18 července, 2024

Cvrlikání vrabců

Někdy minulý týden jsem napsal článek, že Ukrajinci spustí ofenzívu na Cherson. Udělají to, protože to udělat musí. Bez hmatatelného úspěchu na bojišti se totiž západním vládám stále hůře vysvětluje občanům, proč jsou protiruské sankce tak super a proč musíme na Ukrajinu dodávat zbraně, které jsou vzápětí k mání na černém trhu. K tomu si přidejme napjatou situaci na trhu s plynem a je jasné, že pokud Ukrajinci brzy nebudou mít dostatek videí, jak Rusové dostávají na prdel, tak za chvíli nedostanou ani zbraně, ani peníze a nakonec ani úvěry. Teploty venku budou klesat a podle toho to bude vypadat.

V tehdejším článku jsem napsal, že nikdy neměla žádná ofenzíva tak skvělé pí ár, jako tato. Dnes jsme o týden dál a já musím říci, že o ofenzívě si cvrlikají vrabci na všech střechách. A nejen vrabci. V posledních pár dnech se objevovaly informace, jak Ukrajinci přisouvají na chersonské bojiště nové a nové jednotky. Tanky, náckovské prapory, HIMARSy a další vybavení.

Před pár dny pak Ukrajinci začali ostřelovat mosty přes Dněpr, které jsou využívány pro zásobování ruského předmostí na západním břehu. O to víc si vrabci cvrlikají o ofenzívě. Dokonce jsem měl možnost si přečíst i několik analýz, které v principu nezněly úplně blbě. Ukrajina prý vytvoří lokální přečíslení, zničí Rusům mosty, aby vojáci na západním břehu Dněpru nemohli být zásobováni a pak s velkou silou a velkým tlakem zaútočí na Cherson a dostanou se minimálně k řece. To by mělo stačit na oslavné fangle a velkohubé články v našich mééédiích a Petro Igorovič Fialenko ještě více vymete naše armádní sklady a dodá to franco do Kyjeva.

Tolik k cvrlikání. Nepochybuji o tom, že vy čtenáři to v diskusi ještě řádně doplníte.

Opět musím říci, že jsem jen obyčejný Vidlák, ale tak nějak bych předpokládal, že když o přesunech ukrajinských jednotek ví kdejaký ruský bloger, když americké HIMARSy výrazně ostřelují mosty přes Dněpr, když tohle všechno vidí kdejaký hejhula, tak to musí vidět i ruský generální štáb. Ale ono nic… ticho. Rusové celou ofenzívu jaksi ignorují. Konašenkov nic nemelduje, jako by žádný Cherson neexistoval. Dokonce tam snad ani nepřisouvají žádné posily. Jen nechávají Ukrajince, aby stříleli na mosty.

Jak to říkal Napolenon? Když dělá nepřítel chybu, nerušte ho?

Možná je to jednoduché – je lepší když HIMARSy střílejí na mosty, než když střílejí do skladů munice na Donbasu. Je lepší, když Ukrajinci budou muset přitáhnout hóóódně HIMARSů k Chersonu a Rusové tam přitáhnou hóóódně prostředků PVO a ve výsledku se budou střílet raketky s raketkami nad mosty a dál se nestane nic.

Možná je to složitější – Rusové si prostě věří, že jejich palebná převaha každý útok zastaví a žádná ukrajinská přesila není dost velká. Věří, že HIMARS do mostu dostatečnou díru neudělá a dál platí bod jedna.

A možná je to ještě složitější – Rusové západní břeh Dněpru nepotřebují, zato jim ohromně bude hrát do noty, když ukrajinská armáda bude devastovat ukrajinský Cherson a postará se, aby tyto obrázky viděli v celém světě, kromě Západu. Neříkala Čína něco v tom smyslu, že Rusko podpoří a že se do konfliktu vloží? Neřekl Strýček Si Vladimírovi, že potřebuje nějaké to HáElPé, aby měl lepší záminku k pomoci? Co je komu do nějakého Chersonu… vždyť tam žijí Ukrajinci. Druzí Ukrajinci po nich budou střílet (a musejí plošně, jinak nevyhrají) a to se počítá.

My tady na Kydech už několik měsíců spekulujeme o variantě, že Rusko si s Ukrajinou prostě hraje. Že Ukrajinci nikdy neměli ani na minutu šanci a Rusové jim upřeli dokonce i rychlou prohru. Protože Ukrajina je jen malé bojiště této velké války a když byli tak hr, jít do NATO, tak jim teď názorně ukazují, jaké to je, mít Západ za kamarády.

Řekl bych, že rozuzlení se blíží a brzy poznáme, kdo měl pravdu. Zda naše mééédia a jejich Visingrové, nebo proruská propaganda měřena a vážena obskurními českými blogery.

184 thoughts on “Cvrlikání vrabců

 1. Ad: David Dvořák napsal:22 července, 2022 (11:00)

  Vitazom budu globalistami vopred urcene nove centra moci (podla Pjakina Cina a Iran). Niekto sa tu bavil o kotloch, ci kotlikoch. Ja vidim jeden velky kotol, ale to je potrebne trocha sa povzniest zo zeme a vidiet veci zvrchu.
  Cina, Rusko a Iran urobili uz nejake namorne manevre v Indickom oceane, planuju v Karibskej oblasti (aspon take spravy som zachytil), zatial slovne tlacia na USA v Syrii a Iraku (mozno to daju ako spolocne vyhlasenie i so Syriou pred OSN, ako vykradanie nerastneho bohatstva Syrie Americanmi), Cina celkom nepokryte chce brnkat a brnka na nervy USA v Juhocinskom mori (Paracelske ostrovy, Spratlyho ostrovy…), chce prevziat kontrolu nad taziskovou namornou cestou, brnka na nervy s Tchajwanom, Rusko riesi severnu namornu cestu, Afriku uz ma Cina davno v rukach…Takze taky kotol, vratane situacie na Ukrajine, podla mna sa vytvara. No a ze z dlhodobeho hladiska i Rusko bude nakoniec za UI (a tak aj bude docane pouzite) a bude zasobarnou surovin pre svet, ale ten novy, je viac ako pravdepodobne.

 2. Z dnešních AK
  Rusko je možná první zemí na světě, která ze svého území vykázala jednu z nejdůležitějších organizací pro Izrael, agenturu Sokhnut. Čím se tato organizace zabývá, proč jsou její aktivity mimo Izrael pro židovský stát kritické a z jakých důvodů se to Moskvě nelíbí?…

  Ruský stát je údajně nespokojen s cílevědomou prací Sochnutu, který podporuje odchod cenných odborníků, vědců a dalších důležitých a pro Izrael potřebných pracovníků z Ruska. Potřebných Izraeli – ale samozřejmě také Rusku.
  Izraelské úřady na této činnosti nevidí nic špatného ani nepřirozeného. Navíc je to pro ně svatá povinnost vůči své zemi a židovské tradici obecně. Tomuto procesu říkají alija („výstup“) – tedy repatriace Židů do Státu Izrael. Alija je historický proces, v jehož rámci se od 19. století začali evropští Židé usazovat na palestinském území a v roce 1948 (oficiální rok vzniku nezávislého státu Izrael) jich bylo tolik, že si vybojovali nezávislost.
  Alija pokračuje dodnes a pro Izrael není o nic méně důležitá, než na začátku 20. století. Nezávislost je přece třeba nejen získat, ale i bránit.
  Ano, Izrael má nejvyšší porodnost ze všech vyspělých zemí. … z těchto celkových ukazatelů můžeme bezpečně vyloučit plodnost izraelských ultraortodoxních (kde byla v roce 2020 míra plodnosti 6,64 dítěte na ženu). Ultraortodoxní neslouží v armádě a neplatí daně, což znamená, že oni ani jejich děti nepřinášejí státu Izrael žádný praktický užitek. …od celkového počtu dětí lze odečíst velkou část dětí narozených v arabských rodinách (celkově se arabské ženy podílely na počtu dětí narozených v roce 2020 21,7 %), protože mnoho Arabů není loajálních k židovskému státu.
  A konečně, malé Izraelce, kteří se narodí, je třeba vychovávat, vzdělávat a školit. Mnohem jednodušší a rychlejší je importovat již „hotové“ Židy.
  Vyškolení, dospělí lidé, připravení pracovat pro dobro Izraele. V důsledku toho dnes tvoří více než 15 % obyvatel Izraele přistěhovalci. Současně je v Izraeli asi 900 000 Židů přistěhovalců z Ruska a bývalého Sovětského svazu a jejich počet roste na úkor ruských občanů. Jestliže v roce 2021 se do Izraele přestěhovalo téměř sedm tisíc Rusů a od ledna do poloviny července 2022 to bylo 15 tisíc…
  —-
  Jo, možná to po vzoru Ruska udělá pár dalších států, které se také vykašlou na plané obviňování z antisemitismu..

 3. Už i německá zelená ministryně cvrliká:
  (Asi jí došlo, že islámský lid, dočasně umístěný na říšském území, by mohl povstat.)
  ————————————————————————————————————————————–
  „Hans von der Burchard, který pro server Politico monitoruje dění v Bruselu, napsal na sociální síti Twitter, že německá ministryně zahraničí Baerbock má na triku pořádný politický přešlap. Hned se ho pokusila nějak zahladit, ale podle zpravodaje serveru Politico už bylo pozdě, škoda už byla napáchána.

  Ministryně se jala vysvětlovat, že kdyby Ruská federace nedostala turbínu potřebnou pro provoz rusko-německého plynovodu Nord Stream 1, Německo by nakonec nemělo dost peněz nejen na to, aby bylo možné pomáhat Ukrajině, ale v konečném důsledku by nebylo dost peněz ani pro samotné Němce a všechno by mohlo skončit lidovým povstáním u našich západních sousedů.

  „Pokud nedostaneme plynovou turbínu, pak nedostaneme žádný další plyn, a pak nebudeme schopni poskytnout Ukrajině vůbec žádnou podporu, protože pak budeme zaneprázdněni lidovými povstáními,“ zaznělo od německé ministryně.“

 4. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/lipavskeho-namestkem-pro-evropu-se-stal-diplomat-kurfurst-40403740
  *****
  (…) Náměstkem pro řízení evropské sekce ministerstva zahraničí se v pátek stal Jaroslav Kurfürst, diplomat a dosavadní zvláštní zmocněnec pro země Východního partnerství. Ve funkci vystřídal Aleše Chmelaře, který se v rámci ministerstva přesunul do Francie. Stal se vedoucím stálé české mise v Paříži při Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). (…)

  (…) Kurfürst na ministerstvu pracuje od roku 1997, působil mimo jiné na velvyslanectvích v Moskvě a Washingtonu a byl velvyslancem v Belgii. Před vysláním do Belgie byl ředitelem odboru společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU, následně vrchním ředitelem evropské sekce. (…)
  —–
  Ten je kovanej, to bude fakt přínos.

  1. JO
   už jen tohle zní jak stehno:
   „působí i v akademické sféře, kde se věnuje především geopolitice myšlení Ruska.“

 5. Už se začínají naplno objevovat texty s výzvami o nákupu plynu přímo u dodavatele. U rusů. Náš český člověk, který je dost háklivý na ceny- aby ne, bývá v tomto ohledu dost zdrženlivý. A politici, ti, kteří se mají zodpovídat nám, jaksi jedou po svých kolejích.
  Otázka je tedy, co nám vlastně ti rusové udělali tak špatného, čím nám v té naší dlouhé historii tak strašně ublížili? A pokud jsou nějaké negace, chováme se ke všem, kteří k nám byli zlí stejně? Vzpomínáme na 15 březen stejně jako na 21 srpen?
  Dal bych to jako námět na článek lidem, kteří mají ten dar znát historii a poutavě to popsat. Co my a Rusko potažmo SSSR? Co my a Německo, Británie, USA….
  Ujal by se toho někdo?
  Protože my nemůžeme kupovat ruský plyn bo…..

  1. Prostá chyba v úsudku, kdy v očích našich politiků Rusko = SSSR. Nic přitom není vzdálenějšího realitě. Rusové se bolševikům bránili nejdéle a nejvíc na bolševismus doplatili. Pokud dnešní Rusko na něco navazuje, tak na carskou říši a nejspíše na éru Stolypina (kterého byla věčná škoda, historie mohla vypadat jinak).
   Není to nic nového, bohužel naše zahraniční politika chronicky bojuje minulé války. Beneš se tak dlouho obával Maďarska a Rakouska, až přišel Hitler. Po II. SV se zas tak moc chtěl chránit před Německem, až se vrhl do náruče bolševikům – za nadšené podpory zblblého národa.
   Přitom v celé tisícileté historii nelze najít ani jeden příklad, kdy by Rusko mělo nějaké expanzivní sklony směrem do Evropy. Snad s výjimkou dělení Polska v 18. století, ale i tenkrát spíš využili příhodné konstelace. I po napoleonských válkách se stáhli zpět a neuplatňovali žádné teritoriální nároky.
   Zato západní Evropa se snažila uspět v soutěži o Moskevský pohár opakovaně, vždy to ale dopadlo stejně.

   1. Ještě bych dodal, že debilita naší zahraniční politiky obzvláště vyniká např. ve srovnání s Maďarskem. Přitom Maďaři zažili v roce 1956 od bolševiků daleko horší věci, než my v roce 1968.

    1. no ve škole nás pořádně neučili jak to tam Žukov drsně pořešil v 50.letech, a stejně tak nás neučili, že maďarsko stálo na prahu 2.sv.v na straně německa a spolu s jednotkami zřejmě ze všech (nebo alespoň z výrazné většiny) západních zemí se podíleli na vpádu do ruska. tak mě jen napadlo, do jaké míry to byla snaha potlačit protisocialistické tendence a do jaké míry se na tom podílela i odplata, ono vlastně s velkou mírou pravděpodobnosti šlo o spojení obou věcí, neboť SSSR mohl situaci v madarsku číst jako pokus a návrat před 2.sv.v.

     1. No ono tomu „drsnému“ Žukovovu řešení maďarské otázky předcházela neméně drsná maďarská kontrarevoluce, takže nelze zjistit, kolik Maďarů zabili Sověti a kolik sami Maďary.
      Ono je to podobné jako s našími oběťmi 68. Nejvíc mrtvých je z autonehod, pak že zapálení tanku v Praze (který následně vybuchl a jeho trosky zabíjely a zapalovaly domy v okolí), odbrzděním náklaďáku v Praze a posláním na ruské tanky (ale obklopené protestujícími Čechy) a zřícením průčelí domů na Libereckém náměstí,kde ruský tank tak dlouho couval před davem, až se dostal do podloubí

       1. Crusader má samozřejmě pravdu. Vojska Varšavské smlouvy, která obsadila Československo, měla přísný zákaz dopouštět se násilí. Takže skutečně mrtví byli obětí hlouposti svých spoluobčanů (což byl případ toho zapáleného tanku na Vinohradech), nehod, nebo individuálních zločinů. Většina vojáků Varšavské smlouvy nebyla ruské národnosti. Byli tu samozřejmě východní Němci, Poláci, Bulhaři a Maďaři, kteří se přišli v rámci svých armád. A v řadách Sovětské armády to byli příslušníci desítek národů a národností Sovětského svazu. To, že si dnes politruci vybrali ze všech jen ty Rusy, to je samozřejmě jen politické rozhodnutí přípravit nás na válku s Ruskem. A rusofobie u nás bují už od roku 2008. Tak se to dělá – nejprve je třeba protivníka dehumanizovat. Z Rusů udělat rusáky, z Němců skopčáky atd.
        Mimochodem, včera jsem zaslechl, že Fiala dohodl dodávky zbraní a střeliva na Ukrajinu ještě před ruským útokem. To je zajímavá informace, která také svědčí o tom, že válka byla dlouhodobě připravována.

        1. Ad: Pepa Sláma

         Kazdy vie, ze kazdy v hovorovej reci Sovietskemu zvazu hovoril Rusko (a bude vzdy, tak ako Ceskoslovensko bolo vzdy Ceko), obyvatelom Sovietskeho zvazu kazdy hovoril Rusi, nech boli akejkolvek narodnosti (tak ako obyvatelom Ceskoslovenska, Cesko-Slovenska, ci CSFR vsetci hovorili Cesi), tak nepiste hluposti od veci.
         Nikto nikoho na nic nepripravuje. Rusofobia, hlavne v Cesku nie je od 2008, ale od 1968. Predtym, naopak bolo v Cesku od cias Benesa az po 1968, pre Rusov a ich bolsevizmus nadsenie. Ostatne hluposti (ti politruci, to je fakt uz riadna uchylka, politrukov si velmi dobre pamatame vsetci a vieme aj kto nam ich tu nasackoval), zbytocne komentovat.

         1. Dvacet let jsme pomáhali okupovat Afghánistán. Tam je obětí mnohem víc než ve všech konfliktech u nás za posledních minimálně dvě stě let. Za mě je ohánění se šedesátým osmým těžké politické chucpe a kýč v jednom. Je to absurdně přeceňovaná záležitost v našich dějinách. My bychom se měli především zpovídat za účast našich lidí v současných konfliktech, počínaje bývalou Jugoslávií.

       2. Jaha a proč se vlastně Slovák zastává Maďarů?
        Co dobrého Maďaři udělali pro horní Uhersko? Já mám celou rodinu mé matky na Slovensku, ale nikdy jsem neslyšela, že by ti Maďaři byli dobří.
        Byli to fašisti a spolupracovali s Hitlerem.
        Tu kontrarevoluci dělali právě fašisti a vraždili i děti komunistů.

        1. Ad:Evix

         Odkaz na fakty o obetiach vpadu vojsk v 1968 je obhajovanie Madarov?

         To normalnemu cloveku uz musi rozum stat, co vsetko nevymyslite…😲

         1. V 68 jsem nastoupila do 1.třídy základní školy.
          V září. V srpnu 21. jsme byli přepadení. To je necelých 14 dní!
          Co tu kuwa furt vypisujete. Normálně se učilo, normálně se pracovalo.
          Nic z toho se v Maďarsku nekonalo! Tam byla regulérní válka, stejně jako byla v Jugoslávii.
          Akorát v Maďarsku tomu udělali konec Sověti, prostě ty fašisty potlačili. A dnes jsou jim Maďaři vděční.

    2. Maďaři v 56 ty bolševiky i s dětmi vešeli na sloupy a místo oprátky používali dráty.
     Fotek na netu je dost, ty oběšené dřív mučili, třeba jim vypíchli oči, ustřihli uši.
     Proč to prováděli i dětem?

   2. „Přitom v celé tisícileté historii nelze najít ani jeden příklad, kdy by Rusko mělo nějaké expanzivní sklony směrem do Evropy.“
    Tohle asi zvladne malokdo, ale je to tak. Predstava Evropu pozirajiciho Ruska vypravi vice o Evropanech, nezli o Rusku, bohuzel jsme take Evropane.

   3. Ale něčeho se přeci RČS z maďarské strany dočkala. Maďarská republika rad pronikala z jihu na Slovensko a protiakci řídil vrchní velitel československých ozbrojených sil generál Pellé.

    1. Ad: idiotronic

     Este v roku 1990 sa vyhlasenie Slovenskej republiky rad (SRR) v Presove pripominalo v bolsevickom mode😎.

     Text vyhlasenia, tak ako bol vtedy publikovany, v saristine:

     https://sk.wikisource.org/wiki/Vyhl%C3%A1senie_Slovenskej_republiky_r%C3%A1d

     Zaujimava je tato pasaz, hned prva veta v texte vyhlasenia „Perši skutok bul od jarma českich imperialistov višlebodzeneho proletariata, že od imperialistov vikričeniale v skutočnosci zohavenvo samourčujuce pravo sebe zhotoval.“😁

     Akciu riadil Cech Janousek, protiakciu Cech Pelle😜.

 6. Musím se zase ponimrat ve cela nepodstatných detailech.

  Angláni se nechali slyšet, že do konce srpna vycvičí a dodají 30 000 porcí do masomlejnku.
  Nu, proč by ne.
  Jen neřekli, kde je chtějí vzít. Jestli je budou odchytávat v UK skladech, staveništích a dopravních společnostech, nebo jestli lov proběhne na UA. Každopádně to bude zajímavé, protože muži v bojeschopném věku se stále víc cukají a schovávají před odvedením.
  Aby je nakonec nelovili třeba ve střední Evropě.

  P.S.: Jsem toho názoru, že s ohledem na poslední vyjádření ušatejch bychom měli měli současné dění začít nazývat pravým jménem – toto už JE WWIII.

  1. Akorát z GB se začaly ozývat hlasy, zda se vládě čirou náhodou nehodí mít na ostrovech tisíce ozbrojenců, kterým by moc nevadilo střílet do místních občanů, kdyby se náhodou příliš bouřili proti růstu cen a nedostatku plynu a elektřiny.

   1. To už měli za Rakouska vyzkoušeno. Pomník na střelbu do hladových dětí, které narušovaly veřejný pořádek při distribuci potravin se nachází v Plzni na Koterovské ulici
    a upomíná na událost ze dne 21.06.1918. Střelbu prováděli maďarsky hovořící vojáci.

     1. Ad: Evix

      A co by mal na to povedat JAHA?

      Pozna dejiny, vie ako sa Madari spravali k Slovakom hlavne od roku 1848, cez rok 1867 az do Cernovskeho masakru 27. októbra 1907, takze co by mal tak asi povedat?

 7. Vidlak na Hrad !!!!! 😉

  Cena potravinářské pšenice v pátek klesá díky dohodě, která má umožnit vývoz ukrajinského obilí. Na burze Euronext v Paříži se ve večerních hodinách tuna pšenice prodávala za zhruba 327 eur (asi 8000 Kč). Oproti čtvrtečnímu závěru tak ztrácela téměř sedm procent. K jejímu poklesu přispívají rovněž vyhlídky na vysokou úrodu.

   1. My na spřáteleném blogu dlouho propagovali na Hrad Ládika!!!
    Lid má už totiž absťák – od Havla neseděl na hraním stolci žádný slovesný umělec.

    Jenže Ládik!!! je chorobně skromný.

     1. Re: Halef

      Já jsem TAKÉ chorobně skromný!
      Tak skromný, že to o mně ještě vůbec nikdo neví!
      No prostě naprosto ideální kus k pobírání prezidentské apanáže!

      Takže se hlásím dobrovolně na místo Prvního Hradního Fešáka.

 8. Re: jozka

  Nejsem právník, ale myslím si, že tato argumentace je únikovým manévrem žalovacích soudruhů.
  Znám spuostu lidí, kteří byli odsouzeni v nepřítomnosti.
  Když už nikde jinde, tak v Haagu.
  A není důvodu, aby tento případ údajného státního terorizmu neposlali naši žalovací soudruzi rovnou tímto směrem.

 9. Nevyskytuje se tu nejaky pravnik? (vypada to jako provokace, ale neni)

  Jsem narazil na argumentaci ve veci Vrbetice spocivajici v tom, ze cela vec nejde dat k soudu, protoze Rusko Cuka a Geka nevyda k pokecu a pravni rad tak neumoznuje pripad uzavrit a vznest obvineni. Jako laika me napada prideleni obhajce a soud v nepritomnosti, ale jak pisu jsem laik. Jaka ma tahle situace reseni?

  1. Pokud mají důkazy, proč je nepředloží v OSN nebo u mezinárodního soudu? Vyšetřovat to skoro osm let, kdyby takto efektivně vyšetřovali třeba v Izraeli, dávno už jako stát by zanikl. Jen tím upozorňují na svou neschopnost tak služby.

 10. Tak já jsem vlnu veder vyřešil tak, že jsem si doma pustil klimatizaci. Týká se to jen několika dní v roce, tak to nemá větší mít vliv na klima ani na účty za elektřinu. Tím víc žasnu nad tímto článkem: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-pocasi-chcete-zpomalit-vlny-veder-v-cesku-zakazte-si-auto-a-maso-209323#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

   1. U nás v zaizolovaném podkroví těch 31 v pokoji máme, to už je dost. Ve sklepě je samozřejmě taky chládek, ale tam normálně nebydlím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *