24 června, 2024

Posledních pět minut…

Už vícekrát jsem tu psal, že mě letos nejvíc překvapuje, kolik toho ten náš systém vlastně vydržel. Začalo to dobou covidovou, kdy jsme byli dlouhou dobu zavření, mělo to vliv na ekonomiku a doteď na to doplácíme, ale v podstatě pořád se tu dá žít. Teď máme už tři čtvrtě roku válku na Ukrajině, během které se vláda postarala, abychom to fakt neměli jednoduché, ale pořád se před vámi v supermarketu otevřou dveře, pořád vám paní na pokladně „nakliká“ nákup a pořád zaplatíte kartou, mobilem nebo v hotovosti.

Ceny základních potravin stouply skoro na dvojnásobek, ceny energií se zečtyřnásobily, na auta jsou pořadníky, energetičtí experti si vozí dřevo do Prahy v předtuše dramatických časů, cena pšenice je také skoro dvojnásobná, každou chvíli slyšíme o nějakém krachujícím podniku, do toho nám EU přitvrdí s emisními povolenkami… a ejhle, nezaměstnanost je stále nízká, hlady ještě pořád nikdo neumřel, a jak mi vysvětlili hoši od Saubere Energie Morgens, všichni bez problémů zvládají platit své energetické závazky.

Těch případů, kdy nám babička nemá na plyn a musí chodit na klestí, těch je vlastně hrozně málo. Nebo se alespoň jeví, že jich je málo.

Vlastně už rozumím, jak jsme mohli vydržet být třicet let krmelcem Západu. My prostě máme v sobě nějaký nezmapovaný proud. Nějakou schopnost adaptace na nejhorší podmínky. Nějak to umíme zařídit, že i když nás okrádají horem dolem a zcela legálně, pořád to nějak dáváme. I přes všechny ekonomické reformy, které nám naordinovali, přes všechno, co tady rozkradli, zničili, odvezli a zrušili, pořád to nějak jde.

Už za Marie Terezie se říkalo, že český sedlák je jak vrba. Čím víc ji rveš, tím víc roste.

Dolním deseti milionům zdvojnásobili náklady všeho. A místo aby se okamžitě všechno sesypalo, tak to sice trochu skřípe, padá z toho omítka, trochu se zkroutily veřeje, ale pořád je to funkční. Největší důkaz českých schopností. Máme vlastnost, kterou nikdo nevidí, nikdo se jí nezabývá, jen se jí takhle okrajově dotkneme, ale je asi důležitější než všichni Fialové, Babišové, Sobotkové, Nečasové, Topolánkové, Zemani a Klausové dohromady.

A ještě těm babičkám v nesnázích pomáháme…

Překvapuje mě, s kolika bohatými lidmi jsem se potkal a zjistil, že jsou na naší straně. Překvapuje mě, odkud se mi dostalo zastání, a naopak, odkud přišly odsudky. Překvapuje mě, s jakou vervou vláda vrtá díry do lodě, ale ještě víc jsem vyvalený z toho, kolik lidí ty díry dnes a denně záplatuje a dělají to ze svého.

My jsme prostě národ posledních pěti minut. To je totiž zhruba ten čas, za který se na Titaniku událo všechno podstatné. Do té doby se ta loď jen zvolna nakláněla. A dole pořád běhali topiči a strojníci a postarali se, aby se loď potopila s rozsvícenými světly a s hudbou.

Jen… ta naše životaschopnost je i antitezí revolučních nálad. Proč dělat revoluci, když vždycky vymyslíme, jak vyváznout? Proč dělat odboj, když naše šedá zóna, šedá ekonomika, osobní kontakty, lidská vzájemnost a improvizace to vždycky nějak udělají? Vždycky je někde nějaký zapomenutý úředník, vedoucí pracovník, schopný člověk a šikovný manažer, kterého zapomněli vyhodit při povolebních čistkách, který jde a bez publicity zachrání neuvěřitelně moc.

Například by mě hrozně zajímal příběh, jak se to udělalo, že sice začala válka na Ukrajině, ale z Ruska sem ještě přiletěla letadla s jaderným palivem pro naše elektrárny. Dokonce několikrát. Vsadím se, že to celé bylo založeno na osobní odvaze nějakého vysoce postaveného jednotlivce, který k tomu dal příkaz a nevěděl, jestli ho za to nevyhodí.

Ve skutečnosti se v Česku Titanic potopí jen jednou za pět set let. Jinak to tady vždycky nějak provizorně opravíme a když tak přestoupíme na jinou loď. Jen málokdy jsme nuceni skutečně bojovat o holou existenci. Vždycky se v našem národě najde dost bezejmenných blbců, kteří to nevzdají a i přes klacky pod nohama jdou a nějak to zachrání.

V jaké jsme situaci? Loď se nám pěkně nahnula a slušně nabírá vodu. V podpalubí se už bojuje o holou existenci, ale bojuje se o ni až neuvěřitelně úspěšně. Co bude dál? Zase se najde někdo, komu nebudeme moci dost poděkovat, kdo to nějak na poslední chvíli ucpe? Nebo přijde někdo, kdo vymyslí, jak to zase chvíli táhnout dál? A nebo přijde ta velmi řídká zkušenost, kdy to fakt nepůjde zachránit a prostě se potopíme? Nezaměstnanost nijak dramaticky neroste, ceny benzínu dokonce klesají. Kdyby se ceny elektriky vrátily na loňskou úroveň, vlastně by skoro nebylo o čem mluvit. Sledujeme takové to poslední zlepšení stavu pacienta těsně před smrtí? Nebo to proti všem předpokladům dopadne jako obvykle?

Nebo ještě dostáváme čas na klidné vánoce?

Podle všech ukazatelů bychom měli být totálně v háji… ale nejsme. I henten plyn nám vystačí ještě na sedmdesát dnů… a možná i déle. Nebo nám pánbůh prostě dává ještě pár dní na seznamování a vzájemnost? Máme ještě chvíli času, abychom se sblížili, navštívili a připravili na to, co přijde?

Prosím, dejme si na těchto vánocích záležet. Možná loď ještě udržíme na hladině. Ale kdyby ne, ať je tento sváteční čas alespoň hezkou vzpomínkou.

243 thoughts on “Posledních pět minut…

 1. K těm, co chtějí opět volit tak, že výsledkem bude Tetuše….
  Převzato z diskuse na netu: „Část lidí chtěla změnu a tu dostala, část lidí nechodí k volbám a část lidí hodila svůj volební hlas do kanálu. Opozice se spolu hádá a nespolupracuje, včetně jejich voličů. Tak si nestěžujte. Máte vlastně tak tři týdny, abyste se vzpamatovali v prezidentské volbě. Ale zatím to vypadá, že to zase proserete a ve druhém kole bude Pávek a Krasoň Neruda. Části z vás nevoní Babiš, části Bašta a části nevoní nikdo. To si vás Pětikolka namaže na chleba.
  PS. Teprve až Hamplová s Kovářovou vám ukázaly, že toho v senátu udělají víc, než když vás budou desítky tisíc na ulici. Místo abyste politicky zničili takové šmejdy, jako je Vystrčil, tak jste řešili Babiše. Řešte ho dál a teprve poznáte, čeho jsou psychopati ve vládě schopni.“

  1. Přesně.

   Těžko pochopit třeba článek na Hájkově (co není z opice) Protiproudu, horující za Baštu – jakožto za „společného kandidáta alternativy“ – když je nabíledni, že jediným výsledkem volby Bašty v prvním kole bude ubrání hlasů Babišovi, což vyústí do prezidenta PavloČaputice. Jinak to prostě skončit nemůže, při takové slepotě a odmítání reality – že Bašta je nevolitelný, a i kdyby mu dali hlas, těžko přeleze 10%.
   A to jenom příklad, takových je hodně, kteří „volbou Bašty vysílají signál“, „po Covidu Babiše volit nemohou“, „Bašta slibuje po zvolení rozpustit vládu“…

   Buď je to výraz toho, že celá slavná „Alternativa“ je vlastně ovládaná „kontrolovaná opozice“, která kanalizuje odpor k vládě a uchvácení kompletní moci kolaboranty nebo výraz třeskuté debility, nic dalšího mě nenapadá.

  2. Kdo nevolí Babiše, volí zlo.

   Myslíte, že líbo démo voliči nevidí, že Nerudová je hloupá paní co se jí na škole děly strašlivé věci? A že by kvůli tomu zůstali doma a nevolili, nebo zmarnili hlas volbou nějaké osoby bez šance?

   Nebo že neví, že Pavel tím jak studoval na rozvědčíka že to je dobře prověřený soudruh? A bude jim to bránit ho volit, pokud to bude nutné?

   Nebude.

   Když už se vám nechce volit rozumem, volte aspoň peněženkou. Tím, že by se povedlo jim udělat čáru přes rozpočet a prezidentem by se nestal jejich člověk, tak nasypete trošku písku do koleček plánovanému a záměrnému zbídačování obyvatel. EU papaláši moc pěkně pochválili Fialu, jak jim chrání to klima. Což bude znamenat jedině další zdražování všeho.

 2. „Těch případů, kdy nám babička nemá na plyn a musí chodit na klestí, těch je vlastně hrozně málo. Nebo se alespoň jeví, že jich je málo“

  Ono je jich hodně, ale jenom málo babiček se z lesa navrátí, aby o tom vyprávěly…

    1. … bloudí, chodí v kruhu, až nakonec jim zpravidla prokousne šíji rosomák. Rosomáci se prý letos velice přemnožili. Co z babičky nechá rosomák, dožírají prý bachyně a kňouři, takže zbytky nalézané na pasekách dokáží nezkušeným nálezcům pěkně pocuchat nervy. Říkal to muž v klobouku, s plnovousem a v černých brýlích. Ten ty ostatky babiček sbírá. Ale neprozradí ani jeden revír, hned by ho měli.

     1. Ono to není zase tak jednoduché. Spousta bloudících babiček bloudí proto, že vůbec nevidí. Při hledání roští si vypíchaly oči! Jistě uznáte, že poslepu najdou leda tak houno, slepeckou hůl si žádná do lesa nevzala! Babkám by měl obecní úřad zajistit nějaké odborné školení, jak se zachovat, když v lese najednou uvidí houno.

 3. Německá policie na začátku prosince zatkla 25 lidí, kteří se měli pokusit o státní převrat. Politolog a odborník na extremismus Jan Charvát v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že něco podobného v Česku nehrozí, protože pořadatelé protivládních protestů ho nejsou schopni zorganizovat. Za větší riziko považuje to, že vzroste podpora pro antisystémové strany, což povede k rozdrolení politické scény.
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/rozhovor-jan-charvat-statni-prevrat/r~b6ffc8ae7c8911edba5b0cc47ab5f122

  1. Buďme rádi, že máme tyto sebevědomé „odborníky“, kteří ve své nadutosti či profesní hlouposti nic netuší. Co oči nevidí, to srdce nebolí.

 4. Mohli by jsme pečlivě zvážit zda volit ,či nevolit pana Baštu.

  Je jediný prezidentský kandidát ,který se zmiňuje ,že v případě zvolení odvolá vládu.
  Toto právo dává prezidentovi Ústava čl.62 bez jakýchkoliv podmínek.

  1. Tady je Babišovo 🙂

   S tím dlouholetým nastavením je jasné, že Bašta neprojde, i kdyby to byl reinkarnovaný Masaryk. Volí se zásadně ten, na koho ukáže autorita a nejlépe tzv. menší zlo.

   Já mu to nejspíš hodím ze dvou důvodů:
   1. chci vyslat signál, že má smysl dělat opoziční politiku, že existují voliči, kteří to chtějí.
   2. rozdíl mezi Burešem, Čapuší a Pávkem jsou z mého hlediska natolik nepodstatné, že risknu i to, že by teoreticky mohl vypadnout Bureš, kterého bych jinak možná upřednostnil v druhém kole.

  2. Kluci,zní to lákavě, ale až tak že to asi není reálný. Pana Baštu mimo Alternativu moc lidí nezná a byl bych překvapen kdyby dostal víc než nějaký 3%. Bociana nijak nemusím ani ty jeho dvě důry v Bruseli, ale v tomhle případě bych to viděl ryze pragmaticky. Nepřítel mého nepřítele…dal to znáte..

   1. Pana Baštu znám, už léta.
    Do hlavy mu samozřejmě nikdo nevidíme, ale – zkuste si ho představit třeba při novoročním projevu.
    Uvědomuju si, že je to jen malilinký díleček jeho funkčních práv a povinností, ale stejně.
    Proč si vlastně sami lajnujeme cesty z deště pod okap a zpátky?

   2. Pan Bašta je nominován za SPD. Jestliže SPD má trvale v parlamentních volbách nějakých 10%, a v nedávných komunálních volbách si také polepšili, tak by to nemuselo být úplně marné. A co ten stále omílaný milión propadlých hlasů z posledních parlamentních voleb. Kohopak asi budou tito lidé volit?

    1. Část Babiše, část čapuši (propadly i hlasy pro hamáčko-petříčkovskou ČSSD!), část Pávka (propadly i hlasy pro Přísahu), část Baštu a největší část se na to vyprdne.

  3. To Kuky:
   Ano, zmiňuje.
   Pak doporučím rozpomenout se, co všechno zmiňovali, nebo slibovali předchozí presidenti.
   Třeba ten úplně první.
   Tomu pak stačilo, jen se zmínit o temných slušovických žilkách – a bylo vymalováno.

  4. V případě, že budu zvolen prezidentem Vesmíru, ihned nechám zrušit kocovinu, učiním všechny ženy krásnými a mladými a nehádavými. Že se jím stanu, je zhruba stejně pravděpodobné, jako že se Bašta stane prezidentem. Jediný výsledek volby Bašty bude, že Babiš neprojde do druhého kola, protože mu Bašta ubere hlasy.

  5. Kuky napsal:20 prosince, 2022 (15:21)
   Je jediný prezidentský kandidát ,který se zmiňuje ,že v případě zvolení odvolá vládu.
   Toto právo dává prezidentovi Ústava čl.62 bez jakýchkoliv podmínek.
   ……………

   Skutečně?
   Čl.62
   Prezident republiky
   a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,
   b) svolává zasedání Poslanecké sněmovny,
   c) rozpouští Poslaneckou sněmovnu,
   d) pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády,

   Ve kterém odstavci se píše o tom, že prezident má právo odvolat vládu bez jakýchkoliv podmínek?
   Nemá!

   Článek 73
   1. Předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta republiky. Ostatní členové vlády podávají demisi do rukou prezidenta republiky prostřednictvím předsedy vlády.
   2. Vláda podá demisi, jestliže Poslanecká sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry nebo jestliže jí vyslovila nedůvěru. Vláda podá demisi vždy po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny.
   3. Podá-li vláda demisi podle odstavce 2, prezident republiky demisi přijme.
   Článek 74
   Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.
   Článek 75
   Prezident republiky odvolá vládu, která nepodala demisi, ačkoliv ji byla povinna podat.

   Jedině čl. 75 umožňuje prezidentovi o své vůli odvolat vládu, ale pod podmínkou, že….
   ještě jednou…
   čl.73
   2. Vláda podá demisi, jestliže Poslanecká sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry nebo jestliže jí vyslovila nedůvěru. Vláda podá demisi vždy po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny.
   ………………
   Takže, pokud to pan Bašta skutečně řekl (a není to jen něčí chybná interpretace), pak to svědčí o tom, že není zřejmě zase tak úplně v obraze.

   1. Existuje několik různých právnických pohledů, a jedním z nich je že může vládu odvolat.
    On je totiž zakopaný pes v článku 62a
    „jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi“.
    Musí čekat na demisi nebo může odvolat bez demise?

    1. Nemusí čekat na demisi v případě, že vláda byla POVINNA demisi podat, ale nepodala ji!!!
     A to tehdy, když nepodala demisi v případě, kdy Poslanecká sněmovna ZAMÍTLA její žádost o vyslovení důvěry.
     Opět
     Článek 75
     Prezident republiky odvolá vládu, která nepodala demisi, ačkoliv ji byla povinna podat.

     Domnívám se, že v jiném ne.

     Čl.62
     Prezident republiky
     a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, ODVOLÁVÁ vládu a přijímá její demisi,

 5. Proč chybí Nurofen i další léky? Válek přiznal problém ve vlastních řadách
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-proc-chybi-nurofen-i-dalsi-leky-valek-priznal-problem-ve-vlastnich-radach-221677?fbclid=IwAR2DZYLR8-_DAykf0-8UvaTBMuvByY5cRFXOFw9UWRIHZi1ljMCZlK-xxeI

  Prý
  „„Pokud obvoláte sto lékáren, určitě narazíte na řadu společností, kde bude k dostání,“ radí v rozhovoru pro Seznam Zprávy ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).“
  ————–
  Maminky nemocných dětí mají před vánocemi obvolávat 100 lékáren? Tož to si ten Válek dělá kozy? Někdo mu vytáhl šém z čela nebo co?

  Členové téhle vlády už ztratili jakoukoliv soudnost a kontakt s lidmi této země. A ještě jsou hloupí a neschopní, že by je ani v nějaké menší reálné fungující firmě nikdo nezaměstnal.

  1. Opravdu jsme se dostali do takových sraček, že musíme denně vrchem a spodem rvát do dětí chemii? Kde je postýlka, pocení, čaj, med, bylinky? Tohle je další zkouška pro náš národ, pochopit, že těla nás všech mají neuvěřitelné schopnosti, i při požírání všech těch GMO svinstev další mrtvé potravy…
   Už se konečně vzpamatujme a vraťme se zoět k podstatě. K podstatě člověka, k podstatě živého bytí bez podpory bambilionářu z bigpharma a vymažme ze serveru v našich hlavách slovo STRACH, SMRT, NEMOC, STRACH, SMRT, NEMOC a taky LEKY A LEKAŘI…

    1. Už zapomněli dodat, že tenhle zlozvyk se táhne minimálně od čínské bolševické chřipečky.
     Doktoři na pohotovostech říkali lidem se zvýšenou teplotou a kašlem, ať si radši zavolají rychlou, že pohotovosti jsou přeplněné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *