24 června, 2024

Rusko pozastavilo platnost Dohody o vývozu obilí z ukrajinských přístavů

Rusko pozastavilo platnost Dohody o vývozu obilí z ukrajinských přístavů.

Dohoda byla uzavřena v červenci mezi OSN, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem a zaručovala obchodním lodím možnost bezpečně vyvážet z přístavů Oděssa, Južnyj a Černomorsk obilí a další zemědělské produkty.

Před jejím uzavřením vyvinul ukrajinský prezident mohutné marketingové úsilí, kdy tvrdil, že v ukrajinských přístavech je uloženo v zásobnících 25 milionů tun obilí a že bez ukrajinské pšenice hrozí, že v nejchudších zemích vypukne hladomor.

Z iniciativy OSN se tedy Rusko i Ukrajina zaručili, že ve vymezeném humanitárním koridoru budou moci lodě vyvážet obilí a další potraviny a společné inspekční komise budou kontrolovat, že na lodích se nepřepravuje válečný materiál. Během dosavadní 3měsíční činnosti dohody bylo s pomocí 410 lodí exportováno více než 9 milionů tun obilí a další zemědělské produkce (oleje, soja, šrot a další krmiva).

V sobotu 29. října provedla ukrajinská armáda útok na plavidla v přístavu Sevastopol na Krymu. Podle sdělení ruského ministerstva obrany útok podniklo devět vzdušných dronů a sedm autonomních bezpilotních plavidel, které koordinovaně zaútočily proti ruským lodím v přístavu. Všechna bezpilotní zařízení, jak letící, tak plovoucí, byla zneškodněna na rejdách přístavu, přesto byly dvě lodě poškozeny výbuchy.

Vyšetřování podle ruské armády prokázalo, že ukrajinská armáda vyslala útočící kamikaze zbraně z přístavu Oděssa a využila pro jejich přiblížení trasu ve vyčleněném humanitárním koridoru pro lodě s obilím. Ruská strana proto pozastavila svoji účast v dohodě, v nově nastalé situaci bude armáda koridor hlídat a bránit v něm pohybu dronů kamikaze. Nemůže tedy civilním lodím garantovat bezpečnost, protože by se mohly stát obětí vzdušného souboje dronů a PVO.

Většina lodí v pondělí 31. října kvapně opustila ukrajinské přístavy. Britská pojišťovna Ascot, která pojišťovala lodě plovoucí mezi ukajinskými přístavy a Bosporem, oznámila, že pozastavuje uzavírání nových pojistek, ale již uzavřené pojistky platí pro odjezd lodí z přístavů.

Jak ukazuje statistika exportu, tvrzení, že ukrajinské obilí zabrání hladomoru v nejchudších zemích, bylo mírně řečeno nadnesené. Většina lodí směřovala do Evropy a vozila především krmnou kukuřici a soju pro výkrm jatečných zvířat na evropských farmách. Do nejchudších zemí Afriky a Asie směřovalo jenom 3-5 % různých vyvážených potravin.

Rusko oznámilo, že díky letošní vysoké úrodě může bez jakýchkoliv problémů exportovat do potřebných zemí dostatek pšenice a že hladomor nehrozí.

Na fotkách:
1) lodní dron ukrajinské armády, zachycený ruskou armádou na Krymu
2) pondělní úprk lodí z ukrajinských přístavů na VesselFinders

72 thoughts on “Rusko pozastavilo platnost Dohody o vývozu obilí z ukrajinských přístavů

 1. Gilbert Doctorow 2.11.2022
  „Rusové oznámili, že od ukrajinských úřadů obdrželi uspokojivé písemné bezpečnostní záruky, že obilný koridor nebude znovu použit k útokům na ruské lodě a přístavy, aby znovu potvrdili účast na dohodě o obilí. Otevřenou otázkou je, co se nyní udělá, aby se odstranily vážné překážky pro ruský vývoz obilí a hnojiv, které představují druhou část původní dohody.“

 2. Zkopírováno z telegramu :
  Ukrajinskí vojaci sa chvália počítačovými programami a smejú sa Donecku kvôli používaniu papierových máp. Chcem v tom mať jasno. Zatiaľ čo Ukrajinci pravidelne plnia dátami svoje databázy, ktoré im darujú ich americkí majitelia, my nemusíme ani nič vymýšľať či inštalovať, len ich programy používame online. Je to veľmi pohodlné a ekonomické. Chcem vás upozorniť na skutočnosť, že VŠETKY ich programy. Teraz už viete, prečo im v poslednom čase veľa vecí nevyšlo.
  /Joker DNR/
  Joker hackol vychvaľovaný americký program velenia a riadenia „Delta“, ktorý aktívne využívajú Ozbrojené sily Ukrajiny. Aby bolo jasné, ide o program, do ktorého sa pre velenie a riadenie vojsk zadávajú všetky údaje o svojich aj nepriateľských vojskách, ktoré sa pravidelne aktualizujú s príjmom spravodajských informácií. Veľmi šikovný softvér. Skutočnosť, že k nemu získali prístup naše špeciálne služby, naznačuje, že teraz vieme všetko o nepriateľovi a vieme všetko, čo vie nepriateľ o našich silách a prostriedkoch a ich nasadení.
  /Daniil Bezsonov/

  1. Pětipohroma vydeleguje na Rusa přepadovou rotu cepiníků, pěší brigádu práčat a zezadu je bude jistit vozová hradba třiceti obrněných žebřiňáků.

   Urrrááááá!!!
   Tuhle válku vyhrajeme!!!

    1. Re: Homér

     Vy jste zase zapomněl, že na úloženkový benzín to v zimě nepojede. jedině, že by to soudruzi hbitě předělali na ruční pohon, to potom jo.
     Anebo psí spřežení by taky nebylo špatné. Akorát jsem ještě neviděl psí spřežení tlačit, vždycky jen táhlo…
     Leda oslovit japonské vynalézací soudruhy ONOSETO a SAMOSETO…

 3. Zatim stále u bodu č.1 ☺

  má se pro jednat
  Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 90/1995 Sb.,
  o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 263/ – prvé čtení

   1. Pise se vsude vo ruskym utoku na Vuhledar. A prej to nebylo nic peknyho..
    Cesky demonstrace jsou popuarni , pise se o nas a nasich problemech a to je bezva.
    Vrabel je pomlouvanej aby se zabranilo ,ale demonstrace je za milion reci ,asi nesmi bejt clen alternatoru.

 4. EU je připravena zásobovat Kyjev elektřinou pro případ, že by v důsledku ruského ostřelování došlo k jejímu nedostatku.
  V rozhovoru pro UNIAN to uvedla evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

  1. Re: Homér

   Tak to je skutečně ÚŽASNÝ plán.
   Akorát soudružka nevymyslela, jak tu elektriku v Kyjevě překlopí z VVN na 3 x 240 V, nebo kolik nám to už účtujou.
   Ale soudružka evropská komisařka bude určitě chytrá, mladá a krásná, takže povolá dva zdatné soudruhy Japonce, vystupující pod varietními jmény ONOSETO a SAMOSETO. A ti to jednoduše ZAŘÍDÍ.
   Problém je vyřešen. Ještě že máme po ruce ty Japončíky.

   1. Jourová právě sdělila, že musí komise promyslet, jak sankcionovat ty, kteří zanedbávají sankce.
    Trochu se kroutila , prý Turek zanedbává. Sice né stát, spíš soukromníci, ale i tak.
    Ta ženská musí mít hlavu jako meloun, takové zlobení s nedemokratickými živly.
    🤕

    1. Hornicek jednou rekl , ze humor se vloudi i do marnice.
     Tak jeden..
     Cervena Karkulka se zene pres les za babickou a v lese za kerem lezi vlk .
     Kdyz vlk videl Karkulku bezet , tak vyskocil a prestal lezet.
     Vlk : „Kam se zenes, ty kravo blba „?
     Karkulka : „Co si to dovolujes vlku , ja nejsem u tebe zadna blba krava..“?
     Vlk : „Jo ? A kde mas kosicek, ty kravo blba“?
     Karkulka /se prasti do hlavy/ : „Ja krava blba ! Zase sem si ho zapomnela doma“ !

 5. Podle ruských analytiků bez vývozu obilí, by VSU u Chersonu nedisponovala takovým množstvím techniky, protože využívaly tyto lodě k dovozu zbraní. Lodě byly naložené malým množstvím nákladu, aby byly zanořené jen částečně nad čáru ponoru a púsobily tak dojmem, že jsou prázdné. Odhadují, že každá taková loď přepravila 20 vagonů vojenského materiálu.

  1. To se pořád točíme v té záhadě, proč Rusko nechává půl roku proudit na Ukrajinu zbraně a materiál, aniž by se tomu pokusili zabránit. Ve světle toho, že bez importu by Ukrajinci od srpna už neměli prakticky čím střílet, je to poměrně zásadní otázka.

   1. Protože na západ serou a před zbytkem světa ukazují, že to nejsou oni, kdo porušuje a zneužívá dohody. A co ukrajinci vystřílí a je jim zničené bude muset někdo zaplatit a Rusko to není.

    1. Řekl bych, že je sakra rozdíl, jestli není čím střílet, nebo vystřelí, někdo to sice zaplatí a trefí tím muniční sklad nebo panelák. Proveďte si srovnání nákladů, výnosů a ztrát.
     Střílet má smysl po cílech, které mají buď větší hodnotu samy od sebe, nebo mohou představovat nebezpečí pro takové hodnoty.
     Představa, že je pro Rusko výhodné, aby na Ukrajinu byly nerušeně dodávány zbraně a munice v neomezeném množství, je hodně absurdní, ale na tomto webu velmi rozšířená.

     1. Re: gogo

      Řekl bych, že Ivan a jeho parta v Ejfryce a v Jižní Emeryce mají trochu – ale jenom „maličko“ – jiná měřítka. Totiž že preferují DODRŽOVÁNÍ UZAVŘENÝCH SMLUV před relativně lehce – protože z cizích kapes – uhraditelnými škodami.
      Děláte chybu, že pečlivě nečtete moje vstupy.

    2. Nevim jestli je to prave tenhle duvod, ale jsem rad, ze se tady tomu konecne zacalo rikat „zahada“.
     Protoze predtim to byla „neschopnost“ a „vlastizrada“.
     (trochu mi to pripomina prechod od Globalniho oteplovani ke Globalni zmene klimatu)

     Ze Rusove maji prostredky, jak zatnout Ukrajincum tipec predvedli, takze srdceryvne pribehy gaucovych generalu o nemoznosti vyrobit rakety, protoze sankce, nebo neucinnosti raket, protoze uz zapad dodal PVO, jsou nastesti pryc.
     Proc to Rus dela, jak to dela, se muzeme jenom dohadovat.
     Mozna se casem dozvime neco vic.

     1. Tu schopnost měli i v únoru. Mají ji i dnes a nevyužívají.
      Nevůle, neschopnost, zrada, kolaborace, sabotáž … nebo geniální plán? Prostě stále trvající záhada, já netuším, proč nezačali operaci tak, aby zaručeně vyhráli, proč to udělali v podstatě naopak a vytrvali v tom minimálně půl roku.

      1. Uz stokrat jsem tu psal proc ne v unoru…

       Duvodu bude urcite vic, a rozhodne si nemyslim, ze vypad na Kyjev byl klamny manevr. Proste to stalo za to zkusit, jestli se Kyjev nesesype.
       Pak sli na plan B.
       Ted prijde na radu plan C.

       Kdybych byl zastance toho vaseho „genialniho planu“, tak bych tvrdil ze od zacatku planovali az na zimu, a proto si namalovali na tanky to Z 🙂

       Takhle ale jenom muzu opakovat, ze jsem rad, ze tu doslo k posunu od „neschopnost/vlastizrada“ k „zahada“.

       1. Ta záhada pro mě představuje s největší věrohodností směs diletantismu, sabotáže, neschopnosti, bordelu a vlastizrady.
        Jako chytrý plán a záměr to moc nevidím.. tak jedno procento.

        Píšu o záhadě trochu proto, abych případně přiměl někoho k pokusu ji vysvětlit aniž bych mu příliš vnucoval svoje interpretace.

        1. „směs diletantismu, sabotáže, neschopnosti, bordelu a vlastizrady.
         Jako chytrý plán a záměr to moc nevidím.. tak jedno procento“

         Takze nakonec budetem mit pravdu, urcite se totiz trefite.
         Jako petikolka podporila 3 kandidaty na prezidenta, aby tak zvysila sance, ze jejich kandidat vyhraje 🙂

         1. to je spíš logika děvčete z Moravy, které jde v Přaze na grupáč, protože si myslí že její šance najít si manžele stoupne 5x

        2. gogo myslíte ,že pro zbytek světa (mimo západ tedy afrika, jižní amerika, asie)
         by rusko vycházelo líp kdyby použili veškerou dostupnou sílu kak nejmenovaná velmoc v jugině ,iráku,libyi a jinde. Mezinárodní vztahy se těžko budují a lehko strácej tak to přidejte taky do kalkulačky. Mimo jiné můžete mi sdělit jestli by smršť a la nato byla pro Vás smysluplnější?

   2. Já tedy úplně nechápu, jak by tomu mohli účinně bránit. K tomu by nejspíš byla zapotřebí úplná kontrola vzdušného prostoru, případně obrovské zásoby velice přesných dálkových střel, spolu s dokonalými informacemi, což nemají ani omylem.

    1. Zabránit dodávkám?
     Likvidací želeničního spojení zejména s Polskem. Blokádou Oděsy.
     Možná i nějaké silniční uzly.
     Letecky moc těžké techniky nepřepravíte.

     je to ve skutečnosti velmi snadné a levné.

     Anebo to může být tak, že Rusko očekává 3. světovou v konvenční podobě a potřebuje si osahat veškerou NATO techniku napřed na Ukrajině. Přitom ale tak, aby přitom nedostalo škaredě na prdel.

     1. Ta druha moznost tam byt musi, jestli jsou alespon trosku pri smyslech. Proto i zacali tak na volnobeh- nechteli si narusit stavy zbrani pro eventualni velky konflikt (a drzi se toho doted).

     2. Re: gogo

      Nákladovost poškozování logistických tras je s cenou jejich oprav naprosto nesouměřitelná, jste těžce mimo mísu.
      Ale ano, je to cesta. S tím rozdílem, že v podstatě je potřeba rozrýt prostor pouze mezi Nikolajevem a Dněpropetrovskem – Dniprem. Na zbytku ať si Ukři dělají, co je napadne.

       1. Re: Gogo

        Momentálně jste zaměnil Ivana za Vasila, který nikdy nic platit nebude, takže znovu a lépe.

        A co se týká spotřebovaného materiálu na frontě, dnes jsem zde četl odkaz z nějakého plátku. V článku si slovenský soudruh důstojník stěžoval, že smrad z ukrajinských mrtvol je všudypřítomný.
        A připomenu slova denacifikace a demilitarizace.
        A taky poznámečku z emeryckého článku, stvořeného „prý“ US analytiky, kterým schází na Vasilevské straně 21 brigád.
        Tedy abyste rozuměl, nikoli 21. brigáda, nýbrž 21 brigád.
        Jen tak od pasu, mně to vychází při klasických počtech na nějakých 150 000 kusů, neboť brigáda bývala početně dvojpluk a pluk měl v bojových stavech okolo 4 500 kusů.
        A to se držím v násobilce docela zpátky, protože ignoruju doplněné jednotky, které jsou zpátky na frontě…

     3. Fakt nevím, jak by toho byli schopni dosáhnout. Ta země je prostě obrovská a komunikačních tras spousta. Myslím, že většinu dodávek tahají kamiony a to je velice pružná doprava. Vzdušný prostor neovládají, přesné rakety nemají, dělostřelectvo nedostřelí. Nějaký železniční uzel by snad zničit s velkým nákladem mohli, nejhůř do týdne by byl obnoven za zlomek nákladů na zničení. Jediné, co by snad mohlo být úzkým hrdlem, jsou asi mosty přes Dněpr. Ale taky jich asi není málo a není je snadné zničit. Nahradit je mohou přívozy a lodní doprava.
      Myslím, že i jen odříznutí Oděsy by bylo nad jejich síly.

      1. Re: Takytaky

       Co si pamatuju, mosty jsou jen čtyři.
       Ale s únosností nemohu sloužit, na většině z nich byly kdysi zákazové značky pro všechna těžší auta…

       1. Takže jsem zlehka mrknul na mapu a od Záporoží do Kyjeva jsem jich napočítal 22.
        Plus se samozřejmě dají postavit pontonové. Všechno to zničit je pro Rusy mission impossible. Jenom co dalo ukrům práce zničit těch pár mostů u Chersonu a to mají přesné himarsy. A stejně nedokáží zcela to izolovat.

   1. Re: jina

    Vy jste z Marsu? Jak chcete zkontrolovat loď o výtlaku (nosnosti) 150 000 tun.

    Víte, kolik nafty se veze v nádržích takové lodě? Jak zjistíte, že v naftě pro lodní motory není potopeno 1 000 tun dělostřeleckých granátů?
    O kolik myslíte, že se přiblíží čára ponoru k hladině, když bude v lodi naložena 1/150 její nosnosti?

 6. K tomu vyhladoveni:
  Prave jsem se hrozne rozesmal, kdyz jsem otevrel Parlamentky. Po pulroce uvalovani sankci, jake svet nevidel, a vycerpavani Ruska, aby uz nemohlo vest utocne valky, a izolace, aby bezni zoufali Rusove uz konecne toho tyrana svrhli (alternativne to zavrazdili olgirchove), zjistil demokraticky zapad uplnou novinku.

  „Nechat trpět Ukrajince. Nechat trpět Západ. Dlouho. Nová taktika Ruska“
  Podle zahraničních vojenských analytiků Rusko na Ukrajině změnilo svou taktiku. Nový ruský velitel ruské „speciální operace“ Sergej Surovikin prý dostal od Vladimira Putina za úkol protahovat válku, protože Západ prý časem o podporu zničené Ukrajiny ztratí zájem.
  …Nová ruská strategie se podle vojenského zpravodaje Dana Sabbagha z britského deníku The Guardian snaží prostřednictvím ničení Ukrajiny neúměrně navyšovat výdaje Západu na případnou obnovu Ukrajiny….

  Jeste vcera zapad neumerne navysoval vydaje Ruska, a najednou je to pry ruska strategie proti zapadu.
  Jeste chvili a zacnou tvrdit, ze Putin zakazalvyvoz ropy, plynu, uhli, dreva… do Evropy.

  ps. diky za fotku toho ukrajinskeho lodniho dronu. Vypada to jako peknej bastl, ale nerikam, ze to nefunguje 🙂

  1. To je jak jsem kdysi psal, že je to jak souboj dvou malomocných. Oba doufají, že tomu druhém upadnou ruce dřív než jemu.
   Rusku podle mě hrozí dvě věci (samozřejmě v kombinaci):
   – porážka na Ukrajině, když se jim nepodaří začít normálně bojovat
   – nějaká forma palácového převratu iniciovaného zvenčí
   obojí by přinutilo v nějaké fázi Čínu zareagovat anexí části území.
   Jinak moc nevidím možnost krachu Ruska. Populace je odolná, suroviny mají, základní výrobu taky a zbytek bohatě dodá Čína.

   1. Proboha jaky malomocny zase…
    Rusko od zacatku vedelo, ze bez vyhladoveni/zbankrotovani Evropy nema zadne vojenske vitezstvi smysl. Proc, to snad chape kazdy. Uz jsem to tu psal mocrat… (pro zapometlive: USA/VB uz mely nachystane plany na rozsahlou podporu partyzanske valky, ktera by teprve byla nekonecna a krvava. nijak se s tim ani netajili)

    Vtip je v tom, ze pysna Evropa si myslela, ze kdyz zakaze Rusum BMW, Medvedy a Audiny a dovolene na francouzske riviere, tak se Rusko budto zhrouti, nebo to Rusove psychicky nevydrzi.
    Takze sankce, jake svet nevidel, odstrihnout SWIFT, at Rubl zkolabuje a tak dale a tak dale.
    No a ted zjistuji, ze to je vlastne ta „nova“ ruska strategie.
    On vlastne ten Fiala do toho Bruselu zapada. Spidlovi se tam taky libilo.

    Palacovy prevrat a jeste iniciovany zvenci?
    V Rusku nebydlim, ale osobne myslim velmi nepravdepodobne.
    Putin ma porad podporu, nad kterou jakykoli zapadni statnik slinta. (zapadem financovana Levada)
    Rusove dokonce posilaji penize na zimni vystroj vojakum.
    Pozor, nezamenovat to s nedostatecnou vystroji armady. Ono nechat lidi projevit vlastenectvi koupi neceho, pro vlastni vojaky, vzdycky povzbudi narod a narodni hrdost.
    Aspon ti medialni tupci na zapade vidi, jak bezny Rus s tou valkou nesouhlasi. Nevim jak CT, ale kdyz kdysi ta ruska redaktorka protestovala proti valce v televizi nejakym transpatentem, tak to tady jelo porad asi 3 tydny. A i moji znami mi pak rikali, ze j to dukaz, ze Rusove s valkou nesouhlasi, jenom to nemaji sanci vsem rict, protoze totalita…

    U nas zase poslali 30 milionu na jeden tank pro Ukrajinu. I kdyz si nejsem jisty, kolik tam poslaly neziskovky prisate na statni rozpocet.

    1. Palácový převrat není prováděn obyvatelstvem, nýbrž suitou kolem vládce. K tomu jsou ty dávkované sankce na soukromé majetky lidí.

     Já si pořád myslím, že likvidace Evropy není dílem Ruska, nýbrž EU a USA.

     1. To je pravda, to palacove jsem prehledl.
      Nic to nemeni, na mem nazoru – velmi nepravdepodobne.
      A jenom debil mel majetek v zapadnich bankach, po poslednich 8 letech.

      EU se likviduje sama? To je prece zjevne. Ze by v Rusku nevedeli, ze pycha predchazi pad? Ze by na Rusko nebyly od pred valkou uvaleny vsemozne sankce? (za Navlaneho, Vrbetice, Sripaky…)
      Vykopnutim ze SWIFTu uz vyhrozovali Rusko mockrat.

      Rusko moc a moc podcenujete. Podle me dobre vedeli, jak se pysna a namyslena Evropa zachova.
      Detaily urcite ne, ale ramcove to prece bylo jasne.

      1. „A jenom debil mel majetek v zapadnich bankach, po poslednich 8 letech.“
       Mela ho tam ruska centralni banka a troufnu si rici vetsina oligarchu plus podnikatelu na kyperskych (irskych atd.) PO boxech.
       A napr. Tinkoff ted musel splatit dalsi transi- formou vzdani se ruskeho obcanstvi.
       Dokud bude ruske hospodarstvi trzni, pujdou penize vzdy za nizsimi danemi a vyssimi uroky (zisky), tomu muze zabranit snad jen Zapad 🙂

       1. Ruska centralni banka tam prostedky mit musela. Celkem to i pak vysvetlili. Ostatne uvidime, jak to s temi ruskymi penezi bude dal. Zvlaste v USA dost nesouhlasi s jejich pouzitim na neco jineho. Zajimave je, ze v pripade zabavenych afghanskych penez takove obavy vubec nemeli, ty uz jsou totiz fuc nadobro. Zrejme tusi, co by nasledovalo jako ruska odpoved? (ja to tedy netusim)
        O EU mi radsi nic nerikejte, ta je na prahu jakesi zeleno-fasisticke totality, tam se rozumem ridi malokdo.

        A oligrachove? Tem prece rekl Putin MOCKRAT, aby prevedli penize do Ruska. I amnestii jim na to dal.

        Takze plati dvojnasob:
        „A jenom debil mel majetek v zapadnich bankach, po poslednich 8 letech.“

        Vy si uzivejte nizkych uroku na zapade a zabavenych penez, ja dam prednost bezpecnosti doma a par procent ozelim 🙂

        1. Putin jim to rekl 1000x a oni neposlechli, protoze jsou pitomi?
         To se mi nechce ale vubec verit.
         Spise mi to prijde jako pat: oligarchove maji Putina v hrsti a mohou ho kdykoliv sundat a Putin musi zato lavirovat na valecnem poli.
         Za tim vsim bych videl rodiny oligarchu, na zapade jiz etablovane, ktere se do Ruska uz nedokazi vratit. Pred par dny se na rusky narod obratil kriticky mlady Vekselberg, ovsem bezchybnou anglictinou.
         Mit penize jenom v Rusku a rodinu venku, to zas nedopusti zapadni urady. Podle meho se ted vsichni drzi navzajem za koule. Pocet ruskych penez na Zapade bych videl tak na 1-2 biliony, coz uz je velmi zajimava suma i pro statni rozpocet USA a da se tedy predpokladat, ze sazky o ne pujdou tak vysoko, ze dokazi ohrozit i samu ruskou existenci.

         1. Přesně tak, tahle provázanost je naprosto klíčový prvek jak příčin konfliktu (tím nemyslím jen vállky), tak i podivného průběhu války samotné. A bude to zase klíčový prvek pro eventuelní kroky k dohodě.

       2. Tam RF neměla peníze, tam měla pohledávky, nebo si myslíte že valutové rezervy státy drží v použitých dolarovkách číslování kterých nenásleduje po sobě?!? I to tam je zavádějíci, jejich „cenné“ papíry jsou jen seznam v noutpadu někde v korespondenční bance.

        Proto vyznívá směšně, když evrokomis chce dát tyto „ruské peníze“ ukrajině – to jim jako převedou ruská aktiva, a následně jim je vyrovnají?
        Nb se tím automaticky západ stal bankrotem, v přímém smyslu (nedostál svým závazkům), ale najděte firmu která jim za to sníží rejting do defoltní úrovně – samovrahů je málo. Takže klasika – quod licet Jovi…

      2. Majetek v západních bankách držela i ruská centrální banka v objemu stamiliard dolarů. Nechali si je sebrat. Stejně u řady dalších bank, firem, a osob.
       Většina ruské oligarchie má majetky z Ruska vyvedené a toto byla běžná praxe od roku 1990 pro většinu zbohatnuvších.
       On to Putin opakuje skoro v každém vystoupení – o lidech, co tady vydělávají a TAM peníze ukládají, drží majetek, rodiny, kontakty, TAM jsou mentálně ukotveni.
       Tohle se týká většiny z prvních levelů ruské hierarchie.
       Dcera Lavrova se podivovala, jak jí může hrozit nějaké omezení, když je britskou občankou…

       Podle mého názoru je většina nelogičností a záhad okolo ukrajinské války a potažmo celé této krize spojena právě s tímto fenoménem.

       1. No vidite, sam jste si i odpovedel.
        Cela leta do nich Putin hucel, at ulozi penize doma, ze je to tak bezpecnejsi.
        I amnestii jim na to dal.
        Par jich poslechlo. Tech chytejsich?
        No a ti oligarchove, kteri si nechali pro par procent vrtat koleno maji co chteli.
        A Putin opet dosahl sveho. Odted budou ruske penize v Rusku. A trochu v Dubaji 🙂

        Pred lety taky hucel do kdekoho, at zacnou se zemedelstvim, kdyz uz maji tu cernozem vsude, ze je ostuda dovazet obili a maso z USA.
        Vsichni na nej srali.
        Nakonec prece dosahl sveho.

        Ne vsechny cesty vedou primo a rovne, jak to z gauce vypada.

        1. Ono to má i jinou interpretaci. Ti, kdo provedli tu finanční re-emigraci, nejsou ve střetu zájmů.
         Ti, kteří tam mají věci a osoby jim nadevše milé, ve střetu zájmů jsou. Je pak otázka, zda by neměli být zbaveni možnosti rozhodovat, ovlivňovat nebo provádět důležité věci. Ne všichni naráz budou čelit hrozbě ztráty a může to nést takovou formu dohody – ty necháš potopit Moskvu, a my ti nezabavíme tvoje miliony na Kypru.
         Kolik takových lidí je? Desetitisíce na všech úrovních.
         A jak tady občas s gustem píšu, z Ruska utekla spousta vysokých vládních činitelů a zejména mě baví Anatolij Čubajs. Prostě si odjel a už se nevrátil.
         Jakpak Putin asi poradil Lavrovovi s Peskovem?

       2. „Podle mého názoru je většina nelogičností a záhad okolo ukrajinské války a potažmo celé této krize spojena právě s tímto fenoménem.“
        Presne!
        Kdyz to zjednodusim, vypada to na takovouhle dohodu:
        My vam (zatim) vase penize tady u nas neznarodnime a vy za to nechate ukrajinske zeleznice a staby na pokoji.

        1. A tyhle čachry samozřejmě probíhaly i na nižších úrovních. Když se ukrajinský oligarcha potkal s ruským kolegou se stejným občanstvím, co uměl vojáky, dohodli se, že Mariupol zůstane jeho.
         Tohle jsem slyšel mockrát už v roce 2014.

         Když dobře posloucháme informované Rusy, komu co patří, kdo má jaké občanství, kdo co financoval … ten obrázek vypadá dost jinak, než Putin-car sedící a rozhodující pevnou rukou.

  2. Mě fascinuje frmol ve Finském zálivu a typy lodi ve Volžsko – Donském průplavu. To po Labi pod naší hranicí plují kocábky… a po Jang-c-Tiang jak hluboko se dostanou lodě do vnitrozemí.

 7. Helmut, měl jsi dneska klobásu?
  Kua Hans, nemluv mi nic o masu
  gešeft prázdný, švajneraj …
  prý Morava, to je ráj!
  Tam prý vraždí prasátka
  věší škáry na vrátka,
  klobás mají plné síně
  žerou si tam jako svině
  v tomhle strašném hladomoru.
  My tu máme po humoru!
  Zavoláme Fijalovi
  ať ty české vepře sloví;
  ještě že je taký hňup!
  Maso bude coby dup.

 8. Teď půjde spíše o hladomorek v Evropě. Zásoby jsou, ale rozežraný západ nezná míru a skromnost. Navíc má otroky v nárazníkovém pásmu, v čele s šíleným profesorem.

 9. Bohužel,jsem zde nucen prohlásit, že jste zcela nevhodná soudružka Marie, která soustavně podává jedině nevhodné informace, a to ještě zcela nespolehlivým a stranicky neprověřeným individuím.
  A já to musím vědět, páč já byl kdysi taky spoustu let zcela nevhodné individuum. Až jsem se jednoho krásného dne (ho*no, byl hnusnej) stal mladým, chytrým a krásným jedincem.
  A až vás potkám, tak vás plivnu.

  1. Dneska je tady velmi hodnotna diskuse..Nemuzu stat opodal ,kdo by se smal …
   Nejdriv pro uplnost dva ty drony pronikly obranou. S poskozenim lodi.
   Rekordy v necem, co je tezky nazvat blbost zase byly prekonany ,tezky je se branit az nemozny , kdyz clovek na to nema obranu.
   Videl jsem nekde ,ze Vidlak je zapojen jinde do debaty tri ,tak asi byl postoupen mezi vyssi vyber alternatoru , uz se dockal..
   Neco reakci na …
   Nekonecne sankce zapricinily nekonecne vyjimky z nich a nekonecne svindle..
   Rusove strileli tak ,ze U dodavala el. do EU a ted je to obracene.
   EU ,jako napr. predtim pritel drahy USA ,Saddam , dopada stejne.
   Tak dlouho jsme prohlubovali az jsme s nadsenim ….
   Neni zase na to poradnej nazev..
   Neco jako, gang nejakych skrti , vrazi kudly ,vydloubal uz oci , a mozek , kope neustale do obeti a obet,vyhladovela navic , jeste krici s uplne rozbitou hubou a v poslednim tazeni jeste vic,to je malo este nemam dost..Orgie zenskyho masochismu.
   Dovoz zbrani si nejde zastavit. Taky mi to pripada podivny.
   Mozna rus to potrebuje.
   Rus asi neni perfektni..Coz je videt a prisnej kritik gogo na papiru dokaze vsecko a bez chyby..Zase reseni nema ,tak si to zjednodusuje..
   To umi kazdej se vytahovat zdalky..
   Mozna jde rusovi/nejen o U./ale o zhrouceni EU , NATO a vsech tam zucastnenych i USA co nejvic , se radi porad s cinanem ,kdo vi vo cem..
   U nas je to uplne jasny , jako Fialka..ze jo?
   Kazdopadne panuje vsude panika a nektery vyroky a opatreni vo tom mluvi jasne.
   Usa pred volbama ,strach z prohry a msty ,vod tech druhejch je velkej.
   Kradou vsude a vsechni malickosti a to potvrzuje jejich paniku..
   Svet to vidi a prcha..To muze bejt spolu s terozlocinama strategie..
   Dal rus vi vic a mozna ,ze se valky ty cely, neboji..
   Cort znajet a ani ten asi poradne nezna rusa.
   Chce si prej udelat zakladnu na Kube, aby amiky konecne presel humor.
   Jak je tezky valcit strizlivej s nepritelem , kterej nema nic , nez fanatismus bez konce.
   Jak se na tohle chce nekdo pripravit ,treba vojacky ,nebo myslet jako takovej nepritel je asi nemyslitelny..
   Targus to pise jasne , jdou pres mrtvoly i pres svoje vlastni nejvic..Na mnozstvi nehledi.
   Jako Hampl vedle , neni mozne posuzovat umysle takovych beznym rozumem a uhodnout a odhadnout asi tak ,co z toho plyne./Ze budou napr. besnit na most/.
   Gogo a sakra ,asi podcenuje NATO a jeho moznosti , ktery se pripravujou ,rovnez fanaticky na valku od 45. A jak se pripravoval rus?
   Je tady ale dalsi zalezitost fanatiku polaku, kteri maji 18% inflaci a nedostatky ,aby sli zase na rusa..
   Mozna maji na mysli rusove velkej obraz ,aby zeme bez ruskyhu obili ,plynu atd. a neni toho malo a zadarmo, prohledli a otocili se ..
   Trpelivost je strasna zbran. At se deje co se deje ,nepritel je tady porad, i kdyz treba zrovna prohrava..
   Kolikrat bylo Rusko zniceny a kolikrat jiny..
   Rus prej valci do patka a pak ma padla, az do pondelka se rika..
   Sakura ,sakra ,“palacovy“ prevrat , je vzdycky hajzlovej prevrat , vzdycky de vsecko uplne a nekolikrat za sebou do hajzlu a zarucene nejvic./EU/.
   Na ukrech uz se testovaly a dlouho vsecky mozny bio..
   Zamer muze byt co nejhorsi hospodarska zkaza, aby se U+EU a usaci tak snadno nevzpamatovali..
   Ve Svajcu si ted nejaky zchudly miliardari u posledni miliardy ,nejdriv zahodili rusky obcanstvi a zalozili novou ruskou vladu !!!
   Miliardar je idiot , prisaknu se k Cine /nemuzu bejt proti /, kde sou obrovsky triliony ..
   Nekamaradim se , jako jouro idiot se dluhama at zapad rika co chce..
   Navic si ty vsecky dluho krachy porizujou s velkym potesenim..Rozum to zase nebere.
   Nakonec hrozi ,ze Putin prijecha na G 20 a hruza je z toho ,ze bude vedle Bidy na obrazkach , kdy na poslednim, Bida zabloudil a nebyl k nalezeni ani manzelkou a dlouhou dobu a nebylo mozny to vysvetlit..
   Kazdej jen z toho cumel tak, jak to ani krava nesvede..

   1. Za nic nemuzu, jen sem kratce reagoval na prispevky hodnotny , nic taky jinyho neslo..
    Zvysuju ale ctivost /nejsem samozrejme sam/,zmnozuju ctenare vodjinud , vidim to jak casto reagujou a motivujou se ,ze mne potom jsou stimulovany ,/zmasirovany/ do nejakyho dalsi psani..Jinde.
    Napady a myslenky sou fzdycky nakazlivy..
    Vidim stopy a reakce, napr. u Vidl.
    Este se nekdy zdari zabava ..
    Musim se tak jenom preventivne branit a preventivne zautocit , zaroven.
    Preventivne vdecuju za pochopeni a trpelivost a za nedostatek nepochopeni..
    Vlastne dostatek? Ne. Urcite nedostatek.
    Byl zapomenuta a pro nedostatek mista zminka jak vsichni jednaji a chovaji se standartne a naprogramovane ,. jak nauceny v elitnich skolach elitnima kamikadze demikama, za coz zaplati tezky prachy.
    Nadpis mel bejt Kravy a Inteligenti…A rozdily mezi nimi..
    Aby se to synchonizovalo s tim nakonec..
    Dekuji za pozoronost preplnenou pochopenima ..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *