18 července, 2024

Představ si


Představ si, že tu není nebe,
je to snadné, když se o to pokusíš.
Žádné peklo pod námi,
nad námi jen obloha.
Představ si všechny ty lidi, žijící jen kvůli dnešnímu dni.

Představ si, že tu nejsou žádné země,
Není to těžké zvládnout,
nic, proč zabijet ani pro koho zemřít
a taky žádná víra.
Představ si všechny ty lidi, žijící svůj život v míru.

Ty si možná řekneš, že jsem snílek,
ale nejsem sám,
věřím, že jednoho dne se k nám připojíš
a svět se spojí v jeden.

Představ si, že nikdo nic nevlastní,
zajímalo by mě, jestli to dokážeš,
bez potřeby lakoty a hladu,
bratrství všech lidí,
představ si všechny ty lidi, sdílející všechen tento svět.

Ty si možná řekneš, že jsem snílek,
ale nejsem jediný,
věřím, že jednoho dne se k nám připojíš
a svět se spojí v jeden.

Týbrko. Slavná Lennonova píseň. Předpokládám, že si to WEFoví švábi dají jako hymnu, jestli vyhrají. Mrkla jsem se na to, že teďka Včelička babylonská udělala parodii. Stojí to za to. (Ví někdo, jak do textu wordpressu dát video?)

Představ si… komunizmus


Představ si, že není chleba,
je to snadné, když se o to pokusíš.
žádné takoše či pikantní omáčka,
Nic chladivého či smaženého…
Představ si všechny ty lidi, žijící v gulagu

Představ si, že nejsou peníze, (žádné peníze),
Není to těžké zvládnout,
nic k jídlu či pití,
ani drobeček, ani kapka. ani plátek slaniny!
Představ si všechny ty lidi, žijící krátké životy.

Ty si možná řekneš, že jsem bolšík,
ale nejsem sám, (ne není sám)
a jednoho dne se k nám připojíš,
jinak tě střelíme do ksichtu.

Představ si, že nikdo nic nevlastní, protože všecko bylo přerozděleno (a dobře tak),
zajímalo by mě, jestli to dokážeš,
spousta lakoty a hladu, (doufám, že jíš rád kočičí),
ale vážně, můžu dostat bramboru? [vtípek proti blbcům na televizi]
představ si všechny ty lidi, sdílející všechny tvoje věci.

Ty si možná řekneš, že jsem bolšík,
ale nejsem jediný;
řek jsi, že se ti to tak nelíbí?
Tak šup s tebou do gulagu, synku..

Věnuji všem těm lidem, kteří nezapomínají, že toto je taky kus pravdy.

Taky doporučuju slavnou píseň od Beach Boys, Sním o Kalifornii, předělanou na Prchám z Kalifornie. [pardon, original John a Michelle Phillips, později členove skupiny The Mamas and the Papas]


224 thoughts on “Představ si

 1. Významný německý filosof Immanuel Kant napsal : “ Všechno co vím, pochází ze zkušeností “ .
  Bez vlastních zkušeností se životem v socialismu, jsou autorčiny názory na socialismus pouze to, co v Americe je možno pochytit. No a komunismus a jeho nejhorší projev „gulag“ byl tam velmi barvitě popsán v americkém bestselleru „Souostroví gulag“ od ruského autora Solženicina, který po svém návratu do SSSR se veřejně omluvil za všechny výmysly, které tam přidal. Mimochodem on sám spáchal, jako voják na frontě, úmyslně přestupek, za který byl poslán do gulagu a tak si zachránil život ( dezertér ). V gulagu skutečně válku přežil, na rozdíl od jeho spolubojovníků na frontě !
  „A představ si – komunismus“ se mi nelíbí, protože je to ve skutečnosti hloupé. „Ty si představ, že jsem blbík….“ a píšu takové hovadiny.
  Největší zlo světa-USA, se rozlezly po celém světě a pro dnes stojíme, jejich zásluhou, před koncem civilizace. A oni dokonce chtějí rozpoutat poslední “ jadernou“ válku ?!

 2. Tužka napíše,….kde je nejlepší místo pro život,….asi bude jich povícero,…ale, pro mne vítězí malá Česká kotlina. Mám v ní kořeny, zjistila jsem, že hluboko. Bolševik mi odebral cestovní pas, s výjezdní doložkou dělal drshoty, ale občas ji poskytl. Cestovala jsem jen do spřátelených zemí co patřily k Varšavské smlouvě. Nejdál na východ jsem byla v Užhorodu v rodině Rusímky, co se mnou bydlela na čas na koleji. To úvodem.
  Přes Jugoslávii se dalo zdrhnout, pár lidí znám, co to tenkrát udělali,…
  Přemýšlela jsem o tom,….dokonce jsem měla i dobře vypracovaný plán,…naučila jsem se němčinu a srbochorvatsky, abych tam v daleké cizině nebyla hned od začátku za mínuszero.
  Když přišel dendé, přerušila jsem balení, vysypala kufr,…a zůstala doma.
  V devadesátkách jsem mohla už bez problémů,…a už se mi nechtělo,….zakořenila jsem příliš v České kotlině, kde v noci klidně spím, ničivé zemětřesení nebude, nebude tsunami, vichr mě neodnese i s barákem,/protože jsem si ho dobře ukotvila/, povodeň mi nehrozí, jsem vzdálená od řeky, mám kus půdy, hlady neumřu, kam bych se drala???
  Nepočetný Český národ přežil v naší kotlině víc jak tisíc let. Kotlinka je na křižovatce cest, sever-jih, východ -západ,…někdy to měl Český národ fousový,…ale,..

  Je jedna krásná báseň, kdo nespal ve škole a prohlédl si čítanku,…tak tam byla,….
  Začíná,….Viděl jsem hory plné ledu,….

  Já je také viděla, a i po ledovcích chodila, … mohla jsem zůstat,…ani náhodou, nikde neumí upéct tak dobrý chleba jako se peče v České kotlině. Dodám, musíte si vybrat pekaře, co to umí vlastnoručně udělat a dělá to s láskou,…votomtoje.

  A taky dodám, někdo je nátura toulavého holanďana, kde pověsí svůj klobou, tam je doma,…

  Ale, jednu nevýhodu kotlinka má. Pokud by sem zavál radioaktivní mrak, a byla tlaková níže s mlhou a bezvětří,…tak to tady bude,…doplní si každý sám, nebudu vás před spaním děsit.
  Mějte se jak nejlépe umíte,…Tužka.

  1. Jo jo, máte mé sympatie. Taky mám/měla jsem boty z toulavýho telete, ale vždycky jak se říkávalo“všude dobře doma nejlíp“. Jen fajn se kouknout po světě, co kde dokázali, i když včil už toho nic moc, předkové kdekoho nejen naši byli šikovnější.
   K tomu mraku, nevím, ale pokud by něco nepadlo přímo k nám, tak doufám že to v té výšce tu kotlinku přeletí. Akorát , no tedy co pamatuji z předvojenské na učňáku v letech 50 tých. Vtloukal nám in struktor do hlavy – kdejaká kotlinka, vyvýšeninka, dokonce i rantly chodníku ALE VŽDYCKY NAPŘÍČ PROTI DOPADU ABY BYL CO NEJMENŠÍ PROSTOR PŘI PŘELÉTÁNÍ TOHO MRAKU A TLAKOVÉ VLNY. Ale samozřejmě pokud nejste přímo v místě dopadu. No a taky doufám, že pokud k tomu dojde, nebudou plýtvat na nás, ale na ty jiné, důležitější cíle. My nejsme zas až tak důležití.
   Akorát že včil už se to tak neškolí, protože my určitě zvítězíme i bez školení 🙂
   Dobrou

 3. „CNN, citing its sources in the Ukrainian General Staff, reports that on February 28, 2023, the losses of the Armed Forces of Ukraine amounted to:
  ▪️ 259,085 people killed, died from wounds, diseases;
  ▪️wounded, crippled 246,904;
  ▪️ captured – 28 393.“
  @JeffreySachsOfficial

  „CNN s odvoláním na své zdroje v ukrajinském generálním štábu uvádí, že do 28. února 2023 činily ztráty ozbrojených sil Ukrajiny:
  ▪️ 259 085 lidí, kteří byli zabiti, zemřeli na následky zranění a nemocí;
  ▪️ zraněno, zmrzačeno 246 904 osob;
  ▪️ zajatých – 28 393.“
  @JeffreySachsOfficial

  1. Re: Z

   Chybějí nezvěstní. Těch je taky docela slušná hromada.

   Můj pocit – je to daleko horší, než jsem otevřeně hlásal. To jest mnohem více, než 1 000 kusů denně.
   Nešťastná země, nešťastní lidé…

 4. Něco mi nehrá. Bylo psaáno při přebírce že Kydy a Litterate jednou budou…. nejsou

  Thúkydidova past a chyby Čechů na Ukrajině
  Ne, 05. 03. 2023, 00:00
  Autor Vít Klíma
  Štítky válka Ukrajina Rusko Čína USA
  Řeckého historika a politika Thúkydidése (460–455 př. n. l. – asi 399 př. n. l.) proslavilo dílo „Dějiny peloponéské války“. Dnes považováno za základní učebnici školy politického realismu, jejíž zastánci vysvětlují vztahy mezi státy nikoli na základě moci a síly („silnější vyhrává“).Předpokládám, že na principu „práva silnějšího“ skončí i nynější spor mezi USA a Čínou o vůdčí pozici ve světě. Laskavému čtenáři, v této souvislosti, doporučuji seznámit se s knihou amerického autora Graham Allisona, „Osudová past: Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin“ (Prostor, 2018). Autor má za to, že hlavní příčina, která vedla k velké antické válce mezi Athénami a Spartou (Athénami, jako sílícím státem a tehdejším hegemonem Spartou) o „nejlepší místo na slunci“, se v posledních pěti staletích šestnáctkrát opakovala. Autor ukazuje, že dvanáctkrát skončilo soupeření velmocí „o místo na slunci“ válkou a jen čtyřikrát se podařilo diplomacii zachovat mír. Jinými slovy, strach ze ztráty pozice hegemona činí válku ve většině případů nevyhnutelnou. Obávám se, že válkou na Ukrajině už v Thúkydidově pasti chyceni jsme, jinými slovy mocenská válka o světového hegemona, mezi USA a Čínou, už začala.

  Jeden markantní rozdíl oproti minulosti tu je: zatímco v předchozích válkách proti sobě bojovaly armády spořících se velmocí, dnes jak USA, tak i Čína k boji využívají znepřátelené slovanské národy. Američané jako beranidlo vůči Rusům a Číňanům používají vojsko Ukrajiny a Číňané na oplátku ruské vojsko, jako beranidlo vůči Ukrajině a USA. Válka o hegemona má celosvětový dopad a řada lidí si už přeje, aby po ročním trvání už skončila. Odhaduji, že se tak do konce roku stane. Stávající válečná praxe ukázala, že ani jedna velmoc nemá vybudované dostatečně velké válečné kapacity, zejména na výrobu střeliva, aby „na hlavu“ porazila svého protivníka. Jen pro ilustraci: v lednu 2023 vydalo americké Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) zprávu „Empty Bins In A Wartime Environment“. Ukazuje, že americká vojensko-průmyslová základna není připravena na vleklý konflikt vysoké intenzity s Ruskem, natož s Čínou. Podle analytiků CSIS vynaloží Spojené státy za pouhé tři týdny bojů více než 5000 raket dlouhého doletu. Zásoby protilodních a protiletadlových střel by měly dojít za týden a vojensko-průmyslový komplex USA bude schopen vyrobit stejné množství zbraní až za rok a půl až dva roky. Z toho logicky plyne závěr, že obě velmoci potřebují „oddechový čas“ k doplnění výrobních kapacit. Myslím, že pro ně nebude těžké dohodnout se na ukončení bojů, a to bez ohledu přání svých spojenců. Konec konců, první vlaštovka – čínský mírový plán – už na stole leží!

  Školácká chyba Čechů na Ukrajině

  Češi od samého začátku chápali ukrajinskou válku jen jako válku mezi Ukrajinou a Ruskem. Díky tomu počítali s tím, že technologicky silnější Západ si Rusko snadno a jednoduše „namaže na chleba“. Následně, sportovně řečeno, vsadili vše „na vítěze“. Proč se domnívám, že jde o sázku na „chromého koně“? Ukrajinskou válku můžeme označit i jako počáteční stádium války mezi USA a Čínou o roli světového hegemona. Z tohoto úhlu pohledu by správná sázka měla vypadat úplně jinak! Z učiva Zeměpisu na základní škole vím, že mezi Ruskem a Čínou leží 4 200 km dlouhá hranice, díky níž Čína nemůže dopustit porážku Ruska. Hrozilo by jí, že podél jejích hranic mohou Američané (NATO) postavit své vojenské základy a držet tak Čínu „pod krkem“, jak na souši, tak i na moři. Při svých sázkách by Češi neměli ztratit ze zřetele ani fakt, že Čína má v boji s USA v záloze severokorejskou armádu v počtu jednoho milionu dobře vycvičených a vyzbrojených mužů! Na své straně má i Afriku a Latinskou Ameriku. Afričané Západu nikdy nezapomenou 12 mil. otroků a vyplundrované přírodní zdroje. Latinská Amerika zase vyvraždění Aztéků (ZDE) a Inků (ZDE) Proti nám stojí obrovská síla!

  Kacířská otázka: co budou Češi dělat, když jim sázka na chromého koně nevyjde? Kdo prohru zaplatí?

  Školácká chyba vlády vůči svému obyvatelstvu

  Ať už se někomu maďarský premiér Viktor Orbán líbí či nelíbí, nemůžeme mu upřít pravdu, když říká: „Nemůžeme o Ukrajincích přemýšlet stejně jako o Maďarech. To je podstata věci. Cítíme s Ukrajinci, pomáháme jim, dáváme jim všechno, co můžeme, ale jednu věc udělat nemůžeme – jejich zájmy postavit nad naše. Zájmy Ukrajiny nikdy nemohou převážit nad zájmy Maďarska a jeho lidí. Nezničíme sami sebe v ničím zájmu. …. a v proslovu před poslanci Parlamentu pokračoval: „Rád bych vás proto poprosil, abychom, když se díváme na ukrajinsko-ruskou válku, pak přes maďarské brýle a z pohledu maďarských národních zájmů“. Velká škoda, že tak nemluví a nejedná i naše vláda. Není náhodou, že její premiér je vlastním obyvatelstvem označován jako „první vicepremiér ukrajinské vlády“. Vít Rakušan se pak těžko může divit tomu, že se: „v České republice etablovala jako relevantní politická síla skupina nespokojených občanů, kteří nedůvěřují vládě, demokratickému systému a nesouhlasí se zahraničním směřováním státu“. Poznámka na okraj: spíš by mě překvapil opak!

  Souhrnně řečeno: jsou to chyby, na něž český stát, česká společnost tvrdě doplatí. Bůh nás ochraňuj!
  njn sliby se slibují………

  1. Z Litterate se pomalu, ale jistě stane plakátovací plocha názorů na článek, ne klasická diskuse.
   Každý včetně mne, sem nějaký ten názor flákne, ale už nečeká nějakou diskusi pod názorem, nebo odpověď na něj.
   To je podle mého skromného názoru sice smutné, ale bohužel takhle končí naprostá většina webů, které nemají registraci a které slouží jako plakátovací plocha autorům.
   Občas jako exhibiční plocha některým diskutérům, kteří tu potřebu exhibovat mají.
   Co už teď.

    1. Ale je to škoda.
     Vypadalo to velice dobře, ostatně proto jsem přišel a zatím zůstávám.
     A zatím si nechám jen pro sebe domněnku o příčině, proč se tak děje.
     Ostatně – myslím si, že ona brzy vyplave i sama, ta příčina.
     Asi pak bude nějaké divení, ale to už bude přímo souviset s nepochopením té příčiny.

     1. Lidi je tu vic, nez na zacatku, takze je i vic problemu.
      Nekdo si tu na diskuzi (podle vlastniho vyjadreni) dela pripravu na vstup do politiky, tedy trening demagogie.
      Ja myslim, ze to neni jeste tak zle, jako jinde. Proste nekdy se sem lidi se sem prijdou vymluvit a ne diskutovat.
      Ale ty dlouhatanske prekopirovane prispevky by tu byt nemusely. Staci prede uvod a link.

      1. No Sakuro, ale ten článek jsem sem dala celý,, protože mne štve, že tady takové nic kvákání, a tam téma, které by určitě přitáhlo zpět všechny ty myslící, a znalé k docela jiné nedemagogické diskuzi. Protože právě ti už odchodší, by k tomu měli co a smysluplného říci. .

       Bohužel. Zakladateli jestli vytvoříte něco nového naznačte. Je docela dost lidí, kteří by…..
       a fofrem

      1. Na druhou stranu s někým jako je jeden Anonym je lepší nediskutovat, je tenká hranice rozlišit kdy to je ještě názor nebo už schválnost jen ničit, potíž je že tu hranici máme každý jinak. Ono v politice není pravdy myšleno jako v matematice tam je to jasný 1 a 1 jsou dvě.
       Viz co jsem psal o minulém režimu já třeba dlouho nevěřil že se děli takové svinstva, dělal jsem na montáži kde se běžně nadávalo na komunisty a nikomu se nic nestalo spíš naopak dělalo se sranda z nich že jak blbci odváděj desátky hlavně v zahraničí to bylo citelné. V čem byl ten režim znát že od šefmontéra už musel být komunista . ono je problém že plno z nás jako by zažili žít v jiném státě pak s toho vzniká i pohled a hodnocení. Nejhorší je být fanatikem myslet si že jen můj pohled je ten jeden správný a urážet toho druhého. Bohužel dost výměn je zaměřeno né debatovat ale urážet

      2. Z mého pohledu toho má Vidlák moc, a tak nestíhá zařídit, aby to tady mělo nějakou štábní kulturu.
       Ale někomu se zase může líbit ta pestrost názorů. Sama bych se cítila nepříjemně, kdybych odsud měla vyhazovat některé diskutéry. Vyhazovala bych jenom provokatéry typu Anonym a lidi, kteří bez argumentu napadají jiné. Ale i tak bych se cítila trapně.

       1. Dokud jsem tu administroval, dostával jsem pravidelně mnoho dobrých rad, jak administrovat lépe a radostněji. Moji bývalí rádcové jistě teď najdou nějaké uši, které jim budou naslouchat pozorněji, než jsem byl ochoten já.

        A tak to má být – rozkrok nezastavíš.

        Já jsem teď vlastně v takovém bloggerském důchodu. Můžu sem občas zajít, vysírat a porušováním pravidel testovat, co kdo vydrží. Co diskuse? Je sdostatek pikantní?

        Kdyby to tady bylo jak na dýchánku starých panen v nedělní škole, to by mě mrzelo.

        1. Akorát, že mi to moc připomíná ty dávné ranní desetiminutovky, co mne ke vzteku „přednášejícího“ bezpečně uspávaly.

      3. Alefe, tady u nás, na jihovýchodní Moravě se říká:
       „Pro hlúpého každý hlúpý“.
       „Hlúpému nevysvětlíš, že je hlúpý. On si to samé, myslí o tobě“.
       Dál už bych to ale rozvádět nechtěl.

       1. Tak to je na Moravě jako v Americe.
        😀
        To samé přeci říkala Forestu Gumpovi jeho matka. Hloupému každý hloupý.
        😀

        1. No to je skvělé vysvětlení!
         Teď už je nabeton jisté, že Amíci to mají od nás Moraváků. Nejčastěji jsem tahle moudra, slýchával přibližně před půlstoletím. Od rodičů, jak jinak.

         Jo a taky si myslím, že Vevča je rozkulačená už dost.

   1. Tecocamp: Myslim si, ze to ma na svedomi ten obvykly blogovy format. Jakmile se to dostane za tech 100 komentaru, tak uz se blbe lovi odpovedi, a neni jasne, jak pokracovat v diskuzi.

 5. Helanov napsal:5 března, 2023 (16:51)
  Myslím, že je to její reakce na zdejší komentáře.
  Až moc často v nich zaznívá, jak za komančů bylo všechno bezva a že vlastě ten Tábor socialismu a míru byl hotovej ráj.

  ONO je to trochu jinak kdo prožil minulí režim a není okouzlen zlatým prasátkem západu tak pro něj život od 70/90 let připadá pohodový bylo to přesně vyvážený čas na práci ale i zábavu a min rozdílu a uplně minimum těch na dně. Byl to režim pro lidi jako já komu zaleží spíše na celku, myslím tím že nepotřebuji ke štěstí mercedes, spíše mě zajímá aby každá mama měla co dát dětem a to ten minulý na 90 procent splnoval. Chápu že koho hlavně zajímá jeho osoba mýt co nejvíc bez ohledu na okolí tak pro něj minulí režim až tak nebyl. Víte co mě ale děsí že ty komunisti a jejich propaganda čím dál víc se ukazuje jako pravdivá. Končil bych vtipem padáme s mrakodrapu a v každém patře říkáme je to dobrý.

  1. Hrabe: „Chápu že koho hlavně zajímá jeho osoba mýt co nejvíc bez ohledu na okolí tak pro něj minulí režim až tak nebyl.“

   Ano, porad opakovat ty proti-exilove lzi. Na to vas uzije.
   Exil byl vsecko mozne, ale teda pohodovy nebyl. Ti, co chteli pohodu, zustali doma. Ti, co chteli pznat svobodu a svet, prebehli ty ostnate draty do neznama.

   1. Ale on ma pravdu … ako spolocnost mame 1000 korun a sto ludi … komanci dali kazdemu 10 korun … kazdy mal hovno, ale mal 10 korun. Dnesny rezim dal jednemu 200, tridsiatim 20 a zvysku ani cele tri koruny nepripadaju … ale tych 30 co maju dvakrat viac nez predtym prekricia tych ostatnych, co ostruhali.

    1. Ono slovo svoboda, demokracie je dávno zneužívané hlavně ta Vaše USA. Nejdříve jste to ukázali indiánům, pak černochům, pak po celém světě ukazujete tu Vaši svobodu . Nejsem fanatik a nepopírám že by se ta ,,komunistická,, neměla za co stydět. Psal jsem hlavně o vlastních pocitech, ale žádný režim si nenechá svůj systém rozvracet to ani ten Váš ani ten bývalí. No a kdyby jsme vzali Co všechno v zajmu takzvané,, svobody ,, roštoural ten Váš no nevím o jaké svobodě pak mluvit.Ale klidně si svůj pohled nechte já si nechám svůj

   2. Tzv. západní „svoboda“ v liberální režii není žádnou svobodou. Je to pojem umně šlohnutý vládnoucí vrstvou někdejší tradiční levici, která za skutečné občanské svobody cedila často krev. To, co se tu prezentuje jako svoboda, je ve skutečnosti svévole, která se realizuje přímo úměrně s penězi získanými jakoukoli cestou a na ně navázanou bezuzdnou politickou mocí. Běžně se lidem tahle „svoboda“ prezentuje na životech nemnohých. tak, aby to vypadalo, že je v tomhle režimu dostupná všem. V reálu je to ovšem tak, že čím více peněz jedinec má, tím méně má morálních zábran a více možností jak naprosto bezskrupulózně žít na úkor druhých. Tahle „svoboda“ pak ze všech pod ním dělá otroky a nutí je se prostituovat, ať už fyzicky nebo duševně, aby měl ten „nadřazený“ možnost realizovat své sebevíc zvrácené choutky, neboť peníze a moc mu umožňují stavět se nad zákony. Pohádce o svobodě v západním korporátním fašismu už může věřit jen skutečný naiva.

    Pro příklady není třeba chodit daleko. Jestli si někdo myslí, že se snad někdy budou vlastníci takového Pfitzeru někdy někomu z něčeho zodpovídat, byť mají na svědomí tisíce mrtvých a miliony podvedených a de facto okradených, tak je blázen. Ale zkuste si vy veřejně jen něco pípnout někde veřejně proti současnému establishmentu.

    1. Re: tdx

     … asi tak nějak…

     Pojmy „svoboda“ a „možnost cestovat“ ve mně vybuzují nekontrolované smíchové záchvaty.

     1. Svoboda a cestování. Mám to stejně. To si tak lidé vycestují a po nějakém čase se vrátí do nezadrátované, ale předpisy a zákony tak sešněrované společnosti, že tu svobodu tu nenajdete, ani za zlaté prase. Smlouvu si nesepíšete, potřebujete se několikrát jistit a stejně je to k ničemu. Nemůžete se spolehnout absolutně na nic, všechno je v pohybu takovým švunkem, že zaměstnaný člověk, to nemá čas registrovat. A starý už na to nemá sílu. Absolutně nic není předvídatelné. Systém je čím dál víc nepřátelský ke svým donátorům. Plať, drž hubu, poslouchej a nevyskakuj si.

     2. Svoboda tenkrat tady byla.

      Ne mluvim o moznosti cestovat. Moznost poznat svet. To jsou dva ruzne pojmy. Kdysi si Cesi cenili tech tovarysu, co sli na zkusenou, a po letech se vratili s tim, co se tam naucili. A ti, co se vraceji na stara kolena, prinaseji sve penze od jinud, a utraceji to doma. Ale podle leckoho tady, jsou to bezcharakterni lidi, kteri prisli Cesko jen zneuzit. Joj.

      1. Re: Vevča, netuším, kolik vám je let a co všecko máte po pracovní stránce za sebou, ale věřte, že z toho, co vidím dnes okolo sebe, chce se mi usednout a hořce zaplakat.

       Ti lidé, kteří mají se mnou pracovat, neumějí vůbec nic a ještě se zdržují PŘEDEPSANÝMI směšnými pohyby.
       Tím nemyslím sexuální akt, jak to bylo ve vtipu o anglickém lordovi, nýbrž o POVINNÉM patlání na služebních tabletech. Než to kolega vypatlá na tabletu, já to mám třikrát na papíru s kopírákem.
       O úspoře financí je škoda mluvit.

       To též technika. Dříve prakticky nezkazitelná součástka – vzduchový čtyřcestný ventil, která stojí cca 150 USD, ať se orientujete, je nahrazena bazmekem, který stojí 2 200 USD a ještě se pak musí „spárovat“ přes počítač s počítačem v autě. A pochopitelně „odejde“ každou zimu, protože zcela nečekaně v zimě v Čechistánu mrzne a vodní pára se mění v led.
       To by nikoho nenapadlo, proto se tato příšernost montuje do aut už 20 let.

       To je asi tak k tématu oněch tovaryšů ze zahraničí.

    2. Lidi mají tu vlastnost, že se rádi sami před sebou dělají lepšími, než jsou. Tím myslím homo sapiens sapiens, či jak si dnes říkáme. Všemožný ty ódy o géniu lidského ducha, dojímání se sám nad sebou, jakej jsem to ušlechtilej tvor. Nebylo ovšem větší lži.

     No, najdou se dlouhý čas od dlouhého času situace, kdy je k tomu prsení se parciální specifický důvod. Pro nepříliš vysoké procento z lidské populace. Ale tak 874x (spíš víckrát) víc důvodů, kdy je to s tím „géniem“ spíš k uzoufání.
     Náboženství, moc, majetek, sex. K tomu řada dalších „hodnot“. Pro který lidi dělají děsný ohavnosti, aby pak někteří, kdy občas dokonce upřímně, říkali, že já to přece myslel dobře, my to mysleli pro lidi, já za to nemoh, já přece chtěl… A jaký je pak prakticky jistý, protože mnohokrát ověřený výsledek? Amorální komunismus? Predátorský kapitalismus? Zmršený liberalismus? Nábožensky motivovaná smrtelná nenávist ke všemu jinému, než „mé kráse“? Ano, toto vše. Toto vše, plodící zmar, krev, války, zrady, intriky, animozitu, bídu.

     Taková až nevhodná otázka – kdy a kde se převažující části společnosti žilo tak, aby právě oni mohli o sobě říct – ano, jsem spokojen na těle i na duši, má společnost vytvořila fakta dobrý podmínky pro maximální počet svých členů?

     Historie je částečně důvěryhodně zmapována pro období jistého počtu staletí. Kromě všeho možného, co tak asi bylo, ale víc co se jen bere za přijatou hypotézu, v ní nacházíme, a to naopak bezpečně jistě, právě nepřetržitý proud zmaru, krve, válek, zrad, intrik, animozit, bídy. Toto všechno si lidé dělají mezi sebou s obzvláštním elánem. A ne velcí malým, silní slabým. Všichni všem.

     Jeden si najde pro sebe lepší věci v jednom systému, jiný zase v jiném. A pak se trumfují, že to mý je lepší, co kecáš, lepší je to mý, jseš blbec, ty větší, u vás dělaj větší sviňstva, ne, to u vás je dělaj větší.
     Realita je nicméně ta, že svinstvo je všude a vždycky. Nese s sebou, a když slábne, znovu je vytváří jen ten sapiens.

     1. Já bych dodal že lidstvo je spíš predátor a víc se uplatní zlo než dobro a většinou je každé dobro po zásluze potrestáno. Je dobré že stále je náká část co neustále nevdává boj s větrnými mlýny

      1. Měl jsem potřebu to dodat k tý „při“, kde je to lepší a co je tam lepší. To posuzování horší/lepší nikdy nemá jak být objektivní, vždycky je subjektivní. Každý člověk má své preference co do typu společnosti a co do stavu v ní. Jen si ne pokaždý může vybrat. A když odejde jinam nebo se ta jeho změní, vždycky vnímá rozdíly tady – tam či tehdy – teď. Vždycky je v něčem něco někde/někdy lepší a v jiném horší. Nikde nejsou jen plusy nebo jen mínusy, přičemž ten člověk chce, aby našel místo, kde jsou právě jen ty plusy. Nebo co možná nejmíň mínusů. Ale… To ale je právě ten člověk. Nedopustí, aby bylo mínusů co nejmíň. Není odpověď na to, proč nedopustí. Jen, že nedopustí.
       My jsme měli tu smůlu, že přišla změna, od který jsme si hodně slibovali. Že lepší zůstane a horší se zlepší. Jenže pak se západní svět…, no, jak to říct. Asi, že posral. Až příliš a až příliš rychle. Takže lepšení se jaksi nekoná. Koná se naopak. Až moc si nás omotal, přináší nám produkty toho, co mám o kousek výš. A ať to není alibistický, my nejsme výjimka v tom, že bychom si to stejný po překonání „kritického bodu“ rozežranosti nepos.. dříve či později sami. Hm, čím to tak může být, že jsem tím sám sebe zase dostal k obsahu svého předchozího komentáře…

       Ale za ty bojovníky jen dobře.

   3. To jako fakt myslíte vážně, že :
    -Ti, co chteli poznat svobodu a svet, prebehli ty ostnate draty do neznama.“
    no budiž … proč né, nemám tu Vaší zkušenost, ale asi by bylo dobrý se zamyslet nad tou Vaší a tátovou SVOBODOU.

    Z toho mála co napsal tata i podle toho co píše ty dlouhý léta co se známe, mi to vychází, že se bude ta jeho SVOBODA značně lišit od tý Vaší.

    P.S.
    Vás ale omlouvá, že Vás rodiče odtáhli jako děcoko, proto s nevětší pravděpodobností budete v případě taty mimo mísu!

    1. Každý systém má svoje pro a proti.
     Mně vyhovoval ten, kde byl aspoň náznak sociálního smíru. Nebyl postaven na odírání člověka člověkem.
     Nevyhovuje mi to, že aby se jeden člověk mohl mít výrazně líp, tak jiní tři lidé se musí mít výrazně hůř, než je průměr.
     Nevyhovuje mi systém, kde se lidi musí navzájem ojebávat, jeden druhého.
     A zároveň se u toho pokrytecky tvářit, že je všechno v nejlepším pořádku, že tak je to správně.
     S takovým systémem běžte někam. To tu nikdo soudný nechtěl.

   4. Ovšem Vaše rodina žádné dráty nepřebíhala.
    Váš otec byl přece v USA na jakési stáži a Vás vzal sebou.
    Následně se rozhodl v USA zůstat. Jenže ouha; byl Ušáky ponechán osudu. Stáž skončila, žádné zajištěné místo se nekonalo a vrátit se domů nešlo.
    Chápu, že to bylo sakra hořké prozření. Ale bylo to vaše SVOBODNÉ rozhodnutí, jehož následky jste nesli asi docela dlouho. Jenže co my s tím…

    1. Ja vim, Obcane. Vy muj zivotopis znate lip, nez ja sama. Vidim, ze jsem tu uplne zbytecne. Napadlo vas nekdy, ze byste se mohl zeptat, jak to vlastne tenkrat s nami bylo? Ale nest. Marnost nad marnost.

      1. Obcan: Neco jsem napsala, a neco jste si vymyslel. Jako obvykle. Misto co byste se zeptal, tak spolehate na vlastni fantazii a predstirate, ze je to realita.

   5. No svoboda je dost obecný pojem. Moje bývalá kolegyně a dobrá kamarádka má syna který ještě před rokem 1989 jezdil, tedy se plavil, po celém světě. Byl to důstojník na námořní lodi (tenkrát jsme je ještě měli) a ten vyprávěl o bezdomovcích například v Londýně. Jak tam spí v krabicích, vybírají popelnice, my tomu nemohli uvěřit. Ale on nekecal viditelně, proč by to taky dělal. A v USA to určitě nebylo jiné. Samozřejmě, že třeba v londýnské City tohle neuvidíte, nebo tam kde se pohybují turisté, nebo ted už i možná tam.
    Ale tihle lidé tedy rozhodně nebyli svobodní, když nemáte střechu nad hlavou, jídlo, zdravotnické ošetření a třeba nemůžete zaplatit dětem oběd ve škole (což je ted už u nás viditelně docela běžné) nejste svobodní.

    1. Pro Američanku znamená svoboda něco zcela odlišného, nežli pro nás, Čechy a s danou zkušeností.
     Společného nemají nic, jen ten český výraz „svoboda“, ale jinak se vnímání americké a české svobody, nepřekrývá ani o milimetr.

    2. Kočko, a nebyla tedy chyba, že jsme se nesměli o tom západním blahobytu přesvědčit na vlastní oči???
     Tuhle chybu údajně komunistická Čína nedělá. Tam může vycestovat a zase se vrátit každý. Pokud se tedy hlasitě nevymezuje proti režimu.
     To u nás nešlo. Tady byl emigrant označený za zrádce a části i v nepřítomnosti nějaký flastr za nepovolené opuštění republiky.
     Čína naopak vítá návštěvy bohatých Číňanů , kteří zbohatli třeba v Americe a domů posílají příbuzným peníze.
     To samé činí každý rozumný stát.
     A jestli tady někdo napíše , že se cestovat mohlo, tak se naštvu. Na hranicích zahynulo docela dost nešťastníků, kteří se jenom chtěli podívat za kopečky.
     “ Tatínku, co je to tam za těmi dráty?”
     “ Za těmi dráty jsme my, synáčku. “

     1. Ano to byla chyba, ale to nic nemění na tom, že svoboda tam ani náhodou pro všechny nebyla. Naopak, pro některé to bylo, a jak se potvrzuje čím dál víc i u nás, živoření. Bez uspokojení základních potřeb (samozřejmě za práci anebo pro ty kteří již pracovat nemohou nebo nemohou vůbec, tak sociálními dávkami) není svoboda. A ta tedy nebyla v USA, a jiných tzv. vyspělých západních zemích, nikdy.

      1. Ale uznejte, že to byla dost fatální chyba. Hodně lidí žilo v tom, že za Západě všichni žerou koňská vejce. Jak je to doopravdy si zjistit nemohli.

     2. BYLA a nebyla ono posuzovat historii dneškem se né vždy dá posoudit dnešníma očima obzvlášt když ten režim posuzuje jeho nepřítel tím nemyslím Vás ale všeobecně. Aniž bych obhajoval dráty musí se vzít v potaz kolik diverzí bylo proti nově vzniklému státu. S dneška vidíme v kolika státech takzvaná západní svoboda byla doručena, někde násilně někde mamonem. Ještě dodám pro někoho Mašinové vrazi pro druhé hrdinové, naopak tehdejší pohraničáři někdo by je soudil

      1. Hrabe: „BYLA a nebyla“ (o dratech a chybach)

       To mi pripomina ten argument proti cirkvi, ze paleni lidi na hranici bylo… jaksi chybne. Kdepak, rikaji jisti lide. To musite pochopit jinak, nejde posuzovat historii dneskem.

       Aha.

       1. Železnou oponu stánul americký prezident Truman, byla to forma sankcí vůči vychodnimu bloku, tak to pořád nesvádějte na nás a trochu se vevčo dovzdělejte.

     3. Helanov – nešlo to, bez peněz se venku nedá, naše jste tam nevyměnil. Takže to bylo potřebné. Za získané valuty se v první řadě kupovaly věci a materiál u nás a v té šestině nevyrobiltený a že si to nechali sakra zaplatit. A až co zbylo, mohlo se dát na cestování. A to se ještě dělilo pro cestovky-byly 3 a na příslib, ju a taky pro „Umělce“ to nepamatujete jak se chlubili kam všude se dostali. Svým způsobem, když tak vzpomínám, museli to být opravdu machři přes ekonomiku. A jak dokázali ještě k tomu šetřit do fondů. se mi jeví po nynějších zkušenostech až neskutečné.

   6. Naučit se česky, to ještě vůbec neznamená, jako Čech i myslet a chovat se tak.
    To je přesně to, co Vás právě teď opravňuje, napsat hovadinu ve stylu „představte si komunizmus“.
    Chápu Vaši pozici i to, že jste si nemohla vybírat.
    Pak je správný člověk na diskusi Váš otec, ne my. Nepatříte už mezi nás, vychovali Vás v naprosto odlišném systému, o kterém jsem už psal níže.
    Nemůžete pochopit naši současnou pozici, ani kdybyste se sebevíc snažila, protože nemáte předchozí zkušenost s jiným režimem.
    Já osobně a mnozí další, tu zkušenost máme.
    A právě s tím časovým odstupem a se zkušeností konstatujeme, že ten předchozí systém, tedy přesněji řečeno socialismus, byl lidsky spravedlivější.
    Žádný komunismus nikde na světě zatím nefungoval a ani nezačne, proto si jej ani nelze představovat.
    Z toho mi vychází, že celý Váš článek i s těmi gulagy, je pustý blábol Američanky, křížené s googlem a wikipedií.

    1. Na tom, co píšete, je kus pravdy.

     Krátce po ’89 můj kamarád a spolužák odjel do USA (složitě přes západní Evropu, ale na tom nesejde) a nedávno se vrátil – na důchod. Amerika je na něm znát, za ty roky mu prolezla pod kůži. Působí dojmem cizince, který brilantně ovládá češtinu.

     Jsem zvědav, zda a za jak dlouho se toho zbaví – pokud vůbec.

     1. To je normalni.
      Desitky let se podepisi na kazdem.
      Ja jsem v posledni dobe dosel k nazoru, ze uz bych s nejvetsi pravdepodobnosti v Cechach zit nemohl.
      Kdyz tak sleduju co se tam deje… zda se mi, ze se tam vetsina lidi uplne zblaznila.
      Ale to si mozna mysli diskuteri z Litterate take.

     2. Otázka je, jestli je nutné se toho zbavovat. Jakože kdo neskáče, není Čech?
      To je přeci jasné, že dlouhý pobyt v cizině nějak člověka zformuje. Nevidím v tom nic proti něčemu. Jen připouštím, že bych takového člověka nerada viděla v politice.
      Ale to z čeho se dneska skládá naše politická reprezentace, to už nemá s češstvím skoro nic společného. Chovají se jako hlásné trouby Bílého domu. Mnohdy ty v Bílém domě ještě předčí.
      Byla to naše vláda, která vysloveně loudila o radar v Brdech.

      1. Hela: S tim souhlasim, nas do vlady ne. Pry v baltskych republikach vitali exulanty do vlady a do vseho, uplne nekriticky, a pekne se jim to vymstilo.

 6. OT pro ten z Rajky

  Radši něco vysvětlím, ať tu zas někoho nenaseru.
  Přijel jsem do Plzně jako absolvent PŠ a došel jsem do slovanského „kasína“.
  Tam byl dosti neojetý vojín půlročák coby pomocník dozorčího baráku (roty), kterému jsem se ohlásil a pořádal o uvědomění staršiny, neboli výkonného praporčíka, který zajišťoval bydlení a stravu. To byl problém, páč soudruh už šel s dozorčím roty fasovat věci pro přišelce, kteří cestu nebrali přes všechny hospody na cestě z nádraží na Slovany, tak jako já.
  Soudruh vojín zatelefonoval výkoňákovi, načež se zeptal odkud jsem a tak dále, a při cígu před barákem mi pak sdělil:
  „Už tu dorazil jeden, ale von je ňákej divnej. Neumí vůbec česky a jmenuje se Hatátitlá, nebo tak nějak.“
  No, byl to Attila z nějaké zádele okolo Lučence. Slovenština mu dělala FAKT problémy a čeština byla pro něj co do srozumitelnosti na jedné úrovni s mandarínskou čínštinou.

  Od té doby jsem všem Maďarům přisoudil jméno Hatátitlá.

  1. Targus …… bol som na Boroch, chodili sme na Valchu a k darebákovi 1974-1976 my sme sa bavili na tých čo baštili strešní zajíce 🙂 a tej zábavy bolo veľa . Mal som veliteľa jednotky, zvaný Hemoglobín ,taký malý cigáň od Košíc. Ano, slovenským Maďarom robil problém sa vyjadrovať ale ešte horší boli „rusnáci“ ……

   1. Ta to za to, ze vychodnare najlepsi ludze, a za to tote ne z vychodu hutora, ze vychodnare tote divne, ktorym nikto nerozumi. Ale to mozeze za to, ze jak chlopi vystupovali z natiskanoho vlaku v Bratislave, ta sa skarzili, ze ‚stal mi celu cestu‘ … a to lem za to, ze nebulo kde sidnuti, ta musil stojati. 😛

    1. bosorecka áno , máte pravdu. Sú to výborní zabávači a majú široké srdce. Len ten neustály boj s Bratislavou 🙂 pritom v Bratislave sú ako doma 🙂

     1. Neviem, kde su korene boja vychodu s Bratislavou … ale ked som bola este doma, tak sa hovorilo, ze Kosice v Blave hokej nevyhraju, ked nechcu ist domov s vytrieskanymi okienkami na autobuse … a ze ked na dialnici predbehne KE auto BA, tak BA o chvilu predbieha s penou na papuli … ale o reciprote v Kosiciach neviem … ale musim cestne priznat, ze som kosicanka, co moze znamenat selektivny prijem informacii.

      Ale ako kosicanke sa mi zivot v Bratislave nepacil … Bratislava je studena … mozno dobra na party, ale nie na zivot … tak som zakotvila v Brne. Dychlo na tu na mna nieco rovnakeho, ako poznam z Kosic … zeby rivalita s hlavnym mestom 😛 ?

      Inak som ‚vo svete‘ zistila, ze vychodnarom sa neda dobre rozumiet, ani ked hovoria spisovne … inak skladame vetu, inak skladame myslienky … ta rusnacka fajta, ta co narobis

   2. Re: tzR

    Rusnáci byli totálně v p*deli z toho, že jim rozumím.
    Odpovídal jsem jim čistou češtinou, alebo po slovensky a tvrdil jsem jim, že rusnácky ale OPRAVDU neumím.
    Fakt jsem neuměl, k základnímu odhadu, o čem se spolu asi tak bavili, mi stačila gorolština od mých prarodičů (my mladí jsme už mluvili trochu jinak), polština a ruština.

    1. Moj manzel tvrdi, ze rusnactina je zmes cestiny, polstiny, rustiny a slovenciny … ale rusnaci dali zaklad jazykom v celej europe, bo mame slova jak ambrela (umbrella anglicky) a kapeluch (capelino – kapelino) taliansky … sa sicke od rusnakoch ucili 😛

 7. https://bornova.pub/2023/neco-o-mordoru-tedy-vlastne-o-rusku/
  —–
  (…) Pro jistotu ještě poznámka – jak už jsem na tomto blogu několikrát psala, většina mé široké rodiny je “těžce západní”. Podstatná část mých příbuzných žije v USA, v Německu či v Austrálii a v Česku nás vlastně zas až tolik nezůstalo. Rusky prakticky neumím (ale začala jsem se učit). Rusko mě vlastně nikdy až tak moc nezajímalo, protože jsem silně zaměřená hlavně na digitální hry a na filmový průmysl a oboje kvete především v USA. Miluji britské seriály jako je Červený trpaslík, Black Books nebo Black Mirror či vše od Monty Pythonů. Z beletrie čtu hlavně anglosaskou scifi, fantasy a horory. Naše rodina měla za minulého režimu určité problémy s StB (bo část příbuzenstva odsud utekla a tak jsme byli „na seznamu podezřelých“). Dokonce i žiju v netradiční „rodině“ s partnerkou místo partnera a s hromadou zvířátek místo dětí. Na výlety si beru elektrickou koloběžku. Na první pohled jsem tedy dokonalý produkt Západu. Prostě – obviňovat zrovna mě z toho, že jsem nějaký „kremelský šváb placený přímo Putinem“ je tak absurdní, že se nad tím musím vždy pousmát (i když ten úsměv je čím dál tím unavenější). To jen pro začátek, abyste chápali, z jaké pozice jsem na cestu hlubšího poznání Východu (a hlavně Ruska) vstoupila já. A z podobné pozice možná i mnozí z vás. (…)

  (…) Jinými slovy – ta země je gigantická a tak tam najdete skoro jakýkoli extrém. A to pozitivní i negativní. U nás se bohužel fanaticky soustředíme jen na hledání toho špatného. Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Navíc strašně moc lidí dělá jednu zvláštní věc – pořád srovnávají nejzaostalejší část Sovětského Svazu z osmdesátých let s milionářskými vilami v Beverly Hills nebo s dnešní Prahou. Prostě pro ně směrem na východ v roce 1989 zamrznul čas a od té doby existuje jen svět na západě. Trochu mi to připomíná jeden patologický stav z neurologie, který ve vzácných případech může nastat po mozkové mrtvici – pacient prostě přestane vnímat polovinu světa. Z talíře sní jen to co je na vybrané straně, zaváže si tkaničku je na jedné botě a tak dále. A není to o tom, že by jednu stranu jen neviděl, on ji prostě NEVNÍMÁ. To ale neznamená, že by ta strana světa neexistovala. Stejně jako v Rusku nepřestal plynout čas jen proto, že se tam většina z nás nedívá. Od dob Sovětského Svazu se tam samozřejmě změnila spousta věcí, stejně jako u nás. Možná dokonce ještě víc než u nás (a dnes už většinou k lepšímu). (…)

  1. Já v ruštině plynně čtu.
   V Rusku jsem nebyl a Lenina jsem neviděl. Rád bych se podíval třeba na Bajkal, nebo na sopky na Kamčatce,
   kamarád byl s partou na Bajkalu, tam si pronajali nějaký dřevěný srub a ráno se jim dovnitř dobýval medvěd.
   Nebo se projet po BAM, neboť i cesta může být cíl.

   Hodně se dívám na amatérské filmy tady:
   https://www.bushmanfilm.com/filmy/

   1. Re: berkowitz

    Daleko dostupnější je pro vás cesta do Murmansku.

    Už se tam může, kdysi to byl problém.

    A samozřejmě zastávka v S.Peterburgu a na poloostr. Kola.

    Dobrou pláštěnku a nepromokavé boty sebou, protože prší poměrně často. A repelent na komáry, nejlépe pak klobouk se síťkou.

    Zbytek poradí Ládik!!!

    Šťastnou cestu!

    Z transsibu budete mít akorát otlačenou p*del a nic moc neuvidíte.

    1. Já už se asi do Ruska nepodívám, jedině kdyby mi prezident udělil povolení bojovat po boku hrdinných banderovců a nechat se zajmout. Mám handicap, nebyl jsem na vojně a nikdy jsem nevystřelil z palné zbraně a jako tahač mrtvol z bojiště by mne to nebavilo.

     1. Re: berkowitz

      Vy jste úplně ganc blbéééj berkowitz, páč si neumíte vybrat tu JEDINĚ SPRÁVNOU zbraň, u které by se vám líbilo.
      Místo tahače mrtvol vám nabízím pozici TAHAČE CHLASTU!!!

      To vezmete velkou polní (VP je česky torna), vyhážete z ní všechny nepotřebnosti, jako jsou čisté košile a trencle a fusky, navlečete se do konga (kongo je vojenský kabát vz. 60, délka po kolena) a ÚPLNĚ FŠECKY GANC kapsy, přihrádky a schránečky na VP i na kongu našlapete flaškami s chlastivem.
      A takto zásoben vyrazíte za bojujícími soudruhy.
      A za to vás budou chválit úplně všichni a budete se mít dobře i na vojně.

      Já to musím vědět, protože jsem taky dělal tahače chlastiva na fšelijakých cvičeních a fšichni mě měli rádi a chtěli napít a strkali mi za to peníze.

      1. Švejk taky říkal : před šturmem se fasuje rum.
       Já vojnu beru přes prizmu Švejka a Černých baronů. Vím, že na vojně nebylo vždy „héj“, ale po ukončení vojny většina vzpomíná na to lepší.

      2. Tady je ten vysoce módní a pro jedině správného vojáka nepostradatelný kus oblečení.
       Akorát tovární verze ma mnohem méně potřebných kapes a záhybů.
       My, mladí zobáci na hlohovské Pé eŠ-ce, jsme uměli v kongu docela volně pronést basu lahváčů. Basa je dvacet.
       No prostě jsme byli mladí, chytří a krásní, o tom žádná…

    1. Re: Jitka

     Nebuďte blbá a hnusná a valte, dokud ještě trochu můžete! I kdybyste měla jet jenom na první kopec, který vidíte z okna svého příbytku! I kdyby vás tam měli tahat traktorem!!!

     Víte, na co se těším?
     Až se bude v létě rozednívat…
     To si zase řeknu – Targus – tyz je kus cypa, že se neodkludiš kajsyk, kaj je furt teplo a fajně!!!

     Není nic hezčího, než letní ráno někde u lesa, když vás toho moc nebolí…

    1. Taky bych se tam ještě chtěla kouknout, do Petrohradu, v červnu, projít s e v noci po Fontance, koukat na vodu a mosty….. eventuálně zopáknout Petrodvorce…….. njn už jen vzpomínky

  2. Ono se stačí podívat na články o Číně tak dvacet let zpátky, kdy se místní libtardi vysmívali tomu, jak tam umírají děti na ulici hlady. A o pár let později nadávali na laciné čínské šmejdy a napodobeniny. No a stačilo pár dalších let a z Číny byla „najednou“ jedna z nejvyspělejších ekonomik.

   1. A momentalne jsou americka media plna velmi chmurnych predpovedi pro Cinu.
    Pry tam je malo mladych lidi, kteri by meli tahnout ekonomiku, diky politice jednoho ditete, a zeme se riti k neodvratnemu kolapsu.
    Ktery uz ted pry nejde zvratit…
    (skoro mi to pripomina ja Rusove na donbase uz nekolikrat nevratne prohrali)
    Mzdy uz pry taky stouply, takze pro americke spolecnosti je mnohem levnejsi odstehovat vyrobu do Mexika, kde je pracovni sila levnejsi 🙂
    Pak uz se Cina neodvratne sesype, protoze to bude prestarla spolecnost a bez americkych firem tam bude neamestnanost.

    Tohle momentalne tlaci americti sinologove v mediich pro mlade. (youtube, tiktok…)
    Jenom by USA mohly tedy odvolat nejake ty sankce a zrusit politiku zadrzovani Ciny, kdyz uz to ma Cinan tak jako tak spocitane.

   2. Pane tdx, kdyby mi někdo (pře dvaceti lety a +) řekl, že soudruzi z Číny budou půjčovat $ soudruhům z USA, tak bych se mu vysmál.
    Prezident „Si“ by měl dědovi Bidenovi vysvětlit, že dlužník se chová ke svému věřiteli (podle Ghuta – Jarkovského) s čepicí v ruce a mírném předklonu.
    Čína má ve svých dev. rezervách asi 3 biliony $ a kdyby je vrhla na trh, tak by to zamávalo s kurzem $.
    Čína to nedělá a raději kupuje vše možné i nemožné, nepotřebuje, aby $ neztratil svou hodnotu.

    1. Navíc Čína má všude dobré jméno, hlavně v Africe. Provozuje byznys, nikoho nemistruje, nikomu necpe žádnou ideologii.
     Západ o svobodném obchodu jenom kecal, teď embarguje už pomalu půlku Zeměkoule. A všude jsou na ty arogantní zmetky pořádně naštvaní.

     1. Vrazi z Volstrýtu (copyright Jasánek) vyhlašují sankce, ale ty nemají celosvětovou platnost, pokud nejsou schváleny RB OSN. Takže, kdo se k těm sankcím přidá, tak se nepřímo přiznává k vazalství k USA.
      Takových sankcí mohou udělovat nieuriekom, většina zeměgule na ně kašle. My, v Evropě si pořád myslíme, že jsme pupek světa, mocenské centrum se pomalu, ale jistě přesouvá východním směrem.

      1. Najdu si klidnou zemi na Východě
       kde ještě smějí jezdit parolodě
       kde ještě smějí auta smrdět výfukem
       kde ještě není úpadek zván pokrokem
       už se tam posouvám krok za krokem

       Vyrovnám dluhy, vypnu weby
       Zatáhnu roletu i na bloggerském nebi
       nechám tu Rakušana, ať se šklebí
       Až moje IP bude z Asie
       vězte,že 柯木澜 si špatně nežije

       Ve stínu palmy, v misce bílá rýže
       též trochu masa, k tomu kimči z díže
       teplota pod dvacet pět nespadne
       (topení není příliš nákladné)…
       Proč? – Tady to jednou špatně dopadne.

       1. Byť to zřejmě, Alefe, myslíte vážně, doufám, že roleta zatažená na bloggerském nebi je jen metafora, a že ať už to bude z Čech nebo z Asie, co budete živ, nepřestanete psát.

   3. Je to už třicet let a čtyři měsíce, co mi můj čínský kolega z laboratoře u čaje povídal, jak ho štve způsob, kterým evropská média představují Čínu. Rýžová pole, chudí zemědělci s motykami a tak. Byl ze Šanghaje a ukazoval mi fotky od nich – prý: „Viděl jsi něco takového ve vaší televizi, tohle je dnešní Čína.“
    Pak jsem těch Číňanů potkal víc, a z neformálních řečí si odvodil, že čím dál od moře, tím méně rozvinutá ekonomika – až po ten pro naše žurnalisty tak fotogenický skoro středověk – ale maká se na tom. No a za těch třicet let ušli kus cesty.

 8. Dotaz na Vevču

  Mohla byste dát nějaký koment k tomuto?

  https://www.youtube.com/watch?v=C4gD7GAdM-U

  Nějak mi docházejí nápady, co bych si o tom měl vlastně myslet.
  Klidně třeba napište, že to není pravda, že to všechno jsou jen špatně placení herci, to je jedno.
  Před 28 lety jsem omylem zabloudil do podobné čtvrti v Bremerhavenu. Pravda, byl to mnohem slabší odvárek, ale i tak mi z toho nebylo docela dlouho moc veselo.

  1. Tohle misto v Philly je velmi nechvalne slavne. Ale jsou treba i v LA.
   Cesi maji Jirika X. Dolezala a USA samozrejme musi byt lepsi, tak tam jich jsou cele ctverte 🙂

   Jinak bych chtel rict, ze je to urcite v Rusku. Nikde jinde by se to stat nemohlo.
   A kdyz ne, tak za to muze urcite Putin.

   1. Sakuro, u nás jsou taky, ale zatím ne v takovém množství a magistrát se naučil je včas odklízet.
    Mnohá místa nápadné připomínají Šervůd před Hlavákem, než se s tím úklidem začlo.
    O hmotné chudobě patrně nemůže být řeči, z nikoho nelezou žebra a všichni jsou přiměřeně osvalení a v čistém oděvu.
    Spíš chudoba ducha celé společnosti. Je otázka, jestli možnost přežívat bez práce a ještě mít prostředky na fet, je dobrá věc.
    V normální společnosti by tohle asi nebylo možné. Tam si to zřejmě ohlídají, aby se charita dostala jenom k těm, kteří jsou doopravdy slabí.

  2. Tak přesně tohle jsou ty liberální hodnoty, tohle je ta pravá demokracie západního střihu, za tohle jsme v osmdesátém devátém zvonili klíči.

   1. Samozrejme vetsina USA je uplne jina.
    Rikat, ze tenhke district ve Philly je typicka Amerika je nesmysl.
    Podobny nesmysl, jako kdyz CNN, BBC, CT a moho dalsich visila zabery z Ruska.
    Vzdycky si vyberou to nejhorsi, a pak vsichni vedi, ze Rusko je zaostala zeme plna ozralych muziku.
    Ale tvarit se, ze v USA neni takovych mist cela rada je smesne.

    1. Jako že v jiných městech USA tohle není? Byznys s léky obsahujícími psychoaktivní látky a vyvolávající těžkou závislost je jeden z největších. Prášky „na hlavu“ v USA bere každý šestý: https://www.scientificamerican.com/article/1-in-6-americans-takes-a-psychiatric-drug/

     Jednoduchým výpočtem dostaneme údaj, že jde o téměř 56 milionů lidí. Drogově a alkoholově závislých je téměř 40 milionu, přičemž tyhle dvě skupiny se úplně nebudou překrývat: https://drugabusestatistics.org/ „Mezi Američany ve věku 12 let a více bylo v roce 2020 37,309 milionu současných uživatelů nelegálních drog (užili je během posledních 30 dnů).“

     1. „Ale tvarit se, ze v USA neni takovych mist cela rada je smesne.“

      Trochu neobratne jsem napsal, ze v USA je takovych mist spousta 🙂

      1. Dosser, kam se podíváš.
       Mohu jen potvrdit. Čím větší město, tím je to výživnější. I když, nejsou to jen narkomani…
       Je to trend, který se ostatně jako všecko tamodtud, přesouvá sem k nám.
       Emerika náš vzor.

   2. Je to odvrácená strana těch liberálních výdobytků. Nic není tabu, všechno je bezva.
    Ale jen do té doby, než se z hodného dítka stane feťák. Blbě se to léčí a stává se to i v nejlepších rodinách.

  3. Pane Targus.
   Tak -10´C by tomu pomohlo.
   Někde byla reportáž,že to není jenom v tomhle městě,pak je tam celoročně teplo,tak si užívají pohodlí.

  4. Targus. Ja jsem v Philly zila zacatkem devadesatych let. Tenkrat to nebylo.
   Tenkrat i San Francisco bylo jeste pekne mesto, lakave pro turisty…
   Jen v New Yorku tenkrat meli tabor bezdomovcu v Thompkins Square, a podarilo se jim to nakonec zrusit.
   Dnes je takova scena ve vsech velkych levicackych mestech.

   1. Re: Vevča

    Jaký rozdíl je mezi levičáckým a pravičáckým městem? Že ty bezďáky postřílíte? Anebo je vyženete 10 km za město a tam je futrujete psími konzervami?

    To mne zajímá. V Čechistánu jsme to dotáhli tak daleko, že v našem bezvýznamném pohraničním městečku sídlí první bezďák na školní zahradě. A je to bezďák – pracháč, páč pod zahradním altánem má schovanou peřinu.

    Já jen na co se mám připravit, protože jsem už potřetí dostal pracovní smlouvu na dobu určitou, takže je jasné, že už nikdy nic a dělat mám prý ještě pět let a poptávka po mase na Ukrajině tak dlouho nevydrží. Tam je do roka a do dne vymalováno, pokud tam UŠÁci nenaženou Pšonky a Dojčáky. Už ani ruskou naftu do tanků nepochtívají…

    1. Targus: Co krmite, roste.
     Levicaci „krmi“ bordel, a tak ten roste. Do pravicackych mest se bezdomovci nehrnou. Jdou tam, kde jim davaji nejvic. Prave jsem slysela, ze ve Vancouveru zacli davat zadara heroin, meth, a kokain. Ano, presne tak se to dela, kdyz k sobe do mesta chcete prilakat ty nejschopnejsi a nejkrasnejsi!

     Vsak to vidite i u vas doma. Bezenci se hrnou do zapadni Evropy, protoze tam dostavaji nejvic.

     1. Ad „zacli davat zadara heroin, meth, a kokain“:

      Dokážete to nějak doložit? Uvést zdroj té informace?
      Tady https://www.bbc.com/news/world-us-canada-64461983 píšou
      „those substances will remain illegal“
      …. „prohibited, meaning there are no plans to sell them in stores“
      „….The sale of drugs remains illegal.“
      Nic o žádném rozdávání zdarma tam není

       1. To je článek o nějakém pošukovi, který „si to přál“, z léta 2022.

        „Dekriminalizací“ se rozumí, že od 31. ledna 2023 může mít člověk (pouze v provincii Britská Kolumbie) u sebe 2,5 gramu, aniž by ho za to zavřeli.

        In response to a request from the province of British Columbia (B.C.), the federal Minister of Mental Health and Addictions and Associate Minister of Health has authorized that, from January 31, 2023 to January 31, 2026, adults (18 and over) in B.C. will not be subject to criminal charges for the possession of up to 2.5 grams of certain illegal drugs for personal use.

        „Toto osvobození není legalizací. Tyto látky zůstávají nezákonné, ale dospělí, kteří mají 2,5 gramu nebo méně určitých nezákonných látek pro osobní potřebu, již nebudou zatčeni, obviněni ani jim nebudou drogy zabaveny.“
        https://www.canada.ca/en/health-canada/news/2022/05/bc-receives-exemption-to-decriminalize-possession-of-some-illegal-drugs-for-personal-use.html
        Possession of any drug for the purposes of trafficking
        , production or export across or within Canada’s borders remains a crime.

        Rozdávání se nekoná, loni 31. srpna zavřeli https://thecompassionclub.org/2-month-notice-of-closure/

        1. Harfyton: Urcite uz jsou tam rozdavaci jini. Ja jsem chytla prvni link, co mi prisel pod ruku. Zvlast ted, kdyz je to dekriminalizovane. A pochopitelne ze je to dal zlocin ve zbytku Kanady. To je tak i ve Statech. Colorado uz davno legalizovalo marcu, ale marijuana je dal ilegalni federalne a u mnoha jinych statu.

     2. Re: Vevča

      Zůstává ovšem otázkou, co by se dělo, kdyby tyto lidi nekrmil nikdo a oni si začali brát sami.
      Njn., snažím se porozumět vašemu postoji, který řeší následky, nikoli příčinu samotnou.
      Ty fetky se nezjevily jen tak – zčistajasna, jestli mi rozumíte. Tam, kde zakotvily, se nějakým způsobem dostaly…
      Asi je něco špatně, jestliže jsou země, kde tenhle průser zvládají o něco líp.
      Smutné téma…

 9. Tužka napíše,…pane Canoso,…inspiroval jste mne.
  Ano, svět je kulatý, země se otáčí,…když vlastní exkrement bude dostatečně velký a řídký, tak podle rovnic odstředivých a dostředivých sil,…stačí pár let a máte ho u nohou znovu.

  Na dorovnání připíšu teorii mávnutí motýlích křídel. Když všechna motýlí křídla na zemi, mávnou v pravou chvíli stejným směrem, vznikne síla nespočítatelného účinku. Jde o to, zda křídla mávla správným směrem.
  Na všechno lze postavit různé teorii,….? Záleží, pod jakým zorným úhlem se díváte.

  Historie všeho zná jediný pravdivý postulát,….To přejde.
  Mějte se,….Tužka.

   1. Tužka napíše, díky za pozdrav, pane Občane. Vyšetřila jsem trochu času, venku není zrovna nejlepší počasí,…. spíš nečasí, …tak vyšetřený čas věnuji sledování rozhledů jiných hlav.
    Mějte se fajn,….zdraví Vás Tužka.

  1. V tomhle byl génius Pepa Nos.
   Země je kulatá, kdo jde na západ, dojde na východ a pokračuje zas na západ, jinam se prostě dojít nedá.
   Když tu píseň – Země je kulatá – napsal, možná ani nevěděl, jak se trefil.
   A to ani nemluvím o písni Agent Sí Aj Ej , co byl strašně zlej.
   😀

 10. A co jako? První text popisuje zombi společnost všech a ten druhý soustřeďuje věci od toužící skupiny lidí k rozhodovačské skupině a přikazovačské a ovládající skupinu první. Kdežto komunismus a současnismus tvoří přesvědčení

 11. To je dobre, ze to vcelicka babylonska takto vidi … uz nikdy sa nebude moct stat, ze by system, o aky sa pokusali komunisti mohol na svete nastat. Uz nikdy sa nestane, ze budu skoly zdarma, uz nikdy sa nebude moct stat, ze bude zdravotnictvo zdarma, uz nikdy sa nebude moct stat, ze bude mat kazdy pracu, uz nikdy sa nebude moct stat, ze bude mat kazdy strechu nad hlavou.

  Pretoze nemat na lekara, nemat detom na obedy, nemat na skolu, nemat strechu nad hlavou a ist po zobrani je to, o co svet usiluje, aby mohlo par ludi mat tolko, ze by sa mohli postarat o vsetkych chorych, hladnych a zmrznutych … ale sak kazdy sa ma postarat sam o seba, takze ist po zobrani je cajk.

  1. Bosorecka: Zdarma nebylo nikdy nic. Jen slo o to, kdo co zaplati, kdo co kontroluje, kdo co komu krade, a kdo bude kym skripnuty, protoze nesouhlasi.

   Chcete li novou totalitu, tak EU i WEFaci se snazi. Dejte tomu cas!

    1. Občane, a vy si jako fakt myslíte, že za bolšána bylo něco zdarma?
     Jakože strana a vláda makala, aby se poddaní měli dobře?
     😂
     Zdarma nic ani být nemůže, protože peníze nepadají z nebe. Někdo je přerozděluje, což je ten úplně nejlepší byznys ze všech. To přerozdělování.
     Docela by mi zajímalo, když bylo všechno tak bezva, proč tolik lidí hlasovalo nohama a zdrhalo na ten hnusný Západ.
     Samozřejmě si uvědomují, že dneska se to na tom Západě všechno nějak podělalo, to nikdo rozumný nepopírá.

     1. Za 40let socíku vzalo kramle asi 250000 lidí.
      Což je méně, než kolik odešlo lidí po nastolení „demokracie“.

      Tak co tam máte dalšího, údernice?

      1. Problém bych neviděla ani tak v tom počtu. Spíš v tom, že to byli často ti nejschopnější.
       Kteří se raději realizovali v zahraničí, když doma nemohli.

        1. Jak kdo. Utíkali i kriminálníci, kterým doma hořela koudel za pozadím. Nebo lemplové, jako Hutka, kteří se živili parazitismem.
         Ale utekl i Kryl, Škvorecký, Kundera, ti asi fakt neutíkali kvůli výkladním skříním.

      2. Já bych řekl, že s bídou tak třetina toho, co jste napsal, ale to je jedno…
       Ono se jich docela dost hezky tiše vrátilo…

   1. Ano, nebolo to zadarmo ako zadarmo … bolo to ale platene z penazi, ktore sa vybrali od ludi … co sa dnes plati z penazi, ktore sa vyberu od ludi, ked uz na obedy pre skolakov nedochadza, na zdravotnictvo nedochadza, na skoly nedochadza, na skolske pomocky nevychadza, na domovy dochodcov nedochadza, na ustavy pre chorych nedochadza … sakra, z coho to ti komunisti vedeli poplatit, ked spatne hospodarili, ale dost mali, a dnes dobre hospodarime, a na nic nemame?

    1. Re: bosorecka

     Jsem vám už dvakrát napsal, že jste stará a hnusná bosorečka, která si NAVÍC ještě dovoluje i myslet.
     V máte být mladá, chytrá a tak dále a jen tančit a radovat se, že jste osouložila další půjčovací společnost o její prachy.
     A ne abyste tu přemýšlela, jak to ti komouši dělali, že nic nedělali a na všecko opravdu podstatné bylo.
     S takovou vás soudruzi za chvíli zavřou do basy, anebo vykopnou někam na Sibiř mezi komáry a medvědy.

     1. Copak nemít na doktora, ale nemít doktora. To je nejhorší. Že i když budete peníze mít, tak doktor nebude. Což už napsali na Idnes. Milion Čechů nemá zubaře. Možná ten obrázek feťáků v Phuladelphii začal takhle. Bolel zub, nebylo kam jít, rak opiát na bolest a silnější a silnější, nez zub vyhnil přirozeně.

     2. Ked babka nebozka celych 20 rokov, co som ich poznala nez umreli, vraveli, ze kto si poziciava, nebude mat nikdy nic ….

    2. Fakt je, že o takové péči o školní mládež se dneska může rodičům jen zdát. Každý rok povinně k zubaŕi, pravidelné lékařské prohlídky, povinný plavecký a lyžařský výcvik, to už dávno není pravda.
     Na lyže jede sotva třetina třídy, zbytek je rád, když si může dovolit dvoudenní školní výlet.
     Ani ten výlet si všechny děti nemohou dopřát, pokud je spojený s drahým noclehem a drahou vstupenkou do IQ Parku Liberec.
     Takhle to chodí na ZŠ, kterou navštěvuje můj nejmladší vnouček. A navštěvovali oba starší.
     A to ani nemluvím o různých kroužcích a sportech, které jsou dneska už jenom pro bohatší rodiny.

     1. Re: Helanov

      Mám pocit, že k tomu zubaři se na ZDŠ chodilo dvakrát, ale nebudu dělat vlny.
      Podobně to bylo i s očkováním. Přišla doktorka a za vyučovací hodinu zmákla celou třídu i se sváčou a kafíčkem.
      A my z toho měli radost, páč se neučilo a mohli jsme dělat bordel na chodbě…

      1. Targus áno k zubárovi sa na ZDŠ chodilo na prehliadky pravidelne (2x) školská lekárka mala kartu žiaka a pravidelne očkovala a sledovala nás. Dnes ani exkrement nie je. Od 1972 som mal obvodného lekára a žiadne platby …… proste tá hrozná doba temna bola hrozná ……. Teraz platím aj za obyčajnú kontrolu min. 10€ …… a zubár to je kapitola sa ma o sebe, plomba 40€ ……… 🙂

       1. Re: tzR

        Tak vy jste ta SFÍÍÍÍNĚ, která má dokonce i zubaře, jo?
        To jste si teda dovoli fakt moc.
        Beztak jste uplatil toho asociálního totalitáře Orbána, když jste hen ten Hatátitlá, tedy vlastně Otylóó z Rajky, přiznejte se dobrovolně!

      2. A kto prehliadkou ‚nepresiel‘, po toho si doktorka poslala druhy den cez vyucovanie … ziadne objednavanie a rodic dovolenka, aby o termin neprisiel … nasa zubarka sedela medzi satnami na telocvik a skolskou jedalnou …

       1. Dneska sehnat dětského zubaře je hotový zázrak. Na pokladnu už není skoro nic.
        Moje vnučka má tzv. gotické patro, druhé zuby se jí nevešly do úzké čelisti.
        Dneska má v ústech už slušné ojeté auto, a to ještě akce trhání / rovnátka pořád není u konce. Naštěstí to platí druhá babička, takže rovnátka byla de Luxe – neviditelná.
        😀🦷🦷🦷

     2. A teď budu psát jako podplacenej komunistama: Na VŠ povinný lyžařský kurs (zápočet),
      kdo neměl výbavu, tomu škola půjčila sjezdovky a běžky s příslušenstvím, v rámci tělocviku pak povinný plavecký výcvik. Ale Jakešovi jsem se chechtal…

    3. Bosorecka: Napred byla kleptokracie komunisticka. V Americe v tu dobu byla kleptokracie kapitalisticka. V obojim se jeste budovalo, a davalo penize na obcany.

     Potom se kleptokracie chytili vetsi zlodeji, kterym uz na lidi nezbyva.

     A v Cesku je nostalgie po te kleptokracii komunisticke. A Americe zase po te kapitalisticke ustavni. Jenze se vraci kleptokracie feudalni.

     1. Nie, v Cesku je nostalgia po tom, ze sa z vybranych penazi od ludi platili skoly, doktori, ustavy a dochodky … nie ako dnes neziskovky, luxus politikov a lietadielka z USA

      1. To je snad jediné, co v té kakofonii stesků je fakt. Kdysi se hodně pracovalo – a někteří rozkrádali. Dneska někteří pracuji – a zbytek rozkrádá.
       Nejsem ekonom, alke vidím, že chubí lidi, kteří by byli ochotni oracovag . ať už rukama nebo hlavou, Dneska je ideálem mladých „teplé místo“. Mzda tak tak, práce víceméně formální.
       Zubaři, specialisté, a spol: Na „Západě“ naše, kteřá vystudovali prakticky zadarmo snadno přeplatí. Tak jdou tam, zatím tam je o ně zájem.
       K nám by šli Ukrajinci, Rusové a podobní – jenže ten zbytek doktorů, lékařské odbory nastavilo takové podmínky, že je málokdo splní. Proč? Aby mohli svou mzdu patřičně vyšroubovat, protože je jich „nedostatek“.

       Nevím jak je to ve zdravotnictví, ale umělci, kteří k nám došli z Ruska a Ukrajiny byli perfektně připravení, věšinu našich strčili do kapsy – a jsou pracovití! I dvě zaměstnání. Už mají své domy. Odpracovali si je. Za těch třicet roků už je od zdejších nepoznáte a jejich děti už vůbec ne. A přitom zůstávají RUSOVÉ.

     2. Vevčo, né že by komunističtí potentáti nekradli. Ale jen mírně, vzájemně si totiž šli po krku a tak jen zlehýnka přikrádali.
      Dneska si různí činovníci jdou vzájemně na ruku, to je malér.
      Socan kryje modrého ptáka a ví, že ten mu to jednou oplatí.
      Neostýchají se ani spojit pět stran v jednu, aby mohli válcovat zbytek společnosti.
      Už dávno nejde o nějaký program, jenom o urvání co největšího množství teplých seslí.
      A tučných koryt pro co nejvíc příbuzných a přátel.
      Pětikolka začala omezovat byrokracii vytvořením dvou dalších ministerstev.
      Holt hodně slimáčků a málo kapustičky.

    4. Jsou 4 možné mody existence:
     1) Být zajištěn, ale nemít svobodu (reálný socialismus československého typu)
     2) Nebýt zajištěn, ale mít svobodu (reálný kapitalismus někdy do devadesátek)
     3) Nebýt zajištěn a nemít svobodu (reálný socialismus asijského typu a v současnosti cíl směřování EU)
     4) Být zajištěn a mít svobodu – utopie, která nikdy nebyla, nikde není a nikdy nikde nebude.

  2. To je marný, ona to nikdy nepochopí, zvlášť včil, když se ta její bájná amerika hroutí, Možná je to taky závist, že tady se budovalo pro lidi, aby se měli líp. Když ještě po třicetiletech zavádění „jejich demogracie“ je furt co tunelovat a převádět do těch jejich jediných správných rukou a kont. A včil nám tu bude kázat nesmyskly. A třeba si myslí že tak k té „jelitě “ patří. S tím nic nenaděláte a je zcela zbytečnése tím zabývat. Když chce a nemá útočnou náladu tak umí napsat celkem solidní věci, ale jak ji to čapne je to … mnó.

   Zlatá Petra, na tu se lze spolehnout, že píše pravdivě a zajímavě…

   1. Re: ema

    Prosím o klid.
    1/ je neděle
    2/ každý máme své oči a svou hlavu
    3/ každá hlava je nekompatibilní s jakoukoli jinou hlavou
    4/ každý máme své priority – vystiženo příslovím – někdo má rád holky, jiný zase vdolky.
    5/ každý časem pozná, jestli ty PRÁVĚ jeho priority k něčemu jsou, anebo stojí za ho*no.
    6/ když mu budete vykládat, že je debil, stejně vám neuvěří ještě desetinu sekundy před svým prozřením.

    Je to marný, je to marný, je to marný…

    1. Tak nějak.
     Někteří lidé jsou tak nějak samonasí@ací. Jsou nas@aní, hned jak ráno otevřou oči a výrazně se jim uleví, když někoho sprdnou.
     Plzák o tomhle jevu pojednal v kapitole “ Jen počkej, já ti do toho úsměvu šlápnu “.
     Jde o jev zvaný přenos záporné emoce. Tomu nas@anému se uleví, když se mu podaří zkazit náladu někomu jinému, někomu, kdo působí že je v pohodě. Hned je mu líp.
     Takový člověk prostě nesnese normální, spokojené a veselé lidi.

    2. J8 vím, ale když oni tihle – ani ryba ani rak si své frustrace z divného rozhodnutí rodičů vylévají na nás. Majstrují i když vůbec nevědí co tu bylo, je a pokud se nepleteme i bude .Máme svých starostí, které oni nechápou dost a ještě to jejich mistrování… fujtajxl.
     Jináč zima pokračuje, vrchní velení jede dle amického velení a rad a ještě tyhle pseudo rady. co je moc to je moc….. njn

     1. Ja vim, emo. My exulanti mame drzet hubu a krok. Tak jak za totace, ze jo. Jeste nas mistrujete i dnes, a hazete na nas spinu.

      Kleptokracie a konformita na vecne casy, a nikdy jinak! LOL

   2. Ja bych nebyl na Vevcu tak prisny.
    USA je opravdu uzasna zeme a hodne lidi se tam ma opravdu dobre.
    Takze to svadi k myslence, kdyby stejny „system“ byl i jinde ve svete, ze by se pak mnohem vic lidi melo dobre, a vlastne ze je spatne chtit neco jineho, kdyz ten americky system je nejlepsi.
    Tohle je pohled z centra imperia, presne jak to vidi Vevca.

    Bohuzel co si uz neuvedomuje, ze americky styl zivota plati cely zbytek sveta. Otevrete si wiki a tam si najdete kolikrat byly zeme Stredni a Jizni Ameriky umravneny navstevou spratelenych vojsk sirici ten jedine spravny poradek. A kolik pri tom teklo potoku krve.
    A pokazde se to napotvoru stalo, kdyz si tamni bezmozci dovolili zvolit nekoho, kdo se rozhodl splnit sve predvolebni sliby, a chtit po americkych korporacich platit aspon nejake dane 🙂
    To pak Vevca a podobni hned meli oci navrch hlavy a s pokrikem o siricim se komunismu vyslali US Army jako bratrskou pomoc.
    Pak prislo na radu zdimani Ruska, pak Blizkeho vychodu, ted je na rade Evropa 🙂
    (vsimete si, ze jedine Evropa je tak dementni, ze do toho jde sama a jeste s rozebehem)

    Nejakym zvlasnim mozkovym pochodem si ale vsichni pamatuji srpen ’68.
    Pritom takovych akci usporadaly USA na svem „zadnim dvorku“ nepocitane, a pokazde s mnoho a mnohonasobnymy obetmi, v porovnani se srpnem ’68.

    Ocima Rimana, bylo Imperium super. Chleb a hry.
    V provinciich to videli jinak.
    Nebo dnesni ekologove: kupte si elektromobil, protoze neprodukuje CO2, kdyz nejezdi na ten zly benzin, takze je eko.
    To, ze tu elektrinu nekde musite vyrobit, pak vypoba baterie je tak neuveritelne spinava zalezitost… To uz proste lidi neresi. Proste pohled na nablyskanou kapotu staci.
    Vevca zije v USA, ma se dobre, moc nechce vedet, co je pod kapotou, takze to vidi, jak to vidi.

    1. Já ten Vevčin článek ale vůbec nevnímám tak, jakože považuje v Americe všechno za super.
     Přijde mi stejně kritická k poměrům u nás, i ve Spojených státech. Asi čteme každý něco trochu jiného.

    2. Jsem rád, asi stejně jak vy, že tu Vevča přispívá, dává podněty, svůj pohled,…
     Díky za vaše vhledy, názory, pomáháte vidět pod povrch. Jasná mysl s širokým záběrem vždy potěší.

     1. Vevča sem přispívá hlavně arogantním pohrdáním vším, co jsme si tu ještě horko těžko udrželi a zachovali. Jo, zpoza Velké louže se to snadno kritizuje… Měla by se podívat pod pokličku doma v USA. Asi by se dost podivila.

      1. Pod pokličku se v USA už podívala. Asi její příspěvky moc pozorně nečtěte.
       Vyjadřuje svůj názor jako pozorovatel, né jako politruk, hlasatel nějaké jediné správné pravdy.
       Napsat takový příspěvek, který je opravdu o něčem konkrétním, dá spoustu práce.
       Určitě víc, než vést rádobychytré žvásty o ničem. A kritizovat.

     1. Ne, me to nevadi.
      Napsal jsem svuj nazor na vas, zalozeny na tom, jak tu pisete.
      Nic vic, nic min.
      Hodne lidi se nelibi jejich vlastni obraz v zrcadle, nejste vyjimka.

      Jinak jsem rad, ze jste si ani jedinym slovickem nedovolila rozporovat hlavni cast meho prispevku, tedy to, ze srpnu ’68 usporadaly USA nepocitane a v podstatne horsich provedenich.
      A take to, ze to vse bylo za ucelem ekonomickeho zisku, ktery tvori zdani americkeho snu.
      Ve skutecnosti je to ovsem vysavani hodnot z celeho sveta.
      Nevite co rikal vas „pravicacky“ president Bush?
      Ze Americanum dal Buh pravo delat cokoli a kdekoli. Obama pak ovsem rekl prakticky to same, takze vase teorie o pravicacich a levicacich v USA je usmevna.
      Je to ta stejna parta, maji za sebou stejne penize.
      Pokud nesouhlasite, tak se zkuste zamyslet jestli Biden nejak zmenil kurz po svem predchudci Trumpovi 🙂

      Nenapsal jsem to abych vam v tom vymachal usta, nebo tu skolil mistni ctenare.
      Napsal jsem to proto, ze vami propagovany recept neni v zadnem pripade vhodny pro cely svet, protoze by pak bylo treba nekolik dalsich planet, ktere by bylo treba vysavat.
      Ale to vy urcite vite taky.

    3. Jejda – baterie.
     To mi připomíná, že jsem se zdejších Ostraváků chtěl optat :
     Jak běží výroba superbaterií HE3DA a zdali jsou pánové Prus a Procházka, ještě stále v ČR?
     A taky jsem se chtěl zeptat, co je pravdy na tom, že pod tou fabrikou je ještě jedna, ve které se prý vyrábí úplně něco jiného?
     Paní Slonková nedávno psala, že do té fabriky je už nainvestováno přes 5 miliard korun a ona zatím, za necelých osm let, nevyrobila ani přesvědčivé vzorky.
     Víte prosím někdo víc?

    4. Na to, aby se jedna Vevča měla v Americe dobře, se tam současně musí mít nejmíň tři lidi špatně.
     Myslím, že přesně tohle jsme tady po převratu nechtěli.
     A tohle svinstvo přišlo právě odtamtud.

     1. Napsal jste v kostce presne to, co jsem videl po celem svete.
      Kdyz nekde byli opravdovi chudaci, ze me opravdu spadla brada, tak jsem pak po case narazil, nebo vetsinou byl pozvan do neuveritelneho luxusu, jako z pohadky.
      Vsechno temer vedle sebe, nikdo se nicemu nedivil.
      Ja ano, protoze na tak priserne propastne rozdily jsem ze sociku zvykly nebyl.

      USA ma ten pomer bohati vs chudi nejlepsi z celeho sveta, hlavne proto ze dolar a US army funguji jako vysavac zbytku sveta. Nejenom penez a surovin, ale i mozku.
      Vite kdo profituje nejvic z drahych energii v Evrope?
      V novinach se pise casto, ze Putin skrti EU vysokymi cenami paliv, ale zaroven ze strop na ropu funguje a Rusko uz nema tolik penez na valku… To je panecku schizofrenie 🙂
      Ale pravda je, ze americke energeticke spolecnosti maji naprosto bezkonkurencne nejvyssi zisky v historii.
      Proste Evropa je dalsi na rade. Je treba zachranit americky sen, a nekdo to opravdu zaplatit musi.
      Casto tu ctu, ze zadarmo neni nic, ani zdravotnictvi a skoly.
      To plati i pro ten americky sen. Nekdo to zaplatit musi.

 12. Sociální bublina, jejíž součástí je „Babylon Bee“, je docela strašidelná. Něco mezi QAnon a Tea party.

   1. „Cizincem ve vlastní zemi: výborná esej“
    —–
    (…) Narodil jsem se v roce 1960 v Chicagu a celý život žiji ve stejném regionu. Každý den si však říkám: „Kde to sakra jsem? Je tohle opravdu Amerika?“

    Zdá se mi, že Spojené státy americké – včetně jejich vlády, velkých korporací a dokonce i obyvatelstva – se mi záměrně snaží odcizit tím, že se proměnily v podivnou, cizí zemi, která se vůbec nepodobá zemi, v níž jsem v 60. a 70. letech vyrůstal. Tuto zvrácenou proměnu sleduji se znepokojením přinejmenším od devadesátých let, ale v posledních několika letech se staly zcela zřejmými důkazy toho, že tato novodobá Amerika nechce, abych byl její součástí, a naopak, já nechci být součástí této Ameriky.

    Jediný okamžik, kdy ještě vidím věci, které vypadají jako moje Amerika, je, když se dívám na reprízy seriálu Gunsmoke z 50., 60. a 70. let! To je dost smutné!

    Soudě podle propagandistických zpráv, kterými mě bombarduje televize, internet a další média, i podle každodenního pozorování skutečného světa tam venku, nemám s dnešní Amerikou a Američany zjevně nic společného. Z toho, co se odráží například v televizních reklamách, usuzuji, že Amerika je dnes převážně černá nebo mezirasová a/nebo homosexuální či trans. Některé reklamy dnes dokonce nejsou ani v angličtině, jako by inzerenti chtěli jen hispánské zákazníky. No, žádná z těchto demografických kategorií se mě netýká. Jsem jen starý, heterosexuální, bílý chlap. V televizi už málokdy vidím někoho, kdo by mi byl podobný. Takže si myslím, že jsem asi ve špatné zemi.

    Ani v amerických médiích nevidím vyjádření svých názorů nebo hodnot. Jsem vzdělaný a mám znalosti o vědě, historii a zbytku světa. Ctím svobodu jednotlivce a nezávislé myšlení, nedůvěřuji všem autoritám a skupinovému myšlení, opovrhuji korporátní a vládní „probuzenou“ propagandou, nejsem závislý na technologiích, kreditních kartách ani Amazonu a nekouřím trávu ani CBD.

    Neustále vidím přesný opak všech názorů a hodnot vyjadřovaných v médiích. O tom, co je prezentováno jako „věda“, jako je změna klimatu, pandemie COVID nebo transgenderová ideologie, vím s jistotou, že je to čirá blbost. O tom, co je prezentováno jako historie, například „systémový rasismus“ nebo „privilegium bílých“, které pokračují od doby před stovkami let až do současnosti, vím, že jsou to ještě větší kecy. Přesto se Američané řídí tím, co jim média předkládají jako převládající skupinové myšlení od takzvaných autorit v těchto otázkách. Nikdy nezpochybňujte vládní, korporátní nebo akademické autority! A nikdy se neozývejte a nevyslovujte názory, které jsou v rozporu s převládajícím proudem!

    Američané se stali tak zatraceně poddajnými a nasycenými ve svých malých materialistických technologických bublinách doma, že jsou hluší a slepí k vládní a korporátní tyranii, která roste všude kolem nich. To je dost děsivé!

    Co se týče zbytku světa, Američané neprojevují vůbec žádné seriózní znalosti o současném dění nebo historii jiných zemí. To není překvapivé, protože o své vlastní zemi mají až zarážející neznalost.

    Američané tedy v podstatě nerozumějí ničemu o své vlastní zemi ani o zbytku světa, a přesto jsou nějakým způsobem přesvědčeni, že Amerika je nadřazená ostatním zemím a má morální autoritu a božské právo říkat ostatním zemím, co mohou a nemohou dělat. A jsou pro vedení válek v cizích zemích, které by nenašli ani na mapě, a nikdy se nepozastavují nad zvrácenými motivy těch elit, které tyto války prosazují.

    Co se týče vkusu současných Američanů v oblasti hudby, filmů, televizních pořadů, umění, sportu nebo jiných forem „zábavy“, nedokážu ani pochopit, co si sakra myslí. Opravdu se Američanům líbí všechny ty stupidní filmy o superhrdinech? Opravdu? Zdá se, že dnešní lidé jdou prostě s populárním proudem ve všem, bez ohledu na to, jak mizerné, směšné, nelogické, zvrácené nebo dekadentní to je. Jsou jako pavlovovi psi, jejichž zjednodušené chování a konzumní pudy jsou tak snadno manipulovatelné a usměrňované masovou reklamou.

    Co se týče technologických vychytávek, kreditních karet a nakupování na Amazonu, na kterých jsou Američané závislí, tyhle věci by mohly zítra zmizet a mně by to bylo úplně jedno. Skoro nikdy je nepoužívám a nepotřebuji je. A rozhodně nepotřebuji ani nechci trávu, která z lidí dělá jen ještě hloupější a poddajnější, než už jsou. Přesně proto ji vláda legalizovala.

    Podle mého pozorování se zdá, že mentalita skupinového myšlení připomínající zombie ovce definuje všechny aspekty dnešní americké kultury. Tato kulturní mentalita je polárním opakem mé přirozeně vzpurné nezávisle smýšlející mentality. Takže ano, určitě jsem ve špatné zemi!

    Mé nezávisle smýšlející názory a ochota je vyjadřovat mě stály práci a příjem. Býval jsem docela úspěšným spisovatelem a redaktorem na volné noze v oblasti vydávání publikací o vzdělávání, se zdravým šestimístným ročním příjmem. To bylo předtím, než woke zcela ovládlo tento byznys a než se „probuzení“ osmělili a začali bezostyšně prosazovat svou panovačnost.

    Během posledních několika let mě několik klientů, kteří byli pro můj příjem důležití, vyhodilo kvůli tomu, že jsem odmítl psát jejich nehoráznou BS propagandu, nebo z jiných politických důvodů. O jednoho klienta jsem přišel, protože jsem upozornil na nehysterickou stránku debaty o změně klimatu. O druhého klienta jsem přišel, protože jsem napsal, že někteří lidé nepřijímají koncept systémového rasismu. O třetího klienta jsem přišel, protože jsem se zmínil o možných nežádoucích účincích vakcín COVID.

    Vzpomínám si, jak po vás vydavatelé vzdělávacích publikací chtěli, abyste psali o všech stranách problému. Teď už ne. Nyní, pokud chcete pracovat jako spisovatel, musíte prezentovat pouze oficiální stranu problému. To já nemůžu. Není to poctivé. Není to etické. Není to vzdělání. Proto mám teď málo práce.

    To si Amerika myslí o mé více než třicetileté praxi ve vzdělávacím, vědeckém a lékařském nakladatelství. Amerika mi říká: „Jdi do háje!“.

    To mě hodně štve. Ale událost, která mě skutečně přivedla na buben a skutečně mi otevřela oči, abych si uvědomil, v jak ošklivou, zlou a svobodu drtící realitu se Amerika proměnila, byla, když mě můj nejdůležitější klient vyhodil, protože jsem odmítl očkování proti COVID. A to za stoprocentní práci z domova, při níž se se mnou nikdo jiný z této instituce nikdy osobně nesetkal. Tenhle debilní klient mi řekl, že mě musí propustit kvůli Bidenovu mandátu k očkování. A nezapomněli mi říct, že jsem jediný redaktor, který odmítl vakcínu dostat. Asi jim to nějak pomohlo cítit se oprávněně.

    Tento incident jsem si vyložil tak, že mi Amerika říká: „Nezáleží nám na tobě ani na tvých pracovních schopnostech. Jen tě nenávidíme, protože se nechceš podřídit. Takže táhněte k čertu!“

    Takže teď vydělávám jen asi 20 tisíc ročně od svých pár zbylých klientů. Před deseti lety jsem vydělával přes sto tisíc. Děkuji ti, Ameriko. Kromě toho mi byly některé mé politické eseje a videa cenzurovány nebo stínově zakázány z internetových platforem. Ještě jednou ti děkuji, Ameriko.

    Nepřekvapilo mě, že jsem byl „jediným“ redaktorem s tím pitomým klientem, který odmítl splnit jejich zatracený mandát na očkování. Bylo to ve stejné době, kdy jsem chodil do obchodů a byl jsem jediný člověk, který neměl na obličeji směšnou plenu. Z několika takových obchodů mě vyhodili, když jsem se dostal do hádky kvůli maskám. Tehdy jsem si definitivně uvědomil, že většina Američanů jsou tupci s tupou hlavou. Zdálo se, že jsem jediný člověk s dostatečnými vědeckými znalostmi a schopností samostatného myšlení, který pochopil, jak hloupé a zbytečné a potenciálně nebezpečné ty masky a vakcíny jsou.

    Tupé tupé arogantní ignorantské zombie klony se skupinovým myšlením, zbabělé ovce závislé na technologiích a kouřící trávu. To je můj tupý názor na dnešní Američany. Nezapadám mezi ně.

    Co mám dělat? Zavolat svému kongresmanovi a stěžovat si? Volit lepší zastoupení, abychom ty idioty porazili? Děláte si legraci, že? Poté, co byly prezidentské volby v roce 2020 flagrantně ukradeny – a prošlo jim to -, jsem plně pochopil marnost tohoto údajného cvičení v „demokracii“. Vládnoucí elity, které ovládají Ameriku, už nikdy nedopustí, aby ve volbách zvítězil někdo, kdo by jako Trump představoval vážnou hrozbu pro jejich zavedené pořádky nebo jejich armádu poslušných idiotů. Takže už nikdy nebudu volit. Volit dnes v Americe je pro pomatené hlupáky. Já mezi takové blázny patřit nebudu.

    Podle mého hodnocení mediálních zpráv ze západní Evropy je tam stejná dekadentní společenská situace. I tyto země jsou beznadějně zničeny probuzeneckou globalistickou agendou a masovým vymýváním mozků a ignorancí. Evropa, stejně jako Amerika, je navždy pryč.

    Není třeba dodávat, že skutečná naděje vychází z nitra mysli a duše jednotlivce – rozhodně ne od žádné vlády, korporace nebo jiné člověkem vytvořené instituce. Člověk se silnou vůlí dokáže vyvolat naději i uprostřed jakékoli bezvýchodné situace. A já se o to snažím, čerpám ze své vlastní vnitřní síly bez ohledu na nepřátelské vnější síly, které se mě snaží zničit.

    Nicméně když se dnes rozhlížím po světě, vidím jednu velkou zemi, která mi nabízí určitou přetrvávající naději v lidské instituce. Tou zemí je Rusko. Když se dívám na ruská média, jako jsou zpravodajské webové stránky a živé vysílání RT nebo jiné zprávy přicházející přímo z Ruska, často vidím obrazy, s nimiž se mohu ztotožnit – věci, které už v moderních amerických médiích nebo v jiných aspektech mé dnešní americké existence nevidím.

    Američané jsou dnes tak zatraceně rasově a etnicky uvědomělí – Black Lives Matter, Black History Month, televizní reklamy prosazující mezirasové páry nebo určené pouze pro Hispánce … . Nikdy jsem takový nebyl. Dřív jsem se na lidi díval jen jako na jednotlivce, ne jako na rasové nebo etnické skupiny. Ale, sakra, jestli je to hra, kterou chtějí hrát, můžu ji hrát taky! Jo, klidně můžu být etnicky uvědomělý, když je to teď módní měřítko. Jsem hrdý na svůj etnický původ a předky. Nejsem černoch ani Hispánec. Jsem běloch a vlastně Slovan, s polskými a ruskými předky. Domnívám se, že jsem dokonce vzdáleně příbuzný s Jakovem Smuškevičem, který byl na počátku druhé světové války šéfem sovětského letectva a dvojnásobným Hrdinou Sovětského svazu.

    Ano, vidím se, když vidím zprávy o současných událostech v Rusku. Nevidím černochy ani Hispánce. A nevidím homosexuály ani transsexuály. Vidím bílé Slovany. Normální lidi tradičního typu. Skutečné lidi, se kterými se mohu ztotožnit. A toto pozorování považuji za nesmírně osvěžující vzhledem k rasistické, radikalizované, propagandě, které jsem nucen být vystaven s americkými médii. Ruská televize mi připadá méně cizí než americká.

    Dále pozoruji, že Rusko je i nadále v podstatě tradiční, konzervativní, racionální, zdravou a normální společností. Nebylo ovládnuto nemocnou, probuzenou, emocionální, hysterickou, LGBTQ-BS agendou. Ve skutečnosti je Rusko výrazně anti-woke společností, stejně jako jeho vůdci. A tato skutečnost je samozřejmě hlavním důvodem, proč ultraprobuzené USA a jejich probuzení západní spojenci v současnosti vedou válku proti Rusku. Rusko je jedinou významnou překážkou, která stojí v cestě jejich woke globalistické nadvládě. Aby mohli pokračovat v budování své globalistické utopické díry, musí Rusko porazit! Rusko je naopak musí porazit, pokud chce přežít jako svobodná, nezávislá a svébytná kultura. O to ve válce na Ukrajině – včetně masivního financování zkorumpovaného ukrajinského loutkového režimu ze strany USA a transferů zbraní do něj – v kostce jde.

    Tato pozorování mi naznačují, že Rusko je dnes velmi pravděpodobně jedinou zemí, která mi dává naději – naději, že svobodný, nezávislý a hrdý lid může ještě úspěšně vzdorovat zlému a dekadentnímu globalistickému spiknutí řízenému Spojenými státy, jehož cílem je ovládnout svět. Putin v podstatě říká Americe a Západu: „Ustupte, vy zvrhlíci!“.

    Odcizil jsem se Americe, ale myslím, že jsem našel jinou zemi, do které mohu patřit – Rusko. Rusko možná není nejsvobodnější zemí na světě, nevím. Ale na základě vlastních zkušeností vím, že Spojené státy už také nejsou zrovna svobodnou zemí. A domnívám se, že mé demografické charakteristiky a mé osobní hodnoty jednoznačně lépe zapadají do dnešního Ruska než do Ameriky.

    Dobře, takže si asi říkáte: „Když si myslíte, že Rusko je tak skvělé, a nenávidíte to, co se z Ameriky stalo, proč se sakra neodstěhujete do Ruska?“. Mohu vám dát tři odpovědi: 1) ve svých 63 letech jsem příliš starý na to, abych začínal svůj život znovu v cizí zemi; 2) mám zde rodinné vazby, které jsou důležitější než hledání svého společenského ideálu; a 3) věřím, že může mít velkou hodnotu zůstat v Americe a zároveň plnit roli rebelujícího politického disidenta – něco, co tato země s důkladně vymytými mozky rozhodně potřebuje více.

    Proto zde zůstanu jako otevřený politický a společenský disident, který bude nabízet své názory v politických esejích, videích nebo jiných výrazových prostředcích, které snad uniknou kulkám cenzorů a stínových praporů. Věřím, že může být cenné a hodnotné i pouhé vyjádření mých názorů s přáteli, známými a lidmi v obchodě s potravinami. Možná jsem jediný opačný hlas, který ta pokladní kdy slyšela. Kdo ví, jak ji tato malá interakce může ovlivnit?

    Často mám pocit, že jsem se svými opačnými názory úplně sám, ale vím, že tomu tak není. Všiml jsem si, že spousta amerických „konzervativců“ jako by v těchto dnech hledala naději v Rusku a silně ho podporuje ve válce na Ukrajině. Vidím komentáře, které zanechávají na RT, Odysee, YouTube, The Unz Review a dalších webových stránkách. Ruské poselství se úspěšně dostává k lidem po celém světě a pozitivně je ovlivňuje – v protikladu k masivní nonstop americko-západní propagandistické mašinérii.

    Když shrnu tuto esej, řeknu, že jsem býval americkým patriotem, ale už jím nejsem. Jak mohu být vlastencem země, která mi svými četnými činy ukázala, že o mě ani nestojí?

    Dnes jsou Spojené státy a Rusko ve vzájemné válce. Z mého pohledu mi připadá logické fandit Rusku, aby vyhrálo. Slyším snad slovo „zrádce“? Ano, americká vláda a její korporátní partneři jsou skutečně zrádci mě i milionů dalších amerických občanů. Většina Američanů je však příliš zbabělá, nevědomá a/nebo rozptýlená svými elektronickými přístroji, než aby s tím něco udělala. Duch roku 1776 je bohužel dávno pryč. Možná, že tento dystopický americký nepořádek bude muset nakonec uklidit cizí mocnost.

    Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)

    zdroj: zde (…)

    https://bavorv4.wixsite.com/bavorovy-poznamky/post/star%C3%BD-non-woke-vyd%C4%9Bd%C4%9Bnec-z-americk%C3%A9ho-disentu-hled%C3%A1-nad%C4%9Bji-v-rusku-v%C3%BDborn%C3%A1-esej

   2. Ja som tiez vydesena … asi to bude tym, ze som zo zobrackej rodiny … za komunistov sa nam polepsilo, aj ked nasim chodili sypku vymetat na kontigent, pretoze z toho vybudovali system, v ktorom uz nasa rodina nikdy viac hlad necitila, ani tolko robotovat nemusela … ac sme neboli komunisti, a bohaci sa z nasich nikdy nestali …

    Ale pokrokovo ideme do casov z Cenkovej deti, ked zobraci po svete chodili (akoze dnes uz zase chodia, to za komunistov nebolo), a bose deti s nosom prilepenym na vyklad budu o bycikli snivat (akoze dnes uz je bycikel taka polozka do rozpoctu, ze uz mame deti, co s nosom prilepenym o vyklad o bycikli snivaju … akurat bose este nie su )

   3. Vevčo,
    Občana děsí, to, co se tu teď děje. Nemluvte prosím do toho, čemu nerozumíte. Nežijete tu, nemistrujte nás. Takových poraděnků ze zahraničí mají mnozí z nás plné zuby. Chápete?!
    U vás doma v USA je toho ostatně víc než dost, co můžete komentovat a – dokážete-li to – i kritizovat. Nás prosím nechte na pokoji. Vás se to netýká, vyžereme si to my. Ostatně ten hnus, který dorazil do Evropy, pochází od vás, z USA. Jen jsme tady v Evropě tak hloupí, že se nebráníme.
    Hypotetický dotaz: co byste dělala, kdyby vás rodiče coby nezletilou nepřestěhovali do Ameriky, kdybyste dnes žila v Čechách? Odpovídat nemusíte, hlavně si nechte své komentáře / kritiku / doporučení a dejte nám pokoj.

    1. Re: favorit

     Člověče, uklidněte se.
     Vevča si může psát, co chce. Klidně nám může sdělovat, že jsme bandou debilů. Na svém dálkovém hlodavci přece máte kolečko s funkcí „scroll“.

     A vy ji na oplátku můžete písemně vzkazovat, že UŠAté státy stojí za ho*no, je to nic proti ničemu.

     Já jsem blbéééj úúúplně ganc, takže nevím, která bije a myslím si, že Vevča píše vcelku hezky.

     Vevčo, díky za váš názor.
     Pokud budete chtít můžete přijet a porovnat své dojmy s průjmy – pardon, nemístný žert, dojmy s realitou.

     Skutečností je, že tady – ve středu Ojropy – jsme zvyklí z minula na kapánek jiné životní podmínky a to, co se na nás snaží fialoví pětisoudruzi navalit nyní, je trochu moc najednou. Prostě tlačí na pilu a my to jaksi moc nedáváme, protože se to VŠECHNO děje ve jménu záchrany US rozpočtu, potažmo zisku toho jediného, co v USA zůstalo – zbrojních firem a ropných konsorcií, které nedaní zde, nýbrž v USA. To je jadérko problému.

     1. Targus: „Skutečností je, že tady – ve středu Ojropy – jsme zvyklí z minula na kapánek jiné životní podmínky a to, co se na nás snaží fialoví pětisoudruzi navalit nyní, je trochu moc najednou. “

      Ono to neni jen u vas doma. „Fialovy hnus“ je dnes temer vsude.
      V Kanade propaguji „pomocne sebevrazdy.“ V Americe tvrdi, ze useknuti genitalii je pravem kazdeho pubertaka. Zitra budou chvalit pedofily, a na oslavu vrahu budou vymejslet vlajecky. A obycejny, pokojny zivot s jistotami uz jen pro lepsi pany.

      1. Vevčo, berte to tak , že Češi jsou mimořádně hákliví na poučování těch, kteří žijí, nebo žili , v cizině.
       Souvisí to asi s tím, že je tady hodně dutých hlav, které se z Ameriky pokoušejí školit domorodce. A náramně rádi by se dostali k tučnému korýtku i v ČR.
       Například jistý Lukeš, z Boston Univerzity, blbeček k pohledání.
       Nebo ekonom Švejnar, ten by se tak rád napakoval i v ČR, že dokonce zkoušel kandidovat i na prezidenta.
       O navrátilci bonzákovi a parazitovi Hutkovi hanba mluvit. Takoví týpkové dělají emigrantům ostudu.
       Ta zášť jde tak daleko, že když chartisté dostali nabídku, že si mohou zvolit Nobelistu za literaturu,( ve skutečnosti za politiku), tak navrhli Seiferta, ačkoli ve světě má největší čtenost a úspěch Kundera.
       Seifert je samozřejmě vynikající básník, ale jen lokálního významu. Mohli jsme mít slavného Nobelistu, ale máme kulové. Jen proto, že kluci a holky od havlérky toho Kunderu prostě ňák nemusej.
       A ze Zdeny Salivarové vyrobili kydači hnoje v ÚSTRu agentku StB.

    2. Pochybuju že Vevča žije v usa, od svých 17. Prolítla jsem její dřívější články, a koukám že se její jazyk proměnil – od pomalé až přemýšlivé k moderní prefabrikované češtině.
     Dříve psala ..závidím jak jste žili normálním životem, „nebo “Chcete se bavit o tom, co je potřeba udělat, aby se něčeho dosáhlo, nebo o tom, že je potřeba dát najevo, že se nám něco nelíbí a doufat, že to Fiala udělá podle nás?” … Já se chci bavit o tom prvním.“
     A dneska je tu strašení komunsmem a posměšky k jiným názorům jak od puberťáka. Zapomněla se, vyšla z role?
     Mně jako jenom čtenářce jednoho donedávna zajímavého a přitažlivého blogu přijde její dnešní příspěvek divný. Strašit tady komunismem zrovna ve chvíli, kdy to vypadá že se lidi začínají vážně bouřit…

     1. Myslím, že je to její reakce na zdejší komentáře.
      Až moc často v nich zaznívá, jak za komančů bylo všechno bezva a že vlastě ten Tábor socialismu a míru byl hotovej ráj.
      Nikdo nepopírá, že se v 89 vylilo s vaničkou i dítě. Ale kdyby doopravdy bývalo bylo všechno lepší než na Západě, tak by se asi ten MOLOCH pod vedením souhů v Kremlu nerozpadl.
      Jiná věc je, že dneska nám tady velí MOLOCH z Washingtonu. To se nevědělo, že to takhle dopadne.
      Že se Venda Lahvička ukáže jako humanitární bombardér. Žvanil o Pravdě a Lásce.

      1. „Až moc často v nich zaznívá, jak za komančů bylo všechno bezva a že vlastě ten Tábor socialismu a míru byl hotovej ráj.“

       Klepla jste to na hlavicku. A ze to, Helo, 90% zdejsiho komentariatu nevidi? To mne fakt prekvapuje. Ti, co se nepouci z historie, to furt musi opakovat. Nebo tak nejak.

       Ja jsem si vsimla, ze Lennonova pisen oslavuje to, co dnes tlaci WEF. Zdejsi kolektivni odpoved? Amerika je plna hoven! Tak fajn. 🙂

       1. Ad „Amerika je plna hoven“:
        Tento výrok je účelné zpřesnit: USA jsou plné hoven.
        Protože Amerika nejsou jen USA.
        Jinak cajk.

      2. Ba ne, myslím že na důchod už se přestěhovala sem a žije někde tady. A samozřejmě se aklimatizovala a tipicky emericky mistruje, njn co se naučila to provádí. Co by tu jinak dělala, nikoho zde neznajíce a doby kdy každý kdo odtamtud přišel a byl svatej jsou už dávno pryč. Copak nepamatujete, že ze začátku o tom psala. Njn tady je hold zdrav a další zatím ještě a zvlášť pro ně levné.

 13. A jedno pokoukáníčko OT:
  Hlavně pro gogoša a Stridora.

  Chachuóly idůt iz Báchmuta.
  https://mobile.twitter.com/200_zoka/status/1632090455121752069?cxt=HHwWisCzreXnrKYtAAAA

  Teda ne že bych jim to nějak extra přál, ale další výprask ve stylu Ilovajsk a Debalcevo.
  Hezky kleštičky a nechat jeden čůrek ke svobodě.
  A vybírají si, koho pustí ven živého a koho rozmáčknou.
  Ti, kterým bude umožněno vyjít ven, budou šířit po zbytek života „blbou náladu“. Na takové zážitky se prostě nezapomíná ani s německým strejdou, jak se jen… jo, Alzheimer.

  1. Jo jo. Konečně našim chlapcům došlo, že Ivan je k naší škodě děsně učenlivý. Vzal si asi příklad z osudu třeba Indiánů, Inků a Burů, jakož i třeba Kaddáfího či Saddáma nebo toho íránského generála na státní návštěvě v Iráku a víc jak rok už aplikuje to staré heslo „není člověk, není problém“ a doma zase, že „každý malérek má svoje příjmení, jméno a jméno po otci“. To je pro nás krajně nepříjemné. Už i naši největší kamarádi pochopili, vo co gou a hlásají, že důležité jsou záchrany životů a ne nějaký ubohý kousek strategicky nepodstatného území. Vyzerá to zvonku, že stávající mlýnek už má tupější nože, tak se asi zákeřně chystá jiný a jinde.
   Už otočil i velký guru našich dvou strategických géniů, tak jsem docela zvědav, jaké dostanou nové notičky.
   Aby nevznikly nějaké pochyby, tak já tu hnusnou agresi samozřejmě důrazně odsuzuji a vše, co píšu, je třeba chápat výlučně metaforicky.

  2. Targus: Mohli už před měsícem ustoupit na další linii obrany Konstantinovka, Družkivka, Kramatorsk Slovjansk. Ušetřili by tím vojáky pro tyhle další pozice i zálohy mobilních jednotek pro budoucí protiútoky. Kramatorsk je pod kopci, má nevýhody nižší pozice, ale pořád je to tam největší město široko daleko, když se většinou brání v městské zástavbě z vojenské nutnosti. Vedlo by to k ústupu ze Seversku, ale o to víc by šlo posílit tu kramatorskou linii. Věřím, že nejvyšší generálové by to rozkázali, ale politici jim nic nedovolili, protože jakýkoli ústup je politicky obtížné vysvětlit a město prohlášené za pevnost pravděpodobně politici nechtěli pustit před návštěvou Bidena a před ročním výročím ruské invaze. Nejhorší je takový rozhodnutí potom vůči mobikům, které tam nechávají jako zadní voj jen s minimálními šancemi na ústup. Podobné Verdunu ale nikdy se historie neopakuje zcela stejně.

   1. Re: Manuel

    Mně je celkem jedno, co měl udělat Vasil včera,dnes a zítra, já si jen dovoluji poukázat, co dělá Ivan.
    O Bachmut se soudruzi řežou asi tak od září. Počítejte denně v průměru nějakých 400 vojclů, to určo ano.
    A znova – demilitarizace, denacifikace.
    Ale jo, Ivan je blbej a prohrává úplně ganc fšude, kde se dá.

    Jen tak pro informaci – viděl jsem ty lidské trosky, které vylezly bez fyzického zranění z Ilovajska. Nebyli schopni jakékoli soustavné řízené činnosti.
    A ještě další okraj – psychické napětí se NEMUSÍ projevit hned, projevuje se po dlouhých letech a v době, kdy si člověk už na prapříčinu ani nevzpomene.

    1. Targus: Musí to tam být strašné na frontě. Nejpozději od roku 1914 to snad už lidi vědí, že válk unejde romantizovat zvlášť ne ve věku strojů.

 14. Za to s demokracií po Americku pod hvězdami a pruhy bude ráj na světě na nebi se poklene duha pravdy a lásky. Pěkně vám tam vymývají mozky a musím uznat,že propaganda jim jde výborně.

  1. Sibyla: To je naposled, co na ty vase trolli magoriny reaguju.
   Fakt jak u blbejch. Na dvorku. Sibyla krepci a rici. LOL

   Nekdy znite jako normalni clovek. Da to prilis moc prace se toho drzet?

   1. Sorry jako, ale s tím „opusem“ od „Babylon Bee“ jste si naběhla na vidle zcela dobrovolně.
    Protože to je opravdu top primitivní propagandy, šířené různými „guru“a „pastory“ s projevem prodejce fejkových hrnců.

   2. Re: Vevča

    Bez urážky – kdo z nás je normální?
    A tím „kdo z nás“ vůbec nemyslím zdejší bublinu.
    Každý z nás je originál a každého z nás formují nepřenosné a nepřenositelné vjemy (= zážitky) trochu jinak, i když jsou třeba totožné, a to jak na základě genetiky, tak na základě osobní zkušenosti.

    Znám lidi, kteří mají po dopravní nehodě problém sednout si za volant.
    A znám hovada (sebe), která se zpátky za volant vydrápou, i když by vám každý normální doktor řekl, že je to při jejich aktuálním fyzickém stavu po prožité nehodě naprosto nemožné.
    Každý z nás lidí je prostě kapánek vychýlený oproti tzv. „normálu“. Někdo méně, někdo více, někdo „úplně ganc“, jak s oblibou píšu.

    1. Toz to je pravda, Targuse. Ja jenom, ze nekteri jedinci zde lzou o mne, az se prasi, a realita je miji docela. Holt vi lip nez ja, co si myslim, a budou to opakovat az do skonceni sveta. Ja to beru jako tezkou zavislost. 🙂

   3. Vevčo, teď právě na ČRo pláčou, jak je ten německý kancléř Scholz problematický. No fůůj …
    Né a né pochopit, že je nutné poslat na Ukrajinu Leopardy. A fofrem.
    A vůbec není vděčný, že hodní Američané chrání klidný spánek německých dětí jaderným deštníkem.
    Naštéstí ho Bidenova administrativa pořádně zmáčkla a už je hodný a dal si říct.
    Jistě vše vysvětlí i naivním Němcům, kteří v ulicích demonstrují proti válce.
    No fůůj, asi nějací míroví štváči. Chce to víc amerických základen v Německu. Kdyby něco. Bratrská výpomoc.
    😎

 15. Ten svět je krásný…
  Jenom by v ně nesměli být lidi. Ale ani zvířátka. Ani rostliny. Protože všechno co žije je nastaveno na získávání, soutěžení, zmocňování se.
  A ten druhý svět jenom další, následující fáze toho prvního světa.
  ===
  Nemohl jsem jinak. Komunismus mě přešel asi tak v deseti letech. Táborité… A konec Tábora.
  Všechno to vždycky skončí stejně.
  A potom, až má skoro všechno jen pár lidí, začne revoluce.
  Aby po jisté době dopadlo úplně stejně.
  Koloběh života. Lišky, zajíci a tráva na opuštěném ostrově

  1. Jiná forma komunismu jsou všechny polyamorické vztahy. Vždy to dopadá stejně, někdo se dře na ostatní. Pak se na dřinu taky vykašle a tak všichni mají stejné kulové. Každý podle svých schopností a každému podle jeho potřeb nefunguje. Nikdy a nikde.
   Co se týká revolucí, jejich cílem není odstranění nerovnosti v bohatství, ale aby si pár vůdců revoluce přerozdělilo majetek těch předešlých boháčů. Kdy se to podaří, soupeření začne nanovo.

   1. Gerd: Polyamorie může fungovat dočasně bezdětným. Jak budou ti lidé mít děti, začnou se hádat o zdroje v nejširším slova smyslu. Nejen o peníze ale i o čas, kdo komu věnuje kolik času. Pár zvláštních lidí ať si dělá co chce, ale média by to neměla propagovat jako něco úžasného a módního.

  2. Starý kocour.
   Byly někteří komunisté,kteří nám slibovali komunismus a že se toho dožijeme.
   Zkoušeli to v gulagu a v kibucích.
   Proto to znovu navrhuje jistý Schwab.

   1. Je opravdu pošetilé zpívat představ si, že nejsou peníze a podsouvat to komunistům v dnešní době , kdy se bezne mluví o zrušení hotovosti.

   2. Pokud někdo srovnává komunismus se snahou o nadvládu mocných a bohatých, vylidnění Země pro půl miliardy „vyvolených“, přičemž skutečně vyvolených bude jen pár tisíc, ostatní budou jejich bezprávní otroci plnící veškeré rozmary oněch „nadřazených“, neví, která bije.

    To že se v současné době zneužívají některé mechanismy, které se zdánlivě tváří „levicově“, neříká nic o jejich skutečných záměrech a hlavně reálných dopadech. Když dva dělají (zdánlivě) totéž, není to téměř nikdy (ve výsledku) totéž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *