19 června, 2024

Tak už to přiznejte…

Ne, že bych měl sílu a kapacitu sledovat celou obstrukční bitvu okolo valorizace-nevalorizace důchodů, ale samozřejmě mi nemohla uniknout barvotisková scénka, která na veřejnost silně zapůsobila. Totiž jak Andrej Babiš neodešel od pultíku i když mu vypnuli mikrofon a jak ho ostatní opoziční poslanci přišli bránit. A najednou byla celá pětikolka v koncích a nevěděla, jak si s tím poradit. Psal jsem to tu v mnohých obměnách už víckrát – prezidentská volba byla taková naše Finská válka. Byla katalyzátorem, který zacelil rozštípanou alternativu. Mnoho politiků překročilo svůj stín. Považuju to za větší pozitivum, než to, kdo bude skutečně prezidentem.

Chci věřit, že opozice už není atomizovaná. Že ji tato vláda svojí nekompetentností a arogancí spojila mnohem víc, než to navenek vypadá. V pátek večer to bylo jak čerstvý vítr. Když se semkli jednou, mohou i podruhé a potřetí.

Tato scéna byla tak pěkná a vzbudila takový ohlas, že trochu zapadlo, co Babiš při svém vystoupení mnohokrát zdůraznil. Totiž, jestli je Petr Pavel prezidentem všech občanů, tak vládní návrh nepřijme. Pokud ho naopak přijme, tak je jasným poskokem Pětikolky, jak si o něm dezoláti myslí. Pravdou je, že lepší příležitost, dokázat svojí nezávislost, už generál jen tak mít nebude…

Zákon o nižší valorizaci byl nakonec v sobotu ráno schválen. Takže Petr Pavel bude mít svojí první zkoušku v očích národa.

Na druhou stranu, když vidím tu naléhavost, s jakou vláda svůj návrh prosazuje a když to porovnám s únorovým schodkem rozpočtu, který je skoro desetinásobný oproti ušetřeným devatenácti miliardám z valorizace, tak mi přijde, že tady vůbec nejde o těch mizerných pár giga korunek. Vláda je odhodlána jít na hranu ústavního práva, je ochotná jít dokonce za hranu, je ochotná použít stav legislativní nouze a muselo dojít vysloveně na opoziční rebélii, aby to tu nevypadalo jak v Uzbekistánu. Přitom tato nevalorizace je o kupeckých počtech, které museli na ministerstvu financí být schopni vypočítat už někdy loni v listopadu. Práce pro účetního.

Ten deficit nevybafl z ničeho nic. Ten se tu dlouho předlouho chystal. Že vládní výpočty na peníze nevycházejí, na to tu kromě dezinformátora Rajchla upozorňovala celá řada ekonomů. Už začátkem října zněly uvážlivé hlasy, které předpovídaly, že vládní strop na energie není ani tak stropem, jako gigantickou dotací výrobcům energie. Tak velkou, že by vykoupení minoritních akcionářů bylo podstatně levnější. Celý podzim se o tom mluvilo. Vláda nechtěla nic slyšet. Vysílali jasné signály veřejnosti, že už je všechno v pořádku a celý problém je vyřešen.

A teď najednou to musí být honem honem.

Hele, vy kluci vládní… přiznejte se… že vy máte úplně jednoduše problém s ratingem? Vsadím se, že za vámi chodí jeden Američan a ten vám říká, že musíte na Ukrajinu pumpovat další zbraně i peníze… a teď přišel jiný Američan, který vám s okouzlujícím úsměvem vysvětlil, že takhle to hospodářství nemůžete dělat a že vám agentury brzy sníží rating, což vám zdraží úvěry a šup, ze dne na den to tu bude vypadat jako v Řecku… Přiznejte se, že to bylo něco takového? A vy teď čumíte jak vrány, že jeden Američan mluví úplně jinak než jiný Američan…

Proto tak spěcháte. Určitě se blíží nějaké agenturní hodnocení a vaši transatlantičtí spojenci vám vysvětili, že rating udržíte jedině tak, že ořežete náklady a snížení valorizace by mohlo být to pravé. Samozřejmě pak musíte pokračovat rychle dalším zvyšováním všech možných daní, jinak prostě budete mít smůlu a banky vám začnou půjčovat pekelně draho. Přiznejte se, kluci… vy máte nějaký termín, ke kterému to musí být hotové.

Vsadím se, že Petr Pavel už to taky ví a zákon vám podepíše, jen se omezí na nějaké obecné moralizování, že to jinak nejde a dluhy je nutné splácet a nové nedělat.

Já vím, že jste prostě mohli jen zaspat, kašlat na všechnu vládní práci a prostě si jen dělat hezké fotky, ale vaše současná aktivita by tomu neodpovídala. Kdyby na vás někdo nenastoupil, tak jste klidně mohli spát dál a dál předstírat na fejsbůku, jak je všechno v pořádku. Že jste teď ochotní odhodit všechny principy, které jste předstírali, abyste vyhráli volby… vy prostě máte z něčeho (nebo někoho) strach a víte, že až se to provalí, tak vás lidi vynesou v zubech.

Tak kluci… my už jsme dospělí a uneseme to… hrozí nám snížení ratingu, že jo?

Další věc, na kterou se vás budu muset v sobotu zeptat z pódia… Jestli to takhle půjde dál, tak mi Jindra Rajchl bude muset přidělit delší čas na proslov…

244 thoughts on “Tak už to přiznejte…

 1. z fejzbůku:
  ————————
  Radek Burda
  1d ·
  Fialova vlada a jeji pocitani:
  70 miliard na obsluhu dluhu (tj. jen uhrada uroku letos, pristi rok 100mld)
  400 miliard dluh za obdobi vladnuti teto vlady
  74 miliard pro ČEZ jistinu na Lipskou burzu (plus kolik tem ostatnim?)
  130 miliard na kompenzace pro ČEZ za nejvyšší ceny elektřiny v Evropě
  10 miliard na Ukrajinu zbrane
  28.5 miliard vydaje na uprchliky z Ukrajiny
  2.5 miliardy navyseni platu politiku, soudcu a vyssich uredniku
  7.5 miliardy navyseni cirkevnich restituci
  jednotky miliard pro novou piratskou „digitalni“ agendu
  a proto chce ukrast duchodcum zakonny priplatek 19 miliard pomoci gangsterskeho zakona a pomoci znasilneni zakonu.
  Blahoprejeme, ty grazle.

  1. Re: Maneca
   Jste si těmi čísly jist, není náhodou jejich výše v jistých jednotlivých kapitolách podstatně vyšší …

    1. Re: Sibyla
     Dle mne tam chybí nula – myslím finačně materiální účast ze zdrojů zdejšího eráru … A za jedničkou ta nula nejspíše také není až tak objektivní …

    2. Re: Gaia

     Vojenský rozpočet – ta vaše 2% a 10 giga na UA jsou dvě zcela rozdílné položky.
     Z těch „darů“ na UA bychom měli nějakou část dostat zpět, ale kdo nevěří, ať tam běží. Zásadní problém je, že NEMŮŽEME ovlivnit cenu těch západních Háj-schrottů, které nám cpou namísto sice starých, ale funkčních sovětských zbraní, které jsme jakž takž uměli i opravit a udržovat.
     Takže když to přeženu – klidně to může být za 15 sovětských modernizovaných T-72 jeden kus německého zázraku z let sedmdesátých a pochopitelně bez jakékoli modernizace.

  2. Nerozumím slovnímu spojení obsluha dluhu. To je že platí eště nějaké obslužníky nebo co jako?
   A ta obsluha je gdo? Zase nevíme. Jako nevíme jak se počítají daně, volby, úroky a prostě veškerá pastva pro harpagondechujcké pijavice.

   1. Předpokládám, že to víte, ale pro jistotu. Není to kdo, ale co. Tzv. „obsluha dluhu“ je spousta dalších penízků, které potřebujete platit navíc za to dobrodiní, že vám někdo milostivě půjčil. Samozřejmě věřitele to nestojí nic, páč on ty peníze vyčaroval v počítači v ním vlastněných bankách skrze mechanismy, které se za ta desetiletí moderního bankovnictví podařilo dotyčnému a jemu podobným prolobovat na mezinárodní úrovni, zato dlužník často přijde o všechno. Stačí něco nesplatit.

    1. Rozumím, že něgdo kasíruje za papírky naše hodnoty plácnu 80mld ročně k dnešním časům, ale obsluha předpokládá nějakého obslužníka, není to nakonec nějakej vlastizrádce, přes kerého ten dluh teče ven. Protože jinak by se řeklo že platíme dluh, ale že platíme eště obsluhu, to je o něčem jiném, nebo ne? Myslím si, že v temto punktu si oni dávají majzla na pojmenovávání.

     1. Ale certa, obsluha mojho hypotecneho dlhu je poplatok za vedenie uctu, na ktorom je vycisleny moj dlh a automaticka zrazka z uctu, na ktory mi chodi vyplata. … pocitam, ze u statneho dlhu je tych uctov trochu viac, poplatky trochu vyssie, a mechanizmus je o nieco komplikovanejsi, ponevac a nybrz statny dlh nie je ‚banka mi pripisala prachy na ucet‘, ale su to dlhopisy a statne pokladnicne poukazky, a ja si uz nepamatam co vsetko, a potrebuje to poplatit nie len ‚vedenie uctu‘, ale aj nejaky fond ci maklera ci akeho frasa, co sa o statne cenne papiere stara. … takze ano, plati sa ‚obsluznik‘, ale ten ‚obsluznik‘ nie je Franta z kanclu na tretom, ale organizacia, v pripade mojej ‚blbej‘ hypoteky je to banka, v pripade statu bohhovie (a stat, samozrejme, a urcite by to slo aj dohladat, ale sa mi nechce)

 2. Za peníze důchodců!
  Česko požádalo Švýcarsko o odkup tanků Leopard 2, uvedla tamní ministryně
  (Hovínky)
  Khakiman netrpělivě čeká na solidaritu našich důchodců.

  1. Smiřme se s faktem, že bývalá tzv.ČR je nyní de facto ukroregionem, dočasně odloučenou územní oblastí s vcelku hustým výskytem téměř „původního“ , tedy ukro obyvatelstva …

  2. Vidláku. Zase kydáš. Z nákupu zbrojního haraburdí a vyhazování peněz za ukrajince je zřejmé, že se fialový hnus nějakým ratingem nehodlá vzrušovat. Tenhle kyd si raději na Václaváku odpusť.

 3. Poslední článek na AEnews: „34 let po roce 1989 bude na Hradě komunistický rozvědčík a bývalí disidenti opět stojí před soudem! Předlistopadový disident (pozn. Slávek Popelka) dostal 6 měsíců s podmínkou na rok a půl za to, že chtěl sundat ukrajinskou vlajku z Národního muzea a soudce v odůvodnění argumentoval tím, že pachatel byl za podobný akt odsouzen již v dubnu 1989! Soudy v Česku tak nově vytahují na disidenty už i rozsudky komunistických lidových senátů, za které byli dávno rehabilitováni!“

   1. Re: Alef nula
    Trochu „velikost“ onoho kruhu koliduje s expanzi reinkarnovaného západního fašounství a náckovství …
    Žádná demoška – imperiální choutky, a různé formy fašismu a nacismu ( jde pouze o zvolené názvosloví ) jsou to, co je západu po staletí vlastní, a co jej provází…

    1. Kobylky nám nabídli jen software, demosgrátické názory, porobu, úpadek a vybírají za to tributy, daně a výpalné všeho druhu.

  1. Nedělejte z Rajchla, a faktu, že se prohlásil a byl zvolen tváří, symbolem jedné, ještě neproběhlé demonstrace, skrytou „dominantní“ politickou sílu… Leda že by šlo o předem připravenou alternativu …

  1. To je skutečně masakr.
   Ale zase – je uřímnej. Pokud je to, co vykládá, pravda.

   Že si Pávka vodí parta opravdu bohatých týpků jak medvěda, to bylo zřejmé už někdy v prosinci.
   Teď mu vystaví účet a Pávek bude hopsat, jak budou tahat za provázky. Ale je jich docela hodně a provázky by se ji mohly zašmodrchat. Třeba se pak začnou škorpit mezi sebou; pro běžné lidi to ale ve všech případech bude znamenat jen další a další maléry.

   Pro mne je to, co řekl v rozhovoru, jen dalším důvodem proč volit Babiše, bude-li kandidovat. Jejich nenávist vůči němu totiž znamená, že se jim nepodařilo si ho koupit.

   1. Uvidíme, až začne za provazy tahat GRU, kdy jsou náznaky, že se vzhledem k výcviku rozvědčíka (s právem zabíjet) se podepsal ke spolupráci s ní.

     1. Trefa, sociální demokraté ve své historii zradili vždy a všechny … A jak umí popravovat své „úspěšné“ …

       1. Ano, a kdo si na něho 3.3. vzpomněl? Nikde nikdo. krom žvástů o skvělé vládě a udatných ukrajincích bylo na všech frekvencích jen ohlušující ticho…

  2. Skutečná levice byla zlikvidována po plyši, pak tu byla ta „nová“, která klasicky zradila své voliče, a její roli paradoxně částečně plnil Bocián.
   Žijeme v zemi, kde aktivisté z iniciativy S komunisty se nemluví ( s kým by asi v reálu tito převážně umjelci ve vladtní branži vlastně mluvili ) bojují za zvolení kariérního komunisty, nota bene echt aktivního ( nemluvě o prostředí, z kterého pochází, včetně vzdělání a pol.příslušnosti jeho manželky ) člena, a oslavují jeho zvolení.
   Proč by v Čechách nemohl další novou českou „levici“ pást bonitní týpek otřískaný větry finančních machinací , a v jejím čele stanula persona, jež na VŠ, kterou vedla, umožnila mezinárodní kupčení s tituly ( velmi sporné aktivity jejího manžela necháme být ) , která to v kandidátské testu znalostí neuhlídala a profláklo se, že potřebovala tahák, a které by jinak svérázný ekonom Klaus nedal zápočet …
   Ještě někomu nedošlo, kde a v čem žije, že Ukrajinizace zde už z velké části v nedávné minulosti proběhla, a nyní se zde pouze upevňuje tamní zvyklosti hromadným dovozem ukroochranky …

   1. S tou Nerudovou, že by to mohla vést, je dobrý vtip. V prezidentské debatě se označila za pravý střed. Ta by se na předsedkyií takové rádobylevicové strany fakt hodila.

    1. Ta bárbína se může sama označít klidně za cokoliv a kohokoliv – podstatné je, že se hodí jako ideální reklama na exotické dovolené, čehož by se měla držet…

  1. Obávám se, že těch dat v kalendáři jen za poslední 3 roky by bylo více… Český Franta s Pepou vždy dokáží překvapit …

  1. Tak to je fakt vtipné. Když tohle běžně dělají Američané jiným, je to pohoda a dotyční držte pysk. No ale kdo si dovoluje dělat něco takového nám, vládcům světa??! A mimochodem mě pobavilo, jak si chudáček miliardář stěžuje, že jde o _jeho_ peníze. No tak určitě. Možná by měl soudruhu miliardáři někdo taktně naznačit, že v novém světovém pořádku, řízeném proti původním plánu Čínou a Ruskem, zřejmě nebudou žádní miliardáři. Nebo alespoň ne miliardáři bez státem kontrolovaných toků peněz.

 4. Tak sa nam Bachmut trosku zamotava.

  Sice takto pred necelym rokom sa zamotaval aj Mariupol…. Ale nie o tom som chcel.

  Prigozin si mozno nebehol na hrable – v tom lepsom pripade – a v horsom na vidly. Aktualne zistuje, ze je sice vodcom skvelej PMC Wagner a ta ma povest horsiu ( u ukrajincov) ako cecenci, ale… taki ako Sojgu a Gerasmov mu kryju chrbat, aby mohol vystrajat na spici.

  No a UA sa zatala, pac nema vyznam stahovat vojsko cez rozmocene polia, kde vdaka pomalemu pohybu su lahkym cielom artilerie. Tak si UA povedala, ze ked uz maju vojaci umriet, tak v boji a nie pri ustupe.
  A ak je pravda, ze zo Zaporozia sa stahuje vojsko na pomoc AFU – obetujuc vlhke sny o jarnej ofenzive, tak potom ma Prigozin o peknych par problemikov navyse.

  Bude totiz potrebovat, aby tie podla neho neumetela a blbci, neschopaci z MO v Moskve mu prikryli kridla. Inak mu tam zakapu okrem zekov aj skvele reputacie, ktore Wagnerovci mali.
  Prigozin by si mal kuknut film Braveheart, ako sa vyvinula kariera skvelemu valecnikovi Williamovi Wallaceauiovi 🙂 ked zacal srat tych nemoznych a neschopnych slachticov, ked surne a nutne potreboval prikryt kridla…..

  Zaroven maju rusi skvelu moznost to cele spomalit. Afrika je vo svungu, India tiez. Cinania by isto privitali, ak by rus odsosal este zopar americkych zasob z vojenskych skladov.

  1. No, oni by Ukři z Bachmutu nejspíš velmi rádi utekli, ale nemají kudy. Rozhodně ne s bojovou technikou a auty. Silnice jsou pod palbou, jediným most už není a přes rozbahněná pole a polní cesty projdou leda pěšky.

   Zaporoží jsou dvě, jedno v Zaporožské oblasti a druhé v Doněcké.
   Z prvního je k Bachmutu asi 320 km, ze druhého asi 130.
   Silnice převážně okresky plus polňačky.
   Aha, tak tři, ještě Dněpropetrovské. Cca 200 km.
   KUDY se tam armáda dopraví, když je všude bahno nebo rozmlácené okresky?

 5. Pravice se domnívá, že bohatství vzniká prací.
  Levice se domnívá, že bohatství vzniká přerozdělováním.
  My, pragmatičtí materialisté víme, že bohatství vzniká přerozdělováním práce jiných lidí.

  1. Bohatství, velký majetek..
   „Na počátku každého velkého majetku je krádež.“ — Pierre Joseph Proudhon.
   Takže, Proudhon si to myslí jinak, anebo pravice a levice totéž jinak definují.
   Apropos, zajímalo by mě, proč se pravice i levice tak brání zákonu o prokázání způsobu nabytí majetku od roku 1990.

  2. Bohatství NIKDY nevzniklo prací. Ani jedno jediné.
   Ledaže by bylo lze za práci považovat přerozdělování výsledků práce nevlastníků výrobních prostředků a kapitálu.

   1. No je to poučné a ony ty rozdíly ukazují na kvalitu psavců tedy včetně jejich znalostí. Někdy je to fakt až neskutečné…..

  1. Pokud by na tom bylo cokoli pravda, tak formulace: „Nejaktivnější jsou obyvatelé Uralu a Ingrie. Většina z nich jsou __lidé s vyšším vzděláním, což ukazuje, že elity dokonale chápou, jaký osud pro ně Putin přichystal.__ Nechtějí krmit Moskvu a umírat pro Rusko,“ zcela demaskuje, o koho se jedná. Západem aktivované zbytky tzv. demokratické opozice, jak to známe jinde ze světa. Jejich osud je celkem jasný. Je hezké, že je jejich chlebodárci zkoušejí využívat do poslední chvíle.

  2. Proboha, co to čtete a ještě se tady tím chlubíte a posíláte nezkrácený link, přes idiotský seznam??

   Ten takzvaný securitymagazín, to jsou jen silně tendenční hovnaři, takové armádní Forum24.

  3. Jo a úplně stejní hovnaři jsou armyweb.
   Navíc tam mají jenom ty armyholky, eshop a diskusi různých Krystlíků s registrací. Ale jinak si mohou oba ty weby podat ruce.

 6. Že rozmařilost vlády musí zaplatit důchodci, státní zaměstnanci a zaměstnanci vůbec bylo jasné od samého začátku a také jsem to tady v diskuzích psal. Vlastníci ideologické fialové knížky totiž vše řeší podle jakýchsi propagandistických pouček, které jsou často vylhané od samého začátku.
  Třeba heslo, že „pravice šetří a levice utrácí“. Když se ale podíváme na reálná čísla, tak tomu je většinou naopak. V Americe pravicový Reagan utrácel a zvyšoval zadlužení, v amerických poměrech levicový Clinton šetřil a zadlužení snižoval. U nás rádoby pravicová ODS vždy velkým tempem zemi zadlužovala a levicové vlády zadlužení snižovaly.
  U nás to je spíše o přerozdělování. Za pravicových vlád se vždy zvýšilo přerozdělování směrem k bohatým.

  1. Pepa Sláma: Ono taky záleží, co si pořídí za ty půjčené peníze…Reagan se snažil uzbrojit SSSR a spolu s dalšími krizemi to už Sověti nedali a USA tím získali globální hegemonii na jednu generaci. Vyplatilo se jim to. Clinton potom v tom období většího klidu a vrcholné hegemonie si mohl dovolit utrácet méně. Udrželi si tím pozici dolaru jako světové měny na další roky i posílení měkké přitažlivé síly amerického způsobu života.

   Oproti tomu obří navýšení dluhu federální vlády za krize v roce 2009 už bylo dost pochybné. Banksteři si přišli na své, ale USA to neposílilo ani vojensky ani v měkké síle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *