4 října, 2024

Politické náklady Bidenových válek podle Seymoura Hershe

Prezident Biden se v pondělí ve Philadelphii účastní akce ve Philabundance, neziskové potravinové bance, u příležitosti Dne Martina Luthera Kinga Jr. / Foto Mandel Ngan/AFP prostřednictvím Getty Images.

Jak se rýsuje další zúčtování s Trumpem, Bidenovy akce v zahraničí jsou jeho největší nevýhodou, píše dnes SEYMOUR HERSH na Substacku.

Donald Trump tento týden vyhrál v Iowě v primárkách naprosto jasně. Každý, kdo má špetku rozumu, věděl, že se tak stane, navzdory dnům lživého a nudného zbožného přání CNN a MSNBC a některých tištěných médií ohledně možnosti „Haleyové vlny“ v Iowě (Nikki Haleyová, diplomatka a bývalá guvernérka Jižní Karolíny, blízká politice Demokratů), což by se prý mohlo přenést i do New Hampshire.

Zapomeňte na to. Republikánským kandidátem bude Donald Trump, pokud ho nezastaví soudy, a v tuto chvíli je pravděpodobné, že pokud nebude přikován v žaláři, letos v listopadu zvítězí a mohl by získat většinu ve Sněmovně i Senátu.

Reakce Demokratů, až na několik výjimek, je zanoření se do stavu popírání. V mém washingtonském světě je hrozící katastrofa smetena stranou loajálními demokraty, kteří trvají na tom, že Biden porazil Trumpa už jednou a může to dokázat znovu. Těm, kteří si stěžují nebo si všimnou nedostatku politické životaschopnosti viceprezidentky Kamaly Harrisové, se říká, že jsou rasisté nebo misogyni.

Bidenovy počáteční úspěchy – legislativa, která zlepšila každodenní život milionů Američanů v zoufalé nouzi – byly překryty řadou zahraničněpolitických omylů, které pramení z ignorance a niterné rusofobie, kvůli které on a jeho zahraniční politici odmítli ujistit ruského prezidenta Vladimíra Putina předtím, než zmáčkl spoušť, že Spojené státy nikdy nepodpoří vstup Ukrajiny do NATO. To by po podrobnějším upřesnění mohlo stačit k tomu, aby ruskému vládci zabránil rozpoutat válku, která ani zdaleka nebyla nutná.

Loni v listopadu analýza Michaela von der Schulenburga, penzionovaného úředníka Organizace spojených národů, Hajo Funkeho, politologa, a generála Haralda Kujata, nejvyššího německého důstojníka Bundeswehru a NATO před jeho odchodem do důchodu, dospěla k závěru, že urovnání války bylo možné v březnu 2022, měsíc poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. V dokumentu, jehož závěry byly šířeny v Evropě, ale ne ve Spojených státech, bylo uvedeno, že rozhovory byly sabotovány námitkami NATO, stejně jako Bidenovy administrativy a britské vlády, kterou tehdy vedl premiér Boris Johnson.

Stále však probíhají tajná mírová jednání mezi předními generály Ruska a Ukrajiny, přičemž dohoda o výměně zajatců je na pokraji vypracování. Právě propuštění amerických válečných zajatců Severním Vietnamem bylo klíčovým faktorem ukončení této války. Není jasné, kde ohledně této dohody stojí Bidenova administrativa. Není také známo, zda je ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky nějakým způsobem zapojen do rozhovorů. V tuto chvíli se to zdá nepravděpodobné.

Bidenova podpora Izraeli a jeho divoce nepřiměřené reakce na hrůzy nájezdu Hamásu ze 7. října, tj. těžké bombardování, které stále pokračuje, je zaznamenána: „Kryjeme vám záda,“ řekl slavnostně izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, s odkazem na bomby a další zbraně, které nadále proudí do Izraele, naposledy dokonce bez souhlasu Kongresu, jak to nařizuje zákon. Prezident mluví o příměří, ale nepředložil žádný konkrétní a zaznamenaný požadavek na Tel Aviv. Miliony lidí po celém světě, včetně nespočetných tisíců v Americe, protestují proti americké podpoře izraelské války, ale prezident se drží. Nejlepší obranou, kterou našel, je jeho tvrzení, že nastolil otázku příměří s Izraelci.

Nejjasnější vyjádření Bidenova pohledu na americkou odpovědnost po 7. říjnu zaznělo v televizním projevu, který pronesl 19. října po své druhé, velmi krátké návštěvě Tel Avivu, kdy se spolu s ministrem zahraničí Antonym Blinkenem zúčastnili schůzky rady izraelské národní bezpečnosti. Byla to doba, kdy zuřivost izraelských bombových útoků na domy a byty v celém městě Gaza s mnoha tisíci civilních obětí právě začala vyvolávat otázky. Izrael zjevně reagoval na útok Hamásu tím, že se zaměřil na vše, co v Gaze stálo.

„Vím, že máme doma rozpory,“ řekl Biden. „Musíme se přes ně dostat. Nemůžeme dovolit, aby malicherná, stranická a hněvivá politika překážela našim povinnostem jako velkého národa. Nemůžeme a nenecháme vyhrát teroristy jako Hamás a tyrany jako Putin. Odmítám dopustit, aby se tak stalo.“ Požádal Kongres o přidělení zahraniční pomoci ve výši 100 miliard dolarů, které zahrnovalo financování jak pro Izrael, tak pro Ukrajinu.

V posledních dvou týdnech se Biden rozhodl nařídit americkému námořnictvu, aby zaútočilo na Húthíje z Jemenu, kteří již týdny odpalují rakety v úspěšné snaze přinutit některé z největších světových lodních společností vyhnout se desetidenní zkratce mezi Západem a Dálným východem tím, že již nebudou riskovat plavbu přes Rudé moře a Suezský průplav. Střely se nezastaví, říkají Húthíjové, dokud Izrael neukončí bombardování a nepovolí přísun potřebného jídla, vody, léků a další život zachraňující pomoci terorizovaným civilistům v Gaze. V době psaní tohoto článku došlo ke třem kolům útoků, po moři a ve vzduchu, americkými a britskými loděmi a letadly. Húthíjové, revoluční šíité, jejichž odpalovací zařízení jsou mobilní a lze je snadno skrýt, trvají stále na svém. The New York Times tento týden uvedl, že pokračující kampaň Húthíjů „jasně ukázala, jak obtížné se může ukázat odstranění hrozby, kterou představují pro lodní dopravu v Rudém moři a kolem něj“.

Plánovači Pentagonu by možná byli udělali dobře, kdyby se před bombardováním Jemenu poradili u Saúdů. Jak píše profesor blízkovýchodních studií z Princetonu Bernard Haykel v eseji z roku 2021, Saúdové „poněkud mylně“ pohlíželi na Húthíje jako na čistě íránskou zástupnou sílu podobnou Hizballáhu, šíitské milici, která nyní hraje prominentní politickou roli v Libanonu a je stále považována ze strany Izraele za hlavní hrozbu. „Húthíjové jsou skutečně blízcí spojenci Íránu, ale mají výrazně radikálnější ideologii transformace společnosti. Revoluční program Húthíjů lze skutečně přirovnat k Vietcongu.“

Viet Cong? Haykel se odvolává na partyzánské bojovníky, kteří úspěšně čelili Spojeným státům, s velkou pomocí ze Severního Vietnamu, po více než deset let brutálních bojů, které stály Ameriku 58 000 mrtvých, stejně jako smrt 1,6 milionu vietnamských vojáků, 260 000 kambodžských vojáků a 2 miliony civilistů v regionu.

Ve válce, kterou v roce 2015 zahájil tehdejší ministr obrany Mohammed bin Salmán, nyní korunní princ, a která se vyznačovala neustálým saúdským bombardováním cílů Húthíjů, trvalo Saúdúm sedm let, než to vzdali a začali usilovat o urovnání s Húthíji. Amerika byla v této válce zásadním spojencem Saúdské Arábie, dodávala zpravodajské informace, zbraně a palivo pro saúdské stíhačky. Jedním z hlavních faktorů pro urovnání byla pokračující schopnost Húthíjů, navzdory neustálému přívalu saúdských bomb a ostřelování, odpálit střely, které zasáhly klíčové cíle, z nichž mnohé souvisí s těžbou ropy ve východní Saúdské Arábii.

Dnešní američtí váleční plánovači mají mnohem více nástrojů a zpravodajských informací, než jaké byly k dispozici na vrcholu války ve Vietnamu, ale rané dny konfliktu v Rudém moři zopakovaly zkušenosti Saúdů. Amerika a Británie útočí na cíle granáty a raketami, které jsou přesně zaměřovány, ale to vše jen málo snižuje schopnost Húthíů zaútočit: fenomén Viet Cong.

Dva body se zdají jasné, dokonce i v této rané fázi Bidenovy nové války: Nxedojde k žádné americké pozemní invazi do Jemenu a nikdo v Bidenově Bílém domě si nemůže být jistý, k čemu útok na Húthíje povede. Největší světové lodní společnosti se mohou rozhodnout vyhnout se riziku smrtelného přímého zásahu, jakkoli to může být nepravděpodobné, a spotřebovat deset dní a palivo navíc, aby se vyhnuly zkratce v Rudém moři. Náklady, zejména pokud jde o následnou cenu benzínu zde v Americe, je těžké předvídat, ale jakýkoli významný skok v této ceně by byl dalším hřebíkem do Bidenovy politické rakve.

Minulý týden jsem nastolil otázku Bidenových politických šancí v rozhovoru s ropným veteránem, starým přítelem, který mi řekl: „Nikdy bychom neměli Húthíje podceňovat. Nemají strach ze světových autorit.“

Lze tedy bezpečně předpokládat je, že prezident věděl o historii Húthíjů, kteří jsou imunní vůči hrozbám a bombám, když schvaloval obtížnou a možná neřešitelnou válku s fanatickou náboženskou sektou? Pravděpodobná odpověď je: Nic moc.

Chápe prezident, že Američany vedené útoky na Húthíje, i když budou úspěšné, nenapraví politické škody, které utrpěl za pokračující podporu prohrané války na Ukrajině? Je to také nepravděpodobné. Ještě důležitější je, že lze pochybovat, že chápe cenu, zejména pokud jde o volební preference mládeže, jeho neochotu přestat dodávat zbraně do Izraele a požadovat příměří od Netanjahua, který prohlásil, že Izrael bude pokračovat ve válce, dokud nebudou všechny složky Hamásu zničeny? Netanjahu má v tomto úsilí podporu většiny izraelského židovského obyvatelstva.

Biden může udržení svého kurzu považovat za zásadní pro vítězství ve druhém funkčním období, ale existuje mnoho lidí, kteří jsou široce zapojeni do získávání finančních prostředků na vysoké úrovni pro demokraty, kteří s ním nesouhlasí. O těchto zasvěcených je známo, že chápou, že bývalý prezident Barack Obama, který nikdy veřejně nepřizná rozsah své nespokojenosti, se obává, že šance na vítězství v závodě proti Trumpovi se zmenší, pokud nedojde ke změně strategie, počínaje přesvědčením Bidena, aby vzdal kontrolu nad financováním kampaně. To je vnímáno jako první krok k převzetí kontroly nad kampaní – a možná i přesvědčení úřadujícího, aby odstoupil.

https://seymourhersh.substack.com/p/the-political-costs-of-bidens-wars?publication_id=1377040&post_id=140770708&isFreemail=false&r=1rd7rc&utm_source=substack&utm_medium=email

36 thoughts on “Politické náklady Bidenových válek podle Seymoura Hershe

  1. Jak už jsem kdysi napsal,válka se rozjede na BV.
    Než aby USA přiznali krach,tak raději rozpoutání válku a jak to vypadá primo je chtějí vnutit Íránu, pochopitelně by se do toho zapojilo více států

    1. Ne ceska vlada hlasovala pro utoky v Gaze. Proti primeri.
      Nejasna je role houtu v celym deni.
      Zrejme mohli mit za ukol aby saudove zbrojili vod usaka. /Neco dole zminil zemedelec/.
      Nikdo jim patricne nenadava a nevyhrozuje,kdyz zastavujou obchod .
      Stovky valecnych lodi a usakova lod je v plamenech ..
      Kterej bude mit dopad na nas..
      Vlada germanu, nebo koho vlada, jasne prohlasila nejsou penize , sou pro ukra.
      Skoro 200 miliard rocne.
      Obrazove zpravodajstvi z jednani soudu v Haagu smi ukazovat jen Al Jazeera.
      Nikdo jinej.

  2. Bidet je dementní loutka, která má od svých loutkovodičů noty jako fon der Lejno nebo aspenistka Markéta Svetrová Pekarová. Diktátor Putin prý musí být poražen, alternativně tyran nebo Rusko.

    O rozparcelování a privatizaci Ruska se Rothschildi a jejich souvěrci pokouší několik staletí. Dokázali přitom povraždit desítky milionů lidí. Tentokrát to mají za necelý milion mrtvol.

    Zatím to na splnění mokrého snu o jediné světové kosher fašistické vládě nevypadá.

    1. Nechci být ageista, ale ti 2 geronti se na 99% konce dalšího volebního období nedožijí. Kdo jim bude dělat viceprezidenty, to bude důležité, neb ti dovládnou za ně.

      1. Je to jedno. Stejně ve skutečnosti vládnou majitelé centrálních bank a velkých korporací, skrytí z oponou.

        1. Ano, finanční oligarchie, úzká vrstva buržoazie vzniklá v imperialismu. A je to kdo? Nejmenovat, tecočamp by začal vyvádět.

      2. Putinovi je 71 let a je to podle vás geront? Proč by se neměl dožít 80 let?
        Kolik pro sebe plánujete vy? 65?

          1. Tak to se omlouvám, odpovídala jste gójovi a tam byla ta dvě jména. Pravda Leyen je také v letech a o Pekarové se nedá podle věku a vzhledu říci geront. Při jiných kritériích kdo ví 😊
            A tak pešek padl na ty dva. Jak lehké je sklouznout ze správné cesty.

      3. To se po zvolení Sleepy Joea taky říkalo, že po půl roce ho ze zdravotních důvodů odstaví, a bude vládnout Kamala. A zatím nic.

    1. Prezident Biden se v pondělí ve Philadelphii účastní akce ve Philabundance, neziskové potravinové bance, u příležitosti Dne Martina Luthera Kinga Jr. / Foto Mandel Ngan/AFP prostřednictvím Getty Images.

      1. To tam mají taky tak drahá jablka jako u nás? Dnes v Penny, jablka za 60, hrušky za 54, mandarinky za 26, banány za 38. Chápete to?

        1. Re: Gaia

          Chápu. Zřejmě byla dobrá úroda mandarinek v Řecku. A mandarinky dlouho nevydrží. Proto ta cena.
          Když byly teplé zimy, vozíval jsem je pod plachtou, pouze se na boky ložné plochy dávaly papundekly, aby ovoce nezmrzlo kvůli hliníkovým bočnicím.

          1. Hrušky jsou až z Chile, včera se při autonehodě zabili 2 krávy při převozu z Dánska do Maďarska, proč je tak daleko vozili, za RU bylo Maďarsko agrární velmocí. A článek nějaké Pixové Změny klimatu ze 40 % způsobuje průmyslový agro-potravinářský byznys, jinými slovy Babiš.

            Ještě že jablka mám svoje ve sklepě.

            1. Re: Gaia

              Soudružka Pixová je – jak to říci slušně – kapánek duševně nedostatečná.
              Proč zrovna 40% a ne 39,1%?

              Jinak jestli vezli krávy z Dánska do Maďarska, mohlo to býti:
              1/ kvůli ceně práce v Dánsku – ano, jsou prostě drazí
              2/ anebo to třeba mohly býti krávy plemenné. K nám se krávy z Dánska jednu dobu dovážely taky.

  3. Mne to připadá jako schválnost v prvé řadě odpoutat pozornost od Ukrajiny.
    Pak mne napadá,že jde USA,ještě víc uškodit Evropě,jak od plynu,ropy,ale obchodních možností.
    Jinak válku SA s Jemenem řídili Američané,Saudům to došlo,tak to vzdali,vždyť to mělo stejný úmysl,vraždit se mezi sebou,jak teď Ukrajinci s Rusi.

      1. Stačí titulek.
        Zejména pokud je článek prošpikován úvahami typu „měl by“, „pokud ho“ , „to by mohlo“, „udělali by dobře“ atd. apod.

        1. Tak příště odolejte pokušení tapetovat pod podle vás nekvalitními články nositelů Pulitzerovy ceny za My Lai a Abu Ghrajb, prosím.

          1. Pochopte, on potřebuje jasnéinformace, znáte to, čtyři nohy dobře – dvě nohy špatně. Nemůžete po něm chtít samostatné vyhodnocování faktů.

          2. Pulitzerovu dcéru nějak zvlášť nezvládám.
            Stačí mi, že Nobelovu dcéru získali i Fritz Haber a Konrad Lorenz.
            No a třeba Templetonova dcéra – kapitál získal zakladatel ze spekulací při Velké depresi, ta znamenala velké neštěstí a strádání pro statisíce, možná miliony lidí.

            Holt nejsem “ zdvořilý“ (Jeho hraběcí Milost Nula odmítl se mnou diskutovat (po Sokratovsku) o tom, jak vlastně “ zdvořilost “ (nezdvořilost apod.) vznikla. Nebo vykání.
            Neřku-li další z manýr nudící se šlechty – etiketa (coby zdvořilé chování). Nebo spisovný jazyk (kterým téměř nikdo z lidí nemluvil, ovšem ujalo se to, což není můj problém).
            Nevadí, vím , že vychytralost je někdy více jako chytrost, chytrost je více jako správnost, správnost více jako rozumnost a rozumnost je nad moudrostí (dle Diogena Laertia NEBYL moudrým, mudrcem nikdo z filosofů).
            Světu vládne Satan (zdvořilí a chytří přivádějí svět do válek a tak dále) , to je prostě fakt. Zřejmě nezměnitelný, jen na covidové krizi vydělal stamiliardy dolarů, dokonce se prý má do několika let objevit dolarový bilionář, vem ho nešť, i kdyby uděloval Pulitzerovy ceny apod. kraviny.

            Syn člověka neměl mnohdy kam hlavu složit. Z farizejů udělal hlupáky.
            Takže asi tak.
            ——————
            „Žmolek z prdele statného drvoštěpa má větší cenu než celá dnešní česká inteligence.“
            (Ladislav Klíma)

            1. Co máte proti Konradu Lorenzovi??? Znáte od něj vůbec něco? Jeho knihy jsou aktuální dodnes. A že se možná zaplet s někým nekošer, to je mi úplně u zádele.

          3. Pani K. , vas clanek nema valnou ,asi zadnou zpravodajskou hodnotu ,
            mnozi se tam zpravy jako ,Biden navstivi vystavu /Biden navstivi a co teda ctenar s tou uplne dulezitou zpravou si ma pocit ,Biden tam ,
            uvidi tam jablka a hrusky , proc je pro vas ta informace tak dulezita a stoji vam za to vo tom napsat..jakou ma spojitost se situaci/ ,
            potom sou informace nejakych
            obskurnich duchodcu ,napr. vo roce 2022 na jare.
            Co mohlo bejt a nebylo. Ted je leden 2024. Leden.
            Srovnavat Vietnam s Jemenem , kde zadnej usak neni ,neni tam
            ani jeden, je na co? Valka v dzungli bude asi na prvni pohled uplne neco jinyho, nez v Jemenu.
            Musi usak a ma povinnost zase provadet dalsi vojenske cviceni jinde ,
            na Jemen neni cas , to je dulezity , hlasovani a dalsi v Osn vas taky minulo.
            Zadnej povsim.
            Vyhybate se zdaleka vsemu , obecnymi nepresnostmi ,neurcitostmi ,
            svetovym udalostem. Faktum a konkretnim informacim. .
            Nekdo neco tamhle , jinej zase neco rekl , sou verbalni rozredenosti ..
            Neuvadite jeden svuj vlastni nazor nikde.
            Vasi nejakou zrejmou orientaci v udalostech ..Obecnosti a abstrakce.
            Branit se tim , ze nekdo jinej a neznamej , pise spatny propagandisticky
            clanky na objednavku ,neni nic moc.
            Pokudismus a dalsi vycpavky , sou uplna epidemie vsude.
            To ovsem informuje zpetne ..

        2. Slova „měl by“, „to by mohlo“, „udělali by dobře“ „atd.apod.“ se tam nevyskytují.
          „Pokud ho“ jednou.
          Takže jimi článek není prošpikován.
          Tedy lži a nucená ejakulace, jak je u onanyma běžné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *