18 července, 2024

Putinův bolehlav

V jedné věci mají mééédia pravdu. Rusko rozumí jen síle. To bych jim z fleku podepsal. Musím k tomu přidat i to druhé – všichni rozumí jenom síle. Válka je pokračováním politiky jinými prostředky a nastupuje tehdy, když už řečičky nikam nevedou. Jeden čin je víc než tisíc letáků, říkával starý anarchista Bakunin. Být silný alespoň tak, aby byl nepřítel bolestivě pokousán. Mít arzenál, který útočníka odradí. Jednoho dne skončí všechno zastrašování a předstírání, skončí prosby i hrozby a dojde na bodáky.

Ano, tohle je Putinův svět. Nesdílím romantické představy, že by Rusko bylo nějakým strážcem civilizačních hodnot, že přináší světlo do zkaženého světa liberální demokracie. Ale rozhodně odmítám i ten opak – že by Rusko bylo něčím anticivilizačním, absolutním zlem, že by průměrný Rus byl nějak horší než průměrný Američan. A už vůbec si nemyslím, že by se Putin jakožto autoritářský vládce nějak vymykal obvyklému standardu mezi jinými autoritáři.

Putin je technolog moci. Umí to. A že nesdílí naše evropské hodnoty, to není dáno nějakým ďábelstvím, ale prostě poznáním, že západní hodnoty mají Rusko oslabit a ne posílit. Výsledkem západních hodnot není místo pro Ruko, které mu dle Putina náleží, ale jeho rozparcelování a vydrancování. Viz nedávná konference „protiputinovské opozice“ v Praze. Jestli Putin potřeboval nějaký důkaz, co se na Rusko chystá, stačilo se kouknout na jůtub.

Putin bere moc jako prostředek. On podle mě žije ve světě, kde má pravdu ten, kdo má větší kanóny, víc továren, větší zásoby surovin. Pravdu má ten, kdo umí efektivněji, kvalitněji a rychleji vyrábět. Pravdu má ten, kdo si včas zajistil strategické suroviny i strategické spojence.

Proč tohle všechno píšu…

Víte, já si představuju, jak tam Putin sedí v Kremlu a přečte si v Dojče Welle, že Rusko bude poraženo tím, že si budeme mýt jen podpaží a zadek. Že Rusko potrestáme tím, že snížíme teplotu na hajzlech. Já myslím, že prostě nedokáže uvěřit tomu, že to myslíme vážně a posílá svoje tajné agenty, aby hledali, co je za tím.

Jo, kdyby Němci vyhlásili, že rozjíždějí válečnou výrobu a od příštího roku sjede z výrobních linek nových tisíc tanků, vyroluje tisíc nových Eurofighterů, postaví se deset tisíc děl, sto tisíc kulometů a vzniká dvacet nových továren na náboje, tak tomu by Putin rozuměl a začal by řešit, odkdy se to na bojišti může projevit.

Kdyby Evropa řekla, že otevírá nové doly na uhlí, že se bude šetřit plyn, protože každý snížený stupeň při topení znamená sto tanků, tak tomu by Putin také rozuměl. Rozuměl by i tomu, kdyby Francouzi oznámili výstavbu padesáti nových jaderných bloků v celé EU, spustila by se výstava strategických železničních a silničních koridorů ze západu na východ, kdyby EU vyhlásila, že začíná dělat milionovou armádu a přes odpor obyvatelstva se to dařilo, tak by Putin opravdu porozuměl a začal by zjišťovat, jestli to Rusko zvládne nebo nezvládne. A podle toho by reagoval.

Ale nic takového se neděje. Trestáme Putina tím, že od něj nenakupujeme suroviny. Místo abychom začali nakupovat ve velkém, abychom dělali nové plynové, ropné i jiné zásobníky, místo abychom začali makat, makat a makat, tak se snažíme Putina odstřihnout od peněz. Jinými slovy, od papírků. Chceme zvítězit vlastní chudobou a nedostatkem proti zemi, která má úplně všechny suroviny.

Já bych řekl, že si Putin furt myslí, že je to nějaký rafinovaný plán. Že prostě nedokáže uvěřit, že jsme až takhle blbí. Myslí si, že je to jen pro utajení. Pořád čeká, kde vzniknou ty továrny, jak bude zapojeno obyvatelstvo do válečné výroby, čeká, odkud na něj vyjede ta záplava vojenského materiálu… a ono nic.

To si jako fakt někdo myslí, že je možné Rusko oslabit odstřižením od dolaru? Zemi, která má na svém území všechny prvky periodické soustavy a všechny těží a zpracovává? Rusko je možné oslabit stovkami stíhaček a desítkami tisíc děl. Rusko je možné oslabit pomocí tisíců tanků. Ale vážně si nedovedu představit, že Rusko oslabí, když od něj nic nekoupíme.

Vždyť do Ruska už dávno teoreticky nic neprodáváme. Na to jsme zavedli sankce už před lety. A co byl výsledek? Rusko si to vyrábí samo. Sice se to jmenuje Mercedes, ale továrna je tam v ruských rovinách a ruská armáda si jí může kdykoliv vzít. Stačí jen chtít. A že se některé díly dovážejí? A to jako znamená, že Rusové teď pokývají hlavou a smíří se s tím, že díly nejsou? To se jako nezvednou ze židlí, nezačnou je hledat jinde a nezačnou přemýšlet, jak je nahradit?

Vždyť my Putina denně přesvědčujeme, že stačí jen počkat. Že přijde den, kdy vojenský materiál pro Ukrajinu dojde. A pak teprve začne ten skutečný tanec.

Putin rozumí jen síle… a my říkáme, že ho porazíme tím, že budeme slabší. Že budeme méně topit, méně svítit = méně vyrábět, budeme žít hůře, a tím strádáním zvítězíme. A ještě nám to zdaní a zdraží.

Místo abychom zvýšeným úsilím dohnali svoje resty, místo abychom ve velkém začali budovat zásobníky a dělat zásoby, místo abychom naplno využili surovinový a technologický potenciál Evropy, místo abychom vyráběli, cvičili a hromadili, tak ořezáváme všechno, co ještě k něčemu bylo. Tohle je podle mě poprvé v dějinách… dojem, že se dá nad jadernou velmocí vyhrát sebemrskačstvím.

Podle mě tohle Putin nedokáže pochopit. Že to není kamufláž, že to není habaďůra. On nechápe, že je to myšleno vážně.

238 thoughts on “Putinův bolehlav

 1. Evropské unii a Německu vládnou míroví aktivisti ze šedesátek. V Německu se militaristický duch podařilo od II. sv. války vymýtit v rámci denacifikace na školách a veřejném prostoru tak, že je dnes Německo nejpacifičtější zemí v Evropě. Žádný rozjezd zbrojovek nebude protože tanky nesplňují emisní limity. Zbytečně blahobytný a morálně rozložený Západ nepůjde, až na pár šílenců, bojovat do ruské stepi. Evropani mají v bytech a domech 15°C, jsou demoralizovaní a neplanou žádnou bojechtivostí. Na druhou stranu si Rusové uvědomují, že jim jde o bytí a nebytí. Bez ohledu co naši přiblblí novináři píší.

 2. V počtech humanitně vzdělaných hlavic válcuje Evropa Rusko na celé čáře. A proto prohrajeme… Což je bohužel ta lepší varianta.
  K té otázce z příštího článku – Odkdy to plánovali? Myslím, že minimálně od zahájení bolognského procesu…

 3. Vidláku, dobrá úvaha! Naše „západní“ civilizace umírá, co dělat? Jakožto poživačnému evangelíku (i libido stvořil Hosodin)se mi nechce tlouci hlavou směrem k Mecce a židovku na gijůr taky jen tak nenajdu…nu což, to že se v Kotlince mluví jazykem, který i v Břeclavě považují za vlastní, není zázrak, ale práce obrozenců.
  A přesně toho je třeba….
  drobné práce!

 4. Dvě poznámky:
  a) Vidlák napsal „nesdílí naše evropské hodnoty“. Nevím, o co jde. Pravděpodobně o něco, co je výhodné pro Německo nebo Francii.
  b) Ze zcela jiného soudku: Rusko zrušilo Česku a Bulharsku licenci na opravy a údržbu sovětských/ruských vrtulníků.

  https://m.lenta.ru/news/2022/08/15/vertolet/

  Copak teď bude dělat LOM PRAHA, s.p. Tiskařská 270/8, 108 00 Praha, Malešice ?

 5. Možná bude zanimatz
  Západní ratingové agentury oznámily, že Ukrajina nesplní své závazky.
  Mezinárodní ratingové agentury S&P Global Ratings a Fitch Ratings označily odklad splátek ukrajinského dluhu za čistý default, čímž snížily rating země v cizí měně:

  agentura Fitch snížila rating ukrajinského emitenta v cizí měně z C (defaultu se nedá vyhnout) na RD (omezený default).
  S&P vidí restrukturalizaci dluhu Ukrajiny jako problematickou a rovná se platební neschopnosti. Rating Ukrajiny agentura snížila na SD („selektivní default“).

  1. Jistě že zajímat…

   A pro nás z regionu. Měla jsem jej ráda, často šli proti němu, ale on se smál, že je to království krále Miroslava…
   Nevěděla jsem o jeho nemoci . Bohužel jeho pohřbu se nemůžu zúčastnit, tak upřímnou soustrast, kdo jste jej znali a mohli

   Smutná zpráva zasáhla nejen obyvatele Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku. Ve věku čtyřiašedesáti let zemřel ve čtvrtek dlouholetý starosta města Miroslav Miloš. „Odešel po dlouhém boji s nemocí, která člověku dávala pramalou šanci na výhru, i přesto bojoval statečně. I když od ledna tohoto roku již nevykonával funkci starosty, vždy se o Hrušovany zajímal, těšil se z probíhajících investičních akcí a plánoval další,“ uvedli k smutné události představitelé tamní radnice ve vzpomínce na oficiálních sociálních sítích města.

   1. Vlastně mě napadlo, že je to min třetí dlouholetý starosta krátce po šedesáti, co umřel. Mlejnek, Fabík, Miloš…

     1. Ale až takhle brzy? Moje maminka i tchýně šly dřív než táta a tchán, takže pravda je někdy jiná, ale teď je období postkovidové, taky postvakcinační, škoda slov. Tihle kluci byli spolužáci, nebo skoro, a že zrovna starostové, to je prostě divné. Bez konspirační teorie.

      1. Zdravím, liška
       Minule som náhodou narazil na týchto dvoch:
       https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/zemrel-nejznamejsi-trebicsky-podnikatel-horky-jeho-kotle-slouzi-i-na-ukrajine-20.html
       https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/valec-truchli-stavitele-valu-na-jeho-posledni-cestu-vyprovodily-stovky-lidi-2022.html
       Neviem, či si boli pre štvrtú, či vôbec nejakú už mali, ale človek si v tejto dobe kladie otázky aj za tých, ktorí si ich nekladú.

 6. Ukronácci se strefili jedním Himarsem, ostatní byly sestřeleny, do řídícího centra Wagnerovců v (?) Popasne. Budova srovnána se zemí, prý na místě 100 mrtvých.
  Sám šéf Wagnerovců byl na místě. Ukropská rozvědka čekala u baráku, kdy tam bude nejvíce lidí a dala pokyn k palbě na UA. Pak natočili i následky. Naprosto nepochopitelné, že ty agenty tam nechali se potulovat.
  Podle zpráv prý Wagnerovci na sebe hloupé upozornilo, když dali na net fotku s číslem jejich baráku.

  Ukři vyřadili elektrárnu v Nové Kachovce. Prý nejedou turbíny, hráz a zároveň most, je poškozena.
  Je to z minulého týdne, ale moc se o tom nikde nepíše…

  1. No, ruská strana tvrdí, že šéf wagnerovců je živ a nezraněn, kdesi prý bylo video, ale nemám ho k dispozici.
   Ruská strana mlčí o zraněných a mrtvých, poškozený barák ukazuje. Jak tvrdí Michail Onufrienko, ruské zprávy o ukrajinských ztrátách dělte deseti, naše přiznané ztráty násobte dvěma. Obráceně platí totéž.

  2. No, já jsem k tomu četl, že Vágnerovci to udělali schválně, aby něco odhalili… Takže si můžete vybrat.

  3. Pokud je opravdu zabili, tak se v diskuzi dovite, ze to bylo soucasti planu. I kdyz v sirsich souvislostech ano, nebot na 100% je v planu ponechat na ukrajinske strane zasobovaci zeleznicni cesty na vychodni frontu. Ocekavam ruske oznameni utoku na rozhodovaci centra.

 7. citace z článku:
  „Podle mě tohle Putin nedokáže pochopit. Že to není kamufláž, že to není habaďůra. On nechápe, že je to myšleno vážně. “
  ——–
  Podle mě tomu Putin rozumí zatraceně dobře a ještě lépe jako my.
  5 let žil jako člen KGB v NDR, kde mohl z první řady sledovat chování kapíku a vznikajících nejrůznějších liberálních (/dekadentních) hnutí. Je to člověk velmi inteligentní, vycvičený, zkušený.
  Západní společnost začala žít na drogách, začala si píchat grýndýl, velký reset, multikulti, genderismus…
  A Putin ze svého domu dlouhodobě bedlivě pozoroval západní společnost, která se jako každá zdrogovaná bytost začala chovat iracionálně, nevyzpytatelně a tím i pro něj nebezpečně.

  „Válka na Ukrajině“ se všemi následky začala mnohem dřív než letos v únoru, tím, že USA začaly dělat všechno pro to, aby se nespustil Nord Stream II – vyhrožovaly, vydíraly. Usa tímto zahájily ekonomickou sebevraždu Evropy a Putin se pak jen přidal.

   1. Čistě technické upozornění – existuje rozšířená sebevražda, sebevražedný atentát, vražda maskovaná sebevraždou či sebevražda maskovaná vraždou.

    Dalo by se pokračovat ve výčtu kombinací vraždy a sebevraždy.
    U některých psychopatů je velmi obtížné přesně stanovit vědomou i nevědomou motivaci jednotlivých aktérů a podíl nevědomé touhy po smrti vlastní a touhy po smrti nás ostatních.

    1. Ano, myslela jsem to něco jako Amíky vynucenou sebevraždu Evropy.
     USA opět natolik vybičovaly nenávist k Rusku, že Evropa na to musela USA skočit, aby neztratila tzv. evropské hodnoty. Evropa měla na vybranou – buď skončit v řiti USA nebo se pokořit Rusku.
     Na to, aby zůstala Evropa Evropou v současnosti nemá, protože momentálně v ní vládnou největší pitomci v dějinách tohoto kontinentu (vyjma Orbána).

     1. Mne hlavně ničí to, jak hezky se ti pitomci sešli, jak v jednotlivých zemích, tak v EU a ve stejném čase. Jeden větší bezpáteřní haj.lík než druhý. Ty lidičky na jejich místa nevynesla jejich osobní práce, ale vztahy s těmi „správnými“. Teď sedí na své židličce a snaží se za každou cenu udržet, a protože to prací neumí, tak jen hledí do očí nadřízeného a plní jeho přání ještě před tím než ho vysloví. Kromě vlastního prospěchu je nic dalšího nezajímá.

 8. Řekl bych, že Putin rozumí hlavně tomu, že když chce žít doma, po svém a za svoje, musí si to ubránit silou.

  Rusové naprosto nemají zájem dobývat a živit příživnickou, prožranou, vyžranou Ukrajinu. Proto postupují jen tam, kde se dá předpokládat, že po válce bude Rusko.

  Mockrát se tu řešila otázka, jak je možné denacifikovat nácky. Souhlasím, že to možné není. Je ale možné dát jim po tlamách tak, že když z dálky uslyší dávku ze samopalu, poserou se hrůzou. Před časem si to Rusové s úspěchem vyzkoušeli na Němcích.

  1. Proti tomu stojí názor, že pokud nezaberou Ukrajinu, tak se konflikt pouze zamrazí a za pár let vypukne znovu.
   K tomu přidejte, že na zabraných se postupně nastavují životní podmínku jako ve zbytku Ruska – platba za byt, plyn, elektřinu, vodu,splašky klesla, někde až na polovinu. Penze, starobní i invalidní, vyrostly, někde až na dvojnásobek, přídavky na děti vyrostly, vícečetné rodiny získaly spoustu slev a úlev. Řada léků a zdravotnických úkonů je zdarma nebo velmi levná. Benzín a nafta stojí polovinu toho, co dřív. Rozbíhají se podniky, které mají nasmlouvané dodávky do Ruska = je práce a je slušně placená. Potraviny jsou o dražší než v Rusku(10-30%), ale pořád levnější než na druhé straně plotu a zlevňují. Přidejte k tomu letošní zimu, kde na ruské straně plotu bude teplo, světlo, jídlo a na druhé straně tma, chlad a hlad(spíš jídlo z humanitárek, které se nedostane všude).
   Na jaře bude obyvatelstvu jedno, kdo jim vládne, hlavně když už to skončí. Protiputinovský bude Lvov, Ivano-Frankovsk a promaďarského část Podkarpatí.

   1. Králik 1962
    Přesně tam,až se zima zeptá,co jste dělali v létě.
    Jak už někdo psal,zima zase rozhodne o válce.
    Slibem nezarmoutí,ale toho se nenajíme,ani neohřejeme.
    Občané si pomůžou,ale proč k vůli čemu a ještě se na jaře politici můžou kasat o správném rozhodnutí.

    1. zemedelec: Slibem nezarmoutí,ale toho se nenajíme,ani neohřejeme.
     ***
     To není tal docela pravda!:-) Na webu už teď kurzuje spolehlivý návod, jak mít doma teplá místa: v případě zimy, jděte a postavte se do kouta – je tam zhruba 90 stupňu!

   2. „Proti tomu stojí názor, že pokud nezaberou Ukrajinu, tak se konflikt pouze zamrazí a za pár let vypukne znovu.“
    No, prozatím Ukři přicházejí nechat si rozbít tlamu sami. Proč by se za nimi Rusové někam honili.

    1. Když se podíváte do historie, tak to, na čem si vylámal zuby Napoleon i Hitler byly dlouhé zásobovací linie. Podzimní plískanice a zimní mrazy to jen zdůraznily. To je hlavní důvod, proč Západ chce Ukrajinu, zkrátí si tím zásobovací cesty. Dněpr je sice skvělá přírodní překážka, ale mezi břehem Dněpru a dnešní hranicí Ruska těch kilometrů už moc není. Od Chersonu na břehu Dněpru na polskou hranici je to skoro tisíc kilometrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *