26 května, 2024

Přemysl Otakar a dvojcísařství

Tak máme po volbách. Leckde už se začínají tvořit nové koalice, horečně se jedná a já registruji spoustu malomyslných hlasů, že se to alternativě zase nepovedlo, protože majnstrýmová mééédia nemluví o velké porážce Pětikolky, Fiala neodstupuje a žádný významný modropták moc neřve, že Fiala za všechno může a na všech významných radnicích nám Pětikolka zůstala a i když víceméně všude trochu oslabili, nebyla to žádná výrazná prohra. Naše přání byla větší, že jo?

Přátelé, ono to vůbec nedopadlo špatně. Teď už se dá říci, že jsme v těchto volbách jsme udělali další krok. Naši protivníci se ještě neobrátili na útěk. Zakolísali, museli couvnout, jsou otřeseni, ale ještě nejsou poraženi. Bitva také není dobojována. Žádný primátor ještě není zvolen, žádná městská rada zatím nevznikla. A i když do tohoto procesu už nemáme šanci přímo zasáhnout, můžeme ho hodně ovlivnit. Dovolte mi proto Vidlácký pohled na události uplynulého víkendu, který rozdělím do dvou článků…

Začnu úspěšnými útoky do nepřátelských řad…

SPD uspěla v deseti pražských městských částech a dostala se i na magistrát. Jejich volební výsledek je asi desetinku nad 5%. Hádejte, kde by byli bez čtenářů Vidlákových kydů? Ano, přesně tam. Jazýček na vahách jsme převážili my. SPD se usadí na pražských radnicích i na magistrátu. Minulý týden jsem psal, že v Praze se víc čekat nedá. Dvě třetiny mandátů tam berou jiní. ANO i s SPD většinu dohromady nedají. Ale SPD se možná stane činitelem toho, že se Spolukoalice rozpadne a v nějaké míře vezme na milost ANO. Buď ANO a ODS proti Hřibovi a nebo Hřib a ANO proti ODS…

Političtí komentátoři si toho už všimli a začínají bít na poplach. Připomínají Pětidemolici, že jsou si souzeni, že musejí dál koalovat, protože Babiš je přece henten ruský agent… Upřímně… rozražení jednotné pražské fronty hnutím ANO, to by byl senzační taktický úspěch. Bylo by to zemětřesení, jehož dopady by se objevily v celé republice.

Kdybych byl na Nacherově místě, měl bych velmi malé požadavky na koalování. Byl bych velmi velmi levný. Jakákoliv koalice s ANO by totiž spolehlivě pohřbila všechny ty pekelné bilbórdy, kde je Babiš s Putinem. Navíc venku pod okny se huláká, demonstruje a mluví se o právu na odpor… To nabízí další možnosti.

SPD v Praze zůstane v opozici a určitě je k ničemu nepustí. Ale je možné, že s ním bude v opozici i jeho Hřibstvo nebo Modroptáci… To bude legrace, když se budou muset domlouvat s Nerušilem, aby nové koalici trochu nasypali písek do soukolí… Kóta byla dobyta, jasný úspěch. Pepe Nerušil už mi volal, poděkoval za naše hlasy a slíbil, že si to budou pamatovat.

Jestli souhlasíte s mým hodnocením, že dalším krokem v našem boji, je prolomení pětikoaliční jednoty na magistrátě, tak přijeďte ve středu na demonstraci. Žádné sledování v jiných městech. Přijeďte do Práglu. Všichni. Zahulákáme jim do oken, aby zůstali nervózní a přemýšleli nejen o korytech, ale i o defenestraci. To je ideální rozpoložení pro jejich vyjednávání.

Mimochodem – SPD uspěla prakticky všude v republice. Mají víc mandátů, než měli minule a pronikli takřka do všech důležitých měst. I na tom máme svojí zásluhu. SPD jsem hodně zmiňoval jako cíl vašich hlasů a stalo se. Většinou zůstanou osamělí a v opozici. Ale jsou tam. Dostali šanci.

Pokud se podíváte na komunální i senátní volby z trochu většího odstupu, tak sledujeme souboj titánů. Pětikolka proti Babišovi. Dva velcí hráči. Babiš, jeho pracovitost, peníze a poradci, proti pětilhářům a jejich České televizi a majnstrýmovým médiím. Podívejte se na kterékoliv velké město, podívejte se na kterýkoliv senátní obvod a až na pár výjimek je všude na prvním místě ANO a na druhém Pětikolka a nebo naopak. Výjimky jsou nečetné, takže potvrzují pravidlo. Bitva je to gigantická, obě strany nasazují všechno co mají, jde jim o hodně, neřkuli o všechno.

A pak je tu alternativa… A ne vůbec malá. Podívejte se na procenta lidí od Rajchla – takřka všude deset procent. Nielsen, Noveský, Vacek… I Petra Rédová, která to měla v Brně hodně těžké, to dotáhla na 8%. (Mimochodem Petro – i kdybychom to brali tak, že jsem Kotasovi od SPD zajistil všechny hlasy já osobně svým psaním (což je nesmysl), tak i kdybych tuto podporu přesměroval k Vám, tak by to na druhé kolo stejně nestačilo. Nejsem proti Vám zaujatý, jen prostě vím, jaké jsou limity.)

Teď si k hlasům pro PRO připočtěte hlasy pro SPD. Kotas s Rédovou – 17%. Koudelka v Brně měl skoro 15%. Mikeš v Českém Krumlově skoro 14%. Nielsen s Lhotským v Jihlavě měli 15%. Jana Zwyrtek Hamplová 18% a je ve druhém kole, Zuzana Majerová v Olomouci 10%, dokonce i v Praze měl Vacek za PRO kolem deseti procent. Pro Rajchla je to velmi dobré vysvědčení, protože ještě před půl rokem žádné PRO nebylo. Trikolora také ještě není ztracená. Všude v republice Alternativa existuje a volí tak, jak bychom od ní čekali.

Zvlášť musím vypíchnout Auředníka. To je naše výjimka potvrzující pravidlo. Ten dostal v Berouně přes 20% hlasů a byl schopen dělat důstojného soupeře známému ksichtu Sidovskému i starému matadorovi Oberfalzerovi. Předpokládám, že PRO i SPD už Auředníkovi telefonují a snaží se ho zlanařit k sobě do strany… A já si dovolím drze dodat, že když všude jinde má Alternativa cca 15% voličů a jeden Auředník má ve svém obvodě o pět procent víc, tak na své kampani opravdu hodně makal a Vidlákovo doporučení také asi pomohlo, že?

Pokud si k těmto výsledkům přidáte ještě různé výrazné jednotlivce třeba z ČSSD nebo malých stran, kteří také udělají nějaké to procentíčko, tak bych si troufal tvrdit, že Alternativa představuje asi tak 15 – 20% voličského elektorátu? Volby by tomu víceméně odpovídaly. Myslíte, že je to málo? Ani náhodou!

Je to víc než minule a je to dost, aby Alternativa byla jazýček na vahách.

Se zhruba takovými silami se Přemysl I. Otakar stal dědičným českým králem. Tenkrát také probíhal gigantický střet mezi stoupenci dvou adeptů na císaře Svaté říše Římské národa Německého. Přemysl nestál stranou a vrhl se s plnou vervou do nejvyšší evropské politiky (i války). Během patnácti let několikrát vyměnil prapor, nechal si svoje služby draze zaplatit, od obou stran se domohl uznání za krále a když umíral, zanechal za sebou konsolidovaný stát. Sice kličkoval, byl oportunista, musel si nechat nadávat do zrádců, ale nikdy neztratil ze zřetele konečný cíl. On totiž pochopil jednu důležitou věc. Nebyl nejsilnější. Nemohl si troufnout na přímý střet s říšskou mocí. (To naopak nepochopil jeho vnuk Přemysl Otakar II.) Ale pochopil, že on je tím jazýčkem na vahách. Že na něm záleží, ke komu se přikloní. Kdo získá na svou stranu Přemysla, ten zvítězí… Byl realista.

Teď se budeme v přímém přenostu dívat, jestli si takovou svoji roli a její význam přisvojí ti, kteří jsou v našem čele. Pochopí Tomio Okamura a Jindra Rajchl, že jsou jazýčkem na vahách? Zbytečná otázka, oni to chápou, ale pochopí to i jejich voliči? Trochu mám od soboty pocit, jako by všichni čekali, že se političtí soupeři prostě vzdají. Že uvidí dav voličů a nechají všechny své tučné prebendy ležet na ulici. Jako by se čekalo, že stačí vyhlásit změnu a ona sama přijde. Ne, tak to není a tak to ani nemohlo být. Krok za krokem je tlačíme. Nemyslete si, mají pěkně nahnáno, protože tohle všechno pro ně začalo až v září.

Burani se dokázali domluvit bez České televize, byl z toho Václavák, jakási neznámá stranička jednoho bývalého fotbalového funkcionáře má najednou potenciál na deset procent hlasů a nevypadá to, že by vyluxovali Okamuru. Přidejte Trikoloru a nějaké další… co když se dokáží spojit alespoň tak, jak to dokázala Pětikolka? Co když se nespojí, ale budou postupovat jednotně? Deset procetn pro SPD, to ještě jde, ale deset procent pro SPD a deset procent pro PRO, to už vypadá úplně jinak.

Jen je otázka, jestli to chápou i ti, kteří Alternativě ty procenta naházeli.

Dám příklad… Auředník v Berouně… Pokud podpoří Sidovského, jak jsem přemýšlel na začátku, tak je jeden velmi významný ODSák mimo hru. Přitom Oberfalzer je starý pardál ještě z doby, kdy byla ODS normální pravicová strana. Byl proti Lisabonské úmluvě, je v senátu od roku 2004. Kdyby ten vypadl, tak je to opravdu jen proto, že derniér Fiala je kretén… Z hlediska našeho cíle, je lepší, když v senátu bude neřízená střela LGBT Sidovský, než Modropták. Udělá to Auředník? Podpoří Sidovského? Pochopí to jeho voliči a vypráskají Oberfalzera? Již brzy ve vašich kinech… Můj Vidlácký názor znáte.

Druhý příklad… V Jihlavě do druhého kola senátních voleb postupují Vystrčil za Modroptáky a Nagyová za ANO. Pokud by PRO a SPD podpořili Nagyovou, tak je to na Vystrčila hratelné a je možné jednoho z největších zhůbců této země poslat do řiti. Jací jsou voliči PRO? Dokáží pochopit tuto taktickou záležitost? Nebo je pro ně Babiš tak nepřijatelný, že by i přes doporučení nepřišli, Nagyové to nehodili a ještě by to Nielsenovi a Rajchlovi neodpustili? A obráceně – kolik voličů má PRO, kteří by si naopak přáli, aby Nielsen Nagyovou podpořil, protože by to byla rána na Fialův solar? Já za sebe bych byl rozhodně pro, aby Nagyovou proti Vystrčilovi podpořili. Ale mohou si to v PRO dovolit?

Jindra Rajchl jako Přemysl I. Otakar před svým prvním politickým dilematem… Má voliče, kteří mu řeknou, že s Babišem ani ránu, nikdy, za žádnou cenu… a má i voliče, kteří by řekli, že zlikvidovat Vystrčila (a otřást Fialou) je důležitější než jedna Andrejova kandidátka v senátu… K tomu je Nagyová obviněná ohledně Čapáku, atd, atd… v těchto chvílích jsem rád, že nejsem předseda politické strany. Ačkoliv osobně bych Rajchlovi přál co nejvíc voličů, kteří by chtěli být jazýčkem na vahách.

SPD stojí před stejnou otázkou. Chtějí být jazýčkem na vahách? V této chvíli jsou na tom lépe než PRO, protože jsou už dávno zavedení a hrají nejen o podporu v senátních volbách, ale i leckde na radnicích. Budu se opakovat, ale řeknu rovnou, že jsou tu noví a mladí sekáči, kteří, kdyby teď byly volby do sněmovny, tak by měli podobné preference jako SPD. Pokud jim Okamura nechce všechno odevzdat, bude SPD muset máknout. Pár pozitivních kroků jsem už viděl. Například bilbórdy, že jsou proti válce. I SPD přeju, aby měli co nejvíc voličů, kteří chtějí být jazýčkem na vahách.

Takže rozumíme si… Volby ukázaly, že Alternativa zatím není dost silná, aby se pustila do přímého střetu s oběma těžkými váhami naší politické scény. Ale také ukázaly, že by moha být dost silná, aby rozhodla o vítězi, podle toho kam se přikloní. Už v loňských volbách to byli právě tito voliči, kteří rozhodli, že Andrejovi premiérské křeslo nezůstane. Teď by mohli rozhodnout, že mu ho zase přihrají… a mohli by za to třeba něco získat… a díky tomu sílit a sílit.

V této chvíli by Babiš (narozdíl od Fialy) o spojenectví s Alternativou stál. A dal by hodně, aby ho dostal. Nezapomeňte, že on byl jediný ze všech parlamentních stran, který se nedistancoval do demonstrace na Václaváku. Volební realita říká, že zatím se proti Pětikolce a zároveň proti Babišovi nedá zvítězit. Jestli se vám nelíbí, co říkám, tak se podívejte na volební výsledky… ANO, SPOLU, ANO, SPOLU, ANO, SPOLU… takřka všude.

V této chvíli jsou Babiš a Pětikolka víceméně rovnocenní soupeři. Uvidíte to ve druhém kole senátních voleb a poznáte to i z výsledných koalic na radnicích. My můžeme stát stranou a jen se na to dívat. Může tvrdit, že nám do toho nic není, že jeden je za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet a bude existovat obrovské množství argumentů, že to tak je. Ale pokud budeme stát stranou, tak se bitvě stejně nevyhne, jen to schytáme z obou stran a až jedna strana zvítězí, nebude mít žádný důvod nás přibrat k rozhodování. Jistě, je možné zvolit strategii: všechno nebo nic. Ale pak je třeba počítat i s tím, že to prostě nedopadne a nic z toho nebude.

A nebo je možné být jazýčkem na vahách. Přemysl zatím nemůže přemýšlet o císařské koruně. Na to je příliš brzy. Ale o královské čelence by přemýšlet mohl a mohl by jí dosáhnout. Je dost silný, aby převážil vliv. Je už dost mocný, aby si to mohl nechat politicky zaplatit.

Nedá se čekat, že bychom se jednou sešli na Václaváku a budou padat vlády. Nedá se čekat, že půjdeme k volbám a nezůstane jediný Modropták. Jazýčkem na vahách ale jsme. Můžeme o naší ceně přesvědčit velké hráče už o tomto víkendu ve druhém kole senátních voleb.

Dodám se obligátní… dumejte, dumejte. O víkendu to budete mít v rukou.

376 thoughts on “Přemysl Otakar a dvojcísařství

 1. Vaše úvaha o myšlení Ukrajinců během událostí na Majdanu by mohla být správná, nebýt té Nullandové, která se pochlubila, že USA do toho převratu investovaly miliardy dolarů…
  Tato informace však tu spontánnost a naději přesunula do říše neskutečna.

 2. V jedné obci, poblíž které jsem kdysi bydlel mají zajímavý volební model. Už to praktikovali před 4mi lety a letos jim to vyšlo zas. Aby se vybraná skupina lidí dostala na 9 křesel, založili 9 SNK s plným počtem 9 kandidátů (rodinní příslušníci). Všichni tito kandidáti a další příznivci zakroužkovali toho prvního. Ani to neskrývali pod nějakými názvy uskupení, jen Za lepší obec 1, Za lepší obec 2 atd. Získali 6 míst z 9 (minule to bylo myslím 8 z 9) a to jim stačí k pokračování ve vedení. Ovšem liteře volebního zákona bylo vyhověno.

   1. Vybraní lidé na prvních místech kandidátky se tam dostanou, zvlášť když mají disciplinované voliče. U nás ve městě je něco podobného, jen to není v rámci jedné rodiny ale v rámci kluků, co spolu kamarádí. Máme 21 členné zastupitelstvo ale žádná strana nezíská 100%, kdežto různé volby pro město, hnutí pro město nebo Vize pro město, získají svých 10-15% a kluci na prvních místech se tam dostanou. Pokud náhodou voliči křížkují, zvolený nekamarád se jistě vzdá místa zastupitele pro kluka, co spolu kamarádí Výsledky voleb při tomto systému u nás – pouze 8 nových tváří z 21, z toho 6 sluníčkových debilů (lidé volili změnu, hahaha)

    1. Ale pořád ty hlasy musí dostat, ne? Nebo myslíte, že třeba 1000 voličů by mělo problém volit Nezávislé, kdežto stejných 1000 voličů bude po stohlavých skupinách volit 10x Nezávislí 1-10?

     Tj. ti v čele jsou schopni oslovit cca jednu N-tinu voličů (kde N je počet pozic), zato spolehlivě?

     Zní to docela věrohodně, i když brutálně prvoplánově a účelově.

 3. A co je důležitější, blbej názor napsanej podle předpisu Komenského nabodeníček, nebo pravda, řešení nedejbože návrh? Mimochodem.. Už máte napsaný svý potřeby do voleb potřeb?

 4. „Výsledky čtyřdenního referenda o připojení k Rusku:
  – volební účast v Chersonské oblasti byla 63,58 %;
  – volební účast v Záporožské oblasti byla 66,43 %;
  – volební účast v LNR byla 83,61 %;
  – volební účast v DNR byla 86,89 %.
  Ještě zbývá jeden den hlasování, ale již nyní lze říci, že ve všech regionech bylo referendum schváleno hlasovalo více než 50 % voličů).“

  https://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&sid=2b3c6ff666c07f07a5313a02374999e8&start=14580#p289922

  1. A kdo vám v tom brání? Jste tu blokován? Zatím nepřišlo žádné vaše pověstné „muhehe“, či jak to bylo, zatím jste věcnější než blahé paměti na Kydech.

  2. Já jsem vám své podmínky sdělil. Dokud jste psal jako nisas, ani jeden váš vstup jsem nesmazal – nebyl k tomu důvod. Přestaňte se pošklebovat, pište česky, jak jste psával coby nisas, a nebudete blokován. Vaše názory mě nezajímají, hlásejte si, co libo, diskutujte s kým chcete.

   Pokud se chcete prezentovat svéráznou a neobvyklou mluvou, prokládanou specifickými novotvary, budete si muset najít diskusi na jiném webu. Osobně proti vám nic nemám, ale vezměte na vědomí, že stránky jsem zakládal původně proto, aby na nich byla ke čtení pěkná čeština. Pokud na to máte jiný názor, neberu vám ho – jen ho budete muset prosazovat někde jinde.

   Teď vás odblokuju a o zbytku rozhoduje vaše klávesnice.

   1. Vaše podmínky jsou nedemokratické, člověk nesmí říct svůj názor aniž by byl vyobcován. Co na to říct? Nevím. Možná si myslíte, že gdyž máte tento web, že můžete porušovat toto základní právo. Tak nevím.
    Ale esli to tak je , a je to tak, tak na co si tady hrajeme, že?

    1. Používáte argumentační fauly – jak jsem to pochopil já, tak spisovnou češtinou si tady můžetre napsat jakýkoliv svůj názor. Problém není v nepovoleném názoru, ale v používané ne-češtině.

    2. Ano, moje podmínky jsou nedemokratické. S tím musí každý, kdo sem chodí, počítat.

     Myslím, že to byl Hudec/Godot, kdo režim na litterate.cz charakterizoval jako soft diktaturu. K tomu se hlásím. Právo říct váš názor vám nikdo nebere, to právo máte, ale neplatí neomezeně (to koneckonců neplatí nikde, že).

     Řikat na to nemusíte nic. Stačí, když (ne gdyž, proboha. Děláte to schválně?) dodržíte ty nedemokratické podmínky. Vaše základní právo na tomto webu je odejít, pokud se vám tady nelíbí.

       1. Lord Havelock Vetinari je postava z knih Terryho Pratchetta. Je to patricij města Ankh-Morpork, který řídí město jako osvícený diktátor. Zastává názor, že lid ještě není zralý na demokracii. V tom vidím paralelu mezi vámi a touto literární postavou.

        1. Tak to je naštěstí jen politováníhodná shoda, doufejme, že jen zdánlivá.
         Pan Pratchett není můj šálek čaje a demokracie… víte-li pak, jaký je rozdíl mezi lochneskou a demokracií (už se s tím dost opakuju, ale zrovna tady se to hodí)?

         1. Nevím, ale tipuji, že žádný. Že o ní každý mluví, ale ve skutečnosti ji nikdo neviděl.
          A mimochodem, byť je Vetinari osvícený diktátor, není to záporná postava.

          1. „byť je Vetinari osvícený diktátor, není to záporná postava“

           A to je právě ten rozdíl mezi mnou a jím 😀

           Hádanku jste uhodla, přesně takto jsem formuloval závěr jednoho svého velmi, velmi starého článku.

     1. Potkáváme se s tím každej den. Weby zmizely, není kam napsat ani ten svůj blbej slint, pláč a tady mě něgdo poučuje o tem abych psat Když, gdyž já mluvím celej den gdyž. Když mluví koktaví nemocní lidé. Bazírovat na hantecu je ubohé, nezdá se vám? Ostatně mě se to tak líbí, proč bych nesměl, jen kůli komu, čemu, sakra?
      Zakladateli, tak si mě nevšímejte. To byste mohl přehlédnout, né? Ani nevíte s kým se bavíte. Ale já nejsu Vidlák, do politiky nepudu, to raději tu politiku volbama potřeb rozbiju. Chápete? Pomáhat nechcete..

      1. Sasine, pro boha živého. Já neslyším, jak mluvíte; a je mi to jedno, mluvte třeba jako Václav Havel nebo Luděk Sobota. Bavíme se o tom, jak píšete. Píšeme když, někdo; vyslovujeme gdyž, něgdo. A vy to víte.

       Možná, že prasení psané češtiny vnímáte/užíváte jako protest proti světu. To je škoda, čeština za špatnosti světa a za vaše nenaplněné potřeby nemůže.

       „Bazírovat na hantecu je ubohé, nezdá se vám? Ostatně mě se to tak líbí, proč bych nesměl, jen kůli komu, čemu, sakra?“

       Na tu otázku je jednoduchá odpověď: no protože mně se to nelíbí – a já jsem tady doma, ne vy.

       Přeberte si to, jak umíte, a zařiďte se podle vlastního uvážení.

       1. PROBOHA

        Bůh? Proboha!“
        M.i.š.k.a.

        Anotace: aneb Opravdu jsme takoví ateisté?? PS: Neberte to příliš vážně, má to být jen pro pobavení a rozhodně se tím nechci nikoho dotknout a už vůbec vám neberu víru v Boha 🙂
        Jo, holt se to o Češích říká, že jsou prej ateisti nebo co. Nevím jak vám, ale mně teda slovo Bůh nic neříká. Je přece blbost, aby nějakej ten Bůh existoval, že jo – no co, jsem součást toho bezbožnýho národa, tak si to prostě myslím, ježiši! Ale vy jste taky Češi, tak to snad zaplaťpánbůh chápete.
        No i když teda zaboha nemůžu pochopit, co dělá v Česku takovejch kostelů, když jsme všichni děsně nevěřící a do kostela dneska nikdo ani nepáchne. Ale moje babička, ta jo. Z tý byste si měli vzít všichni příklad, jak ona na toho svýho Pánaboha nedá dopustit! Každou neděli poctivě nakluše do kostela a modlí se, aby nás ten nahoře ochránil. A taky aby jí odpustil všechny hříchy.
        Ale řeknu vám, jednou měla babča skvělej nápad a vzala mě na mši. Bože můj, to byla nuda! Babička si s posvátnou úctou zpívala songy, co mě teda ani náhodou nebraly. Měly takovej text, že tomu člověk zaboha nerozuměl, protože to snad ani nebylo česky. Ale tak chápu, že každýmu se prostě líbí něco. Jenže vy pochopte, že tohle pro nás mladý fakt není. Pro mě to bylo utrpení už po pár minutách. Fakt štěstí, že jsem si s sebou vzala mp3ku a mohla poslouchat Enriqua Iglesiase. Ten aspoň zpívá jako Bůh. U toho jsem si otevřela časák a obdivovala božský svaly George Cloonyho. Jen jsem se modlila, aby si babička ničeho nevšimla, a fakt to vypadalo nadějně, když měla oči jen pro Pánaboha. Ale co Bůh nechtěl, mše skončila a já si najednou broukala se sluchátkama na uších do úplnýho ticha, až se po mně lidi otáčeli. Babička se na mě jen soucitně podívala s řekla: „Bůh ti žehnej.“ Panebože, takovej trapas! Díkybohu mě babička od tý doby už do kostela nevzala.
        Tak jasně, že nejde jen o ty kostely. Vemte si třeba Vánoce. To je jasnej důkaz, že nejsme křesťani, prokristapána! Jenom ateisti můžou slavit narození Ježíše, že jo. Možná tak malý děcka by se ještě daly považovat za věřící – oni totiž fakt na Ježíška věří a modlí se, aby si ho nerozhněvali a dostali od něj co nejvíc dárků.
        Božínku, ale víte, čím to bude, že nás považujou za bezbožný lidi? Vždyť my vůbec nedodržujeme ty boží přikázání, ježišmarja! Já je jako moc neznám, ale slyšela jsem o jednom… Ach bože, teď si na něj zrovna nemůžu vzpomenout! Jak ono to znělo, proboha? Jo, už to mám! Neber jméno boží nadarmo nebo tak ňák. Bůhví, jak oni to myslí… Ale mezi náma – slyšela jsem, že Bůh je prej spravedlivej a jestli s ním nekamarádíte, tak asi taky nebude dělat, že je váš kámoš. Tím jako myslím, abyste se nenamáhali zbytečně a nemodlili se k němu, až přestanou boží mlejny mlít ve váš prospěch. Ježiši, furt to nechápete? On na vás bude z vysoka kakat.
        Tak teď jsem si to pěkně pokakala. Pane Bože, ochraňuj mě!
        https://www.liter.cz/fejetony-zivot-227929-cist

       2. Spíš si takovýchto zápletek nevšímám, konkrétně Sasina jsem si povšim vlastně jen kvůli Komenského nabodeníčku. Zavedení diakritiky je totiž přisuzováno Husovi.

        No, nevím, kde je toho začátek, tak se zeptám, vy jste Zakladateli toho Sasina začal „osvíceně diktátorsky cenzurovat“ kvůli obsahu, nebo kvůli zacházení s jazykem – viz to „gdyž“? Obecně nemám nic proti tomu, pokud někdo využije svého „domovského práva“ k zásahu proti kažení češtiny. Je to bezesporu věc vkusu a taky vaše právo, které tímto nenapadám. Jen se chci zeptat, hrozí nějaký nebezpečí i mně? S češtinou si rád hraju, zrovna mám období stylizace do český verze hovorový češtiny. Kdoví, možná místo toho někdy sklouznu do moravštiny. A dost možná včetně občasného fonetického přepisu, protože v moravskejch dialektech se to přímo nabízí. Zrovna géček tam je plno. Nevím sice, jestli či jak často bych tam šel zrovna do tý foneticky zapsaný záměny k-g, nicméně, máte nějakou popsatelnou hranici, od který diktátorujete, nebo je to na bázi – kouknu, a vidím, že mi to nešmakuje, takže tohle jdu vyautovat? Znovu, co jste mu smáz jsem nečet, vycházím teda jen z tý vaší nelibosti u gdyž. Je tedy cca tohle ta hrana? Nebo odkdy si pak budu říkat – a já byl přitom tak vopatrnej…? 🙂

        1. Začátek je zavát někde v prehistorii tohoto webu. V mých starých článcích (ony jsou vlastně už staré všechny, dlouho jsem nic nenapsal a patrně ještě nějakou dobu nenapíšu – nemám čas) je zmínka o tom, jak a proč mé stránky vznikly.

         Tehdy jsem byl nejdříve návštěvníkem a pak i autorem na Vidlákových kydech; znal jste ten web v dobách jeho konjunktury? V diskusích se tenkrát objevovalo kde co; kromě vcelku „normálně“ (zůstaňme u matného a intuitivního chápání toho pojmu) píšících návštěvníků přicházeli také prudit trollové a rozbíječi debat. Hranice mezi oběma skupinami je samozřejmě matná a existují i přispěvatelé, kteří tu matnou přechodovou zónu obývají trvale, což je někdy záměr a někdy jen důsledek toho, že dotyčný to jinak neumí. – Tady trochu odbočím a řeknu, že když vám pisatel předvede trolla i normálního přispěvatele, nabízí se závěr, že polohu „troll“ zaujímá záměrně.

         Sasin na Kydy psal už v době, kdy já jsem ten web objevil. Byl nepřehlédnutelný. Nepsal sice dlouhé vstupy, ale zato je psal jakýmsi svérázným argotem, občas na hranici srozumitelnosti. Věcný obsah jeho vstupů byl celkem stereotypní a volně a rozmanitě kombinoval několik málo témat, tedy: (a) volte svoje potřeby; (b) jste blboni, protože to neděláte; (c) emotivní výkřik „Muheee…eee“, kde závěrečné písmeno „e“ se opakuje libovolněkrát. Tedy – rozhodně žádné hlubokomyslné eseje, spíš jsem si, čta jeho vstupy, kladl otázku, jestli je magor opravdu, nebo se do magora jen stylizuje.

         Tu otázku mi Sasin zodpověděl daleko později, v nedávné době, na tomto webu. – Jednoho dne se tu zjevil diskutující nisas. Je někdo, koho by nenapadlo přečíst ten nick pozpátku? (Řečnická otázka)

         Ale nisas psal úplně normálně, to si tady v diskusích každý může najít: žádný pokroucený argot; žádné „muheeee“; rozvité věty a souvětí, jasně formulované myšlenky. Prostě to zkoušel, jestli si ho někdo všimne a jestli mu to projde; ale taky důkaz, že jeho magorství je pouhá autostylizace, to jest, není ani tak magor, jako spíš troll, když začne „po svém“.

         Jasně; už syším tu otázku: Co by se ti stalo, kdybys ho tady nechal? – Jednoduchá odpověď: za jedním trollem/magorem přijdou další, a nakonec tu nebude k vydržení. Prostě: kdo sem chce psát, musí dodržovat něco jako běžný standard.

         A co je to ten běžný standard? – Podívejte se tady kamkoli do diskuse. Obsahuje od všeho: jazyk spisovný i hovorový, nářečné prvky a výpůjčky z jazyků cizích; i vulgarismy a slova, která v určitých kruzích neradno pronášet. Když si to představíte graficky, je to něco jako kruh s neostrou, do vytracena rozplývající se hranicí. Drtivá většina diskutujících „se vejde“ do limitu.

         Dovolím si trochu psychologizovat, asi jako dr. Stehlíková. – Sasin má zřejmě intenzivní potřebu revolty a tu realizuje v oblasti, kde ví, že neschytá žádné citelné sankce. Pro revoltu je charakteristická záměrná destrukce obecně uznávaných hodnot, a jednou z takových obecně uznávaných hodnot je jazyk ve své kultivované podobě. Sasin se zřejmě rozhodl, že kultivovaný jazyk je markerem příslušnosti k darebácké věrchušce, a jazyku se takto mstí.

         A tady moje a Sasinovy „potřeby“ na sebe příkře narážejí. Nejen státy, ale i weby se udržují idejemi, na jejichž základě vznikly: https://web.litterate.cz/hello-world/. Proto (nejen Sasinovi) tady magorský blábol nikomu nedovolím.

         Myslím, že konkrétně vy, pokud jde o „nebezpečí smazání“, můžete být v klidu.

         1. Nerad vstupuji do cizích rozhovorů,
          ale „Sasin se zřejmě rozhodl, že kultivovaný jazyk je markerem příslušnosti k darebácké věrchušce, a jazyku se takto mstí.“ mě zarazilo. Kdo mluví/píše spisovně obhajuje věrchušku nebo snad je dokonce jejím příslušníkem? A Vy, Zakladateli, máte názor opačný?
          Třeba pro mě je podstatný obsah čili myšlenka. A moje dnešní rozhodnutí nečíst dlouhé traktáty. Nicméně pokud někdo dostane náhlý písmenkový, čili literární průjem, je to jeho věc. Jenom mu ubude jeden čtenář.

          1. Neodpovídám za Zakladatele, jen můj postřeh. Ptám se jej Kocoure, jestli vyautovává kvůli obsahu, nebo kvůli prznění jazyka. A on mi celkem srozumitelně odpovídá. No a vy se následně ptáte nemlich na to samý.
           Není to tříděno čistě podle mnou nazvaných parametrů, jako spíš kvůli „zasíràní“. Řek bych, že to tam v tý odpovědi je. Kdy posoudí, jestli už to splňuje toto kritérium, to ale fakt je jen na něm. Někdo se pak může cítit ukřivděné, někdo zas ne.
           Propíranýho Sasina nemám natolik nastudovanýho, abych jej nějak soudil, tak to nechávám na tom starým páprdovi 🙂

         2. Děkuji za vysvětlení, k pochopení jsem potřeboval i začátek příběhu. Vyloženě surfer po diskusích nejsem, i k týhle se v porovnání s většinou ostatních brsničů přidávám spíš jen občas. Ale s pár vámi popsanými“prototypy“ jsem se už samozřejmě setkal. Nebrat, naprostej souhlas. A i když ne z vlastní praxe, tak asi trochu rozumím, že udržet si některý internetový exoty od těla (diskusního) dá práci, nadívanou zbytečným následným vysvětlováním po jejich dotčenejch reakcích.
          Protože ale ještě nemám v oku vaše mantinely, tak jsem se ptal vyloženě sebestředně, kvůli tý stylizaci.

 5. POZOR – HLÁŠENÍ!

  Určeno pro všechny SLUŽEBNÍ čtenáře!!!

  Dnes cca v 9 hodin dopoledne se po polské dálnici A4 (velmi povšechně – směr Německo – Ukradina) pohybovalo pět návěsových souprav s registracemi US Army. Mířily na východ a na podvalech měly naloženy bedny, které se svými rozměry silně blížily převozním schránkám na futro (futro je žrádlo, nikoli veřeje, neboli zárubně) pro Hajmrsy.
  Bedny byly velmi nedbale přikryty maskovacími sítěmi, s nějakým kurtováním nákladu si soudruzi moc hlavu nelámali, asi se nebojí polských soudruhů z ITD (inspekce silniční dopravy), anebo mají na pokuty předplatné.
  Soupravy byly označeny oranžovými tabulemi, kterými se označuje nebezpečné zboží (Savo taky patří do ADR) bez bližšího určení , které se povinně uvádí v klasifikaci Kemlerových kódů.
  Zásadní poznatek – bylo toho vrabcům na chvost. Tonáž podvalníků nebyla využita ani náhodou.

  Btw. velmi rád bych viděl průkazky ADR emeryckých soudruhů, které by je čistě teoreticky měly opravňovat k převozu takového nákladu.

   1. Re: Stridor

    Docela to sedí.
    Pokud vezmeme v úvahu, že jsem to viděl v součtu rychlostí 180 km/h a míjeli jsme se ve vzdálenosti nějakých 10 metrů…
    Ale klidně by to mohlo být ono. Co návěs, to jeden kompletní bazmek, to by dávalo smysl…

     1. … hadi říkáte? To doma použiju na vnoučata, poslední dobou mi záhadně mizej ze skrýše moje hořký Fidorky. Pro sichr stařenčin fígl vylepším raději vekýma hadama!
      P.S.
      dám vědět, Heleno, jestli to pomohlo.

  1. Jo… A jak to budou merit ? Uvnitr kde, cim ? Zvenku ? Pri nezname tepelne prostupnosti zdi oken ci dveri ? Jedna vec je nit na stene domaci teplomer – vec zcela jina certifikovane meridlo ktere zjisti skutecnou prumernou teplotu.

 6. Opět ta Ukrajina, resp. Čína, Rusko a USA:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jan-Campbell-Fejkotvurci-a-fejkonosici-715519
  Měl bych to nazvat mimo mísu, ale bojím se že mimo mísu budou všechny naše spory o volbách.
  Skutečně se bojím okamžiku, až referenda (přirozeně kladná) a usnesení Státní dumy o připojení 4 ragionů k Rusku budou za námi. Pak může být hodně zle. Zatím jsme si tady s gogem hráli válečné hry, ale dost možná, že si je za 14 dnů budu přehrávat ve sklepě našeho činžáku pouze vy mysli. Teda pokud dokážu v přiměřeném čase sejít těch 9 pater.

 7. Mladí bojovníci jednoho indiánského kmene uspořádali válečnou poradu.
  Že už mají dost Bílých tváří, které si za lahvičky ohnivé vody kupují jejich území, zděděné po otcích.
  Marně staří Indiáni upozorňovali, že ty pušky, co mají přes rameno nebudou Bílé tváře používat jako kyje.

  Ted jsou pravnuci těch bojovníků v indiánské rezervaci.

   1. To bylo jenom podobenství, které jsme si vymyslel, nemaje po ruce Bibli. Je to ani ne tak o podcenění jako spíš nepochopení nepřítele a nedbání rady starších.

    Já, bezvěrec od asi sedmi let ale považuji Bibli za velmi moudrou knihu, ne o Bohu, ale o lidech. I bez Boha a zázraků je pravdivá.

 8. A nemáte k dispozici nějak zbytečně moc písmenek? Víc než myšlenek? Zkuste každý jeden příspěvek do diskuze denně. Ale opravdu vytříbený.
  Úůů, klíd, už vydechněte,…. na to zakladatel nepřistoupí… vy trdla. A dyť si povídejte, dyť je teprv dvatisícedvacetdva

 9. Volby dopadly dobře především pro Okamura.
  To je moc dobře, protože Okamura je jediný, který otevřeně říká, že chce mír!

  1. A samozřejmě všechno, či s tím souvisí.
   Především je nutné nekrmit válčiště dalšími zbraněmi, a to, jak se zdá, ostatním naším politikům dělá potěšení.

  1. Gogo, vy jste fakt dobrej.
   To opravdu myslíte vážně?

   Tak jo, navrhuji to udělat jako za starýho dobrýho Urválka.
   Zavřít a pak popravit co gogo? To by vám mohlo vyhovovat. Jo a zasedat v tribunálu by jste mohl vy , holub, Dvořák a ještě několik dalších, nakonec je vás tu dost a určitě by se našlo místo pro každého.
   Jinak ten článek je opravdový hnus . Takže blahopřeji.

   1. V čem je problém?

    První je sebepropagace, druhé je kritika od sice člověka z druhé strany barikády, ale rozhodně ne vola. A jestli v prvním videu se věnovali dominantně tomu jestli jsou švábi, člověk si může z druhého textu udělat obrázek, s čím se může potkat, když se začne bavit s nedebilním odpůrcem.

    Dávám to sem proto, aby se případně mohli zastánci těch demošek nachystat na netriviální argumentaci. Jestli toho jsou schopni.

    1. Mě už to vážně nebaví gogo.
     Prostě já to vzdávám, plácejte si tady co chcete , já už na to fakt se…
     Nakonec opravdu bude lepší jít shánět centrálu, nakoupit balenou vodu a zásoby benzínu a nafty než vést hloupé a zbytečné diskuze s lidmi, kteří sem dávají takové zvratky.

     1. Pane Hnidopich,
      možné by jste měl jet pro tu čistou vodu.
      Tady jste to už dost zakalil.
      Svým způsobem je mně Vás líto, musí to být stres pobývat s tak méněcennými lidmi, jak se Vám jevíme my.
      Příjemný zbytek dne.

     2. Hnidopichu,
      ti, o které se jedná, jsou většinou jako koťata. Narodili se do blahobytu a nic jiného nepoznali. Myslí si, že ten blahobyt je něco zcela normálního, o co se nemusí starat. Je to smutné, ale je to tak. Něco podobného proběhlo na východním Slovensku – Dzurindova „krize“ a romské bouře s hesly „vláda nám zpronevěřuje naše dávky“. Neměli vůbec žádnou šanci pochopit, že dávky nejsou něco, co prostě je, ale něco, co musí někde někdo vyčlenit – a když není z čeho, nelze ani nic vyčlenit.

      Tohle jsou stejné archetypy uvažování. Nemají znalostní základ pochopit skutečnost v plné šíři, jejich myšlení odpovídá životnosti titulků psaných kapitálkami. Titulek propadne do dějin a tím i zmizí z jejich znalostní báze. V případné diskuzi se pak není na co do hlubší historie odkazovat. Souvislosti, nenapsané v titulcích, neexistují….

      Nemusíte se tím zabývat, nemůžete vkládat naděje do člověka, který nemá motivaci vidět za zrcadlo, kdo ho skrze to zrcadlo pozoruje.

      Dokud sami nebudou mít motivaci se sebou něco skutečně udělat, nikdo nemá šanci jim cokoli vysvětlit.

      Dají se ale pozorovat… 😉 Je to velmi poučné. Takový malý, přirozený Calhounův experiment.

    2. Gogo, proč se s každým přít o jeho názor?
     V tuhle chvíli byly volby možnosti vyjádřit svůj nesouhlas a demonstrace je další způsob, jak se vymezit proti této vládě. Nic víc a nic miň. Na nic moc lepšího jsme nepřišli.
     Z mého pohledu nemá smysl donekonečna lustrovat její pořadatele, to hojně udělá Cemper a jemu podobní.
     Má-li povzbuzovat lidi k nespokojenosti, zvednout jim zadek k dalším aktivitám proti této vládě, plní svůj úkol.
     Jak už jsem psala níže, nemyslím si, ze je to vejicka současného establishmentu a kdo se za tím event muže skrývat, neřeším. Máme nejspíš v tuto chvíli společný zájem…

     1. „Z mého pohledu nemá smysl donekonečna lustrovat její pořadatele“
      Tak ho nelustrujte. Vsimnete si, ze na barikady svolavaji lide, kteri neunesou doslova ani par otazek, navic v konstruktivni poloze. Tvari se pak, jako by jim tazatel zkazil celou revoluci. Tohle jsou nebezpecni lide- zbuntuji skupinu, dodaji emoce a pak utecou.
      Kdo je naklonen politicke praci, muze hnedle zacit. Ovsem tlaceni na kolektivni emoce takovou praci neni, to je pouha hysterie, jez prijde a zase odejde.

      1. Stridore – díky za nahrávku:

       Nemá cenu diskutovat s lidmi, co vůbec neposlouchají a čekají jen na použití vyjmenovaných slov, aby úplně změnili to, co jim do té doby bylo předloženo.

       Kopie tohoto myšlení v počítačovém světě se jmenuje triggerovaná aktivita.

     2. V tom videu srovnavaji dnesni demosky s temi milionarskymi.
      Vidlak psal tehdy o Minarovi.
      Nemel to delat? Podporovala jste Milionare?

 10. Napsal jsem článek o webu Litterate a dal jej na Tribunu. Ale průběh dnešní diskuze ve mně vzbudil přesvědčení, že patří sem a právě teď. Z mé strany to je takový alarm, jako to budete chápat vy, je přirozeně na Vás.
  Homer Simpson vypráví o webu Litterate

  Před pár měsíci jsem skončil, hledaje Vidláka, na webu zvaném Litterate.cz. To slovo má mnoho významů: jasný, zřetelný, doslovný, učený atd., lze si vybrat. Zakladatele tohoto webu, jenž si dal neotřelé jméno Zakladatel, asi vedl jiný cíl, než být základnou pro alternativu. Spíš si myslím, s ohledem na jeho jazykozpytné ambice, že původně to měla být spíše literární farma, místo pro eseje a filosofické úvahy.

  Doplatil na to, že pustil Apoštola (Vidláka) na svůj milovaný a vypiplaný web, který spolu přivedl dav příznivců (včetně mně); následně se z něj stalo hnízdo lidí z okrajů politického spektra nebo těch, kteří médií hlavního proudu plné zuby nebo těch, kteří si uvědomují do jakého průseru se svět, na pokraji světového konfliktu a republika se svou ekonomikou řítí.

  Litterate je kaleidoskop názorů, které povětšinou spojuje obecná a výrazná nepodpora vládnoucí garnitury.

  Jednotícím (povětšinou) elementem je již zmíněný Vidlák, nadaný mimořádnou schopností vhledu pod povrch událostí spojenou se schopností tento vhled popsat a definovat cíle či náměty možných řešení. Ostatní autoři jsou ve stínu tohoto nadání, snad s výjimkou Davida Dvořáka, který to se slovem také umí. Ne, že bych Vidláka nekriticky hltal, taky jsem s ním párkrát nesouhlasil – ale o tom je život.

  Relativně málo lidí se aktivně účastní diskuze, zato povětšinou velmi razantním stylem; komentáře některých by mohly svou kvalitou konkurovat oběma koryfejům, ale z nějakého důvodu se jako autoři neangažují.

  Být autorem je totiž něco docela jiného než psát komentáře: na komentáře mohu odpovídat jiným komentářem, tepat oponenta argumenty (a když mě dojdou, tak i jinak až do té míry, že je dobře, že jsou oponenti od sebe na míle daleko). Autor nemůže své kritiky poslat někam daleko, ale přes všechnu kritiku musí zůstat asertivní. A toho se komentářoví giganti zřejmě bojí. Toho a stínu Vidláka.

  Řekl bych (a počitadlo přístupů to potvrzuje), že Litterate má slušnou čtivost mezi uživateli internetu. Samozřejmě je mezi nimi i určitý počet těch, kteří to mají v pracovní náplni. Ta čtivost roste a čím déle bude současná vláda vládnout – nevládnout, čím více začne na lidi doléhat inflace, neschopnost platit účty a živoření v nevytopených obydlích; čím více bude hrozit eskalace války na Ukrajině i do našich zeměpisných délek, tím bude větší. Ale čtivost Littarate z tohoto důvodu si vůbec nepřeji.

  Každý s diskutujících má jinou letoru, vzdělání či životní zkušenosti. Je to vidět na komentářích. Ale valná většina diskutujících na webu nejsou žádní blbci. Je zřejmé, že většina už prošla školou života, nejlepším možným stupněm vzdělání.

  Přestože jednou z našich velkých obav je válka na Ukrajině, nemá tento web zvláštní stránku s touto problematikou. Stránka výlučně s problematikou Ukrajiny (a zákazem komentářů o tomto tématu jinde) by měla možná vyšší návštěvnost nežli Vidlákovy články. A že tady je řada specialistů na Ukrajinu – včetně mně a ovšem Goga.

  Je dobré, že Zakladatel hlídá trolly, kteří mohou rozbít diskuzi. Ta čistota je dobrá, ale také špatná. Člověk s jiným názorem, který věcně a slušně argumentuje, není troll, i kdyby to byl premiér Fiala.

  My sami někdy nepotlačíme nutkání neustálé proti argumentace (chci protějšek přesvědčit o své pravdě). Párkrát se to stalo i mně – ale je nakonec je lepší se dohodnout: nechme si každý svou pravdu, pečujme o ni, je to vzácná květina.

  Čím větší stres, který přináší doba, tím více pociťuji podrážděnost a netoleranci v diskuzích. Píši to den po volbách a na nedělním článku DD jsme se v komentářích vyřádili v tom špatném slova smyslu. Doba spěje možná k ještě vypjatějším okamžikům a bude-li pokračovat diskuze v tom duchu jako ve dnech po prvním volebním dvoudnu, bude to konec tohoto až dosud velmi tolerantního společenství. Zdá se, že řada z diskutujících podléhá až fanatismu a příliš tlačí na pilu. Objevuje se nálepkování, vulgarity, web se dělí nejen přívržence stran, ale i na staré a mladé (z pohledu věku) a staré a mladé (z pohledu délky fungování na webu). Už to není ono. Navíc se mně zdá, že Vidlák se začíná cítit jako Mesiáš a hodně věrných oveček ho za to velebí a dívají se spatra na staré opatrné berany. Stále se opakuji: nechci být zase užitečným idiotem.

  Na začátku článku jsem definoval Litterate jako hnízdo, útočiště, do kterého se uchýlili lidé z různých důvodů, a já nás považuji za lidi ztracené a/nebo zatracené – jak se kdo cítí. Ztraceni v možnosti najít cestu zpátky k ovlivnění svých osudů a zatraceni pro své názory hlavním proudem. Ten by nás nazval v lepším případě nazval zbloudilé duše, v tom horším a obvyklejším případě proruskými šváby.

  Necítím se jako proruský šváb jen proto, že nechápu proč nemít rád či tolerovat ruskou kulturu, proč přestat věřit, že nás německé okupace zbavila Rudá armáda (aby nám ji na dalších 40 let nahradila jinou byť od šedesátých let volnější sovětskou okupací), proč bourat pomníky a svou historii a proč věřit že prvotní příčina všeho zla kolem je jen Putin a ne i naši američtí přátelé spolu s bruselskou věrchuškou.

  Nectím naši vládu jen pro její nekompentenost, ale zejména proto, že pro ni nejen já, ale všichni občané státu nejsou prioritou. Tu prioritu vidí vláda v zájmech USA, EÚ, potažmo Německa. To mně vadí a dost.

  Mám za to, že většina aktivních účastníků webu to vidí stejně a že nevíme, jak z toho ven. Ta frustrace po volbách, které zbavily Pětikolku části moci v komunálním případě, ale ne v takové míře, jak jsme očekávali je vidět.

  Proto se znova vracím k mým představám o alternativě.

  Nejsme žádná stínová vláda. Nejsme rada starších a moudrých, která by mohla poučovat své okolí. Nejsme ani hlásnou troubou z Jericha a naším křikem se nebudou bořit hradby. Nejsme parlamentem vydávají zákony a normy chování. Nejsme pátá kolona v naší republice (to místo už obsadila naše vláda).

  Ve výčtu co nejsme bych mohl ještě dlouho pokračovat.

  Pak tedy co jsme?

  Jsme společenství lidí podobných názorů a životních postojů. Jsme společenstvím, ve kterém se v diskuzích tříbí názory. Jsme společenstvím s ambicemi (nikoliv nárokem) působit na lidi v tomto státě, kteří nám budou chtít naslouchat a podobně jako výše u zmíněného autora to působení musí být asertivní.

  A co to je asertivní?

  Znamená to být sebevědomý, přímý a otevřený při prosazování svých práv nebo vyjadřování svých názorů, ale neuchylující se k agresi ani k trpné odevzdanosti.

  Pokračujme v tom, co jsme začali (s velkou měrou díky kazateli Vidlákovi) – snažit se tímto způsobem ovlivňovat své okolí. Nejen v rámci rodiny, ale i vytvářením informačních rojů (běžně nazývaných „řetězáky“). Dělejme to co můžeme, vč. účasti a organizační výpomoci při demonstracích a jiných vymyšlenostech (letáky). A zamysleme se nad nápady Davida Dvořáka. A nezapomínejme na to co nejsme. A dbejme na vzájemnou slušnost a toleranci.:

  1. Homere, vy mě v tom svém textu dílem chválíte, dílem litujete, ale já na to hledím s nelibostí: počínáte si jako tapetář. Proč jste si rušil blog, když máte potřebu psát sem úvahy?

   Jen mi přidáváte práci. Já to samozřejmě z diskuse vyndám a šoupnu do Hlasu lidu.
   Příště, prosím: základní výstižné myšlenky a odkaz.

   1. Nechci to vidět v Hlasu lidu. Rád bych kdyby jste to vymazal. Dával jsem své vymyšlenosti na Tribunu, ale i tam už budu dávat jen odkazy (máte pravdu s tou tapetou). Šlo jen o jeden odstavec z té tapety – stoupající netoleranci k ostatním a nástupu fanatismu. Lentilka, Marie P, Hnidopich. Už si tu připadám jako na Novinkách.
    Příjemný den.

 11. Hmm, tak bohužel se zdejší diskuze ubírá cestou destruktivních disputací a obav, abychom nesedli na lep tomu anebo tomu. Přiznávám, ze je vysoce pravděpodobné, ze ty obavy nejsou až tak liché. Ze na všech stranách tahá někdo za nitky a občane jsou v pozici užitečných idiotů.
  Ale připusťme, ze zákulisní podporovatelé změn nemusí byt nutne tajné složky establishmentu se snahou oslabení a tříštění alternativy, ale třeba průmyslové lobby, kteří vidí tu míru destrukce petikolky. Například…
  Uvazujme, ze pokud vycitame alternativě roztříštěnost, tak zdejší forum nepredvadi nic jiného.
  A přitom tu jen rozumujeme a valné většině z nás ani nehrozí postih nebo ztráty.
  Proč to píšu? Prestanme hledat negativa, ale různé cesty, jak situaci pomoci.
  Jde to… viz Itálie, Bulharsko, Švédsko…
  Oslabujme petikolku, v širší spolupráci pak lze nahlodavat EU.

  Nyní konkrétně: v Itálii se změna uskutečnila přes senát, to u nás tč je nemožné.
  Co tedy odbory? Aspenčík Stredula je vládě poplatný s vidinou kandidatury na Hrad, drží lajnu, tlumí to.
  Co aktivace profesních skupin? Chápu dobre, ze zemědělci už tuší katastrofu? Ze průmyslové svazy už koukají na zánik podniků v přímém přenosu?
  Dá se nějak touto cestou čeřit voda?
  Sakra, vždyť každý den této vlády nás něco stojí, stále nás vztahují hlouběji do řitě EU ovládané zmanipulovanými šílenci a půlka národa už má mozek tak vyhrabany, ze nejde ani k volbám.

  1. Víte co je nejhorší, že zdejší pochybovači začínají vytahovat články ze stoupy jako je Deník N.Aktuálně.cz, Blicích listů a já nevím odkud všude a berou to jako nezpochybnitelné a pravdivé. Božínku , kam jsme se to dostali.

   1. A patří ti pochybovači ke stálým čtenářům či přispěvovatelům? Autorům komentáře je třeba připomenout, že jimi citované články jsou z pochybných zdrojů. Je to sysifovská práce, ale jinak to nejde.

    1. Vítejte – shání se po vás Targus, velmi intenzivně… 😉 Asi mu nějak moc chybíte do mariáše.

     A malý postřeh – oni žijí ve světě, ve kterém platí to, co se hodně rozepisuje na různých místech, to musí být pravda. Z tohoto jejich pohledu je litterate pochybný zroj a je jejich mystickým posláním to tady napravit do proudu mainstreamu…

     Nic velkého s tím nelze udělat, jen pozorovat a učit se vlastní reakce na jejich výkřiky.

  2. Ano, nějak tak to taky vidím. Možná že ten, kdo to financuje nechce být označen za ruského švába jenom proto, že chce zachránit svůj průmyslový podnik před magorama. Scénář ve kterém by to financovala CIA/BIS nebo tajný agent pětidemolice mně nepřijde pravděpodobný. Nakonec stejně budu raději užitečným idiotem co se o něco pokusí, než užitečným idiotem co to už vzdal.

  3. Antipětikolka se vyčerpá stejně, jako se vyčerpal jejich stájový kolega Antibabiš. Oni pak nasadí další lajnu.

   Bída je v tom základním způsobu myšlení – hledáte celebrity, které se mají spojit a problém vyřešit.
   Dostanete tak vždycky jen další aspeňáckou ligu, obrazně řečeno.

   Jestli chcete vyhrát ve volbách, musíte být důvěryhodní pro voliče. Toho nedosáhnete měsíc před volbami vytahováním 10x ohraných hochštaplerů z klobouků.
   A dalším momentem je právě ta umanutost celebritami. Jeden si je zve na domácí portské, aby se jim přiblížil a většinový volič celebrity volí ze stejného důvodu – přece se přidává, nechce rozdělovat, chce, aby na něm ulpěl odlesk svitu celebrity, i když se s ní nefotí, ale jen háže její lístek. Volí SPRÁVNĚ.

   Postavme do příštích senátních voleb rozumné lidí a dalších 200 kusů do parlamentních voleb. Už zase není tak moc času, 3 roky na etablování se u voličů v psychologicky nejvzdálenějších oblastech je hodně málo.

   Ale to se nestane, budete zase sázet na celebrity a hodit na demošky organizované Aspenem.

   1. To co jste napsal je klíčové sdělení, třeba bude vyslyšeno. Jen moje zkušenost praví, že sehnat rozumné lidi do senátních voleb a dalších 200 kusů do parlamentní voleb jak píšete, to je dle mého skromného názoru do příštích voleb prakticky nemožné. Co bude jejich hlavní zbraň – odbornost, schopnost se dohodnout, schopnost oslovit masy, nebo se to bude kombinovat či něco úplně jiného? Já žádnou strategii nevidím, natož plán. I kdyby teď existoval neomezený rozpočet, podle mého máme jen myšlenku a emoce. A to je kruci málo. Zkuste si za 3 roky vytvořit produkt, který osloví podstatnou část našich obyvatel. Vůbec si nejsem jistý, že si to třeba dovedeme i představit, pokud to nemá být přiblblá reality show s „celebritama“. A současně je potřeba jít mnohem dále. Mít v záloze dalšího Erhardta, který dokáže ten poválečný chlív dát dohromady.

    1. Tohle jsem vnimal jako potrebne uz pred 20 roky. Nikdy v zadne partaji nebyl cas, nebyla ta potreba. Vzdy jen presvedceni, ze kdyz se ponori do vlastniho sveta, nakoupi agentury, ze jim to ti blbci volici nahazeji.

     Ano, 3 roky jsou sibenicni, i kdyby se skutecne zacalo.

  4. Ono už to chce zvolnit… Vlastně bude dobře, že se po demonstraci trochu uklidní vody a bude čas na klidnější a věcnější komentování. Já teď pořád ještě mobilizuju a vyzývám. Doufám že po demošce bude víc času to celé prokydat, rozebrat, zhodnotit a nastínit další možnosti.

   1. To sice máte pravdu Vidláku, ale právě, že o tu demošku jde a mnohé příspěvky zde buď účelově , nebo jen z přehnaných obav ji sabotují.
    Ta demoška může skončit špatně. Malou účastí. Malou díky těm dnešním přispěvatelům. Pak už může být dlouho nic. Nic, nic.
    Já osobně bych už zalezl do své ulity a přenechal bych to … no víte komu.
    Nemyslíte si, že právě o to těm nahoře jde? Já to vím, jde.

    1. Hnidopichu, mýlite se. Velmi. Jakmile se sníží hranice přirozeného odporu, většina bude mašírovat na Ukrajinu. Tihle „útoční“ budou vybráni jako první a nedostanou ani ten „bodák“, protože mají přece ty svá žahadla. Zatím žijí v představě, že tohle se jich přece nemůže týkat, není o tom ani slovo v těch titulcích…

    2. Proto to k té demošce ještě tlačím. Ale ať to dopane jakkoliv, teď ještě vláda nepadne. Teď se rozhoduje o jediném – jestli zase dostanou strach a nebo se trochu uklidní. A v mezičase se nám poperou malé straničky, všichni na sebe nakydají bláto… a ukáže se, jestli někdo skutečně aspiruje na lidového vůdce. V této chvíli je tomu nejblíž Rajchl.
     Mimochdem – víte co mě na nem teď bere nejvíc? Oni na něj začínají celkem masově plivat. A on nic. Nechává to být. Já se teda nedivím, on má lidovou podporu a teď si ve volbách potvrdil, že průzkumy mu nelhaly. Dostal svých deset procent. A vlastně nemá kam spěchat. Každý týden mu nějaké to procentíčko přidá, do předčasných voleb je ještě daleko… je třeba ustavit místní hnutí, udělat kandidátky, nabrat zajímavé lidi… Zatím mu to jde velmi dobře.
     Zajímavé bude, až se začne přetahovat o voliče s SPD. Teď bych řekl, že to tak ještě není, že Rajchl má podporu odjinud. Ale brzy to nastane. Pokud SPD jako celek nezabere, tak jim Rajchl všem vypálí rybník. Pokud mu vyjde jeho záměr, tak tady bude třetinová pětikolka, třetinové ANO a třetinový Rajchl.. + kousek SPD.

  1. Jak už jsem tu kdysi psala. Praha je sídlem korporatů, neziskovek, všech institutů a podobných bejkaren, na které se prisavaji progresivisti z cele republiky. Ti si nepodrezou větve.

 12. Poslal jsem svůj text Zakladateli, ale ten je přetížený.
  Proto si dovoluji ho prsknout sem do diskuse v obavě, aby mi to volební téma nezasmrádlo. Je to trochu delší analýza čistě lokálního charakteru, koho nezajímá, nechť ji laskavě a s jistou mírou tolerance přeskočí.

  Z deště pod okap
  Celostátní výsledek komunálních voleb se skládá z řady malých či větších střípků. Analýzu jednoho takového vám nabízím z našeho statutárního městyse s vědomím, že jinde to může být (a asi i je) úplně jinak.
  Hlavním hráčem u nás byla kdysi ODS, která držela post primátora od svého vzniku až do letoška (prvním byl Zdeněk Prosek od roku 1994, který ovšem v roce 2013 z ODS vystoupil na protest proti tehdejší politice své strany). Její oslabenou pozici charakterizuje nejen sama skutečnost, že kandidovala raději/pro jistotu v koalici s TOP 09 a KDU-ČSL, ale také fakt, že dosavadní primátor Pavel Šindelář (ODS) už před dlouho volbami prohlásil, že on osobně už o primátorské křeslo neusiluje.
  Druhým velkým hráčem se postupně stalo hnutí ANO, které dokonce velmi těsně zvítězilo v předcházejících komunálních volbách, ale vyjednavači ODS post primátora udrželi pro Martina Baxu (ODS). Lídr ANO Roman Zarzycký se spokojil s postem jeho prvního náměstka.
  Předzvěstí komunálních voleb se stal převrat ve vedení Plzeňského kraje před půl rokem, kdy se hnutí ANO pragmaticky spojilo s každým, kdo byl po ruce, a ustavilo nové vedení zcela bez ODS a jeho věrných spojenců…. ovšem i STAN se připojili k ANO. Hejtmanem se stal pirát Rudolf Špoták, ale že iniciátorem a mozkem rebelie byl Zarzycký (ANO), o tom nepochybuje nikdo z informovaných, sám se stal hejtmanovým ekonomickým náměstkem. Nyní se ukazuje, že toto obětování funkce hejtmana na oltář Pirátů přineslo očekávané ovoce.
  Výsledek letošních voleb nápadně připomíná výsledek před čtyřmi lety, protože rozdíl mezi dvěma hlavními rivaly byl jen kosmetický, oba získali stejný počet židlí v zastupitelstvu města. Jenže to je pouhé zdání.
  Zatímco v roce 2018 získala ODS 13 zastupitelů, stejně jako ANO, měla ještě k dispozici zastupitele svých věrných spojenců TOP 09 a KDU-ČSL – každá z těch stran po čtyřech kouscích, celkem osm a 13 + 8 je reálných 21 proti 13 ANO. ODS tak tahala za významně delší konec provazu.
  Letos to nastalo fifty/fifty po patnácti zastupitelích, ovšem pro ODS včetně jeho koaličních partnerů. Jak by ODS dopadla samostatně těžko říci, ale lze pochybovat, zda by TOP 09 a zejména KDU – ČSL samostatně překonaly hranici pěti procent.
  Od velmi dobrého zdroje z ANO (dlouholetý kamarád) vím, že ANO v Plzni očekávalo vítězství (což o fous nenastalo), ale že by rádo uplatnilo scénář, který se tak osvědčil před půl rokem na Kraji – což nastalo!
  I na plzeňské radnici tedy bude vládnout (až povolební) koalice ANO + Piráti + STAN + dva nezávislí zastupitelé, kteří kandidovali na kandidátce SPD.
  Nezbývá než konstatovat, že ANO takticky přehrává nejspíš už poněkud zkostnatělou a na vavřínech spící ODS a spol. Možná začali i mlaskat? Myslím si, že nějaký svůj podíl na tom má i odpor k současné politice vlády, ale ten nebude tak dramatický – vždyť členy koalice jsou i představitelé dvou stran současné vládní pětikolky!
  Těžko z pozice starobního důchodce předpokládat, co se bude v našem statutárním městysi dít dále. Možná pomůže stručná charakteristika lídrů jednotlivých členů koalice, které má tu čest trochu znát.
  Roman Zarzycký (ANO), který se stane primátorem, má mezi znalými lidmi tu nejhorší pověst jako člověk, kteří nedrží slovo – z toho byl doslova vyvalený plzeňský „kmotr“ ODS (a můj myslím dobrý známý až kamarád) Roman Jurečko (u kterého platí „podání ruky“ jako nepřekročitelný slib), po tom převratu na Kraji. Další výrazy o lídrovi ANO si zapovídám, protože by mohly být tak hrozné, že až žalovatelné. Predikovat nelze nic, jen že to nebude moc pěkné.
  S Pavlem Bosákem (Piráti), který bude technickým náměstkem primátora, jsem hovořil několikrát a mnoho o něm nevím. Jen to, že pro mne charakterizuje typického Piráta (změna, Změna, ZMĚNA..!!!), a že je velkým amerikanofilem (nějakou dobu působil v USA, říká). Po zkušenostech s Piráty v Praze…. Nu, nedělám si naděje, že nás od něj čeká něco dobrého, ale uvidíme, třeba mu křivdím. Snad nějaká ta cyklostezka….
  Lídrem STAN je Aleš Tolar, pro mne mladý kluk plný elánu. Bývalý novinář (MF DNES), který to zkusil při minulých volbách a stal se starostou v městské části Malesice. Asi si ty čtyři roky vedl dobře, protože tam s přehledem zvítězil i letos (jeho STAN získali 78% hlasů při účasti 61% voličů – klobouk dolů!). O stupeň vyšší politika mu sice nejspíš také setře panenský neposkvrněný pel, ale beru ho apriori za slušného člověka. Za sebou bude mít (až příliš) zkušeného místního politického matadora Petra Náhlíka, dlouholetého vůdce místní KDU – ČSL, který změnil dres – domnívám se, že kvůli až příliš těsné spolupráci (podvolení) KDU-ČSL s ODS.
  Novou koalici podpoří také dva zmínění nezávislí, kteří kandidovali za SPD. Jedním z nich je Jan Kůrka (olympionik – to je jeho charakteristika). Toho znám padesát let a jsem si jist, že to je duše čistá a poctivá – tudíž to na zastupitelstvu nebude mít lehké. Názorově jako jediný „náš člověk“.
  Z dalších stran zasednou v zastupitelstvu už jen čtyři lidé z SPD (včetně těch dvou, kteří podpoří ANO a spol.) a pět zastupitelů poněkud obskurního společenství PRO Plzeň, které podle personálního složení (Uhlík, Kotora, Winkelhöfer) není ničím jiným, než prodlouženou rukou Petra Štrunce, bývalého plzeňského politika, který poté, co nebývale zbohatl, vystoupil před pár lety z ODS.
  Nečekám tedy v našem městě žádné změny, které by byly nějak moc ku prospěchu obyvatelstvu. Změní se lidé na významných postech (třeba v Plzeňské teplárenská, očekávám odchod R. Jurečka z postu předsedy představenstva a jeho nahrazení…. ANO, vím kým, ale nepovím). Spíše mi to celé připomíná teorie Gaetena Moscy o cyklickém střídání elit a Vidlákovo podobenství o orajícím sedlákovi, pozorujícímu bitku ozbrojenců na sousední louce, pro jehož život výsledek bitky žádnou změnu nepřinese, jen možná změní pána.
  Za zmínku stojí ještě to, že případná opozice ve Vidlákovském pojetí byla typicky rozdrobena, bylo to celkem osm subjektů a jejich zisky byly od 3,28% (KSČM) až po veselých 0,3% pro neuvěřitelnou Demokratickou stranu zelených – Za práva zvířat.
  Volební účast 39,18 procenta ovšem může svědčit o dvou protichůdných jevech. Buď jsou občané spokojeni (tak proč by chodili k volbám?), nebo otupěli. Nebo možnost moje čistě soukromá, třetí – jsou tupí jaksi od přírody.
  Celkové výsledky voleb v Plzni (skvěle zpracované iDNES):
  Plzeň – Výsledky pro Komunální volby 2022, kandidátky – iDNES.cz
  Pondělní dodatek:
  Na základě tlaku Bartoše a Rakušana se nová plzeňská koalice ANO + Piráti + STAN zřekla podpory dvou bezpartijních z kandidátky SPD a přibrala do koalice výše uvedené Štruncovy lidi, seskupené v PRO Plzeň (viz výše).
  Takže místo poctivce Kůrky tyhle….. řekněme poltickými větry ošlehané matadory (až na toho doktora), nedávno ještě v barvách ODS.
  Původně jsem si říkal, že jsem to s titulke „Z deště pod okap“ trochu přehnal, ale ukázalo se, že sedí jak zadek na hrnec.
  Volby 2021 | Plzni bude vládnout čtyřkoalice bez SPD, nově s podporou PRO Plzeň – iDNES.cz

  1. Možná, že jsem paranoidní, ale mám pocit, že jste chtěl naznačit, že PRO Plzeň má něco společného s PRO. PRO Plzeň nemá nic společného s PRO.

   Opakuji, PRO Plzeň nemá nic společného s PRO. Pro zjednodušení, holínky nejsou hodinky ač je pravda, že se obojí natahuje.
   Pro jistotu ještě jednou. PRO nemá nic společného s PRO Plzeň.

   1. Nic jsem nechtěl naznačit, psal jsem jasně „PRO Plzeň“ a také jsem ten spolek (poněkud nelichotivě) chrakterizovali s tím, že jsem definoval jeho loutovodiče. Spojení se spolkem PRO tu (nejspíš, pokud vím, není žádné).
    My nejen nesmíme, ale dokonce ani nemusíme zde na litterate nic naznačovat, můžeme psát „na tvrdo“. Což jsem učinil.

  2. Pane Hudec, při vší úctě, možná trošičku přeceňujete dění v Kotlině.
   Je samozřejmě důležité, důležité je každý politik u volantu. I ten poslední někde v zastupitelstvu v Horní Dolní.
   Ale opravdová politika se už dávno vaří někde úplně jinde. Můžeme být naštvaní, ale prostě to tak je. Nemělo by nám to trhat játra.
   ( Jenom můj názor. )

   1. A na desítce si zřejmě neškrtne vášnivý TOPkař Pirk. Již nepobírá plat šéfa IKEMu , tak by se šiknul na stará kolena nějaký vedlák.
    Stávající senátorka Renata Chmelová je ročník 71. Nominovaná sice za Lidovce a Piráty, ale budí dojem slušné , praktické ženy. Bezpartijní. Může mile překvapit. Pirk určitě ne.

    1. „Dlouhodobě se veřejně stavím proti rozpínavosti Ruska a Číny a jejich pronikání do řízení našeho státu. Podporuji svobodnou a prozápadní Ukrajinu.“ To je Renata Chmelová. Jak hlasovala v Senátu si může každý dohledat.
     Chmelová byla donedávna také starostkou Prahy 10, letos v červnu ji však zastupitelé městské části odvolali s odůvodněním, že dostatečně nevysvětlila svoje napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), který čelí obvinění v kauze Dozimetr.
     To mi stačí, kdybych tu volil, volím Pirka.

  3. Občas sleduju našeho kocoura, jak se drbe a říkám mu: „Jó milej zlatej, běháš za kočkama, a pak nemáš bejt zablešenej, ty tvoje blechy pak z kožichu nejdou ani vydrbat, viď?“

   Přesně tak, příteli, abychom se z toho profackovávání Fialy nakonec neprofackovali k zablešenýmu kožichu našeho kocoura, tedy k blechám ANO velkýho Babiše, jenom o kapánek míň fialovým. Nevidím v jeho ANO i v něm samotným totiž nějakou výraznou změnu, natož změnu systémovou, zvláště pak, co se po docela slušným premiérským úvodu naučil na covidu TAKY rozdávat z cizího a co se podělal z Vrbětic.

   Sme s kocourem minimálně dva, který Vám potvrděj, že Vaše „Z deště pod okap“ tam máte správně, protože Babiš je součástí toho našeho zablešenýho současnýho problému a docela velkej problém hned den poté, co se nám podaří (podaří-li se vůbec?) zbavit Fialy a jeho kazišuků!

   Babiš nakonec bude naše prokletí.

   P.S.
   doufám, že se mýlím!

 13. Tak nevím, ale všimli jste si někdo, že většina psavců je jaksi mimo, suverenní jistota a suverení všeznalost se vytratrila, nějak se mi to zdá opafrné. Že by nedostali noty?

  njn nemají to jednoduché panáčci…

 14. Píšete někdo dole, Hnidopichu, že r o z b í j e č i diskusí?! Jakože až ták, jó, něco jako že “Dvořáci, Starý Kocouři a další…“ by skoro mohli bejt jako ti na tom šrotišti? Viz Věra Galatíková od 1:00 minuty záznamu:
  https://www.youtube.com/watch?v=6uqijBmAuKs&ab_channel=Gaston1963
  Bacha na to, Hnidopichu, tohle sem už zažil, abych se mohl ohradit! Vím totiž jaký to bylo a vo čem to je!

  Nikdo tady Vám v tom Vašem přihlouple předváděným nadšení pro mávátka nebrání mávat, pokud ste si vůbec stačil všimnout, ale vyprošuju si, abyste tady na kteréhokoliv z nás zkoušel ten Váš styl modrokošilatýho svazáckýho primitivismu!

  1. To je pořád dokola. Intelektuálně impotentní ratlíci se specializují na vynucování jednoty. To oni jsou schopni rozeznat a vynucovat to. Je to vidět jak v mainstremu, tak všude jinde. Oni se tím realizují a přispívají k úspěchu, resp. si to o sobě myslí.
   Myslím, že tahle sorta je často právě tou příčinou zavedení projektu do zkázy – zpřetrhají stabilizující záporné zpětné vazby (založené na realitě) a extrémně posilují ty kladné (založené na souhlasu a uniformitě).

   Je příznačné, jak se často objevuje typický sluníčkářsko-neobolševický slovník. Jednota, spojovat, nerozdělovat, neštěpit, kdo štěpí – je nepřítel. Buď s námi, nebo proti .. na analýzy není čas, je potřeba si vybrat stranu …

   Mám to naposlouchané už docela vydatně.

   1. Tak podle nicku gogo bude nejrozumnější bojovat proti drahým energiím individuálně, každý po své linii, bez jakékoliv jednoty. Přeji hodně štěstí. Takto nás vydžusují do mrtě. Hlavně že nebudeme používat neobolšvicko – sluníčkářský slovník. Jenom to ne. To raději vysoký účty za energie.

    1. Podle nicku gogo se proti kolapsu mělo bojovat už rok. Rajchl ale tehdy ještě nevěděl, co je to plyn.
     Tehdy měl projekt kovid.

     A celkově jste očividně nepochopil smysl napsaného – nebo jsem se mohl i špatně vyjádřit.

     A opět dvě klíčové otázky:
     – kdo ty demošky platí?
     – jak se mohou zapojit do „hnutí“ lidé, co přijdou (já vím – nijak, lidé jsou pro ně jen kulisa)

     1. Mohou se zapojit například tak, že vstoupí do strany PRO, nebo dají dohromady pár lidí a pozvou Rajchla na pokec(to je opravdu možné), nebo se stanou přispěvateli(tak jako já) a dostávají informace a mohou připomínkovat.
      Samozřejmě, že nejúčinnější je zapojit se jako straník a založiz nějakou pobočku.
      Co se týká Vrábela a Havla, tak tam je to opravdu trochu jinak. Tam můžete nabídnout služby, například na Václavské náměstí shánějí překladatele, můžete přispívat(tak jako já) a pak s radostí diskutovat , posílat připomínky a věřit, že se vám podaří přesvědčit i ostatní, že to za něco stojí. Nicméně protože pan Vrábel a pan Havel nechtějí, aby toto hnutí které se pokusí o svržení vlády a předání otěží úřednické vládě , bylo sabotováno lidmi jako jsou i zde a všichni je známe, tak se snaží víceméně s úzkou skupinou dělat to co je potřeba. A já dodávám, že po tom všem co jsem zde dnes, ale i včera četl je naprosto chápu. Neudělalo by se nic, neustále by jsme někoho prověřovali , každý lživý novinový článek by nás rozložil a co je nejhorší, tak by jsme spíše věřili Fialovi a Rakušanovi než Rajchlovi a Vrábelovi. Tak daleko jsme to dotáhli.
      Dobře to dělají kluci a jsem rád, že se ještě vámi nenechali odradit. Zaplať pánbůh.
      Možná mají moji náturu, já to taky nevzdávám ač vidím, že je vás hodně co kalíte vodu a snažíte se vše zpochybnit.

      1. Já jsem nemyslel pomoc při organizování demonstrací.

       Já jsem myslel pomoc, spoluúčast v tom, jak příští volby zabodovat u voličů – tj. najít strategie a řešení.

       Dejme tomu bych byl machr na energetiku a provázanost v EU. Kam bych se měl hlásit?
       Jaké týmy mají k řešení problémů, o kterých povídají lidem na náměstí?
       Nebo oni taky jako Vidlák jásají nad „zastropováním“, jak uspěli a chtějí víc a hlouběji?

       1. Jak stále píši – vy jste prostě nepřekonatelný… 😉

        Kam by se měli hlásit?

        Vždyť to stále píšete (i když ne přímo) – k těm mocným a silným, kteří, podle vás, mají tu moc něco měnit. Takže třeba Evropská komise, dobrá adresa, nebo už ne?

      2. Jo, kdo platí ty demošky. Tak si představte že i já. Prostě jsem poslal příspěvek. pošlete jej taky a můžete se zařadit mezi přispěvatele a nebudete se pořád tak hloupě ptát.
       Rajchl jednoznačně řekl, že od žádného oligarchy nebo někoho podobného se nic brát nebude, takže ani od pana Janečka jak tady někteří mudrují. Ne od pana Janečka se nic nevzalo a nevezme.

       1. Chcete říct, že ty náklady byly pokryty drobnými přispěvateli?
        A věděl byste, kdyby od Janečka nebo Sorose přišly prachy?

        Já nemám za cíl svlékat organizátory do prádla z nějaké zlomyslnosti. Jen prostě mnozí do nich vkládají velké naděje, jako Ukrajinci do Majdanu.

        1. Bože, Bože – to mi už nedělejte…

         Tohle je jako vtip vynikající: Jen prostě mnozí do nich vkládají velké naděje, jako Ukrajinci do Majdanu. mám ale obavu, že vy jste to myslel smrtelně vážně…

         Ukrajinci se většinově Majdanu tak neskutečně báli, že se skryli v mlčící většině a dodnes stále nevylezli.

         Bojí se ještě i teď.

         Protože bát se (i na nich) se ukázalo jako potvrzený souhlas s násilím, snažím se já dělat vše možné, aby se ten strach dalo překonat.

         1. Problem Ukrajincu byli oligarchove, se kterymi se Janukovic nedokazal vyporadat. Nadeji Ukrajincu byla EU, ke ktere se ovsem Janukovic stavel chladne.
          Majdan byl pro vetsinu Ukrajincu nadeji, ze se oboji konecne zmeni.
          Situace je velmi podobna te ceske na prelomu tisicileti, kdy vladl poprivatizacni chaos, druhotna platebni neschopnost, kmotrove (mali oligarchove) a zkorumpovane soudnictvi. Mozna, ze jeste pamatujete na slova „EU tu jedina dokaze udelat poradek“, coz bylo opodstatnene mineni a vstupem do EU se pomery narovnaly (na temer totalni bezpravi a korupci 90. let se uz dost zapomenulo).
          Jeste poznamka z ukrajinskych blogu: Vlada Zelenskeho si na oligarchy opravdu doslapla a vyrazne je zbavila vlivu a stat zacal zas vypadat jako stat a ne korupcni pasalik. Proto ma Zelensky take podporu, jen na strach ukrajinske vzepjeti svalit nejde, je v tom i pozitivni moment. To je, dle meho, velmi pochopitelny pohled bezneho Ukrajince.

          1. Problém Ukrajinců po roce 1990 byla Ukrajina, přes kterou protékala levná ropa a proudil levný plyn z Ruska do Západní a Střední Evropy… Reálný náznak propojení Ruska a Německa.

           Vše ostatní už jsou jen důsledky toho primárního problému.

           Všimněte si, že vždy, když mohl být na Ukrajině relativní klid vytvořený legálními volbami s osobou navrhující spolupráci s Ruskem, vznikly problémy. V tomto bodě by měly pramenit úvahy o tom, jak je to na Ukrajině. Ukrajina je pouhým nástrojem, který šlo otočit proti Rusku a Německu. A ten nástroj nikdy nebyl řízen Ukrajinskými oligarchy.

           Lid Ukrajiny se vyjádřil několikrát, ale vždy bylo jeho vyjádření smeteno. Když už to vypadalo, že se Janukovyčovi podaří vykličkovat z pastí v roce 2013, pomohli střelbou do lidí gruzínci. EU se snažila v pudu sebezachování vytvořit dohody, ale ze strachu z propojení Ruských zdrojů a Německého průmyslu, zástupkyně Nullandová spustila válku.

           Takže, vaše interpretace není správná. A současná aktivita NATO a ničení Ruska i Německa (a skrze tyto i celé EU) tomu dodává ten pravý základ. Na tomto je třeba stavět následné interpretace, aby měly alespoň náznak historické pravdivosti.

          2. Problemu na Ukrajine je hodne a lze je nazirat z ruznych pozic, vysledek zalezi na tom, odkud se divate. Ukrajinci se od Cechu zasadne nelisi, jejich mysleni neni vyznamne odlisne. 60% nasich obcanu videlo v referendu nadeji v EU, podobne i Ukrajinci. Janukovic jim tuhle nadeji sebral a ta se presunula na Majdan, pricemz pro tento pohled neni zdaleka dulezite, jak to bylo doopravdy. Listopad 89 to same- pro lidi v ulicich nebylo rozhodujici, jestli jde o vyrizovani si uctu mezi stranickymi klikami, anebo jestli jde o prevrat StB, ci nejanou dohodu KGB.
           Majdan pro bezneho Ukrajince byla nadeje a videl ho jako sanci. Takove hodnoceni mi prijde jako lidske a velmi pochopitelne.

          3. Stridore:
           Problemu na Ukrajine je hodne a lze je nazirat z ruznych pozic, vysledek zalezi na tom, odkud se divate.

           Právě jste přesně určil zásadní problém většiny zde komentujících. Popisují pouze své dojmy z toho, co si přečetli – zcela v tom chybí jakákoli intelektuální složka, která ve výsledku omezí možnosti na malou množinu a v některých případech i na jedinou správnou variantu – a právě pro tento deficit informací v jejich dojmech jsou „hlasitější“ (psavější), a představují sí, že právě tak si tu pravdu u ostatních „vyřvou“.

           K té intelektuální složce potřebujete minimálně ingredienci historie (národa, území, konfliktů, hospodářství atd.), složku kontextovou (kategorizaci vnějších vllivů a jejich důvodů a působení), složku empirickou (lze chápat jako pravděpodobnostní ohodnocení jednotlivých indicií a ingrediencí), která vychází z filosofie doby, národa a jeho chápání své vlastní historie, složku sociologickou a to není úplný výčet…. Všechny tyto věci ale nefungují, pokud neumíte provést odosobnění svého pohledu. Filtrace vstupních informací tím, „co chcete najít“, je pro jakoukoli reálnou skutečnost smrtelná.

           Je to složité, je toho moc, a stojí to čas. A proto je to jen „pro vybrané“, kteří pro nalezení skutečné pravdy jsou schopni investovat čas do systematizace informací a tedy ani nehltat ty titulkové řádky myriád zpráv a prohlášení na internetu, ale naučit se vybírat ty podstatné.

           Jediným přínosem takového přístupu je klid mysli, protože uspořádané informace vytvářejí soulad a ten se projevuje právě tím klidem mysli.

          4. Vaše úvaha o myšlení Ukrajinců během událostí na Majdanu by mohla být správná, nebýt té Nullandové, která se pochlubila, že USA do toho převratu investovaly miliardy dolarů…
           Tato informace však tu spontánnost a naději přesunula do říše neskutečna.

 15. https://radimvalencik.pise.cz/10536-volby-a-vlivove-site-inside-informaci.html
  Cit.
  1. Z hlediska obratu k nápravě nedopadly volby dobře…..
  …..
  3. Podle mého názoru se doposud podceňuje role vlivových sítí založených na poskytování inside informací vyselektovaným osobám přímo od jádra současné globální moci. Inside informací, které – pokud se jimi příslušné osoby řídí – jim umožňuji konjunkturální chování, které je následně imitováno větším počtem osob (pákový, resp. multiplikační efekt).
  …..
  4. Stále nutno upozorňovat na to, co je hlavní polaritou v zemích eurounijního typu. Platí to, co jsem napsal před páry dny: „Národ není rozdělen. Jen pozorujeme polaritu přerůstající v animozity mezi normálními občany NAŠĺ ZEMĚ a vědomými či nevědomými SLOUHY CIZĺ MOCI.
  ……
  Závěrem:
  Takže neztrácejme čas, další příležitost máme už pozítří (28.9.). Musíme se vyzbrojit trpělivostí a hlavně rozumem. To je naše nejsilnější zbraň. Ze slouhovství se totiž nevratně hloupne.
  Tolik R. Valenčík zkráceně, abych neplevelila.

 16. …“ Pokud se podíváte na komunální i senátní volby z trochu většího odstupu, tak sledujeme souboj titánů.“..
  Titáni se perou o naše maso a kosti se nakonec rozpadnou v příkopech velké kapitalistické války.

 17. Vidim dve zakladni otazky:
  – Mohou vest (povedou) masove protesty (100 tisic a vyse) k padu vlady?
  – Muze vest (povede) vymrznuti republiky az na kost ke zmene zahranicniho kurzu (navratu k ruskemu plynu)?
  V obou pripadech odpovidam NE.
  A souhlasim s Hamplem, tvrdicim, ze revoluce je akt stvrzeni jiz uskutecneneho mocenskeho prevratu. Revoluce (ulice) prichazi az kdyz nova garnitura mocensky vystrida starou (revoluci tak lze chapat jako nasilne predani statnich uradu, nad kterymi stara garnitura jiz ztratila faktickou moc).
  V pripade navratu k ruskemu plynu bude zalezet jen na rozhodnuti naseho zaoceanskeho partnera, Brusel a samozrejme ani Praha nejsou k takovemu rozhodnuti kompetentni. Takze CR si muze vymrzavat jak chce, na zmenu situace nema ceska vlada vliv.

   1. Ignorovat nebudou. Vymeni ministra, povoli oprate a za dva tydny je opet pritahnou. A nic se nezmeni. Tim vse vysumi a upusti se para. Vzhledem ke Stredulovi bych dokonce ocekaval neco takoveho cvicneho, na zakazku, aby vse probehlo konstruktivne a bez nasledku pro vladu, protoze takovou akci nelze opakovat kazdy mesic, mozna ani kazdy rok. Kdyz si stavku odbydou ted na podzim, maji na rok klid. Samozrejme to musi byt demo-stavka, rizena, kontrolovana, celkove promyslena, aby nahodou nedoslo k nejakemu nebezpecnemu vystrelku.

    1. Jak může někdo dnes upustit páru, když se zavírají a budou i nadále zavírat podniky, lidi budou platit neskutečně vysoké účty za energie, budou mrznout, hladovět , nebudou pohonné hmoty, válka na spadnutí a do toho všeho mráz a plískanice.
     Tak já teda jsem asi někde fakt mimo, ale to co tady píšete, tak si opravdu ani náhodou nemyslím.

  1. Jo, fajn. Lenina poslali Nemci ve vagonu take za jinym ucelem, nez aby jim rusaci pak o kratkych 25 let pozdeji znasilnovali doma jejich zeny 🙂 Marie Antoinetta take kdyz mluvila o kolacich pro bedny lid, tak si byla jista ze se ji hlava o 2 roky nebude kutalet 🙂 Ceausescu kdyz napsal zacatkem 1989 ze si prostudoval znova rumunskou ustavu a usoudil ze jejich system je nejlepsi, take necekal ze zahy bude jak reseto 🙂 Lide nikdy necekali na „papirove“optimalni podminky ale jednali. Casto pak prohravali – ale nejednou i necekane zvitezili. To co hlasas je, jakoby se cekalo na prelet Atlantiku az budou vyvinuty Boeingy. Necekalo se.

   1. Vsechno spatne, zmena mocenskych pomeru s odstavenim cara vcetne ochranky od moci probehla samozrejme pred leninskymi revolucnimi akcemi. A Antoinetta to o kolacich nikdy nerekla, to je intrika jedne z jejich dvornich dam, vyuzita treti stranou jako dehonestujici material proti dvoru.

    1. Zas nekdo trpici kognitivni disonanci – neumi videt podstatu, nosnou myslenku v textu… Ale citi potrebu sdelit svoji uzasnou myslenku. Prvni dramaturg narodniho divadla, takovym autorum odepisoval : Dekuji, uz mi nepiste, pokud mozno nepiste vubec. Vas L. Stroupeznicky 😀

   2. Bandita, s tím nepočítali, ti kteří přidali do vagonu bednu zlata. 😀
    Iljič si vedl nadmíru výtečně a vytřel jim zraky. A, bohužel, ruským mužikům taky. 😢

  2. Možná trochu OT, ale dneska ty sfinje zasedaly v Praze.
   Když přesvědčíme o Zelené dohodě Čechy, tak všechny, míní Timmermans…

   Tohle je jeden do kterého bych ty vidle s klidem vrazil. A to se mi dost ekloval nácvik útoku na bodák.

  3. Demoškou samozřejmě nepřinutíte kolaboranty dělat něco, co USA/EU/DE nechtějí, aby dělali.

   Většinou je to skutečně tak, že nějaká skupina získá přízeň protektora, ten zařídí podporu a prostřednictvím demošky DEMONSTRUJÍ stávajícím držiteům karet, že už se s nimi nepočítá a dostanou šanci odejít s výsluhou a po svých, případně dostanou nabídku jiného dealu.
   To jsou ty demošky zorganizované, kde se neptáme, kdo to platil.

   Pak můžou být ty druhé demošky, jaké jsme viděli v Francii u Žlutých vest. Na ty se střílí a mezi ně hážou granáty. Vyvěrají z potřeby někerých lidí mít pocit, že nejsou v bídě sami. U těchto je problémem to, že z jakéhosi důvodu věří, že řežimy a směřování se mění demoškami. Zaměňují podstatu s projevem.
   Což je dobře vidět v současnosti u nás.

   Každopádně, demošky mohou sehrát i pozitivní roli právě u lidí s davovým smýšlením, lidí neuvažujících nebo nemajících vlastní úsudek. Lidí, co se přidávají bez vlastní analýzy. Demoška může vzbudit dojem, že jde o masový jev a tihle se mohou přidat – ale problém je v tom, že za tím vším musí něco být a ta demoška musí být zase jen DEMONSTRACÍ existence existující síly.
   Tihle lumíci mají kromě instinktu sledovat dav také instinkt rozpoznat, jestli se vůbec někam běží. Protože jestli první řada lumíků jen hecuje, předstírá a nehne se, lumíci se nepřidají, resp. nevytvoří tu běžící masu.

 18. Jeste kratky dodatek k volbam… byla jsem ve volebni komisi . Kamaradka tez … zapisovatelky jsou pracovnice MeU obe v totalni hysterii z toho , ze ten Babis brrr fuuj. Radnice doted obsancovana starostou za modroptaky a mistostarostou za NETOP 22 . ANO bralo nejvic mandatu lec jak se bude koalovat netusim …ale cekam , ze se proto udela vsechno aby brrrr a fuuůj zustal hezky pekne daleko… toz tak vse z naseho maleho mestecka …

  1. 😀
   To by se jim tak hodilo!
   Amíci je nakrměj molekulami svobody jako husy šrotovymi šiškami. ( Před sv. Martinem. )

  2. Demonstrace se správně měla uskutečnit před US ambasádou, kdy US politici přinutili politiky v Dojčlandu (možná i vlivem tzv.“Kancléřského aktu“) nezprovoznit NS2 a nabídnout předražené molekuly svobody z USA, což situaci stejně nezachrání.
   Resumé : USA dostanou EUhniji na kolena a ještě na tom vydělají!

 19. Já to dám sem, protože je to podle mě důležité.
  Asfaltový holub zase začíná s tou opatrností, dokonce volá po extrémní opatrnosti, tak bych se ho rád zeptal za nás všechny jenž už toho mají dost.
  Holube, co si tím pomůžete a jaká je tedy vaše cesta?
  Já , když si dám dohromady jedna plus jedna, tak při mém selském rozumu mě vychází, že každý kdo by dnes něco chtěl a lhal by, tak při rychlosti s jakou jdeme do průseru tak by dlouho nepochodil a byl by opět rychle vystřídám. No ne? Nebo si snad myslíte, že může někdo tvrdit, že válka ne, a dál bude zbrojit , až ta válka nakonec začne? Byl bych první, kdo by volal po jeho popravě.
  Nebo snad bude volat po dodávkách plynu napřímo a pak řekne, že je to blbost a musíme hájit evropské hodnoty. Prostě si myslím, že je to blbost a byl bych rád , aby jste s tím už konečně přestal. Ne vážně přestaňte s tím, nepomáháte, škodíte, nemáte řešení a tak s tím přestaňte.
  Potřebujeme se posunout dál , přestat plácat nesmysly, že je Rajchl agent, že je Vrábel s Havlem zaplacený, že nás chtějí okrást a já nevím co ještě.
  Proboha lidičky, hrozí nám válka , destrukce naší země, krach a bída, svrab a neštovice a místo pověstných sudlic a vidlí, tak pořád meleme to samé. Poslouchejte Vrábela, poslouchejte Rajchla, vše se dozvíte, ale hlavně přemýšlejme jak urychlit pád vlády a ukončení sněmovny s následnými předčasnými volbami ale co nejdříve, pojďte na Václavák 28.9. 2022. Moc vás prosím .

  1. Hnidopichu, já Vám klidně odpovím – podle mého, taktika po výsledcích voleb říká demonstrace nesvolávat. Ale to je ideál, ideální stav nikdy není. Faktem je, že byla ohlášena v euforii před volbami a tak tedy bude. To je objektivní fakt, s kterým nic nenaděláme … vlastně naděláme, můžeme tu sílu využít pro sebe, pro své zájmy.
   A jsme u podstaty – je v našem zájmu „upouštět páru“ … nebo není? Je totiž taková metoda – povolit, přitáhnout … znovu povolit a znovu trošku více přitáhnout. To „upuštení páry“ mezi lidem nic jiného není než to pomyslné povolení.
   Vyjděme z předpokladu, že Rajchl, Vrábel a Havel skutečně pracují pro naše zájmy. Pak by ovšem nic nemělo bránit na té svolané demonstraci přizpůsobit obsah výsledkům voleb. A další dotaz … pokazíme něco tím, že „neupustíme páru“, ale uděláme něco pro širokou osvětu, aby co nejvíce lidí se seznámilo s příčinami a pravděpodobnými následky? Podle mě nám tohle neuškodí, jenom našim zájmům prospěje.
   Naopak – pouhé „upuštění páry“ je nám k ničemu, v podstatě je to činnost proti našim zájmům. Klidně můžete vykřikovat „Demise, demise“, ale demisi tím nevyvoláte, jenom lidi si uleví (upustí páru). Můžete klidně hlásat, že jsou odborníci s dlouholetými osobními kontakty na Gazprom a … zkráceně „pověřte nás, my přivezeme smlouvy“. Tvrdím, že šanci mají téměř nulovou, nejspíše by je na vrátnici čekala fotka skáceného Koněva, přehled výstřižků o Čukovi a Gekovi jak nadvakrát nechali vybouchnout Vrbětice a další důkazy o státní podpoře rusofobie s tím, že až si tohle doma vyřešíme, mohou se ohlásit u zástupce 3. náměstka pro bezvýznamné trhy a díky dlouholeté známosti pak budou přednostně přijati.
   A opět naopak – demošku lze využít k tomu, že Štěpán a spol řeknou, že kontakty mají, že tam klidně zajedou a minimálně zjistí, za jakých podmínek lze uvažovat o přímých dodávkách … klidně s nevinnou poznámečkou, že neví jestli půjde napáchané škody pětidemolice napravit, ale určitě dají zprávu.
   Zkrátka, situace na bojišti se mění každým okamžikem a je nutno vždy vybírat v daný okamžik nejlepší možnou alternativu dalšího postupu.
   Takže, objektivní fakt je, že je Rajchl aktivní, je dobrý rétor, Vrábel s Havlem to financují celkem nepřehledným způsobem, ale dovedou nahnat lidi na plac … lidi tedy asi budou, takže využít situace, ale svým směrem, pro směr svých zájmů … a třeba Rajchl řekne: výborně! … zrovna takhle jsme to chtěli udělat … nebo taky ne. Nevím, ale po nějaké době z jeho činnost vyplyne kde vlastně stojí. Zatím stačil poplivat Trikolóru jestli jsem správně zaregistroval …což zrovna akt tolerantnosti za účelem sjednocení určitě není.

   1. V mezinárodní politice se nevyznám. V reakcích politiků spíše. Mají své zbraně i své potřeby – cíle.
    Takže: Kreml potřebuje mít kolem Ruska nárazníkovou zónu, kde nebudou základny s raketami, které by dostřelily do Moskvy. Ostatně to je pravá příčina války na Ukrajině. Jenže Ukrajina, přesvědčovaná USA přecenila svoji sílu a velikost a porušila sliby, že nebude vstupovat do NATO. To je úvod.

    Když si chcete ochočit nějaké cizí zvířátko. Pomalu a postupně mu nabízíte pamlsky. A ono jde blíž a blíž. Neděláte prudké pohyby, aby se nepolekalo.
    No a ten plyn za rozumnou cenu je právě takový pamlsek. Pro Německo, které má ten konec roury na svém území i pro nás, který ho nemáme. Plyn pro Kotlinku je podmíněn plynem pro Německo. Car Putin nedělá „prudké pohyby“. Dokonce si nechá čůrat na boty s odstraněným Koněvem.
    (Musíte ale vědět, že spousta Rusů jsou vlastenci. Skuteční, které to odstranění urazilo. S Koněvem přišli jejich tátové a dědové a někteří nedošli. Víte co je to Pluk Nesmrtelných? Celá ta taškařice totiž vůbec není o Koněvovi, ale ambicích některých blbů se „zapsat do historie“. Zapsali se – objednali ten autojeřáb.)

    Babí léto skončí a nastane jako každý rok zima. Pak nám plyn mohou zajistit jen německé demonstrace – a rozumné chování naší věrchušky. To jsou dvě podmínky. Musí platit obě najednou. V tom případě V. V. Putin plyn pustí. Proto si myslím, že by se mělo Václavské náměstí ještě letos párkrát naplnit.
    Ale zjistit si, kdo to platí.
    Aby to nakonec nebyly vládní peníze a my za šašky, které si nechali zahulákat – a dost… [;>)

    1. Dá se přemášlet ve vašich myšlenkových kolejích i dál:

     Naše KSČ přes STB si platilo Chartu77, Několik vět, protože kdyby se něco hodně pokazilo, mohli se na ně obrátit o pomoc a záchranu (historie potvrzuje tuto domněnku).

     Takže pokud platí, že demonstrace si platí ANO 2011, může to být použito i k dobré věci. Anebo ne?

     😉

     1. Nic takového netvrdím, protože nevím.
      Jenom jsem byl u toho, jak probíhal rok 1989. Přece jsem jenom chtěl vědět, kdo to platí. A píchl jsem do vosího hnízda.
      To „předání moci během „sametky“ bylo v podstatě před domluveno. Když jsem zajišťoval návštěvu Václava Havla v Ostravě, dostal jsem doporučující dokumenty od KV KSČ a ty fungovaly.
      Spoje zajistily ozvučení náměstí i okolních ulic, vojáci přistavili generátor, kdyby přestal jít proud atd. Rozhlas zajistil mikrofony.
      Ten dokument v červených deskách, který mě opravňoval k oslovení zmíněných institucí mám ještě schovaný. Už je dost vybledlý, ale přečíst se dá.
      Takže tak.

       1. Přípravu „revolucionářům“ zaplatil „demokratický západ“ a realizaci československý stát.
        Kterým z písmenek Kocourova příspěvku nerozumíte, že se tak divně ptáte?

        1. Protože mám osobní zkušenost, že většině neplatil nikdo nic – jejich „mzda“ byla ta naděje na změnu. Nosili si vlastní počítače, většina tisků šla z klonů ZX Spetra, vytvářely se ormikové vzory na osobních psacích strojích, míchaly se ormikové inkousty z odpadů z nemocnic, lidé si platili sami dopravu – často je i řidiči ČSAD vozili zdarma… Divadlo Disk nepožadovalo vstupné a ani náhradu za použití techniky…
         Atd.

         A úplně to stejné bylo cítit i na té demonstraci 3.9. a dá se předpoklíádat, že totéž bude i hybnou silou demonstrace 28.9.

         Takže si dovolím odhadovat, že dost velká část použitých prostředků nebyla vůbec monetarizována. A ty nutné – u těch si dovoluji předpokládat, že byly nejen skutečně minimálně nutné, ale i zaplatitelné z darů.

         Takže vaše otázky ve mně rezonují jako nepochopení situace a snaha o monetarizaci té naděje pro vaše vlastní pochopení.

 20. OT : Mluvilo se tu uz nejednou o tom jak Fiala a spol. zoufale chrani nemeckou ekonomiku pres nase otrocke energeticke postaveni. Tak ted z jineho soudku. Dvoji kvalita potravin v praxi – za stejnou, resp. v tomto pripade v DE dokonce o 40 % NIZSI !!! cenu nez u nas. Stoji zato skouknout toto kratke video ceskeho autora – akorat clovek pak muze prijit o monitor, kdyz ho bude mit chut vyhodit z okna… https://www.mojevideo.sk/video/388f1/nemecke_susienky_neo_vs_ceske_susienky_neo_(lidl).html

 21. Dovolte mi jednu malou poznámku od dlouhodobého (a snad zkušeného) pozorovatele politického dění v naší Kotlince. SPD tu už existuje dlouho. Stejně tak i ANO. Za celou tu dobu SPD ani náznakem neohrozila Babiše. Ani náznakem, vždy byla až ta druhá opoziční strana. Proč to? Slyším to kolem sebe neustále. ODS je asociální, Piráti hrozní, ale Okamura? Promiňte, ale ten je mi nesympatický, příliš radikální… To radši Babiše, ten je takový normální.
  Respektuji radikály, kteří SPD a Okamuru volí. Je to jejich názor, na který mají právo. Ale respektujte taky ty umírněné lidi, pro které je Okamura nepřekonatelný strašák. I oni nám fandí, i oni mají právo na svůj názor.
  Rajchl může být sprostý podezřelý, můžeme být vůči němu nadmíru opatrní. Ale POTŘEBUJEME HO! Bez umírněných voličů, kteří za sebou nepálí mosty, se neobejdeme, bez nich ta Alternativa bude pořád jen na 15-20% a rybník nám vypálí Babiš. Nemyslete si, teď je náš spojenec, ale až Velký Signalista padne, tak nám půjde nemilosrdně po krku. Není to náš přítel.
  Dovolím si proto parafrázovat slova otce našeho národa, Františka Palackého: „Kdyby Rajchla, PRO nebylo, museli bychom ho vytvořit!“

  1. Dříve to mohlo znít:
   Kdyby VV nebylo, museli bychom si je vytvořit!

   A po Rajchlovi budou další, kterých kdyby nebylo …

   Touha po Mesiáši ( v prostředí židovském a křesťanském, v islámu Mahdí), je všeobecná lidská vlastnost, univerzální v národech, prostoru a čase…

   Ačkoliv se již hodně lidí vydávalo za Mesiáše, protože tato odvěká lidská touha si žádá uspokojení, žádný jím dosud nebyl …

  2. Souhlas ale snad bych ještě doplnil. Rajchl není populista, neříká co chtějí lidé slyšet. Jako příklad uvádím jeho postoj k EU, kdy na požadavky pojďme vystoupit říká, že je to běh na dlouhou trať a než bychom stačili vystoupit, tak se stejně celá EU sesype. Tak proč si škodit, stejně bude stačit to, že si budeme dělat to co je v našem zájmu, prostě Česká republika na 1.místě. Příkladem je zde Orbán. Takže plyn, ropa napřímo, vystoupit z energetické burzy, zrušit povolenky a hlavně zabránit válce za každou cenu. Takže ukončit dodávky zbraní na Ukrajinu a jednat o míru. Jak uvádí Rajchl, tak přijatelné riziko války musí být nula. Nula!
   Ve všech bodech s ním naprosto souhlasím a proto jej podporuji ze všech sil .

   1. S tím, co Rajchl říká teď (!!!!), také souhlasím.

    Ale vidím jisté riziko, co bude říkat, až bude zvolen, tedy co bude říkat potom !!

    Prostě, jak jsem psal včera, nehájí zájmy své třídy, má sklon k podivným kšeftům 💰, dokázal za účelem získání peněz dělat, protože je sociálně zdatný, různé koalice. Dokonce byl ředitel firmy, zabývající se hazardem. 🤑
    Z toho mi vyplývá, jak to kulantně říci …
    Přitom, v politice není žádný opravný nástroj. Zmýlená neplatí.

    Proto vidím objasnění finančních toků za ozvučení a organizací demonstrace, za nanejvýše potřebné.

      1. Soucítím s vámi, ale vidím v tom dva body:

       1. pokud lustrujeme i toho, kdo jde stejným směrem a navíc nám i pomáhá, nejsme na tom vůbec zle
       2. až ta doba, kdy budeme rádi, že je nás více, skutečně přijde, ti lustrátoři nepřežijí

      2. Kdo nejde s námi, jde proti nám! Tak to myslíte? To jsem slyšel už jako malý kluk. A taky Proletáři všech zemí, spojte se! Stranická disciplína? To snad ne!

       HNIDOPICHU, nedělejte takové hlouposti, odežene si tu část lidí, kteří jsou zvyklí používat mozek. Přečtěte si tohle.

   2. Snažím se o sebereflexi ve smyslu seriózního posouzení, zda mě Rajchl prostě jen neomámil neboli nepoplet mi hlavu. Zatím k tomu nemám dostatek info a musím si nechat rezervu. Třeba to opravdu je zlatokop. Třeba opravdu jen ve svůj prospěch krade SPD výsledky jejich práce. Třeba. SPD to tak ovšem velmi hlasitě prezentuje. Opravdu je ale namístě taková reakce SPD na existenci PRO a na organizátory demonstrací?
    Souhlasím Hnidopichu s vaší argumentací, přidávám k tomu pořadí hodnot. Ve smyslu tom, že občan naší země by nějaké měl mít – a taky má, což čím dál hlasitěji dává najevo. A ono se to opravdu dnes smrskàvà k těm nejzákladnějším věcem, tzn. až ke kvalitě ne žití, ale přežití. A především vůdci opozice vůči současné moci by si toho měli být vědomi. Měli by vycházet z tohoto nejzákladnějšího, v tomto případě z toho de facto pudu sebezáchovy. Ne ze zvětšení své politické slávy, ale z pudu sebezáchovy lidí této země. Ne pouhá klišé o NÁRODU, VLASTI apod. Nezbytností je prosadit a obhájit, že tohle je místo, kde žiju a žít budu, a že chci, aby se mi tu žilo snesitelně.
    No a co mi činí ten život horším? Na prvním místě jsou samozřejmě životní náklady, protože ty kvalitu života ovlivňují zdaleka a zdaleka nejvíc. Řeči a často spíš jen kecy o morálce, jednotě Evropy a společných politických a ekologických cílech? No, pokud mi díky tomu pak leze hladem vyhublej a zimou namodralej zadek z děravých kalhot, tak ať si ty „hodnoty“ , grýny a resety narvou do špic. Sebezáchovný hodnoty lidí jsou opravdu jednoduchý, prostě nechtějí hubenej a namodralej zadek a děravý kalhoty. První a elementární věci jsou ty energie. Alfa a omega. Dokud se budou pseudořešit jen následky místo příčin, garantovaným výsledkem bude ne nula, ale exponenciálně klesající záporné číslo.

    A že to minimálně po nějakou dobu nejde řešit (míněno ve smyslu, že to prostě opravdu nejde) především bez plynu z jedný nejmenovaný země? A že se to nesmí říct nahlas, protože je to smrtelný hřích s následkem popravy s předcházející dlouhou torturou? Že je to ten hřích, protože kdyby se to přiznalo, uškodilo by to politickým a ekonomickým zájmům jiný nejmenovaný země a taky by to že všech evropských politiků udělalo naprostý pitomce?
    Tuto vsuvku jsem sem samozřejmě nenapsal. To je jedno, že je to tu černý na bílým, vycházím z téměř nekonečné řady precedentů v naší politice, kde je naprosto běžnou věcí říct, že se to sice stalo a jsem u toho i nafilmovanej, ale ve skutečnosti se to nestalo a já tam nikdy nebyl…

    Jistě, je to velký sousto, tihle Timmermansové, Schwabové, Leyenové a spol. jsou těžký soupeř. Ale právě proto by zejména SPD mohlo krotit svoji ješitnost. Na prvním místě by měl být přece ten pud sebezáchovy. Měl? Nebo snad raději hašteření o zásluhy? Lidi jsou tupá masa. Většinově to je co do politického chování realita, jakkoli to zní „dehonestujícně“. A ti lidi více či méně artikulovaně vyjadřují obavu o svoji existenci – dávají průchod svému pudu sebezáchovy. Jdou proto za tím, kdo jim aspoň trochu uvěřitelně ukazuje světélko naděje. A stejně tak chtějí, aby jim tu naději systematicky někdo nedusil, v tomto konkrétním případě „derniér“. V tom pořadí hodnot je proto přece na prvním místě to odstranění příčin, zde zmírnění dopadů energetické superkrize, což se neobejde právě i bez svržení vlády. Teprve pak se bude řešit to ostatní, viz pořadí. Bez spolupracujících silných vůdců je to ale celý na jednom velmi tmavým místě už od samotnýho začátku. A co činí vůdci, zejména pak „někteří“? Mazinkají si mastičky na svý egíčko a snaží se vykastrovat potenciální konkurenci.

    Šancí a možností je zatraceně málo, stejně tak vůdců. Tak ať to teda SPD řekne naplno. Buď – ano, jsme ochotní pro sebezáchovný pud naší země makat včetně domluvy s ostatními. Pak třeba budeme soupeřit, ale aktuálně je nezbytné vyřešit největší hrozbu. Fatální hrozbu. Nebo – makat sice budeme, ale pouze za předpokladu, že to celý budeme šéfovat. Ostatní kohouti (ne ty tucty kohoutků, ale ti velcí) ze sebe musejí dobrovolně nechat udělat kapouny. Jinak si dál pojedeme svůj oportunismus a veškerý neúspěch svedené na ty, co se nechtěli podřídit.

    1. Nejde o Rajchla.
     Je to rétor. Skvělý rétor, utáhl by i Letnou. Jako kdysi nynější biskup Malý.
     Jde o to, kdo je za kulisami, kdo ovládá špagátky toho pimprlového divadýlka.
     A hlavně – kdo napsal scénář toho kusu.

     1. A jsme u toho. Kupříkladu vy jste taky „pojal podezření“? Že jej má na špagátku jistá agentura (ve smyslu ne nějaká ozvučovací)?
      Řekl bych, že dnes není čas her na pojímání. Čas běží rychle a peníze se sypou ještě rychleji. Buď proto – tady je argument. Nebo – argument nemám, pouze jsem pojal.
      Naprvnimmiste ani Rajchl se netají tím, že tato vláda musí skončit. Bez toho se nic nepohne nikam. A následně nové volby, obojí tak, jak je v zákoně. Vývoj zejména energetické situace dokazuje nezbytnost těchto kroků.
      V nové předvolební kampani ať někdo, třeba SPD dokáže a prokáže, že Rajchl je šméčko. A ať si obhájí svou pozici. Trochu spekulací – nebo právě ona tyto kroky nechce? A pokud by spolu s PRO a hlavně s lidmi tu vládu k demisi sice dotlačila ale setrvala v „pojetí“, znamenalo by to dál podezření, a to dokonce že komplot je ještě hlubší, protože o pád vlády tím pádem stojí i nejmenovaná agentura?

 22. Bohužel začínám mít dojem, že jak Vidlákovy teze (byť často vtipné a zajímavé), tak diskuze pod nimi jsou jen plané zacyklené filozofování, burcování k boji, nadšení, odhodlání, přikrášlování si reality a jakákoliv kritika či pochybnosti se považují pouze za nabourávání morálky. Několikrát jsem tu četl, jak je potřeba odstranit Vystrčila, jak je potřeba se sjednotit… a žádný konkrétní reálný plán jak to udělat. Je to vždy stále dokola, běžte volit, nandáme jim to… a když pak výsledek není nijak přesvědčivý, začne se to lakovat na růžovo, jakože malé krůčky. Přijde mi to vše jako mlácení prázdné slámy. Já si myslí, že takové motivování, kdy se člověk vrhne do akce, která má mizivé šance na nějaký úspěch, vede časem neúprosně ke zklamání a rezignaci. V lepším případě k věčnému snažení a přesvědčování se, že to k něčemu je, byť bez znatelných výsledků. Je tu spousta hodně chytrých a vzdělaných lidí, tak proč, když vezmu třeba případ Vystrčila, se nepokusíme nějak reálně zhodnotit šance na úspěch jeho odstranění? Je to jen takový příklad pro ilustraci, co bych tady asi očekával. Jedna věc je proklamovat musíme ho vystrčit, druhá kouknout na konkrétní počet hlasů, vzít v potaz to, že v druhém kole přijde asi méně lidí (jednak znechucení z výsledků voleb a taky protože budou líní, pojedou raději na chatu apod. – to je realita). Taky se dá kouknout na statistiky minulých voleb, jak to v případě takového náskoku a rozložení hlasů dopadlo a z toho všeho se dá učinit nějaký alespoň trochu reálný odhad. A pak třeba přijdeme na to, že pouhým burcováním „běžte volit“ je dosažení tohoto výsledku velmi nepravděpodobné . Chápu, že mě zde označíte za pesimistu, ale jsem prostě asi jen praktický člověk, co má rád, když jeho úsilí k něčemu je. A hlavně nerad dokola opakuji stejné chyby. A abych jen tak nežvanil, co se týče Vystrčila, dalo by se proti němu použít třeba toto: https://pravdaovode.cz/vystrcil-ano-ne/ Já bohužel nemám moc dosah a vliv na okolí co se týče sociálních sítí, cenzura se o mě postarala :). Ale i tak je těžké v tomto případě něco změnit, spousta lidí, kteří znají Vystrčila jen z plakátu a z nějaké akce, jako takového hodného roztomilého dědečka, který to z našeho zapadákova dotáhl až tak daleko, se těžko bude svých iluzí a představ zbavovat.

  1. A to jak je Pětikolka údajně „podělaná“ jasně ukázal Síkela den po volbách, doslova plivnutí do tváře všem co šli volit. Mimochodem ať se vám to líbí nebo ne, Vystrčil má mezi většinou lidí pověst pracovitého úspěšného čestného politika, Nagyová má nálepku trestně stíhaná od toho zloděje Babiše. Tak koho asi půjdou volit?

   1. Ale burcování má šanci. Jen chtít.
    Také právě ten Síkelův vstyčený ukazováček může pomoci a v neposlední řadě i možný odchod Škodovky do Itálie nebo Spanělska může dopomoci. Jihlavě by odchod Škodovky velmi ublížil, je zde průmysl na škodovku hodně navázaný a případné propouštění by mohlo lidi z letargie probudit. No a zavření zimního stadionu by nejspíše už ani nevydýchali. A na to je potřeba upozorňovat s tím , že právě Vystrčil je přímá příčina tohoto srabu. Uvidíme jak to dopadne, ale každá snaha se počítá.

    1. Přímá příčina tohoto srabu, ve kterém je Škodovka, není nikdo jiný, než politika jejího vlastníka – Němců a VW.
     Nikdo z naší vlády by to nedokázal sebeméně ovlivnit. Kdyby ano, tak Škodovka pořád patří nám, ne Němcům. To není nějaké panáčkování okolo Vrbětic, toto je trochu vyšší hra a o víc prachů, víte?

     1. Ale to přeci není pravda.
      Příčina je samozřejmě apriori u Němců, ale jinak než si myslíte, nebo spíše píšete. Hlavní je nedostatek plynu, dobře, za to můžou Němci, ale také naše politika a všech v EU . My můžeme dosáhnout přímých dodávek z RF a tím ten plyn u nás zajistit a netrpět nedostatkem. Takže pakliže za tím není něco jiného a u Němců si tím nemůžeme být nikdy jisti, ale je to jen nedostatek plynu a tudíž nemožnost výroby , či její vysoká a nekonkurenční cena, pak my jako stát můžeme vše ovlivnit právě přímým odběrem .

  2. Nejen voda, ale slyšeli jste ten průser v kraji vysočina, kde dali snad dvě a půl miliard do Sberbanky a to již po 24. únoru? Vysočina díky sankcím přišla o neskutečné peníze a to se musí lidi dozvědět. Tam směřovat kampaň , ale to snad Babiš ví a my jenž Vystrčila chceme vystrčit, tak hold nesmíme podléhat obavám o výsledek a jít volit, samozřejmě to platí jen pro ty jenž mají tu možnost. Nikdy nesmíme vzdávat boj předem, čas pracuje pro nás, ne proti nám. Každý den je pro pětikolku utrpením protože se to sype a sypat nepřestane.

   1. Dá se o tomto „průseru“ někde dočíst?
    Nic relevantního jsem nenašel a na sociálních sítích hledat nebudu – neberu je vážně.
    Co tam dneska visí, může být už zítra beze stop smazáno, zrušeno. Každý si tam může napsat kdejakou volovinu, za kterou se pak nemusí nikomu zodpovídat. Tím méně potom píšící lidi, co třeba pracují v komunální politice.

   2. To svádí současné vedení na Běhounka, že tam ten účet zřídil on… Ale obecně mi přijde, že to nikoho ani nevzrušuje, klasika.

  3. Váš příspěvek mně mluví z duše natolik, že si Vás dovoluji požádat o možnost jej použít do článku na svůj blog. Od včerejší diskuze mám dojem, že tu je něco špatně a chci to nějak, možná ne zrovna lichotivě vůči Vidlákovi a některým účastníkům diskuse popsat. Děkuji.

   1. Jako klidně použijte, ale je to jen můj osobní názor, spíš teda pocit z toho všeho, určitě i ovlivněný frustrací z těch voleb. Rozhodně bych nechtěl, aby to někomu uškodilo a abychom se tady dohadovali mezi sebou. Naopak cílem bylo motivovat třeba k nějaké konkrétní promyšlené akci, která bude vidět. Oni mají moc, peníze, většinu, my musíme být chytří a kreativní, to jsem tím chtěl asi sdělit. Nejsem tak naivní, že bych čekal okamžitou změnu, ale nějakej ten vyslanej signál třeba v podobě vystrčení Vystrčila by nebyl od věci. Ale obávám se, že na to už není dost času. Rozhodně si Vidláka za to co dělá hodně vážím a nebylo cílem jeho snahy nijak dehonestovat a podrývat, to bych chtěl vážně zdůraznit.

 23. Vlk dnes o svobodě slova:
  ——————————————-
  České dezinformační weby loni publikovaly téměř 200 tisíc článků.
  Publikováno 26 září, 2022 | Autor: vlkp

  „Zdá se, že celý západní svět a ten český zejména nezná větší a naléhavější problém než boj s dezinformacemi. Ačkoliv už velmi dlouho platí stará a osvědčená pravda, že rozdíl mezi informací a dezinformací je pouze v čase.

  Ale boj proti jinému názoru, než je ten jedině a vždycky správný papaláše na evropské a národní úrovni zaměstnává jako nic jiného. Co je proti tomu megainflace nebo energetická nouze rozpad hospodářství? Nula, nic! Proti dezinformacím je třeba bojovat! Ty nás ničí!

  Na tohle téma vyšel na finančním webu zajímavý článek, který jsem se rozhodl převzít. Soudím, že jeho tvůrci nejí, nespí, mají i úsměv zakázaný, jak jsou zděšeni. Zejména situací v Česku a na Slovensku. Věřím, že vás to bude zajímat!“
  —————
  Stačí jen zakázat 200 tisíc článků a umlčet média, která se je odvážila publikovat – a zavládne fialový klid na zimní práci.

  1. Me se v tom clanku libi ta grafika. Napriklad ve Svedsku dokazalo 71 procent lidi odhalit dezinformaci o no-go zonach tamtez. V Nemecku 66 procent dokazalo odhalit dezinfo o tom, ze postavit energetiku na obcasnych zdrojich zpusobi problem.

   Von ten zebricek bude asi tak nejak spravne, jen v jine discipline, nez je deklarovano…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *