24 června, 2024

Ruský statistický úřad hlásí – sankce fungují

Vždycky jednou měsíčně vypouští Rosstat objemnou publikaci o několika stovkách stran s čísly z ruské ekonomiky a společnosti. Takže vybírám pár aktuálních čísel.

Ministerstvo financi Ruska hlásí:
Za 11 měsíců letošního roku příjmy ruského rozpočtu za odvětví ropy a plynu dosáhly 8,226 trilionů rublů. To je více, než byly plánované příjmy v návrhu rozpočtu za celý rok: 8 trilionů rublů.
Zvýšené příjmy za ropu a plyn umožní ruskému státu snížit plánovaný deficit rozpočtu ze 2% HDP na 1%.

Růst HDP v Rusku ve třetím čtvrtletí dosáhl 5,5%.
Průmysl ve třetím čtvrtletí rostl o 10,2% .
Kromě zbrojní výroby se na růstu průmyslu podílí také obnovení výroby v mnoha závodech, odkud odešly zahraniční firmy, a nechaly svoje výrobní kapacity prostě opuštěné. Ve většině těchto závodů obnovily výrobu ruské firmy, které je odkoupily nebo převzaly do užívání.
Nejhorší propad byl loni ve výrobě automobilů – v polovině loňského roku téměř všechny automobilky přestaly vyrábět, protože i ruské závody, vyrábějící ruská auta, byly zapojené do mezinárodní dělby práce a část komponent dovážely ze zahraničí. Letos byla obnovena výroba ve všech ruských automobilových závodech, i v některých původně zahraničních, do části z nich naběhly čínské automobilky, Výroba aut ve srovnání s loňským rokem nyní dosahuje +59%, výroba je nyní cca na polovině předcovidového období a připravuje se obnovení výroby v dalších opuštěných závodech během následujícícho roku. Dovoz automobilů do Ruska většinově převzaly čínské a korejské automobilky a import aut z Číny vyrostl více než 5x. Čína se díky tomu stala největším exportérem automobilů na světě.
Vyrostla výroba železničního vybavení, zemědělských strojů, bytových spotřebičů, nábytku (+25% yoy), textilní průmysl (+40% yoy), chemická a farmaceutická výroba atd. Pro plný obrázek je třeba opět zdůraznit, že vysoký růst je daný nízkou základnou v předchozím roce, kdy mnoho výrobních kapacit nepracovalo, protože byly opuštěné západními firmami, takže se výroba prostě vrací na předkrizovou úroveň.

Ruské zemědělství zaznamenalo druhou nejvyšší úrodu v historii a letos už bylo exportováno více než 80 milionů tun obilí a dalšího zrna (sója, luštěniny, olejniny). To je 10x více, než se ročně urodí obilí v Česku. Ruské exportní firmy postavily nové odbytové terminály na potraviny, jeden na hranici s Čínou (Zabajkalsk, 8 milionů tun potravin ročně) a tři další na Baltském moři (UstLuga, Vysock, Vyborg, celkem 10 milionů tun potravin ročně). Tyto nové kapacity umožní dále zvyšovat export potravin v dalších letech a znovu obdělat další půdu, kterou zemědělci opustili v bankrotových 90. letech. Mimořádně vysoký byl také výlov ryb jak na moři, tak i ve vnitrozemí (+15%).

Stavebnictví vyrostlo o 15% a počet nových dokončených bytů za rok je nejvyšší v historii – v přepočtu na počet obyvatel se v Rusku staví asi 2,3x více bytů, než v Česku.

Nezaměstnanost je nejnižší za celou historii Ruska a počet zaměstnaných nejvyšší v historii Ruska.

Sankce fungují!

139 thoughts on “Ruský statistický úřad hlásí – sankce fungují

 1. O účinnosti mezinárodní izolace něco vypovídá i výčet zemí, kam se dá z Ruska letět přímo.

  Podle Asociace cestovních kanceláří Ruska (ATOR) Rusové mohou cestovat přímo do Ázerbájdžánu, Alžírska, Arménie, Afghánistánu, Bahrajnu, Běloruska, Venezuely, Vietnamu, Hongkongu, Gruzie, Egypta, Izraele, Indie, Iráku, Íránu, Severní Koreje, Kazachstánu, Kataru, Číny, Kuby, do Kuvajtu, Kyrgyzstánu, Mauricia, Malediv, Maroka, Mongolska, Myanmaru, SAE, Ománu, Seychel, Srbska, Sýrie, Tádžikistánu, Thajska, Tuniska, Turkmenistánu, Turecka, Uzbekistánu, Srí Lanky a Etiopie.

  Nejoblíbenější destinací je Istanbul: v zimě sem létá přibližně 120 letů týdně. Druhá nejoblíbenější trasa je Moskva-Dubaj – cca 116 letů týdně, třetí je Moskva-Minsk (až 99 letů týdně).

 2. Když už to tady paní vodbornice čte a vysvětluje, že za rusou neschopnost může Ukrajina, měl bych otázečku: kdy přesně se z Vámi ohlášené dedolarizace stala derublizace?

 3. Velký respekt k tomu, jak se Rusko dokázalo po ekonomické stránce vyrovnat se sankcemi ze strany Západu. Podle mě je to hlavně zásluha týmu okolo Elviry Nabiullinové z centrální banky. Neměli bychom vyzdvihovat ale jen ty údaje, které vypadají příznivě. Technický detail, směrem k paní Divišové. Uvedené hodnoty k příjmům ruského státního rozpočtu za odvětví ropy a plynu mají být v bilionech rublů, nikoliv v trilionech. Nadprůměrné inkaso v tomto odvětví víceméně odpovídá slábnoucímu rublu v letošním roce (od 78 rublů/USD na začátku ledna 2023 postupné oslabení k 91 rublům/USD dnešního dne; kurz rubl/renminbi obdobný vývoj). K negativním statickým údajům patří pokles čistého vývozu (třetí kvartál 2022: 10,2 % HDP, třetí kvartál 2023: 5,3 % HDP, v absolutním vyjádření pokles čistého vývozu o 1,7 bilionu rublů). Přechod na válečnou ekonomiku vede k tomu, že z růstu HDP nemá obyvatelstvo žádný přímý užitek. Vyrobené zbraně a munice prostě vyletí do luftu. Naopak nedostatek vyrobeného spotřebního zboží vede k inflačním tlakům (byť oficiální růst cenové hladiny měřeno indexem spotřebitelských cen dosáhl meziročně jen 6,64 %), které se, i vzhledem k výraznému navýšení nominálních platů ve veřejném sektoru, časem v ekonomice negativně projeví.

  1. Iridium.
   Není to Vám divné, Ruska ekonomika roste,ale kurz klesá, to je záměr USA.
   Podobně se dolar chová k naprosté většině světových měn a na tom enormně vydělává USA.proto se nemůžeme divit,když se zakládá BRi CS.

   1. Divné mě to ani nepřipadá. Růst válečné ekonomiky je často zavádějící a ryze formální (Čechy a Morava dosáhly předkrizové úrovně hospodářského výkonu až za protektorátu a přitom tu fungoval přípělový systém a reálně se jednalo o válečnou výrobu na frontu a do Říše). Jednak, podle mého názoru, další a další zaváděné sankce stěžují možnost obchodování s rublem. Dále nové kontrakty na ropu a zemní plyn Rusové uzavírají častěji v jiných měnách. Tudíž je nižší poptávka po rublu. Tomu by odpovídalo i to, že rubl klesá i vůči čínskému renminbi a ruským firmám se hromadí na účtech indické rupie, protože z Indie zase tolik toho nepotřebují nakoupit. Prostě nahradit světovou měnu je běh na dlouhou trať. Dále to oslabování rublu může vyhovovat i samotné ruské administrativě, protože obyvatelstvu, včetně armády, vyplácí dávky v rublech. Což je taková krátkodobá berlička exportně orientované země. Navíc krach amerického dolaru zatím nevyhovuje ani Číně. Sice pomalu nahrazuje své obří dolarové rezervy za zlato a jiné měny, ale krach dolaru by odkryl hrozbu obrovského zadlužení čínských regionálních vlád a provázaných společností. Amíci to budou mít letos každopádně těžké, vláda bude muset splatit vydané dluhopisy ve výši 7,6 bilionů USD (tj. více než 30 % objemu aktuálně vydaných dluhopisů).

  2. Kdybychom se podívali na to, kam Rusko vyváží energii, tak zjistíme, že to, co šlo do EU(hnije) tak plně nahradily vývozy do Říše středu a do Indie.
   A prezident „Si“ se dohodl s Putinem, vyrábějte zbraně (to umíte) a my vás (jako dílna světa) zavalíme spotřebním zbožím.

   1. A tim padem ztraci jakykoliv vyznam treba sarkasticke vysmivani Ondreje Neffa, ktery rad casto poznamenava, ze Rusko neumi vyrobit ani budik 🙂 Nepotrebuje to. Budik jim vyrobi Cinane – presne stejny jako nam. A Rusove jim zato vyrobi treba lopatky pro letecke turbiny, spalovaci komory, atd. se 4x vetsi zivotnosti nez obdobne cinske – protoze desetileti teoretickeho vyzkumu nelze jen tak dohnat, i kdyz skoly chrli statisice sikmookych inzenyru rocne… To „srostnuti“ Ciny a Ruska je stejne priserna chyba dnes, jako kdyby pred 100 lety srostlo Nemecko s Ruskem. A Stalin to dobre vedel. Po valce soukromne poznamenal na margo toho, ze „spolu bychom byli neporazitelni“. Ano, nemecký narodni socialismus a rusky bolševicky socialismus (se spolecnym nemeckym otcem Marxem 🙂 ) by znamenali to co dnes Si a Putin. Tehdy k tomu nedoslo. Dnes ale ano.

    1. S těmi motory to máte odkud? Třeba moderní dopravní ruská letadla bez západních motorů jsou na čínském trhu bez šance.

     Vzpomínáte na Armaty? Měl to být zázrak techniky, před pár lety na nich onanoval celý hnojník. Nu, asi nepamatujete, hnojník na ně radši zapomněl. Kromě jiného do nich totiž nemají spolehlivé motory.

     Produkce špičkových motorů byl vždy ruský problém.

     1. Produkce spickovych motoru nebyl rusky problem, ale nejvetsi ruska chyba. Jejich vyrobu totiz umistili na uzemi Ukrajiny, vyrabely se tam motory pro letadla, helikoptery, lode, rakety i velke tezebni stroje. Na ruskem uzemi se vyrabely motory jenom pro mensi stroje – lokomotivy, traktory, nakladaky ap. Kdyz se rozpadl SSSR, tak Ukrajinci zacali za ty motory pozadovat nesmyslne penize a zaroven rozkradli, co se dalo a zhorsila se kvalita. A tak se rusum vyplatilo koupit spickove zbozi radeji jinde. Pak uz z UKR zacali s temi motory vyslovene vydirat. Ted je situace takova, ze UKR obvinili majitele motoru Sic za dodavky do Ruska z vlastizrady a supli ho do lochu.
      Rusko uz nekolik roku vyviji vlastni velkokapacitni motory, ale to je velmi dlouhy proces. Uz maji v provozu vyrobu komplet serie pro lode ( a co nemaji, dovezou z Ciny). Letecke motory maji vlastni pro vojenska letadla a vrtulniky. Pro civilni letadla zacali vyrabet nedavno, ale problem je, ze je zatim nemaji celosvetove certifikovane pro civilni letecky provoz. Zatim maji certifikace ruske a svetove si dodelaji myslim behem 1-2 roku.

      1. Přestaňte s ruským fňukáním. Na ukrajině (plus pobaltí) byla nejvzdělanější populace, proto tam byla vyspělá výroba.

       Rusové měli desítky let času rozjet výrobu třeba za uralem nebo na rovnou na Kamčatce nebo , když jim ta hrozná ukrajina vadila. Místo toho rozmrdali donbas, výrobu odsud přesunuli kdovíkam a špičkové motory vyrobit neumí. Rozbombardovat sousedovi zahradu je jednodušší než sám něco vypěstovat. Jak skončili Superjety 100? I se západními motory se jich mimo Impérium prodalo jen pár.

       Bez západních motorů je to produkce jen pro Rusko samotné. Jistě, v Rusku budou nové motory za 1-2 roky, což bude platit úplně stejně za 1-2 roky. A proboha nebrečte na sankcemi, vždyť přeci nefungují, a Rusku se s nimi přeci daří mnohem lépe než dřív – píše tady vo tom nějaká Divišová a to je panečku vodbornice.

       PS Nemůže Ukrajina i za to, že ruský kosmický program je novodobé eldorádo ruských zoldějíků, zlodějů, obrzlodějů a dalších vlastenců? A nemůže Ukrajina i za to, že sice Rusové úspěšně vybrakovali plné sýpky na dobytých územích, ale vajíčka jaksi nejsou? Nemůže Ukrajina za to, že ruský supertank Armata dodnes nemá spolehlivý motor? Nemůže Ukrajina za to, že ruskému mužikovi nestojí?

       1. Chcete tím říct, že čím vzdělanější populace, tím větší šance na pekelnou korupci?
        Njn. Rusové měli šance a Ukrajinci taky. Třicet let měla Ukrajina na to, aby ukázala, jak ten vzdělaný národ dokáže řídit vlastní stát. Tak by mě zajímalo, kde udělali soudruzi z endéer chybu…….

        1. Lepsi je nejdriv vedet a pak nadavat. Blbonym to nevi.
         Novy rusky civilni dopravni letadlo uz lita ,zatim je zkouseny i s ruskym motorem.
         Prijmy z plynu stoupaji , klesat ani nemuzou . 260 miliard se uvadi dostal rus vic nez pocital. Je v holportu se saudem.
         Nakej M. tady dole blaboli abstraktni obecnosti ,ktery si ukrad z nejaky ucebnice a bez jedineho faktu.
         Vono to vyskoci jako krysa z kanalu zahryzne se to, nadava to a chce to skodit ,nevi jak ,hazi to bahno kanalovy spiny
         a zase to zmizi.

   2. Příjmy z prodeje plynu klesají, rusové chudnou a z Ruska se stává čínská montovna. Statistický úřad dostal za svou práci odznak Čuka a Geka.

    Vše jde PPP.

  3. Až vyjde najevo, kolik si Rusko vytisklo bilionů rublů, aby pokrylo ztráty a mohlo se bít v prsa jak sankce nefungují.
   1. to co se svět dozví o ekonomice ruska je tvrdě filtrováno a modifikováno.
   2. rusko v současné válečné ekonomice porušuje všechny smlouvy a dohody.
   3. když docházejí rezervy tak si je jednoduše rusko dotiskne. nyní se jede formou po nás potopa. Po skončení války a obnovení „tržní“ ekonomiky se rubl propadně o stovky procent.
   4. navíc ekonomika ruska má a bude mít příliš velkou setrvačnost a tak i desítky let po válce bude ekonomika ruska upadat. Nejhorší je že pak budou řadoví rusové nadávat u vodky na současný (byť třeba demokratický režim) a vzpomínat jaké to bylo za velkého Putina a nedojde jim, že právě Putin je největší pohroma všech rusů.

   1. Vydržte! Až ukropové dojdou do Vladivostoku vše se zase v dobré obrátí. Dokonce ani Vy tu nebudete za blba.

   2. Na to, abych videla, ze Rosstat nelze, na to staci srovnat, jak vypadalo Rusko za „demokrata“ Gorbacova a jeste demokratictejsiho Jelcina, kdy vsechno slo od desiti k peti a staly se fronty i na obycejny chleba, a jak vypada dnes.
    Ten rozdil je videt na kazdem kroku – stare drevene sruby nahradily moderni domy s komplet vybavenim a servisem, nove jsou vagony metra i autobusy, vlaky vyrazne modernejsi nez nase, lepsi dalnice, lepsi letiste, vyrazne lepsi nabidka potravin i dalsiho zbozi v obchodech. Vsude nove autaky. Moderne obleceni lide na ulicich (ostatne v Rusku jsem si koupila dost hezkych kousku do sveho satniku), ciste a opravene chodniky, zadne hnusne grafiti vsude kolkolem. Pestra nabidka cestovniho ruchu i zabavy. Jedte se do Ruska podivat, at neplacate blbosti.

    1. Dobra bzunda je porovnat logo ruskych zeleznic a nove logo prazske integrovane dopravy. Jestli von ten Hrib nebude russkej agent…

   3. Proc teda M. chteji zapad , ukrast rusum 300 miliard tech svindlem natistenych rublu ,
    se to svet dovi a co..Chteji taky pokrejvat s nima, ty rusky ztraty?
    A kdyz se rubl propadne co potom s nima?

  4. ad trilion- existuji dve ruzne škaly oznacovani vysokych cisel, tzv kratka a tzv dlouha skala.
   v obou se oznacuje jako bilion a trilion stejne cislo. Pro zajemce zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1tk%C3%A1_a_dlouh%C3%A1_%C5%A1k%C3%A1lahttps://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1tk%C3%A1_a_dlouh%C3%A1_%C5%A1k%C3%A1la
   Pouzivam oznaceni, jake pouziva Rosstat.

   Pokles cisteho vyvozu neni negativni udaj. Reflektuje proste fakt, ze v hysterii kolem ruske ropy a zavedeni sankci v roce 2022 extremne vyskocila cena veskere ropy a plynu a vsichni evropani ruskou ropu i plyn nakupovali do zasoby jako sileni, pritom za extremni ceny. Takze 2022 byl rusky export nejvyssi v historii, o 20% vyssi, nez v roce 2021, a dokonce o 12% vyssi, nez predchozi rekord z 2013 roku , kdy ropa stala 120 USD/b. Takze to momentalni mezirocni srovnani neni zadny zneklidnujici pokles, ale proste navrat k normalu.

   Rusko nepreslo na valecnou ekonomiku – to je spise reklamni slogan, pricemz jak na Zapade, tak i v Rusku. V Rusku to vyuzivaji k odstraneni nekterych negativnich ekonomickych jevu, k omezeni sede ekonomiky. Napriklad zavedli nove omezeni, ze k vyplate pridavku na deti a dalsich socialnich davek pozaduji, aby byl alespon jeden rodic oficialne zamestnany, budto jako zamestnanci nebo podnikatele. V Rusku bylo a je hodne rozsirene smelinareni a melouchareni, paralelni ekonomika, kdy lide pracuji, prodavaji, ale ty prijmy oficialne nepriznavaji a nedani a vystupuji jako nezamestnani, co maji narok na socialni davky. Takovy obvykly vesnicky model: rodina obhospodaruje velikou zahradu a sad, produkci prodavaji u silnice ve stanku, manzel je opravar a vsichni vedi, ze opravuje elektrospotrebice v nekolika vesnicich, rodina ma statisicove prijmy, ale vystupuji jako nezamestnani. To ted stat utal, proste – je velmi nizka nezamestnanost, tady mas seznam volnych pracovnich mist a koukej nabehnout do prace. Nebo to svoje podnikani zaregistrujte a zacnete z nej platit dane – koneckoncu nejsou vysoke. Jinak pristi mesic uz nedostane rodina tech 70 tisic detskych pridavku a podpor v nezamestnanosti, co dostavala doted. A takovych opatreni je vice, odstranuje se dost negativnich zvyku, osulit stat na danich, to je v Rusku velke hobby. Take zvysili danove kontroly a dost osekavaji danove uniky treba u internetovych „umelcu“, blogeru, „influenceru“ ap. Co inkasuji reklamni zisky od zahranicnich socialnich siti, ale nedani je.

   V Rusku neni nedostatek spotrebniho zbozi ani potravin. Tovarny, ktere opustily zahranicni firmy, Rusko nedovolilo vybrakovat, ze by si ty firmy odmontovaly a odvezly stroje. Par mesicu byl problem, ze fabriky staly, ale vetsinou je nekdo od tech zahranicnich firem koupil, vetsinou mistni management a znovu rozjeli vyrobu.
   Navic tim, ze zmizela zahranicni konkurence, se otevrel trh mistnim firmam, ktere expanduji mohutnym zpusobem – domaci spotrebice, nabytek, textil, hracky a detske zbozi, sportovni vybaveni, hobby naradi, vseho je dost. Jenom to nejvyssi jedno promile frajeru a svlecen, co si potrpeli na predrazene haderky a šmuky „nejlepších značek ze Zapadu“, jedny boty za 3 tisice dolacu, ti uz si je nemuzou koupit v Moskve, ale musi kvuli tomu letet do Emiratu. No ale stejne tam leti do bordelu, panove jako zakaznici, svlecny jako personal, tak co, pri te prilezitosti si nakoupi 😀

   Vidim tam jenom malo stojicich fabrik, jediny velky problem je automobilova vyroba, ta je zatim jenom na polovine predchoziho vykonu, tak se auta musi dovazet. Pak je problem s vyrobou letadel a lodi, na ktere se dovazely motory a ridici systemy ze zahranici, ale to je take uz blizko k reseni, vyroba vlastnich mezinarodne certifikovanych motoru v Rusku uz se rozjizdi, nebo se to doveze z Ciny. A ridici systemy se prebiraji z vojenskeho prumyslu a upravuji pro civilni provoz. Bude to jeste rok ci dva trvat, ale myslim, ze v roce 2025 Rusko (a take Cina) obnovi vyrobu civilnich letadel v takovem rozsahu, ze Boeing a Airbus zaplacou.

   Mohutne roste segment sluzeb a zabavy – kdyz lidi nemuzou jet na dovolenou do Evropy, jezdi po Rusku. Pribyva hotelu a pensionu, zabavnich parku, aquaparku a adventureparku, lyzarske arealy na Kavkaze, Urale a Altaji se rozrostly na dvojnasobek. Nemuzeme jet do Disneylandu, udelame si podobny vlastni funnypark, uz jich nekolik stoji. Ono se to zacalo stavet uz behem covidu, tehdy Rusove nemohli do zahranici, ale mohli jezdit po Rusku. A vsechna velka mesta „milioniky“ na to zareagovala vystavbou nejakeho zabavniho centra. Navic v kazdem jenom trochu vetsim meste si udelaji velky venkovni „bruslarsky katok“ – postavi bedneni, nalijou vodu, postavi osvetleni, pusti muziku, kolkolem postavi nekolik stanku s teplym jidlem a pitim – saslik, klobasy, perniky, svarak, pro deti hracky a suvenyry, funguje to nekolik mesicu, vstupne se vetsinou neplati zadne, vydelava ae na prodeji ve stancich a mladez ma kde utracet kapesne a duchodci s vnoucaty zvysene duchody.

   1. Děkuji Vám paní Divišová za vyčerpávající a hodnotný příspěvek. Je to přínosný zdroj informací, na rozdíl od současných buržoasních médií. K té terminologii. Byť uvedený odkaz na wikipedii není úplně funkční, podle mého názoru, se v České republice používá obecně tzv. „dlouhá škála“ (i počet odkazů např. ve vyhledávači google tomu odpovídá) a český čtenář si tak snáze zasadí uvedené hodnoty do kontextu (ruské ministerstvo financí sice v anglické verzi uvádí u hodnoty 8 226,… jednotku „bln. rub“, ale v ruském originále jsou uváděny jako jednotky „млрд руб.“).

 4. Halík se křižuje. Strašlivá hrozba pro rok 2024.

  „Na jedné straně Putin a na druhé Trump? Byla by to strašlivá rána pro svět, pokud by u těch dvou červených knoflíků, které mohou spustit nukleární válku, byly psychopatické osobnosti bez jakékoliv morální sebekontroly,“ varuje Halík, ale dodává, že přestože nás čeká tvrdý rok, naděje je tu vždycky“

  Jestli že se tenhle člověk, Halík, ten ďábel v kněžském rouše bojí Trumpa, příštího roku, pak můžeme byt v očekávání lepších zítřků.

  Měli by ho pozvat na volební noci do ČT. To bych si snad i vzal dovolenou. Jak, když bude Trumpova výhra jistá, Strašlivě zařve a zmizí v oblaku sirného kouře.

  1. Pekelník Halík jede i tuto vlnu spásy světa

   Na jednom ze srazů WEF Gates prohlásil:

   „Aby bylo dosaženo čisté nuly, musí být na země prvního světa uvaleny agresivní uhlíkové daně, aby se vytvořila umělá poptávka po čistých produktech, aby země s nižšími příjmy mohly těžit z nižších nákladů.“

   Bill Gates, speaking at the WEF: In order to achieve Net Zero, aggressive carbon taxes need to be imposed on first world countries, in order to create an artificial demand for „clean products“, so that lower income countries can benefit from lower costs.

   Source:… pic.twitter.com/zGs5qTUqyE

   — Wide Awake Media (@wideawake_media) January 1, 2024

   1. Kdo je ten Gates? Někdo ho zvolil, že chce řídit svět?
    Ne, to soukromé korporace chtějí převzít řízení života na zemi, ve svůj prospěch, výlučně Nemají ŽÁDNÝ mandát, ŽÁDNÝ.

   1. Bez registrace to nejde.
    Já sice účet mám, ale kvůli nějaké číče se nebudu přihlašovat svým pravým jménem…☻

 5. OT – kdyz tak ctu diskusi k tomuhle clanku a koukam na „plusy/minusy“, mam pocit, ze se asi neco deje. Jeste pred nedavnem by tam byla banda trollu se „Slama u kravina“ a kazdy, kdo by se hned neztoporil by byl uminusovan az pod cernou zem a ted… skoro, jako by to bylo tady…

   1. Říkal jsem si, co tak najednou. – A hele, desperát je ve spamu! A hned několikrát identický příspěvek.
    Poslední jsem propustil, předpokládám, že starší kopie mohu smazat.

 6. Porovnávat Rusko s Českem je nesmysl. Ale když je to Rusko tak skvělé, tak by mě zajímalo, kdy hospodářsky dožene tu Ameriku? Nebo jsem to v té Russročence přehlídl?

    1. Kdyby US nevyrob8ly Putina jako jednotícího nepřítele, kdo ví, co by s nimi bylo.
     Kde je tu nadržování?

     1. Kdyz si Putina vyrobili ,jako jednoticiho nepritele tak se vo nej
      musej taky starat a podstrkovat aby vydrzel../Nic neni zadarmo dneska/.
      Kdo vi ,co by s nim bylo.
      A kde je tu nadrzovani , kdyz je tu.

  1. Nikdo v článku netvrdí, že je Rusko skvělé a dohání Ameriku. Článek dokumentuje, jak veškeré sankce, které ničí naše hospodářství, se v Rusku nejen míjejí účinkem, ale že z nich dokonce profitují nejen Rusové, ale hlavně další definovaný nepřítel, Čína.

  2. Až budete schopný řídit zemi 215x větší než ČR s 15x více obyvateli, dejte vědět, jak to zvládáte. Ale protože jste nikdy neřídil ani pracovní kolektiv o dvou lidech, být vámi sedím někde v koutě a tiše šoupu nohama. Podobných „expertů“ jsme tu měli na Čínu před pár lety tři pr***e, a kde jsou všichni dnes, a kde je Čína?

   1. Přesně tak. Nestojí to za námahu dohánět blafy z Mekáčů. Bezďáky z Franciska. Latinos z Floridy. Nedostupné zdravotnictví. Primitivní školství. Sekty různých šílenců.

  3. „kdy hospodářsky dožene tu Ameriku?“

   kterou mate na mysli? severni nebo jizni?
   a pokud jde usa, tak az bude zit na dluh stejne jako oni – momentalne $32 trilionu

   1. To není jenom pro vás, ale pro všechny – když už chcete přebírat informace z anglických zdrojů, tak se aspoň naučte, že v angličtině se názvy čísel odlišují o tři řády, zatímco v naprosté většině jiných jazyků o řádů šest. Tzn. že nejde o 32 trilionů USD, ale „jen“ bilionů.

    1. Co to meni na tom, ze ziji na cim dal vetsi dluh, ktery n.b. nejde realne splatit?
     Pro jistotu jsem se kouknul na aktualni stav, a hle, deti, neni to 32 ale je to 34, jedou po exponente (nezapomente me opravit, ze to neni exponenta, ale polynom)))

  4. Mají na to cca 33 bilionů dolarů : https://www.usdebtclock.org/
   To se nedá dohnat, leda by ruská ekonomika přešla na dolary.

   Skvělé to není snad nikde, krom Bhutanu. Nebo v některých high class ghettech jak na západě, tak i na východě, jihu a severu..

  5. Najdou se v Rusku takové sbírky narkomanů a bezdomovců ve stanech na chodnících jako v Kalifornii? Jsou v Rusku taková města jako je Detroit? Kolik bylo loni v Rusku školních střeleb? A jak to vypadá s počty narkomanů v Rusku? A jak si stojí Rusko s počtem vražd?

   1. V Rusku nemuzou bezdomovci zit ve stanu na ulici, to by zmrzli. Ale jsou tam. Ziji v opustenych drevenych domech na periferiich mest, odkud se jejich obyvatele odstehovali do nove vystavby. Nebo v opustenyvch vesnicich, tech je v Rusku hodne, pri tamnich vzdalenostech nemuzou lide stary rodicovsky dum vyuzivat jako vikendovou chalupu, jak se zvykem u nas. Obvykle v tech domech nechaji puvodni obyvatele vetsinu vybaveni, tak je to docela pohodlne bydleni pod strechou a muzou si topit v kamnech, drevo si nasbiraji kolem reky, co voda vyplavila, nebo proste rozebitaji okolni take opustene domy.

    Skolni strelby v Rusku jsou, obvykle tak jedna rocne. I obeti je dost, i kdyz mnohem mene, nez v USA, vetsinou se jenom nejaky zak vytahuje s pistolkou, kterou sebral doma.
    Nejhorsi strelba byla v Beslane 2004, kde na skolu zautocili čečenští teroristé, tam bylo 333 mrtvych a mnoho dalsich stovek tezce zranenych. Ale pod americkym vlivem i v Rusku pribyva tezkych pripadu, smrtelne pripady z posledni doby:
    2023: Brjansk 1 mrtvy student + 1 sebevrazda utocnice
    2022: Izevsk 18 mrtvych + Perm 8 mrtvych
    2021: Kazan, 9 mrtvych

    Narkomanie je velkym problemem i v Rusku. Pres Rusko prochazi tranzit drog z Afghanistanu a cast tech drog se v Rusku take spotrebovava. Ale zatim se tam neuzivaji „zombie drogy“. Presna cisla nejsou znama. Velky problem je, ze opiaty se uzivaji injekcne, takze se tim bohuzel take siri AIDS.

    Co se tyce vrazd, tam jsou statistiky celkem srovnatelne. Dlouho byl pocet vrazd v Rusku o dost vyssi, nez v USA (v prepoctu na pocet obyvatel). Mezitim v Rusku pocty vrazd klesaji a v USA mirne stoupaji. Poslednich 5 roku jsou v Rusku cisla mirne nizsi, nez v USA.
    V prepoctu na sto tisic obyvatel loni 2022: USA 6.3 zavrazdenych, Rusko 3.7, pro srovnani v Cesku ca 1

 7. Vážení občané Ruska, bratři! S hlubokým zármutkem sledujeme další dějství neutuchající snahy britského impéria o destrukci slovanského živlu a vaší bohabojné země. Destrukce vědomí obyvatel dnešní Ukrajiny započalo v první polovině 19. století, pokračovalo Krymskou válkou a dnes ji zažíváme v nové, nikoliv překvapivé podobě. Mnozí jsme pobouřeni činy naší tzv. vlády, sluhů imperiálních snah, v jejichž důsledku přišli o život a zdraví lidé v Bělgorodu. Přijměte naši upřímnou omluvu a lítost. V zaniklé české obci Ležáky, která byla vyhlazena německými fašisty, je v žule vytesáno poselství: Braňte mír ve jménu života

  1. Němce bych do toho jako viníky netahal. To byli stejní otroci jako nyní na Donbas, za lupičství BlackRock, nahánění Ukrajinci.

   1. Co to meleš, blbče?
    S Ležáky že nemají Němci nic společného? Vypálili jsme si je sami, abychom to na ně pak mohli hodit?
    Ty si dávej sakra dobrý pozor, ať někdo neudělá ležáky z tebe a tvé rodiny, s tou tvojí kreténskou posedlostí Židy.

   1. RF na Ukrajině válku nezačala. Až začne, poznáte to. Zatím jen v souladu s Chartou OSN provádí denacifikaci.

   2. Re: Putniis

    dne 17. 02. 2022, týden před invazí ruských vojsk, začala ukrajinská armáda ostřelovat z těžkých zbraní (děla, minomety a raktomety) města Luhansk a Doněck.
    Dokonce i ČT1 přinesla záběry poničených domů a autobusy odvážející civilisty z Doněcka. Vše s adekvátním komentářem.
    Máte něco dalšího do diskuze?

  2. Na zbesile masakry nacistu ,Lezaky, Lidice a tisicu dalsi ,prispely velkou merou ,
   Britske Imperium a the Bank of England , kdyz nasi privezli zlatej poklad do Londyna ,
   okamzite putoval celej Hitlerovi. Aby nemel nouzi ve valce, ani proti britum..

 8. Nojo, sankce. A to stačilo kouknout se na mapu, případně – kdyby měl někdo malou představovost – na mapu nerostného bohatství. To je tak, když si vlády myslí, že zeměpis je jen okrajový předmět……………

 9. Ideozločinci!
  Vůbec nechápou velkostrategii Jehovou vyvolených Róčildů a podobných ksindlů.
  Harari a Schwab (WEF) to řekli a naprosto jasně… budoucnost lidstva vypadá bledě. Samozřejmě ne pro Jewlita, která si vyvinula božské schopnosti, ale pro nás: zbytečné darmožrouty. Utváří budoucnost tím, že uměle vytvoří další velkou krizi.

  Světové ekonomické fórum (WEF) nás celou dobu „varovalo“. Dalšími dvěma krizemi, v jejichž porovnání COVID-19 bledne, budou velký kybernetický útok a „změna“ klimatu. Tento kybernetický „útok“ odstaví celou ekonomiku, a satan ví kolika zemí. Lidé v nemocnicích budou umírat jako za koronafašismu na JIPce a v síbrťácích. Hitlermarkety přestanou být zásobovány, všichni budeme hladovět a chladnout. Připravte si nejen dva svetry, ale i zimní kombinézu, dvě čepice a dvoje rukavice.

  Chytré telefony, chytrá města, digitální průkazy, digitální peníze, internet věcí. Kdyby to všechno mělo zkrachovat, nebylo by moudré mít starý dobrý záložní plán? Možná ne tak chytrý? Ale to není to, co Světové ekonomické fórum (židovský WEF) předkládá jako řešení možného budoucího problému. Používá stejnou strategii založenou na strachu, která fungovala po staletí.

  1. Tak proc v boji za zlepseni klimatu neprestanou konglomeraty vyrabet napoje s bublinkami, ktery po otevreni vysilaji mnoho plynu do ovzdusi a vsude.

        1. Dávno už to není skutečná původní olympiáda. Nemyslím tu řeckou, ale co bylo do sedmdesátých let.

 10. Česko by mělo požádat své zdaleka nejlepší kamarády, aby i proti nám zavedli sankce. Jedině tak se nám bude dařit posílání výživného zvíci 1300 mld kč ročně. V opačném případě nebudeme moci zajišťovat jejich vysoký životní standard.

  1. Sankce sou pro parasity podvodniky a vyderace, zlatej dul.

   Dobre jim tak.
   Ted se ukazalo , ze usak si vzal dobrovolne a s pravdolaskou ukra,
   na vyzivu a peci.
   Ale nechce ted platit ukrovi alimenty a ukr velice nadava , ze nema ani na vejplatu uklizeckam..
   To se mi dost libi.Takovou obrovskou a nenazranou cucavou pijavici si na sebe povesil ,to sem zvedavej, jak tohle dopadne.Si pude usak k soudu, ze neplati ,
   sliboval hory doly ,takova to byla nejdriv velika laska a ted kulovy…
   Usak ma ve svy zemi ty nejlepsi a nejdrazsi university na svete , /studenti z celyho
   sveta radi zaplati az pul milionu za rok za vyuku , to je jasny vedi ,kde je kvalita vyuky zdaleka nejlepsi, a muzou to sledovat denne ve zpravach/ ,
   na takovy zalezitosti a z tech universit este velmi radi poradi..A je to videt..

   1. Rikam to furt , nejblbejsi sedlak , nejvetsi brambory.
    Nemusim psat , ze v Rusku maji nejhorsi university a nejvetsi urody ..
    Maji tolik , ze to rozdavaji zadarmo..
    Stoji to urcite ,za povsim..

 11. Oficiálním ruským údajům lze věřit asi tak jako Putinově tvrzení pár dní před útokem na Ukrajinu, že rusko rozhodně žádný útok nepřipravuje a vše je jen „strašení kolektivního Západu“.

  Lež je už po staletí základem ruského myšlení.

  1. Problem je ve vas , ciste ve vas , Ty a rex.
   Moc se drete a snazite..
   Jedinej kdo veri ste jenom vy , rusovi a vzal ste si ty statistiky k srdci a uplne vazne ,
   ctete je dopodrobna a studujete, analyzujete je ,usvedcujete
   a snazite se z tech udaju vyrejzovat neco lzi.
   Nikdo jinej tady zajem nema..Zapad nas uz davno naucil statistikam neverit..

  2. Bohuzel blbost je zadarmo.
   Putin je , to stoji za povsim ,president pres politiku a nevojak.
   Kdyz za nim prijde vrchni veleni
   a prohlasi ze zeme je v nebezpeci , sklapne a udela ,aby nebezpeci nebylo..
   Pproto je blbost uzvanena..

  1. židovskâ žumpa:

   CZECH NEWS CENTER a.s., zkráceně CNC, dříve Ringier Axel Springer CZ a.s., je jedním z největších mediálních domů v České republice. Nabízí široké portfolio tištěných deníků, časopisů, online magazínů, webových projektů, aplikací či služby virtuálního operátora a tiskáren. Jediným akcionářem Czech News Center je firma Czech Media Invest vlastněná Danielem Křetínským (50 %), Patrikem Tkáčem (40 %) a Romanem Korbačkou (10 %)???

   Kosher maskoti v roli majitelů! Propaganda jako z Róčildových Bakalovek.

  2. Srí Lanka dojela na implementaci gryndýlových pravidel do zemědělství, za což byla Západem a snad OSN pochválena a prohlášena za zeleného Mičurina. Takže se neurodilo a nastala krize. Rusko má zemědělství chráněné před zelenou láskou, takže srovnání se Srí Lankou je mimo mísu.

  3. To byl takovej vypečenej bankrot. Rusku odpojili platebni system SWIFT, aby nemohlo zaplatit a pak prohlasili, ze je v bankrotu, protoze neplati. Mezitim si Rusko a Cina spustily vlastni platebni systemy, kdo se chtel pripojit, ten se pripojil a bankrto jsou spis USa a EU.

    1. Nepřehánějte. Petr Fiala jako státník je skutečným blbcem. I když, podle málo známé konvence, 7. pád zde není na místě. Sedmým pádem se hodí označovat vlastnosti získané (je pilotem, kosmonautem, vědcem), zatímco vlastnosti stálé (tedy i vrozené) je vhodnější označit v pádu prvním: je to světec, lotr, blbec.

     1. No a co když se narodil jako chytrý a blbcem se stal životní dráhou. Vsázím, že do toho blbce dorostl v posledních létech. Nebo, že by již byl poznamenán od narození?

      1. Když se teď odpoutáme od posměchu na účet Nutelliéra: já nevím. Abych to mohl, byť subjektivně, posoudit, musel bych ho osobně znát. Z vnějšího projevu a z dálky to odhadnout nedokážu, může to být tak i tak. – Tipoval bych na velkou dávku fachidiocie a nevýrazný herecký talent.

       Taky – a to si jistě všichni umíme představit – sesednout, seskočit z tygra, když na něm nejakou dobu jedete, dokáže málokdo.

       1. re: Alef Nula: 2 ledna, 2024 (14:19)

        Já ho pamatuji, když se stal přecedou modrých strak.
        I já mu tleskal vestoje (nevím, jak je to správně, přec je to již přes 50 let, co jsem se něco takového učil, pocitově bych tam dal mezeru, ale vizuálně se mi to nelíbí).
        Ještě v roce 2018 jsem mu tleskal.
        Ale nastalo tam jakési hnutí mysli a on otočil nejméně o známých 360 °, možná i víc.
        Jo, znám spoustu lidí, kteří se dostali k politickému korytu a poté zblbli.

        1. Já myslím, že ta mezera tam patří. Měl jste věřit své intuici.

         Nemám v úmyslu se přít (stejně je to jedno), ale nevěřím, někdo zblbne poté, co se dostane ke korytu. Ten potenciál tam musel být už dřív, u koryta se jen projevil. – Jsme-li totiž u koryta, nejdůležitější ze všeho – když už jsme se tam s takovou námahou dostali – je na tom místě se udržet. Tomu budiž podřízeno veškeré konání držitele koryta.

         1. Myslím že prodrat se přes ODS ke korytu je tvrdá práce a člověk už tam musí provádět skutky, kterých se slušný člověk nedopustí. A určitě již dobře ví, do čeho jde.

          1. Jak se to vezme; možná, že to neví tak úplně a docela. – Já to moc nesleduju, předmět mého zájmu je zcela jinde; ale nějak matně si vybavuju, že při poslední volbě přecedy měla velká strana problém, koho…? Nebo ne? Staří psi už tenkrát tušili, že to jde do pik, i potřebovali nějakého iniciativního blba, kterému se polichotilo a on to vzal.

           A tak máme konečně premiéra, za kterého se nemusíme stydět.

          2. Alefe souhlasím, ale myslím že normální slušný člověk se nedostane ani na posici, kterou měl ve straně při té volbě předsedy. Navíc musel prokázat, že je pro funkci v té situaci vhodný. Tipl bych si, že hledali nejen aktivního blbce, ale že musel být i bezpáteřní, jinak by tak pěkně neotočil.

          3. re: Tymákovan: 2 ledna, 2024 (17:31)
           Myslím že prodrat se přes ODS ke korytu je tvrdá práce a člověk už tam musí provádět skutky, kterých se slušný člověk nedopustí. A určitě již dobře ví, do čeho jde.

           Když se nuteliér stal přecedou, byl u modrých strak necelé dva měsíce.
           Takže neměl nic „odšlapáno“ na komunální, okresní, krajské ani celostátní úrovni.
           Byl pár měsíců nestranickým ministrem školství v jakési „vládě odporníků“ po pádu Nečase.
           To on začal prosazovat jakousi „inkluzi“.

           K modrým strakám ho přivedl jakýsi Don Pablo. Byl tam tehdy docela bratrovražedný boj o koryta i o koryto nejvyšší a nebyl jasný vítěz s rozhodující většinou.
           Hlavně, modré straky byly totálně v bruseli s financema a nikdo si moc nechtěl vymáchat hubu s osobní zodpovědností.
           Nuteliér vypadal jako plastelína, jako člověk, který žádnou frakci u modrých strak neohrozí, jako člověk, který na nikoho nic nevěděl a nikomu nemohl škodit.
           Tudíž se po dvou měsících členství stal přecedou, přijatelným pro všechny.

          4. Děkuji za informace, že tam byl dva měsíce jsem slyšel a zapomněl. Ten Don Pablo asi vysvětluje vše.

      2. Čéče, když někdo dělá reparát z matiky, nevím, jestli bych pro něj měla pochopení, že zblbnul až směrem svého života. Je to blb od narození.

       1. Nerikejte jim to ,nebo budou zapskly, liska , nekdo hodne zdaleka ,kterej ma ve vsem prsty Fialu vybral z nakop nahoru.
        Naridil co ma bejt.Co ma delat a co ne.
        Plasteliny dumaji vo tom, jak je Fiala z plasteliny.
        Tak jim to neberte..Si neuzijou bez tech chytrosti ,dyz sou v zivote reparati…A musej to davat porad najevo.

     2. Já jsem Fialu registrovala z působení na zdejší univerzitě dlouho před tím, než začal růst v politice. Tehdy ještě měl betelné brněnské přizvuk.
      Odjakživa jsem si byla jistá, že mu náleží první pád od slova blbec.

   1. Pane Alef.
    Je otázkou,kdo nám půjčí až budeme tou rozvojovou zemí.
    Mám obavu,že to nebude o statutu rozvojová země,přeci v rozvojových zemích se investuje k vůli zdrojům a levné pracovní síle.

    1. Půjčování peněz kosher bankstery FEDu není půjčováním, ale padělatelstvím. S tím přímo souvisí ovládání centrálních bank protektorátů, i moci výkonné.

   2. Vidíte, tak jednoduché to je, a mě to stejně hned nedošlo. Vždyť všechno dává vlastně smysl….. . Jsem zapomněl přepnout na ptydepe.

   3. Kdo ze nam zasle certlicku , uredne potvrzenou, s razitkama a podpisama ,
    dulezitejch osob
    vo udeleni nam , ten statut rozvojovy zeme a doda hned nekolik trilionku na pomoc.
    Aneb, jak se nejakej stat usvedci, ze je dovopravdy uplne rozvojovej ,
    aby nahodou nesvindloval. /To by moh rict kazdej , ze je rozvojovej/.
    Myslim ,ze horsi este je, kdyz je nejakej stat, nerozvojovej ,
    vo takovym sem este neslysel ,ale je jich porad vic..

   4. Ano, ano, již nějakou dobu jej podezřívám, že nás takto rafinovaně posouvá mimo cíl masové migrace. :-). A my štěňata špatný to prostě ne a ne docenit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *