10 prosince, 2024

Rusko musí regulovat „těžbu“ kryptoměn.

S rostoucí cenou bitcoinu a dalších kryptoměn a přetrvávajícími nízkými cenami elektřiny v Rusku se „těžba“ kryptoměn v Rusku stala velmi výnosným podnikáním. Zároveň uvalení západních sankcí a problémy s převodem běžných peněz do zahraničí výrazně zvýšily poptávku po kryptoměnách nejenom mezi běžnými občany, ale i mezi drobnými podnikateli. Těžbu kryptoměn podporuje i stát.

Těžba se ale rozšířila tak masivně, že v některých regionech se za poslední roky od uvalení sankcí razantně zvýšila spotřeba elektřiny o 10 – 20% a vznikají výpadky z přetížení sítě.

S nastupující zimou se poptávka po elektřině každý rok zvyšuje i od běžných spotřebitelů. Obzvlášť vyhrocená je situace v ruských pohraničních oblastech. Bývalé sovětské republiky v Zakavkazsku a střední Asii totiž trestuhodně zanedbaly svoji energetickou soustavu. Dál provozují elektrárny z doby SSSR, ale nestavěly se žádné další provozy, jenom občas nějaké soláry či větrníky (často s podporou různých grantů od EU). Staré elektrárny jsou zralé na rekonstrukci nebo rovnou na zavření, počet obyvatel v muslimských republikách se od rozpadu SSSR výrazně zvýšil (o 20-90%) a tak tyhle exSSSR státy trpí permanentním nedostatkem elektřiny a občas nastane regionální blackout. Proto masivně dovážejí elektřinu z Ruska a horečně teď s ruskými firmami jednají o výstavbě nových elektráren – tepelných, vodních, atomových.

A tak když se vrátíme k problematice kryptoměn, Rusko muselo přijmout opatření a zakázat těžbu kryptoměn v pohraničních regionech, kde je zvýšená poptávka po elektřině a odkud se elektřina zároveň vyváží do zahraničí (na Kavkaze, v jižních regionech, v pohraničí s Kazachstánem a Čínou). Masivní odběr elektřiny pro kryptofarmy pak vytváří problémy.

V některých regionech bude zákaz celoroční, v některých během zimy.
Obzvlášť vyhrocená je situace v regionu Kavkazu, protože se tam sčítá několik dlouhodobých i krátkodobých vlivů:
– zvýšená spotřeba elektřiny v zimě
– export elektřiny do Gruzie, Arménie a Azerbajdžánu
– hodně solárních elektráren v regionu (v Rusku, Azerbajdžánu i Gruzii), které mají v zimě nízkou produkci
– rostoucí počet obyvatel v muslimských regionech Ruska, na černomořském pobřeží a v Azerbajdžánu
– masivní rozvoj cestovního ruchu na Kavkaze a pobřeží Černého moře a výstavba hotelů a lyžařských areálů
– těžba kryptoměn na několika kryptofarmách v Gruzii (které mají zahraniční investory)
– a v neposlední řadě speciální vojenská operace, kde se účastní mnoho bojovníků z kavkazských národů, a ti vydělané peníze investují do modernizace svých domovů a stavby nových rodinných domů s novými elektrospotřebiči a moderním vytápěním.

I když Rusko na Kavkaze postavilo několik nových vodních elektráren a novou atomovou elektrárnu u Rostova, v zimě to nestačí. Takže je potřeba v zimě omezit těžbu kryptoměn, kterou hodně začali provozovat jednotlivci hlavně v Čečensku a Dagestánu.

Po zákazu těžby v Číně se těžaři přesunuli se svými velkoprovozy do Kazachstánu a do ruského pohraničí na Sibiři, čímž vznikly další regiony s napjatou energetickou situací.

V postižených ruských příhraničních regionech se zavádí horní hranice spotřeby elektřiny v domácnostech podle počtu obyvatel (6000 kWh na osobu měsíčně – dostatečná na běžnou rodinnou spotřebu včetně vytápění, pro malé podnikání drobných řemeslníků i provoz malých podvorních zemědělských hospodářství a farem). Při překročení tohoto limitu se domácnost musí přeregistrovat jako podnikatelský subjekt a přejít na jiný systém účtování. A pokud mají majitelé zájem, mohou se registrovat jako „podnikatelé kryptotěžaři“ a pro těžbu kryptoměn získat speciální režim dodávek, se zvýhodněnou dodávkou elektřiny pro jejich kryptopodnikání v době snížené spotřeby a s omezeními ve špičce.

Je zajímavé sledovat diskuse o těžbě kryptoměn a její regulaci mezi ruskými energetiky a politiky. Již je zaregistrováno více než 150 „velkotěžařů“, kterým stát vytváří zvláštní podmínky pro tvorbu težařských „farem“. Tyto farmy budou v některých regionech zcela zakázány a někde naopak podporovány zejména v okolí velkých elektráren, aby se elektřina nemusela přenášet na velkou vzdálenost. S levnou elektřinou se těžba vyplatí a když v zimě přijde mráz, ušetří se i na chlazení. Intenzivně se také diskutuje o omezení exportu elektřiny do zahraničí, protože v Gruzii pracuje několik velkých kryptofarem a kvůli nim musí Gruzie elektřinu dovážet, ačkoliv před jejich vznikem měla elektřiny nadbytek a vyvážela ji.

Stále hysteričtější zavádění sankcí západními zeměmi má neočekávané důsledky, poptávka po kryptoměnách roste nejenom v sankcionovaných zemích. O kryptoměny je zvýšený zájem také v mnoha zemích, které chtějí obchodovat s Ruskem, Běloruskem, Iránem … Kryptoměny jsou populární i mezi migranty, kteří opouštějí vlastní zemi a stěhují se na druhý konec světa.

Z „nově vytěžených“ kryptoměn na světě nyní cca 12% je získáváno v Rusku. A dalších více než 35% v Kazachstánu. V Gruzii pak těžba kryptoměn v několika velkých farmách i v počítačích mnoha tisíc indiviuálů opakovaně vyvolává blackouty a protesty obyvatel. Naprosto otevřeně jsou nyní gruzínské kryptofarmy nazývány parazity, protože země z nich nemá žádný užitek a přitom svojí nadměrnou spotřebou způsobují problémy v běžném životě obyvatel a brání rozvoji jiných druhů podnikání.

Změny v destinacích pro těžbu bitcoinů po zákazu v Číně (z webu FINMAG)

137 thoughts on “Rusko musí regulovat „těžbu“ kryptoměn.

  1. Jednoduchá úvaha. Kdo má vlastně z těžby a provozu tzv. kryptoměn největší vývar? Samozřejmě výrobci a distributoři energií plus ti, kteří ovládají oblast IT. A nedělejme si iluze, že se všechny tyto vlastnické a majetkové nitky opět nesbíhají v rukou jedněch a týchž banksterských rodinek, které ovládají celou globální ekonomiku. Pak už jen stačí málo, tu vyvolat nedostatek grafických karet, které se k těžbě hromadně využívají a vyhonit tak jejich ceny, tu zas nedostatek pamětí…

    Ale vůbec největší vývar, vážení přátelé, získáte tak, když vyvoláte celosvětový hlad po elektřině, kterou ke všemu kolem kryptoměn doslova životně potřebujete. Pak stačí prosadit takový „menší“ GreenDeal v Evropě třeba, a vaše zisky z výroby a distribuce elektrické energie doslova raketově rostou. A tím samozřejmě i cena oněch kryptoměn.

    No a abyste se zbavili jakéhokoli možného obvinění, že s tím jako bankster máte cokoli společného, potřebujete legendu. Něco jako tu o Buddhovi nebo Ježíšovi. Tahle se například nazývá O legendárním a zcela neznámém tvůrci BitCoinu, kterého nikdy nikdo neviděl, zato o něm všichni slyšeli. Žije v totální ilegalitě, aby tak ochránil kryptoměnu, která bez všech těch technologií a energií v rukou globální oligarchie nedá ani prd, ale podle legendy je na tom všem vlastně úplně nezávislá a přináší každému držiteli virtuální měny onen svatý grál dnešní doby: svobodu. A kruh se opět uzavírá.

    1. Ještě jste zapomněl na dvě skupiny. 1. mafie, potřebující přeprat špinavé peníze, schovat úspory a nekontrolovatelně posílat peníze. 2. ty, kteří chtějí položit národní ekonomiky, i když tady se omlouvám, vlastně právě o těch jste psal.

      1. Ani organizovaný zločin by bez těch globálních dobrodinců nikdy nemohl fungovat v takovém rozsahu a s takovou mocí, kdyby to globálním „elitám“ nevyhovovalo a nepřinášelo obrovské zisky.

          1. Bitcoin je v skutocnosti ovela menej anonymny ako cash, pretoze vsetci mozu sledovat historiu kazdeho jedneho bitcoinu od jeho vytazenia, vsetky transakcie, ktore sa s nim udiali. Akurat sa neda jednoducho stotoznit majitel daneho bitcoinu s realnou fyzickou osobou. No je len otazkou blizkeho casu, kedy to bude mozne a to aj spätne. A potom na to zdanie anonymity podaktorí skaredo doplatia. Preto zlokot odporuca vysrat sa na bitcoin a radsej pouzivat cash, kym ju nezakazu.

  2. Jako Neználek a odpůrce bitcounu,považuji toto za podvod tisíciletí
    Kdyby to bylo proti srsti židovským lichvářum,tak to rychle zlikvidovali.
    Jak to bylo napsáno, jeho podobné, jako a akciemi

    1. Ony se soucasne penize az tak moc nelisi. Zadne zlato, zadne kovy a ted uz ani zadny papir. Soucasne penize jsou jenom zmet prikazu predavanych z jednoho pocitace do druheho pocitace. A kdyz nejaky stat potrebuje vice penez na svoje vydaje, taky uz je ani netiskne. Proste posle nekolik potrebnych cisilek na ucty do nekolika instituci na vydaje.

  3. Kryptoměnám nerozumím, proto se přiblble zeptám? Za peníze, služby, barevné a drahé kovy, atd. si něco koupím i při výpadku elekřiny. Co si ale koupím za kryptoměnu, až měsíc nepůjde elekřina?

    1. Nevím co by řekl laik, ale my odborníci můžeme odpovědně říci – prd. Pomůže jedině políčko, zasít půpavu a dopchat se půpavou.

    2. No hovno, ale to kryptaři taktně zamlčují.

      Jsou to převážně soploši, kteří považují za naprosto samozřejmé, že elektřina bude vždy a všude.
      To není moc velký vtip – o tom, že si někteří z mladých myslí, že elektřina prostě vzniká v zásuvce.
      Prostě TAM JE a dál je zbytečné o tom přemýšlet. Nějaký rozvody, elektrárny – nezájem.

      A tohle všecko se na starší generace sesype, až tam najednou nebude.
      Ono mnohde při výpadku nejde platit ani hotovostí – bez el. zálohy se ani neotevře pokladna.
      Proto mají všecky hypáče a pumpy při plánovaných odstávkách za barákem generátory.
      Při neplánovaných ale okamžitě a střelhbitě zavřou, jako to bylo při potrhaných vedeních po tornádu, nebo při záplavách.

    3. Kolega, kterej v kryptu docela jede, mi tvrdi, ze for je zhruba ten, ze cela ta kryptopenezenka je nehmotna a ve svem SHTF (Shit Hits The Fan, tzn. moment, kdy se „vsecko podela“) scenari pocita s tim, ze skrze hromadene krypto dostane sva aktiva pres caru. A pak pres caru dalsi a dalsi, nez se dostane do sve zeme zaslibene.
      Protoze, podle nej, je cash i zlato velmi rizikove tim, ze lze snadno nalezt a na care zabavit.

      Jako nevim, furt si myslim, ze par zlatych minci se pod vlozku boty vleze a nejak by to propasovat slo, ale limit mnozstvi je samozrejme znacny…

      Podle mne by v tom spravnym SHTF scenari nemely chybet jiz navazane kontakty v zemi zaslibene, a u techto spolehlivych kontaktu rovnou ulozene i nejake ty finance.

      Ale sto lidi, sto chuti. Nekdo si SHTF predstavuje jako obranu vlastniho obydli a ketaseni s jinak beznymi vecmi, nekdo radsi zdrhne k rodine, nekdo pobere ty uplne nejblizsi a zdrhne nejdal, kde to je jeste nejak schudne… nekdo ma plan, aeroplan (no, na tohle bych teda jako moc nesazel 😀 )…

      1. Kolega předpokládá, že jeho zemi zaslíbenou SHTF jednak mine a jednak tam budou kryptoměny platit ? Taková země na zeměkouli existuje ?

        Nevím na jak malé kartě lze krypto přenášet, ale vsadil bych spíše na vaše zlato, tedy ne zrovna v botě, to je fakt profláklé.

      2. ono je to obdobne, ako ked ma niekto zlato v Svajciarsku ci Singapure. Teoreticky relativne bezpecne a stabilne krajiny, ale ak by naozaj prisiel kolaps pvedzme v USA, je velka otazka, ci by sa k tomu zlatu niekto dostal. Ale ano, je to sposob uteku. Predsa len zlato mozno vyvazat tusim tak do 10 tis. eur, to nie su ani 4 zlate unce a co si tak za tu hodnotu clovek v Svajciarsku ci Singapure potom asi kupi, ale ak to bude mat viac ludi spolu, tak mozno sa k niecomu dostanu.
        Sanca na utek to je. Krypto nemusi byt samo o sebe zle, len do neho by clovek nemal vkladat prilis veklle ocakavania….a mal by si byt vedomy uskali. Minule nam rozpravali na skoleni ze btc z nejakych ukradnutych burz apod. je „oznackovane“ a ked si ho niekde na pumpe kupis, tak ta znacka prejde aj na teba a s vysokou pravdepodobnostou on skor ci neskor pride. Oni ho nechavaju fungovat, aby rozkryli pripadne dalsie tahy, ale uz take pripady boli, ze ich zhabala FBI, predala v drazbe a tym padom sa tieto btc zazracne ocistili. Pretoze cela historia verejne pristupna presne vie, ze vtedy a vtedy btc s tymto kodom, ktory sa nemeni po celu historiu, kupil ci predal tento kod penazenky. Akonahle sa zisti, kto tu penazenku vlastni, tak cela jeho historia sa pomenuje. A vzhladom k tomu, ako sa stale viac a viac tlaci na to, aby vsetci sa identifikovali, tak sa to skor ci neskor z velkeho percenta aj stane

  4. Hele ja tomu jako moc nerozumim, ale neni nahodou tezba bitcoinu, nebo obecne provoz jakyhokoliv pocitace, fakticky provozovani elektrickeho primotopu?

    Ja mam pres leto pripravenej bambilion materialu, kterej je potreba vypocetne zpracovat a co nehori, to nechavam na zimu. Na co si delat pres leto v byte vetsi horko. Naopak v zime, kdyz mam pod stolem defacto 300 W primotop, co mi fouka na nohy, tak nemusim tolik topit.

    Jasne, jeden pocitac s jednou grafikou je naprosta cuckarina oproti tezebni farme, ktera skutecne povazuje teplo za odpad. Ale kdyby to mel nekdo v byte, tak fpoho. Proste primotop s kryptomenou jako bonus 😀

    1. Neměl byste si myslet, že PC s 300W zdrojem dává také 300W tepla.
      Procesory s chladiči jsou mizernými radiátory tepla, větráky to ženou hned ven, takže se to hned ochladí, aniž se to teplo dostane významně dál.
      Dohromady byste musel mít doma počítače s celkovým příkonem, daným jističem zásuvkového okruhu, tedy 3.520W, aby to tepelně za něco stálo.
      A úplně každý kvartýr má nějaké ztráty, někdy i nečekaně velké, když ho necháte třeba 2 týdny promrznout. Takže nad nulou a s deseti počítači, to v zimě sice udržíte, ale na trenky to fakt nebude 😀

      1. Když si výstupy větráků svede do jedné trubky a tu zavede do trenýrek, tak to klidně na trenýrky bude. Musíte být trochu nápaditý a neházet hned flintu do žita.

      2. Uhm, diky za optani, opravdu mam predstavu, kolik mi pocitac v zatezi sezere, nakolik to mam poveseny na UPSce. Zpracovani videa je holt narocne.
        Pocitac je pod stolem, teplej luft se tam trosku zdrzi… a nohy tam pod stolem jsou taktez. To teplo navic citit lze a v zime nevadi.

        Samo, trenyrkovou teplotu si takhle neudelam, ale to jsem ani neuvadel.

        Kolega kousek niz spravne uvadi skleniky. Ostatne jeden cas byla popularni tezba na Islandu, levna geotermalni elektrina, no a kdyz uz to odpadni teplo je, tak totez… do skleniku s nim.

    2. Máte, pravdu. Osobně znam člověka, který těžbou bitcoinu vytápi sklenik i přes zimu, aniž by používal jiný zdroj topeni. Dokonce tam nemá ani světla. Navíc je to ve studené části Kanady. Tak si představte že by se kolem tepelnych elektráren postavilo par skleníku, ktere by byly vyhřivané vodou, nebo parou, která se musi stejne chladit.

  5. „Céčka, sbírá céčka… !!!“
    To byl hit „osmdesátek“. Někdo za pár kousků plastu dal i sbírku angličáků. Marní byli vysvětlovat. Před několika staletími „Tulipánová horečka“.
    „Umění“ několik čar na plátně. Banán přilepený na zdi. Za „majlant“.

    Bitcoin… spousta lidí ho chce, protože ji chce spousta lidí. Tak jako lecos jiného. Terování, nové předšpiněné rozedrané oblečení. Lecos. Protože spousta lidí.

    I já ho mám. Dlouho. Byl levný. Leckdo ho mohl mít. Třeba zas bude levný. Mám. Bez ohledu a to co říká všeholid. Má jednu a to zásadní výhodu. Všeholid může vzít dům, peníze, ba i díru v zemi, od které vedou chodby tak, tak …
    Jenže Bitcoin je kdesi na Zemi uložený soubor, na který lokální všeholid nedosáhne. Třeba v tom je jeho cena. Třeba to je důvod proč všeholid proti němu tak křičí. Že chce moje dobro.
    Chápu. Nedám.

    1. ak mate naozaj bitcoin, tak sa Vam zadaril husarsky kusok. Ale kym nemate peniaze z toho vytiahnute, tak su to vsetko len akademicke predpoklady. Kludne sa moze stat, ze zabudnete/stratite tych 12 slov, ktore tvoria pristupovy kod, cinsky kvantovy pocitac zlomi sifrovanie krypto uplne alebo (najviac pravdepodobne) pride k padu kryptotrhu tak ako doslo k padu trhu v roku 2000. Netvrdim, ze to nastane skoro, este stale tam naskakuju novi a novi ludia, takze je to pre vsetkych fajn. Alebo mozno bude stat btc x milionov dolarov, lebo ved ak clovek bude musiet utiect mimo zapadny svet, tak sa to hodi,…..mimochodom o tej anonymite sa az tak drzat neda, kedze na Zapade sa spusta agenda AML – boj proti praniu spinavych penazi, tak pri predaji, pokial to nepredate kamosovi, ale niekde na burze, budete identifikovani……a akonahle to nastane, je velmi jednoduche trackovanie celej vasej historie v kryptosvete, takze aj daniar si pride na svoje

      1. Právě toho „bliku“ se bojím úplně nejvíc.
        Jako člověk, který si fakt denně uvědomuje, jak doslova životně závislí, jsme na dodávce elektřiny.
        Kdykoli jdu kolem něčeho fakt důležitého, bez čeho bych se opravdu jen těžko obešel, tak si zároveň i představuju, že to fungovat přestane.
        Už dříve jsem udělal pár užitečných opatření :D, aby se to buď nestalo, nebo s nepatrnými následky.
        Stálo to sice dost peněz, které se nikdy nevrátí (kór, pokud se to tu posere), ale ten pocit jistoty, ten je k nezaplacení.
        Ano, uvědomuju si, že podobné uvažování je pro některé asi na palici, nicméně – kdo je připraven, není překvapen.

        1. Teco, kdysi jsme se s Billem rozhodli pořídit si elektrocentrálu na plyn, která automaticky naskočí při výpadku. Bylo to drahé, ale do týdne přišla sněhová bouře, která v oblasti vyřadila elektriku na celý týden – nebylo proč vložených prostředků litovat. Mohli jsme pomoct i několika sousedům – mohli si u nás aspoň udělat teplý čaj a kafe do termosky. I když něco stojí i údržba, jakákoli prevence je levnější než řešení následků.

  6. Omlouvám se, ale mohl by mi někdo vysvětlit princip bitcoinu (nebo kryptoměny obecně)? Já to pořád nechápu. Když prodám džem, dostanu nějaké peníze, když koupím maso, peníze vydám. Totéž je i se službami. Čili je to něco za něco. Ale co poskytují těžaři bitcoinů někomu na druhé straně internetu? Jakou práci? Jakou hodnotu kromě propálené energie? A kde ten na druhé straně internetu bere hodnoty představované bitcoiny? Není to jenom „tiskárna nekrytých peněz“? A nemůže to v dlouhodobém horizontu zkolabovat podobně jako tulipánová horečka v Holandsku, o dlouhodobém blackoutu nemluvě?

    1. Pro jednoduchost si to můžete představit jako rýžování zlata někde u řeky. Tam je také konečnou hodnotou samotné zlato. Princip je v tom, že je něčeho omezené množství.

      1. Jistěže. Nijak mě to netrápí, snadno nabyl, snadno pozbyl. Prakticky s ním nepočítám. Předem jsem ho odepsal. Při ceně, za kterou jsem ho koupil si tenhle luxus mohu dovolit. Je to hra. Jsem zvědavý kam až poroste, anebo se zhroutí.
        Anebo si vymýšlím. Nikdo může dokázat jestli mám či nemám.

    2. Prosté. Stačí zeptat se těch, kteří těží, kteří kupují. Není to tiskárna nekrytých peněz. Bitcoinů nelze vytisknout libovolné množství.
      Ano, může zkolabovat. Jenže to je riziko těch, kteří ho kupují. Sami nejlépe v tom okamžiku vědí co pro ně je výhodné. Jinak by nekupovali. Zatím jsou úspěšní.
      Co mi je podezřelé, že taková starost o ně, o jejich dobro. Jako by nebylo dost těch, kteří jsou na tom špatně.

    3. Zeptám se jinak – co je předmětem směny? Co poskytnul těžař kromě spotřebované energie výměnou za bitcoiny? Zpracovaná data? FED nebo ČNB vydávají určité množství dolarů/korun. Já vím, i oni můžou zavřít krám a stáhnout roletu. A v případě FEDu bych se vůbec nedivila. Ale kdo vydává bitcoiny? Musí mít nějaký cíl.

      1. Petro, není to kryté vůbec ničím.

        I ten dolar kryjou aspoň letadlové lodě a atomovky. Kryptoměny se tváří jako nezávislé (nejspíš taky podvod) a cena se řídí (prý) trhem.

        Podvod.

          1. To není možné. V letadle se ti dřívější vyplácejí z peněz těch pozdějších. Tady nikdo žádné peníze nedává, alespoň jsem o tom nikdy neslyšel.

              1. V místní samoobsluze máme bitcoinmat. Jen nevím, jestli to funguje oběma směry – dáš dolary – dostaneš bitcoiny; dáš bitcoiny – dostaneš dolary.

                1. Jsou to tzv. kryptoměny a krypto- (předpona) – značí skrytý, nezřetelný nebo neznámý.

                  Takže asi tak . A příklad s Janečkem, koupil za 150 miliónů před 7 lety a dnes jsou za 1,6 miliard, takže jistota desetinásobku, kdo z vás to má?

                  1. Právě, že někdo koupí kryptoměnu, to je investice jako třeba akcie, ale kde se bere hodnota při těžení, jak může někdo dostat peníze za vytěžené krypto, to by mne zajímalo.

                    1. Koupe akcie je investice, protoze akcie by mela byt kryta movitym i nemovitym majetkem dane firmy.
                      Koupe kryptomeny je spekulace.
                      Sazka na zisk nebo ztratu …

                    2. Otázka je : Jak vzniká hodnota při těžbe kryptoměny, že za ni lze získat opravdové peníze ? Neptám se ani já, ani se neptala Petra na investice, kopi a podobně.

                    3. Bere se tam, kde se bere hodnota „tištěných“ peněz, už dávno nekrytých „zlatom a ostatnými aktívami Štátnej banky Československej“.

                    4. Asi to pro takové jako je odverpánku 26 listopadu, 2024 (21:42) explicitně vysvětlím, že se ptám vážně a těch, kteří to vědí.

            1. Ne, dolar si nemohu „vytěžit“ v počítačové farmě. Proto se ptám, zda někdo opravdu ví, co se děje při těžení kryptoměn.

                1. Nejste, díky za tu otázku, já jsem se akorát chystal zeptat sám. Bohužel zatím ani jedna smysluplná odpověď k tématu.

      2. hlavne kazda fyzicka mena je podlozena danovymi prijmami daneho statu. Krypto nie je podlozene nicim, len tou doverou, ze to bude tak ako je teraz, aj dalej

      3. Petra dala otázky, které jsem chtěl napsat, bohužel z mého pohledu nebyly zodpovězeny. Může někdo, kdo to opravdu ví, prosím opravdu fakticky odpovědět na její otázku Co poskytnul těžař kromě spotřebované energie výměnou za bitcoiny? Zpracovaná data?

        Bitcoin, pokud vím, lze vyměnit za klasické peníze. Kde se bere ta hodnota, za kterou se ty peníze dávají ?

        1. Obávám se, že lepší odpověď, než že jde o virtuální „měnu“ krytou čistě vírou, přičemž ona víra rovněž pokrývá veškeré transakce, které v těchto „měnách“ probíhají, vám nejspíš nikdo nedá. Proto má také tato měna šílenou volatilitu, protože prostě a jednoduše neexistuje žádná reálná materiální hodnota, o níž by se opírala.

          1. Díky, s tím osuhlasím. Ale snad někdo ví, co se děje při „těžbě“ kryptoměn, přeci to každý nebere jako bezobsažný termín. Právě tento článek demonstruje, že vůbec nejde o malé peníze, právě naopak, kde se tedy bere hodnota, za kterou se kryptoměny vydávají po „těžbě“ ?

            1. https://river.com/learn/how-is-the-bitcoin-price-determined/

              „Na rozdíl od tradičních fiat měn, jako je euro nebo americký dolar, není hodnota bitcoinu (BTC) určována centralizovaným orgánem, jako je centrální banka. Místo toho se cena bitcoinu určuje na základě nabídky a poptávky. Bitcoin má stanovenou horní hranici nabídky, kdy nikdy nebude existovat více než 21 milionů BTC. Cena bitcoinu roste, když poptávka převyšuje nabídku, a klesá, když poptávka klesá. Nabídku a poptávku, a tím i cenu bitcoinu, mohou ovlivnit další faktory, jako jsou náklady na výrobu bitcoinu prostřednictvím těžby, regulace, zprávy a konkurence jiných kryptoměn.

              Cenová volatilita bitcoinu zanechala mnoho skeptiků, kteří zpochybňují matematický a ekonomický základ cenových pohybů a zároveň hledají obecné zdůvodnění jeho ocenění. Jelikož je Bitcoin decentralizovaný, neřídí se měnovou politikou vlád a Bitcoin není krytý žádným podkladovým aktivem ani vládou. To vyvolává skepsi mezi investory a spotřebiteli, kteří oceňují signály cenové stability, jež fiat měně poskytuje vládní politika a podpora.“

              Řeknu to jinak, veškerá vysvětlení ohledně vzniku hodnoty virtuálních měn a všeho kolem nich je podobně kryptické jako ony samotné měny.

        2. Ti takzvaní těžaři potvrzují transakce na blockchainové síti a ta odměnu dostávají zlomky BRC. Tzv. ti těžaři poskytují systému službu.

        3. taziar spotreboval energiu na vyriesenie matematickej ulohy ako prvej (preto ziska ten btc len on a nie ostatni superi), pricom to riesenie defacto nikoho nezaujima. Na zaklade toho ale ziska tie btc, ktore z casti moze predat, aby mal na pokrytie nakladov, plus je povinny podielat sa na udrziavani siete vramci ktorej prebieha vysporiadanie btc pri vzajomnej vymene. Cize sa hra na jednu z centralnych bank. Zato mu patri cast emisie (btc). Musi ale financovat udrziavanie vymennej siete (ako centralna banka), pricom za vysporiadanie nejakeho obchodu dvoch klientov ziskava podiel na poplatkoch (cim rychlejsie prebieha vysporiadanie, tym vyssi byva poplatok). Zaroven 90% btc uz je vytazenych, ale cca nejakych 20% sa od vzniku nepohlo, cize sa predpokladam ze dotycni zomreli/stratili pristupove kodyx, nieco sa stalo a tieto btc su uz nepouzitelne. Samotny tajomny zakladatel a jeho btc su na tom takto….. nedostupne. Problem bude, ked vo svete zacne byt „nedostatok“ penazi, takze tie volne, ktore tiekli do systemu, prestanu zvysovat cenu. Pretoze, ak taziari nebudu mat uz prilis velky priliv penazi z tazby novych (kedze uz nebude az tak co tazit), hodnota toho, co maju odlozene, bude klesat a zaroven bude potrebne stale financovat udrziavanie siete, potom sa ukaze, ci to bude stabilne. Mimochodom zaujimave je, ze zatial vzniklo x tisic kryptomien a jedine co si udrziava zatial hodnotu je btc, s velkym odstupom ethereum a par dalsich. Pricom len na prve dva vznikaju aj tie etf . Ale z hladiska uzitkovosti je uplne jedno, ktoru krypto by som si mal vybrat…….lenze toto nefunguje. Rastie len par krypto a vacsina hodnoty sa sustreduje na btc. Dovod je vraj, lebo je prvy. Len tieto (aj to relativne) drzia hodnotu pre pripad uteku

              1. Jo, ale tím se vysvětluje ta původní otázka, moc děkuji.

                Co mi teď ještě vrtá hlavou, je co za ohromný objem transakcí by se musel provádět, aby se zaplatila jen ta elektřina použitá těžaři kryptoměn. To mi přijde nemožné. Máte i na toto nějaké vysvětlení ?

                1. kapitalizacia btc presiahla uz niektore vacsie firmy…..kedze teoreticky ma byt 21 mil. ks a ak bude kazdy 1 mil.usd, tak to mate 21 bil.usd. Proti vlastnictvu krypta si firmy beru pozicky, aby nemuseli predavat to, co rastie na cene. Ono to kludne moze byt aj viac, kedze realne obieha nejakych mozno 30%. Ako hovorim, kym krypto rastie a tecu peniaze don dalsie a dalsie, tak su vsetci ok. Podla niektorych clankov, taziari palia velke peniaze a nie je to (podla nich) vnutorne udrzatelne, na druhej strane ked som sa na to pri skoleni pytala, tak mi bolo odpovedane, ze nie, ze to bude ok, lebo ak niekto vypadne z taziarov, ostatnym ostane vacsi podiel na kolaci,je kludne mozne, ze to preziju len naozaj velki, ktori to budu rezirovat. V kazdom pripade bolo to ako vzdy myslene dobre (pokial nie je pravda, ze sa na tom podielala CIA aby odklonila snahu inych a plus aby sa odcerpala cast volnych penazi, ktore centralne banky vytvorili v 2008 zo vzduchu, ak sa to vypari, tak to prilis velmi ich tlacit nebude…..oproti tomu je samozrejme ina vec, ze vacsinu etf a derivatov na ne ovlada BlackRock apod), ale dopadne to ako vzdycky, pretoze ten zvysok, ktory mozno bude aj necentralizovany, bude tazko sa mozno vediet dostat ku peniazom bez svojej identifikacie. Je to cele postavene na teorii novej panenskej krajiny……objavili sme novu Ameriku, kto si tam vykolikuje svoje a udrzi, ten to bude mat, nikto tam na zaciatku nic nema a jedine co musite, sa do toho zapojit. Preto to ludi pritahuje, plus samozrejme rast ceny. Ak sa ukaze, ze proste nove peniaze sa stiahnu z trhu celkovo, nebude priliv dalsich a cena pojde dole+teoreticky, ze pouzitie niekde v rozvojovych krajinach nie je dostatocne na jeho udrzanie, tak to moze skoncit ako v 2000….infrastruktura bola vytvorena, ale firmy, ktore to financovali, lahli casto popolom

          1. Janko, děkuju za vysvětlení. Tohle je poprvé, co o takových detailech čtu. (I když musím přiznat, že jsem se až tak pilně po nich nepídila.)

      4. To je zle polozena otazka. Taziari krypta tazia bitcoiny podobne ako napr. taziari zlata tazia zlato. Obaja maju rovnaky ciel, vytazit pre seba nejaku hodnotu. Tu si mozu bud nechat tak ako ju vytazili alebo zmenit za inu hodnotu, napr. za nejaku fiat menu. Ked si od nich kupis bitcoin, tak vymenit trebars 1000 $ za 0,11111 bitcoina. Cize zmenis formu hodnoty ulozenej povodne v 1000 $ za hodnotu ulozenu v 0,111111 bitcoine. A v com spociva hodnota bitcoinu? V tom, ze dostatocne mnozstvo ludi na svete je ochotne za neho zaplatit pozadovanu hodnotu. Rovnako je tomu aj pri akciach, dlhopisoch a dalsich financnych produktoch. A vlastne aj pri papierovych peniazoch. Akurat ze hodnotu akcii scasti garantije spolocnost ktora ich vydala svojim mrnom, majetkom atd. Pri dlhopisoch, peniazoch zase prislusny stat. Za bitcoinom je len dovera ludi zanho zaplatit, nic viac.

        1. Taziari krypta tazia bitcoiny podobne ako napr. taziari zlata tazia zlato. – nesmysl, to zlato tam fyzicky je, krypto je ucetni jednotka.

          To že nejste schopen na danou otázku odpovědět neznamená, že je špatně položená. Není.

    4. ono je to defacto snaha o nahradu fyzickych centralnych a obchodnych bank svetom mimo ne. Teda firma, ktora by v zivote neziskala licenciu na banku, ponukne financne sluzby pre krypto. Taziari sa defacto snazia stat centralnymi bankami. Teoreticky sa tomu hovori digitalne zlato. Ludia to kupuju, ako keby si kupovali cudziu menu alebo akcie niecoho v digitalnom svete.
      Kym ide vsetko hore, vsetci su happy. Kedze na to naskakuju uz aj derivaty, presuva sa oficialny dovod, ze bude to mimo dohlad vladnej kontroly, do sveta digitalnej iluzie, pretoze to znamena, ze Blackrock a spol. budu podstatne silnejsie schopni kontroly ci uz btc priamo, cez taziarov alebo manipulaciami cez derivaty a etf na krypto. V podstate nieco podobne sa stalo zlatu. Kym to bolo o fyzickom zlate a pripadne taziaroch fyzickeho zlata, tak to bolo v urcitej miere nezavisle. Lenze potom vznikli ETF na zlato a papierove zlato a derivaty na to a uz to viac menej kontrolovali. Az do chvile, kedy fyzicka realita tromfla tuto papierovu a Sanghai ponukal premiu za dodavku fyzickeho zlata oproti financnemu vysporiadaniu a tak zlato postupne stale viac a viac uteka zo Zapadu na Vychod a stale viac a viac sa vymyka kontrole.
      S BTC taka sanca nie je. Je pravdepodobne, ze to budu tahat vysoko, kam to az pojde. A potom sa uvidi…..vysporaduvanie obchodov v btc (okrem investovania ci obchodov v drogach apod), mam pocit, ze nie je az take caste…..a ked bude treba platit elektrinu na udrzbu tejto siete pricom tazba bude prinasat stale menej a menej novych btc (ako je naplanovane), neviem, ci sa to udrzi

  7. NATO zvažuje preventivní údery na Rusko. Rusko bude nuceno zahájit preventivní údery na NATO. ČEZko naládovalo za tři roky do naši kapesní armády už přes 300 mld a idioti ve vedení zjistili, že chybí obsluha nakoupeného šrotu. Po Evropě se množí miliony raketových inženýrů a lékařů z Afriky. Atd, atd….. a vy tu melete hovna?

    1. A co jiného? Nic jiného k semletí tady už není.
      Až si začnou Rusko a nato vyměňovat preventivní údery, bude úplně jedno, jakou máme nebo nemáme armádu. Víc vám neřeknu.

        1. To je v pořádku. Zdanění by bylo horší. Na to naštěstí nikdo nepřišel, zdanit jednoduchý život.

          Ale budiž. Co pro mě prospěšnějšího, namísto místo nestarání se o to co nemohu ovlivnit mi doporučujete?

  8. Co nadměrná spotřeba? Jaká je nenadměrná? Kdo je či má být arbitrem? Oni elektřinu kradou? Což dobrý odbyt není snem obchodníka? Kdo komu a proč má normovat spotřebu? Jedny boty na pět let? Jedno pivo měsíčně? Přídělový systém?

    A vůbec, no a co? Gruzie, Rusko … Tady je Česko. Proč právě tady odvádění pozornosti od významných témat. Například voleb, volebních programů

    1. Kladete spravne otazky.

      Jestli obecne dostupna elektrina je v rozvinute spolecnosti zakladnim lidskym pravem? A jestli nejaky podnikatel ma pravo odcerpavat nadmernou spotrebu elektriny pro zbytecnou „tezbu“ na ukor ostatnich spotrebitelu, kteri ji potrebuji pro denni provoz? Jenom proto, ze na to ma?

      Tedy jestli spotreba elektriny ma byt neomezene urcovana jenom trhem, nebo se maji regulovat excesy bohatych ve prospech vsech a v okamziku nadmerne spotreby ma nastoupit obecny zajem, a odberatel, ktery parazituje na ostatnich, ma byt odkazan do prislusnych mezi.

      V popisovanem pripade v Rusku , Gruzii a Kazachstanu vykyvy site dosahuji az do urovne blackooutu. Takze stat v zajmu obecneho blaha reguluje a zakazuje, a to provoz parazitujicich pseudopodnikatelu a vyvoz do zahranici.

      U nas v Cesku sice zatim nemame blackouty, ale vyvozem elektriny pro zahranicni parazity jsou zase ekonomicky výrazne postihovani cesti odberatele, kterym zdrazily vsechny zakladni potreby – bydleni, energie, potraviny …
      Ty elektrarny jsme si postavili my davno pro svoji potrebu (ja si ty stavby jeste pamatuju a na nekterych jsem se v CEZu ucastnila). V zahranici si svoje elektrarny odpojili a ted vysavaji nase zdroje a nam elektrinu neumerne zdrazuji.

      Mela by tedy nastoupit statni regulace ve prospech ceskych spotrebitelu.
      Vysvetlila jsem to dostatecne jasne?

          1. Nerozumíte mi. Ptal jsem na regulaci statků. Až na elektřinu, přesněji elektrickou energii, nic z ostatního není statkem.
            Ale budiž. Jde o výčet taxativní anebo demonstrativní? V tom případě co dalšího? Můžete něco vyloučit?

            1. v kapitalismu je záhodno regulovat statek, který splňuje následující:
              a) jedná se omezený statek (např bydlení, rádiové frekvence a tak)
              b) jedná se statek, který buďto naplňuje nějakou základní potřebu (zdravím Sasina) nebo je pro stát z nějakého důvodu strategický důležitý
              c) je regulace potřeba, čili trh nefunguje a to poznáme tak že se ze statku stane luxus nebo že někdo na něm zbohatne mnohonásobně více než je normální mírá zisku v odvětví

      1. Co se týče Vašeho podílu na stavbě, pracovala bezplatně, nedostávala mzdu? Dostávala. Směnou za Vaši práci (zboží) jste dostávala peníze (zboží). Kde je problém?

        1. Samozrejme, ze jsme dostavali mzdy a byly velmi slusne. Ale stavelo se to pro Ceskoslovensko, pro nasi spotrebu a nase lidi.
          Ted jsme napojeni na Nemecko, kde si posahani ekoextremisti schvalili odstaveni spousty elektraren, aby byli „cisti“. Plus nastaveli totalne nespolehlive a neekonomicke dotovane zdroje.

          A vysavaji jako parazite nasi elektrinu, v dusledku my mame elektrinu dvakrat a vicekrat drazsi, nez bychom meli bez dodavek do Nemecka podle jejich potreb bez ohledu na nase potreby. Oni na to maji, tak nas vysavaji, jako paraziti. Mame sice banany, ale nemuzeme si poradne zatopit. To jsme si pomohli 🙁

          Pritom by stacilo, aby v cele naseho statu byli rozhodni politici, proste by ty dodavky do Nemecka omezili, zavedli cenove limity na velkoobchod i maloobchod s elektrinou. Tak aby podnikatel primerene vydelal, ale nehamounil.
          V soucasnem rezimu lidi musi skudlit a uhlobaroni bohatnou.

          1. Na Dunaji staví se paláce, z krve mé a mého potu. To je ten kapitalismus, kvůli kterému se cinkalo klíči. Ale alternativa k němu není. Kapitál to nedovolí, aby prohrál.

            1. Vzory tahnou – rusky, cinsky, vietnamsky …
              Pro cast ekonomiky volny trh.
              Pro nejdulezitejsi cast statni a polostatni vlastnictvi, dozor a regulace.

              K tomu vzajemna provazanost prav, povinnosti a odpovednosti. Rozhodovani odborniku.
              Skoncit s hystrionskou praxi, kdyz 15leta zaskolacka s potvrzenou psychiatrickou diagnozou svými hysterickymi vykriky urcuje politicky zivot a ekonomicke rozhodovani a vsichni ji tleskaji

          2. Co bylo to „Československo“? Kdo rozhodoval co pro „Československo“ je dobré? Kdo příkladmo v té době v Rakousku rozhodoval co pro Rakousko je dobré? Kolik čeho vyrobit, za jakou cenu komu prodat? Kdo v jaké míře a kde smí uplatnit své schopnosti?

            Ostatně, co legitimuje příkladmo pekařského dělníka aby rozhodoval o tom, jak kupující smí naložit s rohlíkem? A tak i příkladmo topič elektrárenský o elektřině? Kdo je legitimován k rozhodování o elektřině, kterou vyrobíte svými panely na střeše svého domu. O Vašem domě? O Vašem životě? O Vašich dětech? Jak a v jaké míře smějí využít své vlohy aby tím nebyl znevýhodněn kdo takové vlohy nemá? Jak mají společensky sdílet své vlohy v rámci řízené reprodukce podle potřeb společnosti? Kým a na základě čeho určovaných? Takový počet Alfa, takový počet Beta, takový počet gamma…

            Takovým způsobem výběru se vyvinul Homo Sapiens sapiens? Za statisíce, miliony let? Řízeného kým? Do nedávna podle představy, že bohy, či bohem, a naposledy že Stranou, kterou byli nahrazení? Čím a jak skončí nové pokusy o řízení normování člověka?

            1. Dokážeš pochopit, že ti těžaři s nadměrnými odběry omezují ostatní, normálně odebírající až tak, že jim spadávají sítě?
              Je to jednoduché – pár tisícovek vykuků, kteří si myslí, že když na to mají, mohou si dělat cokoliv.
              Jenže výkon elektráren, kapacita rozvoden a sítí je omezená – je dimenzovaná na normální, ne nadměrné odběry.
              Je tak těžké, tím sobeckým mozečkem tohle pochopit?

              1. Tady máte přímo výstavní příklad myšlení, které pokud se spojí s prostředky, vytvoří v článku popisované problémy a poté se začne ohánět nějakou svou liberální pseudomorálkou.

          3. Jestliže dostávali mzdy rovnající se hodnotě jimi vynaložené práce, nesnížené o nadhodnotu zůstávající kapitalistovi platícímu jen pro rozšířenou reprodukci nedostatečnou cenu pracovní síly, z čeho pocházelo ono „celospolečenské“ bohatství?
            Aha, co třeba daně? Byla jejich suma dostačující? A proč daně? To pracující lid platil daně sám sobě?

      2. Za svou účast na stvavbách jste dostala zaplaceno a tím to pro Vás končí. Nic na elektrárnách není Vaše, ale výhradně, jen a pouze, majitele. A dokud nebude nějaký výjimečný stav a zůstane soukromé vlastnictví nedotknutelné, tak rozhoduje o svém majetku výhradně majitel a nikdo, zejména stát, by se do toho neměl srát, a to myšleno jak pozitivně (dotace, pobídky, odpustky atd.), tak negativně (zákazy a nařízení). Vždyť stát si může koupit, stačí nabídnout cenu.

        1. No, když se to stavělo, bylo to státní, tudíž všelidové. Pak to bylo privatizační loupeží ukradeno a dnes to mají např. kanadské penzijní fondy, které vůbec nemají zájem, aby tady lidé měli levnou elektřinu. Je to trochu jinak, než ve vašem pojetí primitivní poptávky a nabídky.

          1. Jak o tom všeholid rozhodoval?
            Budiž, co jeho prací bylo vytvořeno.
            Jenže co jím v té době vytvořeno nebylo? Ono předešlé? I ševcovská dílna? Jakým právem?
            Tak….stejným právem. Jak nabyl tak pozbyl.
            Ostatně nemá si nač stěžovat, což mu za jeho práci nebylo v sociálně spravedlivé společnosti vedené spravedlivou Stranou, spravedlivě zaplaceno?

              1. Ne. To je studijní materiál ekonomie asi tak jako biologie…
                Co se týče ekonomie, když už beletrie, doporučuji Remarque: Černý obelisk.

                A ševcovská dílna
                a Baťa…Došlo i na Baťu. Pak došlo i na Všeholid.

        2. Něco se stavělo jen tak z nadšení – pak to převzaly obce a nakonec prodaly. A občan stavějící tu prodejnu předanou Jednotě, tu kanalizaci předanou ZVAKU, tu…. (vodmakej zadara x hodin na akci Z a my ti pak přiklepnem pozemek co si chceš koupit na tu tvoji kůlnu) jen vejral.

      3. Jsem četla, kolik energie je potřeba na uložení těch fotek. Dnes každý vše fotí a selfíkuje, to se ukládá na nějakých serverech a ty jedou na elektriku a jedou. Přitom člověk fotí blbiny( já ne obecně) , pak je přeposílá kde komu, a elektrika elektrika. Lidstvu není pomoci

        1. Jetřebí přestat fotit a nebo postavit další atm. elektrárnu, případně lidem přidělit ebonitové tyče s liščími ohony, ať si elektřinu každý vyrábí pilně sám. Stát by mohl také za každou fotku vybírat mírný poplatek cca 500 kč.

        2. Už jen pindání tady aby se dostalo k ostatním pindajícím..
          Ostatně všechno díky čemu tady pindáte, technologie, je z dělnického potu a krve, vydřených kapitalisty multimimiliardáři .

          Ovšem, ano, jak bylo řečeno. „nakonec námorodají i provaz abychom je na něm oběsili.“

          Pak bude „Koukej, maminko, ten pokrok!“

          Ráj. Vlk a beránek vedle sebe se budou pokojně pást. Všeholid zbavený okovů kapitalismu, v tvůrčím rozletu vlastním dosáhne výšin kapitalistům nedostupných.
          Kde už jme za ta desítiletí mohli být nebýt kapitalistů! Diskusní příspěvky by se psaly sami, kdepak že klávesnice. Měli bychomhografické obrazovky. Ani číst bychom nemuseli, samy by se četli. Osvobozeni od klopotného psaní na nedokonalých kapitalistických zmetcích, bychom se s písní na rtech připravovali na oslavy dvacátého pátého sjezdu Strany. Plán další Pětiletky sníme a i vysoko překročíme!

  9. Přiznám se, že nechápu.
    Podle mě je „těžba“ kryptoměn absolutní nesmysl – zcela neproduktivní pálení elektřiny k „vytěžení“ blafu. Velmi pravděpodobně jde o další kolosální celoplanetární podvod.

    Něco úplně jiného by bylo mít jako měnu ekvivalent jednotky energie, myslím tím použitelné energie. V některých dávno zapomenutých sci-fi z minulého století se něco takového předpokládalo.

    Když čtu o kryptoměnách, čekám, kdy se podvod provalí.

    1. No v podstate jsou kryptomeny zpusob, jak ty „jednotky energie“ prevest na celosvetove uznavanou menu.
      V Rusku jsou regiony, kde se elektrinou topi. V zime velika spotreba, v lete mala nebo zadna. Pokud je tam jaderna elektrarna, je letni kryptofarma smysluplne vyuziti.

      Ale take cekam prasknuti kryptomenove bubliny. Ted pri masivni migraci a sankcich je po kryptu velka poptavka, az se svet uklidni, ta bublina splaskne.

      1. Není to úplně totéž.
        Kryptoměny, to je energie tupě a zbytečně spálená v počítačích, které byly vyrobeny lidskou prací s použitím nedostatkových surovin.
        Kdyby ty počítače pracovaly třeba při automatickém řízení výrobních provozů, bylo by to efektivní využití.
        Takhle jenom neefektivně vyrábějí teplo, které se nejspíš pouští do luftu.

        Moje představa byla jiná: Každý výrobek by se dal ocenit na určité množství enegie v čisté podobě. Například kilo chleba by stálo nějaké kilowathodiny, které by se někde úplně jinde využily k pohonu strojů, vytápění, atd.

    2. To je v pořádku. Chápou to ti, kteří těží, kupují a provozují počítače, kupují elektrickou energii. Nic nedostávají zadarmo. Nikomu nic nedluží.
      Je to jejich riziko. A jejich zisk. Tak i ti, kteří kupují Bitcoiny. Mají pro to důvod, považují to za pro sebe prospěšné. Nikomu tím neškodí. Tak jako kuchař u pekaře kupující pečivo aby z něj udělal žemlovku. Třebaže někdo to považuje za špatné, protože žemlovku nejí, pečivo si láme do kafe.

  10. Limit 6 MegaWatthodin měsíčně na NEPODNIKAJÍCÍ osobu, to je velmi luxusní…
    Když si vezmu, že já se u spotřeby celého domku (a to jsme v něm tři) vejdu do nějakých 3 – 3,1 MWh ROČNĚ…
    Podle posledního vyúčtování mne 1kWh vyjde na necelých 8 Kč – platím tedy zálohu 2.000 Kč měsíčně.
    6 MWh na osobu měsíčně, to by znamenalo téměř 150.000 Kč/měs. jenom na elektřinu.
    To asi Rusové platit nebudou, že?
    Ó ten skvělý, moudrý a dvojctihodný Fialenko, ZASE jsme PŘED těmi zlotřilými ruSSáky 😀 😀 😀

    1. Take povazuji ten limit za hodne vysoky. Ale v kavkazskych regionech je bezne, ze lide „nepodnikaji“, jenom se registruji ve zvlastnim pravnim rezimu jako tzv „samozamestnanci“. Nemaji zadne podnikatelske opravneni, funguji jako rodinna firma nebo rodinna farma. Dane statu posilaji bez ucetnictvi, zakon pravi, ze pausalem 3% prijmu.
      Ty farmy mohou bez podnikatelskeho opravneni mit az 50 krav nebo 1500 ovci a u toho provozovat zpracovatelsky provoz – mlekarnu, syrarnu, jatka, udirny … Plus zahrady a skleniky na zeleninu a sady na ovoce. A to zavaruji a prodavaji na trhu dzemy. Casto maji jeste nejaky pension nebo hotylek u sjezdovky. To je jeste porad rodinny odberatel.
      Ty pohranicni kavkazske a altajske regiony jsou hodne chude a tak je rusky stat nechava zit svym vlastnim staletimi osvedcenym venkovskym zivotem. Jake dane si namaluji, takove zaplati, trochu je zkontroluji, kdyz ty danove uniky uz moc krici. Je lepsi, kdyz se sami ekonomicky zabezpeci a nevyzaduji podpory v nezamestnanosti. Dane at odvadeji velke firmy – banky, uhlobaroni, továrníci, tezari ropy a plynu a ted i těžaři bitcoinu 😀
      Ale potrebuji pravni ramec, aby mohli regulovat velke tezare kryptovalut a presunout je do regionu, kde to nevadi. Nechteji je zakazovat, jako to udelali v Cine, levne elektriny je v Rusku dost, jenomje chteji vytesnit z regionu, kde je elektriny v zime nedostatek.

      1. Ty krávy a ovce jsou skutečné.
        Že z toho neplatí podnikatelské daně, čert to vem. Jak píšete, život je tam těžký.

        Kryptoměnové „farmy“, to je úplně jiné kafe.

      2. Jak píšete – jestliže podnikají v jakémsi „samorežimu“, budiž jim přáno.
        Jestliže se hodlají vrhnout na „těžbu“ bitcoinů – co jim brání v tom, aby si s elektrárnami vyjednali příslušný tarif a zarezervovali množství elektřiny?
        Je to přece zcela jednoduché

        1. Co jim brání? Transakční náklady. Kdyby s elektrárnami mohli vyjednat výhodnější cenu, než „regulovanou“ nepochybně by to udělali.
          Ledaže řada byla míněna tak, že by vyjednali vyšší cenu. Jenže na to nejsou dost mešuge.

          1. Trolling detected.
            To, že se sem někdo přihlašuje nějakým stálým nickem, ještě zdaleka neznamená, že to není troll.
            Ten odverpánku to tu prokazuje už delší dobu. Je to jen jiná forma vysírání, nežli předvádí Eta, ale jinak mají ty dvě identity stejně malého šulinka.
            To je zřejmě potřeba kompenzovat aspoň písemně, když už to nejde jinak.

        2. V nekterych ruskych regionech probehl rychly ekonomicky rozvoj – popsany v clanku. A vznikl tam relativni nedostatek elektriny. Postavit nove elektrarny trva dost dlouho. A Rusko nove elektrarny stavi. Ale ne dost rychle. Tak omezuje spotrebu elektriny na podnikani, ktere lze snadno prestehovat jinam, kde je elektriny dostatek.
          Kdyz je nekde elektriny malo, tak specialni tarify pomohou jenom omezene.

    2. Ceny elektriny pro rodinne spotrebitele v Rusku jsou podle regionu + maji casova pasma – spicka, stred, nocni.
      Ceny 2-10 rublu, pri prumerne mzde nyni ca 90 tisic rbl mesicne.
      Plus socialni pausal u malych spotrebitelu, mala spotreba je jeste za zvyhodnenou cenu, vyuzivaji to hlavne osamoceni seniori.

      1. Jak vznikají peníze?
        To se určí, že něco jsou výměnné jednotky, peníze. Musí být dostatečně stabilní co do kvality, ale hlavně musí být v omezeném (konečném) množství, aby je nikdo nemohl vyrábět, tisknout a daly by se tak získat jen výměnou za nějaké zboží.
        Kdysi to byl v Tichomoří určitý druh škeblí, dneska je to třeba zlato.
        Nebo Bitcoiny. Náklady na získání dalších „peněz“ se pekelně zvyšují, až přestanou být rozumné. Nenastane tedy devalvace.

        Třeba zlato by přestalo být „měnou“, kdyby někdo vynalezl levný způsob, jak je získat třeba z olova. Nebo zrychleně pěstovat ty zmíněné škeble aby nerostly sto let. To omezení celkovým množstvím je podstatné.

        Proto nynější peníze (ať už v papírcích nebo cifry v jedničkách a nulách v počítačích) nejsou skutečné. Nejsou ničím podloženy, dají se natisknout. A to je ten průšvih.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *