30 května, 2024

Otázka „za milión“ – dotlačí to anglosasové do světové války?

Na úvod napíšu svůj odhad – minimálně se o to pokusí, přičemž pravděpodobnost dávám 60:40 ve prospěch zahájení nějaké větší akce. Netuším, jak to „navlečou“, ale logika mi říká, že se pokusit musí. Níže rozeberu, proč mám takový postoj.

V diskuzích tady na Litterate „K42“ velmi fundovaně argumentuje, proč válka nebude … a když bude, tak skončí velkým výpraskem anglosasů. S jeho argumenty plně souhlasím, nicméně názor vojáků a vojensko-technická realita je, bohužel, jenom jeden pramen v procesu rozhodování.

Anglosasové jsou v zoufalé situaci z hlediska dalšího trvání své hegemonie a jak je známo zoufalí lidé dělají zoufalé věci.

Na začátek snad jen připomenu, že o 1. světové válce se říká, že ji nikdo nechtěl … a přesto byla a jatka to byly nemalé. Nemá smysl rozebírat nebo připomínat argumenty K42, otázkou však je, kolik vojáků a politiků sdílí obdobné názory. Troufám si odhadnout, že mezi vojáky bude nadržených jestřábů méně než mezi politiky – ale v obou skupinách jich bude v součtu celkem dost. Je zcela nepochybné, že tato skupina prahne zatočit se zlým Rusem ať to stojí co to stojí. Podívejte se třeba na Scholze – spojenec mu vyhodí do luftu plynovod, ale to nevadí, protože se rýsuje společně oplatit potupnou porážku, která je jako černá kaňka v jeho nacistickém rodokmenu. Zkrátka zuřivá nenávist, kdy logika a fakta jdou stranou. Vezměme to ale postupně …

Excelentní předsudečná nenávist proti všemu ruskému

Anglosasové mají pro takový postoj několik pádných důvodů. V nedávné historii začněme Napoleonem, který v podstatě sesbíral evropské síly a vyrazil na Rusa … a skončil neslavně. Pak na to šli jinak – vyfutrovali nějakého Lenina zlatem a penězi s tím, že zařídí rozklad ruského impéria zevnitř a poslali ho na východ. Opět to nedopadlo, protože Lenin v cizí zemi nebyl pod kontrolou a urval se jim. Další pokus byl mazanější – kde se vzal, tu se vzal nějaký knírkatý malíř, který svého času čekal na vídeňském nádraží až mu sestra přiveze nějaké peníze na jídlo, aby nezemřel hlady a … a najednou tento člověk stojí v čele státu a nikdo se raději ani neptá, kdo jeho vzestup financoval. On se svým loutkovodičům taky v podstatě utrhl z řetězu, ale dokud vraždil podřadnou rasu na východě po celých vesnicích, tak se přivřelo oko i nad nějakým tím miliónem zplynovaných Židů a okupací západních zemí. Tady odbočím – v podstatě by bylo zajímavé, které číslo je větší … zda počet vyhlazených Židů nebo Slovanů. Ale zpět – generálové Wehrmachtu jistě rozebírali, kde Napoleon udělal chybu a dnešní generálové jistě rozebírají, kde udělali chybu stratégové německé armády. Zkrátka anglosasové, kteří se cítí být vyvoleni vládnout planetě, zatím neuspěli v podrobení té méněcenné slovanské rasy sestávající se dle nich z nekulturních ožralých mužiků. Ta frustrace musí být strašná. Ostatně o tomtéž mohou vykládat i Poláci, o kterých lze s jistým nadhledem říct, že dělení jejich státu bylo vždy jako důsledek neúspěšné loupeživé výpravy na území zlého Rusa. Proto ta nenávist.

Takže – pokud bytostně nenávidíte, pak náklady (navíc cizí) na decimaci odpůrce nehrají roli.

Svého času měl výborný článek Vidlák, kde popisoval, jak nějaká manželka chtěla ztrestat manžela, který dle ní rozvodem moc netrpěl. Po každém „potrestání“ svého bývalého se sice měla hůře, ale to ji nebránilo v usilovném pokračování destrukce svého postavení.

Poměr sil dle excelovských tabulek

Petr Hampl celkem výstižně píše, že dnešní „elity“ mají chování chátry – nejvíce se hledí na efekt. A tady připomenu, že Černochová, Leyenová nebo taková V. Nuland určitě nejsou nejostřejší tužky v penálu, které mají vědomosti alespoň K42. Naše válečnice jistě vidí válku jako příležitost vždy barevně sladit barvu tančíku v kabelce s aktuálním oděvem, aby udělala patřičný dojem. Pro Leyenovou tvoří hranici válčení starost, zda budou uniformy pro těhotné tankistky a dostatek černě natřených košťat místo kulometů do BVP … aby to vypadalo dobře. V. Nuland se už zase vidí, jak vítězně rozdává koláčky … a nedělejte si iluzi, že uvedený výběr osob vybočuje z řady, vzpomeňte třeba na bývalou mluvčí bílé chýše. Potíž v tomto bodě je dvojí – tihle politici mají větší rozhodovací váhu než vojáci a moc dlouho byli a stále jsou vystaveni naprosto perfektně pracujícímu anglosaskému mediálnímu stroji na zmanipulování kohokoliv a čehokoliv. Jak dlouho probíhá mediální utvrzování, že „vyspělý Západ“ má nejlepší a nejúčinnější zbraně? … že ožralý mužík prohraje, protože nepoužívá paletizační vozíky? … že US Army je nejlepší na světě a Rus se zmůže jen na analogové vybavení svých dřevěných letadel? … že krade pračky, aby měl čipy? Vždyť tohle lze doložit přece i čísly – kolik kdo dává na zbrojení? Mimo jejich oblast chápání jsou fakta, že ty rozpočty jsou jedna velká korupce, že ceny jsou násobně přemrštěné, že výsledkem tržní konkurence je logisticky nezvládnutelný sortiment náhradních dílů a servis všech možných druhů a verzí zbraní. Tohle jde mimo ně, oni vidí jen perfektní powerpointové prezentace, kde se dokládá naprostá finanční převaha nad zaostalým Rusem, který pokud nějakým nedopatřením to dotáhl s vývojem až ke střelám s plochou dráhou letu, tak jich mohl vyrobit maximálně 5, protože z toho jeho rozpočtu si víc pořídit zkrátka nemohl.

Dostupná čísla jim jednoznačně dokládají, že výhra „je v kapse“, intuitivní pochybnosti pěkná powerpointová prezentace jednoznačně odstraňuje.

Faktor času

Anglosasům dochází čas. Přicházejí o zdroje z kolonií, hospodářská a finanční hegemonie se hroutí už jen při pohledu na vzestup BRICS a rozsah účtování mimo USD. Reálný průmysl si ze zištných důvodů úspěšně vyexportovali ze svých zemí, kde jim místo reálných specialistů na praktické věci zůstali odborníci na gender a 100+1 pohlaví se vším co k tomu patří. Navíc do zemí, které mají jejich koloniálního dobrodiní už plné kecky a s nadějí vzhlížejí k Putinovi, zda se mu podaří moc hegemona zlomit. A počet zemí, které přestávají mít strach a začínají se hlasitě ozývat přibývá, přičemž mnozí jistě čekají až si po vítězství budou moci vyrovnat účty s poraženým hegemonem. Další věc – korupce a tržní principy způsobily, že např. každá zbraň je v podstatě originál, která potřebuje specifický servis, specifické náhradní díly a specifické zaškolení. Tohle nejde změnit hned ani kdyby chtěli. Důraz na vzdělání založeném na kompetencích, genderu a dalších „vymoženostech“ způsobil, že zlomený nehet je důvod pro okamžitou žalobu na velení armády …. a tohle vše se v čase už jenom zhoršuje.

Anglosasové tak stojí před volbou – neudělat nic a jen se dívat, jak končí nebo se pokusit situaci zvrátit osvědčeným způsobem, tj. válkou.

Anglosasové vždy válčili cizíma rukama

Z jejich pohledu nejpádnější argument se o něco alespoň pokusit. Uvědomte si, že z jejich řad lze slyšet, že je nás na planetě moc, že „jim“ v podstatě znečišťujeme životní prostředí a vůbec … nějak moc dýcháme a spotřebováváme „jejich“ zdroje. To oni mluví jen o jedné zlaté miliardě. A teď se podívejte, kde, kdo a proti komu by měl válčit. Američané mají zatím oprávněnou představu, že si za louží opět namastí kapsu a vyspraví ekonomiku, protože válečné pole naplánovali daleko od území USA. Ovšem naprosto „bezchybná“ je druhá část – kdo a proti komu by měl bojovat.

Kupodivu se očividně počítá se vzájemným vyvražďováním těch podřadných Slovanů, tedy redukce nežádoucí méněcenné populace. Nebo jste snad slyšeli o nějaké cvičné mobilizaci v Británii, Německu atd? … já četl jen o Česku, Bulharsku, Polsku …

To pokušení alespoň zkusit se zmocnit ruských zdrojů rukama druhých musí být obrovské a zdánlivě bez jakéhokoliv nebezpečí pro ně. Jsem přesvědčen, že úvahy jdou následujícím směrem – pokud by se nezadařilo, pak se určitě nějak dohodnem na nějaké plichtě. Jsem si ale celkem jistý, že v tomto bodě se šeredně mýlí.

Co se zatím nedaří

Nedaří se zformovat informační prostor – Hitler sliboval nové pastviny a k nim otroky z podřadné slovanské rasy. Ti dnešní Einsteinové slibují konec komfortu, green deal a gender … a diví se, že nikdo nejásá. Vždy se sice najdou uvědomělí Lipánci z rodu Cemperovitých, ale je jich zkrátka málo. Na dobyvačné tažení potřebujete podporu mas, která se ne a ne dostavit, přestože mediální stroj běží na plné obrátky.

Je tedy očividné, že věci nejdou podle plánu a v čase se situace zhoršuje, což na druhou stranu vyvolává požadavek konat spíše dříve než později.

Jen namátkou – JAR vyhlásí imunitu pro všechny účastníky summitu BRICS, takže anglosasové se mohou jít se zatykačem na Putina bodnout … turecký ministr po volbách vyhlašuje, že ode dneška je proamerický postoj zradou vlasti … čínská média píší, že se názor Číňanů na UA už zformoval a 80% si myslí, že se RF brání proti akci, kterou rozpoutali anglosasové … a vládní představitel Maďarska veřejně vzkazuje US velvyslanci, že časy, kdy nařizoval Maďarsku co má a nemá dělat jsou pryč … a do toho vzestup BRICS a dedolarizace v plném proudu … zkrátka hegemonie anglosasů se hroutí.

K42 bude mít pravdu v to, že nemalá část vojáků si realitu uvědomuje, stejně tak jako asi někteří politici – což znamená, že není jednota a nedaří se ji nastolit dobrovolně. Ovšem manipulativní média jedou na plné obrátky, což zase dokládá, že je objektivní snaha konat a mediální prostor na konflikt připravit. Navíc je naprosto evidentní snaha sehrát okolnosti tak, aby mohli říct: To ne my … to on!

Anglosasové zatím vždy byli celkem vynalézaví v mediální manipulaci, ale i tady se karta obrací, protože je internet a zprávy se šíří bleskem stejně jako analýzy „kdo, proč, s kým a za kolik“.

Netuším, jak to udělají, ale vychází mi, že něco pro oddálení svého konce se pokusí minimálně začít.

Před námi se totiž odvíjí zápas, který může skončit jedině úplnou porážkou jedné strany.

Osobně sázím na výhru strany, která má zdroje a nemá koloniální ambice, tj. nemá politiku rabování zdrojů druhých. Současně odhaduji, že brzo bude proamerický postoj oficiálně protinárodní a v podstatě zločin proti míru.

86 thoughts on “Otázka „za milión“ – dotlačí to anglosasové do světové války?

 1. dnes vyše velmi zajímavý článek:
  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-skupina-statu-nato-by-mohla-vyslat-sve-vojaky-na-ukrajinu-uvedl-byvaly-sef-aliance-rasmussen-40434033
  vyplývají z něj dvě podstatné věci
  1. Dochází Ukrajinci. Už se nedaří verbovat další a další tisíce mužů, kteří by se chtěli nechat zabít kvůli sebeprezentaci pana Zelenského nebo kvůli tomu, aby si USA mohly postavit na jejich území základnu s raketami 10 minut letu od Moskvy.
  2. Dalším krmivem pro ruská děla mají být výhradně podlidé z východoevropských národů, kteří jsou už tak zfanatizovaní, že půjdou rádi a ještě za to budou Západu děkovat. Západoevropští nadlidé jim budou z dálky fandit a čekat až se mezi sebou vybijí a oni pak shrábnou cenu pro vítěze.

 2. Je pravda, že se něco musí stát. Nějaký obrat. jestli je k tomu nutná válka, nejsem přesvědčen. Evropská civilizace se zacyklovala ve vlastní smyčce. Vymyslela globalizaci, tedy otevřený svět obchodu a finančních toků. Výsledek tohoto neoliberalismu byl, že ze Západních zemí odešel průmysl a vyrostla Čína a jiné státy, Rusové dodávali levné suroviny. Uvnitř se prosadil neomarxismus, který rozleptal společnost, lidé přestali rodit dosti dětí, nastalo vymírání a pracovní místa zaujali přistěhovalci, kteří se množí. Přihlouplé obyvatelstvo vyrostlé v blahobytu jedináčků bez tatínků inklinuje k zelenému šílenství a opečovávání zvířátek. Mění se etnické složení. Vše to jsou nepříznivé jevy, ze kterých je zapotřebí se vymanit. Nevím jestli náhodou není koketerie s ukrajinským Banderismem jako mutací fašismu právě aprobace toho nového směru.

 3. 1. Albion ač je řiditelem akcí zmizel jakoby z „hledáčku“ a to dobrovolně, jako stát přepustil svojí kolonii tu policejní činnost.
  2. Notně se nakapsovali.
  3. Nenávist k Velké Tartárii a to že se trosky jejího obyvatelstva tak brzy vzpamatovaly k obnově po velké válce

 4. https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-protiutok-muze-pro-ukrajince-dopadnout-tragicky-rika-orban-40433485

  Je to jediný evropský politik, který to vidí realisticky a nebojí se to říct.
  Ne, že může – ono to dopadne víc, než tragicky. Rusové jsou na „ofenzívu“ nachystaní. Jestli jsme tomu dodneška říkali „mlýnek na maso“, tak ta ofenzíva bude profi kutrem. Tam se nebudou pohřbívat celá těla, ale jen jejich neúplná torza. Rusové už předvedli, jak mají zvládnutou raketovou techniku, co se účinků na velké plochy týká. A jestliže některé typy modernějších raket dosud nasazovali sporadicky, tak při zvýšení jejich výroby je nasadí plošně, jako se druhdy nasazovaly Kaťuše, když bylo zapotřebí přeorat několik kilometrů čtverečních tak, aby tam nezůstalo nic, to vyčnívá nad 20cm nad povrch země.
  A už jsme viděli, že Rusové mají účinnou strategii i na velitelské bunkry – nepamatuju se, jak se ten typ rakety jmenuje, ale umí se rychlostí Mach 6-8 zavrtat tři metry pod zem a teprve tam vybuchne jejich nálož, tuším že 850 či 950kg té nejbrizantnější náplně, jakou jsou schopni Rusové bezproblémově vyrobit.
  Ruské chemičky i ruské ekvivalenty „Explosie“, mají surovin i energií dost – a jedou na 3 směny…
  To nedopadne dobře.
  Orbán pravděpodobně ví něco, co ostatní tají, nebo tuší.
  Kromě toho je ve hře tradiční západní podceňování ruských zbraní. Oni některé ještě ani nepoužili a o jiných Západ jen matně tuší jejich vlastnosti – což se dobře ukázalo při likvidaci Patriotů.
  Patrioty měly být ultimátní protizbraň proti všemu – a 16. května se ukázalo, že proti Kinžalům jsou naprosto a zoufale bezmocné. 32 vypálených Patriotů, které skočily na špek intenzivně rušícím návnadám, vypuštěným z letícího Kinžalu, který v oblaku plazmy (tedy fakticky neviditelně) letěl přesně tam, kam měl – na baterii Patriotů. Ruských fíglů už jsem viděl hodně, ale tento byl špičkový – nechat na návnady vystřelit celou baterii a pak dodatečně, v sestupné fázi letu Kinžalu, zaměřit naprosto přesně.
  Z baterie Patriotů zbyl jen šrot a z problematického přehledového radaru nezbyl ani ten stožár 😀
  Že tohle Rusové dokáží jednou raketou a pečlivou koordinací údajů z A-50 i svých radarů, to bych nečekal.
  Rusové jsou, jak už ostatně psal k42, dvacet let vpředu ve špičkové raketové technice, v REB a myslím, že i v té kombinatorice koordinátů z jednotlivých zdrojů.
  Čuměl jsem na to video ze 16.5, s těmi 32 Patrioty, jako puk.

 5. Hadam by bolo dobre v uvode definovat, koho autor povazuje za anglosasov, ked tam spomina aj napoleona, hitlera atd.

  1. anglii a ameriku a možná trochu kanady. je tam někdo jinej?
   ježíš, no jasně: co je to anglie a tou amerikou myslím severní nebo jižní?

  2. anglosasové nejsou rasa, ale historická kultura, která například v Severní Americe téměř vyhladila původní obyvatelstvo. Ale to podle nich nebyla genocida. Stejně, jako se nemluví a nepíše o anglosaské genocidě 20 milionů Slovanů za 2. sv. války.
   Jejich kultura bylo i to pravé náboženství, které šířili do světa ohněm a mečem.
   Dodnes ty nejpilnější světí a postavili jim sochy, kostely a opěvují jejich hrdinské činy při šíření křesťanství a rabování cizích zemí a národů.
   Sv. Vojtěch. . Bylo mu řečeno, aby Prusko jako misionář opustil, přesto svou misii neukončil a v obtížné evangelizaci pokračoval tím, že nechal mýtit pohanské posvátné duby. Dne 23. dubna 997 při bohoslužbě (podle jiných zdrojů při náhodné návštěvě) na jednom pro pohany posvátném místě (v posvátném háji Kunterna), do něhož byl lidem vstup zakázán, byl zadržen, následně zajat a rituálně zavražděn pohany a ochránci posvátného místa.

 6. Skvělý článek!

  Nicméně na úvodní otázku se dá odpovědět obojetně: do světové války to nedotlačí, světová válka už probíhá – jen ne válečnými prostředky. Zbraně jsou dnes příliš zničující a nikdo se neschová. Nejen ty jaderné, ale i konvenční: neexistuje už týl nebo zázemí, ani hluboké bunkry nejsou zárukou přežití válkychtivé „elity“.

  Díky informační provázanosti, počítačům a internetu, satelitnímu a leteckému průzkumu, lidské migraci a cestování – tudíž množství agentů všude… se ví kdo a kde. Chcete seznam světožerných „elit“, všech těch bilionářů, miliardářů, bankéřů? I s adresami všech jejich nemovitostí, krycích firem, příbuzných, zájmů a koníčků… Všech, kteří usilují o zničení Ruska, následně ovládnutí Číny a ujařmení světa do jejich neofeudální dystopie. Mají na sobě terč. Nejen oni, ale i jejich poskoci.

  Máte problémy s BlackRockem? Nebo Vanguardem? Ruská křídlatá střela Ch-101 má přímý dolet 10 000 km, operační s křižováním, překonáním horských masívů atd. je udáván 5 500 km. Stačí aby to bombardér vyhodil někde nad oceány a ona se jistě dostaví na „tajné“ zasedání hlavounů včas. Nebojí se v Davosu na slezině, že je něco trefí? Měli by s tím začít, pokud hodlají pokračovat v nastoupeném kurzu.

  Jojo, ztráta technologické zbrojní převahy je fakt ošklivá věc… Podobá se to době, kdy bohatý maharádža měl sice milion vojáků s meči, ale anglická řadová loď mu z moře zničila palác dělostřelbou. Každá hůl má dva konce: no a nyní drží USA a Západ ten kratší…

  Další odpověď je, že válka nebude, protože to reálně nejde. Nejsou lidi – mobilizace v ČR je nemožná, nemá ji kdo násilně prosadit a mezi obyvatelstvem je milion+ střelných zbraní v soukromém držení; volné hranice pro úprk chudáků v jatečním věku – a snadno se dá přejít do ciziny mimo přechody přes nezadrátovanou „zelenou hranici“. Mohou s tím leda zablbnout v žumpách, ale není to možné realizovat: i kdyby někdo dodal zvenčí veškerý materiál, jak výstroj, tak výzbroj. Ale kdo? Nikdo na Západě nic nemá, protože to dávno nevyrábí – leda by nakoupili v Rusku, Indii a Číně, Turecku atd. Mám lehké podezření, že nakupovat pro válku proti členům BRICS u zemí BRICS se nepovede…

  Ale to byla spíše žertovná drobnost, dokládající na maličkosti, jak je to úplně ujeté a mimózní. Válka prostě nebude, protože to reálně nejde. Není kdo, není s čím. Není munice, nejsou zbraně, není infrastruktura. Leda vyhlásit pauzu, jako v dětské hře „Štronzo“ a znovu vybudovat zrušenou výrobní ekonomiku, vychovat nové pracovníky, technickou a vědeckou inteligenci… Štronzo pro Rusko, Čínu etc tak na 20 let, že se teda jako připravíme… no a potom teda jo. Asi nebudou hrát…

  Nezáleží vůbec na propagandě, na vyšinutých politicích a jejich poskocích. Nebo na „pánech světa“, kteří mají pěnu u huby. Nemohou nic, leda spáchat všeobecnou nukleární sebevraždu – a to se jim vůbec nechce.

  Další věc je, že otěže drží ve skutečnosti Rusko a Čína. Protože, na rozdíl od USA a Západu, kteří „musí“ a jsou slabší strana, Rusko (+Čína etc) mají obří eskalační potenciál. Mohou situaci vyhrotit a zase zklidnit, jak budou chtít. Protože reálná síla a možnosti jsou na jejich straně, stejně jako čas. Jak říkal už moudrý Sun Tsu: získej čas, získáš vítězství.

  Kde je dnes Britská říše, nad kterou slunce nezapadá? Což prý zařídil sám Bůh, protože neměl důvěru v perfidní Anglány, co dělají potmě, takže si na ně raději pořád svítil. Tohle je úplně stejné, jen kulisy se mění.

  Válka nebude, nejde to.

  1. Sice tam pořád vám i mně chybí ten iracionální a nevypočitatelný prvek, že se něco zvrtne. Tak to s lidmi je, s tím želbohu nikdo nic nezmůže. Ale realitou je, že slavnej Západ, především ten anglofonní, ví, že na konvenční válku nemá především to zásobovací zázemí. Možná na čas, ale to je málo. Čímž se to skutečně smrskává na to prázdné gesto. A k tomuto to prakticky doslovné dráždění hada bosou nohou, tzn. jistota, že jestli se Rus takzvaně opravdu naštve, nebude to pak moc ke koukání.
   Takže válka jistě nebude. I jako nevěřící se ale modlím za to, aby nebylo to zvrtnutí, tzn. aby naopak byla, protože by byla fatální…

   1. Ale v tom to právě vězí: iracionalita a nevypočitatelnost s tím nemá co dělat.

    Na rozdíl od minulosti, k válce s Ruskem – která je z podstaty pozemní – nemají USA a Západ prostředky a nemohou je získat, při svém výrobním úpadku. Nemají a nedokáží vytvořit armády, sehnat a vycvičit vojcly, zhotovit desítky tisíc tanků a děl, ani stovku tisíc raket a letadel. Není těžký průmysl, nejsou doly a hutě, není silová energetika, není materiál… není prostě nic, co je pro něco takového potřeba.

    Není možné jako v minulosti, vydlužit Napoleona a poslat ho „získat prostředky“ do Ruska, i když mu všichni radili, včetně bývalého velvyslance, že je to sebevražda: sám ministr zahraničí a dlouholetý poradce – dnešní Kissinger mu nesahá ani po kotníky – Talleyrand o válce s Ruskem Napoloenovi řekl: „Je to horší než zločin, je to chyba“. Jenže, Bonaparte měl co nasadit: jak armády, tak nadšené Němce a Poláky (většina Grand Armee při tažení do Ruska byli Němci a Poláci), tak technologickou převahu – nejlepší dělostřelectvo té doby. Proto se to mohlo stát…

    Stejně to bylo s Hitlerem: i když bylo racionálně jasné, že na vyčerpávající dlouhou válku nemá Třetí říše zdroje, reálná možnost té války byla: náckové měli armády, měli výzbroj…

    Ale dnes, NATO nemá nic. Pozemní síly jsou směšné, navíc každý pes jiná ves – tudíž do války nenasaditelné, protože servis a zásobování se zvrhne v logistické peklo. Doktrína je zcela bláznivá: založená na vzdušné převaze, kdy protivníka zlikvidují z letadel a pozemní boje jsou minimální. Protože vsadili všechny karty na letectvo, nemají skoro dělostřelectvo, ani hlavňové ani raketové; oni ti šašci nemají ani žádné taktické a operačně-taktické bojišťové rakety! Nějaké HiMARS do 90 km nebo s raketami ATACMS do 300 km to nevytrne: je to zastaralé, jen balistické a snadno sestřelitelné. No a letectvo je proti ruskému PVO/PRO předem mrtvý kůň…

    Prostě to nejde, i kdyby se všichni zcvokli.

    1. Je nutné dodat, že Anglosasové nešli do válek proti silnějšímu soupeři. Vždy hledali ochotné i neochotné prostředníky nebo žoldnéře. Přesto, především v moderní době, mnoho prohráli. Časy se mění, měnily a měnit budou.
     Hlavním rizikem je náhoda, selhání systému. O tom nás dnes přesvědčil náš milý Joe, který se po projevu na podiu ukázkově skácel. Zakopl o pytlík s pískem, který se tam neblahou náhodou vyskytoval. Nezaregistrovali to pořadatelé, ochranka ani nešťastný Joe. Unglaublich, říkávala moje maminka.

    2. Souhlas. Moderní zbraně se navzájem anulují a ke slovu přicházejí opět „primitivní“ prostředky jako tanky, dělostřelectvo, pěchota. Skoro jako v románu Duna od Franka Herberta, kde lidé v daleké budoucnosti bojují pomocí mečů, protože vyvinuli štíty, které při zásahu z moderní zbraní nebo laseru explodují a všechno zničí.
     Co se týče důrazu na letadla, tak to je typická taktika určená k terorozivání a pacifikaci menší a slabší země. V Srbsku a Libyi to fungovalo, ale na Čínu, Rusko nebo Írán? Ani ve snu. Bylo by to jako zkoušet kopat tygra do koulí a čekat, že se po mě neožene.

     1. Jason: Myšlení stratégů NATO a USA nejvíc, je zaměřené na nutnost používat letectvo. Nedokáží si nic představit bez něho, i když silná hustá PVO je k tomu může dohnat.

     2. Moderni zbrane se navzajem neanuluji.
      Obrana je zneskodni, bez zadnyho svyho anulovani . Priklad.
      Switch blade drony , ktery mely zmenit valku k vitezstvi zbrani NATO a Usa ,zmizely beze stopy.
      Rus je zrusil , jako komunista zrusil Svobodnou Evropu.
      Spadaly vsechny na zem.
      Epidemie vrseni vedomosti ,informaci a poucek na jednu hromadu , je potom skolni sloh nabiflovanej z neoverenych ucebnic.
      Nic jineho.
      Popularni, neni divu. Opakovani naucene latky je bezne.
      Zvyklost.
      Jenze vedomosti , znalosti , zkusenosti, nazory vlastni , jsou prostredky k nasi obrane a zbrane v boji za lepsi svet ,
      tedy je pouzivame k nejakym sdelenim , jinym ..
      Za nejakym ucelem. Vyctene odjinud si kazdy sam muze vycist.
      Tamtez.
      Nejsou kulomet na bezhlave strileni slov do ctenare..
      Prorokovana Babylonizace nastava..
      Kazdej mluvi , pise a nikdo nenasloucha a necte.
      Kazdej je preplnenej a plnej jenom sama sebe..

      Kdyz mrtvi skodi zivym..
      Milony vynalezu davno zapomenutuch vedcu a vynalezcu nam stale vice skodi a zabijeji..Nici lidi a lidskost. Vsecko.
      Tisice ideologu prisatych na vselijake ideologie skodi, jejich ozivovanim , zlociny jejich privrzencu nas strasi a zabiji a pokracuji zabijet vsude na svete a stale vice ..
      Puvodni a marny boj komunistu za svet bez hromadeni mega bohatstvi , zruseni penez a obrovskych majetku jednotlivcu , asi neni mozne vyhrat.
      I kdyz prave s tim vsechno nejhorsi zacina.
      Chamtivost bez konce po penezich a potom po majetku vitezi , chamtivost po moci , potom zbrojeni , zotroceni lidi na vojaku na valky , okupace , svetovlada , takovej, je ,
      asi stale se opakujici postup a vyvoj sveta
      a konci stale hure.

    3. Lze ale udělat to, co už léta pomalu dělají a co jim jde nejlíp:

     rozesrat (aktuálně) Evropu tak, že se bude mlátit každej s každým…
     … všemožní „uprchlíci“ všech barev, vyznání, zvyků, (kriminální) minulosti atd. proti domorodcům a mezi sebou navzájem
     … domorodci v jednotlivých zemích mezi sebou navzájem
     … domorodci/Evropani z různých zemí a národů proti sobě navzájem

     Těch zbraní, co už tu nepochybně je…
     … zbraně, které byly naším největším spojencem zanechány v Afghu – kdepak asi jsou? Ví se to?
     … zbraně, které byly rozdávány na Ukrajině propuštěným vězňům a dalším – kdepak jsou?
     … zbraně, které jsme „my“, náš největší spojenec a ostatní dodali ukrajinskému režimu a o kterých se i v mejnstrímu píše, že jsou plynule přeprodávány různým banditům a podobným skupinám po celém světě – kolik z nich je v Evropě a v čích rukou se nacházejí? Ví se to?
     … různé spící buňky atd. …

     … prostě všichni proti všem…

     Kéž bych se mýlila.

     1. europa je nepodstatna, bez zbrani, bez armady, bez surovin, bez penazi….
      rozosrat cinu alebo rusko nemaju sancu, keby tam chceli nabehnut nejake mimovladky, tak ich vyriesia za 5 minut

    4. Proti tomu nemám půl slova. Vycházím ale právě z toho, co i na příkladech ukazujete. Dáváte sice do protikladu současného „papírového tygra“ s Bonapartem a Hitlerem, kteří tam narozdíl od tygříka ten reálný prvek, tzn. „válečné stroje“ včetně náplně do nich měli. K tomu ale přidáváte toho Talleyranda, co se pinďovi snažil vysvětlit, že i tak je to chyba. To jméno neznám, neumím jej proto hodnotit, nevím tedy ani důvod jeho varování. Je to ale asi střet jakési na něčem založené předvídavosti s pinďovým egem, jakkoli materiálně podloženým. Což by dnes mělo být parametricky jinak právě v tom materiálnu, protože to s ním i tak je.
     Ale ta poslední věta – i kdyby se zcvokli. Člověk se dokáže zcvoknout neskutečně dementním způsobem, obzvlášť když si hraje s ohněm a tolikrát se popálil. A to mé „modlení“ právě tam směřuje. Aby zvítězil ten racionální prvek, hovořící o fyzické nemožnosti. Aby se vědomí, že když nebude po mém, nebude to vůbec, včetně nebytí mě samotného, prostě z důvodů té lidské iracionality, projevující se „z trucu“ zejména v krizových momentech, nezvrtlo.

     Já vím, že to zní jako takové to hypotetično kecalů, co potřebují nějakou svoji tezi udržet odkazováním se na takové to nicneobsahující a všeobsahující nekonkrétní jeden nikdy neví. Ale jistě umíte nahlédnout do psychiky šikanisty, kterému nakonec šikanovaný nakope zadek a do očí mu řekne, že na to nemá. A to před očima celé třídy. To se pak může v jeho palici „zvrtnout“ ledacos.

     1. Že je tedy větší šance, že se zcvoknou neskutečně dementním způsobem většinou rozhodovači a ne třeba nęjaké legie, to nechápu. Ještě vyřešte tohle, v čem to vězí. Asi obyč. čl. bez moci žije blíž realitě a tak ví a chápe, že musí zachovávat život, ne jej ničit, ale v konečném důsledku jde právě on, nezcvoknutý, a udělá to.
      Vím, mluvíte v této fázi už až o tlačítku zvaném červené, ale i tak myslím, že by to stisknutí chtěl mít západ omluvené, ačkoliv by věděl, že by nebylo pro koho, tudíż by tomu předcházela akce, důvod hmatatelný, viditelný, za účasti mnoha lidí úplně vůbec nezcvoknutých, kt. by se neobrátili proti svým elitám.
      Doufám, že jsem něco nenapsal zase.

       1. Obyč. člověk snad nic nehraje a není vyšinutý a neriskuje a nehazarduje. Leda by denně riskoval do vyšinutí a sám sebe by tím obehrával..
        Nevím

  2. No to je dobře, že kdyby náhodou, tak nás, jak říkáte, v jatečním věku, nechají utéct přes hranice, sousedi jedni hodní. Povíme jim, że u nás, v zemi české zuří válka, mobilizace a vůbec, že nás ta naše zlá vláda žene proti ruské zemi a oni nás schovají k sobě a málem ukáżou na vládu prstem ty ty, i vy jedni. Možná se nás přeshraniční sousedé zeptají, kde vůbec je ta stolet za opicemi země, kde ještě používají lidi nerovnocenné ke svým krokům elity, a podiví se tomu skanzenu na konci světa kdesi ještě že přetrvává režim zvaný: My to děláme teďkonc takto. A že o takové zemi dlouho již neslyšeli, dají nám najíst

   1. Muze bejt, ze ukrove utikaji a budou z U.
    a Cesi , hladovi a bez pristresi /to se poskytne a musi ukrovi /,
    pobezi bojovat na U.
    Za rohlik.

    1. Jo. Bylo třeba ukázat civilizovaný svět a pak bude třeba ukázat civilizovanost zase jako příklad.. a my pudem (v to bych chtěl doufat, že nepůjdem, že rohlíku jsme přepití).

  3. Pisu nahore abych mohl odpovedet na clanek.
   Tak zase mame spousty opravdovych dohadu, oduvodnenych , spekulacemi , podeprenych radami ,detaily , /parochial/a s otrelymi maloburzoasnimi pouckami ,co je kolem se vybere a co se hodi do kramu , malo originalnich nazoru , Hampl pomaha , je knihopsavec a ..?
   Skutek neutek ,protoze zadnej nebyl, neni. A nebude.
   Kdyz nejdelsi je cesta z kancliku tam, kde je potreba dokazat, co umim…
   A dokazat vsem ,v izolaci sebevedomi roste , v opustenym kancliku …
   Sebevedomi v zaoceanskych zemi a v bezpecny izolaci , nebo aspon za kanalem roste do nadrazenyho rasismu..Nebo isolovanych, oddelenych vlad.
   Lepsi nam, ale je skutecnej vrabec v hrsti nez imaginarni vytistenej holub ,
   v mlze vysin vznesenych ..
   Aby se ale pomoci tech ,taky verbalni rozpatlavani prodluzovalo..
   Pokusim se sebrat fakta , ktery sou suchy a strucny a tak velmi nepopularni..
   A dokonce uvedu nejake priklady a prakticke .

   -Anglosaxons spravne sou uzitecny loutky , germanska kralovska potom windsoru,pompezni rodina, je germanska deka na uzemi Anglie , ktera ten fakt prikrejva ,vladnou uz davno jiny/p.jura dole/.
   Vzdy oboji vladci a sluhove, slouzi nepricetne agresivni nadrazenosti.
   I zmena jmen slouzi k uchopeni moci a do pozice vyssiho sluhy..
   -Protestantismus dodal jim vyjimecnost a nadrazenost , buh a hromadeni zlata a majetku dodal fanatikum pravo a duvod vsude kolonizovat ,masakrovat nicit a zabijet./Belgickej genocidni kral taky a Kongo. Dalsi uslechtilej slechtic/.
   Zaroven neuprosne vydirana a tupa poslusnost, je dodala jako stado , jejich dnesnim porucnikum..
   -Zatim plati zakon o trvani imperii ,priblizne a nejdele 300 let.
   Presto rusove trvaji a proto nejsou imperium..Nebo jinej druh /slovanskej/.
   Jsou znamky , ze se Cina vydala na stejnou imperialni cestou ,kdyz zazila besneni ,britu , germanu , cara a rusu a japoncu. Zatim si zeme kupuje..
   Bohata Cina brzy v tech zemich prevladne.
   -Obrovsky uspechy rady cisaru pocinaje Trajanem, Aureliem, atd. skoncily zase Commodusem a cestou konce..
   Veleni a vydaje na armady ziskali moc. Cisare menili jako zasmradle ponozky.
   Byla moznost dnes vedenim a zkusenostmi zmenit ten zakon. Zustalo u moznosti.
   Za rimany potom bojovali jini. Zdaleka nejschopnejsiho ubranit Rim , vojevudce z rad barbraru ,Stilicho ,si jeste zavrazdili. Posledni cisar ,stari 15let.
   – Fakt. Ruskej vynalez Mrva Ruka.
   Po utoku ani rusove a nikdo neprezije , ale ruka spusti odvetnej utoka znici utocnika.
   Kterym to vadi a kterym fanatikum ,vyznacujicim se vzdy sebeznicenim , kdyz oni tak at vsichni…“To be , or not to be“. Kdo prevladne.
   Provokace jsou kazdodenni na Rusko a Cinu a vsude , vojensky cviceni celej rok , loterie , kdo je na rade na agresi dalsi probiha .
   Zabijte Putina ,krici vladci , Graham genocidne krici, penize na zabijeni rusu jsou nejlip utraceny..Rus je opet barbar ,pro civilizovanej Rim.
   Fakt .Fanatici drzi moc a prevladaji bez pochyb.
   Muj nazor vychazi prave z toho, faktu..
   Fakt. Bible ,jako ucebnice s pouckami ma o takovych aktivitach , zavedeni postupne totalni vlady teroru , mnozstvi informaci.
   Vzorem byla pro protestanty a je dodnes zakorenena a zdroj jejich fanatismu.
   Bible pro povahu ,Slovanu, je ale pro ne vzorem kupodivu opacnym…

   1. Takze k24 se vytahuje Ruskem.
    Argumentuje fundamentalne , ze jiny zvitezi.
    Jeho tym musi vyhrat je ve forme.
    Valka zadna ale neni vyhrana ,dokud neni vyhrana.
    Vitezstvi zaruceny ,ale docasne zpozdeny.
    Opakovana tvrzeni ,zduvodnovani ,bez konce, je ponekud jeste zbytecny.
    Dulezity je ,co nikdo vedet nemuze , co bude P O T O M….Nezajem.
    Ze kazda valka je revoluce a kazda revoluce zase valka.
    Prevratne zmeny jako nasledek.
    Ty uz sou provadeny, za zasterkou hysterie valky.
    Uleva , neni treba jit k jadru veci.
    Verbalni invaze a ofenziva, za Rusko muze pokracovat…a pokracuje. Na co?
    Ukrajina co nevidet bude soucast NATO. Koho to zajima. Rusko musi….
    Nikdo se nepta , ani autor clanku se nepta. Nikdo nevysvetli..
    Lenin s Trockym vyuzili valky ,predevsim vedene na mega zbohatnuti Usa a na znovu nove utvorene struktury novych narodu , pristich obeti vhodne pro plany na dalsi valku a vyloupeni dalsiho bohatstvi porizene tvrdou tvurci praci schopneho lidu ,tedy zdeformovanim ,Evropy.
    Pokolikate uz? Lenin chcip a se Stalinem skoncili ,zkrachovaly umysly zapadu s Ruskem . Stalo se tak logicky zarucenym a nejhorsim ,
    v mediich nepritelem lidstva .. Predevsim , ze sedel na nejvetsim bohatstvi sveta a narozdil od Lenina , se nechtel delit…
    Tajnej projev o zlocinnech Stalina znamenal otoceni kormidla vladnouci ukrajinsky elity . Masakry ve Vych. Nemecku, masakry v Madarsku 56 , Berlinska zed ,medialni hysterie vladla na postupne zniceni systemu …
    Okupace nase , agrese vlady ukru na Afganistan ,atd.
    Vozralove ,na ty je vzdycky spoleh jelcin , havel , juncker rovnu do zkazy s nimi..

 7. Na článek Davida Dvořáka s geopolitickým tématem jsem čekal jako dítě na bonbon. Díky za něj !
  To, že Anglosasové něco musí udělat nebo přijdou o hegemonii si myslím už dlouho, jenom jsem to nedokázal takhle dobře definovat.
  Myslím, že další cizí ruka bude Polsko, protože k tomu má všechny předpoklady. Poláci mají skoro až geneticky zakořeněnou nenávist k Rusku a ve středoevropském prostoru měli vždy velmocenské ambice. Nenechme se splést vývojem Polska v 18. a 19. století, kdy bylo různě porcováno a využíváno svými sousedy, protože po většinu historie se jednalo o tygra – nahlížení na Polsko prizmatem posledních 300 let v nás může vzbudit falešný dojem, že se jedná o stát, který je „slabý a na nic“, ale tak to není. Ruku v ruce s Polskem jdou i jeho menší sousedé Litva, Lotyšsko a Estonsko, kde je rovněž zakořeněna nenávist k Rusku a navíc sdíleli s Polskem v minulosti společný stát. Když si dosadí Polsko do této rovnice, tak splňuje všechny atributy k tomu být dobrou „cizí rukou“ neboli „kannonenfutterem“. Jeho ekonomika se značně rozvinula a společnost je militarizovaná, stát má v podstatě „klerofašistickou“ ideologii a poslední 4 roky se čím dál víc štěbetá o projektu Trojmoří, odkazuje se na Jagellonskou dynastii apod.
  Role ČR a menších států v tomhle konfliktu bude čistě pufrovací a budeme poskytovat technicko- ekonomické zázemí, přičemž se jistě najdou nějací „dobrovolníci“ nebo se pošlou „speciální jednotky“, které budou doplňovat Polsko-Baltský kannonenfutter.
  A jakže by to mohli naší staří známí Anglosasové navlíknout ?
  V Polsku by třeba mohla spadnout nějaká raketa a tentokrát fakt něco zlikvidovat. Nebo by se mohlo provádět cvičení blízko Kaliningradské oblasti a vojáci by „jaksi střelili kanónem za hranici“ nebo by „omylem přešli hranici a obsadili vesnici“………….možností je spousta. Základní esence vedení války cizíma rukama je v tom, že z toho „vodič“ musí vyjít přinejmenším neutrálně, ale neporažen.
  Pokud jde o masy lidí, ze zemí bývalého východního bloku (mimo Polsko a Pobaltí), kteří by byli ochotní se nechat zabít, tak si myslím, že jich moc nebude.
  Ono se to těžko verbuje do uměle vyvolané války v čase, kdy je možné sdílet informace.
  Ono se to těžko verbuje do války proti slovanskému národu, když vás 30 let hází s Rusem do jednoho pytle a vysmívají se vám, jakoby mluvili s šimpanzi.
  Ono se to těžko verbuje do války, když už jste podobné propagandistické triky použili v době uprchlické krize, prezidentské volby, COVIDu atd.
  Ono se to těžko verbuje do války za západní hodnoty, když vaši podplacení novináři celá léta mistrují a programově degradují váš národ a snižují mu sebevědomí, aby náhodou nedohonil své západní „partnery.“
  Ono to, snad ne marně, doufám…..nakonec všechno půjde dost těžko, žádná válka nebude…….. a moc současných hegemonů imploduje.

  1. Mel jsem sen o dvou britskych atomovkach pouzitych jako falesna vlajka ve vychodnim polsku, ale je to jen metafora

   To by mohlo vyjit

 8. Tedy hodně mi chybí vymezení toho, kdo je Anglosas.
  Toto uvažování nemá ani zdaleka většina těch, co jsou doopravdy Anglosasové.
  V článku je jediné jméno, které se dá přičíst Anglosasce a to ještě neznáme její kořeny.
  Taky to můžeme chápat, že autor slovo Anglosas používá jako dnes oblíbené nálepky.

   1. Byli taky puvodem z Ukrajiny ? Nekolik milionu se premistilo do Usa , kdyz se zbozni rusove bourili proti jejich vydirani , zakoupeni vstupenek do kostelu,napr…Taky vladla bida a bidny zisky.
    Tolerance demokraticka poskytla v Usa velke moznosti.
    Kdyz Ruda armada postupvala , s germany odchazeli kam jinam , nez do dodnes strasnyho a porad valecnyho dodelavajicicho Nemecka.
    V poctech statisicu..Odtud …Nevim.
    Bohatej zapad a chudy a zacinajici prozapadni SSSR , /umysl okupaci nas naladit na brzke objeti naruce demokratu, byl taky jasnej/, zase dalsi pryc odtud..
    Rus nic takovyho, do vezeni..

  1. Anglosaská politika. A do nemalé míry i jejich vidění světa. Kdyby to bylo tak, že nejvíc by svět ovlivňovalo Česko, děly by se na něm patrně velmi podobné roztomilůstky, čímž by se to pojmenovalo po nás, i kdyby „většina neměla“. Není to ale jinak, proto je proto ještě hnusnější politiku v té už beztak hnusné synonymem ta anglosaská. Bez ohledu, že Amerika to spíš zdědila, protože „geneticky“ anglosaská je jen zčásti.

 9. S velkou částí argumentu lze souhlasit. Nejen společnost, ale i politika, v tomto ohledu angloamerická, je jak ten parník. Nedá se šlápnout na brzdu a zastavit. Tedy, v případě, že by se tam objevil někdo, kdo by na ni opravdu takto šlápnout chtěl. Frustrace z prakticky neodvratného postupného odchodu z pozice politického a ekonomického hegemona, tzn. z pozice, kterou považuji do morku kostí za „přece normální a jedinou možnou“, je další z prvků na straně mínus. To vše napovídá, že tzv. válka musí být a hotovo.

  Ale ta válka bude s Ruskem. Záleží proto na něm, jaká bude, protože bude o milion kilometrů jiná, než všechny ostatní. Je to sice jen má spekulace, ale bude se v té, nejen politicky, ale především emocionálně vyhrocené situaci ohlížet na to, že nějaká členská země paktu s ním začne válčit (kdy my „od první minuty“ taky), ale USA, GB a někteří další neaktivují článek 5? Bude se ohlížet na to, že se začalo jen konvenčně, nebo k nim bylo odpáleno „jen“ pár taktických atomovek? I to Rusko má svoji frustraci, a to velmi oprávněnou. Tu angloamerickou politiku si zažívá na vlastní kůži výrazně jinak, než vazalové Ameriky. Ví lépe, než my, že mu jde doslovně o život, že by to znamenalo jen ne moc dlouhý odklad. A šlo by navíc o námi nevypočitatelnou ránu do kolektivní ruské duše. Kolik už toho bylo řečeno a psáno o tom, jak té její široširé, rusky specifické poloze nerozumíme, přičemž“západní Západ o to míň? Nechá to v případě, že by tomu z hlediska americké strategie tak mělo být, jen v takovém omezeném průběhu?

  Řekl bych, že nenechá. Je asi jedno, jak moc to deklaruje či deklamuje, ale otevřenou válku se zemí (skupinou zemí) bude brát jako válku s NATO. Což znamená se vším všudy. Nemá cenu si popisoval, co to znamená. Jen v krátkosti – smrt poloviny Evropy, Ruska a Ameriky ihned, zbytek smrt celého světa horší, protože pozvolná, v řádu od několika dní, v tom „lepším“ případě měsíců. Pro vyvolené pár let v krytu.

  Přes veškerou zpupnost a aroganci si tohle stoprocentně uvědomuje anglosaská elita vojenská- Otázkou je, zda to v případě skutečně krize třeba i násilně oznámí elitě politické a deep state. Ti, to skutečně nelze vyloučit, můžou nevidět a myslet si, že se jich to tzv. netýká. Ale týká.

  Jednoduše, nesmíme zapomínat, že „jaderný kufřík“ nemají jen ve Washingtonu, ale i v Moski, o čemž Washington až moc dobře ví..-

  1. Editor textu zase vyhrál, na začátku má být …s velkou částí argumentace…, pak pár drobných „oprav“ a na konci ten kufřík samozřejmě nemají v Moski, ale Moskvě..-

  2. Pokud ostatní země neaktivují článek 5 , tak to bude znamenat konec NATO. V podstatě by tak Anglosasové zaplatili oslabení Ruska a udržení svého jistého písečku v Západní Evropě zánikem NATO.
   Na další století by bylo jasné, že jejich slovo stojí za nic a mocenská situace by připomínala období po Víděnském kongresu, ale s rozdrobenou a zničenou Střední Evropou bez přítomnosti mocnosti charakteru Rakouského císařství.

   1. Nejspíš ano. USA se sice můžou spoléhat, že pokud si udrží tu pozici hegemona, ostatní tu neaktivaci poslušně vymlčí. Tak to přece vždycky bylo, že je nikdo nezajímal. Ale tohle už by byla až moc velká rána, i když se dělá, že to tak není, každý ví, že to celé rozvrtali oni.
    Pořád se mi to ale především vrací k té „červené čáře“, kterou je ruský přístup samotný, takže jde o to, zda by vůbec měl kdo a kde zůstávat či nezůstávat.

   2. Jak behem konference a do bezpodminecneho souhlasu vsech clenu NATO , aktivuji turka a madara se , zatim nevi..
    Jak zahnat vsecky do jednoho provalecnyho stada a jeste na rusa …
    Nevi se taky jestli to nevezme ta diskuse a porada , treba tejden…

  3. Pro ne je rozhodujici , hlavne kdo ma z nich strach.
   Rus nema ,ale opatrna Cina jevi nerozhodnou ustrasenost.
   Ustupky jsou dalsim dukazem. Hrali velkou roli v agresi na Rusko.

 10. Já se jen podivuju, kolik šílenců si přeje vítězství Ukrajiny. Je snad v našem zájmu mít téměř v sousedství po zuby vyzbrojený stát, ve kterém vládne nanejvýš obskurní, polofašistický režim řízený nevypočitatelnými oligarchy? Navíc s ožebračeným a zdecimovaným obyvatelstvem.
  I kdyby konflikt skončil nějakým kompromisním mírem, ale současný ukrajinský režim se udržel u moci, vnitřní problémy by jej nasměrovaly k agresi vůči okolí. Úplně stejně jako Německo v roce 1938, kdy jen násilná expanze do zahraničí zabránila totálnímu zhroucení ekonomiky a státnímu bankrotu.
  Myslím, že zejména pro Poláky a Bělorusy by to mělo být téma k zamyšlení.

  1. Proč Bělorusy?
   Bělorusové budou co nevidět dokonale chráněni taktickým jaderným arzenálem, což bude náležitě zdůrazněno. Kdo by si troufl na jaderně vyzbrojenou zemi, které stojí za zády rozlohou největší, téměř stopadesátimilionový a militarizovaný stát?
   Bělorusku kryje záda stát-federace, která má dost peněz i všech vlastních surovin, nemusí se kvůli nim nikam dobývat, nebo něco draze nakupovat.
   Navíc má RF už rozběhnutou válečnou výrobu, takže i některé bývalé civilní, či zakonzervované státní firmy jedou na tři směny.
   Nejsou to Rusové, komu brzy dojde všechno.
   Západu dojdou zdroje energií i suroviny, mnoho firem bylo mezitím zlikvidováno, nebo drasticky redukováno (BASF například, v USA Texas Instruments, RCA apod.) a ty firmy už samy nic nedokáží vyrobit – je nutno za to tučně zaplatit číňanovi.
   A číňan to všecko bude zdržovat, kolik to půjde, protože takticky kryje záda Rusovi.
   Mně z toho vychází, že až se vymetou poslední zbytky ze skladů NATO, tak nic dalšího už nepůjde vyrobit. Nebude z čeho a ti, kteří by měli z čeho, k tomu nebudou ochotni – kór za stále problematičtější dolar.
   VVP by musel být fakt velký packal, aby tuhle operaci nedokončil úspěšně, splněním deklarovaných cílů.
   Demilitarizace už jede a nebýt toho, že to tam futruje Západ, už by dávno bylo demilitarizováno.

   1. Dovezené jaderné zbraně v dnešní době nejsou ochranou, a už vůbec ne dokonalou. Naopak, činí ze země cíl. A ono něco projde.

  2. Pro Bělorusy je to mementem už od roku 2014, o ně strach nemám, že by to většinově nechápali.

   Poláci jsou na tom jinak. Pro ty je nejpodstatnější, jestli jsou Huráukrajinci proti Rusku. Pak je budou podporovat i za cenu, že staví pomníky tomu, kdo provedl atentát na polského ministra a jehož bojůvky věšely polské děti v hroznech na stromy.
   Ale myslím, že Poláci zároveň plánují minimálně lokální debanderizaci území dnešní Ukrajiny, které považují za své. Což, kdo se trochu orientuje v historii, zase povede k žádosti Ukrajinců o pomoc proti Polákům, jestli bude teda u koho o pomoc žádat, jestli se jim podaří Rusko zlikvidovat, jak se o to momentálně svorně snaží. Třeba se pak dočkáme dalšího atentátu na polského ministra.

   1. Gogo: Polákům to vyhovuje, když se RF a UA oslabí vzájemně. Ve Varšavě možná myslí, že se obě válčící strany natolik vyčerpají, že potom už nebudou mít sílu táhnout na Polsko. Polsko doufá, že dostane různou pomoc z USA, možný i slevy na zbraně. Polsko se může teď před Bruselem stavět do role ochránce Evropy, aby na něho Brusel byl vlídnější než na Maďarsko.

 11. Zdánlivá OT z Rááádyjožumpááálu.

  Kterýsi soudruh pravil, že se poměrně intenzívně jedná o přijetí Ukradiny už nyní, to jest 11.-12. 7. 2023 ve Vilniusu.
  Pokud by to soudruzi sfoukli, problém, jak NENÁPADNĚ započít další světovou válku, by byl vyřešen.

 12. Já tedy doufám, že je to max. 20% na 80% ve prospěch NE. Ale čistě hypoteticky, když dotlačí, tak jak to bude vypadat? Samozřejmě pokud se neobjeví hřib (ne ten tydýt z Prahy)+oslnivá záře….
  Co by následovalo po nějaké finální eskalaci?

  1. Asi jako za druhé světové s tím rozdílem, že protektorátní vláda pracuje plně pro Říši a považuje za svoji povinnost poslat maso do první lajny a zemi vycucat ve prospěch Říše.
   V Praze jako obvykle – kolaboruje se s tím, kdo drží bič.

  2. A co kdyby se ten hříbek a oslnivá záře objevil nad tím Vilniusem někdy mezi 11-12.7., neřešilo by to situaci?

 13. V článku je uvedeno, že „Anglosasové jsou v zoufalé situaci z hlediska dalšího trvání své hegemonie a jak je známo zoufalí lidé dělají zoufalé věci.“
  Inu, když něco neodvratně končí a zdá se, že budoucnost nebude stejná jako minulost a přítomnost na úkor druhých, ale za svoje, těžko se na to pomyšlení zvyká.
  Fakt je ten, že ve velké válce západu proti Rusku v tom Rusko nebude samo, neboť už nyní není samo. Naopak, podpora západu celosvětově nic moc, je zhruba 25-26% světové populace. Do budoucna by to mohlo být ještě horší. Co se týká zbraní, výhodu drží Rusko, co se týká opravdu schopných vojáků, jakbysmet.
  Je docela dost dobře možní, že nafoukaní skoromajitelé světa si navíc v poslední době tak nějak pomalu, ale jistě začínají uvědomovat hořkou realitu a dokonce snad i to, vo co na té ruině ve skutečnosti jde. Viz. malý příklad:
  Kanál „Nezinder“ náhodou zjistil, že mezi západními vojenskými experty existují alarmující signály.
  Při analýze procesu NWO najednou došli k pochopení, že ve skutečnosti probíhá neustálý praktický výcvik ruské armády. Tento závěr vyplývá z nejméně dvou tajných zpráv, které vypracovaly nesouvisející think-tanky „RAND Corporation“ a „Centrum pro novou americkou bezpečnost“.

  Bylo jim odhaleno, že v bojových podmínkách si ruské jednotky procvičují dovednosti boje proti západní vojenské technice, standardy operačního řízení NATO a vojenskou taktiku. Zlepšuje se také logistika a zrychlil se proces modernizace armády. To znamená, že pumpují Ukrajinu zbraněmi a specialisty, učí nás s nimi bojovat, ale zároveň jejich personál takové zkušenosti nedostává.
  To je poměrně závažná skutečnost, která nyní pronásleduje vojenskou elitu Západu, zejména Spojené státy, a vyvolává požadavek „ukončit výcvik Rusů“. Jak přesně se mají „zastavit“, není stanoveno.
  Citace je však z části zprávy, která uvádí stanovisko náčelníka generálního štábu americké armády generála Jamese McConvilla.

  kromě, v uzavřené zprávě korporace RAND je zdůrazněno nebezpečí pádu vysokých vojenských poradců NATO do ruského zajetí se všemi z toho vyplývajícími důsledky. V této části je odkaz na „..incident, který se stal dříve…“. To znamená, že je docela možné, že naši vzali někoho vážně z jejich vrchního velení. Bohužel nebyly poskytnuty žádné podrobnosti.

  Zdroj: https://voenhronika.ru/publ/vojna_na_ukraine/01_06_2023_novosti_s_ukrainy_voennye_ehksperty_ssha_bjut_trevogu_vs_rf_trenirujutsja_k_vojne_s_nato_karta_boevykh_dejstvij_bakhmut_orekhov_18_video/60-1-0-14039

  Takže, eskalace a silné řeči a prsení se, propaganda jak zvon, zoufalé sankce na všecko, financování konfliktu, to ano, ale vstoupit do toho svýma rovnýma nohama, to těžko. Je jim jasné, že šance na nějaké vítězství ve válce menší než malá.

 14. Téměř jistě se jim to podaří, už vzhledem k tomu, že se podařilo vytvořit psychozu dvou zdebilizovaných táborů, v nichž nikoho ani náznakem nezajímá, jak se věci mají doopravdy. Jedni jsou přesvědčeni o porážce Ruska ve všech ohledech a druzí zase sní svoje chiméry o tom, jak všechno jde ku prospěchu Ruska, i když se to na první pohled těm hloupějším nevěřícím nezdá.
  Není to věcí posledního roku, tohle je mnohem obecnější.

   1. radsi ho moc neprovokujte.
    chcete to tu mit zase potapetovane pribehy o nemehlech a vlastizradcich v Kremlu?
    nebo jak uz Rusko nekolikrat nevratne prohralo?

    1. Rozmnozili se utoky nenavistne predstirajicich, neco jineho na Cechy.
     Nepratele si mnou ruce , sou spatny , kdyz nenavistny prispevky na sebe toleruji ,s nimi souhlasi ostatni ani nezrusi.
     Zasluhujou si to je jasny , vod nas to nejhorsi.
     Jeden priklad . Popularni a obdivovany a nadrazena svine Vetvicka pise ..
     Nazev clanku, Blbe ceske trubky.
     Nazev dokazuje ,ze i trubky u nas musi byt blby.
     Cesky a blby je automatickej jeho soud.. Vsichni Cechy a Cesi.
     Kamen , strom , udoli , reky, cokoliv se u nas objevi je blby, protoze Cesi jsou blby ..Vcetne sloupku..Nekym nekde umistenych.
     Kym se zrudnej hnus nezabyva , musel by bejt konkretni a nemohl by se ochotne pridat k tem co nas nenavidi a vecne osocuji.
     Takovy prechytraly a pedagogicky spiny , neznaji mezi v sireni svych nenavisti..
     At sou vyrobeny sloupku kdekoliv ,dovezeny treba , vlada zaplati korporaci jejich umisteni a doda zisky , objevi se u nas a uz jsou blby ,nevadi nic, musi bejt Cesky a nenavideni a blby.
     Aby se denni masturbaci zrudny nenavisti ukajel .
     I sloupky z plastiku se hodi…Vsecko.
     Soucast psychopatickych uchylu a jejich utoku na nas na kazdyho…
     Kolik jich podlehne..Sebevrazdy deti. Priklad .
     Agresivni pedagog jsou jich stada , neustale opakuje zackovi , si spatnej, nic neumis, neucis , zlobis, vyrusujes , propadnes , si beznadejne spatnej , nic z tebe nebude , proc nejsi jako jiny vzorny zackove a dite nema obranu, pak je postupne presvedcovany ovladne beznadej ,uzna teror pedagoga a spacha sebevrazdu. Kolik dospelych .
     Psycho utok psychopatu a narcisistu , terorem neuroz..
     Vlada, politikove , musime na vas uvalit prisny opatreni ,ste nenapravitelne spatny, skodite svetu , media , organizace , vedci , experti , kolik se jich umyslne nebo z vlastni zhovadilosti pripoji?
     Fanatici predevsim vsugeruji denne narodu , ze je spatnej vede k jejich zniceni. A sebezniceni. /My sme spatny , vsemoznymi utoky germanu na nas , masakry , popravami , rasismem , terorem atd., od 16.stoleti/.
     Sme tak snadnej terc.
     Z presvedceni ,protoze to kazdej daleko inteligentni dochtor , expert ,politik, nepritel a vedec tvrdi..
     Vedi ,ze tech odolnych je mene v narodu.
     A nakonec se to na vetsinu podari , vetsina podlehne..To vedi a utoci….

    1. Možná že jim to nějak zvlášť nevadí? Nebo že jsou to přijatelné ztráty? Nakonec hlavní cíl asi funguje – Západ se sám zničí.

     1. Máte dojem, že od cca dubna 2022 Rusko vítězí ve smyslu dosažení vojenských strategických cílů? Pokud ano, zkuste vysvětlit.

      1. Tak už umřely statisíce ukrajinských vojáků. Ukrajina má méně lidských zdrojů než Rusko, navíc miliony Ukrajinců emigrovaly. Takže ono skutečně to Ukrajina vojensky nemůže držet navždy. Rusko ji zřejmě nechává, ať dále utrácí svoje zdroje. A Západ ať tam vrhá zdroje.

       Narážíte na to, že by Rusko mohlo/mělo na tom být líp ve vojenských ziscích. Ale jak říkám, Rusku to nějak zvlášť zřejmě nevadí. Protože přednost mají strategické cíle v nevojenské oblasti. Takže máte v podstatě pravdu, že bysme neměli automaticky hodnotit vše ve vojenské oblasti jako ruské vítězství. Ale hlavní fronta je asi v nevojenské strategické oblasti.

       Ale teď přemýšlím, jaká byla tedy ukrajinská vítězství. Zabili několik desítek tisíc Rusů. Udělali nějaké škody na ruském území. Dobyli nějaká území zpátky, z čehož mají asi obecně dobrý pocit, že protivník ovládá méně jejich území. A pár dalších věcí asi. Ale válku prohrávají.

       Třeba smíření mezi Íránem a Saúdskou Arábií, to je velká prohra Ameriky. Atd.

       Je to opotřebovávací válka, kterou Rusko vede proti slabému Západu. Rusku na nějakých těch ztrátách a „neúspěších“ nesejde. Teď přemýšlím, jaké by se daly uvést příklady opotřebovávacích válek z historie, kdy jedna strana na svojí straně měla čas a ztráty mohla celkem dobře oželet.

       1. Dovedl byste nějak definovat strategické vojenské cíle Ruska na jaře 2022 a dnes?
        Domníváte se například, že ta takzvaná denacifikace a demilitarizace v Chersonu proběhla, probíhá nebo bude probíhat?
        Nebo pokud ta dvě de…ace nejsou skutečným strategickým vojenským cílem, co potom je?

        Jen připomenu, že Rusko nevede válku, nýbrž SVO a podle své rétoriky osvobozuje občany na území Ukrajiny.
        Vyhlazování populace (tj hledisko kolik jsme zabili lidí z druhé strany) se dá brát v případě vyhlazovací války, jakou vedli Němci proti z jejich pohledu méněcenným. Ale ani osvobozovací ani dobyvačná válka s takovým přístupem nepracují.

        Podle mého mínění mělo Rusko mít cíl ovládnutí historicky ruskojazyčné části Ukrajiny a pacifikaci té neruskojazyčné. Tento cíl ignorovalo od roku 2014 a od začátku SVO se tento cíl jen vzdaluje. Z tohoto pohledu pokládám ruskou SVO za stabilně (od půlky března 2022) strategicky směřující k porážce. Tím nemyslím, že by Zelenský přjel do Moskvy na tanku a zasedl v Kremlu, ale že se vzdalují strategické cíle a dnes jsou prakticky nedosažitelné. Přitom v roce 2014 byly téměř dosažené, kdyby jen symbolicky provedli ten krok a v začátku SVO byly dosažitelné racionálním vedením války.

        Připomenu ještě, že nejde o válku omezenou na Rusko a Ukrajinu.

        1. Klasik USA, Z. Brzezinski v knize Velká šachovnice (1997) mimo jiné popsal, jak zcela dostat Rusko pod kontrolu prostřednictvím přijetí Ukrajiny do NATO a EU (odříznutí od Černého moře a kontrola dalších cest). Tento proces viděl jako nevyhnutelný. Rusku předpověděl rozdělení na tři lépe zvladatelné menší celky.

         Další, ne zcela nevýznamný autor, věštil rozpad Ruska ve třetí dekádě 21.století (G. Friedman – Příštích sto let, 2008). USA si roli světového hegemona podrží nastálo, v následujících obdobích na ně ale už čekají jiné výzvy (Čína, Irán, Turecko…).

         Oba autoři, a řada dalších k tomu (např. T. Marshall, V zajetí geografie, 2018) ve svých rozborech poukazují na strategické slabiny současných hranic RF a slabiny vyplývající ze závislosti na transportu své produkce přes území států, u nichž se nelze spolehnout na trvale korektní vztahy (ropovody, plynovody apod.)

         Brzezinského mají v Rusku (i v Číně) bez pochyby dobře nastudovaného. Cílem dění, kterému přihlížíme už od Oranžové revoluce (2004, https://cs.wikipedia.org/wiki/Oran%C5%BEov%C3%A1_revoluce) a do něhož jsme vtahováni čím dál tím víc, je z jedné strany scénář naznačený Brzezinským definitivně protlačit, z druhé mu (dtto) zabránit.
         Dějištěm je celý svět. Vzhledem k tomu, že podstatnou složkou tvrdé síly hegemona tvoří schopnost škodit ekonomickými sankcemi, v čemž se opírá o dobrovolnou či vynucenou poslušnost mnoha dalších zemí, hrají všichni, kdo trvají na své neutralitě, roli nepřímých spojenců Ruska.

         Náš další osud závisí na tom, jak moc budou pánové nahoře tlačit na pilu.

        2. Na jaře 2022 nevím, co bylo cílem. Já jsem si myslel, že do 3 dnů bude konec. Ani teď nevím, co je cílem. Bojovat? Možná že tím vojensko strategickým cílem je prostě bojovat, být přítomen na podstatném území Ukrajiny. Tím se pro domácí veřejnost vytvoří (předá) představa, že země je v ohrožení. Západ zase na Ukrajinu vrhne zdroje. Třeba už Putin usoudil, že Západ už netřeba obdivovat a že je už na hliněných nohou.

         Narážíte na to, že pro ruskojazyčné lidi na Ukrajině, že je to pro ně zkáza a podobně. No asi jo. Ano, v roce 2014 by se zřejmě dalo zvládnout obsadit východ a jih Ukrajiny. Jenže skutečně? Zase by Rusko mohlo působit až přehnaně agresivně. Třeba v tom roce 2014 se to Putin snažil ještě vyřešit diplomatickou cestou, podle pravidel. Pak už třeba na 110 % poznal, že se Západem (Spojenými státy) se nedohodne.

         Ano, je blbé, že Rusko zabíjí hodně ukrajinských vojáků. Ti jsou sice v nepřátelské armádě / útočí na Rusko, ale zase ten kdo zabíjí, ten zabíjí. Takže to je pro Rusko špatné/nemilé. Tak třeba došel Putin k závěru, že když bojuje se Západem/Spojenými státy, tak si musí hlavně hledět svého.

         Jojo, kdyby Rusko (či zástupné síly) vpadly na Ukrajinu 2014, bylo by nejméně obětí. Kdyby udělali invazi na jaře 2022 s dostatečnou snahou, bylo by taky méně obětí než teď. Asi fakt tím cílem byla dlouhá opotřebovávací válka. Aby se Západ mohl vykrvit.

         Za ten Cherson bysme jim asi měli dát uznání. Vidíme, že Rusové jsou schopní „ztratit tvář“. Což je dobře, než kvůli tomu dělat hloupost. Ukrajinci kvůli podpoře Západu potřebovali nějaký mezitímní zisk, tak do toho dali vše. Rusové ustoupili. A poté ještě před několika měsíci bylo Ukrajincům umožněno mít malé předpolíčko na levém břehu Dněpru, naproti Chersonu.

         Proč Putin tedy nebyl ráznější 2014: Stále se ještě obával síly Západu – ekonomické a propagandistické.

         Proč Putin nebyl ráznější na jaře 2022: Třeba chtěl do války vrnout jen omezené zdroje. Nebo chtěl vykrvit Západ.

         1. Jistou představu o tom, co vedení RF chtělo do roku 2021, jaké k tomu mělo důvody, a jaká byla reakce druhé strany, si učiníte ze článku Stevena Pittera a Oskara Krejčího z prosince 2021.

          https://www.brookings.edu/blog/order-from-chaos/2021/12/21/russias-draft-agreements-with-nato-and-the-united-states-intended-for-rejection/

          https://casopisargument.cz/?p=39755

          Jsou tam stále funkční linky na stránky MZ s návrhy, které RF tehdy předkládala k jednání. I ty stojí za přečtení a opětovné promyšlení.

          Samozřejmě, dnešní situace je jiná, až dojde na jednání, bude to složitější.

      2. Mně by zajímalo, zda slabší strana může dosáhnout „vojenských strategických“ zisků. Asi může dosáhnout zřejmě jen „taktických“ dočasných zisků. Kdo má vyhrát, ten vyhraje. Bitva se hraje s kartami, které si hráči připravili v minulosti. Nové karty nejdou rychle získat.

       1. Samozrejme. Je to vsude kolem.
        Mocni nainfikuji davy ideologii /pomoci neuroz nahore popsanych/, ideologie a penize vytvari davy fanatiku jedine a zarucene spasy /nabozenske , nebo jine/..
        Pomuze spoluprace Stockholm syndrom.
        Jsou to ozbrojene skupiny fanatiku schopnych a aktivnich vseho. Utocicich v malych skupinach uvnitr uzemi nepritele…
        Ktery je tezky zneskodnit ,Mao mel uspechy v tom..
        Neco jako ozbrojenej a bojujici nadenik , skryvajici se mezi nadenikama a tezko rozeznatelnej od okoli..
        Tri baraky uprostred Ameriky. A pod.
        Triliony na valku s Afgancem..Ty ted chybi.
        Nedavny utok na Belogorod s prekvapenim pro druhou stranu muze bejt priklad , cemu se ukrove meli venovat asi nejvic..Tezko soudit pro mne ,tuhle daleko levnejsi na prostredky a lidske zivoty ,moznost..
        Ovsem udesna posetilost je napadat civilni cile ,uprostred valky misto na fokus utoku na nepritele..
        Vitezstvi a potom utek neozbrojenych obcanu ze svych obydli , je co?
        Kdyz jeste neni vyhnuti z ofenzivy..

        1. Útoky na civilní obyvatelstvo je lumpárna všech lumpáren.
         Asi největšího rozkvětu dosáhly kobercové nálety na civilní obyvatelstvo spojenci těch Křesťansko-židovských západních hodnot.
         Při náletech na protektorát Čechy a Morava v závěru války bylo zabito víc civilistů než vojáků.
         Nálet na lazaretní město Drážďany je takovým klasickým útokem na indiánskou vesnici v rezervaci.
         Nálet na Hirošimu a Nagasaki ?
         Atentáty se na skutečné vůdce v Západních hodnotách nekonají už desítky let.
         Ačkoliv ve svých domovinách si s radostí sejmou prince, šáha, sultána, toho času ve funkci prezidenta, v Evropě či v jiných zemích křesťansko-židovských západních hodnot teroristé vraždí nevinné civilisty. Není to divné?
         Po každém takovém útoku následuje nasypání hromad peněz do tzv. „zajištění bezpečnosti“ obyvatel. Jak bezpečně se cítíte v nočních ulicích měst s kamerou na každém sloupu a střechách budov?

      3. Ukrajina má sice ze Západu přejatý indidualismus, ale ten je zjevně jen částečně úspěšný, protože zázemí už Západ nemá. Takže individualimus nic moc nezmůže, jen zbytečné hrdinské činy a husarské kousky. Kombinace individualismu a zázemí by asi byla neporazitelná, jenže Západ dnes už nemá zázemí.

 15. Historia magistra vitae.. Kdyz Ribbentrop oznamil sovetskemu velvyslanci vyhlaseni valky, tak vysoce postaveny nemecky urednik ministerstva zahranici sel do sve kancelare – a zastrelil se… A asi ani sam ministr nebyl hloupy, protoze podle vzpominek sovetske delegace za nima jeste vybehl s tim at v Moskve reknou ze on byl proti… No a z pozdejsi doby : Kdyz Goring uvidel nad Berlinem poprve ne nepratelske bombardery, ale stihacky, tak si rekl : Valka je prohrana…

  1. Bandita: v současnosti jsou mnozí militantní nevzdělaní diplomaté, ale je pravda, že nejvíc v první polovině 20. století to bylo časté, že válku chtěl diktátor, pár ministrů, bankéři a někde i majitelé zbrojovek a továren na výstroj, kteří chtěli velké dlouhodobé státní zakázky. Přesto ne všichni zbrojaři, protože některým by stačilo prodávat sílící armádě bez velké války, kterou nechtěli riskovat. Továrny by mohly být bombardovány a totalitní tendence ve státě mohly znamenat uvalení státního dohledu na výrobu na úkor práv majitelů. Generálové si většinou dokázali představit tzv. krátkou vítěznou válku na jedné frontě, ale světového konfliktu na mnoha frontách se chtěli vyvarovat. A diplomaté v čele se svým ministrem zahraničí obvykle chtěli mír. Scény jak ministr zahraničí nebo velvyslanec předává vyhlášení války a dodává, že on to tak nechtěl, se opakovaly ve víc zemích. Paradoxem dneska je že jaderná válka je nepředstavitelné vzdálená běžnému životu, ale současně je vždy jen několik minut blízko. Lidstvo s tím žije skoro 80 let a zvyklo si. Za kubánské krize ještě byla panika. Teď se vše zlehčuje. Problém je nárůst počtu jaderných zemí, který v horizontu celého 21. století dělá riziko příliš velkým především co se týká pokušení k omezené jaderné výměně i mezi středně významnými státy. Tajemství výroby už není tajemstvím, jen věcí dostatku obohaceného materiálu a součástek, které už taky nejsou neznámé. Je jistota, že třeba KLDR by nic nikomu neprodala nebo co když bude převrat islamistů v Pákistánu?

   1. George Friedman někde píše, že pro velmoc je ze všeho nejlepší válka studená. Stimuluje, shání do houfu, a přitom neničí území. Samozřejmě, tu a tam nějaká menší proxy válka se nedá vyloučit.

  2. Utokem neuroz /nahore zminenych /,na germany a jejich narod , jejich nepratele skrze teror Hitlera , Goebbelse prevladli a zvitezili.
   ..Do jejich potrebnyho zfanatizovani a logickou navaznosti k totalnimu zniceni…
   Tedy obracenim pozornosti ,vsech hruz bezpravi , miliony mrtvych z valek a spatnosti nikoliv od skutecnych vnitrnich zlocincu , jako Wilhelm Korunni princ atd., od nich …
   Obvinenim nepritele imaginarniho , abstraktniho , znepratelenyho ,jine rasy ,na prani elit a potrebne vzdalenyho , aby nikdo neznal mirumilovnou skutecnost Slovanu ..Udajne zodpovednyho za vsecky zlociny ..
   Petihodinova jeceni fanatika nebyly nic neobvykleho na zpracovane neurozami …
   Vzdalena zeme, vo ktery nic nevime , prizvukovala dalsi svine a souhlasne kvicela.
   Velkej nas obchod s britem ,kulturni a spolecensky styky nevadily.
   Sli fanaticky jeste po nasem zlate , objednali u nasi vlady, aby zlato dodali neprodlene Dolfovi , aby mel co nejvic na valku .
   Vysavaji nekoncne , nemaji slitovani..
   Zlaty poklady a prispivani na ne obcanu ve prospech naroda, konci vzdy v kapsach lupicu.
   Hned vedle Nemecka, kam se furt ponizene plazila za krvelacnym silencem.
   Pogromy, terorem naroda ,masakry nevyhovujicich fanatickych nacistu…
   Nepratele germanu vyhrali drive, nez potom Ruda armada porazila nejhorsiho nepritele nemeckeho lidu..

   1. Velkou pomoci k dnesku, bylo zavedeni sveraci kazajky pruskyho systemu vzdelavani.
    Osvedcil se a osvedcuje vsude …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *