13 června, 2024

Shodit břemeno

Tak jsme se dozvěděli, že nám zvýší rozhlasový a televizní poplatek. A nejen, že ho zvýší, ale donutí ho platit i lidi, kteří televizi dávno vyhodili z okna a na Čétéčko se už dávno nedívají, protože se to nedá vydržet. Bude povinné platit poplatek, i když máte chytrý telefon nebo počítač. Nový ředitel Souček si od toho slibuje dost peněz pro napumpování stagnujícího rozpočtu a platu Václava Moravce, který se nesmíme dozvědět, protože na něco takového nejsme ještě připraveni.

Já se této snaze vůbec nedivím. Česká televize je to poslední, co ještě drží naší pětidemoliční vládu u koryt. Stále více se ukazuje, že v této zemi vládnou Kavčí hory za pomoci vlády a prezidenta. Tohle totiž libtardi taky ovládli… nejprve redakce, pak i rady a ředitele. Tohle zařizovalo popularitu Milionu chvilek. Ani pes by po nich neštěkl, kdyby zrzek Minář nebyl v jednom kuse na obrazovce. I teď, při jejich derniéře na Klárově tam bylo víc novinářů jak chvilkařů.

Česká televize je poslední bašta této vlády. Soukromé televize totiž patří nějakým majitelů, kteří si na sebe musejí něčím vydělat a pak teprve mohou dotovat nějaká média, aby dělala nezávislou žurnalistiku ala Bakala. A tak holt tato soukromá média občas referují, že průmyslu došel dech, že dech dochází i dominantnímu sektoru služeb… prostě vládo, nedá se nic dělat, šli jste nám na ruku, ale stejně jde hospodářství do háje a my ty intervjuky neuživíme, když se nám sype náš byznys.

Kromě Blesku se u nás totiž už žádné médium samo neuživí. Je jedno, jestli mluvíme o Mafře, Nově, Primě, Reflexu, Respektu nebo o Seznam zprávách. On už to skoro nikdo nečte a pokud vznikne ještě pár Elišek a Damiánů, tak je neuživí ani miliardářské zázemí. Zprávy se stále víe přesouvají na sociální sítě, jednostrannost a tendenčnost velkých médií je už tak velká, že alternativní média zažívají rozkvět. Parlamentní listy jdou nahoru jako nikdy a dosah každého průměrného Vidláka se začíná blížit dosahům Václava Moravce. Ano Vašíku, už nerozhoduješ, o čem se tento týden bude mluvit. Stále více o tom rozhoduje Jindra Rajchl a další.

O Pětikoalici už nemluví hezky ani jejich vlastní reklama na fejsbůku. Stačí se podívat do diskuse. Nedávno jsem tu uváděl hezký příklad Vítka Rakušana, jehož příspěvek vzbudil takový odpor, že Rajchlův komentář nasbíral dvakrát tolik lajků než samotný status. Čím vystajlovanější fotka Petra Fialy, tím drsnější komentáře. Vůbec, kdekoliv se objeví kdokoliv z Pětikolky, tak se píská a bučí.

Fiala a Markéta Pekarová Adamová už musejí chodit řečnit do škol, kde to děti ještě nechápou a mají tam dost blbé učitele, kteří ještě pořád mají radost, že nám vládnou henty evropské hodnoty, kteří posílali žactvo na demonstrace Milionu chvilek a ještě jim nedošlo, že teď budou také řádně oholeni. Ještě pořád se najde dost ředitelů škol, kteří jsou šťastní, že teď konečně mají to, co chtěli.

A pak ještě náš Blyštivý Péťa může chodit na Kavčí hory… Tam jim stále ještě prostírají červený koberec a starají se, aby neměli žádné důstojné soupeře v debatách. A tak je zapotřebí je vyfutrovat penězi…

Doteď platila poplatky každá domácnost s televizí… jak to bude teď? Každá domácnost s chytrým telefonem a počítačem, nebo se bude platit poplatek za každý telefon a počítač? To se jaksi v debatách zatím neobjevilo a zpravidla, když se o něčem takovém mlčí, tak nás zřejmě čeká ta horší varianta.

Ještě se vám nechce na demonstraci? Pořád je to ještě dobrý? Pořád je důležitější, jaký nápis je nad pódiem?

Seniorům teď zvednou důchody o blbých 11 korun denně. Budou si moci koupit o tři rohlíky víc. O kolik se zase zdraží vodné a stočné? O kolik se zdraží poplatky za popelnice? O kolik se nám všem příští rok zvedne daň z nemovitosti? To všechno při nejdražších cenách energií v Evropě, ba i na světě.

Do toho Černochová blouzní o komplexní přípravě obyvatelstva na dlouhou a možná jadernou válku s Ruskem…

Začínám si říkat, že oni mám lidi na tu demonstraci snad ženou schválně. V jednom týdnu oberou důchodce a zvednou televizní poplatky. Vždyť už stačí jen demonstrovat a vydržet. Počkejte, až projde ten jejich konsolidační balíček a dojde na ty nové daně.

A víte, co je na tom nejlepší? Že řešení je vlastně jednoduché. Stačí svrhnout břemena, která na nás uvalili. Většina našich problémů vznikla lidským rozhodnutím a mohou být lidským rozhodnutím zase zrušena. Třeba zítra. Nikdy se neshodneme na tom, komu věřit a komu nevěřit. Nikdy se neshodneme ani na tom, co je pravice a co je levice. Ale sakra bychom se mohli shodnout na tom, že chceme odstřihnout tu kouli na noze, kterou nám za třicet let naše vrchnost postupně přikovala.

Já už nechci žádný desetistránkový volební program. Stejně ho nikdo nečte. Tady je pět jednoduchých bodů, které se dají udělat hned:

 1. Cena elektřiny musí být snížena na dvě koruny za kWh.
 2. Kauflandy budou u zboží uvádět nejen svoji prodejní cenu, ale také svoji nákupní cenu.
 3. Televizní poplatky musejí být zrušeny. Ať si režimní intervjuky platí ti, co jim podle průzkumů tak moc věří.
 4. Musí se zrušit ty nové valorizace důchodů.
 5. Je třeba zrušit grýndýl a emisní povolenky.

Hele a ono všechno ostatní přijde samo. Když bude levná elektřina, všechny firmy přilezou. A ještě rády. Je úplně jedno, čím se zabývají a jaké eurohodnoty vyznávaj. Potřebují levnou elektřinu. Půjdou klidně i za ďáblem, jen aby ji měly. A nebojte, pořád to vychází. Náklady na výrobu proudu jsou pořád pod korunou za kWh. Jen ČEZ bude zase dobrým sluhou a ne zlým pánem. Elektřina je všechno. Počátek i konec.

Když budou hytlermarkety povinně uvádět i nákupní ceny, uvidíte ten největší slevový veletoč všech dob, protože kdyby lidi viděli černé na bílém tu jejich lichvu, tak je vyrabují. Ceny půjdou dolů o čtyřicet procent. A o stejnou částku klesnou henty dividendy, co nám utíkají do zahraničí.

Pokud Česká televize, jako poslední bašta líbodémo přijde o moc, tak nám tady přestanou nastolovat agendu, kterou chtějí jen oni a nikdo jiný. Pokud se ukáže, jak málo lidí je ochotno jim za jejich lži zaplatit, tak se tu úplně změní atmosféra. Ukáže se, že všechny ty LGBTXYZ tu tlačí marginální procento aktivistů. Ukáže se, jak doopravdy vypadá rozložení názorů ve společnosti. A že Kavčí hory díky tomu zpustnou a spousta novinářů se bude muset začít živit prací? Tuhle oběť jsem ochoten podstoupit. Vždycky si vzpomenu na Bartkovského a říkám si, že jemu by krumpáč ohromně prospěl. Na těle i na duši.

Musí se zrušit ta obíračka důchodců. Oni postavili ty elektrárny, oni natahali kabely na internet, oni postavili všechno, co nás dneska živí. Když vidím připravenost dnešní mladé generace, postarat se sami o sebe, tak se obávám, že všechny seniory ještě budeme potřebovat, aby nám to tu pomohli dát do rychtyku.

Když zrušíme grýndýl a emisní povolenky, budeme mít auta za normální cenu a topení za normální cenu. A můžeme klidně začít přemýšlet, jak mít čistý vzduch i bez výpalného pro Evropskou unii.

Není zapotřebí dělat něco složitého. Jen zbavit jha, které nám dali. Břemene, ze kterého tyjí. Odseknout tu kouli na noze. Tohle všechno jde udělat víceméně hned a nemusíme kvůli tomu psát novou ústavu. Pět bodů, jak setřást jho, do kterého nás uvázali. Pět bodů, které zlepší situaci ihned po zavedení i bez postavení nových dálnic, železnic i přehrad. Pět praktických bodů, které chceme všichni. Pět praktických bodů, které by měla chtít každá politická strana, která se uchází o naše hlasy. Pět bodů, které mohou naplňovat hned po volbách a nepotřebují na to dělat střednědobé a dlouhodobé vize.

Dokud se neuvolníme z tohoto řetězu, nemůžeme se rozlétnout. A pak se můžeme klidně bavit o míře sociálního zabezpečení a míře ruky trhu. Můžeme se klidně bavit o tom, jestli jsou sociální dávky moc velké nebo moc malé. Bez České televize to bude debata věcná a snadná. Díky levné elektřině to bude moci být debata i velkorysá. Za podmínek mobility a tepla domova budeme mít i spousty možností řešení. A pokud budeme mít jídlo za skutečné a nikoliv lichvářské ceny, budeme mít dost peněz pro děti i seniory. Kdo to všechno zaplatí? Ty firmy, které se sem budou drát z celé Evropy, aby měly levnou elektriku pro svoje stroje i roboty.

Pro tohle půjdu na demonstraci, o tomhle tam budu mluvit, tohle budu říkat při všech mých veřejných vystoupeních.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihu (nebo knihy) z nabídky.  

261 thoughts on “Shodit břemeno

 1. DAV RIZENY ŠESTI PRIORITAMI JEHO OBLBOVANI NESNESE ŽADNY POHAR ČISTEHO VINA.

  Sotva se takový objeví na pr PNZ okamžitě je tady v trapu naložený torpédový člun s nákladem dynamitu do protivky s tím ,že nejprve máme jít za jakýmsi NOSem,který program nemá a když se to NOS dozví, hle vypustí zmetek,kontra výpotek , kapitalismu bez přivlastkú ,aby ukázal jak jsou jeho voliči včetně tzv národní inteligence připraveni demonstrovat do nekonečna.
  Nikdo z SV se nesmí dozvědět co bude potom ,když se mocipáni vysmějí „dristalistum“ s nedostatečnou intelektuální kapacitou, kteří vylezou na pódium,aby dalších 34 let nahradili cinkalisty v situaci ,která vyvolá veselý smich nami zvolené vlády,kterou teď chtějí vybilit.
  Uvažujeme tady zastavit dobré rady ,které pantata DDD zabejcené ignoruje a vysrašene se domnívá,že krokodýl kapitalismu se slituje a sežere ho jako posledního . . .
  Domnívám se, že námi voliči z SV zvolení tzv prý zástupci chtějí celé Česko poslat do AMERU a tak ,aby se získali k tomu mladí lidé je třeba jim dát odkazy jak tam probíhá život a kolik to stojí .První objevitele nynější Ameriky už tam jsou a posílají po internetu odkazy jak se jim jako Kolumbistum daří 🚴☀️☠️.
  Čtu si tam jak se RANDI v AMERU,co znamená pro holku EXKLUZIVITA,jak vypadá BYT a za kolik je nejlevnější ,bydlení v krabici za 1800 $ měsíčně a co dělají tamní bezdomovci . . .

  Tak toho si toho všimá ANNa z KSH a ne ,že ne ANO!

 2. Zvýšení koncesionářských poplatků.

  Není to obyčejná zlodějna?

  Tunel á la devadesátky?

  Fialový hnus může poplatky zvýšit, kontrolovat nedovolí.

  ….Podle ustanovení § 1 odst. 2 zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů, je Česká televize právnickou osobou, která hospodaří s vlastním majetkem. Podle ustanovení § 1 odst. 3 tohoto zákona stát neodpovídá za závazky České televize a Česká televize neodpovídá za závazky státu.
  Z uvedeného je zřejmé, že hospodaření České televize s jejím vlastním majetkem nemá charakter hospodaření se státním majetkem, a proto na něj nelze vztáhnout působnost NKÚ ke kontrole hospodaření s tímto majetkem.
  Kontrolovat účelné a hospodárné využívání finančních zdrojů a majetku České televize podle schváleného rozpočtu patří podle ustanovení § 8 odst. 1 písm. c) cit. zákona do působnosti Rady České televize…..
  https://www.nku.cz/cz/otevreny-urad/poskytovani-informaci/poskytnute-informace-dle-zak-106/kontrola-ceske-televize-id6544/

  Až bude kontrola NKÚ, klidně si připlatím i na Moravce.

 3. Pane domácí, když se tak dobře znáte s panem Rajchlem – co takhle se s ním poradit a následně zde na webu uveřejnit, jak by s tím „koncesionářským poplatkem“ vyjebat?
  Doteď to šlo, čestným prohlášením, doporučeně zaslaným na adresu ČT, že nevlastním žádný přístroj, umožňující příjem signálu ČT, tedy televizor a ani počítač či chytrý telefon, umožňující jejich vysírání sledovat. Udělal jsem to asi před 5-6 lety a zatím mám pokoj, nikdo po mně nic nechce.

  Takže – co praktický návod z právnické praxe pana Rajchla, jak tohle jejich svinstvo obejít?
  Nepochybuju o tom, že ze strany ČT to bude tak perfektně ošetřeno, že by se tam žádná škvíra nenašla.
  Není žádná zákonná povinnost, vlastnit smartphone, vlastnit PC, nebo televizor. A ti, kteří mají přihlášen odběr el. energie z veřejné sítě, uvedená zařízení vlastnit nemusí.
  Dokonce ani parabola na střeše nemusí nikoho zajímat – mohu s ní sledovat třeba RT, nebo Al-Jazeeru a hajzlíkům z ČT to může být jedno.
  Tak zkusíme namísto držkování ten návod? Přejdeme od slov k činům?

  1. re Tecočamp:

   No, počítač máte, takže v čestném prohlášení jste lhal. Mě je to jedno, ale tahle vaše rada je blbá.

   1. Počítač sice mám, ale ten neumí přijímat vysílání ČT, ani jiné televize. Můj provider nic takového (za těch pár korun ročně) nic takového neumožňuje.
    Nebo ona se dá ČT sledovat ještě nějak jinak, než že provider Vám to do jeho sítě pustí?

     1. Ne, bohužel.
      Tohle, ze kterého píšu, je tzv. dílenské PC, na kterém běží -světe div se- ještě W-XP.
      Potřebuju je v tomto PC mít pro jejich naprostou stabilitu, rychlost a také proto, že spousta měřicího i simulačního software, který používám, je designováno právě pro XP. Ostatně, i to železo od HP, ve kterém to je instalováno, je designováno právě pro XP.
      I přes občasný pohyb na ruských bastlířských, sběratelských, ale i profesionálně-elektronických stránkách, samozřejmě plus čínské eshopy, jsou XP s Kasperskym dneska fakticky nenapadnutelná už proto, že dnes se nikomu žádné sviňárny pro XP nevyplatí psát.
      Takže ne, live vysílání mi na PC neběží, šlo by to řešit doinstalováním jakési utilitky, se kterou to live vysílání běží pěkně, ale já to nechci.

      Mimochodem – jak je to se Skylinkem?
      Když si u Skylinku zaplatíte třeba ten základní balíček, ve kterém jsou asi všechny ty dílčí kanalizace ČT, tak je potom nutné platit výpalné ČT podruhé, nebo jak je tohle ošetřeno?
      Ptám se hlavně proto, že veřejnoprávní programy běží na skylinkové satelitní sestavě i v případě, že Vám vyprší platnost karty. Neběží to tuším v HD, ale dívat se na to prý dá.
      Ví o tom někdo něco víc a lépe?

  2. Ano, Vidláku – taky Vás poprosím o požádání některého ze známých vlasteneckých právníků – myslím, že tohle téma bude zajímat hodně lidí.

   Já např. nikdy ČT ani rozhlasu nikdy neplatila. TV ani rádio nemám a kdybych je měl tak si tyhle žumpy vylhané fašistické nikdy nezapnu. Před lety mi ČT zaslala vyhrožovací papír, že neplatím a že od poskytovatele elektřiny vědí, že odebírám el. energii tudíž bych měl platit. Já jim emailem (nebudu jim platit za doporučené psaní) s variabilním symbolem, který mi přidělili odepsala, že televizi nemám. Od té doby mi dali pokoj. Teď to ale budu muset řešit znova. Email jim můžu poslat od příbuzných – neprokáží mi že vlastním PC. Pouze mohou obepsat poskytovatele netu po celé ČR mě napadá. A k chytrému telefonu – haha já mám ještě kredit, takže si mě nemohou vyjet v seznamu paušálníků od zlodějských mobilních operátorů. Operátoři prý vidí typ vašeho telefonu – proto doporučuji přesedlat na tlačítkový, kde není možnost přijímat netové ivysílání ČT, těm kdo na rozdíl ode mě zastaralé – nemají pradávný kredit stále.

   1. Taky stále používám Nokii 6230. Je malinká, vejde se i do té nejmenší kapsičky v kalhotách a nabitá tolika funkcemi, že jich nevyužívám ani polovinu.
    Nabitá vydrží, se zdravým akumulátorem, při 6-10 hovorech denně, zhruba 5-7 dní.
    Zajímavá funkce u ní je třeba ta, že např. budík funguje i tehdy, kdy vybitý akumulátor už neumožňuje volání a displej zhasíná 2-3s po posledním stisku kteréhokoli tlačítka.
    Je i poměrně robustní, mnohokrát mi spadla, odletěl zadní kryt a vypadl akumulátor – po složení se jede dále 😀
    Akumulátorek BL-5C má 3,7V a kapacitu jen 1000mAh, dá se přes napájecí konektor 3,5/1,3 v telefonu dobít z kdečeho, co dává aspoň 5V, tedy i z USB a není nutná orig nabíječka, třebaže je maličká a ještě s klasickým tráfkem – další zajímavost – tráfkem, které bez zatížení netopí.
    Většina malých traf asi do 5VA berou v klidu tolik, kolik činí jejich výkon – ti, co se v oboru pohybují, vědí proč. Ne tak transformátorky Nokia. Klidový síťový odběr originální nabíječky Nokia (3,7V/350mA) jsou pouhé 4mA při 232V v síti…

    Nokia neměla skončit a neměli ji prodávat. Uměli dělat uživatelsky přívětivé, hodnotné a trvanlivé aparátky. Mám ještě původní legendu 5110 a pak po tátovi 3310. Obě dodnes běží, ta 5110 s původní NiCd akumulátorovou sestavou…

 4. Neoochybně se uživí i deník Metro, který je grátis v metru.
  Živí se reklamou a patrně má velký dosah. Včera například v příloze vyšla celostránková reklama na na Česko proti vládě, 16.9.2003, Václavské náměstí. Avizováni vystupující Jindřich Rajchl, Jana Zwyrtek Hamplová a Vidlák – blogger a mnozí další.
  ***
  Naopak dneska třeskutý článek s titulkou Pražské žáky straší Rusko.
  O Rusku v článku ani fň. Jen zpráva, že mládež je vypsíchaná, 27% žactva vykazuje takové poruchy, že by měli akutně navštívit psychiatra. Ti ale nejsou.
  Tachecí včera sdělila: že pomáhají na Ukrajině řešit postraumatické poruchy místních vojínů.
  A tak se v Česku fetuje, kouří a pojídá nějaký kratom (? ), též chlastá a o adiktologa nezavadíš. Odjeli na Ukrajinu brzdit alkoholismus a tak vůbec…
  ČR – Pevná hráz té úplně nejlepší liberální demokracie , ubráníme! Nepustíme ! Zaženeme až za Ural!
  ( Nejmíň. )
  Ách jo

 5. Off topic
  EU zahájila „lov“ na Ukrajince…
  1)https://rumble.com/v3fehvm-ukrajinsk-mladk-ukzal-papr-od-panlsk-policie-e-se-mus-vrtit-na-ukrajinu.html

  2)https://rumble.com/v3fezvo-ukrajinsk-emigrant-v-nmecku-potvrdil-e-odsuny-ukrajinskch-uprchlk-na-frontu.html

  1. re ciki333:

   Já těm ukrajinským klukům rozumím, proč ale se ti kluci neumí vymezit proti ukrajinské vládě , kterou ovládá Zelensky? Proč neřeknou na plnou hubu, že politika Zelenského je proti zájmům ukrajinského lidu a oni odmítají za ni bojovat? Co jim brání se distancovat od nacismu a banderismu?

   Stejně tak u nás. Distancujme se od fialové Pětidemolice, která nás táhne do války a chudoby.

    1. Přesně tak. Léta jsem sledoval UA tv zprávy a volba Zelenského mi přišla tehdy zhruba jako volba Babiše na prezidentskou funkci u nás. Menší zlo. Porošenko byl daleko větší „kádr“. Banderovci se srocovali před prezidentským palácem, když už byl prezidentem vzteklý Alzák někde po půl roce po jeho zvolení, že není dost proukrajinský (čti probanderovský). Tehdy jsem Ukrajincům tleskal.
     Mimochodem, dost by mne zajímalo, jak by si vedl Porošenko v dnešní situaci Banderostánu.

     Zelenský tehdy chvíli po zvolení navštívil hranici Donbasu, dal rozkaz armádě, aby se stáhla nějaký kilometr od hranice, s místními se bavil normálně rusky (oba dva prezidenti po protiústavním puči jsou ruskojazyční). Přišlo mi, že tehdy uvolnil napětí. A jako korouhvička se otočil…

     Ještě bych tazateli připomněl, zdali ví o existenci banderovského seznamu „Mírotvorec“. Jedná se o předlouhý seznam lidí, které je třeba zabít, jelikož škodí banderovské věci. A jsou tam lidé i z jiných států než UA.

     To je další věc, kterou můj rozum nepobírá. Úplně drze čtu v našem „tisku, jak tu Ukrajinci vyhlásí, že budou vraždit vše ruské, tu ženy a děti a všem to přijde v pořádku, žádné odsouzení ? Kde to žijeme ?

  1. Z petic si vláda, ale i ČT nic nedělá. Ještě se petentům vysměje, jako se v petičním výboru Válková víceméně vysmála za chřipečky panu Landovi.
   Ten totiž jako jediný, nebo jeden z velmi mála lidí, prokazatelně něco dělal – posbíral skoro 12.000 fyzických a přes 50.000 elektronických podpisů.
   Všichni ostatní buď drželi hubu, krok, poslušně šili a pak nosili slintáky, nebo jen blbě pičovali u TV.
   Landa zvedl prdel, sedl s kamarády na mašiny, objížděli republiku a sbírali podpisy.
   Kolem deseti tisíc tištěných a vlastnoručně podepsaných, jich přišlo na Landovu adresu poštou. Sám jsem čtyři takové posílal, za sebe, ségru, jednu dcerku a zetě.
   Můžete si o Landovi, nebo jeho muzice myslet, co chcete, nemusí konvenovat každému. Ale podle mého mínění je to CHLAP s koulema, který se snažil něco dělat – a všechno za své, podotýkám. I tu muziku dělá výhradně za své, zatímco různí principálové kvičeli, že bez státních dotací „nemohou dělat kulturu“.

   1. Landa něco dělal a taky jsem ho podpořil. Ale fakt nebyl jediný. Co Luboš Volný, Bojko, Peková, Rajchl, Turánek a dost dalších!

    1. Nevím o tom, že by se Polsku nebo Maďarsku povedlo dosáhnout nadrazenosti domácího práva unijnímu.

     „S vytvořením EHS převedly členské státy práva a povinnosti vyplývající ze Smlouvy ze svého vnitrostátního právního systému na systém EHS, omezily svou svrchovanost a vytvořily soubor právních předpisů, které zavazovaly jejich státní příslušníky i je samotné.
     Členské státy proto nesmějí přijmout vnitrostátní právní předpisy, které jsou v rozporu s právem Unie , aniž by zpochybnily právní základ samotné EU. Pokud tak přesto učiní, mělo by mít právo Unie přednost před vnitrostátními právními předpisy (tj. převážit je) u vnitrostátních soudů dotčené země.“
     https://eur-lex.europa.eu/CS/legal-content/summary/precedence-of-european-law.html

     Prohlášení připojené k závěrečnému aktu mezivládní konference, která přijala Lisabonskou smlouvu podepsanou dne 13. prosince 2007
     „…. přednost práva ES je základní zásadou práva Společenství ….. Tato zásada je neodmyslitelným prvkem zvláštní povahy Evropského společenství….“
     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=celex%3A12008E%2FAFI%2FDCL%2F17

     Zásada přednosti práva EU vyplývá z povahy práva EU a je nutnou podmínkou pro existenci samotného acquis communautaire (právního řádu EU). Bez této zásady by členské státy nebyly nuceny respektovat závazky, které pro ně vyplývají z členství v EU a unijní právo by nebylo účinným nástrojem integrace. Bez existence principu přednosti by právo EU ztratilo svůj smysl , protože jeho účinek by se mohl lišit stát od státu, dokonce by mohlo být i členskými státy nahrazováno vlastní právní úpravou, pokud by to považovaly za potřebné
     https://is.muni.cz/th/nzdz0/Nadrazenost_a_prednost_prava_EU.pdf

     ooooooooooooooooooooooooooo
     Jinými slovy: stát, který chce mít své právo nadřazené právu unijnímu, by musel z Unie vystoupit.

      1. Ad „bez boje to asi nejde“:

       Buď stát není členem Unie, pak je nade vším jeho právo, nebo stát je v Unii, pak má přednost právo unijní. Je to princip, zásada, bez které Unie nemůže existovat. Členské státy „omezily svou svrchovanost“.

       Vývody toho polského „ústavního soudu“ EU neuzná
       https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:52021IP0439&from=DA

       Chceme-li nadřadit naše právo, musíme z EU vystoupit.

       Kdo by sliboval, že nadřadí vnitrostátní právo právu unijnímu a přitom zůstane členem Unie, tak by lhal. Člen EU se musí podřídit právu EU, nechce-li, musí z EU ven.

        1. Mohu Vás ujistit, že kdyby zítra bylo referendum, tak budu hlasovat pro vystoupení ČR z EU.

         Píšu toliko o tom, že bez vystoupení jsou to s nadřazením vnitrostátního práva jen rituální tance… odsouzené k neúspěchu.

 6. Nevím co se semlelo, ale slepenec je vyděšený, jako zajíci při honu.
  Signalista pořádá jednu tiskovku za druhou a vůbec nevypadá, že by byl v pohodě.

   1. Spíš cítí, že se pod nim a jeho kamarilou začíná kývat sesle. I dosud loajální ekonomové zvedají prstíček.
    Dělá zprávy opak toho co slíbil, v rozfrcáváni daleko předčil Kobliháře.
    Jeden z úspěchů Babišovy vlády, vzrůst mezd ve školství, Signalistovi asi tak leží v žaludku, že chce oškubat právě školství. Ministryně války bere všechno.

 7. Tržby obchodníků klesají 15 měsíců za sebou. Meziroční pokles maloobchodních tržeb v červenci zpomalil na 1,8 %.

  Meziroční pokles maloobchodních tržeb v ČR v červenci zpomalil na 1,8 procenta z červnového revidovaného poklesu 3,9 procenta. Na výsledek měl vliv nižší prodej potravin i nepotravinářského zboží. Tržby obchodníků klesají 15 měsíců za sebou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání stouply maloobchodní tržby o 0,1 procenta.

  V porovnání s loňským červencem klesly tržby za potraviny o 4,2 procenta a za nepotravinářské zboží o 3,6 procenta. Naopak za pohonné hmoty zákazníci utratili meziročně o 13,7 procenta více.

  1. Tak už to začíná někomu docházet, a připravují nás na to že sekera bude ještě větší.

   Bez zásahu do výdajové strany státního rozpočtu nelze letos očekávat dodržení plánovaného schodku 295 miliard korun. V pravidelném čtvrtletním stanovisku to dnes uvedla Národní rozpočtová rada.

   https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/Zahrani%C4%8Dn%C3%AD/pl%C3%A1novan%C3%BD-schodek-nejde-dodr%C5%BEet-tvrd%C3%AD-n%C3%A1rodn%C3%AD-rozpo%C4%8Dtov%C3%A1-rada-doporu%C4%8Dila-dal%C5%A1%C3%AD-konsolidaci/ar-AA1gniZW?ocid=msedgntp&cvid=c6f08161223a48edb06717c5f2369fe5&ei=29

 8. Vzhledem k tomu , kolik zde má Vidlák anonymních příznivců, možná by se mu vyplatilo napsat nějaké „Vidlákovo prohlášení“ , v němž by shrnul hlavní body našeho nesouhlasu s vládou a návrh na její odvolání z důvodů nekompetence. Podepsat by to mohl každý , kdo s prohlášením souhlasí, protože zatím tady vidím jenom pochybovače, že to nejde a podobně.
  Ale zřejmě to tady schytám od pochybovačů, budou nadávky do trollů a že to nejde, protože třeba domácí je zabarven do fialova , ale jinak je slušný, nebo že by se to někdo mohl domáknout v práci a byl by za blbce a tak podobně.
  Já si myslím, že zaplněný Václavák je prima, ale je to pořád jenom anonymní dav a Pětidemolka z toho bude mít jenom švandu, protože oni přece vyhráli volby a mají mandát od voličů.

  1. Jo a kdo by se bál , nebo měl problémy s domovníkem, nebo v práci, tak může pak odvolat a prohlásit, že byl pomýlený a podepsat pro Pětidemolici anti-Vidláckou Chartu.

   1. Panenko skákavá už je tu zas. Jak umanutý. Jméno, adresu, číslo účtu, politická orientace, rodinní příslušníci a jejich politická orientace, sousedi a jejich politická orientace………
    Vyplnit a zaslat Milan44

    1. re Jasl:

     Až se bude Rakušan ptát Koudelky, kdo se tady bouří, tak mu Koudelka řekne, že nějaký Jasl a pár dalších. Rakušan se lekne a položí vládu, panenko skákavá, takhle si to představujete?

 9. Ještě před rokem zřejmě dezinformovala a mátla přímo ČT, ústy nyní ministra Baxy.

  3. 7. 2022 šířila ČT:
  https://www.lupa.cz/aktuality/vlada-nechce-zvysovat-televizni-poplatky-prohlasil-ministr-kultury/
  „Za funkčního období současné vlády NENÍ možné počítat se zvýšením televizních a rozhlasových poplatků. V pořadu Otázky Václava Moravce to POTVRDIL ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Koncesionářské poplatky naše vládní koalice zvyšovat NECHCE.
  Je zapotřebí to v současné době takto OTEVŘENĚ ŘÍCI.
  Myslím, že jsou k tomu správné důvody,“ řekl. “
  ************************************

  MAJKA
  NU, je třeba otevřeně říci, že:
  V jiné „současné době“ zase vláda odvolává a říká opak…
  Buď účinnost vyššího obírání lidí pro rozhlas a televizi hodlá vláda uzákonit
  až pro funkční období vlády další…

  A nebo tím navrhovaným zvýšením tedy končí funkční období současné vlády…
  TO pak BERU!

  Vláda, která poplatky se „správných“ důvodů zvyšovat nechce, už přes rok v koalici maká na zvýšení a tím se sám Baxa a vláda usvědčujete ze lhaní v 2022.

  A údajné zvýšení a rozšíření poplatků je dobré pro „udržitelnost“ …

  No tak určitě ,
  ale zřejmě jde o udržitelnost přízně pro 5K od „nezávislého“ rozhlasu a televize ….

  A to smrdí až politickou korupcí, nemilá vládo!

  1. Kdo chce podrobnosti připravované novely poplatků,
   nyní je v připomínkovém řízení na vládě,
   stačí si v odkazu dole stáhnout „platné znění s vyznačením navrhovaných změn“
   a nalistovat stranu 31
   a máte tam (zatím jen navrhované) znění toho, o čem se zde spekuluje:
   https://www.odok.cz/portal/veklep/material/KORNCVDDHD4D/
   *********************
   Ale platit bude až co projde Parlamentem a vyjde s podpisem, či bez prezidenta ve SZ
   a dle účinnosti pak.

   1. Teda to je zážitek, ten zákon, doporučuji. Typická státní šikana – ta část pro právnické osoby je obvzlášť pikantní. Přitom je to celé na hlavu. To je jako vybírat poplatek z toho, že nosíte boty nebo že máte doma pračku. Toto se nedá nijak ospravedlnit.

  2. Bývalý ministr školství Vladimír Balaš (mimochodem, bývalý člen KSČ a absolvent ročního studijního pobytu na Ústavu státu a práva Akademie věd SSSR v Moskvě v letech 1987-88) sepisuje zákon, podle kterého by se za lhaní odebíral poslanecký mandát. Mohli by začít rovnou s Baxou.

 10. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/petr-pavel-minulost-ksc-totalita.A230907_102615_domaci_stad?zdroj=top
  Mě to přijde jako rozumný nápad. Za těžké zločiny proti lidskosti spáchané za minulého režimu by měli lidi jít sedět a doufám, že taky už šli. Ale kdo do této kategorie nespadá, nemá být po 34 letech po pádu minulého režimu ve svých občanských právech nijak omezován. Protože tomu tak není, dopracovali jsme se v podstatě od komunistické totality přes totalitu protikomunistických disidentů k pětikolce.

  1. re Kadlas napsal::

   Žádnou čáru nedělat!!! Kdo chce být v politice, musí být čistý a pokud se na něj něco vyšťourá, tak ať se z toho vyvinní.

 11. S NATO na věčné časy a nikdy jinak.

  Můžu si tohle heslo vzít do Prahy?

  Dnes probíhá na ČT24 PŠM – jak hodný Blinken přivezl do Kyjeva hodné bomby s ochuzeným uranem.

 12. zaujimave nacasovanie, ked na konci uspesnej ukrajinskej kontraofenzivy (pre koho ako uspesnej) zverejnia rusi videjko, aby si aj ukrajinski pacani zjavne mysliaci, ze ked su pri Cernogobve, ze su v bezpeci, ze teda v bezpeci ozaj nie su.
  https://t.me/swodki/300209

  Dnes mal opat Budanov nove motivacne videjko ku dnu rozviedky UA. A opat nepovedal ani slovo, len sfukol sviecky. Na to, aky bol ten chlapec ukecany, tak po tom, co mu oholili hlavu pre zmenu komplet stratil rec.
  Som zvedavy, ci vobec existuje nejake jeho hovoriace video po tom ruskom utoku na budovu GUR v Kyjeve na zaciatku leta.
  https://t.me/swodki/300208

  Blinken si prisiel dat mekaca do Kyjeva. Prislub novych zbrani ani vymenovanie noveho ministra uhoriek… teda obrany…. asi hlavnym dovodom nebol. Podla mna si bol vypocut Zelenskeho nareky na nespolupracujucu EU, ktora vlastne brzdi rozvoj uspesnej kontraofenzivy. A obdrzal poziadavku, zeby to sudruhom v EU vysvetlil, ze pacani musia dodom, by sli rezat rusnju.
  A to zom zvedavy na kreativitu s ktorou pridu vsetci humanisti a zastancovia nevyhostovania, bo v Afrike je vojna a hlad a popripade smrt. Ci budu taki presvedceni humanisti aj v pripade bojasposobnych odidencov a odidenkin z UA, ktori maju este k tomu vojensky kvitok.

 13. ad) Elektřina za 2 Kč
  Hlavní protiargument – ČEZ je polostátní firma a nemůže to udělat.
  Podívejte se po ostatních státech EU. Francie vykoupila akcie od soukromníků a nasadila státem garantovanou cenu. Proč to nemůže udělat česká vláda.
  Léta cenu elektřiny určoval energetický úřad a EU s tím byla v pohodě. Teď by to nešlo. A proč?
  Je účast na burze povinná? Není.

  1. I když pominu prohraných arbitráží za biliony (tisíce miliard), o čemž jsem v případě ČR se svou vládou a jejich neúplatnými odborníky přesvědčen na 90%, tak pokud ČEZ sníží na dvě kačky, tak ji překupníci ihned začnou vyvážet do světa (podepsané smlouvy o volném pohybu zboží) a tady prostě nebude.
   A ještě co s ostatními výrobci elektřiny? On není jen ČEZ. A pokud Vám krachnou závěrné zdroje, tak máte Blackout při prvním problémku (nebude mít ani smysl to nahazovat).

    1. Pro burziána je to to samé. Jemu je jedno jestli je to pšenice, olej, ropa, plastová krabička či elektřina.
     Nakoupí a sepíší se detaily.
     Zajistí si přepravu a sepíší se detaily (u elektřiny s distribučními firmami).
     Sežene si kupce a sepíší detaily.

     Rozdíl je jeho zisk.

     1. Četla jsem, že kapacita přenosové soustavy na hranicích s Německem je velice malá. Jak jinde, nevím. Ono nejde o to, elektřinu prodat – ona nejde někam na burzu a pak zase zpátky k nám, ty elektrony zůstávají tady, hauzíruje se jen s cenama. Zásadní je kapacita přenosové soustavy na hranicích.

      Docela dobře to vysvětluje nick Maximus na PP. Zřejmě je silnoproudař.

     2. ad Zajistí si přepravu a sepíší se detaily

      Vzdyt to pisu. Je to prece to same, jako krabicka z plastu…

      Panenkomarijepodserpenskatytovidis… ty to vidis…

      1. Abych pochopil, Vy sem nasouváte narativ, že jako by překupník nedokázal vyvézt elektřinu? Že chybí kapacita distribučních tras, přenosové soustavy?
       Tak opusťme teorii, zkuste v zimním období sledovat tu moji mapku a uvidíte v praxi, on-line, na jaká čísla se dokáže dostat náš export a reexport.

   1. Eta předem podotknu, že se současným ansámblem to nejde a máte pravdu. Ale co by šlo- nevím cca 30% akcií drží soukromníci tedy 30% výroby by šlo na burzu. Zbytek patřící státu by stát jako majitel prodával za své ceny s jedinou podmínkou spotřebovat na území čr(dohledatelné přes měřidla a místo spotřeby) žádná raketová věda , jen chtít.

 14. Z Těch 5 bodů jsou 3 pouze „krásná slova“. Nezlobte se na mě Vidláku, ale:
  – ČEZ NESNÍŽÍ cenu za kilo vaty na dvě koruny.
  – EU NEZRUŠÍ grýndýl na základě naší žádosti.
  – Kaufland NEBUDE UVÁDĚT nákupní ceny čehokoliv.
  Ano – bylo by to hezké, ale to je asi tak vše. Veverky jsou taky hezké. Jsou taky pitomé.

   1. Babiš ten ve slovech už přišel s kdečím, když byl ale u vlády a udělat to mohl, tak to neudělal…..takže co z toho? Je mi jasné, že to měl těžké a neměl pozici Orbána, ale neudělal to tečka. Klaus taky nadává na Lisabonskou smlouvu a tehdy jí on jakožto prezident republiky podepsal….takže co s takovými mlátiči pantů? Co s Okamurou, kterého největší výkon je, že proti okradení důchodců si stoupl k pultíku a tento zločiný zákon tak byl schválen o den později……To samé Konečná, mluví jí to hezky ale přidala se v EU parlamentu k těm zahraničním poslancům, kteří žalují komisi za covid vakcíny? Ne. To samé Rajchl – chtěl blokovat vládní budovy a byla z toho fraška…

    Všichni jen melou pantem. Lubomír Volný nemlel pantem, stoupl si k pultíku a museli vypnout kamery a policie ho musela zmlátit a násilím odvést…..Ale ten je fuj extremista.

 15. Taky hned realizovatelne : – oligopol mobilnich operatoru, neuveritelne pravomoci soukromnych exekutoru, reklamy na lichvu.

 16. Jedním z nejkontroverznějších bodů uvažované změny financování České (tedy jejich) televizi je převedení povinosti platby i na zařízení schopná příjmat internet. Nicméně ČT přes ivysílání neposkytuje v reálném čase kontinuálně celý rozsah služby, ale pouze vybrané konkrétní pořady. Proto by to mělo platit jen pro přístroje umožňující příjem via DVBT2. IMHO dávno by se ten odporný parazitický pytel blech měl zprivatizovat a nechat jen ČT24, aby si mohla vláda někde vysílat svou propagandu.

 17. Cit: „Kdo to všechno zaplatí? Ty firmy, které se sem budou drát z celé Evropy, aby měly levnou elektriku pro svoje stroje i roboty.“

  Poté co vystoupíme z EU, či budeme vystoupeni po zrušení Green Dealu a emisních povolenek. Poté co sami zrušíme smlouvy o volném pohybu zboží v rámci EU (jinak nám za dvě kačky veškerou elektřinu vysosnou překupníci), žádné velké firmy nepřijdou, protože budeme tak zatíženi clem, že by byly, navzdory levné elektřině, cenově nekonkurenceschopné. Vlastně by odešly i ty stávající.

 18. Vidláku, já jsem z článku nepochopil, jak lze „jednoduše a hned“ „zrušit grýndýl a emisní povolenky“?
  … a jaksi zůstat v EU, nebo to je eufemismus pro vystoupení? Nevadí že zkrachujeme?

  Nebo již má Jirka něco domluveného s BRICS+, co zatím tají?

  1. Eta, coby beznadějný obdivovatel pětidemolice, bude i nadále platit daně jak mourovatej a držet hubu a krok. Stejně jako ostatních asi tak 95% kolaborujících spoluobčanů.

   Aby nedošlo k mýlce, kolaborant=spolupracovník. Spolupráce je pěkná věc, ale nesmí se to přehnat.

   Kardinální otázka zní, kam zmizel mlíkař. Totalita začíná politickými procesy.

   1. Já jako obdivovatel pěti/šestidemolice ???

    Jen ty první dva body jsou i jako hesla hodně naivní. I když ta elektřina by vlastně udělat šla, pokud by si to mocní přáli.

    Rozšířit elektroměry s dálkovým odečtem (doma jej mám kvůli fotovoltaice) a nastavit online tarify měnící se každý den a každou hodinu.

    Např. rovna teď, 7.9.2023 od 11.oo do 12.oo :
    – svítí slunce, elektřiny je všude nadbytek a má zápornou cenu, tak klidně za korunu kWh.
    – někdy v 19.oo začíná špička, takže až do 21.oo 8 Kč za kWh
    – od 21.oo do 23.oo za 5 Kč
    – od 23.oo do 5.oo za 2 Kč

    Vše vyhlašováno on-line vždy na hodinu dopředu, dle aktuální situace. Zákazník si ve své apce nastaví limity pro praní, vaření, mrazák, …
    Vždyť tu „Internet Věcí“ má být co by dup.

    1. Jasne, protoze sen kazdeho je byt otrokem veci. Sledovat kdy sviti a fouka a tehdy pect nebo prat. A dokonce se najdou idioti, kteri tomu rikaji pokrok.

     1. Zmiňoval jsem tam tu chytrou apku, ve které si nastavíte svoje vlastní limity. Co je tak hrozného na tom, že se Vám zapne pračka, myčka někdy v noci zalevno?
      Mrazák se Vám vypne, když bude zadraho (a ohlídá si čas aby se potraviny nezačaly rozmrazovat).
      Topení a klimu si také nastavíte jen na nějaké Vaše limity s ošetřením extrémů.
      Přičemž vždy Vám zůstane právo veta třeba z mobilu, kde i vidíte aktuální cenu.

      Možná se kromě počasí bude vysílat i předpověď cen elektřiny na aktuální den, tak i výhledy na delší časové úseky.

      Ale nikdo Vás nutit nebude, prostě si to necháte účtovat jako dnes, když na to máto dost peněz.

      1. PS: Prostě třeba Vidlák si svoji šrotovačku (či jiný bazmek s vysokou spotřebou) nezapne v ranní špičce (např. od 7.oo do 9.oo) zadraho, ale až těsně potom za čvrtinovou cenu, nebo dokonce počká až to bude za kačku.

       Já taky určitě nebudu nabíjet baterie zadraho.

       1. Jo.
        Tenhle zkurvenej zasranej režim už došel až na konec.
        Ještě by nějakej jasánek mohl popsat výhody výpadku proudu.

       2. Vaše úvahy mi připomenuly jedny obchodníky s deštěm. Totiž, několik let tomu nazad (relativně v už zapomenuté době, byť ve skutečnosti ne až tak dávno) se nechali naši rodiče během rekonstrukce domu přemluvit na přímotopy. Protože dotace, protože ohromně výhodné, protože jednoduché, protože rychlá návratnost vzhledem k předpokládanému růstu cen el.en., protože ušetří, jelikož budou topit jen v době nízkého tarifu… Cha, starýho Prdlačku. Brzy zjistili, že pokud by jeli pouze na přímotopy, tak se nedoplatí – jednoduše to ze svého důchodu neutáhli. V okamžiku, kdy se přímot. vypnuly v době nastaveného vysokého tarifu, jim bylo v baráku okamžitě zima. Naštěstí měli možnost nějakého svého dřeva a nezazdili si komíny.

        Problém nastal, když už fyzicky natolik nezvládali, že nebýt toho, že jsme bydleli relativně blízko a měli tak možnost jim denně nachystat a do domu nanosit dostatečnou zásobu dřeva, s kterou vydrželi topit v kamnech do příštího dne, kdy jsme někdo znovu přišli se postarat, asi by buďto zmrzli nebo se museli přestěhovat do domova důchodců…

        Pro tyhle lidi jsou jakékokoliv vyprávěnky o chytré domácnosti, apkách, odložených programech, dálkovým ovládáním… fakt chimérou. Myslíte to, Eto, asi dobře, ale chybí vám cosi jako sociální cítění a povědomí o tom, že ne každý je schopen (finančně, fyzicky, znalostně atd., atd.) takovou chytrou domácnost zařídit natož obsluhovat. Co s nimi? Zastřelíte je? Pošlete pod most?

        1. Hlavne chytra domacnost je tahak na prachy a hracka. Takova ta japonska. Tamagoci se to jmenovalo.

         Poridite si to. Nejaky cas to ladite, pak to funguje. Skvele! Koukej, jsem v praci a zatahnu si pres appku zaluzie. Po par letech tu a tam neco odejde. Nahradu nekoupite nebo je problem s kompatibilitou… a po deseti letech vas to prestane bavit a vyserete se na to. Ty zaluzie si zatahnete nez odejdete do prace rucne…

         Vydavat za pokrok skutecnost, ze si pomoci moderni appky vyresim problem, ktery jsem s nemoderni energetikou nemel je ponekud slaboduche. Ale bohuzel navysost aktualni.

         1. Tak jest, Jožiko! To, co jde udělat jednoduše dělá se složitě. Mnohdy to trvá dokonce trvá déle a stojí to peníze.
          Kolega tomu říkal „HpH – hračky pro hračičkáře“.

         2. Jenomže levná elektřina v zelené EU již nikdy nebude. A pokud čekáte, že bude, tak se nejspíš nedočkáte.
          Já jen nastínil, jak by někteří mohli výrazně ušetřit, za jisté nepohodlí.

          1. Nebude, protoze pred idiotem staci zamavat „hodinovym tarifem“ a on to spolkne.

           Ve vysledku je to „zpatky do stredoveku“ tak jako tak.

          2. rady, od obchodníka s chudobou, jak ušetřit:))))
           vraťte se na seznam…

      2. Tak ono to má ten háček, že pračka, myčka, mrazák atd. se vám „chytrou apkou“ nezapne, protože to prostě tak není udělané, má to jenom normální vypínač. Takže musíte vyhodit všechny spotřebiče a koupit si za cca 100 tis. komplet vše nové. Navíc spolehlivost tohoto není rozhodně tak vysoká, abyste třeba kvůli výpadku internetu nebo poruše routeru najednou zaplatili za elektřinu 1000 násobek běžné ceny proto, že zašlo sluníčko a zrovna elekřinu někdo z Německa vykoupil a vaše „chytrá domácnost“ na to nezareagovala. Takže by ta „drahá“ elektřina měla být zastropovaná a ta „levná“ taky, aby člověk předem věděl, do čeho jde a za kolik. A na přepínání mezi nimi stačí normální HDO, které funguje už dneska a i ten drahý proud by neměl mít cenu likvidační, kdyby došlo k poruše toho stykače. Jenže překupníci elektřiny – tzv. distributoři na to kašlou a u nových smluv je snížená a vysoká sazba za stejnou cenu.

       1. Ja furt neprisla na to, na co je mne dobre zapnut pracku ci ruru ked som v praci, ked to pradlo si tam pracka nenasklada, ani rura to kurca nebude co 15 minut prelievat vypekom …

        1. Já jsem ještě nepřišla na to, co dělat, když vypnou proud. Za mého dětství to bylo furt. A další věc – čím je něco složitější, tím snáz se to pokazí. Mne neobtěžuje fyzicky tlačítkem zapnout pračku či zkontrolovat ledničku, že v ní je všechno, co potřebuju. Například. Nehodlám propadnout digitální demenci. On bude stačit ten Alzheimer.

      3. ad Co je tak hrozného na tom, že se Vám zapne pračka, myčka někdy v noci zalevno?

       Protoze si je chci zapnout, kdy je potrebuju, ne, kdy je to zalevno.

       Deti, kure vam k veceri neupecu, je to drahy, vypada to, ze by to mohlo klapnout v jednu, ja vas ve tri probudim a bude gablik.

       Vy nemate rodinu, ze?

       1. Pračku, ledničku, topení, klimu, … si samozřejmě můžete zapnout kdykoliv, máte vyšší oprávnění. Ale budete to mít třeba 10x dražší než když to odložíte. Vaše rozhodnutí, Vaše peníze.

        1. A co tak měnit ceny po hodinách, V poledne za 100, v jednu za 2 stovky ve tři za 2,50 ve čtyři za 500,- v pět za 1,- o půl čtvrté ráno zadarmo na klouzavých 23 minut a čtyřicet vteřin do čtvrté a prodávat k temu ty aplikace na speciálních mobilech a ten softwééér a měnit aktualizační data každou minutu. To by bylo vejvaru, židláckýho zisku.

        2. Jo a eště změnit burziánský pravidla klouzavých tarifů s okamžitým vymáháním nedoplatků, joa eště k temu zřídit nějakej ouřad na hlídání klouzání, tam by mohl být doživotní přísedící malej benda.

      4. jeste me napadlo, precti si Neznalka na mesici, tam takovou „chytrou“ vychytavku na proud meli, akorat na mince 🙂

  2. Tych 5 bodov ma nadych tvorby adolescentneho revolucionara.

   CEZ je polostatna firma, ergo nie je mozne len tak prist a znizit cenu. Bol tu clanocek ako funguju arbitraze a dalsie prvky anglosaskeho systemu spravodlivosti voci bananovym republikam. A sukromni majitelia by urcite vyvinuli maximalne usilie, by im tento zdroj prijmov nevyschol.

   Kaufland a ine markety hravo splnia Vidlakovu tuzbu a urobia siet medziclankov tak, by marza Kaufu bola 1 halier.
   Ked sa gulomety pre armadu CR mozu nakoupovat cez prostrednika, moze sa i mlieko a kadeco ine.

   Inymi slovami – to su hooodne naivne navrhy.

   1. Jenže Vidlák se mýlí i v tom, že za to může mladá generace. Ta se již jen veze. Vše začalo zvoněním klíčů. Již den poté bylo rozhodnuto. Majitelem Kolbenky se nestal dělník u soustruhu, ale skupina kolem ředitele. Banky rozdaly peníze lidem, co spolu mluví. Havel odpustil dluh Německu. Ambasády KoZy jely na 150%. A začaly se podepisovat mezinárodní smlouvy a následně je zabetonovávat tak, že již nebylo jiné cesty. Už se jelo a jede jen ve vytyčeném korytu.

   2. Jasně, nejde to, protože…
    Pak přijde někdo a udělá to.

    Není možno létat něčím, co je těžší než vzduch, vlaky nemohou jezdit rychleji než40 km/hod., patentová úřad může být zrušen, protože už všechno bylo vynalezeno. Atom je nedělitelný! Atd.

    Ten, kdo nechce, hledá důvody,
    ten kdo chce, hledá způsoby.

    To je všechno.

    1. „Inu, musím Vám dát za pravdu pane Tomáši – člověk dokáže naučit prase tančit. A dalo by se to udělat tak, aby při tom neteklo tolik krve, a prase zůstalo v celku a živé?“

  3. Možná se ty body nedají udělat „jednoduše a hned“.

   Ale pokud to ani nezkusíme, pokud budeme jenom „remcat v hospodě“ a mezitím odkýváme / implementujeme všechno co nám přijde z 5tidemolice / Brusele, tak se to nikdy nedovíme. To je jasné na 100%.

   Takže využít prostoru který jako malá země máme. Vytvářet účelová spojenectví. Vzít si příklad třeba z Polska a Maďarska.

     1. yoker.
      Až po válce,to co mohl udělat Beneš po druhé světové válce,bude možné udělat,jen zase po válce.Jak mnozí píší,jsou podepsané smlouvy a ty si naše vlády nedovolí porušit,tak jak třeba USA.U mne to jsou jen další sliby,na které se rychle zapomene.

    1. O tom, zda jsou či nejsou smlouvy zabetonované rozhoduje počet raket dlouhého doletu, sebevědomí obyvatel, koule politických lídrů a subjektivní vůle.
     Bolševik se se s tím taky po roce 45 roce nesral. Sice těm největším vlastníkům akciové podíly doplatit musel – ale sebral.

     Smlouva je cár papíru…

     Bohužel ty rakety nemame , ale to ostatní bychom mít mohli.

     1. Smlouvy nesmlouvy, kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody! Aneb – když se chce, všechno jde, když se nechce, nejde nic!
      Jasně, je to utopie, ale v tomhle svrabu je cokoliv se zdravým rozumem utopie a někde se musí začít! Pokud bude vůle, správná konstalace hvězd a správný politický tovar. Což je opět utopie! Ale snít a snažit se člověk musí!

 19. Ovšem na druhou stranu…
  s ohledem na reálné potřeby dávám k úvaze poměr nákladů a zisku.
  Jestli je výhodnější vynaložit snahu na systémové řešení či příkladmo na vydělání několika stovek či v případě již platících, několika desítek korun navíc. S možným synergickým efektem zvýšení zdrojů. Či jiným příznivým účinkem. Prakticky je to o jednu hospodu měsíčně méně. A což u kuřáků.

  Jsou i jiné náklady, kvůli kterým „vzbouření na vsi“ nehrozí.

  Například dálniční poplatky za tankodromy. „Ekologické“ danění paliv, naproti tomu na vybraných úsecích zvýšení dovolené rychlosti na 160 km. Aby vyvolení skuteční majitelé tohoto státu mohli protáhnout své Bugatti alespoň na dvojku.
  Plebsu s oktrojovaným dýchavičným naloženým tříválečkem se to netýká.
  Jenže tohle a další významné není „Václavákovo“ téma.

  To je potíž „obyčejného“ člověka. Upne se a vynakládá ohromné úsilí na ušetření několika stokorun, zatím co nevidí tisíce, desetitisíce, statisíce…které ho míjejí do kapes jiných.

 20. Stále se nedokáži rozhodnout, co je lepší. Dělat demonstrace, nátlakové akce, nutit vládu, aby korigovala své kroky dřív, než bude stav totálně neudržitelný… A pak, až dojde na volby se ukázalo, že „přece není tak hrozná“ a dostala dost hlasů, aby mohla efektivně škodit dál…

  …nebo ji nerušit, když koná (či možná spíš nekoná) své šílenosti a za cenu důsledků, kolikrát jen obtížně zvrátitelných, jí to na konec oprávněně spočítat, protože nálada bude víc než nedobrá (tedy „Čím hůř, tím líp“?

  Skoro bych řekl, že podobné zkušenosti a články:
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-penicilin-zavolejte-si-valkovi-odpovida-lekarnice-ministr-pred-dotazy-utekl-236407

  budou nakonec účinnější, než Vidlákův burcující apel…
  Důležité je, aby až ta doba, kdy vláda bude předkládat voličům výsledky své (ne)práce, byli ti druzí připravení chytnout se volantu a otáčet jím jak je třeba, nikoliv na něm mít jen položené ruce a předstírat, že řídím, zatímco jím otáčí cizí vůle.

  Jenže čím víc o tom budou veřejně hovořit, tím větší je šance, že budou včas izolováni či eliminováni. Nebo rúčelově ozvráceni.

 21. Věci zašly příliš daleko, na záchranu země je pozdě. Vidláci svou šanci promarnili, když volili menší zlo. Malovali kovidové grafy. Obhajovali transparentní US volby.

  Už zůstává jen to modlení.

  1. No dobře, dejme tomu. Kdy (podle vás) pozdě nebylo? A co se mělo stát?
   Kritizovat, že je něco špatně je bezesporu správné. Ale bez návrhu jak to udělat dobře je to zcela kontraproduktivní.

   1. Když se poslanec Volný Flákanec pustil sám s několika věrnými do nerovného boje s vrchností, všichni ve Vidlákově se mu smáli. Asi to tak mělo být..

       1. A? To rozhodně není trapnost. Něco jiného, pokud je to pravda a to se nedozvíme. Mimochodem se k tomu odkazu nemohu dostat.

         1. No vzhledem k tomu, že Volný nebyl pro věrchušku přijatelný a televize známe, tak bych tohle za moc vypovídající nepovažovala. Navíc kdyby Prima byla tak zásadová a věnovala se i jiným hrozným podmínkám k bydlení (třeba Chánov ale i mnoho jiných míst) a také samozřejmě jejich obyvatelům a jejich podílu na těchto hrůzách, pak bych toto považovala možná za vypovídající. Ale takhle spíše ne. Maximálně to může být 50:50, ale spíše bude více viny na obyvatelích.

          1. Já vím, ale jak chcete zabránit nějakým lidem aby si ničili obydlí? Kdyby to šlo nevypadal by Chánov jako Chánov ne? Zvláště když se jedná o cikány a stovky neziskovek, které je tzv. začleňují ale ve skutečnosti jen sosají peníze a je to přitom horší a horší.

          2. chánov je pozustatek minulosti, dnes jsme někde jinde, ti co ničí, končí v holobytě nebo na ulici
           jak dopadla kdysi slavná V. Bílá…

    1. Všichni rozhodně ne, ale myslím si, že už tehdy bylo docela pozdě. Ale stejně má smysl se snažit, aby tato vláda gaunerů a neumětelů odešla od válu.
     Navíc Volný bojoval „jen “ proti covidistům a hlavně proti nedostatečně klinicky ověřené tzv. vakcíně (s čímž jsem souhlasila) ale jinak neměl v programu téměř nic jiného. A to nestačí, Rajchl to pochopil.

     1. …Ale stejně má smysl…

      Moc rád milá kočko takový věci čtu. Samozřejmě to má smysl. A pozdě přece nemusí být a ani není, vždyť pokaždé, doslova pokaždé, ne „se to může“, ale my to můžeme udělat líp. Je jedno, jak moc nebo naopak málo lepší, hlavně, že nějak líp. To se vždycky počítá.
      A je jedno, koho do toho „my“ dosadíme. Když se to nepodaří „nám“ s takovou značkou, ale podaří se to nám s makovou značkou, pořád jsme to my. Pořád jsme to my, kteří jsme šli proti těm, co to tu kazí.
      To se jen tak říká, že národ si prosadil, Češi si prosadili… Ve skutečnosti to budeme jen ti my. Vždycky je to tak, že když se něco někam pohne, zařídili to nějací „my“, kteří si to vzali za své. Zbytek jen koukal a vzalo jej to s sebou.
      A jistě víte, jak je to úžasný, když se něco dobrýho podaří, udělali jsme to „my“, a člověk si může říct, že do toho taky patří…

    2. Ale nechat projít nový vir jen tak populací, bez pokusu jej zastavit, není v době, kdy si třeba ISIL pomocí peněz a AI dokáže vyrobit nový vir, dle zvolených parametrů (třeba na „evropskou DNA“) zrovna ideální strategie perspektivního vůdce.

  2. Ale není. Tahle země nikdy suverénní nebyla, to by to musela být autonomní velmoc a na to je příliš malá. Své životní úrovně dosahuje převážně zapojením do mezinárodních struktur, v izolaci bychom byli někde na úrovní Severní Koreje. Konečně, i za socialismu ten relativně soběstačný systém fungoval jen do té doby, než se rozpadla RVHP, pak nastala platební neschopnost firem a jejich postupný krach a výprodej, kterému se říkalo velká privatizace. Ale s těmi kartami, co máme, by se dala hrát lepší hra než co předvádí současná vláda a parlament. Ono se to sere totiž i jinde a svět se mění. Základní strategií malého musí být slušnost a korektní racionální vztahy se všemi, kteří pro nás mohou mít nějaký význam. Cíleně si zcela zničit vztahy se zeměmi, na kterých jsme byli hospodářsky a surovinově závislí, tedy s Ruskem a Čínou, protože nás k tomu vybízely USA a NATO, byla zásadní chyba. Potřebujeme Orbánovsky racionální vztahy i s těmi, se kterými nesouzníme. Reálně dosažitelným programem, který povede k rozvoji v rámci možného, je takový nějaký autonomní oportunismus. To má k velkohubému národovectví daleko, ale jediné to bude fungovat. Nezní to moc vznešeně, ale nic lepšího není.

   1. Už jsem si říkal, že to sezení mimo mísu přeháníte, ale vy jste odpovídal Kolem jdoucímu.

    Ano i já jsem tu psal (pochopitelně zbytečně) o nutnosti vyvažovat. Dát jedné straně najevo, že je tu i druhá strana, která je stejně silná jako ta první.

   2. Velmi dobře. Souzním s Vámi. Slušností a morálkou to začíná. Velkohubé chvástání, vlezdoprdelství a ruso/číno…..fobie nikam nevedou. Můžeme dělat jen na co stačíme….sebevědomou zahraniční politiku s vědomím naší velikosti, hospodářské síly a naším zeměpisným umístěním. Vystoupit z NATO je začátek.

   3. Jenže to je základní problém Vaší úvahy a podobných národoveckých vzdechů. Jak se měřitelně prosím projevuje, že Maďarsko to dělá lépe než srovnatelné země? Jak přesně v průměru Maďarsko profituje z odlišné politiky? Já vidím – HDP máme vyšší, průměrný věk dožití máme vyšší, nezaměstnanost nižší, inflaci nižší. Kromě ideového zabarvení nerozumím, v čem je terno Orbánovská politika. Mně pořád přijde, že alternativa si stěžuje na prázdné peněženky (za mě validní a správné), ovšem řešení navrhuje čistě ideové, které řešením vůbec není.

     1. Ne. Maďarsko jede na budoucnost. Má dobré vztahy s Ruskem, které mu staví jadernou elektrárnu zalevno a dokonce mu ji i úvěruje (my jsme nepřátelé Ruska, o atomce jen mluvíme a dle všeho její cena bude astronomická). V Maďarsku se staví 2 gigafactory (naši tajvanci o nich jen mluví). Maďarsko má levné suroviny z Ruska, my ne. Tak kam asi tak půjdou investice a kde se budou stavět fabriky?

     2. Jistě (tedy až na tu inflaci, to je aktuální ukazatel), jen nemůžete po soudných lidech chtít, aby si za vzor brali chudšího souseda, to prostě smysl nedává. Smysl to dává jedině, když přiznáte, že Vám jde prostě na prvním místě o ideje – potřebujete žít někde, kde máte dobré vztahy s Ruskem, špatné vztahy s USA, být za vyvrhela v EU apod. To je zase samozřejmě validní postoj, ale prosím ať to nikdo nevydává, že se to děje nějak pro lidi. Maďarsko žádnou cestou není, je to nadějí zejména pro lidi, kteří zkrátka chtějí negaci současné České republiky, aniž by bylo jakkoli dokázáno, že to vede k lepším výsledkům.

      1. Ale prdlačku. To byste musel jít k podstatě, proč ty bohatší země jsou bohatší, na čem zbohatly a jestli bohatnou dál nebo ne. Kecama a štvaním proti Rusku a Číně nezbohatly. To, proč zbohatly, se v naší pozici vesměs napodobit nedá. A hlavně, oni už dál nebohatnou, ale jdou díky své slabomyslné politice strmě dolů a nás strhávají s sebou. Jen oproti nám padají z vyššího patra. Když si vezmeme za vzor země, které rostou, porosteme také s nimi.

     1. Inflace je o aktuálních trendech. Maďarsko jen zásluhou své nekompetentní vlády docílilo vyšší inflace než kdekoliv jinde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *