24 června, 2024

Poláci rozjíždí jadernou energetiku plnou parou.

Polská vláda přijala rozhodnutí postavit druhou velkou jadernou elektrárnu se dvěma jihokorejskými bloky APR1400 s instalovaným výkonem 2800 MW v regionu Patnów-Konin.
Podle plánu budou oba bloky vyrábět 22 TWh elektřiny ročně, což odpovídá cca 12 % současné úrovně spotřeby elektřiny v Polsku.

Již před rokem, v listopadu 2022, polská vláda oznámila plány na výstavbu první velké jaderné elektrárny v Pomořanském regionu, o výkonu 3750 MW, s reaktory AP1000, navrženými společností Westinghouse.

Kromě toho bylo již dříve rozhodnuto o výstavbě malé modulární jaderné elektrárny NuScale VOYGR o výkonu 462 MW, která se skládá ze šesti modulů, z nichž každý bude mít kapacitu 77 MW.

Poláci tedy nakonec zvolili mix výstavby několika různých reaktorů od tří různých dodavatelů ve třech různých elektrárnách. Takže v polovině třicátých roků by mohli Poláci vyrábět třetinu elektřiny z jádra a začít odstavovat uhelné elektrárny – když se jim bude dařit a žádní „ekologové“ proti jejich rozhodnutí nebudou podávat žaloby ani bivakovat na staveništi..

Poláci už jeden pokus s jadernou energetikou udělali v minulém století. Na začátku sedmdesátých roků uzavřeli smlouvu o výstavbě jaderné elektrárny se SSSR. Ve stejné době uzavřelo smlouvu také Československo.

V Československu byl postup výstavby rychlý:
– 1970 uzavření smlouvy
– 1972 se začalo stavět v Jaslovských Bohunicích a 4 bloky byly uvedeny do provozu v letech 1980-85
– 1978 se začalo stavět v Dukovanech a 4 bloky byly uvedeny do provozu v letech 1985-87
Přitom se do výstavby i výroby vybavení masivně zapojily československé firmy, v podstatě jsme si obě jaderky postavili ze tří čtvrtin sami. A několik československých firem získalo v ruském Rosatomu dlouhodobého spolehlivého zákazníka pro svoje kvalitní high-tech výrobky, a spolupráce trvá dodnes.

Ne tak v Polsku v Žarnowci. Tam se vláda dohodla se SSSR téměř zároveň jako Československo, dohodu se SSSR podepsali v roce 1974 a hned byly také zahájené přípravné stavební práce. Také polské firmy chtěly participovat na výstavbě, ale jejich práce nesplňovala vysoká kriteria kvality. Poláci každou chvíli něco odflinkli, na stavbě byl značný bordel. Ruští inspektoři, dohlížejíci na dodržování technologických a ekologických norem, byli v neustálých sporech s polskými firmami, v jednom okamžiku byli dokonce ze stavby „vykázáni“. Kvůli opakovaným sporům byla výstavba vlastních bloků zahájena až po deseti letech, v roce 1983 (to Jaslovské Bohunice už 3 roky dodávaly proud). Spory kvůli kvalitě výstavby pokračovaly, ale Polsko trvalo na tom, že stavební práce provedou polské firmy. Vnitřní vybavení mělo být dodáno z Československa a SSSR. Velká část byla i vyrobena (a po zastavení výstavby pak použita v jiných elektrárnách).
Proti jaderné elektrárně hned od začátku vzniklo silné protestní hnutí, které ještě zesílilo po havárii v Černobylu, i když v Polsku měl být postaven jiný typ reaktoru. Nakonec byla výstavba zastavena, použitelné vybavení odvezeno do jiných elektráren a jaderná energetika v Polsku na čtvrt století usnula, jako koneckonců v celé EU.

Bude zajímavé sledovat, jestli se velké plány v Polsku nyní podaří realizovat částečně nebo úplně.
Nebo jestli Poláci opět ztroskotají

53 thoughts on “Poláci rozjíždí jadernou energetiku plnou parou.

 1. Poláci neztroskotají, mají podporu v USA, tak jako Izrael, jsou sebevědomí, vědí, co chtějí.

  Nejsou upoceným rosolem, tak jako my.

  Jak to vidím já.

  Morava se rozdělí mezi Rakousko a Polsko.

  Z Čech si něco vyloupne Německo a Rakousko.

  Praha a zbytek Čech bude skanzen bývalého průmyslového motoru Evropy.
  Není to cílem EU – Regiony?
  Pražák, průvodce skanzenem, může používat invalidní vozík, aby dosáhl důchodového věku.

  https://www.novinky.cz/clanek/domaci-do-duchodu-az-v-67-letech-a-pozdeji-penzijni-vek-ma-prudce-rust-40452390

  1. Josef původní napsal:30 listopadu, 2023 (19:32)
   Morava jede.

   Nevím, jestli je to pravdy, ale údajně polovina Prahy pracuje na úřadech, které nic nevyřeší, například Ministerstvo zdravotnictví, které není schopné vyřešit lékaře, Covid, ….

   Školství, které neumí vyřešit učitele, a nepedagogické pracovníky.

   Ministerstvo průmyslu, které neumí zkrotit ceny energií.
   MPSV, pod Jurečkovým bačováním, kdy pracovníci si jdou požádat o sociální dávky.

   O těch ostatních se raději nebudu zmiňovat, protože to „smrdí“.
   Druhá polovina Prahy, a část Středočeského kraje, které je řízeno z Prahy, pumprtuje kolem kafárníků.

   Potřebujeme Prahu?
   Kde HDP dělá generální ředitel v Praze v kanceláři, se sekretářkou …..

   1. Řekl bych, že Prahu potřebujete velmi nutně. Když se kdekoli na vesnici vylíhne příliš velký blb nebo křivák, zbaví se ho tak, že ho pošlou „dělat kariéru“ do Prahy.
    Petr „Signál“ Fiala- Šalingrad
    Vít Rakušan – Kolín
    Marián Jurečka – Přerov
    Ivan Digitalizátor Bartoš – Jablonec nad Nisou
    Vlastimil „Leopard“ Válek – Šalingrad
    Zbyněk Stanjura – Opava
    Jan „Diplomat“ Lipavský – Praha 6 (to není místo, ale diagnóza)
    Pavel „don Pablo“ Blažek – Šalingrad
    Martin Baxa – Plzeň
    Josef „Bankster“ Síkela – Rokycany
    Marek Výborný – Heřmanův Městec
    Mikuláš Bek – Šternberk
    Jana Černochová – Praha
    Martin Kupka – Jilemnice
    Petr Hladík – Osová Bítýška
    Michla Šalomoun – Třebíč
    Martin Dvořák – narodil se sice v Praze, ale celá rodina se brzy přestěhovala do Pardubic..

  2. Re: Jp

   Polski Antek jede dosti těžce na dluh.
   Kdyby nevymýšlel hovna se zbrojením emeryckými křápy, dost rád bych věřil, že to dostaví. Zejména když stihl najednou a z ničeho nic dostavět dálnice na ukrajinské hranice před vypuknutím války.
   Nicméně zatím je každý podzim rvačka o polské uhlí, zatímco státní šachty přesto dokážou vyrobit účetní ztrátu.
   Jak by řekl polský klasik – coś zupełnie nie gra.

   1. Pšonci ted dávají na zbrojení prý 7% HDP, třetinu státního rozpočtu. Ale neposílají to na UKRadinu, mají to pro sebe.

  1. akorát furt nemůžu najít to kandidátku KSČM, abych si ověřila, že tam Vidlák je. uff

   eda pokd to není nový způsob očerňování lidí..
   musíte jim hezky ležet v žaludku

 2. Jestli si to dobře pamatuju, tak do konce listopadu, tedy do dneška, měl ERÚ rozhodnout o konečné hodnotě navýšení regulované složky ceny elektřiny od ledna 2024. Návrh byl o 70+%.

  Nenarazili jste někde v médiích, jak to dopadlo?

   1. Dopadlo to skvěle. Bezuzdně tržně. Demokraticky. Svobodně. Zhlouplé pravicující čecháčkovské stádo (nekrást tady) se znova nechalo oškubat.

     1. Re: DD

      Ano, dopadlo to skvěle, vyřvali jsme na na vládě ÚŽASNÝCH 6% a vy jste hloupej Dááávit úplně ganc, akorát fčilek honem nevím proč jako. Ale to neva, já si na vás něco vymyslím.
      Pište dál!
      (-:

 3. Co bude u nás s výstavbou JE přesně nevím, ale zprávy z mého „jaderného okolí“ ukazují pochopitelně na westinghouse, což není žádná velká radost. Odborníci tiše vědí, že nejlepší by byl Rosatom, ale……

  Jistě vím jen to, že ČEZ začíná shánět lidi, protože mezi odborníky vznikla mezera jedné až dvou generací. Konrétně – vnuk, student VŠ příslušného směru (jeden opravdu z mála), opakovaně úspěšné testy v ČEZu, dvoutýdenní pobyt v Temelíně „na zkušenou“ v loňském roce. Nyní příslib velmi slušného stipendia na poslední dva roky studií a pak zaměstnání. Samozřejmě není sám.

  Problém nebude v samotné výstavbě JE, ale v politice. Ono se bude rozkrádat, to dá rozum, ale v JE to nesmí jít na úkor kvality jako u dálnic. Tak bych na to byl zvědav, ale ve skutečnosti jsem si skoro jist, že při svých sedmi křížcích na hrbu se těžko dočkám jak výstavby, neřku-li provozu nějakého nového jaderného bloku v ČR.

  Modulární reaktory? To bych rád věděl, co si pod tím běžná populace představuje. Připomenu, že jsem se na to byl podívat v roce 2013 (tedy před majdanem) v Rosatomu v Moskvě (výpočty, konstrukce atd.) a v Dimitrovgradu v NIIAR (tam se hned tak někdo nedostane, teď už vůbec), tam praxe. Připravovala se studie na využití pro teplárnu v našem statutárním městysi (nikoliv studie první, ale o tom třeba někdy jindy), ale náhle majdan a šlo to všechno do kytek. Tak se u nás bude dál pálit uhlí (dokud ho z Brusele nezakážou úplně), dřevní štěpka (dokud je) a nejnověji asi plyn, který ovšem tak úplně nemáme. Proto zdražení tepla u nás pro příští rok o 28 % (a to je u nás pořád teplo nejlevnější v ČR).

  Optimistovy vyhlídky mají rozvernou tmavě šedou barvu. Dobře informovaný pesimista od černé (právem) neustoupí.
  Na Stráž!

 4. U nás dostavbu Temelína zařízl Babiš a ještě tehdy na vládě hulákal, že je to všechno zlodějina.

  Paní vodbornice, koho budete volit?

  1. U nás dostavbu předjednával Nečas v Moskvě. Tak zásahová jednotka kvůli blbostem (kantýnská a kabelky) a bylo po jednání.
   My si transatlantické spojenectví narušovat nedáme!

    1. Babiš není řešením problému, neb je jeho součástí.
     Samozřejmě zaregistroval Nečasův osud.
     Kauza Vrbětice pak ukázala, že se posere, když se na něj udělá nějaké opravdové bu bu bu.
     Koho budu volit? Sice vám do toho vůbec není, ale když už se ptáte….
     Budu volit podle svých potřeb (copyright Sasin), tudíž korejce, jediný subjekt, který klade alespoň verbální odpor. Všichni ostatní jsou ze stejného hnízda, liší se jen barvou peří a větší či menší nenažraností.
     P.S.: On by žral i Okamůra, ale ke korytu ho dobrovolně nepustí, to dá rozum. Tudíž zůstává (nadsázka) „jediný čistý“.

       1. „Muž byl zrozen v hříchu a jeho život pokračuje od smradu plenek až k puchu rubáše. Na každého se něco najde. Když půjdu k vám dozadu za stodulu a zareju pořádně hluboko, také najdu nějaký ten voňavý kousek.“
        (Trochu parafráze na Roberta Penn Warena „Všichni jsou zbrojnoši královi“).

         1. Plně jsem začal tu knihu chápat až v úplné dospělosti v roce 1992.. Počal jsem pracovat jako tiskový mluvčí pro magnáta…..

      1. Na každého se něco najde. Pak už to stačí jen patřičně nafouknout, přimíchat do toho mafiány, cihly zlata atd., a důkladně to v médiích rozmáznout.

       Co asi mají na Babiše, že jim tak ochotně sehrál ty Vrbětice?

          1. Netuším. Jednak nejsem babička a jednak jsem stará. Takže nemůžu vědět, co by šlo přiskřípnout vedoucím děvčatům. Tož asi tak – stačí?

       1. To je jedno. Při dostatečném bububu se po….re každý. Jen jeden zvolal „a přece se točí“ …., možná ještě Hus a Fučík…. a pár dalších

      2. „Když vám to řeknu, budu vás pak muset zabít..“
       A kdybyste zabil vy mě, nevzpomenu si, odkud jsem to opsal 🙂

     1. Taky to tak vidím: SPD. Okamura má pár velkých plus, kromě jiného má v partě Foldynu a přišel z Východu.
      Zatímco původně nadějné PRO má veliké minus: má v partě Vacka, pro něhož vše dobré přišlo ze Zachodu Západu. To je taky svým způsobem signál – výstražný.

      1. Hele, nulo, já už myslel, že jsou tady všichni voliči agrofertu a tak se cukaj odpovědět na to, koho budou volit. Alespoň někdo tady volí nepřizpůsobivého migranta.

       Děláte dobře, Takešiho hrad potřebuje dostavět a hypošky jsou drahé. Okamura Vás nezklame, protože ve vládě nikdy nebude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *