21 května, 2024

Dva druhy mezinárodního práva

Roger Köppel, vydavatel webu a deníku Weltwoche, cituje v úvodu svého komentáře Carla Schmitta, konzervativního německého právního a politického teoretika: „Všechny politické termíny jsou polemické termíny.“

Polemika se tentokrát týká pojmů „lidská práva“ a „pořádek založený na pravidlech“.

Jako podtitul použil Köppel slovo Dresden, Drážďany.

Celý článek:

„Podle pravděpodobně věrohodných odhadů zemřelo při izraelských útocích na začátku příměří v Gaze přes 14 000 Palestinců, včetně mnoha žen a dětí. Je můj dojem klamný, nebo naše média a politici tuto skutečnost víceméně mlčky ignorují? V každém případě mi to ticho přijde jako výraz šokujícího dvojího metru. Dobře si pamatuji, když naši novináři, jakmile Rusové překročili hranici s Ukrajinou, byli pobouřeni a rozhořčeni hněvem, když informovali o „Putinově vyhlazovací válce“.

To bylo stejně nevhodné jako ohlušující ticho o příliš vysokém počtu civilních obětí v Gaze. Předem říkám, že mám také potíže s někdy ostrou kritikou Izraele, která také existuje, méně v zavedených médiích než v četných blozích a online portálech. Zdá se mi, že tyto hlasy ignorují skutečnost, že Izrael má co do činění s proradným nepřítelem, který se skrývá za vlastním civilním obyvatelstvem, aby vyvolal přesně ty strašlivé obrazy, které se pak používají jako zbraň v propagandistické válce proti Izraeli.

Co je však v severní Gaze nepochybně v troskách, je opět takzvaný „pořádek založený na pravidlech“ Západu. Nejsem odpůrcem mezinárodního práva a snahy legálně zkrotit a omezit divočinu mezinárodních vztahů. Ale pokud se neustále mluví o „mezinárodním právu“, i když mezinárodní právo v žádném případě nevytvářejí lidé, ale většinou úředníci nebo politici, pak bychom měli zajistit, aby bylo aplikováno víceméně stejně na všechny.

To dnes v žádném případě neplatí. Mnoho lidí, možná světová většina, vnímá mezinárodní právo jako nástroj americké vlády. Mluvili jsme o válce na Ukrajině. Zde „Západ“ neváhal ani vteřinu obvinit ruského prezidenta z nejzávažnějších válečných zločinů. Trestní soud v Haagu vydal na Putina zatykač, protože nechal „deportovat“ ukrajinské děti z území okupovaných Rusy. Ruská strana naopak říká, že přivedl děti do bezpečí před ukrajinským dělostřelectvem.

To by se mělo jednoho dne nezávisle objasnit. Ale pokud mezinárodní trestní soudnictví všude uplatňuje stejné standardy, neměl by se Haag také blíže podívat na izraelského premiéra Netanjahua, nemluvě o vrazích Hamásu? Únosy dětí Rusy možná jsou hrozným zločinem. Brutální zabíjení dětí izraelskými bombami v Gaze by pak bylo ještě horším zločinem. Buď platí mezinárodní trestní právo pro každého, nebo neplatí.

Západ a jeho mluvčí nyní nemohou být lhostejní, pokud takové rozpory zůstanou nevyřešeny. Západ, Američané i Evropané ospravedlňují své činy tím, že se prohlašují za strážce mezinárodních ústavních norem, za garanty svobody, demokracie a lidských práv proti „despotům“ a „autokraciím“ Východu. Kde jsou lidská práva v Gaze? Palestinci nemají žádná lidská práva? Nebo si Izrael nárokuje zvláštní práva pro sebe? Dva druhy mezinárodního práva?

Tvrzení, že na Ukrajině nastal „bod obratu“ nebo že v Izraeli nastal „zlom v civilizaci“, je zavádějící. Války a teror jsou dávnými společníky lidstva. Bohužel. Takové termíny mají tedy především ideologický význam. Mají ospravedlnit vlastní činy a uvést protivníka co nejvíce do křivdy. Izraelská vláda mluví o „narušení civilizace“, aby „narušitele civilizace“ potrestala ještě přísněji, v případě potřeby „necivilizovanými“ prostředky, protože proti „narušiteli civilizace“ jsou přijatelné jakékoli prostředky.

Toto je kluzký svah, na kterém je nyní Západ. Možná je kritika Izraele mimo hlavní proud tak vehementní, protože mnozí stále více považují pokrytectví „pořádku založeného na pravidlech“ a „zahraniční politiky založené na hodnotách“ za nesnesitelné a nečestné. Není také divu, že se stále více zemí odvrací od „Západu“. Za tím je pravděpodobně méně rostoucí touha po autokracii jako rozšířená averze ke lživé aroganci západních politiků.

Avšak s ohledem na zřejmý dvojí standard a zneužívání „západních hodnot“ by bylo nesprávné zcela zavrhnout myšlenku mezinárodních pravidel. Pokus o legální omezení dravé džungle velmocí je správný. Ale musíme mít na paměti, že v zahraniční politice vládne nejprve moc a až poté právo. Díky tomuto vhledu se svět nestane automaticky mírumilovnějším, ale alespoň se stane poctivějším. A bez minima upřímnosti není pokojného soužití.“

25 thoughts on “Dva druhy mezinárodního práva

  1. Tak dlouho budou někteří lidé čistého srdce a touhy po „spravedlnosti za každou cenu“ obhajovat arabské sympatizanty vrahů (Hamas podporují vyšší desítky procent Arabů v Gaze – to jsou podle nich nevinní civilisté; asi jako byli nevinní ti Němci,co za I. Republiky volili Henleina), až na světové ulici převládne názor ve stylu, že „když je tak milujete, tak si je nastěhujte k sobě“.

    1. My podporujeme vrahy z Volstrýtu (copyright Jasánek) kteří zabili na Blízkém východě mnoho nevinných obětí, stačí slogan krvavé báby Allbrightové k obětem v Iraqu : bylo tam 500000 obětí, ale stálo to za to.

    2. No aby to arabové neřekli nám – když máte ty israelce tak rádi, tak si je odlifrujte zpátky do evropy, odkud jste je k nám navozili.
      Všichni by řvali hrůzou – israelci nejvíc, protože holokaust byl evropská záležitost a ne arabská.
      Koncentráky a plynový komory nepostavili arabové, ale evropani.
      Na strážních věžícn nestáli arabové, ale evropani.
      Debile…

      1. Izraelci jsou tam doma. Toto je jejich zem. Arabové nemají nic co takového krafat. A když už jsme u toho, do Evropy proudí mnoho Arabů, které by se klidně mohli usídlit v bohatých ropných arabských monarchiích namísto západoevropských států.

  2. Jestli se zas nepřekreslují nějaké ty mapy…

    „A jak Putin naplánoval, včera vešlo ve známost – ruský Lukoil vykoupil od Japonců a USA poslední zbytky jejich podílů (40%) na největším iráckém ropném poli Eridu, a od dnešního dne Rusko kontroluje jak severní kurdská, tak jihoirácká ropná pole. Nyní se očekávají masivní ruské, čínské a saudské investice do produkce ropy a plynu v Iráku! A Irák samozřejmě začne nakupovat zboží a zbraně z Iránu, Číny, Indie, Ruska, Turecka a Běloruska! Další vývozní trh pro evropské zboží je ztracen, a další zdroj levných energií pro Čínu a Indii zahájí svou produkci!“

    https://www.michalapetr.com/map-1845-genialni-putin-vcera-ko-deklasoval-washington-a-prevzal-uplnou-kontrolu-na-irakem-fantasticky-diplomaticky-tah-ruska-poprve-v-dejinach-naplnil-nejtouzebnejsi-sny-vsech-ruskych-imperatoru-n/

  3. V blízkosti pobřeží Gazy se mají v moři nacházet značná ložiska plynu. I ropy. V dolarech mnohamiliardová. A měl-li by právě v Gaze vzniknout stát Palestina, jeho teritoriální vody by do těchto ložisek zasahovaly. To je značně „naléhavý“ prvek v už tak velmi bolestném izraelsko palestinském vztahu, přesněji konfliktu.
    Tím nezlehčuju ničí krev, ovšem jsou-li tato naleziště ve hře (kdy by patrně bylo naivitou, pokud by nebyla), lze očekávat, že Izrael své „čištění“ Gazy učiní kompletně, a to právě za přítomnosti onoho dvojího metru. Samozřejmě standardní pokrytectví politiků při interpretaci jak krve, která už vytekla, tak té další, ovšem krev je, jak je tolikrát již ověřeno, mnohem méně cenná tekutina, než uhlovodíky…

        1. Ropa si svou roli ještě pár generací podrží.

          Auta na baterky možná jezdit mohou. Letadla a zaoceánské lodě sotva. U hodně velkých lodí snad jde pohon uhlovodíky nahradit atomovými reaktory – ale pro menší kusy by to bylo nepraktické. U letadel ani to. A že by se green deal zcela obešel bez výšeuvedených druhů dopravy?? A to ještě nejde řeč o nástrojích „projekce síly“. Tank na baterky by byl přinejmenším dost nepraktický.

      1. Nejdrazsi a zdaleka na zivotech a penezich sou ty chimery ,iluse
        a zly vyhlazovaci sny zajmu..Vedou rovnou do valek a rovnou do tech svetovych.
        Tech co se zbabele schovavaji za kanalem a oceanem.
        Ochotne se za tohle i znici..
        Psal sem vo tom ,ale censura na pravdu tady funguje vytecne.
        Pravda z podia , ze je nekdo blystivej …..je ta prava.

    1. Ládik!!! napsal:
      30 listopadu, 2023 (16:35)

      Taky jsme si hráli na Rychlé šípy.

      Měli jsme mnoho zájemců o členství, které jsme odmítli.

      Při první rvačce, jsme litovali svého omylu, dostali jsme na budku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *