do Tibetu, chudáčkům nevzdělanejm. Kdy nás přijdou obohacovat.

   Jo jo, cesta do pekel……….

 8. Ad: Autorka
  Tlieskam. Vyborne napisane, klasicky „samkovsky“, trocha zivej vody do toho priestoru. Na urcite veci mam, samozrejme, iny nazor, ale o tom to je – aspon vediet spolu diskutovat.

  P. S. Aby som bol aj sebe trochu verny, a trocha podpichol. Pisete:

  „Především přiznávám, že často hřeším, myšlenky, slovy i skutky…“ No na Slovensku este dodavame „…a zanedbávaním dobrého.“ V Česku sa to končí (neviem preco, ale je to trochu odlisny text od slovenskeho) „a nekonám, co mám konat.“
  Toto vo svojom uvodnom vyznani nemate. Tak ako to je v tomto smere?😉

 9. Trošku se mi tady z těch kádrováků zvedl kufr, ale jen trošku.
  Jsem zvyklej, měli jsme v obci zoofila.
  Ti lidi si toho Fialláha zaslouží.
  Vohnouti si zaslouží po držce.

 10. Kontrast mezi ubohou úrodnosti tibetskÿch políček a bohatstvím klášterů byl – a možná stále je – zjevný. Jak jinak ho lze vysvětlit, než zotročením lidí skrze náboženství?
  PS.: Všem, kteří jsou pyšní na svoje IQ, doporučuji zhlédnutí alespoň 1 dílu amerického seriálu “ Teorie celého třesku“. Je tam formou karikatury vyjádřeno, že vysoké IQ a obyčejná lidská hloupost u jednoho a téhož člověka se navzájemm nevylučují. Pár podobných jsem potkala.

  1. Lidé s vysokým IQ samozřejmě nejsou „obyčejně lidsky hloupí“ , ale spíše lehce autističtí, respektive sociopatičtí. Nejsou úplně schopni navazovat běžné mezilidské vztahy, neumějí se úplně orientovat v sociálních skupinách, nebývají empatičtí, naopak bývají vyloženě sebestřední, mnohdy až patologicky. Viz Klaus, Zeman…Sheldon Cooper je přesným příkladem, ale zároveň ten seriál je také o tom, jak se s tím vyrovnává, jak se snaží změnit, jak mu přátelé v tom pomáhají…Lidé s vysokým IQ jsou složití (mívají obtížný život), ale určitě nejsou hloupí.

  2. Měla jste vidět ta napakovaná zavazadla při přesunu do Indie. Byl o tom film v tehdy ještě naší TV. Docela jsem koukala. No asi vyraboval co se dalo, jak jinak by v Indii mohl budovat nové sídlo a vandrovat po světě.
   No a taky články o tom jak to bylo v Tibetu za „vlády“ jeho svatosti a spol. taky zmizely. njn

   1. Jakej je skutecnej zamer clanku. Ukazat p.KS , jen jako vyjimecnou osobnost?
    Nevim jak zachazeli cinani s Tibetem , ze nekteri odesli a museli do Indie.
    Jiny zase nemuseli.
    Nikdo jim ta nezakazuje farmarit ,pestovat cokoliv , zvirata ,delat co je zajima jako v EU.
    Ale je zajimava volba novyho Dalaj Lamy, kdyz starej zemre , chodi se s „hrackama“ a ktery dite si s nima hraje a umi si hrat, to je novej..
    Volba toho posledniho se taky nevydarila, ostatne nejak vsechny ..
    Davaj Lama byl obvinenej z krutyho zotrocovani tibetanu, stal se clenem ustr. vyboru kom.strany Ciny,potom zase v Usa se stal clenem byrokracie s velmi spatnou povesti a jezdil po svete a zebral miliony..Havel a bohac, taky daval ale z naseho..
    Ted jsem zahlid ,ze je tam v Indii s temi o ktere se indicka vlada stara a bez problemu ,zrejme potreba ucitele je zalezitost administrativni, budovani skoly a laboratore je zalezitost remeslniku a materialu, ti co jsem videl na fotkach , nevi na co cihla je. Sestrojuji ,jak pisi rakety pro male deti a to bych nedoporucoval..vypada to cely zase na modni /trendy/ zalezitost , jako povinnost nosit dr. Martens ,tezke pracovni boty pro deti ,od raneho veku..
    Davaj Lama by mohl vypravet ..Ale nejak nevypravi..
    Na prvni pohled ,vsichni jsou postarani,nemaji zadne nedostatky ,deti velmi dobre zivene ,normalni , zive , bez starosti ,na rozdil treba od Jemenu …Nebo na U.
    Otazka tak otali, o opravdove nesnobske pomoci tem, co pomoc a nasi solidaritu casto a zoufale, opravdu , potrebuji. Cestovani drahe a daleko je dobrym prispevkem do pokladnicek leteckych korporaci ..

 11. Tak jsme si prošli genealogii paní Kláry, osobní zpověď , která patří spíše na gaučík dobrého psychologa , než do blogu a v závěru jsme zvěděli, že paní Klára odjechala s futrálem všech Pravdoláskařů Výbornou, hledat sama sebe a zachraňovat svět do Malého Tibetu. OMG, howgh.

   1. Naštěstí ani já, ani vy, ani Alef, ani nikdo, to sem necpe (pokud se to přímo nějak netýká samotného textu), protože sem chodíme s myšlenkami a názory a ne se svým ufňukaným egem. Vidláku, vážím si Vás, ale….opravdu to nevidíte?

    1. Hele, všimnul sis, že jí několik čtenářů vyzývalo aby to napsala?
     Víš co?
     Celá tahle zasraná „alternativa“ nestojí ani za odplivnutí.
     Co s váma, joudové…

      1. Tihle onanisti si zaslouží svojí denní dávku ponížení.
       Od Fialy.
       Od Pekarové Adamové.
       Od Rakušana.
       Zaslouží si vyžrat všechen hnus do posledního sousta.

       Ale potom, až zvednou své blbé držky z louže, potom můžou zase předvést něco ze své morální spartakiády.
       Všichni to ocení.
       Já ne…

       1. Netuším, čo ste si od pani Samkovej sľuboval, ale keď je tu od Vidláka „pretláčaná“ ako leader, či vodkyňa, mohla by niečo vydržať. V politickom boji budú okolo nej lietať iné uragány. V tejto fáze hľadania sa by bolo pre ňu (nás) asi lepšie pracovať v pozadí, než tu temperamentne frflať nad diskutérmi. A tento blog asi najlepšie popísala „aga“.

        1. Znovu a naposled – za víc už mi „alternativa“ nestojí.
         Nic jsem si nesliboval (omluvíš se?) já ani Vidlák.
         Vidlák ji nikam neprotlačoval (omluvíš se?)
         Vidlák ji pozval na prase (může?)
         Strhnul se tady shitstorm spodiny – aga, hulváth atd.
         Já už na vás seru, s takovejma troubama se nedá jít do ničeho.

         Užijte si pětikolku…

         1. Strácate glanc, hehe, keby som tu bol na rozbíjanie alternatívy, tak Vy by ste bol ten najľahší cieľ. Trocha kritiky na jednu pani a Vy strieľate so samopaľom dokola ako šimpanz v jednom známom videu.

          1. Zkusíme teď tři neděle „kritiky“ (hovadnejch žvástů) na tebe?
           Jak dlouho ti vydrží glanc?

          2. Už ju tu pretláčate 3 týždne? Dosť dlho, no. Vy ste Klára Samková? Alebo nejaká Samkovej/Vidlákova roztlieskávačka (chearleader)? Vidlák si niečo sľuboval, keď tu o nej niekoľkokrát písal (kde som písal o tom, že si ju nemá pozvať na prasa, či byť kamarát?!) a Vaša strata úsudku a nervov o Vás tiež vysiela signály. Hulákate tu ako v krčme.
           Kritizujte.

         2. Hele vy ste nemocnej , vy tady na vsechno serete a uz ste tady zase zas, jako nakej Zavislak.
          Ze vy to potrebujete se masturbovat jako nejakej uchyl.

    2. Co bych měl Mandaladane chtít? Aby mě četli samí hrdí Vinnetouové? Abych měl mezi přáteli samé nezdolné skály, kteří nikdy v životě neměli malér, nikdy neudělali chybu a vždycky mysleli dopředu a ještě k tomu správně? Jsem si příliš vědom svých vlastních nedostatků, než aby mi na tom záleželo.
     Prostě nekádruju. Klára Samková si prožila nějaký život, nabrala při něm nějaké zkušenosti, samozřejmě nadělala i nějaké chyby a má i nějaké úspěchy, jako každý. Pro mě je důležitá jedna věc – že po všech svých životních peripetiích, zkušenostech, úspěších, neúspěších, atd, atd, došla do mého domu, projevila dostatek zdvořilosti i lidské vřelosti, čte můj blog a shodneme se na mnoha hodnoceních dnešního světa a dnešní společnosti. A to, na čem se neshodneme, to není na překážku našemu přátelství.
     Já na tohle dám. Dám na svoje pozorování, jak se chovají mí hosté. Naživo. Při grilování, jídle, pití, napomínání dětí, atd, atd. A to, co jsem viděl na Kláře Samkové, to se mi líbilo. Ano, líbí se mi, že mi pomáhá v mém blogování a posouvá Kydy tam do jámy lvové v Praze. Líbí se mi, jaká je v osobním kontaktu.
     A prostě mi to stačí.
     Také jsem udělal věci, které moje okolí nepochopilo a nechápe. Dokonce mám i vlastnosti, které mi moje žena prostě musí tolerovat, protože nejsem dostatečně přísný sám k sobě, abych se jich zbavil. V životě jsem se vícekrát rozhodl tak, že jsem při tom rozlil hodně mlíka. Kolikrát já něco myslel dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Proto mi u druhých víc záleží na tom, jací jsou ke mně, než jací byli kdysi dávno v situaci, o které nic nevím.
     Jedno vím jistě – pokud se chci od Kláry dozvědět, proč v životě jednala, tak jak jednala, tak je nejlepší jí nalít sklenku, dát na talíř kus kotlety, přinést jí k večeři řepu s mozzarellou a čekat, až budu mít tolik její důvěry, aby mi to sama řekla.
     Co jiného bych měl vidět? Že ve svém životě jednala jinak, než bych na jejím místě jednal já? Že uplatňovala jiné zkušenosti, než které mám já? To bych měl vidět jako nedostatek? Já to vidím jako vlastnost. Zcela neutrální.
     A věřím, že svým přístupem dosáhnu lepších výsledků než rychlým odmítnutím.

     1. Toto bude hlavně pro Vidláka, a taky trochu pro pitharta, oni si to přeberou.

      Já bych rád připomněl, co jsem tady kdysi napsal. Je to tak dávno, že už to asi zapadlo; zkusme repete.

      Co je to blog? Intimní deníček, nebo zápisky šílencovy? Nevíme: třeba obojí a zároveň nic z toho. Jako čtenáři se o autorovi dozvídáme jenom to, co nám o sobě svým psaním prozradí; a tím nemyslím jen v textu uvedená fakta. Z formy, kterou autor zvolí, dozvíme se velmi mnoho – ale konkrétně, jaká ta sada informací bude, o tom rozhoduje jen autor, nikdo jiný.

      Naproti tomu čtenář má jakousi moc nad tím, jak bude předložená sada informací interpretována. Koneckonců to vidíme i zde: někdo je z textu paní Samkové nadšen, jiný třeba až znechucen. S tím se nedá nic dělat, pociťovat takové či onaké emoce je výsostným právem každého čtenáře, stejně jako je výsostným právem autora, co o sobě svému čtenáři sděluje.

      Jestliže autor umístí svůj text do veřejného prostoru, vybízí tím čtenáře, aby se k textu veřejně vyjádřili. Z toho plyne: jsou-li obsahem textu nějaké aspekty autorovy osobnosti, čtenář právem předpokládá, že se smí vyjádřit i k nim. Tak to doposud bylo, je, a věřím, že i nadále bude.

      Paní Samková coby blogger má několik hendikepů. Největším z nich je, že je veřejně známou osobností. Velmi mnoho lidí, minimálně v rámci ČR, o ní už něco slyšelo a utvořilo si na ni nějaký názor. V tom má autorka – ve srovnání s námi ostatními bezejmennými a bezvýznamnými bloggery – obrovskou nevýhodu, protože její text, ať už je jakýkoli, je vnímán s určitými apriorními předpoklady. – I toto v diskusi pod jejím textem zřetelně vidíme. Do vysokých stromů bije blesk, toto paní Samková ze své životní praxe jistě ví a jestliže se rozhodla na litterate.cz publikovat, nepochybně s tím počítá.

      Tak co teď?

      Já bych radil tlumit vášně, a to na všech stranách. Pravidlo č. 2 Kodexu webu jsem nepsal proto, abych někoho sekýroval, nýbrž proto, abychom tady měli nějaké vodítko, jak spolu při názorových neshodách (k nimž nemůže nedocházet) jakž takž vyjít. Má-li kdo pocit, že s ostatními vyjít nemůže, měl by odejít. – Pokud to někomu pomůže, doznávám, že i já sám o tom někdy přemýšlím.

      1. “ Do vysokých stromů bije blesk. “
       Ano.
       A nějakého nýmanda nikdo nekritizuje.
       Prostě paní Samková se nějak vyvíjí v čase, což by se jí nedělo, kdyby byla dřevěná.
       Z formy článku je vidět, že je psavec a dala si velkou práci, napsat tenhle poměrně dlouhý příspěvek.
       Díky jí za to, vhled do její životní dráhy byl pro mne zajímavý.

      2. Já paní Kláru sleduji … teď, v současné době … záměrně jsem nepátrala po její minulosti… její styl, postoje , komentáře beru . V dnešní době s ní souzním . Text se mi hodně líbil…

     2. Hezky jste to napsal a já vám držím palce a až přijde doba na tu odpornou větu, kterou nikdo nemá rád „já jsem vám to říkal“, slibuji, že ji neřeknu.
      Nicméně ani jednou jsem zde nekritizoval něco, co paní Samková řekla(v minulosti), udělala, nebo co o ní někdo napsal. Psal jsem (ano velmi neomaleně, za to jsem se omluvil a vzal zpátky), že ji absolutně nevěřím a , že je to má čistá intuice. Ano, naprosto subjektivní. Nereaguji na to, co paní Samková udělala, řekla, nekádruji. Reaguji jen na to, co píše zde. Nejinak jsem se vyjádřil k dnešnímu blogu. Z mého pohledu člověka, který se většinu života zabývá myslí a práci s ní, je dnešní článek zase a jen o egu paní Samkové, maskované článkem o nějaké akci sluničkářů , někde na motorkách v Asii. Nic proti tomu nemám, nevadí mi to, přeji čtenářům, kteří to ocení, ať si to užijí. Pro mne to zajímavé není, není to
      pro mne inspirativní, jen prostě komentuji co vidím. Předpokládal jsem, že od toho diskuze je. Přiznám se, že jsem čekal od blogu konečně nějaký názor, myšlenku…a zase nic, jen staré mantry- přišla jsem o všechny kamarády, nikdo mě nemá rád. Nic pro mě.
      Někteří diskutéři zmiňují nenávist. Popisovat věci, jak je vidíme, není nenávist. Nenávist je chladná energie mysli, kdy vyčleňujeme někoho ze svých přání. Kdy mu přejeme něco zlého. Necítím ani zrnko nenávisti, vůči jediné bytosti. Všechny bytosti zahrnuji do svých přání a přejí jim to nejlepší. Všechny. Když například popisuji, že afrikanizace Evropy, bude znamenat její konec a, že ti lidé si pochopitelně berou všechno sebou (agresivitu, nevzdělanost, nízké IQ, jiné kulturní návyky, islám…)to neznamená, že nepřeji Afričanům vše nejlepší. Že je nenávidím, že je vyčleňuji ze svých přání za osvícení. Jen prostě popisuji situaci, tak jak ji vidím já a jak ji chápu. Lidé, kteří se často ohánějí nenávisti, ji většinou jsou sami plní.

      1. „Lidé, kteří se často ohánějí nenávisti, ji většinou jsou sami plní.“

       Přirozeně, je to důsledek jedné ze základních vlastností mysli: máme sklon podsouvat jiným své vlastní motivace, protože jedině ty známe skutečně, důvěrně, nejpřesněji. To je podstata obsahu rčení „Podle sebe soudím tebe“.

       Podobně, ba možná stejně to funguje, když čteme cizí text. Čtenář si (ne vždy, ale často; mnohdy nevědomě) klade otázku: co bych musel cítit, abych takto psal? – A následuje polemika ne s textem a jeho autorem, nýbrž s naší představou o nich, tedy de facto se sebou samým.

       Jak bychom mohli měnit svět, když neumíme/nemůžeme/NECHCEME!!! změnit sami sebe… (řečnická otázka).

       1. „..máme sklon podsouvat jiným své vlastní motivace, protože jedině ty známe skutečně, důvěrně, nejpřesněji…“

        Podstatou negativní projekce – tedy toho, co popisoval Mandaladan – je naopak právě to, že na druhé promítáme své vytěsněné emoce – tedy ty, které důvěrně a přesně neznáme, protože je znát nechceme. Platí to i pro pozitivní projekci – promítáme do druhých své nereflektované kladné vlastnosti. To mi připadá jako případ Vidláka a paní doktorky.

        1. Nemůžeme někam promítat něco, co neznáme. Abychom nějaké emoce mohli vytěsnit, musíme je velmi dobře znát. To nám samozřejmě nebrání předstírat něco jiného. Vyzkoušejte.

          1. Tak samozřejmě můžete jít svou sólovou cestou a odmítnout i uznávaný vědecký konsenzus. Ovšem „negativní projekce“ je terminus technicus, a jeho popíráním se dostáváte tak trochu do pozice průzkumníka slepých uliček.

        1. Na tu otázku si jistě dovedete odpovědět sám. Já nejsem vy. To, co jsem napsal, odpovídá mým pozorováním a zkušenosti sama se sebou i s jinými.

         Možná jsem to mohl napsat i výstižněji, ale jsem líný 🙂 Stručný komentářový formát musí stačit.

     3. Indoctrinace se to nazyva , dogma, opinion,vira ,kredo , to vse nejak prevazilo a p.K. a jeji osobnost navstevou ovlivnila,poznamenala silne a resonovala /resonant=hlasita ozvena ,sonorous=smelosti zvonici /,v dusi hledajiciho.
      Souzneni..
      A uz tady mame podobne touhy po vyznani soukromych pocitu, vnitrnich nedostatku ,konfliktu ,trapeni z nich a sebeposuzovani…
      Po bezchybnych p. V. netouzi. Pac nekadruje.
      My kadrujeme ,ale vsude porad a vsechno i treba polivku.
      V hospode i s hostinskym , bacha na nej ma sklony, sidit….
      Kdyz se to umi , sezereme to vsichni ,je to v nas..Tak chcem aspon neco.
      Jako p.K., uz se touzi vyznat , ze svych nedostatku. Chce to ven..
      Posouzeni p.K. je vseobecne a skoro kazdej se hodi. Kazdej ma to podobny, nejakej zivot, samozrejme nadelal chyby a ma uspechy. Kdo tohle nema???
      Za to, ze nenavstivili obydli p.V. a kdy se chovala se konvencne, jak se patri , neprastila napr. nikoho smetakem po hlave , cte blog ochotne /jako stovky dalsich ,ale ty se nejak nepocitaji/, vzajemna shoda vladne i pri neshodach prikladne tolerance /obdivujte nas /,takoveho neobycejneho, nadprumerneho vztahu..
      Je treba lidem ukazat a casto aby se poucili..A povznesli nad svoji obycejnost. Obracenim na viru pravou..
      Buh pouzil slepotu na sv Pavla , to kazdopadne presvedcilo.
      Bud uveris ,nebo neuvidis.
      Nejake priklady ,charakteristicke ,konkretni nejsou, az ctenar nevi kde se napadna intensita vzala a proc. Padli si do oka. Dobry.
      Ale proc to vznaset neustale, ustavicne a vsude kolem.
      S nevsedni energii , zaujetim prave obraceneho a presvedceneho na viru pravou ?Proc ne?
      Dale jsou tu vyznani dokreslujici a presvedcujici ,ze p. V.je uplne stejne a tom jako p.K. A musi se vyznavat..Pritom ,ale, osobni kontakt , ale, staci.
      Uvital bych /jsa bez kontaktu/,navod jak se v tom vyznat.
      Kdyz okoli beda ,nechape..A jak tohle sblizuje dve duse tak postizene..
      Nic proti tomu..Celke bezna a kazdodenni zalezitost a zkusenost.
      P.V. se touzi dozvedet a jde na to prastarymi instinkty, zaplnit zenu ulovkem ,ale praclovek necekal pasivne a pokorne ,az se mu cokoliv rekne , v nasem pripade, zvestuje..
      Ale zase nevime na co p. V. tak dychtive ceka.
      Zmini se navnadi zajem a pak nic. Vymena zkusenosti.
      Drive to byly treba zajezdy do SSSR. Prokadrovanych.
      Kazdej nejak uplatnuje ,proc je nejaky uplatneni lepsi, nez jiny??
      Misto nedostatku , vlastnost. Dobre. Ale . Jak tohle jde dohromady?
      Tak tim „svym pristupem“ a zase nevim, vo code..
      A jsem tak zase na zacatku.

      1. Pawe,
       furt tvrdím, že luštění smyslu vašich řádek se vyplatí!
       Vy jste UŽ na začátku, kdežto většinu, ač kráčí mílovými kroky vzad, tento cíl teprve čeká!

       1. Pokus o pochopeni , sondu, obrazek,nastavit zrcadlo , priklad , zamysleni ,jak to u nas u lidi, se odehrava a probiha.
        Ja sam kdyz neco takovyho dostanu, od nekoho ,tak mi to poslouzi.
        /Jediny ,skutecny ,z ty Platovy akademie ,byl ten napis nad vratama, Poznej sebe!! To je pocitam k nezaplaceni./.
        Z dostupnych vedomosti, z dalky ,proto jiste neuplny a nesporadany, jak vidim..
        Snazil jsem se o zobecneni vyskytu ,ktery hrajou roli ,co nas pohani a jak a u nas u vsech..
        Kdyz zejtra muze bejt vsechno dnesni videni , jinak. Uplne jinak.
        Pokus o trochu porozumneni a neco odkryt ..Nic vic.
        To mam nejak porad na mysli a nazyvam to /jako amater/prakticka psychologie ,ten mechanismus ,vymeny sympatii a nesympatii ,zkusenosti , marnych pouceni ,kdy prevladne treba neco necekaneho ,jen zase ta necekana a nekonecna ,/casto magicka/promena a predevsim , alchemie naseho zivota, atd..
        Porozumneni a jen trochu je casto zaplaceny nedmernym a zbytecnym utrpenim..Tak se lisi v projevu.
        So long AH.

 12. To je nejúžasnější zpověď, jakou jsem četl. Ode zdi ke zdi, o tom je reálný život. Je tam všechno, co se dá stihnout. Úspěchy, prohry, dobro, zlo… Co je co, se dá posoudit až tehdy, když si to člověk prodělá celé. Jinak jsou to jen dohady a zbožná přání. Dopředu to nevíte.
  Děkuji, Kláro. Nabila jste mě energií.

 13. Přeskočených pár desítek let života 1by mohlo být také zajímavým počtením.
  Takže díky i za ta léta, kerá nám uż byla (asi jen částečně), odkryta.

 14. Mnohem menší uhlíková stopa je při charitativních bězích “Běhejlesy”, startovné je 500 (nebo celý soubor za 4000) a každý dostane dřevěnou medaili. Trasy cca 10 a 20 km, převýšení 200-300m.

 15. Zdravím, paní Samková!
  Se svými přáteli, resp. přítelkyněmi jsem dopadla stejně, můžeme se bavit tak leda o zdraví a o vnoučatech. Politika je tabu, protože jinak bych se s nimi rozhádala.
  O cestách do Ladaku si myslím svoje, jezdí tam od nás ziskovky už dvacet či více let, ale k čemu je to dobré, nevím. Leda tak k tomu, aby si naši lidé zacestovali, přivezli domorodcům „korálky a zrcátka“ a v dnešní situaci navíc připravili další várku migrantů do Evropy. Ale chápu, že pro vás je to spíš cesta duševní očisty, a že jste jen využila nabízené, k organizátorům nepatříte.
  S nenávistí si poradit dovedete, o to nemám strach. Tady na blogu občas vytryskne tak hrozivě, že nemám chuť na některé diskutéry ani reagovat, jak je mi jejich kádrování protivné. Tudy cesta pro alternativu nevede, protože každému něco vadí, každý o někom něco ví, a co?
  Jinak, nechtěla byste mít v Praze na podzim někdy parťačku do opery? Poslední roky jsem kvůli pandémii nechodila, ale letošní sezónu si chci zase oprášit malé černé, pokud tedy nepůjde pod Buriánovým a Hansenovým vedením opera ND definitivně do kopru.

 16. Technická
  Paní Kláro, moc prosím, nemohla byste psát aspoň trochu správně česky? Snažíte se být „lidová“? Pokud ano, je to – promiňte – hodně špatná cesta. Píšete snad i své advokátské dokumenty s chybějící interpunkcí? Domníváte se, že vlastenecky smýšlející čtenáře tohoto blogu odradí dodržování gramatiky?

  1. Proč má být lidovost špatná? Kdyby KS psala politické prohlášení, nebo třeba petit, to by byla lidovost určitě problém. Ale v psaní blogu se snad nějaká ta peprnost dá přijmout, teda když není samoúčelná.
   Spíš mě na tom blogu zaujala otázka nakolik je ta výpověď upřímná, aby zaujala / odpudila.
   Přistupoval jsem k tomu blogu, jako kdybych autorku vůbec neznal (což je skoro pravda) a jak moc mě to nakonec osloví. A nebylo to zas tak špatný. Tož tak.

   1. Lidovost sama o sobě není vůbec špatná, ale pardon – lidovost nelidové paní doktorky je tak trochu šmíra. Obecně je takovýto projev znakem toho, že by paní doktorka potřebovala pohovořit o svých problémech – které sama naznačuje v blogu – s odborníkem. Vůbec to nemyslím zle – sama jsem tím prošla.

    1. Šmída = nízká umělecká úroveň.
     No, je otázka jakou uměleckou úroveň musí/má blog mít.
     Zajímavější je vaše úvaha o stavu duše KS, který z textu zřejmě nějak vyplývá. To mě přinutilo si to přečíst ještě jednou. Na druhé straně, skoro nikomu z nás by občasný rozhovor se zkušeným psychologem neuškodil.

     1. Obecněji je možno šmíru chápat i tak, že předstíráte něco, co vám není bytostně vlastní. Pokud se umím vcítit do paní doktorky píšící tento blog (a myslím, že náhodou umím), paní doktorka se nachází na nějaké životní křižovatce, hledá smysl života, a činí poněkud zoufalé kroky – jako je třeba tento duševní striptýz před cizími lidmi. Sama tak trochu cítí tu nepatřičnost, tak se to pokouší maskovat nespisovným vyjadřováním, které jí očividně není – alespoň v písemném projevu – vlastní.

      Toto je spíš pro paní doktorku:
      I ta cesta do Ladaku naznačuje, že paní doktorka možná prožívá něco, čemu se říká psychospirituální krize. Doporučuji knihu manželů Grofových Krize spirituálnho vývoje.

      1. Přiznám se, Ládiku!!!, že na Váš „rozhovor se zkušeným psychologem“ bych byla ochotná zaplatit i vysoké vstupné, to by byla čurina nejvyšší kvality.

       1. Již v dětském věku jsem dokázal rozbrečet soudružku učitelku z češtiny i soudružku třídní, i když to nebylo mým úmyslem. A v předdůchodovém věku jsem připravil o teplé místo soudružku vedoucí investičního oddělení ve 100tisícovém městě, když nevyhrála soud, v němž se Zákon o ochraně ovzduší zvrhnul v soud o lická práva. Mluviti stříbro, mlčeti zlato.. to platí. Podle indiánů – muž, která řekne více, než 100 slov denně, je podezřelý.

  2. Favorit 13:51
   Mně se toto překlápění a mísení stylů a jazykových vrstev naopak líbí.
   (Předpokládám, že při čtení a poslechu Suchého, Mládka, Cimrmanů či dokonce Vodňanského trpíte jako zvíře…. ale respektuji vás, já zas třeba nejím ryby, dělá se mi z nich šoufl.)

   1. Asfaltový opeřenče,
    trpím především při pomyšlení, že přirovnáváte křečovitou a neumětelskou češtinu paní Samkové s brilantním jazykem Jiřího Suchého…

     1. Mikroškolení v uctivém a pokorném respektování jazyka českého od Mistra Suchého pro mé oblíbené kolo:

      Jezdím ke svému strýci
      co bydlí v Prosečnici
      sádrový trpaslíci
      tam na zahrádce má
      První má kabát žlutý
      druhý má pohled krutý
      a stále vyšinutý
      ma kouká očima.

      1. Moje laskavá a velmi moudrá kvalitnější polovina mne pozorně sleduje, a jako již mnohokrát v podobné situaci, i teď mně takto dobře radí:
       „Sedni si na ruce a nic nepiš.“

       Poslechnu.

       1. Pozdravujte svou polovinu! Já jsem taky laskavý a moudřejší než já, takže si taky pořád říkám Sedni si na ruce a nepiš. Bohužel se pokaždé neposlechnu.

       1. Petro, máte pravdu, jazykové osvěty pro favority, zakončené spisovným poučením o negativním sociálním kontextu sexuální frustrace a jejích individuálních fatálních psychosomatických následcích na obuvníky není nikdy dost!
        ——-
        Píseň o vyšinutém trpaslíkovi – J. Suchý

        Jezdím ke svému strýci
        co bydlí v Prosečnici
        sádrové trpaslíci
        tam na zahrádce má
        První má kabát žlutý
        druhý má pohled krutý
        a stále vyšinutý-
        ma kouká očima
        On neměl život snadný
        a proto je teď vadný
        a jeho pohled chladný
        každého dojímá
        A kdekdo se mu diví
        že je tak neduživý
        a že jen stále civí
        očima krutýma

        Hned vedle mého strýce
        švec čtyři krasavice
        sádrové trpaslice
        tam na zahrádce měl
        Tu trpaslík řek strýci
        že jednou při měsíci
        rád by té trpaslici
        svou lásku vyznat chtěl
        A strýc povídá: Ševče
        Půjč mi to jedno děvče!
        A švec na to že nechce
        Co prý by z toho měl
        A tak snadno a lehce
        na toho zlého ševče
        za to že řek že nechce
        trpaslík zanevřel

        Švec nemůže pochopit
        že ač se drží kopyt
        začal se v dluzích topit
        a neví jak z nich ven
        Nejí nespí a nedbá
        nezajímá ho četba
        trpaslíkova kletba
        ho trápí jak zlý sen
        Se ševcem to šlo s kopce
        v rodinné skončil hrobce
        a sám starosta obce
        ho uctil projevem
        A na zahradě civí
        trpaslík neduživý
        a kdekdo se mu diví
        že je tak nešťasten

  3. Psani je pro mne OK , nic mi pri cteni nezadrhavalo, to je styl vyjadrovani a ten je treba aspon respektovat.
   Problem je asi ve forme, ve skutecnosti a v opravdovosti obsahu.
   A v dovednosti , aby ctenare zaujal ,mne chybely nejaky konkretni ,soukromy ,osobni detaily ,ktery presvedcuji, do duvery v opravdovost vypraveni ,/ genuine autheticity,originalni ,nevsedni/,ze ,takovy nemuze mit nikdo jinej..Jako.
   Duvod proc se vypravi.
   Na misto prevazne vyctu informaci a lidech neznamych ,kumst asi spociva v tom je ctenari ,kazdeho z nich vystizne a duverne priblizit ..
   Clanek /dluzno dodat forma neposkytuje prostor pro neco takoveho a tady je si tohle treba rozmyslet pred psanim/, dela dojem rutiny, mnohokrat opakovaneho a do patricne formy vybrouseneho a tim vypracovaneho ,nablyskaneho vypraveni ,ktere ale nepovzbuzuje zajem a zustava nejak ve vzdalenosti od ctenare.
   Neumozni se citove ,emocionalne priblizit.
   Hrdinka Maja.
   Nazev pujceny z Cervene knhovny..
   A tak feministky se dnes muzou chovat „odvazne“ az neurvale ,riskovat chovanim a recmi cokoliv je napadne ,pozadovat co chlap se neodvazi, nosit vystredni kriklave saty aby vynikaly mezi obleky muzu ,aby se jich kazdej vsim na podiu, neustale se hystericky, vystredne domahaji dalsich pro sebe vyhod. Vidi jen sebe a sve zajmy.
   Absence stopy nejake zodpovednosti..O tom nemaji ani tuseni ani zajem..,Za chyby a hrube nikdy nevezmou nejmensi zodpovednost a svadeji casto hystericymi vystupy na vse kolem ,predevsim na sve podrizene…..
   A neznaji nic jineho.
   Jakej je v tom rozdil.Kdyz ji vyhodi z prace, stane se zenou v domacnosti.
   Kdyz ale pro takove rizikove a nezodpovedne chovani vyhodeji chlapa, ten ale prijde domu a tam zena a pet paru oci deti na nej zira , ted jsme zvedavi, jak nas uzivis..
   A kazdej asi muze videt, kde je rozdil..
   Kazdej chlap ma navic ty statisicelety vrozeny instinkty zodpovednosti za rodinu, celej rod , spolecnost a narod. I kdyz je mit nekdy nemusi..
   Me prisel na mysl ,nevim proc ,nas zcela zcestelej Valda Matuska ,kterej se pohadal s kazdym s KTO, s Hybsem, s Pankovcema ,postavil si vilu nekde v zapadakove a potom mohla Blechova realizovat a svezt se na jeho poranenych zadech a ukojit svoji mestackou touhu zit na zapade..
   Bez jedineho ohledu na nej..Ani nebyl zdravej..

 17. Zdravím paní Kláru a všechny zde…. chodím sem dlouhodobě a čtu a čtu a jsem ráda, že se to číst dá … ujišťuje mě to , že jsou lidi se zbytky rozumu a rozlišovacích schpoností …Kláro sleduji Vás na fcb a jste mi blízká …, ale tady tohle shrnutí je brilantní ….
  P.S.
  ……ke všem zde diskutujícím jsem získala úplně až blízký vztah jooo a Vidlákovi rozbory jsou mojí denní dávkou dopingu ….

 18. Milá Kláro,
  zdravím z nesnesitelného vedra a více méně nesnesitelné politické situace v České republice (každý může vybrat co mám namysli dle svého – naštěstí je zde nesnesitelná politická situace stále), ale také ze staré dobré Evropy, kde různé politické a jiné celebrity padají jak přezrálé hrušky, pokud to v majestátu Himalájí nevíte. Ital zdrhá, co mu síly stačí (mluví se o MMF), protože se na něj v tom eurovém fičáku spolehlivě zapomene, Bojo už počítá dny kdy se pojede rozloučit s Alžbětou, takže buď to bude ta Líze, co nezná zeměpis, a budiž nám tedy země lehká, nebo rodák sice anglický, ale původu tam z těch zemí, co jste teď, absolvent Vaší oblíbené university, ale jak pravil šéf studentů této koleje z doby studií anglického rodáka – nikdo ho tady neznal, takže potěš koště, jak by pravil Váš oblíbený starosta (nebo neoblíbený?). V každém případě už prasklo, že rodákova žena neplatila daně a tak si tu v Evropě žijeme. Na Francouze zase prasklo, že pomáhal odklánět peníze Uberu a nějak mu to nefunguje v parlamentu, kde ztratil většinu. No a játrovka (výraz jednoho ukrajinského politika pro německého kancléře, pokud byste nevěděla) byl zase na večírku, kde někdo podával přítomným dámám uspávací drogu, aby je pak mohl obdivovat. Prý. Dyk říkám, že si tu hezky žijeme. No a Zelenský (to je UK prezident), zase obětoval svého nejbližšího kámoše, co řídil tajné služby poté, co v Řecku spadlo ukrajinské letadlo, plné zbraní, které letělo tyhle zbraně předat Hizballáhu (to jsou ty zbraně, co jsme jim věnovali, aby vyhráli nad Rusem). To se v kšeftu nedělá, aby vybral blbé letadlo, že…. Jo, a Rus je podle šéfa tajné služby Alžběty pěkně prohnaný, protože vypadá sakra dobře, a přitom přece umírá na rakovinu, jak jsme řekli, řekl ten šéf. Ještě štěstí, že Rusům podle tohohle chlápka už nezbývají síly a do dvou týdnů je s nimi konec. Pamatujete, jak to samé říkal v březnu Pišingr a šéf německé tajné služby? Teď už ale je to pravda.
  Tak – zdravím, a těším se, že budu zařazen do 14 denních schůzek. Pozdravujte ode mne Lucii Výbornou – je stále skvělá.
  A jedno nakonec – ten narativ zní Krista noho jinak – My Češi musíme znovu a znovu ve své historii řešit otázku, zda souhlasit nebo nesouhlasit se vstupem! Vaše interpretace je sice správná, leč neponechává volbu výběru. Všimněte si, jaká jsem to morální svině – nechávám na interpretaci jiných, zda je vláda zrádcovská či není, a sám se schovávám za Vaši statečnost.
  Víte, já si myslím, na rozdíl od Vás, že zrady schopni nejsou, protože tam předpokládá inteligenci a statečnost, a to obojí holky a kluci postrádají. Pokud budete pochybovat, pak si pusťte znovu a znovu to video z EU parlamentu, kde se můj předseda vlády třese jak osika, a není schopen vstát, a toho Belgičana umravnit. Lokaj a k tomu zbabělec – na zradu nemá koule, velebnosti. Připomínám v tomto směru, že v nedaleké minulosti se dokázal vzepřít jen Gustáv Husák soudu, kde mu reálně hrozil provaz, a na rozdíl od Slánského a jeho druhů od začátku řval, že ho mučili a tím zachránil všem život. Pak František Kriegel, který dokázal z očí do očí Brežněvovi říci, že nic tak ponižujícího, jako Moskevské protokoly nepodepíše, i když mu reálně smrt hrozila také, a pak Václav Havel, kterému ve vězení nabídli odchod do ciziny, ale jenom jemu, a on řekl, že když to nejde i pro ostatní, tak on tam zůstane.
  Umíte si představit, že by Pekarová nebo Fiala byli schopni takového kroku? Nebo Babiš?
  Dívejte se na ledovce, obdivujte hory, pozdravujte Lucii, naberte sílu a stahovači králíků něco pěkného řekněte. Hlavně to, že papírový čert vždy zůstane jenom papírovým čertem.
  Krásný den do Himalájí a díky za pozdrav. V úctě Immanuel Kant

  1. Moc zdravím, Immanuele Kante a doufám, že než se na nějakou tu horu doplazím, tak ještě nějaká ta vláda v Eeevropě padne…

  2. Zdravím, Immanueli K.!
   Inteligenci paní Kláře závidím, její právnické schopnosti obdivuji, její styl psaní se mi líbí, její obdiv k
   Ayn Randové mě nepřekvapuje, ale ještě před pár lety bych z něj měl kopřivku jak pralinky.

   Dnes mě naopak trochu uklidňuje to, že je nebožka Randová nejpopulárnější filozofkou nejvýznamnějšího státu této planety – potažmo tedy morální vůdkyní současných (a dá-li ďábel i budoucích) vůdců Lidstva….
   Takže pokud lidstvo zanikne, možná to může pro naši Galaxii znamenat v delším časovém horizontu záchranu.

   Budu se upřímně těšit na každý další Klářin článek – z Himalájí i odjinud.
   Její myšlenky působí většinou jako povzbuzující katalyzátor. /Menšinou jako tzv. katalytický jed, ale to bych z vrozené slušnosti nezdůrazňoval./

  3. Velmi dobre , Husak byl kolaborant nacistu ,poslanej „vysetrit “ zlociny rusu do okupovanyho Ruska a Havel /vzdycky poslusnej v oparu omameni/,“rozhodoval“ tak , ze byl rizenej odjinud.

 19. Cítím to stejně jako Maneca. Až na tu lhostejnost. Možná mám zafixovanou paní Kláru, jako bojovnici za lidská práva etnika, které mě nepřirostlo k srdci. Možná mě vadí její prosazování nejvýznamnějším členem tohoto fóra Vidlákem. Možná mě vadí tato zpověď. Cítím se jako Maneca a navíc jsem v rozpacích. Toto není fórum, které Vám může dát rozhřešení. Jsem tu krátce, ale rád se brouzdám diskuzemi i články (opakuji: Vidlák je jednička, i když někdy má u mne jenom chvalitebnou), protože cítím, že většina členů je podobného světonázoru a až na drobné výjimky tu nenajdu vulgarizmy či přímo urážky. Není potřeba takovéhoto vyznání, stačí, když sem tam něco napíšete nebo se s někým pohádáte. Nic víc než pocit sounáležitosti neočekávejte, paní Kláro.

 20. Paní Kláro, pokud jste ten článek psala upřímně (těžko posoudit, neznám Vás) vycházíte mi z toho jako impulsivní, emocionální a potenciálně konfliktní osoba. Každý jsme nějaký, taky jsem toho v životě hodně pokazil, i když většinou úplně jiným způsobem.
  Pokud dobře chápu pana Vidláka, snaží se dávat lidi dohromady ve směru k pozitivní změně poměrů v zemi. Pokud se do těchto snah zapojíte, doporučil bych vám, abyste impulsivnost tlumila.
  Řada diskutujících na mě tady působí velice pozitivním dojmem, zejména ve srovnání s všeobecným marasmem v zemi, v Evropě a na celém Západě. Byla by skutečně nebetyčná škoda zbourat dosavadní stav nějakými neuváženými vystoupeními. Nemíním tím nějaké sebemrskačství, spíš soustředění na cíl a styl „dvakrát měř“.

  1. Václave ano. Klára je fakt impulsivní, emocionální a konfliktní osoba. A ještě k tomu má diktátorské sklony a je přesvědčena, že má vždy pravdu. A proto je skvělou advokátkou, která vítězí, protože advokát takový být má.
   Vedle toho je jemná a citově zranitelná a neumí poslouchat, když jí kurva drát stále opakuji, ať se neobhajuje a nepíše nic pod svým jménem. Když ona ale nechce poslechnout. Psát své názory pod svým jménem je neukázněné a chybné. I proto píši já pod nickem.
   Ale až budete mít potíže, a budete potřebovat dobrého právníka – call to Klára.
   Váš IK

   1. To ale paní doktorka střílí na moc holubů najednou. „Skvělí“ advokáti jsou obecně nenáviděni, je na ně skoro tolik vtipů jako na esenbáky. Prostě buď chce být paní doktorka skvělou advokátkou (a k tomu patří určitá charakerová výbava), nebo oblíbenou nekonfliktní kamarádkou. Obojí se skloubit nedá. A vlastně tu není na výběr, proti větru čůrat nelze.

    A mimochodem, ona „citová zranitelnost“ může znamenat i neschopnost člověka se silným egem přijmout jakoukoliv kritiku či jiný názor, což je spíše ten případ.

    Podle mého názoru má paní doktorka vlastnosti jurodivých biblických proroků – neústupně hlásá své názory, a třeba proti všem a hlavou proti zdi. Což není samo o sobě negativní, jen by se měla nejdřív smířit sama se sebou a s tím, jaká je – vše by pak bylo pro všechny snazší.

    A musím říci, že její obdiv k Alise Zinověvně Rozenbaum jí – alespoň u mne – plusové body rozhodně nepřidává.

   2. Nemohu s Vámi, Immanueli, souhlasit.
    Ne, dle mého názoru skutečně dobrý advokát není emotivní, impulsivní, konfliktní, vykřikující , aby se zalíbil klientovi, obecenstvu, médiím, protože tak je to přece k vidění v těch amerických filmech. Tam to snad logiku má, protože laická porota.
    Myslím, že skutečně dobrý advokát je chladný jako ocel a ostrý jako břitva. Především a zejména má do naprostých detailů nastudovaný spis, související judikaturu, zná pozadí a proto doplňuje důkazy, umí dokonale procesní právo a nebyl líný se věnovat umění projevu, logiky a argumentace. Nežvaní vatu, jde k jádru, chladně, ostře, s důstojným přednesem.
    Nikomu nedoporučuju volit si za obhájce impulsivní, emocionální a konfliktní osobu.
    Hájíte-li se sám, prožíváte to – impulsivně, emocionálně, konfliktně.
    Znáte úsloví: „Kdo se hájí sám, má za obhájce blázna“?
    V dokonalé úctě, prpost.

    1. Vážený kolego, děkuji za Váš nesouhlas. Bylo by to ale na dlouhou, předlouhou debatu, jaké vlastnosti má mít dobrý advokát. Já zase říkám (na základě vlastních zkušeností), že chladný advokát, jak ho popisujete, je k ničemu. Kde se ale shodneme, je fakt, že dobrý advokát musí znát svůj spis, znát zákony a judikaturu a být skvělý úředník.
     Právě proto, vždy když potřebuji, volám Kláru. Protože právě tyhle vlastnosti naplňuje mírou vrchovatou, neboť ví, že advokát vítězí úřadem, nikoli projevem. Ale když se vaří omáčka okolo, tak pak ty vlastnosti, které nemáte rád, se velmi dobře hodí. U náhrady škod zvláště, u bitev okolo dětí pak dvojnásob. Ale jak říkám – to je na dlouhou debatu.

     1. Ano, na debatu, navíc podmíněnou posuzujícím, tedy subjektivní až hanba. Ale zejména odvětvím. Možná tady je náš malý nesouhlasný psík zakopaný.

      Naprosto a bez výhrad uznávám, že při vzájemných debatách advokátů o náhradě škody či svěření do péče, zvláště za přítomnosti účastníků, je profesionální práce s emocemi neoddiskutovatelná (ale stojím si za tím, že na pozadí programu: „profesionální práce s emocí“ má běžet program: „chladný, ostrý, racionální“).

      Třeba to někdy probereme.

   3. Dost lidi jsou velmi citlivi k sobe, ale opacne k jinym.
    Znal jsem taky dost tech zminenych a byli snadnej ulovek pro nektery statni organizace ,starajici se s velkou peci o poddany lid a o to co rika,jaky vtipy dava k dobru.. treba i v hospode. Nebo ve fronte na maso..Zensky takovy zahanely taskama , tema prazdnejma.

 21. Paní Samková, určitě je třeba poděkovat, že jste napsala článek pro litterate.

  Musím ale přiznat, že s mou situační dyslexií se mi ten článek četl velmi těžce. Odskakujete do různých témat a děláte tak pro mě z článku nepřehlednou chobotnici. To není kritika, jen tu popisuju své dojmy ze čtení. Jsou tu totiž autoři článků i příspěvků v diskuzi, kteří se mi čtou jako když krájí máslo.
  Také mám problém s tím, že v textu střídáte vysoce intelektuálně působící pasáže s křečovitým používáním rádoby lidových výrazů.
  Ani nevím, proč Vám to sem píšu, možná mě mrzí, že jsem ani po tomto Vašem článku k Vám nenašla vztah. Můj vztah k Vám je zatím stejný jako třeba můj vztah k Václavu Havlovi – není ani kladný, ani záporný, je mi prostě lhostejný.

  1. Maneco, omyl, to je brněnština. To se nedá potlačit, to máme v puse odmala. Možná jste si všimla, že ani já když to neuhlídám a sklouznu do hantecu, protože je podle mne výstižnější. Mohu být sebevíc sečtělejší, mluvit/psát spisovně, ale neuniknu tomu. Je to stejné jako české/pražské zpívání. A mohu Vás ještě informovat, že docela jinak je slyšet severočech, nebo jihočech. Pokud se neuhlídá v zápalu co nejlíp vyjádřit co míní sklouzne do rodilého zvyku.
   Akorát to není tak výrazné jako u ostraváků či hanáků.

   1. „Maneco, omyl, to je brněnština. “
    Eh???…

    Tady jsou úryvky z textu článku:
    ——————
    – druhá parta mejch kámošů
    – nemůžu bejt jedinej osamělej ostrov
    – Maj vypracovanej komplikovanej systém
    – mohlo dopadnout vopravdu
    ——————–
    Tak takhle by to pravý brňák nikdy nenapsal.

    Víte, emo, my dvě jsme srostlé s brněnskym hantecem a já jsem na to obzvlášť citlivá.
    Mimochodem, v rámci sdružování alternativy bychom se někdy mohly my dvě setkat a zajít na kafíčko nebo na pivo, protože asi bydlíme kousek od sebe (a obě pěstujeme rajčata).

 22. Dějiny estrády.
  Normalizace estrádní psychiatr Plzak
  Posamet estrádní gynekolog Uzel
  Přelom milénia estrádní ekonom Sedláček
  Vrchol eurouhnie nastal čas na estrádního advokáta

  1. Dneska jste se asi opravdu špatně vyspala.
   Plzák byl vynikající autor závažných textů a jeho výstupy určitě zachránily mnoho vztahů.
   A Uzel to samé, na poli sexuality.
   Oba bourali předsudky a je urážlivé , srovnávat je s pobožným ekonomem a médiálním mluvkou Sedláčkem.

  1. Podobně, jako jsou někteří návštěvníci tohoto webu nesmiřitelnými odpůrci a/nebo kritiky autorky tohoto textu, já osobně jsem zatím nesmiřitelně zaujat proti dr. Hnízdilovi, a to přesto, že jeho zaměření na holistickou medicínu je mému pohledu na svět velmi blízké.

   Dr. Hnízdil je oportunista a pokrytec. Když se jednalo o podpis Lisabonské smlouvy a VKsr se tomu bránil, dr. Hnízdil v té době udělal (podobně jako Džamíla nedávno v případě Miloše Zemana) dálkovou diagnostiku a volal na Klause psychiatry. Poslušen své fixní ideje a hlavně společensko-politického zadání o tom psal do svého blogu na Aktuálně.cz.

   Bylo mi obrovským zadostiučiněním, když se v počátcích koronakrize Hnízdilovi dostalo stejné medicíny a to právě od těch, kteří mu aplaudovali, když plival na Klause a později i na Zemana. Dobře se mu stalo.

   Hnízdil nevěří Válkovi (podobně jako já a mnoho dalších) ani bradavici mezi očima, já nevěřím Hnízdilovi ani pleš na hlavě či kdekoli jinde.

   Omlouvám se čtenářům za OT, vinu jednoznačně nese můj předřečník User.

   1. S Hnízdilom to mám rovnako. Kožený ksicht zrzavého Fantomasa je pre mňa nedôveryhodný.
    A pani Klára u mňa skončila s covidom. Aj keď sú niektorí zástanci očkovania, ktorí to iným nenútia, ale už to totálne nepochopenie celého procesu u mňa rozbliká svetielka alarmu. (Hampl, Konvička, Xaver, Holec atď.)

    PS: Na začiatku som sa skoro zľakol, keď len v úvodnom odstavci sú min. 4 chyby/preklepy, ale ďalej to bolo v poho. Horské podmienky a riedky vzduch 🙂

   2. Ale Alefe, je třeba všechny odpůrce fialového hnusu spojovat a ne rozdělovat… Hnízdila také nemusím, ale v tomto článku má pravdu (více méně). Je dobře, že i takový hříšník jako on nakonec prohlédl a našel cestu k normálním názorům. Třeba se už srovnal a bude „fungovat“.

    1. To máte jistě pravdu. Například určitě nevynechám Václavák 3.9. jen kvůli tomu, kdyby tam přišel Hnízdil či dokonce mluvil. A to přes to, že jsem přesvědčen, že Hnízdil jenom sliní prst a natáčí plachtu, aby měl dobrý vítr.

     Zatím to na mě působí tak, že Hnízdil věří, že lidé zapomněli. V jeho případě by mě možná zviklala nějaká sebereflexe z jeho strany; měla by být tak hlasitá, jak hlasité bylo jeho někdejší podlézání euro-věrchušce. – Ale netřeba se bát, toho bohdá nebude.

     Klidně se v naší věci spojím i s Hnízdilem, ale zůstanu ve střehu.

     1. Na komoru, Alefe . Hnízdilův charakter jste popsal naprosto přesně. Ostatně lidem jeho řazení to „náhlé“ prozření, mnohdy i směrem do minulosti, ne a ne uvěřit. Aneb starého psa novým kouskům nenaučíte. A kdo zradil jednou ( jakoukoliv v minulosti zvolenou, podporovanou, spolupracující a mnohdy kariérně-sponzorskou) stranu, viz velká část disentu, udělá to znovu. Velmi smutnou realitou je, že obdobné „vlastnosti“ obohacené o mnohé další mentálně – morální dobroty se v masivním měřítku stávají kvalifikačním předpokladem téměř všech kariérních žebříčků, včetně sledovanosti ve všech oblastech… Jen to občas komplikuje entita těch, co si pamatují více, než co jsem dneska ráno k snídani… Bohužel to vůbec není případ tzv.české veřejnosti …

   3. Ono to je podobné s Hamplem. S příchodem kovidu se také zbláznil. Je zajímavé jak dokázal popisovat všechno možné ale na kovid se chytnul.

    1. To je – podle mého názoru, který nikomu nenutím – něco trochu jiného. Je to o zdraví a tudíž osobní. I já jsem se na covid zpočátku chytil, jak se snadno přesvědčíte četbou mých prvních článků zde. Šil jsem roušky a napomínal ostatní, aby je nosili. – Pak pod vlivem určitých poznatků jsem názor změnil.

     Znám – vlastně – znal jsem – lidi, co umřeli na covid, a znal jsem lidi, kteří velmi pravděpodobně umřeli na komplikace po očkování. Tady si musí vybrat každý sám a za svou volbu vzít osobní odpovědnost.

     1. Problémom sú dva protiľahlé extrémy:
      Je to chrípka, nechať prejsť tak ako doteraz (kto chcel mohol sa očkovať).
      Povinné očkovanie, rúška a všetko zavrieť.
      Výborne pripravené na rozdelenie ľudí, lebo každé rozhodnutie sa dotýka všetkých. Naočkovaní až tak nedôverujú svojmu očkovaniu, keď druhých nútia.
      Informačné pole bolo podporované pre obidve strany.
      Predstavu „zjednotenia“ mi to dosť narušuje.
      Musím zatvoriť obidve oči, aby som mohol bojovať v jednom mužstve s niekým, kto potom v druhom polčase začne faulovať vlastných hráčov a strieľať vlastné góly, lebo v ňom niekto vyvolal strach. A keď by niekto tých druhých rád strieľal, tak je už dopredu vylúčený na spoluprácu.

     2. Promiňte vážený zakladateli. Zajisté jste pomyslel i na ty, kterým byla svobodná a zodpovědná volba upřena. Škoda že ta myšlenka chyběla ve Vaší poslední větě.

      1. Ne, nepomyslel. Nejsem Bůh, kapitáne, abych myslel na všechno a všechny. Já jsem si tu svobodu vzít nedal, a myslím, že jediné, co v té věci mohu dělat, je jít osobním příkladem pro všechny, kdo se tím mohou/chtějí inspirovat.

       Nepíšu to poprvé, ale snad není na škodu to občas zopakovat: jsem životní sólista. Někam jdu, je to má osobní a vlastní cesta. Kdo chce, může jít se mnou. Jestli půjdu v čele průvodu, nebo obklopen davem, nebo v doprovodu několika málo přátel, nebo sám – nic z toho na tu cestu nemá vliv.

       Nejsem Bůh, abych myslel na všechno a všechny.

 23. Zdravím Vás Kláro Samková, přečetl jsem si se zájmem Vaši brožovanou historii, zvratů a na tři svazky.

  Poprvé jsem Vás zaregistroval někdy po převratu jako obrazoborce (tank), pak s Vámi sem tam diskutoval na Aktuálně za Stejskala a sem tam o jsem zaregistroval nějakou zprávičku o různých obratech.

  Člověk má v sobě zabudovanou nějakou přirozenost a té NEJDE PORUČIT k noze, lehni. Ta ho žene přes trní do průserů a katastrof. Znám to.

  Přeju Vám, aby jste se s tím vším dobře vyrovnala a dělala to, co Vás naplňuje.

  Upřímně mě zajímají Vaše názory na konkrétní věci, které se tu pronimrávají a rád si je přečtu a pevně věřím, že u diskuzí nad konkrétními událostmi a problémy budou ti, kdo chtějí být osobní méně osobní.

 24. Zdravím, paní Kláro a dík za ten blog.
  Někteří z vašich zdejších neobdivovatelů buď připozmění názor na vás nebo se aspoň zamyslí. Dosud k tomu většinou používali majnstrým, teď to s vámi mohou prodiskutovat na přímo.

  1. Ne, žádný z neobdivovatelů se ani nezamyslí.

   Jako zcela nezúčastněný a kauzou samková nepolíbený (a tedy nestranný a emocemi nezatížený) pozoruji již pár týdnů diskusní příspěvky obdivovatelů i neobdivovatelů. Takže si troufám tvrdit, že ani nezamyslí.

   1. Nevidim vo cem ,clanek neni pro nas,spis. Na nas.
    Variace na stale stejne tema , Ja , Ja a zase Ja. A vo mne..Pak dlouho nic a zase ja…
    Syndrom vypjatyho ,chronickyho , individualismu.
    Je tezky a casto nemozny vzbudit zajem o nekoho , kdo se zajima vyhradne o sebe.
    Sebeproslaveni …Jo.
    Kdybych nekdy potreboval pravniho zastupce, pozadal bych Hulvatha.
    Je nepolepsitelnej a k takovym mam duveru.

    1. V tom prvním odstavci jste myslím trefil hřebíček na hlavičku. Ale i takový individualismus je jen jednou z nutných fází duchovního vývoje člověka. Jde jen o to získat na sebe nezaujatý náhled.

     1. Podivej aga , jeden muze skoro vsecko , ale musi to umet prodat..
      V tom je ten zakopanej pes. tech prikladu mame hodne..
      Treba jak ten turek prodaval hodiny na vezi na namesti, v Turecku.

 25. Zda se, ze pratelstvi s pani Samkovou bude jizda na tygrovi 🙂
  Ale to je v poradku, ne?
  Neutralni clanek snad nikoho nerozhodi, byt drobna zajiskreni (za vsechna patronat dalajlamy) by se jiste nasla.
  Nevidim duvodu tuto osobu ostrakizovat, navic Vidlak ji uz pojal do sveho kruhu, dekuji za clanek!

  1. Jaka „jizda na tigrovi“ ?? Kdo uz udelal (a vicekrat) v zivote nazorovy veletoc, nelze nepocitat s tim ze ho neudela znovu. A pokud ma v nejake organizaci insiderske informace, nebo alespon si z ni odnese background „polepseneho hrisnika“ , tak je spolupracovat s nim asi tak rozumne, jako misto kone si zvolit za dopravni prostredek toho tigra. A pokud jde o puvod damy – nu coz, zde parafrazuju vyrok Dumase, kteremu se jisty slechtic chlubil svym puvodem. Spisovatel se ho zeptal, zda vi jaky je rozdil mezi nim a brambory. V podstate zadny. U obou je ta nejlepsi cast pod zemi 😀

   1. Vidite-li to takto, pak stejny nesmysl je spolupracovat s huvathem, ktery vam najisto odezene vsechny klienty a potencialni spojence.
    Pokud tedy nejste vedoucim vychovneho sanatoria a neporadate tam seanci pro zlomene duse, tam je moralni linka dokonce vyzadovana!

  2. Nastíněná genealogie by měla být varováním. A lidé by se měli této „rodince“ spíše obloukem vyhnout. Jinak ponesou následky, o kterých nejspíše nemají tušení.

  3. Tak zrovna vás si jako kamárada někoho, jako je paní doktorka, představit nedovedu. Dva arogantní egoisti přesvědčení o své výjimečnosti – to by dobrotu nedělalo.

    1. Bejt Zakladatelem tak bych si zakladal na debate zde, na velmi dobre urovni.
     Ze na tom ma podil atd. Nebyl bych vubec nespokojenej..
     Jinak nevim , co by jeste chtel..
     Jsou zde ti , co okamzite zahoreli laskou a sympatiemi pro p.K. Tim ,ze se „vyznala“, ale bez detailu..To pstacilo.Jenom se vymrstila nad ne.
     To jsou ti , kteri tohle potrebuji../Nejakej ten svatej se hodi/.
     Podivejte se jak trpela a jak si vede a cim vsim prosla a obdiv pro ni je nezbytny.
     Ale nemusela…Stockholm Syndrom. Souciti..
     Jsou zde mimo moderni a modni geny, tez nemodni ,nezajimave instinkty a impulsy.
     Nejen obdivuji , miluji na dalku, vyznavaji se a touzi ,dozaduji se a chteji vic.
     Vypoved nema dokreslujici detaily ,jen povrchni a upraveny vycet nejakych udalosti.Neni zde ,jak tyhle zalezitosti /kdyz jen nektere vas poznamenaji,ovlivni az na zbytek zivota/p.K. nejen poznamenaly, ale formovaly ve vyvoji .
     Dava si zalezet aby nam ukazala jak je nad veci vzdy a za vsech okolnosti , nejaky husiti a vypada to ze ,zeptat se na ty nejaky ,na nejakej nazor ..
     A jak y to dopadlo.
     Rodina je pak zrejme prudce ucenliva a zizniva po ucebnicich, z kterych by vedela.
     Kdo se nenasprta /neni RAM ,random across memory/, neni, dost dobrej ….
     Kdyz je jasny ze hnaci kola naseho zivota je tvurci cinnost /creativity/.
     Ostatni je az potom..Muzeme videt jak zaostavame ve vyvoji za technickym vyvojem,ktery nas predbiha a ovlada . Casto vladnou zbrane ..
     Vybuchy a nahle iracionalniho barbarismu v Evrope.
     Pak jsou ti co obdivuji ,ale z mensi miry neobdivuji , chteji byt rozsafni…Zavidi , obdivuji bezmezne ,ale neuvadi zase detaily..
     Ale vzdy je to jen neco a dalsi zase neobdivuji..
     P.K. jako katalysator ,rozdelila prispevky na cele spektrum a vetsinou uprimnych a bezprostrednich nazoru a to je hodne.
     Nekde jsem cetl jeji vyrok, „at jdou vsichni libretisti doprdele“ . Navstevou opery divak dava najevo co ma rad,napr. tvurci usili a kolektivni..
     Spusty veci jsou zastarale a kycovite, ale skladatel si vybira libreto, napr. aby nejak souznelo v nejake harmonii , tom jake ma tvurci zamery..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *