10 prosince, 2024

Připravenost – Vybavení preperského sejfu na zbraně (2. článek ze 4)

Teď přichází okamžik, kdy vám většina střelcu/nepreprů/střelců-preprů řekne, že v tom či onom nemám pravdu a že je to jinak. Pro fanoušky střelby, vojáky, sběratele je téma zbraní jinak. Navíc, znáte to, my v Čechách máme na vše odborníky u každého stolu. Ale na to jsou výše zmíněná fóra.

Připomenu:

1) Chcete jednoduchou, spolehlivou a trvanlivou zbraň

2) I v Postapu na ni seženete snadno náhradní díly neboli ta zbraň musí být hodně rozšířená

3) Zbraň bude používat náboje hojně rozšířené a tedy snadno dostupné.

Tedy z výše uvedeného složení sejfu prepera:

1) Útočná puška, nejlépe dvě (ruzných ráží)

2) Pumpa

3) Pistole

4) (Malá pistole na nošení)

5) Příslušenství

6) (Zbraně na lov (i chladné))

Takto vybavený sejf ode mě dostal každý potomek jako odměnu za ZP.

A celé téma pokryji několika články.

1) Útočná puška.

Praktické jsou jen dvě možnosti a já osobně mám obě. AR15 a VZ58. Jiné typy zapomeňte.

AR15 je standard armád NATO. Používá civilní náboj 223Rem. Náboje jsou lehčí než starší náboje pro Akčka/VZ58. To má výhodu v tom, že jich voják unese víc. Pro naše použití je to jedno.

Výhody:

• Typicky lehčí

• Přesná

• Zpětný ráz se bude líbit vaší manželce – žádný není

Nevýhody

• Blbě se čistí

• Závady se odstraňují obtížně díky tomu, že přístup do komory je na nic

• Hoďte ji do bláta a máte šanci, že střílet nebude

Chcete-li více trénovat, určitě s touhle flintou. Ale kupujte si ji s krátkou hlavní – max 12“ a neposlouchejte radily, co vám budou vykládat, jak na 300 nic netrefíte. Jednak to, co trefíte, víc záleží na vás a trochu na optice, jednak na vzdálenost vyšší jak 100 už má smysl si pořídit vhodnější zbraň a už se naučit hodně o balistice a přestavování optiky. Budete mít také problém s tréninkem, střelnice se stanovištěm víc jak 100 spočítáte v ČR na prstech obou rukou; spíš vám bude stačit ruka jedna. No a pak řekněte tomu radilovi, co si koupil ěňoňůňo 18“, má ji vymazlenou, ať se vám rychle otočí v chodbě domu či zamíří na druhou stranu sedíce v autě.

Nekupujte nejlevnější šmejd. Koupil jsem si takovou pusinku, Luvo hlaveň 7.5“. Prostě jsem ji v tom krámě nemohl nechat. A ty peníze! Za hubičku. No, tak tu „hubičku“ mi vrátili po čtvrté reklamaci. Zajděte třeba do CB Servis Centrum za Ondřej Dušek a on vám dobře poradí a za dobrou cenu prodá. Skvělý servis. Kvalitnější pušky též koupíte u Luděk Sefa Sefzig nebo Jakub Hawk Drazan.

VZ58 neboli starý dobrý český samopal (i když samopal to není, ten by měl mít podle definice pistolovou ráži. Název se vžil díky druhoválečným německým MP40 – MP znamená Maschinenpistole – a ruským Špaginům. Dávkou střílet nebudete, bude to verze samonabíjecí).

Mám ho rád. Pořád je k dispozici dost nábojů 7.62×39 za rozumné peníze (typicky 70% ceny 223rem).

Výhody

• Opravíte na koleně kdekoli

• Má skvěle přístupnou nábojovou komoru a tak jednoduché odstraňování závad

• Podaří-li se vám koupit nestřílenou zbraň, s přesností je to sice horší než AR15, ale dá se to.

• Vyndáte z bláta a bude střílet

• Levnější zásobníky

Nevýhody

• Při střelbě se zvedá; chce to dokoupit kompenzátor

• Zpětný ráz se vaší manželce líbit nebude

• Horší manipulace a malé ovládací prvky (záchyt závěru, vypouštění zásobníku)

• Težší plné zásobníky

• Hodně složitě se uchytává jakékoli příslušenství (puškohled/kolimátor, baterka..)

Já osobně trénuji 4:1 ve prospěch AR15, ale vz58 oprašuji pravidelně. Dokoupil jsem lepší ovládání od Zendla, závěr nalevo a uchycení kolimátoru.

Platí heslo „Kdo je Čech, skáče do krytu s VZ58!“

AR15 mám několik, mého mazla postavil Ondřej Dušek. VZ58 mám dva – krátkou a dlouhou verzi.

Na AK47 nebo AK74 zapomeňte. Já vím, že se používá všude na světě. Ale fakt je to krumpl, poruchový a vydrží málo. Díly jsou lisované a tak má extrémně levnou výrobu. Proto se tolik nechytla česká konstrukce vz58, která je sice podstatně lepší – je totiž soustružená a kvalitnější – ale o dost dražší na výrobu. A jestli mi nevěříte, zavolejte Miloš Müller, top trenérovi Hard Tasku, a on vám může vykládat zvýšeným hlasem o kvalitě a výdrži Akček. Prošlo mu jich rukama desitky.

Příště brokovnice.

P.S. Z AI jsem lepší obrázek nevydoloval. Takže nemusíte komentovat, že na obrazku je AK a ze do nej fakt dva zasobniky nelze narvat.

74 thoughts on “Připravenost – Vybavení preperského sejfu na zbraně (2. článek ze 4)

  1. Jsi-li autore tak vybaven a připraven, proč namísto směšného AI obrázku nepřipojíš relevantní fotku zbraní, ke kterým máš přístup?

  2. Citace: „Chcete-li více trénovat, určitě s touhle flintou. Ale kupujte si ji s krátkou hlavní – max 12“ a neposlouchejte radily, … atd. zbytek odstavce“.
    Myšleno asi dobře, ale je to poněkud zavádějící. V závislosti na balistické křivce konkrétní zbraně a konkrétního střeliva je možné bez problému trénovat střelbu na „libovolnou vzdálenost“ i na standardní střelnici 50 m, jen je potřeba použít redukované terče.
    Ten radil s vymazlenou 18″ ji v pohodě použije v terénu na vzdálenost 50-225m a nebude s ní běhat po baráku. Kratší hlaveň (10-12″) je na vzdálenosti 20-75m podle zbraně/střeliva/zdatnosti střelce a pod 20m (spíš pod 15) už jen Glock nebo ČZ.

  3. Moje zbraň je bílá vlajka,
    pod ní svítí holá řiť.
    Na zem padá paradajka,
    neumím moc farmařit.

    Moje zbraň jsou holé ruce,
    běžně zvyklé pracovat.
    Nač být jako Vyliž Bruce,
    zatáčky si zkracovat.

    Moje zbraň je holá věta,
    pronesená potichu.
    Dost jde hluku z toho světa.
    Randál jako v Jerichu.

  4. Bych velmi rád viděl VŠECHNY součástky Sa-58, které jsou vyrobeny na soustruhu.

    Soryjako, ale třískové obrábění se NErovná soustruh.

  5. 😳😳To se jako na staré roky budu učit střílet? Na lidi?
    Po tom co jsem se po revoluci musela všechno naučit v nových zaměstnání😡👎
    ZLATÍ KOMUNISTI, I KDYBY MI TO NA HLAVU SPADLO, ANI BY SI TOHO NEVŠIMLI.
    Včera jsem se synem koupila seno, tož doufám, že jsme dost daleko od Ostravy, aby sme byli před hladovými lidmi uchránění.

      1. každej má nějaký hobby. tohle je zábavnej koníček a navíc praktickej, podobně jako když děláte krav maga nebo parkur.
        ale nám by se nechtělo, takže je jasný, že je na hlavu, úchyl jeden. kdyby radši sbíral nálepky ze sirek nebo něco podobně vznešenýho, žejo.
        a nejhorší na něm je, že nás k tomu střílení do lidí nutí taky !!

          1. To si pořád opakujte, až půjde o kejhák Váš, nebo Vašich blízkých.
            Že střílení na lidi je fuj.
            Vy se namísto střílení po ozbrojeném „žadateli“, jistě ráda rozdělíte o to málo, co jste na poslední chvíli někde sehnala, že? A ani ne tak pro sebe, jako pro své blízké..

  6. Při tom úsilí, záložní existence například v Austrálii, Jihovýchodní Asii, Jižní Americe, včetně včasné dopravy, vyšla by výhodněji.

      1. Praktické to sice není, ale člověk se zabaví a ještě má radost, když to pak funguje. Ušlechtilá zábava a k přežití to je stejně platné jako Colt s AK 47 nebo SA 26.

        Ten „odveropánku“ mě asi „zesere“, ale to není důvod k tomu, abych si myslel něco jiného.
        [;>D)

        1. Kocoure, vy znáte samopal vz. 26 /24 ?
          To jsou krásné muzeální kousky občas viděné ve starších filmech, i západních (třeba jak bohové musejí být šílení). V gangsterkách občas Škorpion vz. 61.

          1. Já ho celý rok nosil a střílel z něj. Říkalo se mu pumpička. Pistolové střelivo. Na takových 25 metrů se trefoval spolehlivě. Ale my byli na vojně z jiných důvodů.
            Z pistole střílet umím docela slušně – myslím dokonce dodnes. Kpt. Falta to zařídil. Střelecký kroužek na vojně je sice legrační pojem, ale bylo to tak. Pistoli jsme měli každý svoji nafasovanou a střelivo pro střelecký kroužek nebylo těžké „nafasovat“.
            Mimo jiné Falta stále žije!

            1. Už ne kapitán, ale major Falta byl šéftrenérem pistolářů v plzeňské Dukla za časů mého juniorského působení tam. Bezvadný chlap a střelec od pánaboha.
              Žijeme na vsi, (skoro) všichni mají nějaké společné známé.

  7. S pár věcmi nesouhlasím:

    Nepořizoval bych doporučené 2 různé ráže samonabíjecích pušek „vojenského“ typu, pořiďte si maximálně 1 ráži na krátké zbraně a jednu na dlouhé, víc opravdu ne + si nepořizujte dále brokovnice, „lovecké“ zbraně atd k tomu – prostě jednu krátkou, jednu dlouho pro každého člena domácnosti, který je schopen držet zbraň, více ne + chladné zbraně k tomu a příslušenství do toho nepočítám. AR hozená do bláta už není tak nespolehlivá jako tomu bylo kdysi, je to překonaná fáma. AKM (ak47) bych nepomíjel, v ČR a i jinde je to hojně rozšířená záležitost, která je velmi jednoduchá což je ve stresu důležité, je spolehlivá a zcela nesouhlasím že je to krumpl, poruchový a že vydrží málo – moje zkušenost je zcela opačná, nevím kdo je ten pán z Hard Task či jak se to jmenuje ale jestli tohle tvrdí, tak bych k němu na kurz nešel. Sovětské AKM bylo dělané aby spolehlivě vydrželo minimálně 20tisíc výstřelů a jede i pak i když samozřejmě už ne tak přesně na větší vzdálenosti – chtěl bych vidět kdo máte doma sto tisíc kusů střeliva do jedné pušky + kdo v případě např. občanské války, velkého blackoutu bude ještě naživu po tolika předpokládaných výstřelech 🙂 a chtěl bych porovnat ARko po stejném počtu výstřelů když ho tak velebíte. AR je novější platforma – srovnejte to s moderními AK, to moderní AR bude stát pálku se vším oproti levnému spolehlivému AK, podobně střelivo. Samozřejmě je spousta rumunských a kdejakých šuntských kalašnikovů za pár korun, ale zároveň ty sovětské a polské AKM ze 70 a 80 let, když jsou to téměř nestřílené kusy, tak častokrát mají skvělou výdrž a spolehlivost naopak + je tu polská a americká novovýroba AKMek a něco z toho taky není vůbec špatné. Na vz58 či AKM doporučuji kompenzátor zdvihu od Zendla nebo od Antregu, jsou velmi dobré. AKM nebo i vz58 a staré vojenské střelivo do nich se navíc taky dají většinou sehnat o dost levněji než ty ARka vytuněná a to je pro hodně lidí pořád dost podstatný fakt. Ten zpětný ráz u vz58 a AK zveličujete, samozřejmě předpokládám, že člověk se s tím trochu naučí a má na tom dobrý kompenzátor zdvihu atd.

    1. Kompenzátor při střelbě dávkou beru ,ale u samonabijecí verzi není až tak důležitý. Kosu jsem koupil od ženské ,které vadil zpětný ráz. Podle článku ve SR jsem střílel i 7.65 Br. / vložka/ akorát vz58 nepřebíjel. Navíc chromovaný vývrt.

  8. Ucastnil jsem se akce na strelnici.
    Siroky vyber zbrani, vsemoznych typu.
    Pocasi total humus, snih s destem ktery na kovovych castech namrzal, silny vitr, teplota kolem nuly,
    Strelbyschopne byly pouze ty „nespolehlive“ AK a SA58.
    Vsechny ty ostatni, krasne, precizne vyrobene zbrane bez vuli mezi komponenty, nemely sanci …

  9. Většina konfliktů se odehraje do vzdálenosti pár metrů a do cca 6 výstřelů (oboustranně). V příspěvku uvedené vybavení je za vyšší desítky tisíc a spíš pro vycvičeného vojáka, než někoho, kdo zbraním nehoví a kdo pokud už bude muset zbraň použít, ji rozklepaný stresem použije i sobě nebezpečným způsobem.

    Zbraně i munice a vybavení si žádají adekvátní místo, v panelovém bytě to bude problém. Ani v domě to není jen tak, trezor brzy nestačí, různé propriety pak plní skříně (čistění, bean bag, náhradní díly, komponenty střeliva, předovkáři potvrdí..)

    Souhlasím, že poloautomatická verze Sa.58 je docela praktická. Náboje sehnatelné a účinné, konstrukce Sa.58 je bytelná (rám třískově obráběný, žádná plechařina, v hlavni tvrdochrom) a pro délku zbraně si s ní nezkušený vystresovaný jedinec alespoň neprostřelí nohu, na vetřelce ve vzdálenosti pár metrů i instinktivně namíří a s vysokou pravděpodobností i zasáhne.
    Náboj 7.62×39 je středního výkonu a má dost energie na to aby, útočníka vyřadil i při horším umístění zásahu (střelce bez ochrany sluchu v uzavřené místnosti rovněž!), a bohužel, také ještě prostřelil zeď z porothermu a za ní ještě někoho, přitom zpětný ráz zbraně zvládne i subtilnější postava.
    Cena klonů a derivátů Sa.58 je cca 20.000 Kč (http://bazar.hunting-shop.cz)
    Možnosti tréninku mohou být omezené i akustickými limity střelnic!

    AR15 klony pro pro našince nepředstavují výhodu (cena zbraně i munice, složitost, citlivost na nevhodné podmínky neospravedlní nižší váha patron . Nejste vojáci, abyste potřebovali na misi 200 patron v batohu ani ještě nižší zpětný ráz – dávkou střílet nebudete, to jednak umí jen zbraně kat. A tj. „na výjimku“, a z většiny střelnic by vás vyhnali), leda v nouzi AR15 použít jako kořistní zbraň.
    Jako praktický doplněk bych k Sa.58 volil průhledový kolimátor (např. Holosun), držák baterky a do ruky nějaké noční vidění (např. HikMikro), protože problémy budou nejspíš chodit za tmy.

    Nicméně pořád je Sa.58 i ve verzi se sklopnou pažbou docela dost dlouhý na to, aby šel nosit rozumně skrytě, pak je namístě pistole. Optimálně české výroby (lehce seženete ND, typicky záchyt závěru a pružinky) a v ráži 9 mm Luger. Tento náboj je dnes téměř univerzální, levný a dostatečně účinný. Na 10-20 m při troše tréninku úplně stačí, cena např. CZ75 10.000-20.000 Kč, podle verze a „ojetosti“.

    1. zbran kat. A neni na vyjimku, na vyjimku je kat. A-1 – tzn. předelane vojenske samocinne zbrane na samonabijeci (semiauto) „civilni“

      kat. A muzou v CR mit jen ozbrojene slozky v ramci sluzby + lide, kteri maji zbrojni licenci a tech je malicko

      1. Podle starého zákona vlastník ZP patřičné skupiny mohl získat výjimku na zbraň kat. A (full auto), které však nebyla nároková jako je dnes A-1 (a byly tam další omezení).
        Pak byly nějaké novely, které zavedly skupiny A-1, C-1, ty už jsem moc nestudoval.

        Ovšem, brzy má začít platit nový zákon o zbraních a střelivu…

        1. já mám zbroják asi 2 měsíce, takže toto neznám

          a když ten člověk podle starého zákona dostal výjimku na Ačko a koupil si ho, zůstal mu po změně zákona?

          1. IMHO: ano, nevznikla retroaktivita, některé parametry se dokonce i rozvolnily.
            Tehdejší držitel kat. „A“ musel umožnit kdykoliv kontrolu zbraně PČR, a nedostal tu vyjímku každý.
            Ale padlo omezení výkonu vzduchovek/větrovek a flobertek, kdy flobertky jsou nově bez technických řešení omezujících výkon na 7,5 J, ale též jsou na ohlášení skupina C-1, u vzduchovek je omezení dáno ráží, tj skupina C-1 až od 6,35 mm výše
            (6,35 mm větrovka je „D“, tj. prodejná od 18 let bez ničeho dalšího, jde naladit na výkon ke 100 J, což už opravdu není málo – asi jako malorážka nebo 6.35 Br, a hádám, že se jen čeká na nějaký průšvih).
            Také perkusní zbraně jsou nově C-1 (tedy ty bez historické předlohy), což je především odpověď zákonodárců na různé moderní černopraché dvouranné deringery. Ty vyrobené a dodané na trh před novelou jsou stále kategorie D, stejně jako ty zprasené flobertky s výkonem do 7.5 J
            Ono jaksi začalo po Čechách pobíhat příliš mnoho jedinců nosících dvouranné pistole ráže .45″, .50″ i .58″ naládované a údajně už s tím i někoho úspěšně expedovali na onen svět. ..

  10. Ja si jen dovolim poznamku, ze v pripade ohrozeni „stability“ statu (nebo jakehokoliv stavu, kdy zacne verchusce tect do bot) nema Policie CR nahodou pravo zabavovat zbrane? A vy povinnost ji odevzdat? A jeste jedna poznamka – kdyz se to sesype rychle a zabavit je nestihnou, nema kterykoliv policista na sluzebne moznost juknout do registru, zjistit adresu a jit si k takovemu vlastnikovi uzitecneho arzenalu udelat „nakup“? V noci, kdy spi. 😉

    1. Re: Hacendado

      Ono nejde o to, co máte doma pod postelí – pardon – v trezoru, nýbrž o to, co všechno dokážete obsluhovat. a tak se stát nepříjemným potenciálním zdrojem problémů v lokalitě, kde se zdržujete.

  11. Autor vychází z představy krize jako boje o přežití všemi prostředky všech proti všem.
    Je mylný předpoklad, že se jedinec může permanentně ubránit. K čemu je Prepperovi sejf plný zbraní, když během relativně krátké doby musí také např. spát?

    Pokud by však např. tři jednotlivci vytvořili skupinu, mohli by se po 8 hod. střídat na stráži/pracovat/odpočívat a svou permanentní obranu by tak již zajistit mohli.

    Bez socializace je prepperství jen jakási snaha hrát standardní šachovou partii jen s jednou figurou (se Střelcem) a je tudíž odsouzeno k neúspěchu. Neboť bere v úvahu jen úzkou část reality. Hollywoodský postapokalyptický krvák je sci-fi, mající za cíl vydělávat peníze, nikoli zobrazovat realitu.

    1. Tak samozřejmě „bojová hodnota“ jednotlivce je zanedbatelná. Při krizi se ale předpokládá, že se sejde širší rodina a pak už je to o něčem jiném. V preperských komunitách to většinou nějak ošéfované mají, i když z praktických důvodů se o tom na veřejnosti moc nezmiňují.
      Ale hlavně, cílem článku je doporučený seznam vybavení, co si z toho kdo vybere, to už je jiná věc.

      1. Pokud použijeme onu analogii šachové hry, zamlčování možností tahů ostatních figur zdůvodňujete tím, že ani ostatní z „praktických důvodů se o tom na veřejnosti moc nezmiňují“.

        Takhle se prostě hrát šachy naučit nedá. 🙂

        Nikdo nemůže dát, co nemá. Jednotlivci sami od sebe nevytvoří fungující skupinu, pokud v jejich myslích ona nebude přítomna. Šachová hra nevznikla tak, že se figurky jezdce, koně atd. nějakým způsobem náhodně sloučily dohromady. Byl to koncept šachové hry, který umožnil vznik jednotlivých figur a dal jim v šachové hře smysl.

    2. to se dá napsat i naopak

      máte komunitu úžasnou, velké zásoby potravin atd. a nemáte zbraně

      lidi budou mít hlad a nebudou žádná pravidla, někdo přijde a bude si od vás vše chtít vzít, co pak?

          1. Hurikán Katrina postihl New Orleans 29. srpna 2005. Pořádek musela nastolit národní garda. Následné soudy s členy různých gangů .Proč jste rabovali tady a ne v jiné čtvrti ,protože tam po nás stříleli.

      1. Pak mu raději vše dáme. 🙂 (lepší než se nechat vyvraždit)

        Ale zřejmě máte na mysli možnou hrozbu. Pak je třeba se předem ozbrojit a vycvičit. A není-li to dostatečně možné (protivník je moc velký), pak je třeba s ním vyjednávat (ne vyjebávat, jako s RF), aby se dohodlo co nejmenší výpalné.

        My ale žádnou komunitu úžasnou nemáme a Prepper o ní ani neuvažuje.

  12. Nakonec zajdeme na bolesti zubů, protože neseženeme zubaře a když, tak takového, který se nebude snažit vás zbavit problému, ale peněz.

  13. Zpětný ráz u vz. 58 ? Že jsem si něčeho takového nevšiml. A to jsme na vojně chodili na střelby každý měsíc. Pokud si to dobře pamatuji, tak 12 nábojů, a střílelo se krátkými dávkami na 3 terče. Kulometné dvojče na 250m a dvě nekryté figury na 300 a 400m. Při těch dávkách se to zvedalo, i když se střílelo s nasazeným bodákem, takže se terč stejně trefoval jen tou první ranou. Na nočních střelbách jsme jednou napáskovali samé svítící a tam to bylo hezky vidět.

    1. Ale jistě, ve skutečně velké válce jsou ty naše špuntovky spíš pro legraci.
      Ale o tom text Karla Preppera není, jak jistě chápete i vy.

        1. Nejde o nějakou „velkou válku“. Jde o o, že leccos nelze předpokládat. Postkatastrofickou literaturu, kterou sbírám už od mládí nelze brát jako učebnici. Nikdy se nepřipravíte na všechno. A to autoři vymysleli opravdu ledacos. Rozpad systému může nabrat zcela jiný, neočekávaný směr.
          Kdysi dávnou jsem si zkoušel nanečisto přežití v našich lesích. Zapomněl jsem si sůl, upytlačený zajíc byl bez soli tak nějak ne moc chutný, z malin dostanete průjem – a šestý den mě představa vůně čerstvě upečených rohlíků přinutila sejít do vesnice, koupit si jich pět, posledním autobusem odjet na chalupu a tak zbaběle zakončit experiment. Dost jsem se sám sebou zklamal.
          Ale nikomu nebráním mít doma zbrojnici, nádrže s vodou, zásoby potravin a léků, generátor atd, atd.
          ===
          Kdyby opravdu přiletěla černá labuť tak poznáte, na co jste zapomněli. A co vás může stát i život.

          1. Dnes představa mnohých, že si skočí do lesa pro srnku či zajíce a bude hostina, ukazuje jen na romantičnost představ naivní osoby. Nejen, že ze zvěřiny po ulovení toho ihned poživatelného není moc (asi tak lovecké právo – játra +ledvinky na cibulce, zvěřina musí „zrát“), ale málokdo dnes zvládne již pouhé stažení a rušení zvěřiny.
            A pan Drahoš asi nepřijede 🙂
            Porušení žaludku, střev nebo žlučníku = velice nežádoucí kontaminace, až znehodnocení zvěřiny.
            O tom, že v lese je dnes každý večer funguje řada fotopastí s GSM (Lesy ČR bránící se zlodějům dřeva + ty myslivecké), myslivců s nočním viděním i zkušených pytláků (mnohdy také myslivci) a tito spolu komunikují přes WhatsUP nebo vysílačky je taková možnost obživy jen teoretická a velice krátkodobá.

              1. jistě, ale nutno počítat s tím, že majitel „A“ nebude nadšeně spolupracovat a vyrobí Vám v tělesné schránce nějaké nefyziologické otvory navíc.

            1. V postapo stavu, nebo v případě FVP (fakt velkej průser) budou fungovat GSM základny – a někdo se bude starat o fotopasti ???
              Pardon..

            2. Siet na vtaky, vtacky len odrat a vypitvat a vyvarit do vyvaru … zvladne aj zenska … za predpokladu, ze sa do tej siete nechyti sama, pripadne ju nepotrha s prvym pouzitim, pac aj ja, ako ‚poucena‘, som siet na vtaky este v ruke nedrzala … ale kuru som pitvala, mozno by som zvladla aj sykorku 😀

          2. Kocoure, já už to neřeším.
            Jako obyvatel relativně většího města (na české poměry) chápu, že s výpadkem elektřiny zde nebude život prakticky možný. Úvaha, jak by to bylo ve skutečně velkých aglomeracích typu třeba Paříž, Londýn, Moskva, se vymyká mým představám.
            Zbraně držím spíš z nostalgie…… nu, a jeden opravdu neví, co může nastat. A když už je mám, zbavovat se jich dobrovolně nebudu. A nedobrovolně – existují řešení…..

            1. Tak.
              Než mít v předsíni nějaký automat nebo pistoli bude lepší mít vodu, těstoviny, rýži, masové konzervy a léky. Elektrika nepůjde, plošné vysílání rovněž, net taky ne.
              A možná, jak jsem před časem diskutoval s „odverpánkem“ se bude hodit dobré komunikační rádio na baterky – aby člověk věděl, jestli se to nějak vyvíjí a kam.
              Rádio jsem si koupil. A fotovoltaický panel mám taky. Vytáhl jsem ze sklepa CB rádio – ještě funguje, i když na pásmu je velmi volno. Jestli by to k něčemu bylo ví tak leda čert nebo Bůh, protože ten je, jak známo, vševědoucí.
              Ale možná že se mi podaří umřít v posteli na sešlost věkem. [;>D)

                1. To jsem si myslel také, že umřu relativně zdravý na sešlost věkem (anebo silné opotřebení životem). Jsem si myslel. Než jsem se dostal do nemocnice kvůli uvolněnému ledvinovému kamenu, co mi ucpal močovod.
                  To byste se divili, co mi od té doby (srpen) našli nemocí…

                  1. Společnost dělí od naprostého rozkladu pouhá tři jídla.
                    Teco by přidal: „A tři dny bez elektriky“ 😀
                    Zvlášť dneska, kdy každodenně vidím doslova patologickou závislost na internetu, resp. té hračce, co má dotyčný v rukou.
                    Je to až k nevíře -tedy pro mne- ale mí známí potvrzují, že mnohé mladé zaměstnance, musí mistři a nadřízení někdy doslova vyhánět ze šaten, aby šli pracovat a položili ten krám do skříňky.
                    Slyšel jsem i o tom, že někteří zaměstnavatelé na některých pozicích smartphony zakazují.

                  2. Příliš dlouho jste se vyhýbal možnostem výdělku farmaceutického průmyslu. Ale co byste také jinak v nemocnici jiného dělal? To máte samá vyšetření, prohlídky, léky a hlavně peníze! 🙂

  14. Trochu mi ve výčtu chybí revolver. Spolehlivost, blbuvzdornost, nulová potřeba výcviku (když je řeč o manželce), možnost mít v každé komoře jiné střelivo, odolnost proti selhání náboje, a v neposlední řadě možnost ovládání jednou (jakoukoliv) rukou, třeba při zranění. Naláduj a zapomeň, pružina zásobníku se nikdy neunaví.

    1. Ano, revolver má smysl (spolehlivost).
      Ve výčtu možných zbraní mi chybí samopal, třeba relativně nový Scorpion EVO S1 (A1 asi jedině na černo). Možná i staré dobré HK.

      1. Alternativou je samonabíjecí CSV-9, sklopná opěrka, hlaveň 10 palců, ráže 9mm Luger, možnost druhého zásobníku v pistolové rukojeti, beznástrojová rozborka i sborka. Pro postapo asi ideál.

          1. Aha, ze Slavičína.
            Vypadá jako trochu okopírovaný mnou zmíněný Scorpion EVO – S1 (ze sousedního Uherského Brodu 🙂 🙂 🙂 )

                1. Vršíme-li apokalyptické představy, pak papírové peníze budou dobré leda na podpal a kovové pro kováře.
                  Zlato jistě, v případě opravdového kolapsu společnosti jeho cena vyroste. Násobně nebo exponenciálně ( x na druhou? x „v kubě“? , x na čtvrtou?)? Ale kdo ho má doma tolik, aby vydrželo delší dobu?
                  Cena unce dnes cca 65 tisíc – dvojnásobek 130 tisíc – to je prd. Desetinásobek 650 tisíc? To už snad eponenciála na druhou 42 milionů se mi zdá zase moc, ale kdo ví.
                  Při násobcích je naděje na delší „finanční“ přežití třeba 5 až 10 uncí (150 až 300 gramů). Tam se ubíraly moje úvahy při vytváření „krabičky poslední záchrany).
                  Při exponenciálách raději mlčet, protože by majetele zlata rychle zabili, to je jedno kdo.

                  1. Moje řeč. A v menších cihličkách, aby si někdo nemyslel, že když mě klepne, získá toho zlata moc.
                    Získá – ale výměnou „za něco“ příště. Abych měl na živobytí, než se stanu na pár měsíců ministrem informací nebo kultury.
                    [;>D))

              1. Kupoval jsem ho před 7 lety záhy po uvedení na trh, takže cena byla v té době mnohem přívětivější a zbylo ještě na slušný kolimátor… 🙂 Maká dodnes bez sebemenší poruchy, má za sebou nějakých 4-5000 ran.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *